Page 1

Geleceğin Liderleri

TUZLA’da yarıştı

www.tuzla.bel.tr TUZLA BELEDİYESİ’NİN ÜCRETSİZ AYLIK AKTÜEL YAYINIDIR

HAZİRAN 2011

bülten

Belediye Hizmetlerine

Toplu Açılış

TOPBAŞ: Dünya ile Yarışıyoruz

Şenlikte 18 Bin Kişiye Ücretsiz Köfte

Tuzla Her Ay Bir Orman Kazandırıyor


Tuzla Marina

Dünya’yı Cezbedecek

Dr. Şadi Yazıcı Belediye Başkanı


HAZİRAN 2011

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HABER

3

TOPBAŞ: TUZLA’YA 800 MİLYON LİRALIK

YATIRIM YAPTIK İ

stanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ile birlikte Tuzla’da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Otobüsle Tuzla’nın mahallelerini dolaşan başkanlar, vatandaşların yoğun ilgisi ile karşılaştılar. Mahalle sakinlerinin ısrarı ile bazı mahallelerde otobüsten inerek vatandaşlarla sohbet eden başkanlar, gezi sonunda sahilde toplanan kalabalığa hitap ettiler. Konuşmasına, Tuzla’ya verdiği önemli destekten dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a teşekkür ederek başlayan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, “İlçemizin en önemli sorunlarını iki yıl gibi kısa sürede çözmemizde, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Topbaş’ın çok büyük desteği olmuştur. Sayın Başkanımızın sayesinde, en önemli sorunlarımız arasındaki kooperatifler meselesini çözdük. İçmeler Kavşağı rehabilitasyon projesini hayata geçirdik. İmar planlarını tamamladık. Aydınlı Orhanlı yolu ihale edildi” dedi.

Otobüs Sayısını Arttırıyoruz Dünya Belediyeler Birliği Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da konuşmasında, özellikle Nurettin Sözen döneminde İstanbul’un yaşadığı eziyetleri vurgulayan Topbaş, artık İstanbul’un Tokyo, Londra ve Newyork gibi dünya şehirleriyle yarışır hale geldiğini sözlerine ekledi. Büyükşehir Belediyesinin yatırımlarını anlatan Başkan Kadir Topbaş, İstanbul’a 39 katrilyon (39 Milyar TL), Tuzla’ya ise 800 trilyonluk (800 Milyon TL) yatırım yaptıklarını ifade etti. Topbaş, yapımı süren Kadıköy-Kartal metro hattının bu bölgeye kadar uzayacağını, Gebze’den Çorlu’ya kadar ise modern banliyö treni getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Otobüs sayısını en az 2 bin kadar arttıracaklarını belirtti.

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla’nın en önemli iki sorununu Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın desteğiyle çözüme kavuşturduklarını söyledi


HABER

4

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HAZİRAN 2011

Tarihte İlk kez Bir Belediye

Kaymakamlık Binası Yaptı

Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, Tuzla’da belediye tarafından yapılan hizmetlerin toplu açılış törenine katıldı. Toplu açılış töreninde, Tuzla Belediyesi tarafından yapılan yeni kaymakamlık hizmet binası, Tuzla Belediyesi Mobil Beyaz Masa aracı, sağlık hizmet araçları ve Tuzla Belediyesi Aydıntepe Çay Bahçesi’nin açılışları gerçekleştirildi.

T

uzla Kaymakamlığı önünde yapılan toplu açılış törenine, Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla protokolü ve vatandaşlar katıldı. Açılışta konuşan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Ecdadın belediye başkanlığına Şehremini diyerek ifade ettiğini belirterek “şehrin emanet edildiği kişiler olduğumuzun bilinciyle bu makamlarda, bu anlayışla hizmet ediyoruz. Dolayısıyla, kentimize hizmet ederken sadece kanunların emrettiği rutin hizmetleri yerine getirmekle kalmayıp, kentimizin tamamında ve kamu hizmetlerinin her alanında vatandaşımızın yanında olma gayreti içerisindeyiz. Vatandaşımızın nerede ve hangi alanda hizmete ihtiyacı varsa, bizler orada ve o alanda hizmet sunma gayreti içerisindeyiz.

TEMEL ATMAKLA KALMIYOR AÇILIŞLARINI DA YAPIYORUZ Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın belediye başkanlığı döneminde yaptığı uygulamaları örnek gösteren Yazıcı, sözlerine şöyle devam etti. “Bizler, eskinin “temel at bırak” mantığı ile değil, sayın başbakanımızın başlanan işi en kısa sürede bitirme anlayışıyla projeler üretiyoruz. Göreve gelir gelmez, E5 altı dediğimiz bölgenin en önemli sorunu olan kooperatifler meselesini hallettik. E5 üzerinin en önemli sorunu olan İçmeler Köprüsü kavşağının çileye dönüşmeye başlayan trafik sorununu çözmek üzere kentsel dönüşüm mantığıyla projemizi uygulamaya koyduk. Vatandaşlarımızı denizimizle buluşturmak amacıyla sahilde önemli projeler gerçekleştirdik. Veran-


HAZİRAN 2011

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HABER

5

‘’Bizim pusulamız milletin elindedir. Kim ki milletine hakaret eder; karşısında bizi bulur, hükümetimizi bulur, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni bulur’’ da sosyal tesisimiz, Ayyıldız Sosyal tesisimiz ve 5 yıldızlı otel mantığı ile yapılandırdığımız hem bir kültür merkezi hem nikah sarayı olarak hizmet verecek tesisimizi yakında hizmete açacağız. Yine Aydıntepe Mahallemizdeki sosyal tesisimiz de tamamlandı. Yakında hizmete açacağız. Orhanlı Mahallemizde devasa yollar yaptık, mahallemizi çamur ve bataklıktan kurtardık. Yedi Aile Sağlığı Merkezi hizmet binasını yaparak sağlık hizmetine sunduk. Sayın Bakanımız Egemen Bağış’ın katılımıyla Devlet hastanesi ek hizmet binasını hizmete açtık” şeklinde konuştu. Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet törende yaptığı konuşmada Çözüm odaklı ve iş birliğine dayalı bir hizmet anlayışı ile, tüm kamu hizmetlerinin toplandığı modern ve estetik bir yapıyı kazandıran Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkür etti. Törene katılan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu konuşmasında kamu binalarının modernize edildiğini örnekleriyle anlattı. İlçeyi yönetenlerin aynı duygu ve ortak payda ile çalışmalarının önemine değinen Vali Mutlu “ Süratle gelişen modernleşen harika bir ilçede harika hizmetlerin açılışlarını yapmanın gururunu yaşıyoruz” dedi.

rerek, ‘’Biz sizlerden başka hiç kimsenin bize talimat vermesine izin vermedik. Biz talimatları bizzat milletten alıyoruz ve kol kola girmiş muhalefet anlayışının Silivri ile Kandil arasında kendi kendilerine kurdukları teleferikle ülkede kaos çıkarma çabalarını da hep beraber bastıracağız’’ dedi. Törende konuşmaların ardından Bağış, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ve diğer ilgililer kurdele keserek yenilenen Kaymakamlık binasının açılışını yaptı. Açılışın ardından yeni kaymakamlık hizmet binasını gezen Bakan Bağış Tuzlalı vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

400 Yataklı Hastane’nin Temeli Çok Yakında Atılacak

Bizim Pusulamız Milletin Elindedir Bağış, Tuzla Kaymakamlığı binasının yenilenmesi dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada, 9 yıldır yaptıkları çalışmaların hizmet gemisinin dümeninde milletin olması sayesinde gerçekleştiğini söyledi. ‘’Bizim pusulamız milletin elindedir. Kim ki milletine hakaret eder; karşısında bizi bulur, hükümetimizi bulur, Adalet ve Kalkınma Partisi’ni bulur’’ diyen Bağış, bazı kesimlerin millete yapılan hizmetlerden rahatsız olduğunu dile getirdi. 2002’de milletin temsilcilerinin iktidara geldiğini, 2007’de muktedir olmaya başladığını ve 2011’den itibaren de milletin bizzat kendisinin muktedir olma sürecine girdiğini kaydeden Bağış, bunun artık geri döndürülemeyecek noktaya geldiğini dile getirdi. Bağış, milletten başka sicil amiri tanımadıklarını dile geti-

Tuzla’ya yapılacak 400 yataklı devlet hastanesi hakkında bilgi veren Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı “Başbakanımızın büyük desteği ile ilçemize kazandıracağımız 400 yataklı devlet hastanemiz bugün itibari ile ihale aşamasındadır. İnşallah yakın zamanda Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımızla birlikte temelini atmak bizlere nasip olur. Yine Sayın Başbakanımızın onayıyla ve sayın bakanımızın önemli katkılarıyla yüz akı bir projemiz olan Tuzla Marinamızı da inşallah iki ay içerisinde ihaleye çıkarmış olacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.


HABER

6

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HAZİRAN 2011

DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ TUZLA’DA COŞKUYLA KUTLANDI

Çevre günü etkinliğine Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Çabuk ve Serhan Kural, Belediye Meclis Üyeleri, Birim Müdürleri ve öğrenciler katıldı.

HER AY BİR ORMAN KAZANDIRIYORUZ

5

Haziran Dünya Çevre Günü, Tuzla Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından düzenlenen etkinliklerle kutlandı. İbni Sina, Farabi, Evliya Çelebi İlköğretim Okullarından öğrenciler, Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG), gönüllü çevreciler ve vatandaşların katılımı ile gerçekleştirilen etkinliklerde geri dönüşümün önemi ve çevre hassasiyeti dile getirildi. Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Çabuk yaptığı konuşmada Tuzla Belediyesi’nin çevreye ve geri dönüşüme verdiği önemi örneklerle anlattı. Başkan Yardımcısı Ahmet Çabuk, Tuzla Belediyesi’nin, İstanbul ilçeleri arasında geri dönüşümde 1. sırada olduğunu ifade ederek, “500 adet geri dönüşüm konteyneri Her ay 800 ton geri dönüştürülebilir atık topluyoruz” dedi. Bir ton atığın geri kazanılmasıyla 16

yetişmiş çam ağacının kesilmekten kurtarıldığını ifade eden Çabuk, Tuzla Belediyesi’nin yaptığı geri dönüşüm çalışmaları ile her ay 12 bin yetişmiş ağacın kazanıldığını ifade etti.

5 BİN ÇAM FİDANI DAĞITILDI Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katılan öğrenciler, çevre ve geri dönüşümün önemini anlatan sinevizyon gösteriminin ardından gönüllü çevrecilerle birlikte arazide temizlik yaptılar. Coşkulu bir şekilde geçen etkinliğin sonunda, öğrencilere ve vatandaşlara bilgilendirme broşürleri ile birlikte doğa dostu kalemler, şapka, tişört ve 5 bin adet çam fidanı hediye edildi. Ayrıca Tuzla Belediyesi’ne ait 50 adet çeşitli temizlik araçları, Çevre Günü dolayısıyla konvoy halinde şehir turu attı.


HAZİRAN 2011

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HABER

7

BİNLERCE UÇURTMA ÇEVRE İÇİN UÇTU Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Uçurtma Şenliği’nin toplumda çevre duyarlılığını artırmaya yönelik geleneksel olarak gerçekleştirilen çevre etkinliklerinden biri olduğunu söyledi.

T

uzla Kaymakamlığı ve Tuzla Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen uçurtma şenliği, Aydınlı Mahallesi’nde gerçekleşti. Uçurtma şenliğine katılan 7’den 70’e binlerce kişi Tuzla Belediyesi tarafından dağıtılan uçurtmaları gökyüzünde havalandırdı. Farklı kategorilerde yarışmaların da düzenlendiği şenlikte, rengarenk yüzlerce uçurtma gökyüzünü süsledi. Aydınlı Mahallesi Ulubatlı Hasan İ.Ö.O önündeki arazide gerçekleştirilen şölen öncesinde Tuzla Belediyesi çocuklara 5 bin adet uçurtma dağıttı. Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Uçurtma Şenliği’nin toplumda çevre duyarlılığını artırmaya yönelik geleneksel olarak gerçekleştirilen çevre etkinliklerinden biri olduğunu söyledi. Daha temiz bir çevreyi hedeflediklerini, çevre temizliği için ayrılan kaynağın farklı yatırımlara yönlendirmek istediklerini belirten Yazıcı, “Bu anlamda çocuklarımızın eğitimini önemsiyoruz” dedi. Uçurtma Şenliği’nde “En güzel uçurtma”, “En yükseğe çıkan uçurtma”

ve “En ilginç uçurtma” kategorilerinde yarışmalar düzenlendi ve dereceye giren çocuklara bisiklet hediye edildi. Tuzla Kaymakamı Mümin Heybet, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Tuzla Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Gökçınar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Neşat Yayla, Tuzla İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Yolcu da kendilerine verilen uçurtmaları gökyüzüne havalandırdılar. Öte yandan Tuzla Türk Hava Kurumu da uçurtma şenliğine katkıda bulunarak şenlikte motorlu paraşüt ilebir gösteri yaptırdı. THK Kurumu açtığı stantlarda kurumu tanıtıcı broşür ve

dergiler dağıttı. Uçurtma şenliği, Şarkıcı Kendi’nin sahne performansıyla son buldu.

Çocukların yanısıra yaşlılar da dağıtılan uçurtmaları gökyüzünde havalandırdı.


8

HABER

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HAZİRAN 2011

KÖFTESİYLE MEŞHUR TUZLA, DÜZENLENEN ŞENLİKLE ADINI DÜNYAYA DUYURDU

KÖFTE ŞENLİĞİ M

İ D M E Ş UHTE

Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış’ın katılımıyla gerçekleşen köfte şenliğinde Bakan Bağış ve Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ızgaraya geçerek halka köfte dağıttı. Şenlikte 16 bin kutu ayran ve iki ton köfte ekmek arası olarak halka ücretsiz dağıtıldı.

İ

stanbul’un en iyi köfte restaurantlarını barındıran Tuzla, İstanbul’un en gözde köftecilerini dünyaya duyurmak ve yemek turizminin merkezi haline gelmek amacıyla köfte şenliği düzenledi. Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağışın açılış kurdelasını kesmesiyle başlayan köfte şenliğinde konuşma yapan Bakan Bağış “Burada Tuzla’daki esnafımızın gerçekten büyük kadirşinaslık göstererek, her birinin onlarca kilo köfteyi ücretsiz dağıtma kararlılığını ortaya koyup, Tuzla Belediyesi ile birlikte köfte şenliği yaşatmalarını ortak hareket etme noktasında çok anlamlı buluyorum. İşte bizim insanlık değerimiz, işte bizim paylaşma kültürümüz. Bunlardan bi haber olan köftehor muhalefete de duyurulur” ifadesinde bulundu. Açılış konuşmala-

rının ardından Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı ile birlikte stantları tek tek dolaşan Bakan Bağış, Belediye Başkanıyla beraber ızgara tezgahına geçerek köfte pişirdi. Pişirdiği köfteleri vatandaşlara ikram etti.

maları gerçekleşti. Başkan Yazıcı ilkkez düzenlenen köfte şenliğinin gelenekselleşerek her yıl düzenleneceğini söyledi.

Köfte Şenliğini Gelenekselleştireceğiz Tuzla’da hizmet veren 16 köfte restaurantının ücretsiz ekmek arası köfte dağıttığı şenliğe vatandaşlar yoğun katılım sergiledi. Binlerce kişi Tuzla sahiline köfte yemek için akın etti. Köfteciler vatandaşların talebinde zorlanırken tezgahlarda uzun kuyruklar oluştu. 2 ton köfte’nin ücretsiz dağıtıldığı şenlikte; animasyon gösterileri, en hızlı köfte yeme yarışması, en lezzetli köfte yarış-

Rafet El Roman, birbirinden güzel şarkılarıyla köfte şenliğine renk kattı.


HABER

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HAZİRAN 2011

9

Bakan Dinçer:

Tuzla’da Hizmetler Hız Kazanıyor T uzla’da bulunan Organize Sanayi Bölgelerini ziyaret eden Ömer Dinçer, Tuzladaki hizmetlerin önemli bir şekilde hız kazandığını ifade etti. İşçilerle sohbet eden Bakan Dinçer daha sonra Organize Sanayi Bölgesi yönetim kuruluyla bir araya geldi. Burada yapılan toplantıda konuşma yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı “herkes açısından Organize Sanayi Bölgeleri dezavantaj olarak görülmektedir. Biz bu konuya kentimize olan katkısı ve sağladığı istihdam açısından değerlendirmekteyiz. Yerel Yönetim olarak biz, OSB’ye elimizden gelen bütün katkıları sağlamak için çalışıyoruz” dedi. Tuzla’nın OSB olmasının yanı sıra Eğitim köyü olma yolunda emin adımlarla ilerlediklerini söyleyen Başkan Yazıcı Akfırat’taki Belediye Ek Hizmet binasını Medeniyet Üniversitesine tahsis ettiklerini söyledi. İşsizliğin ana sorunlarından birinin mesleki işsizlik olduğunu söyleyen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı

Ömer Dinçer “Bugün ülkemizde işsizim diyenlerin %60’dan fazlasının her hangi bir mesleği yoktur. Ne iş olsa yaparım diyen bir işsiz ordusuna sahibiz. Biz mesleki eğitimi geliştirmeye yönelik bir takım tedbirler almaya başladık. Buna bir örnek verecek olursak,

meslek lisesi mezunların işe alınması durumunda 2 yıl süreyle sosyal güvenlik primi işveren payını biz ödüyoruz” dedi. Bakan Dinçer’in Tuzla programı, Oruç Reis Denizciler Kulübü ziyaretiyle son buldu.


HABER

10

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HAZİRAN 2011

Her Mahalleye

Bir Sanat Eseri T

uzla Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü Tuzla da olan Tersane kavşağı, tersaneleri temsil eden yelken, yugenelindeki kavşaklara yeni görünüm kazandırmak nus figürleri ve etrafındaki süs havuzu olacağını belirten Safa için kavşaklara sanat eseri çalışmasını başlattı. Öztürk, Rauf Orbay caddesindeki su perdelerinin ve Kavşak düzenlemeleriyle ilgili açıklama yapan etrafında dinlenme yerlerinin de olacağı kavşağın Park ve Bahçeler Müdürü Safa Öztürk “kent Kavşak bölgeye ayrı bir görünüm katacağını söyledi. görselliği ve estetiğini güçlendirmesi noktasına E5 üstünde olan Şifa mahallesinin girişiÇalışmaları Belediye Başkanımız çok önem vermektedir. ne yapılan Semazen ile birleşen su havuzu ve Yoğun Bir Bu amaçla ilçemizin önemli ulaşım aksları üzeetrafında dinlenme yerler inin de olacağı bu rinde bulunan kavşaklarda sanat eserleri uygulaŞekilde kavşağın mahallelilerin yararlanacağı bir yer malarını başlattık” dedi. Bu çalışmalar arasında Devam Ediyor olacağını ayrıca İçmeler mahallesinde bulunan Aydınlı Mahallesi girişi kavşağı, Esentepe kavşaİdris Güllüce kültür merkezi önünde yapılan ğı, İnci kavşağı, Kervan kavşağı, İstasyon kavşağı, kavşakta ise kültür merkezinin ismi ile benzerlik Marmados kavşağı, Tuzla köprüsü kavşağı, Tersane gösteren gül figürü yapılacağını belirtti. kavşağı düzenlemeleri yer almakta. Tuzla’ya giriş noktasın-

Belediyelerin İnsan Kaynakları Müdürleri Tuzla’da Buluştu

H

er ay düzenli olarak yapılan ve tüm İstanbul ilçe belediyelerinin insan kaynakları ve eğitim müdürlerinin katıldığı toplantı, bu ay Tuzla Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Tuzla Belediyesine ait Tuzla2 teknesinde gerçekleşen toplantı Adalar turu ile son buldu. Toplantıya katılan müdürler, nezih ve akılda kalan geziyi tertipleyen Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya teşekkürlerini sundular.


HAZİRAN 2011

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HABER

11

Giresun’lular Kafkalede Buluştu Yaz mevsiminin başlaması ile ilçemizde bulunan Sivil Toplum Kuruluşları da çeşitli etkinliklerde bulunmaya devam ediyorlar

T

uzla Giresunlular Derneği Kafkale Spor Kompleksinde muhteşem bir dayanışma gecesi düzenledi. Geceye; Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Giresun Spor Klübü Başkanı İcabi Soytürk,Giresun Vakfı Başkanı Halil Kütük,Giresun dernekleri Federasyonu Başkanı Hasan Turan,1. Bölge Milletvekili adayları Erol Kaya,Hasan Uzunyayla,Derviş Yücel,Serkan Bayram,Giresun Milletvekili adayı Mehmet Domac,Belediye Başkan yardımcıları Ahmet Çabuk, Serhan Kural, Belediye Meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda Giresunlu katıldı. Yöresel sanatçıların sahne aldığı gecede konuşma yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, derneklerin birliktelikleri ve kimliklerini korumaları açısından bu tür programlar düzenlemelerinin güzel bir davranış olduğunu belirtirken, yönetime geldikle-

Giresunlular dernek başkanı Hilmi Kibar, Başkan YAZICI’ya 28 numaralı Giresunspor forması hediye etti ri günden beri sivil toplum kuruluşlarının her zaman yanında olduklarını söyledi. Giresunlular dernek başkanı Hilmi Kibar yaptığı konuşmada Belediye Başkanı Dr.Şadi Yazıcı’ya Derneklerine yapmış oldukları katkı ve desteklerden dolayı teşekkür ederek, Başkan Yazıcı’ya Giresunspor forması ve plaket takdim etti. Program yöresel sanatçıların seslendirdiği birbirinden güzel parçalarla son buldu.

280 Kişi Sertifikasını Aldı

T

uzla Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Evlilik Okulu, Ailede öfke kontrolü, Aile içi iletişim, Kadın hastalıkları ve Çocuk istismarı konuları alanında uzman kişiler tarafından gerçekleştirilen “Aile” odaklı seminerler dizisi sona erdi. 12 hafta süren eğitimlere katılan Tuzlalılara sertifikaları düzenlenen törenle verildi. Evlilik Okulu’nun kapanış töreninde konuşma yapan Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın eşi Dr. Fatma Yazıcı, Aile bağlarının daha güçlü olaması adına seminerler düzenlenmesinin önemine değinerek “aile birliğine önem vermemiz, aile yapımızı güçlü tutmamız sağlıklı bir toplum olmamızın ilk adımlarıdır. Gelecek kuşaklara bırakacağımız tek mirasımız sağlıklı ailelerin bulunduğu toplumlar olmalıdır” dedi. Programı sonunda katılımcılara plaketlerini ve seminere katılan Tuzla’lı hanımlara sertifikalarını veren Dr. Fatma Yazıcı’ya, Tuzla’lı hanımlar çiçek takdiminde bulundu.

Dr. Fatma YAZICI


12

HABER

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

Su Depolarını Temizliyoruz

T

uzla Belediyesi, kamuya ait binaların genel temizliğine katkı sunduğu gibi, su depolarının temizlik ve dezenfeksiyonunu da ücretsiz olarak yapıyor. Özellikle okullar ve camiler gibi yoğun kullanılan kamu binalarının su depolarını yılda iki kez temizleyen ve ardından dezenfekte eden Tuzla Belediyesi, toplum sağlığı açısından önemli bir hizmeti ücretsiz olarak sunuyor. Belirli periyotlarla temizliği ve bakımı yapılmayan su depolarının insan sağlığı açısından tehlike oluşturduğunu ifade eden yetkililer, depoların uzun süre temizlenmemesi ve dezenfekte edilmemesi durumunda, buralarda tortu ve balçık biriktiği ve tifo, dizanteri, kolera ve hepatit gibi bir çok hastalığa sebep olduğunu hatırlatarak sunulan hizmetin önemine dikkat çekiyorlar. Tuzla Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü tarafından 2011 yılının ilk altı ayında, ilçedeki kamu kurumlarının yanı sıra 30 okul, 28 cami ve bir cemevinin su depolarının temizliği ücretsiz olarak yapıldı.

HAZİRAN 2011

Stajerlere Veda Yemeği

T

uzla Belediyesi 2010-2011 kış dönemi stajer öğrencilere yönelik veda yemeği düzenledi. Düzenlenen programa Başkan yardımcısı Av. Mehmet Çelikel, birim müdürleri ve düşünce koçu Münir Arıkan katıldı. Programda konuşma yapan Çelikel, “stajer öğrencilerimize Tuzla Belediyesi olarak staj yaptıkları süreçte, daha sonraki yaşamlarında yardımcı olacak bilgi, beceri ve deneyimle donatmaya çalıştık” dedi. Konuşmaların ardından Düşünce koçu Münir Arıkan “Kaliteli ve Nitelikli İnsan olma Sanatı” konulu seminer verdi. Program, stajer öğrencilerin çiçek takdimiyle son buldu.

Çocuk Kulübü Sahneye Çıkıyor

T

uzla Belediyesi Çocuk Kulübü ilginç bir etkinliğe imza atıyor. Çocuk Kulübü, Eğitim Grubu bünyesindeki öğrenciler, 14 Haziran Salı günü İdris Güllüce Kültür Merkezinde Gösteri, sihirbaz, çocuk oyunu, hacıvar-karagöz ve ilginç gösterilerle Tuzlalıların karşısına çıkacak.

Sudan Heyeti Tuzla’da İncelemelerde Bulundu

S

udan Cumhuriyeti Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faysal Hasan İbrahim ve beraberindeki heyet, Tuzla’ya gelerek incelemelerde bulundu. Tuzla Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Çabuk tarafından karşılanan Sudan heyeti, Tuzla’da faaliyet gösteren firmalar hakkında görüş alışverişinde bulundu. Sudanlı yetkilileri ağırlayan Başkan Yardımcısı Ahmet Çabuk, ilçede bulunan organize sanayi bölgeleri, faaliyet gösteren firmalar ve iş dalları hakkında bilgi verdi. Yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından, heyet Tuzla sanayi bölgesi ve et ürünleri tesislerini gezerek incelemelerde bulundu. Emin Et Ürünleri Üretim tesisini gezen Sudanlı Bakan, burada yaptığı açıklamada; Sudan’da yaklaşık 150 milyon büyük ve küçükbaş hayvanın olduğunu, özellikle kesim ve pazarlama noktasında Türk firmalarıyla çalışmak istediklerini söyledi.


HAZİRAN 2011

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HABER

13

NİKAH SARAYI İNŞAATI SÜRATLE DEVAM EDİYOR

Nikah sarayının hizmete girmesiyle Tuzla’nın önemli bir eksiğinin giderileceğini söyleyen Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, inşaat çalışmalarını yakından takip ediyor.

M

armados bölgesinde yapımına devam edilen Tuzla Belediyesi Nikâh Sarayı ve Kültür Merkezi’nin inşaatı hızla yükselmeye devam ediyor. Önümüzdeki aylarda açılışı yapılacak olan Nikâh Sarayı, hummalı bir çalışmaya ev sahipliği yapıyor. Toplam 3,400 m2lik bir alanda inşa edilen Nikah Sarayı ve Kültür Merkezinde, 527 ve 200 kişilik iki ayrı nikah salonu, 3 Adet gelin odası, fuaye ve 2 tiyatro salonu yer alacak. Tuzla Belediyesi’nin vizyon projeleri arasında yer alan Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi bitimiyle birlikte Anadolu Yakasının en modern ve en güzel manzarasına sahip nikah sarayı olacak.

Marmados’ta yapımı devam eden nikah sarayı ve kültür merkezi denize nazır konumuyla İstanbul’un en modern tesislerinden biri olacak.

Evlenecek çiftler, proje bitimiyle dünya evine burada girecekler...


14

HABER

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

HAZİRAN 2011

Geleceğin Liderleri Tuzla’da Buluştu

T

uzla Belediyesi tarafından düzenlenen “Türkiye Geneli Liselerarası Münazara Şampiyonası” finali, Tuzla’da yapıldı. Yeditepe ve Sabancı Üniversiteleri’nin sponsorluğunda gerçekleştirilen maçların ilk bölümü Sabancı Üniversitesi’nde, ikinci bölümü ise İdris Güllüce Kültür Merkezi’nde yapıldı. Hararetli fakat bir o kadar da seviyeli tartışmalara sahne olan münazara maçları sonunda İstek Bilge Kağan Lisesi ile finale kalan İstanbul Robert Kolej takımı birinci oldu. 3 gün süren münazara maçları boyunca yarışmacılar, kendilerine verilen sıra dışı konuları seviyeli bir üslup ve kıyasıya tartışmalarla savunanarak, misafir dinleyiciler tarafından “İşte geleceğin liderleri” ifadeleriyle takdir topladılar.

nazara maçı gerçekleştirdi. Maçlarda öğrencilere, “Zorunlu askerlik terk edilmeli, profesyonel orduya geçilmeli”, “Kamu çalışanlarının grev hakkı olmalı”, “Spor müsabakalarında çıkan olaylardan dolayı kulüpler ceza almamalıdır”, “Merkez Bankası’nın özerkliği kaldırılmalıdır”, “Vatandaşlar organlarını satabilmelidir”, “Anadilde eğitim serbest olmalıdır” gibi sıra dışı konular verilerek bu tezleri taraf ve karşıt görüş olarak savunmaları istendi. Oldukça hararetli ve etkili tartışmaların sergilendiği münazaralarda öğrencilerin seviyeli üslup çerçevesinde fikirlerini savunmaları dikkat çekti. Öğrencilerin, tezlerini ortaya koyma ve savunmadaki başarıları izleyicileri, “Geleceğin liderleri yetişiyor” düşüncesinde birleştirdi.

350 Öğrenci 200 Tartışma 3 Gün süren yarışma boyunca, Türkiye genelindeki 55 liseden yarışmaya katılan 350 öğrenci, 10 farklı konuda 200 mü-

Tuzla Belediyesi’ne Takdir Son derece sıra dışı konulardaki maçlarda, çok kısa bir hazırlık süresinden sonra performanslarını ortaya koyan öğrenciler,

izleyicilerden büyük alkış aldı. Yarışmaya, Türkiye’nin en seçkin eğitim kurumlarının aralarında olduğu oldukça geniş bir yelpazede katılım sağlayan ve 3 gün süren maçları başarılı bir organizasyonla tamamlayan Tuzla Belediyesi, yarışmayı izleyen entelektüel çevrelerin takdirini kazandı. Türkiye’nin çeşitli illerinden gelerek yarışmayı takip eden misafirler, Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’ya bu organizasyonu gerçekleştirdiği için teşekkür ettiler.

Birincilere iPad

Yarışma sonunda birinci gelen takım üyelerine birer iPad, ikinci takım üyelerine netbook, en başarılı 5 tartışmacıya kol saati ve en başarılı tartışmacıya 500 TL para ödülü verildi. Final maçı ve ödüllerin verilmesinin ardından öğrenciler Tuzla Belediyesi tarafından sahilde bir süre misafir edildi ve meşhur Tuzla Köftesi ikram edildi.

Anaokulu Öğrencileri Topladıkları Eşyaları Gönül Elleri’ne Bağışladı

A

tatürk İ.Ö.Okulu anaokulu öğrencileri evlerinde bulunan kullanmadıkları eşyaları, ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısına getirerek bağışta bulundu. Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısına gelen 80 öğrenci evlerinden getirdikleri bay-bayan ve çocuk giysileri, ayakkabı, gelinlik, mobilya, beyaz eşya ile kitap gibi eşyaları yetkililere teslim etti. Tuzla Belediyesi Başkan Yardımcısı

Funda Oktay ve Gönül Elleri Çarşısı Kadın Kent Gönüllüleri tarafından karşılanan minikler, paylaşmanın mutluluğunu yaşadılar. Tuzla Belediyesi Gönül Elleri Çarşısı’nda yeni ve ikinci el kullanılmayan elbise, ev eşyası, beyaz eşya ve birçok malzeme, maddi durumu iyi olmayanlara ulaştırılıyor. Yardıma muhtaç kişiler, Gönül Elleri Çarşısına başvurarak mağazadan alışveriş edercesine, huzur içerisinde ihtiyaçlarını karşılıyor.


HAZİRAN 2011

HABER

TUZLA BELEDİYE BÜLTENİ

15

Tarihi Şehir Gezileri’ne

Yoğun İlgi

T

uzla Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nün düzenlediği “Tarihi Şehir Gezileri” Tuzlalı vatandaşlarımızın tarafından büyük ilgi gördü. Devasa kültür mirasımızın en kıymetli eserlerinin bulunduğu Edirne ziyaretleri ile başlayan Tarihi Şehir Gezileri, tarihte eşi görülmeyen savaşların yaşandığı ve ecdadımızın kahramanlık öyküleri ile dolu Çanakkale – Gelibolu Yarımadası ziyaretleri ile devam etti. Şubat ayından bu yana devam eden Tarihi Şehir Gezileri kapsamında, Edirne ve Çanakkale’ye haftada 4 gün düzenlenen ziyaretler boyunca Tuzlalı vatandaşlarımız, tarihi mekanları ve savaşların yaşandığı cepheleri gezerek rehberlerden bilgi aldılar. Edirne gezilerinde tarihi camilerin yoğunlukta olduğu ziyaretlerde balkan şehitliği ve diğer tarihi mekanlar ziyaret edildi. Çanakkale gezilerinde ise tarihin en dramatik savaşlarının yaşandığı cepheler ziyaret edildi ve rehberlerin anlatımı ile Çanakkale Destanı yerinde yaşandı. Gelibolu yarımadasını kapsayan ziyaretlerde vatandaşlarımız aziz şehitlerimize bol bol Fatihalar okudu, dualar etti. Gezilere katılan Tuzlalı vatandaşlarımız, ortak duygu olarak “Tarihimize ve kültürümüze büyük önem vererek böyle anlamlı bir hizmeti sunan Belediye Başkanımız Dr. Şadi Yazıcı’ya gönülden teşekkür ediyoruz” dediler.

Tuzlalı Vatandaşlarımız Edirne Selimiye Camisinde

Gösterilen İlgi Bizi memnun Etti

Pınar Bulut

Şubat ayından itibaren tarihi şehir gezilerinin başladığını belirten Tuzla Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdiresi Pınar Bulut, şehir gezilerine Tuzlalı vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Her hafta dört ayrı sefer düzelediklerini, gidiş ve gelişte gezilere katılan vatandaşlara yiyecek ve içecek ikramı yapıldığını ifade eden Bulut, “Düzenlediğimiz her geziye profesyonel bir rehber eşlik etmiştir.” şeklinde konuştu.


Tuzla’nın Yarınları İçin

DEV PROJELER AYDINTEPE SOSYAL TESİSİ

NİKAH SARAYI

ŞELALE PARK

ŞİFA AVM

Sizin için çalısıyoruz... Dr. Şadi Yazıcı Belediye Başkanı

444 0 906 www.tuzla.bel.tr

Tuzla Belediyesi Bülteni - Haziran  

tuzla belediyesi haziran bülteni 2011