Page 1

M TÜRMOB m

ÖZEL SAYI : 9 9 KASIM 2020

Bizden Haberler

Temel Mesleki Sorunların Çözümüne Yönelik Mevzuat Değişiklik Önerileri

Mecliste grubu bulunan siyasi partilere sunuldu TÜRMOB

1


Siyasi parti ziyaretlerimiz Demokrasinin temel araçlarından birisi olan parlamentolar, yasama faaliyeti görevi ile toplumsal beklenti ve sorunların çözümünde en önemli organdır.

Emre KARTALOĞLU TÜRMOB Genel Başkanı

Bizlerin oyları ile seçilen milletvekillerinin oluşturduğu, parlamento ya da diğer bir deyişle meclis, ülkenin yasalarını yapan, devlet bütçesini çıkaran, hükümeti denetleme gibi temel işlevleri yerine getirmektedir. Bu temel görevlerin yanı sıra ülkelerin idari yapılarına göre değişik fonksiyonlarda üstlenmektedir. Mesleğimizle ilgili sorunların ya da bizleri ilgilendiren sorunların yasama boyutu ile çözüm yeri Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Meslektaşlarımızın TBMM’de yer almaları, uygulama bilgi ve tecrübesinin yasama faaliyetlerine aktarılmasında oldukça önemli. Ayrıca siyasi partilerimizle görüşerek, mesleki konularda görüş ve düşüncelerimizi iletmemiz, uygulama hakkında bilgiler vermemiz, meslek örgütümüzün temel görevlerinden birisidir. TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partilerimizi ziyaret ederek, temel mesleki sorunların çözümüne yönelik mevzuat değişiklik önerilerimizi aktararak dosyamızı sunduk. Yapmış olduğumuz ziyaretler oldukça faydalı ve olumlu bir atmosfer içinde geçti. Bizleri ilgilendiren düzenlemelerle ilgili olarak görüş ve düşüncelerimizi TBMM’de aktarma şansımız oluyor. Özelikle Plan Bütçe Komisyonu çalışmalarına katkı sunuyoruz ve sunmaya devam edeceğiz. İş birliği ve dayanışma ülkemize, mesleğimize fayda sağlıyor.


Editörden Mesleğin temsili TÜRMOB Yönetiminin en önemli görevlerinden birisi mesleği temsil etmektir. Ülkemizde serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik mesleğinin yasal temsilcisi olan TÜRMOB’un, mesleğin temsili noktasında görevini başarıyla yerine getirdiğini söyleyebiliriz. TÜRMOB, kısa sürede uluslararası alanda ve ülkemizde saygın ve etkili bir meslek örgütü haline geldi. Görüşlerine değer verilen bir kurum olmamızda, mesleki bilgi ve birikimimizin uygulamadan gelen tecrübeyle birleşerek yerinde ve doğru tespitler ve öneriler yapmamızın önemli bir etkisi var.

TÜRMOB Genel Sekreteri

Mesleki talep ve önerilerimizi oluştururken her zaman önceliğimiz ülkemiz oldu. Bizim ortak paydamızı mesleğimiz oluşturuyor ve bu ortak payda mesleki politikalarımızın temel belirleyicisidir.

Türkiye Büyük Milet Meclisinde grubu bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti, Halkların Demokratik Partisini ziyaret ederek temel mesleki sorunların çözümüne yönelik mevzuat değişiklik önerilerini sunduk. Bu sayımızda temel mesleki sorunların çözümüne yönelik mevzuat değişiklik önerileri ile ilgili gerçekleştirdiğimiz bu ziyaretlerimize yer verdik. Tüm siyasi partilerimizle iş birliği içerisinde olmak, uygulamada yaşananları, mesleki sorunlarımızı aktarmak, meslektaşlarımızın bizlere verdiği görevlerden birisidir. Ayrım gözetmeden mesleğimizi her alanda temsil etmek, görüş ve düşüncelerimizi aktarmak, ülkemize ve mesleğimize değer katıyor. Ülkemize ve mesleğimize değer katmaya devam edeceğiz.

Yahya ARIKAN


Temel Mesleki Sorunların Çözümüne Yönelik Mevzuat Değişiklik Önerileri

Mecliste grubu bulunan siyasi partilere sunuldu

4

TÜRMOB


TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu ve Kurul Üyeleri, mesleğin sorun ve görüşlerini aktarmak için Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, İYİ Parti, Halkların Demokratik Partisi temsilcileri ile görüştü. Görüşmelerde TÜRMOB tarafından hazırlanan “Temel Mesleki Sorunların Çözümüne Yönelik Mevzuat Değişiklik Önerileri” raporu sunuldu. Raporda “GEKAP’ın uygulamasının ertelenmesi, uygulanma yöntemi, cezalarpişmanlık, uzlaşma” başlıkları yer aldı. Ayrıca, “Yıpranma payı ve mesleki sorumluluk sigortası”, “Dördüncü Dönem

Geçici Verginin kaldırılması”, “Gider Katılım Payı”, “Mücbir Sebep Uygulaması”, “Mali Tatil”, “Serbest Meslek Faaliyetinde Vergi Doğuran Olay”, “Yeşil Pasaport”, “Mesleki Hizmetlerde KDV İndirimi” konuları öneri ve gerekçeleriyle birlikte yer aldı. Mesleki konularda TÜRMOB’un görüş ve düşüncelerinin aktarıldığı görüşmelerde, aynı zamanda sorunların çözümü için yapılması gereken gerekli düzenleme ve çalışmalar hakkında da bilgi verildi. Olumlu havada geçen görüşmelerde karşılıklı iş birliği temenni edildi.

TÜRMOB

5


TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu ve Genel Sayman Mustafa Levent Demiröz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda meslek mensubu olan Vedat Demiröz’ü ziyaret etti. Görüşmede TÜRMOB tarafından hazırlanan “Temel Mesleki Sorunların Çözümüne Yönelik Mevzuat Değişiklik Önerileri” konulu rapor sunuldu. Mesleki konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

6

TÜRMOB


TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Genel Sayman Mustafa Levent Demiröz, Denetleme Kurulu Üyesi Burhan Düz, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda meslek mensubu olan Bülent Kuşoğlu ile görüştü. Görüşmede TÜRMOB tarafından hazırlanan “Temel Mesleki Sorunların Çözümüne Yönelik Mevzuat Değişiklik Önerileri” raporu sunuldu. Görüşmede ayrıca mesleki konular ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

TÜRMOB

7


TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, MHP Grup Başkanvekili ve aynı zamanda meslek mensubu olan Erkan Akçay’ı TBMM’de ziyaret etti. Kataloğlu, TÜRMOB tarafından hazırlanan “Temel Mesleki Sorunların Çözümüne Yönelik Mevzuat Değişiklik Önerileri” konulu raporu MHP Grup Başkanvekili Akçay’a sundu. Akçay, sorunların çözümü için çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

8

TÜRMOB


TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve STK İlişkileri Başkanı Burak Akburak’ı ziyaret etti. Kartaloğlu görüşmede, TÜRMOB tarafından hazırlanan “Temel Mesleki Sorunların Çözümüne Yönelik Mevzuat Değişiklik Önerileri” konulu rapor sundu. Kartaloğlu ayrıca mesleki sorunlar hakkında bilgi vererek, çözüm önerilerini aktardı.

TÜRMOB

9


TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ile görüştü. Görüşmede, HPD Diyarbakır Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Garo Paylan, HDP İstanbul Milletvekili ve Grup Başkan Vekili Hakkı Saruhan Oluç, HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, TÜRMOB Genel Sayman Mustafa Levent Demiröz, TÜRMOB Denetleme Kurulu Üyesi Mehmet Erkan Azizoğlu da bulundu. TÜRMOB tarafından hazırlanan “Temel Mesleki Sorunların Çözümüne Yönelik Mevzuat Değişiklik Önerileri” konulu rapor sunuldu.

10 TÜRMOB


TÜRMOB TÜRKİYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER VE YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODALARI BİRLİĞİ

(UNION OF CHAMBERS OF CERTIFIED PUBLIC ACCOUNTANTS OF TURKEY)

TÜRMOB

11

Profile for turmob

TÜRMOB Bizden Haberler Özel Sayı 9  

TÜRMOB Bizden Haberler Özel Sayı 9  

Profile for turmob
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded