__MAIN_TEXT__

Page 1

M TÜRMOB m

ÖZEL SAYI : 8 4 KASIM 2020

Bizden Haberler

TÜRMOB

1


Kalbimiz Ege’de 30 Ekim tarihinde merkez üssü Seferihisar açıklarında olan 6,9 büyüklüğündeki deprem, İzmir’in yanı sıra Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Çanakkale, Bursa, İstanbul, Uşak, Kütahya, Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Edirne’de de hissedildi. Deprem bölgesinde 17 bina tamamen yıkılırken bu yıkılan binalardan dolayı 113 vatandaşımız hayatını kaybetti, ülkemizde ilk kez depremin ardından gerçekleşen tsunami ise bir vatandaşımızı bizlerden ayırdı.

Emre KARTALOĞLU TÜRMOB Genel Başkanı

Depremler, yıkılan binaların, can kayıplarının, yaralanmaların, kurtarma hikayelerinin yanı sıra o bölgede yaşayanlar üzerinde büyük bir travma yaratıyor ve etkisi uzun yılar devam ediyor.

Ancak bölgede yaşanan depremin yaratmış olduğu travma hemen hemen herkesi etkisi altına almış durumda. TÜRMOB, yaraların sarılması için bölgeye gereken desteği verecektir. Bu meslek örgütü olmamızın bir gereği olmanın yanı sıra insani dayanışmamızın da bir gerekliliğidir.

İzmir’de meydana gelen deprem nedeniyle Form BaBs bildirimlerinin verilme süresi, elektronik defterlerin oluşturulma ve imzalanma süresi ile elektronik defter beratlarının yüklenme süresi öncelikle uzatılmıştı. Ancak bölgede vergisel sorumlulukların yerine getirilmesi büyük sıkıntı ve sorun yaratacaktır. Bu yüzden acilen mücbir sebep ilan edilmesi gerekiyor. Bu talebimizi ilgili makamlara ilettik ve konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bu felaketin son olması ve gerekli önlemlerin bir an önce alınması tüm toplumun ortak beklentisi.

Kaybettiklerimize Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.


Editörden Acılarımızı dayanışma ile hafifleteceğiz 114 vatandaşımızı kaybettiğimiz 6,9’luk İzmir depremi yüreklerimizde yine derin yaralar açtı. Ülkemizin bir deprem bölgesi olduğu gerçeğini sık sık yüzümüze vuran depremlere karşı maalesef önlem almadan bekleyişimizi ülke olarak devam ettiriyoruz.

Öncelikle, deprem bölgesinde hayatını kaybeden 114 vatandaşımıza Allahtan rahmet, tedavisi devam edenlere acil şifalar diliyorum.

Deprem sonrası Genel Başkanımız Emre Kartaloğlu, kurul üyelerimiz ve Oda başkanlarımız ile İzmir’e giderek, Odalarımızı ve meslektaşlarımızı ziyaret ettik.

Yahya ARIKAN

TÜRMOB Genel Sekreteri

Depremden zarar gören ve etkilenen meslektaşlarımıza Odalarımızla birlikte gerekli destek sağlayacağız. Mücbir sebep uygulanması için talebimizin ısrarlı bir şekilde takipçisi olacağız. Bu topraklarda yaşayanlar, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine zor günlerde dayanışma duygusu ile birbirini kucaklamakta ve yaralarını hiçbir ayrım gözetmeden sarmaktadır. Kurtarma çalışmalarında bunun en güzel örneğini sergiledik. Türkiye, deprem bölgesinde ve deprem gerçeği ile yaşamak zorunda olan bir ülke. Bu yüzden daha fazla acı yaşamadan, daha fazla ders almak zorunda kalmadan, binalarımızın tamamını depreme hazır hale getirmeliyiz. Hep birlikte temel önceliğimiz deprem olmalı ki, bu acıları ve travmaları yaşamak zorunda kalmayalım. Depremlerin ardından binalarımızın yıkılmadığı, insanlarımızı kaybetmediğimiz günler diliyorum.


İzmir depremi

Meslektaşlarımızın yanındayız

4

TÜRMOB


İzmir’de 6.9 büyüklüğünde meydana gelen deprem, sonrası 17 bina yıkıldı, 114 vatandaşımız hayatını kaybetti, bin 35 vatandaşımız yaralandı.

meslek mensupları ile bir araya geldi.

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Kurul Üyeleri, Oda Başkanları deprem bölgesinde incelemelerde bulunarak, İzmir SMMM ve YMM Oda yöneticileri ve

TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, Genel Sekreter Yahya Arıkan, Yönetim Kurulu Üyeleri Rıfat Nalbantoğlu ve Fettah Açan, Denetleme Kurulu Üyesi Metin Yalçın,

Depremin yarattığı tahribat nedeniyle biran önce mücbir sebep ilan edilmesi gerektiği vurgulandı.

TÜRMOB

5


İstanbul SMMM Oda Başkanı Yücel Akdemir, Ankara SMMM Oda Başkanı Turgut Bahadır, Afyon SMMM Oda

6

TÜRMOB

Başkanı Serhat Gümüş, Balıkesir SMMM Oda Başkanı Ertuğ Aslan, Burdur SMMM Oda Başkanı Serkan Vurgun,


Fethiye SMMM Oda Başkanı Yılmaz Köse, Kütahya SMMM Oda Başkanı Halil Hamzaoğlu, Manisa SMMM Oda Başkanı

Uğur Hasacar, Muğla SMMM Oda Başkanı Servet Evran, Isparta SMMM Oda Başkanı Hüseyin Karaca, TÜRMOB

TÜRMOB

7


Etik Kurulu Üyesi Zafer Büyüknohutçu, TÜRMOB Hizmet Değerlendirme ve Ücret Tespit Komitesi Başkan

8

TÜRMOB

Yardımcısı Şükrü Çulha, Sekreter Selvet Kıymaz, TÜRMOB Meslek Mevzuatını İzleme Kurul Üyesi Mustafa


Uslu, TÜRMOB İşyerleri, Hizmet ve Kalite İzleme Kurulu Üyeleri Kadir Elibol, Tayfun Şenol, Afyon Önceki

Dönem Başkanı Kadir Arık, Aydın SMMM Oda Sekreteri Jülide Vardar Bekem, Muğla SMMM Oda Sekreteri

TÜRMOB

9


Gökhan Odabaşı, Aydın SMMM Oda Saymanı Engin Ünsal, Bodrum SMMM Oda Saymanı Ayşe Özcan, İstanbul SMMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi Halim Bursalı, Balıkesir SMMM Odası Yönetim Kurulu Üyesi Taner Yiğit deprem

10 TÜRMOB

bölgesinde incelemelerde bulunarak, İzmir SMMM Oda Başkanı Vedat Adak, İzmir YMM Oda Başkanı Turan Öztürk, kurul üyeleri ve meslek mensupları ile bir araya geldi.


TÜRMOB Genel Başkanı Emre Kartaloğlu, “TÜRMOB ve Odalarımız olarak, meslek mensuplarımızın yanında olmak, yaralarını sarmak için bugün buradayız. Biz güçlü bir meslek camiasıyız. Depremin yarattığı tahribatı

ve tüm olumsuzlukları, mesleki dayanışmamızla asgari düzeye indirme çabası içindeyiz. TÜRMOB olarak meslek mensuplarımızın yanındayız, odalarımızla birlikte

TÜRMOB

11


dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğiz. Meydana gelen depremin ardından sorunların çözümü için girişimlere başladık. “Form Ba-Bs” bildirimlerinin verilme süresi, elektronik defterlerin oluşturulma

12 TÜRMOB

ve imzalanma süresi ile elektronik defter beratlarının yüklenme süresi uzatıldı. Yaşanan deprem nedeniyle acilen mücbir sebep ilan edilmesi için ilgililere talebimizi ilettik. Mücbir sebep hali gecikmeden


açıklanmalıdır. Konuyla ilgili çalışmalarımızı titizlikle sürdürüyoruz ve konunun ısrarlı bir şekilde takipçisi olmaya devam edeceğiz.

Fonumuzdan, ihtiyaç sahibi

Öte yandan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma

Allah’tan rahmet, yaralılara

olan meslektaşlarımıza gereken desteği vereceğiz. Depremde hayatını kaybedenlere bir kez daha acil şifalar diliyorum.”

TÜRMOB 13


14 TÜRMOB

Profile for turmob

TÜRMOB Bizden Haberler Özel Sayı 8  

Geçmiş olsun İzmir...

TÜRMOB Bizden Haberler Özel Sayı 8  

Geçmiş olsun İzmir...

Profile for turmob
Advertisement