Page 1

FENER GOL OLDU YAĞDI

T

n Fenerbahçe, Kardemir

E ’ L I A KI R P E S T İ SERT N’DAN

İsrail’in Gazze’de kıyım yaptığı günde İngiltere’de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, katliama en sert tepkiyi gösteren lider oldu. “Bugünün Kudüs’ü kaybettiğimiz gün olmasına izin vermeyeceğiz” diyen Erdoğan, herkesi Yenikapı’da İsrail zulmünü lanetlemeye davet etti.

EN OĞA ERD

27

Karabükspor’u 7-0 gibi tarihi bir skorla yenerek şampiyonluk umutlarını son haftaya taşıdı.

rkısh NEWS PRESS 8

SIZIN SÖZÜNÜZ

16

l www.turkishnewspress.com.au

GAZZE’DE İSRAIL KATLİAMI

15 MAY 2018

. . T rkıye’nın

SESİ RADYOSU 98.5 FM Cumartesi: 13.00-14.00 Pazar: 15.00-16.00 info@turkishmedia.com.au 1300 917 566

JERUSALEM CRISIS...

Israeli forces kill at least 58 Palestinians protesting in Gaza as US moves embassy to Jerusalem n At least 58 Palestinians were

killed on Monday in Gaza and more than 2,700 others wounded as the Israeli army fired live ammunition, teargas and firebombs at protesters assembled along several points near the fence with Israel.

17

TURKISH PRESIDENTIAL PRESS SECRETARY

IBRAHIM KALIN

11

An old story: Looking for a Muslim Voltaire

Gurbette aslını unutmadı

58 ŞEHIT LI A R A Y 0 0 27

Terör devleti İsrail’in hamiliğine soyunan küresel katil ABD’nin, Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması bardağı taşırdı. Kararı protesto eden Filistinlilere saldıran alçaklar onlarca masumu katletti.

A

GERÇEK MERMİ KULLANDILAR

Gözü dönmüş İsrail askerleri çoluk çocuk, kadın demeden Filistinlilere gerçek mermilerle saldırdı.

16

merika’nın büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını uygulamaya koyması, Filistin’de büyük tepkiyle karşılandı. Kararı, Gazze sınırında protesto edenlere Siyonist İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu; 58 Filistinli şehit oldu, 2700 masum yaralandı. TÜRKİYE 3 GÜNLÜK YAS İLAN ETTİ

Başta hükümet olmak üzere CHP ve diğer partilerle STK’lar İsrail ve ABD zorbalığını kınarken; Erdoğan, Türkiye’de 3 gün milli yas ilan edildiğini, BMGK’nın acil toplantıya davet edileceğini, Tel Aviv ve Washington büyükelçilerinin geri çağırıldığını açıkladı.

n 40 yıllık gurbetçi Necdet Çalışkan Ağabey, “Allah’a şükür huzurluyum. İnsan nerede olursa olsun değerleriyle ayakta durmalı“ diyor.

7

Ramazan-ı ç Serif ALI ŞIŞMAN’IN YAZISI 2’DE

Australian Labor or Labour Party IZZET ANMAK’IN YAZISI 4’TE

Hoş geldin ya Şehr-i Ramazan > 2. Sayfa


2

T

15 Mayıs 2018

Ramazan-ı ç Serif

E

vet, Ramazan-ı Şerif, bu fâni dünyada, fâni ömür içinde ve kısa bir hayatta, bâki bir ömür ve uzun bir hayat-ı bâkiyeyi tazammun eder, kazandırır. Evet, bir tek Ramazan, seksen sene bir ömür semerâtını kazandırabilir. Leyle-i Kadir ise, nass-ı Kur’ân ile, bin aydan daha hayırlı olduğu, bu sırra bir hüccet-i kàtıadır.” diyor üstad Bediüzzaman hazretleri. Ramazan ayının ilk gecesi olunca, cennetin bütün kapıları açılır. Ramazan ayı boyunca bir tane bile kapı kapatılmaz. Allah Teala, bir çağırıcının şöyle nida etmesini emreder ‘Yok mu bağışlanmak isteyen, o bağışlanacaktır. Yok mu bir şey isteyen, istediği verilecektir.

rkısh NEWS PRESS EDİTÖRDEN

ALI ŞIŞMAN editor@turkishmedia.com.au

Yok mu tövbe eden, tövbesi kabul edilecektir.’ Bu davet her gece yer ağarana kadar devam eder.” RAMAZAN YARDIM AYI Ramazan boyunca bir farzı eda etmek, yetmiş farzı eda etmek gibi kıymetlidir. Oruçla Müslümanların gösterdiği sabrın sevabının cennet olacağı müjdelenmiş bir aydır. Ramazan yardım ayıdır. Müslümanların ihtiyacı olanların ihtiyaçlarına, muhtaç olanların yardımlarına koştuğu ve kimsesiz olanların kimsesi olma yarışına girdiği aydır. Bu ay Mü’minin rızkının arttığı aydır. Bir oruçluya iftar açtırana bir köle azad etme sevabının verildiği ve günahının bağışlandığı aydır. Ayrıca “Ramazan

ayının başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise cehennem ateşinden kurtuluştur” (İbn-i Ebi’d-Dunya). Müslüman aleminin kenetlendiği, Allah Allah nidalarıyla, salavat ve şükürlerle Rahman’ın rahmet ve mağfiretine sığındıkları aydır. Ramazan Müslümanlara Müslümanlığın özünü gösteren aydır. Ailelerin, akrabalıkların, eş, dost ve kardeşliklerin yeşerdiği, pekiştiği aydır. Hürmet ve saygının, ilgi ve alakanın, birlik ve beraberliğin zirve yaptığı aydır. Tüm dünyada Müslümanların dualarda buluştuğu büyük bir huzuru gönüllere serpen aydır. Tüm Kardeşlerimizin Ramazan ayı mübarek olsun inşallah.

M I L A Y I N A T I N I Y A BEREKET N

Tüm İslam aleminin büyük bir heyecanla beklediği Ramazan ayı nihayet geldi. İlk teravih bu akşam kılınacak, ilk iftar sofraları da yarın akşam kurulacak.

eşeli iftar sofralarının vazgeçilmezi hurma tezgâhlardaki yerini alırken, elimize aldığımızda Ramazan’ın sıcaklığını hissettiğimiz Ramazan pidelerimiz raflardaki yerini almaya hazırlanıyor. Tüm İslam alemi için her yıl değişik heyecanları barındıran, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, sıcak sofralarımızın ve neşeli konuklarımızın daim olmasına vesile olan iftarlar ve sahurlarımız bu yılda birbirinden güzel ramazan şölenlerine sahne olacak. Peki Ramazan nedir? Müslümanlar neden bu ay oruç tutarlar... Ramazan; Arapça’da çok sıcak anlamındaki ‘ramaza’ kökünden gelir. Bir inanışa göre de yaz sonunda güz mevsiminin evvelinde yağıp yeryüzünü tozdan temizleyen yağmur manasına gelen ‘ramda’ kelimesinden türemiştir. Bu benzetmeyle Ramazan, inananları günahlarından temizler. Üç ayların sonuncusu olan Ramazan, on bir ayın sultanı ve ayların en kıymetlisidir. Çünkü bu ayda Kur’an indirilmeye başlanmış ve ay boyunca oruç tutmak farz (dinen yapılması emredilen) kılınmıştır. Kura’n-ı Kerim‘de de ifade edildiği gibi bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi de Kuran’ı Kerim’in indirilmeye başlandığı Ramazan ayı içindedir. Ramazan’ın her gecesinin ibadetle dolu dolu geçirilmesi için bu gecenin zamanı gizlenmiştir. Ancak Kadir Gecesi‘nin Ramazan’ın son on günü içinde olduğuna dair güç-

lü işaretler vardır. Nitekim Hz. Muhammed de bu son on güne ayrı bir önem vermiş ve aile fertlerini de uyandırarak onların ibadetle meşgul olmalarını istemiştir. Oruç, İslam’ın beş şartından biridir. Yılda bir ay, ramazan ayında, Allah’a kulluk ve ibadet amacıyla tanyerinin ağarmaya başlamasından güneşin batışına kadar, niyetlenerek bir şey yiyip içmeden ve orucu bozan başka şeylerden de nefsi koruyarak oruç tutulur. Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup; bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir. FAKİRLERİ UNUTMA! İftar; Allah rızası için farz veya nafile (fazladan, farz olmayan) oruç tutan bir Müslüman’ın, güneşin ufukta kaybolmasından sonra bir şey yiyerek veya içerek orucunu açmasına denilmektedir. Müslümanlıkta iftar etmeye, iftar vermeye ve iftar vaktine büyük kıymet verilmektedir. Nitekim, bir kimse Ramazan ayında bir oruçluya iftar verirse, günahlarının af olunduğuna; o oruçlunun sevabı kadar da ona sevap verildiğine inanılır. Oruç tutmak üzere gecenin son altıda birinde yenen yemeğe sahur denilir ki, bu vakit takvimlerimizde imsak vakti olarak belirtilmiştir. Fıtr sözlükte “orucu açmak”, fıtra da “yaratılış” anlamına gelir. Türkçede fitre şeklinde söylenen “fıtır sadakası”, Ramazan Bayramı’na kadar, temel ihtiyaçlarının

dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanlar’ın kendileri ve velayetleri altındaki kişiler için yerine getirmekle yükümlü oldukları mali bir ibadettir. İtikaf, Ramazan’ın son on gününü camide veya başka bir ibadet edilebilecek yerde yalnızlığa çekilerek devamlı ibadetle meşgul olmak demektir. Ramazan inananlara değer ve olgunluk kazandırabilecek ilâhî bir hediyedir. Oruçlu iken ağıza bir şey girmemesine dikkat edildiği gibi ağızdan çıkana da yani sözlere de dikkat edilmelidir. Dedikodu ve incitmeden son derece sakınılmalı ve orucun değeri azaltılmamalıdır. Teravih yirmi rekatlık bir namazdır. Teravih namazının yirmi rekat olduğu İslam alimlerinin büyük çoğunluğu tarafından kabul edilmektedir. Hz. Muhammed; “Kim Ramazan namazını (teravih) inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek kılarsa onun geçmiş günahları bağışlanır?” buyurarak bu namazı teşvik etmiş ve kendisi de başlangıçta ashabına cemaatle kıldırmış, sonraları ise teravih namazı farz kılınabilir ve Müslümanlar’ın çoğunluğu da bunu hakkıyla yerine getiremeyebilir endişesinden dolayı tek başına kılmaya devam etmiştir. Ramazan ayında Kuran’ı Kerim’i anlayarak okumak, ibadet etmek (Allah’ın emirlerini yerine getirmek, yasakladığı bütün haramlardan uzaklaşmak) hatta bol bol tevbe ederek geçirmek inanana huzur verecektir.

AVUSTRALYA YURTDIŞI SEÇMEN

BİLGİLENDİRME

DUYURUSU

n Yurtiçinde 24 Haziran 2018 tarihinde ilk turu düzenlenecek Cumhurbaşkanı ve 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için Resmi Gazete’de yayımlanan Yüksek Seçim Kurulu kararları çerçevesinde yurtdışındaki seçmenlerimizin oy kullanabilmesini teminen 60 ülke ve 123 temsilcilikte sandık açılacaktır. n Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı vatandaşlarımız, Cumhurbaşkanı ve 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nin ilk turu için 7-19 Haziran 2018 tarihlerinde dış temsilciliklerimizde, 724 Haziran 2018 tarihlerinde ise gümrük kapılarında oy kullanabileceklerdir. n Avustralya’daki temsilciliklerimizde ilk tur için oy verme işlemi 9 - 17 Haziran tarihlerinde ve 09.00 - 21.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir. n Yüksek Seçim Kurulu’nun, Yurt Dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı vatandaşlarımızın oy kullanabilecekleri dış temsilciliklerimizin listesi ve anılan temsilciliklerde hangi tarihlerde sandık kurulacağına dair 334 sayılı kararı 30 Nisan 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. ( http://ysk.gov.tr/doc/karar/ dosya/77589/2018-334.pdf ). n Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı vatandaşlarımızın sandık kurulan herhangi bir temsilciliğimizde veya gümrük kapılarında oy kullanmaları mümkün olacaktır. n YSK tarafından, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızı aydınlatmak ve sorularını yanıtlamak amacıyla 7/24 olarak Türkçe hizmet verecek +90 444 99 75 telefon numaralı ‘Yurt Dışı Seçmen Çağrı Merkezi’ oluşturulmuştur. Saygıyla duyurulur. T.C. SIDNEY BAŞKONSOLOSLUĞU

T

rkısh NEWS PRESS

Year: 1 Volume: 4

President Yüksel Çifci Editor in Chef Ali Şişman

Page Editors Ali Haydar (Diyanet) Hakan Aslan (Australia Sports) Cem Birben (Australia Sports) Davut Kılıç (Australia Sports) Recep Ağar (Australia Sports) Murat Kıvrak (Australia Sports) İzzet Anmak (Australia English) Fatma Gençtürk (Meals & Recipes) Somer Sivrioğlu (Meals & Recipes) Op. Dr. Haydar Özcan (Health) Page Layout & Design Necmettin Öksüz

Advertisements Sydney Advertisements: 0426 982 050 Melbourne Advertisements: 0424 999 210 Brisbane Advertisements: 0433 162 655 Sydney Office: PO BOX 12 Guildford NSW 2161 Phone: 1300 917 566 Email: info@turkishnewspress.com.au Sizden Gelen Haberler: news@turkishnewspress.com.au

www.turkishnewspress.com.au


AVUSTRALYA

T

rkısh NEWS PRESS

15 Mayıs 2018

3

A’DA Y L A R T S AVU N A T U K R O K A MANZAR

Kenan Sofuoglu ğ pistlere veda ediyor

A

HOBART KENTIi yagıslara teslim ğç

T

Avustralya’nın Tazmanya eyaletinde kaydedilen rekor seviyedeki yağışlar yüzünden ana caddeler nehre dönüştü. 13 bin evde elektriklerin kesik olduğu Hobart kentinde okullar da tatil edildi. azmanya Devlet Acil Servisi tarafından yapılan açıklamalara göre Avustralya’nın güneyindeki Tazmanya eyaletinde etkili olan yoğun yağışlar Hobart kentinde hayatı olumsuz etkiliyor. Metrekareye son 24 saatte 130 mm yağışın düştüğü Hobart şehir merkezindeki nehirleri andıran ana caddelerde araçların sürüklendiği, altyapının yetersiz kalmasından dolayı sel sularının birçok binanın alt katlarını bastığı bildirildi. Son 50 yılın en yoğun yağışları altında olduğu belirtilen kentte, Tasmania Üniversitesinin (UTAS) güney kampüslerinin yanı sıra okullar tatil edilirken, spor merkezleri, oteller, kent merkezindeki kumarhaneler halka kapatıldı, bazı mahkemeler ve cenaze törenleri de iptal edildi. Kampüste elek-

triklerin kesik olduğunu ifade eden UTAS sözcüsü Jason Purdie, “Binaların sular atlında kaldığını görmek oldukça dramatik.” dedi. KENTTE 13 BIN EV VE IŞ YERI ELEKTRIKSIZ KALDI Kent merkezinde onlarca aracın sel sularında sürüklenerek hasar gördüğü Hobart’ta, alt ve üstyapıda meydana gelen hasarlar yüzünden 13 binden fazla ev ve iş yerine elektrik verilemiyor. Acil tahliye merkezlerinin kurulduğu kentte, acil servislere çok sayıda yardım çağrısı geldiği aktarıldı. TELEVIZYON VERICILERINE DÜŞEN YILDIRIM YAYINLARI DURDURDU Birçok köprü ve yolların hasar gördüğü kötü hava şartlarından Wellington Dağı’ndaki televizyon

vericilerine yıldırım isabet etmesi yayınların durmasına neden oldu. Vericilerin onarılması için çalışmaların sürdüğü ancak yoğun kar yağışının çalışmaları aksattığı duyuruldu. METEOROLOJI: YAĞIŞLAR DEVAM EDECEK Meteoroloji Bürosu yetkililerinden Debbie Tabor, yoğun yağışların hafifleyeceğini beklemediklerini hatırlatarak, daha fazla su baskınları yaşanabileceği uyarısında bulundu. Habart’ı etkileyen yağışların 1960’dan bu yana kaydedilen rakamlara göre rekor seviyede olduğunu hatırlatan Tabor, “Bugün doğu, güney ve orta kesimlerde yoğun yağışlarla birlikte fırtına bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Güney Yarım Küre’nin en büyük dalga boyu 23.8 metre oldu

n YENI ZELANDA’NIN Campbell Adası’nda bir şamandıradan ölçülen 23,8 metrelik dalga Güney Yarım Küre’nin en büyük dalgası olarak kayıtlara geçti. Yeni Zelanda Meteoroloji Servisinden yapılan açıklamada, mart ayında Campbell Adası’na yerleştirilen bir şamandıradan 23,8 metre yüksekliğinde bir dalga ölçüldüğü kaydedildi. Deniz bilimci Dr. Tom Durrant, sekiz katlı bina yüksekliğindeki dalganın şimdiye kadar şamandıradan ölçülen en yüksek dalga olduğunu söyledi. Durrant, bu büyük dalganın alçak basınç sistemi ve kuvvetli fırtına nedeniyle oluştuğunu belirtti. Avustralya’nın Tasmanya eyaletinde 2012 yılında ölçülen 22 metrelik dalga Güney Yarım Küre’nin en yüksek dalgası olarak kayıtlara geçmişti.

vustralya Grand Prix’inde geçirdiği kazanın ardından yarışmayarak kariyerini İtalya Grand Prix’inde sonlandırmaya karar verdi. Türk spor tarihinin en önemli isimlerinden Kenan Sofuoğlu, başarılarla dolu kariyerine nokta koyuyor. Türk spor tarihinin en önemli isimlerinden Kenan Sofuoğlu, başarılarla dolu kariyerine nokta koyuyor. Pistlere veda kararı alan efsane sporcusu, bu hafta sonu İtalya Grand Prix’i Imola Pisti’nde kariyerinin son yarışına çıkacak.

Kendi istegiyle ğ ç yasamına son verdi

1

04 yaşındaki bilim insanı David Goodall, İsviçre’deki bir klinikte hayatına son verdi. Herhangi bir ölümcül hastalığı olmayan Goodall, yaşam kalitesi bozulduğu için yaşamına son vermek istediğini söylemişti. Goodall, Avustralya’dan ötenazinin yasal olduğu İsviçre’ye gitmiş ve bu kararı dünya genelinde büyük bir dikkat çekmişti. Goodall, ölümünden önceki son basın toplantısında gösterilen ilginin kendisini şaşırttığını söylemiş ve “Artık yaşamaya devam etmek istemiyorum. Benim yaşımdaki biri, hatta benden daha genç olanlar bile, doğru vakit geldiğinde ölümü seçmekte özgür olmalı” demişti. Goodall’ın son yemeğinin ise çok sevdiği balık ve patates kızartmasıyla cheesecake olduğu açıklandı.

Luke Foley MP MEMBER FOR AUBURN NSW OPPOSITION LEADER

Proud supporter of the

NSW Turkish Community HERE TO HELP Phone: (02) 9737 8822 Office: Lidcombe Centre, Mezzanine Level, 92 Parramatta Road, Lidcombe NSW 2141 auburn@parliament.nsw.gov.au


4

15 May 2018

POLITICAL ANALYSIS

IZZET ANMAK anmak@turkishmedia.com.au

I

Australian Labor or Labour Party (3)

n the final edition of the “ Australian Labor Party analysis, we will discuss the policies of the Australian Labor Party. Medicare, the former Prime Minister Bob Hawke reintroduced universal health care in 1984. A major turnaround in the health system. Medicare is a sensitive area for the citizens of Australia. Prior to arranging their budgets and campaigns, parties need to analyze thoroughly when it comes to Medicare. The green card is in every Australian wallet and only comes out when they visit the doctors or hospitals. Its is also considered as a form of identification. “Everybody knows that you don’t set up a Medicare Privatisation Taskforce unless you plan to privatise Medicare. We need to stand up to protect Medicare.” Quoted by former Prime Minister Bob Hawke. I personally agree with the statement above. Medicare has revolutionised our health system especially for the low to medium income earners who are struggling to survive with daily expenses. Could you imagine having a health system where you have to pay out of your pocket every time you visit your local GP? It would be devastating for millions of Australians who benefit from this particular scheme. Protection of penalty rates, this will definitely disappoint many business owners but the truth is low income earners work hard and strive their best to make a decent living. Through extra shifts and the penalty rates the income earned contributes towards the expensive living standards. Low-income earners work hard to feed their family. Education has become expensive. If you want to provide decent education for your future representatives our children you desire for them to have the best education they can possibly have. This comes at a cost. This is why low income earners work harder to pay for the children’s school fees and the expenses that come with it. Labor has fought hard to protect the penalty rates for low income earners especially in the hospitality, retail, and fast food industries. University and Tafe fundings, one major area government’s need to consider prior to making a policy is University and further study funding’s. Our future leaders, doctors, politicians, engineers, lawyers and the other professions graduate from these institutions. The Labor government has pursued to always protect the access of students to university based on their ability and the effort you place in order to commence your further studies. The balance in your bank account should not determine who should enter university or other educational institutions. Government funding for these institutions are essential. Some students might not be intellectually capable to enter university, but, their hands on skills could be utilised by teaching and developing their skills through TAFE education. These are reflections of the government’s ability and capability to fund our future representatives education. School Funding, this concerns all Australian families. The Labor party is campaigning for further school funding to maintain high calibre education for our children. There are fewer teachers available; there is less one-on-one interaction at schools due to reduced staff. There are also reductions in the ability of children’s ability to read, write and solve maths at school. We live in the 21st Century, the-

re are still schools without air conditioning they operate with fans in the classrooms. How do you expect students to focus on their studies during summer when there is a heat wave. Our children deserve the best in education. They need to secure their future through quality education.” Labor believes Australian kids deserve the world’s best teaching”. Royal Commission into the Banking and Financial Services sector, There is definitely a problem with our banking system. Families, small businesses are struggling to survive due to fees and charges and high level of living standards, while banks and the financial institutions, while the big banks are making billions of dollars profit. Households have paid in total fees of $12.5 Billion dollars. On the other hand the banks make $30 billion in profit. Enough is enough. There needs to be a royal commission into the banking and Financial Services sector. These are some of the policies we will discuss in this final series of the Australian Labor Party. One final issue which concerns everyone is foreign historical events are being introduced to the parliament. We have witnessed this especially within the NSW Parliament. The so-called “ Armenian genocide” and “ Assyrian Genocide” issues have been raised in the NSW Parliament. The MP’s our elected representatives were not even notified about the motion prior to the issue being raised in Parliament. The decision impacted the peaceful ethnic groups living in peace and harmony in Australia. Politicians should not be assigned to make a decision about historical events in the past. It is the duty of historians to make that decision. The NSW Labor Party Leader, Opposition Leader Luke Foley has promised not to raise international, foreign historical issues in parliament and cause hatred amongst different ethnic groups. Could the Premier of NSW, Gladys Berejiklian make the same promise? I certainly believe she will be unable to keep her promise. The Premier has a duty to keep peace and harmony within the State. Unfortunately, the Premier of NSW in every opportunity that arises, raises the issue of the so-called” Armenian genocide” issue. Enough is enough Premer, the State has other issues that you need to focus and deal with. Issues like the health system, educations, hospitals, roads and traffic, developing nations are more advanced in technology and internet, the premier needs to pull her socks up and get a move on or else Hon. Luke Foley will be the next Premier. He has definitely closed the gap between Labor and Liberals in NSW. All Australian’s should be treated equally. The most essential point we all need to consider is we are all Australian. Your race, ethnic background, gender should not make a difference. We should all be treated with equality. The Australian Labor Party has focused on the low to medium income earners. Policies such as Medicare, hospitals, Universities and Tafe’s, Schools, protection of penalty rates for hard workers, royal commission into banking and finance are major issues the Labor Party has focused on for decades. This concludes the analysis of the Australian Labor Party for now. During next weeks “ Political Analysis” column we will analyse the Liberal Party of Australia.

T

rkısh NEWS PRESS

AUSTRALIA

Battle for Balmain as Labor places faith in young gun candidate It’s been seven long years since NSW Labor surrendered a treasured slice of its historical heartland to the Greens.

D JAMIE PARKER

ELLY HOWSE

estined to be billed as the Battle for Balmain - as it has been for the last two elections - the state election campaign of 2019 is shaping up as another litmus test for the parties’ respective claims to the area as “heartland” country. Labor has invested its hopes in a fresh face, untainted by the scandals of its dying days in power, which saw it removed from government in 2011. Over the next year, Elly Howse - a 29-year-old feminist, inner west local, and public health PhD student - will attempt to pull off a feat that has so far proved impossible for even veteran politicians. NSW Labor has never taken back a state seat off the Greens once they have lost it. “That’s a big thing that’s changed for Labor – putting forward young people to represent the electorate,” Ms Howse said. A self-described “underdog”, she views the challenge through a bellwether lens. “If I win Balmain it’s very likely NSW Labor will form government in the state,” Ms Howse said. She hopes the prospect of a Foley Labor government – and her progressive credentials – will help win back voters who flocked to Greens MP Jamie Parker in 2011. “The only

people who can deliver on the promises they make are the people who can get into government. [It] is the most powerful thing you have to offer,” she said. Stretching from the affluent harbourside suburbs of Birchgrove and Balmain, taking in Lilyfield, Leichhardt and Annandale, and Glebe to the east, Balmain has gentrified beyond recognition from the working class suburbs where the Labor Party was founded in 1890s, but it has never lost its progressive leanings. A rising talent in the party’s left wing, she counts as mentors Labor luminaries Tanya Plibersek, whose electorate office she worked in while an undergraduate student, and former Balmain MP Verity Firth. Mr Parker, a familiar face at rallies and town hall meetings across the electorate, is gunning for a third term. He claims Balmain has become “Greens heartland” in the seven years since he unseated Ms Firth in 2011 – a victory which cemented him in the history books as the party’s first-ever lower house MP. “I don’t think [the 2019 election] is any different to any other election campaign. You always have to win the trust of the community every four years,” he said.

Qantas hits back at aggressive Canberra Airport tactics

STEPHEN BYRON

Sydney Trains to turn closed ticket offices into shops n IT is another sign of the changing face of Sydney’s rail network due to technology. Instead of tickets, train passengers will soon be buying other goods and services from scores of ticket offices which will have been turned into shops by November. With the Opal electronic ticketing system firmly entrenched, Sydney Trains has decided to lease out 30 ticket offices at stations across the rail network following their closure. The ticket offices to be leased to reta-

ilers range from those at stations at Gosford, in the north, to Wollongong in the south, and Central Station and Martin Place in Sydney’s CBD. They are located in prime spots at stations, and are up to 135 square metres in size. In a presentation to potential lessees, Sydney Trains said the introduction of Opal had ‘‘streamlined operational and staffing requirements’’ across its rail network and resulted in ‘‘the creation of new retail opportunities’’ in re-purposed ticket offices.

n Canberra Airport’s “bizarre” and heavyhanded tactics are threatening to derail its relationship with the nation’s biggest airline, warns the chief executive of Qantas Domestic. The airport has been publicly at loggerheads with Qantas for months, repeatedly speaking out against the high cancellation rates plaguing flights between Sydney and Canberra. Canberra Airport has gone as far as seeking federal government intervention and recently met Deputy Prime Minister Michael McCormack to discuss the issue. Qantas Domestic boss Andrew David has now hit back. “We deal with airports around Australia and around the world, and none of them behave the way Canberra Airport does. It’s bizarre,” Mr David said. “It’s hard to see how a company can think that attacking its biggest customer, which Qantas is, will improve matters.” Canberra Airport managing director Stephen Byron said it was crucial the two companies had a constructive relationship, but also important to prioritise customers.


İftar Menüsü $58 İftariye tabağı Beyaz peynir, eski kaşar, siyah-yeşil zeytin, ceviz, pastırma, tereyağı, hurma, domates, salatalık, kuru incir-kayısı, humus, haydari

Günün çorbası Fındık lahmacun Kuzu omuz tandır kapama, firikli ve nohutlu bulgur pilavı Çoban salata Özel Ramazan tatlı tabağı Çay, kahve ve lokum Restoranımız Çarşamba-Pazar akşamları arasında açıktır. Rezervasyon için bizi

9810 5466’dan arayabilirsiniz. Adres: Efendy 79 Elliott St. Balmain


T

.

NOSTALJI

rkısh NEWS PRESS

40 yıllık vatan hasretinin öyküsü w

GURBETTE

ÖZÜNÜ UNUTMADI

M E L A I R I EM R E Ğ İ D I M NA I Ş A B R E MEHT İ B A T E D C NE

70’li yılların Türkiyesinin kavgalarından bıkan Necdet Çalışkan, huzuru çok uzaklarda aramış... “Allah’a şükür mutluyum” ifadesini kullanan Necdet Ağabey, “İnsan nerede olursa olsun değerleriyle ayakta durmalı“ diyor.

M

Gençliğinde boksa büyük merak saran Necdet Çalışkan sonra kendini eğitime adamış.

ehtar Başı dahil hayatının her alanını dolu dolu yaşayan eğitimci Necdet Çalışkan Ağabeyimiz, gurbette dik durmanın en güzel örneklerinden... Nojtalji sayfamızda bu hafta hüzne biraz ara verip gururu yaşayacağız... n Önce sizi tanıyabilir miyiz? 1958 yılının Mart ayında dünyaya geldim. Tahsil hayatım ilkokul, orta okul derken Türkiyemizde o dönemler var olan sağ-sol kavgalarının sıkıntılarında çok parlak olmadı. Gençliğimde bir boks merakım oldu. 1977’de ringe çıkacakken bir kısım olaylardan dolayı ringe çıkamadım. Aynı yılın 9’uncu ayında evlendim. n Ablamızla nasıl tanıştınız? Rahmetli dayım vesile oldu eşimle tanışmama. Türkiye’ye tatile geldiği bir dönemde annemle konuşup eşimle bizi birbirimize yakıştırdılar. Öyle nasip oldu. Hamdolsun şu ana kadar çok güzel bir hayatımız oldu. 20’SİNDE YOLUM DÜŞTÜ GURBETE n Gurbete gelişiniz nasıl oldu? 1978 yılının Mart ayında yolumuz gurbete düştü. Eşimle birlikte gurbete geldik. İki kişi geldik Avustralya’ya. n Avustralya’da neler yaptınız? İlk geldiğimde burada dayım ve ailesi vardı. Başka bir akrabam yoktu fakat sonraları çalışmaya başlayınca çok güzel arkadaşlıklar ve dostluklar edindim. 20 yıl boyunca çeşitli iş yerlerinde çalıştım. 26 yıl boyunca Türkçe dil okulunda hem yöneticilik, hem öğretmenlik yaptım. Şu anda bir kısım rahatsızlıklarımdan dolayı emekliyim. n Necdet Ağabey, gurbete geldiğiniz yıllarda Türkiyemiz nasıldı? Maalesef, ülkemizin hali içler acısıydı. Bizi yönetenler kendi insanımız değildi, halktan değillerdi. 80 yıl çok kötü yönetildi ülke. Tüm bun-

lar da gurbete gelişimde çok etkili oldu tabi. Türkiyemizin o yıllardaki durumunu bir örnekle anlatayım isterseniz. Turgut Özal, Kanbera’ya gelmişti, bizlerde buradan gitmiştik başbakanımızı karşılamaya, Avustralya başbakanı yardımcısını göndermişti Turgut Bey’i karşılamaya. Bu bizi çok üzmüştü. Türkiye’nin geçmişte dış ülkelerde nasıl bir değer ve öneme sahip olduğunu değerlendirebilmemiz adına çok acıklı bir örnek diyebilirim. Şimdi tabi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan yurtdışı gezilerinde krallar gibi gibi karşılanıyor. Türkiyemizin lideri konvoylar, helikopterler eşliğinde ve en üst düzeyde karşılanıyor. Bugünüw

müze kavuşturan Allah’a hamd olsun. TÜRKİYE SÜPER GÜÇ OLMUŞ n O günlerden bugünlere gelebilmeyi neye bağlıyorsun abi? Ben Türkiye’ye, AK Parti iktidarına kadar fırsat verilmediğini düşünüyorum. Hep geri hizmette bırakıldık. Toplum mühendisliği ile hep üst perdeden yönetildik. Tabi Cumhurbaşkanımız İstanbul belediye başkanı olduğunda bir atılım gerçekleşti ve bugünlere geldik. Süper güç haline geldik. n Ne sıklıkla tatile gidiyorsunuz? Önceleri 4-5 yılda bir gidiyordum, fakat son zamanlarda her 2 yılda bir gidiyorum. Tatilimizi ülkemizde geçiriyoruz. 6 ay kadar önce tatilden dön-

HAYATIN TADI TUZU... Necdet Çalışkan, eşiyle sık sık Türkiye’yi ziyaret edip memleketi geziyor. Çalışkan ailesinin en büyük mutlulukları ise evlatları...

15 Mayıs 2018

7

düm. Türkiye’mizin her şeyi ile dört dörtlük olduğunu söyleyebilirim. n Uzun yıllardır Avustralya’da yaşayan birisi olarak gençlerimize neler tavsiye edersiniz? Öncelikle tüm gençler eğitimine önem vermeli. Eğitim aslında başarıya giden en önemli yol. Bunun yanında Türklüğünü, dinini, örf, adet, kültür ve ananelerini unutmamalarını tavsiye ediyorum. Yine kötü alışkanlıklardan uzak durmalarını öğütlemek istiyorum. Bunları yaptıklarında çok güzel bir hayat süreceklerdir. Anne ve babaların çocuklarını yetiştirirken çocuklarıyla seviyeli bir arkadaşlık kurması da çok önemli. Dışarının tehlikelerinden çocuklarını hem eğitim, hem nasihat hem de din ve kültürünü iyi öğreterek uzak tutmaya gayret etmeliler. BARAKADA TERAVIH KILDIK n Oruç başlıyor... Burada ilk Ramazan günlerinizle kıyasladığınızda son zamanlarda oruç nasıl geçiyor? İlk geldiğim zamanlarda camimiz yoktu. Teravih namazlarımızı farklı farklı evlerde kılardık. Sonraları bir abimiz vesile oldu bir baraka kiraladık orada teravih namazı kıldık bir ay boyunca. Çok güzel bir duyguydu. Bayram namazımızı da orada kılmıştık. Daha sonraları Auburn Gelibolu Cami’mizin hikayesi başladı. n Camide emeğiniz var o zaman? Tabi, 30 santim anca vardı, sürüne sürüne evlerin altından harç taşıdığımızı hatırlıyorum arkadaşlarımla. Çok büyük bir mutluluktu bizim için, bir camimiz olacaktı. Şimdi çoğu rahmetli oldu Allah rahmet eylesin. n Öğretmenliğiniz nasıl başladı? Konsolosluğumuz tarafından belge verildi bana. Zamanın Milli Eğitim Ateşemiz ön ayak olmuştu belgemi almaya. 26 yıldır öğretmenlik yapmaya da devam ediyorum. Onlarca güzel şeyle karşılaştım. Bir gün karşıma babayiğit bir genç geldi, “Hocam güzel bir sözün vardı. Beni ve arkadaşlarımı kurtardı“ dedi. Ben “nasıl?” diye sorunca, “Kötü alışkanlıkları olan kişilerle arkadaşlık etmeyeceksiniz, kesinlikle yasaklıyorum” demiştiniz. Bu çok gurur verici bir şey. Demek ki bir şeyler verebilmişim çocuklara. 2 KİŞİ GELDİK 15 KİŞİ OLDUK n Aradan geçen bunca yıl, kaç kişilik bir aile oldunuz? İki kişi geldik Avustralya’ya şimdi 15 kişilik bir aile olduk. 2 kızım bir oğlum var. 7 tane torunum var. Kocaman bir aile olduk hamdolsun. Çok mutluyum. Evlatlarım ve torunlarım hayatımı çok daha güzelleştiriyor. 60 yaşındayım. Hayatın anlamı mutlu bir aile ve insanların yardımlarına koşmanın verdiği hazdır. Koşturmaya devam ediyorum. n Bir ara Mehter Başı oldunuz? Mehter Başı yani Emir-i Alem’lik yaptım. Mehter takımımızı kurmuştuk, tabi süre içerisinde ilgisizlikten dağılsa da bir dönem çok güzel işlere imza attık arkadaşımızla. MUTLU AİLE SIRLARI n Aile içi saadetin sırrı nedir? Aile içi geçimsizliklerin bir çoğunun sebebini eğitimsizlik ve iman zafiyeti olarak görüyorum. Bir kısım şiddet, kötü alışkanlıklar ve gece hayatı gibi ayrılıkları zaruri hale getiren sebepleri ayrı bir yere koymak gerekiyor. Fakat bir çoğunun sudan sebeplerle gerçekleştiğinin de altını çizmek istiyorum. Kadın ve erkek kendi vazifelerini yerine getirirse mesele kalmaz. Mutlu yuvada yetişen evlatlarımız çok daha huzurlu ve emin yürüyecekdir hayat yolculuklarında. Daha çok para kazanma hırsından dolayı aile saadetlerini kimse heba etmesin. n Son olarak bir mesajınız var mı? Tüm okurlarımızın Ramazan ayı mübarek olsun.


8

15 Mayıs 2018

T

rkısh NEWS PRESS

.

TÜRKIYE

a d ’ a r d n Lo n e d n i r e yer y adı! oyn Abdülhamid Han’ın günlükleri ortaya çıktı

C

ihan Devleti Osmalı Sultanı II. Abdülhamid’in en yakınlarından olan ve tarihlerde isminden “Arap İzzet Paşa” diye bahsedilen İzzet Holo Paşa’nın 5 defter teşkil eden ve “Bunlar, yüz sene sonra açılacaklar” diye vasiyet ettiği günlükleri, İsviçre’de bir bankanın kasasında ortaya çıktı. Paşa’nın torun çocuğu Semih Mümtaz’ın 30 senelik ısrarlı bir aramanın neticesinde bulabildiği günlükler önümüzdeki Ağustos ayında yayınlanacak ve bu sayede Sultan Abdülhamid döneminde meydana gelen ama üzerleri hâlâ bir bilinmezlik bulutu ile kaplı duran bazı hadiselerin ayrıntıları da ortaya çıkacak.

“İngiltere’nin 15 Temmuz desteğini unutmayacağız” n Birleşik Krallık’a çıkarma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,Londra’da gurbetçilerin sevgi seliyle karşılaştı. İngiltere’ye varır varmaz Türk-İngiliz Tatlıdil Forumu’na katılan Erdoğan, “Seçim sürecine rağmen bu toplantıya verdiğim sözün gereği

Marmararay Halkalı’ya ulaşıyor

H

alkalı-Gebze arasında bulunan eski banliyö hatlarının yenileme çalışmalarında sona yaklaşıldı. Günde yaklaşık 1 milyon yolcu taşıması beklenen projenin bu yılın sonunda tamamlanması bekleniyor. Yaklaşık 77 kilometrelik hattın yapım çalışmalarının yüzde 80’i tamamlandı. Önümüzdeki hafta, HalkalıKazlıçeşme arasında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın da katılacağı deneme seferi yapılacak. Günde 1 milyon yolcu taşıması beklenen projenin bu yılın sonunda tamamlanması bekleniyor. Proje tamamlandığında Gebze’den Halkalı’ya 105 dakikada seyahat edilebilecek.

özellikle katılmak istedim” dedi. FETÖ’nün darbe girişimi sonrasında İngiltere’nin gösterdiği tavra teşekkür eden Erdoğan, şöyle devam etti: “Birçok Batı ülkesi hain saldırıyı kınamaktan dahi acizken İngiliz makamları anında gerekli destek açıklamalarını yaptı ve

demokrasiden yana tavırlarını koydular. Biz zor zamanlarımızda yanımızda olan dostlarımızı asla unutmayan bir milletiz, yeni bir dönemin eşiğinde olduğumuz şu günlerde bizimle yol yürüyecek dostlarımıza vereceğimiz değer ise çok daha farklı olacaktır.”

PTT Messenger dünya ç devleri ile yarısacak P Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, PTT tarafından geliştirilen PTT Messenger’ın testlerinin başarıyla sonuçlandığını açıkladı.

TT ve Türk Telekom Vakfı 24. Olağan Genel Kurulu’nun açılışına katılan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, PTT Messenger müjdesi verdi. PTT Messenger yazılımının kendi bakanlığı, diğer bakanlıklar, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, TAI gibi birçok kuruluş tarafından yapılan testlerinin başarıyla sonuçlandığını vurgulayan Arslan, şöyle devam etti: “Onlar ‘Biz de bunu kullanacağız’ dedi ama birileri bunu anlamıyor. Birileri, ‘PTT’nin ne işi var da PTT Mes-

senger’a girdi, PTT’nin ne işi var yazılım yapıyor, PTT’nin ne işi var ‘Ben dünya devleriyle yarışacağım’ diyor. TÜRKİYE BÜYÜYOR Bizim hedeflerimiz var, biz büyüyen, gelişen ve ülkemizi geleceğe taşıyan bir PTT’den bahsediyoruz. Bundan bahsediyorsak da bunun gereğini yapacağız. Bunun gereğini yaparken de uluslararası kurallara uyarak, Sayıştay ve bakanlık denetimlerini önceleyerek, daha da önemlisi ‘Dünya devi olacağız.’ diyorsak, bağımsız denetim kuruluşlarına da

denetim yaptırıyoruz ki vatandaşın da bizi gıptayla izleyenlerin de aklında herhangi bir soru işareti kalmasın. Biz yol alırken, birileri bizi anlamadığı için, birileri son 15 yılda PTT’nin değişimini kavrayamadığı için ‘Kurum 15 yıl önceki gibi davransın, küçülsün, yok olsun, Hazinenin omuzlarında yük olsun’ istiyorlar. Kusura bakmasınlar. Biz, onlara ayak uydursaydık, onlar gibi düşünseydik, davransaydık bugün her alanda 3-4 kat büyüyen bir Türkiye’den bahsedemezdik.”


T

.

TÜRKIYE

rkısh NEWS PRESS

15 Mayıs 2018

9

ABD’deki Suudi Lobisinin ç Türkiye’yi karıstırma planı Suudi lobisinden olan Saudi American Public Relation Affairs Committee (SAPRAC) şirketinin kurucusu ve Başkanı Salman Al-Ansari, körfez ülkeleri ve kendi ülke vatandaşlarını özellikle de bu yaz asla Türkiye’ye gitmemeleri konusunda uyarması dikkat çekti.

2

016 yılında ABD’nin başkenti Washington’da kurulan Saudi American Public Relation Affairs Committee (SAPRAC) şirketinin Suudi Arabistanlı kurucusu ve Başkanı Salman Al-Ansari sosyal medya hesabı Twitter üzerinden Türkiye ile ilgili paylaşımda bulundu. “ÖZELLİKLE DE BU YAZ TÜRKİYE’YE GİTMEYİN” Ansari paylaştığı mesajda, “Türkiye’de kötü bir şeyler olacak” derken, “Bir Suudi vatandaşı olarak Suudilere ve Körfez ülke vatandaşlarına tavsiyem, özellikle de bu yaz asla Türkiye’ye gitmeyin. Bunun sebebi turistlere ve Körfezli yatırımcıların maruz kaldığı hırsızlık, yan kesicilik veya Ankara’daki siyasi istikrarsızlık değil. Daha başka birçok tehlikeli sebep var.” sözleriyle Türkiye’de bir terör saldırısı olacak imasında bulundu. ALGI OPERASYONU YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR Daha önce defalarca Türkiye üzerinden “saldırı olacak” primi yapılmış, ABD başta olmak üzere

Türkiye artık ilaç satıyor

T birçok Avrupa ülkesi sayısız kere Türkiye’ye seyahat uyarısında bulunmuştu. Ancak batı ve onun bu kirli algıları tutmamış ve Türkiye tarafından sert bir dille eleştirilmişti. TÜRKİYE CAZİBE MERKEZİ Türkiye, Arap dünyasının tercih ettiği en önemli cazibe merkezi. Türkiye, hem kış hem de yaz aylarında

birçok Arap turisttin başta İstanbul olmak üzere ilk sırada tercih ettiği ülke konumunda. LOBİ BAŞKANININ AÇIKLAMASINDA DİKKAT ÇEKEN ZAMANLAMA ABD’deki Suudi lobisinin başkanının böyle bir algı çalışmasını turist akının başlayacağı bir zamanda yapması ise dikkat çekti.

K I Ç T E M MEH E R E L T S I TERÖR RMIYOR I T Ç A Z Ö G

ürkiye’nin eczacılık ürünleri dünyanın dört bir yanına şifa götürdü. Sektörün ihracatı, 2013-2017 dönemini kapsayan 5 yılda yüzde 16,1 artarak geçen yıl itibarıyla 875,3 milyon dolara yükseldi. Stratejik alan olarak nitelendirilen ilaç sektöründe yatırımlar ve bu yöndeki teşvikler son yıllarda yoğunlaşırken Türkiye’nin net ithalatçı konumda olduğu eczacılık ürünlerindeki ihracatı da ivme kazandı. Türkiye bu dönemde, provitamin ve vitaminler, hormonlar, antibiyotikler, kan, serumlar, aşılar, ilaçlar, gaz bezleri ve steril malzemelerin aralarında bulunduğu eczacılık ürünlerini 5 kıtaya ulaştırdı. EN FAZLA IHRACAT G.KORE’YE Geçen yıl en fazla ihracat yapılan ülke 136,4 milyon dolarla Güney Kore oldu. Bu ülkeyi, 64,6 milyon dolarla Irak, 55,3 milyon dolarla İsviçre ve 30,5 milyon dolarla KKTC takip etti. Türkiye’nin 5 yılda dışarıdan aldığı eczacılık ürünlerine ödediği toplam tutar ise 21,5 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Eczacılık ürünleri ithalatı 5 yılda yüzde 7,2 artış göstererek geçen yıl yaklaşık 4,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde Türkiye’nin eczacılık ürünlerini en çok aldığı ülke 795,8 milyon dolarla Almanya oldu. Bu ülkeyi, 591,3 milyon dolarla ABD, 394,2 milyon dolarla İsviçre ve 383,2 milyon dolarla İrlanda izledi.

600 yıllık tekkede Mısri’yi anma töreni

Van’ın Çaldıran ilçesinde, terör örgütü PKK’ya yönelik sürdürülen operasyonlarda, 4 sığınak ile barınak tespit edilerek, imha edildi. İlçe Jandarma Komutanlığı’nca Çaldıran’ın Osmanlı ve Dereköy kırsalında PKK’lı teröristlere yönelik ‘Şehit Jandarma Er Osman Gevrek’ operasyonu başlatıldı. Teröristlerin barınma alanlarına

Avrupa Birliği Türkiye’nin Bosna’da olmasından korkuyor

düzenlenen operasyonda, 4 sığınak ve barınak tespit edilerek, imha edildi. Mehmetçik Dağbaşı Tepe Üs Bölgesinde kuş uçurtmuyor. Hakkari’nin Çukurca ilçesinin Irak sınırındaki 2172 rakımlı Dağbaşı Tepe Üs Bölgesinde bölücü terör örgütüne karşı sınır güvenliğini sağlayan kahraman Mehmetçik, adeta kuş uçurtmuyor.

n Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Haziran’daki seçimler öncesinde “Avrupa’nın Kudüs’ü” olarak nitelendirilen Bosna Hersek’e yapacağı ziyaret, Batılı güç odaklarını yeniden harekete geçirdi. Bosna Hersek’te gerek resmi kurumları gerekse yatırımcılarıyla birçok alanda etkin olan Türkiye, etnik ve dini ayrım gözetmeksizin, buradaki bir arada yaşama kültürünün sür-

dürülmesi, barış ve istikrarın korunmasına yönelik önemli bir destekleyici rol üstleniyor. Türkiye’nin ekonomik, kültürel, tarihi ve siyasi anlamda Bosna Hersek’te her geçen gün artan etkisinden endişe eden AB’nin, bu etkiyi azaltmak amacıyla üyelik yolunda diğer Batı Balkan ülkelerinden geride kalan Bosna Hersek’in entegrasyonunu hızlandırabileceği ifade ediliyor.

B

alıklı Şeyh Bahşi Tekkesini ihya eden Kütahya İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği, Kihmed Kitap Kahve projesini sürdürdüğü 600 yılı aşkın tarihe sahip Tekke’de Niyazi Mısri’yi anma programı düzenledi. Meşhur mutasavvıf, şair Niyazi Mısri bir dönem dersler verdiği tekkede doğumunun 400. yılında konuşmalarla, şiirlerle, bestelenen mısralarıyla anıldı. Kihmed Başkanı Mustafa Önsay’ın açılış konuşmasıyla başlayan programda Prof.Dr.Mustafa Kara, Prof. Dr.Bilal Kemikli konuşmalarında Niyazi Mısri’nin Kütahya’da Balıklı tekkesinde geçirdiği dönemi anlattılar. Kütahyalıların yoğun ilgi gösterdiği program günün anısına verilen plaketlerle sona erdi.


10

15 Mayıs 2018

Muharrem İnce veterinerleri kızdırdı!

E

skişehir-Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’den “Veterinerden TÜBİTAK Başkanı yapmayacağız” açıklaması sebebi ile veteriner hekimleri olarak özür beklediklerini söyledi. Kızılinler, İnce’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada, “Veterinerden TÜBİTAK Başkanı yapmayacağız” dediğini hatırlattı. Bu açıklamadan büyük üzüntü duyduklarını belirten Eskişehir-Bilecik Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Kızılinler, İnce’nin yaptığı açıklamanın veteriner hekimler camiasını rencide ettiğini belirtti.

Demirtaş’ın adaylığı için iptal başvurusu

H

alkların Demokratik Partisi’nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı olan ve 5 Kasım 2016 tarihinden beri Edirne Cezaevinde tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş’ın adaylığının iptal edilmesi için Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri Ümit Yalım’ın YSK’ya başvuru yaptığı ortaya çıktı. Yalım, YSK’ya verdiği dilekçede Demirtaş’ın bir fotoğrafına da yer verdi. Yalım dilekçesinde şu ifadeleri kullandı: “Teröristler ile fotoğraf çektiren Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanlığına nasıl aday olur? Selahattin Demirtaş’ın Cumhurbaşkanlığı Adaylığının iptal edilmesini arz ederim.”

CHP, KHK yetkisi için de AYM’ye gitti

C

HP, Bakanlar Kurulu’na verilen KHK çıkarma yetkisini pazartesi günü Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) götüreceklerini açıkladı. CHP Sözcüsü Bülent Tezcan, Bakanlar Kurulu’na KHK çıkarma yetkisi veren yasanın iptali için AYM’ye başvurduklarını belirtti. TBMM Genel Kurulu’nda, 16 Nisan referandumuyla Anayasa’da yapılan değişikliklere uyum için kanun ve KHK’larda yapılacak düzenlemelerle ilgili Bakanlar Kurulu’na yetki veren tasarı kabul edilmişti.

T

rkısh NEWS PRESS

.

SEÇIM ÖZEL

FETÖ sandık pususunda! F

FETÖ’nün gaybubet evinde ele geçirilen telefonlar örgütün kirli planını deşifre etti. Telefon mesajlarında örgüt, seçimler öncesi sosyal medya hesaplarının aktif tutulmasını istiyor.

ETÖ, 24 Haziran öncesi en iyi bildiği işe soyundu. Örgüt, seçim sürecini baltalamak için algı operasyonuna başladı. Sinsi planın ipuçları gaybubet evlerine yönelik operasyonlarda ele geçirilen telefonlarda bulunan sms mesajları ile tespit edildi. Deşifre edilen mesajların içeriğinde özellikle sosyal medya hesaplarından FETÖ’nün belirttiği doğrultuda hareket edilmesi talimatı verildiği ortaya çıktı. SİYASİ HAMLELERE ALGI DESTEĞİ FETÖ, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerini engellemek ve gölge düşürmek için siyasi hamlelerin yanı sıra bir yandan da algı operasyonunu sürdürüyor. Örgüte yönelik operasyonlarda, yapılan algı oyunlarına yönelik delillere ulaşıldı. Gaybubet evlerine gerçekleştirilen baskınlarda FETÖ’cüle-

rin cep telefonlarında seçim sürecine yönelik mesajlar deşifre edildi. ÖRGÜTÜN SÖYLEMİNİ TAKİP EDİN Gaybubet evlerinde ele geçirilen telefonların içeriği çözülürken, mesajlarda özellikle sosyal medya hesaplarının aktif tutulmasının söylendiği tespit edildi. Ayrıca FETÖ’cülere sosyal hesaplarda örgütün söylemlerini takip etmeleri ve bu doğrultuda hareket etmeleri talimatı verildiği belirtildi. İNTERNET KAFELERİ KULLANMIŞLAR Öte yandan algı operasyonu çekerken, yakalanmamak için internet cafelere yöneldikleri ve buralardan sosyal medya hesaplarını kullandıkları belirlendi. Bu yöntemin yanı sıra bot hesapları oluşturarak da kendilerini çoğunluk göstermeye çalıştıkları bildirildi.

İ H İ R A T E M İ Ç E S 39 GÜN KALDI

“Talimatla gittiler, talimatla geldiler” n BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, İyi Parti’ye geçen 15 milletvekilinin CHP’ye dönmesine ilişkin, “Tam bir tiyatroydu. Talimatla gittiler, talimatla geldiler. Bu, Türk siyasi tarihinde büyük bir ayıp olarak yerini aldı” dedi. Van’da konuşan Destici, görüşmede yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Donald Trump’ın İran’la nükleer anlaşmadan çekilme kararına işaret ederek bunun, İran’ın yanıbaşındaki Türkiye ve sınırdaki illeri olumsuz etkileyebileceğini belirtti. Destici, bu etkileri azaltmak için alınması gereken tedbirler noktasında parti olarak üzerlerine düşen her türlü çalışmayı yapacak-

BBP LİDERİ MUSTAFA DESTİCİ

larını söyledi. Destici, İyi Parti’ye geçen 15 milletvekilinin CHP’ye dönüşüne ilişkin bir soru üzerine, bunu başından itibaren doğru bulmadıklarını ve onaylamadıklarını ifade etti. “HERKES ISTEDIĞINE IMZA VERIR” Destici, “Tam bir tiyatroydu. Talimatla gittiler, talimatla geldiler. Bu, Türk demokrasisine bir ayıp olarak geçti. İnsanların bir emir kulu, bir robot gibi yönetilemeyeceğini de artık herkesin bilmesi lazım. Bu, Türk siyasi tarihinde büyük bir ayıp olarak yerini aldı” değerlendirmesinde bulundu. Bütün cumhurbaşkanı adaylarına saygıları olduğunu ifade eden Desti-

ci, şunları kaydetti: “Bütün adaylara, ister parti grup kararıyla ister 100 bin imzayla olsun, saygımız var. O imzayı verenlerin hepsine saygımız var. Çünkü onların hepsi Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşı. İlla beğendiğiniz gibi hareket etmek gibi bir mükellefiyet içerisinde değildirler. Zaten demokrasi budur. Herkes istediğine imza verir, istediği şekilde aday olur. Burada aranan şey genel ve siyasi ahlaka, siyasi etiğe, edebe ve adaba uygun hareket etmek. Biz bunu tavsiye ediyoruz. Bizim çizgimiz bu. Bundan sonra da bu çizgi üzerinde siyaset yapmaya devam edeceğiz.”

Son ankette ‘Cumhur’ yüzde 54 n MetroPoll’ün 24 Haziran anketi sonuçlarına göre, Meclis’te çoğunluğu ele geçirme planları yapan muhalefet partilerinin planları suya düştü. Ankete göre AK PartiMHP ittifakı yüzde 54’lerde. AK PARTİ YİNE ÖNDE Türkiye 24 Haziran’da yapılacak seçimlere hazırlanırken kamuoyu şirketleri seçmenin nabzını tutmaya başladı. MetroPoll’ün 28 ilde 2 bin 63 kişinin katılımıyla yaptığı araştırmaya göre; bu pazar seçim

olsa, AK Parti girdiği tüm seçimlerde olduğu gibi yine ilk sırada. CHP HER GEÇEN GÜN ERİYOR Sonuçlara göre; AK Parti, MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı, Meclis’teki çoğunluğu ele geçirmiş durumda. İŞTE RAKAMLAR AK Parti + MHP yüzde 54 CHP yüzde 21 İyi Parti yüzde 12 HDP yüzde 10 Diğer yüzde 3


T

TURKEY

rkısh NEWS PRESS

15 May 2018

11

TURKISH PRESIDENTIAL PRESS SECRETARY

IBRAHIM KALIN @ikalin1

An old story: Looking for a Muslim Voltaire

T

ERDOGAN PRAISES UK AS ‘REAL FRIEND’ DURING OFFICIAL VISIT

T

Turkish President Erdogan is in the UK for a three-day official visit. He is scheduled to meet British Prime Minister Theresa May, Queen Elizabeth and business leaders.

urkish President Recep Tayyip Erdogan began his three-day state visit to Britain on Sunday by praising the country as “an ally and a strategic partner, but also a real friend.” The Turkish leader is scheduled to meet Queen Elizabeth and British Prime Minister Theresa May. Speaking at a forum on Turkish-British relations, President Erdogan noted that in July 2016, the British government quickly condemned a coup attempt against him and said Turkey “will never forget this solidarity.”

Erdogan said bilateral cooperation between the two countries has grown, especially since recent referendums changed Turkey’s governing system to an executive presidency and Britain opted out of the European Union. The deepening ties are most evident in trade, Erdogan said, with a joint goal of increasing trade volume from $16 billion to $20 billion and a potential free trade agreement in the works. He cited BritishTurkish cooperation in defence industries as an example for more new

ventures. “We want to continue our economic relations as the governments of Turkey and the United Kingdom without interruptions after Brexit,” Erdogan said before leaving Istanbul for London earlier Sunday. Erdogan also said he also would be discussing regional and international issues with May. Topics include the latest developments in Cyprus, where Turkey and Britain both act as guarantors, and a “joint action plan” for the Middle East, especially Syria, Iraq and Iran.

Turkish prosecutors seek arrest of 300 military personnel Prosecutors have issued detention warrants for 300 military personnel suspected of links to the Fethullah Terrorist Organisation. One hundred and sixtyfive soldiers were arrested across Turkey on Friday over suspected links to the Fetullah Terrorist Organisation (FETO). The arrests came after Istanbul prosecutors issued warrants for 300 soldiers as part of a probe of FETO’s infiltration of the military and police. Among the warrants were 211 for activeduty soldiers. At least 13 active-duty soldiers were also arrested on Friday in eastern Bingol province and two in western Balikesir as part of other FETO investigations.

First F-35 jet delivery to Turkey slated for June 21 n Delivery of the first F-35 fighter jets to Turkey will take place in spite of a number of US congressmen urging the Trump administration to suspend the procurement because of the latter’s decision to buy Russian S-400 advanced air defence systems. Turkey will take its first delivery of US-made F35 warplanes on June 21, ac-

cording to defence sources who spoke to Anadolu Agency. Two fighter pilots from the Turkish Air Force (TAF) are getting special training in the US, where the delivery of the first plane to Turkey is planned to be completed with a ceremony, said the sources, who asked not to be named due to restrictions on speaking to the media.

he fact that Muslims don’t have a Voltaire doesn’t mean that they know nothing about critical reasoning, just like the fact that the West doesn’t have a Rumi doesn’t mean that it knows nothing about love Westerners who have a superficial knowledge of Islam and Muslim modernists who have a superficial knowledge of Western modernity never tire of calling for reform in Islam. Lest we think this is a new debate, it suffices to remember the 19th century discussions on Islam, reform, tradition, modernity and the Enlightenment. Muslim scholars and intellectuals in that era struggled with the same questions that come up in contemporary discussions of Islamic-Western relations and the future of the modern world today. Some of their responses should have settled the debate, but this is not the case. Those who lament that a Muslim Voltaire never came along need to study history more seriously. Their notion of reformed Islam, whatever it means, lacks religious legitimacy, moral authority and historical depth. Its political agenda is clear and requires no subtle elaboration. But its failure is clear enough and should be understood properly so that we do not repeat the same mistakes. The Ottoman intelligentsia had a particular interest in this debate and provided a number of stimulating answers that we need to be aware of even today. Along with Rousseau, Voltaire was probably the most popular European philosopher among the Ottoman thinkers in the 19th century. His work was translated and promoted by a number of prominent intellectuals, statesmen and journalists. They include Munif Pasha (1830 to 1910), who served as a minister of education during the reign of Abdülhamid II, Ahmet Vefik Pasha (1823 to 1891) who translated Voltaire’s “Micromega” into Turkish, Ahmet Midhat Efendi (1844 to 1912), who published a novel called “Voltaire 20 Yaşında Yâhud İlk Muaşakası” (“Voltaire at 20 or His First Love”), and Besir Fuad (1852 to 1887), known as the first Ottoman positivist and naturalist. Among others, Fuad was the foremost promoter of Voltaire in Ottoman intellectual circles with his 139-page book on the French philosopher before he committed suicide at a young age. Voltaire was an iconoclast of his time. This, rather than any of his specific ideas, seems to have captured the imagination of Muslim intellectuals in the 19th century. He was hailed as a trailblazer of free thinking, science, progress and humanism. His anti-Ottoman and anti-Islam comments were placed within the sociopolitical context of his time and thus made more malleable. He was even presented as a common sense defender of Islam against the deep-rooted prejudices of European religious and intellectual circles. His distaste for institutional Christianity and defense of deism was seen as a natural outcome of his struggle with papal authority and scholastic bigotry. After all, this was an internal issue for European intellectuals. Islam was not the target of such criticism because it was widely assumed it had a very different theology and institutional structure. In a lengthy article on Voltaire, Ahmet Midhat Efendi interprets Voltaire’s famous play “Fanatisme, ou Mahomet

le Prophete” (“Fanaticism, or the Prophet Muhammad”) in a very different light. He admits that the play has an extremely disparaging approach to Islam and its prophet, but he does not see this as an attack on Islam, per se. He rather thinks that Voltaire uses anti-Islam rhetoric as a literary tactic to criticize the Western experience of religiosity. What Voltaire cannot say directly about Christianity he says about Iwslam, but his primary target remains the Catholic Church. The fact that he presented this play to the pope carries a subtle message. Ahmet Midhat, however, makes another more interesting point that no one should claim to be a Muslim Voltaire because the circumstances that led to his rise in Europe do not exist in the Muslim world. Islam does not have a position like the papacy nor has it had anything like the Inquisition. The wars between Catholics and Protestants cannot be compared to the relationship between Sunni and Shia Muslims. Voltaire seeks to bring Christian Europe to where Muslim civilization has already been – believing in God and morality while making full use of reason, observation, experimentation, free thinking and scientific investigation without the burdens of institutional religion. Voltaire is useful in showing the way in the 19th century for a new synthesis of faith and reason, science and morality, community and freedom. But there is no need to imitate his ways to chart a new intellectual and scientific course in the Muslim world. Islam does not need reform, but Muslims do need to update themselves. Voltaire in Istanbul, Cairo and Damascus functions as an idealized thinker to remind Muslims of their essential duty to wake up. Like many of his contemporaries, including Namık Kemal and Jamal al-Din alAfghani, Ahmet Midhat believed that Europeans made a quantum leap thanks to the works of their scientists and philosophers. This is what Muslims must do now, i.e., reclaim their intellectual tradition while keeping an eye on what is happening in Europe. He urges his readers to study both the sciences of both the East and the West. Asking why Muslims don’t have a Voltaire is like asking why Westerners don’t have a Rumi or Ibn Arabi. The fact that Muslims don’t have a Voltaire doesn’t mean that they know nothing about critical reasoning, just like the fact that the West doesn’t have a Rumi doesn’t mean that it knows nothing about love. Those who know the traditional Islamic sciences must learn the new lore of the West, and those who know Western culture and thought must train themselves in the intellectual heritage of the Muslim world - remain rooted in one’s own tradition but keep an open horizon on the world. Know yourself and your own heritage but also be open to learning from others. This is what Muslims need to do rather than confusedly searching for a Muslim Voltaire. This is what many Ottoman intellectuals thought in the 19th century. It is sad and upsetting that after a century-anda-half the debate has not really progressed much and continues to revolve around the same false dichotomies. It is time to pay heed to history and draw lessons from it. Source: Daily Sabah


15 Mayıs - 28 Mayıs 2018 arası geçerlidir

www.facebook.com/gimasupermarket

$ 3,49

Tane

$ 9,99

$ 2,20

5 lt

Ülker Halley 10 lu Paket

Yonca Ayçiçek

$ 12,99 4350 gr

Uludaù Gazoz / 1,5 lt

$ 4,99 Ülker Rulokat

$ 3,99 800 gr

Marmarabirlik Zeytin

$ 1,99 420 gr

Tamek Fasulye Pilaki

Tukaü Domates Salças×

$ 7,99 1 kg

YeüLlova Beyaz Peynir

$ 4,99 2 kg

Riverina Yoùurt

31-35 Queen St. Auburn NSW Ph: 02 9749 4588 Fax: 0416 141 67402 9749 4599

0416 141 674


T

.

EKONOMI MÜSİAD BİNİN ÜZERİNDE İŞ BAĞLADI

rkısh NEWS PRESS

15 Mayıs 2018

Madencilik 2023’ü URGE ile yakalayacak

Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu ‘bereketli’ geçti

Ü

MÜSİAD Konya Şubesi tarafından düzenlenen Türkiye-Afrika Ekonomi Forumu kapsamında kente gelen 100 kişilik Afrikalı iş adamı heyeti, Konya’dan ve diğer illerden katılan 300’ün üzerinde iş adamıyla ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Etkinliğin verimli geçtiğini belirten MÜSİAD Konya Şube Başkanı Ömer Faruk Okka şunları dile getirdi: “1000’in üzerinde ikili iş görüşmesi yapıldı. Afrika önemli potansiyel barındıran bir bölge. İlişkilerimizi, ticaretin ötesinde dostluk temeline dayandırıyoruz. Bütün dünya Afrika’ya madde temelinde bakarken bizim karşılıklı menfaatleri, kazan-kazan ilkesini benimsiyor olmamız, ticaretimizin de hızla gelişmesinde en önemli faktördür.” Afrikalı iş adamı heyeti, Makine Fuarını, üye firmaların iş yerlerini ve fabrikalarını da ziyaret etti.

Kesintisiz ISTIKRAR dönemi Enerji Bakanı Bakan Albayrak, “Kesintisiz istikrar dönemi dediğimiz yeni bir döneme giriyoruz. Türkiye turizm sektöründe bu yıl tüm zamanların rekorunu kıracak” dedi.

E

BERAT ALBAYRAK

nerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle daha etkin, daha hızlı ve daha agresif karar alan, netice odaklı, icraat ve reform odaklı bir yönetim modeliyle yeni bir Türkiye süreci başlıyor artık. Türkiye’de kesintisiz istikrar dönemi dediğimiz yeni bir döneme giriyoruz” dedi. 25 TRİLYON DOLARLIK POTANSİYEL Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen istişare toplantısına katılan Albayrak, şunları dile getirdi: devam etti: “Biz hep şuna inandık; siyasi istikra-

13

rın olduğu yerde güven güvenin olduğu yerde de yatırım ve ekonomik büyüme vardır. 24 Haziran seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin sağladığı imkanlarla yerli ve yabancı yatırım hamlelerini hızlandırarak çok daha hızlı bir ivme yakalayacağız. Jeopolitik avantajıyla Türkiye yatırımcılara yaklaşık 4-5 saatlik bir uçuş mesafesinde, 50 ‘den fazla ülke, 2 milyarı aşan bir nüfus ve müşteri pazarı ve 25 trilyon dolarlık dev bir sisteme ulaşmanın penceresini açıyor.” Albayrak, dünyada en hassas ve kırılgan sektör olarak bilinen turizm sektöründe Türkiye’nin bu yıl rekora ulaşacağını da sözlerine ekledi.

lkemizin yüzakı madencilik sektörü, 2023 yılı için ortaya koyduğu 15 milyar dolar ihracat hedefine, Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliği Geliştirme (URGE) Projesi ile ulaşacak. Üyelerinin yüzde 96’sı “üretici ihracatçı” olan Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB), her türlü rekabet koşullarında yenilikçi, üretken, işlenmiş ürüne ağırlık veren bir anlayışı sektöre kazandırmak için kolları sıvadı. EMİB Genç Akademi ile geleceğin sektör liderlerini yetiştirecek.

Silikon Vadisi’ne gidecekler

T

ürkiye’de ve dünyanın dört bir yanında iş yapan büyüme aşamasındaki teknoloji girişimlerinin küresel pazara açılmalarını hızlandıracak olan 3S Landing Pad programı ile 21 Mayıs itibarıyla Silikon Vadisi’ne gidecek startup’lar seçildi. Girişimlerimiz, 6 ay boyunca startup ekosisteminin kalbinde çalışacak.

www.musiad.org.au


Spor Paketi Yıllık Sadece $550 Aile Paketi Yıllık $260

Digitürk Kutusu $100

Kampanyamız 2 ay geçerlidir

03 9701 7333

DİGİTÜRK ABONELİK Eurotag Australia Pty Ltd 18-20 Dandenog st Dandenog VIC 3175


0416 141 674


16

16 Mayıs 2018

T

rkısh NEWS PRESS

E D ’ E Z Z A G

L İ A R I M S İ KATLIA

Irak’ta sandıktan i Ibadi çıktı

I

rak’ta pazar günü yapılan genel seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre Başbakan Haydar el-İbadi liderliğindeki Nasır Koalisyonu’nun birinci olduğu bildirildi. Nasır Koalisyonu Sözcüsü Hüseyin Adili, “Nasır Koalisyonu şu ana kadar ortaya çıkan ilk sonuçlara göre seçimlerin birincisi durumunda” dedi. Adili, ülkede yapılan genel seçimlerin nihai sonuçlarının sonra açıklanabileceğini söyledi. Irak’ta yapılan genel seçimlere katılımın yüzde 44 olduğu açıklanmıştı. KYB, HİLE İDDİALARINI YALANLADI Bu arada, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki (IKBY) Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), genel seçimlerde “Süleymaniye ve Kerkük vilayetlerinde hile yapıldığı” yönündeki suçlamaları yalanladı. KYB Sözcüsü Sadi Ahmed Pire, ”KYB’nin seçimlere hile karıştırdığı yönündeki ithamları kabul etmiyoruz” diye konuştu.

n TERÖR devleti İsrail’in hamiliğine soyunan küresel katil ABD’nin, Tel Aviv’de bulunan büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması, bardağı taşıran son damla oldu. Kararı protesto eden Filistinlilere gerçek mermi ve gazlarla saldıran alçaklar, 58 Filistinliyi şehid ederken, 2700 masumu da yaraladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de 3 gün milli yas ilan edildiğini, BMGK’nın toplantıya çağırılacağını, ayrıca Tel Aviv ve Washington büyükelçilerinin de geri çağırıldığını açıkladı. GERÇEK MERMİ KULLANDILAR ABD’nin geçtiğimiz aralık ayında açıkladığı büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını dün uygulamaya koyması, Filistin’de büyük tepkiyle karşılandı. Kararı, Gazze sınırında protesto eden Filistinlilere Siyonist İsrail as-

DÜNYA

kerlerinin gerçek mermiler kullanarak açtığı ateş sonucu 58 Filistinli şehid olurken 2700 Filistinli de yaralandı. MEDENİYETİNİZ BATSIN! ABD’nin provokatif kararına İran, Rusya, Endonezya ve Pakistan gibi ülkelerden tepki gelirken, Türkiye’de 3 gün ulusal yas ilan edildi, Tel Aviv ve Washington büyükelçileri geri çağırıldı. Sözde medeni Batılı ülkeler dünyanın gözü önünde yaşanan katliama sessiz kaldı. Birçok Arap ülkesi de ABD destekli İsrail vahşetine seyirci kalmakla yetindi. ERDOĞAN: KUDÜS’Ü KAYBETMEYECEĞIZ ABD’nin elçiliği Kudüs’e taşımasına tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hukuku çiğneyen BM kararlarına aykırı kararı reddediyoruz. Son adımıyla ABD, çözümün değil sorunun bir parçası olmayı tercih ederek, Or-

tadoğu barış sürecindeki arabuluculuk rolünü kaybetmiştir” dedi. “Bugünün Kudüs’ü kaybettiğimiz gün olmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullanan Erdoğan, herkesi Cuma günü Yenikapı Meydanı’nda İsrail zulmünü lanetlemeye davet etti. YÜZ BINLER KUDÜS IÇIN YÜRÜDÜ İHH, ABD’nin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını ve 58 Filistinlinin şehit edilmesini protesto etmek amacıyla “İşgale Karşı Ses Ver” eylemi düzenledi. Taksim Tünel’de toplanan yüz binlerce kişi Galatasaray Meydanı’na kadar yürüdü. “Mehmetçik Kudüs’e”, “Mavi Marmara onurumuzdur”, “İsrail büyükelçiliği kapatılsın” ve “İstanbul’dan Gazze’ye bin selam” sloganlarının atıldığı yürüyüşe, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım da katıldı.

Türkiye, Çin’e JAPONLAR YAZDI!

i Israil’den Gazze’ye saldırı!

Ii

srail savaş uçaklarının Gazze Şeridi’ne hava saldırısı düzenlediği bildirildi. Hamas, İsrail’in dün Gazze’ye düzenlediği saldırılarla Filistinlilerin 14 Mayıs’ta düzenleyeceği yürüyüşü engellemeye çalıştığını belirtti. Filistinli yetkililer, Gazze’nin kuzeyine yönelik saldırıda ölen ya da yaralanan olmadığını bildirirken görgü tanıkları bombardımanda elektrik şebekesine ait bir jeneratörle bazı tarım arazilerinin zarar gördüğünü belirtti. İsrail ordusu saldırıyı doğrularken, Gazze’de bir tünelin vurulduğunu ileri sürdü. İSRAİL’İ KORKU SARDI Hamas Sözcüsü Hazım Kasım, yaptığı açıklamada, “İsrail’in dün Gazze’ye düzenlediği saldırı, Filistin halkının 14 Mayıs’ta düzenlenecek Büyük Dönüş Yürüyüşüne katılımına engel olmak için harcadığı boş ve umutsuz çabadır” ifadesini kullandı. Açıklamada, Filistin halkının İsrail’e, 14 Mayıs Pazartesi günü meşru haklarını talep etmek üzere düzenleyeceği barışçıl halk yürüyüşleriyle cevabını vereceğini söyledi.

meydan okuyor Japonya merkezli haber sitesi Nikkei’nin haberinde, Türkiye’nin son yıllarda özellikle inşaat alanındaki yatırımlarla Afrika üzerindeki etkisini artırdığı ve Çin ile rekabet ettiği kaydedildi.

J

aponya merkezli haber sitesi Nikkei Asian Review, “Türkiye Afrika’da Çin’le yarışıyor” başlıklı haberde, Ankara’nın son dönemde çeşitli yatırımlarla Afrika üzerindeki etkisini artırdığını yazdı. Nikkei muhabiri Akihiro Sano imzalı haberde, Çin’in Afrika’daki etkisinin son yıllarda birçok habere konu olduğu, ancak bölgedeki ekonomik etkisini artırmaya çalışan Türkiye’nin Çin’e meydan okumaya başladığı belirtildi. Son dönemde Türk inşaat şirketlerinin Çinli rakiplerini geride bırakarak Etiyopya ve Ruanda’da birçok projeyi üstlendiği, Ankara’nın Afrika ülkelerinde neredeyse Çin’in sahip olduğu sayıda diplomatik temsilcilik bulundurduğu kaydedildi. RAKİPLERİNİ GERİDE BIRAKTI Haberde şu ifadeler yer aldı: “Avrupa ve Asya’yi birbirine bağlayan Türkiye, Çin’in iki kıta arasındaki ekonomik bağı güçlendirmesini umduğu Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nde önemli bir rol üstlenecek. Türkiye yükselen güç Çin’le iyi ilişkilere sahip ama bu, Afrika’da Çin’le sıkı bir rekabete girmesini engellemiyor. Afrika’daki ekonomiler son 10 yılda giderek büyürken, Türk inşaat şirketleri de özellikle Sahra Altı ülkelerden gelen siparişlerde önemli bir atılım yaptı. Summa, Ekvador Ginesi’nde parlamento binası ile bir alışveriş mer-

kezi, Ruanda’da ise toplantı salonu inşa etti. Her iki ülkede de Çinli rakiplerini geride bıraktı.” AFRİKA ÇİN’DEN RAHATSIZ Nikkei’nin haberinde, Afrika’daki bazı liderlerin özellikle büyük altyapı projelerinde Çin’in etkisinden rahatsız olduğu ve ülkedeki stratejik yatırımların Çin’in kontrolüne geçmesini istemedikleri, bu nedenle Türkiye ile işbirliğini tercih ettiği de belirtildi. Türk şirketlerin son 50 yılda Afrika’da gerçekleştirdiği yaklaşık 1300 projenin yüzde 80’inin Kuzey Afrika’da tamamlandığı belirtilirken, Türkiye Müteahhitler Birliği verilerine göre tüm bu projelerin toplam değerinin 65 milyar doları bulduğuna dikkat çekildi. THY HER ERE UÇUYOR Hükümetin de Türk şirketlerin çabalarına destek verdiği kaydedilen haberde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sık sık Afrika ülkelerine ziyaretler düzenlediği ve bu ülkelerle ticaret alanında önemli anlaşmalar imzalandığı vurgulandı. Haberde, THY’nin 34 Afrika ülkesinde 52 şehre uçuş düzenlemesinin, son 9 yılda Afrika’daki Türk temsilciliklerinin sayısının 12’den 44’e yükselmesinin, Türkiye’nin bölgedeki artan etkisinin göstergesi olduğu yorumu yer aldı.


T

WORLD

rkısh NEWS PRESS

Israeli forces kill at least 58 Palestinians protesting in Gaza as US moves embassy to Jerusalem

15 May 2018

17

Musk says Tesla to launch in Turkey

n ELECTRIC carmaker Tesla is considering launching in Turkey, CEO Elon Musk says. However, experts say Turkey doesn’t yet have the infrastructure to support an electric vehicle market. What impact Musk’s comments might have is unclear. Electric carmaker Tesla plans to launch in Turkey, its chief executive said late Thursday. “Btw, planning to launch Tesla in Turkey later this year,” Elon Musk said in a post on his Twitter account. “Love your country & will be there in person for the launch,” he added. Musk made the comments when responding to a query from a Turkish university student.

At least 58 Palestinians were killed on Monday in Gaza and more than 2,700 others wounded as the Israeli army fired live ammunition, teargas and firebombs at protesters assembled along several points near the fence with Israel.

T

he demonstrations are part of a weekslong protest calling for the right of return for Palestinian refugees to the areas they were forcibly expelled from in 1948. Since the protests began on March 30, Israeli forces have killed at least 90 Palestinians in the coastal enclave and wounded close to 10,500 people. The protest comes ahead of the annual commemorations of the Nakba, or “catastrophe”, when the state of Israel was established on May 15, 1948, in a violent campaign that led to the expulsion of hundreds of thousands of Palestinians from their villages. About 70 percent of the Gaza Strip’s population of two million are descendants of refugees. Demonstrations were also planned to coincide with the moving of the US Embassy from Tel Aviv to Jerusalem, in line with the US’ recognition of Jerusalem as the capital of Israel in December, furthering stoking tensions and angering Palestinians. Since Monday morning, Palestinians in the be-

sieged Gaza Strip have been attempting to cross the highly fortified fence separating the enclave from Israel, as part of the Great March of Return movement. Of the 58 killed on Monday, the ministry of health said at least six were below the age of 18, including one female. And, of the 2,700 wounded, at least 200 were below the age of 18, 78 were women and 11 were journalists. Some 918 people were wounded by Israeli live ammunition, while 193 were wounded by tear gas attacks, the ministry said. “The number of people showing up to participate is unprecedented in comparison to the past seven weeks of protest,” local journalist Maram Humaid told Al Jazeera. Rallies also kicked off in the occupied West Bank cities of Ramallah and Hebron, as a response to the US embassy move. In Ramallah, Palestinians are expected to protest from the city centre to the Qalandia military checkpoint, the main northern crossing separating Ramallah from Jerusalem.

Daesh claims responsibility for attack in Jalalabad

n AFGHAN security forces battled for hours against a group of attackers who stormed a government building in the eastern city of Jalalabad after a coordinated assault that killed at least 15 people and wounded 42, local officials said. Afghan security forces battled for hours against a group of attackers who stormed a government building in the eastern city of Jalalabad on Sunday after a coordinated assault that killed at least 15 people and wounded 42, local officials said.

For Kurds in Kirkuk, upcoming Iraq election proves more divisive than ever

W

North Korea says it will dismantle nuke test site North Korea’s Foreign Ministry said that all of the tunnels at the site will be destroyed by explosion, and that observation and research facilities and ground-based guard units will also be removed. North Korea said on Saturday that it will dismantle its nuclear test site on May 23-25, in a dramatic event that would set up leader Kim Jong-un’s summit with President Donald Trump next month. Kim had revealed plans to shut down the country’s northeastern testing ground by the end of May during his summit with South Korean President Moon Jae-in last month. Analysts say the closure of the site is mostly symbolic and doesn’t represent a material step toward denuclearisation.

hile the economy and corruption seem to be the dominating discourse in the run-up to the Iraqi elections, the Kurds in Kirkuk are not only entangled in infighting but also at odds with Baghdad. Political uncertainty looms over the city’s prospects. Jalal Talabani, one of the most prominent Kurdish leaders in Iraq, always wanted to describe Kirkuk, Iraq’s oil-rich multilingual and multiethnic city, as the Jerusalem of the Kurds. Talabani was also the founding leader of the Patriotic Union of Kurdistan (PUK), a major Kurdish party in Iraq. Talabani, who was the first Iraqi president of Kurdish origin, passed away several days after the Kurdish independence referendum was held on September 25, last year. Most Iraqi Kurds supported the refe-

rendum, but it collapsed as central government forces took over Kirkuk, a long disputed city between the Kurdistan Regional Government (KRG) and the Baghdad government. KRG forces claimed the city using the Daesh attacks as a pretext in 2014. The PUK’s Kurdish peshmergas, who just like their leader, revere the city, reportedly broke a deal with the Iraqi military through Iranian political operatorsled by Iran’s powerful General Qasem Soleimani. They left the city without any serious resistance against the marching central government forces. Masoud Barzani, the KRG’s former president and leader of the Kurdistan Democratic Party (KDP), another powerful Kurdish party in Iraq, called the PUK withdrawal a betrayal, reflecting some of the tensions between the Kurdish factions.

Blast in Syria’s Idlib kills 12 civilians

n A bomb-laden car exploded in front of a hospital in the Idlib city center and another 25 people were injured, said White Helmets Civil Defense agency on Saturday. At least 12 civilians were killed and another 25 injured in Syria’s Idlib province from a bomb attack on Saturday, according to the White Helmets Civil Defense.Mustafa Haj Youssef, director of the White Helmets in Idlib, told Anadolu Agencythat a bomb-laden car exploded in front of a hospital in the city centre. The blast also damaged nearby houses and vehicles, and the injured were transferred to hospitals in the region, Youssef added.


Help us Help Generations of Elderly All donations will go towards the building of Gallipoli Home Aged Care. It will continue as a sadaqah jaariyah for you insha'Allah!

$1000 Donate a Brick

$2500 Donate a Bed

$10000 Donate a Room

Donors’ names will be displayed on the Auburn Gallipoli Mosque donor wall in recognition of their generosity.

Donors’ names will be displayed on a bed plaque in recognition of their generosity.

Donors’ names will be displayed on a plaque on the entry of the room in recognition of their generosity.

Donation & Contact Methods IN PERSON

BANK DEPOSIT

gallipolihome.org.au

Auburn Gallipoli Mosque 5-19 Gelibolu Parade, Auburn NSW 2144

Auburn Gallipoli Mosque BSB: 062-000 ACC: 123 08391 Reference: GallipoliHome

For more information or to donate online visit our website

OVER THE PHONE

FACEBOOK

(02) 9646 5972

www.fb.com/gallipolihome


.

YEMEK&HOBI

T

rkısh NEWS PRESS

15 Mayıs 2018

19

Bol sebzeli TAS KEBABI Suyuna ekmek banılacak yemekleri sevenler ve etten vazgeçemeyenler için bir klasiktir tas kebabı tarifi. Olmazsa olmazı dana eti, soğan ve suyuna lezzet veren salçadır. Daha da bereketli ve doyurucu hale gelmesi adına içerisine patates ve havuç gibi kök sebzeler eklenir. Ayrıca sevdiğiniz baharatları eklemek ve lezzetine lezzet katmak elinizde. Tas kebabını çok sayıda rendelenmiş kuru soğan, salça ve belli başlı baharatlar ile de hazırlayanlar var, yok değil. Belki siz onlardan birisiniz ama bir de böyle deneyin, yorumlarınızı bizlerle paylaşın. Yanına pilav unutmayın!

OLTA

tutkusu > HAKAN ASLAN

S

MALZEMELER l 800 gram kuşbaşı dana eti l 1 yemek kaşığı ayçiçek yağı l 1 yemek kaşığı tereyağı l 1 adet orta boy kuru soğan l 3 diş sarımsak l 1 yemek kaşığı un l 1 adet orta boy havuç l 2 adet orta boy patates l 1 tatlı kaşığı domates salçası l 3 su bardağı sıcak su l 1 çay kaşığı tuz l 4 adet tane karabiber PÜF NOKTASI İlk olarak yüksek ateşte renk alana kadar kavuracağınız dana etlerini öncelikle kendi suyunda pişirin. Sosun berrak olması için bu esnada yüzeye çıkan kahverengi köpük kısımlarını tencereden alın.

PIŞIRME ÖNERISI Arzuya göre yemeğin suyuna bir parça daha kıvam verecek olan unu kullanmayabilir, kıvamı sadece patatesin nişastası ile yakalayabilirsiniz.Kuru soğanı rendeledikten sonra kullanabilir, salça yerine rendelenmiş domates tercih edebilirsiniz. NASIL YAPILIR? 1. Yıkadığınız kuşbaşı etlerin suyunu süzdürün ve kağıt havlu yardımıyla kurulayın. 2. Mümkünse döküm bir tencerede ayçiçek yağını kızdırın, tereyağını ekledikten sonra etleri tencereye alın. Yüksek ateşte, kapağı kapalı tencerede suyunu çekene kadar pişirin. 3. Kuru soğanı yemeklik doğrayın. Kabuğunu soyduğunuz

havucu halka halka, patatesleri iri küpler halinde kesin. 4. Yemeklik doğradığınız kuru soğan ve bütün haldeki sarımsakları kavrulmakta olan etlerle birlikte hafif bir renk alana kadar kavurun. 5. Bu aşamada ekleyeceğiniz unu, kokusu çıkana kadar yaklaşık 2-3 dakika etlerle birlikte kavurun. Salçayı da ekleyin. 6. Ardından sıcak suyu tencereye aktarın. Doğranmış havuç ve patatesleri ilave edin. Tane karabiber ve tuzu katın. 7. Kapağını kapattığınız tencerede, kısık ateşte 30 dakika kadar pişirin. Kıvamlı bir sos halini alan suyu ve sebzelerle birlikte pişen eti, sıcak olarak bekletmeden servis edin. Bayram sofranızda sevdiklerinizle paylaşın.

Ustasından tavsiyeler

idney Limanı sularında nadir görünen balık türü olan Cobia çok lezzetli ve aşırı derecede yakalaması zevkli olan bir balık türüdür. Bu balık genelde okyanusta yaşar. Bu haftaki konuğumuz Kerem Taslak arkadaşımız Sidney Limanı sularında bu nadir görünen balığı yakalayarak sosyal medyada kendini tanıtmış oldu. Balık hastası olan Kerem kardeşimiz her fırsatta balığa gider. Kerem 34 yaşında ve balıkçılığa küçük yaşlarında babasıyla balığa giderek başlamış. Çocukken balıkta yaşadığı anılarını zevkle dinlediğim bir arkadaşımdır. Balık avına genelde iskele ve kumsalda gider. Bu elindeki balığı ise teknede yakaladı. Kullandığı yem de taze Squid (Mürekkep Balığı). Bu balığın çok lezzetli olduğunu söylese de Kerem’in en çok sevdiği ise Tailor’dur (Çinekop). Kerem arkadaşımız, araba taşımacılığı yapıyor. Genelde şehir dışına çıkıyor ve

Kalburabastı

Şerbetli hamur tatlılarından olan kalburabastı, ismini aldığı şeklinden dolayı hazırlaması zor gibi dursa da elinizin altında metal ya da hasır bir kalbur olduktan sonra gayet kolay aslında. Bu nefis tatlıyı genelde ramazanda ya da bayramda sofralarımıza konuk etmeyi çok seviyoruz ama bize kalırsa kalburabastı dilediğiniz her an mutfağınızda olmalı. Tabii sizin hamarat ellerinizden çıkması kaydıyla. Unutmadan, kalbur yoksa rendenin kalın tarafını kullanabilirsiniz, aklınızda bulunsun. Afiyet olsun...

MALZEMELER l 100 gram tereyağı l 1 yemek kaşığı zeytinyağı l 1,5 yemek kaşığı yoğurt l 1/2 çay bardağı süt l 2 su bardağı un l 2 yemek kaşığı irmik l 1 çay kaşığı kabartma tozu l 50 gram ceviz içi Fırın tepsisini yağlamak için: l 1/2 tatlı kaşığı tereyağı Şerbeti için: l 2 su bardağı toz şeker l 2 su bardağı su l 1 tatlı kaşığı limon suyu Servisi için: l 2 yemek kaşığı toz antep fıstığı PÜF NOKTASI Hamura, kolayca şekil vermek

için vaktiniz varsa buzdolabında 20 dakika beklettikten sonra tatlıyı hazırlayabilirsiniz.Şerbet soğuk, tatlı sıcak olmalıdır. PIŞIRME ÖNERISI İrmik eklemeden de kalburabastı hamurunu hazırlayabilirsiniz. NASIL YAPILIR? 1. Kalburabastının şerbetini hazırlamak için; toz şeker ve suyu derin bir tencereye aktarın. Aralarda karıştırarak, koyu bir şurup kıvamı alana kadar yaklaşık 20 dakika, orta ateşte kaynatın. 2. Tatlının hamurunu hazırlamak için; tereyağını küçük bir sos tenceresinde, kısık ateşte eritin. Karıştırma kabına aktardığınız eritilmiş tereyağına, yoğurt, süt ve zey-

haslan@turkishnewspress.com.au

SUYUNA EKMEK BANILACAK TARİF

tinyağını ekleyin. 3. Azar azar un, irmik ve kabartma tozu attığınız hamuru toparlanana kadar yoğurun. 4. Bu sırada şurup kıvamını alan şerbete limon suyunu katın. Kısık ateşte 2-3 dakika daha kaynattıktan sonra ocaktan alın ve soğuması için oda sıcaklığında bekletin. 5. Kulak memesi kıvamına gelen hamurdan ceviz büyüklüğünde par-

KEREM TASLAK

kamyonunda her zaman balık oltası ve malzemesi bulundurur. Kerem kardeşimizin genç balıkçılara önerisi ise şu oluyor: “İstediğiniz balığı yakalamak için her zaman taze yem kullanın ve suların yüksek olduğu zamanda avlanın!” Kerem’in önerdiği bölge de bu aralar Spit Bridge (Mosman) bölgesi. Bu bölgede tailor çıkıyor. Bu haftaki konuğununuz Kerem Taslak’a teşekkür eder ve balık avlarında bol şanslar dileriz... NOT: Resminizi gazetemizin balıkçılık bölümünde istiyorsanız haslan@ turkishnewspress.com. au ile ulaşabilirsiniz. Allaha emanet olun.

çalar kopartın, avuç içinizde yuvarladıktan sonra hamuru temiz bir kalbura bastırıp, yaklaşık 10 cm. büyüklüğünde yuvarlak şeklinde açın. 6. Orta kısmına küçük parçalar halinde olan ceviz içinden yerleştirdikten sonra kalbur üzerinde rulo şeklinde sarın. Aynı işlemi hamur bitene kadar tek tek uygulayın. 7. Tabanını tereyağı ile yağladığınız fırın tepsisine hamur tatlılarını, birleşim yeri alt tarafta kalacak şekilde, aralıklı olarak yerleştirin. 8. Kalburabastıları, önceden ısıtılmış 170 derece fırında 25 dakika kadar pişirin. Renklerinin daha koyu olmasını arzu ederseniz dereceyi arttırıp, pişirme işlemini 10 dakika daha sürdürün. 9. Fırından çıkan sıcak tatlıların üzerine soğuyan şerbeti azar azar gezdirin ve içine çekmesi için beklettikten sonra toz Antep fıstığı ile süsleyip, sevdiklerinizle paylaşın.


20

T

15 Mayıs 2018

rkısh NEWS PRESS

.

DIYANET

ALEM-I İSLAM

ALI HAYDAR ahaydar@turkishmedia.com.au

A

Özel zaman Ramazan

y her gece karanlıklara yelken açar kendi on dördüne varmak için. Ay bir tür hesap kitap taşıdır. Tarih boyunca doğal ritmini insanlığa takip ettiren taş. Gökte bize yakın olan nesnelerin tesir ve taşıdığı bilgilerin bizi daha çok etkilediği gerçeği ayın da gerçeğidir. Ay menziline dolunaya, kendi Kemaline doğru koşarken hararetini dindirmek için Okyanus’un sularını kabartıp kendine çekerek izlerini takip ettiği zamanın nabzını sulara yansıtır. Ay akrepsiz yelkovansız saati insanlığın. Dünyanın boynuna asılmış muhasebe defteri ay. Ay insanın ömrünü de dilimler aslında ki insan kendi üzerinden bölümlermiş bir zamanın geçtiğini bilsin. Ve ay bir bozuk saat değil. İnsana başıboş olmadığını söyleyedurur baştan beri. Zaman’ın bölümlerinden bir bölümün ismidir de ay. İnsanlığa gökten inen vahiyler Zaman’ın bilgisini, önemini ve nereye doğru seyrettiğini hep hatırlattılar. Yüce yaratıcı insanlığa sunduğu imkanları Zaman düzleminde daraltıp genişleterek kainatın Kemal’e doğru hareketini insanlığın idrakine açmak istemektedir ki bu kadar büyük varoluşları birbirine bağlayan kudreti İlahinin insanı bu büyük oluşlar içinde gayesiz bırakmadığı anlaşılsın. İnsanın Zaman’la olan bağını anlamak için vahiy ışığından uzaklaşarak bir hayat düzeni Kuran pagan topluluklara bakmak gerekir. Gökle ilişki düzeni olmayan hiç bir tapınak yoktur. İbadetler ile Zaman sıkı sıkıya birbirine bağlıdır böylece. O halde İlahi kanunla intizama kavuşan bir hayat Zaman unsuru içinde ritmik bir şekilde kendine yer bulan ibadetleri gerektirmektedir. Bir diğer önemli unsur da sosyal ortamdır. Zaman, ibadet ve sosyal ortam. Müslümanın zihninde bu üç kavram camiyi

akla getirmekte ve yıl içinde insanları en çok birleştiren ibadetleri; namaz ve oruç. Önemli Zaman dilimlerini idrak ederek ramazan ayının eşiğine vardık. Peki ne getirir bize ramazan? En başta düşünmeyi mi bize fısıldar? Kendi manasını. Dış dünyamızda bir gölge kadar varlık biçtiğimiz siluetlerin netleştiği ve bir hüviyet kazandığı uyanış çağı mı? Kim olduğumuzu da hatırlatır mı bize? Farklılıklarımızın ahengine bir desen oluşturur mu? Bu kadar çokluğun Ademde birleştiğini bize gösterir mi? Sofralarımıza bir renk getirir mi? Bizi gerçek yüzümüze yüzümüzün gerçeğine aşina kılar mı? Aynı yıldızın altında yaşadığımızı hatırlatır mı bize? Dertlerimizi ve sevinçlerimizi paylaştırır mı? Kalbimizde sıcaklığını hissettiğimiz iyilik duygusu gözlerimizden fark edilir mi? Sosyal ilişkilerimizi düzeltir mi Ramazan? Bizi ümmet yapan İlahi buyrukları özümüze duyurur mu? Ve bizi millet yapan ortak paydalarımızı günceller mi? Günümüz insan ve İslam coğrafyası huzurun esenliğin mumla arandığı beldelerin resmidir. Ahlaktan soyutlanan teknoloji insanlığı kucaklamaktan yoksun ideallere alet edilmektedir. Silahlarla salahı tedarik etmeye çalışan çevreler için on iki ayın içinde Ramazan diye bir ay yoktur. Ramazan insanlığa bir nefes sıhhat bir yudum huzur demektir bu zor deminde. Rüzgarların dosttan selam getirme edasıyla esmesi mazlumların yüreğinde muallakta kalan bir arzu artık. Dirliğimiz birliğimizde, beraberliğimizde saklı iken onu başka bir satıhta aramaktan vazgeçmeli artık. İçimizde preslensen sıkıntıları söküp atacak rahmet soluklarının tüm İslam aleminde teneffüs edilmesi, hepimize evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluş olması dileğiyle hayırlı ramazanlar...

i travih salı aksamı ç Ilk n On bir ayın sultanı ramazan ayının ilk teravih namazı 15 Mayıs Salı günü kılınacak. Müslümanlar için büyük öneme sahip üç aylardan ramazan ayının ilk orucu için salıyı çarşambaya bağlayan gece sahura kalkılacak. Teravih namazı, mukabele, fıtır sadakası ve itikaf gibi ibadetlerin ifa edildiği bu ayda, Kur’an-ı Kerim’de “bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen

Kadir Gecesi idrak edilecek. Ramazan ayının ardından 15 Haziran’da ise Müslümanların büyük sevinçle karşıladığı Ramazan Bayramı’na girilecek. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cağfer Karadaş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada ramazan ayında oruç, teravih, fıtır sadakası ve itikaf gibi ibadetlerin en güzel şekilde ifa edilmesi gerektiğini belirtti.

K İ L Ç N GE ALI N I F TIH’TE FA

n Diyanet İşleri Başkanlığı’nca başlatılan ve İstanbul İl Müftülüğü tarafından 2017 yılının Ekim ayından itibaren her pazar farklı bir camide gerçekleştirilen “Cami-Gençlik Buluşması” etkinliklerinin sonuncusu Fatih Camisi’nde yapıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan buluşmada, sabah namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı. Programa katılan TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, gençlere babası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın selamını getirdiğini söyleyerek, “İnancımız, imanlı oluşumuz, yüzlerce yıl bizi şerefli ve güçlü kıldıysa, gelecekte de bu milletin güçlü olması bu ümmetin ümididir” dedi.

iIsraf olmasın! DIYANET IŞLERI BAŞKANLIĞI’NIN RAMAZAN AYI TEMASI:

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Başkanlık Konferans Salonu’nda gerçekleştirdiği basın toplantısında 2018 yılı ramazan ayı teması olarak “İsraf Olmasın” başlığının belirlendiğini açıkladı.

D

iyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Başkanlık Konferans Salonu’nda gerçekleştirdiği basın toplantısında 2018 yılı ramazan ayı temasını kamuoyu ile paylaştı. Diyanet İşleri Başkanlığının 2018 yılı ramazan ayı teması olarak “İsraf Olmasın” başlığının belirlendiğini ifade eden Başkan Erbaş, “Maalesef bir yanda açlığın, yoksulluğun ve sefaletin pençesinde kıvranan; ekmek, su gibi en temel gıda maddelerinden mahrum milyonlarca insan hayatta kalma mücadelesi verirken, diğer yandan çılgınca bir tüketim ve israfın varlığı maalesef acı bir gerçektir” dedi. YENİ CAN YENİ HEYECAN Prof. Dr. Ali Erbaş, Müslümanların hasret ve heyecanla beklediği, evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennem azabından kurtuluş olan ramazan ayının 16 Mayıs Çarşamba ilk gününün idrak edileceğini söyledi.

Ramazan ayının Müslümanları çok yönlü eğiten bir okul gibi olduğunu belirten Erbaş, şöyle devam etti: “Ramazan ayı her yıl, bizlere, yeni bir can ve heyecan katmak, bizi kendimizle buluşturmak, değerlerimizi yeniden hatırlatmak, ibadet bilincimizi tazelemek, nefsimizi arındırmak, kardeşliğimizi onarmak için gelmektedir.” RAMAZAN FIRSATTIR Prof. Dr. Erbaş’ın ramazanda yürütülecek, irşat ve yardım çalışmaları ile ilgili bilgiler verdiği konuşmasından bazı başlıklar şu şekilde: l “Ramazan bir Kur’an iklimidir” l “Oruç, sabır ve merhamet eğitimidir” l “Ramazan sadece bir aylık kulluk planı değildir” l “Ramazan, bilgi dünyamızı zenginleştirmemiz için de önemli bir fırsattır.”


KÜLTÜR&SANAT

T

rkısh NEWS PRESS

15 Mayıs 2018

ç bir sanat Sıradısı

ı r a l u p a t KitaP

21

Golden Pumpkin’in sahibi ‘Reçel’ oldu

S

akarya Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Şiddete Karşı Beş Dakika” temalı Golden Pumpkin (Altın Kabak) Kısa film yarışması ödül töreni yapıldı. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan törene SAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aytekin İşman, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Ön elemeden geçerek finale kalan on filmden yönetmenliğini Numan Şen’in yaptığı “Reçel” adlı film birinci oldu. Volkan Güney Eker’in “Kemik” adlı filmi ikinciliğe layık görüldü. Üçüncülüğü ise Özer Kesemen’in “Mor Kelebekler” ve Ezgi Coşkun’un “Çırpınış” filmleri paylaştı. Jüri Özel ödülünü ise “Yarım” filmi aldı. Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte SAÜ Devlet Konservatuvarı öğrencilerinin dans gösterileri büyük beğeni topladı.

Atıf Yılmaz, Yeşilçamın yıldızlarını buluşturdu

S

Sakarya Üniversitesi’nin “Merkez Dışı” isimli sergisinde; serigrafi, gravür, linolyum ve exlibris çalışmaları yer alıyor. Öğretim Görevlisi Gülay İnce, “Sergide bulunan exlibris, kitap severlerin iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve farklı konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu grafik çalışmalardır. Kitap sahibini tanıtır. Kitabın kartviziti ya da tapusudur” dedi. akarya Üniversitesi (SAÜ) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi (STMF) tarafından ‘Merkez Dışı’ isimli sergi sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Sakarya Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Sanat Galerisi’nde katılımcıların beğenisine sunulan ‘Merkez Dışı’ isimli sergide Resim Bölümü öğrencilerinin serigrafi, gravür, linolyum ve exlibris çalışmaları yer alıyor. Sergide 50x70 ve 70x100 ebadında siyah-beyaz ve renkli olmak üzere 168 özgün baskı ve 23 exlibris baskı eser bulunuyor. Exlibris hakkında bilgi veren

Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gülay İnce, şunları anlattı: BİR ASIRLIK YILLIK GELENEK “Exlibris, kitap severlerin iç kapağına yapıştırdıkları üzerinde adlarının ve farklı konularda resimlerin yer aldığı küçük boyutlu grafik çalışmalardır. İngilizce ‘Bookplate’ olarak da bilinen exlibris, kitap sahibini tanıtır. Kitabın kartviziti ya da tapusudur. Türkiye’de 1920’lerden itibaren sanatçılar yurt içi ve yurt dışında exlibris sergileri düzenlemektedirler.

Bu bağlamda fakültemizin resim bölümünde zorunlu olan baskı-resim dersi kapsamında exlibris program dahiline alınmıştır. Öğrencilerimiz bu sanatı tanıyıp, teknik uygulamaları konusunda gelişim göstererek sanatsal yaratımlarıyla özgün çalışmalar ortaya çıkarmaları sağlanmaktadır.” Serginin oluşmasında öğrencilerinin ve özellikle Uğur Özdemir’in büyük katkısı olduğunu söyleyen Gülay İnce, tüm sanatseverleri sergiyi gezmeye davet etti. Sergi, 18 Mayıs tarihine kadar sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

ç Hat Eyüpsultan’da Ask-ı

n HATTAT Mehmethan Akan’ın ‘Aşk-ı Hat’ sergisi Eyüpsultan Belediyesi Fuaye Salonu’nda açıldı. Eyüpsultan Belediye Başkanı Remzi Aydın’ın katılımıyla gerçekleşen açılışta Hattat Mehmethan Akan, “Bize burada yüreğini açan, her Eyüpsultanlının derdine deva olan sevgili Başkanım Remzi Aydın beyefendiye çok teşekkür ediyorum” dedi. Ardından Başkan Remzi Aydın, Akan’ın 7 yıllık çalışmalarından derlediği 100 eserin bulunduğu sergiyi dolaştı. Eserlerle ilgili Akan’dan bilgi alan Başkan Aydın, sanatçıyı başarılı çalışmalarından dolayı tebrik etti. Bu arada Akan, Başkan Remzi Aydın’a üzerinde “Kün Fe Yekün” (Allah c.c. ol der ve olur - Yasin Suresi 82. ayet) yazılı hat tablosu hediye etti. Sergi 16 Mayıs’a kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Y

eşilçamın yıldızları 7. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali galasında buluştu. Forum Mersin Alış Veriş Merkezi tarafından Türk sinemasının usta yönetmeni Atıf Yılmaz anısına düzenlenen 7. Atıf Yılmaz Kısa Film Festivali gala gecesi, Cumartesi akşamı yapıldı. Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü, Daraba Film Medya Event işbirliği ve Digiturk Medya sponsorluğunda düzenlenen festivalin gala gecesi Forum Mersin Atıf Yılmaz Meydanı’nda gerçekleşti. Sunuculuğunu Cem Özer’in yapatığı geceye Yeşilçamın unutulmaz isimleri Hülya Koçyiğit, Aydan Şener ve İzzet Günay da katıldı. Programda festivale başvuran 372 filmin kazananları da belli oldu.


.. . 0455 915 555 . prs.nsw@gmail.com . .. Lic: 213140C

Atila Mertyürek

www.premiumrenderingservices.com.au

ACRYLIC RENDERING ROCKCOTE SAND & CEMENT BLUE BOARD / HEBEL POLYSTYRENE COLOURED TEXTURE MINOR & MAJOR REPAIRS

A&H

INTERNATIONAL TRAVEL PTY LTD 441 Beamish St, Campsie NSW 2194 (02) 9787 1100 - 0419 434 234 selcuklok@cheapfare.com.au www.cheapfare.com.au

Merrylands Biber Diner’a

MEZE TURKISH STREET FOOD SATILIKTIR

Sabah vardiyasında

Ekmek, Pide ve Pizza’dan anlayan fırıncı aranıyor.

İş yerimiz Merryland’s Station yanındadır. 157 Merrylands Road, Merrylands NSW 2160 İrtibat (Sercan) 0424 959 711

Target Plumbing Services

Merrylands Shopping Centre içinde, Coles ve Woolworths arasında, çok meşgul ve iyi pozisyona sahip kebab dükkanımız $250k-$280k arasında en iyi teklif verene satılacaktir. Ciddi alıcıların 0406880788 dan Barış’la görüşmeleri rica olunur. Stockland Mall Merrylands

We will TARGET all your Plumbing needs

Domestic Commercial Industrial

- Plumbing - Drainage - Gas Fitting - Maintenance - Renovations - Extenstions 24/7 HOT WATER SERVICE ABN: 97 218 388 054

Financial Planning

Adnan 0411 183 354 targetplumbingservices@gmail.com

P REMIUM RENDERING S ERVICES

Insure Secure Invest Pty Ltd Authorised Representative of AMP Financial Planning Pty Limited

Michael Mustafa Authorised Representative of AMP Financial Planning Pty Limited ABN 89 051 208 327 AFS Licence No. 232706

161 Waterloo Road Greenacre NSW 2190 Australia GPO Box 338 Greenacre NSW 2190 Australia Telephone Facsimile Mobile Email

02 9740 6688 02 9740 6699 0414 264 775 i.s.i@bigpond.net.au

TÜM SERİ İLANLARINIZ VE KARTVİZİT REKLAMLARINIZ İÇİN 0426 982 050 / 0433 162 655 TELEFON NUMARALARINI ARAYINIZ

Concreting Concreting by by Design Design CO. CO.

DRIVEWAYS PATHWAYS DRIVEWAYS ENTERTAINMENT AREASPATHWAYS GARAGES ENTERTAINMENT AREAS GARAGES SHEDS POOL SURROUNDS COLOURCONCRETE CONCRETE PLAIN PLAINCONCRETE CONCRETE COLOUR SHEDS POOL SURROUNDS

MURAT: 0438 481 930 MURAT: 0438 481 930

FABRIKA ENGINNERING

PTY LTD

Structural Steel, Stainless Steel & Aluminium Fabrication Aluminium Louvers, Pergolas & Awnings Aluminium & Glass Balustrade & Handrails Rod Iron Staircase & Balcony

Director

0410 693 362

Email: fabrikaengineering@bigpond.com Adress: 31 Clapham Road Regents Park NSW 2143 Tel: 02 9738 1451 Fax: 02 9738 1489

T

www.sarayrugs.com.au Wholesalers & Distributors HEAD OFFICE / WAREHOUSE / SHOWROOM Unit 2 / 264-272 Hoxton Park Road Lurnea NSW 2170 Tel: 02 9590 5544 WAREHOUSE / SHOWROOM 147B New Canterbury Road Petersham NSW 2049

Mob: 0411 955 611

Barış Cengiz

Operations Manager

SİDNEYDE YAYIN YAPMAKTA OLAN TÜRKİYE’NİN SESİ RADYOSU rkiye’nin EKİBİNE GÜÇ KATACAK GÖNÜLLÜLER ARANMAKTADIR. İLGİLENENLERİN SESI RADYOSU TELEFON NUMARAMIZDAN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMELERİ RİCA OLUNUR.

.

SİZİN SESİNİZ

● www.turkishmedia.com.au

0478 726 728 - 0421 890 600 TÜM

Ph.1800 814 668

02 9774 8666

Revive Business Solution International Pty Limited . ABN: 13 601 405 378 ACN: 601 405 378

- Warehousing - Logistics - Reverse Logistics - Over 1500 service network nationally - Revive Software - Call center - Service for full range of White goods, Brown Goods, Computer, Tablets

REKLAMLARINIZ İÇİN Sydney:

0426 982 050

Melbourne: 0481 136 901 Brisbane:

0433 162 655

NUMARALARINI ARAYABİLİRSİNİZ

BAYİLİKLER VERİLECEKTİR

0424 966 230

Ürünlerimizi Auburn Sundus’da bulabilirsiniz 26 Auburn Road Auburn NSW 2144


T

SAGLIK Ğ

rkısh NEWS PRESS

Tırnak mantarları

Canan Karatay’dan Ramazanda sağlıklı beslenme formülü

D

üzce Valiliği Okur Yazar Buluşmaları kapsamında Düzce’ye gelen Prof. Dr. Canan Karatay, Vali Dr. Zülkif Dağlı’yı ziyaret etti. Dağlı ziyaretin anasına Karatay’a ebru tablo hediye etti. Ziyaret sonrasında konuşan Karatay, Ramazan ayı için de tavsiyelerde bulunarak şunları dile getirdi: “Ramazan’a çok uyuyor. İki öğün yiyorsunuz. İbni Sina, Hz. Muhammed iki öğün yerdi. İbni Sina derdi ki ‘3. Öğün hastalıktır’. Onun için sahurda kahvaltı. Kahvaltı gününün en önemli öğünüdür. Bol bol yerseniz kahvaltıda günü dinç geçirirsiniz. İnsan vücudunun Ramazan’a ve oruca hazırlaması gerekiyor. Şimdiden herkesin bol bol su içmesi lazım. İftara da güzel bir çorba ile başlanabilir. Bizim Elazığ’da çok önemlidir. Bunlarla mide açıldıktan sonra hafif bir kahvaltı ve yemeğe geçilebilir. Bir tek şey söyleyeceğim. Ramazan sofrasından şekerli, gazlı içecek bulunmayacak!”

T

ırnaklarda oluşan mikrobik ve bulaşıcı hastalıklara tırnak mantarı adı verilmektedir. Malesef günümüzde pek çok bireyde yaygın olarak görülen bir hastalık olan tırnak mantarı, tedavi sürecinde uğraştırma gerektiren, tedavi edilmediğinde ise tüm tırnaklara bulaşan oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Tıp dilinde Onikomikoz olarak adlandırılan tırnak mantarı, tırnakta ve tırnak yatağında oluşan ve kalıcı hale gelen bir enfeksiyon olarak da nitelendirilebilmektedir. En yaygın tırnak hastalığı haline gelen tırnak mantarından kurtulmak ya da yakalanmamak adına, özel eşyaları kişiselleştirmekte ve başkalarının ayakkabılarını ya da terliklerini kullanmamakta fayda bulunmaktadır. Aksi takdirde bulaşan mantar, bireyin uzun süre kendini rahatsız hissetmesine ve kaşıntılara sebep olabilmektedir. TIRNAK MANTARI NASIL OLUŞUR Tırnak mantarının oluşmasına en büyük etkenlerden bir tanesi, darbe alınması ya da ayağın yüksek basınca mağruz kalması olarak nitelendirilebilmektedir. Ayak parmaklarını sıkacak derecede ayakkabı kullanımı, ayağa sert bir cisim ile vurulması ya da darbe indirilmesi sonucunda oluşan basınç nedeniyle tırnak altında bir yağ kütlesi oluşmaya başlamaktadır. Oluşan bu yağ kütlesi ise zaman içeri-

15 Mayıs 2018

23

AYAK VE AYAK BILEĞI UZMANI

OP. DR. HAYDAR ÖZCAN www.sydneyfootsurgery.com.au

sinde mantara dönüşmekte ve kalıcı rahatsızlıkların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Bunların yanında yine aynı şekilde tırnak mantarının oluşma sebepleri arasında tırnakların çok dipten kesilmesi ya da tırnağı keserken, tırnak etinin de zarar görmesi gösterilebilmektedir. Açılan tırnak kenarları dışarıdan

bir mikrop aldığında, mikrop enfeksiyona dönüşerek mantara sebebiyet verilebilmektedir. Aynı şekilde yine yanlış manikür ve pedikür uygulamaları da mikropların tırnağa bulaşmasına sebebiyet verebilmektedir. TIRNAK MANTARI NASIL BULAŞIR Tırnak mantarının en yaygın bulaşma nedenlerinden bir tanesi ıslak ve nemli ortamlardır. Bu tür enfeksiyonlar bulaşıcı nitelikler taşıdıkları için genel olarak enfeksiyonun en yaygın artabileceği ortamlarda, nemli ve ıslak mekanlarda daha fazla bulaşmaktadırlar. Tırnak mantarı sorunu yaşayan bireylerin, özellikle umuma açık yerlerdeki bu tarz nemli mekanlarda bulunmaması gerekmekte-

dir. Yine aynı şekilde tırnak mantarı, manikür ve pedikür aletleri ile de kolaylıkla bulaşabilmektedir. Tırnaklarına bakım yaptırmak isteyen bireylerin, toplu yerleri ve güzellik salonlarını kullanacaklarsa eğer kendi bakım aletleri ile birlikte gitmelerinde fayda görülmektedir. Bunların yanında ise toplu kullanım alanları olan yüzme havuzları, banyo ya da duşlar, soyunma ve giyinme odaları ve mikrobun hızlı yayılabilceği mekanlarda da tırnak mantarı bulaşma riski artmaktadır. Böyle bir durumdan korunmak adına kişisel bakıma özen göstermekte ve özellikle ayakları sürekli kuru tutmakta fayda vardır. TEDAVI YÖNTEMLERI Tırnak mantarı tedavisi noktasında kullanılan birbirinden farklı bitkisel ve tıbbi olmak üzere yöntemler bulunmaktadır. Piyasada cesitli krem ve merhemler halka sunulmaktadir. Bu krem be losyonlari düzenli olarak kullanmak, ayakları kuru tutmaya özen göstermek ve temiz tutmak, mantarın geçmesini kolaylaştıran etmenler arasında yer almaktadır. Bu nokta da bazı doktorlar, Laser tekniğini kullanarak tırnak altındaki mantarın yok edilmesine dair daha profesyonel bir yöntem uygulamaktadırlar. Ancak bu yöntem her doktor tarafından uygulanmamakta ve tedaviyi tam olarak yerine getirmesi adına uzun süreçler gerektirmektedir. Son zamanlarda agiz yoluyla alinan ilaclarda mantari yok etmekte basarili sonuclar vermistir, lakin bu ilaclarin yan etkisi fazla oldugundan doktorunuz tarafindan verilmesi uygundur. Genel olarak mantar tedavileri, el ya da ayak farketmeksizin en az 4 ay en fazla ise bir yıl kadar sürebilmektedir.

SYDNEY

FOOT SURGERY Specialising in surgery of: • Bunions and Forefoot Pain • Painful Heels • Painful Toes & Corns • Ankle Instability and Pain • Deformed Toes

• Painful Toe Nails • Flat Foot Correction • Abnormally Long & Short Toes • Correcting Failed Foot Surgery

Dr Haydar Ozcan

Podiatric Foot & Ankle Surgeon, Minimally Invasive (Key Hole) Surgery, Adult and Children Reconstructive Foot Surgery Fellow of Australasian Dr Haydar Ozcan is a Podiatric Foot & Ankle Specialist Surgeon who also holds a Fellowship in Minimally Invasive College of Foot & Ankle Surgeons (Key Hole) Foot Surgery from USA. He is an expert in adult Fellow of Academy of Ambulatory Foot & Ankle Surgeons (USA)

and juvenile bunions, hammer toes, deformed feet, flat feet, ingrown toe nails and arthritic joints. His techniques are aimed to provide patients faster recovery, long term comfort and cosmetically pleasing results. He operates in private hospitals with a surgical team.

Ph: (02) 9362 8838

www.sydneyfootsurgery.com.au

CLINICS: • AUBURN • EDGECLIFF • SYDNEY CBD • NEWTOWN • BELLA VISTA • NEWCASTLE


..

TEKNOLOJI

TEKNOLOJIK

T

rkısh NEWS PRESS

ÜRÜN ALIRKEN

EN ÇOK YAPILAN

5 HATA T

alırken programlamalı ve fonksiyonlu ürünleri tercih etmeliler. Cep telefonlarında ise özellikle pil ömrü, hafıza, çekim kalitesi gibi özelliklere dikkat etmeliler. SATICI FIRMAYI DOĞRU SEÇMEMEK Piyasada birçok firma var ve bu firmalar arasından güvenilir olanı seçmek gerekiyor. Bazı firmalar stokunda olmayan ürünleri satışa çıkartıyor, satın alma işleminden sonra tedarik edilemeyen ürün tüketiciye ulaştırılamıyor ve müşteri aslında olmayan bir ürüne para veriyor. Fiyatı uygun diye bilinmeyen bir markayı tercih etmek teknoloji ürünü alırken en sık yapılan hatalardan. SATIŞ SONRASI HIZMETLER Ürünün fiyatını uygun, performansı iyi, ihtiyacınızı da görüyor peki satın aldıktan sonrası? Tüketiciler ürünün kargo süresinden güvenli teslimatına, garantisi süresinden iade aşamasına kadar satın alma sonrası hizmetlerinin tamamına bakmalılar. Bu bizim üzerinde durduğumuz en önemli konulardan biri. Ürünü satın aldıktan sonra sorun yaşamayı kimse istemez, bu süre zarfında tüketici ile ile-

25

Siverekli öğrenciler 3D yazıcı yaptı

S

İstanbul Bilişim Genel Müdürü Levent Menteşe teknoloji alışverişinde dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı. eknolojik ürün alışverişi yaparken çoğu tüketicinin çeşitli hatalar yaptığını dile getiren İstanbul Bilişim Genel Müdürü Levent Menteşe’den önemli tavsiyeler. Teknolojik ürün satın alınırken önce ihtiyacın belirlenmesi, sonrasında da bu ihtiyaca uygun modelin seçilmesi gerektiğini belirten Menteşe, doğru model seçimi sonrasında fiyat araştırılmalı ve satıcı firmaya karar verilmesi gerektiğini kaydetti. Levençt Menteşe, teknoloji alışverişi yaparken en çok yapılan hataları şöyle sıraladı: SADECE FIYATINA BAKMAK “Tüketiciler genelde kafalarında belirledikleri ve ürüne biçtikleri belirli rakamlar üzerinden teknolojik ürün satın alıyorlar. Fiyata bakarken ürünün performansı, donanımı, teknik özelliklerini hep göz ardı ediyorlar. Aldıktan bir süre sonra ürünün performansından şikâyet ediyorlar. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bütçelerine uygun performansı yüksek ve ergonomik ürünlerin tercih edilmesi. Örneğin, bir buzdolabı alırken enerji tasarrufu yapabilen A Plus ürünler, çamaşır makinesi

15 Mayıs 2018

tişim kuracak, piyasa geçmişi olan ve kurumsallaşmış firmalar bu açıdan oldukça güvenilir. İHTIYACA UYGUN MODEL İhtiyaca uygun doğru modeli seçemeyen birçok tüketici var. Mutfağına sığmayan bulaşık makinesi modelini seçen, odasının yarısını kaplayacak televizyon modelini tercih edenler sonrasında pişman oluyorlar. Bir diğer örnek ise doğru belirlemediği ihtiyaç sonrası yanlış modelde bir ürün alınması. Teknolojik ürünler çeşitlilik açısından ne kadar kafa karıştırıcı olsa da model seçerken mağaza çalışanlarından uzman desteği alınmalı. ÜRÜNÜ IYI ARAŞTIRMAMAK İhtiyaca uygun ürün ve model için detaylı bir araştırma yapılması gerekiyor. Acele ile alınan ürünler sonrasında pişmanlığa yol açıyor. İyi ve verimli bir alışverişten çok sorunlarla devam eden iade sancılı bir alışveriş süreci devreye giriyor. Bu noktada internet üzerinden detaylı bir araştırma yapılmasını öneriyoruz. Bu süreçte birçok internet sitesinde o ürünü deneyimlemiş kişilerin tavsiyeleri oldukça önemli.”

iverek’in Yenişehir mahallesinde bulunan Şehit Öğretmen Cuma İbiş Ortaokul öğrencileri, fen ve teknoloji öğretmeni öncülüğünde başlattıkları çalışmayla 3D yazıcı üretti. Okulun TÜBİTAK Bilim Fuarı’nda sergilenip, tanıtımı yapılan çalışmalar, tam not aldı. Geliştirdikleri 3D yazıcı hakkında bilgi veren Fen ve Teknoloji Öğretmeni Miraç Altunbaş, 4 ay içerisinde öğrencilerle birlikte 3D yazıcıyı tasarladıklarını söyledi. 3D yazıcı sayesinde bilgisayar ortamında hazırlanan tün grafikleri üç boyutlu plastik olarak bastıklarını belirten Altunbaş, “Burada ki amacımız hayal et, üret ve tasarla mantığı ile çalışmaktadır. Biz hayal ettiğimiz ürünü önce bilgisayar ortamın da tasarlıyoruz, daha sonra tasarladığımız bu grafiği 3 boyutlu yazıcımızla basıyoruz ve özgün projeler elde ediyoruz” dedi. “HAYALLER IMKANSIZ DEĞILDIR” Altunbaş, şöyle devam etti: “Siverekli çocuklar bunun sayesinde hayallerinin imkansız olmadığını anlayacak. Hayal ettikleri her şeyi tasarlayabilecek. 3 D yazıcı savunma sanayinde, tıpta zaten kullanılıyor, amacımız bunu eğitim sektörüne girmesidir. Düşünsenize çocukların artık hayal ettikleri projeleri kendileri tasarlayacak. Biz öğrencilerle birlikte sıfırdan kurduğumuz yazıyla, aslında hiç bir şeyin imkansız olmadığını gösterdik. Her öğrencinin bu işi yapabileceğini gösterdik, bilim adına güzel bir şey ortaya çıkardığımıza inanıyorum.”

Düzce, teknopark için kolları sıvadı

D R A L N O Y İ P M ŞA TÜBİTAK’A R O Y I N A L R I Z HA

Katıldığı dünya çapındaki yarışmalarda önceki senelerde 1’inci ve 3’üncü olan İnsansız Hava Aracı tasarım ekibi Anatolia Aero Design, şimdi de TÜBİTAK’ın yarışmasına hazırlanıyor. Anatolia Aero Design Sosyal Medya ekibi kaptanı Büşra Boğa, “Anadolu Üniversitesi bünyesinde bulunan bir ‘İHA’ tasarım ekibiyiz. İddiamız büyük. Bu ekip bünyesinde bulunan arkadaşlarımızı güzel yerlere getirmek en büyük hedeflerimizden biri” dedi.

üzce Üniversitesi TEKNOPARK yönetim kurulu gündem maddelerini görüşmek üzere Mayıs ayı toplantısını yaptı. Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar başkanlığında başkanlığında düzenlenen toplantıya; Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Düzce Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu ve yetkililer de katıldı. Toplantıda TEKNOPARK firmalarının AR-GE projelerinin kabulü, Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB) ek alan altyapı projesi ve çocuk TEKNOPARK konuları başta olmak üzere çok sayıda konuda istişare edildi.


26

15 Mayıs 2018

CEM BIRBEN Ü cem@turkishnewspress.com.au

ç kurtlar Yaslı dolu dizgin

L

igin 6. haftası sonrasında 45’ler Pendle Hill karşısında 3-0’lık net skorlar 3 puanı hanelerin yazdırmış oldular. 10 puanla 5.sırada bulunan ihtiyar delikanlılar şampiyonluğun en büyük adaylarından. 45 yaş gurubu kaptanı Vahit Örker’in şikayeti ve sakatlıkları, aynı zamanda takımın teknik direktörlüğünü yapan Vahit hoca sakat oyunlarımızın iyileşip takıma katılmasıyla birlikte üst sıralardaki yerini sağlamlaştıracak. 15 yaş gurubu oyuncuları son 10 saniyede yediği golle en büyük rakibi Pendle Hill’a 1-0 yenildi. Yenilginin ardından oyuncuların birbirine kenetlenmesi gözlerden kaçmadı. 15 yaş gurubu menejeri Davut Kılıç çok yeni bir takımız ancak geleceği olumlu ve umutlu bakıyoruz dedi. Önlerinde uzun bir fikstür olduğunu belirten Kılıç, takımının üst sıraları zorlayacağına ve finallere kalacağına inandığını söyledi. 15 yaş takımı şu anda 9 puanla grupta 3.sırada bulunuyor. 13 yaş gurubu 6.haftaya damga vurdu. Merrylands karşısında 5 golle 3 puanı hanesine yazdıran 13 yaş gurubu takımı teknik direktörü Murat Kıvrak, takımdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Ekibiyle çok büyük işler başaracaklarını belirten Kıvrak, oyuncularına güvenin tam olduğunu belirtti.

T

SPOR

ŞAMPIYONUN GÖZÜ

WEST COAST’DA North Melbourne’ı deviren Richmond’un hedefi haftaya zorlu West Coast deplasmanından da galip ayrılmak. RICHMOND 82 - NORTH MELBOURNE 72

RABBITOHS 24 - DRAGONS 10

Rabbitohs lideri devirdi

G

G

eçen senenin şampiyonu ilk yarıyı 20 puan önde kapatmasına rağmen son çeyrekte zor anlar yasadığı maçta galip gelmesini bildi. Maçın çoğunda geride olmasına rağmen North Melbourne’un hırsı ve isteği oyunu lehine çevirip sonlara doğru öne geçmeyi sağlasa da kazanan taraf 10 puanla Richmond oldu. Önümüzdeki hafta zorlu West Coast deplasmanına çıkacak olan Richmond kendi sahasında oynadığı ezici oyundan deplasmanlarda uzak kalması 1inci ve 2inci sıradaki takımların sahne alacağı maç şimdiden yılın maçı adaylarından biri olarak gösteriliyor.

Lomachenko REKOR kırdı

9 yaş takımı sakatlıklardan dolayı eksik kadroyla çıktıkları maçta 5-3 mağlup oldular. Kaptan Alper öncülüğünde büyük bir mücadele içinde geçen maçta yenilmesine rağmen 9 yaş takımı büyük beğeni topladı. Antrenör Ali Yorulmaz takımının oyunundan memnun olduğunu ve ilerleyen haftalarda takımın çok daha iyi olacağını belirtti. Çok yeni bir kadro olan 8 yaş gurubu Antrenör Mücahid Geloz öncülüğünde 7-1’lik skorlar güzel bir galibiyet aldı. Maç esnasında miniklerin çok hırslı ve çok mutlu oldukları gözlemlendi. 7 Yaş gurubu Newington karşısında 4-2’lik galibiyetle namağlup yoluna devam etti. Antrenör Ataberk Birben üst üste alınan 3.galibiyetle birlikte sezon sonuna kadar namağlup devam etmek istediklerini belirtti. Her türlü görüş, bilgi ve önerileriniz için cem@turkishnewspress.com.au e-posta adresine yazabilirsiniz.

rkısh NEWS PRESS

9.HAFTA TOPLU SONUÇLAR: Hawks 71 - Swans 79 Giants 61 - Eagles 86 Blues 91 - Bombers 78 Suns 77 - Demons 146 Power 95 - Crows 90 Bulldogs 107 - Lions 93 Dockers 89 - Saints 59 Tigers 82 - Roos 72 Cats 66 - Magpies 45 9. HAFTA PUAN DURUMU : Tigers 28 Eagles 28 Cats 20 Crows 20 Hawks 20 Demons 20 Swans 20 Port 20

n New York Maddison Square Garden’da gerçeklesen Top Rank boks gecesinde 2 kez olimpiyat ve dünya şampiyonu Ukraynalı Vasily Lomachenko (11-1) ile Venezuelalı Jorge Linares (44-4) arasında geçen ana müsabakada tarihte ilk kez peş peşe 3 ayrı sıklette (tüy, süper tüy ve hafif sıklet ) şampiyonluğu alan Lomachenko kazandı. Maçın dengeli ve puanların yakın olduğu halde Altıncı round’ta sarsılmasıyla zor anlar yasayan Ukraynalı 10. round’ta hızlı kombinasyonlarıyla rakibini yere yığınca hakemin 9 sayısında ayağa kalkmasına rağmen devam edemeyen Linares’i TKO ile kazanmasını bildi.

Auburn FC bu haftaki toplu sonuçlar R#

Date

Time

AG/Div

6

12/05/18

09:20 07 E/07 E Blue

6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6 6

12/05/18 12/05/18 12/05/18 12/05/18 12/05/18 12/05/18 12/05/18 12/05/18 12/05/18 12/05/18 12/05/18 12/05/18 12/05/18 12/05/18 12/05/18

09:30 09:30 10:20 09:20 08:30 11:30 08:30 10:20 09:40 09:35 11:00 13:00 13:00 15:00 15:00

08 E/Blue 08 E/Green 08 E/Red 09/Red 10/3 11/4 12/1 12/3 13/2 15/1 16/1 All Age Men/4 Over 35/1 Over 35/1 Over 45/1

12/5/2018

Home Score

Away Score

Newington

2

4

Auburn FC

Auburn FC Auburn FC Auburn FC Pendle Hill Greystanes FC Guildford County Pendle Hill Rydalmere FC Merrylands SFC Pendle Hill Pendle Hill Lidcombe Waratah Guildford County Auburn District Auburn FC

7 3 1 5 1 2 0 2 0 1 1 3 10

1 2 3 3 7 6 0 3 5 0 3 4 2

3

0

Newington Dundas United Auburn District Auburn FC Auburn FC Auburn FC Auburn FC Auburn FC Auburn FC Auburn FC Auburn FC Auburn FC Auburn FC Auburn FC Pendle Hill

Home Team

BLK

Away Team

eçen hafta Stormu yenip bu sezon favori konuma geçen lider Dragons, Rabbitohs’un bu sezon biz de varız diyen son haftalarda yükselen formuna boyun eğdi. Maçı rahat oynayan ve defansıyla lideri bozguna uğratan Rabbitohs. İlk sekizdeki yerini koruyarak diğer takımlara göz dağı verdi. Warriors’la beraber bu sezonun sürpriz takımlarından biri olan Dragons yenilgiye rağmen liderliğini korudu. 10. HAFTA SONUÇLARI Tigers 20 - Cowboys 12 Knights 18 - Panthers 29 Bulldogs 20 - Eels 12 Roosters 32 - Warriors 0 Storm 28 - Titans 14 Sea Eagles 38 - Broncos 24 Rabbitohs 24 - Dragons 10 Sharks 24 - Raiders 16

CRUSADERS 31 - WARATAHS 29

Süper 15 tarihinin en büyük geriden dönüşü

M

aça fırtına gibi giren Waratahlar rakibine nefes aldırmazken, 2002 yılında Crusaders’a 96 puan sızdırdıkları maçı egale etme ihtimali, gözünü karartmış, Crusaders’dan intikamını alma niyetine doğru başladı. Yalnız ilk 29. dk kendini 29-0 önde bulmasına rağmen kendi sahasında taraftarına büyük hayal kırıklığı yaşattı. Süper 15 tarihinin en büyük geriden dönme basarisini sergileyen Crusaders maçın 30. dakikasinda uyandı ve sanki başka bir maç oynanıyormuş gibi adım adım ilerleyerek 31-29 kazandı. 13. HAFTA SONUÇLARI Crusaders 31 - Waratahs 29 Rebel 27 - Brumbies 24 Chiefs 15 - Stormers 9 Bulls 39 - Sharks 33 Highlanders 39 - Lions 27 Hurricanes 36 - Blues 15 Sunwolves 63 - Reds 26


T

SPOR

rkısh NEWS PRESS

15 Mayıs 2018

Erdogan, ğ Türk ç futbolcularla bulustu

L

FENER GOL OLDU YAĞDI 0-7 S

Fenerbahçe, ligin bitimine bir hafta kala Kardemir Karabükspor deplasmanında çok rahat bir maç çıkardı ve müsabakayı 7-0 kazanarak şampiyonluk umutlarını son haftaya taşıdı. üper Lig’in 33. haftasında Fenerbahçe deplasmanda, Kardemir Karabükspor’u 7-0 yenerek zirve yarışını sürdürdü. 2. dakikada korner çizgisine kadar inen Chahechouhe, yerden kale önüne sert vurdu. Topu çıkartmak isteyen Kravchenko, topu kendi ağlarına gönderdi: 0-1. 20. dakikada Fenerbahçe farkı ikiye çıkarttı. Sağ kanattan hızla topu süren Soldado, ceza alanı önünde meşin yuvarlağı sol kanattan gelen Fernandao

ile buluşturdu. Bu oyuncu ceza alanına girdi ve kaleci Rybka’yı da geçerek, meşin yuvarlağı filelerle buluşturdu: 0-2. 29. dakikada sol kanattan ceza alanına giren Hasan Ali Kaldırım’ın ortasında, üzerine gelen topa voleyle vuran Fernandao, farkı üçe çıkarttı: 0-3. FARK BÜYÜYOR 38. dakikada Soldado’nun pasında ceza alanı içinde topla buluşan Chahechouhe, kendi ekseninde dönerek kaleye vurdu. Top kaleci

SMASH REPAIRS

Rybka’nın sağından ağlara gitti: 0-4 Karşılaşmanın ilk yarısı Fenerbahçe’nin 4-0 üstünlüğüyle sona erdi. İkinci yarıya da hızlı başlayan Fenerbahçe, Soldado’yla farkı 5’e çıkardı: 0-5 61. dakikada Soldado’nun şutunu kaleci güçlükle kornere çeldi. 77. dakikada Dirar’ın ceza sahası dışından sert şutu ağlarla buluştu: 0-6 90+5. dakikada Janssen’in attığı gol maçın skorunu belirledi: 0-7

27

ondra’da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere Premier Ligi’nde oynayan Türk futbolcular Cenk Tosun, Mesut Özil ve İlkay Gündoğan’ı kabul etti. Four Seasons Otel’de basına kapalı gerçekleştirilen kabulde, Tosun, Özil ve Gündoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a imzalı formalarını hediye etti.

Vushu’da altın madalya istiyoruz

SÜPER LiG PUAN DURUMU

TAKIMLAR O G B M A Y AV P 1. Galatasaray 33 23 3 7 74 33 41 72 2. Fenerbahçe 33 20 9 4 75 34 41 69 3. Başakşehir 33 21 6 6 59 32 27 69 4. Beşiktaş 33 20 8 5 64 29 35 68 5. Trabzonspor 33 14 10 9 63 48 15 52 6. Göztepe 33 13 10 10 49 49 0 49 7. Sivasspor 33 14 7 12 44 48 -4 49 8. Kasımpaşa 33 13 7 13 55 55 0 46 9. Kayserispor 33 12 8 13 42 52 -10 44 10. Y. Malatya 33 10 10 13 35 43 -6 40 11. Bursaspor 33 11 6 16 43 47 -4 39 12. Akhisarspor 33 10 9 14 42 52 -10 39 13. Antalyaspor 33 10 8 15 38 56 -18 38 14. Alanyaspor 33 10 7 16 52 57 -5 37 15. Konyaspor 33 9 9 15 36 39 -3 36 16. Osmanlı 33 8 9 16 48 58 -10 33 17. G.Birliği 33 7 9 17 36 54 -18 30 18. Karabük 33 3 3 27 20 83 -63 12

T

ürkiye Wushu Kung Fu Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Abdurrahman Akyüz, 16-20 Mayıs’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenecek 17. Avrupa Wushu Şampiyonası’nda milli takım olarak altın madalya almayı istediklerini söyledi. Akyüz, “Biz Avrupa’nın en iyi takımıyız. Ev sahibi Rusya ile kafa kafaya gidiyoruz. İnşallah iyi sonuçlar, şampiyonluklar alacağımıza inanıyorum” dedi.

Türkiye Kupası Akhisarspor’un

Z

iraat Türkiye Kupası finalinde Teleset Mobilya Akhisarspor, Fenerbahçe’yi 32 mağlup ederek kupanın sahibi oldu. Fenerbahçe’nin Akhisarspor kabusu kupada da devam etti ve sarı lacivertliler ligde 2 kez kaybettiği rakibine kupada da boyun eğdi. Akhisarspor rakibi karşısında elde ettiği tarihi galibiyetle ilk kez finale çıktığı Ziraat Türkiye Kupası’nın sahibi olurken Avrupa Kupalarına katılma hakkı da elde etti.


15 Mayıs - 28 Mayıs 2018 arası geçerlidir

www.facebook.com/gimasupermarket

$ 3,49

Tane

$ 9,99

$ 2,20

5 lt

Ülker Halley 10 lu Paket

Yonca Ayçiçek

$ 12,99 4350 gr

Uludaù Gazoz / 1,5 lt

$ 4,99 Ülker Rulokat

$ 3,99 800 gr

Marmarabirlik Zeytin

$ 1,99 420 gr

Tamek Fasulye Pilaki

Tukaü Domates Salças×

$ 7,99 1 kg

YeüLlova Beyaz Peynir

$ 4,99 2 kg

Riverina Yoùurt

31-35 Queen St. Auburn NSW Ph: 02 9749 4588 Fax: 02 9749 4599 0416 141 674

Turkish News Press 15 May 2018 Volume 4  

Turkish News Press Volume 4 published on 15 May 2018.

Turkish News Press 15 May 2018 Volume 4  

Turkish News Press Volume 4 published on 15 May 2018.

Advertisement