__MAIN_TEXT__
feature-image

Page 1


İÇİNDEKİLER

• Önsöz • Türk Tıp Öğrencileri Birliği • IFMSA • Tarih ve Kültür Şehri Tokat • Konaklama ve Ulaşım • Ayrılmış Oturum ve Çalıştaylar • Sürdürülebilir Çevre Ve Sağlıklı Toplantı Araları • Yeşil Politika ve Sürdürülebilir Oturumlar


ÖNSÖZ Değerli Türk Tıp Öğrencileri Birliği gönüllüleri, Türk Tıp Öğrencileri Birliği’nin en geniş kapsamlı etkinliklerinden bir tanesi olan, katılımcılara çok çeşitli alanlarda gelişim fırsatlarının sunulduğu ve oldukça fazla sayıda gönüllünün bir araya gelmesini sağlayan bir platform oluşturan, bir nevi açılış etkinliği sayılabilecek Kurultay’a sayılı günler kaldı. Bizler 2019 Türk Tıp Öğrencileri Birliği Kurultayı Organizasyon Komitesi olarak bir taraftan heyecanla Kurultay’ı ve sizlerle bir araya gelebilmeyi beklerken, bir taraftan da kusursuz ve hafızalarda en güzel şekilde kalacak bir Kurultay için büyük bir özveri ve motivasyon ile çalışıyoruz. Bu süreçte; organizasyon ve gerçekleşecek olduğu şehir Tokat hakkında temel bilgileri sizlerle paylaşmak ve merak edebileceğiniz bazı noktaları aydınlatabilmek amacıyla bu kitapçığı hazırladık. Bu kitapçığı okuyarak gelmeniz, hep birlikte sorunsuz bir Kurultay geçirmemize katkı sağlayacaktır. Tokat’ta görüşmek üzere!

2019 Türk Tıp Öğrencileri Birliği Kurultayı Organizasyon Komitesi adına, Fatma Ecem Bakan Organizasyon Komitesi Başkanı


Türk Tıp Öğrencileri Birliği – TurkMSIC Türk Tıp Öğrencileri Birliği 1952 yılında kurulmuş, bağımsız, siyasi olmayan, toplumsal fayda güden, farklılıklara saygılı, yenilikçi, öncü, kar amacı gütmeyen ve Türkiye’deki Tıp fakültesi öğrencileri arasında oluşturulmuş en köklü kuruluştur. Ülke çapında 82 Tıp fakültesinde, 30.000’den fazla gönüllüsü ile çalışmalarına devam etmektedir. Aynı zamanda, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından resmi olarak tanınan IFMSA (Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu) bünyesinde Türkiye’yi temsil etmektedir. Türk Tıp Öğrencileri Birliği; İnsan Hakları ve Barış, Tıp Eğitimi, Halk Sağlığı, Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı, Staj Değişimi, Araştırma Değişimi ve Tıp Eğitimi olmak üzere altı çalışma kolunda çeşitli etkinlikler ve projeler gerçekleştirmektedir. Kendi eğitmenlerini yetiştirerek kişisel gelişim eğitimleri ile Tıp öğrencilerine kendilerini geliştirebilmeleri için farklı imkanlar sunmaktadır. Türk Tıp Öğrencileri Birliği Türkiye’deki Tıp fakültesi öğrencilerinin ulusal ve uluslararası alanda temsilcisi olmayı, bakış açılarını ve becerilerini geliştirmeyi, sosyal ve bilimsel alanda kişisel gelişimlerini sağlamayı vizyon; toplumu bilinçlendirmeyi ve bu konuda çalışmalar yapmayı, sağlık politikalarına yönelik politikalar üretmeyi ve bu yönde savunuculuk faaliyetlerinde bulunmayı, Tıp fakültesi öğrencileri için yurt içinde ve yurt dışında kliniğe ve bilimsel araştırmalara yönelik staj imkanı sunmayı ve meslek hayatlarında yeterliliğe erişerek aynı zamanda evrensel nitelikte birer hekim olmalarını misyon edinmiştir.

IFMSA Uluslararası Tıp Öğrencileri Birlikleri Federasyonu (IFMSA) 1951 yılında kurulmuştur. Dünyadaki tıp öğrenci birliklerini temsil eden en eski ve en büyük, uluslararası bağımsız organizasyonudur. Altı kıtaya yayılmış 1.2 milyon tıp öğrencisini, 136 Ulusal Üye Kurulu şu ile 127 üye ülkede temsil etmektedir. IFMSA, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanınmış bir Sivil Toplum Kuruluşudur. IFMSA’in kuruluş amacı üyelerinin hayal ve planlarını gerçekleştirmelerini sağlayarak üyelerini güçlendirmek ve dünyada bir fark yaratmaktır.


Tarih Ve Kültür Şehri Tokat Tokat; Yeşilırmak havzasının bereketli topraklarında 6000 yıllık bir geçmişte 14 devleti ve birçok beyliği içerisinde barındırmış önemli bir ticaret ve kültür şehridir. “1714'de küçük Asya'nın önde gelen bir ticaret merkezi olan, Tokat'ta gördüğüm güzellik ve gelişmişlik manzarasını dünyanın hiçbir yerinde görmedim.” ( Tournefort )

Tokat Mutfağı Kurulduğu günden bu yana pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Tokat, doğal olarak farklı kültürlerin izlerini taşıyor. Ve bu farklı kültürleri mutfağına da yansıtıyor. Emek ve yemek arasındaki ilişkinin öne çıktığı mutfakta, hemen her sebzeden etli ya da etsiz yemek yapılıyor, hamur işleri önemli bir yer tutuyor. Bereketli coğrafyanın ürünü sebze ve meyveleri, lezzetli etleri ve özgün yemekleri ile etkilenen değil etkileyen bir mutfak var karşımızda.

Tokat Kebabı Tokat Kebabı, Tokat'ta asırlardır bağ evlerinde veya eski Tokat evlerinin iş evlerinde sadece bu kebap için tasarlanmış kebap fırınlarında pişirilip tüketilen geleneksel bir yemektir.

Bat Tokat'ın yöresel yemeklerinden biri olan bat , adını yeniliş şeklinden almıştır. bat yemeğinin sulu olması ve içine ekmek batırılıp yenmesi isminin bat olarak anılmasını sağlamıştır.

Keşkek Nohut, et ve yarma ile yapılan, yaklaşık 4-5 saat ekmek fırınında piştikten sonra servis edilen bir yemektir.

Madımak Tokat'ın yöresel yemeklerinden madımak yöre halkı için önemlidir. Madımak halkın bütün yaşantısında yer etmiştir. Manilere, bilmecelere konu olmuştur. Madımak zamanı madımak toplanması kadınlar için sosyalleşmenin yollarındandır. Çünkü madımak toplamaya beraber gidilir ve bu sayede arkadaşlık bağları güçlenir.


KÜLTÜREL DETAYLAR Maşat Höyük’teki Hitit şehri; Roma, Bizans döneminden kalma Sebaptapolis yerleşim bölgesi; Tokat Kalesi; Taşhan; Beysokağı; Hıdırlık Köprüsü; Alipaşa Hamamı ve Ali Paşa Camii gibi daha birçoklarını sayabileceğimiz tarihi ve kültürel zenginliklerimiz Tokat ilini daha da güzelleştirmektedir. Orta Asya Türk giyim kültürünün hiçbir değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmesi ve bu kültürün bazı köylerimizde hala devam etmesi Tokat’a bir ayrıcalık katmaktadır.

TURİSTİK ALANLAR VE YAPILAR Köklü tarihi kentin merkezinde yer alan Tokat Kalesi ile ilçesinde yer alan Zile, Niksar ve Turhal Kaleleri yerli ve yabancı turistin uğrak yeri olmuştur. Ve şimdi sizlere Tokat’ta gezilebilecek en güzel yerlerle baş başa bırakalım.

Zile Maşat Höyük Zile ilçesi Yalınyazı köyünde yer alan Maşat Höyük Ören yerinde 1973 – 1984 yılları arasında yapılan kazılar sonucunda, Tokat tarihine ışık tutabilecek çok önemli eserler ortaya çıkarılmıştır. Bu eserlerin en önemlisi de Hitit Çivi Yazısı ile yazılmış tabletlerdir. Kazılar sonucu ortaya çıkarılan bu eserler Tokat müzesinde sergilenmektedir.

Sulusaray, Kenti

Sebastopolis

Antik

İlçe merkezinde yer alan Antik Kent, tarihi ilk Tunç Çağı’nda başlayan büyük bir höyük üzerine kurulmuştur. Bazı kaynaklarda M.Ö. 1.yüzyılda kurulmuş olduğu kaydedilmektedir. Roma İmparatoru Traianus zamanında (M.S. 98– 117) Pontus Galaticus‘la, Polemoniacus Eyaletlerinden ayrılarak Kapadokia eyaletine dahil edilmiştir.

Artova Yeraltı Yerleşimi Erken Hıristiyanlık dönemine ait bu yeraltı yerleşimi 1995 yılında Tokat Müzesi tarafından yapılan temizlik kazısı ile açılmış ve hizmete sunulmuştur. Bu yeraltı yerleşimi üç koridorlu ve üç katlı olup, salonlar, küçük odalar ve küçük bir tapınaktan oluşmaktadır.


Gümenek - Comana Pontika Antik Kenti Tokat’ın Helenistik, Roma ve Bizans Dönemindeki yerleşim merkezidir. Roma, antik yol ağı üzerinde bulunan Comana Pontica'nın Roma ve özellikle Bizans dönemlerinde çok önemli bir yerleşim alanı olduğu bilinmekte olup; Strabon, Comana’yı önemli bir ticaret merkezi olarak tarif eder.

Tokat Kalesi M.Ö 30- M.S 395 Roma döneminde yol güvenliği için kurulmuş olan Kale, yaklaşık 500 yıl Bizans egemenliğinde kalmıştır. Kazıklı Voyvoda’nın da tutsak edildiği yer bu kaledir! Osmanlılara yenik düşen Eflak (Romanya) krallığı prensi olan III. Vlad yani Drakula, zamanında kardeşi ile birlikte önce Kütahya Eğrigöz Kalesi’nde, daha sonra Tokat Kalesi’nde gözetim altında tutulduktan sonra da Edirne’ye şehzade Mehmet’in (Fatih Sultan Mehmet) yanına gönderilmiş, belli bir süre eğitim alması sağlanmıştır. Kale’nin güney batısında çok eski çağlardan kalma bir Kaya Mezarı oyulmuştur.

Niksar Kalesi İlçe merkezine hakim konumundaki Türkiye’nin 2. büyük kalesinde; medrese, iki hamam, iki mescit, kilise ve hapishane kalıntıları bulunmaktadır.

Zile Kalesi Zile ilçe merkezinde yer alan Zile Kalesi antik çağlarda kurulmuş, bir höyüğün üzerine inşa edilmiş, akropol özelliğine sahip Roma Kalesidir. İlçe merkezinin tam ortasında bulunması nedeniyle şehrin her yerinden görülebilmektedir. Kale içerisinde işlevini yitirmiş saat kulesi ile diğer kalıntıları görebilmek mümkündür.


Arastalı Bedesten - Tokat Müzesi Sulusokak'ta, Takyeciler Camii'nin doğusundadır. Evliya Çelebi'nin, “Sultan Çarşısı kadar güzel bir çarşıdır. Halep ve Bursa çarşıları gibi gayet tertib üzere kurulmuştur." dediği bedestenleri, İstanbul Kapalı Çarşısı'nın bedesten bölümünü anımsatmaktadır. Tuğladan örülmüş tonozlar üzerinde 9 kubbenin yer aldığı bu Osmanlı ticaret merkezinin XV. yy'da Çelebi Mehmet döneminde yapıldığı sanılan bedestenin güney ve kuzey yönlerinde karşılıklı birer kapısı vardır. İnce harçla örülmüş kolon ve tonozlardaki ustalığı son derece ileri düzeyde olan bedesten, görülmeye değer bir mimari eserdir.

Latifoğlu Konağı Tokat merkez Gaziosmanpaşa Bulvarı üzerinde bulunan Latifoğlu Konağı'nın 1746 yılında Osmanlı barok üslubunda inşa edildiği bilinmektedir. "L" şeklinde bir plan üzerinde, ahşap karkas arası kerpiç dolgu malzemeyle inşa edilmiş iki katlı konak, alaturka kiremit kaplı kırma çatıyla örtülüdür. Konağın taş döşemeli avlusunda kare planlı bir havuz yer almaktadır.

Yüksek Kahve/Demokrasi Müzesi Yüksek kahve Tokat için önemli bir yapıdır. Tokat şehrinin siyasi ve sosyal hayatındaki yüz elli yıllık değişimin izini sürmek, hatıralarını yaşatmak bakımından anıtsal bir yapıdır.

HAVA DURUMU 2019 Kurultayı’nın gerçekleşeceği tarihlerde hava durumu ise, hava tahminlerine göre 7 Eylül Cumartesi günü 23 derece ile hafif yağmurlu, 8 Eylül Pazar günü 21 derece ve bulutlu, 9 Eylül Pazartesi günü ise 23 derece ve güneşli olarak seyredecek.


ULAŞIM Karayolu İle Ulaşım Türkiye’nin neredeyse her yerinden Tokat Otogarı’na ulaşım sağlanabilmektedir. Direkt otobüs bulmakta sıkıntı yaşayanlar Ankara üzerinden aktarmalı olarak Tokat’a ulaşabilir. Tokat Otogarı’ndan açılışın olacağı otele shuttle olacaktır. Shuttlelar ve saatleri OC grupları aracılığıyla siz değerli katılımcılarımıza duyurulacaktır.

Havayolu İle Ulaşım •

En Yakın Havalimanları:

o Sivas Havalimanı: 105 km (Otobüsle yaklaşık 1 saat 30 dakika) o Amasya Merzifon Havalimanı: 155 km (Otobüsle yaklaşık 2 saat 30 dakika) o Samsun Çarşamba Havalimanı: 227 km (Otobüsle yaklaşık 3 saat 30 dakika) o Ankara Havalimanı: 376km (Otobüsle yaklaşık 6 saat) Havayolu ile ulaşımda, Sivas Havalimanı'nı tercih edecekler Tokat'a giden Havaş ile 1 saat 20 dakikada Tokat'a ulaşabilirler. Havaş ile Tokat’a geliş ücreti 40 TL'dir. Havaş saatleri dışında inmeniz durumunda Sivas Havalimanı’nın hemen dışında durağı olan, Sivas Otogarı’na giden Havaş(ücreti 7 TL’dir.) veya Belediye Otobüsü(ücreti 5 TL’dir.) ile Sivas Otogarı’na ulaşıp yaklaşık yarım saatte bir geçen Tokat otobüslerine binerek Tokat'a ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Sivas-Tokat bilet fiyatları firmalara göre değişmekle birlikte, yaklaşık 35-45 TL arasında bilet bulunabilmektedir. Sivas Havalimanı'na inen THY ve Anadolu Jet uçuşları sonrasında Tokat’a servis düzenlenmektedir. Diğer havayolu firmalarıyla gelseniz bile THY ve Anadolu Jet uçuşu sonrasında gelen servisi kullanabilirsiniz. Dönüşte Sivas Havalimanı’nı kullanacaklar için Havaş saatleri aşağıdaki gibidir:


KONAKLAMA Konaklama Grand Ali’N Otel ve Dedeman Otel olmak üzere iki otelde gerçekleşecektir.* Grand Ali’N Otel ve Dedeman Otel arası mesafe araç ile yaklaşık 5 dakika, yürüyerek ise yaklaşık 15 dakika sürmektedir. Grand Ali’N Otel ve Dedeman Otel ile Gaziosmanpaşa Üniversitesi arası mesafe araç ile yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Oteller ile Gaziosmanpaşa Üniversitesi arasında servisler ile ulaşım sağlanacaktır. *Katılımcı sayısına bağlı olarak Çavuşoğlu Tower Hotel’de de konaklama gerçekleşecektir.

Dedeman Otel Adres: Karşıyaka, Orhangazi Cd. No:15/1, 60230 Tokat Merkez/Tokat

Grand Ali’N Otel Adres: Yeniyurt Mah. Vali Zekai Gümüşdiş Bulvarı No: 40/A 60100 Merkez/TOKAT


Çavuşoğlu Tower Hotel Adres: G.O.P Bulvari Yarahmet Mah.No:172-A, Tokat 60200

AYRILMIŞ OTURUM VE ÇALIŞTAYLAR Açılış Oturumu Yeri: Gaziosmanpaşa Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür

Merkezi/ TOKAT Çalıştay ve Ayrılmış Oturum Yerleri: Gaziosmanpaşa Üniversitesi amfileri Açılış Oturumu konferans düzeninde, çalıştaylar ve ayrılmış oturumlar ise amfi düzeninde gerçekleşecektir.

ÇALIŞTAY BİLGİLERİ 2019 Türk Tıp Öğrencileri Birliği Kurultayı'nda 8 adet çalıştay yapılacaktır.

Bağışıklama Çalıştayı Çalıştayı Düzenleyen: Ulusal Araştırma Değişimi Takımı & Ulusal Halk Sağlığı Takımı Çalıştay Koordinatörleri: Enes Turan & Yaren Babaoğlan İletişim: arastirmadegisimitakimi@turkmsic.net & halksagligitakimi@turkmsic.net


Aşıların geliştirilmesi, insanoğlunun sağlıklı ve uzun bir ömür sürmesini sağlayan en önemli buluştur. Aşılar sadece aşılanan kişiyi değil, bulaşıcı hastalıkların topluma yayılmasını engellediği için tüm toplumu korur. Nitekim aşılama, birey ve toplum sağlığı için yapılanlar arasında -içme suyunun klorlanması, tütünün zararlarının ortaya konması gibi birçok önemli buluşun önüne geçerek- birinci sırada yer almaktadır. Elli yıl önce çok sayıda çocuğun ölmesine ve sakat kalmasına neden olan bulaşıcı hastalıkları artık görmüyor olmamızın nedeni aşılardır ve toplumda aşılanma oranlarının düşmesi durumunda bu hastalıklar tekrar ciddi salgınlar yapacaktır. Elimizde etkili ve güvenilir aşıların olması hastalıklardan korunmak için yeterli değildir. Hastalıklardan korunmak için doğru ve etkili bağışıklama politikalarıyla aşılanma oranlarının istenilen düzeye çıkartılabilmesi gerekir. Şüphesiz ki bu politikaları geliştirmek ve uygulamak öncelikle sağlık otoritesinin görevidir. Ancak başarıda hekimlere, biz hekim adaylarına ve halkımıza da önemli görevler düşmektedir. Çalıştayımız içerisinde de biz hekim adaylarına en büyük görev olarak bu bilincin kavranması sağlanarak çalışmalarımızı gerçekleştirmek için bir temel oluşturacağız.

Bilişim Eğitmeni Eğitimi Çalıştayı Çalıştayı Düzenleyen: Bilişim Haberleşme Ulusal Takımı & Kapasite Gelişimi Ulusal Takımı Çalıştay Koordinatörü: Mert Can Köker İletişim: itsdd@turkmsic.net Kapasite Gelişimi Ulusal Takımı ile Bilişim ve Haberleşme Ulusal Takımı olarak Türk Tıp Öğrencileri Birliği içerisindeki bilişim düzeyini arttırmak amacıyla yeni tematik eğitmenlik planı kurduğumuz 'Bilişim Eğitmeni' adayları için sosyal beceri (soft skill) kazanabilecekleri bir çalıştaydır. Bilişim Eğitmeni adaylarının kurultay öncesine kadar çevrimiçi eğitimlerle "Etkili Mail Kullanımı, Sosyal Medya Kullanımı, Discord Kullanımı, Drive Kullanımı ve İnternet Sitelerimizin Kullanımı" konularına hâkim olduktan sonra bu çalıştayla birlikte bir eğitmenin olmazsa olmaz sosyal becerilerinden (soft skill) "Sunum teknikleri, topluluk önünde konuşma, Türk Tıp Öğrencileri Birliği içerisindeki eğitmen dinamikleri" gibi eğitimler almasını planlıyoruz. Daha sonra başarılı olacak eğitmen adaylarına sertifika takdim edilerek onları güncel eğitmen listesine alıp sene içerisinde düzenlenecek etkinliklerde talep olması durumunda veya Bilişim ve Haberleşme Destek Birimi ve Kapasite Gelişimi Destek Birimi olarak düzenleyeceğimiz eğitimlerde yukarıda bahsetmiş olduğum bilişim konuları hakkında eğitimler vermelerini hedefliyoruz.


Cinsel İşlev Bozukluklarına İnterdisipliner Yaklaşım ve Güncel Tedavi Yöntemleri Çalıştayı Çalıştayı Düzenleyen: Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Takımı Çalıştay Koordinatörü: İdil Başak Dağ İletişim: uremesagligitakimi@turkmsic.net Cinsellik her insanın kişiliğinin ayrılmaz bir parçasıdır. Cinselliğin tam olarak gelişimi, temas arzusu, mahremiyet, duygusal ifade, zevk, şefkat ve aşk gibi temel insan gereksinimlerinin karşılanmasına bağlıdır. Cinsellik bireyle sosyal yapılar arasındaki etkileşim aracılığıyla oluşur. Cinselliğin tam gelişimi için, bireysel kişilerarası ve toplumsal iyilik esastır. Ülke çapında cinselliğin doğru anlaşılabilmesi ve yaşanabilmesi adına önemli bir boşluğu doldurmak ve bilgi eksikliğinden kaynaklanan cinsel işlev bozuklukları nezdinde ihtiyaç duyulan sağlık hizmetini olanaklı kılmanın yanında, yüksek eğitim kalitesi ve disiplini ile tasarladığımız ‘Cinsel İşlev Bozukluklarında İnterdisipliner Yaklaşım ve Güncel Tedavi Yöntemleri Çalıştayı’nın nitelikli bir yolculuğu başlatacağına ve alanda büyük bir eksikliği dolduracağına inanmaktayız. Cinselliğin tüm yaşam evreleri boyunca devam eden ve normal bir süreç olduğunu; cinsel işlev bozukluklarının ise utanılması gereken saklanması gereken tabular olmaktan çıkarılması ülkemizin belirli bir eşiği aşabilmesi için gereklidir. Bu durum ise doğru cinsellik bilgisine erişim ve sorunlara kapsamlı şekilde, içinde bulundukları kültürle uyum içinde ele alınmaları ile elde edilebilir. Sosyolojiden biyolojiye, farmakolojiden psikiyatriye cinselliği interdisipliner şekilde tartışmak ve cinsel işlev bozuklukları ve tedavi yöntemleri alanındaki son gelişmelerin işlenmesi amaçlarıyla gerçekleştirmeyi arzu ettiğimiz çalıştayda katılımcılarımızın alanda kendilerini daha yetkin hissetmelerini sağlayacak bilgi ve becerileri kazandırabileceğimize inanmaktayız.

Çocuk İhmali ve İstismarı Çalıştayı Çalıştayı Düzenleyen: Proje ve Girişimler Ulusal Takımı & İnsan Hakları ve Barış Ulusal Takımı Çalıştay Koordinatörleri: İdil Küçükbezirci & Tuğçe Bulun İletişim: projevegirisimlertakimi@turkmsic.net & insanhaklaritakimi@turkmsic.net Çocuk İhmali ve İstismarı Çalıştayı, tıp fakültesi öğrencilerinde çocuk ihmali ve istismarı hakkında farkındalığı ve bilgi düzeyini arttırmayı amaçlayan, İnsan Hakları ve Barış Çalışma Kolu ile Proje ve Girişimler Destek Birimi ortaklığında düzenlenecek bir çalıştaydır. İstismar ve ihmalin çocuğun şimdiki ve gelecekteki yaşamını etkilediğini, uzun dönemde psikiyatrik ve tıbbi sorunlara neden olduğunu ve çocuğun bilişsel, sosyal ve duygusal


gelişiminde olmak üzere birçok sorunlara yol açabileceğini göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Düşündüğümüz zaman ise bir kişide bile olsa yaratabileceğimiz küçük bir farkındalığın bir bireyin hayatını ne ölçüde etkileyeceğinin bilincindeyiz. Bu kapsamda başta biz hekim adaylarının ayırıcı tanılar ve savunuculuk konusunda bilinçlenip; çocuk ihmali ve istismarı hakkında bir şeyleri değiştirebilecek güçte olduğumuzun farkına varılmasını hedeflemekteyiz. Aynı zamanda çocuğa yönelik ihmal ve istismarın farkına varılmasının zor olduğunun da bilincindeyiz. Farkına varılmasının zor olmasının sebepleri olarak ise çocukla çalışacak olan başta biz hekim adaylarının bunu tanıyacak yeterli farkındalıklarının ve eğitimlerinin olmaması veya sahip oldukları toplumsal tabular nedeni ile görmezden gelmelerini sayabiliriz. Çalıştayımız; ile ihmal ve istismarı önleme mekanizmalarının unsurlarını anlatarak çocuk ihmali ve istismarı kapsamında (başta biz hekim adaylarında olmak üzere) gereken farkındalığın sağlanması, savunuculuğun yapılabilmesi ve temel düzeyde ayırıcı tanı yapılabilme yetisinin kazanılabilmesini amaçlamaktadır.

Hayatına Hareket Kat Çalıştayı Çalıştayı Düzenleyen: Halk Sağlığı Ulusal Takımı & Proje ve Girişimler Ulusal Takımı Çalıştay Koordinatörleri: Herdem Barış Yılmaz & Ayşenur Akça İletişim: halksagligitakimi@turkmsic.net & projevegirisimlertakimi@turkmsic.net Obezite, bir başka deyişle şişmanlık; sağlığı bozacak şekilde vücutta aşırı yağ birikmesi olarak tanımlanmaktadır. Obezitenin belirlenmesinde sıklıkla beden/kitle indeksi (BKİ) kullanılmaktadır. Fazla kilo ve obezite yüzünden her yıl en az 2,8 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Kalp hastalığı, felç ve diyabet riski; beden kütle indeksinin (BKİ) artmasına bağlı olarak giderek artmaktadır. DSÖ Avrupa Bölgesi, Doğu Akdeniz Bölgesi ve Amerika Kıtası Bölgesi’nde kadınların %50’sinden fazlası fazla kiloludur. Epidemiyolojik çalışmalar; yaş, cinsiyet gibi demografik faktörlerle, eğitim düzeyi, medeni durum gibi sosyokültürel faktörler yanında biyolojik faktörlerin ve beslenme alışkanlıklarının, sigara ve alkol tüketimi ile fiziksel aktivite azlığı gibi yaşam biçimi faktörlerinin de obeziteden sorumlu olduğunu göstermektedir. İnsan ömrünün çok uzun olmadığı dönemlerde obezite; güç, refah ve sağlık göstergesi iken, günümüzde tedavi edilmesi gereken bir hastalık, bir halk sağlığı problemi olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Tüm dünyada fazla kiloluluğun ve obezitenin (şişmanlığın) prevalansı giderek artmakta olup obezite prevalansı 1980’den beri iki katından daha fazla artmıştır. Kalp ve damar hastalıkları, diyabet, hipertansiyon, bazı kanser türleri, kas iskelet sistemi hastalıkları gibi hastalıkların oluşmasına, yaşam kalitesinin azalmasına ve ölümlere yol açan obezite, bu yönleri ile küresel boyutta bir halk sağlığı problemi olmaktadır. Obezitenin en


önemli nedenlerinden olan yetersiz beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği, ABD’de tütün kullanımına bağlı meydana gelen sağlık sorunlarından sonra önlenebilir ölümlerin ikinci en sık nedenidir. Obezite ile mücadelede DSÖ başta olmak üzere pek çok uluslararası kuruluş, tüm dünyada beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarının yerleştirilmesi ve hareketli yaşam biçiminin benimsenmesi konularında çeşitli programlar geliştirerek öncülük etmekte ve dünyadaki birçok ülke tarafından bu çabalar farklı strateji ve eylem planları şeklinde bireylere ulaştırılmaya çalışılmaktadır. Tüm bu bilgiler ışığında bizler de birliğimiz içerisinde böyle bir çalıştayın düzenlenmesinin yerinde ve anlamlı olduğunu düşünüyoruz.

Mülteci Cinsel Sağlığı ve Hakları Çalıştayı Çalıştayı Düzenleyen: İnsan Hakları ve Barış Ulusal Takımı & Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Ulusal Takımı Çalıştay Koordinatörleri: Ayça Yılmaz & Şevval Zeycan Şahan İletişim: insanhaklaritakimi@turkmsic.net & uremesagligitakimi@turkmsic.net Mülteci Cinsel Sağlığı ve Hakları Çalıştayı, tıp fakültesi öğrencilerinde mülteci bireylerin sağlık hizmetlerine erişimi ve cinsel sağlıkları hakkında farkındalığı ve bilgi düzeyini arttırmayı hedefleyen, Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Çalışma Kolu ve İnsan Hakları ve Barış Çalışma Kolu beraberliğinde düzenlenecek bir çalıştaydır. Mülteci bireyler, bulundukları şartlar nedeniyle sağlık hizmetlerine erişim hakkından mahrum kalabilmekte, cinsel yaşamlarındaki sağlık sorunlarına çözüm bulamamakta ve cinsellik eğitimlerini alma konusunda sorun yaşamaktadırlar. Bu bakımdan biz hekim adaylarına mülteci bireylerin sağlık hizmetlerine erişimi konusunda farkındalık katmak istiyoruz. Bunun yanında mülteci bireyler arasındaki kadınların, çocukların, LGBTİ+ bireylerin; cinsel yaşamlarındaki sağlık sorunlarının ve cinsel eğitimlerini alma konusunda eksikliklerin farkına varılarak, bu konuda kalıcı çözümler üretilmesini sağlamayı amaçlıyoruz.

Sağlıkta Hukuk ve Medikal Malpraktis Çalıştayı Çalıştay Koordinatörleri: Sıla Alemdaroğlu & Melih Taha Aytep İletişim: alemdaroglusila@gmail.com & aytepmelihtaha@gmail.com Sağlık Hukuku son yıllarda ülkemizde büyük bir ilgi görmektedir. Bu ilginin kaynağı sağlık hizmetinin sunumu, denetiminin hukuki boyutunun nitelik olarak önemli olması gibi birçok altyapıyı bir arada bulundurmaktadır.


Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan son verilere göre 2017 yılında Türkiye’de hekime toplam müracaat sayısı 718 milyon olup buna göre ülkemizde kişi başı yıllık hekime müracaat sayısı 8,9 olmuştur. Toplam sağlık sektöründe istihdam edilen personel sayısı ise 920 bindir. Bu veriler böylesine yoğun bir müracaat ve istihdamın söz konusu olduğu bu sektöre ilişkin çıkan ve çıkabilecek hukuki uyuşmazlıkların sayı ve çeşidi hakkında bize fikir vermektedir. Bizler Türk Tıp Öğrencileri Birliği gönüllüleri; geleceğin hekimleri olarak yoğun bir müracaat ve istihdamın söz konusu olduğu bir sektörde çalışacağız ve belki de pek çok hukuki uyuşmazlık ile bir arada kalacağız. Tıp fakültesi öğrencilerini temsil eden en büyük öğrenci kuruluşu olarak geleceğin hekimlerinin ‘’Sağlık Hukuku’’ alanında yetkinlik kazanması, gelecekte karşılaşabilecekleri sorunlara yeni sorunlarla değil de etkin çözümlerle cevap verebilecek potansiyele kavuşmaları amacıyla ‘’Sağlıkta Hukuk ve Medikal Malpraktis’’ çalıştayının Türk Tıp Öğrencileri Birliği gönüllüleriyle kavuşturulması en temel hedefimiz ve isteğimizdir.

Yönetici Gelişim Çalıştayı Çalıştayı Düzenleyen: Dış İlişkiler Takımı Çalıştay Koordinatörü: Naci Cem Aydoğdu İletişim: disiliskilertakimi@turkmsic.net Türk Tıp Öğrencileri Birliği sahip olduğu 82 Yerel Birliği ile birlikte hem Türkiye’de tıp öğrencilerinin sesi olmaya çalışmakta hem de en büyük öğrenci kuruluşlarından biri olmasının getirdiği güçle değişimin kendisi olmayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda sahip olduğumuz her bir Yerel Birliğimizin yöneticilerinin donanımlı, kendi Yerel Birliğinin ihtiyaçlarını ve zayıf yönlerini tespit edip çözüm önerisi getiren, Türk Tıp Öğrencileri Birliği ve IFMSA’in yapılanmasını bilen kişiler olması gerekmektedir. Bu amaçla hazırlanan çalıştayımızın; yöneticilerimizin bu ihtiyaçlarına cevap vermesi, IFMSA konularında yöneticilerimizin bilgi düzeyini artırması, dış paydaşlar, bildiriler, yerel birlik gelişimi gibi konularda yöneticilerimizin bilgi ve becerilerini artırması planlanmaktadır. Çalıştay, yerel yöneticileri bir araya getirerek, sene içinde yaşanabilecek sorunların çözümü veya gelişim planları için deneyim aktarımı, görüş paylaşımı, yeni yetkinliklerin kazanımı ve yenilikçi fikirlerin üretilmesi adına ideal bir platform oluşturmayı ve böylece seneye donanımlı yerel yöneticiler ile başlamayı amaçlamaktadır. Bu çalıştay doğrultusunda amaçlanmaktadır: •

katılımcıların

aşağıda

belirtilen

yetkinliklere

Katılımcıların yöneticilik ile ilgili alanlardaki yetkinliklerini geliştirmesi

ulaştırılması


• Katılımcılara Yerel Birliklerinin ihtiyaçlarını belirleyebileceği, değerlendirebileceği ve yerel birliklerini geliştirebilecek yöntemlerin aktarılması •

Katılımcıların Yerel Birlikleri geliştirebilecek somut planlar oluşturması

• Katılımcıların Yerel Birlik gelişimi için dış ilişkilerin önemini kavraması ve bunu etkin bir biçimde kullanması

AYRILMIŞ OTURUM AJANDALARI Proje ve Girişimler Ayrılmış Oturum Ajandası Proje ve Girişimler Takımı Kurultay Ayrılmış Oturum Planı 8 Eylül 2019 Pazar 14.00-14.30 POSEIDON 101 14.30-15.30 Proje Kavramı ve Sorun Atölyesi 15.30-15.40 ARA 15.40-16.30 Başarısız Projelerden Başarıya 16.30-16.45 Workshop 16.45-17.15 Yeni Proje Başvuru Süreci 17.15-18.00 Poseidon Sorumlulukları 9 Eylül 2019 Pazar 09.00-09.45 IFMSA 09.45-09.55 ARA 09.55-11.15 Aktivite Fuarı Simülasyonu 11.15-11.45 Workshop 11.45-13.30 ÖĞLE YEMEĞİ 13.30-14.30 Desteklenmiş Projelerin Yerel Entegrasyonu 14.30-14.45 Workshop 14.45-15.30 Dış Paydaş ve Müttefik Gelişimi 15.30-15.40 ARA 15.40-16.10 Risk ve Planlama Atölyesi 16.10-16.25 Workshop 16.25-17.15 Kapasite Gelişimi Saati 17.15-17.45 Geri Bildirimler ve Kapanış


Yerel Birlik Yöneticileri Ayrılmış Oturum Ajandası Saat/Gün 09:00-09:15 09:15-09:30 09:30-09:45 09:45-10:00 10:00-10:15 10:15-10:30 10:30-10:45 10:45-11:00 11:00-11:15 11:15-11:30 11:30-11:45 11:45-12:00 12:00-12:15 12:15-12:30 12:30-12:45 12:45-13:00 13:00-13:15 13:15-13:30 13:30-13:45 13:45-14:00 14:00-14:15 14:15-14:30 14:30-14:45 14:45-15:00 15:00-15:15 15:15-15:30 15:30-15:45 15:45-16:00 16:00-16:15 16:15-16:30 16:30-16:45 16:45-17:00 17:00-17:15 17:15-17:30 17:30-17:45 17:45-18:00

8 Eylül

9 Eylül Dış İlişkiler Takımı Sunumu

Kaynak Arama Takımı Sunumu Çalıştay

Mola İç İlişkiler Takımı Sunumu

Öğle Yemeği Öğle Yemeği Ulusal Takvim Açılış Oturumu

Bölge Öncelikleri Oturumu

Destek Birimleri Oturumu Ulusal Turlar Mali Raporu Sunumu Mola Yerellerle Söyleşi

Mola

TurkMSIC 2.16

Soru-Cevap/Geri Bildirim

Kapanış


Tıp Eğitimi Ayrılmış Oturumu Ajandası


Halk Sağlığı Ayrılmış Oturum Ajandası


Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Ayrılmış Oturum Ajandası 08.09.2019

09.09.2019 Proje ve Girişimler Oturumu Ara

ÇALIŞTAY&YEMEK

Saat/Gün 9.00 - 9.15 9.15 - 9.30 9.30 - 9.45 9.45 - 10.00 10.00 - 10.15 10.15 - 10.30 10.30 - 10.45 10.45 - 11.00 11.00 - 11.15 11.15 - 11.30 11.30 - 11.45 11.45 - 12.00 12.00 - 12.15 12.15 - 12.30 12.30 - 12.45 12.45 - 13.00 13.00 - 13.15 13.15 - 13.30 13.30 - 13.45 14.00 - 14.15 14.15 - 14.30 14.30 - 14.45 14.45 - 15.00 15.00 - 15.15 15.15 - 15.30 15.30 - 15.45 15.45 - 16.00 16.00 - 16.15 16.15 - 16.30 16.30 - 16.45 16.45 - 17.00 17.00 - 17.15 17.15 - 17.30 17.30 - 17.45 17.45 - 18.00 18.00 - 18.15

Kapasite Gelişimi Oturumu Ara Bölge Oturumları Ara

Bitiş değil başlangıç: Menopoz

Öğle Yemeği

Açılış ve Tanışma Oyunu Kadın Genital Sakatlaması Ara SCORA101 Cinsellik ve Şiddet Ara Dış Paydaşlar Ara İlk saha etkinliğimiz: Meme Kanseri ve Prostat

Eğitim Ara Kapanış Oturumu


İnsan Hakları ve Barış Ayrılmış Oturum Ajandası Saat/Tarih 09.00-10.15 10.15-10.30 10.30-10.45 10.45-11.00 11.00-11.15 11.15-11.30 11.30-11.45 11.45-12.00 12.00-12.15 12.15-12.30 12.30-12.45 12.45-13.00 13.00-13.15 13.15-13.30 13.30-13.45 13.45-14.00 14.00-14.15 14.15-14.30 14.30-14.45 14.45-15.00 15.00-15.15 15.15-15.30 15.30-15.45 15.45-16.00 16.00-16.15 16.15-16.30 16.30-16.45 16.45-17.00 17.00-17.15 17.15-17.30 17.30-17.45 17.45-18.00 18.00-18.15

8 Eylül 2019 Pazar Çalıştaylar Ara

9 Eylül 2019 Pazartesi Doğu’dan Batı’ya İnsan Hakları Ara Suç ve Ceza 1

Çalıştaylar

Ara Suç ve Ceza 2

Öğle Yemeği

Öğle Yemeği

Açılış Oturumu

Felsefe’den Etik’e

Ara

Aramıza Hoş Geldin/Engelli Hakları

Ara

Bölge Ayrılmışı

Ara

Irk Ayrımı İle Mücadele

Ara

Kapanış ve Geri Bildirim Ayrılış


Araştırma Değişimi Ayrılmış Oturum Ajandası Saat/Gün 09:00-09:15 09:15-09:30 09:30-09:45 09:45-10:00 10:00-10:15 10:15-10:30 10:30-10:45 10:45-11:00 11:00-11:15 11:15-11:30 11:30-11:45 11:45-12:00 12:00-12:15 12:15-12:30 12:30-12:45 12:45-13:00 13:00-13:15 13:15-13:30 13:30-13:45 13:45-14:00 14:00-14:15 14:15-14:30 14:30-14:45 14:45-15:00 15:00-15:15 15:15-15:30 15:30-15:45 15:45-16:00 16:00-16:15 16:15-16:30 16:30-16:45 16:45-17:00 17:00-17:15 17:15-17:30 17:30-17:45 18:00-18:30

8 Eylül

9 Eylül

Değişim Sınavı Database

Çalıştay

Mola

Değişim Dönemi Kriz Yönetimi

Öğle Yemeği Öğle Yemeği

Temel Araştırma Becerileri Evrensel Sağlık Güvencesi Açılış/Tanışma IFMSA ve TurkMSIC 101 LORE’nin Bir Yılı

Mola Outgoing Süreci Araştırmada Etik

Mola

KÇG Saati


Staj Değişimi Ayrılmış Oturum Ajandası Saat/Gün 09:00-09:15 09:15-09:30 09:30-09:45 09:45-10:00 10:00-10:15 10:15-10:30 10:30-10:45 10:45-11:00 11:00-11:15 11:15-11:30 11:30-11:45 11:45-12:00 12:00-12:15 12:15-12:30 12:30-12:45 12:45-13:00 13:00-13:15 13:15-13:30 13:30-13:45 13:45-14:00 14:00-14:15 14:15-14:30 14:30-14:45 14:45-15:00 15:00-15:15 15:15-15:30 15:30-15:45 15:45-16:00 16:00-16:15 16:15-16:30 16:30-16:45 16:45-17:00 17:00-17:15 17:15-17:30 17:30-17:45 18:00-18:30

8 Eylül

9 Eylül

Değişim Sınavı Database

Çalıştay

Mola

Değişim Dönemi Kriz Yönetimi

Öğle Yemeği Öğle Yemeği

Küresel Sağlık

Açılış/Tanışma IFMSA/Staj Değişimi 101 LEO’nun Bir Yılı

Mola Incoming Süreci Değişimde Etik

Evrensel Sağlık Güvencesi Mola

KÇG Saati


YEŞİL POLİTİKA ve SÜRDÜRÜLEBİLİR OTURUMLAR Türk Tıp Öğrencileri Birliği olarak sürdürülebilir bir çevre ve sağlığımız için oturumlarımızda dikkat etmemiz gereken birkaç husus var. Yanınızda termos / kupa gibi tek kullanımlık olmayan bir içecek kabı getiriniz. Tek kullanımlık bardaklar toplantımız boyunca zaruri bir ihtiyaç olmadıkça temin edilmeyecektir. • Toplantıda kullandığınız kağıt miktarına ve kağıdın kullanım şekline dikkat ediniz. Her iki tarafında boşluk kalmayacak şekilde kullanıldığından emin olunuz. • Toplantı süresince atıklarımızı kağıt, cam ve evsel atık olarak ayıracağız. Doğru atık kutusunu kullandığınızdan emin olunuz. • Toplantı aralarımızda yeterli miktarda su tüketmeyi unutmamanızı hatırlatırız. • Verilen aralarda süre kısıtlı olsa da mümkün olduğu kadar hareket etmenizi öneririz. Sohbetlerinizi ortamda hafif bir yürüyüş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Aralarda esneme hareketleri ile de kaslarınızı gevşetmeniz bir sonraki oturumda rahat etmenize yardımcı olacaktır. • Sağlıksız alışkanlıklar olan tütün mamulleri tüketiminizi mümkün olduğunca aza indirmenizi rica ediyoruz. Mevcut alışkanlığınızdan ötürü mutlaka tüketmeniz gerektiği zamanlarda ise toplantı günü gösterilecek olan otel girişinin belirlenen bölgesini kullanınız. Kendi sağlığınızı korumanın yanında, Türk Tıp Öğrencileri Birliği bünyesinde görev alan bir hekim adayı olarak çevremize doğru davranışları uygulamalı olarak göstermemiz adına bahsedilen noktalara dikkat etmenizi önemle rica ederiz. •

Profile for Türk Tıp Öğrencileri Birliği

2019 TurkMSIC Kurultayı Bilgilendirme Kitapçığı  

2019 TurkMSIC Kurultayı Bilgilendirme Kitapçığı

2019 TurkMSIC Kurultayı Bilgilendirme Kitapçığı  

2019 TurkMSIC Kurultayı Bilgilendirme Kitapçığı

Profile for turk_msic
Advertisement

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded

Recommendations could not be loaded