Page 1


İÇİNDEKİLER / CONTENTS

33

50

72

06 Editör Editor

84 Bir Ülke: Yunanistan Pazarı Country Outlook: the Greek Market

91 Mobilyaya Ayrıcalık Katan Güç: Aksesuar An Outstanding Touch to Furniture; Accessories

08 Expo Moble’nin Ardından Impressions of Expo Moble Exhibition

90 Dünden Bugüne Türk Mutfak Mobilyası The World of Kitchen Furniture from the past till the present

16 İntermob’dan izlenimlerer Impressions from Intermob

Mobilya Sektörünün Gündem Dergisi

The Furniture Sector’s Actual Magazine

www.moblemagazine.com

Tureks Uluslararası Fuarcılık Ltd. Şti. Adına İmtiyaz Sahibi / Chairman Zafer ASLAN

Reklam Grup Başkanı / Head of Advertising Şebnem ŞAHAL

Tasarım-Dizgi / Design-String 1299 Ottoman Creative Studio (www.1299ocs.com) Sivas Caddesi Uzay Sitesi D- Blok No:4 KAYSERİ

Reklam Servisi / Advertising Reps.

0352 233 33 48

Nergis ASLAN

Recep KÖYMEN, Meral TALİ, Kenan AYSU, Hatice DENİZ

Baskı / Print

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü / Editor-in-Chief

Görsel Tasarım / Graphic Designer

Taşkın PEHLEVAN

Fatih TİRKİ - Gülay ERDOĞAN (1299 OCS) Selçuk ÇETİNKOL

Genel Müdür / General Manager

Editör / Editor Hilal YÜKSEL Dış İlişkiler Servisi / External Affair Sevice Şebnem ŞAHAL

Haber Servisi / News Services Onur ÖZBAY Abone Sorumlusu / Subscribtion Service Meral YALÇIN

ŞAN OFSET tel:0212 289 24 24/ fax:0212 289 07 87 www.sanofset.com Moble Magazine Dergisi 2 ayda bir süreli yayınlanır. Makalelerdeki fikirler yazarlarına aittir. Yayınlanan ilanların sorumluluğu ilan sahiplerine aittir. Yayınlanan eserlerin sorumluluğu yazarlarına aittir. Dergide yayınlanan yazı, fotoğraf ve görsellerin her hakkı saklıdır, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Moble Magazine Dergisi’nin tüm yayın hakları Tureks Uluslararası Fuarcılık Ltd. Şti. ‘ne aittir. Moble Magazine is published every two months. Our magazine can not be held responsible for the content of advertisement and commercials appeared in the magazine. Articles in this magazine cover their respective writer’s opinions. Texts and photos published in the magazine may be reproduced partially or fully by the third parties on the conditions that prior permission of the publisher is obtained and the source is openly acknowledged. All rights to this magazine are held by Tureks International Fairs Co.


2009 32

30 KAYSO’dan Ödül Alan Mobilyacılarbilyacılar Award Winners from KAYSO 19 Röportaj: Aksesuarda Dünya Markası Bir Türk; SAMET Interview: A Turkish Worldwide Brand; SAMET 62 Tasarım Yarışmaları Design Contests

68

56 Dünyadan: imm Köln Fuarı, Lisderevmash,,, 2009 Etkinlik Takvimi World: imm Cologne Fair, Lisderevmash, 2009 Events Calendar. En Yeni Ürünler, tasarımlar, firmalardan haberler, fuarlar… ve dahası… Latest Products, designs, company news, fairs and exhibitions … and more

İletişim / Contact Adres / Address: İncirli Cad. 112/6 Bakırköy / İSTANBUL – TURKIYE Tel / Phone : (+90) 212 570 63 05 Faks / Fax: (+90) 212 570 63 06 e-posta / e-mail: info@moblemagazine.com

www.moblemagazine.com


merhaba / welcome

04

Zafer ASLAN

Sektöre

“Merhaba”,

A warm

“Hello” to the industry;

Mobilya Sektörünün Gündem Dergisi “Moble Magazine” ekibi olarak yayın hayatına başladığımız bu ilk sayıda tüm mobilya sektörüne merhaba diyoruz.

We, the team of “Moble Magazine” the agenda of the furniture industry, present our warm hello to the furniture industry with this first issue that initiates our publication life.

Moble Magazine ekibi olarak son derece titiz ve kapsamlı bir çalışma ile yurtiçinde ve yurtdışında mobilya sektöründeki haberleri, gelişmeleri yenilikleri sizlere aktarmak, gündemi takip etmenizi sağlamak ve sektörün kalkınmasında ve markalaşmasında önemli bir kitle iletişim mecrası olabilmek öncelikli hedefimizdir.

Conveying the news, developments and improvements of local and foreign furniture industry, letting you follow the agenda by means of a captious and comprehensive workflow through Moble Magazin and becoming a vital mass medium for the development and becoming the brand of the industry are among our goals of primary importance.

Moble Magazine, yurtiçi ve yurtdışında sektörel araştırmalar yapacak, fuarlara bizzat katılacak ve takip edecek, firmaları en iyi şekilde temsil edecek, iş bağlantıları sağlayacak, trendler ve pazarlama hakkında aydınlatacak ve ülkelerin mobilya sektörlerini tanıtarak firmalar için aynı zamanda önemli bir rehber ve kaynak niteliğinde olacaktır. Tureks Uluslararası Fuarcılık’ın yıllardan beri süregelen yurtdışı ve yurtiçi güçlü bağlantıları, temsilcilikleri ve oluşmuş veri bankası avantajıyla çok kısa sürede Moble Magazine Dergisi ulusal ve uluslararası platformda yerini alacaktır. Derginin ilk sayısı Expo Moble – 6. Kayseri Mobilya Fuarı ve Köln Mobilya Fuarı özel sayısı olacaktır. İnanıyoruz ki, fuar ve dergi, birlikte büyük bir sinerji yaratarak mobilya sektörümüzün gücüne güç katacaktır. Bu adımın Türk mobilya sektörüne ve bağlantılı tüm sektörlere hayırlı olmasını, birlikte önemli başarılara imza atabilmeyi diliyorum.

Moble Magazin will conduct industry oriented surveys both at home and abroad, attend and follow up fairs in person, represent companies ideally, provide business contacts, inform about the trends and marketing issues and will carry out a guide and source duty by introducing the furniture segments of various countries. Moble Magazine will have its seat at both the national and international platforms within the shortest period of time thanks to the powerful local and foreign references, agencies and data banks gathered by Tureks Uluslararası Fuarcılık (Tureks International Fairs Exhibitions) over the years. The first issue of the periodical will be the special edition named “Expo Moble – 6. Kayseri Mobilya Fuarı ve Köln Mobilya Fuarı (Expo Furniture – The 6th Kayseri Furniture Exhibition and Köln Furniture Exhibition)”. We believe that the exhibition and the periodical together will create a significant synergy and the furniture industry will gain more and more strength. I hope that this innovative action will bring luck not only to the furniture industry but also to all of the associated ones, and wish that we can, together, manage to succeed significant accomplishments.


merhaba / welcome

06

Hilal YÜKSEL Editör / Editorial

Yeni bir yayın çıkarmanın zorluğunu hepimiz biliyoruz. Üstelik tam da kriz söylentilerinin üzerine sektörel bir dergi dünyaya getirmek büyük risk. Moble Magazine ekibi zorluklara, risklere aldırmadan sektördeki boşluğu doldurma kararı aldı. Çalıştı, yılmadı ve sonunda başardı. Çeşitliliğin zenginleşmek olduğuna inanıyoruz. Bu derginin de sektöre zenginlik katacağından, sektörü kısır bir medya döngüsünden uzaklaştıracağından kuşkumuz yok. Düşünün; yoktan var ediyorsunuz. Derginin kimliği, ruhu, kolu, bacağı, tüm uzuvları yavaş yavaş meydana geliyor ve artık sektörün olmazsa olmaz uzuvları haline geliyor. Moble Magazine, sektörün beyni, gözü, kulağı olma görevini üstleniyor. Neden beyni? Çünkü, sektörün bilincinin açık olması gerek. Düşünmesi, fikir üretmesi, analitik bakabilmesi, sürekli öğrenmesi gerek. Şirketlerin gelişebilmesi de buna bağlıdır. Beynin sürekli çalışır halde olması gerekiyor. Moble Magazine, beynin tüm fonksiyonlarını yerine getirmek için var. Neden gözü, kulağı? Çünkü çalışanlar günlük işlerin telaşından, koşturmacalarından bazen dışarıda neler olup bittiğini göremez, duyamaz. Hele de koskoca şirketin yöneticisi iseniz yükler ikiye katlanır. Oysa bir şirketin ayakta kalıp gelişebilmesi için, özellikle beyin takımının piyasayı çok iyi takip edebilmesi, algılarının açık olması gerekmekte. Sektöründe neler olup bittiğinden haberdar olmak artık zor olmayacak. Moble Magazine olup bitenleri size görsel ve yazılı olarak sunar. Bu misyonlarla yola çıkan derginiz sosyal sorumluluğunu da unutmayacak. Evrene, doğaya, insanlığa bir nebze olsun katkıda bulunabilir, farkındalık yaratabilirsek ne mutlu bize. Derginiz nerelere dağıtılacak, kimlere ulaşacak? Mobilya ve ağaç sektörlerine yönelik yaptığımız ihtisas fuarlarından dolayı sağlam bir altyapıya, güncel bir sektör datasına sahibiz. Yurt içinde mobilya, mobilya yan sanayi, aksesuar, ahşap sanayinin bulunduğu tüm illere ve buralardaki (İmalatçı, toptancı, taşeroncu, perakendeci gibi) tüm doğru kanallara ulaşacak. Derginin yüzü hep ihracata dönük olacak. Dili Türkçe ve İngilizce olacak olan derginin öncelikli hedefi ülkemizin lokomotif sektörü olan mobilyanın ve ilgili tüm sektörlerinin yurt dışı pazarlarına daha fazla ulaşmasını, dünya markaları çıkarmasını sağlamak. Bu hedefle yurt dışı fuarlarında birebir katılım sağlayıp oradaki katılımcı ve ziyaretçilere dağıtılacak. Türk milleti olarak içerisinde bulunduğumuz bu dönemi yine sabırla, umutsuzluğa kapılmadan atlatacağımıza yürekten inanıyoruz. Gelişen pazarlarla rekabet edebilmek, içimizden dünya markaları çıkarabilmek için hep birlikte doğru stratejiler belirleyip, çok çalışmalı, enerjimizi doğru kanallara aktarmalıyız. Unutmayın, “Yerinde saymak gerilemektir.” Hep birlikte hedefe koşalım.

We all know how difficult is to publish a new magazine. Especially while economic crises talk goes every where around, it is a great risk to publish a brand new magazine. However, the crew of MOBLE MAGAZINE took the risk and despite all the hard work they finally succeed. We believe MOBLE MAGAZINE will bring a new breath in to furniture sector .We also believe variety is richness. Furniture sector is one of the engines for the industry and also it is continueing to increase its speed . Our aim is to impact this development positively and help the Turkish companies to become brand names. In these difficult times, we need to clearly recognise that being and thinking positive, patient, create world known brands, make a difference and to be different will help us to get through. I hope that we will be able to take advantage of working together. Lets run together.


gündem / agenda

08

EXPO MOBLE KAYSERİ’DE ZİRVEYE ÇIKTI EXPOMOBLE HAS REACHED THE PEAK IN KAYSERİ

6. Kayseri Mobilya Fuarı yoğun ziyaretçi katılımıyla ve başarılı iş bağlantılarıyla geçti.

The 6th kayseri Furniture show had many visitors and hosted succesful meetings.

Expo Moble 08 – 6. Kayseri Mobilya Fuarı 29 Ekim - 02 Kasım tarihlerinde kapılarını ziyaretçilerine açtı. Kayseri Dünya Ticaret Merkezi’ne mobilyanın devlerini bir araya getiren fuar, katılımcı ve ziyaretçileri ortak bir platformda buluşturarak 5 gün boyunca verimli iş bağlantılarına ev sahipliği yaptı. Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından düzenlenen fuara toplam 36.000 yerli-yabancı ziyaretçi geldi, 6000 m2’ik alanda 75 Türk firması katılımcı oldu. Sektörün ve Kayseri’nin önemli mobilya markaları Expo Moble’de idiler.

The 6-th Kayseri Furniture Show was hold in Kayseri Worl Trade Center from the 29 October to 02 November 2008 The show has gathered furniture sectors giants and also brought exhibitors and visitors together at the same platform in Kayseri World Trade Center. It has been the place for fruitful meetings during 5 days.

Fuarda klasikten moderne çok farklı tarzlarda en son modeller sergilendi: Oturma grupları, kanepeler, yatak odaları, çocuk ve genç odaları, mutfak dolapları, ofis mobilyaları, mobilya tamamlayıcı aksesuarları gibi hemen her çeşit mobilya ürünü fuarda göz doldurdu.

Organizer of the event was Tureks Exhibitions Co and the show had 36.000 domestic and international visitors. Major companies of furniture sectors were in Expomoble. Expo Moble is visited by international visitors from Algeria, Syria, Iran, UAE, Jordan, Egypt, Morocco, Russia, Ukraine, Romania, Greece, Switzerland, Israel, Italy, France, Germany, England, Holland, America, Austria… The show is featured by the full range of from classic furniture to modern furniture, latest fashions and many different style furniture. Such as living rooms, sofas, bedrooms, young children and baby room furnitures , kitchen designes and furniture side industry .. etc Expomoble 09 will be succesful meeting on 21-25 october 2009 and will offer splended opportunity especially for international visitors to find many kind of furniture with reasonable price and to see actual manufacturing places.


Katılımcı firmalar yoğun iş bağlantıları gerçekleştirdiler ; Özellikle Orta Doğu, Balkanlar ve Avrupa ülkelerinden toptancılar ve alıcıların fuarı ziyaret etmesiyle katılımcı firmalar önemli oranda ihracat bağlantıları yaptılar. İç piyasaya hitap eden firmalar ise büyük ölçüde toptan satış bağlantıları ve bayilik anlaşmaları yaptılar. Fuara Konya, Çorum, Yozgat, Karaman, Aksaray gibi Türkiye’nin çeşitli illerinden de mobilyacılar-marangozlar odası üyeleri heyetler halinde ziyaretlerde bulundular.

Orta Doğu’dan gelen ziyaretçi heyeti.

Fuarın açılış törenine basının da ilgisi büyüktü.

Ukrayna’dan gelen ziyaretçi heyeti.

(Soldan sağa) Melikgazi Bld. Bşk., Kayseri B.Şehir Bld. Bşk., Kayseri Valisi, Kayseri San. Odası Bşk.


gündem / agenda

Açılış Töreni Esnasında Sn. Mustafa Boydak Şunlara Değindi:

10

“Kayseri Sanayi Odası olarak bu fuara inandık ve destekledik. Expo Moble bu yıl başarılı bir atak yaparak Kayseri’de Mobilya Fuarının önemini hatırlattı bizlere. Kayserili işadamları olarak mobilya fuarının ses getirmesi, marka olması, büyümesi için elimizden geleni yapmalıyız. Gelecek fuarların daha başarılı olacağına inanıyoruz. Bu hedefte elimizden gelen desteği vereceğiz. Tureks Fuarcılığa Expo Moble ile sektöre sağladıkları katkıdan dolayı teşekkür ederim. “

Mustafa Boydak, the Chairman of the Chamber of Industry of Kayseri, who delivered a speech during the inauguration ceremony, said the following: “We, as the Chamber of Industry of Kayseri, preserved our faith in this exhibition and gave our support. Expo Moble reminded us the importance of Kayseri Furniture Exhibition by taking a big and significant step. We believe that the exhibitions to be performed in future will be more successful, that’s why we are determined to do our best to support the exhibition. I would like to thank to Tureks Fuarcılık and Expo Moble for their contributions to the industry. “

Expo Moble’nin organizatörü Tureks Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Nergis ASLAN’dan fuar hakkında bilgiler aldık.

Organizatör firma olan Tureks Uluslararası Fuarcılık Genel Müdürü Nergis ASLAN Kayseri mobilya fuarı ile ilgili 2008 yılı itibariyle Tureks Fuarcılık tarafından bayrağın devralındığını, fuarı ileriye götürmek için 3 ay gibi kısa bir sürede sıkı çalışarak bu başarıyı elde ettiklerini açıkladı. 2009 Fuarının çok daha başarılı geçmesini hedeflediklerini belirten ASLAN, “Bu kez bir yıl gibi bir süremiz var. Çalışmalarımıza şimdiden başladık ve Expo Moble’nin gerçek bir ihracat fuarı olması için elimizden ne geliyorsa yapacağız.” şeklinde kaydetti.

Nergis Hanım’a, kriz söylentileri arasında fuarın bu kadar yoğun ilgisini neye bağladıklarını sorduk. “Gerek ihracat, gerekse iç piyasaya ürün-hizmet sunma noktasında ideal buluşma yerleri olan fuarlar, ticareti kolaylaştırır ve ekonomiyi canlandırır. Kısacası fuarlar, krizleri bertaraf etmek için en ideal platformlardır” diyen Nergis Aslan, bu fuarın krizden olumsuz etkilenmediğini, tam tersine katılımcı firmaların bu konuda gayet bilinçli davranarak talepkâr olduklarını dile getirdi. Mobilya fuarı olduğu için firmalar büyük metrekarelerde standlar satın aldılar. Alan tamamen doldu ve katılmak isteyen pek çok firma için yer bulamadık. Bu bir bakıma güzel bir şey ancak katılmak isteyen her firmanın fuarda kendini sergileme hakkı var.

Bizler, Kayseri’ye yakışan, çok daha büyük, ses getiren ticaret fuarları organize etmek istiyoruz. Bunun için fuar alanının genişletilmesi, talepleri karşılayabilecek potansiyele sahip olması gerekmektedir.

Expo Moble 2009 için neler düşünüyorsunuz? Expo Moble bu sene çok şık bir fuar oldu. 2009’da çok daha şık, başarılı, yüzünü ihracata yöneltmiş bir fuar olacağından kuşkumuz yok.

We took some information from Nergis ASLAN, the the General Manager of Tureks Uluslararası Fuarcılık, the organizer company of Expo Moble, about the exhibition. Nergis ASLAN, the the General Manager of the organizer company, Tureks Uluslararası Fuarcılık (Tureks International Fairs Exhibitions), said that Kayseri Furniture Exhibition 2008 turned out to be a big success, companies already started to apply for the Furniture Exhibition 2009 and they had no doubt that the fair will be more elegant, more successful and more exportation oriented in the year 2009.


expomoble ‘08

katılımcı firmalardan haberler . . .

Klasik Tutkunlarına “Geçmişe Özlem” Konsepti

The “Nostalgia” Concept for the fans of classics

Ağırlıklı olarak klasik mobilya grupları ile marka haline gelen Mahsen Mobilya, ürün farklılığı bakımından mübadili olmayan 35 yıllık bir firmadır. Mahsen; klasiğin giderek yok olduğu, yerini modern anlayışa bıraktığı günümüzde klasik tutkunlarına yanıt vermeye devam ediyor.

Mahsen Mobilya (Mahsen Furniture) is a 35-years-old, unique brand prominent mostly with classic furniture groups. Mahsen continues to respond the demands of fans of classics in a world in which the classics disappear day by day and leave their place to a modern concept.

Ağırlıklı olarak Osmanlı motifleriyle bezenmiş ürünler, oymalı ve düz formlarla “Geçmişe Özlem” konseptini işliyor. Mahsen Mobilya, klasikte MDF üzeri kaplama tekniğiyle üretim yaparken; beklentilere göre su tutmayan, kaplama üzeri kalın cila tekniğiyle ürettiği modern tarzda ürünlerini de sunabilmektedir.

Products, mostly adorned with Ottoman figures and engraved and flat forms trace the “Nostalgia” concept. While Mahsen Mobilya manufactures the classic models by the technique of covering over MDF, it can offer more modern products manufactured by thick polish over cover technique to its customers upon request.

SERGİ MOBİLYA

SERGI MOBILYA

Kurulduğu günden bu yana kısa zamanda geniş bir pazar yakalayan Sergi Mobilya dinamik ekibiyle günde 150 kanepe, 13 takım üretme kapasitesine sahiptir. Yurt içinde tüm bölgelere ürün sunan Sergi’nin her tabakaya hitap eden ürünleri mevcut. Ürünlerinde kaliteyi ön plana çıkaran firmanın tasarımlarında ise farklılık ve gösteriş ön plana çıkıyor. Krize rağmen büyümeye devam eden Sergi Mobilya Expo Moble 08 fuarından memnun ayrıldı ve 2009’da daha güçlü bir standla yeniden katılmayı hedefliyor.

Sergi Mobilya (Sergi Furniture) acquired a large market within a short period of time since its establishment, and has a manufacturing capacity of 150 couches and 13 groups daily. Sergi, being a company introducing products to all local regions, holds products appealing to all classes of the society. Company’s designs emphasizing the quality features difference and fanciness. Sergi Mobilya, which continues to grow despite the crisis, was satisfied with the exhibition, Expo Furniture 08, and plans to attend the one in 2009 with a persuasive exhibition stand.

Kanepe’de Fonksiyonellik ve Tasarımın Dansı Dance of Functionality and Design Under the Roof of Famy Kanepe

Famy’nin ürünlerindeki en önemli özellik sıra dışı tasarım ve fonksiyonelliği bir arada kullanmaktır. Sandıklı, yataklı kanepe takımları çok amaçlı kullanılabiliyor. Estetik dizaynı ile de salonlarda adeta koltuk takımı gibi kullanılabiliyor. Böylece ürünleri mekândan, hacimden ve zamandan da tasarruf sağlamış oluyor. 1990’da kurulmuş olan Famy Mobilya, 3000 m2’lik alanda, günde 17 kanepe takımı üretme kapasitesine sahip olarak kendi ürünlerini imal etmektedir. Ürünlerini iç piyasada Akdeniz, Marmara ve İç Anadolu bölgelerine pazarlayan Famy’nin ürünleri üst düzey tüketiciye hitap etmektedir. Famy, Expomoble ‘ de göz dolduran bir standa sahipti.

The most significant feature of the products of Famy Kanepe (Famy Couch) is the use of extraordinary designs together with functionality. Box-seats and sofa bed groups are multi-purpose. They can also be used as saloon sets thanks to their aesthetic designs. Thus the products of Famy save up place, volume and time of you. Famy Kanepe, being a company established in the year 1990, has a manufacturing capacity of 17 couches daily on a 3000 m2 area. Famy, markets its products to the Mediterranean, Marmara and Central Anatolia regions in the domestic market, manufactures its own products in a fashion appealing to upper class consumers.


gündem / agenda

expomoble ‘08 12

Dünya Standartlarında Kalite ile Giderek Büyüyen İhracat Hedefleri

Assuva, dünya standartlarında kalitede ve İtalyan tarzda mobilya üretiminin % 60’ını yurt içine sunmakta ve İhracatta da hızla büyümektedir. İDAŞ’ın tedarikçisi olan Assuva B1 ve üzeri hedef kitleye hitap eden ürünlerinde HR (High Residens) sünger kullanıyor. Leke tutmayan, uzun ömürlü kumaşlar kullanarak kalite, işçilik, fonksiyonellik ve tasarımda üst düzeydedir. Assuva’nın yeni hedefleri; toplam 22 bin m2’lik yeni üretim alanlarını tamamlamak ve 2010 itibariyle faaliyete geçirerek üretim kapasitesini iki katına çıkarmak. Şu an günlük olarak 500 kanepe, 50 oturma grubu üretme kapasitesine sahiptir.

katılımcı firmalardan haberler . . .

Exportation goals growing with world class quality Assuva, introduces 60% of its world class, Italian-style furniture manufacture to the internal market and grows in the field of exportation rapidly. Assuva, the supplier of IDAS, uses HR (High Residens) sponge for its products appealing to B1 and upper class customers. The Company acquires high levels of quality, workmanship, functionality and designs through the usage of stainless, long lasting fabrics. The new goals of Assuva are to complete the total 22000m2 manufacturing area, to put it into operation by 2010 and to double its manufacture capacity. Today the Company has a manufacturing capacity of 500 couches and 50 sitting groups daily.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarına ulaşmayı hedefleyen Assuva, Expo Moble’08 fuarına katılımıyla hedeflerinde önemli ölçüde ulaştı.

Assuva, aiming to reach the markets of the Middle East and North Africa, accomplished its goal to a great extend by attending to Expo Furniture ‘08 furniture exhibition.

Mobilyada Yarım Asırlık Bir Tecrübe

Experience of 50 years in Furniture

Asır Mobilya, 1955 yılından beri üretim yapmakta ve en az yarım asırlık bir tecrübeye sahip. Koltuk takımları, oturma grupları, kanepe, yatak, baza gibi ürünlerini yurt içinde tüm bölgelere sunarken, yurt dışında Yunanistan, Almanya, Hollanda, İsrail, Irak gibi ülkelere de pazarlamaktadır.

Asır Mobilya (Asır Furniture) has been performing manufacturing since 1955 and has experience of 50 years. While the Company introduces products such as saloon sets, sitting groups, couches, beds an bed bases into the domestic market, it markets its products to countries such as Greece, Germany, the Netherlands, Israel and Iraq, as well.

Modern tasarımlara sahip Asır Mobilya, kaliteden ödün vermeyerek üretim kapasitesini artırmayı ve dünyaya açılmayı hedefliyor.

Mobilyalar Işıltılı Taşlarla Buluşuyor

Asır Mobilya having modern designs in its product range, is planning to increase its manufacturing capacity by making no compromises from its quality concept and to open up to the world. Genopa, dinamik, yenilikçi ve girişimci gençlerin bir araya gelerek kurduğu, çiçeği burnunda bir aksesuar firması. Savaroski taşlar, alüminyum ekstruzi ürünler, parlak ve göz alıcı süslemelerle mobilyaya farklı bir estetik ve ruh katan ürünlerini piyasaya sunuyor. Genellikle koltuk kolluğu, zigonlar, minderler gibi ürünler için tercih edilen bu taşlar tüm mobilyalarda kullanılabiliyor. Öncelikli hedef pazarı Türkiye olan Genopa, Türkiye’nin hemen her şehrinden taleplere toptan satışla yanıt vermeye çalışıyor. Expo Moble ’08 Fuarı’ndan verimli bağlantılarla ayrılan Genopa’nın en önemli pazarı fuarla birlikte Kayseri oldu.

Experience of 50 years in Furniture Genopa is a brand new accessories company established by a young, dynamic, innovative and entrepreneur team. The Company launches into the market products adorned with savaroski stones, aluminum ekstruzi products and shiny and glamorous adornments which enliven the furniture with a different aesthetical concept and spirit. The said stones, which are mostly preferred for arm rests, tables and cushions, can be used for all kinds of furniture. Genopa, whose priority market target is Turkey endeavors to respond demands from all over Turkey through wholesales. Genopa, having completed Expo Furniture ’08, turned Kayseri into its most important market by means of the exhibition.


gündem / agenda

expomoble ‘08

katılımcı firmalardan haberler . . .

Kayın Hammaddede Mobilyanın Önde Gelen Tedarikçisi 14

Kârlı Orman Ürünleri, kayın papel hammadde ve ağırlıklı olarak demonte sandalye üretimi ile mobilya üreticilerine hizmet sunuyor. Üretim yeri İzmir’de olan firma makinalaşarak seri üretim konusunda ileri bir düzeydedir. Sürekli yeni ürünler deneyen Karlamin’in Ar-Ge birimi tasarım yanında dayanıklılık üzerine de yoğun biçimde çalışıyor. Talepler doğrultusunda üretim yapan Karlamin’in şu an 8 yeni ürünü piyasaya sunulmuş durumda. Karlamin, kalite ve üretim kapasitesini sürekli artırmaya devam ediyor. Fransa, Fas, İran gibi ihracatına yeni ülkeleri eklemeye çalışan ve dünya markası olmayı hedefleyen firma, yurt içinde tüm mobilya şehirlerine ürünlerini pazarlıyor.

The leading supplier of beech raw material Karli Orman Urunleri (Karli Forestry Products) serves to furniture manufacturers by beech raw materials and mostly by disassembled chair manufacture. The Company, the manufacturing site of which is located in Izmir, has become mechanized and reached to a high level of flow shop manufacturing. The R&D unit of Karlamin, experimenting new products continuously, works intensely on durability besides its works on design. Karlamin, which manufactures its products in accordance with the demands, has offered 8 new products to the market. Karlamin keeps increasing its quality and manufacturing capacity. The Company, which tries to include new countries such as France, Morocco and Iraq into its exportation range and which aims to be a world brand, markets its products to all furniture related cities of the country in the domestic market.

Tasarım, Kalite ve Fonksiyonellik Bir Arada Tinetto’nun ürün gamında, yatak odası, yemek odası, baza, yatak, yatak başlığı gibi ürünler mevcut. Orta ve üst gruba hitap eden ürünlerinin yüzde 70’ini iç piyasaya, kalanını ise özellikle AB ülkelerine ihraç etmektedir. Ar-Ge departmanı ile üretimde estetik tasarım, kalite ve fonksiyonellik üzerine çalışarak, en az her üç ayda bir yeni ürün çıkarmaya ve trendleri takip etmeye çalışıyor. Tinetto, Kayseri’de açık-kapalı toplam 14 bin m2’lik alanda üretimini sürdürmekte ve yılda 6000 modül, panel mobilya üretmektedir. Expo Moble fuarından memnun ayrılan Tinetto, Kayseri’deki kendi mağazalarına yenilerini ekleyerek Türkiye genelinde bayilikler vermeyi hedefliyor.

Design, quality and functionality; all together under the same roof In the product range of Tinetto, products such as bedrooms, dining rooms, bed bases, beds, bed heads are available. The company, the products of which appeal to middle and upper classes of the society, introduces 70% of the products to the domestic market and exports the rest of it to EU countries. The Company endeavors to release a new product at least quarterly by cooperating with the R&D department on the concepts of aesthetic, design, quality and functionality during manufacturing and to follow the new trends. Tinetto carries on its manufacturing on a 14000 m2 open and closed area in Kayseri and manufacture 6000 modules, panel furniture annually.


Aldino

30

Yıllık Tecrübenin Genç Yansıması The young reflection of the 30-year-experience

Mobilyaya adanan 30 yıllık tecrübenin, birikimin genç bir yansıması olan Aldino ürün gruplarında yatak odası, yemek odası, genç odası, özel ürün olarak da beşik mevcut. Kayseri’de, 2500’ü kapalı, toplam 6000 m2’lik alanda üretim yapan firma, aylık 5000 takım üretme kapasitesine sahip. Modern, kaliteli , yenilikçi tasarımlar üretmeye çalışan Aldino son teknolojileri ürünlerinde kullanmaya çalışıyor. Son dönemde özellikle modern paneller, fonksiyonel ve aksesuarlı modellere ağırlık veren şirketin ürünlerinin hedef kitlesini orta düzey müşteri oluşturmaktadır. Aldino, Expo Moble Kayseri Mobilya Fuarı’nın katılımcılarındandı. Henüz çiçeği burnunda bir şirket olmalarına rağmen fuarlara katılmanın yararının bilinciyle hareket etmiş, fuardan beklediklerinin üzerinde fayda sağlamışlar. Expo Moble’de Irak, Fas, Suriye gibi ülkelerle iş bağlantıları yaptığını söyleyen Aldino Pazarlama Müdürü Nazif Duru, 2009 fuarında daha büyük bir standla katılım yapacaklarını belirtiyor.

Aldino, which is the young reflection of the 30-years experience and background devoted to furniture, comprises bedrooms, dining rooms, teenager groups and cradles for special designs in its product range. The Company performing manufacturing on a total 6000 m2 area, 2500 m2 of which is closed, has a manufacturing capacity of 5000 groups monthly. Aldino, which tries to manufacture modern, qualitative and innovative designs, endeavors to employ the cutting-edge-technology during the manufacture of the products. Middle class customers comprise the target group of the products of the company which concentrates lately on modern panels and functional and accessoriesed models. Aldino was one of the exhibitors of the Expo Moble Kayseri Furniture Exhibition. Although it is a brand new one, the Company acted consciously being fully aware of the benefits of the participation to an exhibition and they acquired benefits beyond the expectations. Nazif Duru, the marketing manager of Aldino, who expressed that they had established business contacts with countries such as Iraq, Morocco and Syria, said that they would attend to the exhibition in 2009 with a bigger exhibition stand.

El İşçiliğinin Mobilyaya Kattığı Estetik Expomoble’ de birbirinden güzel ürünlerini sergileyen Majestik Collection, dar dokuma, kurdele, şerit, perde aksesuarları gibi ürünlerini mobilyanın tamamlayıcı ve estetik unsuru olarak sektöre sunmaktadır. Yaklaşık 20 yıllık tecrübeye sahip Majestik sektörde en büyük ilk iki firma arasındadır. Avrupa, Rusya, Ortadoğu, Çin ve Amerika’ya ihracat yapmakta ve gün geçtikçe ihracat payı gelişmektedir. Ürünlerinin çoğunluğu el işçiliği ile üretilmektedir. Bu nedenle ürünlerin sanatsal tarafı da bir o kadar değerlidir. Aksesuarda kalite ve sürekli yenilik anlayışıyla hizmet veren Majestik, imalatçıların çözüm ortağı olma ve müşterilerin beklentisi yönünde gerektiğinde özel üretim yapma konusunda başarısını ispatlamış durumdadır. Majestik’in koleksiyon ürünleri de mevcut ve bu doğrultuda moda yaratmayı da hedefliyor. El yapımı üretime önem veren ve bu bilinci yaymak isteyen Majestik, sosyal sorumluluk bilinci ile; Türkiye genelinde meslek eğitim kurslarında, kurdele nakışı alanında öğretmenlere seminerler veriyor ve çeşitli yarışmalar düzenliyor.

Furniture Aesthetic Enriched by Hand-Workmanship Majestik Collection introduces products such as narrow woven fabric, ribbon, string, curtain accessories as the supplementary and aesthetical elements of furniture into the market. Majestik, having a nearly 20 year experience, is one of the top two companies of the industry. The Company realized exportation to Europe, Russia, Middle East, China and America and increases its export share day by day. Most of the products of Majestik are produced by hand-workmanship. That’s why the artistic aspect of the products bears great importance. Majestik, which serves through the concept of quality and continuous innovation in the field of accessories, has proven its success in being a solution partner and in making special production in accordance with the expectations of its customers, when it deemed necessary. Collection products of Majestik are also available and aim to create new fashion trends. Majestik, being a company attaching great importance to hand-workmanship and wanting to spread this awareness, acts with social responsibility, conducts seminars to teachers in the field of ribbon embroidery at the vocational training courses all around Turkey and organizes various contests.


gündem / agenda

İNTERMOB 2 0 0 8 16

AHŞAP SEKTÖRÜ İNTERMOB’DA VE AĞAÇ İŞLEME FUARLARINDA BULUŞTU

Wood Processing Machinery 2008 and İntermob 2008 Fairs have been opened at TUYAP

Tüyap tarafından bu yıl 11.’si düzenlenen İNTERMOB 2008, Mobilya Yan sanayii ve Aksesuarları, Orman Ürünleri ve Ahşap Teknolojisi Fuarı ile 21.si’düzenlenen AĞAÇ İŞLEME 2008, Ağaç İşleme Makineleri, Kesici Takımlar, El Aletleri Fuarı 15- 19 Kasım 2008 tarihlerinde başarı ile tamamlandı. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Sayın Cemal Tanıl KÜÇÜK ve T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürü Sayın Osman Kahveci ve Bölge Müdürleri’nin katılımıyla açılan fuara 77 ülkeden katılımcı, 2.328 yabancı, toplam 38.814 nitelikli ziyaretçi geldi. Sektör tarafından yoğun bir ilgiyle karşılanan İNTERMOB ve AĞAÇ İŞLEME MAKİNESİ Fuarları, sektörün önemli bir platformu olma özelliği taşıyor.

Wood Processing 2008 Fair being the most important commercial activity in the field of the wood processing machinery industry in Eurasia has gathered national and international producers under the same roof in TUYAP. Furniture side industry producers who export to more than 72 countries and hold on important market share within the Middle East countries will exhibit their latest goods at the Intermob Fair.. INTERMOB 2008 11th International Furniture Side Industry, Accessories, Forestry Products and Wood Technology Fair has been organized by TÜYAP Fairs and Exhibitions Organization Inc. between the dates November 15-19, 2008 at Tuyap Fair, Convention and Congress Center - Istanbul – Turkey.


gündem / agenda

Moble Magazine ekibi olarak

18

İntermob’daydık.

Sektörün nabzını yoklamak adına katılımcı firmalardan İntermob hakkındaki görüşlerini sorduk: Firmaların çoğunluğundan, gayet verimli bir fuar olduğu ve uluslararası iş bağlantıları elde ettikleri görüşünü aldık. Sektöre ve ülke ekonomisine fayda sağlayan İntermob fuarının başarılarının devamını diliyoruz.

Team Moble Magazin

visited

Intermob Fair We took the opinions of the companies to sound the industry out: Most of the companies expressed that the exhibition was a very efficient one in which they managed to acquire international business contacts. We wish a continuous success to the Intermob Exhibition, which contributes both to the industry and the economy of the country.

Yenilikler ve İlkler İntermob’da Sergilendi İNTERMOB’08” de, 450 m2’lik görkemli standıyla ziyaretçi akınına uğrayan Starwood, “Hayal değil, gerçek! 1,5 mm MDF Türkiye’de Starwood’da” mesajıyla fuarda yeni ürünleri 1.5 mm MDF ve Starlight Petek Levha’yı, yeni renklerini sergiledi. Starlight Petek Levha; 12 mm’den 100 mm’e farklı kalınlıklarda üretiliyor ve 1,5 atü’ye kadar preslemeye direnç gösterebiliyor. Hafifliği dolayısıyla nakliye avantajı da sağlayan ürün, zengin renk çeşidi ile pazara sunuluyor. Starwood İnermob’da, yapı Marketler konusunda da ziyaretçilerini bilgilendirdi. Yapı marketleri; 30 bini aşan ürün çeşidi, zengin stoğu, cazip fiyatları ile her türlü mobilya ekipman ve aksesuarı, hırdavat çeşitlerini bünyesinde bulunduruyor. Yapı Marketlerde satışa sunulan ürünleri iç pazara satışının yanı sıra yurtdışına da ihraç eden Starwood, kendi ürettiği ürünlerin yanı sıra diğer firmaların ürettiği ürünlerin ihracatını da destekliyor.

Public demonstration by Starwood at the INTERMOB Fair… “It is real not a dream! 1,5 mm ultra thin MDF is in Turkey manufactured by Starwood”. Starwood who is the first and sole manufacturer of this product has attended to 11th INTERMOB 2008 11th International Furniture Side Industry, Accessories, Forestry Products in Istanbul Tuyap Fair Center. The ultra thin MDF can serve to the furniture market with the thickness range between 1,5mm and 3 mm as headboard. These products can be convenient as backside material of picture frame and gives easy solutions for modular displays. Starwood, not only sells the goods in domestic market, but also exports their own products, especially, in the export field. Starwood supports other domestic companies by giving the opportunity to sell their products using Starwood distribution channels. Also for foreign companies it is good to be able to what they need from just one location.


Mobilya Aksesuarında Türkiye’den Bir Dünya Markası; SAMET

“Dünya markası olmaya çalışırken anladık ki, Türk olarak tek başına marka olmak yetmiyor.” Mobilya yan sanayinde Türkiye’de birinci, dünyada ise beşinci sırada, güçlü bir marka olan Samet’in başarısının ardında yatanları merak ettik. Samet Ürün Müdürü Sayın Ömer ÇİL ile Samet hakkında konuştuk.

Bize kısaca SAMET’ten söz edebilir misiniz? Başlangıç hikayesi nedir? Samet, 1973 yılında iki arkadaşın 70 m2’lik küçük bir kalıpçılık atölyesiyle başladı. O tarihlerde Kıbrıs ambargosu ile kısıtlamalar başlayınca firmalar yurtdışından tas menteşe ithalatı yapamıyor. Samet de bu talebi yerli üretimle cevap vermeye başlıyor ve o başlangıçla tüm mobilya aksesuarlarının üretimine kadar gidiyor. 80’li yıllarda yapılaşma, markalaşma atağına giriyor Samet ve bugün 4 fabrikaya ulaşmış durumda. 30 bin m2 kapalı alanda üretimi ve toplam 850 çalışanı var. Dünyada’da beşinci, Türkiye’de ise birinci sırada.

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz? Toplam 90 ülkeye ihracat yapıyoruz. Balkanlar, Rusya, Sovyet Cumhuriyetleri, Orta Doğu ülkeleri, Kuzey Afrika, Avrupa’nın hemen tüm ülkeleri, Amerika… Samet ürünlerinin ulaşmadığı ülke yok gibi.

“Mobilya sektörü, Türkiye’nin yükselen trendi, rekabetin daha kolay olduğu bir sektördür. Ürününüzün taklidi çok kolay ve hızlı olmaktadır. Dolayısıyla mobilya yan sanayi sektörü inovasyon konusunda daha da önem kazanıyor.”

Marka yatırımına nasıl karar verildi ve markalaşmak yolunda nasıl stratejiler izlendi? Bir çok firmaya örnek teşkil eden bir firmasınız. Bahseder misiniz? Marka stratejimizi mevcut öne çıkan özelliklerimize göre belirledik. Ürün gamının çeşitliliği, avantajlı fiyat, en önemlisi kaliteli ürün ve daha iyi hizmet, Samet markasını tanımlayan unsurlardır. Türkiye’de marka olmanın peşinden dünya markası olma hedefi ve bu doğrultuda çalışmalar izledi. Dünya markası olmaya çalışırken anladık ki, Türk olarak tek başına marka olmak yetmiyor. Önceleri temel derdimiz sadece kendimizi anlatmaktı. Ardından çeşitli markalarla birlikte yürüme kararı alındı. Yurt dışına açılma konusunda onları desteklemeye, özellikle yurtdışı fuarlarına katılım ve pazarlama stratejileri konusunda bir nevi danışmanlık yapmaya başladık. Yurtdışı fuarlarında bir arada olup Türk firmaları olarak güçlü duruşumuzu sergilememiz gerek. Türk mallarının dünyada, bilhassa Batı’daki imajları çok kötüydü. Önceleri ürünler Çin malı, Arap malı gibi muamele görürken, Türk firmaları dışlanırken, şimdi fuarlarda bu güç birliği ile önemli bir duruşumuz var.

Maksder’e üyeliğiniz nasıl oldu? Dernek üyesi olmak uluslar arası büyümede ne gibi katkılar sağlıyor? Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Saldıray KIZILTAN Maksder’in kuruluşunda öncülük etmiştir. Fuarlarda tek başınalığı aşmak, birlik olmak, dışa bağımlılığı kaldırmak gerekçeleri dernekleşmeyi beraberinde getirdi. MAKSDER bu hedefleri esas alarak kuruldu. Bu bağlamda pek çok firmaya öncülük, kılavuzluk yapıyor. Firmaların yurt dışına açılmalarında, dünya fuarlarına gitmelerinde rehberlik yapıyor diyebiliriz. Birlikte güzel başarılara imza atıyoruz.


gündem / agenda

Samet’in dünya fuarları ve yerli fuarlara bakışı nedir? Hangi fuarlara katılmayı tercih ediyorsunuz? Samet’in fuarlara bakışı genel olarak şöyle. Dünya markası olabilmek için uluslar arası harelet etmeli ancak lokal davranmalıyız. Bunun için de gideceğiniz ülke ile empati kurmak, birebir iletişim kurmak gerekiyor. Firmada yerimizde oturarak bunu yapmamız mümkün değil. Fuarlar da birebir iletişim için en ideal zeminlerdir.

20

Sizin yurt dışında Smart dışında bir markanız daha var. Ondan da kısaca bahsedebilir misiniz? 2 yıl önce İtalyan Stam markasını satın aldık. Amacımız, Türk malı imajını güçlendirmek adına pazara giriş yapmak, Avrupa’nın kim olduğumuzu, nasıl ve ne ürettiğimizi sorgulamasını sağlamaktı. Bir çok yoldan olumsuz imajı yıkmaya çalışıyoruz.

Samet’in vizyonu, uzun vadeli hedefleri nelerdir?

CRM konusunda ne gibi politikalarınız vardır?

Samet’in hedefi 20 yıl içerisinde, alanında dünyada birinci olmak. Az evvel belirttiğim gibi dünyada ilk beşteyiz. Ancak bu yetmez. İlk sırada olmalıyız. Dünyanın çeşitli bölgelerinde ofisler ve depolar kurmayı, daha doğrusu bunu artırmayı hedefliyoruz. Mobilya sektörü, Türkiye’nin yükselen trendi, rekabetin daha kolay olduğu bir sektördür. Ürününüzün taklidi çok kolay ve hızlı olmaktadır. Dolayısıyla mobilya yan sanayi sektörü inovasyon konusunda daha da önem kazanıyor. Firmalar yan sanayide inovasyon yaparak, yenilikler kazandırarak rekabet etmelidir. Samet olarak firmalara bunun için de destek veriyoruz.

CRM konusunda, özellikle birebir ziyaret ve satış sonrası hizmet konusuna çok önem veriyoruz. 15-20 yıldır teknik bir ekibimiz var. Bu ekip sürekli olarak müşteriye giderek bire bir tanıtım yapıyor, numune veriyor, ürünün tüm teknik detaylarını tanıtıyor.

Siz inovasyona ne ölçüde yatırım yapıyorsunuz?

Dünyada 40 ayrı fuara katılıyoruz. Türkiye’de ise bir-iki fuara katılıyoruz. Türkiye’de fuarcılık bilincinin biraz daha gelişmesini bekliyoruz. Daha çok katılımlı ve daha evrensel fuarların düzenlenmesi gerekiyor.

Ayrıca bu bağlamda sosyal sorumluluk anlayışıyla teknik ekibimiz, okullarda (üniversitelerde, yüksek okullarda, meslek liselerinde…) seminerler, eğitimler veriyor.

What are the your sales points in the world? Our products are exported to 90 countries. Balkan Countries , Russia, Middle East, North Africa, Europe, America.We offer our products almost everywhere in the world

“We realize that being a brand name is not enough by itself if you are trying to be world trade mark”

“Samet’te kopya ürün yapılmadı, yapılmayacak.” Samet’in %12’si Ar-Ge için çalışıyor. Bu birimimiz de sürekli yeni ve taklit edilemez ürünler üçün çalışmakta. Samet’te kopya ürün yapılmadı, yapılmayacak.

Moble Magazine olarak Samet firmasıyla gurur duyduk. Dünya piyasasında adını duyurmuş bir Türk markasının varlığı millet olarak hepimizi mutlu ediyor. Samet’in başarısı ve paylaşımcı yapısının tüm sektörlere, tüm şirketlere örnek olmasını diliyoruz.

A World Trademark in Furniture Accessories; SAMET

What was your strategy to become a world trademark?

Our rich product range, reasonable price, customer satisfaction and ofcourse quality define SAMET brand name and we planned our strategy with considering these matters.

What is your vision and long term targets as a company? Our main target is to become leader company in the world. We are counted in the first five however it is not good enough for us. We are planning to increase our offices and storages in different places in the world. Imitated products are seen quite a lot in the furniture industry. Therefore innovation is very important for furniture side industry.

“We have never produced imitated product and we never will” What would you like to say about your investments for innovation? %12 of Samet employees work for research & development . This department aims to innovate inimitable products. “We have never produced imitated product and we never will”

SAMET is a leader company in the furniture side industry in Turkey and also well known in the world with its quality. We had an interview with Mr. Ömer Çil who is Product Manager of Samet Company.


Makinada 50 Yıllık Başarı Öyküsü 2008’de 50. yılını kutlayan Turanlar Makina, küçük bir tamir atölyesinden başlayıp daha sonra ağaç sanayi makinaları üretiminde ilerleyen Turan makina kısa bir süre içerisinde Türk Ahşap Sanayii için onbinlerce makinayı kullanıma sunmuştur. Yetmişli yılların başında hızla büyüyen Türk Sanayiine damgasını vuran güçlü bir kuruluş haline gelmiştir. Turanlar Makina, Avrupa firmaları ile rekabet edebilen, kaliteli, sağlam ve ihtiyaçlara uygun makinalar üretmekte ve dünyanın pek çok ülkesine makinalarını ihraç etmektedir. Dünya Fuarlarını yakından takip eden Turanlar, Türkiye’de ilk defa masifleme makinası üretimini gerçekleşmiştir.1985 yılında Ankara Siteler’de ilk makine marketini açmıştır. İntermob fuarında da güçlü standı ile ürünlerini tanıtan Turanlar Makina fuardan olumlu bağlantılarla ayrıldı.

50-Year Success Story in the Field of Machinery Turanlar Makina, which celebrated its 50th anniversary in the year 2008, had gone into business in a small repair shop, then progressed in the field of forestry industry machinery production and brought thousands of machines into the use of Turkish Wood Industry. It became a company which left its mark on the Turkish Industry that had developed rapidly at the beginning of the 70’s. Turanlar Makina manufactures durable machines of good quality, competing with the European machinery which best fits to the needs of the customers, and exports its products to many countries. Turanlar Makina, which follows International Fairs closely, manufactured the first suspension machine in Turkey. The Company opened its first machinery store in Ankara, Siteler in 1985. Turanlar Makina that promoted its products in the exhibition by means of its influential stand closed the exhibition with valuable business contacts.

“Kaz Tüyü”nü Keşfedin

Discover the “Down (Goose Feather)”

Kaz tüyünü Türkiye pazarına sunmak ve bu ürünleri gerçek kalitesiyle yaygınlaştırmak amacıyla hareket eden İLKATEKS, sürekli geliştirdiği yeni modeller ve ürünlerle, hem daha kaliteli hem de pazara daha uygun fiyatlar sunmak amacıyla, geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir.

ILKATEKS, which takes its actions with the aim of introducing down (goose feather) to the Turkish market and popularizing such products by their real quality, continues to develop new models and products to introduce more qualitative products through more convenient prices to the market.

İlkateks ürünlerini, ağır işçilik ve modellerden dolayı daha çok batı ülkeleri tercih ediyor. Almanya, Fransa, Polonya, Macaristan, İsveç ve Doğu’da İran gibi ülkelerde mobilya üreten firmalara hizmet veriyor. İlkateks ürünlerinde; dünyada mobilya sanayisi gelişmiş ülkelerde tercih edilen, Avrupa standartlarında, dünyanın en kaliteli Tüylerinden Macar Tüyünü kullanmaktadır.

The products of Ilkateks are preferred mostly by the western countries since they present a dense workmanship and offer a wide range of models. The Company provides service to furniture manufacturing companies in western countries such as Germany, France, Poland, Hungary, Sweden and eastern countries such as Iran. Ilkateks uses “Hungarian Feather”, one of the most qualitative feathers in the world, conforming to the European Standards and preferred by the countries that have a developed furniture industry.

İntermob fuarında yönelttiğimiz “Kaz Tüyü neden tercih ediliyor?” sorusuna İlkateks’in yanıtı şu: “Ürün uzun ömürlü, doğal, zararsız, maliyeti yüksek değil ancak katma değeri yüksek, mobilyaya estetik katıyor. Bu gibi farklı yönleriyle kaz tüyü günümüzde, diğer alternatiflere nazaran daha çok tercih edilen bir ürün haline geldi.”

Ilkateks replied to our question “Why people prefer goose feather?” during the Intermob Exhibition as follows: “The product is long-lasting, natural, harmless, cost-efficient but bears a high rate of added value and affiliates an aesthetic aspect to the furniture. Therefore down (goose feather) has become a more favored product compared to the other alternatives thanks to such various features.


gündem / agenda

Dünya Çapında

6000 Çalışanla

Dev bir Üretim Kapasitesi 22

Menteşe üretimi ile başlayıp giderek ürün gamını genişleten Hettich, bugün bağlantı elemanları, sürme kapak, ray sistemleri gibi her türlü mobilya aksesuarı üretmektedir. Hettich, merkezi Almanya’da olan 100 senelik bir firma olup 38 ülkede şubesi, 100’den fazla ülkede doğrudan satış noktası bulunmaktadır ve Türkiye pazarına 7 yıldır ürünlerini sunmaktadır. Üretim yerinin % 90’ı Almanya’da, diğer kısmı Rusya, Çin, Çek Cumhuriyeti ve İspanya’dadır; bunlar yerel pazarlara hizmet vermektedir. Toplam 6000 çalışanıyla Hettich, dünya çapında ve Türkiye’de istihdam yaratma konusunda da katkı sağlayan bir kuruluştur. İntermob fuarında söyleşi yaptığımız Hettich, şık standı ve inovatif ürünleri ile göz dolduruyordu. A Giant Manufacture Capacity with world!

6000 workers all over the

Hettich, which initiated its business with the manufacturing of hinges and expanded its product range day by day, today manufactures all kinds of furniture accessories such as fittings, hatches and rail systems. Hettich having its headquarters in Germany is a 100 years old company and has branches in 38 countries and direct sales points in more than 100 countries. Hettich has procured its products to the Turkish market for 7 years. 90% of the manufacturing facilities of the company is located in Germany and the rest is in Russia, China, the Czech Republic and Spain and they all serve to the local markets. Hettich contributes to the issue of employment creation both all over the world and in Turkey by means of its 6000 workers. Hettich, with whose representative we made an interview in the exhibition Intermob, impressed the visitors by its chic stand and innovative products.

“Öncelikle Türkiye İçin İhracat İstiyoruz” 1981 yılında orman ürünleri ile işe başlayan Yaşar Ahşap ürün gamında profil, panel kapak, duvar paneli gibi çeşitler barındırmaktadır. Bugün alanında Türkiye’de en büyüklerden birisidir.

“First of all we want exportation in favor of Turkey”

Yaklaşık 100 bin m2 kapalı alanda üretim yapan Yaşar Ahşap’ın 30’a yakın ülkede, Türkiye’de ise hemen her yerde temsilcilikleri mevcut. Her tabakaya hitap eden ürün seçenekleri ile uygun fiyat politikası uygulamaktadır.

Yasar Ahsap, which set out to its journey with forestry products in 1981, currently holds various products, such as profile, panel doors, and wall panels in its product range. Today the Company holds one of the leading positions within the industry.

Komşu ülkeler, Afrika, Sudan, Cezayir gibi pazarlara ihracatı mevcut. Sektör ve İntermob hakkındaki görüşleri : “Öncelikle ülkemiz ve daha sonra markamız için ihracatın büyümesini istiyoruz. Bunun için de fuarların önemli katkısı yadsınamaz. İntermob da ihracat için sektörümüz için gerekli bir fuardır.” şeklindedir..

Yasar Ahsap, which performs its manufacturing in an almost 100.000 m2 closed area, has agencies in nearly 30 countries and throughout Turkey. The Company offers an affordable price policy by means of its products appealing to each class of the society.


gündem / agenda

24

4 - 7 Haziran 2009

Mobilyanın merkezin Mobilyanın Merkezi Kayseri’de Expo Wood - Ağaç İşleme ve Mobilya Endüstrisi Fuarı 4-7 Haziran 2009 Tarihlerinde Ahşap Sektörünü Mobilya İmalatçılarıyla Buluşturacak.

Tureks Uluslararası Fuarcılık tarafından 4-7 Haziran 2009 tarihlerinde Kayseri Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenecek Expo Wood - Ağaç İşleme ve Mobilya Endüstrisi Fuarı, mobilya yan sanayi sektörünü mobilya imalatçılarıyla bir araya getirecek. Ülkemizin mobilya merkezi Kayseri’de bu fuarın gerçekleşmesi büyük önem taşımaktadır. Kayseri; Türkiye’nin ve dünyanın Anadolu’ya ve Ortadoğu’ya açılan kapısı konumundadır. Ticaretin, sanayinin ve üretimin geliştiği şehir Türkiye’nin en büyük organize sanayi bölgesine sahiptir. Mobilya sanayiinin merkezi olup Türkiye’nin en büyük 20 mobilya markasından 13’ünün üretim yeri buradadır. Coğrafi konumu, Türkiye’nin ortasında yer alması ve Ortadoğu’ya yakınlığı, ulaşım ve nakliyede kolaylığı ile stratejik öneme sahip bir ticaret kentidir. Fuara Türkiye’den ve yurtdışından toplam 300 katılımcı ve 30 bin üzerinde ziyaretçinin gelmesi hedeflenmektedir. Fuara katılımı ve ziyareti beklenen başlıca ülkeler; Ürdün, Suriye, Bahreyn, Cezayir, İran, Fas, Tunus, Mısır, Irak, Birleşik Arap Emirlikleri, İsrail, Azerbaycan, Kazakistan, Rusya, Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Amerika, İsrail, Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Polonya, İsviçre, Yunanistan, Avusturya gibi mobilya üretiminin yoğun olduğu ülkelerdir. Fuar, Türkiye’nin, özellikle Kayseri’nin bu potansiyelini açığa çıkararak, Ortadoğu, Orta Asya ve Avrupa pazarının buluşma platformu olacaktır.

ULUSLARARASI FUARCILIK w w w. t u r e k s f u a r. c o m . t r

www.expowood.org


nde randevunuz var! Wood Industry Meeting in The Center Of The Furniture!

4 - 7 June 2009

Wood Industry Meeting in The Center Of The Furniture Wood Working and Furniture Industry Fair will be held on 04-07 June 2009 in Kayseri which is major centre for trade and production not only for Turkey but also for many regions and countries of the Near and Middle East. Exhibiton will take a place in Kayseri World Trade Center. Kayseri is important manufacture and marketing base especially for furniture, furniture side industry, wooden industry. A lot of domestic and foreign companies are represented in here. 13 major furniture companies out of 20 in Turkey are located their production line in Kayseri. Thanks to its geographical location, Kayseri is an important location for the trade between Turkey, The Balkans and the Middle East Countries. Not only its geographical location but also the essential infrastructure it has, makes Kayseri the ideal place to organize such and important event which will provide new business opportunities to its trade visitors from Turkey, EXPOWOOD 2009 will have 300 participant from 25 countries and be visited over 30.000 visitor. EXPOWOOD is a meeting point for Middle East, Asia and Europe.


gündem / agenda

26

Hindistan’a Mobilya İhracatı artacak

furniture exportation to India

% 50

Mobilya sektörünün halen ihracat gerçekleştirmekte olduğu 170 ülkedeki yapılanmasını güçlendirmek ve farklı ülkelerde yeni iş fırsatları ile karşılaşılmasını teşvik etmek üzere yürütülen yurtdışı ziyaret programları kapsamında, Ocak ayında Hindistan’ın iki şehrinde temaslarda bulunulacak. MOSDER üyesi ev mobilyası üreticilerinin yanı sıra, mutfak ve ofis mobilyası üreten şirketlerin temsilcilerinin de bulunacağı 40 kişilik ticaret heyeti, yedi günlük program kapsamında Yeni Delhi ve Mumbai şehirlerindeki yatırımcılarla görüşmeler yapacak. Etkinliğin, Türkiye’den Hindistan’a yapılan mobilya ihracatını en az yüzde 50 oranında tetiklemesi hedefleniyor. Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinasyonunda, İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İİB) organizasyonunda, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nin (MOSDER) iş birliği ile düzenlenen yeni pazar arayışlarına yönelik ziyaret ve görüşme programları, Hindistan ile sürüyor.

increase

In January, some official contacts will be performed in two separate cities of India within the schedule of foreign visits aiming to strengthen the structuring of 170 countries, to which the furniture industry conducting exportation, and to promote new employment opportunities in different countries. A trade committee of 40 members, composed of both home furniture manufacturers that are members of the Association of Turkish Furniture Manufacturers (MOSDER) and the representatives of kitchen and office furniture manufacturing companies, is planning to meet investors in New Delhi and Mumbai. It is expected that the activity will cause a triggering of 50% regarding the furniture exportation conducted from Turkey to India. The programs of visit and negotiation, devoted to the pursuit of new markets, are carried out with India, for the time being, by the coordination of the Under Secretariat of Foreign Trade, by the organization of the Istanbul Exporters’ Association (IIB) and by the cooperation of the Foreign Economic Relations Board (DEIK) and the Association of Turkish Furniture Manufacturers (MOSDER).

Hindistan


sektörden / sector scan

5. İstanbul Mobilya Fuarı İMOB

Mobilya’daki en yeni ve en özgün tasarımlar 5. İstanbul Mobilya Fuarı İMOB’da… Türk mobilya sektörünü dünyanın dört bir yanından gelen alıcılarla İstanbul’da bir araya getirecek fuar, mobilya ihracatına ve marka gelişimine katkı sağlayacak. İMOB, İstanbul Fuarcılık tarafından MOSDER (Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği) desteği ile 28 Ocak - 01 Şubat 2009 tarihleri arasında İstanbul CNR EXPO Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Kalite ve tasarımını dünyaya kabul ettiren Türk Mobilya sanayisinin, dünya mobilya devleriyle randevusu İMOB 2009’da. Avrasya’nın en büyük ve en kapsamlı fuarı olan İmob, sektörün önde gelen markalarını ve en yeni tasarımları profesyoneller ve alıcılarla ortak çatı altına getiriyor. En yeni mobilya ürünlerinin ve trendlerinin takip edilebileceği İstanbul Mobilya Fuarı 120 bin m² alanda düzenlenecek. Organizasyona İstikbal, Bellona, Yataş, Alfemo, Doğtaş, İdaş, Adnan Serbest, Çilek ve İpek gibi pek çok lider firma katılacak. Modern, klasik, eskitme ve modüler mobilya, yatak ve yatak grupları, koltuklar, sandalyeler ve kanepeler, bebek ve genç odaları ile mobilya aksesuarları İmob’un ürün gruplarını oluşturuyor. Zincir mağazaların yetkilileri, toptancılar, dağıtıcılar, ithalatçılar, ihracatçılar, mimarlar, iç mimarlar, dekoratörler, endüstriyel tasarımcılar ve mobilya mağazalarının sorumluları da fuarın ziyaretçi profilinde yer alıyor.

The latest and most genuine designs are at 5. Istanbul Furniture Fair IMOB… The fair which will bring together Turkish furniture sector with buyers from all around the world in İstanbul will contribute to furniture export and brand development. IMOB will be organized on 28 January- 01 February 2008 at CNR EXPO Center by Istanbul Trade Fairs with the support of MOSDER (Association of Turkish Furniture Manufacturers). Turkish Furniture industry, the quality and design of which isappreciated by the world, will meet the giants of the furniture sector in IMOB 2009. IMOB, the biggest and most comprehensive fair of Eurasia, brings together leading brands and latest designs of the sector with professionals and buyers under the same roof. Istanbul Furniture Fair, where latest furniture products and trends will be followed, is going to be organized at an area of 120 thousand m². Such leading companies as Istikbal, Bellona, Yatas, Alfemo, Dogtas, Idas, Adnan Serbest, Cilek and Ipek will exhibit at the show. Modern, classic, old-fashioned and modular furniture, beds and bedding ensembles, armchairs, chairs and sofas, baby’s and teenagers’ room and furniture accessories are among the product profile of IMOB. And chain store authorities, wholesalers, distributors, importers, exporters, architects, interior decorators, decorators, industrial decorators and furniture store authorities are among the visitor profile of the fair.

5. Istanbul Furniture Fair IMOB

28


Dijital çağ olasılık dışı bir endüstriye kaydı: Mobilya Döşemeleri Digital era slides to an unlikely industry: Furniture Covers

Dijital baskı teknolojisi, tüketiciler için daha karmaşık ve çok renkli desenlerin kullanımına ve farklı kişisel zevklere daha çok hitap eden seçeneklerin çıkmasına öncülük yapacak. Teknoloji, tekstil baskısı 1990’ların sonlarından beri ev tekstiline uygulanabilir olmasına rağmen bugüne kadar yüksek fiyatları nedeniyle perakendeciler çok pahalı buldukları ve satamayacaklarını düşündükleri bu kumaşlara fazla rağbet göstermemişlerdi. Ancak son zamanlarda dijital olarak hazırlanmış gösterişli kumaşlar ilk kez geniş ölçüde yaygınlaştı. Dijital baskıcılar aynı zamanda küçük kumaş partileri hazırlamayı da kolaylaştırıyorlar.

Digital printing technology will lead the use of more complicated and multi-colored patterns for the customers and the emergence of more options appealing to different tastes of individuals. Although textile printing is applicable to household linens since the end of the 1990’s, the retailers did not lionize such fabrics because of their high prices and because they thought that they were not marketable. However lately, the digitally prepared dashing fabrics have become widespread for the first time. Moreover the digital pzrinters enable preparing small fabric batches.

Geleneksel yöntemlerle (elde veya döner makinelerde) hazırlanan kumaşlarda hemen hemen hiçbir zaman 15 ya da 20 renk bir arada kullanılamıyor çünkü kullanılan renk sayısının artması daha fazla zaman ve maliyet anlamına geliyor.

For the patterns of traditionally manufactured by (hand labor or by carrousel machines) fabrics, it is not possible to use 15 or 20 colors together because every additional color means more time requirement and more cost.

Kaynak: www.dexigner.com

Source: www.dexigner.com


sektörden / sector scan

30

KAYSERİ SANAYİ ODASI

BAŞARILI SANAYİCİLERİ ÖDÜLLENDİRDİ KAYSERI CHAMBER OF INDUSTRY AWARDED SUCCESSFUL INDUSTRIALISTS Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) tarafından düzenlenen başarılı sanayicilerin ödüllendirildiği 2008 yılı “Sanayi Gecesi” 07 Kasım 2008 tarihinde yapıldı. Kayseri Sanayi Odası tarafından geleneksel hale getirilen Sanayi Gecesi’ne Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye Tekstil Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Halit Narin, Kayseri Valisi Mevlüt Bilici, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ile birlikte sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda sanayici katıldı. Gecede, İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan 2007 yılının en büyük 500 sanayi kuruluşu arasına giren 16, ikinci 500 sanayi kuruluşu arasına giren 18, Kurumlar Vergisi sıralamasındaki ilk 15, en fazla ihracat yapan 15 firma ile 2007 yılında başarı gösteren 15 firmanın temsilcilerine plaket verildi.

Ödül alan bu firmalardan mobilya üreticileri ise şöyle idi: İlk 500 arasına giren mobilyacılar: Boytaş, Merkez Çelik, İstikbal, Boyteks, Yataş İkinci 500 arasına giren mobilyacılar: Kilim Mobilya, Ceha Büro Mobilyaları, İpek Mobilya, Mondi, Gürkan Ofis Mobilyaları İhracat dalında ödül alan mobilyacılar: Boydak A.Ş., Boyteks, Ceha Büro Mobilyaları, Gürkan Ofis Mobilyaları Kurumlar vergisi rekortmenleri dalında ödül alanmobilyacılar: Boytaş, Merkez Çelik, İstikbal Krize rağmen atılım yapan firmalar: Bu dalda Aldora, mobilya grubunu temsil etti.

Ödül Alanlar Arasında Önemli Mobilya Firmalarımız da Mevcut / Awarded furniture companies

The “Night of Industry” of the year 2008, which was organized by the Chamber of Industry of Kayseri (KAYSO) and during which successful industrialists were awarded, was conducted on November7, 2008. Hilmi Guler, the Minister of Energy and Natural Resources; Rıfat Hisarcikliogu, the Chairman of the Union of Chamber and Commodity Exchanges (TOBB); Halit Narin, the Chairman of the Turkish Textile Employers’ Association; Mevlut Bilici, the Governor of Kayseri province; Mehmet Ozhaseki, the Mayor of metropolitan Kayseri and the representatives of non-governmental organizations and a great number of industrialists attended to the traditionalized Night of Industry by Kayseri Chamber of Industry. Each representative of 16 companies among the top 500 industrial establishments and 18 companies among the following top 500 industrial establishments declared by Istanbul Chamber of Industry, top 15 companies of the corporate tax list, the most exporting 15 companies and 15 companies showed success in 2007 were given a plaquet during the night.

The awarded furniture manufacturing companies are as follows: Furniture manufacturers ranking among the top 500: Boytas, Merkez Celik, Istıkbal, Boyteks, Yatas Furniture manufacturers ranking among the following top 500: Kilim Mobilya, Ceha Buro Mobilyaları, Ipek Mobilya, Mondi, Gurkan Ofis Mobilyaları Furniture manufacturers awarded in the field of exportation: Boydak A.S., Boyteks, Ceha Buro Mobilyalari, Gurkan Ofis Mobilyalari Furniture manufacturers ranking among the top companies of the corporate tax list: Boytas, Merkez Celik, Istıkbal The companies, which broke through despite the crisis, were given plaquets under the category of Special Awards. Aldora represented the furniture manufacturers in this category.


Yemek Odalarında Yeni İcon

New Icon of Dining Rooms

İstikbal, tasarım koleksiyonuna “İcon Yemek Odası” nı ekledi:

Istikbal added “Icon Dining Room” to its design collection:

Krem rengi ve vengenin kusursuz uyumunu gözler önüne seren İcon, masa sandalyelerinde kullanılan kumaş üzerine işlenmiş çiçek desenleri ile yemek odalarında bahar havası estiriyor. Kullanım özellikleri ve rahatlığı ile de ön plana çıkan İcon yemek odası takımı, konsol ünitesi, geniş ve çok amaçlı çekmeceleri modern hayata dair tüm detayları içinde barındırıyor. Vitrinde kullanılan led aydınlatmalar, sırtı kavrayan sandalye modeli, zarif masa dizaynı, camlı bölümler ve kullanışlı TV ünitesi İcon’un estetik detayları arasında göze çarpıyor.

Icon, displaying the perfect harmony of cream and venge, creates a spring mood in dining rooms by means of the flower figures processed on the fabric of the table and chairs. Icon dining room group, which comes to the forefront with its use features and comfort, comprises a console unit, large and multi-purpose drawers and all details of a modern lifestyle. The led illumination elements used inside of the china cabinet, the chair model clasping the back of the body, the elegant table design, glazed parts and the practical TV unit come to the forefront among the aesthetic details of Icon.

“2009’da daha fazla istihdam yaratmak istiyoruz.” Karepan Mobilya 2009 Hedeflerini Belirledi Karepan Mobilya, Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde 3000 m2 kapalı alanda imalat yapıyor. En son teknolojileri kullanılarak; başlıca yatak odası, yemek odası, genç odası, tekil ürünler ve iç dekorasyon ürünleri üreten Karepan’ın hedef kitlesi genel olarak orta grup ve üst grup. Ürünlerindeki yenilikçi, zarif yapı ve çeşitli modüllerle, mekanlara estetik, zerafet anlayışı sunarak alışılagelmişin çok üstünde farklı ortamlar yaratmaya önem veren Karepan, ürünlerin kullanım süresini artıran, kaliteyi koruyan sağlıklı tasarımlar ortaya çıkarmayı ilke edinmiştir. Karepan, Romanya, Irak, Fransa, İsviçre, Senegal gibi ülkelere ihracat yapıyor. Yurt içi piyasada ise hemen hemen Türkiye’nin dört yanına ürünlerini sunuyor. 2009’da modüler mobilya olarak ürün çizgisini modern çerçevede yenilemek, AR-GE yatırımlarını daha fazla artırmak, makina ve bilgisayar teknolojisine yatırımlar yapmak, bayilik ağını genişletmek, ihracat payını büyütmek ve daha fazla istihdam yaratarak ülke ekonomisine fayda sağlamak Karepan’ın 2009 yılı hedefleri arasında yer alıyor.

Karepan has specifided 2009 targets Karepan Furniture manufactures inland of 3000 square meter in Kayseri Industrial Area. Karepan has high technology to produce bedrooms, dining rooms, teen girl’s&boy’s rooms, interior decoration and its target group is middle and upper class. Karepan offers elegant style with innovative, refined products. The company has a principle of creating long lasting, high quality products. Karepan company markets its functional, customer oriented designs almost every where in Turkey and also exports to overseas mainly Romania, Iraq, France and Switzerland. Karepan has specified 2009 targets and it has planned to renovate products with modern style and invest in machine and computer technology.


sektörden / sector scan

Sofas who think our comfort

Rahatımızı Düşünen Kanepeler 32

Geniş ve yumuşak sünger kullanılan Malhoun kanepelerin yastıkları, oturma ve sırt bölümü tercihinize göre kullanabileceğiniz düğmelerle hareketleniyor. Derin bir oturma alanına sahip olan ve geniş yastıklarla tamamlanan Pas si Classique kanepe ise hem klasik hem modern zevklere hitap ediyor. Elegan ve mimari gövdeye sahip orantısıyla, yaşam alanınız için çok sayıda kombinasyon imkanı sunuyor. Fransız mobilya markası Ligne Roset, Malhoun ve Pas si Classique kanepelerle rahatlık, konfor ve eşsiz tasarımı bir arada sunmaya çalışıyor.

Ligne Roset presents coziness, comfort and uniqe design with modular collection of seating ‘Malhoun’s and ‘Pas si Classique’. Malhoun’s warm welcome afforded by its buttoned back and randomly-distributed back cushions. ‘Pas si classique’ is original, both in terms of the wealth of possible compositions and the possible fabric combinations and it is bringing both freshness and originality.


Sandalyede farklı yansımalar Sandalye üretiminde marka olmak ve en iyisi olmak prensibini benimsemiş olan Hedese, ürün kalitesi, dayanıklılık ve tasarımlarıyla farkını ortaya koyuyor. 13 yıldır sandalye üretiminde uzmanlaşan Hedese, Otel, restoran, ev mobilyası alanında sandalye ve masa üretiyor. Üretim yeri İnegöl’de ve ayda 20 bin adet sandalye üretimi kapasitesine sahip. Ürünlerinin tamamında hammadde olarak ahşap kullanan firmanın bugün 100’ü aşkın ahşap sandalye modeli mevcuttur. Üretiminin yaklaşık %40’ını ihraç eden Hedese, şu an 20 ülkeye ihracat yapıyor. Bunların bir kısmını kendi markasıyla pazarlıyor ancak birkaç yıl içerisinde sadece Türkiye’de değil, ihracat yaptığı tüm ülkelerde kendi markasıyla satmayı hedefliyor.

Different reflections of chairs Hedese, being a company adopted the principle of becoming a brand and the best of the field of chair manufacturing, exhibits its difference with product quality, designs and their durability. Hedese, which became an expert in the field of chair manufacturing with its 13-years-experience, produces chairs and tables for hotels, restaurants and homes. The manufacturing facility of the Company is located in Inegol and has a monthly manufacturing capacity of 20 thousand. The company, using only wood as the raw material of the products and has more than a hundred wooden chair models. Hedese, which exports 40% of its manufacture volume, conducts exportation to 20 different countries today. The Company markets the products to only a part of these countries through its own brand however it aims to perform all of the sales through its own brand not only in Turkey but in all of the exported countries.


sektörden / sector scan

Yüksek talepler için duygusal fonksiyon An emotional function for higher demands 34

Silent Sistem Entegreli Yeni Menteşe

A new, Silent System integrated hinge

Bugüne kadar menteşe üzerine veya dolap içine opsiyonel bir eleman bağlanacağında bu elemanın görünür olma dezavantajı vardı, ayrıca imalatta veya yerinde yapılan montajda ek çalışma külfeti getiriyordu. “Silent Sistem” entegreli yeni “sensys” model menteşe, teknolojiyi gizler ve mutfak kullanıcısının sadece konforlu fonksiyonu algılamasını sağlar. Bununla birlikte mobilya kapağının olağanüstü büyük bir çekme açısı ile frenli ve otomatik kapanması da yeni ürünün artı özellikleridir. Mobilya kapaklarının yumuşak bir şekilde kapanması kullanıcıların faydalanacağı ve çok tercih edeceği avantajlardandır.

Until today, all optional components to be installed on a hinge or inside a closet had the disadvantage of being visible and they also caused additional work load on the assemblage during manufacturing or on-site assemblage. The new, “Silent System” integrated hinge model “sensys” conceals the technology and let kitchen users feel the comfort. Besides that, the great pull angle and the function of automatic, slow closing of the furniture doors are the positive features of the product. The gentle closing feature of the furniture doors is one of the most usable and favorable advantages of the product.

Üzerine logo yazılabilen menteşe kolu için olan kapak ve menteşe tabanı için olan kapak elemanı da diğer artı avantajlarıdır. Demontaj işlemi için olan klips ön taraftan görünmez. Menteşe, tabanı ile birlikte uyumlu bir birim oluşturur. Salt dizayn talep edenler için entegre menteşe tabanı da aynı fonksiyona sahiptir. Klips butonu ve menteşe kolunun eşit şekilde hareket ettiği ergonomik açma işleminde, menteşe aynı kolay monte edildiği gibi kolay demonte de edilir.

The door suitable for the hinge handle, on which any logo can be printed, and the door component for the hinge base are the other advantages of the product. The clips necessary for the disassembly is not visible from the front face. The hinge forms a compatible unit together with the base. For individuals demanding a salt design, the same functions are also available at the integrated hinge base. During the ergonomic opening activity the clips button and the hinge handle moving equivalently, the hinge can be both assembled and disassembled easily.

Hettich firmasının sunduğu “Silent Sistem” entegreli, yeni “sensys” model menteşe Uluslararası «red dot award: product design 2008» ödüllü aldı.

The new, “Silent System” integrated hinge model “sensys”, introduced by Hettich, received the international “red dot award: product design 2008”.


sektörden / sector scan

Gizli çekmece rayları Hidden Drawer Slide Häfele ileTürkiye’de Rails are Now in Turkey by Häfele 36

Grass kalitesini taşıyan Dynamic gizli ray serisi, çekmecelerin sarsıntısız, senkronize bir şekilde açılıp, kapanmasını sağlarken rekabetçi fiyat/kalite oranıyla da dikkat çekiyor. Rayın yavaşlatıcı ve dilenirse kendinden geri çekmeli mekanizmaları sayesinde çekmeceler güç gerektirmeden, hafif bir dokunuşla açılıp kapanabiliyor. Basınçlı havayla çalışan yavaşlatma mekanizması (Airmatic Sistemi) sayesinde ise Dynamic raylar, yağ ile çalışan sistemlere göre daha fazla hijyen sağlıyor. Yağ sızması gibi bir risk kesinlikle söz konusu olmuyor. Uzun frenleme mesafesi sayesinde çekmeceler hızla itilse bile yavaşça ve çarpmadan kapanıyor.

Dynamic serisinin ayrıca montajda sunduğu kolaylık, aletsiz bir şekilde +2.5 mm’ye kadar yükseklik ayarı imkanı ve tek açılımlı seçeneğinin 30 kg, tam açılımlı seçeneğinin ise 40 kg taşıma kapasitesi diğer özelliklerini oluşturuyor.

Bas aç seçeneğiyle kulpsuz mobilya tasarımlarının önü açılıyor Çekmece ray teknolojisinde bir yeniliğe imza atan Grass Dynamic gizli raylar, günümüz mutfaklarında yeni trend olan kulpsuz mobilya tasarımlarını mümkün kılan bas aç seçeneği de sunuyor. Grass Dynamic serisinin bas aç seçeneği sayesinde sağlam yapılı, sarsılmayan, kulpsuz çekmece üniteleri elde etmek mümkün oluyor. Ayrıca bu raylar, kullanılan malzemenin kalitesi ve kusursuz kaplamaları sayesinde kullanıcılara sonsuz bir güven hissi veriyor.

While Dynamic hidden slide rail series, the bearer of the Grass quality, enables to open and close drawers smoothly and in a synchronized manner; draws attention with the competitive price/ quality rate. Drawers can be opened and closed easily by a slight touch thanks to the retarding and automatic draw back mechanism that can be installed upon request. The retarding mechanism functioning with a compressed air system (Airmatic System) provides more hygienic drawers compared to the ones with oil system. There is no such risk as oil leakage. The drawers can be closed slowly and without slamming, even they are pushed at a fast pace, due to the long braking distance. Moreover, the ease of assemblage, the opportunity of adjusting the height till +2.5mm without any equipments and the carrying capacity of 30 kg of the single opening drawer and 40 kg of the fully opening drawer of the Dynamic series are among the other features of the product.

The option of “push to open” paves the way for furniture designs without handles Grass Dynamic hidden slide rails that brought an innovation to the drawer slide rail technology offers also the new trend, the option of push to open rendering possible new furniture designs without handles. Thanks to the push to open option of the Grass Dynamic series, it is possible to manufacture durable, vibration proof draw units without handles. Moreover such drawers provide an everlasting sense of confidence to the users due to the quality of its material and the perfect overlapping.


Nasa teknolojili ortopedik yastıklar uyku kültürünü değiştiriyor… Orthopedic pillows, a work of NASA technology, changes the sleeping culture…

İlk olarak NASA’nın astronotlar için geliştirdiği Viskoelastik Memory Foam teknolojisi kullanılarak üretilen yastıklar, içeriğindeki viskoelastik dolgu maddesi sayesinde kişiyi sağlıklı ve rahat uykuyla buluşturuyor.

The pillows, which were first developed by NASA for astronauts by use of Viscoelastic Memory Foam technology, meet individuals with healthy and comfortable sleep thanks to the viscoelactic filling material.

Vücut ısısına ve ağırlığına göre şekil alan visko ortopedik yastıkları, uyku süresince boyun bölgesinde oluşan boşlukları tam olarak destekliyor. Böylece, boyun, sırt ve omuz bölgesindeki ağrıları gidermeye yardımcı oluyor. Visko yastıkları, vücut ağırlığı ve ısısı karşısında vücudun şekline girerek, basıncı en aza indiriyor. Yastıkların ana formu uyku süresince asla bozulmuyor. Antialerjik ve hijyenik olan visko yastıkları mite barındırmıyor.

Visco orthopedic pillows, taking form according to the body temperature and weight, provides full support for the spaces of the neck circumference. So that they assist to kill the pains of neck, back and shoulder. Visco pillows minimizes the pressure by taking form with the body temperature and weight. The main form of the pillows never gets distorted during sleep. The pillows never shelter mites due to their anti-allergic and hygienic fashion.

OTHELLO Mediclassic M1, M2, M3 ve M4 yastıklarının Double Jersey kumaşla kaplı dış yüzeyleri, geçirgen özelliği ile nem ve terin neden olduğu rahatsızlıkları önlüyor, ergonomik tasarımı ile yorgunluğu alarak, yeni güne dinç ve dinlenmiş olarak uyanmayı sağlayan visko teknolojili ortopedik yastıklar yeni bir uyku kültürü oluşturuyor.

Double jersey coated exterior surface of OTHELLO Mediclassic M1, M2, M3, and M4 pillows prevent discomfort caused by moisture and sweat thanks to its porous nature. The viscoelastic, orthopedic pillows; relieving tiredness and provides a fresh and dynamic body for the next day by its ergonomic design; create a new sleeping culture.


sektörden / sector scan

Camın Sanatla Bütünleştiği 38

Banyolar

Saftan Cam Sanat Merkezi, camı sanatla bütünleştirerek birbirinden farklı renk ve tasarımda camdan lavabo, fayans, seramik ve dekoratif ürünler üretiyor. Türkiye’de ilk kez füzyonla kapı camları da üreten Saftan, ilk porselen üzeri cam işleme, cam heykelleri gibi eserlere de imzasını atmış durumdadır. Fabrikasyon değil, birebir el emeği ile üretilen bu ürünler, yapılması zor olduğundan Türkiye’de ve dünyada uygulaması ender sayıdadır. Kayseri’de kendi teknik ihtiyaç ve donanımlarını kendilerini oluşturarak yerli üretimle Avrupa’dan ithal etmeden kendi kendine yetmektedir. Saftan, Türkiye genelinde bayilikler vererek büyümeyi, yerli üretime daha fazla katkı ve daha fazla istihdam sağlamayı hedefliyor.

Bathrooms uniting art and glass Saftan Glass Art Center produces glass sinks and tiles, ceramic and decorative products having various colors and designs by uniting glass and art. Saftan, which produced door window panes by fusion for the first time, signed its name on works such as the first glass embroidery on ceramic and glass sculptures. Such practices are very rare both in Turkey and all around the world because they are not products of fabrication but they are works of hand labor and they are very difficult to produce. Saftan has become a self-sufficient company by creating its own technical needs and equipments in Kayseri without any importation from Europe and by commencing local production. Saftan aims to expand by giving franchises and to provide both more contribution and more employment to the local production.


sektörden / sector scan

40

Mobilya sektöründe kullanılabilirlik ön plana çıkıyor Ladin Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Böyük, 1986 yılında Kayseri’de kurduğu Ladin Mobilya ve sektörün genel durumu hakkında görüşlerini Moble Magazine ile paylaştı. Türkiye, dünyanın mobilya üretim merkezi olma yolunda hızla ilerliyor, diyen Böyük şöyle devam etti: “ Artık mobilya üretiminde yeniliklere ve gelişmeye ayak uydurabilen firmalar ayakta kalabiliyor. Üretimde önceden olduğu gibi sadece göze hitap eden değil aynı zamanda fonksiyonel özellikleri daha fazla olan mobilyalar tercih ediliyor. Ladin Mobilya, bu bilinçle üretime ve markalaşma faaliyetlerine devam ederek Kayseri’de faaliyet gösteren yaklaşık 25 bin mobilya firması arasında ilk 10 sırada yer almayı başarmıştır. Ladin artık Kobi olmaktan çıkmıştır ve daha büyük yatırımlar hedeflemektedir.” Mobilya pazarının dünyada ve Türkiye’de hiçbir zaman bitmeyeceğini ifade eden Böyük, “Önceleri insanlar sadece ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken şimdi ise değişiklikleri ve mekânlarında yaşamak istiyor. Türkiye-AB ilişkileri gelişirken, ülkemizin genç nüfusunun ve ihtiyaçlarının mobilya sektörü için göz ardı edilmemesi gerekiyor. Tüketici giderek seri üretim ve cazip fiyatlı ürünleri daha çok tercih edecektir. Gençlerin talepleri doğrultusunda yeni ev konseptleri oluşturuyoruz. Firmalar tüketicilerin taleplerine cevap verebildiği müddetçe ayakta kalabileceklerdir” dedi. Bir çok ülkeye ihracat yapan Ladin Mobilya Türkiye’de ilk profil kasa imalatı yapan ve bünyesinde elektrostatik boya tesisine sahip tek firma olma özelliğine sahip.


Usability Is Prominence For Furniture Industry

Mr. Sedat Büyük, who established in 1986 and Chairman of the board of Ladin Furniture Company shared his opinions about the industry with Moble Magazine.. “Turkey forges ahead to become leader of furniture manufacturer center” says Mr. Böyük and continues “companies who aware of newcomers and keep up with them can survive in the furniture industry. Not only apperance but also usability is prominence now and functional furniture is beig preferenced. Ladin Mobilya understands this tendency and produce with this cognizance . Ladin is a brand name and it is in the top ten list out of 25.000 manufacturers in Kayseri. Ladin company targets to bigger invest in the furniture industry. Ladin products are exported to all over the world and the company is uniqe with having electrostatic painting unit.


sektörden / sector scan

MDF ve Suntada Yeni ve Özgün bir Renk Doğdu! 42

Distinctive Approch to MDF and Hardboard

Kayseri’de 20 yıldır orman ürünleri pazarlayan Lale Sunta MDF, 2003 yılında suntalam ve mdflam üretimi için çalışmalarını başlattı. 2006 yılı sonunda 12 bin m2’lik yeni fabrikasında suntalam ve mdflam üretimine başladı. Üretim sahasında; 2 adet SIEMPELKAMP melamin presleme hattı bulunmaktadır ve günlük 300 m3 lük üretim kapasitesine sahiptir. Lale Sunta müşteri portföyünde ağırlıklı olarak Kayseri’nin güçlü mobilya markaları olmakla beraber, Türkiye’nin her bölgesine ürün pazarlamakta ve ihracat da yapmaktadır. 2009’a yeni ürünleriyle “merhaba” diyen Lale Sunta’nın, renk skalasına yeni eklediği DOLPHIN AĞAÇ rengi, müşterilerinden olumlu tepkiler aldı ve talep edilmeye başlandı bile. Dolphin Ağaç, ağırlıklı olarak büro, banyo, mutfak ve salon mobilyalarında tercih edilmekle beraber her çeşit mobilya ürününde kullanılabilmektedir. Lale Sunta MDF ürünlerinde 42 standart renk bulunmaktadır. Bunların dışında; özel çalışmalar için 100 farklı renk seçeneği bulunmaktadır. 08 mm ve 30 mm aralığındaki tüm kalınlıklarda ve 210*280 -183*366 en-boy ölçülerinde standart üretim yapmakta olan Lale Sunta, taleplere göre farklı ölçülerde, özel üretim yapma olanaklarına da sahiptir.

Lale Sunta has been marketing forest products for 20 years in Kayseri and they have started to produce Hardboard and MDF. The company has 12.000 sqm inland area and capacity of 300 m3 per day. Lale Sunta offers its products to mainly well-known furniture manufacturers in Kayseri and also all over the country. It has launched new products and already having positive reflections especially for “dolphin wood colour”. Lale Sunta has the ability of producing special products for special needs as well as its standard measure scale. The product range has 42 standard colours. However, they have got 100 different options for special projects.

DEGA Demir’ den mobilya endüstrisi ürünleri.. 1982 yılında İstanbul’da faaliyete başlayan Dega Demir, “Öncelik Kalite” prensibiyle imalatını sürdürmüştür. Kısa sürede müşterilerince benimsenerek pazarın en büyük ara tavlı vida, cıvata teli, yüksek karbonlu yay teli, SG–2 gaz altı kaynak teli, demir ve çelik cıvata, dikiş teli imalatçılarından biri konumuna gelmiştir. Dega Demir, kaliteli ve güvenli ürünleriyle mobilya endüstrisinin ve sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir konumdadır.

Products for the furniture industry from DEGA Demir Dega Demir (Dega Iron) which commenced its activities in Istanbul in 1982 continued its manufacturing with the principle of “Quality is of Priority”. The Company was latched on by its customers within a short period of time and became one of the top manufacturers of annealed screw, bolt wire, high-carbon spring wire, SC-2 gas bottom welding wire, iran and steel bolt and seam wire. Dega Demir is bearer of a position which can satisfy the needs of the furniture industry by means of its qualitative and safe products.


sektörden / sector scan

Flekssit Büro Mobilyaları 44

1981 Yılından beri üretim yapan ve ofis mobilyaları üzerine uzmanlaşan Flekssit Yön. Kur. Başkanı Sayın Yunus Kızılöz ile keyifli bir söyleşi yaptık.

Ürün gruplarınızdan bahsedebilir misiniz? Yurtta ve dünyada öncü kimliğimiz,özgün tasarım anlayışımız , hizmetimiz,kalite ve tarzımızla tanınan bir firmayız.Ürün gamımız çok geniş olup, yönetici çalışma grupları,personel çalışma grupları,toplantı masaları,dolaplar,bölme paneller,yönetici koltukları,personel koltukları,oturma grupları,bekleme koltukları,sinema ve konferans koltukları ve metal ürünler kısaca ofis mobilyaları şeklinde sıralayabiliriz. Ürünlerinizi tamamen kendiniz imal ediyorsunuz. Üretim kapasiteniz nedir? 35.280 m2’lik alanda günlük ortalama 1.400 adet ürün kapasitemiz vardır. Bayilik ağınız nasıldır? Türkiye genelinde yaklaşık 40 ilde, dünyada ise 23 ülkede satış mağazalarımız ve bayilerimiz mevcuttur. Bu sayı giderek büyümeye devam ediyor. Ürün çeşitliliği,tasarım farklılığı,kalite anlayışı,satış sonrası hizmeti ve müşteri odaklı yaklaşımı ile Flekssit Türkiye ve dünya genelinde ürünlerini müşterilerine sunmaktadır. İmalatınızda nelere önem veriyorsunuz, sizi diğerlerinden ayıran özellikleriniz nelerdir? Ürünlerimizde öncelikle konfora önem veriyoruz. Ürünlerimiz ofislerde gün boyunca birebir kullanılan ürünlerdir. Dolayısıyla neredeyse evinizdeki mobilyalardan çok ofisteki mobilyalarınızı kullanırsınız. Son kullanıcıların sağlığına önem vererek, ergonomik ve fonksiyonel olması, hammaddelerinde zararlı katkı maddeleri içermemesi çok önemlidir. Farkımızdan biri de markalaşmaya verdiğimiz önemdir. Marka bilinirliğimizi ve olumlu algı yönetimi artık üretim kadar önemlidir.

“Ürünlerimizin Türkiye’de olduğu kadar yurt dışında da talep gördüğünün en güzel ıspatı Roma Avrupa Uluslararası Altın Kalite Ödülü almaya hak kazanmış olmamızdır.” “Winning Rome Europe International Gold Quality Award shows that our products are in great demand overseas as well as within the country.” We had a nice interview with Mr. Yunus Kızıloz, chairman of the board of Flekssit company which has been manufacturing Office furniture since 1981. What are the outstanding points of your products? Our principal is to provide comfort with our products. Considering that office furnitures are used more than house furniture we create customer oriented designs with special solutions for personel needs. Mr. Kızıloz also added that Flekssit is the leader company and always working to improve its quality, aesthetic and ergonomics with new designs which reflects Flekssit brand soul. Mr. Kızıloz what would you like to say about Flekssit Office Furniture? Productions of Flekssit are offered by representatives 40 cities in Turkey and 20 countries in the world. With variety of products range, design difference, very high quality standards and after sales services Flekssit is being preferenced every day more.


Flekssit Expo Moble’ de standı ile göz doldurdu. Siz iyi bir ürün yaparsınız ama bunu duyurmadığınız sürece kimse bilmez. O nedenle çeşitli reklam, tanıtım mecralarını da etkin biçimde kullanmaya önem veriyoruz. Bunu pazarlama iletişimi bütününün bir parçası olarak ele alırız. Tabii burada da seçici davranmalıyız. Bizi doğru kanallara doğru biçimde taşıyacak iletişim araçlarını kullanmamız şart. Bir diğeri ise; müşteri memnuniyeti odaklı çalışmamızdır. Talebe göre üretim yapıyor, satış sonrası hizmete önem veriyoruz. Her alanda kalite vazgeçilmez prensibimizdir. Hedefleriniz nelerdir? Önümüzdeki yıllarda bayi ağımızı iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Tasarım ve kalitede kendimize güveniyoruz. Bu potansiyelle İtalya’ya bile mal satabilecek konuma ulaşmalıyız. Hedefimiz bu.

O nedenle gerek teknik, gerekse kalite ve estetik bakımından kimsenin kopyalayamayacağı ürünler çıkartmak işin sırrıdır diyebiliriz.

Expo Moble Fuarı’nın en dikkat çeken katılımcılarından birisiniz. Son olarak fuar hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyiz? 2009’da tekrar katılmayı düşünüyor musunuz?

Kalite ödülleriniz de var. Bahsedebilir misiniz?

Kayseri mobilya sektörünün lokomotif şehirlerinden biridir. Dolayısı ile mobilya fuarının Kayseri’ye yakışır biçimde olması gerekiyordu. Açıkçası bu yıl fuara katılırken biraz tereddütlüydük, ancak bütün kaygılarımız gitti. Beklentilerimizin üzerinde bir fuardı. Oldukça verimli iş bağlantıları sağladık ve en önemlisi de iyi bir organizasyonun parçası olmak marka gücümüze güç kattı kanaatindeyiz. Seneye yine katılmayı düşünüyoruz.

Flekssit; ISO 9001, 2000, T.S.E. ve GOST kalite ve kalite sistem belgelerine sahiptir. Firma olarak sadece üründe kaliteye değil,üretimin her aşamasında kalite ve toplam kalite yönetimine önem vermekteyiz . Bu kalite politikamız sayesinde ürünlerimiz ülkemizde olduğu kadar yurtdışındada talep görmektedir.Bunun en güzel ispatı Roma Avrupa Uluslararası Altın Kalite Ödülü almaya hak kazanmış


dünyadan / world

48

Şirketler,

İş hayatının yoğunluğuna bağlı olarak, çalışanların çoğu şirketlerinden, mutlu olacakları ve çalışma verimini arttırıcı ortam yaratmalarını bekliyor. İşlerini yapmak zorunda oldukları bir görevden ziyade zevk aldıkları bir hobi olarak algılamak istiyorlar. Yapılan çalışmalar gösteriyorki çalışanların çoğu, ortamın değişmesi beklentisi içinde oluyorlar. Cansız, soğuk ve sıkıcı bir çalışma ortamının dikkatlerini etkilediklerini belirtiyorlar. Aşağıda çalışanların performanslarını yükseltecek bazı yardımcı öneriler bulabilirsiniz: - Konforlu ve oturma odası gibi bir ortam yaratmak motiveyi arttırıcı bir unsudur. - Ofis mobilyalarının çalışanları motive edici özelliği vardır. Çalışanlara rahat ofis koltukları, geniş masalar ve depolama dolapları sağlamak çalışmalarının daha verimli olmasını sağlar. - Ofis koltukları çalışanlara kollarını dayamaları, omurganın rahatlığı, sırt desteği açısından rahatlık ve kolaylık sağlamalıdır. Bununla birlikte tekerlekli olmalı ve yüksekliği ayarlanabilmelidir. - Masalar bacakların rahatça sığabileceği genişlikte olmalı ve rahat hareket etme olanağı vermelidir. - Depolama dolapları çalışanlara kolaylık sağlayacak özellikte olmalı ve her türlü dosya, ofis ekipman ve evraklarının sığacağı yeterlilikte olmalıdır. Ayrıca özellikle bayanların özel eşyalarını koymalarına imkan vermelidir. - Uzmanlara göre, ofiste canlı bitkilerin olması çalışanların verimliliğini %12 oranında arttırmaktadır. - Ayrıca teknoloji çalışanların daha hızlı, kolay ve başarılı çalışmasında önemli bir rol oynar. - Çalışma alanında kablosuz internet bağlantısı, masa üstü veya laptop, tarayıcı, yazıcı, fotokopi ve buna benzer fonksiyonlu ve yeni ofis makineleri olmalıdır. - Çalışmalar göstermiştir ki ışıklandırma da verimliliği arttırıcı bir unsurdur. Çalışanlara pozitif enerjive dikkat sağlamaktadır. - Çeşitli toplantılara, seminerlere ve eğitim programlarına uygun sandalyeler, masalar ve sehpalar bulunmalıdır. - Şirketeler çalışanlarına onlar için önemli olduklarını ve her şeyin onların daha rahat bir ortamda çalışması için yapıldığını hissettirmelidir. Bu şalışanların moralini arttıracak ve onları daha zevkle çalışmalarını sağlayacaktır. - Bilgisayarın başında geçirilen uzun 8 saat… Eğer çalışanlara ofis ortamı içerisinde aralarda dinlenebilecekleri kahve odası gibi bir yer ayrılırsa bu onların dikkatlerini toplamalarına olanak sağlayacaktır.

Çalışanlarının Beklentilerine Daha İyi Çalışma Alanıyla Cevap Veriyor


How Office Environment Improves the Performance Studies have proved it. Office furniture, equipments as well as ambiance indeed have a massive impact on employees and their work performance. Moreover, improving the layout and design of a workplace is inviting to customers and clients. All these help your business to become more progressive than ever before. Here are some clues how office environment can improve employee performance. - Have a work environment that resembles the atmosphere of a living room—comfortable, laid-back yet conducive to working. - Office furniture has a great contribution when it comes to motivating staff to work efficiently. Provide them with comfortable office chair, spacious desks, and storage cabinets. - Office chair should provide ease and comfort like having armrest, spine and back support, wheels, swivel, gliding, reclining and height adjustment features. - Desks must provide a worker with generous legroom where he could stretch his tired legs. Also, this allows him to move freely. - Storage cabinets must also have ample space to accommodate work-related stuff like files, office supplies and equipments. It is also important, especially to women that they are given storage cabinets for their personal items. - According to experts, dotting pot plants around office furniture can increase productivity in the workplace by as much as 12 per cent. - Technology also plays an important role in helping the staff work faster, easier and more successfully. - Workspace should be surrounded by wireless internet connection, new and improved office machines such as computers or laptops, scanners, printers, copiers, and the like. - Studies show that good lighting also contributes to productivity as it gives a positive atmosphere, hence, giving the employees positive moods and attitude. - Replacing traditional conference tables and chair with lounge-like furniture such as coffee tables, couches, stylish rug, etc. is also helpful. - Companies should make their employees feel that the overall welfare of the workers is given importance. That is why experts suggest that providing the staff with more than just the basics enhances morale. - Working in front of the computer for eight straight hours is in fact draining. It would be nice if workers have small areas such as office lounges, pantry, coffee room, or the like where they can relax a little while having their breaks. Source: Office World News


dünyadan / world

yürüyen sandalye

the walking chair

50

The Aram Gallery is an independently curated spacein London that encourages and promotes understanding of contemporary design, by presenting experimental and new work with a special interest in the work of designers and artists in their early careers.

Aram Gallery, Londra’da modern sanatı anlayan ve destekleyen, kariyerinin başındaki sanatçıların yeni dizaynlarını sergileyen bağımsız bir alan. Bu galeri, geçtiğimiz yıllarda Austrian Design Studio tarafından hazırlanan neşeli ürünlerin sergilendiği “Walking-Chair” “Yürüyen Sandalye” sergisine ev sahipliği yaptı. Walking Chair Viyana’nın kalbinde, Karl Emilio ve Fidel Peugeot tarafından 2002 yılında kurulmuş olan bir dizayn stüdyosu. 2006 yılında Silvia Sauermann tarafından yeniden toparlanılan stüdyo, şu anda ürün, grafik ve mimari tasarımlar için uluslararası dizaynlar yapıyor. Walking Chair sergisi, gelişmekte olan ürün gruplarından olan barlar ya da halka açık alanlar için tasarlanan, dönebilen manzaralı oturma gruplarından , yuvarlak toplantı, yemek, pin-pon masalarına, dünyaca ünlü Lomographic birliği için fotoğraf makinelerinden, enteresan aydınlatma çözümlerine kadar çok geniş bir yelpazede ürünlerin yanı sıra sergiye adını veren ve uzaktan kumandayla kontrol edilebilen bacaklarıyla bulunduğu odayı başından sonuna kadar yürüyerek geçen “yürüyen sandalye” ile de büyük ilgi gördü. Kaynak: www.thearamgallery.org

An exhibition of playful products from Austrian design studio, Walking-Chair has opened at the Aram Gallery in the last year. Walking- Chair is a design studio and think tank based in the heart of Vienna. Founded by Karl Emilio Pircher and Fidel Peugeot in 2002, the studio recruited architect Silvia Sauermann in 2006 and now works internationally combining design fields such as products, graphics and architecture. The Walking Chair exhibition has looked at a cross-section of Walking-Chair’s growing range of products including a revolving panoramic sofa for bars and public spaces, a round meeting/ dining/ ping pong table, the Supersampler and the Colorspalsh cameras for the world renowned Lomographic society, a range of interesting lighting solutions, a collection of typographic fonts and the studio’s namesake – the Walking-Chair, a chair with remote controlled legs that allow it to be directed across a room. Source: www.thearamgallery.org


INDEX DUBAI Manufacturer: Dedon GmbH, Lüneburg, Germany Designer: Nicolas Thomkins Fotoğraf: http://www.red-dot.de

“21.

heyecan verici bölge

yüzyıl dizaynı için

Dünyanın en büyük mobilya, eşya ve teçhizat tedarikçilerinin katıldığı INDEX 2008 , 60 ülkeden yaklaşık 1800 firmanın katılımı, profesyonel ve ticari amaçlı ziyaretçileri ile 03-07 Aralık tarihleri arasında Dubai International Exhibition and Convention Centre’ da gerçekleşti.

Orta Doğu”

19 ülkeden 80’den fazla red dot design ödülü kazanmış ürün, Orta Doğu ve Asya’nın en geniş kapsamlı organizasyonu INDEX DUBAI 2008’ de sergilendi. 1955’lere dek uzanan geçmişiyle red dot design ödülleri, 60’ tan fazla ülkeden 11.000 dolayında katılımcısıyla dünyanın en geniş ve en prestijli olma özelliğini koruyor. Ödüller, ürün tasarımı, iletişim dizaynı ve konsept dizayn olmak üzere üç kategoriye ayrılıyor. Dünyanın bu en seçkin dizayn yarışması organizatörleri tarafından Orta Doğu 21. yüzyıl dizaynları için çok değerli ve keşfedilmemiş heyecan verici bir bölge olarak görülüyor. Bu nedenle red dot design ödülleri kurucusu Profesör Dr. Peter Zec, Orta Doğu’nun en önemli ve en geniş kapsamlı organizasyonu olan INDEX 2008’e katıldı. Açılışa özel kitap imzalama organizasyonunda konuşan Profesör Dr. Zec gelecekte Arap dünyasından firmaların da red dot design ödülleri kazanacaklarına dair beklentisini dile getirdi. Orta Doğu’yu “21. yüzyıl dizaynı için çok zengin bir potansiyele sahip heyecan verici bölge” olarak tanımlayan Dr. Zec, uluslararası ziyaretçilere yapılan sunumların, henüz fark edilmemiş pazarları keşfetmek adına eşsiz bir fırsat olduğunu belirtti.

Middle East ‘exciting region’ for 21st century design Award winning red dot designs on show at Index, the largest interiors event in the Middle East and Asia The Middle East is an exciting untapped region with huge significance in terms of 21st century design, according to the founder of the world’s largest and most distinguished design competition. Professor Dr Peter Zec, head of the Design Zentrum Nordrhein Westfalen, Germany, initiator of the red dot design award and Senator of the International Council of Societies of Industrial Design, is attending INDEX 2008, the Middle East’s biggest interiors event taking place at Dubai International Exhibition and Convention Centre. More than 80 products from 19 countries, winners of the red dot design award, are being presented for the first time at INDEX which runs until Sunday 7 December 2008. Zec, who took part in a book signing session today (Friday 7 December 2008) during a special evening opening of INDEX, expects products from the Arab world to receive red dot awards in the future. “The Middle East is an exciting region with lots of potential and huge significance for 21st century design,” said Peter Zec. He believes presenting to an international audience gives companies taking part a unique opportunity to tap new markets.


10-13 Şubat| Toronto – Kanada TCHFM - Kanada Ev Mobilyaları Fuarı

10Jan-13Jan | Toronto – Canada TCHFM - The Canadian Home Furnishings Market

15Jan-18Jan2009 | Cairo - Egypt LA CASA - Uluslararası Mobilya ve Dekorasyon Fuarı

15Jan-18Jan2009 | Cairo - Egypt LA CASA - International Furniture and Decoration Exhibition

18Jan-21Jan2009 | Birmingham - United Kingdom Mobilya ve Mobilya Aksesuarları Fuarı

18Jan-21Jan2009 | Birmingham - United Kingdom The Furniture Show, inc. Furnishing Accessories

18Jan-21Jan2009 | Birmingham - United Kingdom Koleksiyon ve Modern Mobilya Şov

18Jan-21Jan2009 | Birmingham - United Kingdom Collection - Contemporary Furniture Show

19-25 Ocak |Köln Almanya imm cologne - Uluslararası Mobilya Şov

19Jan-25Jan2009 | Cologne - Germany imm cologne - The International Furnishing Show

21-24 Ocak | Tunus-Tunus FIMA - Uluslararası Mobilya Endüstrisi Fuarı

21Jan-24Jan2009 | Tunis - Tunisia FIMA - International Furniture Industry Exhibition

22Jan-26Jan2009 | Paris - France MEUBLE PARIS

22Jan-26Jan2009 | Paris - France MEUBLE PARIS - Furniture is in the air

23Jan-26Jan2009 | Thessalonika - Greece Furnidec Business - Mobilya Profesyonelleri Fuarı

Furnidec Business-Professional International Exhibition of Furniture

23Jan-27Jan2009 | Paris - France Uluslararası Ev Dekorasyonları Fuarı

23Jan-27Jan2009 | Paris - France International Home Design Exhibition

28Jan-01Feb2009 | Istanbul - Turkey IMOB - Istanbul Mobilya Fuarı

28Jan-01Feb2009 | Istanbul - Turkey IMOB - Istanbul Furniture Fair

28Jan-01Feb2009 | Istanbul - Turkey Office Ist - Ofis Mobilyaları ve Dekorasyonu Fuarı

28Jan-01Feb2009 | Istanbul - Turkey Office Ist - Office Furniture and Decoration Fair

31Jan-08Feb2009 | Parma - Italy Parma Mobilya Fuarı

31Jan-08Feb2009 | Parma - Italy Parma Furniture Fair

31Jan-08Feb2009 | Venice - Italy Habitat Venezia - Mobilya ve Yaşam Alanları Çözümleri Şov

31Jan-08Feb2009 | Venice - Italy Habitat Venezia - Furniture and Living Solutions Show

4Feb-06Feb2009 | Sydney - Australia AIFF - Avustralya Uluslararası Mobilya Fuarı 4Feb-08Feb2009 | Stockholm - Sweden Stockholm Furniture Fair -Uluslararası İsveç Mobilya Fuarı

4Feb-06Feb2009 | Sydney - Australia AIFF - Australian International Furniture Fair 4Feb-08Feb2009 | Stockholm - Sweden Stockholm Furniture Fair - International Swedish Furniture Trade Fair

4Feb-08Feb2009 | Tehran - Iran HOFEX & MEDEX - Uluslararas Ev ve Ofis Mobilyaları, Dekorasyon ve İç Mekan Dizaynları Fuarı

4Feb-08Feb2009 | Tehran - Iran HOFEX & MEDEX - International Exhibition of Home and Office Furniture, Decoration and Interior Design

6Feb-08Feb2009 | Bulle - Switzerland Salon Bois - Ağaç Sektörü Fuarı

6Feb-08Feb2009 | Bulle - Switzerland

7Feb-15Feb2009 | Rome - Italy CASAIDEA -Mobilya Döşemeleri ve Mobilya Fuarı

7Feb-15Feb2009 | Rome - Italy CASAIDEA - Furnishing and Furniture Exhibition

9Feb-12Feb2009 | Bad Salzuflen - Germany ZOW in Bad Salzuflen - Mobilya ve İç Mekan Dizayn Tedarikçileri Fuarı

9Feb-12Feb2009 | Bad Salzuflen - Germany ZOW in Bad Salzuflen - Trade Fair for the Furniture and Interior Design Industry Suppliers

9Feb-13Feb2009 | Las Vegas - USA Las Vegas Market - Las Vegas Yazlık/Kışlık Mobilya Pazarı Etkinliği

9Feb-13Feb2009 | Las Vegas - USA Las Vegas Market - Las Vegas Summer / Winter Furniture Market

ETKİNLİK TAKVİMİ OCAK - ŞUBAT

23Jan-26Jan2009 | Thessalonika - Greece

Salon Bois - Exhibition on Building and Living with Wood

200


EVENTS LIST JAN - FEB

09

12Feb-15Feb2009 | New Delhi - India Delhiwood - Uluslararası Ağaç İşleme Makineleri, Aksesuarları, Ham Madde ve Ürünleri Fuarı

12Feb-15Feb2009 | New Delhi - India

12Feb-15Feb2009 | Pordenone - Italy SamuLegno - Ağaç İşleme Makine ve Aksesuarları Fuarı

12Feb-15Feb2009 | Pordenone - Italy SamuLegno - Exhibition of Machinery and Accessories for the Woodworking Industry

12Feb-15Feb2009 | Prague - Czech Republic PRAGOINTERIER NEW DESIGN - Uluslar arası Mobilya, Yer Döşeme Malzemeleri, Ev Tekstili, Aydınlatma Ürün ve Aksesuarları

12Feb-15Feb2009 | Prague - Czech Republic PRAGOINTERIER NEW DESIGN - International Exhibition of Furniture, Floor Covering Materials, Home Textiles, Light Fittings and Accessories

12Feb-21Feb2009 | Tunis - Tunisia Tunis Mobilya Fuarı

12Feb-21Feb2009 | Tunis - Tunisia Tunis Furniture Exhibition

17Feb-20Feb2009 | Shanghai - China, PR WoodMac China - Uluslararası Ormancılık ve Ağaç İşleme Makine ve Tedarikçileri Fuarı

17Feb-20Feb2009 | Shanghai - China, PR WoodMac China - International Forestry and Woodworking Machinery and Supplies Exhibition

17Feb-20Feb2009 | Shanghai - China, PR FurniTek China - Uluslararası Mobilya Ürünleri Makine ve Aksesuarları Döşemelik Kumaş ve Malzemeleri Fuarı

17Feb-20Feb2009 | Shanghai - China, PR FurniTek China - International Exhibition of Machinery and Accessories for Furniture Production, Upholstery and Furnishings

17Feb-20Feb2009 | Shanghai - China, PR WoodBuild China -Uluslararası Ahşap ve Kereste Ürünleri Fuarı

17Feb-20Feb2009 | Shanghai - China, PR

18Feb-21Feb2009 | Guadalajara - Mexico Expo Mueble Internacional Invierno -Mobilya Fuarı

18Feb-21Feb2009 | Guadalajara - Mexico

24Feb-27Feb2009 | Kiev - Ukraine MTKT innovation -Uluslararası Mobilya Teknolojileri, Bileşkenleri, Tekstili Uzmanlık Fuarı

24Feb-27Feb2009 | Kiev - Ukraine

25Feb-28Feb2009 | Lyon - France Eurobois -Ağaç İşleme Makineleri ve Yapı Malzemesi Olarak Ahşap Fuarı 25Feb-28Feb2009 | Lyon - France Eurotips - Mobilya, İç mekan Düzenleme ve Dekorasyon Malzemeleri Fuarı 25Feb-01Mar2009 | Sofia - Bulgaria Furniture - Spring/Autumn - Uluslar arası Mobilya Ticaret Fuarı 26Feb-28Feb2009 | Lysa nad Labem - Czech Republic LIGNA BOHEMIA - Uluslararası Ağaç İşleme Makine, Ekipman ve Materyalleri Fuarı 26Feb-01Mar2009 | Verona - Italy Legno & Edilizia - Yapı Malzemesi Olarak Ahşap Kullanımı Profesyonellik Fuarı 27Feb-01Mar2009 | Tartu - Estonia SISUSTUS - Mobilya ve İç Dekorasyon Fuarı 28Feb-08Mar2009 | Turin - Italy Expocasa - Mobilya ve Yaşam Alanları Fikirleri Fuarı

Delhiwood- nternational Exhibition of Woodworking Machinery, Tools, Accessories, Raw Materials and Products

WoodBuild China - International Exhibition of Timber and Wood Products for the Furniture and Building Industries

Expo Mueble Internacional Invierno - Furniture Exhibition

MTKT innovation - Furniture Technologies, Components, Textiles - International Specialized Exhibition

25Feb-28Feb2009 | Lyon - France Eurobois - Woodworking Machinery and Timber for Construction Exhibition 25Feb-28Feb2009 | Lyon - France Eurotips - Furniture, Interior Design and Interior Decoration Components Exhibition 25Feb-01Mar2009 | Sofia - Bulgaria Furniture - Spring/Autumn - International Trade Exhibition 26Feb-28Feb2009 | Lysa nad Labem - Czech Republic LIGNA BOHEMIA - International Exhibition of Machines, Tools, Equipment and Materials for the Wood Processing Industry 26Feb-01Mar2009 | Verona - Italy Legno & Edilizia - Building with Wood - Professional Exhibition on the Use of Wood in Building 27Feb-01Mar2009 | Tartu - Estonia SISUSTUS Furniture and Interior Decoration Exhibition 28Feb-08Mar2009 | Turin - Italy Expocasa - Exhibition of Furniture and Ideas for Living


dünyadan / world

imm cologne 2009 Köln, 19 – 25 Ocak 2009

56

Koelnmesse GmbH tarafından organize edilecek olan IMM COLOGNE Uluslararası Mobilya Fuarı 19-25 Ocak 2009 tarihleri arasında Almanya’nın Köln şehrinde kapılarını açacak. 2008 yılında fuara toplam 18 holde ve 261,700 m2 alanda yapılan fuara 50 farklı ülkeden 1,251 firma katıldı ve fuarı 130 ülkeden 107,000 profesyonel ziyaret etti. Bu yıl fuar genelinde 50’yi aşkın ülkeden 1.200 dolayında katılımcı firma temsil edilecek. Avrupa ülkeleri arasında en güçlü katılımı başta İtalya olmak üzere, Danimarka, İsviçre, Hollanda, Fransa, Türkiye, Belçika ve Avusturya gerçekleştiriyor. Avrupa dışından gelecek katılımcı ülkeler arasında ise ABD, Çin (ve Hongkong), Japonya, Brezilya, Fas ve Tayland izliyor. 8 Ekim 2008 tarihinde İstanbul’da düzenlenen fuar basın toplantısında Koelnmesse GmbH Dekorasyon, Mobilya & Tekstil Fuarları Bölüm Müdürü Udo Traeger şunları kaydetti: “Fuarlar sadece trendlerin ortaya konulduğu bir mekan olmayıp, aynı zamanda bir pazar niteliği de taşır. Ne yazık ki şu andaki ekonomik ortam sektöre az da olsa gölge düşürüyor. Yüksek enerji fiyatları ve artan geçim giderleri tüketicilere çok az hareket alanı bırakıyor. Bu durumda yurtdışı pazarları giderek önem kazanıyor. Bu şartlar altında dünya mobilya sektörünün en önemli ticari fuarlarından biri olan imm cologne, gücünü daha da belirgin şekilde ortaya koyacak. “ “imm cologne fuarı ve PASSAGEN – Program kapsamında uluslararası tasarımcı ve üreticilerin gerçekleştireceği 150’yi aşkın nitelikli gösteri ile Köln şehri yine tasarım dünyasının ünlülerini bir araya getirmiş olacak.”

IMM COLOGNE which is organised by Koelnmesse GmbH will take place on January 19-25, 2009 in Cologne- Germany. In 2008, 1,251 exhibitors from more than 50 countries has participated in Cologne and the show was visited by 107.000 professional visitors from 130 countries. This year, from more than 20 countries. In total, around 1,200 exhibitors from more than 50 countries present their innovations in Cologne. The imm cologne also showcases the most comprehensive selection of European furniture, embedded within the international offering. Italy is the biggest European contributor, followed by Denmark, Switzerland, the Netherlands, France, Belgium and Austria. Participants from outside Europe include Turkey, the USA, China (including Hong Kong), Japan, Brazil, Morocco and Thailand. Udo Traeger,Vice President Furniture, Interior Design & Textiles at Koelnmesse GmbH said on the occasion of the Istanbul press conference on 8th October 2008 “Trade fairs don’t just have a trend function, they are always a market as well. Unfortunately, the general economic climate right now is looking rather gloomy. As a result of the high energy prices and the rising cost of living, consumers have less and less financial leeway. In this situation, foreign markets become increasingly important. In this situation the imm cologne, as one of the most important business fairs for the furniture industry in the world, can deploy its strengths to full advantage.”


imm cologne fuarını diğer büyük mobilya fuarlarından farklı kılan özellikler nelerdir?

Yenilikler – Eğilimler:

Tasarım:

imm cologne, dünya mobilya sanayiinin gelecek sezona ilişkin yeniliklerinin tanıtıldığı bir forum niteliği kazanıyor. Yaratıcı güçler ve yeni ürün geliştirme çabaları burada yoğunlaşırken, yeni standartlar burada belirleniyor ve itici güç oluşturacak fikirler yine bu fuarda ortaya çıkıyor. Beşinci kez hazırlanan Trendbook adlı kitap, gelecek sezonda Interior Design konusundaki belirleyici nitelik taşıyan eğilimleri kapsıyor.

Tasarım konusu “imm pure” bölümünde zirveye ulaşıyor. Bu bölümde dünyanın en önemli tasarım fikirlerini etkileyici bir şekilde sergiliyoruz. Burada çok ünlü ve duygu yüklü markalar yer alıyor. Ayrı bir jüri tarafından düzenlenen 48.000 metrekare alan üzerinde toplam 200 dolayında katılımcı firma dünyanın en önemli dekorasyon trendlerinin sergilendiği eşsiz bir gösteri sunacak.

Ürün çeşidinin uluslararası niteliği:

İş Dünyası:

imm cologne markası ve kalite iddiası uluslararası ürün çeşidinin zenginliğinden kaynaklanıyor. Örneğin imm comfort kapsamında koltuk ve kanepe, oturma grupları, iskemle, dinlenme koltukları, tekli koltuklar ve işlevsel kanepeler alanında dünyanın en zengin ürün çeşidi sunuluyor.

imm cologne fuarının bir diğer özelliğini ise ziyaretçilerin niteliği oluşturuyor. imm cologne fuarına gelen ziyaretçilerin % 70’den fazlası çalıştıkları firmalarda doğrudan karar alma sürecinde yer alan kişilerden oluşuyor. Dünya mobilya pazarını neredeyse eksiksiz yansıtmakta olduğundan uluslararası ticaret sektörü açısından en cazip B2B sipariş fuarı niteliği taşıyor.


dünyadan / world

why imm cologne is so different? An international offering:

58

The unique variety in the breadth and depth of its offering is not only the hallmark of the imm cologne, it is one of the standards we judge our quality by and unparalleled anywhere else in the world.The imm cologne shows what is probably the biggest range of upholstered furniture, suites, armchairs, divans, individual sofas and functional sofas anywhere on the planet

Business: In Cologne, people get together to do business. But it isn’t only quantity that counts: the imm cologne sets itself apart thanks to the high quality of its visitors as well. More than 70 percent of those who attend the event are directly involved in their company’s decision-making process. The imm cologne offers an almost complete picture of the world furniture market, and is thus the most attractive B2B order fair for international traders.

Innovations – Trends:

Design:

imm cologne is also the forum where the global furniture industry presents its new products and ideas for the coming season. In addition, the imm cologne has a hugely important function as a place for dynamic trend developments. It is a focal point for creative forces and innovative endeavours, a place where standards are set and a multitude of impulses triggered. For the fifth year in succession, the imm cologne’s Trend Book shows which developments in interior design will determine the coming season.

Design is a leitmotif that runs through every single segment, expressed in its most perfect form in the imm pure platform. It is here that we present an impressive ideas show of top-class international design in concentrated form, featuring such prominent, highly emotional brands as Cassina, Minotti, COR, interlübke, Ligne Roset or Walter Knoll. On 48,000 square metres of jury-curated exhibition space, they and other exhibitors – around 200 in total – will be presenting a unique body of work representing the most important interior design trends from across the world.


Interior Innovation Ödülleri

Interior Innovation Awards

imm Cologne 2009 fuarına katılan firmaların yenilikçi fikirleri bir kez daha Interior Innovation Ödülleri ile onurlandırılacak.

The top class innovative achievements of the exhibitors at the imm Cologne 2009 will again be honored with the famous Interior Innovation Award.

Interior innovation ödülleri, dizayn ve teknoloji, yeni materyallerin ve çözümlerin detaylı sunumu yanı sıra çarpıcı ürün consept ve başarıların da değerlendirildiği sektördeki önemli gelişmeleri ortaya çıkaran ve geniş kitlelere duyuran bir etkinlik olarak mobilya sektöründe haklı bir üne sahip.

The interior innovation award gives prominence to outstanding achievements in the furnishing sector. In addition to design and technology, this includes new kinds of material and solutions in detail, as well as outstanding product concepts and success in the market.

Bu yıl düzenlenecek olan yarışmanın alt kategorileri ise şöyle:

The prize will be awarded to the most prominent innovations in the following categories:

- En iyi Ürün - En iyi Sistem - En iyi Detay - Materyal Alanındaki Yeni Buluşlar - Klasik Alandaki Yeni Buluşlar

- Best Item - Best System - Best Detail - Material Innovation - Classic Innovation

Ödül töreni, geleneksel olduğu üzere fuarın ilk günü olan 19 Ocak tarihinde 3.1 numaralı holde yapılacak. Ödül kazanan ve ödüle aday gösterilen ürünler ayrıca özel bir sergi ile sunulacak.

The award ceremony is traditionally held on the first day of the fair, so on Monday, January 19, 2009 in hall 3.1. In a special exhibition afterwards, the award winning and the nominated products are going to be presented.


dünyadan / world

60

9. Ağaç İşleme Makineleri ve Orman Ürünleri Fuarı LISDEREVMASH 2009, Eylül’de Kiev’de Gerçekleşecek. Ağaç işleme endüstrisinin en önemli fuarlarından biri olan “LISDEREVMASH 2009” 22-25 Eylül 2009tarihleri arasında Ukrayna’nın başkenti Kiev’de dokuzuncu kez düzenlenecek. Kiev’de, her iki yılda bir düzenlenen fuar, Ukrayna-Avrupa pazarına girmek, pazar hakkında bilgi edinmek, ticari partner bulmak anlamında çok önemli bir fırsat yaratıyor. Fuar, mobilya üretimi, ağaç işleme, ormancılık ve yapılaşma konusunda 6000’den fazla sektör uzmanını bir araya getirecek. LISDEREVMASH, Ukrayna’daki en geniş uzmanlık fuarı olarak gerek Ukrayna içinde gerekse ülke dışındaki uzmanlar tarafından kabul görüyor. Fuar Ukrayna Endüstri Bakanlığı’nın, Ormancılık ve Ağaç Endüstrisi Departmanı tarafından destekleniyor. Ayrıca, Avrupa Federasyonu EUMABOIS tarafından deteklenen ilk fuar olma özelliğini taşıyor. Almanya’dan VDMA ve İtalya’dan ACIMALL birlikleri de kendilerine ait standlarda fuara katılarak destek veriyor. LISDEREVMASH Fuarı, ormancılık ve ağaç işleme için çok çeşitli makine ve ekipman yanı sıra mobilya ticareti, aksesuarlar, materyaller, kimyasal ürünler ve servisler gibi çok geniş bir yelpazeye ev sahipliği yapıyor. Fuarın Türkiye satış temsilciliğini Tureks Uluslararası Fuarcılık üstlenmiş durumdadır.

LISDEREVMASH 2009 The main exhibition event of woodworking industry of Ukraine – international Trade Fair LISDEREVMASH 2009 will take place on September 22-25, 2009. Exhibition is held with 2 year periodicity in Kiev – the capital of Ukraine. LISDEREVMASH” has for a long time been the convention for industry specialists. Each event is visited by more than 6.000 specialists, engaged in furniture manufacture, woodwork as well as construction and forestry LISDEREVMASH is the largest branch exhibition event in Ukraine, widely acknowledged by foreign and domestic experts. As the most important branch event, the exhibition is supported by the Department for forestry and wood industries of the Ministry of industrial policy of Ukraine, the State Forestry Committee and Association of woodworking equipment manufacturers and suppliers of Ukraine. LISDEREVMASH is the first Ukrainian trade fair, which has received the support of the European Federation of the producers of machinery and equipment for woodworking EUMABOIS and the branch associations of Germany (VDMA) and Italy (ACIMALL), which are represented by own national expositions. LISDEREVMASH offers a splendid opportunity for entering the Ukraine market, demand survey and business partner searching. It is a place where contracts are concluded and forecasts are made.


tasarım / design

62

Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışmasının Ödülleri Sahiplerini Buldu

MOSDER Başkanı Nazif Türkoğlu

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışmasının Ödül Töreni 20 Kasım’da, Mustafa Kemal Merkezi’nde (MKM) gerçekleştirildi. Ulusal Ev Mobilyaları Tasarım Yarışması’nda, 26 üniversitenin 379 projesi arasından 24’ü ödül almaya değer görüldü. Ödüllü projeler arasında kahvaltı sehpası işlevi görebilen yatak başından gençlerin odalarındaki dağınıklığa tek dokunuşla çözüm sunabilen genç odasına, uyku dışında da zaman geçirmeyi keyifli kılan yatak odasından duvarların kalktığı dekorasyon anlayışına yönelik yeni mobilya kullanım senaryolarına uzanan pek çok yenilikçi tasarım yer alıyor. Yarışmanın kategorileri; genç odası, kanepe, aksesuar, yatak odası, oturma grubu ve yemek odasından oluşmaktaydı.

Winners of the National Home Furniture Design Contest received their awards The award ceremony of the 4th National Home Furniture Design Contest organized by the Association of Turkish Furniture Manufacturers (MOSDER) was conducted on 20 November at Mustafa Kemal Merkezi (MKM-Mustafa Kemal Center). 24 of the 379 projects prepared by 26 universities became entitled to receive the awards of the National Home Furniture Design Contest. Among the awarded projects there were numerous innovative designs ranging from a bed head functioning as a breakfast table to a teenager furniture group solving the young’s untidiness problem with a single touch or from bedrooms enabling having great times except the sleeping times to a decoration concept having removable walls. The contest consisted of some various categories such as teenager group, couch, accessories, bedroom, sitting group and dining room.


64

genç

tasarım / design

odası Çalışma masası, yatak, depo, LCD ekran ve af ünitesini bir bütüne sığdıran tasarımıyla Gökhan Akyüz, Hacettepe Üniversitesi Teenager group: Gokhan Akyuz from Hacettepe University with his design banding together a work table, a bed, a closet, an LCD monitor and a shelf unit.

Kategori: Genç odası kategorisi Konsept: Günümüz trenlerinin gereksinimlerini karşılayan yaşam ünitesi Kullanılan Malzemeler: Yatak ünitesinin malzemeleri kontraplak, lake boya, elektronik mekanizma (lcd ekran), satin krom dolap ekipmanlarıdır. Oturma odası ünitesi pleksiglas Kullanılan Teknikler: Ana gövde kontraplakların yekpare olarak kesimiyle oluşturulmasından sonra iki kenarda oluşan simetrik formun ortadaki taşıyıcı basamaklar ile birleştirilerek boyutsal hacime kavuşturulmasıdır. Ortaya çıkan modülün lake boya tekniği ile son hale gelmesidir. Bu üniteyi sıradışı kılan gövdeye entegre elektronik mekanizmanın kullanılmış olmasıdır.

oturma odası

Mansiyon Ödülü Kategori: Oturma grubu İsim Önerisi: Trio Konsept: Trio üçlü, ikili ve tekli oturma elemanlarını tek bir ünitede toplayan ve kullanıcının isteğine bağlı olarak oturma ünitesini kendisinin değiştirebildiği bir tasarımdır. Malzemeler: Metal konstrüksiyon, poliüreton kumaş ve ahşap Üretim Teknikleri: Metal konstrüksiyon üzerine poliüreton ve kumaş kaplama


Oturma biçimine göre uyarlanarak, sırtlık ve tabla çözümünü de bünyesinde barındıran tasarımıyla Saliha Dönmez, Mimar Sinan Üniversitesi Couch: Saliha Donmez from Mimar Sinan University with her couch design adjustable according to the sitting position and comprising backrest and tray solutions.

kanepe

- Kanepe - Bukalemun - İnsanların oturma biçimlerine uyarlanabilen, bunu yaparken oturma pozisyonuna uygun destek ya da tabla olabilen sırtlık çözümü ile sade uygulanabilir bir kanepe tasarımı - Poliüretan, metal profil, ahşap konstrüksiyon - Stand ahşap, metal üretim teknikleri, poliüretan kalıp ve standart kumaş kesim - kaplama

aksesuar Askılık ve şemsiyeliği Pernambuko ağacı ve Afyon mermeri ile bütünleştiren tasarımıyla Emre Cemal Turan, Ferit Aydın, Hamit Ebeş, ODTÜ Accessories: Emre Cemal Turan, Ferit Aydın, Hamit Ebes from METU with their design combining a coat hanger and an umbrella stand with Pernambuko tree and Afyon marble

Kategori: Aksesuar İsim: Alvar Konsept: Alvar askılık ve şemsiyelik kavramlarını pernabuko ağacı ve Afyon mermerinden oluşan tasarımında birleştiren bir üründür. Alvar form ve malzemedeki doğallığıyla temel fonksiyonlarını yerine getiren bulunduğu mekanda dekoratif bir nesne olarak da kendini konumlandırmaktadır. Malzeme: Pernabuko ağacı, mermer yada granit Üretim: Laminasyon yapıştırma


tasarım / design

66

yemek odası

Mansiyon Ödülü


tasarım / design

68

yatak odası

Kategori: Yatak odası İsim Önerisi: uSSe Konsept: Günümüz üretim tekniklerine ve ihtiyaçlara uygun yeni, fonsiyonel çözümler getirmek. Malzemeler: MDF, ahşap kaplama, çelik profil, fiber Üretim Teknikleri: Lamine kalıplama, döküm


Yatak başlığı televizyon izlemek için yön değiştirebilen işlevsel tasarımıyla Erkal Tuntaş, Muammer Erel, Erhan Yaman, Mimar Sinan Üniversitesi.

Bedroom: Erkal Tuntas, Muammer Erel, Erhan Yaman from Mimar Sinan University with their functional bed head design that can be oriented according to the direction of the television.


tasarım / design

Maksder

Mobilya Aksesuar Tasarım Yarışması

70

Türk mobilya aksesuar sektörüne yönelik olarak bir çok etkinliği çalışma programı içerisine alan Mobilya Aksesuar Sanayicileri Derneği MAKSDER , sektöre ivme kazandırmak, yeniliklerin önünü açmak, yeni istihdam kaynakları oluşturmak ve Ar-Ge çalişmalarına destek olmak amacıyla, bir tasarım yarışmasını hayata geçiriyor. MAKSDER Aksesuar Tasarımı Yarışması’na üniversitelerin Endüstri Ürünleri Tasarımı ,Iç Mimarlık ve Tasarım Bölümleri, Mobilya Dekorasyon ve Orman Endüstri Mühendisliği Bölümleri ile tasarım işleriyle uğraşan kişisel yetenekler hedefleniyor. Yarişmaya katılan tasarımlar, Mimar Sinan ve İstanbul Üniversitesi Endüstri Tasarım Bölümü öğretim üyeleri ve ETMK (Endüstriyel Tasarimcılar Meslek Kurulu) ile MAKSDER üyelerinden oluşacak bir seçici kurul tarafindan derecelendirilecek. Yarışma sonuçlarının 2009 yılı sonbaharında açıklanması ve ödüllerin gerçekleştirilecek görkemli bir törenle sahiplerini bulması bekleniyor.

Furniture Accessories Design Contest The Association of Furniture Accessories Manufacturers (MAKSDER) including numerous activities into its working schedule in favor of Turkish furniture accessories industry actualizing a design contest to accelerate the industry, to pave the way for innovations, to create new employment sources and to support the R&D activities. MAKSDER aims the participation of university departments such as industrial design, interior architecture and design, furniture decoration and forest industry engineering and individual talents engaging with design activities. The competing designs will be evaluated by a selection committee composed of academicians of Departments of Industrial Design of Mimar Sinan University and Istanbul University members of the Professional Organization of Industrial Designers (ETMK) and members of MAKSDER. It is planned that the results of the contest will be declared in the fall of 2009 and the awards will be delivered to the winners with a splendid ceremony.


tasarım / design

72

Tasarım sihirbazı Tord Boontje “Eğer alışıldık şeyler yapmak isteseydim, bu yaptıklarımı yapmazdım” Tord Boontje Milano Uluslararası Mobilya Fuarı’nın en yaratıcı ve şaşırtıcı ismi oldu. Kumaşa renk ve kesim konusunda araştırmacı ve sınırları zorlayan bir yaklaşım getiren Tord Boontje, Hollanda’da 1968 yılında doğdu. Kimine göre tasarımın dâhisi, kimine göre de çılgın bir kâşif. Doğal motiflerle ileri teknolojiyi ve endüstriyel malzemeleri birleştirerek, hayranı olduğu 17- 18. yüzyılın romantizmini yakalamış. Özellikle son iki yıl Moroso ile büyük bir başarı yakalayan Tord Boontje, Dartington Crystal için vazo Kaynak: artistanbul koleksiyonu, moda tasarımcısı Alexander McQueen için gözlük, Habitat ve Artecnica firması için aydınlatma ürünleri ve Swarovski için avize tasarlıyor. Herkese ulaşabilen yanını simgeliyor. 2003’te Milano Mobilya Fuarı’nda yılın tasarımcısı seçildiği proje Inflorescence ile Tord Boontje, binlerce insanı peşinden koşturan bir isim. Tord Boontje, tasarladığı ürünlerle “bekleme listesi” yaratıyor. Organza, alkantara, dijital baskılar, deri, pilili, işlemeli ve lazer kesim kumaşların kullanıldığı tasarımlarında eski ve yeninin, doğallık ve teknolojinin tören geçidi gerçekleşiyor. Hollanda’da Eindhoven Tasarım Akademisi’nde endüstri tasarımı okuduktan sonra 1992’de Londra’daki Royal College of Art’a geçen ve ilk çalışmalarını ortağı Emma Woffenden ile birlikte yeniden dönüştürülmüş alternatif malzemelerle gerçekleştiren Tord Boontje, New York, Londra, Milano gibi tasarım dünyasının merkezlerinde pek çok sergi açtı. Blueprint, Dedalus Tasarım Yarışması ve Elle Decoration Uluslararası Tasarım Yarışması gibi organizasyonlarda birçok kez yılın tasarımcısı seçildi. Kuruluma hazır mobilyalar ve ortağıyla kurduğu TranSglass firmasında ürettiği geri dönüşümlü hammaddeden üretilen cam şişeler, Boontje’nin herkese ulaşabilen yanını simgeliyor.

Eski ile yeniyi, doğal olanla teknolojiyi bir araya getirmesi ile tanınan Tord Boontje, tasarımlarıyla gotik tarzın bilinmeyenlerine romantik bir yolculuk yapıyor.


“If I wanted to make ordinary things I could not create the ones I did” says Tord Boontie and he has been the most surprising and creative name of the Milan International Furniture Fair. Tord Boontie was born in 1968 in Holland. He is a genius to some and a crazy explorer to others. He has developed a variety of products and furniture pieces including chairs and sofas, lighting for Habitat and Artecnica, chandeliers for Swarovski, vases for Dartington, watches and eye wears for Alexander McQueen. Tord Boontje has won Designer of the year award in 2003 at Milan International Fair with his project called “Inflorescence”. There is a waiting list for his creations .He is blending old and new, natural and technology with using Organza, digital prints, leather, pleats, laser cut fabrics. He first studied industrial design at the Design Academy in Eindhoven and followed this with a masters from the Royal College of Art in London in 1992. His has performed his first works with his partner Emma Woffenden and they used alternative materials. He opened solo exhibitions in centre of design world like New York, London, Milan. He has been selected several times as Designer Of The Year.

Wizard of Design Tord Boontje

Tord Boontje is known with mixing natural and technology. He is taking a romantic journey to gothic style with his designes. Source:artistanbul


tasarım / design

Dünyadan tasarım örnekleri

Davis Mobilya’dan

74

Açık ve hareketliliğin çok olduğu bekleme salonları için kanepe şeklindeki oturma grupları son derece yaygın olarak kullanılıyor. Basit, bakımı ve temizliği kolay ve uygun fiyatlı olmaları nedeniyle diğer oturma gruplarına gore daha çok tercih ediliyor. Kanepe formundaki oturma grupları, bir yerden ötekine ulaşmaya çalışan ziyaretçilerin birkaç dakika dinlenmelerine imkan vererek bekleme salonları için çok uygun bir alternatif oluyor.

Bekleme Salonu GruplarıGrupları Bench seating is a popular design solution for open, high traffic lounge areas. Simple, easy to maintain, and priced lower than conventional sofa seating, benches work well in areas where visitors just need to pause a moment as they pass from place to place.

ZA Kanepe Serisi.. Stil Sahibi Bir Oturma Grubu ZA Bench Series… A Seat with Style and Shape Japon tasarım grubu Shin&Tomoko Azumi tarafından tasarlanan ve Japonca’da “oturma” anlamına gelen “ZA” adı verilen still sahibi bir oturma grubu. Tekli, ikili ve kavisli olmak üzere 3 basit üniteden oluşuyor. Yuvarlak, kavis şeklinde ya da düz formatlarda kullanılabiliyor.

The Japanese design team of Shin and Tomoko Azumi appropriately named this bench collection ZA, which in Japanese means “to sit.” Three simplistic units – one seat, two seat, and curved seat units – may be configured in circular, curves, or simple straight formations.


Radius Kanepe tasarımları, geniş mekanların ihtiyacına uygun çözümler sunuyor. Tekli gruplar kavis yapmaya yarayan parçalarıyla özel daire şeklinde köşe grupları oluşturabiliyor.

When open spaces need a solution, Radius offers both single and double benches in one, two, and three seat units. Single benches have curved seating units to make those special corner connections. The benches maintain the radius details in the upholstered seats.

RADIUS… Kanepeler… RADIUS…Benches


tasarım / design

76

Türkiye’ nin en çok uluslararası tasarım ödülüne sahip markası

NURUS

IF 2009’ un da sahibi oldu!

Nurus, 39 ülkeden 2808 ürünün katıldığı IF Product Design Award 2009’ da Alper Böler&Ömer Ünal tasarımı Sema Sehpa ile ödül kazandı. Nurus daha önce 3 IF, 2 Red Dot, 2 Designpreis, IFDA, Dutch Good Industrial Design, Design Management Europe ve DesignTurkey ödülleri kazanmıştı. Adını dervişlerin uyum ve dengeyi sembolize eden dansından alan, çok yönlü kullanıma sahip olan Sema Sehpa; dergi, kitap ve gazeteleri düzenlemeye yarayan fonksiyonel ünitesiyle daha anlamlı ve yenilikçi bir tasarım anlayışının ürünü. Sehpanın tablasında mdf ve taşıyıcı ayağında çelik malzeme kullanıldı.

NURUS, Turkey’s most international design award-winning brand, received “IF 2009 Nurus received IF Product Design Award 2009, to which 2808 products from 39 countries had participated, with the design of Sema Table by Alper Boler&Omer Unal. Nurus had received 3 IF, 2 Red Dot, 2 Designpreis, an IFDA, a Dutch Good Industrial Design, a Design Management Europe and a DesignTurkey awards previously. Sema Table, which is named after the dance of dervishes symbolizing harmony and balance and which is multi-functioned, is a fruit of a more meaningful and more innovative design concept, together with its functional unit to arrange magazines, books and newspapers easily. The tray of the table is made of MDF and the legs of the table are made of steel material.


tasarım / design

78

Sade olanı başarmak... Accomplishing the Simplicity...

Adnan Serbest, 21 Ekim’de Antrepo 3’te düzenlenen “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri” töreninde 4 ödülü birden aldı. MOBSAD üyesi olan Adnan Serbest, “Design Turkey 2008 Endüstriyel Tasarım Ödülleri” kapsamında 2006 ve 2007 yıllarında imm cologne tarafından en iyi ilk 100 tasarım arasına giren No.8 Berjer ile “Üstün Tasarım Ödülü”nü, Mis Koltuk, Case Case Kitaplık ve Kayra Sandalye ile “İyi Tasarım Ödülü”nü kazandı.

A D N A N S E R B E S T

Adnan Serbest received 4 awards from the contests “Design Turkey, Industrial Design Awards” conducted at Antrepo 3 in 21 October. Adnan Serbest, a member of The Furniture Industrialists’ and Businessmen’s Association, received “Outstanding Design Award” with his no.8 Berger, which was introduced by imm cologne among the best 100 designs and received “Best Design Award” with his Mis Couch, Case Case Bookcase and Kayra Chair in 2006 and 2007.


Hızlı Değişen Yaşamda Esnek Dizaynlar Design in a fast-changing society

Flexibility Tasarım: B&T Design

Labirent yollar ile üst üste yığılmış binalar şaşırtıcı bir ilişkideler. 2050 yılında dünya nüfusunun %90’nı karmaşası şimdiden büyüyen şehirlerde yaşıyor olacaklar. Şehir panoraması , şimdiden birbirine bağlanmış materyal objeler ile insan eliyle üretilmiş manevi faktörlerin birleşiminden oluşuyor. En kaotik alanlar ise, koşulların her hareketimizi kısıtladığı , engellediği anlarda yaşanıyor. Ne yazık ki her gün kullandığımız ürünler zayıf adaptasyon yeteneğine ve esneyememe özelliğine sahipler. Esneklik, aynı anda ihtiyaç ve cevap olabilmesi ile önceden hazırlanmış çözümlerden uzaklaşmak, bu konudaki duvarları yıkmak anlamında çok önem kazanıyor. Sorunlara cevap olarak esneklik, bireylerin değişikliklere çok hızlı cevap verebilmesini ve bu sayede beklenmeyen sonuçlar alınmasını sağlıyor. Hızlı Değişen Yaşamda Esnek Dizaynlar sergisi esneklik ile dizayn arasındaki ilişkiyi sorguluyor. Esnekliğin, herhangi bir sistemi veya parçalarını değiştirilebilir, adapte edilebilir ve başka uygulamalarla ya da orijinal dizaynıyla kullanılabilir hale getirebilirliği hakkında örnekler veriyor. Öyküsel ve deneysel yöntemlerle yapılan keşifler gösteriyor ki dünyayı ve toplumu farklı yollardan dizayn etmek için konseptin adapte olabilme özelliğinin zengin olması , şehir ve çevre dönüşümlerinde daha esnek, dayanıklı ve aynı zamanda değişikliğe uygun alanlar yapılması gerekiyor. Kaynak: www.torinoworlddesigncapital.it

Labyrinths of roads, agglomerations of buildings, mazes of relations. In 2050 over 90% of the world’s population will live in cities, places that already today are characterised by growing complexity. The urban panorama is a system of close-knit connections between material objects and immaterial factors produced by man. An often chaotic space, that conditions, restrains and sometimes paralyses movement, considerably reducing the space for manoeuvre of individuals. Too often, in fact, the structure and products used every day are characterised by rigidity and poor adaptability. In this scenario, flexibility becomes a need and a response at the same time. Flexibility as a need to break down walls, to leave well-trodden paths, to step away from pre-packaged solutions. Flexibility as a response: an attitude that allows individuals to react to a context that changes at ever-increasing speed and produces unexpected results, sometimes with an explosive impact. The exhibition “Flexibility - design in a fast-changing society” poses questions about bonds between flexibility and design, where flexibility is intended as the ease with which a system or components of it can be modified and adapted for use in different applications or settings to the ones for which they were originally designed. A narrative and experiential path explores the diverse ways of designing the world and society starting from a concept of adaptability, from the perspective of transforming town and city environments into more elastic places, durable but also welcoming and changeable spaces. Source: www.torinoworlddesigncapital.it


tasarım / design

80

“ Birinciliği kazanan desen tasarımı. / Prize winning design.”


Geleceğin Tasarımcıları Belirlendi… Boyteks ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “İstikbal Ulusal Tekstil Desenleri Yarışması” ödül töreni, 26 Aralık’ta üst düzey yöneticilerinin katıldığı bir törenle gerçekleştirildi. Döşemelik kumaş, yatak yüzü kumaşı, iç mekân tekstil aksesuarları desenlerini tasarlamaya yönelik yapılan yarışmaya “Tekstil ve Moda Tasarımı”, “Resim”, “Grafik”, “Baskı Sanatları”, “Geleneksel Sanatlar” ve “Seramik” bölümlerinde eğitim gören lisans, lisansüstü öğrencileri ve yeni mezun olan öğrencilerin eserleri katıldı. Türkiye çapında 20 üniversiteden toplam 625 eserin katıldığı yarışmada birinciliği Mimarsinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Evre Başak Okumuş, ikinciliği, Marmara Üniversitesi Tekstil Sanatları Bölümü Mezunu Vuslat Tunç, üçüncülüğü ise Mimarsinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü 3. Sınıf Öğrencisi Şimal Yavuz aldı. Seçilen 5 tasarıma da mansiyon ödülü verildi.

“İstikbal Ulusal Tekstil Desenleri Yarışması Ödülleri” Sahiplerini Buldu

Future Designers are stated… “Istikbal National Textile Designs Awards” is organised by Boyteks and Mimar Sinan Fine Arts Faculty On the occasion of Istikbal National Textile Designs Awards ceromony high profile business leaders came together on 26 December 2008 to honour this year’s award winners on stage. Fine Art Faculty students, graduated students and postgraduate students participated in the Istikbal National Textile Designs Awards competition with their creations for upholstery fabric, bearing surface, interior tekstile accessories. 625 compositions from more than 20 universities present their innovations in Istikbal National Textile Designs Awards and Evre Basak took the first place. Vuslat Tunc was in the second place and Simal Yavuz was third. Also five other projections were appreciated with honorable mention.


araştırma / research

84

Bir Ülke Atina Büyükçelçiliği Ticaret Müşavirliği’nin hazırladığı Rapor, Yunanistan mobilya sektörüne ışık tutmaktadır. Mobilya üreticileri ithalat-ihracat hedeflerini belirlerken bu verleri dikkate almalıdırlar.

25 AB ülkesinin önümüzdeki 5 yıllık sürede mobilya tüketiminin hızla artacağı düşünüldüğünde, Yunanistan’ın imalat açısından ihtiyaçlara yeteri kadar cevap verip veremeyeceği de düşünülmektedir. Yunanistan’ın en büyük ve saygın araştırma kurumlarından biri olan ICAP’ın mobilya sektörüne ilişkin olarak yapmış olduğu bir araştırmaya göre, gerek yurtiçi gerekse yurtdışından (örn. IKEA) gelerek Yunan piyasasında belirli bir yer edinen ev mobilyası mağaza zincirleri mobilya piyasasındaki rekabet baskılarını yoğunlaştırmışlardır. Bu rekabetin sonucu olarak üretim hacminde azalma meydana gelirken ithalatta ise önemli bir artış meydana gelmiştir.

İthalatın gerçekleştiği başlıca ülkeler; İtalya, İspanya ve Türkiye’dir. ICAP’ın araştırmasında değinilen bir diğer konuya göre, sektördeki işletmelerin çoğu, rekabet edebilmenin çözümünü perakende satışları ve dağıtım kanallarını genişletme ile franchising yöntemini kullanmada görmektedirler. Yunanlılar’ın tüketim harcamaları içindeki ev mobilya ürünlerinin payının 2010 yılına kadar yükseleceği tahmin edilmektedir. Sözkonusu değişikliklere ilişkin tahminler AB ülkelerindeki gelişmelere yönelik tahminlerle kıyaslandığında, AB’nin genelinde bir durağanlık yaşanırken, Yunanistan’da marjinal bir artışın meydana geleceğine işaret etmektedir. Yunanistan’ın mobilya sektörü dinamik bir üretim kapasitesine sahip olan sektörlerden biridir. Sektördeki üreticiler özellikle ürün kalitesine ve ürünlerin doğru şekilde tanıtılmasına ve reklamına büyük önem vermektedirler. Artık pazarda aranan unsur yeni ve değişik tasarımlardır. Bu tasarımların yüksek kalite ve makul fiyatlarla kombine edilmesi halinde, pazarlanma şansı çok yüksektir.


Yunanistan

Uluslararası pazarın eğilimlerine bakıldığında, ihraç edilen mobilya ürünlerinde çok yüksek kalite standartlarının uygulanması gerektiği anlaşılmaktadır. Sektörde rekabetin artışı ve ürünlerin birbirine çok benzemesi, mobilya şirketlerinin tüketicileri cezbetme açısından başka ölçütleri ön plana getirmektedir. Bunlar ürün kalitesi ve ambalajına daha çok önem verme ve ürünleri piyasada markalaştırma çalışmalarıdır. Bunların yanısıra, gerek satış öncesi, gerekse satış sonrası sağlanan hizmetler de büyük önem kazanmaktadır. Satış öncesi sağlanan hizmetlerin alışılagelmiş ve olağan olmasına rağmen, satış sonrası müşteri hizmetleri son yıllarda önem kazanan bir konudur. Özellikle, satış sonrası hizmetlerdeki kalite, ürünü tamir etme olanağı, kullanım talimatları, bakım talimatları sunma ve her tür sorunu çözmeye yönelik hizmetler artık bir ürünün seçiminde belirleyici rol oynamaktadır ve şirketlerin satışlarını etkilemektedir. İthalat rakamlarının artışı ve pazarın sınırlı kalkınma imkanları ev mobilyası sektöründeki iç üretimin azalmasına yol açmaktadır. Ev mobilyası iç üretimi de güderek düşüş kaydetmektedir. Bunun nedeni ise birçok küçük ve orta ölçekli üreticinin hacim açısından küçülmesidir. Bunun aksine, mobilya ithalatında artış kaydedilmiş olup, 2000’li yıllarda ithalat değerlerinin ikiye katladığı tahmin edilmektedir. İthalat yapılan ülkelerin başında AB’den İtalya, AB dışından ise Türkiye ile Çin gelmektedir.


araştırma / iresearch

Yunan Ağaç Piyasası 86

Yunanistan’da Yerli Hammadde Az ve Düşük Kalitededir. 2000-2005 yıllarını takiben gerek üretim maliyetlerinde gerekse, pazarlama yöntemlerinde rekabet gücünü kaybederek özellikle uzak doğudan gelen mallar ile rekabet edemeyen sektör ciddi anlamda zorlanmaya başlamış, ağaç sektöründe faaliyet gösteren işletme sayısında son yıllarda azalma meydana gelmiştir. Bu durum sırasıyla sektörde çalışanların sayısında azalmaya ve ihracatta düşüşe yol açmaktadır. Diğer yandan, ithalatta yükseliş trendi izlenmektedir. Sektörün sağlıklı bir şekilde işleyip ayakta kalabilmesi için öncelikle bazı sorunların çözülmesi gerekmektedir. Yapılan araştırmalara göre, Yunanistan Mobilya sektörünün başlıca sorunları şunlardır: 1. Yerli hammaddelerin kıtlığı ve düşük kalitesi. Bu durum sırasıyla ithal hammadde bağımlılığına yol açmaktadır. 2. Ağaç orijinine dair sertifika eksikliği. 3. Düşük kalitede ağaç ürünleri ithalatı. 4. Sektör ürünlerinin belirli bir standarda sahip olmaması. 5. Teknik ve mali altyapının yetersizliği (karayolu ağları, limanlar vs.). Böylece ürünlerin dolaşımı zorlaşmakta ve nakliyat maliyetleri yükselmektedir. 6. Üretim maliyetlerinin özellikle işgücü maliyetlerinin nispi olarak yüksek olması ve işgücü verimliliğinin düşük olması.


Mobilya ve Mobilya Perakende Piyasası Sektörün küçük şirketlerden oluşması, İtalya’dan ithal edilen mobilya oranının çok yüksek olması ve dağıtım kanallarıyla satış ağlarına katılım konusunda hakim olan genel güvensizlik ortamı, büyük ve organize mağazalar zincirinin Yunan pazarına girmesini kolaylaştırmaktadır. Bunun sonucu olarak ise küçük işletmeler kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorunların çaresi Yunanistan çapında organize olmuş bir satış zincirinin yaratılması, belirli ürünlere yoğunlaşma, fiyatlara ve tasarıma dayanarak doğru malzemelerin seçimi, üretimde kalite kontrolünün yerleşmesi ve şirket profili oluşturmadır. Mobilya perakende satış piyasası 2006 yılındaki kriz döneminde yoğun baskılara maruz kalmaya devam etmiştir. Sektörün birçok şirketi stratejik planlamasını değiştirmek zorunda kalmıştır. Yüksek fiyat politikası uygulayan perakende zinciri firmalar iflas etmişlerdir. Yunanistan mobilya perakendesinde başarılı olan pek çok şirket, kriz döneminde alışverişi canlandırmak için büyük indirimlere girmiştir. Buna paralel olarak, tüketicilerin nakit darlığı engelini aşmak amacıyla bankalarla işbirliği yaparak 12 taksitten başlayan (faizsiz) vadeli satışlara yönelmişlerdir.

Yunanistan’ın Mobilya İthalatı ve Türkiye İle Ticari İlişkiler

İthalat nedenlerine bakıldığında başlıca neden fiyatlar olup, tüccarlar için tasarımın da rol oynadığı anlaşılmaktadır. Buna göre varılan sonuç, Yunanistanlı üreticilerin nihai talebi de etkileyen bu iki değişkenle ilgili yüksek rekabet sorunu yaşadıklarıdır. Yunanistan’ın toplam ithalatı, yıldan yıla ciddi oranlarda artan bir seyir göstermektedir.

Türkiye’nin Yunanistan’a yaptığı ihracat, son yıllarda önemli ölçüde ivme kazanmıştır. Yunanistan’ın Türkiye’ye yaptığı ihracat ise oldukça sembolik denecek boyutlardadır. Türkiye’nin Yunanistan’a ihracatı son yıllarda ciddi bir ivme kazanarak artmaktadır. Artma hızı bakımından Çin hariç, diğer ülkelerin hepsini geride bıraktığı gözlemlenmektedir. Araştırmalara göre Yunan tüketicisi diğer Avrupa ülkelerinin aksine, Türk ürünlerinin kalite ve standardı konusunda herhangi bir önyargıya sahip değildir ve fiyatın uygun olması halinde Türk ürününü tereddüt göstermeden tercih etmektedirler. Bu nedenle, ürünlerimizin sağlıklı bir şekilde tanıtılması halinde Yunan pazarındaki şansımızın çok yüksek olduğu düşünülmektedir. Özellikle Uzak Doğudan gelen ucuz mallara karşı maliyet dezavantajı nedeniyle rekabet güçlüğü içinde olan üretime yönelik firmaların büyük bir çoğunluğu üretimlerini durdurarak ithalata yönelmektedirler. Araştırma sonuçlarında çıkan tesbitlere göre Yunanlı alıcı çok ciddi bir fiyat avantajı olmaması halinde coğrafi yakınlık nedeniyle Türkiye’yi tercih etmektedir.Türkiye’deki mevcut ağaç çeşitliliği ve kalitesini de hesaba aldığımızda Yunanistan çok ciddi bir potansiyele sahiptir. Yunan pazarında son yıllardaki atılımlarıyla çok önemli bir yer edinen ve ithalatında üçüncü sırayı alan Türk mobilyası her geçen yıl daha fazla pay almakta olup, ihracatımız ciddi bir ivme kazanmıştır. Türkiye’deki mobilya sektörü özellikle son on yılda tahminlerin ötesinde bir gelişme göstermiş olup, sahip olduğu teknolojik alt yapı ve üretim imkânları ile bölgenin en önemli üreticilerinin başında gelmektedir. Ülkemizde mobilya sektörünün en fazla geliştiği bölgeler olan İstanbul, Ankara ve Kayseri, Bursa, Bolu, Eskişehir, Sakarya, Zonguldak, Trabzon, Balıkesir, Antalya, Burdur ve Adana ve yörelerinin ulaşım imkanları açısından da çok gelişmiş olması, son yıllarda yapılan teknolojik ilerlemeler ve kapasite arttırımı,Yunanistan’dan gelecek olan her türlü talebe cevap verebilecek kapasitededir. KAYNAK : Atina Büyükçelçiliği Ticaret Müşavirliği


araştırma / research

88

Mobilya Sektöründe Neredeyiz?

Türkiye’de mobilya sektörüne direkt veya dolaylı şekilde hizmet eden işletme sayısı 650 bin’dir.

Türkiye’nin mobilya ihracatı istikrarlı bir büyüme trendi gösteriyor. İhracatta en önemli sektörler olan tekstil ve otomotiv den sonra mobilya sektörü Türkiye’nin üçüncü büyük sektörü haline gelebilecek potansiyele sahip. Resmi kayıtlara göre, Türkiye’de mobilya sektörüne direkt veya dolaylı şekilde hizmet eden işletme sayısı 650 bin’dir. Sektörün büyük bir iş geliştirme kapasitesi var. Mobilya üreticileri yanında, tekstil, aksesuar, makine, sunta, kaplama, boya, cila, sünger gibi hammadde imalatçıları, mimarlar, dekoratörler de bu çarkın içindedir. Kamuoyunda “uyanan bir dev” gibi tanımlamalarla yorumlanmaya başlayan mobilya sektörü, gücünün ve etkisinin farkında olmaya başlıyor. Pek çok marka, ihracat ataklarıyla parlamaya devam ediyor. Mobilya üreticileri, kalitelerini ve AR-GE yatırımlarını artırmaya yönelirken, farklı-özgün tasarımlarla da öne çıkmaya çalışıyorlar. Farklılaşmanın ve markalaşmanın önemini kavrayan mobilya firmaları, son yılların en çok reklam veren firmaları arasında olmaya başladı. Televizyon, radyo, gazete, dergi gibi reklâm mecralarında ve billboardlarda sıklıkla rastlanıyor artık. Mobilya üreticileri, kalitelerini ve AR-GE yatırımlarını artırmaya yönelirken, farklı-özgün tasarımlarla da öne çıkmaya çalışıyorlar. Farklılaşmanın ve markalaşmanın önemini kavrayan mobilya firmaları, son yılların en çok reklam veren firmaları arasında olmaya başladı. Televizyon, radyo, gazete, dergi gibi reklâm mecralarında ve billboardlarda sıklıkla rastlanıyor artık. TOBB’nin raporuna göre: Türkiye mobilya ihracatı son on yılda 105,3 milyondan önemli oranda artarak 1.027 milyon dolara ulaşmıştır. Sektör, Avrupa ve Orta Doğu ülkeleri ağırlıklı olmak üzere yakın komşularımıza yaptığı ihracatta son yıllarda hızlı artış göstermiştir. Türkiye en çok Almanya’ya mobilya ihracatı yaparken onu Irak, Fransa, İran, Hollanda, İngiltere, Romanya ve Rusya, Yunanistan gibi ülkeler izliyor. Türkiye’nin toplam mobilya üretim kapasitesinin büyük bir kısmına İstanbul, Ankara ve Kayseri sahip. Bu şehirleri Bursa, Bolu, Eskişehir, Sakarya, Zonguldak, Trabzon, Balıkesir, Antalya, Burdur ve Adana izliyor.

Where do we stand in the furniture industry? Turkey is showing a steady growing trend in furniture export ector. Furniture sector has the potential of becoming third out of first three export items by following textile and automotive. According to official records there are 650 thousand enterprise who serves to furniture sector directly or indirectly. Furniture sector creates a huge work capacity not only manufacturers but for those textile, accessories, machine, chipboard, veneering, paints, varnish, foam rubber etc companies. Furniture sector is happened to be seen on the television, radio, newspapers and billboards very often lately and this indicates that furniture sector is becoming aware of its own capacity and is being described “sleeping giant is about the awake” Companies who wants to raise their export and find new markets are spending remarkable effort to have a beter quality for their products and create their own brand. Actually, some of these companies are shining with their export attack. TOBB report shows that Turkey’s export for furniture sector has increased dramacitally and it came from 105.3 million to 1.027 million. Germany is being on the top of the list and Iraq, France, Iran, Holland, England, Romania, Russia are the following countries who import furniture from Turkey. In regards to latest surveys, İstanbul, Ankara and Kayseri are the main cities for furniture manufacturing and Bursa, Bolu, Eskişehir, Sakarya, Zonguldak, Trabzon, Balıkesir, Antalya, Burdur and Adana follow them.


araştırma / research

Dünden Bugüne Türk Mutfak Mobilyası 90

Kaynak: Dünden Bugüne Mobilya Tasarımı ve Teknolojisi Kitabı , Adem YILMAZ

Bugüne dek mobilya ve tarihi üzerine yayınlanmış kapsamlı bir kitap yoktu. Artık Adem YILMAZ’ın çıkardığı, adeta tek ciltlik ansiklopedi diyebileceğimiz kapasitede, Dünden Bugüne Mobilya Tasarımı ve Teknolojisi adlı kitabı var. Kitap, Türk ve dünya mobilya tarihine hediye edilmiş nadide bir armağan. Zaman zaman dergide kitaptan bir bölüme yer vermeye çalışarak içerisindeki engin bilgilerden okurlarımızın istifade etmesini sağlayacağız. Sayın Adem YILMAZ’a kitabını sektöre ve Moble Magazin’e sunduğu için teşekkür ediyoruz.

Türk mutfağının geçmişten günümüze geçirdiği evrime göz atacak olursak önemli bir aşama kaydedildiğini görürüz. 1960’lı yılların tipik Türk mutfağında şunlar bulunurdu: Genellikle üstü mozaik veya fayans kaplı beton bir tezgâh, tezgah altına monte edilmiş kapaklar veya perde, bazen bir çekmece ünitesi, tezgahın yukarısında da tabaklar için raf. Tezgâhta set üstü ocak veya gazocağı. Eviye olarak tek gözlü dökme mozaik veya vitrifiye eviye. Tezgâhlar daha çok bulaşık yıkamak için kullanılıyordu. Yemek yapma işi ise mutfağın bir köşesinde halledilirdi. Mutfağın, belki de evin herhangi bir köşesinde de buzdolabı dururdu. 1970’li yıllarda ergonomi yavaş yavaş önemsenir oldu. Saklama, hazırlama, pişirme üçgeninin önemi fark edildi ve eldeki olanaklar içinde görsellik önem kazanmaya başladı. Mekanda koruma ve saklama ihtiyacı ilk defa bu yıllarda biçimlendi, estetik ve ergonomik boyutlar kazanmaya başladı. Dolap kapaklarındaki model ve renk çeşitleri üretimdeki teknik olanaklarla sınırlıydı. Laminat yüzeyli malzemeler henüz çeşitlenmemişti. Kaliteleri, son görünüm detayları kısıtlı ve yetersizdi. 80’li yıllara gelindiğinde ivme devam etti. Teknolojik gelişmelerle malzeme çeşitliliği, gelişen uluslar arası ilişkilerle gelişim hızla arttı. Tasarımda görsellik endişesi ortaya çıktı. Mutfakların koruma, saklama kapasitesi artırıldı. Tezgâh aralarında ve üstünde kullanılan üniteler geliştirildi, çeşitlendi. Mutfaklar aynı zamanda yemek odası olmaya başladı ve mutfak artık bir yaşam ve çalışma alanı, sohbet ve iletişim mekânı olma yolunda ilerledi. 1990’lı yıllardan günümüze mutfak tasarımı, “Düzen ve form, fonksiyondan kaynaklanır.” felsefesine dayanır oldu. Evrimin bu döneminde malzemenin ekolojik, hijyenik ve fonksiyonel olması öne çıktı. Projelendirmede; maliyet, rantabilite, “trendy” görünüm, ticaretin etkin faktörleri haline geldi. Modül çeşitliliği azalırken modül içerisindeki fonksiyonellik artmaya başladı. Hacim kayıpları azaltılırken teleskopik raylarla en dip noktaların bile rahat kullanımı sağlandı. Projelerde estetik etkileri artarken maliyet, zaman kaybı ve hijyen sorunları ortadan kalktı. Yarının mutfağında ise; çeşitlenen ve doyumsuz ihtiyaçlara paralel olarak, maksimum konfor ile kısıtlı zamana karşı artan donanım satın alma eğilimini belirleyecek. İşte tasarımcının misyonu da burada ortaya çıkıyor. Bugün, iyi bir mutfak tasarımında ana güç, en küçük alanda dahi kullanıcının bütün isteklerini karşılayabilmektir. Form fonksiyonu izler, böylece mimari tat ve değer oluşur.


Mobilyaya Ayrıcalık Katan Güç

Aksesuar Mobilyalara; görüntü, kalite, fonksiyonellik, prestij ve güvenilirlik katarak ona ayrıcalık kazandıran aksesuarların önemi giderek artıyor. Aksesuarlar da giderek çeşitlilik kazanmaya devam ediyor.

An Outstanding Touch to Furniture; Accessories

Mobilyada artan rekabet koşulları farklı olmayı, fark yaratmayı zorunlu kılarken mobilya aksesuarları bu noktada devreye girerek bu amaca hizmet ediyor. Fark yaratan mobilyalar aksesuar sayesinde ön plana çıkarak markalaşabiliyor, satış avantajı yakalayabiliyor.

Accessories make the furnitures outstanding by adding them image, quality, functionality, prestige and safety . Using accessories in furniture sector is becoming important than ever and accessories are gaining a large variety from day to day.

Detaylara önem veren nihai tüketici de artık mobilya aksesuarının mobilya kadar önemli olduğunun bilincinde. Öyle ki tüketici, aksesuarın markasını seçer konuma gelmiştir. X markalı aksesuarın kullanıldığı ürün iyidir, uzun ömürlüdür gibi bir algısı varsa bu, mobilyaya yönelik alışveriş eğilimini doğrudan etkilemektedir.

Living hard competition forces the companies to make difference and to be different. Accessories help the manufacturers to create interesting design and be noticeable and be conspicuous in the market.Consumers are also aware of the importance of accessories. The design, quality or the material of the accessories have huge impact for purchase decision.

Bu paralelde aksesuar üreticileri de kalite, ergonomi, güven, uzun ömür, estetik ve inovasyon konusunda kendilerini geliştirmekte, markalaşma gereği duymaktadır. Dünya aksesuar piyasasında söz sahibi ülkelerin, dünya mobilya ticaretinde de önemli ülkeler konumunda olduğu görülmektedir. Bu demektir ki, mobilya ve aksesuar sektörleri birbirleriyle paralel ilerlemektedir. Ana sanayi-yan sanayi bütünleşmesi veya tamamlayıcı sektörlerin gelişmişlik düzeylerinin bilinmesi uluslararası rekabet gücü açısından önemlidir. Mobilya sektörüne hizmet eden mobilya aksesuarları; mobilya ve kapı-pencere menteşe-sürgü sistemleri, tutamaklar, birleştirme elemanları, bağlantı elemanları, döşeme ve kaplamalar gibi değişik kullanım yeri ve işlevleri esas alınarak üretilen binlerce çeşitten oluşmaktadır.

Accessories manufacturers are improving their quality by producing ergonomics, esthetical, long lasting, safe products. When main furniture industry and side furniture industry grow parallel and together that would make the country to have saying in world wide furniture sector. Accessories which serve to furniture sector can be classified 6 main categories - Hinges - Bolt systems for Windows and doors - Handles and holders - Locks,keys, fasteners - Fixing equipments - Other accessories and furnishing


kullanalım 92

bilinçli

araştırma / research

doğal kaynaklarımızı

!

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAĞI OLARAK

ORMANLAR

RENEWABLE ENERGY FROM FOREST RESOURCES Son yüzyılda yaşanan hızlı sanayileşme ve bazı faktörler küresel ısınmayı tetiklemektedir. Bu da birçok problemi beraberinde getirmektedir. Dünya kısa zamanda yaşanması zor bir yer haline gelebilir. Bundan dolayı küresel ısınma ile başa çıkabilecek en etkili savunma aracı olan ormanlarımıza sahip çıkmamız ve ormanlık alanlarımızı genişletmemiz gerekmektedir. Dünya genelinde yaşanan küresel ısınmaya ve çölleşmeye karşı en etkili yöntem, dünyamızı daha yeşil bir hale getirmek ve ormanlarımızı çoğaltmaktır. Bu yüzden dikilen her fidan iklim değişikliğinin etkilerini azaltacak basit ama etkili bir adımdır. Küresel ısınmanın başlıca nedeni, sanayileşen dünyada çevre dostu olmayan üretim ve faaliyetlerden kaynaklanan karbondioksit gazıdır. Ormanlar fotosentez sırasında karbondioksiti alıp oksijene dönüştürerek, bu zehirli gazı azaltmaktadır. Bu nedenle ormanlar küresel ısınmayla doğal biçimde mücadele etmektedir. Ağacı-Ormanı yaşamımızdaki konumunu dikkate alarak tanımlayacak olursak; Yenilenebilir enerji kaynaklarının en zengini ve sürekli olanıdır. En büyük oksijen üreticileridir. Yağmurların ve dolayısıyla suyun kaynağıdır. İklimleri düzenleyen, dengeleyen güçtür. Toprak kaymalarının, sel afetlerinin önleyicisidir. Tabiatın süsüdür. İnsanların ruhsal-bedensel sağlık kaynağıdır. Biyolojik çeşitliliğin güvencesi, ekolojik dengenin koruyucusudur. Eksilmeyen, istenildiğinde her zaman artırılabilen odunun, hatta kömürün hammaddesidir. Evimizi, işyerimizi, yaşadığımız mekanları süsleyen mobilyaların hammaddesidir. Hayatımıza işlevsellik katan ve içerisinde zararlı-kanserojen madde içermeyen tek elementtir. Canlıların doğasına en uygun hammaddedir. Milyonlarca kişinin ekmek teknesi, ekonomiyi canlandıran bir sektör demektir. Kısacası orman, yaşam, soluk, sıhhat, huzur, enerji demektir.

industrialization and some other factors are effecting global warming and that brings so many problems with it. The Earth might become a very difficult tol ive in soon.Hence, we need to protect forest resources which can be very effective defence for dealing with global warming. The best way to protect our environment and prevent global warming and becoming deserts is to increase tree planting and make the world greener. Each and every tree dibble is a small but efficient step. If one of the biggest reason of emissions of heat-trapping gases are not brought under control such big problems will ocur and the prevent this problems forests are a natural sources. Forest is the richest renewable energy resources. It provides oxygen, reason for rain and water and can fight climate change. It stops landslide and floods. Forests are home for so many creatures and they protect ecological balance. Beside all this benefits forests have also very high economical value.


gf dergi  
gf dergi  

Dünden Bugüne Türk Mutfak Mobilyası The World of Kitchen Furniture from the past till the present 56 KAYSO’dan Ödül Alan Mobilyacılarbilyac...

Advertisement