Page 1


 są jeszcze dość drogie, jednak coraz więcej dystrybutorów zauważa różnicę między nimi i książkami drukowanymi, obniżając cenę – więcej o cenach e-booków, o tym, skąd brać darmowe e-booki oraz gdzie szukać okazji znajdziesz w kolejnych wpisach na blogu,  mają zabezpieczenia, np. DRM lub znak wodny – ebooków z DRM nie odczytuje Kindle – trzeba zdjąć zabezpieczenie,  wiele e-booków wciąż wydawana jest w formacie PDF, z którym niektóre czytniki mają problem,  ten typ książki wciąż ma wielu przeciwników – ebooki nie pachną, kartki nie szeleszczą, nie są „fizyczne”, jak książka tradycyjna.


 są „lekkie” – ważą tyle, co urządzenie, na którym je czytamy. W przypadku czytnika ebooków będzie do 200-300 gramów,  można zabrać kilkaset e-książek za jednym razem – urządzenia mają pamięć, która pozwala na przechowywanie wielu książek. Przydaje się to zwłaszcza podczas podróży,  część e-booków dostępna jest legalnie i za darmo. Darmowe e-booki to takie, które trafiły do domeny publicznej, dostępne są między innymi w serwisie Wolne Lektury i Project Gutenberg,  dla mnie jedną z najważniejszych zalet e-booków jest przeszukiwalność – w przypadku książki tradycyjnej musiałam czasem przerzucać kilkaset stron w celu znalezienia tego, co mnie interesuje. Teraz wystarczy wpisać szukane słowo i zostanie ono wyszukane i zaznaczone,  e-booki są łatwo i szybko dostępne – mogę mieć to, co mnie interesuje bez wychodzenia z domu, a za pośrednictwem księgarni e-booków. Po kilku minutach od zakupu mogę cieszyć się lekturą.


 Dobra książka potrafi mieć ten niepowtarzalny klimat (od strony materialnej),  Można czytać ją wszędzie bez dodatkowych urządzeń,  Dobra książka to wartościowa rzecz materialna i może mieć znaczenie kolekcjonerskie…

 Cena, która często wiąże się z kosztami materiałów, wydruku, sklejania, itp.  Nie ma możliwości wyboru wielkości czcionki, która może okazać się zbyt mała i bardzo utrudniać czytanie (zawsze można przecież kupić lupę),  Trudna nawigacja – w literaturze fachowej/tematycznej znajdziemy coś takiego jak skorowidz, jednak nie każde wydawnictwo go stosuje, ponadto i tak przeszukiwanie książki jest dosyć trudne (wertowanie kartek, czytanie celem dopasowania szukanego fragmentu do naszego kryterium…  Łatwo zniszczyć, trudno skopiować…


Ebook czy książka tradycyjna? A raczej czy jest sens w ogóle dokonywać podziału? Użytkownicy nadal zdają się nie doceniać szeregu zalet, jakie daje książka elektroniczna. Pewnie za jakiś czas ulegnie to zmianie. E-booki to inaczej książki elektroniczne. To nie tylko publikacje zapisane w formacie PDF. E-book to publikacja, która przypomina tradycyjną książkę, z tą jednak różnicą, że jest zapisywana i rozpowszechniana w wersji elektronicznej (przeznaczonej na komputery czy im podobne). Format PDF jest jednym z wielu formatów – ebookiem może być też kurs napisany w HTML-u (ale rzadko się go określa tym mianem). Dobrze jest też zaopatrzyć się w wersję drukowaną e-booka. Drukowana wersja ebooka to nic innego jak książka w formie tradycyjnej – chciałbym wyjaśnić dlaczego taka też nam się przyda.

E-book  
E-book  

aaaaaaaaaaaa

Advertisement