Page 1

. Tuiç YakIndogu Bülteni 16-24 Ocak 2014 tarihlerinde Yakındoğu’daki gelişmeler…

@tuicdernek | @tuicyadam | #TUİÇ


Türkiye Irak’taki Terör Saldırılarından Endişe Duyuyor Dışişleri Bakanlığı, Irak’ta özellikle son bir yılda artış gösteren terör saldırılarında yaşanan can kayıplarından büyük endişe duyulduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ‘‘Irak’taki güvenlik yaşanan kötüleşmeden ve özellikle son bir yılda artan terör saldırıları sonucunda yaşanan yüksek orandaki can kayıplarından büyük endişe duyuyoruz. Bu bağlamda Bağdat başta olmak üzere Irak’ın muhtelif vilayetlerinde meydana gelen terör saldırılarında ilk belirlemelere göre 100’e yakın Iraklının hayatını kaybettiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Irak halkının birlik ve bütünlüğüne zarar vermeyi hedefleyen bu terör saldırılarını şiddetle kınıyor, saldırılarda hayatını kaybeden Iraklı kardeşlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına ve Irak halkına başsağlığı ve sabır, yaralılara acil şifalar diliyoruz’’ denildi.

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Haşimi Hakkında Yakalama Emrinin Kaldırılması Eski Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi’nin basın ofis müdürü ‘‘Haşimi hakkındaki kırmızı bültenle arama emrinin İnterpol tarafından kaldırılması, Irak hükümeti için utanç vericidir’’ dedi. Güvenlik gerekçesi nedeniyle isim vermek istemeyen basın ofis müdürü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ‘‘Irak hükümeti Haşimi hakkında somut bir delil sunamamıştır’’ dedi. Basın ofis müdürü, İnterpol’ün kararının Irak hükümeti ve onun uluslararası toplum tarafından kabul edilmeyen siyasallaşmış yargısı için utanç verici olduğunu kaydetti. Uluslararası Af Örgütü, İnsan Hakları Örgütü ve Birleşmiş Milletler’in (BM) periyodik raporlarında, Irak’ta kanun ve adaletin olmadığının vurgulandığını savundu.


ABD’den Irak’a Yeni Silah, Mühimmat Yardımı ve Askeri Eğitim

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Pentagon Sözcüsü Steve Warren, Savunma Bakanlığının, Irak Başbakanı Nuri elMaliki’nin talebine yanıt olarak Irak’a küçük silahlar ve mühimmat göndermeye hazırlandığını bildirdi. Amerikan AP ajansının haberine göre, sözcü Warren, Silahlar ve mühimmatın çok yakında Irak’a ulaşılmasının beklenildiğini söyledi.Ayrıca askeri eğitimle ilgili olarak ise ABD, El-Kaide’ye bağlı militanlara karşı mücadelede yardımcı olmak amacıyla Irak ordusuna üçüncü bir ülkede eğitim vermeyi planlıyor. Haberi ABD Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynağa dayanarak duyuran France Presse ajansı, girişimin Bağdat ve Washington tarafından desteklendiğini ve eğitimin gerçekleştirilmesi için Ürdün’le bir anlaşma imzalanacağını bildirdi.


Irak Petrolünde Dev Kriz

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Neçirvan Barzani Başkanlığında bir heyet, krize sebep olan Kürt petrolünün Türkiye’ye akışı ile alakalı sorunu çözmek için Bağdat’a gitti. Yeni yılla birlikte faaliyete başlayan 600 km’lik boru hattıyla Türkiye’ye ticari amaçlı günlük 30-35 bin varillik kara elmas (petrol) pompalamaya başlayan Kürt Yönetiminin bu girişimini durdurmak isteyen Bağdat hükümeti ile Barzani görüştü. Irak’taki Kürt petrolünün Türkiye’ye boru hattı ile aktarılması konusunda bölgesel Kürt yönetimi ve merkezi Irak hükümeti arasında çıkan ve Türkiye’yi de etkileyen sorun ile ilgili Bağdat’ta bir araya gelen taraflar, sorunun çözümü için görüşmelere devam etme kararı aldı. Irak Petrol Bakanlığı haksız petrol ihracatından ötürü Türkiye’ye uluslararası arenada dava açacaklarını bildirmiş, Kuzey Irak’ta Bölgesel Kürt Yönetimince, Türkiye’ye kaçak yollarla petrol ihracatı yapılması halinde Türkiye’ye karşı yasal yollara başvuracaklarını, Türk şirketlerini boykot etme ve bütün sözleşmelerin iptal edilmesinin gündeme geleceği açıklamıştı. Kürt internet sitelerinde yer alan habere göre, Başbakan Neçirvan Barzani başkanlığındaki Kürt heyeti, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ve Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani ile yaptıkları görüşmeden sonra petrol akışıyla ilgili bir anlaşma metni hazırlanması konusunda anlaştı. Anlaşma metninin Irak merkezi hükümeti tarafından hazırlanarak Erbil’e gönderileceği ve Erbil’in buna yanıtının beklenmesi kararı verilirken, anlaşma sağlanmadan Kürt petrolünün Türkiye’ye akışının durdurulması sözünün de verildiği belirtildi.Irak’ın petrolden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, iki tarafın ortak bir metin üzerinde anlaşmaya varana kadar petrol satışının yapılmaması konusunda anlaştıklarını söyledi. Şehristani, "Kürdistan hükümeti, bize iki tarafın üzerinde anlaşmaya vardığı bir metin olmadan petrolü satmama garantisi verdi. Bizim hazırlayıp Erbil’e göndereceğimiz bir anlaşma metni üzerinde Kürdistan yönetimi de fikrini söyleyecek ve görüşmeler devam edecektir" dedi.

Köşe Yazısı; Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Türkiye’nin kaçıncı vilayeti? Ömür Çelikdönmez’in kaleminden… http://www.timeturk.com/tr/makale/omur-celikdonmez/kuzey-irak-bolgesel-kurtyonetimi-turkiye-nin-kacinci-vilayeti.html


Irak’tan ABD Yardım Uçağına Engel Bağdat Hükümetinin, ABD’nin Iraklı ve Suriyeli sığınmacı çocuklar için gönderdiği kıyafet ve oyuncakları taşıyan uçağın inişine izin verilmediği bildirildi. Irak Ulaştırma Bakanlığı Samaritan’s Purse Derneği tarafından toplanan hediyeleri taşıyan özel uçağın Erbil Uluslararası Havalimanı’na inmesine onay vermedi. Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Diyanet İşleri Bakanlığı İletişim Sorumlusu Meriwan Nakşebendi, Amerikalı çocukların, Iraklı çocuklar için yardım gönderdiğini söyledi. Nakşebendi ‘‘IKBY Diyanet İşleri Bakanlığı Hristiyan Masası yetkilileri, Irak Sünni Vakfı Divanı’na böyle bir yardım uçağının geleceğini bildirmişti. Ancak uçağın sabah saat 10.30’da inişine izin verilmedi’’ dedi. Konuşmasının devamında, yardımın siyasi amaçla yapıldığı düşünülerek geri çevrildiği tahmin ediyoruz dedi. Samaritan’s Purse Derneğinin internet sitesinde yaptığı açıklamada iniş için iki defa izin istenildiği fakat olumsuz sonuç alındığını belirtti.

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Obama ve Joe Biden, Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi ile görüştü. Görüşmede, terörizmle mücadele için hem güvenlik hem de siyasi adımların gerekliliği üzerinde mutabık kalan iki taraf, Irak hükümetinin son günlerde kamuoyu önünde verdiği sözlere uygun olarak yerel ve aşiret güçlerini devlet güvenlik yapılarına resmen entegre etme çabaları üzerinde konuştu. Beyaz Saray açıklamasında, "Başkan Obama ve Başkan Yardımcısı Biden ayrıca, ABD'nin, Irak El Kaidesi/Irak Şam İslam Devleti'ne karşı, yerel ve aşiret liderleriyle Irak hükümeti arasında devam eden işbirliğine güçlü desteğini dile getirdi. Başkan ve Başkan Yardımcısı, ABD'nin, Irak El Kaidesi/Irak Şam İslam Devleti ve diğer aşırılık yanlısı gruplara karşı mücadelede Irak ve halkının yanında yer aldığını vurguladı" ifadesi kullanıldı.


Bundan sonra son adım için müzakere yapılacak İran İslam Cumuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem düzenlediği haftalık olağan basın toplantısında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Efhem, İran ve 5+1 grubu arasında yapılan nükleer anlaşma kapsamında bundan sonra son adım için müzakere yapılacağını söyledi. İran’a ve karşı tarafa verilen imtiyazların eşit olmadığı, bu durumun İran’ın kırmızı çizgilerini koruyup korumadığı sorusuna Merziye Efhem’in cevabı net oldu. Efhem, yapılan nükleer müzakerelerde kırmızı çizginin korunduğunu ve kamuoyunun bu konudaki açıklamalara kolayca ulaşabileceğini belirtti.

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

“İkili İlişkilerin Gelişmesi İçin Atılan Her Adımı Destekliyoruz” İran İslam Cumhuriyeti'nin Türkiye büyükelçisi Ali Rıza Bigdeli, Türkiye ile İran arasındaki ilişkileri iyileştirmek adına atılan her adımı desteklediklerini söyleyerek iki ülkenin kültürel benzerliklerine de değindi.İki ülkenin 19 Ocak tarihinde, Hz. Muhammed (Sav.) ve İmam Cafer Sadık'ın(sav) veladet yıldönümleri sebebiyle Ankara'da İran ve Türkiye ticari ilişkileri, eğitim, kültür encümeninin açılışında konuşan Bigdeli, 'bu encümenin kuruluşu İran ve Türkiye ilişkileri arasında yeni bir tecrübedir' dedi.


Yemen’de İranlı bir diplomat öldürüldü Yemen’in başkenti Sanaa ilinde İranlı diplomat Ali Asghar Assadi, İran Başkonsolosluğu önünde suikast girişimine maruz kaldı. Assadi’yi kaçırmak isteyen saldırganlar dirençle karşılaşınca çevreye ateş açtılar ve açılan ateş sırasında ağır yaralanan diplomat kaldırıldığı hastanede can verdi. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Marzieh Afkam yaptığı açıklamada, "Yemen hükümetiyle beraber, yaşanan terör olayını ciddi bir şekilde soruşturuyoruz" dedi.

İran UAEK taahhütlerini yerine getiriyor @tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

20 Ocak itibariyle yürürlüğe giren Cenevre anlaşması doğrultusunda 18 Ocak tarihinde UAEK gözlemcileri İran’a, depoları denetlemeye gittiler. İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi gözlemcilerin Erak’taki 40 megavatlık reaktörleri içeren depoları ziyaret ettiklerini ve İran’ın çalışmalarını taahhütlere uygun yaptığını gördüklerini bildirdi. Salih,, uranyumu %20 oranında zenginleştirme işlemini gönüllü olarak durdurduklarını belirtirken, gözlemcilerin bu amaçla gittikleri İsfahan Netenz tesislerinde de bu duruma ayrkırı bir vaziyetle karşılaşmadıklarını söyledi.


Ruhani Davos’ta Batı’ya Ilımlı Mesajlar Verdi Geçtiğimiz günlerde Davos’ta bu yıl 44.sü düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda Türkiye’yi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil ederken, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin açıklamaları dikkat çekti. Avrupa ile ilişkilerini düzeltmek istediklerini belirten Ruhani, Tahran’daki ABD Büyükelçiliği’nin açılabileceğinin sinyalini de verdi. İran’ın ekonomik ilişkiler açısından yeni bir başlangıç yapmak için çaba gösterdiğini belirti. Cenevre-2 konferansına dair açıklamalarda da bulunan Ruhani “Hiçbir yabancı parti veya iktidar Suriye halkının yerine karar vermemeli” dedi ve kendilerinin de Suriye’de kalıcı barışı sağlamak için katkı yapmaya hazır olduklarının da altını çizdi. Sabah Gazetesi köşe yazarı Süleyman Yaşar’ın konuyla ilgili görüşünü okumak için linki tıklayınız…

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

En önemli küresel risk ne? http://www.sabah.com.tr/Yazarlar/yasar/2014/01/22/en-onemli-kuresel-risk-ne


M覺s覺r


Mısır Bu Yaptığının Hesabını Vermeli Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Direktör Yardımcısı Hac Sahravi, Mısır'da otoriteler mevcut durumu değiştirmek için somut adım atmazlarsa ülkenin morgları ve hastanelerinin polis tarafından keyfi ve rastgele seçilmiş kurbanlarla dolacağını söyledi. Uluslararası Af Örgütü, Mısır devriminin yıl dönümü olan 25 Ocak öncesi "Baskıya giden yol haritası: Uçsuz bucaksız insan hakları ihlalleri" başlıklı rapor yayımladı. Raporda, 3 Temmuz 2013 tarihinden bu yana Mısır'daki şiddet olaylarında 1400 kişinin hayatını kaybettiği, bunların çoğunun güvenlik güçleri tarafından uygulanan aşırı ve orantısız güç nedeniyle öldüğü vurgulandı. Geçen yıl ağustos ayında güvenlik güçlerinin oturma eylemi yapan 500'den fazla Mursi destekçisini dağıtmak için orantısız güç kullandığı vurgulanan raporda, bu olayla ilgili herhangi bir soruşturma açılmadığına dikkati çekildi. "Ülkedeki insan hakları ihlallerinden dolayı güvenlik güçleri hesap vermeli" denilen raporda ayrıca "25 Ocak Devrimi"nden bu yana sadece düşük rütbeli az sayıda güvenlik görevlisinin ölümlerle ilgili mahkûm edildiği kaydedildi.

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Mısır’da Cumhurbaşkanlığı Tartışmaları Mısır'da çeşitli partilerin oluşturduğu Toplumsal Sivil Akım İttifakı, Savunma Bakanı Abdulfettah es-Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığını desteklediğini açıkladı. Yeni kurulan partilerin çoğunlukta bulunduğu 16 partiyi bünyesinde barındıran İttifak'tan yapılan açıklamada, Hazım el-Biblavi başkanlığındaki hükümete istifa çağrısında bulunuldu. Biblavi hükümetinin "başarısız" olduğu ileri sürülen açıklamada, İttifak'ın, Sisi'nin cumhurbaşkanlığı adaylığına tam destek verdiği ve bu çerçevede ülke genelinde 20 ayrı kongre düzenleyeceği kaydedildi.


Batılı Ülkelerden Mısır’a Demokrasi Çağrısı

Batılı liderler, yeni anayasanın yüzde 98'den fazla çoğunlukla kabul edildiği Mısır'a demokrasi çağrısı yaptı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Mısır hükümetine yeni anayasada güvence altına alınan 'hak ve özgürlüklerin' uygulamaya geçirilmesi çağrısı yaptı. Kerry, demokrasinin bir referandum veya tek bir seçimden ibaret olmadığını, önemli olanın cinsiyet, din veya etnik kökenlerinden bağımsız olarak bütün Mısırlılar için 'hukuk önünde eşitlik ve yasal güvence sağlanması' olduğunu söyledi. Fransa Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ise açıklamasında, yeni anayasanın kabul edilmiş olmasının "Mısır'da demokratik ve sivil yapıların oluşması yolunda önemli bir aşama" olduğunu vurguladı. Vatandaşlık hakları ve kadın haklarının gözetildiği, Hrıstiyan azınlıkların haklarının güçlendirildiği anayasa, ordunun siyaset üzerindeki etkisini artırdığı gerekçesiyle eleştiri toplamıştı.

ABD-Afrika Liderleri Zirvesi’ne Mısır Davet Edilmedi @tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, ağustos ayında Washington'da düzenlenecek ABD-Afrika Liderleri Zirvesi'ne Mısır'ın davet edilmediğini belirterek, bunun nedeni olarak da bu ülkenin Afrika Birliği üyeliğinin askıya alınmış olmasını gösterdi. Carney, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, "Mısır davet edilmedi çünkü Afrika Birliği üyeliği askıya alınmış durumda" dedi. Mısırlı liderler ve yetkililerle, ikili ilişkiler ve güvenlik konularının yanında, Mısır'daki gelişmeler üzerinde de düzenli görüşmelerinin olduğunu ifade eden Carney, Mısır'ın toplumun her kesiminden insanların fikirlerini ifade edebildiği ve seslerini duyurabildiği, kapsayıcı bir süreçte sivil bir hükümete geçişi hayata geçirmesi gerektiği şeklindeki düşüncelerini de bu görüşmelerde gündeme getirdiklerini kaydetti.


Adli Mansur: Mısır Polis Devlet Olmayacak Mısır’ın geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, ülkesinin polis devlet olmayacağını söyledi. Ülkede kutlanan Polis Günü vesilesiyle Mısır İçişleri Bakanlığı çalışanlarına konuşan geçici cumhurbaşkanı, yeni anayasanın polis devletinin kaçınılmaz sonunu simgelediğini söyledi. Mansur, “Devlet kurumlarının çıkarları doğrultusunda kullandıkları politik sistemler geride kaldı.” dedi. Güvenlik güçlerine en kısa zamanda istikrarı ve güvenliği onarma talimatını veren Mansur, “Terörizm ve aşırıcılıkla mücadeleyi sürdüreceğiz.” diye vurguladı.

%98 Mısır Anayasasına ‘TAMAM’ dedi. @tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Yüksek seçim kurulu, %98 anayasa referandumuna ‘evet’ dediğini cumartesi öğlen basına açık yaptığı toplantıda açıkladı. Ayrıca seçime katılan kişi sayısının nüfusun %36.6’sını oluşturduğunu söyledi.En dikkat çekici açıklaması da referandumun yapıldığı gün ülke genelinde lise bitirme imtihanları olmasına rağmen katılımın yüksek olmasını halkın Sisiyle beraber yeni bir başlangıç yapmak istemesine bağladı. Ülkede referandum sonuçlarına itiraz gösterileri hala devam ediyor. Olaylardan ihvan sorumlu tutuluyor. Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Hakim Nebil Salib, 2012’deki 3. ve 4. referandumlarda katılımın %33 olduğunu vurguladı. Adil Masur ise yaptığı açıklamada; Mursi’nin seçildiği seçimlerin silineceğini ve Mısır’ın ilk seçilmiş Cumhurbaşkanının Abdulvettah Essisi olduğunu söyledi.


Mısır Geçici Cumhurbaşkanı Mansur Yunanistan’da

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Mısır geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, Suriye'de askeri çözüm yerine Cenevre-2 Konferansı kapsamında siyasi çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Yunanistan'ın başkenti Atina'ya bir günlük resmi ziyarette bulunan Mansur, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Mansur, Yunanistan'dan AB Dönem Başkanlığı sırasında Mısır ile AB ilişkilerinin daha da geliştirilmesi beklentisi içinde olduğunu dile getirdi. Yunanistan'ın Ortadoğu'da önemli bir rol oynadığını vurgulayan Mansur, Suriye'deki gelişmelerle ilgili olarak "Suriye'de askeri çözüm yerine Cenevre antlaşması çerçevesinde siyasi bir çözüm bulunması gerekiyor" ifadelerini kullandı. İki Cumhurbaşkanı da iki ülke arasındaki ticari ilşkilerin ve Mısır'daki yunan yatırımlarının yüksek düzeyde bulundu[unun altını çizdi. Mansur, Yunan yatırımcıların Mısır'da yaşadıkları hukuksal sorunların çözümlenmesi için de yıl içinde iki ülke arasındaki Ekonomik İşbirliği Ortak Komitesi'nin konuyu ele alacağını belirtti. Papulyas da Yunanistan'ın dış polititasının en önemli önceliğinin Kıbrıs meselesi olduğu söyledi. Atina'nın Kıbrıs meselesinin BM kararları temelinde çözümlenmesini desteklediğini belirten Papulyas, "Yunanistan'ın Kıbrıs'ın Münhasır Ekonomik Bölgesindeki (MEB) egemenlik haklarını uygulamasına tam destek verdiğini" sözlerine ekledi. Papulyas, Mansur'a, Atina'nın Mısır'ın devam eden demokratikleşme sürecine tam destek verdiğini belirtti. Yunanistan'ın AB Dönem Başkanlığı sırasındaki öncelikleri hakkında Mansur'u bilgilendiren Papulyas, "En önemli önceliğinin AB'nin deniz sınırlarının yönetimi" konusu olduğunu kaydetti. Ortadoğu'daki gelişmelere de değinen Papulyas, Atina'nın "adil ve toplu bir çözüm bulunması" yönündeki tutumunu dile getirerek, Suriye'de yaşanan krizle ilgili olarak Cenevre-2 Konferansı tarafından doğan fırsatın kaybedilmemesi gerektiğini vurguladı.


ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Psaki: Kaygı Duymaya Devam Ediyoruz

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Mısır'da siyasi güdümlü tutuklamalar ve siyasi aktivistler, barışçıl göstericiler ve gazetecilere yönelik gözaltılara ilişkin haberlerden derin kaygı duyduklarını söyledi. Psaki, günlük basın brifinginde, Mısır'daki anayasa referandumuna ilişkin bir soru üzerine, hükümetin henüz resmi sonuçları açıklamadığına dikkati çekerek, gelişmeleri yakından izlediklerini kaydetti. Psaki, Mısırlı ve uluslararası bağımsız gözlemcilerden referandumla alakalı teknik ve prosedürel konulardaki gözlemlerini dinlemeyi arzuladıklarını belirtti. Sözcü Psaki, "Bununla birlikte, Mısır'da siyasi güdümlü tutuklamalar ve siyasi aktivistler, barışçıl göstericiler ve gazetecilere yönelik gözaltılara ilişkin haberlerden derin kaygı duymaya devam ediyoruz. Hükümete, insan haklarına saygı gösterilmesini sağlaması ve tüm Mısırlıların evrensel hakları ve özgürlüklerini ortaya koyabilecekleri bir atmosferin oluşturulmasına izin verme çağrımızı da sürdürüyoruz" dedi. Mısır hükümetinin bu siyasi geçişten en iyi şekilde yararlanmak için önemli bir fırsata sahip olduğunu dile getiren Psaki, "Onları, herkesin yararı için bundan istifade etmeye çağırıyoruz. Dolayısıyla bu süreci izleyeceğiz ve göreceğiz" ifadesini kullandı. Psaki, gazetecinin "referandum sonuçlarının General Sisi'ye cumhurbaşkanlığı için aday olma kapısını açıp açmadığına" dair sorusu üzerine, "Kimin yarışacağına dair bir açıklama yapılmadı. Bu konudaki pozisyonumuz değişmedi. Ülkeyi kimin yöneteceğine karar verecek olanlar Mısır halkı. Dolayısıyla bizim odak noktamız, Mısırlılara, insanların gözaltı ya da taciz korkusu olmadan barışçıl biçimde görüşlerini ifade edebilmeleri ve oylarını kullanabilmeleri için fırsat sunmaları yönünde baskı yapmaya devam etmek" diye konuştu.


Suriye


Suriye’de Savaş Suçu Belgeleri

Anadolu Ajansı, Suriye'de Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen rapor ve fotoğraflara ulaştı. Suriye ordusunda 13 yıl askeri polis olarak görev yapan bir kişi, ülkede yaşanan iç savaş boyunca, rejime bağlı askeri hastanelere ölü olarak getirilen kişilerin fotoğraflarını çekmekle görevlendirildi. Hastaneye getirilen kişilerin tamamı gözaltındayken işkence, elle boğma ve aç bırakılarak öldürülen Suriyeli muhaliflerden oluşuyordu. Askeri polis her gün, ölü olarak getirilen bu kişilerin yüz ve beden fotoğraflarını çekerek, numaralandırıp üstlerine teslim etti. Cesetlerin yüz ve bedenleri üzerine elle yazılan şifreli notlarla beraber çekilen bu fotoğraflar, Suriye ordusu içinde sistematik olarak verilen öldürme emirlerinin yerine getirildiğine dair belge olarak kabul gördü. Çalışma arkadaşlarıyla iki yılda 55 bin kare fotoğraf çeken askeri polis, sistematik işkenceyle öldürme politikasına dayanamayarak Suriyeli muhaliflerle gizlice irtibat kurdu. Askeri polis, iki yıl boyunca çekilen fotoğrafları düzenli olarak bir flaş belleğe kaydetti ve gizlice muhaliflere verdi.

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

İşkence Fotoğrafları; http://www.timeturk.com/tr/fotogaleri/dunya/dunyayi-sarsacak-suriyefotograflari/5 İşkence fotoğrafları ile ilgili haber; http://www.timeturk.com/tr/2014/01/21/dunyanin-butun-aci-gozleri-burayabaksin.html#.UuFR6RCE_IU Suriye hakkında hazırlanan rapor; http://static.guim.co.uk/ni/1390226674736/syria-report-execution-tort.pdf Esed’in bakanından katliam fotoğraflarına dair gelen yorum; http://yenisafak.com.tr/dunya-haber/esedin-bakani-katliam-fotograflariniyorumladi-22.1.2014%20-612629


Suriyeli Mülteci Sayısı Lübnan Nüfusunun 4’te Biri Oldu

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

El Alem televizyonunun haberine göre eski Başbakan Necib Mikati, düzenlediği basın toplantısında Suriye’ye komşu ülkelerin Suriyeli mültecilerin kendi ülkelerinde kalacağı güvenli bölgeler oluşturulması için girişimde bulunması gerektiğini söyledi. Necib Mikati, “şu an ortalama her gün 3 bin Suriyeli mülteci Lübnan’a göç ediyor. Suriyeli mülteci sayısı Lübnan nüfusunun dörtte birine ulaşmış durumda. Bu sebeple Suriye’ye komşu ülkelerden ve uluslararası toplumdan Lübnan’ın yükünü hafifletmek için Suriyeli mültecilerin kendi topraklarında barınabileceği güvenli bölgeler oluşturması için girişimde bulunmasını istiyoruz” dedi. Mikati ayrıca Suriyeli mülteciler konusunda Şam yönetimi ile de koordinasyon kurulması gerektiğini belirterek “Suriye’de bazı güvenli binalar var, oralar mülteci kampı haline getirilebilir” dedi. Necib Mikati ayrıca Dünya Bankasına da Suriyeli mültecilere yardım için fon oluşturması çağrısında bulundu.


Suriye’nin Kuzeyindeki Cezire Bölgesinde Özerklik İlan Edildi

Hawarnews’in haberine göre Cezire bölgesinde ilan edilen özerk yönetimin başkanlıklarına Hakem Halo ve Nazire Gorye başkan olarak seçildi. Çoğunluğunu PYD’nin oluşturduğu politikacılar, Amuda kentinde düzenledikleri toplantıda kurulan özerk yönetim için 22 bakan belirledi ve bölge başkanlığına Hakem Halo ile Nazire Gorye’yi seçti. Cezire bölgesi kanton yönetimi meclis başkanlığına Ekrem Haso’nun, meclis başkan yardımcılıklarına ise Elizabet Gorye ve Hüseyin Azzam’ın seçildiği bildirildi. Büyük bir bölümü Haseke ili içerisinde yer alan ve Kürtlerin çoğunlukta bulunduğu Cezire bölgesinin en büyük kenti olan Kamuşlı, Nusaybin’in karşısında yer alıyor. Kobani yerel meclisi üyelerinden Enver Muslim, dün Kurdpress haber ajansına verdiği demecinde Kobani ve Afrin’de de çok yakında özerk yönetimlerin ilan edileceğini açıklamıştı.

İHH'dan Suriye'ye Yardım

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı tarafından başlatılan kampanya kapsamında, Bursa'dan Suriye'ye 6 tır yardım malzemesi gönderildi. Bursa İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Hüseyin Kaptan, 6 tır yardımın yola çıkması nedeniyle Merinos Parkı güney kapısı önünde düzenlenen törende yaptığı açıklamada, yardım çalışmalarının şeffaf ve kamuoyuna açık olduğunu belirtti. Gönderdikleri yardımlar arasında, un, ısınma ihtiyacını karşılayacak odun, kuru gıda, zeytin, battaniye ve giysi olduğunu ifade eden Kaptan, "Yardım tırlarımızı oradaki kardeşlerimize ulaştırmak üzere gönderiyoruz. Her ne kadar yardımlar engellemeye çalışılsa da zaman birlik, kardeşlik ve oradaki mazlumlara el uzatma zamanıdır. Biz bu bilinçle Bursa İHH olarak bugün 70'inci tırımızı gönderiyoruz ve bu kış 100 yardım tırına ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu. Okunan duanın ardından tırlar, Suriye'ye hareket etti.


Ey Dünya Suriye'deki Zulme Sessiz mi Kalacağız?

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, beş yıl sonra çeşitli temaslarda bulunmak üzere Belçika'nın başkenti Brüksel'e gitti. Erdoğan, Suriye'deki vahşetin dünyaca izlendiğini belirterek ''Cenevre-2'de ses ver demek zorundayız'' dedi. Avrupa Birliği (AB) liderleriyle görüşmeler yapmak üzere Brüksel'e giden Başbakan Erdoğan'ı çok sayıda partili vatandaş karşıladı. Kaldığı otelin yakınındaki meydanda Belçika emniyeti geniş güvenlik önlemi aldı. Otobüsün üzerinden kalabalığa seslenen Erdoğan, ''Bugünkü buluşmamızın çok farklı bir döneme rastlaması, bu toplantıya ayrı bir anlam kazandırıyor. Bilemiyorum, az önce dünyanın birçok kanalında Suriye'deki vahşeti izledik. On binlerce insanın, şu ana kadar 150 bin insanın yediden yetmişe nasıl öldürüldüklerini izlediler. Yarın Cenevre-2 toplantısı var. Şimdi de biz de Brüksel'den 'Ey dünya, 150 bin insanın öldürüldüğü Suriye'ye karşı acaba sessiz mi kalacağız?' Cenevre-2'de ses ver demek zorundayız. Suriye'deki bu insanlık katliamına karşı ses ver diyoruz. Zira, ufacık yavruların nasıl öldürüldüğü bu resimlerde gösteriliyor. Kimyasal silahlarla, konvansiyonel silahlarla on binlerce insanın nasıl öldürüldüğü burada gösteriliyor'' şeklinde konuştu. Türkiye’nin Suriye politikasına dair bir makale, http://www.zaman.com.tr/abdulhamit-bilici/suriye-politikasindadogrular_2194723.html


IŞİD’den Türkiye’ye Saldırı İddiası IŞİD’in Türkiye’nin sınır bölgelerinde bulunan illerde bombalı saldırılar düzenleyeceği iddia edildi. Halep’teki muhalif kaynaklardan alınan bilgiye göre, El Kaide bağlantılı Irak ve Şam Devleti’nin Türkiye sınırında bulunan Gaziantep, Şanlıurfa ve Hatay illerinde bombalı eylemler gerçekleştireceği ve eylemlerin C-4 tipi patlayıcılarla gerçekleştirilmesinin planlandığı ileri sürüldü. Öte yandan Türkiye’nin Suriye’ye açılan sınır kapıları olan Karkamış, Öncüpınar ve Akçakale’nin karşısındaki Suriye’nin sınır kapılarının IŞİD elinde olması nedeniyle TIR şoförleri Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı’na yöneldi. Bu nedenle de Cilvegözü’ndeki TIR kuyruğu 30 kilometreyi aştı. IŞID ile alakalı makale; http://www.turkiyegazetesi.com.tr/gundem/125992.aspx

Öncüpınar Sınır Kapısı Kapatıldı @tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Kilis Valisi Süleyman Tapsız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Azez'de iki grup arasındaki çatışmaların şiddetlendiğini belirtti. Bölgedeki çatışmaların halen devam ettiğini vurgulayan Tapsız, "Güvenlik gerekçesiyle sınır kapısının kapatılması yönünde karar aldık" dedi. Suriye'den gelenlerin kabul edildiğini aktaran Tapsız, sınırdaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini kaydetti. Bu arada, Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine yardım malzemesi taşıyan araçlar, Öncüpınar Sınır Kapısı yakınında yaklaşık 10 kilometrelik kuyruk oluşturdu. Ülkelerine geçmek isteyen Suriyelilerin de sınır kapısı önünde bekledikleri görüldü.


#Cenevre2


Suriye İçindeki Muhalefetin Önünde Yol Açılmalıdır

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Suriye'deki krizin siyasi çözümü ve Suriyeliler arasında diyalog temelinin oluşturulmasını amaçlayan Cenevre II Konferansına katılan Suriye Arap Cumhuriyeti resmi heyeti başkanı Başbakan Yardımcısı Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el Muallim dün akşam saatlerinde Montrö Kentinde Çin Dışişleri Bakanı Wang Ye ile bir oturum düzenledi. Cenevre II Konferansının başarılı olması yollarının masaya yatırıldığı oturumda Muallim; terörle mücadelenin Suriye halkı açısından temel öncelik olduğunu vurguladı. Muallim terörle mücadelenin Suriyeliler arasında diyalogun başlatılması ve siyasi çözümün bulunmasına yol açacağının altını çizerken bu bağlamda herhangi bir dış müdahalenin olmamasının önemini vurguladı. Heyet başkanı Muallim konferansa katılanların Suriyeli tüm muhalefeti temsil etmediklerini vurgularken, bunları destekleyen devletlerin bu desteklerini kesmeleri gerektiğini ifade etti. Muallim; Suriye'nin içinde bulunan ulusalcı muhalefetin önündeki yolun açılması gereğine dikkat çekerek kendi geleceğinde karar sahibi yegane tarafın Suriye halkı olmasıyla Suriyeliler arasındaki diyalogun Suriye'ye taşınması öneminin altını çizdi. Görüşmede ülkesinin Suriye'deki krizin siyasi yollarla ve dış müdahale olmaksızın bizzat Suriyeliler arasındaki diyalogla çözülmesi yönündeki sabit tutumunu belirten Wang; Çin’in uluslararası kararlar ve BM misakına bağlı olarak Suriyeliler arasındaki uzlaşmayla sağlanacak çözümü destekleyeceğini belirtti. Suriye heyet üyelerinin katıldıkları oturumda Wang ülkesinin Suriye ile ekonomik ve ticari ilişkilerini sürdüreceğini ve bu ilişkileri pekiştirmeye devam edeceğinin altını çizdi.


Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Cenevre-2’ye Katıldı Suriye’de Esat ve Suriyeli muhalif güçler tarafından geçici bir yönetim oluşturmak için yapılan Cenevre 2 konferansına katılımı tartışmalı olan Suriyeli Muhalifler, 18 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleştirilen Suriye Ulusal Konseyi toplantısında yaptıkları oylama ile Cenevre 2 Konferansı’na katılma kararı aldı. Yapılan oylamada 58 evet, 14 hayır, 2 de çekimser oy kullanıldı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un, katılım şartlarını yerine getirmeyen İran'ın konferansa davet edilmesi kararını geri almasını memnuniyetle karşılayan SMDK ‘nın siyasi geçiş sürecinin sağlanması, ordu, emniyet ve istihbarat birimlerinin de kapsayan ve Devlet Başkanı Beşşar Esed ile yardımcıları başta olmak üzere, rejim saflarında yer alan eli kana bulaşmış kişilerin yer almadığı, tam yetkili geçiş hükümetinin kurulması hedefinin gerçekleşmesi amacıyla konferansa katılacağı kaydedildi.

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Alptekin Dursunoğlu’nun YDH’de yayınlanan yazısını okumak için linki tıklayınız….

Cenevre-2: ‘Onurlu ve vatansever muhalif’ yaratma konferansı http://www.ydh.com.tr/YD397_cenevre-2--onurlu-vevatansever-muhalif-yaratma-konferansi.html


İslami Cephe Ateşkese Karşı

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Suriye’de 34 aydır süren çatışmaların sona ermesi için Cenevre-2 Konferansı’nda gündeme gelen ateşkes girişimine sahadaki muhalif silahlı gruplar sıcak bakmıyor.22 Ocak’ta el-Cezire televizyonunda yayımlanan ‘Ma Vera Haber’ adlı programda 130 bin kişinin ölümüne yol açan çatışmaların durdurulması için devreye sokulacak ateşkes çağrısı ele alındı. Programa katılan İslami Cephe liderlerinden Mahmud Rihavi, el-Cezire sunucusu Gade Uveys’in, “Suriye içerisindeki ve dışındaki Suriyelilerin yüzde 70’inden fazlası ateşkes istiyor. Siz ateşkese bağlı kalır mısınız?” şeklindeki sorusuna şöyle yanıt verdi: “Sözünü ettiğiniz yüzde 70, teslim olma karşılığında ateşkes istemiyor. Ateşkesi, haklarını elde etmesi karşılığında istiyor. Yüzde 70, kanlarının satılmasını, kanlarının heder edilmesini istemiyor.” Bunun üzerine Uveys, “Ben, sizden yüzde 70 adına konuşmanızı ve yüzde 70’in bu talebini yorumlamanızı istemedim. Sorum gayet net. Eğer Cenevre-2’den süreli bir ateşkes kararı çıkarsa, bağlı kalacak mısınız?” diye ekledi. Rihavi yanıt olarak “Eğer, şehitlerin kanını satarsak, yüzde 70 bize karşı devrim başlatır. Ateşkes, bu yüzde 70’in istediği şartlarda gerçekleşmezse nasıl kabul edebiliriz? Diğer taraf, Cenevre-1’in temel maddeleri olan Esed’in yönetimden çekilmesi, tutukluların serbest bırakılması, kurtarılan bölgelerdeki kuşatmanın kaldırılması, Muallim’in konuşması sırasında dahi uygulanan barbar saldırıların – saldırıda 7 çocuk ve 2 kadın öldü durdurulmasını kabul etmediği sürece ateşkesi nasıl kabul edelim?” dedi.


İran’ın Cenevre-2 daveti geri çekildi Son günlerde Cenevre 2’ye katılıp katılmayacağı sorusu gündemi meşgul eden İran’a gönderilen davet geri çekildi. Beşar Esad’ın ortaya çıkan işkence görüntülerinin ardından Birleşmiş Milletler İran davetini geri çekti. İran katılımı durumunda Cenevre 2’ye gelmeyeceklerini açıklayan Suriyeli muhalifler, bu durumdan memnun olduklarını bildirdi. BM Genel Sekreter temsilcisi Nesirky, şunları söyledi: "Genel Sekreter Ban, İran'dan bugün kamuoyuna yapılan açıklama ile kendisine verilen sözlerin çelişmesi nedeniyle büyük hayal kırıklığı yaşadı. Kendisi İran'ı Cenevre Bildirisi konusunda oluşan uluslararası konsensüse katılmaya çağırıyor. Ancak İran'ın Cenevre Bildirisinin desteklenmesine ilişkin uluslararası konsensüsün dışında kalmayı seçmesi nedeniyle Genel Sekreter Ban, Montrö'de gerçekleşecek bir günlük toplantının İran'ın katılımı olmadan yapılmasına karar verdi". BM'nin daveti geri çekmesi sonrası bir açıklama da Rusya'dan geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran'ın dışarıda bırakılmasının "hata" olduğunu söyledi. İran’ın Cenevre-2’ye çağrılmamasına Almanya, Rusya ve Amerikan’ın tepkileri ve Ruhani’nin Suriye yorumu;

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Dr. Ismail Salami’nin Global Research’de yayınlanan makalesini okumak için linki tıklayınız…

‘’Why Iran is Needed for the Syria Peace Talks’’ http://www.globalresearch.ca/why-iran-is-needed-for-thesyria-peace-talks/5365818


Cenevre’de Kim Ne Dedi? Suriye krizine barışçıl çözüm bulmayı amaçlayan İkinci Cenevre Konferansı İsviçre'de başladı. Konferans'ta adeta bir "Esad restleşmesi" yaşandı. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, "Beşşar Esad ve rejimi bizim kırmızı çizgimizdir" derken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Esad kurulacak geçici hükümette yer alamaz" dedi. Esad'e asıl büyük tepki ise Suriye muhalefetinden geldi. Suriye muhalefeti lideri Ahmed Cabra, "Esad'ın iktidarda kalmasını sağlayacak herhangi bir anlaşmayı kabul etmeyiz" dedi. Suriye'de Beşşar Esad yönetimiyle muhalifleri ilk defa aynı masaya getiren İkinci Cenevre Konferans İsviçre'nin Montrö kasabasında yapılıyor. 24 Ocak’ta Cenevre'de devam edecek müzakerelerin Beşşar Esad'ın geleceği üzerinde yoğunlaşması bekleniyor. İkinci Cenevre Konferansı'nın ilk gününde 40 ülkenin temsilcisi söz aldı. Konferansın açılışını BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun yaptı. Peki, Cenevre'de kim ne dedi ve ne istedi sorusunun cevabı bu linkte;

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

http://fotogaleri.ntvmsnbc.com/cenevrede-kim-ne-dedi.html?position=2 Cenevre-2’yi 10 soruda değerlendiren ilgili yazı;

http://www.hurriyet.com.tr/dunya/25629289.asp


İsrail


Kanada Başbakanı Stephen Harper’ın ziyareti Kanada başbakanı Stephen Harper’ın Knesset’te yaptığı konuşmayla dikkat çekti. Harper antisiyonizmin antisemitizmin bir parçası olduğunu söyleyerek uluslararası arenada İsrail’i Filistin konusunda destekleyeceğini ifade etti. Harper Konuşmasıyla Knesset üyelerinden uzun süre alkış alırken bazı Arap milletvekillerinin de tepkisini çekti. Binyamun Netenyahu Harperden övgüyle söz ederken, İran'ın, İsrail'i imha etmekten bahsettiği dönemde Kanada'nm kararlıkla İsrail'in yanında yer almasından memnuniyet duyduğunu ifade etti. Mahmud Abbas’la da temaslarda bulunan Harper, iki devletli barış sürecini desteklediğini, Filistin otoritesine sürecin devamı için finansal yardım yaptığını duyurdu.Yahudi yerleşimlerinini prostetonun barış sürecine olumsuz etkileyebileceğeni ifade etti. Kanada, 29 Kasım 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurul Salonu'nda yapılan Filistin'in "Gözlemci Devlet" statüsünün görüşüldüğü oylama sırasında da Filistin aleyhinde oy kullanan 9 ülkeden biri olmuştu.

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

İsrail’den İran’a Tepki İran Cumhurbaşkanı Ruhani Davos’ta yaptığı açıklamalar üzerine İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres nükleer enerjiden ve İran’ın Hizbullah’a desteğinden dolayı İran’ı terörün merkezi olmaktan vazgeçmediğini dile getirdi. Dünya Ekonomik Forumu'nda konuşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da, yazılı bir açıklama yayımlayarak, Ruhani'nin açıklamalarının göz boyamaya dönük olduğunu belirtti ve uluslararası toplumdan buna "aldanmamasını" istedi. İran’nın barıştan söz ederken İsrail’i tanımamasını eleştirdi. Ruhani, Dünya Ekonomik Forumu'nda bugün yaptığı konuşmada, nükleer silah sahibi olmayı asla arzulamadıklarını fakat barışçıl nükleer teknolojiden vazgeçmeyeceklerini vurgulamıştı. Ruhani, İran'ın "tanıdığı bütün ülkelerle" ilişkileri geliştirmek istediğini söyleyerek İsrail'i devre dışı bırakmıştı.


İsrail’den Lazer Silahı Teknolojisi İsrail Savunma Bakanlığı yaptığı bir basın açıklaması ile kısa menzilli füzeleri havada imha eden bir lazer silahının 2015 yılında kullanıma sunulacağını belirtti. İsrail’e atılan füzeleri havada başka bir roket ile karşılayarak imha eden hali hazırdaki Demir Kubbe savunma sistemi prensibi ile çalışacak yeni silah, öncekinden farklı olarak atılan mermiyi lazer ışını ile yok edecek. Ancak lazer ışını ile çalışan hava savunma sistemi nispeten daha kısa menzilden yapılan saldırılara karşı kullanılacak.Yeni sistemin mühendisler arasındaki şimdilik ismi ise, Demir Işın. Demir Kubbe’yi geliştiren İsrailli savunma şirketi Rafael Advanced Defence Systems Ltd. tarafından geliştirilen lazer silahı, atılan düşman roketini lazer ışını ile ısıtarak imha olmasını sağlıyor.7 kilometreye kadar menzili olan silah beş katmandan oluşan İsrail güvenlik sisteminin entegre bir parçası olacak.

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

İsrail’den Suriye’deki fotoğraflara tepki İsrail ana muhalefet lideri ve İsrail İşçi Partisi Genel Başkanı İzak Herzog, “Gördüğüm resimler şok edici, korkunçtu ve Suriye’de son birkaç yıldır büyük bir insanlık dramı olduğunu gösteriyor. Uluslararası toplum, Özgür Suriye Ordusunu çok uzun süre önce, daha fazla destekleyip geliştirmeliydi diye düşünüyorum.”Herzog bölgedeki cinayetlerin ortağının Hizbullah olduğunu belirtti.


İsrail’de Artık Tek Baş Haham Olacak Knesset’te kurulan Yasamadan Sorumlu Bakanlık Komitesi, İsrail Adalet Bakanı Tzipi Livni ile İsrail Ekonomi Bakanı Naftali Bennet’in İsrail’de iki tane olan baş hahamlarının sayısının bire düşürülmesi için hazırladığı yasa tasarısını pazar günü yapılan oylama ile kabul ederek meclise sundu.Knesset’te görüşülecek yasa tasarının onaylanması durumda beşer yıl dönüşümlü olarak baş hahamlık yapan Aşkenaz Rabi David Lau ile Sefarad Yitzhak Yosef’in görev süreleri sona erecek. Livni, “Tek bir devlet başkanının, başbakanın, temyiz mahkemesi başkanın olduğu bir ülkede iki baş hahamın olmasını gerektirecek bir durum yok. Kendimizi eski moda, toplumu ikiye bölen uygulamalardan kurtararak ülkeyi yeniden bir araya getirmeye çalışmalıyız,” dedi. Yasa tasarının kabul edilmesi durumunda Baş Hahamlık Merkezi’ne bağlı olan dini mahkemeler şimdiki durumun aksine bağımsız olarak görev yapacak. Günümüzde iki baş haham Baş Hahamlık Kurulu’na ve Yüksek Hahamlar Mahkemesi’ne dönüşümlü olarak başkanlık ediyor.

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Tutuklu Filistinliler İçin Dayanışma Gösterisi Ahrar Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi’nin, 14 aydır tutuklu bulunan ve bir hafta önce açlık grevine başlayan Mansur’a destek için Nablus kentinde düzenlediği dayanışma gösterisine, eski tutukluların yanı sıra Hamas ve Fetih hareketlerine mensup milletvekilleri de katıldı. Eski Esirler Bakanı ve Hamas yöneticilerinden Vasfi Kebha, gösteride yaptığı açıklamada, İsrail hapishanelerinde tutuklu Filistinlilerin yaşadıkları sıkıntılara değinerek, fiziki zorluk açlık çektiklerini dile getirdi… Ahrar Merkezi'nin raporuna göre, İsrail hapishanelerinde 15 milletvekili var ve bunlardan 11'i, "herhangi bir suç isnat edilmeksizin" tutuklu bulunuyor. Raporda, 2013’te İsrail hapishanelerinde ihmal nedeniyle 4 Filistinli tutuklunun yaşamını yitirdiği ifade ediliyor.


12 yıl Sonra Teslim edilen Cenaze İsrail'in, Filistinli Mecdi Hanfer'in cenazesini yakınlarına verdiği öğrenildi. Şehitlerin cenazelerini geri alma ve kayıp kişilerin akıbetini araştırmak için milli kampanya Başkanı Salim Halle, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hanfer'in yakınları, yetkililer ve yüzlerce Filistinlinin, cenazenin teslim alınacağı Batı Şeria'nın kuzeyinde yer alan Tulkerm yakınındaki et-Taybe geçiş noktasında hazır bulunduğunu belirtti. Milli kampanyadan yapılan yazılı açıklamada da İsrail'in, Nablus kentinden Fethi Cihad Umeyra ve Tubas iline bağlı en-Nassariyye beldesinden Ata İbrahim Semhan Semahine'nin cenazesini yarın akşam Filistin tarafına teslim edeceğini bildirdiği ifade edildi. İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı "Kudüs Tugayları" üyesi 1981 doğumlu Hanfer, İsrail'de 2002'de gerçekleştirdiği intihar saldırısında hayatını kaybetmişti.

FHKC üyesi Ahmet-ez Zaanin İsrail Tarafından Öldürüldü @tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Gazze’nin kuzeyinde Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) üst düzey üyesi Zaanin’e yapılan saldırıda İsrail Hava Kuvvetleri'nin görevini yerine getirdiği belirtilen açıklamada, bunun İsrail’in sivil vatandaşlarını yakın bir saldırıdan korumak için yapıldığı kaydedildi. Saldırı yapılan Filistinlinin, FHKC'nin önde gelen üyelerinden biri olduğu ve İsrail’in güneyine roket saldırılarına hazırlandığı, eski Başbakan Ariel Şaron’un cenaze töreni sırasında Gazze’den İsrail’e roket atan kişilerle de temas halinde olduğu iddia edildi. İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü Korgeneral Peter Lerner’in, konuyla ilgili olarak, "Roket saldırılarına razı olmak, saldırılara yenik düşmek olacaktır. İsrail'in sivilleri, Zaanin gibi ölümlü saldırı ve niyetlerden koruması ve kendisini savunması ahlaki bir görevdir" yorumunda bulunduğu belirtildi.


İsrail’de AA muhabirlerine ayrımcılığa tepkiler sürüyor

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

İsrail yönetiminin AA'ya karşı uyguladığı ayrımcılığa ve çifte standarda tepkiler gelmeye devam ediyor. Avrupa Haber Ajansları Birliği (EANA) Genel Sekreteri Erik Nylen, AA Kurumsal İletişim Direktörlüğü'nün kınama mektubuna istinaden verdiği cevapta, mektubu birliğe üye tüm haber ajanslarıyla paylaştıklarını belirtti. Nylen, ayrıca EANA'nın bir sonraki bülteninde olay hakkında bir de kınama yayımlayacaklarını açıkladı. Aldıkları davet üzerine İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yabancı gazeteciler onuruna verdiği resepsiyona davet edilen AA Kudüs Temsilcisi Taner Aydın ve foto muhabiri Salih Zeki Fazlıoğlu, resepsiyon girişinde sebepsiz yere bekletilmiş, diğer gazeteciler sorunsuz bir biçimde içeri alınırken AA muhabirleri X-Ray cihazından geçirilmelerine rağmen elbisesiz üst araması yaptırmaya zorlanmıştı. Olaya tepki gösteren muhabirler, resepsiyonu terk etmişti.


Suriye‘deki vahşet kareleri İsrail‘i şok etti Izak Herzog, Esad rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen fotoğraflara ilişkin, “Gördüğüm resimler şok edici ve korkunçtu. Suriye’de son birkaç yıldır büyük bir insanlık dramı olduğunu gösteriyor” dedi. İsrail ana muhalefet lideri ve İsrail İşçi Partisi Genel Başkanı İzak Herzog, AA’nın yayınladığı Şam’da Suriye askerleri tarafından işkencede öldürülen kişilerin fotoğrafları için, “Gördüğüm resimler şok edici ve korkunçtu. Fotoğraflar, Suriye’de son birkaç yıldır büyük bir insanlık dramı olduğunu gösteriyor” dedi.

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı: 2 ölü @tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

İsrail'e ait bir keşif uçağının Gazze'nin kuzeyinde bir araca düzenlediği saldırıda 2 kişi yaşamını yitirdi. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, İsrail'e ait keşif uçağının, Beyt Hanun kentinin es-Sikke Caddesi'nde seyir halindeki bir araca düzenlediği saldırıda, İslami Cihad Hareketi'nin askeri kanadı Kudüs Tugayları üyesi Ahmed Cuma ez-Zaanin ve Muhammed Cuma ez-Zaanin hayatını kaybetti.


Avrupa’nın işgale tepkisi İsrail’i kızdırdı Avrupa ile İsrail arasında İsrail’in Filistin topraklarını işgali üzerinden yaşanan diplomatik kriz tırmanıyor. Dört Avrupa Birliği (AB) üyesinin ülkelerindeki İsrail büyükelçilerini perşembe günü Dışişleri’ne çağırarak Tel Aviv’in açıkladığı son yasadışı yerleşimleri protesto etmesi, İsrail tarafında Avrupa’ya yönelik öfkeyi artırdı. Tel Aviv karşı karşıya kaldığı tepkiye dün aynıyla cevap vererek, söz konusu dört ülkenin –İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya- büyükelçilerini Dışişleri’ne çağırarak “tek taraflı” olduğunu savunduğu tavrı protesto ettiğini açıkladı.

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

İsrail dört AB ülkesini Filistin yanlısı olmakla suçladı İsrail hükümeti, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya'yı Filistin yanlısı olmakla suçlayarak protesto etti. Bu dört ülkenin İsrail büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak "Orta Doğu sorunundaki tek yanlı yaklaşımların" terk edilmesi istendi. İsrail'in bu ülkelerdeki büyükelçileri dün dışişleri bakanlıklarına çağrılmış ve işgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs'e yeni Yahudi yerleşimleri inşa etme planları protesto edilmişti.


Suudi Krallığı Suriye Halkına Yardımındaki Sabit Duruşunu Teyit Ediyor Suudi Krallığı, iç savaşta olan Suriye halkının her zaman yanında durduğunu, ülkelerine barışın gelmesini arzuladığını ve adaletin sağlanabilmesi için Esed yönetimine askeri destek sunan İran’ın Cenevre Konferansı’na katılımına karşı çıktı. Suriye halkına destek için düzenlenen kampanya kapsamında besin maddesi, battaniye, çadır, kıyafet gibi yardım malzemelerini taşıyan 88 TIR'lık Suudi Arabistan kafilesi Ürdün’deki sığınmacılar için yola çıktı.

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Suudi Arabistan Hükümeti Turizm Fonunu Arttırıyor Suudi Basın Ajansı'nın haberine göre, Bakanlar Kurulu tarafından Kent Mirası Gelişimi için Kral Abdullah Projesi’ne daha fazla mali ve idari destek kurulması kararı alındı. Karara göre işsizlik oranının istihdam sağlanarak azalması ve ekonominin büyümesi bekleniyor. Hükümet ayrıca, turistik noktaları bağlayan karayollarının geliştirilmesi ve turizm hizmetleri eğitim kurumlarının finanse edilmesi gerektiğini belirtti.


Doğu Emiri Prens Suud bin Nayif bin Abdulaziz: Tüketilmiş Suyu Arıtmak Binlerce Yıl Alır Su sorunuyla meşhur Suudi Arabistan hızla azalan içme suyu kaynaklarının verimli kullanılması doğrultusunda hayata geçirmeye başladığı su altyapısı iyileştirme projelerini geliştiriyor. Sulama ve içme suyu olarak kullanılmaya uygun olmayan yer altı kaynakları, ancak arıtıldıktan sonra kullanılabilir hale geliyor. Bu nedenle tarımda kullanılan su harcamasının azaltılması için modern yollar uygulanıyor. Son 5 sene içerisinde birçok su arıtma tesisi açılmış durumda ve Suudi kaynaklar durumun iyileştiğini vurguluyor. Emir, su tüketimindeki olumlu sonuçlardan kaynaklanan memnuniyetini şu sözlerle ifade etmekte: Su tüketiminin korunmasıyla çok daha mutlu olacağım ve Allah’tan yağmur yağdırmasıyla barajlarımızın dolmasını niyaz ediyorum. Ülkemizde bulunan derin yer altı suları büyük miktarlarda çıkarılmadığı takdirde telafisi binlerce yıl gerektiriyor.

@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Maliki’den ‘Suudi Arabistan El Kaide’yi destekliyor’ İddiası

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile gerçekleştirdiği görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Irak’ta faaliyet gösteren teröristlere Suudi Arabistan tarafından lojistik destek ve finansal yardım sağlandığı ile ilgili olarak gündeme gelen iddiaları, BM Güvenlik Komisyonu üyeleri ile ele almayı planladığını belirtti. ülkenin batı bölgelerinde gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonları kapsamında, Irak ve Levant İslam Devleti adlı terör örgütünün askeri komutanlarından birinin yakalandığı ve sorgulaması esnasında bu şahsın ‘‘Irak’ta silahlı bir isyancı grup organize edilmesi için Suudi Arabistan’tan 150 milyon dolar alındığını’’ itiraf ettiği bildirilmişti. Irak Parlamentosu milletvekillerinden Aliya Nassif, bunun Riyad’ın terörizme verdiği açık desteğin ilk örneği olmadığını ifade etti.


BAE ile Suud'un arası açılıyor mu? Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan, Körfez İşbirliği Konseyi üyesi iki komşu olmanın yanında Mısır'daki askeri darbeye siyasal ve finansal destek veren birbirine yakın iki ülke. Riyad ve Abu Dhabi, Mısır'daki askeri darbeye birlikte destek verseler de Suriye konusunda tam olarak aynı yerde durmuyorlar. Suudi Arabistan rejime karşı muhalifleri destekliyor. Birleşik Arap Emirlikleri ise baştan beri Beşşar El Esed'in tarafını tutuyor.

Umre İçin Gelenlerin Sayısı 1,7 Milyona Ulaştı @tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ

Suudi Arabistan'a umre için geçe yılın Aralık ayından bu yana kadar gelenlerin sayısının 1,7 milyona, otellerdeki doluluk oranının yüzde 90'a ulaştığı bildirildi. Mekke ve Medine'de büyük bir ziyaretçi yoğunluğu dikkati çekerken, otellerdeki fazla talep nedeni ile fiyatların da yükseldiği belirtildi. Mekke'de Kabe'ye yakın otellerde günlük ücret 250 dolardan başlarken, Kabe'ye daha uzak bölgelerdeki otellerin fiyatlarının yaklaşık 100 dolardan başladığı ifade edildi. Kutsal topraklara daha çok körfez ülkeleri, Pakistan, Hindistan, Endonezya, Malezya, Ürdün, Mısır, Cezayir, Sudan ve Türkiye'den ziyaretçiler gelirken, en az ziyaretçinin ise Irak ve Lübnan'dan geldiği açıklandı.


• • • • • • • • • • • • •

AA, ABNA(Ahlulbayt News Agency), Ahed News, Al Jazeera Al-Nehar Gazetesi, AL-Quds, CNN Arabic, FARS, Global News, İHA, Jerussalem Post, Milliyet, Reuters,

• • • • • • • • • • • • •

BBC, Sabah, SANA (Syria Arab News Agency), Şalom, The Times of Israel, Türkiye, YDH, Zaman, Al-Madina, Zawya, Al-Yaum, Rusya’nın Sesi, Milat Gazetesi…


@tuicdernek @tuicyadam #TUİÇ Editör Halime GÜMÜŞ Tasarım Yasin ERDOĞMUŞ Haberler Yusuf Atay, Enes Açıkgöz, Yusuf Dinçel, Kevser Oğuz, Ceren Çetinkaya, Ahmet Ataş, Rumeysa Terzioğlu, Fatma Esma Uygun

Profile for TUİÇ

TUİÇ Yakındoğu Bülteni (16-24 Ocak 2014)  

16-24 Ocak 2014 tarihlerinde bölgedeki önemli gelişmeler...

TUİÇ Yakındoğu Bülteni (16-24 Ocak 2014)  

16-24 Ocak 2014 tarihlerinde bölgedeki önemli gelişmeler...

Profile for tuic
Advertisement