Page 1

.

.. ..

21-27 Nisan 2014 tarihlerinde Dünyadaki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Türk Dış Politikası 21-27 Nisan 2014 tarihlerinde Türk Dış Politikasındaki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Sudan Dışişleri Bakanı’ndan Türkiye’ye Ziyaret Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 25 Nisan 2014 tarihinde ülkemize bir çalışma ziyareti gerçekleştiren Sudan Dışişleri Bakanı Ali Karti‟yle bir araya geldi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ve Sudanlı mevkidaşı arasında gerçekleştirilen görüşmelerde Türkiye ile Sudan arasındaki kökleri ortak tarihimizde yatan dostluk ve kardeşlik ilişkileri temelinde siyasi, ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirme olanakları yanında, bölgesel ve uluslararası güncel konular ele alındı. İkili ilişkiler bağlamında çok önemli bir proje üzerinde çalıştıklarını ifade eden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Tigem projesi çerçevesinde Türkiye'nin teknoloji ve kredi imkanı sağladığı geniş tarım arazilerinde birlikte tarım projelerini geliştirme kararımız vardı. Bu projede gelinen son aşamayı birlikte değerlendirdik" diye konuştu.

@tuicdernek

#TUİÇ


Ermenistan’da 24 Nisan Rus basınında yer alan haberlere göre, Ermeni gençlik örgütlerinin başkent Erivan‟da düzenlediği gösteri için Özgürlük Meydanı‟nda toplanan kalabalık ellerinde meşalelerle Soykırım Müzesi‟ne kadar yürüdü. Türkiye‟den 1,5 milyon insanın soykırımına uğradığının tanınmasını isteyen dövizler taşıyan göstericiler yanlarında getirdikleri Türk bayrağını meşalelerle tutuşturup yaktı. Göstericiler Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan‟dan da henüz onaylanmayan Türkiye ile imzalanan protokolden imzasını çekmesini istedi. Ermenistan Devlet Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın taziye açıklaması soykırımın inkarının daha gelişmiş bir tezahürüdür" denildi. Açıklamada ayrıca, "Türkiye'de Ermenilere karşı olan tavrın günümüz politikasında da devam ettiği" öne sürüldü. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan ve yöneticiler de Soykırım Anıtı‟nda düzenlenen anma törenine katıldı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Ermeni Taziyesi Dünya Basınında Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk kez, 1915 olaylarının yıldönümü vesilesiyle, Başbakan düzeyinde Ermenilere taziye mesajı yayınlanması dünya basınında yankı buldu. Aralarında Fransız haber ajansı AFP, Amerikan AP haber ajansı, Le Monde gazetesi, Le Parisien gazetesi, Le Figaro gibi haber ajansları ve gazetelerde olayı manşetlerine taşıdılar. Fransız haber ajansı AFP, 1915 olaylarının 99'uncu yıldönümünden bir gün önce yayınlanan taziye mesajını, "Bir Türk liderin yaşanan ölümler üzerine yaptığı ilk açık yorum" olarak verdi. Amerikan AP haber ajansı da haberi, Erdoğan'ın taziyelerini ilettiği mesajın 9 ayrı dilde yayınlandığını dünyaya duyururken, soykırım yerine tehcir ifadesinin kullanıldığının altını çizdi. Le Monde gazetesi, önceki hükümetlerden daha farklı bir yaklaşım takınıldığını kaydetti. Le Parisien gazetesi de ''Ermeni soykırımı: Erdoğan Türkiye'nin taziyelerini iletti'' başlığını kullandığı haberinde açıklamaların politik depreme yol açtığını iddia etti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Cockburn: “Türkiye’nin Suriye’ye Dair Faaliyetleri Savaşı Olumsuz Etkiledi” İngiliz Independent gazetesinde yazan İrlandalı gazeteci Patrick Cockburn, son dönemlerde Suriye‟deki iç savaşa yönelik analizlerine yoğunlaşmış durumda. Cockburn, hem Türkiye'nin hem de İngiltere dahil bazı Batılı ülkelerin Suriye politikalarına sert eleştiriler getiriyor. Cockburn'e göre Türkiye'nin Suriye konusunda Devlet Başkanı Beşar Esad'ın düşmesini umut etmek dışında "hiçbir politikası bulunmuyor". Ayrıca, Cockburn Türkiye'nin Suriye'ye dair faaliyetlerinin savaşı çok olumsuz etkilediğini ve Türkiye'nin politikasının en önemli sonucunun Suriye'de radikal İslamcıların gücünün artması ve çok acımasız, kanlı bir savaşı hızlandırmak olduğunu belirtiyor. Cockburn Independent'daki son yazılarından birinde Türk güvenlik güçleri ve istihbarat teşkilatının cihatçı gruplara eğitim verdiği ve yönlendirdiğinden bahsetmişti.

@tuicdernek

#TUİÇ


AİHM’den Kaldırılan Yasağa Mahkumiyet AİHM, 2006 ile 2008 yılları arasında aileleriyle Kürtçe konuşulmasına izin verilmeyen Muş ve Bolu Cezaevlerindeki mahpusların başvurusunu sonuçlandırdı. AİHM, Türkiye‟nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi‟nin “özel yaşama saygı ve aileyle haberleşme hakkını” düzenleyen 8. maddesini ihlal ettiğine karar verdi. Türkiye mahpuslara manevi tazminat ödemeye mahkum oldu. Adalet Bakanlığının, cezaevindeki hükümlü ve tutukluların yakınlarıyla telefonda Kürtçe konuşabilmesine olanak sağlayan tüzük değişikliği 2009 yılında yürürlüğe girmişti. Yapılan değişiklikle, tutuklu ve hükümlülerin eşleri, üçüncü dereceye kadar kan ve kayın hısımları ve vasileri ile Türkçe dışındaki dillerde telefon görüşmesi yapabilmesi kolaylaştı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Dışişleri Bakanlığı’ndan Filistin Açıklaması Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı basın açıklamasıyla El Fetih ve Hamas heyetleri arasında 23 Nisan

günü Gazze'de varılan ve bir ulusal birlik hükümeti teşkil edilerek seçimlere gidilmesini içeren mutabakatı memnuniyetle karşıladığını belirtti. Mutabakatın, yıl sonuna kadar düzenlenmesi öngörülen seçimlerle, tüm Filistinlileri kucaklayan bir hükümetin teşkiline ve bölgede adil ve kapsamlı barışın tesisine giden yolu açmasının ümit edildiği ve Filistinlilerin birliğinin, bölgede kalıcı ve yaşayabilir bir barış için elzem olduğu kaydedildi. Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin, bölgesinde barış ve güvenlik içinde yaşayacak, ulusal birliğini ve egemenliğini sağlamış, hür ve bağımsız bir Filistin devletinin kurulması yolunda kardeş Filistin halkıyla gereken her türlü dayanışmayı göstermeye

devam edeceği vurgulandı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Yakındoğu 21-27 Nisan 2014 tarihlerinde Yakındoğu‟daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


PYD‟den Rakiplerine Engel Suriye'de PKK ile bağlantılı Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Cizire, Kobani ve Afrin kantonlarında yürürlüğe koyduğunu duyurduğu siyasi partiler yasasına göre, kanton yönetimlerinden izin almadan faaliyet yürüten partiler kapatılacak, üyeleri ise gözaltına alınacak. Yasanın ilk on maddesi, üç kantonda faaliyet yürüten partilerin kuruluşu, tüzüğü ve çalışma mekanizmasıyla ilgili. Buna göre partiler kantonlar dışında herhangi bir parti, örgüt ve siyasi yapıyla ilişki içinde olamaz, askeri bir yapılanma içine giremez. Çıkarılan yasanın 19, 20, 21 ve 22. maddelerine aykırı hareket eden partilerle ilgili yaptırımlar da yer alıyor. Yaptırım kararlarında hapis ve para cezası ile partilerin malvarlıklarına el koymak gibi önlemler sıralanıyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


Hamas Ve El Fetih Anlaştı Hamas Yönetimi Başbakanı İsmail Heniye, Gazze'de bir araya gelen Fetih ve Hamas Hareketi'nin ortak hükümet kurma konusunda anlaştığını söyledi. Heniye, "Bugün ulaştığımız nokta Filistin halkının yaşadığı büyük sorunlar altında bölünmüşlüğü sona erdirme noktasıdır. Bugün her iki taraf da bütün sorumluluklarını üstlenerek gerekli adımları atmışlardır" ifadelerini kullandı. Yeni hükümetin beş hafta içinden kurulmasını öngören anlaşmaya İsrail'in ilk tepkisi Filistin ile barış müzakerelerinin çarşamba günkü toplantısını iptal etmek oldu.

@tuicdernek

#TUİÇ


İran‟da Petrole %75 Zam İran Cumhurbaşkanı işsizlikle mücadeleye arttırmak için petrole verilen devlet desteğini kıstı, petrol fiyatlarını yüzde 75‟e kadar yükseltti. Ruhani bir yandan içeride yaptırımların yarattığı ekonomik sorunlarla baş etmeye çalışırken, bir yandan da nükleer müzakereleri sürdürerek Batı‟nın yaptırımlarını sona erdirmeyi hedefliyor. İranlılar zamdan önce depolarını doldurmak için benzin istasyonlarına koştu ancak zam kararıyla birlikte 2007‟deki gibi protesto gösterileri yaşanmadı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Ürdün‟de Hükümet Karşıtı Gösteriler Ülkenin güneyindeki Maan kentinde Cuma namazının ardından protesto gösterisine katılan yüzlerce kişi, 22 Nisanda jandarmanın açtığı ateşte ölen gencin katillerinin bulunması için slogan attı. Başkent Amman'ın 250 kilometre güneyindeki Maan kentinde bulunan Büyük Cami'nin önünde toplanan kalabalık daha sonra 22 Nisan'da jandarmanın açtığı ateş sonucu ölen Kusay İmami'nin yaşadığı eve doğru yürüyüşe geçti. İmami'nin evinde bulunan taziye çadırının etrafında toplanan kalabalık babasına başsağlığı diledi. Dua okuyup hükümet aleyhinde sloganlar atan grup daha sonra sessizce dağıldı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Kimyasalların İmhasında Sona Doğru Birleşmiş Milletler Suriye‟deki kimyasalların yüzde 90‟ından fazlasının ülkeden çıkarıldığını ya da imha edildiğini açıkladı. BM Genel Sekreterliği Sözcülüğü, Suriye'deki kimyasal silahların tahliyesinde son üç haftada büyük aşama kaydedildiğini ve kimyasalların %92,5‟inin ülkeden çıkarıldığını ya da imha edildiğini duyurdu.

@tuicdernek

#TUİÇ


Maliki Riyad‟a El Uzattı Irak Başbakanı Nuri Maliki, daha önce suçladığı Suudi Arabistan‟ın bölgede güvenlik ve ortak çıkarlar için kendileriyle çalışmak istemesi halinde bundan memnun olacağını söyledi. Lübnan‟da yayın yapan El Meyadin televizyonuna konuşan Maliki, Suudi Arabistan ve tüm bölge ülkeleriyle iyi ilişkiler kurmak istediklerini söyleyerek, “Riyad‟a elimizi uzatıyoruz” ifadelerini kullandı. Maliki Ortadoğu‟da 'aşırılığın' büyük bir tehlikeye işaret ettiğini belirterek, ABD‟nin de bu konuya dikkat çektiğini öne sürdü.

@tuicdernek

#TUİÇ


Şii Liderine Sınır Dışı Bahreyn, Irak‟taki Şiiler tarafından dini lider kabul edilen Ayetullah Ali Sistani'nin temsilcisi olduğu gerekçesiyle Hüseyin Necati'yi sınır dışı etti. Bahreyn İçişleri Bakanlığı, Irak‟taki Şiiler tarafından dini lider kabul edilen Ayetullah Ali Sistani'nin Bahreyn'deki temsilcisi “Hüseyin Necati” olarak tanınan Hüseyin Mirza Abdulbaki Muhammed'in sınır dışı edildiğini duyurdu. Necati, Bahreyn İçişleri Bakanlığı'nın devlet güvenliğine zararlı oldukları gerekçesiyle Kasım 2012'de vatandaşlıktan çıkardığı 31 kişiden biri. Ofisinde çalışanların ifadelerinden Necati'nin temsil ettiği merciler adına para topladığı ve dağıttığının anlaşıldığı, bunun da onun kimliği konusunda şüpheleri güçlendirdiği kaydedildi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Suriye‟de İkinci Aday Suriye'de rejimin 3 Haziran‟da yapılması kararı aldığı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci aday eski bakanlardan, ABD‟de öğrenim görmüş bir işadamı. Suriye resmi haber ajansı SANA‟nın haberine göre, Suriye Halk Meclis Başkanı, devlet başkanlığı için ikinci başvurunun eski bakan ve meclis üyesi Hasan Abdullah Nuri tarafından yapıldığını açıkladı. Hasan Abdullah Nuri, rejim lideri Beşşar Esed tarafından 2011‟deki ayaklanmalardan önce tolere edilen muhalefetin üyesiydi. Nuri aynı zamanda Değişim İçin Ulusal Girişim'in lideri. Halk Meclis Başkanı Lahham, devlet başkanlığı adaylığı için ilk başvuran kişinin Halep Milletvekili Mahir Abdülhafız Haccar olduğunu açıklamıştı.

@tuicdernek

#TUİÇ


21-27 Nisan 2014 tarihlerinde Asya‟daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Kerry-Lavrov Görüşmesi Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ukrayna'da işgal edilen resmi bina sayısının artması üzerine bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kerry, Moskova‟nın, Ukrayna‟nın doğusunda yaşanan gelişmelerde gerilimi düşürecek yönde olumlu adımlar atmamasından derin endişe duyduğunu ve ayrılıkçı güçlerin, işgal ettiği binaların sayısının arttığına, gazetecilerle diğer sivilleri rehin aldığına yönelik güçlü kanıtlara değindi. İkilinin yaptığı görüşmede, Ukrayna‟nın doğusunda yaşanan gelişmeleri ve geçen hafta Cenevre‟de ABD, AB, Rusya ve Ukrayna‟nın, ülkedeki tansiyonun düşürülmesi konusunda vardığı anlaşmanın uygulanması çabalarını ele aldığını bildirildi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Güney Sudan İçin Acil Toplantı 15 ülkeden oluşan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, Güney Sudan'daki gelişmeleri görüşmek üzere acil bir toplantı gerçekleştirdi. Güney Sudan'daki insan hakları ihlallerinin sorumlularına ilişkin yaptırım uygulanmasını görüştü. Toplantı sırasında twitter üzerinden görüşlerini ifade eden Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Gerard Araud, ''sığınmacılar için güvenli bir yer yok'' ifadesini içeren mesaj atarken, toplantıda brifing veren Herve Ladsous da ''şiddetin döngüsü derhal durdurulmalı'' diyerek, eğer durdurulamazsa insani felaketin daha da kesinlik kazanmış olacağını ifade etti. Fransız Büyükelçi Araud, gazetecilere yaptığı açıklamada ise "Belki de artık Güney Sudan'da hükümetle işbirliği yapamayacağımız gerçeğiyle yüzleşmek zorunluluğumuz var'' dedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Hindistan Dev Seçimlerde 6. Aşamada Yaklaşık 814 milyon seçmenin katılacağı, yüzlerce etnik gruptan oluşan, 22 resmi dile sahip Hindistan'da dünyanın en büyük genel seçimlerinin 6. aşaması başladı. 5 hafta boyunca sürecek oylamada 543 milletvekili parlamentoya gönderilecek. Seçimlerin Rahul Gandi liderliğinde iktidardaki Kongre Partisi ile ana muhalefet partisi Narendra Modi liderliğindeki Bharatiya Janata Partisi (BJP) arasında çekişmeye sahne olması bekleniyor. Ülkede seçim sonuçlarının sayımına 12 Mayıs‟ta başlanacak. Sonuçlar ise 16 Mayıs‟ta açıklanacak.

@tuicdernek

#TUİÇ


Abe ve Obama biraraya geldi Japon Başbakan Shinzo Abe ve Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, Obama'nın Japonya ziyaretinde bir araya geldi. Çin ile Japonya arasında anlaşmazlık konusu olan Senkaku Adaları‟nın statüsünün de masaya yatırıldığı görüşmede, sorunun diyalog ve diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini söyledi. 12 Asya ülkesiyle gümrük duvarlarını engel olmaktan çıkarmak isteyen ABD Başkanı‟nın ziyaretinin öncelikle ekonomik yönü öne çıkarken Çin ekonomisine karşı bir ittifak arayışı olarak değerlendiriliyor. Ancak Abe hükümeti gümrüklerin tümüyle kaldırılmasını kabul etmiyor: “Oluşturmak istediğimiz ortamda tümüyle gümrüksüz alanlar olmasını istemiyoruz. Şu anda çok zorlu müzakereler yapılıyor ve bunların sürdürülmesi gerekiyor.”

@tuicdernek

#TUİÇ


21-27 Nisan 2014 tarihlerinde Afrika‟daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Kenya‟da Bomba Yüklü Araçla Saldırı Kenya‟da bomba yüklü aracın patlaması sonucu en az 4 kişi hayatını kaybetti. Başkent Nairobi‟nin Pangani semtinde polis şüpheli bir aracı durdurup içindekileri sorgulamak üzere polis merkezine götürmek istedi. Tam bu sırada araçta bulunan bomba patladı. İki şüpheliyle birlikte iki de polis hayatını kaybetti. Olay yerinde bulunan bir el bombası ise polis tarafından kontrollü bir şekilde patlatıldı. Saldırıyı ilk saatlerde üstlenen olmazken Somalili silahlı gruplardan şüpheleniliyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


“AB‟nin Afrika İçin Sihirli Bir Çözümü Yok” -Armando Guebuza, Mozambik Devlet Başkanı: “Afrika ortada sorunların olduğunun farkında. Afrika şu anda sorun olduğu anda hareket ediyor ve onların çıkış yerlerinde önlenmesi için çaba sarf ediyor. Fakat çok açık şekilde görüldüğü gibi insani sorunlar sosyo-ekonomik sorunlarla ve belli gruplar arasında tarihten gelen kültürel anlaşmazlıklarla alakalı. Bir Milyar Dolar daha verseniz bu sorunları çözemezsiniz.” -Euronews:

“Bu misyonlar yararlı mı?”Armando Guebuza, Mozambik Devlet Başkanı: “Onlar çözümün bir parçası fakat çözüm değil. Evet bizim Avrupa‟nın desteğini devam ettirmesine ihtiyacımız var. Fakat Avrupa‟dan gelen yardımların bütün sorunlarımızı çözen sihirli bir değnek olduğunu düşünmeyin. Öyle olmasını isterdim.”

@tuicdernek

#TUİÇ


Mursi 28 Nisan‟da Mahkemeye Çıkacak Mısır‟da devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi‟nin mahkemesi 28 Nisan tarihine ertelendi. 3 Temmuz 2013‟te bir askeri müdahale ile görevden uzaklaştırılan Mursi casusluk, şiddete teşvik ve ölüme sebebiyet verme gibi suçlardan yargılanıyor. Muhammed Mursi ile birlikte çok sayıda Müslüman Kardeşler üyesinin yargılanmasına da 28 Nisan‟da devam edilecek.

@tuicdernek

#TUİÇ


21-27 Nisan 2014 Tarihlerinde Avrupa‟daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


İngiltere‟den Rusya‟ya Cenevre Vurgusu İngiltere Dışişleri Bakanı William Hauge Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Ukrayna‟daki son gelişmelerin konuşulduğu bir telefon görüşmesi yaptı. İngiltere Dışişleri Bakanlığı‟nca yapılan açıklamaya göre Hauge bu görüşmede Rus mevkidaşını 17 Nisan‟daki Cenvre Antlaşması‟na acilen uyulması konusunda uyardı. Hauge bu görümede ayrıca Rusya‟ya Ukrayna'nın doğusu ile güneyindeki gerginliğin dindirilmesi için yasadışı silahlı gurupların işgal ettikleri binaları boşaltmaları ve silahları bırakmaları yönünde açıklama yapılması gibi adımlar atma girişiminde bulunmasını önerdi. Lavrov ile görüşmesinden sonra açıklama yapan Hauge Ukrayna hükümetinin Cenevre Antlaşmasını uygulama yönünde attığı adımları memnuniyetle karşıladıklarını belirtti, ve Rusya‟yı da bu anlaşmaya bağlı kalmaya çağırdı

@tuicdernek

#TUİÇ


Almanya Rusya‟ya Silah İhracatını Durduruyor Almanya Ukrayna krizi nedeniyle Rusya‟ya yapılan silah ihracatını durdurma kararı aldı. Almanya Ekonomi Bakanlığı‟nın yaptığı bu açıklama “Mevcut siyasi durum nedeniyle hâlihazırda ilkesel olarak hiçbir şirkete, Rusya‟ya silah satışı için ihracat lisansı verilmemektedir" şeklinde vurgulandı. Bakanlık daha önceden siparişi verilmiş bazı ihracatların da durdurulabileceği ihtimaline değindi. İhracata

konu malzemelerin ağır silahlar değil, tabanca, mühimmat ve askeri elektronik teçhizat olduğu söylendi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Ukrayna Dışişleri Bakanı Desçitsa:„Savaşa Hazırız‟ Ukrayna Dışişleri Bakanı Andriy Desçitsa, Rusya‟nın Ukrayna sınırında tatbikat yapma kararı almasına, Rusya ile savaşa hazır olunduğunu söyleyerek cevap verdi. Desçitsa Prag‟da yaptığı açıklamada Rusya‟nın Kırım‟ı ilhak etmesinin üzerinde durdu ve bu durumdan ders aldıklarını vurguladı. Rusya‟nın Ukrayna‟yı istila etmesi durumunda Rusya ile savaşmaya gönüllü olacak Ukrayna halkının ve ordusunun böyle bir savaştan kaçmayacağı uyarısında bulundu. Desçitsa yapılan tatbikatların söylenenden daha yakın bir alanda gerçekleştirildiğini belirterek Rus askerlerinin bölgeden çekilmesini istedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Polonya Başbakanı Tusk‟tan Enerji Birliği Çağrısı Polonya Başbakanı Donald Tusk „Finacial Times‟ dergisinde yazdığı bir makalede Ukrayna krizine tepki gösterek AB‟ye Bankalar Birliği‟ne benzer bir enerji birliği kurulmasını önerdi. Tusk‟un bu teklifi; AB ülkelerinin enerji politikalarında, petrol ve gaz temininde daha sıkı işbirliği yapmasını, bir merkez kurularak tüm 28 AB ülkesi için bu merkez üzerinden enerji temin etmesini kapsıyor. Bu plana göre AB ülkeleri enerji sıkışıklığında birbirlerine destek olacaklar. Tusk makalesinde Ukrayna‟daki krizden ders çıkarılması gerektiğini, Rusya‟ya enerji bağımlılığının AB‟yi zayıflattığını vurguladı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Katalonya Halk Oylaması Yolunda İspanya'nın Katalonya Özerk Yönetiminin Başkanı Artur Mas, İspanyol Meclisinin reddine rağmen bağımsızlık için halkoylaması yapılmasında kararlı olduklarını belirtti. Referandum talebinin İspanya meclisi tarafından kabul edilmemesinin ardından Katalan hükümeti yeni yollar aramaya başladı. Referandum niteliği taşımayan bir halk oylamasına gitme kararı alan Katalan yönetiminin başkanı Mas Katalan halkının demokratik yollardan ne istediğini herkesin bilmesi gerekliliği üzerinde durdu. Mas, halk oylaması girişiminin de başarısız olması halinde Katalonya'da erken seçime gidilmesini ihtimal dışında bırakmadı."

@tuicdernek

#TUİÇ


Almanya‟nın Güçlü Partisi CSU‟dan Avrupa Yüksek Mahkemesi Kurulması Önerisi Almanya‟nın güçlü bir partisi olan Hristiyan Sosyal Demokrat Partisi CSU, AB „yi daha sıkı kontrol edebilmek için yeni bir yüksek mahkemenin kurulmasını önerdi. CSU programında, insanları yaşadıkları bölgelerde doğrudan ilgilendiren ulaşım, içme suyu gibi konuların tamamının AB müdahalesine karşı korunmasına vurgu yaptı ve AB‟nin yetkilerinin aşmadığının kontrol edilebilmesi için kurulması gereken Avrupa Yüksek Mahkemesi‟nin önemini belirtti. Önümüzdeki yürütme döneminde CSU, AB'ye daha fazla yetki verilmemesini, tam tersine üye devlet yönetimlerine daha fazla yetki verilmesini istiyor. CSU ayrıca AB‟nin genişletilmesine yönelik adımlara karşı çıkıyor ve Türkiye ile görüşmelere „perspektif yetersizliğinden‟ dolayı son verilmesini istiyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


21-27 Nisan 2014 tarihlerinde Kuzey Amerika‟daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Obama'nın 24 Nisan Açıklaması Yine Aynı ABD Başkanı Barack Obama, Ermenilerin 1915'teki olayların yıl dönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan günü ile ilgili açıklamasında, büyük felaket anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı. 24 Nisan günü ile ilgili açıklamasında, "Bugün Meds Yeghern'i anıyor ve 20. yüzyılın en kötü mezalimlerinden birinde can verenleri onurlandırıyoruz" diyen Obama, "99 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde 1,5 milyon Ermeni'nin katledildiğini ya da ölüm yürüyüşüne zorlandığını" belirtti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Erdoğan'ın 1915 Açıklaması ABD'de Memnuniyetle Karşılandı ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Başbakan Erdoğan‟ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını, bunu tarihi ve olumlu bir adım olarak gördüklerini belirtti. Psaki açıklamasında şunları kaydetti: “Başbakan Erdoğan‟ın, Ermenilerin 1915 yılında yaşadığı acıları kamuoyu önünde tarihi kabulünden memnuniyet duyuyoruz. Bunun, gerçeklerin tam, dürüst

ve adil şekilde kabul edilebileceğine yönelik olumlu bir işaret olduğuna inanıyor, Türkler ve Ermeniler arasındaki uzlaşı sürecini ileriye götüreceğini umuyoruz”.

@tuicdernek

#TUİÇ


Obama'dan Kuzey Kore'ye Uyarı

Amerika Başkanı Barack Obama, Asya gezisi kapsamında gittiği Güney Kore'de yerel gazetelerden birinde yayımlanan röportajında, "Kuzey Kore yeni bir nükleer test gerçekleştirme hatasını yaparsa, uluslararası toplumdan en sert şekilde karşılığını almaya hazır olmalıdır" dedi. İki gün süren gezinin en önemli gündem maddesini oluşturan konu, Obama‟nın Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ile düzenlediği ortak basın toplantısında da gündemdeydi. Obama, “Kuzey Kore‟den gelebilecek her tür provokasyona karşı Güney Kore‟yle olan ittifakımız „omuz omuza‟ sürecektir” dedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


ABD'de İlginç İsrail Protestosu

İsrail'in yıllardır Filistinlileri evlerinden çıkararak topraklarını işgal etmesi ABD'de aktivistler tarafından benzer, temsili, bir uygulamayla protesto edildi. New York Üniversitesi öğrenci yurdunda kalan Yahudi öğrencilerin kapılarına 'yurdu boşaltın' tebliğleri asıldı. Turkishny'de yer alan habere göre Filistin yanlısı aktivistler tarafından gece saatlerinde bırakılan kağıtlarda Yahudi öğrencilerin “25 Nisan gecesine kadar odalarını terk etmemeleri halinde sahip oldukları tüm eşyaların yok edileceği vurgulanarak bu tarihten sonra burada kalan kişilerin ve mallarının başına geleceklerden kendilerinin sorumlu olmayacakları” yazıldı.

@tuicdernek

#TUİÇ


21-27 Nisan 2014 Tarihlerinde Latin Amerika‟daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Bolivya‟da Eylem Yapan Askerlere İhraç Kararı Bolivya'da çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve Kızılderili kökenli askerlere ayrımın ortadan kaldırılması için protesto gösterileri yapan 700 askerin ordudan ihraç edilmesi için emir verildi. Protestocu askerler silah arkadaşlarını isyana teşvik ve silahlı kuvvetlerin onurunu zedelemekle suçlanıyor.Önceki gün 500 askerle başlayan gösteriler şimdi 1000'den fazla askerle yapılıyor. Ülkenin Cumhurbaşkanı Evo Morales ile görüşmek isteyen askerler ordunun kızılderili kökenlilere karşı ayrımcılık yaptığını iddia ediyor. Ordu yetkilileri ise iddiaları reddediyor. Protestocular ayrıca astsubayların subay olabilmek için gereken eğitimi almalarına izin veren reformlar yapılmasını ve subaylarla eşit düzeyde sağlık yardımlarından yararlanmayı talep ediyor. Ayrıca ordudan ihraç edilen dört protesto liderinin serbest bırakılması isteniyor. Kızılderili yerlilerin lideri Samuel Coarite, "Haklarını talep eden kardeşlerimizi ordudan ihraç edemezler. Geri alınmazlarsa protestoları yaygınlaştıracağız." dedi.Ülkenin Savunma Bakanı Ruben Saavedra Bolivya ordusunun değişim geçirdiğini ve 2015'ten itibaren gönüllü askerlerin ve çavuşların subay olmak için eğitime katılabileceklerini ve burs alabileceklerini vurguladı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Meksikalı Gruplar Hükümetten Tutsakların Serbest Bırakılmasını İstedi Meksika‟da ki Kartellere karşı çarpışan Grupların Liderinden Meksikan Hükümetine verilen ültimatonda : 10 Mayıs‟a kadar hareket üyelerinin serbest bırakılmasını istediler. Jose Manuel Mireles‟in söylediğine göre, eğer son güne kadar üyeler serbest bırakılmazsa, örgütleri Meksiko Şehri‟nin batı tarafına kadar tüm şehirleri ve yolları yıkacaklarını iddia etti, buna kamu araçlarını yakmak ve özel araçlara da zarar vermek dahil olacak. Bilinen 100 kadar üye göz altında yada hapis cezasında, ve hükümet örgütü yavaşça yok etmekle uğraşıyor. 10 Mayıs ayrıca Başkan Enrique Pena Nieto hükümetinin bu gruplar için ellerindeki silahlarla beraber orduya teslim olmaları için verilen son gün. Mireles ayrıca 30 Nisan günü tutsakların serbest bırakılmaması durumunda kimsenin orduya katılmayacağını ekledi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Meksika Gazetecileri Korumayı Bırakıyor Medya avukatlarına göre Meksikalı gazeteciler dünyanın en tehlikeli ülkesinde haber yapıyorlar. Başkan Enrique Pena Nieto‟nun ilk yılında, gazetecilerin öldürülmesi ciddi şekilde azalmıştı ancak, diğer şekilde bu kendini gösterdi. 2013 yılındaki hazırlanan raporda, diğer geçmiş 207 yıla göre, 330 saldırgan gazetecilere karşı harekete geçti. Bunların arasında ruhsal veya fiziksel şiddetler ve göstericilere kullanılan şiddette var. Tamaulipas‟ta gösterilerden kaçan bir gazeteci Mario Segura‟nın “Tanrı‟nın elinde olmaktan daha iyidir” lafı tüm zıtlığıyla herşeyi yansıtıyor. 2012 ortalarında çıkan bir yasa ile gazeteciler tehlike durumunda güvenli ev, panik düğmesi yada bodyguard isteme hakkına sahip ve şimdiye kadar 130 gazeteci bunun için başvuruda bulundu ancak bunların üçte biri kabul edildi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Brezilya’da Yerli Halk ile Polis Arasındaki Çatışmanın Sebebi Esrarengiz Ölüm Yerli halk ile polis arasındaki çatışmaların başlaması için en küçük bir kıvılcım bile yetiyor. Genç bir dansçının esrarengiz ölümü sonucu polise karşı yerli halk direnişe geçti. Halk barikat kurup ateş yaktılar ve Copacabana bölgesindeki ve Ipanema komşuluğunu bir geceliğine kapattılar. 30 yaşındaki bir vatandaşın ölme haberi ve 12 yaşındaki bir çocuğun yaralandığı alınan haberler arasında. Askeri Polis‟in işgal ve pasifleştirme çalışmaları sonucunda halkın gerginliği devam ediyor. İnsan Hakları savunucuları tarafından verilen rapora göre dansçıya yargısız infaz yapıldığı ortaya çıktı. Bu ölüm sonucunda yerli halkın güvenini kaybetmiş olan polisle yerli halk polise karşı protesto gösterilerine başladı. Bu güne kadar en büyük yatıştırma çalışmaları Amarildo Dias ve 12 diğer komutanın işkence ve cinayetle yargılanıyorlar.

@tuicdernek

#TUİÇ


www. tuicakademi.org www.tuic.org.tr /tuicplatform @tuicdernek Editör: MELEK LİKOĞLU Tasarım: ECEM DERELİ Haberler: Ayşe Yanmaz, Betül Sağlam Mehmet İlhanlı, Begüm Urgancı, Yasemin Tosun, Emine Tezel

TUİÇ Dünya Bülteni (21-27 Nisan 2014)  

21-27 Nisan tarihleri arasında Dünyadaki önemli gelişmeler...