Page 1

.

.. ..

17-23 Şubat 2014 tarihlerinde Dünyadaki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Türk Dış Politikası 17-23 Şubat 2014 tarihlerinde Türk Dış Politikasındaki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


İslam İşbirliği Teşkilatı Orta Afrika'yı Konuşmak İçin Toplandı İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki son gelişmelerin ele alındığı İcra Komitesi toplantısı, İİT Genel Sekreter İyad Medeni'nin yaptığı açılış konuşması ile başladı. Konuşmasında Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Müslümanların hedef alındığı saldırılara değinen Medeni, bu konuda İslam ülkelerinin hızla harekete geçmesi çağrısında bulundu. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da mevcut koşullarda Orta Afrika Cumhuriyeti'nin parçalanma ve kalıcı bir bölünme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti. Özellikle Müslümanların maruz kaldığı baskı ve şiddete dikkat çekerek, onbinlerce Müslümanın hayatlarını kurtarmak için ülkenin kuzeyine gittiğini ve çevre ülkelere sığındığını kaydeden Davutoğlu, İİT'ye, gelişmeleri yerinde gözlemlemek üzere Orta Afrika Cumhuriyeti'ne bir heyet göndermesi ve aynı zamanda özel bir temsilci ataması çağrısında bulundu. Bu çerçevede Orta Afrika Cumhuriyeti makamları ve çevre ülkelerle işbirliği ve koordinasyon içinde çalışılması gerektiğini vurguladı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Obama-Erdoğan Arasındaki Telefon Görüşmesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama, ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuların da ele alındığı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Başbakanlık Basın Merkezi'nin internet sitesinde yer alan açıklamada, ABD Başkanı Obama'nın görüşme vesilesiyle Türkiye-ABD arasında karşılıklı saygı esasına dayalı güçlü bir ikili ilişki bulunmasına değer verdiklerini vurguladığı belirtilerek, Türkiye'nin olumlu katkılarla dünyada liderlik sergileyeceğine ilişkin inancını ifade ettiği kaydedildi. Erdoğan ve Obama'nın, Şam rejiminin baskıcı politikaları neticesinde Suriye'de ortaya çıkan terörizme karşı mücadele konusunda yakın işbirliğinin gerekliliği, bu ülkede yaşanan krize son verecek bir siyasi çözüm bulma çabalarını sürdürmenin herkesin ortak maslahatına olacağı vurgulandı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı Gerçekleştirildi Türkiye–Azerbaycan–Gürcistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı’nın üçüncüsü 19 Şubat 2014 tarihinde Azerbaycan’ın Gence şehrinde gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ve Gürcistan Dışişleri Bakanı Maia Panjikidze’nin katılımıyla düzenlenen toplantı kapsamında, üç ülkeyi ilgilendiren konularda bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi imkânları üzerinde görüş alışverişinde bulunuldu ve daha önceki toplantılarda alınan kararlar gözden geçirildi. Dışişleri Bakanları toplantı sonunda imzaladıkları ortak bildiride üç ülke ilişkilerin gelişmesinden duydukları memnuniyeti dile getirerek, siyasi, ticaret, ekonomik, çevrenin korunması ve kültür, bilim, sağlık, turizm ve spor gibi insani alanlarda üçlü işbirliğinin daha da güçlendirilmesinin önemini vurguladılar.

@tuicdernek

#TUİÇ


Türkiye'nin Ukrayna Kaygısı Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, Ukrayna'da güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda yaşanan can kayıpları ve yaralanmaların kaygıyla karşılandığını bildirerek, taraflara itidal çağrısında bulundu. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Komşumuz Ukrayna’da bir süredir devam eden siyasi krizin aşılması yönünde çabaların yoğunlaştığı ve olumlu gelişmelerin de olduğu bir dönemde, 18 Şubat'ta güvenlik güçleri ile göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 20'yi aşkın can kaybı ve çok sayıda yaralı olması büyük bir üzüntü ve kaygıyla karşılanmıştır." denildi. Bağımsızlığından bu yana barış ve uzlaşı kültürüne dayalı siyaset geleneğiyle geçmişteki sınamaları geride bırakan Ukrayna'nın bu krizi de aşarak demokrasi temelinde toplumsal huzuru ve kamu düzenini yeniden tesis edeceğine dair inancın dile getirildiği açıklamada,"Bu amaç doğrultusunda tüm tarafları itidal içinde ve soğukkanlılıkla hareket etmeye, çatışma ortamının son bulmasına yönelik çabaları yoğunlaştırmaya davet ediyoruz" ifadesine yer verildi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Ermenistan'la Normalleşme Karabağ'a Bağlı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan'ın Gence şehrinde düzenlenen Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan Dışişleri Bakanları üçlü toplantısı sonrasında yapılan ortak basın toplantısında, üç ülke arasındaki ilişkiler ve bölgesel sorunlar konusunda değerlendirmelerde bulundu. Ermenistan ve Azerbaycan arasında yaşanan çatışmaya ve Yukarı Karabağ sorununa değinen Davutoğlu, hedef ve isteklerinin iki ülke arasındaki ihtilafın bir an önce bitmesi ve Azerbaycan topraklarının işgal durumunun son bulması olduğunu belirtti. Ermenistan ve Türkiye normalleşme süreci ve sınır kapılarının açılması konularında görüş bildiren Davutoğlu, "Her yerde defalarca söyledik. İşgal altındaki topraklar işgalden kurtulmadığı sürece ve Ermenistan'la Azerbaycan arasındaki

ihtilaf bu çerçevede çözülmedikçe Türkiye ve Ermenistan arasında tam bir normalleşme olması mümkün değil. Sınırların açılması meselesi de bu çerçevededir" diye konuştu.

@tuicdernek

#TUİÇ


Türk Tırlarına Avusturya Engeli Türkiye'nin Avrupa'ya Ro-Ro ile (tırların denizyolu ile taşınması) ulaştıkları Trieste'den Avusturya, Almanya, Hollanda ve Fransa'ya gitmek isteyen Türk taşımacıların karşısına bu kez Ro-La (tırların demiryolu ile taşınması) dayatması çıktı. Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nden (UND) yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin bir numaralı ticaret ortağı Almanya başta olmak üzere orta ve kuzey Avrupa ülkelerine yönelik olarak her yıl Avusturya üzerinden ortalama 120 bin taşıma gerçekleştiren Türk araçları, Avusturya'nın yılda sadece 15 bin transit taşıma ile sınırlandırdığı kota sebebiyle, bu rakamın üstündeki transit geçişleri için Ro-La hatlarını kullanmaya mecbur bırakılıyor. Serbest ticaret anlayışı ve kurallarına aykırı olan bu uygulama sonucunda yüzlerce tırın, 5 gündür Avusturya'yı geçmek için İtalya Fernetti'de Ro-La kuyruğunda beklediği belirtildi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Yakındoğu 17-23 Şubat 2014 tarihlerinde Yakındoğu’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Netanyahu'dan Suriyeli Muhaliflere Ziyaret Israil Başbakanı Benyamin Netanyahu ile Savunma Bakanı Moşe Ya’alon’un, Golan’daki sahra hastanesinde tedavi gören Suriyeli muhalifleri ziyaret ettiğini bildirildi. İsrail Başbakanı Netanyahu, yaralı Suriyeli muhaliflerin durumunun “İran’ın gerçek yüzünü gösterdiğini” söyledi. Ziyarette İran’la 5+1 grubu arasında yapılacak görüşmelere tepki gösteren Netanyahu, Suriyeli yaralı muhaliflere hizmet veren hastaneye işaretle “Burası, dünyanın iyileriyle kötülerinin ayrıldığı yerdir” dedi. İran’ın katliamlar yapan Suriye yönetimini silahlandırdığı için kötülüğün, İsrail’in ise yaralı Suriyelileri tedavi ettiği için iyiliğin temsilcisi olduğunu savunan Netanyahu, hastanedeki durumun İran’ın da İsrail’in de gerçek yüzünü ortaya koyduğunu söyledi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Lübnan’da Yeni Hükümet Başbakan Necib Mikati’nin istifasının ardından yaşanan 10 aylık hükümet krizi, Temmam Selam hükümetiyle aşıldı. Hizbullah liderliğindeki 8 Mart ittifakının geniş tabanlı ulusal birlik hükümeti kurulması yönündeki talebinden ve Suudi Arabistan ile Batı tarafından desteklenen 14 Mart ittifakının ise Hizbullah’ın yer aldığı bir kabinede bulunmama ısrarı yüzünden hükümet kurulamıyordu. ElMustakbel Partisi Lideri Saad Hariri’nin 17 Ocak’ta yaptığı bir açıklamayla Hizbullah’ın yer aldığı bir hükümete katılmama ısrarından vazgeçmesi, yeni hükümetin kurulmasının önünü açtı. Selam kabinesindeki bakanlıkların şu isimlerden oluştuğu bildiriliyor. Butros Harb: İletişim B., Eşref Rifi: Adalet B., Reşid Derbas: Sosyal İşler B., Nihad Maşnuk: İçişleri B. Mişel Firavn: Turizm B. Hüseyin Hac Hasan: Sanayi B. Sec’an Kazzi: Çalışma B. Abdulmuttalib Hannavi: Gençlik ve Spor B., Nebil Fureyc: İdari kalkınmadan sorumlu Devlet B., Alain Hakim: Ekonomi ve Ticaret B., Muhammed el-Manşuk: Çevre B., Cibran Basil: Dışişleri B., Artur Nazıryan: Enerji B., Raymon Arici: Kültür B., İlyas Ebu Sa’b: Eğitim ve Öğretim B.

@tuicdernek

#TUİÇ


Kamışlı’da Beşşar Esed’e Destek Gösterisi Kurdpress’e demeç veren Kürt gazeteci Huşin Ömer, Kamışlı kentindeki yüzlerce kişinin Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’i destekleyen bir gösteri düzenlediğini bildirdi. Esed’in posterlerini ve Suriye bayraklarını taşıyan göstericilerin cumhurbaşkanı lehine sloganlar attıklarını belirten Huşin Ömer, düzenlenen gösteriye Barzani yanlısı Kürt Ulusal Konseyi üyesi partilerin “eğer gerçekten Cezire bölgesinde bir Kürt özerk yönetimi varsa peki bu Esed’e destek gösterisi ne anlama geliyor” diye tepki gösterdiğini söyledi. Gazeteci Huşin Ömer Kurdpress’in “Kamışlı’daki idari durum nasıl?” sorusununa da şu cevabı verdi. “Suriye’nin Kürt bölgelerindeki tek havaalanı Kamışlı’da bulunuyor. Kentteki havaalanı hala rejime bağlı güvenlik güçleri tarafından idare ediliyor. Kentin birçok bölgesinde rejime bağlı güvenlik güçleri bulunuyor; ancak geri kalan yerler PYD güçlerinin kontrolü altında.” Bir süre önce de Suriye Savunma Bakanı sürpriz bir şekilde Kamışlı kentine gitmiş ve bu ziyaret, PYD karşıtı Kürt gruplarının “PYD, Suriye rejimiyle işbirliği yapıyor” şeklindeki eleştirilerine neden olmuştu.

@tuicdernek

#TUİÇ


IŞİD, Irak’taki Güçlerini Suriye’ye Çağırdı Lübnan’da yayımlanan en-Nehar gazetesinin haberine göre, Amerika tarafından Ürdün’de eğitilen silahlı grupların da Şam’a büyük bir saldırı başlatmak için hazırlık yaptığını belirterek Suriye ordusunun da bölgeye güç takviyesi yaptığını bildirdi. Yapılan çağrı üzerine Irak’tan Suriye’ye giriş yapan IrakŞam İslam Devleti’ne (IŞİD) ait militanların Halep ve Rakka’dan gelen örgüte mensup diğer iki gruba katıldığı bildirildi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Tunus’un Suriye İle Siyasi İlişkilerinde Yeni Dönem Tunus’ta devrimden sonra kurulan Nahda Partisi öncülüğündeki koalisyon hükümeti, yaklaşık üç yıl önce Suriye ile siyasi ilişkilerini kesmişti. Tunus Dışişleri Bakanı Munci Hamdi, Suriye’deki diplomatik ilişkilerin yeniden açılması için Cumhurbaşkanı Munsif Marzuki nezdinde ciddi girişimlerin

bulunduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanı Hamdi, ilk aşamada Beyrut’taki bazı diplomatların Şam’a nakledilmesi konusunda uzlaşmanın sağlandığını söyledi. Raşid el-Gannuşi liderliğindeki Nahda Partisi’nin ağırlıkta olduğu Tunus hükümetinin muhalefetin baskısı sonucu istifa etmesinden sonra kurulan Mehdi Cuma hükümetinin tüm Arap ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmeye öncelik verdiği bildiriliyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


Rusya'dan Irak'a Silah Sözü Başkent Bağdat'ta gerçekleşen görüşmenin ardından Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Iraklı mevkidaşı Zebari ile ortak basın toplantısı düzenledi. Rusya'nın, terörle mücadele konusunda Irak hükümetine destek verdiğini belirten Lavrov, daha önce varılan anlaşma çerçevesinde Rusya'dan Irak'a silah sevkiyatının hızlandırılması konusunu değerlendireceklerini açıkladı. Suriye'deki savaştan sonra Orta Doğu'daki politikasını değiştiren Rusya'nın Dışişleri Bakanı, Irak'a "terörle savaşında Irak'ın

yanındayız" dedi ve silah yardımlarını hızlandırma sözü verdi. ABD ve Rusya arasında Suriye konusundaki restleşme daha da büyürken Lavrov, ABD’nin Suriye politikasının, Suriye'de terörist gruplara maddi destek veren ve silahlandıran radikalleri cesaretlendirdiğini söyledi. “Sonuç olarak bu durum, Suriye krizinin daha da kötüleşmesinden başka bir sonuç doğurmayacaktır” ifadelerini kullandı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Barzani'den İlginç Çıkış Irak'ın kuzeyindeki Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD), Suriye'nin kuzeyindeki Kürt Rojava'da ilan ettiği özerk kantonlara tepki gösterdi. "Biz Suriye 'de tüm siyasi tarafların içinde yer alacağı oluşumu muhatap alırız. Bizim Rojava'da kabul edip onaylayabileceğimiz şey halkın ortak sesidir" ifadesini kullanan Barzani, Suriye Kürt Ulusal Konseyi'ne (ENKS) üye Suriye'deki 12 Kürt partisinin temsilcileriyle bir araya geldi. Parti yetkilileri "Bizler Suriye'de Kürtlerin birliğinden yanayız her ne kadar PYD aykırı hareket etse de, anlaşmalara uymazsa da, bizler birliği savunmaya devam edeceğiz" görüşünü dile getirdiler. Barzani, "Bizler Suriye'de bütün tarafların bir araya gelerek oluşturacakları birlikteliği önemsiyoruz. Rojava'da tek bir kesimin aldığı kararı değil, partilerin birlikte alacağı ve her kesimin

kabul edeceği kararları destekleriz" açıklamasını yaptı.

@tuicdernek

#TUİÇ


ABD Dışişleri Bakanı Kerry Tunus'ta Tunus'u ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cumhurbaşkanı Muhammed el-Munsif elMerzuki ile görüştü. Başkent Tunus'taki Kartaca Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya gelen ikili, "terörle mücadele" ve ekonomi başta olmak üzere iki ülke arasındaki işbirliği alanlarının geliştirilmesi

ile ortak bölgesel meseleleri ele aldı. Kerry görüşmede, ülkesinin Tunus'a tam destek vermeye devam edeceğini belirterek, Tunus halkının içinde bulunduğu geçici hükümet sürecinden kaynaklanan sorunları aşacağı ve bölgede örnek teşkil edeceğine yönelik inancını dile getirdi. Cumhurbaşkanı Merzuki de "Tunus'un, geçici yönetim sürecini başarıyla tamamlaması, uluslararası ve bölgesel düzeydeki konumunu yükseltecektir. Tunus halkı, bunun için çaba sarfediyor. Öte yandan ABD ve Tunus arasındaki dostluğun güçlenmesi için ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

@tuicdernek

#TUİÇ


17-23 Şubat 2014 tarihlerinde Asya’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Makedonya, Afganistan'daki Askerlerini Çekecek Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov'a, Makedonya Silahlı Kuvvetlerinin 2014 yılı planları hakkında bilgi veren Makedonya Genelkurmay Başkanı Korgeneral Goranço Koteski, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Makedonya Silahlı Kuvvetlerinin, 2002 yılında Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü'ne dahil olduğunu anımsattı. Koteski, ''Genelkurmay Başkanlığı olarak, Afganistan'daki askeri birliklerimizi geri çekmek için dinamik bir plan oluşturuyoruz" ifadesini kullandı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Taliban’ın Ateşkes Şartları Pakistan hükümeti ile Taliban arasındaki barış görüşmeleri askıya alınmıştı. Pazartesi günü Pakistan hükümeti heyeti, Taliban'ın 2012 yılında kaçırdığı 23 sınır personelini infaz etmesi üzerine toplantıya katılmaktan vazgeçmiş ve Taliban'ı görüşmeleri sabote etmekle suçlamıştı.Taliban heyeti de Pakistan hükümetini barış müzakereleri konusunda ciddiyetsiz olmakla suçlamış ve Taliban'a yönelik operasyonların tamamen durdurulmasını talep etmişti. Taliban diğer taraftan tutuklu bulunan Taliban üyelerinin de tamamının serbest bırakılmasını istiyor. Taliban sözcüsü Şehidullah Şehid, Taliban üyelerinin tutuklanmasına ve öldürülmesine bir son verilmesi gerektiğini belirterek "Bizim savaşçılarımız, hedef alındı, tutuklandı ve öldürüldü. Hükümet heyeti, bizim heyetimize bu konuda garanti vermeli" dedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Pakistan'la İran Ortak Hareket Edecek İran'ın sınır askerleri geçtiğimiz günlerde Pakistan sınırına yakın bir bölgede kaçırılmış, ardından Pakistan topraklarına götürülmüştü.İran kaçırma olayının ardından Pakistan'a askeri birlik göndermeyi düşündüğünü açıklamıştı. Pakistanlı yetkililer ise İran'ın bu çıkışına karşı görüş bildirmiş ve ortak hareket etmeyi teklif etmişti. Bunun üzerine iki taraf müzakerelere başladı. Üç gün süren müzakerelerin ardından sınır güvenliğini sağlama konusunda ortak hareket etme ve milislere karşı mücedele etme kararı açıklandı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Taliban Müzakerelerinde Belirsizlik Taliban’la barış görüşmeleri halen askıda bulunuyor. Görüşmelerin tekrardan ne zaman başlayacağı henüz bilinmiyor. Perşembe sabahı Pakistan ordusu tarafından Kuzey Veziristan’da düzenlenen hava saldırısında 40 Taliban üyesinin öldürüldüğü açıklandı. Pakistan İçişleri Bakanı Çaudri Nisar Ali Han, “Başbakan Navaz Şerif ve ordu yönetimi terör saldırıları devam ederken barış görüşmelerine devam etme niyetinde değil” dedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


KGAÖ: Afganistan Hazırlıkları Aralıksız Sürüyor Rusya'nın öncülüğünde NATO güçlerine alternatif olarak kurulan Kolektif Güvenlik Antlaşması

Örgütü (KGAÖ), Uluslararası Destek Gücü'nün (İSAF) Afganistan'dan çekilmesi sonrasında ortaya çıkacak tehditlere karşı tedbirlerini alıyor. Tacikistan'da temaslarda bulunan KGAÖ Genel Sekreteri Nikolay Bordyuja, örgüte üye ülkelerin Afganistan'da ortaya çıkabilecek tehditlere karşı önlemlerini almak için çalıştığını kaydetti. Bordyuja, Afganistan'daki durumun kötüye gitmesinin Tacik-Afgan sınırını da olumsuz etkileyeceğini belirten Bordyuja, başta Taliban olmak üzere uyuşturucu tacirleri ve terör gruplarından tehdit gelebileceğini ifade etti. KGAÖ Genel Sekreteri, kapsamlı ve büyük bir saldırı beklemediklerini, ancak herşeye hazırlıklı olmak gerektiğini ve bu nedenle Tacikistan ile

Afganistan sınırının güçlendirilmesi için çalışmaların yapıldığını söyledi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Almanya, Afganistan'daki Birliklerinin Görev Süresini Son Kez Uzattı Federal Meclis'te yapılan oylamada, ISAF bünyesinde görevlendirilen Alman askerlerin görev süresinin 2014 sonuna kadar uzatılması kabul edildi. İktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Milletvekili Peter Beyer, Federal Meclis'te yaptığı konuşmada, "Her kim Afganistan'daki gelişmelerde etkisinin olmasını istiyorsa sivil alanda olduğu gibi askeri alanda da katkı sağlamak zorundadır" dedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Pakistan Taliban Görüşmelerine Son Verdi Pakistan hükümeti adına müzakereleri yürüten İrfan Sıddıki, Taliban’ın açıklamasının ardından görüşmeleri sürdürmenin artık anlamsız olacağını belirtti. Pakistan, Taliban'ın Mohmand bölgesinde bulunan kolu, 2010 yılında rehin aldıkları Pakistan ordusuna bağlı 23 Öncü Birliği askerini öldürdüğünü açıkladı. Grup, ölümlerin gerekçesi olarak Pakistan'ın Afganistan sınırında düzenlediği operasyonları gösterdi. İki taraf arasındaki görüşmeler 6 Şubat'ta başlamıştı. Görüşmeler başladığında Navaz Şerif, yedi yılda 7 bin kişinin ölümüne neden olan şiddetin sona ermesi ve barışa bir şans verilmesi gerektiğini söylemişti. Görüşmelerin başladığı tarihten bugüne kadar geçen 11 günde yüzden fazla insan öldü.

@tuicdernek

#TUİÇ


17-23 Şubat 2014 tarihlerinde Afrika’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Güney Sudanlı Taraflara Ateşkes Uyarısı Hükümetler arası Kalkınma Otoritesi (IGAD), "Güney Sudan'da çatışmaların devam ettiği ve durumların kötüye gittiğine dair basında yer alan haberlerden endişe duyuyoruz. Çatışmaların yeniden başlaması ateşkesin ihlali anlamına gelir. Kriz ancak siyasi diyalog kurularak çözülebilir. Askeri çözümü mümkün değil. Taraflara ateşkese bağlı kalmaları çağrısında bulunuyoruz" şeklinde bir yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada Congley, Birlik, Yukarı Nil eyaletlerinde yeniden çıkan çatışmalara dikkat çekilirken söz konusu olaylar nedeniyle barış sürecinin yıpratılması ve Güney Sudan halkının sıkıntılarının artmasından endişe edildiği vurgulandı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Kenya'dan 'Afrika Gücü' Oluşturulması Çağrısı Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, Burundi, Ruanda, Cibuti, Sudan ve Seyşeller ile Komor Adaları savunma bakanlarına hitaben yaptığı konuşmada, her zaman yabancı güçlerin ilgisine ve merhametine bel bağlayamayacaklarını ifade ederek, kıtadaki silahlı çatışmalara müdahale edecek bir Afrika gücü oluşturulması çağrısında bulundu. Kenyatta, şiddetli çatışmalar dahil olmak üzere ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldıklarında Afrikalılara yardım etmeye hazır olmaları gerektiğini söyledi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Senegal, Vatandaşlarını Orta Afrika'dan Çıkarıyor Yurtdışındaki Senegallilerden sorumlu yetkili Sory Kaba, Afrika Cumhuriyeti'ndeki vatandaşlarının ülkesine dönmelerini sağlamak amacıyla tehlike altındaki Senegallilerin sayısını belirlemek ve uygun taşıma araçlarının tedarik edilmesi için bilgi topladıklarını söyledi. Hükümetin 700'den fazla Senegallinin ülkesine dönmesini sağladığını ifade eden Kaba, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'de yaşayan bu kişi için uçak ayarlandığını vurguladı. Bangui'de güvenliğin olmadığını belirten Kaba, ülkede yaklaşık 260 Senegallinin bulunduğunu, yaklaşık 200'ünün Bangui merkez camisine sığındığını, diğerlerinin 5. Kilometre mahallesinde olduğunu söyledi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Tunus, Yasakta Fransa İle Yarışıyor Tunus ülke genelinde kadınların peçe takmasını yasaklayacak bir genelgeyi konuşuyor. Tunus içişleri bakanı Lütfi bin Ceddu güvenlik gerekçeleriyle ülkede peçe kullanımının yasaklanmasını gündeme aldıklarını duyurdu. İçişleri bakanlığı, bazı kişilerin kendilerini peçeyle gizleyerek saldırılar yaptığını, bunlara engel olmak için kimsenin peçe giymesine izin verilmeyeceğini açıkladı. Açıklamada, karar uygulamaya konulduktan sonra peçe takmanın yasaklanacağı ve peçe kullanımının sıkı bir şekilde kontrol edileceği kaydediliyor. Tunus Müftüsü Şeyh Hamza Said de tasarıyla ilgili yaptığı açıklamada, böyle bir yasağa destek verebileceklerini ifade etti. Hamza Said basın mensuplarına verdiği demeçte, "ülke yöneticilerinin bazen tüm milletin faydasını gözeterek birtakım kısıtlamalara gidebilir" dedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Fas - Cezayir Arasında Yeni Gerginlik Fas İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Cezayir Ulusal Halk Ordusuna bağlı askerlerin, Fas-Cezayir sınırında yer alan Fecic ilindeki Ayet Carman sınır karakoluna ateş açtığı belirtildi. Açıklamada, askerlerin açtığı ateş sonucu karakolun duvarına isabet eden 2 kurşunun duvarı deldiği ifade edilirken, daha fazla bilgi verilmedi. Fas- Cezayir sınırı, iki ülke arasındaki anlaşmazlık nedeniyle 1994 yılından beri kapalıydı.

@tuicdernek

#TUİÇ


BM'den Orta Afrika'ya 3 Bin Ek Asker Talebi Genel Sekreter Ban Ki-mun, BM Güvenlik Konseyi'nde Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki son duruma ilişkin bilgi vererek şiddetin sonlandırılması ve insani yardım için BMGK'ya bazı öneriler sundu. Ülkede

şiddet olayları nedeniyle 2 buçuk milyon kişinin acil insani yardıma muhtaç durumda olduğunu belirten Ban, çok sayıda masum sivilin çatışmalarda hayatını kaybettiğini kaydetti. Ban, "OAC'de siviller inançları ve kimlikleri nedeniyle kasten hedef alınıyor. Özellikle Müslümanlar hedef durumunda. Ancak Seleka isyancıları da Hristiyanlara yönelik saldırıları sürdürüyor. Bu ayrılık nesiller boyu sürebilecek istikrarsızlığın tohumlarını ekiyor" dedi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, uluslararası toplumdan (OAC) olayların yatıştırılması ve sivillerin korunması için 3 bin ek asker ve polis gönderilmesini istedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Müslümanların Uğradığı Şiddete Kınama Müslüman azınlığa yönelik şiddet olaylarının giderek arttığı Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki (OAC) Hristiyan ve Müslüman toplumların dini liderleri ülkedeki Müslümanları hedef alan şiddet ve yargısız infaz olaylarını birlikte kınadı. Öte yandan Orta Afrika Cumhuriyeti'nde Ulusal Geçiş Konseyi üyesi ve eski bakan Cyrus Emmanuel Sandy, hükümeti, vahşete ve işlenen suçlara kayıtsız kalmakla suçlayarak vatandaşlarının güvenliğini sağlaması çağrısında bulundu.Suç işleyenlerin çoğunun yönetimdeki kişilerce bilindiğini belirten Sandy, bu kişilerin halen serbest olduğunu, yasa ihlallerinin hükümet tarafından ciddiye alınmadığını vurguladı. Eski Seleka mensupları, anti-balaka grubu ve diğer silahlı grupların herkesin bilgisi dahilinde binaları yağmaladığını, kadınlara tecavüz ettiğini, insanları parçaladığını ifade eden Sandy, yöneticilerin çok konuşup, çok söz verdiğini ancak harekete geçmediğini kaydetti.

@tuicdernek

#TUİÇ


17-23 Şubat 2014 Tarihlerinde Avrupa’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Cebelitarık’ta İspanya ve İngiltere Arasında Yüksek Gerilim Cebelitarık sularında, İspanya ile İngiltere arasında bir süredir devam eden gerilim yeni bir boyut kazandı. İspanyol savaş gemisinin Cebelitarık'ta İngiliz donanmasının tatbikatına engel olduğu iddia ediliyor. Denizde tatbikat yapmakta olan İngiliz paraşütçülerin, yaklaşan İspanyol devriye gemisi yüzünden tatbikatı yarıda kesmek zorunda kaldığı belirtildi. İspanyol devriye gemisi SPS Vigia'nın sahte isim ve çağrı işareti kullandığı söyleniyor. Daha önce bu tür karasuları ihlalleri yüzünden İspanya'nın Londra Büyükelçisi Dışişleri'ne çağrılmıştı. Son olay yüzünden gerginliğin daha da yükseleceği tahmin ediliyor. İki ülke arasındaki gerilim, Cebelitarık Özerk Yönetimi'nin karasularına yapay resif inşa etmeye başlamasıyla tırmanışa geçmişti. Balıkçılarına engel olunduğunu savunan İspanyol hükümeti, sınırda kontrolleri artırarak bu adıma karşılık vermişti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Almanya Savunma Bakanı Müsteşarı Görevden Alındı Alman Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in müsteşar Stephane Beemelmans ve Silahlanma ve Savunma Araştırma Dairesi Başkanı Başkanı Detlef Selhausen'i görevden aldığı bildirildi. Beemelmans'ın müsteşarlığı dönemde, "Eurofighter" savaş uçağı ile ilgili savunma sanayii şirketi MTU'ya, 55 milyon avro değerinde tazminat ödenmesine Federal Meclis'in (Bundestag) onayı olmadan izin verdiği ortaya çıkmıştı. Almanya'da 25 milyon avro üzerindeki harcamalarda Federal Meclis'in onayı gerektiği öğrenildi. Beemelmans'ın ayrıca görev yaptığı dönemde, 15 büyük savunma sanayii projesinde maliyetin artmasını ve önemli projelerdeki gecikme konularında mantıklı bir izahat yapamaması eleştirilere neden olmuştu. Bakanlığa yakın kaynaklar, tüm bu olumsuz nedenler dolayısıyla Ursula von der Leyen'in müsteşarı görevden aldığını ifade ediyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


Danimarka Başbakanı: Euro Bölgesi'ne Katılmalıyız Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt, Danimarka'nın nihai olarak Euro Bölgesi'ne katılması gerektiğini bunun, küçük İskandinav ülkesinin faydasına olacağını söyledi. Şimdilik bu durumu referanduma götürmek gibi bir niyeti olmasa da Thorning-Schmidtin, ülkesinin 'nihayetinde' Euro Bölgesi'ne katılması gerektiğine inanıyor. İskandinav ülkede 2000 yılında Euro için referandum düzenlenmiş ve halkın yüzde 53.2'si AB'nin ortak para birimine geçmeyi reddetmişti. ThorningSchmidt aynı zamanda Danimarka'nın dört AB politikasının -güvenlik ve savunma; vatandaşlık; özgürlük, güvenlik ve adalet; ekonomik ve parasal birlik- dışında kalma kararlarının bazılarından vazgeçmeleri gerektiğini söyledi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Ukrayna İç Savaş Eşiğinde AB yanlısı protestocular ile güvenlik güçleri arasında salı günü Bağımsızlık Meydanı'nda yaşanan ve 26 kişinin öldüğü çatışmaların ardından ateşkes ilan edilmesi, Ukrayna'daki siyasi krizin sona ereceği umudunu doğurmuştu. Ancak sadece saatler süren ateşkesin arkasından gelen, ağır silahların kullanıldığı ve binlerce protestocunun katıldığı şiddetli çatışmalarla ateşkes son buldu. V. Yanukoviç'in sözcüsü de "ülkenin ikiye bölünme tehlikesiyle karşı karşı olduğunu" söyledi. AB ise alarma geçmiş durumda; Almanya, Fransa ve Polonya'nın dışişleri bakanları Kiev'de Yanukoviç'in ardından muhalefet liderleriyle görüştü. AB'nin dün acilen topladığı Dışişleri bakanları, şiddetin sorumlularının malvarlıklarını dondurma ve vize yasağı kararı aldı. Ayrıca halka baskıda kullanılabilecek ekipman ihracatı durduruldu. ABD de 20 Ukraynalı hükümet görevlisine ülkeye giriş yasağı getirerek, yaptırıma dönük ilk adımı attı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Yunanistan Tarihinde İlk Kez Cari Fazla Verdi Yunanistan Merkez Bankası’nın kayıt tutmaya başladığı 1948 yılından beri ülkede bir ilk yaşandı. Geçtiğimiz yıl ülkeye giren para miktarı çıkan miktarı geçti. Turizm gelirleri yüzde 15 artarak 12 milyar Euro oldu. Cari fazlada ithalatın azalması ve ihracatın artış göstermesi de etkili oldu. Geçtiğimiz dört yıl boyunca küçülen Yunanistan ekonomisinin bu yıl durgunluktan çıkması bekleniyor. Ancak bütün bu olumlu rakamlara karşın işsizlik Kasım ayında yüzde 28’e yükseldi.

@tuicdernek

#TUİÇ


17-23 Şubat 2014 tarihlerinde Kuzey Amerika’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


ABD'de Mahkeme Müslümanlara Yoğun Takibi Yasal Buldu ABD'nin New Jersey Eyaletinde bir mahkeme Müslümanların camilerde ya da başka biraraya geldikleri yerlerde polis tarafından yoğun bir şekilde takip edilmesini anayasaya uygun buldu. Mahkeme, New York polisinin yaptığı kontrollerin ve takibatın Müslümanlara ayrımcılık sayılmadığını, bu çalışmaların ‘’terör planlarının filizlenmesini’’ engellediğini iddia etti. 2012 yılında 8 Amerikalı Müslüman, New York polisinin

kameralı takiplerinin, dini ve etnik bir grubu hedef almasından dolayı anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurmuşlardı. Davacı Müslümanlar, 2012'den beri New Jersey Eyaletindeki camilerde, lokantalarda ve okullarda suçsuz insanların takip edildiklerini bildirdiler. New Jersey Mahkemesi yargıcı Martini ise, davacıların polis takibatının yalnızca dini nedenlere dayalı olarak yapıldığını ortaya

koyamadıklarını, polisin Müslüman kuruluşları takip etmeden ‘’İslamcı terör’’ faaliyetlerini tesbit edemeyeceğini belirterek Müslümanları haksız buldu. Amerikan Müslüman davacıları temsil eden Anayasa Hakları Merkezi CCR sözcüsü Baher Azmy, mahkeme kararının tüm ülkede Müslümanlara yapılan hedefli ayrımcılığa hukuki bir izin verdiğini ve kararın endişe verici olduğunu söyledi.

@tuicdernek

#TUİÇ


ABD'den ‘Amerikalı Yetkilileri Sınır Dışı Etme’ Kararına İlişkin Açıklama ABD, hükümet karşıtı gösterilerin devam ettiği Venezuela'da Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun ABD Konsolosluğu'nda görevli üç yetkiliyi sınır dışı etme kararını, Venezuela hükümetinin kendilerine bildirdiğini belirtti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, yaptığı yazılı açıklamada, "Venezuela hükümeti, üç konsolosluk yetkilimizin istenmeyen kişi ilan edildiğini 17 Şubat'ta öğleden sonra bize bildirdi. Yetkililerimizin ülkeyi terk etmesi için 48 saat verildi. ABD, diplomatik ilişkiler hakkında Viyana Sözleşmesi'nin 9'uncu maddesi ve konsolosluk ilişkileri hakkında Viyana Sözleşmesi'nin 23'üncü maddesine uygun biçimde ne adımlar atacağını göz önünde bulunduruyor" ifadesini kullandı. Venezuela hükümetinin, ülkedeki olaylarla ilgili ABD'yi veya uluslararası toplumun diğer üyelerini suçlayarak, kendi eylemlerinden dikkatleri başka yöne çevirmeyi denediğini çok kez gördüklerini belirten Psaki, bu tür eylemlerin, Venezuela hükümetinin karşılaştığı tehlikeli durumla alakadar olmadaki ciddiyetsizliğinin yansıması olduğunu kaydetti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Kanada'dan Ukrayna Yetkililerine Yeni Yaptırımlar Kanada, şiddet olaylarının giderek tırmandığı Ukrayna için 28 Ocak'ta açıkladığı yaptırımlara

yenilerini ekledi. Kanada Başbakanı Stephen Joseph Harper, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yeni yaptırımların Ukrayna Hükümeti'ne önemli bir mesaj olduğunu ifade etti. Kanada, Ukrayna hükümetindeki görevlilere ek olarak yetkililerin yakınlarının da ülkeye girişlerini yasaklarken, devlet görevlilerinin Kanada'daki tüm varlıkları donduruldu. Ukrayna devlet görevlileri, yakınları ya da onların temsilcilerinin ülke içinde yönettiği menkul ya da gayrimenkullerle ilgili tüm işlemler durduruldu. Ukrayna Hükümeti'ni, protestoculara karşı aşırı kuvvet kullanmakla suçlayan Başbakan Harper, "aylardır, soruna barışçıl çözüm bulunması için çağrıda bulunuyoruz. Ukrayna Hükümeti,

uyguladığı ölümcül şiddete son vermelidir. Kanada'nın attığı bu ciddi adımların, barışçıl çözüm arayışlarında Ukrayna Hükümeti için ikna edici olmasını umuyoruz" dedi

@tuicdernek

#TUİÇ


Amerika'dan Şok Türkiye Kararı ABD ve Avrupalı şirketlerin şikayetlerinin ardından dokuz ülkeden ithal edilen ve petrol/doğalgaz aktarımında kullanılan boruların ABD'de piyasa değerinin altında fiyatlarla satıldığı iddiasıyla geçen yıl Temmuz ayında inceleme başlatıldı. ABD'nin Türkiye menşei boru ithalatı geçen yıl 121,400 ton, mali değeri ise 107.5 milyon dolar oldu. Şikayete konu ülkelerden toplam boru ithalatı 2012'de 1.8 milyar dolar düzeyindeydi. Ticaret Bakanlığı 18 Şubat tarihli ön kararında Türkiye, Filipinler, Hindistan, Suudi Arabistan, Tayvan, Tayland, Ukrayna ve Vietnam'da ithal edilen borularda damping(ihracatçı firmanın malını dış piyasada, iç piyasada sattığından daha düşük fiyatla satmasıdır) yapıldığına hükmetti. Bakanlık, Güney Kore'den ithal edilen borularda damping olmadığına hükmetti. Yapılan açıklamada nihai kararın 8 Temmuz'da "veya yakın bir tarihte" yapılmasının beklendiği ve ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu'nun (ITC) nihai kararını 21 Ağustos'ta açıklamasının beklendiği belirtildi. ABD'deki düzenlemelere göre damping iddiaları Ticaret Bakanlığı tarafından inceleniyor. Bakanlık ek vergi getirilip getirilmeyeceği ve ne seviyede getirileceğini belirliyor. Fakat ek verginin başlatılmasına dair nihai karar ITC tarafından alınıyor. ABD'li boru üreticileri Hindistan menşei borulara yüzde 240'a, Tayland menşei ürünlere yüzde 118, Vietnam menşei ürünlere yüzde 111 ek vergi getirilmesini, Türkiye ve diğer ülkelere ise daha az ek vergi getirilmesini talep ediyorlar.

@tuicdernek

#TUİÇ


17-23 Şubat 2014 Tarihlerinde Latin Amerika’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Venezuela’da Gösteriler Giderek Şiddetleniyor Bolivarcı Venezuela Cumhuriyetinde 12 Şubat’ta başlayan hükümet karşıtı ayaklanmalar, başkent çevresine giderek şiddetlenerek artıyor. CNN’den yapılan açıklamaya göre protesto gösterileri sonrasında şehirler adeta savaş meydanını andırıyor. Başkent Caracas’ta hastanelerde 9 göstericinin protestoda kullanılan plastik mermi sonucunda yaralandığı bilgisi basına yansıdı. Başkent’te toplam15 yaralının var olduğu söyleniyor ve gösterilerden muhalif lider Leopoldo Lopez sorumlu tutuluyor. Muhalif liderin tutuklanmasından sonra gösteriler liderin bulunduğu hapishane çevresinde arttığı bilgisi basında yer verildi. Savcılıktan yapılan açıklamada muhalif liderin komplo yapmak ve kundakçılıktan hakkında 10 yıl hapis cezası ile yargılandığı söylendi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Başkan Maduro Amerikalı 3 Yetkiliyi sınır Dışı Etti Venezuela’da yaşanan olaylardan ötürü Başkan Maduro, Amerikalı 3 yetkiliyi, karşı parti lideri Leopoldo Lopez ile işbirliği yapmak ve üniversitelerdeki öğrencileri kışkırtmaktan sınır dışı etti. Başkan Maduro “Özel üniversitelerde öğrencilerle görüşen yetkililer var, onları 2 aydır izliyoruz” dediği basın açıklamasında “Ülkemize yönelik hiçbir tehdidi kabul etmeyeceğiz” dedi. Buna karşılık ABD Dışişleri Sekreterliğinden Amerikan Devletler Örgütü’nün Washington’da bulunan Venezuelalı temsilcisine “Muhalif Liderin gözaltına alınmasının uluslararası ilişkileri olumsuz etkileyeceği şeklinde açıklama yapıldığı söylendi. ABD iddiaları yalanlayarak Başkan Maduro’nun göreve geldiği zamandan beri ülkenin yüksek enflasyon ve şiddet olaylarına sahne olduğu eleştirilerini yöneltti. Ayrıca ABD 3 yetkilinin yaşamlarından şüphe ettiklerini ve ülkede hükümete bağlı silahlı çeteler tarafından orantısız güç kullanma sorunu olduğunu da eleştirilerine ekledi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Meksika Yatırımları Yavaşlaması Konusunda Tedirgin ABD, Meksika, Kanada arasında 1994 yılında imzalanan NAFTA’nın haftalık toplantısında Meksika’da yaşanan olaylardan dolayı yatırım hareketlerinin azalması dikkat çeken konu oldu. 3. Ülke arasında en büyük jeopolitik öneme sahip olan Meksika, geniş körfeziyle örgüt içinde en çok yeni yatırımlara sahip ülke konumundaydı. Ancak Meksika’da yaşanan olaylar, halkı rahatsız ettiği kadar yatırımcılar arasında da huzursuzluğa sebep oluyor. 14 aylık eski hükümeti ikna çabaları sonucunda Meksika Başkanı Pena Nieto 75 yıl sonra ilk defa ülkelerine yabancı para akışının önünü açmıştı. Başkan isyanlar sonucu yatırımların yavaşlamasından şikayetçi ve gaz endüstrisi, petrol ve uyuşturucu ile alakalı ülke içi şiddet konularında tartışmalardan uzak durmaya çalışıyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


Meksika ve ABD Sınırında Tünellerde Yaşayan İnsanların Durumu Meksika ve ABD sınırı arasında insanlar bölgede bulunan yüzlerce tünellerde yaşıyorlar. Nefes almanın bile zor olduğu bölge, Tijuana şehrinin geri dönüşüm merkezi bu nedenle etrafa saçılmış atıklar gözükebiliyor ve güneşle birlikte metan gazı birikmesi sonucu durum iyice kötüleşiyor. Tijuana ırmağı sınırında bulunan bölgeye “el bordo” sınır deniyor ve burada 4000 insan yaşıyor. Bölgede yaşıyan insanlarla yapılan röportajlarda, bölge halkının ABD’ne yasal olmayan yollardan göçtüğünü ve daha sonra devlet tarafından sınır dışı edildiği bilgisine ulaşıldı. Bu insanlar hayatlarının çoğunu ABD’de geçirdiği için kendilerini iki ülkeyede ait hissedemiyorlar ve arada kalmışlık yaşıyorlar.

@tuicdernek

#TUİÇ


Guetemala’ya Yapılan Yardımlar Boşa Mı Gidiyor? Guetemala’da çalışanların %20’si günlük 1 doların altında kazançla geçinmeye çalışıyor. Richard Grinner bu insanlara yardım etmek için tıbı süreci doktorlar tarafından gerçekleştirlen yardım organizasyonu; Uluslararası Yardımlar ( Helps International) ‘ın başında. 15 küçük yardım kuruluşundan bölgeye yılda 40 milyon dolar geliyor ancak gelen yardımların boşa gittiğini görünce şoke olan Grinner yılda 300.000 dolarlık 15.000 klinik açtı. CNN ekibinin yardım organisyonlarını görüntülemek için Guetemala şehrinin dışındaki Order of Malta şehrine girmeye çalışmasının engellenmesi ve yetkililerin görüşmeyi reddetmesi, yardımlar sonucu açılan kliniklerin çalışmadığı yönündeki haberleri güçlendirdi.

@tuicdernek

#TUİÇ


www. tuicakademi.org www.tuic.org.tr /tuicplatform @tuicdernek Editör: Melek LİKOĞLU Tasarım: Ecem DERELİ Haberler: Ayşegül Yıldırım,Büşra Avşar,Gamze Kaçar Begüm Urgancı,Onur Bektaş,Kübra Sezgin Rukiye Eroğlu,Gizem Nida Mercan,Dilara Batırer

TUİÇ Dünya Bülteni (17-23 Şubat 2014)  

17-23 Şubat 2014 tarihlerinde Dünyadaki önemli gelişmeler...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you