Page 1

.

.. ..

20-26 Ocak tarihlerinde Dünyadaki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


#Cenevre2 Cenevre’de kim ne dedi ?

@tuicdernek

#TUİÇ


Cenevre 2’nin İlk Ayağı İsviçre'de Cenevre-2'nin ilk gün oturumları gerçekleşti. Yapılan konuşmalarda Suriye için acil ateşkes ve bir geçiş hükümeti kurulması talebi öne çıktı. Açılış konuşmasını Ban Ki-Moon’un yapmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDGK) Başkanı Ahmet el Carba ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov konuştu. Batılı ülkeler ve muhalifler kesinlikle Esed’in olmadığı bir yönetim isterken, Şam yönetimi ise Esed’in kalmasının “kırmızı çizgi” olduğunu vurguladı. Zaman zaman Suriyeli göçmenlerin yaşadıklarının da gündeme geldiği toplantıda Suriye adına konuşan Dışişleri Bakanı Velid Muallim, tüm muhaliflerin yanında Türkiye'yi de Suriye'de terörü desteklemekle suçladı. Tüm dünyada Cenevre 2'ye Kürtlerin davet edilmemesini protesto eden eylemlere karşın BM konuya ilişkin kararını değiştirmedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Çin'den Suriye sorunu için beş öneri Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Suriye sorununun siyasi yollardan çözümü adına yapılan Cenevre-2 Konferansı'nın "önemli bir fırsat" olduğunu belirterek, çözüm için beş öneri dile getirdi. Konunun çözümü adına beş öneri sunan Vang, bunları "Suriye'de siyasi çözümün sağlanması, ülkenin geleceğine halkın karar vermesi, hoşgörülü bir siyasi geçiş sürecine başlanması, Suriye'de ulusal uzlaşının temin edilmesi ve Suriye ile komşu ülkelerdeki mültecilere insani yardım çalışmalarında ısrar edilmesi" olarak sıraladı. Cenevre Konferansı'nın görüşmeler için bir başlangıç olarak kabul edilmesi gerektiğinin altını çizen Vang, Suriye'deki taraflara "Ülkenin geleceği ve halkın menfaati adına uzlaşı için çaba göstermeleri" çağrısı yaptı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Cenevre'de İran krizi çözüldü Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban’ın, Suriye’de çatışan tarafların ilk kez aynı masaya oturacağı Cenevre-2 konferansı için İran’a yaptığı son dakika daveti krize yol açtı. Suriyeli muhalifler, ‘İran katılırsa biz gelmeyiz.’ resti çekerken, ABD de BM’ye baskı yaptı. İngiltere, Fransa ve S. Arabistan gibi ülkeler de muhaliflerin tutumunu destekledi. Bu ülkeler, 1. Cenevre bildirisine desteğini kamuoyuna açıklaması halinde İran’ın katılımına razı olacaklarını bildirmişti. Ancak İran bunu reddetti. Bunun üzerine Ban, daveti geri çekti. Kararı memnuniyetle karşılayan Suriyeli muhalifler Cenevre’ye katılacaklarını bildirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler'in (BM) Cenevre-2 konferansı için İran'a yaptığı daveti geri çekmesini memnuniyetle karşıladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüzü Jen Psaki'nin imzasını taşıyan kısa yazılı açıklamada, "Tüm taraflar artık vazifelerine odaklanabilirler. Bugün yapılan açıklamadan sonra daha umutluyuz." ifadelerine yer verildi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Muallim'in suçlamasına Davutoğlu'ndan yanıt Suriye'deki iç savaşı bitirmeyi amaçlayan Cenevre-2 konferansı öncesi Montrö'de başlayan toplantıda konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kendisinden önce konuşan Suriyeli mevkidaşı Velid Muallim'in iddialarına cevap verdi. Ahmet Davutoğlu, "Türkiye terörist ihraç ediyor" iddiasına kamplardaki mülteci çocukları hatırlatarak cevap verdi. "Bu çocuklar bizim Türkiye'de ağırladığımız 700 binden fazla teröristten bazıları’’ diyen Davutoğlu sözlerine şöyle devam etti: "Biz Suriye'de kimin terörist olduğunu biliyoruz. Rejimin yüksek temsilcileri bu yalanlarla insanları kandırabileceklerini düşünüyorlar, ancak tarih onları çok kötü cezalandıracaktır.” Suriye lideri Beşşar Esed ve yardımcılarının meşruiyetlerini yitirmiş kişiler olarak iktidarda kalmamaları gerektiğini belirten Davutoğlu, "Suriye, Suriyelilere aittir ve Türkiye bu süreçte Suriye halkının yanında olacak" dedi. "Suriye'nin toprak bütünlüğü korunmalıdır" diyen Davutoğlu, "Suriye'nin geleceğinde insan haklarına saygılı, evrensel hukuka bağlı bir yönetim olmalıdır" ifadesini kullandı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Türk Dış Politikası 20-26 Ocak tarihlerinde Türk Dış Politikası’ndaki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Davutoğlu İİT Genel Sekreteri İyad Medeni ile görüştü Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri İyad Medeni ile görüştü. Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Medeni, Genel Sekreter seçiminde Türkiye'nin kendisine verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, Türkiye'nin İİT'nin önemli bir üyesi olduğunu ve bu nedenle Türkiye ile görüş alışverişinde bulunmaya önem verdiğini dile getirdi. Medeni, Genel Sekreter olduktan sonra bir üye ülkeye gerçekleştirdiği ilk ziyaretinde, İİT'nin geleceğine dair görüş ve değerlendirmelerini almak istediğini belirtti. Dışişleri Bakanı Davutoğlu’da Medeni'yi Genel Sekreter seçilmesi dolayısıyla tebrik etti ve Türkiye'nin kendisine bu görevinde her zaman destek vereceğini vurguladı. Görüşmede, İİT'nin gelecek vizyonuna ilişkin kapsamlı bir görüş alışverişinde bulunuldu.

@tuicdernek

#TUİÇ


Davutoğlu Cenevre’de Ban Ki-moon ile görüştü Cenevre II Konferansına katılmak üzere İsviçre’de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Konferans öncesinde BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, Suriye’de krize çözüm bulma çabalarında çok kritik bir noktada bulunulduğunu kaydeden Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Cenevre II’nin başarılı olması için Türkiye’nin elinden geleni yapacağını, Suriye’de barışçıl bir çözümün Türkiye için hayati bir önem arzettiğini belirtti. Cenevre II Konferansı’nın zemininin Haziran 2012’de kabul edilen Cenevre I Bildirisi ile BM Genel Sekreteri’nin taraflara gönderdiği davet mektubu olduğunu hatırlatan Davutoğlu, bu çerçevede, öncelikli amacın tarafların karşılıklı rızasıyla oluşturulacak tam icra yetkisine sahip bir geçiş yönetimi kurulması olduğunu, rejimin toplantının amacını ve hedefini saptırmak yönündeki girişimlerine izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Davutoğlu-Barzani Görüşmesi Kuzey Irak ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin ele alındığı görüşmede, Suriye’deki son gelişmeler de değerlendirildi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile görüştü. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşmeden edinilen bilgiye göre, Bakan Davutoğlu ve Barzani, Irak’taki son siyasi gelişmeler ve son terör saldırılarını ele aldı. Davutoğlu, Türkiye'nin bu saldırıları kınadığını yineledi. IKBY ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerin ele alındığı görüşmede, Suriye’deki son gelişmeler de değerlendirildi. Barzani’nin sorusu üzerine Bakan Davutoğlu, Cenevre-2 Konferansı sonrası süreç hakkında Türkiye'nin görüşlerini aktardı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Davutoğlu Davos’ta ‘Suriye’deki İnsanı Krizi’ konuştu Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısında "Suriye'de İnsani Kriz" konulu panele konuşmacı olarak katıldı. Yaptığı konuşmada, BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki insanlık krizine yönelik herhangi bağlayıcı bir kararı bulunmadığını dile getiren Davutoğlu, "BM Güvenlik Konseyi kararı bir norm, bir değer oluşturuyor. Bu yüzden, başlaması bir zorunluluk niteliğinde. Gerçekleştirilen uluslararası birkaç toplantıda bu çağrıyı yaptık. Yalnızca bu insani krizden dolayı sıkıntı çeken bir komşu ülke olarak değil aynı zamanda sıradan bir insan olarak da bu çağrıyı tekrarladık. Çeşitli BM Güvenlik Konseyi toplantılarında da söyledik. Son 3 yılda üç BM Genel Kurul toplantısı geçti ve bizim çağrımızla mülteciler konusunda özel bir BM Güvenlik Konseyi toplantısı gerçekleştirildi. Burada da ciddi hiçbir şey olmadı. Tek sebebi görüş farklılıklarının olmasıydı" dedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Başbakan’dan AB’ye Kıbrıs Çıkışı Kıbrıs sorununun çözülmesi için KKTC'nin her zaman yapıcı bir yöntemle yaklaşması sürecine destek verdiklerini belirten Erdoğan, "Garantör ülke olması hasebiyle Yunanistan'ın da bu sürece aynı şekilde destek vermesi gereğini savunuyoruz. Özellikle temel ilkemiz iki kurucu devlet esasına dayalı federal bir yapıdır. Bunun dışında herhangi bir şeyin kabulü zaten söz konusu olamaz" diye konuştu. Erdoğan, görüşmelerin iyi niyetle yapılması ve Rum tarafının görüşmelerden kaçmaması gerektiğini vurgulayarak, "Bizi farklı yerlere sevk etmek isteyenler yanlış davranırlar. Bize mesela bugün bir şey daha söylediler. Askerin çekilmesi gibi bir şey. Böyle bir teklifi biz duymadık, duymuyoruz. Çünkü bu Annan Planı'nda ortaya gelmişti. Annan Planı'nda biz bunu kabul etmişken o zaman Rum tarafı kabul etmemişti" ifadelerini kullandı. Schulz'un "Güney Kıbrıs'ın bütün adayı temsilen AB üyesi olduğu" yönündeki ifadeleri üzerine yeniden söz alan Erdoğan, şunları kaydetti: "Güney Kıbrıs, Kıbrıs'ın tamamını temsil edemez. AB müktesebatına göre içinde herhangi bir sorunun olmaması gerekir. Kaldı ki BM yeşil hattıyla bölünmüş olan bir Kıbrıs'ta kalkıp da Kuzey Kıbrıs'ı Güney'in temsil etme hakkı yoktur. Bu, müktesebata göre de terstir. Kuzey Kıbrıs'taki Türkleri yok farz ederek, Güney Kıbrıs'ı tamamıyla oranın sahibiymiş gibi ortaya koymak uluslararası evrensel değerler açısından adalet anlayışıyla asla pekişmez.’’

@tuicdernek

#TUİÇ


Yakındoğu 20-26 Ocak tarihlerinde Yakındoğu’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Mısır’da 25 Ocak Devriminin 3. Yılı Mısır'da 25 Ocak'ta başlayan devrimin, tüm Arap coğrafyasını içine alacak şekilde diktatörlük devrinin kapandığı tarih olarak belirtilirken yapılan gösterilerde göstericilere müdahalede şiddet uygulandı. Güvenlik güçlerinin gerçek mermi ve pompalı tüfek kullandığı iddia edilen müdahalede 50 gösterici hayatını kaybetti, yaralanan birçok kişinin tutuklanma korkusuyla hastaneye gitmediği belirtildi. İnsan haklarını ihlalinin yapıldığına dair yapılan bir açıklamada Mısır halkının, yaptığı mücadeleyi överken, "Diktatörlük ve zulme karşı kahramanca bir duruş ve efsanevi bir direniş sergileyen Mısır halkı, devrimlerini geri kazanabilmek için kanlı darbeye karşı sağlam bir iradeyle mücadele ederek takdiri hak ediyor" denildi.

@tuicdernek

#TUİÇ


İran’dan Suriye Değerlendirmesi BM’nin Cenevre-2 toplantısı için İran’a yaptığı daveti geri alması üzerine, dış işleri bakan yardımcısı sözcüsünün yaptığı açıklamada ön koşul nedeniyle zaten katılmak istemediklerini söyledi.

Konferanstan çıkacak sonuçların İran’ın görüşünü değiştirmeyeceğini belirten Afham, Suriye halkının yararına yapılacak kararları destekleyeceğini belirtti. Afham, Cenevre-2’den önce yayınlanan işkence fotoğrafları hakkında toplantı öncesi olması nedeniyle şüphe uyandırıcı olduğunu belirtti. İran dış işleri bakanı Cevad Zarif ise, yabancı unsurların Suriye’yi terk etmesi gerektiğini söylerken,

toplantısı sırasında İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin sosyal medyada yaptığı açıklamada Türkiye’yi üstü kapalı “terörist” yorumu dikkat çekti. Suriye’deki İran’ın destek verdiği rejimin dış işleri bakanı Muallim de isim vererek toplantıda Türkiye’yi suçladı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Fetih 7 yıl sonra Gazze’de

Fetih hareketi liderlerinden Ziyad Ebu Amr ve Ruhi Fetuh’un da içinde olduğu grup, çarşamba günü Gazze’ye gelerek bir görüşme yaptı. Fetih liderlerinin Gazze’ye dönüşünü memnuniyetle karşıladıklarını belirten Filistin hükümeti, bölünmenin sonlanmasını ve uzlaşının hayat bulmasını umduklarını dile getirdi. Filistin Başbakanı Heniyye’nin yaptığı bir açıklamada iç bölünmeyi engelleme zamanının geldiğini vurgulamıştı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Rojava’da Özerklik Geçen kasım ayında geçici yönetim olarak ilan edilen Rojava; Cizre, Kobani ve Afrin olarak üç kantona ayrılmıştı. Cenevre-2’ye davet edilmeyen yönetim, geçici hükümet kurdu ve PKK’nın Suriye kolu PYD Cezire bölgesinde demokratik özerklik ilan etti. Türkiye, PYD’nin Suriye’nin kuzeyinde özerk bir yapı kurulmasına karşı çıkarken, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Suriye Halklarının özgür ve demokratik geleceğine büyük katkı sunacağını söyledi. Başkenti Kamışlı olan geçici hükümetin açılış konuşmasını Yasama Meclisi Divanı Başkanı Abdulkerim Umer yaparken, Meclis üyelerini Kürtçe, Süryanice ve Arapça selamladı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Netanyahu: Araplar İran’dan kaygılılar İsviçre'nin Davos kasabasında yapılan Dünya Ekonomi Forumu’na katılan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Arap ülkelerinin İran’dan ve Müslüman Kardeşler’den kaygı duyduklarını ve İsrail’i ise kendileri için bir ortak olarak gördüklerini söyledi. İran’ın nükleer silahlarının varlığı ve Müslüman Kardeşlerin bölgedeki nüfuzuyla ilgili düşüncelerinde Arap ülkeleriyle aynı görüşte olduğunu belirten Netanyahu, Ruhani yönetimini bir hilekar olarak nitelendirdi. Ruhani’nin söylediklerini yapmadığını belirten Netanyahu, İran’ı terörizme ve Suriye yönetimine destek vermekle suçladı.

@tuicdernek

#TUİÇ


İsrail Suriye'de 'taraf' olmaya hazırlanıyor İsrail, Suriye'de "El Kaide" ve bağlantılı olduğu iddia edilen grupların sayısının artmasından endişelenmeye başladığını ve 'tarafsızlık politikasını' bırakabileceğini açıkladı. Konuyla ilgili konuşan İsrailli yetkili, sınır komşuları olan Suriye'de devam eden iç savaşın kendilerini tehdit etmeye başladığını duyurdu. Yetkili, Suriye'de iki yıl önce 2 bin civarında olan "El-Kaide" ve bağlantılı olduğu iddia edilen grupların sayısının 30 bin civarında olduğunu söyledi. Bu grupların amacının Beşşar Esad'ı devirdikten sonra kendilerini hedef alacaklarını düşündüğünü söyleyen İsrailli yetkili, Suriye konusunda takındıkları 'tarafsızlık politikasını' değiştirmek zorunda kalabileceklerini söyledi. İsrail, iç savaşın başından bu yana olaylara karışmamış ve Suriye'deki grupların birbiriyle savaşmasını kendisi için avantaj olarak görmüştü. Suriye'deki grupların savaşarak birbirlerini zayıflatacaklarını, İsrail'in bundan avantaj sağlayacağını düşünen İsrail yetkilileri işlerin istedikleri gibi gitmediğini görünce, Beşşar Esad yanında hareket etme eğilimi göstermeye başladılar.

@tuicdernek

#TUİÇ


İran savaş gemileri Atlas okyanusunda İran iki savaş gemisini Atlas okyanusuna konuşlandırdığını duyurdu, İran'ın bu hareketi, Körfez bölgesinde savaş gemileri bulunan Amerika'ya bir cevap olarak yaptığı belirtiliyor. İran donanmasının, Atlas okyanusuna, biri helikopter pisti de bulunan savaş gemisi, diğeri Sabalan yok edici olarak bilinen savaş gemisi olmak üzere iki gemiden oluşan bir donanma filosunun gönderildiği ifade edildi. Gemilerin önümüzdeki üç ay boyunca bölgede 23 bin deniz mili mesafede seyahat edeceği ifade edildi. Atlas okyanusuna donanma gönderilmesiyle ilgili konuşan İran Donanma komutanı Amiral Habibullah Seyyari, Amerika'ya yakın bölgeye donanma göndermelerinin sebebini de şu ifadelerle açıklıyor; "Küstah devletler bizim karasularımıza yakın bölgelerde donanmalarını bulunduruyorlar, biz de Amerika'ya yakın bölgeye donanmamızı göndererek o bölgede varlığımızı hissettireceğiz". İran yakın gelecekte, Pasifik ve Güney Hint okyanuslarına da donanma göndermeyi planlıyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


Filistin Devlet Başkanı Abbas, Moskova'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Rusya'nın başkenti Moskova'daki temasları çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dmitriy Medvedev ile görüştü. Rusya ve Filistin arasındaki ilişkilerin geçmişten gelen sağlam temeller üzerine kurulduğunu belirten Putin, "Biz, uluslararası arenada politik düzeyde Filistin sorununun çözümüne ve bölgesel konulara destek oluyoruz" dedi. Putin, Rusya-Filistin ekonomik ve ticari ilişkilerinin geliştirilmesi gerektiğini de söyledi. Abbas ise Rusya'nın Ortadoğu'daki sorunların çözümünde daha aktif rol almasını umut ettiğini belirterek, "Başta ekonomi olmak üzere iki ülke arasında konuşacak çok fazla konu var" ifadelerini kullandı. Abbas, Rusya Başbakanı Medvedev ile de bir araya geldi. İki ülke arasında dostane ilişkiler bulunduğunu dile getiren Medvedev, "Biz rutin bir şekilde bir araya gelerek Ortadoğu'daki krizin çözüm yollarını ve ikili ilişkileri konuşuyoruz. Filistin halkının ayrı bir devlet olma yolundaki çabalarını destekledik ve destekleyeceğiz" ifadelerini kullandı.

@tuicdernek

#TUİÇ


20-26 Ocak tarihlerinde Asya’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Kırgız-Çin sınırında çatışma: 11 ölü Kırgızistan’ın güneydoğusunda Çin sınırına 40 kilometre mesafede sınır muhafız askerleriyle kimliği belirsiz silahlı grup arasında çıkan çatışmada, 11 saldırganın öldüğü belirtildi. Kırgızistan’ın Çin sınırındaki Jeti Öğüz ilçesi Pikertik avcı dinlenme kulübesi çevresinde silahlı çatışma yaşandı. Çin’den geldiği iddia edilen ve kimliği henüz belirlenmeyen kişilerin önce Isık-Göl Avcılar Birliği Başkanı Aleksandr Bikertik’i öldürdüğü ve tüfeğini aldığı öğrenildi. Çin sınırına 40 km. mesafede yaşanan bu gelişme sınır kuvvetlerini harekete geçilerek, 11 kişi olduğu tespit edilen grubun çevresinin sarıldığı, saldırganların “teslim ol” çağrısına uymaması üzerine çatışma çıktığı bildirildi. Kırgızistan Devlet Sınır Hizmetleri'nden yapılan açıklamada, 11 saldırganın öldürüldüğü, 1 askerin de yaralandığı kaydedildi. Olay yeri inceleme ekibi ölen 11 kişinin kimlik tespit çalışmasına başladı. Söz konusu grubun avcılardan oluştuğu ileri sürülürken, Çin’in Bişkek Büyükelçiliği açıklama yapmadı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Japonya ile Çin ilişkileri yine gerildi Japonya Başbakanı Şinzo Abe’nin Davos Ekonomik Forumu’ndaki yorumları Çin’le olan gerginlikleri yine yükseltti. Financial Times gazetesi Abe’nin Japonya ve Çin arasındaki durumun birinci dünya savaşı öncesi Almanya ve Çin’e benzediğini belirttiğini yazdı. Abe’nin özel kalem müdürü bu sözlerin geçmişteki hataların tekrarlanmaması için söylendiğini belirtse de Çin’in tepkisini çekti. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Qin Gang “Japon liderin tarih bilgisinin gayet iyi olduğu açık. Ama Birinci Dünya Savaşı öncesi İngiliz-Alman ilişkileri yerine savaş öncesinde ve yakın geçmişte Japonya’nın Çin’e ne yaptığı ile yüzleşmesi daha doğru olacaktır.” şeklinde sert bir açıklama yaptı. İki ülke arasında İkinci Dünya Savaşı öncesinde başlayan toprak sorunları geçtiğimiz yıllarda Çin Denizi’ndeki adalar yüzünden tekrar alevlenmişti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Sınır haritası gerilimi Tacikistan Devlet Güvenlik Komitesi Sınır Hizmeti Başkanı Şaraf Fayzullayev’in “Havor” Ajansına verdiği demecinde Bişkek’i kızdıracak ifadeler kullandı. Fayzullayev’in elinde gösterdiği haritada mevcut Aksay, Akçatır ve Çarku gibi Kırgızistan’ın kasabaları Tacikistan’ın olarak gösterildi. Haritaya göre Kırgızistan’dan 500 hektar toprak Tacikistan sınırı içinde gösterildi. Fayzullayev ayrıca iki ülkenin sınır çizgisine yakın bölgede Kırgızistan tarafının yerleşim yerleri arasında ulaşımın sağlanması için karayolu yaptığına işaret ederek yapılan anlaşmada yapı işlerinin yer almadığını ileri sürdü. Diğer yandan bu açıklamaya tepki gösteren Kırgızistan Sınır Hizmeti Başkanı Tokon Mamıtov yol çalışmasının devam edeceğini söyledi. Kırgızistan’ın güney bölgesindeki Özbekistan ve Tacikistan sınırları arasında, tarafı belirlenemeyen bölgelerde yaşanan tartışmalar ile birlikte ülke içindeki komşu ülkenin toprağı, yerleşim alanları (anklav) da en çok tartışılan ve zaman zaman silahlı çatışmanın yaşandığı noktalar olarak biliniyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


Tayland’da göstericilere bomba atıldı: 28 yaralı Tayland’da yönetim karşıtı gösteriler sırasında meydana gelen iki patlamada en az 28 kişi yaralandı.

Polis, başkent Bangkok’un kuzeyinde Zafer Anıtı yakınındaki patlamalara parça tesirli el bombalarının neden olduğunu açıkladı. Ülkede önceki gün başkentteki gösteriler sırasında meydana gelen bombalı saldırıda bir kişi ölmüş, en az 30 kişi yaralanmıştı. Bakanlıkların işgal edilmesi çağrısı yapan muhalif lider Suthep Thaugsuban, yönetimin üzerindeki baskıyı arttırmak için meydanlardan geri gelinmemesini istiyor. Ülkede 2 Şubat’ta erken seçime gidilmesi planlanıyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


Hindistan-Pakistan ekonomik ilişkileri geliştirilecek Hindistan ve Pakistan ticaret bakanları Yeni Delhi'de bir araya geldi. Bakanlar, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması için birtakım kararlar aldı ve anlaşmalar yaptı. Bu anlaşmalar arasından öne çıkan bazıları şu şekilde, iki ülkenin işadamlarına daha kolay seyahat edebilmeleri için vize serbestliği getirilecek. İki ülke arasında bulunan Wagah-Attari sınır kapısı ticaretçilere 7/24 açık olacak. Pakistan, Hindistan şirketlerine kendi pazarında ticaret kolaylığı getirecek. Pakistan ve Hindistan Bakanlarının yaptığı toplantıda, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolarlık bir potansiyele sahip olduğu ancak halihazırda yıllık 2,5 milyar dolarlık bir ticaret hacminin olduğu ifade edildi. Yapılan anlaşmalarla, hem iki ülke arasındaki gerginliğin azaltılması hem de ticaret hacminin geliştirilmesi için kararlar alındığı ifade edildi. Pakistan ve Hindistan 2 yıl önce 2014 yılına kadar iki ülke arasındaki ticaret hacmini 6 milyar dolar seviyesine çıkarmayı kararlaştırmışlardı ancak bu plan gerçekleşemedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Pakistan olağanüstü tedbirler alacak Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, ciddi güvenlik sorunları ile karşı karşıya olduklarını bu nedenle olağanüstü güvenlik tedbirleri alacaklarını söyledi. Şerif, son iki günde ülkede Pakistan Talibanı tarafından düzenlenen ve 25'i asker 33 kişinin hayatının kaybettiği saldırılar sonrasında kabinesini topladı. Afganistan sınırındaki kaçak geçişlerin önlenmesi, sınırın daha sıkı korunması için içişleri bakanına Afgan muhatabı ile görüşmesi için talimat verdiğini, ülkenin güvenliği ve ekonomisi üzerine oynanmasına izin verilmeyeceğini ifade etti. NATO güçlerinin Afganistan'dan çekilmesi nedeniyle 2014 yılının komşu Afganistan'ın tarihinin en kritik dönüm noktalarından biri olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Hüseyin, "Pakistan’ın güvenliği, Afganistan’ın güvenliğiyle birçok açıdan bağlantılıdır. 11 Eylül saldırılarından bu yana uluslararası terörizme karşı savaşta, Pakistan maddi manevi çok büyük kayıplar verdi. Bu konuda bizler bedel ödedik ancak artık ülkemizde barış ortamı hakim olmalıdır " dedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


ABD 10 bin askerini Afganistan'da bırakacak ABD Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve istihbarat örgütleri, Afganistan'dan çekildikten sonra en az 10 bin askerin geride bırakılmasını istediler. Planların NATO Komutanı Joseph Dunford tarafından geçen hafta Beyaz Saray'a sunulduğu bildirildi. Amerikan hükümet temsilcisi planlar gerçekleşemezse bölgede hiçbir asker bırakmamanın daha akıllıca olacağını söyledi. Bırakılacak Amerikan askerleri Afganistan'da yalnızca 2 sene kalacaklar. Planın bu şekilde uygulanması halinde ABD Devlet Başkanı Barak Obama'nın 2017 Ocak ayında görev süresi bittiğinde Amerikanın en uzun süren savaşını sona erdirdiği yönünde olumlu bir imaj sahibi olabileceği, ya da tam tersine bölgeden sorumsuzca birlikleri geri çektiği suçlaması ile karşılaşabileceği yorumları yapıldı. NATO, Afganistan'dan çekilme işleminden sonra Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi ve danışma hizmeti faaliyetlerine devam etmek istiyor. Ancak ABD görev için Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin bir güvenlik anlaşması imzalamasını istiyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


20-26 Ocak tarihlerinde Afrika’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Güney Sudan’da taraflar anlaşma imzaladı Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Dlamini-Zuma, Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit ve darbe girişiminde bulunmakla suçlanan eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar yanlısı siyasi tutuklular arasındaki düşmanlıkların acilen sonlandırılmasını öngören bir anlaşmayı kabul ettiklerini bildirdi. Güney Sudan Cumhurbaşkanı Salva Kiir Mayardit'in, 16 Aralık'ta, görevden aldığı yardımcısı Riek Machar'ı başarısız bir darbe girişiminde bulunmakla suçlamasının ardından çok sayıda siyasi ve üst düzey askeri yetkili gözaltına alınmış, çıkan şiddet olayları nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmişti. Ülkedeki krize çözüm bulunması amacıyla hükümet yetkilileri ile darbe girişiminde bulunmakla suçlanan Machar'a bağlı heyet arasında Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da IGAD'a bağlı arabulucu heyetin yanı sıra ABD, Norveç ve Çin'den bazı yetkililerin katılımıyla 3 Ocak'ta görüşmeler başlamıştı. Güney Sudan'daki krizin çözümü için Etiyopya'da taraflar arasında sürdürülen müzakereler kapsamında çatışmaların durdurulmasını öngören bir anlaşma imzalandı. Machar heyetinin anlaşma için talep ettiği, darbe girişimi ardından gözaltına alınan 11 kişinin serbest bırakılması ön şartının kaldırıldığı ancak konunun daha sonra tartışılmasında anlaşıldığı ifade edildi.

@tuicdernek #TUİÇ


ABD Libya'ya 600 milyon dolarlık silah satacak ABD Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı, Kongre'yi Libya'ya 600 milyon dolarlık silah satışı konusunda

bilgilendirdi ve onay istedi. "Genel Amaçlı Kuvvet Eğitimi" başlıklı pakette altı ila sekiz bin Libya askerinin sekiz yıl süreli eğitim planı da bulunuyor. Bunun yanı sıra, ABD Libya'ya 637 M4A4 tüfek ve mühimmat ile üniformalar, diğer ekipman, parça ve eğitim için gerekli lojistik destek satacak. Libya'da profesyonel ordu oluşturma çabaları kapsamında hazırlandığı savunulan paketin satış

sonucu ABD savunması üzerinde hiçbir olumsuz etki olmayacağı güvencesi veriliyor. Hükümet, askeri eğitimin bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyeceğini de iddia ediyor.

@tuicdernek #TUİÇ


Somali’de yeni kabine güven oyu aldı Somali Devlet Başkanı Hasan Şeyh Mahmud'un hükümeti kurmakla görevlendirdiği Ahmed'in oluşturduğu kabine için mecliste yapılan oylamadan 186 kabul, 46 ret ve 1 çekimser oy çıktı. Geçen yıl göreve gelen eski Başbakan Abdi Ferah Şerdun'un 10 bakandan oluşan kabinesi ise 2 Aralık 2013'te yapılan oylamada, güvenoyu alamayarak düşmüştü. Somali Devlet Başkanı Mahmud, daha sonra Abdulveli Şeyh Ahmed'i yeni hükümeti kurmakla görevlendirmişti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Orta Afrika'nın yeni lideri resmen görevde Orta Afrika Cumhuriyeti’nde geçici cumhurbaşkanı seçilen Bangui'nin Belediye Başkanı Catherine Samba-Panza, yemin ederek görevine başladı. Samba-Panza, yemin töreninde, ‘’tüm militan gruplara, silahlarını bırakmaları ve ülkedeki sorunun çözümü için çalışmaları’’ çağrısında bulundu. Samba-Panza, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin ilk, Afrika kıtasında da üçüncü kadın cumhurbaşkanı oldu. Türkiye, Catherine Samba-Panza'nın, Orta Afrika Cumhuriyeti (OAC) Geçiş Dönemi Cumhurbaşkanı seçilmesini olumlu karşılarken, yeni yönetimden ülkedeki tüm kesimlerin temsil edileceği bütünleştirici bir anlayışla hareket etmesini istedi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Müslümanların dini mekanları dahil olmak üzere ülkedeki tüm dini tapınakların korunmasına ilişkin gelişmeleri de yakından izlemeyi sürdürecek olan Türkiye, dost Orta Afrika Cumhuriyeti’ne başta insani krizin aşılması olmak üzere, istikrar ve kamu düzeninin yeniden tesisi ve ülkenin kalkınma yoluna girmesi sürecinde her türlü desteği vermeye hazırdır."

@tuicdernek

#TUİÇ


Orta Afrika’ya soykırım ve çocuk asker uyarısı Anti-Balaka örgütünün, eski askerlerin liderliğinde organize olarak Müslümanlara saldırdığını anlatan Dieng, bu gurubun 16 bölgede örgütlenerek Hristiyanları Müslümanlara karşı kışkırttığını dile getirdi. Çocukların hem kurban hem de saldırıların aktörü haline getirildiği, zira milis saflarında 6 bin çocuk asker olduğu belirtildi ve sayıları artan çocuk askerler konusunda uyarı yapıldı. BM Güvenlik Konseyine Genel Sekreterin uzmanlarınca sunulan raporlarda, Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki (OAC) iç çatışmada cinsel saldırılar ve çocuk asker kullanımının büyük boyutlarda olduğunu belirterek, eğer bu durum engellenmezse ülkede soykırım yaşanabileceği uyarısı yapıldı. Daha önce Hristiyan ve Müslümanlar arasında birlikte yaşama kültürü olmasına rağmen gittikçe artan düşmanlık nedeniyle artık gelecekte bunun sürdürülmesinin mümkün olmayabileceğini vurgulandı.

@tuicdernek

#TUİÇ


20-26 Ocak tarihlerinde Avrupa’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Ukrayna’da Polis ve Göstericiler Arasındaki Sokak Çatışmaları Avrupa Birliği, protestolarla çalkalanan Ukrayna’da siyasi krizin çözümüne yardım etmek amacıyla ülkeye üst düzey bir temsilci gönderdi. Avrupa Birliği’nin yüksek komiseri Stefan Füle, başkent Kiev’e giderek muhalefet liderleri ile biraraya geldi. İlk açıklamayı Udar Partisi lideri Kliçko, “Kanunlarda değişiklik olmasını isteyen insanlar için sadece bakan değişiklikleri yeterli değil. Çünkü insanlar daha önce kanunsuzluk altında yaşamayı gördü. Mahkemeleri satın alabilirsiniz ve bizim ülkemizde adaleti bulamazsınız”dedi. Füle ile görüşmesinin ardından geri adım atan Yanukoviç, Kabinede değişikliğe gitmeyi ve tartışmalara neden olan protesto hakkını kaldıran yasaları iptal etmeyi kabul etti. Ukrayna Parlamentosunu protesto etmek isteyen kalabalık 19 Ocak'taki Halk Meclisi mitingi sonrasında polis barikatını aşmaya çalışmasıyla yüzlerce polis ve gösterici yaralanmıştı. Hükümetin istifasını isteyen göstericiler, 16 Ocak'ta kabul edilen ve devlet başkanı tarafından onaylanan yasaları protesto etmişti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Almanya’dan Mülteci Kotasına İtiraz Merkezi, Almanya’nın Nürnberg kentinde bulunan Federal Göç ve Mülteciler Dairesi Başkanı Manfred Schmidt, Avrupa Birliği’ne gelen mültecilerin belirlenecek bir kotaya göre ülkelere dağıtılması düşüncesine karşı olduğunu söyledi. Bu uygulamanın mevcut sorunları çözmeden uygulayacak dairelere ek bürokratik yük getirebileceğini ifade etti. Sığınmacıların iş bulma şanslarının daha yüksek olduğu ekonomisi güçlü olan Almanya, Fransa ve İsveç gibi ülkelere gitmek istediğine dikkati çeken Schmidt, kota düzenlemesinde bunun değişmeyeceği, kota uygulamasından dolayı İspanya ve İtalya'da bulunan sığınmacıların Almanya veya Fransa'ya gitmek isteyeceklerini kaydetti. İtalya ve İspanya gibi ülkeler için nüfusa göre belirlenmiş bir kotanın özellikle ekonomisi güçsüz olan ülkelere daha fazla yük getirebileceğini belirtti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Vize’siz Avrupaya Bir Adım Daha! Avrupa Parlamentosu (AP) Özgürlükler Komisyonu, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında 16 Aralık'ta imzalanan geri kabul anlaşmasına (GKA) ilişkin taslak öneriyi 7 oya karşı 34 oyla kabul etti. AP raportörü Sommer, Türkiye üzerinden AB ülkelerine yasadışı yollarla girdikleri belirlenen üçüncü ülke vatandaşlarının Türkiye'ye iadesine dayanan GKA'nın AB'ye olduğu kadar Türkiye'ye de fayda sağlayacağını belirtti. Geri Kabul Anlaşması'nın insan kaçakçılığı başta olmak üzere sınır ötesi suçlarla mücadeleye de yardımcı olacağını kaydeden Sommer, bu anlaşmayla başta Yunanistan olmak üzere AB üzerindeki baskının azalacağını ifade etti. Türkiye ile AB arasında imzalanan anlaşmanın AP Genel Kurulu'nun onayını alması ardından da AB ve Türkiye'nin GKA'yı onaylaması öngörülüyor. Antaşmanın devreye girmesi, onay sürecinin tamamlanmasından sonra 2 ay içinde gerçekleşecek. Anlaşma, Türkiye'nin GKA'yı imzalamadığı üçüncü ülkelerin vatandaşları için ise 3 yıl sonra devreye girecek.

@tuicdernek

#TUİÇ


Romanya ve Bulgaristan’a Serbest Dolaşım Hakkı Verildi Romanya ve Bulgaristan vatandaşları 1 Ocak itibariyle herhangi bir kısıtlamaya maruz kalmadan Avrupa Birliği’nin diğer ülkelerine serbest dolaşım hakkını elde etti. Ancak başını İngiltere’nin çektiği Birlik’in bazı ülkeleri, Romanya ve Bulgaristan’dan gelebilecek göçmen dalgasından endişe duyuyor ve yeni reforma gidilmesini istiyor. Bulgar ve Romen yöneticiler ise iddia edildiği gibi bir akının olmayacağını ve bu çıkışların farklı amaçlarla yapıldığını dile getiriyor. İngiltere’de Muhafazakar Parti üyelerinden oluşan bir platform, Başbakan David Cameron’a açık mektup yazarak Romanya ve Bulgaristan’dan gelecek göçmenlere yönelik kısıtlamanın süresinin uzatılmasını talep etti. Bulgaristan ve Romanya 2007’de AB’ye üye olmuş ancak bazı ülkelerin serbest dolaşım kısıtlamasına maruz kalmışlardı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Rus Rublesi değer kaybediyor Rusya'nın para birimi ruble yaşadığı değer kaybıyla birlikte son beş yılın en düşük seviyesine geriledi. Son yaşadığı değer kaybıyla birlikte ruble, 1 avro karşısında 47 ruble seviyesini gördü. Diğer taraftan dolar karşısında da değer kaybeden ruble, 1 dolara karşılık 34,31 ruble seviyesine kadar geriledi. Dolar-Avro paritesinde de rublenin 33.45-40.45 seviyesinde olduğu gözlendi. Rublenin değer kaybını kontrol altında tutmak için piyasaya belli aralıklarla döviz satışı gerçekleştiren Rusya Merkez Bankası, rublenin aşağıya doğru olan seyrinin devam edeceğini tahmin ediyor. Gelişmekte olan diğer ülke ekonomilerinde de durum farklı değil. Gelişmekte olan ülke ekonomilerinin büyük çoğunluğunun para biriminin dolar ve avro karşısında değer kaybettiği belirtiliyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


NATO gelecek planlarını gözden geçirdi NATO’nun en yüksek askeri karar organı olan Askeri Komite’nin, genelkurmay başkanları düzeyinde yapılan 170. oturumu sona erdi. Toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Askeri Komite Başkanı General Knud Bartels, Eylül 2014’te Galler’de düzenlenecek olan NATO Zirvesi’nin operasyonlar, askeri yetenekler ve ortaklıklar açısından önemli bir kilometre taşı olacağını söyledi. Akdeniz Diyaloğu’nun yeniden canlandırılmasına karar verdiklerini belirten Bartels, forumda yer alan ülkelerle askerden askere diyaloğun güçlendirilmesini istediklerini söyledi. 1994’te oluşturulması kararı alınan Akdeniz Diyaloğu’nda, Mısır, İsrail, Ürdün, Moritanya, Fas, Tunus ve Cezayir yer alıyor. 2014 sonundan itibaren NATO misyonunun format değiştireceği Afganistan misyonunu da ele alan NATO genelkurmay başkanlarının önemli gündem maddelerinden birini de Rusya ile ilişkiler oluşturdu. Bartels, bazı konularda NATO ile Rusya arasındaki anlaşmazlıkların sürmesine rağmen askeri alandaki diyaloğun güçlendirileceğine inandığını söyledi. Bartels’in bu yıl içinde Rusya’da resmi temaslarda bulunması öngörülüyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


AB İran'a yönelik bazı yaptırımları askıya aldı Avrupa Birliği, İran'a yönelik olarak uyguladığı ekonomik yaptırımlardan bazılarını, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) bu ülkedeki teknik ekibinden gelen teyit doğrultusunda 6 aylık süre için askıya aldı. Brüksel'de bir araya gelen AB dışişleri bakanları, UAEA'nın İran'ın nükleer program

konusunda varılan anlaşmaya uyduğunu tespit etmesi üzerine, konuyu tartışmaksızın bazı yaptırımların askıya alınması için gerekli olan siyasi onayı verdi. Siyasi onayın ardından yasal ve teknik süreç hızla devreye sokulurken bazı alanlarda uygulanan yaptırımların, ilgili kararın AB Resmi Gazetesi'nde yayımlanmasıyla birlikte devre dışı kalması öngörülüyor. AB'nin askıya aldığı

yaptırımlar arasında İran ham petrolünün sigortalanmasına ve taşınmasına yönelik yaptırımın kaldırılmasının yanı sıra bu ülkenin altın, değerli taş ve petrokimya ürünleri ticaretine ilişkin yasağın devre dışı bırakılması ve yaptırımlarla bağlantılı olmayan para transferlerindeki tavanın yükseltilmesi yer alıyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


İngiliz Lordlar Kamarası AB referandumunu reddetti İngiltere Parlamentosunun Lordlar Kamarası, Başbakan David Cameron'un 2017'de gerçekleştirmeyi planladığı AB referandumu ile ilgili teklifi kabul etmedi. Halk oylamasına dair hazırlanmış metin, çoğunluğun oyu ile geri çevrildi. Böylece teklif, referandum planının uygulanmasını oldukça geciktirecek şekilde Avam Kamarasına havale edildi. Referandum için hazırlanan metinde 'Sizin görüşünüze göre Birleşik Krallık Avrupa Birliğinde kalmalı mı?' sorusu yer alıyor. Lordlar Kamarası bu şekildeki bir sorunun halkı yanılttığını öne sürdü, ancak alternatif bir teklif de yapmadı. İngiltere'de AB için referandum yapılmasını yalnızca muhafazakarlar istiyorlar. Koalisyon hükümetinin ortağı liberallerle, sosyal demokrat “Labour-Partei” referandum yapılmasına karşı çıkıyor. İngiliz halkı arasında AB'ye karşı giderek artan şüpheler ve Cameron'un partisindeki Avrupa karşıtları, İngiliz Başbakanı böyle bir referandum teklifi yapmaya mecbur etti. Ancak Cameron, referanduma gitmeden önce AB ile sıkı pazarlıklar yaparak, yetkilerin tekrar Londra'ya geçmesini sağlamaya çalışacak.

@tuicdernek

#TUİÇ


20-26 Ocak tarihlerinde Kuzey Amerika’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


ABD’deki Mısırlılar Darbeye Karşı Yürüdü Mısır'daki 25 Ocak Devrimi'nin 3. yıl dönümü nedeniyle New York'ta darbe karşıtı gösteri düzenlendi. ABD'nin farklı bölgelerinde yaşayan yüzlerce Mısırlı, ülkelerindeki darbeyi ve karşıt gruplara yönelik şiddeti New York'ta protesto etti. İlk olarak 2. Cadde üzerinde bulunan Mısır Başkonsolosluğu önünde toplanan göstericiler daha sonra polis gözetiminde yaklaşık 15 blok mesafedeki Mısır'ın BM Büyükelçiliği binasına yürüdü. Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye özgürlük çağrısının yapıldığı gösteride, Mısır Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi ve ordunun, masum insanları öldürdüğü ifade edildi. Göstericilere bazı Amerikalıların da destek verdikleri gözlendi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Kanada'dan Suriye açıklaması: ‘Şoke olduk’ Kanada Dışişleri Bakanı John Baird, Suriye'de Esed rejimi tarafından işlenen savaş suçlarını belgeleyen ve önceki gün Anadolu Ajansı (AA) tarafından kamuoyuna duyurulan fotoğraflara ilişkin, "Suriye'deki vahşet karşısında şoke olduk" ifadesini kullandı. Baird, Kanada olarak Cenevre-2 toplantılarında, Suriye halkına bu konuda açıklık ve dürüstlükle yardımcı olma çabasında bulunacaklarını kaydetti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Kerry: ABD Gibi Bir Ülke Bulamazsınız ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ABD'nin bölgeyle ilgisini kestiğine yönelik iddiaların anlaşılamaz olduğunu söyleyerek, "Hiçbir şey gerçekten daha uzak olamaz" dedi. Kerry, "Birden fazla riskli cephede proaktif olarak yer alan ve Ortadoğu ülkesiyle bu derece yapıcı ortaklık kuran bir ülke daha bulamazsınız" ifadelerini kullandı. İran'ın nükleer meselesinde zor olan kısmın, nükleer anlaşmasının uygulamaya konulmasıyla başladığını ifade ederek, "Şimdi İran'ın elinde, nükleer silah peşinde olduğuna inanan şüphecileri haksız çıkarmak için bir fırsat var" dedi. Suriye'deki sivil savaşa da değinen Kerry, ülkede yaşanan insanlık trajedisinin "akıl almaz" olduğunu belirterek, Esad'ın, gelecekteki herhangi bir siyasi düzenlemenin bir parçası olamayacağının altını çizdi. Ayrıca, Esad'ın meşruiyetini tamamıyla kaybettiğini, dünyada terörü çeken tek en büyük mıknatıs haline geldiğini ve ülkenin başında olduğu sürece muhalefetin savaşmayı bırakmayacağını söyledi.

@tuicdernek

#TUİÇ


ABD'den 17 Aralık operasyonu açıklaması ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, "ABD'nin Türkiye'nin iç siyasetine karışmadığını ve karışmayacağını" söyledi. Harf, günlük basın brifinginde İstanbul merkezli operasyona ilişkin bir soru üzerine, bu konuda Türkiye'deki iç gelişmeleri takip ettiklerini belirterek, "Defalarca dile getirdiğimiz gibi, bugün de yineleyeceğim, Türkiye'nin vatandaşlarının tüm soruşturmaların adil, şeffaf ve demokratik bir şekilde yürütüldüğünü görmeye yönelik desteğimizi tekrarlamak dışında bu soruşturmalar hakkında yorum yapmayacağız" dedi. "ABD, Türkiye'nin iç siyasetine karışmıyor ve karışmayacak. Türkiye'nin bir iç meselesiyle ilgili değerlendirme yapmayacağız" diyen Harf, bir Türk gazetecinin aynı konudaki sorularında ısrar etmesi üzerine, "Bozuk plak gibi görünmekten nefret ediyorum, ama bunlar hep Türkiye'nin iç konuları" ifadesini kullandı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Barack Obama: Gelişmeler sevindirici ABD Başkanı Barack Obama, Güney Sudan'da tarafların çatışmaların durdurulmasını öngören anlaşmayı imzalamasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, bunun kalıcı bir barışın inşası yolunda kritik bir ilk adımı oluşturduğunu belirtti. Bu konuda "Güney Sudan'da çatışmaların durdurulması için bir anlaşmanın imzalamasından memnuniyet duyuyorum. Bu , kalıcı bir barışı inşa etme yolunda kritik bir ilk adım" şeklinde değerlendirmelerde bulunarak Güney Sudanlı liderlerin anlaşmayı derhal uygulamaya geçirmeleri ve çatışmanın nedenlerine çözüm bularak, kapsayıcı bir siyasi diyaloğu başlatmaları gerektiğini yönünde açıklamalarda bulundu. ABD'nin Güney Sudan halkının bağımsızlık, barış ve refahı uzun süredir desteklediğini kaydeden Obama: "Güney Sudan'ın liderleri, halklarının ve uluslararası camianın güvenini yeniden kazanmak için krizin barışçıl çözümüne sürekli bağlılıklarını göstermelidir. Halklarının yaşamları ve ülkenin geleceğinin yeni şiddet ve zulümler işleyenlerin hesap vermesini sağlama yönünde yükümlülükleri bulunmaktadır.’’dedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Amerika’da Dev Şirketlerden Daha Fazla Vergi Alınması Gündemde ABD'de yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre halkın önemli bir bölümü, son 10 yılda zengin ile fakir arasındaki gelir adaletsizliğinin daha da arttığına inanırken dev şirketlerden daha fazla vergi alınması gündeme geldi. ABD'de yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre halkın önemli bir bölümü, son 10 yılda zengin ile fakir arasındaki gelir adaletsizliğinin daha da arttığına inanırken, bunun azaltılması için zenginlerden ve dev şirketlerden daha fazla vergi alınmasının adaletsizliği engelleyebileceğini düşünüyor. Pew Araştırma şirketi ve USA Today'in 15-19 Ocak tarihleri arasında bin 504 yetişkinle yaptığı ankete göre, son 10 yılda ABD'de zengin ile diğer halk arasındaki gelir farkının açıldığına inananların oranını yüzde 65. Ülkede, Demokratların yüzde 90'ı, devletin, zenginler ile halkın kalan çoğunluğu arasındaki gelir uçurumunu, önemli ölçüde düşürebileceği görüşünü paylaşırken, Cumhuriyetçilerin sadece yüzde 45'i bu görüşü savundu.

@tuicdernek

#TUİÇ


20-26 Ocak tarihlerinde Latin Amerika’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Latin Amerika ve Karayiplerin özgürlüğüne giden yol: CELAC ABD’nin çeşitli anlaşmalarla bölge ekonomilerini kendine bağlaması sonucu Kolombiya’nın gıda ithalatında %70lik bir artış meydana gelmiş ve bu durumdan etkilenen çiftçiler mahsüllerini başkente giden yollara döküp polisle çatışmışlardı. Hugo Chavez’in Venezuela’da iktidara gelmesiyle başlayan, Amerikan Emperyalizmini bölgede azaltma girişimleriyle kurulan organizasyonlardan CELAC ( Latin Amerika ve Karayipler Devletleri Topluluğu) 28-29 Ocak tarihleri arasında Havana’da toplanacak. Bu toplantı sonucunda ise başkanlık Küba’dan Kosta Rika’ya geçecek.

Meksika’da halkın çetelerle çatışması devam ediyor Polis kendilerini Tapınak Şövalyeleri olarak nitelendiren uyuşturucu kartellerinin liderini ve 2 kişiyi göz altına aldı. Michoacan eyaletinde haftalardır devam eden çatışmalarda grup lideri Jesus Vasquez Machias ile 2 üye göz altına alındı. Çetelerle çatışan sivil gruplar çatışmalardan ve kartellerin bu denli büyümesinden devleti sorumlu tutuyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


Bolivya’da ilk nükleer tesis kurulması planlanıyor ABD’nin bölgedeki muhaliflerinden Cumhurbaşkanı Evo Morales, yaptığı konuşmada nükleer santral kurmanın ülkenin stratejik önceliği olduğunu söyledi. Ülkesinde teknolojik gelişmelere önem verdiği bilinen Morales geçen ay İspanyol sömürüsüne karşı halk kahramanı Tupak Katari adını taşıyan ilk komunikasyon uydusunu fırlatırken de teknolojinin önemi üzerinde durmuş Bolivya’nın iletişim bağımsızlığından bahsetmişti. Bolivya’da nükleer tesis kurulmasıyla Latin Amerika’da, 1970lerde bu alanda atılım yapan nükleer santral sahibi Arjantin, Meksika ve Brezilya’dan sonra Bolivya bölgede 4. Nükleer tesis sahibi devlet olacak.

Skandalın Adı: Maya Jaguarı; Latin Amerika’da özellikle sağcı paramiliter (askeri ancak resmi olarak değil) güçleri tarafından finanse etmek için uyuşturucu ticaretini kontrol ettiği ilan edilen ABD’nin yürüttüğü gizli operasyonda 2007 yılında düşen uçakta 4 ton kokain bulunmuştu. 2012 yılında başlanan mahkemede pilotun ABD’li bir kuruma bağlı sözleşmeli olarak çalıştığı öğrenilmişti. Olayın yeniden gündeme gelmesinin sebebi olarak, mahkemede yargılanan Malago’nun avukatlarının ileri sürdüğü iddia’da ICE ( ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafızlığı) ‘nin Maya Jaguarı adlı operasyonu ABD’nin uyuşturucu ile mücadele eden birimlerini ve Meksika yetkililerini bilgilendirmeden yaptığı ortaya çıktı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Latin Amerika’nın Çin’den nihai çelik ithalatında %17’lik bir atış gerçekleşti Amerika Çelik Üreticileri Birliği ALACERO, geçtiğimiz yılın Ocak- Kasım döneminde Latin Amerika’nın Çin’den ithal ettiği nihai çelik miktarının bir yıl önceki döneme göre %17 arttığını belirterek ve 4.7 milyon mt’ye ulaştığını söyledi. Bu Çin ihracatının %10’nuna denk geliyor. Çin’in önlenemez yükselişinin etkileri, tüm dünya çapında gerçekleşmesi ve piyasaları ele geçirmesi, başta ABD olmak üzere diğer devletleri de tehdit etmeye devam ediyor.

Küba ile AB arasındaki buzlar eriyor 2003’te uyguladığı baskı ve 75 muhalifi hapsetmesi sonucu Küba Devleti ile ilişkilerini insan haklarına dayandıran AB’de, Polonya ve Çek Cumhuriyeti’nin itirazlarını geri çekmesi üzerine ilişkilerin iyileştirilmesi ve işbirliği müzakerelerinin başlanması için planlar yapıldığı haberi alındı. En büyük ticaret ortakları İspanya ve Hollanda olan Küba ile AB ilişkilerin askıya alındığı 2003 yılından sonra 2008 yılında görüşmelere tekrardan başlamışlardı. Dünya basını ve iki devlet 2014 yılında yapılan bu görüşmelerden oldukça umutlu.

@tuicdernek

#TUİÇ


www. tuicakademi.org www.tuic.org.tr /tuicplatform

@tuicdernek Editör: Merve DEMİRAY Tasarım: Yasin ERDOĞMUŞ Haberler: Büşra Avşar, Gamze Kacar, Bestami Erdoğdu, Sevda Kef, Onur Bektaş, Ayşegül Yıldırım, Rukiye Eroğlu, Begüm Urgancı, Dilara Batırer, Gizem Nida Mercan, Kübra Sezgin

TUİÇ Dünya Bülteni (19-26 Ocak 2014)  
TUİÇ Dünya Bülteni (19-26 Ocak 2014)  

19-26 Ocak arasında Dünyadaki önemli gelişmeler...

Advertisement