Page 1

.

.. ..

12-19 Ocak 2014 tarihlerinde Dünya’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Türk Dış Politikası 12-19 Ocak 2014 tarihlerinde Türk Dış Politikasında yaşanan önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


ABD: Türkiye'nin iç siyasetine karışma çabamız yok Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Kerry ile Paris'te bir araya geldi. Suriye Halkının Dostları Çekirdek Grubu toplantısı için Fransa'da bulunan iki bakanın görüşmesi, ABD'nin Paris büyükelçiliğinde gerçekleşti. İki bakan basına kapalı gerçekleşen görüşme öncesi kısa bir basın açıklaması yaptı. Kerry, “Amerika Birleşik Devletleri'nin yaklaşan seçimler öncesi Türkiye'nin iç siyasetine karışmak, dahil olmak gibi bir çabası olamaz ve yoktur da. Sanırım bunu sayın bakan da anlamıştır. Biz sorun yaratma değil, birbirlerinin sorunlarını çözmek için çalışan iki müttefiğiz” dedi .Dışişleri Bakanı Davutoğlu’da, iki ülke arasında kriz dönemlerinde bile güçlü ilişkilerin korunduğunu hatırlattı. Davutoğlu, “Türk-Amerikan ilişkileri uluslararası siyaset arenasında en güçlü ilişkilerdendir. Bu durum soğuk savaş sırasında ve sonrasında, Balkanlar’da, Afganistan’da ve dünyanın her yanında böyle devam etmiştir” dedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Davutoğlu: ‘Esed El Kaide'yi destekliyor’ Davutoğlu, Suriye'deki radikal grupların Özgür Suriye Ordusu ile savaştığını söyleyerek, Esed rejiminin El Kaide’ye bağlantılı örgütlere destek vererek kendi yönetimini sağlama aldığını belirtti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, uluslararası topluma sunulan bazı delillerin Suriye'de Ortaçağ savaşlarını andıracak bir şekilde aç bırakarak öldürme taktiği uygulandığını söyledi. Suriye halkının 3 senedir her türlü baskı ve zulümle karşı karşıya olduğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti: "Suriye halkının belki de yirminci yüzyılın en büyük trajedileriyle kıyaslanacak şekilde 21. yüzyılda ilk büyük insani trajediyi yaşadığına şahit oluyoruz. Keskin nişancılar, tanklarla kuşatılmış şehirlere yapılan saldırılar, hava kuvvetleriyle yapılan saldırılar, Scud füzeleri, kimyasal saldırılar, varil bombalarıyla yapılan saldırılar. Gerçekten büyük ıstıraplar çeken bir halk, kitleler halinde komşu ülkelere akın etti. Türkiye, Lübnan, Ürdün ve komşu olmamakla birlikte Mısır'a binlerce insan yiyecek aş, su ve ilaç bulabilmek için geldi. Türkiye'ye 700 bin Suriyeli geldi." şeklinde belirtti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Erdoğan Almanya'ya gidiyor! Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile 4 Şubat tarihinde Almanya'nın Başkenti Berlin'e gideceğini açıkladı. Çavuşoğlu, vizesiz Avrupa'nın 33,5 yılda tamamlanabileceğini belirterek, "Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin bloke etmekte olduğu 24.

'Adalet, Özgürlük ve Güvenlik' faslının bu konuyla doğrudan bağlantılıdır. 24. faslı açmadan bu faslın gereklerini yerine getirmeden vize muafiyeti ve geri kabul anlaşmasının işleyişini tam olarak sağlamamız olamaz" dedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Yakındoğu 12-19 Ocak 2014 tarihlerinde Yakındoğu’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Hermel saldırısını Nusra üstlendi Lübnan, Bekaa Vadisi'ndeki Hizbullah'ın etkin olduğu Hermel kentinde, hükümet binası yakınında bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıyı, Suriye’deki el-Kaide bağlantılı Nusra cephesi adlı örgüt üstlendi. Nusra Cephesi tarafından yapılan açıklamada, saldırının Hizbullah’ın Suriye’ye müdahalesine karşı bir cevap olduğu ifade edildi. Lübnan’ın Suriye sınırı yakınlarındaki nüfusunun çoğunluğunu Şiilerin oluşturduğu Hermel’de düzenlenen bombalı saldırıda 4 kişi ölmüş 38 kişi de yaralanmıştı.

Mısır’da Referandum Mısırlı yetkililer, iki gün süren yeni anayasa referandumuna katılımın yüksek olduğunu söyledi. Mısır ordusu, oylamadan çıkan “Evet” sonucuyla, Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle devrilmesine halkın “onay vermiş olacağını” savunuyor. Mısır medyasının da “Evet” oyu çıkmasına yönelik yaptığı kampanyalarla, oylama sonucunun ordunun beklentisi doğrultusunda olacağı tahmin ediyor. Referandumun ilk gününde Mursi destekçileri ve güvenlik güçleri arasında çıkan olaylarda dokuz kişi öldü ve oylamayı etkilemekle suçlanan yaklaşık 400 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Sisi'ye cumhurbaşkanlığı yolu Seçim yetkilisi Salib, sonuçların Cuma günü açıklanabileceğini duyurdu. Devlet televizyonu ilk verilere dayandırdığı haberinde katılımın yüzde 50 olduğunu ve “Evet” oyunun yüzde 90’dan fazla çıkabileceğini ifade etti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Suriye rejiminin son silahı ''açlık'' Suriye Yardım Eşgüdüm Birimi Başkanı el-Atasi, BM'nin Suriye rejiminin kuşatmasındaki halka bir ekmek gönderemediğini söyledi. BM'yi Suriye'deki insanlar için yardıma çağıran Atasi, "Kimyasal silahlar için Suriye'nin bütün bölgelerine giren Birleşmiş Milletler, kuşatma altındaki insanlara bir ekmeği bile gönderemiyor. Bu BM için büyük bir ayıp. ABD isteyince Rusya'nın üzerinde bir baskı uygulayabiliyor. Kimyasal silahları çıkarabiliyor. BM'ye soruyoruz; Amerika'nın isteği ve gücü nedir? Dünyadaki rolü nedir? Ne zaman bu rolü oynayacak?" Suriye'de yaşananların başka ülkede olması halinde dünya otoritelerinin suskun kalmayacağını savunan Atasi, Esed'in Lahey'de yargılanması gerektiğini kaydetti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Halep’in kuzeyi IŞİD’in eline geçti Irak ve Şam İslam Devleti, Halep’in kuzeyindeki yerleşim merkezlerinde kontrolü ele geçirdi. Suriye İnsan Hakları Örgütü Mirsad başkanı Rami Abdurrahman, AFP’ye yaptığı açıklamasında “Halep’in kuzeyindeki en büyük yerleşim merkezi olan El-Bab’ın tamamı, IŞİD’in eline geçti” dedi. Mirsad’ın yayınladığı rapora göre, IŞİD ile diğer gruplar arasında yaşanan çatışmada şimdiye kadar 700 kişi öldü. IŞİD, çoğunluğu yabancı olmak üzere 500 savaşçısının, Uyanış Konseyleri olarak adlandırdığı İslami Cephe ve Özgür Suriye Ordusu tarafından öldürüldüğünü iddia ediyor. İslami Cephe ise IŞİD’i Rakka’da esir alınan savaşçılarından 100’den fazlasını idam etmekle suçluyor. Türkiye’ye açılan Suriye sınır kapılarının büyük bir kısmı, IŞİD’in kontrolü altında. Çatışmalar, sınır kapılarının bulunduğu şehirlerde yoğunlaşmış durumda. IŞİD, Karkamış sınır kapısını ele geçirmek isteyen Tevhid Tugayı Komutanı Ebu Cuma Abdulaziz Selame’yi, PYD´ye bağlı YPG’yla işbirliğine girmekle suçluyor. @tuicdernek

#TUİÇ


Salih Müslim: Kürtler olmadan Suriye'de çözüm olmaz Cenevre-2 Barış Konferansına çağrılmayan Kürt Yüksek Komitesi üyelerinden Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Başkanı Salih Müslim, Deutsche Welle'ye konferans öncesi görüşlerini açıkladı. Suriye'de birçok Kürt partisini çatısı altında toplayan Kürt Yüksek Komitesi çağrılmazken konferansa Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu içindeki Kürt temsilcileri çağrıldı. Salih Müslim bu duruma ilişkin "Henüz konferansa katılacak Kürt temsilcilerinin isimleri belli değil. Ama görünüşe göre Kürtleri temsil etmeyen kişiler bir araya getiriliyor. Kaldı ki Kürtlerin sorunları gündeme alınmadığı için bu sorunların dile getirileceğini sanmıyorum" dedi. Barış Konferansı'ndan bir beklentileri olmadığını belirten Müslim, uzun vadede sorunların çözülebilmesi için kendileriyle görüşülmesinin kaçınılmaz olduğunu belirtti. Müslim, Kürt sorununu dışarıda bırakarak Suriye'de çözüm bulunamayacağını vurguladı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Yermuk'a varil bombalı saldırı Esed rejiminin ablukasında olan ve insanların açlıktan öldüğü Yermuk Mülteci Kampına Suriye Ordu birlikleri, varil bombalı saldırı düzenledi. Suriye ordusunun Yermuk Mülteci Kampı'na düzenlediği saldırıda 9 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Suriye Genel Devrim Konseyi'nden (SRGC) yapılan açıklamaya göre, orduya bağlı bir helikopter, uzun süredir rejim güçlerinin kuşatması altında olan başkent Şam'daki kampı "varil bombasıyla" vurdu. Saldırıda ilk belirlemelere göre 9 kişi yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı. Açıklamada ayrıca, saldırının ardından kampta yaşayan yüzlerce kişinin, rejime ait kontrol noktalarına doğru kaçmaya başladığı ifade edildi.

@tuicdernek

#TUİÇ


12-19 Ocak 2014 tarihlerinde Asya’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Kırgızistan, Tacikistan sınırını kapattı Geçtiğimiz cumartesi günü iki ülke askerleri arasında yaşanan silahlı çatışma sonrası Kırgızistan, Tacikistan sınırını kapadı. Sınır çatışması sonrası, Kırgızistan ve Tacikistan sınır kapıları kapatıldı. Batken bölgesinde yaşanan çatışmada 5 Kırgız ile 3 Tacik sınır askeri yaralanmıştı. Tacikistan’ı çatışmayı provoke etmekle suçlayan Kırgızistan Dışişleri Başkanlığı yetkilileri, çatışmaları engellemek ve sınır bölgesinde yaşayan vatandaşları korumak amacıyla sınırın kapatıldığını ifade ettiler. Kırız yetkililere göre, Tacikistan sınır askerleri, Kırgızistan tarafında bir yolun yapılmasını durdurmaya çalışınca, Kırgız askerler ateş açmak zorunda kaldı. Tacikistan ise bu iddiayı reddetti. Olaydan sonra Kırgızistan soruşturmayı başlatmak için Tacikistan’ı davet etti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Bangladeş'te Avami Birliği'nin yeni kabinesi yemin etti Avami Birliği’nin lideri Şeyh Hasina, başbakan olarak, 48 hükümet üyesi de bakan ve bakan yardımcısı olarak görevlerine başlamak üzere yemin etti. Yeni kabinenin yemin töreni, Bangabhaban’daki Darbar Salonu’nda yapıldı. Töreni, Bangladeş Devlet Başkanı Abdül Hamid yönetti. Anamuhalefetteki Bangladeş Milliyetçi Parti’nin Genel Sekreter Vekili Mirza Fakrül İslam

Elamgir ise yaptığı açıklamada, "Bugün, Bangladeş için kara bir gün ifadesini kullandı. Elamgir, "yasa dışı ve faziletsiz bu hükümetin yemin töreniyle otokratik bir rejime yolculuğun ve demokrasinin alçaldığı dönemin başladığını" belirtti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Japonya'da Müslümanların fişlenmesine mahkeme onayı Tokyo Mahkemesi, polisin uluslararası 'terör' saldırılarına karşı tedbir için Müslümanlar hakkında bilgi toplamasında bir suç unsuru olmadığına hükmetti. Japon polisinin uluslararası terörist saldırılarla ilgili olarak bazı kişiler hakkında topladığı bilgiler 2010 yılında sızdırılmıştı. Sızdırılan bilgiler arasında bazı Müslümanların ve Japon vatandaşlarının kişisel bilgileri, uğrak yerleri, aile yapıları, kökenleri ile ilgili çok sayıda ayrıntı yer alıyordu. Bilgileri sızan kişiler Tokyo Bölge Mahkemesi'nde dava açtı. Karara göre polis, bilgileri koruyamadığı için davacılara 90 milyon yen tazminat ödeyecek. Mahkeme, Müslümanlara ait bilgilerin ise teröre karşı tedbir için toplanabileceğine dolayısıyla bu bilgilerin toplanmasının suç oluşturmadığına hükmetti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Rus liberaller Stalin dönemini özlüyor! Jirinovski'nin lideri olduğu Rusya Liberal Demokrasi Partisi ülke yönetimine, özellikle Müslümanlara baskıların arttırılmasını düzenleyen, kolluk ve istihbarat elemanı sayısını arttırmayı öngören bir tasarı sundu. Rus liberaller, Federal Güvenlik Birimi (FSB) ajanlarının sayısını iki misline çıkarmayı, istihbarat birimlerinin ve polislerin yetkililerinin daha da genişletilmesini teklif etti. Düzenlemeye göre polisler herhangi birisine silahlı saldırı düzenleyebilecek. Düzenlemede ayrıca ülkenin Stavropol, Astrahan ve Rostov eyaletlerinde antiterör rejiminin (KTO) uygulanması talep edildi. Bunun yanı sıra ölüm cezalarının uygulanması, Müslümanların camide aldığı eğitimlerin kontrol altında tutulması ve yabancı vatandaşların çalışmalarının denetlenmesi istendi ve terör operasyonlarına yapılan harcamaların da arttırılmasının gerekliliği vurgulandı. Ayrıca düzenlemede Rusya’nın en büyük üç dini kurumu DUMER, Müftüler Konseyi ve Kuzey Kafkasya Müftüler Konseyinin bir çatı altında

birleştirilmesi istendi.

@tuicdernek

#TUİÇ


12-19 Ocak 2014 tarihlerinde Afrika’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


MISCA’nın sözcüsü: Hristiyan militanlar silah bırakmalı Orta Afrika Cumhuriyeti’nde Afrika barış gücünün (MISCA) komutanları, silahsızlanma konusunu ele almak üzere ülkedeki Hristiyan militanlarla bir araya geldi. MISCA’nın sözcüsü Sandou Jean-Pierre, yaptığı açıklamada, komutanlarının, Hristiyan militanların karargahlarına giderek, liderlerinden adamlarını silahsızlandırmalarını istediğini söyledi. Jean-Pierre, Hristiyan militanların liderlerinin, karşılığında barış gücüne silahsızlanma için bir tarih vereceklerini söylediklerini ifade etti. Sözcü, Hristiyan militanların iş birliği yapmamaları halinde daha önce Seleka’ya yaptıkları gibi güç kullanacaklarını belirtti. Bangui’de çok sayıda kişi, şu anda kısmen de olsa istikrarın sağlanmasını, Ulusal Geçiş Konseyi’nin ordudan ayrılan askerleri görev başına çağırma kararına bağlıyor. Patrick Nde adlı bir vatandaş, AA muhabirine, ‘’Sokaklarda çok sayıda eski asker gördüm ve çökmüş olan ulusal kurumlarımızdan birinin yeniden inşasının iyi bir hareket olduğunu düşünüyorum’’ yorumunda bulundu.

@tuicdernek #TUİÇ


Güney Sudan'da eve dönüş çağrısı Güney Sudan Ordusu, petrol rezervlerinin bulunduğu Birlik eyaletinin başkenti Bentiu'da yaşanan çatışmalar nedeniyle kenti terk etmek zorunda kalanlara evlerine dönmesi çağrısında bulundu. Ordu Sözcüsü Stephen Selam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ordunun kontrolü ele geçirdiği Bentiu kentinde olayların durulduğunu belirterek "Ordu birlikleri ile isyancılar arasında çıkan çatışmalar sırasında Bentiu'yu terk etmek zorunda kalan kent sakinlerini evlerine dönmeye çağırıyoruz" dedi. Selam, Güney Sudan ordusu ile Riek Machar yanlıları arasında yoğun çatışmaların yaşandığı Congley vilayetinin başkenti Bor kentini de yakında ele geçireceklerini öne sürdü. Güney Sudan Ordusu'ndan önceki gün yapılan açıklamada, eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar yanlılarıyla yaklaşık 2 saat süren çatışmanın ardından ordunun Bentiu'ya girdiği ve şehrin kontrolünü tamamen ele geçirdiği belirtilmişti. BM, ülke genelinde evlerini terk etmek zorunda kalan sivil sayısının 180 bine, ülkedeki BM kamplarına sığınanların sayısının da 75 bine yükseldiği bildirmişti.

@tuicdernek #TUİÇ


Kongo'da M23 isyancıları endişesi Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde (DKC) silahlı mücadeleye son verdiklerini açıklayan M23 isyancılarının, faaliyetlerine tekrar başlayabilecekleri bildirildi. BM Güvenlik Konseyi toplantısında brifing veren BM Genel Sekreteri'nin DKC Özel Temsilcisi Martin Kobler, M23 isyancılarının tekrar harekete geçtiklerini ve yeni üyeler topladıklarını söyledi. DKC içinde silahlı grupların halen güçlü olduklarını bildiren Kobler, ülkedeki barış gücü operasyonu ve insansız hava araçları ile bu grupları gözetlediklerini ve gerektiği anda müdahale edecekleri uyarısını yaptı. DKC'de hükümet ile kasım ayında silahlı mücadeleye son verdiklerini açıklayan M23 hareketi arasında Aralık ayında barış anlaşması imzalanmıştı. Kenya'nın başkenti Nairobi'de imzalanan anlaşma kapsamında, örgüt üyelerinin silahsızlandırılması ve siyasi bir parti kurması kararlaştırılmıştı. Nisan 2012'de DKC'nin doğusunda isyan başlatan örgüte Uganda ve Ruanda'nın destek verdiği iddia edilmiş ancak iki ülke de bu iddiaları yalanlamıştı.

@tuicdernek #TUİÇ


Nijerya'da orduya darbe

Nijerya Devlet Başkanlığı sözcüsü Reuben Abati, Devlet Başkanı Goodluck Jonathan'ın üst düzey askeri yetkilileri görevden aldığını söyledi. Genelkurmay başkanlığı, hava, kara ve deniz kuvvetlerine yeni komutanlar atandı. Abati, yeni Genelkurmay Başkanı'nın Alex Baden olacağını söyledi. Nijerya ordusundaki, görev değişikliklerinin Nijerya'nın sorun yaşadığı kuzeydoğu bölgesinde isyancı harekete karşı yürütülen operasyonu güçlendirmek için yapıldığı ifade ediliyor.

@tuicdernek #TUİÇ


Şebab'tan Türk yardım kuruluşlarına tehdit Somali'deki El Şebab örgütü, başkent Mogadişu sakinlerini uluslararası ajanslar için çalışmamaları konusunda uyardı. El Şebab yanlısı bir radyoya konuşan grubun temsilcilerinden Banadir bölge sorumlusu Ali Mahmud Hüseyin, Mogadişu'daki BM ve Türk kuruluşlarının ofislerinde çalışanlarla mücadele edeceklerini söyledi. "BM ya da Türk ajansları bile olsa Mogadişu sakinlerini uluslararası kurumlar için çalışmamaları konusunda uyarıyoruz" diyen Huseyin, Şebab'ın uyarıyı dikkate almayanlar hakkında "gerekeni yapacağını" söyledi. El Şebab temsilcisi, örgütün ülkedeki "ABD askeri danışmanlarına, Somalili işbirlikçilerine ve Afrika Birliği Misyonu'na" karşı daha fazla saldırı planladığını da belirtti. Şebab daha önce halkı hükümet binalarından uzak durmaya çağırmış, bir kaç gün sonra hükümet yetkilileri ve yabancılar arasında popüler bir noktada meydana gelen patlamada ikisi polis beş kişi ölmüştü.

@tuicdernek #TUİÇ


Somali'de korsanlarla mücadeleye devam Türkiye, Somali’de korsanlıkla mücadeleye katkıda bulunmayı sürdürecek. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "Türkiye, uluslararası toplumla işbirliği halinde, Somali’ye ve Somali halkına yönelik insani, güvenlik ve kalkınma alanlarındaki kapsamlı yardımlarını kararlılıkla sürdürecek, korsanlıkla mücadeleye katkıda bulunmaya devam edecektir" ifadesi kullanıldı. Açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarıyla uyumlu olarak Somali açıklarında korsanlık sorununa kapsamlı bir bakış açısıyla yaklaşıldığı ve korsanlığın asıl nedenlerinin denizde değil, karada olduğu bilinciyle, ülkeye yönelik insani ve kalkınma yardımlarına özel önem verilerek yetenek geliştirme çabalarına katkıda bulunulduğu belirtildi. Bakanlık açıklamasında 2009 yılı başından beri deniz haydutluğuyla mücadele amacıyla faaliyet gösteren Türk Silahlı Kuvvetleri deniz unsurlarının görev süresinin 10 Şubat 2015 tarihine kadar uzatıldığı hatırlatıldı.

@tuicdernek #TUİÇ


Fas'ta evsizlere yardım kampanyası Fas'ın başkenti Rabat'taki evsizlere yönelik kampanya kapsamında gıda, kıyafet ve battaniye yardımı yapıldı. El-Vasit (Arbulucu) Acil Eylem Derneği tarafından organize edilen kampanya kapsamında 30 genç, gece saat 24'ten akşam saatlerine kadar kentin ara sokaklarında yerlerde ve banklarda yatan evsizlere, gıda, kıyafet ve battaniye dağıttı. Dernek Başkanı Faysal et-Tahari, soğuk kış aylarında sokaklardaki evsiz insanlara yardım ettiklerini söyledi. Toplumda acilen karşılanması gereken ihtiyaçlara cevap vermek için çaba harcadıklarını ifade eden Tahari, evsizlerin, tren istasyonları, otobüs durakları ve eski çarşılarda geceyi geçirdiklerini, bu sebeple yardımları dağıtmak için söz konusu yerlerde çalışma yaptıklarını belirtti.

@tuicdernek #TUİÇ


12-19 Ocak 2014 tarihlerinde Avrupa’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


AB değişmeli ya da İngiltere terk edecek Londra’da düzenlenen bir basın toplantısında konuşan İngiltere Maliye Bakanı George Osborne Avrupa Birliği’ne ültimatom niteliğinde uyarıda bulundu. İngiltere’nin Avrupa Birliği ile olan ilişkilerini gözden geçirmesi gerektiğini ve Avrupa Birliği’nde kalmak ya da çıkmak için referandum yapıp İngiliz halkının karar vermesi gerektiğinin zamanı geldiğini dile getiren Bakan ‘‘AB değişmeli ya da İngiltere terkedecek’’ şeklinde açıklamada bulunarak Avrupa Birliği’nin reform yapması gerektiğini söyledi. Bu arada, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nde serbest dolaşımı kısıtlamak istemesi tartışmalara sebep olmaya devam ediyor. İngiltere Avrupa Birliği’nin çöküşünü engellemek amacı ile ekonomik reformların bir an önce yapılması gerektiğini belirtti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Rusya kayıp Çeçenler için tazminat ödeyecek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Rusya'yı 14 kayıp Çeçenin yakınlarına 900 bin avrodan fazla tazminat ödemeye mahkum etti. AİHM kararında, “Ahmatov ve diğerleri Rusya’ya karşı” davasında Çeçenlerin haklarının ihlali konusunda Rusya’nın suçlu olduğunu hükmetti. Bu davada, 27 kişi tarafından açılan yedi dava birleştirildi. AİHM’in bu kararı nihai değil, taraflar üç ay içinde davayı incelenmek üzere yüksek mahkeme meclisine götürebilir. Dava başvurularında Çeçenler, 2001-2005 döneminde ülkenin farklı yerlerinde askerlerin kaçırdığı tahmin edilen yakınlarından bir daha haber alamadıklarını belirtiyor. “Ahmatov ve diğerleri” davasında, 16 kişi “Rusya Hukuk İnisiyatifi” ve partneri olan “Astreya” örgütü tarafından, geri kalanı da “Çeçenistan Anneleri” sivil örgütü temsilcileri ve bağımsız Çeçen hukukçu Dokka İtslayev tarafından temsil edildi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Vatikan tarihinde bir ilk Son yıllarda çocuk istismarları ile anılan Katolik aleminin merkezi Vatikan’ın, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi kapsamında ikinci gözden geçirmesi yapıldı. Canlı yayınlanan toplantı Vatikan’dan yetkililerin de katılımıyla Cenevre’de düzenlendi. 6 saatlik toplantıda Vatikan ilk kez alenen çocuk istismarı ile ilgili soruları yanıtladı. Vatikan’ı temsil eden komisyonun başkanı ve Başpiskopos Silvano Tomasi, her çocuğun "dokunulmaz" olması gerektiğini söyledi. Papa Francis, göreve geldikten sonra, kilisedeki çocuk istismarları ile mücadele sözü vermişti. Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin altına imza koyan Vatikan için ilk gözden geçirme 1995 yılında yapılmıştı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Barroso-Rajoy görüşmesi AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Durao Barroso, resmi ziyaret için bulunduğu Madrid'de İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile görüşüp, İspanya ve Avrupa'daki ekonomik durumu değerlendirdi. “İspanyol ekonomisinin iyiye gittiğine dair umut ve güvenin artığını'' kaydeden Barroso, ''kabul edilemeyecek'' diye nitelediği işsizlik sorununun İspanya'nın en büyük önceliği olması gerektiğini vurguladı. İspanya Başbakanı Rajoy da ''İspanya ekonomisinin istikrarına ilişkin artık şüphe yok'' derken, hükümetinin yaptığı reformların meyvesini vermeye başladığını savundu. Öte yandan Katalonya'da 9 Kasım'da yapılmak istenen bağımsızlık yanlısı referandum ile ilgili bu zamana kadarki görüşlerini aynen koruyan Rajoy ve Barroso, Katalonya'nın bağımsızlık ilan etmesi halinde otomatik olarak AB dışında kalacağını yineledi.

@tuicdernek

#TUİÇ


2013’de Kuzey Amerika’daki önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Amerika istihbaratta reforma gidiyor Başkan Obama Adalet Bakanlığı’nda yeni reformları açıklarken, federal hükümetin istihbarat faaliyetlerinin yerli ve yabancı bireysel özgürlükleri ihlal ettiği yolundaki kaygıları ciddiye almak zorunda olduklarını söyledi. Başkan Obama, Amerika’nın istihbarat toplama faaliyetlerinin her zaman “ülkenin güvenliğini ve özgürlüğünü koruma” amaçlı olduğunu ancak 11 Eylül 2001’de Washington ve New York’a yapılan terörist saldırıların Amerika’yı yeni tehditler ve risklerle karşı karşıya bıraktığını belirtti. “Daha şeffaf olmak zorundayız” diye devam eden Başkan Obama "yabancı liderleri ve müttefiklerimizi korumak için gerekli önlemleri alıyorum" dedi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Dünya Bankası: ABD'de ekonomik büyüme hızlanıyor Amerika ve diğer zengin ülkeler beş yıl sonra ilk kez ekonomik durgunluğun etkilerinden kurtulmaya başlayıp küresel büyümeye daha çok katkıda bulunmaya başlıyor. Dünya Bankası’nın yayınladığı yeni rapora göre önümüzdeki yıl hükümet harcamalarında daha az kesinti yapılmasının da ekonomik büyümede payı olacak. Ayrıca Enerji üretiminin artması maliyetleri düşürürken ekonomik büyümeyi teşvik ediyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


Kongre'yi Zorlayan , Konu Göçmenlik Göçmenlik reformunun görüşülmesini isteyen eylemciler, açlık grevini sürdürerek Temsilciler Meclisi’ne bu konuda baskı yapmaya çalışıyor. Senato geçen yıl kapsamlı bir göçmenlik yasası geçirmişti. Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, reformun gerekliliğine inanıyor, ancak bazı çekinceleri olduğunu ”Göçmenlik reformunun bu kez işe yarayacağından emin olmak için sorunları teker teker ele almamız gerekiyor. Bu şekilde Amerikan kamuoyu göçmenlik reformuna ilişkin sorunları derinlemesine ve tedbirli bir şekilde ele aldığımızı görmüş olur.” sözleriyle dile getirdi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Kerry’den Suriye Ulusal Koalisyonu'na Cenevre-2 çağrısı Cenevre sürecini reddeden Suriye Ulusal Koordinasyon Komitesi'nin ardından muhaliflerin çatı örgütü Suriye Ulusal Koalisyonu'nun katılıma ilişkin alacağı karar bekleniyor. Karar öncesinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cenevre-2 sürecinin bir geçiş hükümeti tesis etmek amacında olduğunu ve bu hedefin krizi bitirmek için tek çözüm olduğunu söyledi. Koalisyona, "Cenevre nihai bir adım değil, bu bir başlangıç" sözüyle "konferansa katılın" çağrısını yineledi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Obama'dan Kongre'ye: "İran'a yeni yaptırım getirme zamanı değil" ABD Başkanı Barack Obama, , İran'la nükleer anlaşmanın 20 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girmesi konusunda varılan mutabakatla ilgili diplomasiye ve barışa bir şans vermek istediklerini belirterek, Kongre'ye şu anda yeni yaptırımlar getirmenin zamanı olmadığı mesajını gönderdi. Obama, P5+1'in İran'la vardığı anlaşmanın, kendilerine, İran'ın nükleer programlarıyla ilgili uzun süredir var olan kaygılara diplomatik çözüm getirebilecek daha kapsamlı bir anlaşma için müzakere etmede zaman ve imkan kazandırdığını ifade etti.

@tuicdernek

#TUİÇ


ABD ve Rusya, "Suriye'de sınırlı ateşkes"i görüştü Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rus mevkidaşı Sergey Lavrov Paris'te Suriye gündemiyle bir araya geldi. John Kerry, Cenevre İki Konferansı öncesi önemli mesajlar verdi. Başta Halep olmak üzere Suriye'de sınırlı bir bölgede ateşkesin sağlanması konusunu görüştüklerini belirtti. Amerikan Dışişleri Bakanı, Suriye'de rejim ve muhalefet arasında mahkum değişimi konusunun da gündeme geldiğini belirtti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da rejimin Cenevre'de yapılması planlanan barış görüşmeleri öncesinde insani yardımın özellikle Doğu Guta bölgesine girişine izin verebileceğini belirtti.

@tuicdernek

#TUİÇ


Amerika Karzai'ye baskıyı arttırdı Amerika, ikili güvenlik anlaşmasını imzalaması için Afganistan lideri Hamid Karzai üzerinde baskıyı arttırdı. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, Amerikan askerlerinin 2014’den sonra da Afganistan’da kalabilmesi için Devlet Başkanı Hamid Karzai’yi yeniden ikili güvenlik anlaşmasını imzalamaya çağırdı. Karzai'nin Nisan seçimlerini bekleyeceğini tekrarlaması Amerika-Afganistan ilişkilerini gerdi. Amerika ise Karzai’yi, anlaşmayı imzalamazsa tümüyle Afganistan’dan çekilmekle tehdit ediyor.

@tuicdernek

#TUİÇ


12-19 Ocak 2014 tarihlerinde Latin Amerika’da yaşanan önemli gelişmeler…

@tuicdernek

#TUİÇ


Arjantin Devlet Başkanı nerede? En son bir ay önce umumi şekilde görülen, 33 gündür Twitter kullanmayan Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner’in nerede olduğu merak konusu. Ülkeyi kimin yönettiğine dair endişeler yükselirken, Kirchner’e yakın kaynaklar endişeye gerek olmadığını, hükümet görüşmelerini bizzat kendisinin yürüttüğünün altını çizdiler. Kamu gazetesi Telam’ın haberine göre, kabine sekreteri Jorge Capitanich “Başkan her gün burada, bizimle çalışıyor” açıklamasını yaptı. Ekim ayında beyninde kan birikmesi sebebiyle 1 ay izin alan Kirchner, acil ameliyatının ardından Kasım’da resmi olarak işe dönmüş ve Aralık ayında bir çok etkinliğe katılmıştı. Başkanın tekrar ortadan kaybolması sağlığı hakkında büyük endişe yarattı.

@tuicdernek

#TUİÇ


Brezilya’da cezaevi skandalı Brezilya’da ortaya çıkan bir videoda, cezaevinde yatan 3 kişinin başı kesilerek öldürüldüğü ortaya çıktı. İddialara göre bu insanlar öldürülen 60 kişiden yalnızda üçü. Öldürülen tutukluların diğer mahkumlar tarafından öldürüldüğü ileri sürülürken, videoyu Brezilya Folho de Sao Paulo gazetesi internet sayfasından yayınladı. Uluslararası Af Örgütü, sadece 2013 yılında Pedrinhas Cezavi’nde 60 tutuklunun çete çatışmaları sebebiyle öldürüldüğünü açıkladı. Bu ölümlerin 13’ü ise sadece Ekim ayında yaşandı. Örgüt ayrıca cezaevi içinde kadın tutukluların eşleri ve çocuklarına yönelik tehditler sebebi tecavüze varan suçlara mağruz kaldıklarını belirtti. Cezaevi tutuklulara uygulanan şiddet yüzünden kötü bir şöhrete sahipken, güvenlik önlemlerinin yetersiz kaldığı açıklandı. Birleşmiş Milletler’in ise soruşturma açılmasını talep ettiği belirtildi.

@tuicdernek

#TUİÇ


Maduro’nun ekonomik planı Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkede yerel seçimler yapılırken ekonomiyi özel sektörden kurtarma hamlesi yapıyor. Maduro, açıklamasında ülkenin ekonomiyi yöneten ekibinde değişiklik yapmak üzere bir plan hazırladığını söyledi. Devlet Bankası Bakanı Rodolfo Torres görevden alınarak yerine Ekonomi Bakanı Nelson Merentes getirilecek. Konuşmasında sabotaj ve spekülasyonlara ise daha sert cezalar vereceğinin sözünü veren Maduro, 2013 yılında süt, şeker, tuvalet kağıdı gibi kıtlıklar yaşandığını ve ülkeyi bu hale getirenlerin “suçlu” olarak nitelendirilmesi gerektiğini belirtti. Muhalefet ise hükümetin işletme karşıtı politikalarını eleştirirken, ekonominin yanlış yönetimini kriz sebebi olarak gösterdi.

@tuicdernek

#TUİÇ


www. tuicakademi.org www.tuic.org.tr /tuicplatform @tuicdernek Editör: Merve DEMİRAY Tasarım: Yasin ERDOĞMUŞ Haberler: Büşra Avşar, Melek Likoğlu, Arzu Susan, Seval Zengin, Deniz Akçin, Rabia Günay, Melishan Canbaz, Ecem Dereli

TUİÇ Dünya Bülteni (12-19 Ocak 2014)  

12-19 Ocak 2014 tarihlerinde Dünyadaki önemli gelişmeler...

TUİÇ Dünya Bülteni (12-19 Ocak 2014)  

12-19 Ocak 2014 tarihlerinde Dünyadaki önemli gelişmeler...

Advertisement