Page 1

PORTFOLYO TUĞÇE KAYA


0538 939 48 18 mim.tugcekaya@gmail.com


Ad: Tugce Soyad: Kaya Okul: Maltepe Üniversitesi

PROGRAMLAR

YABANCI DİL

AUTOCAD SKETCHUP LUMION ARCHıcad

İNGİLİZCE                    *** İTALYANCA                     *

İÇİNDEKİLER PASAJ-CEP SİNEMASI-HOSTEL.................................4 YÜZEN EV.....................................................................8 AÇIK HAVA SAHNESİ................................................10 ALTERNATİF BARINMA DENEMESİ...........................13 kiralık bina.............................................................16 kampüste bir sokak................................................18


PASAJ K

Yaya ve araç akışının günün hemen hemen her saatinde yoğun olarak yaşandığı bu alanda; giriş katta çarşı, 1. katta çarşı ve cep sineması, en üst katta ise kafe ve hostel konumlandırılmıştır. Projede istenen; içinde pasaj, cep sineması ve hostel barındıran karma işlevli bir alan oluşturulmasıdır.

A

D

I

K

Ö

Y


Giriş katta dışarı cepheye dönük ve içerde bulunan dükkanlar vardır. Alanın eski kullanımının otopark olması göz önünde bulundurularak otopark ihtiyacı için bodrum kat, kapalı otopark olarak tasarlanmıştır.

Bu kattaki mağazalar bir avlu oluşturularak onun etrafında konumlandırılmıştır.Oluşturulan avlu gün içindeki insan akışının yoğunluğu göz önünde bulundurularak yeşillendirilip oturma alanları konumlandırılmıştır.


1. katta ise mağazalar ve mağazalardan bağımsız bir girişi olan cep sineması bulunmaktadır. Cep sinemasının önünde bir fuaye alanı oluşturulmuştur.

1. KAT PLANI


2. kata hostel, kafe ve arazinin konumu göz önünde bulundurularak seyir terası yerleştirilmiştir. Sirkülasyon, ana caddede ve yan tarafta bulunan merdivenler ile iç kısımda bulunan asansör ve merdivenle sağlanmaktadır. 2. KAT PLANI

6


YÜZEN EV

Su üstünde, 2 kişilik bir ailenin tüm gereksinimlerini uzun sürelerde karşılayacak tarzda modern yapılı bir yaşam alanı sunan bu yüzen ev, bütün ihtiyaçlar düşünülerek oluşturuldu.

Elektrik yüksek enerjili jeneratörlerle, içme suyu deniz suyu arıtma sistemi kurularak elde edilmiştir. Atık su ve çöpler izole edilmiş tanklarla saklanarak sağlık bakımından zarar vermesi engellenmiştir. Suyun altında bulunan camlar kalın cam ve kırılmaz özelliği daha fazla olan malzemeden seçilmiştir.


Yüzen ev 3 farklı şekilde su üstünde kalabiliyor:

Suyun üstünde hareketsizce kalabiliyor.

Etrafındaki pervaneler, kurulan sistemle yavaşça dönüyor ve dairesel bir hareket sağlıyor.

Suyun üstünde doğrusal bir şekilde ilerleyebiliyor.


AÇIK

HAVA

SAHNESI KADIKÖY

Yaya akışının yoğun olarak yaşandığı arazide sirkülasyonun devam edebilmesi için açık hava sahnesi yerden yükseltilmiştir. Sahne kullanılmadığında da insanların denizi seyredebileceği şekilde yönlendirilmiştir.


GİRİŞ KAT PLANI

SAHNE PLANI

Giriş katta teknik oda, kafe, WC ve yukarıya çıkış için merdivenin bulunduğu alanlar oluşturulmuştur. Sahne planındaki oturma alanları ve bu alanların yükseklikleri görüş açısı en konforlu olacak şekilde düzenlenmiştir.


Pembe ve mor tribünler daha iyi bir görüş açısı sağlayabilmek için yerden yüksekte konumlandırılmıştır. Buralara ulaşım iki kenarındaki merdivenlerden sağlanmaktadır.


GALATA 'DALGA ADA'

Bölgede yoğun olan yaya akışının oluşturulan boşluklarla hafifletilmesi hedeflendi. Dört yönden geçiş imkanı sağlayan ve rekreasyon alanı olarak kullanılabilecek açık bir alan oluşturuldu. Birimler arasındaki şekil farklılıkları ile dışarıdan bakan kişi için bina işlevinin anlaşılabilirliği arttırıldı. Binaların şekilleri farklı olsa da amorf şekillerle bütüncül bir algı oluşturularak rekreasyon alanına olan ilginin arttırılması hedeflendi.


ALTERNATIF

BARINMA İ İ

Ş

ŞL

Şişli'nin sıkışık dokusunun içinde hem kentle iç içe olabilecek hemde istenidiğinde kendi içinde özel alanları bulunan 2 kabuktan oluşan bir ofis ve ev tasarımı.

Yaya ve araç akışının yoğun olarak yaşadığı Şişli'de yeşil bir bant ve kat bahçeleri ile konut, cadde ve sokağın gürültüsünden ayrıldı.İlk kabuğu yarı açık strüktür oluşturmaktadır


Çıkmalarla sokağa ve caddeye doğrudan yönelen alanlar oluşturuldu.

Sirkülasyon kat bahçelerinde bulunan merdivenlerden sağlanmaktadır.


KAMPÜSTE

İ

B

Düzenlenen bu sokakta kullanılan birimler üstündeki saçağı taşımaktaktadır. Bununla beraber hem sergi alanı hemde labirent görevi görmektedir. Birimler giriş ve çıkışlara yönlendirecek şekilde konumlandırılmıştır.

R SOKAK


Saçaktaki zemine paralel yükselme çeşitli yerlerdeki rampa ve merdivenlerle sağlanmıştır. Merdivenler aynı zamanda oturma yeri olarakta kullanılabilir. Saçaktan fakültelere bağlantı köprüyle kurulmuştur.

Üst kata iniş ve çıkışlar iki adet rampayla sağlanmaktadır.Sokağın en yüksek kotuyla saçağın bitim yeri aynıdır. Sokakta isteyenler saçağın altından isteyenler saçağın üstünden yürüyebilmektedir.


KIRALIK

İ

B

NA

Beşiktaş’ın sıkışık dokusunun içinde yer alan arazide,yayaların girişini sağlayacak şekilde boşluklar oluşturarak sıkışık dokuyu rahatlatmayı hedefledim.


Köprülerle birbirine bağlanan birimler, çevredeki mevcut dokuyla uyumlu olarak oluşturuldu.

Düşey sirkülasyon içteki merdivenler ve dış merdivenlerle sağlanmaktadır.Ana meydana çıkan 4 farklı giriş oluşturulmuştur. Köprülerde meydanı görecek şekilde tasarlanmıştır.


Giriş kat planı

1. kat planı


2. kat planÄą

3. kat planÄą


Profile for Tuğçe Kaya

Portfolyo  

Portfolyo  

Advertisement