Page 1

TRAVEL TRADE GAZETTE

www.ttg.com.pl

fot. arch. MARCO POLO TRAVEL

Nr 8 (242)/2013


Zatrzymaj młodość w spa Nasze życie nabrało zawrotnego tempa. Intensywna praca i brak czasu na wypoczynek powodują, że coraz częściej zagraża nam stres. Jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni, mamy kłopoty z koncentracją. Cierpimy na bezsenność, migreny, obniża się sprawność naszego ciała. Objawy te zakłócają nasze życie rodzinne i karierę zawodową. Poświęcając więcej uwagi pracy i obowiązkom zapominamy o sobie, o potrzebach naszego organizmu. Dlatego też, wykorzystując zdobycze nauki oraz doświadczenia ludzi o różnych kwalifikacjach - hotelarzy, specjalistów od gastronomii oraz personelu medycznego - chcemy kompleksowo prezentować Państwu ofertę turystyki zdrowotnej. Na łamach naszego magazynu przedstawiamy informacje dotyczące szeroko rozumianego zdrowego stylu życia. Planujemy cykliczne wydawanie numeru o spa gdyż chcemy prezentować wszystko to, co pozwala w obiektach turystyki zdrowotnej niwelować szkodliwe efekty oddziaływania cywilizacji na psychiczne i fizyczne zdrowie człowieka. Mamy nadzieję, że pisząc o turystyce zdrowotnej odpowiemy na społeczne zapotrzebowanie. Szereg badań rynkowych potwierdza stały wzrost zainteresowania Polaków ofertą wypoczynkowo-urlopową, która łączy w sobie pakiety rekreacyjno-rewitalizacyjne. Przedstawiając reklamy tej turystyki oraz prezentując materiały redakcyjne o zdrowiu i urodzie chcemy zachęcić Czytelników do podjęcia starań, aby odrodzić się na nowo, zatrzymać na chwilę i pomyśleć o sobie. Pragniemy, by lektura naszego magazynu była pierwszym impulsem zachęcającym do wsłuchania się we własny organizm. Postaramy się ułatwić naszym Czytelnikom osiągnięcie tego celu. Przedstawiamy kurorty, spa, termy i uzdrowiska w najpiękniejszych miejscach Polski, Europy i świata. Nie chcielibyśmy także zapominać o przyjemnościach dnia codziennego. Będziemy promować i oferować świetną kuchnię i zachęcać do atrakcyjnej rozrywki. Będziemy prezentować turystykę zdrowotną dla wszystkich, niezależnie od wieku i zasobności portfela. Radości życia nie można ograniczać. Pamiętajcie, że mijają dni i miesiące, zmieniają się pory roku, ale nigdy nie zmienia się jedno – konieczność troski o własne zdrowie. Lesław Lipski


6

sierpień 2013

Turystyczny tygrys Europy Wywiadz

RuxandrąAna

Dyrektor Ośrodka InformacjiTurystycznejRumuniiwWarszawie TTGCE:WPolscesądużetradycjewyjazdów turystycznychdoRumunii.Ostatnielatasątego potwierdzeniem.CzytowłaśnietewzględyzdecydowałyootwarciuwWarszawieOśrodkaInformacjiTurystycznejRumunii? RuxandraAna: Bez wątpienia głównym powodem otwarcia Ośrodka to rosnąca bardzo szybko liczba odwiedzających Rumunię Polaków. Ale chcę również przypomnieć, że Rumunia przed 1990 była ważnym miejscem turystycznym na wschodnioeuropejskim rynku usług turystycznych. Duzy udział w tym mieli turyści z Polski, którzy masowo wypoczywali na wybrzeżu Morza Czarnego i niekiedy w uzdrowiskach.

Karpaty

W minionym roku z Polski przyjechało do Rumunii ponad 300 000 osób. Do Rumunii podróżują głownie turyści aktywni, ale jest ona także atrakcyjnym celem wyjazdów dla grup i klientów biznesowych. Mieszczący się w centrum Warszawy Ośrodek Informacji Turystycznej Rumunii (OITR) jest 9 tego typu rumuńską placówką w świecie. 8 takich biur działa w Europie oraz jedno w USA w Nowym Jorku. Naszym zadaniem jest promocja turystyki w Rumunii na rynku polskim poprzez działania marketingowe o szerokim spektrum. Moim celem jest ścisła współpraca z mediami i biurami podróży. Przedstawiciele mediów mogą zawsze liczyć na aktualne materiały prasowe i zdjęcia. W planach mam organizację konferencji prasowych prezentujących poszczególne regiony i sektory rumuńskiej turystyki. Przygotowuję wyjazdy do Rumunii dla dziennikarzy zainteresowanych pisaniem o turystycznych walorach mojego kraju. Na biura podróży czekają zaproszenia na targi, spotkania z przedstawicielami turystycznych regionów Rumunii, wyjazdy studyjne, a także materiały promocyjne i reklamowe. Ośrodek udziela informacji na temat produktów i atrakcji turystycznych, ma mapy, broszury, ulotki, wydawnictwa mające służyć zarówno turystom indywidualnym jak i podróżnym biznesowym udającym się m.in. na konferencje, kongresy, wyjazdy motywacyjne itp. TTGCE: PrzygotowanieRumuniidodynamicznegowzrostuturystykitoprzedewszystkimkreowanieRumuniijakomarki.Cowtymzakresie działańpromocyjnychplanująwładzeRumunii?

RuxandraAna:Rumunia jako marka już istnieje, ale mamy świadomość, że jest mało wyrazista i jeszcze słaba. Turystyka stanowi dla Rumunii główny kanał komunikacji marki. Dlatego też stwarzamy warunki aby to systematycznie poprawiać.

Większość projektów, zarówno promocyjnych jak i inwestycyjnych, realizowanych będzie poprzez łączenie różnych form turystyki np. kulturowa z ekologią, spa&wellness z turystyką MICE. Choć muszę w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z praktyką większości krajów o dużym potencjale turystycznym podstawą formułowania naszej strategii marketingowej będzie marketing oparty na segmentacji rynków. m.in. przygotowujemy specjalną kampanię zaadresowaną do polskich turystów.

Zamek Peles - Transylwania

Przede wszystkim chcę podkreślić następujące okoliczności: 1. Poprawiający się stan bazy hotelowej; lepszy przeciętny standard. 2. Poprawiający się stan komunikacji lotniczej między Rumunią a krajami Europy. 3. Funkcjonowanie kraju w ramach stabilnych i dobrze postrzeganych struktur międzynarodowych (UE, NATO). 4. Konkurencja na rynku krajowym sprzyjająca ograniczeniom wzrostu cen. 5. Bogactwo i różnorodność dziedzictwa historyczno-kulturowego. 6. Marka gościnności. 7. Zdrowa żywność. 8. Szeroki wachlarz potencjalnych produktów odpowiadający trendom europejskiej turystyki.

Zamek w Branie - Siedmiogród

TTGCE: WPolscejesteśmypodwrażeniemrumuńskiegopotencjałusektoraturystykizdrowotnej. RuxandraAna:Sektor spa i wellness oraz szeroko rozumianej rumuńskiej turystyki zdrowotnej jest znany na całym świecie (wody mineralne i termalne, borowiny i gazy, kopalnie soli z ich bioclimatem, terapie oparta na naturalnych roślinach itp.).

TTGCE: Naturalnypotencjałrumuńskiejturystyk icec huj eduż aróż nor odn ośćkraj ob raz u izłożonychzasobówturystycznych.Któreztych wartościsądominującewstrategiirozwojuprzemysłuturystycznegoRumunii? Ruxandra Ana: Strategiczne segmenty turystyki, wybrane do promocji to: • Turystyka kulturowa i historyczna, • Turystyka aktywna i ekologiczna • SPA and wellness, turystyka zdrowotna,

Panorama Sibiu

Jesteśmy w trakcie gruntownej rewitalizacji renomowanych 24 krajowych uzdrowisk. Mało kto wie, że 35% europejskich zasobów wód mineralnych i źródeł termalnych znajduje się w Rumunii. Tradycje jeżdżenia do wód sięgają czasów Imperium Romanum. Magiczny kurort Baile Herculane został zakwalifikowany jako uzdrowisko już w czasach rzymskiego panowania (II wiek naszej ery), można stwierdzić, że Rumunia jest jednym z krajów założycieli turystyki uzdrowiskowej. Co więcej, nie może pominąć profesjonalizmu personelu medycznego, oraz różnorodność rumuńskiej balneologii, kosmetologii, oryginalnych leków, zabiegów i kuracji. TTGCE: Dziękujęzarozmowę

Klasztor Voronet - Bukowina

OśrodekInformacjiTurystycznejRumunii ul.KrakowskiePrzedmieście47/51 00-071Warszawa tel./fax+48228264010 info.rumunia@wp.pl www.romaniatourism.com


7

sierpień 2013

O3zone O3zone to kompleks hotelowy znajduje się wmiejscowościTusnad.Znanynacałymświecie, zarównozefektówterapeutycznychchoróbukładukrążeniajakiznadzwyczajnychwalorówklimatycznych. Posiada pozycję lidera w segmencie rumuńskiejturystykizdrowotnej.TusnadtocentrumRumunii,30milodStGeorge,60kmodBraszowa,a30kmodMiercureaCiuc,nazachodnich zboczachwulkanuwgórskimregionie,wpobliżu JezioraSaintAna.

Spa&Wellness

Usługi z zakresu spa & wellness to klejnoty kompleksuO3zone,gdziewszyscy,którzyodwiedzajątenprestiżowyHotelmogąznaleźć: • basenzpodgrzewanąwodąiprzeciwprądem, • profesjonalnejacuzzitworzącekameralnyizmysłowy nastrój • sauny:mokraisucha, • terapeutycznekapsuły,wktórychzasprawąspecjalnegomenumożnaprzygotowaćdlagościpakietydotyczącewypoczynku,anty-stresuorazdetoksykacji, • różnegorodzajumasaże,okładyizabieginaciało, • dwafitness,obszaryprzeznaczonedlamiłośników ruchuiaktywnegowypoczynku,którewnosząwartośćdodanądospa.

Konferencje

Hoteldysponujetrzemasalamikonferencyjnymi zapewniającymikomfortoweobradydla200osób.

Żywnośćoraznapoje

HotelowarestauracjaoferujeswoimGościomniezrównanewalorysmakowałączącklasycznedania kuchniregionalnejzestandardamikuchnieuropejskiej.Hotelzapraszarównieżdodwóchbarówspecjalizującychsięwserwowaniuwyjątkowowyszukanychkaworazdrinków.

O3zone to hotel o standardzie 3*, dysponuje 117pokojami,wtym91pokojamijednoosobowymi, 20pokojamidwuosobowych,5apartamentamii1apartamentemdeluxe.

www.o3zone.ro


8

sierpień 2013

Luhaczowickiewody Luhačovice największy kurort wód mineralnych na Morawach, przezCzechówuznanyw2012rokuzanajlepszywkraju,jestoddalony od Krakowa tylko o 299 km a od Katowic zaledwie 223 km, czyli niecałe 3 godziny jazdy samochodem. UzdrowiskoleżywPołudniowychMorawach,ok.20kmodZlina,wdolinie rzeczkiStavnice,otoczonejgęstymilasami,nazboczachBiałychKarpat.MalowniczaprzyrodaikrajobrazyprzyciągająkuracjuszyzcałejEuropy Położona w malowniczej dolinie na wysokości 250 m npm. miejscowość przeistoczyłasięwznanykurortdzięki hrabiowskiejrodzinieSerenyi,posiadającejtutajogromnąposiadłośćod1629r. Towłaśnieczłonkowietegoroduodkryli niezwykłewłaściwościwypływających tuźródeł(Vincentka,Aloiska,Ottovka i Amandka ) i wybudowali pierwszy ośrodekSPA. Rozwojowiuzdrowiska,jaktoczęsto bywa, pomógł przypadek. W 1772 r . w pobliskich Zahorovicach leczył się słynnywiedeńskiprofesorA.Haslinger, któryodwiedziłLuhačoviceistwierdził, żetutejszewodymineralnemająłagodniejszysmakaźródłasąbardziejwydajneniżwZahorovicach.Zabrałwięcze

bowanianatamtejszewodymineralne natereniecałejmonarchii. Mineralnewody,którewytryskująna powierzchnięwLuhačovicachiichokolicy,mająunikatowyskład.Cogodzinę, spod ziemi wypływa 15 tysięcy litrów wódmineralnych,zapewniającprzyjeżdżającymtugościommożliwośćkorzystaniazzabiegówpoprawiającychkondycjęorganówwewnętrznych,zmniejszającychdolegliwościzwiązanezcukrzycąikompleksowopolepszających samopoczucie.

sobąkilkabutelek„wódLuhačovickich„ doWiedniaitamprzekazałjedoanalizy swojemukoledzeprofesorowichemiiB. Crantzovi. Wyniki tej analizy opublikował prof. Crantzw1779rokuwswojejpracy„Gesund-brunnenderOstereichischenMonarchie(WodyLeczniczeMonarchiiAu-

striackiej),wktórejstwierdził,że„wodyz Luhacovic,sątrzyrazysilniejszeniżwodyzmiastaSeltzerwAustrii,zalecającje doleczeniawieluchoróbidolegliwości. Publikacjapracyprof.CrantzaspowodowałagwałtownyprzypływliczbykuracjuszydoLuhacoviciwzrostzapotrze-

Leczniczewodymineralne,bijącena terenieuzdrowiskasąuważanezajedneznajlepszychwEuropie.Wkombinacjiznajnowocześniejszymimetodami leczniczymiirehabilitacyjnymi,umożliwiają skuteczne leczenie chorób dróg oddechowych:choróbukładuoddechowego(astma,chorobyalergicznedróg oddechowych,przewlekłezapalenieoskrzeli,chrypkaizaburzeniagłosu,pooperacyjneukładuoddechowego)choróbukładutrawiennego(niestrawnośći utrataapetytu,chorobawrzodoważołądkaidwunastnicy,kuracjapooperacji żołądka,przełyku,ipęcherzykażółciowego),choróbukładukrążenia(zaburzeniaczynnościnaczyńobwodowych,lżejsze formy z choroby nadciśnieniowej) oraz chorób układu ruchowego (bóle ścięgienmięśni,choroby,wiązadła,extra- -stawowyreumatyzm,zespołybólowe kręgosłupa). Dodatkowotutejszepowietrzeiwarunkiklimatyczneskuteczniewspierają iprzyspieszająproceszdrowienia DomyuzdrowiskowewLuhačovicach oferujątakżebalneoterapię,wellness,, masaże,sauny,kąpieleperełkowe,ćwiczeniawbasenie,salerehabilitacji,basenyzlecznicząwodą,inhalacje,salki doodnowybiologicznej. Najczęściej stosowane  procedury leczniczeto:kuracjapoprzezpiciewód mineralnych,naturalnekąpielekwasowęglanoweikąpielesiarkowe,inhalacje, okłady borowinowe i parafinowe, masażeczęściowe,ruchoweimasaże podwodne,biczeszkockie,kąpieleperełkowe,kąpielewirowe,łaźniaparowa i sauna,elektroterapia, galwanizacja prosta,łaźniagalwaniczna,jontoforeza,diadynamika,prądyinterferencyjne, elektrostymulacja krótkofalowa, ultradźwięki,laser,solux,leczeniepoprzezruch.


9

sierpień 2013 Terapiaprowadzonajestwdomach uzdrowiskowychihotelachzdrojowych, którychbajkowaarchitekturaautorstwa DušanaJurkovičaznakomiciewpasowanazostaławpełenspokojnejzieleni krajobraz. Kuracjuszemogąswójpobytuprzyjemnićwyboremzprogramówkulturalnych(festiwalemuzyczneJanáčkaiLuhačovic, festiwal małych form teatralnych,Międzynarodowyfestiwalfolklorystyczny zespołów dziecięcych, teatr, kino,festynotwieraniaźródełprzyinauguracji sezonu leczniczego) towarzyskichisportowychorazzszerokiejoferty wycieczekdookolicy.

Festiwal Leose Janacka, jednego znajwiększychczeskichkompozytorów, nawiązujedojegowielokrotnychodwiedzinwLuhacovicach. Wlatach1903-1928corokuwlecie lubwczesnąjesieniąodwiedzałtouzdrowisko.Tamteżpoznałswojedwiewielkiemuzy. Wroku1903KamilęUrvalkovou,która byłainspiracjądlanapisanejprzeniego operyOsud(Przeznaczenie)(1903-1904). Aw1917r.mając63latapoznał26letniąKamilęStoselovou,którazainspirowałagodonapisaniautworuchóralnego Mszagłagolicka(Glagolskámše)(1926), orazkwartetówsmyczkowych„Sonata

kreutzerowska”(1923)oraz„Listyintymne”(1928). UnikatowąatrakcjąkulturalnąLuhačovicjestjednazniewielunaświecie orkiestrsaksofonowychskładającasię z tylko dziewcząt. Została założona w1972r.przezWładimiraSchlimbacha. Dwunastoletniedziewczętaucząsięgrać naflecie,apóźniejprzechodząnasaksofon.Ćwicząrazwtygodniu.Regularniekoncertująwkraju(międzyinnymi wielokrotnie w Pałacu Prezydenckim wPradze)orazzagranicą. Najpopularniejsze są wycieczki do UherskiegoHradistieibazylikiwVelehradzie-jednegoznajważniejszychmiejsc

odpustowychwRepubliceCzeskiej,któredwukrotnieodwiedziłPapieżJanPawełII.Wpromieniu25kilometrówznajdziemy skansen w Rożnovie pod Radhostem,MuzeumObuwia-słynnego czeskiegoprzemysłowcaTomaszaBaty wpobliskimZlinie,atakżeznanynacałymświecieDistilleryLandRudolfaJelinka, fabrykę i muzeum słynnych śliwowicimorawskichdestylatówwVizovicach.Wielkąatrakcjąsątakżeokolicznelicznewinnice,muzeaistarówkimalowniczychmiast. dr Monika Rzymankova RedakcjaCzeskaiSłowacka

R E ­K L A ­M A ...................................................................................................................................................................................................................................


10

sierpień 2013

2 x „T”: Tunezja i thalassoterapia Tysiąclecia historii, wspaniała kultura współtworzona przez liczne cywilizacje, cudowna mieszanka wpływów europejskich i egzotyki Afryki, urzekająca harmonia tradycji i nowoczesności, zachwycająca różnorodność krajobrazów, serdeczność mieszkańców, wyśmienita kuchnia… Tunezja jest fascynująca ! Amatorom kąpieli, Tunezja oferuje przepiękne plaże złocistego piasku w renomowanych kurortach nadmorskich (Dżerba, Tabarka, Hammamet, Sousse, Monastir, Mahdia). Miłośników przygód zaprasza w bezkres Wielkiego Południa saharyjskiego, z przystankiem w Douz czy Tataouine… Wszystkich zadziwi bogactwem zabytków, nowoczesnymi polami golfowymi, kortami tenisowymi, siecią portów jachtowych i przystani, ośrodkami nurkowania oraz uznanymi światowo ośrodkami thalassoterapii. Tunezja posiada źródła termalne i tradycję uzdrowiskową, której początki sięgają epoki panowania rzymskiego, a której rozwój zawdzięcza silnym wpływom arabsko-tureckim. Mówi się, że w thalassoterapii (terapii „morzem”) najważniejsze są: morze, słońce, indywidualna kuracja i komfort. Nic więc dziwnego, że Tunezja szybko stała się jej reno-

mowanym światowym centrum. Co roku przybywają nowe wyspecjalizowane ośrodki thalassoterapii pozostające pod ścisłą kontrolą medyczną i działające według rygorystycznych norm międzynarodowych. Usytuowane w najlepszych hotelach, zachowują korzystny stosunek ceny do jakości. Poszczególne kuracje („Antynikotynowa”, „Antystresowa”, „Na reumatyzm”, „Na ciężkie nogi”, „Wyszczuplająca”, „Dla młodej mamy”, „Dla seniora”, „Dla biznesmena” itd.) wymagają 4-5 zabiegów dziennie przez 4-6-9 lub 12 dni. Thalassoterapia oddziałuje na wszystkie zmysły dzięki pięknym, przytulnym wnętrzom, upajającym zapachom, uzdrawiającym naparom z ziół, profesjo nal nym masażom, relaksacyjnej muzyce, atmos fe rze ci szy i spokoju… Pomaga ukoić nerwy, po bu dza do działania, regeneruje cia ło i uzdra wia duszę… Tunezyjski Urząd ds. Turystyki

www.tunezja.org.pl


11

sierpień 2013

Prestiżowe Hévíz Historia Hévíz Spa Kompleks balneologicznego lecznictwa Hévíz znany był już starożytnym Rzymianom. Wsółczesną sławę Hévíz zawdzięcz rodzinie Festetics, która w końcu XVIII postanowiła wykorzystać biznesowo działanie lecznicze jeziora i rozpoczęła swój rozwój miejscowości jako uzdrowiska. Jezioro i jego okolice stały się własnością rodziny. Earl Gyorgy (I.) Festetics (między 1795 i 1797) zbudował drewniany dom kąpieli termicznej. W 1905 Vencel Reischl, właściciel browaru Keszthely, został najemcą kąpieliska i pozostał nim przez 35 lat. Po 1905 Hévíz jako uzdrowisko odniosło znaczący sukces. Reischl wybudował Hévíz jest najbardziej znanym i prestiżowym centrum spa na Węgrzech. Można śmiało stwierdzić, że jest znane na całym świecie z uwagi na wyjątkowość jeziora termalnego o tej samej nazwie, nad którym się znajduje. Jezioro lecznicze z dnem z torfu, o powierzchni 4,4 ha jest największym jeziorem z ciepłą wodą na świecie. Jest otoczone przez 50 ha lasu ochronnego. Woda jest ogrzewana energią geotermalną. Temperatura wody osiąga 30-35°C w lecie, w zimie nigdy nie spada poniżej 22°C. Woda posiada zbawienne skutki dla aparatu ruchowego.

nowoczesne hotele, restauracje i różnorodne sale zabiegów. Po 1945 roku nastał okres państwowego zarządu kurortem Hévíz. Standard miejsca był tak prestiżowy, że nawet komuniści nie byli w stanie zaprzepaścić dorobku poprzednich pokoleń. Jednakże w marcu 1986 pawilon centralnych kąpieli (zbudowany na jeziorze) spłonął. We wrześniu 1989 r. odbudowa zniszczonych części została zakończona. Nowy zestaw budynków okazał się bardziej atrakcyjny niż poprzednie. Cały obszar kurortu to dziś 620 000 metrów kwadratowych. Przebudowa parku i budynków została ukończone w latach 2000 i 2002. Niemal legendarny dla Węgrów kompleks balneoterapii Hévíz i spa są częścią światowego dziedzictwa kulturowego. Miasto Hévíz znajduje się 6 km od Keszhely. Z Budapesztu można dojechać samochodem w 2 godziny. Lotnisko FlyBalaton znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie. red.

R E ­K L A ­M A ...................................................................................................................................................................................................................................


12

sierpień 2013

Rogner Bad w Blumau RognerBadwBlumautodużowięcejniżspa:toniezwykłykomplekszaprojektowanyprzezFriedensreichaHundertwasser,łączącyterapeutyczne natryski,różnegorodzajusaunyipark.Miejscetotworzyharmonijnedziełosztukiwprawdziwymtegosłowaznaczeniu. Dachy pokryte roślinnością, drzewami, a okrągłe kształty, kolorowe fasadyi złote kopuły czynią ten hotel z apartamentami miejscem niezwykłym. Austriacki architekt Friedensreich Hundertwasser budynkami, które kształtami przypominają rzeźby i równie wspaniałym Spa, stworzył podwaliny dzieła sztuki, które nieprzerwanie się rozwija. Na trzynastą rocznicę otwarcia Blumau Spa ukończona została rzeźba wodnej bogini. Konstrukcja wykonana jest z galwanizowanej stali przedstawia ciało i dłonie, oraz została wypełniona czterdziestoma metrami sześciennymi próch-

nicy. Teraz jest idealnym miejscem na posadzenie przeróżnych roślin: bluszczu, ziół, gwiazdnicy pospolitej, rozchodników i rdestu. Ta żyjąca rzeźba zaprojektowana przez André Hellera idealnie pasuje do motta Hundertwassera “Raj jest tuż za rogiem”. Jeśli poddamy się wulkanicznej, mineralnej kąpieli w Rogner Blumau Spa zrozumiemy co miał na myśli. Naturalna solanka tego morza pierwotnego unosi człowieka i czyni go lekkim. Termy Rogner Bad to jednenaście różnych krytych i odkrytych basenów termalnych o totalnej powierzchni wody 2,724 metrów kwadratowych. Oferowane są specjalne masaże i inne zabiegi z użyciem naturalnych, leczniczych produktów. więcej: www.blumau.com źródło informacji: www.austria.info


14

sierpień 2013

Norweskie spa Norwegiatokrajdlaturystówwyrafinowanych. Takich,którzykochająrozległeprzestrzenie,magiczneświatło,morzedotykającegóriceniąwypoczynekzdalekaodhałaśliwychzatłoczonychszlakówturystycznych.Tokrajdlaaktywnych,aleteż takich,którzymarząo„wypoczynkuzwidokiem”. Dla jednych i drugich wspaniałym dopełnieniem skandynawskich atrakcji może być oferta lokalnych ośrodków spa. W Norwegii można ją w pełni docenić szczególnie na zakończenie aktywnych dni – wypełnionych wspinaczką, wyprawami rowerowymi czy wędkowaniem. Lokalizacja ośrodków spa jest tam zawsze starannie przemyślana i zawsze środowisko przyrodnicze ma decydujące znaczenie przy jej wyborze. Norwedzy – dumni z piękna swojego kraju – chcą podzielić się nim z każdym gościem. Ośrodki są zlokalizowane w górach, w bliskości parków narodowych, w dużych miastach, na luksusowych statkach

wycieczkowych. Wszędzie widok z okna zapiera dech w piersiach – i nikt na pewno nie pozostanie obojętny. Istotnym wyróżnikiem norweskich spa jest położenie zdecydowanie większego nacisku na aktywność wellness – przedkładanie składników oferty zdrowotnej nad zabiegi upiększające. Głównym celem pobytu w spa są dla Norwegów masaże, zabiegi relaksacyjne i sauna – z której korzystanie stanowi wielowiekową skandynawską tradycję. Piękno dla mieszkańców tej surowej krainy jest nierozerwalnie związane ze zdrowiem i kondycją fizyczną. Wizyta w spa może być także atrakcyjnym przerywnikiem w zwiedzaniu dużych miast – w Oslo jest ich bardzo wiele. Jak wszędzie w Norwegii ośrodki te łączą piękne otoczenie, profesjonalnych terapeutów i dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta zabiegi, zapewniając gościom niezapomniane doznania. Oferowane są również pakiety dla grup i gości weselnych.

Dla tych, którzy preferują spokojne przyrodnicze otoczenie warto zaproponować któryś z ośrodków położonych w parku narodowym. Na przykład w Parku Narodowym Rondane położone jest Rondane – cicha górska miejscowość. Spa Rondane jest jednym z największych. Jego bogata oferta uzupełnia tę proponowaną przez naturę, która swym surowym pięknem zaprasza do poprawiających kondycję wędrówek. Tych, którzy chcą podziwiać góry, napatrzeć się na fiordy, morze, nieskażone przestrzenie, a przy tym doświadczyć tradycyjnych skandynawskich zabiegów wodnych w miejscu gdzie narodziła się ich tradycja – Norwegia zaprasza. zdjęcia: RogerBrendhagen


KURORT w Karpatach

Czterogwiazdkowyhotel-spaz funkcjamimedycznymi"Ruś Kijowska- Skhidnytsia"zapraszagości,którzychcąodpocząćipoprawićswojezdrowiewmalowniczymzakątkupółnocno-wschodnichKarpat,wsparesortvillageSkhidnytsia. DoPaństwadyspozycji: •59eleganckich,komfortowychpokoi; •CentrumMedycznezwłasnymlaboratorium; •masażtajski,GabinetMedycynyWschodniej; •salonkosmetyczny,salegimnastyczne; •krytybasen,odkrytybasenzjacuzzi,saunafińskaiinfrared; •restauracja,bar,karaoke,tarasletni,grill; •salakonferencyjna,centrumbiznesowe; •pokójdladzieci,placzabawdladzieci; •pijalniwódmineralnych; •parkingzmonitoringiem. Cenapokojuwhoteluspa"RuśKijowskia-Skhidnytsia"zawiera:pełnewyżywienie,usługispa(basen,sauna,siłownia), pijalniawódmineralnych,pokójzabawdladzieci,korzystaniezinternetuwi-fi,parkingzmonitoringiem. WramachusługmedycznychHoteloferujedarmowekonsultacjezlekarzamitrzechspecjalizacjiorazpomiarciśnienia krwi,atakżepojednymzabiegu:hydronawadnianiedziąseł, inhalacjezolejkóweterycznych,terapiamagnetyczna,terapia światłemlampyBioptron,tube-kwarcu,pokójsolny. Więcejinformacjiousługachhotelu-spa "RuśKijowska-Skhidnytsia"- tel:+380(03248)48901+38(095)4143344+38(067)6568955 www.kyivskaruss.com.ua http://kyivskaruss.com.ua ul.StrSkhidnytsia Shevchenko,2a,82391


18

sierpień 2013

Nowe perspektywy dla branży spa & wellness w Polsce – EuropeSpa – międzynarodowy program certyfikacji dedykowany dla ośrodków medical spa &wellness sanatoriów, których standard usług jest zwykle wysoko oceniany np. w Niemczech.

Wywiad z dr Kurtem von Storch, Dyrektorem Zarządzającym EuropeSpa med & wellness Gmbh z Wiesbaden. – Redakcja TTG Central Europe: Panie Dyrektorze, proszę o wyjaśnienie dlaczego klienci z branży uzdrowisk, sanatoriów, spa oraz wellness mieliby zainteresować się Pana certyfikacją EuropeSpa? – Dr Kurt von Storch: Powodów jest bardzo wiele. Mógłbym zacząć od uzyskania większej wiarygodności, zwiększenia konkurencyjności itp., niemniej są to fakty, w mniejszym lub większym stopniu wszystkim znane. Ja chciałbym opowiedzieć w kilku słowach o idei EuropeSpa. Mianowicie Europa administracyjnie jak również mentalnie coraz bardziej się rozrasta. Umożliwia nam to zwiększanie wiedzy nt. sąsiadów już nie tylko z prasy czy telewizji ale również za sprawą turystyki czy korzystania z usług nierzadko lepszych i tańszych niż w naszym ojczystym kraju. Między innymi temu ma służyć Dyrektywa UE dot. świadczenia usług medycznych transgranicznie. Od wielu lat również za sprawą przemian w UE i ciągłej integracji następuje dynamiczny rozwój turystyki medycznej. Szczególnie jest to widoczne w Polsce, która z uwagi na zaszłości historyczne czy kulturowe posiada bogatą ofertę uzdrowisk,

Problem tkwi w identyfikacji obiektów świadczących usługi na wysokim poziomie jakości, przy równoczesnym zminimalizowaniu ryzyka występowania zdarzeń niepożądanych np. wypadków itp. Również powtarzalność usług na równym wysokim poziomie, który jest równy ze stanem deklarowanym przez obiekt, ma dla potencjalnego klienta znaczenie kluczowe. Wybór obiektu, któremu chcemy powierzyć nasze zdrowie czy samopoczucie, de facto zmusza nas do poszukiwania odpowiedzi na poniższe pytania: - czy standard usług i ich bezpieczeństwo w obiektach świadczących usługi medical spa lub wellness są w Europie porównywalne i oceniane. Czy mogę znaleźć świadectwo jakości i bezpieczeństwa, którego punkt odniesienia znajdę w całej Europie? - czy standardy higieny, sterylności urządzeń, aparatury służącej do zabiegów jest badany i porównywany? - czy bezpieczeństwo podawanej żywności jest poddawane kontroli ? - czy zrozumienie i przeprowadzanie zabiegów medycznych lub relaksacyjnych jest rozumiane w ten sam sposób ? - czy standard zakwaterowania jest porównywalny? Każde z Państw Europejskich ma w tym względzie swoje władne ustawodawstwo, jak również własne tradycje i doświadczenia. Kiedy jednak mówimy o unifikacji standardu na obszar wykraczający administracyjnie poza teren jednego Państwa musimy znaleźć wspólny jeden mianownik. Może być nim znak jakości EuropeSpa, zwłaszcza gdy odniesiemy jakość do ceny. – TTG CE: Jakie są warunki uzyskania znaku jakości EuropeSpa ? – Dr Kurt von Storch: Uzyskanie znaku jakości i bezpieczeństwa EuropeSpa jest uwarunkowane pozytywną oceną prowadzoną przez wykwalifikowanych ekspertów, która dotyczy bez mała każdego obszaru obiektu, z którym nawet klient nie musi mieć kontaktu. W Polsce informacje można zasięgnąć bezpłatnie na stronie naszego partnera www.pcbc.gov.pl, ze swojej strony chciałem pod-

kreślić subtelne różnice, które stanowią punkt wyjścia do dalszej oceny obiektu: - zgodność i identyfikacja obiektu: odpowiedź na pytanie czy jestem obiektem medical spa (uzdrowiska) czy welless? Ma to znaczenie kluczowe, ponieważ identyfikując obiekt jako jeden z powyższych musimy udowodnić, że jesteśmy w pełni przygotowani i kompetentni pod względem np. kwalifikacji personelu (lekarze, masażyści, fizjoterapeuci itp.), naszych gości i ich oczekiwań. To samo dot. infrastruktury, bezpieczeństwa przemieszczania się po obiekcie osób, które z uwagi na kondycję fizyczną mają problemy. Czy obiekt jest na to przygotowany? Zapewniam, że w katalogach wymagań, które są podzielone względem specyfiki obiektów i świadczonych przez nie usług na: EuropeSpa med, EuropeSpa wellness, EuropeSpa hotel spa, nie znajdą się elementy pominięte przez oceniających. Dowodem dużej wartości znaków EuropeSpa, jest uznanie światowej firmy ubezpieczeniowej Alianz, w wyniku własnej oceny wartości i wiarygodności znaku EuropeSpa, przyznaje nagrodzonym obiektom znaczne zniżki ubezpieczeniowe. Ma to związek jak mówiłem wcześniej z zmniejszonym ryzykiem zdarzeń powodujących wypłatę odszkodowania. – TTG CE: Jak Pan widzi rozwój EuropeSpa w Polsce? – Dr Kurt von Storch: Myślę, że jest to bardziej pytanie do kolegów z PCBC S.A., niemniej mogę powiedzieć, że jeżeli nastąpi gdzieś po środku zderzenie między potencjałem rynku medical spa &wellness w Polsce a świadomością wartości posiadania znaczących dowodów jakości i bezpieczeństwa, to jestem spokojny o przyszłość. Doświadczenie uczy, że wszystko przychodzi z czasem, w tym potrzeba lub chęć wyróżniania się na tle konkurencji również. Takim wyznacznikiem jest znak jakości EuropeSpa. Na koniec chciałem pochwalić się w duchu moich wcześniejszych słów, iż również EuropeSpa zostało nagrodzone przez nie byle kogo, bo przez Financial Times Germany w roku 2009 (kiedy rozpoczynaliśmy działalność) jako najlepsza opcja marketingowo-promocyjna dla branży medycznej. – TTG CE: Dziękujemy za rozmowę.


22

sierpień 2013

Konkurencja i konkurencyjność - tworzenie wartości dodanej Stały wzrost sektora spa w Polsce powoduje, żewłaścicieleigestorzyobiektówturystykizdrowotnejmuszącorazbardziejprofesjonalniepostępować wzgodziezkategoriamirynkuimarketingu.Wynikaztegowprost,żeproblemykonkurencjiikonkurencyjnościstająsiępriorytetowe. Na początek ważnym jest, aby myśląc i działając w duchu dobrze rozumianej konkurencji umieć rozróżnić dwa pojęcia: konkurencja i konkurencyjność. Prawie to samo, ale prawie to wielka różnica. Rozróżnienie tych pojęć to przede wszystkim zauważenie, że konkurencja to zjawisko stałe, natomiast konkurencyjność to działanie. Aby efektywnie konkurować na rynku należy być konkurencyjnym. Inaczej mówiąc można stwierdzić, że efektywnie działające na rynku spa powinno być podmiotem konkurencji a jego konkurencyjność to zdolność do oferowania atrakcyjnych rynkowo usług. Konkurencyjność spa w Polsce wzrasta nieomal z dnia na dzień. O tempie tego wzrostu decyduje m. in. częstotliwość otwierania nowych obiektów. Dynamika tych zdarzeń jest imponująca. Nie wiem czy nie bijemy w Polsce rekordów godnych uwiecznienia w Księdze Guinessa. Dlatego też coraz ważniejsze jest próbowanie określenia jakie postawy i zachowanie rynkowe powinny być konkurencyjne oraz jak budować ich przewagę i zachować jej oddziaływanie w czasie. W segmencie spa podstawą sukcesu w walce z konkurencją jest przede wszystkim umiejętne zaspokajanie potrzeb klientów. Oczywiście lepiej niż konkurenci. Takie

rozumienie konkurencyjności wymaga stworzenia profesjonalnego, konkurencyjnego planu marketingowego. W spa realizacja takiego planu musi przynieść odpowiedzi na pytania dotyczące zadowolenia klientów i spełniania ich oczekiwań co do korzyści, których realizacji oczekują. Tak rozumiejąc misję spa należy w tym postępowaniu szczegółowo zdefiniować naszą przewagę lub przegraną w stosunku do konkurentów. Dotyczyć to powinno następujących wartości: usługi (produkty) cena dystrybucja promocja kadry innowacyjność. l

l

l

l

l

l

Szczególnego znaczenia w tym zestawieniu, ze względu na specyfikę usług spa, nabierają wartości „niewidzialne”. Należą do nich: image firmy unikalne umiejętności personelu patenty licencje. Również ze względu na specyfikę usług spa należy pamiętać, że wybór strategii wobec konkurencji nie może zdominować troski o potrzeby i oczekiwania klientów. Konkurencyjność spa realizujemy działając zarówno na materialnych, jak i niematerialnych zasobach firmy. Tak pojmowane działanie sprawia, że cały potencjał firmy jest źródłem przewagi konkurencyjnej. Dzięki kompleksowym staraniom wzmacniamy rodzaj, wielkość i trwałość. l

l

należy do zamożniejszych klientów, jakość jest podstawowym i najbardziej efektywnym instrumentem konkurowania. Z tego faktu wynika, że konkurencja jakościowa w sektorze spa to nie tylko narzędzie do zdobywania rynku. Często jest ona warunkiem istnienia na rynku. Potwierdza to przykład upadających w Polsce uzdrowisk. Jest to również potwierdzenie tezy o wyjątkowości specyfiki usług spa, gdzie jakość stanowi najistotniejszy instrument konkurowania.

l

l

Światowy guru wiedzy o konkurencji M. E. Porter w swojej książce „Porter o konkurencji” wskazuje dwa podstawowe instrumenty konkurowania: cenę i jakość. Podstawową cechą skutecznego planu konkurowania powinno być kreatywne korzystanie z tych instrumentów. W przypadku rynku usług spa, który zdecydowanie

Dlatego też celem, do którego powinniśmy dążyć pracując nad jakością usług spa jest stworzenie takich usług, które uznane zostaną za unikatowe. W teorii mówimy wówczas o strategii wyróżnienia. Umożliwia ona oferowanie usług o jakości postrzeganej przez klientów jako wyższej po cenie zbliżonej do konkurentów. Ale cecha unikatowej usługi umożliwia również jej sprzedaż po wyższej cenie gdyż właśnie unikatowość daje klientom poczucie osiągnięcia nadwyżki wartości, co uzasadnia wyższą cenę. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że w realiach polskiego rynku turystyki zdrowotnej to jednak cena jest ciągle najważniejszym argumentem przy wyborze spa. Reasumując należy podkreślić, że niemożliwe jest jednoczesne konkurowanie jakością i ceną. W złożonych i kompatybilnych usługach spa redukcja kosztów redukuje zarazem jakość. Niekiedy nawet drastycznie. Dlatego warto w tym miejscu jeszcze raz przypomnieć, że spa to rynek zamożniejszych klientów. Dla nich liczy się unikatowość usługi i obsługi. Lesław Lipski


24

sierpień 2013

Spa dla zaawansowanych Wyobraźsobiewypoczynekwspa.Bezkawy, bezkroplialkoholu,bezweglowodanów,bezcukruiinnychsłodkości,acałemenujestopartena dieciebogatejwpełnoziarnisteprodukty,warzywa,owoce,imasęprzeciskanychśweżychsoków zwarzywiowoców...JeślitakiobrazekniemieściCisięwgłowie,totenetapwczasówwspa niejestjeszczedlaCiebie. Ci dla których przedstawiony "jadłospis", a raczej - czego w nim nie ma, nie jest odstraszający, mają szansę na doświadczenie, które pozwoli im na odtrucie organizmu, ruch na swieżym powietrzu, medytacje i zdrowe odżywianie się. Trzeba dodać jeszcze, że w niektórych takich ośrodkach nie są dozwolone telefony komórkowe w miejscach publicznych, w niektórych nie ma w ogóle telewizji. Przy obecnym tempie życia wiekszość ludzi na naszej planecie, niemalże 90% populacji nie myśli o zajęciu się sobą i zadbaniu o dobre samopoczucie tak aby cieszyć sie integralnym zdrowiem ciała-umysłu-ducha. Najczęściej gonimy w piętkę starając się zadowolić wszystkich wokół nas, szefa, koleżanki i kolegów, nasze dzieci, nasze żony i kochanki, naszych mężów i narzeczonych, naszego psa aby się wybiegał, a o sobie myślimy na samym koncu. I tak właśnie dobrowolnie, aczkolwiek zupełnie nieświadomie staczamy się po równi pochyłej rożnych stresów i wyimaginowanych powinności wobec innych, nie pamietając że mamy własne ciało, umysł i duszę, o które trzeba zadbać. Pamiętacie takie powiedzenie, że "z pustego i Salomon nie naleje"?… no właśnie – doskonale odzwierciedlenie rzeczywistości większości ludzi. Pomyśl tylko, jeśli Twoje zdrowie będzie pod znakiem zapytania, to jak zadbasz o swoich bliskich i wszystkich, na których Ci zależy? Nie będzie z czego "nalać" jeśli Twoje siły się wyczerpią... Moja propozycja to zaproszenie do radykalnej zmiany percepcji i zupełnie swieżego spojżenia na swoje własne dobre samopoczucie, a w to wchodzi: zdrowie Twojego orgnizmu, emocjonalny spokój, równowaga umysłu i duszy. Osiągnięice takiego stanu jest w zasięgu każdego z nas, jedynie co jest potrzebne to zobowiązanie wobec samego siebie i wzięcie odpowiedzialności za nasz obecny stan, jakikolwiek on by nie był – dobry, czy nie taki jak byśmy sobie życzyli – sami się doprowadziliśmy do tego punktu. Takie wzięcie odpowiedzialności jest niezbędne, gdyż tylko wtedy odzyskujemy pełną kontrolę nad sobą i naszymi decyzjami. Granie "ofiary" czyli składanie odpowiedzialności za swoje zdrowie na te setki spraw na głowie, które najczęściej są poświęcane dla innych - to tylko wymówka, a tym samym oddaniem własnej woli o po-

dejmowaniu decyzji za siebie, czy to decyzji o tym aby zadbać o swoje potrzeby ciała, (np. relaksująca kąpiel z olejkiem z lawendy, który koi zmysły, wzięta wieczorem w zamkniętej łazience, gdze masz te minimum 30 minut tylko dla siebie), zacząć się zdrowo odżywiać, praktykować jogę, poświęcić 15 minut dziennie na wyciszenie i medytację... Pozostawiam miejsce na dokończenie tej listy przez Ciebie i zachęcam do odpowiedzi na pytania: "co tak naprawdę sprawia mi przyjemność? Jak widzę siebie za 10-, 15-, 20 lat; – jaki jest stan mojego zdrowia i czy to jest to czego pragnę dla siebie?” Te kilka pytań odpowiedzianych szczerze przed samym soba kryje w sobie moc otwarcia na nowe możliwości i gruntowną zmianę w dotychczasowym stylu życia. Tak więc pierwszym i podstawowym krokiem do wprowadzenia nowych rytuałow, które bedą wspierać Twoje dobre samopoczucie ciała-umysłu-ducha, jest wzięcie odpowiedzialności za to jak się czujemy, co pozwoli nam na podjęcie nowych decyzji i wyboru jak się chcemy czuć. Taki wybór jest w Twoim zasięgu zawsze i w każdym momencie, i wszystko czego potrzeba to determnacja I zaangażowanie. I tu właśnie przyjdą z pomocą spa, ktore ja nazywam "dla zaawansowanych", gdyż są to ośrodki, które proponują gruntowną odnowę, gdzie trzy części naszego bytu: ciało-umysł-duch są brane pod uwa-

gę jako jeden funkcjonujacy organizm. Pobyt w takim specjalistycznym spa, które koncentruje się na promowaniu zdrowia całego organizmu może być bardzo pomocny dla tych osób, które są pewne, że chcą zmiany w swoim stylu życia, zmiany która wprowadzi równowagę i zdrowe podejście do swoich własnych potrzeb dnia codziennego. Kiedy nasze potrzeby są wzięte pod uwagę i zaspokojone, gwarantuję, że wszelkie inne sprawy będą się układać pozytywnie, a sprawy trudniejsze okażą się do rozwiązania bez stresu i nerwów. Polecam zapamiętać madrość, która pochodzi ze starożytnych tekstów hinduskich, ktora mówi, iż nasz stan wewnętrzny ducha jest odzwierciedlony w naszym codziennym życiu. Wszelkie stresy, brak równowagi emocjonalnej, zamartwianie się i wszelkie inne, negatywne myślenie przekłada się na naszą codzienną rzeczywistość, do której się rano budzimy. Ostatnim dzwonkiem alarmowym są wszelkie choroby, na które zapada nasz organizm. Według starożytnych tradycji Wschodu, choroby ciała nie biorą się "z powietrza" ale z długoterminowego represjonowania emocji, co przyczynią się do życia w ciągłym stresie a to z kolei przekłada się na choroby i fizyczne dolegliwości organizmu. Ta sama reguła ma zastosowanie w sytuacji, kiedy dbamy o swoje potrzeby w sposób promujący zdrowie na trzech poziomach naszej egzystencji (ciało-umysł-duch) I wtedy nasza rzeczywistość rownież odzwierciedli równowagę w naszych codziennych sprawach. Nie oznacza to, że nagle wszystko będzie absolutnie bez zarzutu, aczkolwiek będąc w stanie wewnętrznej równowagi będzie nam o wiele łatwiej i z większą pewnością podejmować trudne decyzje i rozstrzygać skomplikowane sytuacje. Czy taki komfort wewnętrzny nie jest wart wzięcia odpowiedzialności za siebie i inwestycji w swoje własne zdrowie? Mam nadzieję, że udało mi się pokazać jak bardzo istotne jest nasze ogólne samopoczucie. Dobrym punktem aby zacząć poszukiwania "nowego siebie" są spa specjalizujące się w rożnego rodzaju programach odnowy i żywienia. Skoncentruję się tutuaj na kilku miejscach, które znam z tzw. własnego podwórka w kraju gdzie mieszkam. Śmiało je polecam dla tych osób, które są zdetrminowane aby wprowadzić radykalne zmiany w swoim codziennym życiu. Każde z przedstawionych tutaj spa ma nieco inne podejście do problemów swoich gości, jak również różnią się one wysokością inwestycji w taki holistyczny pobyt. Czego się spodziewać w takim holistycznym spa? Przede wszystkm dzień zaczyna się bardzo wcześnie. Rano sesja jogi lub Tai Chi na świeżym powietrzu, następnie zdrowe śniadanie, po czym gość udaje się na zalecone zajęcia terapeutyczne (masaże) oraz rożnego rodzaju zajęcia ruchowe np. ćwiczenia pilates, wodny aerobic, gyrokinesis (joga i taniec) itp.


25

sierpień 2013 Popołudniazregułysąwolnedodyspozycjigościaitenczasmożnawykorzystaćnazwiedzenieokolicy.Ranoiwieczoremsądostępnesesjemedytacji, gdzie prowadzący terapeuta wprowadzi nas wstanmentalnegorelaksu.Jesttotakżeświetnaokazjadonauczeniasiępodstawowychtechnikmedytacji, które można stosować w domu. Na zaawansowanymetapiemedytacjajestmożliwanawetwzatłoczonymmetrze.Najbardziejpomocnejestto,żetuż poprzyjeździeiwczasiepobytumamydostępdoterapeutówspecjalizującychsięwróżnychdziedzinach, którzysądlanasdostępniichętnepomagająnamw oszacowaniunaszegostanuidobraniuodpowiedniegoprogramu,którybędziedostosowanydoindywidualnych potrzeb. Można się tutaj nauczyć kilku podstawowychzasadzdrowegożywieniainauczyć sięprzygotowywaćposiłki,abybyłyoptymalniedostosowane do naszych potrzeb, porozmawiać osprawachduchazterapeutą,którymaprzygotowaniejako"trenerzyciowy"(lifecoach)ibędziewstanie odpowiedziećnanurtującenaspytania.

niekilogramow,tospaoferujerównieżpelnemenu przygotowanezezdrowychproduktów.Ośrodekto połączenienowoczesnościztajskągoscinnościaiz pełnymholistycznympodejściemdokażdegogościa. Pobyttutajjestzaliczanytoekskluzywnychiczęsto goścmisągwiazdyHollywoodlubświatamody.Więcejinformacji:http://www.chivasom.com/ Kamalaya leżynawyspieKohSamuioddalonejo okołogodzinylotuodBangkoku.Terennaktórymjest polożonewokolicytzw.Monk'sCave(jaskinimnicha), która slużyła do medytacji duchownym wyznawcom buddyzmu. Cała okolica wydaje się być przesiąkniętasilnąenergiąduchową,któratylkododajedodatkowychwalorowcałemupobytowiwtym ośrodku.Jużpowjeździenaterenośrodkamasię wrażenie,żecałyświatpozostałbardzodalekoza nami.Całyterenjestporośniętybogatąroslinnością tropikalnąapolożenienawzgórzugwarantujepięknywidoknazatokę.Spaspecjalizujesięwprzywracaniu równowagi pomiędzy trzema elemantami

Absolute Sanctuary jest rownież położone na wyspieKohSamui.Specjalizujesięwredukcjinadwagi za pomocą intensywnego detoxu, diety oraz ćwiczeńjogi.Terapeucispecjaliściwyszkoleniwrożnychdziedzinachdoradzajądobranieprogramuodpowiedniego dla indywidualnych potrzeb każdego gościa.Ośrodekjesttakżecentrumjogigdzieodczasudoczasuodbywająsięszkoleniadlaprofesjonalistówitrenerówjogi.Osobiściećwiczęjogęjużod ponad6latbedącaktywanąsportowoponad10lati żadnezinnychzajęćruchowychnieprzynositakich rezultatówjakjoga.AbsoluteSanctuarytakżeproponujępobytydlaosóbnadmierniezestresowanychi przemęczonych,któreszukająspokojuumysłuiducha,orazzrównoważeniacałegoorganizmu.Dodatkowe informacje są dostępne w internecie na stronach:http://www.absolutesanctuary.com/ Dodamtylko,żejęzykiemwktórymsiemożnaporozumiećwwymienionychwyżejspajestjęzykangielski i wszelkie zajęcia są prowadzone w tym języku. Wartozainwestowaćwsiebieabyprzywieźćztakiejpodróżynietylkowypoczęteciało-umysł-duszę aletakżenabyćnoweumiejetnościiwiedzęjakdbać osiebieiswojepotrzeby,takabyniepaśćponownie ofiarąszybkeigotempażyciainadmiernejilościinformacji,którymikażdyjestdziśbombradowanyze wszystkichstron.Umiejetnośćzarządzaniaswoim stanememocjonalno-umysłowymjestnieocenionąw promowaniu wewnętrznego spokoju i ogólnie pojętegodobregosamopoczucia.

Oto kilka adresów w Tajlandii, które polecam: Chiva-Som -położonenadmorzemwmiejscowościwypoczynkowejHuaHin,wodłeglościokoło3godzinjazdysamochodemodstolicykraju,Bangkoku. Spaspecjalizujesięwpomocyosobom,którestraciłymotywacjęichcąsięnanowoodnaleźćbudując równowagęciała-umysłu-ducha.Jesttomiejsce,w którym panują dosyć rygorystycznie przestrzeganyprogramdniaizakazużywaniaaparatów fotograficznych i telefonów komórkowych w miejscachpublicznychośrodka.Aczkolwiekjestdozwolona kropla alkoholu ale tylko po godzinie 18.00. Paleniejestdozwolonetylkowrygorystyczniewyznaczonychmiejscach.Wciągudniadominujązajęcia ruchowe oraz sesje tajskiego masażu i specjalistycznymasażbrzuchaChiNeiTsangpomagającywtrawieniuiudrożnieniujelit.WChva-sompracujezespółrożnychspecjalistów,którzyoceniąTwój stanpozameldowaniusięwośrodkuiprzepisząodpowiedniezajęciaidietę.Specjaliścimogąpomócw rzuceniupalenia,pozbyciusiędokuczliwychbolów pleców,problemówzwagąijedzeniemorazinnych sytuacji,którewpływająnegatywnienaogólnystan zdrowia.Kombinacjazaleconychzajęc,dietyorazcodzienemedytacjepomogązapoczatkowaćnowenawyki, które mogą być przeniesione na grunt dnia codziennegopopowrociezespadlazaawansowanych.Dodatkowymbonusemjestjeszczeto,żeChiva-somtakżeoferujepełnyzakreswszelkichmasaży orazzabiegównatwarz.Jeślicelemniejestzrzuce-

ciała-umysłu-duchaopierającsięnabaziestarożytnej tradycjiAjurwedy,naukiożyciu,wywodzącejsięzfilozofiiVedywkulturzehinduizmu.Miejscejestcałkowicie poświęcone duchowej stronie osobowości człowieka(żadnazorganizowanareligiajaknp.hinduizm,buddyzm,katolicyzmczyteżmuzułmanizm niesątuuprawiane),aduchowośćodnosisiędowewnętrznegożyciaosoby,takwięckażdymożezinterpretować to wg własnych indywidualnych przekonań.Spaproponujezabiegipomagająceosobom cierpiącymzpowodunadmiernegostresuiemocjonalnego wypalenia się, cierpiacym na bezsenność iinnedolegliwościzwiązanezukładempsychosomatycznym. Wysoko wyszkoleni terapeuci z rożnych dyscyplinAyurvedyprzywrócąrownowagęprzepływu energiżyciowejprzezmeridianyworganizmie,zrównoważeniesystemunerwowegoprzeładowanegoinformacjaminaszejerycyfrowej,ukojąumysłpoprzez umiejętniekierowanemedytacjeipomogąwnauce medytowania.Dotegodieta,którajestniemalżevegańska(bezmięsainabiału)uregulujeżolądekiprocesy trawienne. Zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu,głównieróżnegorodzajulekcjejogidopełniają rytualów w Kamalaya. Po takim pobycie w ośrodkuzpełnąuwagąnasobieiwłasnychpotrzebach,każdywrócidodomuwypoczętyi"kompletnie odnowiony"zzapasemnowejwiedzyiumiejętności aby sobie samemu stworzyć podwaliny na nowe, zdrowenawyki,którebedąwspieraćdobresamopoczucie.Gorącopolecam.Więcejwiadomości: http://www.kamalaya.com/index.htm

EdytaPeszko AutorkamieszkawBangkokuod12lat ipracujewbranżyturystyczno-hotelarskiej.


26

sierpień 2013

Ajurweda - mądrość życia Ayurveda-(sanskryt:ayu-życie, veda-wiedza)tradycyjnamedycyna hinduska.Zakłada,żekażdyznasrodzisięzokreślonądawkąenergii.By cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem należy ową energię równoważyć.

w świecie zachowanej literaturze, sprzed ok. 2500-2000 lat p.n.e. Najbardziej interesująca z punktu widzenia medycyny była przynależna do Wed-Ajurweda, w której charakterystyka chorób przedstawiona została w sposób stosunkowo racjonalny i syntetyczny.

"Ajurweda" (ayurveda) znaczy "wiedza o życiu", bądź "sztuka życia". Jest to sanskrycki termin, gdzie "ajus" znaczy życie, a "veda" wiedzę, mądrość. Jako, że "życie" jest synonimem "zdrowia", ajurweda jest wiedzą o zdrowiu. Ajurweda to najstarszy na świecie system medyczny i filozoficzny, wywodzący się ze starożytnych Indii, z przed pięciu tysięcy lat.

Założeniamedycyny ajurwedyjskiej

Ajurweda to medyczno-metafizyczna życiowa wiedza o uzdrawianiu, matka wszelkiej sztuki leczenia i jednocześnie filozofia sztuki życia, której istotą jest świadome dążenie człowieka do pełnej równowagi na poziomie ciała, ducha i umysłu. Jest to system filozoficzny zajmujący się naturą, celem i sensem ludzkiego życia. Obejmuje metafizykę i fizykę (obecnie można się odnieść do zasad fizyki kwantowej), zdrowie i chorobę, szczęście i smutek. W wedyjskiej wiedzy celem życia jest samopoznanie lub samospełnienie tj. realizacja boskiej świadomości i wyrażanie tej boskości w codziennym życiu. Ajurweda to system holistycznej medycyny naturalnej. Ajurwedyjska wiedza medyczna ujmuje człowieka holistycznie i dotyczy każdego aspektu ludzkiego życia, koncentrując się na zapobieganiu chorobie, a gdy do niej dojdzie usuwaniu jej źródła, a nie jej objawów. Zgodnie z ajurwedyjską definicją zdrowia, pełne zdrowie nie opiera się jedynie na braku wyraźnych symptomów chorobowych, lecz stanowi stan absolutnie dobrego samopoczucia w całej swojej istocie. Medycyna ajurwedyjska nie zajmuje się pojedynczym organem, lecz traktuje ciało jako całość. Jej istotą jest pełne wyzdrowienie, a nie tymczasowa ulga. Geneza Ajurwedy jest prastara, a jej początki legendarne. W oparciu o mity i legendy hinduskie to Brahma, najwyższy Bóg hinduskiego panteonu, a zarazem pierwszy nauczyciel medycyny ajurwedyjskiej, wypowiedział półbogom i mędrcom Wedy przed ok. 7/8 tysiącami lat. To on skomponował tekst Wed, obejmujący 100 tysięcy wersetów, zapisanych w tysiącach rozdziałów. Jako że w pierwotnej formie tekst ten nie był zrozumiały dla zwykłych ludzi, Brahma zdecydował się go skrócić i podzielił na osiem części, zwanych Ashtanga Ayurveda. W takiej formie przekazał tę wiedzę Prajapatiemu, swemu synowi, a następnie Aświnom, półbogom, niebiańskim bliźniakom i mędrcom, uznawanym za najlepszych uzdrowicieli. Oni to z kolei przekazali tę wiedzę wojowniczemu pół-

bogowi Indrze, od którego otrzymała tę świętą mądrość pierwsza śmiertelna istota - człowiek, Dhanvantari. Na początku wiedzę tę przekazywano ustnie, z pokolenia na pokolenie, z

mistrza na ucznia, w formie hymnów i pieśni, których uczono się na pamięć, celem ich dalszego przekazu. Pierwsze zapisy na temat medycyny starohinduskiej pojawiły się w Wedach, najstarszej

W założeniach medycyny ajurwedyjskiej człowiek stanowi jedność z kosmosem (wszechświatem). Ludzki organizm to zatem mikrokosmos, który jest odzwierciedleniem makrokosmosu i jednocześnie w nim się zawiera. W wymiarze kosmicznym wszystko pozostaje w dynamicznej równowadze. Najistotniejszym czynnikiem we Wszechświecie jest ruch. Stąd też pierwszym żywiołem, jak też podstawową energią konstytucji organicznej jest powietrze, forma ruchu. Ruch jest pierwiastkiem przynależnym do każdego następnego żywiołu w porządku emanacji. Dlatego też medycyna ajurwedyjska skupia się bardziej na przepływie, czyli ruchu prany w ciele, a więc energii witalnej, jeszcze inaczej definiowanej jako funkcyjność poszczególnych narządów i ich wzajemnych relacji. Stąd wynika zróżnicowanie tego systemu medycznego w stosunku do systemu zachodniego, gdzie z kolei bardziej koncentruje się na narządach anatomicznych, bez ich wzajemnych powiązań a tym bardziej bez uwzględniania ich treści energetycznej. Inny ważny, a z goła odmienny punkt medycyny a. to odniesienie zaburzeń organizmu do poziomu emocji. Różne emocje mają wpływ na funkcjonowanie poszczególnych narządów. Weźmy np. emocję typu gniew, agresja, która pielęgnowana przez długi okres może przynieść poważne dolegliwości wątroby i pęcherzyka żółciowego. Ale to też funkcjonuje odwrotnie: uszkodzenie wątroby może powodować wzmaganie się emocji gniewu. Jest to relacja na zasadzie wzajemnego rezonansu: emocja - dysfunkcja organu, organ-emocja. Najbardziej fascynująca w medycynie ajurwedyjskiej wydaje się jej wnikliwość w badaniu związków między zaburzeniami w organizmie a ich przyczynami. Bardzo poważnie traktuje się wpływ takich elementów jak warunki klimatyczne, środowiskowe, styl życia, odżywianie, rytm snu i wypoczynku, ich ilość i jakość, aktywność fizyczna, stan psychiczny, ogólna sytuacja życiowa pacjenta. Te elementy to jednocześnie potencjalne przyczyny zaburzeń zdrowotnych. Na nasz stan zdrowia w niemalże 80% wpływa dieta. Wniosek taki, że najczęściej to my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasz stan zdrowia. Dla człowieka zachodu takie podejście do zdrowia wydaje się niemalże abstrakcyjne i jest trudne do zaakceptowania.


27

sierpień 2013 Medycyna ajurwedyjska. należy do systemuprofilaktykizdrowotnej,jestzatem medycyną edukacyjną, zapobiegawczą.Wychodzionazzałożenia,że światzostałstworzonydoskonałyinic nienależyulepszaćajedynieżyćwzgodziezprawaminatury.Lekarzajurwedyjskijestwięcwpewnymsensienauczycielemiprzewodnikiemduchowym.

Głównepojęcia wmedycynie ajurwedyjskiej Podstawowymzałożeniemmedycynyajurwedyjskiejjest,żewszystkieorganiczneinieorganicznesubstancjesą złożonezpięciupodstawowychelementów:przestrzeni,powietrza,ognia,wody iziemi.Caraka,wychodzączpozycjifilozofa przedstawia je jako pierwiastki rzeczywistości,którestanowiąprzyczynętworówostatecznych.Wskazujezarazem, że wszystkie elementy zjawiskowegoświatauswejpodstawymajatę samąstrukturęenergetyczną,azatem sąwszechobecneiwszechprzenikliwe. Sąwięcjednym. Takwięcwodniesieniudomedycyny Carakastwierdza,żedlapięciunarządów zmysłów tj. organów cielesnych (uszy,skóra,oczy,język,nos)istnieje pięćprzedmiotówpoznaniazmysłowego(dźwięk,ruch,wzrok,smakorazzapach), które stanowią zarazem cechy (guna)poszczególnychpięciużywiołów. Przedstawiasiętonastępująco:zasada przestrzeni(akasha),pierwszyzżywiołów,matylkodźwięk(pierwszyświęty dźwiękOM,wgbiblijnychzapisów"najpierwbyłosłowo"),awięctylkojednące-

chę.Każdynastępnyżywiołmawłaściwąsobiecechęorazcechyżywiołówpoprzedzającychgowporządkuemanacji. Itakżywiołwiatru(vata,vayu),drugiz żywiołówmacechężywiołuprzestrzeni, którąjestdźwiękiwłaściwąsobiecechę dotyku.Ostatnizkoleiżywiołziemi(prithivi)mapięćcechwszystkichpięciużywiołów.Zatemkażdyzżywiołówzawiera się w odpowiadającym mu narządzie zmysłu(np.organsłuchu-ucho)orazjegoprzedmiociepoznaniazmysłowego (dźwięk).DochodzącdosednastwierdzamyzaCaraką,żenarządyiprzed-

mioty zmysłów, są tworami i zarazem cechami żywiołów. Wszystkie te elementysąujmowanejakonierozdzielne. Każdyczłowiekjestwięczłożonyzpię-

ciupodstawowychelementów,żywiołów, coniekwestionujejegounikalnościijednostkowości. Ta jednostkowość jest skutkiem wzajemnych oddziaływańdanychelementówukładu,awięc teżkombinacjienergetycznejwystępującejwczłowiekupodpostaciąenergii vaty,pittyikaphy.

Równoważenietrzech energii-vata,pitta,kapha System medycyny ajurwedyjskiej opierasięnazałożeniu,żewewszystkim,coistniejeprzejawiasięenergia, zwanawsanskryciepraną.Pranajest siłą życiową i przenika Wszechświat przejawiając się jak już wspomniano wpięciużywiołach:przestrzeni,powietrzu,ogniu,wodzieiziemi.Wczłowieku pranawystępujepodpostaciązróżnicowanejenergiivaty,pittyikaphy,które stanowią aktywne odzwierciedlenie wspomnianychpięciużywiołów.Każdy znasmaniepowtarzalnąkombinację

tychtrzechenergii,azatracenierównowagipomiędzynimijestprzyczynąkażdejdolegliwości. WedługAjurwedywmomenciezapłodnienia zostajemy wyposażeni w pewienenergetycznykodgenetyczny (prakriti)iniepowtarzalnąkonstytucję ciała,energięprzejawiającąsięwludzkimorganizmiewtrzechróżnychpostaciach:vata,pittaikapha.Wszelkie zaburzenia,awichnastępstwiechorobybiorąsięzzachwianiarównowagi energetycznejciała,awięcznadmiarubądźzniedoborutychenergii,coz koleiwfizycznymwymiarzepowoduje brakwłaściwejczynnościkomórkowej worganiźmie.Prakritikierujeosobniczymireakcjamitakumysłowymijaki fizjologicznymi.Oznaczato,żekażdy typkonstytucjonalnywykazujeosobnicze predyspozycje do zaburzeń, jak choćby niedowagi czy nadwagi. WedługAjurwedy istnieje siedem typów ciała.Ciałajednorodne,zprzeważającąenergiąvata,pittalubkapha.Typy dwoiste,gdzieniemalżewrównejmierze występują vata-pitta, pitta-kapha lubkapha-vata.Bardzorzadkowszystkie trzy doshe występują w równych proporcjach. Vata jest odpowiednikiem żywiołu przestrzeniipowietrzaorazbiologicznąenergiąwszelkiegoruchuwciele, pitta, energią ognia i odpowiada za metabolizm, natomiast kapha jest energiąwodyiziemi,odpowiadającą za konstrukcję ciała. Te trzy doshe (energie)-vata,pittaikapha-sąwięc aktywnymipostaciamipięciużywiołów. Kierująonewszystkimifunkcjamibiologicznymiipsychicznymiciała,ducha iświadomości(umysłu).Sterująnaszymipierwotnymiupodobaniamidoniektórychsmaków,pokarmów,warunków klimatycznych, gorąca i zimna, pewnych typów zachowań (bardziej lub mniejaktywnych,spontanicznych).To odnichniejakozależącechynaszego charakteru,fizjologiiiogólniewyglądu zewnętrznego.


28

sierpień 2013

Mężczyźni też przekwitają Mężczyznawśrednimwieku,cierpiącynabezsenność,doznającynegatywnychuczućzpowodunieudanegożyciaseksualnegoorazproblemówintelektualnych.Odpewnegoczasuwygodnyimałoprzebojowy.Najpierwopuszczagozapał, potem siły fizyczne, a w końcu partnerka. Wszystkiemuwinnesąhormony. Ten fizjologiczny proces starzenia się organizmu mężczyzny po 55. roku życia dotyczy jego stanu psychicznego, fizycznego i życia płciowego. Mimo że andropauza różni się u wielu mężczyzn nasileniem objawów i dokładnym momentem ich pojawienia się, zazwyczaj występuje klinicznie jako niewydolność hormonalna jąder - w postaci spadku całkowitego testosteronu, wolnego testosteronu, dehyndroepiandosteronu, hormonu wzrostu i IGF-I - z równoczesnym wzrostem stężenia żeńskich hormonów płciowych LH i FSH. Zmniejsza się także wrażliwość tkanek na testosteron.

Jakrozpoznaćandropauzę?

Nagle pojawiają się kłopoty z pamięcią, koncentracją i kojarzeniem. Mężczyźni łatwiej się męczą, są bardziej nerwowi. Przez ich organizm przechodzą niespodziewanie fale gorąca. Innym razem okazują się być nadwrażliwi na zimno. Ale dopiero kłopoty w życiu seksualnym stają się największą dolegliwością. Po pomoc zwracają się więc do lekarza. Stopniowo słabnie popęd płciowy i narastają trudności z odbywaniem stosunków płciowych. Nasilają się problemy z osiągnięciem pełnego wzwodu lub wzwód zanika w czasie stosunku. Siła wytrysku nie przynosi pełnego zadowolenia, a orgazm nie przynosi pełnej satysfakcji. Wydolność seksualna zmniejsza się, z czasem przechodząc w pełną impotencję U mężczyzn impotencja jest jednym z najbardziej czułych wskaźników zmniejszenia przepływu krwi w łożysku naczyniowym. Jest też czułym wskaźnikiem zachorowalności i umieralności z powodu choroby wieńcowej. Wykazano, że przy spadku stężenia (zwłaszcza dehydroepiandosteronu) narasta miażdżyca naczyń wieńcowych. Miażdżyca tętnic oddziałuje na prącie i jądra. Problemy z krążeniem mogą powodować zaburzenia erekcji. Z powodu większego przepływu krwi w mózgu charakterystyczne dla okresu przekwitania objawy stanu ogólnego mogą wywoływać zaburzenia psychiczne, które jeszcze bardziej pogarszają sprawność seksualną. Niepowodzenia w sferze intymnej związane są z jednej strony ze zmianami hormonalnymi, z drugiej zaś z zaburzeniami erekcji, co dodatkowo spotęgowane jest barierą psychiczną. „To właśnie mózg jest najważniejszym narządem seksualnym, dokładnie kontrolującym mechanizmy wzwodu”- twierdzą naukowcy z Bostonu. - ”Członek, choć sam nie myśli, informuje drogą nerwową centralę o własnych odczuciach.” Dlatego brak zrozumienia między małżonkami wpływa znacząco na komunikację między oddalonymi od siebie fragmentami: mózgiem i prąciem. Miażdżyca tętnic mózgowych wywołuje zawroty i bóle głowy, nierówne ciśnienie krwi, uderzenia krwi do głowy, zachwiania równowagi. Kłopoty z pamięcią i zmniejszenie zdolności kojarzenia faktów prowadzi do roztargnienia i zmniejszenia zdolności umysłowych. Na zaburzenia pamięci skarży się aż 35 procent mężczyzn w tym wieku. Warto zwrócić uwagę, że są to często mężczyźni pracujący intelektualnie. Ogólne objawy towarzyszące okresowi przekwitania to także nadmierne pocenie się i uderzenie gorąca, co interpretowane jest jako pogorszenie samopoczucia i kondycji fizycznej.

Charakterystyczne jest równoczesne pojawienie się zaburzeń w Ośrodkowym Układzie Nerwowym i zaburzeń przemiany materii, także ogólne pogorszenia stanu zdrowia. Jednym z najbardziej typowych objawów jest bezsenność. ”Budzę się po 2-3 godzinach snu i mam problem z ponownym zaśnięciem. Często ma na to wpływ nierówno bijące serce. Kiedy przykładam rękę na lewą stronę klatki piersiowej, czuję jak się kołacze”- żali się 53-letni Paweł. Bezsenne noce zwiększają pobudliwość, gdyż poziom tolerancji na stres wyraźnie maleje. Nierzadko prowadzi to do depresji, a czasem do krytycznego podejścia pacjentów do własnej osoby. Stają się mniej odporni na zwykłe codzienne sytuacje, są apatyczni, bez wigoru, spowolniali.

Choreserceikościimpotenta

Poza wpływem andropauzy na ogólną jakość życia, jest także wiele jej skutków trudnych do wykrycia, a trwających od dłuższego czasu: zwiększone ryzyko sercowo-naczyniowe i osteoporoza. Substancja kostna ulega przerzedzeniu, co zwiększa w tym czasie ryzyko złamania kręgosłupa i szyjki kości udowej, aczkolwiek jest ono mniejsze niż u kobiet. Między 40. a 70. rokiem życia gęstość kości spada o 15 procent. Ważnymi konsekwencjami osteoporozy są zmniejszenie wzrostu oraz ból pleców. Niedobór męskich hormonów płciowych powoduje wzrost poziomu cholesterolu, w tym także frakcji LDL, szczególnie niebezpiecznej dla organizmu człowieka. Zmniejsza się masa mięśniowa i pojawia się tkanka tłuszczowa w miejscach typowych dla kobiet - w gruczołach sutkowych, na podbrzuszu i pośladkach. Organizm mężczyzny staje się podatny na nadciśnienie, żylaki kończyn, hemoroidy czy zmiany zanikowe skóry. Intensywność występujących objawów w okresie andropauzy jest bardzo nieznaczna i różni się u poszczególnych pacjentów. Niektórym trudno jest nawet określić, czy istnieją dokuczliwe objawy związane z męskim klimakterium. Pogarszającej się kondycji fizycznej mężczyzn towarzyszą negatywne odczucia, od całkowitej obojętności do skłonności samobójczych. W tym czasie stają się nieznośni dla otoczenia, dokuczają zmiennymi nastrojami, ciągłym narzekaniem i drażliwością. Nie cieszą się przebywaniem w dobrze im znanym miejscu. Nie mogą znaleźć porozumienia z rodziną, której tolerancja w tym okresie odgrywa znaczącą rolę w przetrwaniu zaburzeń klimakterycznych. Mężczyźni nie przyznają się otwarcie do zaburzeń intymnych przed lekarzem. W ich wydaniu to starość. Na starość nikt jednak lekarstwa nie odkrył.

Łagodniejszaandropauzaczymenopauza?

Zdaniem specjalistów od andrologii mężczyźni nie przechodzą okresu podobnego do kobiecej menopauzy. Jak wiadomo, menopauza, czyli trwałe zahamowanie czynności gonad po 50. roku życia, dotyczy niemal całej (100%) populacji kobiet. Tymczasem pełnoobjawowa andropauza występuje tylko u 10% mężczyzn. Klimakterium męskie i żeńskie mogą wykazywać pewne podobieństwa. Zasadnicza różnica polega tym, że koniec miesiączkowania dla kobiety oznacza niezdolność do wydawania potomstwa, podczas gdy mężczyzna dłużej zachowuje płodność i zainteresowanie seksem. Zmiany hormonalne wywołujące menopauzę trwają zazwyczaj wiele lat, podczas gdy u mężczyzn proces ten ciągnie się znacznie dłużej. Z tego powodu objawy u kobiet są gwałtowniejsze.

Czysiękontrolować?

Po 50. roku życia należy kontrolować poziom glukozy na czczo co roku, ogólnie badać mocz dwa ra-

zy w roku. Trzeba również oznaczać stężenie hormonów płciowych. Obowiązkowym staje się rokroczne badanie prostaty per rectum. W razie stwierdzenia powiększenia gruczołu krokowego, zwiększenia konsystencji, twardości, a na powierzchni - obecności guzka, zaleca się wykonanie badania USG prostaty oraz oznaczenie antygenu gruczołu krokowego (PSA) oraz enzymu kwaśnej fosfatazy (FK). Mężczyzna w wieku przekwitania powinien mieć oznaczane także poziomy hormonów: testosteronu, estradiolu, LH, FSH, białka wiążącego SHBG. Mężczyzna powinien zostać czynny zawodowo jak najdłużej, ponieważ wykazano istnienie ścisłej zależności między utratą pracy a rozwojem chorób układu krążenia i nowotworów. Przy wsparciu psychicznym partnerki życiowej i zachowaniu aktywności fizycznej panowie mogą przedłużyć sobie młodość. Praca pełni funkcje terapeutyczne, zwłaszcza gdy mężczyzna dodatkowo rzuci palenie, rozwija hobby, dużo chodzi, nie je tłusto, kontroluje ciężar ciała i ciśnienie krwi. Ważne jest przestrzeganie diety o niskiej zawartości tłuszczu (ryby, tłuszcze roślinne, warzywa, owoce, kasze). Spożywanie tłustych produktów zwiększa ryzyko miażdżycy tętnic, a nadmiar węglowodanów ułatwia rozwój cukrzycy. Ze względu na bezsenność i pogorszenie samopoczucia wskazane jest wystrzeganie się używek, zwłaszcza wieczorem. Dozwolone jest jedynie spożywanie niewielkich ilości niskoprocentowego alkoholu.

Czymgroziniskipoziomtestosteronu?

Bez obniżenia stężenia testosteronu objawy takie jak nerwowość, potliwość, pobudzenie nerwowe czy bezsenność mogą zależeć od chorób towarzyszących starzeniu się. Około trzydziestego roku życia zaczyna spadać poziom testosteronu (o 10 procent w ciągu każdej dekady. U siedemdziesięciolatków poziom testosteronu wynosi 1/3 wartości poziomu czterdziestolatków). Jednocześnie wrasta poziom SBHG (globuliny wiążącej hormony płciowe). Proteina ta wiąże większość testosteronu, który wciąż krąży we krwi, i przez to go inaktywuje. Pozostały wolny testosteron we krwi w organizmie. Produkowany w jądrach (dzienna produkcja wynosi 7-10 mg) i nadnerczach, hormon ten pomaga budować białka i jest niezbędny dla prawidłowych zachowań seksualnych i jakości erekcji. Wywiera wpływ na metabolizm: produkcja krwinek w szpiku, budowanie kości, metabolizm lipidów, węglowodanów, funkcje wątroby i przyrost gruczołu sterczowego. Objawy andropauzy można łagodzić poprzez hormonalną terapię zastępczą w postaci tabletek, plastrów przyklejanych na skórę, rzadziej zastrzyków domięśniowych. Testosteron poprawia samopoczucie i zdolność koncentracji, zapobiega utracie masy mięśniowej, a u mężczyzn po 60. roku życia zapobiega miażdżycy naczyń, tym samym chroniąc przed zawałem serca. Ujemną stroną hormonu jest ryzyko łagodnego przerostu prostaty. Mężczyznom, u których stwierdzono zaburzenia funkcji wątroby, naczynia zajęte miażdżycą, obrzęki twarzy, rąk czy podudzi, choroby nerek lub cukrzycę, zaleca się psychoterapię i leczenie objawowe nadciśnienia, osteoporozy czy bezsenności. Decyzję podjęcia leczenia andropauzy hormonoterapią powinni skonsultować z lekarzem rodzinnym i urologiem. Chociaż nie istnieje szybki i prosty sposób wyleczenia każdego pacjenta, objawy klimakterium, mogą być jednak złagodzone. Najważniejszym czynnikiem jest harmonijne życie rodzinne i zrozumienie otoczenia, ponieważ mężczyzna w okresie andropauzy potrzebuje miłości, a nie ostrej krytyki. KarolinaStępień


29

sierpień 2013

Męskie spa Męskadrogażycia–małżeństwo,dzieci,kariera,hipoteka,rachunki.Niezawszemożemyzasadniczozmienićnaszeżycie.Jednakmożemy zmienićcoślubkogoś-naprzykładsiebie... Hasło to przede wszystkim kierujemy do Panów, by spojrzeli na chwilę w lustro i nie wpadli od razu w kompleksy. Warto wówczas konstruktywnie się zastanowić czy można zrobić coś, co poprawi nam samopoczucie, sprawi, że głębiej i pełniej odczujemy radość życia. Wystarczy odrobina dobrej woli, by nad tym popracować. W wysoko rozwiniętych krajach Europy mężczyźni stanowią około 30% klientów spa i salonów piękności. Nie ma w tym nic dziwnego. Mają oni świadomość, że poświęcenie chwili wolnego czasu dla zdrowia i urody to przede wszystkim inwestycja w samego siebie. Bo dbałość o wygląd to nie tylko większa atrakcyjność, ale także większa pewność siebie, odporność na stres, dłuższa młodość, lepsze samopoczucie. Nie wynika to z próżności, lecz stanowi ważny element kultury osobistej i... konieczności. Coraz częściej bowiem zwiększoną troskę o wygląd wymusza choćby rynek pracy. Utrzymanie dobrej formy nie jest łatwe. Jak być wypoczętym i zrelaksowanym żyjąc w ciągłym stresie, będąc przeciążonym pracą, zmęczonym tempem życia. Istnieją jednak sposoby na trudną codzienność. Kontrola nad własnym życiem to przede wszystkim zrozumienie, dlaczego czasami odczuwamy, że ją tracimy.

Spa-wzórnaszczęście mężczyzny Coraz częściej praca nad ciałem to sposób na osobiste szczęście. Wszystko to w celu osiągnięcia tego co wielu z klientów spa i wellness uważa za swoje prawdziwe „ja”. Jest to również sposób na zdobycie społecznego uznania. Naprawdę gotowi jesteśmy dużo poświęcić, żeby sobie przedłużyć młodość. Zadbani mężczyźni są bardziej pociągający seksualnie, kojarzeni z sukcesem, przypisuje się im wyższą inteligencję i kompetencje. Polscy mężczyźni dokonują nieomal rewolucyjnych przemian świadomości i konsumenckich preferencji dotyczących spędzania wolnego czasu, wyglądu, diety. Coraz częściej chcą wpływać na to jak i kiedy się starzeją. Coraz bardziej wśród mężczyzn rośnie zapotrzebowanie na wszelkie produkty i usługi związane ze zdrowym stylem życia. Dlatego też możemy stwierdzić, że w sektorze turystyki zdrowotnej, zwłaszcza w jej segmencie spa i wellness rodzi się na naszych oczach przemysł zdrowia mężczyzn.

Sylwetkaprestiżu Podstawowym motywem sięgania po usługi przemysłu zdrowia mężczyzn jest troska o sylwetkę. Sprzyja to powodzeniu w życiu osobistym i zawodowym – uważa ponad 80% Polaków ankietowanych przez CBOS. Jednak ponad połowa z nich nie korzystała z usługi umożliwiającej poprawę wyglądu i nie uprawia sportu. Zdaniem 82 proc. badanych dbanie o własną sylwetkę sprzyja powodzeniu w życiu osobistym. Atrakcyjność fizyczna jest – według respondentów naj-

młodszych i najlepiej wykształconych – sprawą istotną w życiu osobistym. 80 proc. ankietowanych uważa, że atrakcyjność sprzyja powodzeniu w życiu zawodowym – jest ważna dla wszystkich bez względu na wiek czy miejsce zamieszkania. Wyniki tych badań są właściwie tożsame z preferencjami, które potwierdzają obserwacje zachowań mieszkańców zamożnych społeczeństw Europy. W krajach tych ludzi wywodzących się z zamożnych i wykształconych środowisk rozpoznaje się po szczupłej, wysportowanej sylwetce. Troska o estetykę wyglądu, zadbane ciało oraz zgrabna sylwetka to oznaka pozycji społecznej. Z determinacją oraz niekiedy z poświęceniem coraz większe grupy mężczyzn starają się zadbać o kondycję i zdrowie, a co za tym idzie o prestiż. Kolorowa prasa, filmy i przykłady z życia gwiazd potwierdzają te wartości. Wysportowana, młoda sylwetka często stanowi potwierdzenie pozycji społecznej. Jest ona informacją o odpowiedzialności i dyscyplinie charakteru. Coraz częściej czytamy i słyszymy, że jeśli człowiek potrafi zapanować nad własnym ciałem, potrafi też zapanować nad własnymi emocjami. Zadbane ciało pomaga w karierze i kształtowaniu relacji z innymi. Jest coraz ważniejsze w byciu atrakcyjnym dla kobiet. Coraz więcej mężczyzn zdaje sobie sprawę, że ich dobry wygląd jest koniecznym elementem kariery, wyrazem szacunku dla przełożonych, kontrahentów czy też klientów. To nie tylko potwierdzenie sprawności fizycznej. Jest to dla wielu synonim sprawności intelektualnej. Jak wykazują raporty socjologów, mężczyźni dbający o zdrowy styl życia wykazują większą mobilność społeczną, częściej awansują. Częściej też dostają interesujące oferty pracy, są postrzegani jako bardziej atrakcyjni towarzysko i kreatywni. Jak już pisałem moda na świetne ciało, długą (a może drugą) młodość to efekt dyktatu mediów. Tłumaczy się to zjawiskiem projekcji, czyli potrzebą identyfikowania się z postacią medialną. Ciągle widzimy piękne, zadbane gwiazdy i chcemy je naśladować. Tak powstaje społeczna presja, która sprawia, że świadomi tych okoliczności mężczyźni coraz bardziej dbają o siebie, mając świadomość, że dobry wygląd pomaga w życiu. Przede wszystkim w karierze i doborze partnerów. Nie wiem czy symbolem najbliższych lat nie będą Eros i kariera, które za sprawą przemysłu zdrowia mężczyzn mają dziś tak wiele wspólnego.

Dlaczegowysyłaćmężczyzn dospa? Jest takie powiedzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć i to może stanowić odpowiedź na postawione pytanie. Czy to nie dziwne, że większość mężczyzn poświęca więcej czasu i pieniędzy na konserwację swojego samochodu niż własnego zdrowia? Ludzie jeżdżą do spa, aby odpocząć, zrelaksować się, naładować się duchowo i fizycznie. Jest to szansa, aby z dala od pracy zobowiązań, telefonów, e-maili i codziennego stresu móc skoncentrować się na sobie. Spa zapewniają bezstresowe, nie obciążone współzawodnictwem doświadczenia w otoczeniu, które pomaga na zrelaksowanie. Oferują rzadkie

chwile, gdy można skoncentrować się na sobie, wzmocnić się zarówno psychicznie jak i fizycznie.

Wakacjespasądlawszystkichmężczyzn Globalna kultura zdrowego stylu życia jest powrotem do etosu wojownika i dandysa. Powrócił w polityce i kulturze biznesu, razem z modą na dobrą sylwetkę. Wakacje typu spa mogą zadowolić wszystkich mężczyzn; są idealne dla tych, którzy chcą wprowadzić poważne zmiany w swoim stylu życia, jak i tych, którzy po prostu chcą się dobrze bawić. Jest to wspaniałe rozwiązanie dla mężczyzn podróżujących samotnie, ponieważ nie narzucają konieczności stałych kontaktów towarzyskich (goście mogą się spotykać tak często jak sobie tego życzą). Jest to wspaniałe doświadczenie dla mężczyzn w każdym wieku i o każdym stopniu sprawności; goście wybierają odpowiadający im poziom aktywności. Są to również wspaniałe wakacje dla par, które mogą spędzać czas zarówno razem, jak i osobno. Wiele pakietów spa jest all-inclusive (obejmuje zakwaterowanie, posiłki, usługi, ćwiczenia, itd.), co sprawia, że za określoną cenę otrzymuje się więcej niż to oferują hotele czy ośrodki wczasowe.

Wspametrykaniejestważna Starą prawdę, że człowiek ma tyle lat, na ile się czuje, potwierdzają klienci spa i wellnes. Tradycyjna segmentacja rynku oparta na metrykach klientów coraz częściej zawodzi. Zjawisko to jest szczególnie widoczne w sektorze spa, wellness i fitness. Usługi zdrowia i urody są dziś atrakcyjne zarówno dla młodych, jak i dojrzałych mężczyzn. Dzisiejsi męscy klienci turystyki zdrowotnej są coraz bardziej świadomymi konsumentami tych usług. Dzieje się tak dzięki nieograniczonemu dostępowi do informacji, komunikatów reklamowych oraz do produktów i zabiegów. Grupy wiekowe swoim zachowaniem wykraczają poza zwyczajowe stereotypy postępowania. Młodzi chcą być wiecznie piękni i atrakcyjni. Dojrzali chcą przedłużyć młodość. Wszyscy mają nadzieję na powstrzymanie starości i żyć w dobrej kondycji i przede wszystkim witalności. Coraz częściej słyszymy, że starszy wiek nigdy się nie zaczyna. Badania potwierdzają, że mężczyźni po 45 roku życia zaczynają o siebie dbać bardziej niż ich rówieśnicy przed laty. Szacuje się, że 42 % wartości sprzedaży kosmetyków przypada właśnie na tę grupę wiekową. W branży spa dojrzali mężczyźni nie boją się nowości i innowacji. Szybko akceptują nowe produkty i usługi. Marketingowcy w tym miejscu ponownie powtarzają, że starszy wiek nigdy się nie zaczyna. Jest to rynek z dużą dynamiką wzrostu. Liczba mężczyzn w wieku powyżej 50 lat systematycznie rośnie. W Polsce to prawie 6 milionów osób. Grupa ta systematycznie się zmienia i coraz powszechniej akceptuje konsumpcyjny styl życia rynków zachodnich. W spa to nie wiek decyduje jacy jesteśmy, ale nasz stan ducha. Lesław Lipski


30

sierpień 2013

MiesiącmiodowywSpa

Są w życiu chwile, którym chciałoby się nadać najpiękniejszą scenerię, szczególnie uczcić, uatrakcyjnić, ubarwić… Takim właśnie szczególnym czasem jest miesiąc miodowy, kiedy pragnie się piękno i intensywność uczuć przeżywać w otoczeniu wzbudzającym zachwyt, by – jak w naczyniach połączonych – to co w nas i to co wokół było równie doskonałe.

ślane,dopracowanei–dyskretne.Niemapotrzebyobawiaćsię,żezabiegizdominująPaństwaczas–sądawkowaneoszczędnie,alezatownajwyższejjakości.

Miesiącmiodowy…Właściwiedlaczegomiodowy?Żetaki„słodki”?Sięgnęłam do„Słownikamitówitradycjikultury”.Kopalińskiwyjaśnia,żewedługstarożytnej tradycjinowożeńcyprzezmiesiącpilirozcieńczonymióddlapokrzepieniasił.Kto terazsięgaporozcieńczonymiód!Ale„pokrzepieniesił”,topomysłwartkontynuacji,choćnajegorealizacjęsąinnesposoby.Naprzykładoferowanewłaśnie wośrodkachspamasażeiinnezabiegirewitalizacyjne.Niektórepochodzącezczasów„pokrzepianiasięmiodem”.

CzydoświadczyliPaństworozkoszyprofesjonalnegomasażu?Przywracających witalnośćzabiegówwodnych,aromaterapeutycznychiinnychwspaniałychdoznań? Jeślinietotymlepiej–nowedoświadczeniamogąsprawić,żepoczątekwspólnegożyciastaniesięjeszczebardziejwyrazisty,niezwyczajny.Metaforyczneokreślenie„nowonarodzony”możeokazaćsiętubardziejstosowneniżsiętegoPaństwo spodziewają. Pańraczejnietrzebaprzekonywaćdomagicznychmocywprawnychdłonimasażysty–mężczyźnisąbardziejsceptyczni.Aleioniczęstojużpopierwszymkontakcie odkrywają relaksujące własności terapeutycznego dotyku, kąpieli perełkowych,talasoterapiiczy…–długomożnabywymieniać,bopropozycjijestmnóstwo,awieleośrodkówmaswoje„specjalności”.Takiepierwszewspólnemałżeńskiedoświadczeniebywadoskonałąokazjądopokonaniamęskiegosceptycyzmu. Późniejpanowieczęstojużsamipoddająsięzabiegomoferowanymwdziennych spa,gdyczująsięzbytnioobciążeniwyczerpującąpracąistresami–naZachodzie już29%korzystającychzusługspastanowiąmężczyźniitenwskaźnikstalerośnie. Mężczyźni,którychżonydbająosiebietakżeucząsięosiebiedbać.Imwcześniejprzekonamysię,żezdrowiewartopielęgnowaćjakogródtymdłużejbędziemysięnimcieszyć.

Wofertachnajlepszychośrodkówspa,przygotowanychdotego,byrozpieszczać gości,specjalnepakietydlanowożeńcówzajmująszczególnemiejsce:sąprzemy-

Wielebajekkończysięzapewnieniem:żylidługoiszczęśliwie…Wartobyżyli równieżzdrowo…

Pierwsze,cozwyklewybieramydecydującsięnawyjazdtuż-poślubny(rzadko miesięczny,zwykledużokrótszy)toprzedewszystkimmiejsce–wymarzone,wyśnione,lub(jeślitamtoleżynakońcuświataipozagranicaminaszychfinansowych możliwości)poprostutakie,wktórymczujemysiędobrze.Jeziora,morze,góry –każdymaswójulubionypejzaż.Terazpozostajejeszczewybórośrodkaczyhotelu.Naspecjalneokazjewybierasięzwyklecośspecjalnego.Amożetakcoraz popularniejszenaświeciespa?Wkońcutoowielewięcejniżzwyczajnyhotel.


31

sierpień 2013

Najstarsze spa świata Na początku była legenda… W roku 717 pewien buddyjski mnich wspiął się na świętą górę Hakusan. Gdy usnął znużony wspinaczką ukazał mu się boski patron góry mówiąc: „Niedaleko stąd leży wioska Awazu. Znajdziesz w niej gorące źródła podziemne, które mają moc uzdrawiającą. Idź tam, uwolnij te źródła i niech już na zawsze służą ludziom.” Mnich posłuchał i z pomocą mieszkańców wioski odkrył podziemny skarb, a chorzy, którzy zanurzali się w wodzie natychmiast odzyskiwali zdrowie. Wkrótce potem nakazał swojemu uczniowi Houshi by zbudował i prowadził w tym miejscu spa.

pokój ma poetycką nazwę związaną z porą roku, a legendarne gorące źródła nadal służą gościom w dwóch wewnętrznych i dwóch zewnętrznych łaźniach lecząc reumatyzm stawów, mięśni, chroniczne choroby skóry, neuralgię, choroby kobiece – lista jest długa, a kolejna równie obszerna obejmuje dolegliwości leczone poprzez picie źródlanej wody. Kuracjusze przyjeżdżają do wód na od bardzo dawna. Tradycyjnie podczas pierwszego dnia pobytu zalecano dwie kąpiele, drugiego dnia – trzy, trzeciego i czwartego – cztery, a przez kolejne trzy dni – po sześć. Taki tygodniowy cykl stanowił pierwszy etap kuracji, po którym chorobą uznawano za stłumioną. Po drugim była wyleczona, a po trzecim – organizm był zregenerowany i silniejszy. A więc, krótko mówiąc, potrzeba było 21 dni by w pełni doświadczyć dobrodziejstw spa. „Kto teraz ma tyle czasu” – wzdychają właściciele. I pieniędzy – dodajmy…

Pobyt w gościńcu Houshi to spotkanie japońską tradycją, kulturą i sztuką – również sztuką ogrodów. I tu kolejna legenda: mówi się, że nauczyciel ceremonii parzenia i picia herbaty na dworze szoguna Tokugawy, który podczas wizyt w Awazu zatrzymywał się Ponad 1200 lat i 46 generacji właścicieli w Houshi, zaprojektował ogrody otaczające później hotel jest świetnie prosperującym 100- budynki hotelowe. Jest to wielce prawdopopokojowym obiektem na zachodnim wybrze- dobne, bowiem osiągnął również mistrzostwo żu wyspy Honsiu. Jest w nim wszystko, co w sztuce ogrodów tworząc styl nazwany jego powinien oferować tradycyjny ryokan, czyli ja- imieniem. pońska gościniec jakich wiele przez wieki słuNa zakończenie bajki o boskiej inspiracji żyło podróżnym. ziemskiego przedsięwzięcia nienajlepsza wiaPrzybywający do hotelu goście ubierani są domość – najniższa cena za pokój 2-osobow tradycyjne kimono, a następnie zapraszani wy wynosi około 300 dolarów. na powitalną ceremonię picia herbaty. Każdy red.

Spa w Spa Spa to małe miasto z wielką reputacją. Przepiękne miasteczko w sercu Ardenów. Można śmiało stwierdzić, że to najstarszy w Europie ośrodek zdrowia. To właśnie nazwie tej miejscowości zawdzięczamy nowe słowo w języku angielskim - spa. W XVIII i XIX Spa było popularnym i prestiżowo ocenianym kurortem Europy. Znanym miejscem wakacyjnych spotkań arystokracji, do dziś jest to nadal ulubione miejsce bogatych i sławnych w Europie.

szy międzynarodowy konkurs piękności Miss Europe. Pierwsze wybory „Najpiękniejszej KobieOczywiście to już Rzymianie pierwsi odkryli ty Europy” przeprowadzono w 1888 r. w kadające zdrowie naturalne źródła w Spa. To przy- synie w Spa w Belgii. Konkurs organizował domek "kawiarni Europy" ponownie rozsławił Francuz Hevre du Larrain. Wstępne kwalifikamiasto w XVIII wieku gdy okazało się, że jest cje odbyły się na podstawie fotografii, które to ulubione miejsce europejskiej arystokracji . analizowało 8 jurorów. Ostatecznie w finale znalazło się 21 uczestniczek, w tym nieznana Ekskluzywny resort zawdzięcza swoją sła- z personaliów mieszkanka Poznania, reprewę również innym wyjątkowym atrakcjom: ka- zentująca Prusy. Konkurs trwał 12 dni, w traksyno i tor wyścigowy. Wspaniale efektowne cie którego w zamkniętych karetach przewokasyno w Spa uznawane jest za najstarsze na żono uczestniczki do dużej sali usłanej czerświecie, a Formuła One Grand Prix Circuit de wonym aksamitem i tam poddawano pod Spa-Francorchamps wije się przez jedne z naj- osąd publiczny. Konkurs wygrała Marthe Sopiękniejszych krajobrazów wiejskich w Belgii. ucaret z Martyniki, mieszkająca w Paryżu, drugie miejsce zajęła Angele Delrosa z Belgii, Magiczne, przepiękne Spa wyróżnia jesz- a trzecie Wiedenka Mary Stevens. cze to, że w mieście tym zainicjowano najstarLTL

Rodzinne spa Jest z pewnością wiele powodów, dla których warto odwiedzić któryś z ośrodków spa. Wiele osób wybiera taką formę wypoczynku, ponieważ chcą zadbać o siebie i zapewnić sobie dużą porcję energii i witalności. Tymczasem niektórym rodzicom bardzo trudno zostawić dzieci w domu pod opieką dziadków i po prostu wyjechać. Czas, który rodzina spędza razem jest niezwykle cenny, a na co dzień takich chwil jest zwykle niewiele. Wszyscy cierpimy na brak czasu, a szczególnie rodziny z małymi dziećmi. Dlatego też weekendy i krótkie urlopy coraz częściej przeznaczane są na pielęgnowanie życia rodzinnego. Pomysł na rodzinne spa narodził się z chęci dostarczenia rodzicom zastrzyku energii, bez konieczności z ich strony zostawiania dzieci pod opieką dziadków. Co może być bardziej relaksujące? Wiele rodzin uważa, że nie ma nic lepszego. Możliwość korzystania z zabiegów i świadomość, że dzieci są tuż obok pod dobrą opieką – to fantastyczna kombinacja. W Skandynawii taka forma spędzania czasu przez rodziny szybko zyskała aprobatę zapracowanych rodziców. Pomysł jest bardzo prosty. Jeżeli dzieci są szczęśliwe, ich rodzice również. Zwykle rodziny zatrzymują się w rodzinnym spa na 3-4 dni, najczęściej od czwartku do niedzieli. W hotelach jest specjalna enklawa dla dzieci. Wszystko jest zaplanowane w szczegółach, a zajęcia prowadzone przez profesjonalistów – przy liczbie 50100 dzieci jest to konieczne. Każdy dzień w rodzinnym spa ma swój rozkład. Przed przybyciem dorośli wybierają zabiegi i zajęcia, w których chcieliby uczestniczyć. Często obserwuje się taki podział: mama korzysta z zabiegów twarzy, podczas gdy tata uczestniczy w zajęciach jogi. Ich 7- i 9-letnie dzieci uczą się technik ratowniczych w basenie i zasad udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia dla dzieci proponowane w skandynawskich spa są diametralnie różne od tego, z czym mają one do czynienia na co dzień – konsoli i gier komputerowych. Większość hoteli prowadzących rodzinne spa przyjęło zasadę, by dzieci przebywające w nich na wypoczynku uczyć zupełnie innych umiejętności: jak zachować się na łonie natury, pływać, jak udzielać pierwszej pomocy, gotować, piec chleb; dzieci uczestniczą również w zajęciach sportowych. Wieczorami mają swój własny bufet, a potem dalsze zajęcia w pobliżu restauracji. Oznacza to, że rodzice mogą spokojnie zjeść swój posiłek i wypić wino. Wielu rodziców uważa, że to jeden z najlepszych momentów. Dzieciom najbardziej się podoba pieczenie hot dogów na otwartym ogniu w lesie. Proste, ale dla nich to naprawdę frajda! Ułatwianie życia rodzicom, a jednocześnie zapewnianie dzieciom dobrej zabawy – o to właśnie chodzi w rodzinnym spa. red.


32

sierpień 2013

Sanatoria są passé... Sukcesywspółczesnejfarmacji–dziękiwykryciuiwprowadzeniudolecznictwaśrodkówoniespotykanejdotychczasskuteczności–sąwręcz imponujące.Wciąguostatnichkilkudziesięciulat farmakologiapoczyniłatakznacznepostępy,że możemydziśmówićowielkiejrewolucjiwdziedzinieśrodkówfarmaceutycznych.Onetosprawiły,żelistaniebezpiecznych,nierzadkośmiertelnychiprzewlekłychchorób,wobecktórychdo niedawnajeszczemedycynabyłabezsilna,uległa znacznemuzredukowaniu.Wymownymtegodowodem jest znaczne wydłużenie się średniego czasużycialudzkiego.

naukowych XIX wieku, realizowanych na marę ówczesnej wiedzy i możliwości technicznych. Można więc przyjąć, że medycyna uzdrowiskowa ma umocowanie w tradycji i przyzwyczajeniach. Dzisiejsze badania medyczne prowadzone w oparciu o standardy, które cenią przede wszystkim fakty, nie potwierdzają medycznych walorów procedur zabiegowych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. Obowiązujące i usystematyzowane w ramach światowych norm EBM – Evidenc Based Medicine nie weryfikują pozytywnie pakietów

Trudno mówić o leczniczych walorach pobytów sanatoryjnych, jeżeli dokumentujemy tak dynamiczny rozwój nauk medycznych i farmaceutycznych. Profesjonalnie przygotowani lekarze, odpowiedzialnie traktujący swoją pracę nie zapiszą kąpieli Kneipa lub klimaterapii swoim pacjentom. Mogą uznać takie terapie jako uzupełnienie prawdziwego, naukowo potwierdzonego leczenia. Dlatego też w nowocześnie zarządzanych krajach świata nie ma już sanatoriów, traktowanych jako placówki lecznicze. Natomiast w Polsce, pomimo drastycznego deficytu środków na lecznictwo Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza setki milionów złotych rocznie na wątpliwe, o niepotwierdzonej skuteczności lecznictwo uzdrowiskowe. Często ich uzasadnieniem medycznym jest tylko wieloletnia tradycja i wiara kuracjuszy w ich skuteczność. Polska jest już jedynym krajem Unii Europejskiej, w którym zachowano ten relikt gospodarki socjalistycznej. W warunkach gospodarki rynkowej usługi sanatoryjne traktowane są jak segment rekreacji i spa, sposób na poprawę samopoczucia, urody, sylwetki i kondycji za co klient płaci sam. W krajach, które są dla nas wzorcem w dziedzinie gospodarki, prawa i rozwiązań społecznych lecznictwo uzdrowiskowe nie istnieje. Podobnie jest w Stanach Zjednoczonych. Dlatego tak ważne jest zdefiniowanie polskiej polityki w tym zakresie. Lecznictwo uzdrowiskowe narzuca wiele procedur i pakietów zabiegów, które mają ponoć swoje naukowe podstawy. Ten dziwny monopol quasi standardów medycznych próbują łamać twórcy nowocześnie funkcjonujących spa i wellness. Nawet w państwowych uzdrowiskach obserwujemy nieustanne włączanie do „uznanych i sprawdzonych procedur medycznych” licznych zabiegów określanych przez fundamentalistów lecznictwa uzdrowiskowego mianem „pseudomedycznych”, „paramedycznych” czy też „pozamedycznych”. Jednoznacznie rozstrzyga się, że procedury te z medycyną nie mają nic wspólnego. Tak jakby komuś zależało aby miały. Nawet klienci nie są tym zainteresowani. Ale pomimo tego fundamentaliści nalegają aby wszelkie zabiegi pilnie określić i skodyfikować, które procedury należą do lecznictwa uzdrowiskowego, a które nie. Już dziś można przewidzieć, jak by się to skończyło. Teoretycy lecznictwa uzdrowiskowego z dużym sceptycyzmem patrzą na pakiety spa i wellness, gdyż ich zdaniem są to zabiegi o dotychczas niepotwierdzonej skuteczności. To nieważne, że światowy biznes spa i wellness, firmy kosmetyczne i farmaceutyczne wydają miliardy na badania. Oni wiedzą lepiej. A przecież prawdą jest, że medycyna uzdrowiskowa znajduje potwierdzenie swoich racji w wynikach badań

medycyny uzdrowiskowej, które poddane są ocenie w badaniach naukowych przeprowadzonych zgodnie z tymi wymaganiami. Podobne problemy dotyczą braku „kompatybilności” lecznictwa sanatoryjnego z nowoczesnością w zakresie aparatury zabiegowej. W tej dziedzinie dokonuje się stała rewolucja technologiczna. Nowe urządzenia to przede wszystkim efektywność, wydajność, nowacyjność, komfort i bezpieczeństwo klientów. Co z tym zjawiskiem robią fundamentaliści medycyny uzdrowiskowej? Nic. Nie wiadomo jak te nowości połą-

czyć z archaicznymi profilami leczniczymi. Znów ciąży i zwycięża tradycja i brak nowoczesnych metod. Pojawia się swoiste rozdwojenie jaźni zarządzania uzdrowiskami. Prowadzący tę działalność chcą być i sanatorium i spa. Co z tego wychodzi widać gołym okiem. Renomowanym kurortom grozi bankructwo. Niezbędne jest odpowiednie nastawienie marketingowe i profesjonalne rozeznanie potrzeb klienta. I tu pojawia się główny problem. Czy zabiegamy o pacjenta, jak mówią fundamentaliści, czy też walczymy o klienta, jak mówią zwolennicy spa. W normalnie funkcjonującej gospodarce decyzję pozostawiono by do rozstrzygnięcia przez klientów. Silne lobby fundamentalistów boi się tego i dlatego nadal tkwimy w medycynie uzdrowiskowej z wszystkimi jej absurdami. Ciekawostką może być fakt, że kilka lat temu KBN przeprowadził badania ankietowe na dużych grupach pracowników i kuracjuszy renomowanych polskich uzdrowisk na temat jakości usług. Okazało się, że pracownicy myślą bardzo konserwatywnie, a nawet zachowawczo. Podkreślali w swoich odpowiedziach znaczenie aspektu medycznego, który jest bardzo problematyczny. Sprawy jakości usług - hotel, wyżywienie zadowolenie klientów były wymieniane na końcu. Pewnie wynika to z faktu, iż kategoria klienta jest obca temu środowisku. Tam są pacjenci. Znamienne jest to, że właśnie w odpowiedziach pacjentów wystąpiły zupełnie inne preferencje. Wykazali się mentalnością i kreatywnością klientów spa. Dla nich priorytetem były elementy nie medyczne. Podkreślali znaczenie jakości zakwaterowania i wyżywienia. Wielką wagę przywiązywali do jakości i standardu usług towarzyszących oraz do programu kulturalno-rozrywkowego. Na końcu umieszczali aspekt medyczny związany z pobytem w uzdrowisku. Czyż to nie paradoks, że sami zainteresowani wyrazili swój sceptycyzm co do wątpliwej teorii medycyny uzdrowiskowej. Była to nieświadoma deklaracja chęci wyjazdu do markowego spa lub wellness. Ludzie nie chcą quasi medycyny. Chcą nowoczesnej turystyki zdrowotnej. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na absurdy związane z kwestią zasad funkcjonowania systemu kierowania pacjentów na leczenie uzdrowiskowe. Oczywiście jest to system rodem z PRL. Dlatego też jest odpowiednio skomplikowany, pracochłonny, kosztotwórczy, wieloetapowy i przedmiotowo traktujący pacjenta. Skierowanie jest wystawiane przez lekarza na bardzo rozbudowanym druku. Następnie dokument ten musi przejść podwójną i skomplikowaną procedurę weryfikacji w NFZ. Najlepsze przed nami. Pacjent, pomimo że będzie pokrywał część kosztów swojego wyjazdu, nie ma możliwości wpływu na miejsce i termin odbycia leczenia uzdrowiskowego. Kierowany jest tam gdzie kontrakt zawarł właściwy mu Oddział NFZ. Często jest to miejscowość oddalona setki kilometrów od miejsca zamieszkania pacjenta arbitralnie wyznaczona przez NFZ. Termin wyjazdu również jest przypadkowy. Procedura ta stoi w sprzeczności nie tylko ze zdrowym rozsądkiem ale nawet z obowiązującym prawem, umożliwiającym swobodę wyboru zakładu opieki zdrowotnej, a takim właśnie szczyci się być sanatorium – spółka akcyjna skarbu państwa. Sanatoriów nie żal, ale marnotrawionych pieniędzy tak... Lesław Lipski


34

sierpień 2013

Marketing partnerski w spa czyli oczarowanie klienta Marketingtakzłożonejiswoiścieprestiżowej usługi,jakspawymagaszczególnejwiedzy,starannościiprzygotowania.WPolscenienajlepiejradzimysobiezmarketingiemturystyki,acóżdopierozmarketingiemturystykizdrowotnej.Wtym zakresiepotrzebastałychszkoleńinauki,nowatorskiegopodejściadoproblematykimarketinguspa iwellness.

Wymagania rynku turystyki zdrowotnej wymuszają na tej branży stosowanie nowoczesnych i kameralnych form marketingu. Tylko w ten sposób można efektywnie dostosowywać się do szybko zmieniających się oczekiwań i preferencji konsumentów. Jedną z form takich działań jest marketing bezpośredni. Od niedawna stosuje się jego specjalizację – marketing partnerski. Jego specyfika i założenia przewidują, że pracownicy wchodzą w relacje między sobą i z klientami. Konsekwencją takiego postępowania powinno być osiągnięcie efektu marketingowego współdziałania (synergii) czyli takiego oddziaływania tych dwóch czynników na rynek turystyki zdrowotnej, aby zachowanie jednego z nich potęgowało efekty drugiego i odwrotnie. Kreowanie właściwych relacji między pracownikami wymaga pełnej świadomości faktu, że w turystyce zdrowotnej najważniejszymi aktywami świadczenia usług są odpowiednio wyszkoleni, dobrze motywowani i pracujący w przyjaznej atmosferze pracownicy. Badania renomowanych placówek spa potwierdzają, że klient w ciągu pierwszych minut od przybycia do obiektu zdąży wyrobić sobie opinię o nim. I nie decyduje o tym estetyka wnętrza ale przede wszystkim postawy i zachowanie pracowników. Profesjonalny i aktywny marketingowo personel to nie tylko nakierowanie na sprzedaż ale również kreowanie dodatkowych, nie zawsze wymiernych i trudnych do tworzenia konkretnych walorów, takich jak np. - traktowanie wszystkich gości tak samo, ale z poczuciem ich wyjątkowości - tworzenie ciepłej i przyjaznej atmosfery, - budowanie komfortu pobytu, - tworzenie właściwego nastroju i poczucia zaufania, - budowanie profesjonalnego obrazu swoim wyglądem i zachowaniem, - udzielanie rzetelnych informacji na temat usług, - kreowanie takich walorów obiektu, które dają wartości, jakich nie są w stanie zapewnić konkurenci – gościnność, - zapewnienie gościom wygody i poczucia bezpieczeństwa. Elementy te istotnie podnoszą wartość wysokostandardowych, zawsze wymagających prestiżu usług spa

i wellness. Chodzi tutaj o wpływanie na świadomość klientów i kierowanie ich zachowaniem rynkowym. Usługi turystyki zdrowotnej z uwagi na ich złożoność i interdyscyplinarność, o wiele większą niż w innych usługach turystycznych, muszą być otoczone aurą tworzącą ich swoistą „osobowość” rynkową. Tylko tak postrzegane mogą stać się symbolem nowych wartości, unikalnej jakości i oczekiwanego przez klientów prestiżu. Nasze usługi, nasze spa muszą się pozytywnie wyróżniać. Powinniśmy dążyć do tego aby pobyt u nas był swoistą nobilitacją. Otoczenie się aurą snobizmu to wielki sukces marketingowy. Kształtowane w tym duchu postawy pracownicze są ważnym elementem w budowaniu sztuki pracy z klientami spa w myśl zasad marketingu partnerskiego, marketingu współdziałania. W turystyce zdrowotnej wymaga on profesjonalizmu obsługi klienta nieomal na wszystkich stanowiskach pracy. Równie ważni są portier i pokojowa, jak i dyrektor medyczny czy też szef kuchni. Wszyscy oni muszą być nauczeni otwartego myślenia o kliencie. Podstawą sukcesu jest odejście od tradycyjnej mentalności obsługi klienta, powinniśmy zawsze myśleć o wizycie ważnego gościa, który wyróżnił nas swoją obecnością. Wymaga to profesjonalnego i kreatywnego działania wszystkich pracowników w kon-

taktach z klientami. Musi to być cecha pracy całego personelu. Pracując zespołowo na rzecz klienta zawsze osiągniemy znacznie większy efekt niż realizując te zadania indywidualnie. Kompleksowe i jednorodne jakościowo podejście do współpracy z klientem pozwala budować jego satysfakcję z faktu korzystania z naszych usług. Wizyta w naszym spa musi dawać klientowi radość i poczucie wyjątkowości. Warto w tym miejscu podkreślić, że działania te to przede wszystkim tworzenie wysokiej jakości obsługi, a właściwie troski o klienta. Jest to najtańszy element reklamy firmy i to zazwyczaj bardzo skuteczny. Wynika to z faktu elitarności turystyki zdrowotnej. Zadowolony z naszych usług klient staje się naszym „współpracownikiem”, robi nam reklamę szeptaną, a ponadto jest naszym lojalnym gościem i często powtarza wizyty. Relacje partnerskie z klientami powinny być nacechowane troską o ich poczucie wyjątkowości. Problemem jest to, że nie każdy ma osobowość, która sprzyja aby się tego nauczyć. Doświadczenie mnie uczy, że tak rozumianemu marketingowi partnerskiemu dorównują tylko ci pracownicy, którzy mają to „we krwi”. Nauka i szkolenia mogą to tylko uwypuklić i podkreślić. To „coś” trzeba mieć w sobie. LTL


36

sierpień 2013

Drzemka jest dobra na wszystko Naszeżycienabrałozawrotnegotempa.Intensywnapracaibrakczasunawypoczynek powodują, że coraz częściej zagraża nam stres.Śpimycorazkrócej.Jesteśmyzmęczeni,rozdrażnieni,mamykłopotyzkoncentracją. Obniża się sprawność naszego ciała. Objawytezakłócająnaszeżycie. Jest na to sposób. Specjaliści zalecają drzemkę w ciągu dnia. Opisują jej zbawienny wpływ na szkodliwe oddziaływanie cywilizacji na psychiczne i fizyczne zdrowie człowieka. Drzemka to sposób na sprawne funkcjonowanie. Lekarze i psycholodzy prezentują coraz więcej medycznych argumentów uzasadniających praktykowanie drzemki. Wprawdzie w naszej tradycji drzemkę często traktuje się jako przejaw lenistwa i gnuśności. Jako zwyczaj trudny do pogodzenia z naszym stylem życia.

Jest to błąd. Warto pozytywnie spojrzeć na tradycję drzemki w kulturze śródziemnomorskiej. Zarówno młody Jose z Barcelony, jak i podtatusiały Giuseppe z Perugii aktywnie korzystają z dobrodziejstwa drzemki. Wiekowe tradycje sjesty potwierdzają jej walory. Nawet krótka drzemka potrafi istotnie zregenerować siły. Jest skutecznym sposobem zmniejszenia zmęczenia, zwiększenia gotowości do działania oraz efektywnej poprawy jakości pracy. Dzięki drzemce nasze decyzje będą trafniejsze, a wydajność wzrośnie aż o 35%. Nawet krótki sen w ciągu dnia zmniejsza nasze poczucie senności i tym samym poprawia funkcje poznawcze. Możemy dłużej być aktywni w ciągu dnia. Jest to szczególnie istotne dla kierowców.

zmniejszenia umieralności na serce. Badania naukowe potwierdzają, że dzienna sjesta jest bardziej naturalną potrzebą organizmu, a nie tylko kulturowym zwyczajem. Jednakże jest jedno ale... Popołudniowa drzemka jest niewskazana dla ludzi cierpiących na bezsenność. Zwiększa ryzyko wystąpienia problemów ze snem nocą. Idealny czas na drzemkę to przedział czasowy pomiędzy 8 godziną od przebudzenia a 8 godziną przed pójściem spać. Odpoczynek ten nie powinien być dłuższy niż godzina, gdyż jeżeli przekroczymy ten limit drzemki to możemy popaść w swoiste senne „odrętwienie”. Wówczas efekt będzie wręcz odwrotny. Możemy mieć również zaburzony cykl dobowy naszego organizmu.

Kardiolodzy w Grecji potwierdzili, że aktywne wykorzystywanie sjesty istotnie przyczynia się do

Morfeusz

R E ­K L A ­M A ...................................................................................................................................................................................................................................

TTG Polska Central Europe ul. Świętokrzyska 36 lok. 45/23, 00-116 Warszawa tel. +48 22 22 45 800, fax +48 22 300 11 76

Wydawca: Red. naczelny TTG CE: Red. naczelny TTG CE Daily: Dyrektor ds. operacyjnych: Redaktor graficzny:

TRAVELANUM Lesław Lipski Dagmara Lachmann Marek Traczyk Anna Tyrakowska

Marketing:

travelanum@ttg.com.pl lachmann@ttg.com.pl traczyk@ttg.com.pl studio@ttg.com.pl

Współpraca: Druk:

www.ttg.com.pl Beata Szczypek beata@ttg.com.pl Olga Lubieniecka lubieniecka@ttg.com.pl Olha Lomaka lomaka@ttg.com.pl Robert Lachmann, Artur Laskowski, Jan Paweł Piotrowski, Renata Wojciechowska www.drukarnia-impuls.pl Drukarnia „IMPULS”


Zatrzymaj młodość w spa 2013  
Zatrzymaj młodość w spa 2013  

Wydanie, którego główną tematyką jest spa/

Advertisement