Page 1

TRABZONSPORFAN-SERDAR BALİ RÖPORTAJI

Trabzonsporfan-Serdar Bali Röportajı Yer:Trabzonspor Profosyonel Futbolcular Derneği,Avni Aker Röportaj: Serkan Okan, M.Akif Hamarat , Bahadır Yıldız , Çağrı Kara

--ROPORTAJ--

Trabzonsporfan:Öncelikle kendi hayatından bir başlangıç yapalım.2 yaşındayken Trabzon'a gelmişsin.. Serdar Bali:Babam Fenerbahcede top oynarken ben İstanbul'da doğmuşum.Bir buçuk yaşındayken falan Trabzon'a geldik.Burda büyüdük futbolun içine düştük.İlkokulda falan ben İskenderpaşadaydım.O zamanlar top oynuyordum işte millet bana diyordu ki 'Sen ne okuyorsun ya sen futbolcu olacaksın.'..Babam antrenörlük yapıyordu.O yüzden soyunma odalarındaydık hep.Yani hep hayatım futbolla gelişti.Doğal olarak futbolcu oldum.

Trabzonsporfan:Hayalinizde vardı yani? Serdar Bali:Hayalimde olsa ne olur olmasa ne olur zaten olduk yani.Yetenekli olduğumuz için futbolcu olduk.


Trabzonsporfan:Futbolcu olduktan sonra amatörden Trabzonspor'a ordan da Beşiktaş'a a geçişiniz oldu.Bu dönem nasıl gelişti. Serdar Bali:Sebat Gençliğe geçtim.75 te Trabzonspor'a geçtim.İlk şampiyon olduğumuz sene 8 9 maç oynadım.Şükrü Ersoy antrenördü.Daha Sonra Suat hoca geldi beni kesti.Haklıydı.O zaman daha çok gençtim ayakta duramıyordum.Ertesi sene Trabzonspor'da oynamaya başladım,dahada çıkmadım zaten.Ondan sonra 81 yılında Beşiktaş'a transfer oldum.Ama gençlere bunları hep yanlış anlatıyorlar.Biz hiç bir zaman kendimiz gitmedik.Ne Fatih ne Gökdeniz ne Ali Kemal ne de ben gittim.Trabzonspor'un parası yoktu.Bizi sattı.Bu parayla geldi içerideki parayı verdi.Ama bizi satmaları bizi insanların önünde kötü gösterdi.Çünkü insanlar bizim gitmemize ' Yaa tabi gitsin.Bu da böyle yapıyorsa' (Yattaraya olduğu gibi) gibi tepki verdiler.Biz öyle gittik yani.Ama millet bizim kendimiz gitti bildi.Bizim gitmemiz için herkes yolumuzu açtı.Düşünün ben 81 de gittim kulup 9milyon lira aldı.Ben 3,5 milyon lira aldım.O günkü parayla bugunkünü bir araya getirdiginde 50milyon lira olarak hesaplanır.

Trabzonsporfan:Beşiktaşa transfer olduğunda camiadan veya taraftardan tepki aldınız mı? Serdar Bali:Yani tepki böyle işte.Zannediyorlar biz isteyerek gittik.Trabzonspor'u sattık gittik.Bazen bana mailler geliyor.Beşiktaşlı ve Trabzonsporlu yanyana oturuyor. Beşiktaşlı diyor ki oglum daha büyük bir takıma geldi.Kızdırmak için diyor bunu tabi.Bende diyorum ki sizde ona ; O kadar ihtiyacınız vardı ki sizi kurtarmak için bir Trabzonlu gönderdik..(Gülüşüyoruz ) Bence gurur duymalısınız bunlardan.

Trabzonsporfan:Başka takımlardan teklif almışmıydınız? Serdar Bali:Çoookk.Ben ilk Fenerbahçeden teklif aldım.Bir yıl önce Fenerbahçeye gidiyordum.Beni kızdırdılar gitmedim.Bunlar uzun hikaye.Geldim Trabzonspor'da oynadım o sene de şampiyon olduk.Ondan sonra istemeyerek gittik işte.Bende biraz Beşiktaşlılıkta vardır.Ekmeğini yedim o kadar.Ayağım orda kırıldı.Orasıda büyük camia.Ama Trabzonspor şampiyon olanmadıktan sonra banane yaa kim olursa olsun.

Trabzonsporfan:Sakatlıktan sonra futbola geri dönüşünüz istediğiniz gibi olmadı? Serdar Bali:Olmadı.Ben sakatlıktan önce zirvedeydim.Beşiktaş'ta herkes gönderildi en yaşlıları ben kalmıştım.Kaptan olacaktım.Gidişat onu gösteriyordu.İyi de oynuyordum imparator gibiydim orda.Ayağım kırılınca iyileşmeden sahalara dönmek istedim.10 kilo fazlam vardı.Ama her geçen gin aşağıya doğru gittim.Sonra Karagümrük'e kiralık gittim.Beşiktaş beni tekrar geri istedi.Bir sürü karışık işler..


Trabzonsporfan:Trabzonspor Beşiktaş maçıyla futbolunuza son verdiniz.Anlamı büyük galiba? Serdar Bali:Tabi ki iki tane oynadıgım büyük takım.Milne o zaman Trabzon'a gelmem diyordu.Ben M.Ali Yılmaz'a telefon açtım.O da Süleyman Seba'yı aradı.Serdar'a maç yapacağız dedi.Geldiler. Ama neticede futbol hayatımın sonunu iyi kapadım dersem olmaz.Aslında ben 35 ime kadar oynayabilirdim.Ama o günkü şartlar bunu gerektirdi.Keşke 10 bin kişi 15 bin kişi yerine 30 bin kişinin önünde bıraksaydım.

Trabzonsporfan:Vefasızlık var mıydı? Serdar Bali:Yok yok.Ben bugun neysem dünde öyleydim.Hiç hakkımı kimseye yedirmezdim.Sadece hakkımı arayan biri oldum.

Trabzonsporfan:Futbolu bıraktıktan sonra menejer olmak istediniz.Ticaret hayatınız oldu. Serdar Bali:Bir şekilde Trabzonspor'a yardımcı olmak istedim.O yüzden menejerlik yapalım dedim.Sonra İstanbul'a gittim ticaret yaptım.Hiç teknik direktörlük yapmayı düşünmedim.Ama keşke düşünseydim.Bana dediler ki sen delisin hocalık yapamazsın.Yav bizim en delimiz Özkan abi hocalık yaptı(Gülüşüyoruz ) Mesela gidiyorlar Ziyayı Sameti Ersunu alıyorlar.Tamam alabilirsin birşey demiyorum.Peki bunları alırken almadığın eski futbolcular var.Bu aldığın adamların takımlarının kafasını kıldan kaldırmamış.Bunları ezmiş.Bunlar kendi takımlarını kurtaramamış.Bunların kafasını eğen adamları almıyorsun,eğilenleri alıyorsun takımı kurtarmak istiyorsun.Biz böyle deyince diyorlarki dünya değişti,illaki kendi yöre bilmem ne.Dostoyevski nin'kitaplarını okuyoruz.1860 da yazmış.Herif sadece Rusya'yı anlatmış.Sadece olduğu yeri anlatmış.Herif nobel ödülü alıyor ben geri kafalı oluyorum.Bunları gençliğe yavaş yavaş anlatacağız.İnşallah.

Trabzonsporfan:Türkiye genelinde Trabzonsporumuza gelen tepkiler nasıldı.Trabzonsporumuz nasıl görülüyordu? Serdar Bali:Biz eskiden çök seviliyorduk.Şimdi sevilmiyoruz.Anadoluda şöyle bir düşünce var.Bizi geçmek istiyorlar.Ama bizi aşağıya çekerek geçmek istiyorlar.Biz küçük bir camia değiliz biz büyük bir camiayız.Sivas şampiyon olacak deniliyor.Benim hiç umrumda değil.Olsun.3 sene sonra Sivasspor kalacakmı.Her sene o başarı gösterilecek mi?Onun altından kalkmak için büyük kulup olacaksınız.

Trabzonsporfan:O dönem unutamadığınız bir olay var mı? Serdar Bali:Var.Beşiktaşta oynuyorum.Uçak düştü duramadık tarlaya girdik.O olaydan sonra pisti büyüttüler.(Gülüşmeler ).


Trabzonsporfan:Sosyal hayatın nasıl geçiyordu o dönem.Trabzon küçük bir şehir? Serdar Bali:Kahveyi seven bir insanım ben briç oynardım.Akşam 6 da eve giderdim geceyi seven bir insan değilim.Ama tipime baktıgında esrarkeş bir adamdım.İstanbula gittigimiz zamada yener gelirdik.Yenilmezdik..

Trabzonsporfan:Maç için uğurunuz var mıydı? Serdar Bali:Yok genel olarak bir Fatiha okur çıkardım maça.

Trabzonsporfan:Beğendiğin bir oyuncu var mıydı? Serdar Bali:Yok ya ben genel olarak kendimi geliştirmeye çalışırdım.Can Bartu diyebilirim.

Trabzonsporfan:O dönemde kulup takımlarımız bir az da olsa kendini Avrupa'da gösteriyordu.Milli takımımıza neden yansımıyordu? Serdar Bali:Bu işler beyinde.Milli takım hocaları ne yazıkki Fatih Terimin yaptıgı gibi fenerden Galatasaraydan Besiktastan alıyordu adamları.40 yaşındaki adamları alıyorlardı.Korkuyorlardı onlardan.Yetişen gençler alınmıyordu.Ben mesela cok yetenekliydim.Beni almıyordu Metin Türel mesela.Zamanla dışarıya transfer olmaya başladı futbolcular.Orayı anlamaya başladık.

Trabzonsporfan:96 da ki kaçırdıgımız şampiyonluk? Serdar Bali:Kaçırdıgımız demeyelim.Allah karışmaz ama karıştı heralde.

Trabzonsporfan:Arada yine saman alevi gibi parlamalarımız oldu 2. liklerimiz vardı. Serdar Bali:İki defa ikinci bitirdik ligi.Kazandıgınız zaman para var.Eskiden bu yoktu.O yüzden sadece sahada iş bitmiyo.Dışarda da güçlü olman lazım.Bunu biz yapmayacagız.Yöneticilerimiz yapacak.

Trabzonsporfan:25 yıldır şampiyonluk göremiyoruz.Federasyonun MHK'nın ne gibi etkileri var? Serdar Bali:Tamamiyle kendi hatalarımız.Bakın taşıma su ile değirmen dönmez.Gelenler taşıma su ile değirmeni döndürmeye çalışırlar.Şim di en basitinden milli maç bitti ara var herkes gitti tatile.Takım Trabzonlu'dan oluşsa ne olacak.Bu takımın iskeleti bu şehirden olacak bu yöreden olacak.Zaten olanada sövüyosun.Bu düzelmediği sürece bir 25 yıl daha bekleriz.Biz bugun gittik Sadri Şener ile gittik konuştuk.Ona dedim ki Trabzonspordan biz iş miş istemiyoruz.Ama bir iş varsa Trabzonsporda daha önce görev yapanlar olsun.Bu doğaldır.Ama biz icazet beklemiyoruz.Biz Trabzonspor'u koruruz.Ama korurken bizden yalakalık beklemeyin.Bizim üst kimliğimiz sizsiniz.Sizden çıkan bir ok


Trabzonspor profosyonel futbolcular derneğidir.Biz kendi insanımızla şampiyon olduğumuz için sevildik.Bakış açımızı düzeltmediğimiz sürece olmaz.Tayfun Trabzonsporun şampiyonluk takımında oynayamaz.Ama Tayfun takımında ki en iyi adam.Hüseyin in futbolunu kimse begenmiyor.Bende istiyorum ki yerinde daha iyisi olsun.Mesela Ernst gibi.Ama Hüseyin'in yerinde oynayacak adam olmadıgı için Mehmet Aurelio türk oldu.Bu adam kesiyo.Adam top dagıtamıyormuş.E topu atsa gider Madrid de oynar.Bu adamın oynamadıgı maçlarda iki tane göbek perişan oluyor.Bu adam oynadığı zaman iki tane adam rahat.İyi oldugu zaman alkışlıyorlar Yattarayı Egemeni.Kötü oldugu zaman sövüyosun Hüseyine.Kendi adamlarımıza kendi çocuklarımıza sahip çıkmalıyız.Parayı dışarı vermemeliyiz.

Trabzonsporfan:Taraftar olarak ne yapmalıyız? Serdar Bali:İstemekle şampiyon olunmaz.Şampiyonluk birgün doğru şeyler yapınca olacak.Aranızda bu işte para kazananlar var.Mesela Paşa diye biri var.Bugün seçimde bile para kaznıyor.Benim mahallede fırıncının oğlu o.Tribünü dağıttılar ne oldu.Kimse bağırmıyor ki.Ben mesela bu kulube başkan olsam yapacağım ilk iş yeğenlerimi yanıma alacagım.Taraftarlar derneğine girecem.Kapıyı kitlicem.Anlatacam.Bedava bilet yok.Küfür yok.Karşı gelenlerle patapat kavga yaparım.Sora o iş orda kalacak.Bu trabzonspor hepimizn Trabzonspor'u.Amigodan korkarsan kaybedersin. Şimdi UNİ-Ts bana Ankara maçından önce otobüste Serdar Baliyi istemiyoruz diye bağırdılar.Bir tane idarecide susun bakayım ne diyorsunuz siz demedi.Şimdi niye bana bağırıyorsunuz ki.E Ersun'u siz sevin ben sevmiyorum.Yok 5 yıllık kontrat istiyormuşsunuz.E ben istemiyorum.Siz ben yanlış bile yapsam kime bağırıyorsunuz ki.Yapmanız gereken sadece kendi insanınıza sahip çıkmanızdır.

Arkadaşlar roportajın Ersun Yanaıl istifasının ardından yayınlanmasının veya neden Ersun Yana istifa etmeden yayınlanmadı diye soranlar olabilir.Bu sadece teknik sorunlar nedeniyle olmuştur.Tsfan Trabzon Birligindeki arkadaşlar'a roportaj için çok teşekkür ederiz.

Ayrıca Sevgili Serdar Bali'ye de teşekkür ederiz. Roportajın Yapıldığı Yer.. Trabzonspor profosyonel Futbolcular Derneği


1.Sayı  

trabzonsporfan