Tryby - grudzień 2012 dodatek krakowski

Page 3

dodatek krako wski

„Spotkamy się u studni Być może, że na drugim świecie Bóg przecież jest łaskawy I pewnie da nam tę pociechę” U studni W jakim kierunku będzie się rozwijał zespół U Studni? Czy będziecie się starali być żywą kontynuacją SDM-u? – I tak, i nie. Chcielibyśmy kontynuować pierwotne klimaty SDM-u, mam tutaj na myśli przede wszystkim treści. Nie zamykamy się jednak tylko na wiersze Adama Ziemianina, będziemy poszukiwali też innych poetów, ale łagodnych w swych wypowiedziach, radosnych, pozytywnie nastawionych do świata. Jeżeli chodzi o muzykę, to są ci sami muzycy, którzy byli, więc samych siebie nie przeskoczymy. To będzie brzmiało jak SDM. Ale z drugiej strony, Darek [Czarny – przyp. red.] jest tak dobrym kompozytorem i ma tak duże możliwości, że w tej kwestii jesteśmy spokojni o przyszłość.

W grudniu ukaże się pierwsza płyta zespołu. Mógłby Pan uchylić rąbka tajemnicy, w jakim klimacie ona będzie? – Będą to piosenki, jeżeli chodzi o muzykę w większości Darka Czarnego do wierszy Adama Ziemianina, również jego zupełnie autorskie kompozycje, będą także utwory Oli Kiełb, przynajmniej jedna będzie moja. Chcielibyśmy, aby była ona dla wszystkich fanów takim prezentem choinkowym. Czego można życzyć tak młodemu zespołowi? – Łaskawej publiczności, żeby chciała się z nami spotykać i spokoju, abyśmy mieli czas i szanse tworzyć nowe rzeczy.

TRYBY – Kraków NR 9(18)/2012

Muzealne polecanki Grudzień to zimny miesiąc. W muzeum cieplej, dlatego polecamy:

DAMA NA WAWELU Zmienił lokalizację najcenniejszy muzealny skarb naszego kraju – „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci. Dotychczas można ją było oglądać w Muzeum Czartoryskich. Obecnie oddział ten przechodzi remont, dlatego „Damę” można zobaczyć w innych, równie historycznych murach – na Wawelu. Z ciekawostek, obraz jednocześnie może oglądać tylko 20 osób.

Miejsce: Zamek Królewski Wawel, ul. Wawel 5, czas: do odwołania PRZESTRZEŃ FANGORA Wystawa wybitnego artysty XX w., który jako jedyny z Polaków doczekał się indywidualnej wystawy w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Ma 90 lat, pracuje od 75, nadal tworzy. Na wystawie można zobaczyć aż 190 jego prac. Wszystkie niesamowicie oryginalne i nowatorskie.

Miejsce: Muzeum Narodowe, al. 3 Maja 1, czas: do 6 stycznia 2013

III