Page 1

Psy myśliwskie Wyhodowane, by bezpośrednio współdziałać z człowiekiem, charakteryzują się pojętnością, uległością i dużą inteligencją. Do tej grupy zaliczane są spaniele, setery, retrievery, pudle i wyżły.

Spaniel , to niewielki, zgrabny, radosny pies myśliwski, o pięknej głowie z długimi uszami i wyrazistymi oczami. Stworzony został do pomocy myśliwemu w wypłaszaniu z zarośli ptactwa i drobnej zwierzyny , oraz aportowania postrzałków z wody.

Jedna z ras psów, należąca do grupy wyżłów w sekcji wyżłów brytyjskich i irlandzkich, w typie seterów. Według klasyfikacji FCI podlega próbom pracy. Spośród seterów jest najlżejszy, ale


jednocześnie najwyższy i najszybszy, najdalej okładający pole. Na polowaniu lepiej się sprawdzał przy koniu niż przy pieszym myśliwym.

Psy rasy Labrador Retriever (nazywane także lab lub po prostu labrador, czy retriever) to zwierzęta słynące ze swej wszechstronności. Psy te są bowiem wykorzystywane przez ludzi między innymi w służbie policji, ratownictwie, dogoterapii, myślistwie, pracy z osobami niewidomymi, czy też, jako pies rodzinny.


Pudel duży, już jak sama nazwa wskazuje jest największą odmianą rasy psa, jaką jest pudel. Wykorzystywana ona jest przeważnie w celach psa do towarzystwa, rasa pudla jest jedną ze starszych ras znanych człowiekowi. Pomimo dość krzywdzącej opinii dla tej rasy objawiającej się w powszechnie znanym powiedzeniu „pies głupi jak pudel” jest to jedna z najbardziej inteligentnych psich ras, zajmuje bowiem drugie miejsce w ogólnej klasyfikacji pod tym względem.

Wyżeł węgierski krótkowłosy to średniej długości pies myśliwski, który posiada bardzo mocny korpus i wyraźnie zarysowaną sylwetkę. Psy są stosunkowo lekko zbudowane, niemniej większą część ich ciała stanowią mięśnie. W związku z tym psy mogą poradzić sobie w każdym warunkach i są odporne na każdą pogodę.

Psy myśliwskie spełniają różnorodne zadania: tropią zwierzynę, wskazują ją myśliwemu i aportują po strzale.

Psy do towarzystwa Psy do towarzystwa pojawiły się wpierw na dworach królewskich, a dużo później w domach arystokracji, szlachty i mieszczaństwa. Wyróżniają się przeważnie małymi rozmiarami i łagodnym usposobieniem.


Psy pracujące Na całym świecie psy są szkolone do wykonywania różnych zadań np. do ciągnięcia sań, obrony posiadłości i inwentarza. W niektórych krajach same były traktowane jako żywy inwentarz, dostarczając mięsa i futer.


Psy pasterskie To kategoria psów mających długi rodowód, przez wiele wieków używanych do przeprowadzania i pilnowania stad, przede wszystkim owiec i bydła, ale czasem również saren czy nawet kurcząt. Mówi się, że dobry owczarek ma zdolność "hipnotyzowania" owiec wzrokiem, skłaniając je do spokojnego przemieszczania się po pastwiskach. Poszczególne rasy owczarków rozwijały się w wielu regionach, dlatego są tak bardzo zróżnicowane. To aktywne i inteligentne psy. Większość z nich wyróżnia się efektowną szatą.


Psy gończe To prawdopodobnie najstarsza kategoria ras, hodowanych do pościgu za zwierzyną. Zalicza się do nich najszybszych członków psiej rodziny, czyli eleganckie charty, takie jak saluki czy greyhound. Inne gończe, takie jak bloodhound, były selekcjonowane pod względem wytrzymałości. Te w większości krótkowłose psy kierują się w pościgu za zwierzyną węchem, a nie wzrokiem.


Terriery Użytkowe rasy, które rozwinęły się w Wielkiej Brytanii najbardziej intensywnie w ciągu ostatnich 125 lat. Większość terierów to nieduże, ale dzielne, odważne i wytrwałe psy, z natury ciekawskie. Bywają pierwszorzędnymi "szczurołapami". Mały wzrost pozwala im na wchodzenie do nory za zwierzyną, np. za lisami, które wypłaszają. Lisy stają się wtedy celem dla psów gończych. Teriery uwielbiają zwiedzać otoczenie i są dobrymi towarzyszami.


http://zapytaj.onet.pl/Category/010,001/2,23243570,Referat_o_psach_.html

Referat psy  
Referat psy  
Advertisement