Page 1


Zaujímavosti z domova i zo sveta Melanie C prišla do Prahy Praha/Bratislava (TASR) - Peter Aristone, slovenský spevák, skladateľ a muzikant, žijúci v Prahe, vydal v týchto dňoch prvý sólový albumom 19 Days In Tetbury. Predstavil ho v sobotu večer (22. 3.) na koncerte v pražskom Hard Rock Café. Do života ho uviedla Melanie C, členka známej anglickej dámskej skupiny Spice Girls. S ňou má na albume aj spoločný duet Cool As You. Album dostal názov podľa anglickej dediny, v ktorej sa tvoril dva roky pod dohľadom producenta Grega Havera. Účinkujú na ňom aj hviezdne osobnosti, akými sú Melanie C, členka skupiny Spice Girls, James Dean Bradfield, spevák a frontman skupiny Manic Street Preachers, či švédska speváčka Emma Ejwertz. Album ponúka 13 piesní a veľmi príjemnému duetu Cool As You už stihli Peter s Melanie C zrealizovať aj videoklip. Nakrúcal sa v Londýne vo štvrti Kensal Rise, režisérom je Holanďan Anton van der Linden. Melanie C nahrala v roku 1998 spolu s Bryanom Adamsom úspešný duet When You’re Gone, ktorý sa v anglickej singlovej hitparáde dostal na tretie miesto. Po dlhom čase teda ďalší duet, pritom pre ňu s neznámym spevákom. Zdroj: TASR Jakub Krako dostal ďalšiu medailu Prievidza (TASR) - Nielen o paralympiáde v Soči, tréningových podmienkach, príprave na preteky, ale i súkromnom živote rozprával na besede so žiakmi Základnej školy (ZŠ) na Ulici P. J. Šafárika v Prievidzi slovenský paralympionik Jakub Krako. Ten od prvákov na záver besedy dostal aj ďalšiu medailu. “Pre mňa bola prísť česť porozprávať deťom o zážitkoch a možno niekoho motivujem a keď bude slávny a bude hrať za NHL klub, tak si na mňa spomenie,” povedal pre TASR na margo pozvania na besedu Krako. Ako pokračoval, verí, že deti motivoval trošku k tej tvrdšej práci, ktorú šport vyžaduje. K niekoľkým medailám, ktoré má Krako doma, pribudla ďalšia, od prvákov. Je vyrobená z hliny a je na nej odtlačená detská ruka. “Prišla celkom trefná poznámka, že to mám za to štvrté miesto. Radujem sa z nej a niekde si ju vystavím medzi tie ostatné,” poznamenal Krako. Zámerom tejto návštevy Jakuba bolo podľa Ivany Sobotovej, pedagogičky zo ZŠ na Ulici P. J. Šafárika, motivovať žiakov k športu, čo je problém. “A hlavne máme tu veľa veľmi dobrých aktívnych športovcov, ktorým môže byť vzorom. Tiež, aby sa prezentovala viac paralympiáda, pretože málo o nej počuť,” podotkla. Zdroj: TASR

Máte otázku v oblasti stavebníctva a hľadáte odpoveď? Pomôže vám naša nová poradňa. V novej rubrike, ktorú sme pre našich čitateľov práve „odštartovali“ sa chceme zamerať na problematiku týkajúcu sa nášho každodenného života. Na základe podnetov od našich čitateľov chceme aj vám poradiť s problémamy, ktoré sa týkajú stavebníctva, bývania a domácností. Aj vás trápia zarosené okná, praskajúce steny, vlhké múry...? Ako si najlepšie poradiť, na to vám odpovie konateľ stavebnej spoločnosti COMDET s.r.o. p.Erich Malán. Z dlhoročnej praxe získala jeho spoločnosť poznatky, ktoré

Stavebná poradňa - Nová rubrika v novinách Na tomto mieste Vám budeme odpovedať na otázky, ako si najlepšie poradiť so stavebnými problémami. Preto neváhajte a svoje otázky posielajte e-mailom na adresu redakcia@trnavadnes.com

vám môžu pomôcť vyriešiť problémy v domácnosti. Svoje môžete posielať e-mailom na redakcia@trnavadnes.com. Vaše spolu s odpoveďami uverejníme rubrike.

mnohé otázky adresu otázky v tejto

Veríme, že touto poradňou pomôžeme mnohým zbaviť sa problémov a zároveň poradiť iným, akým chybám sa (v oblasti stavebníctva) vyhýbať. Takže začíname... Mám omietnutý byt, tenká vrstva jemnej omietky na panely. Chcel by som znova omietnuť steny, ako mám postupovať? Musím to všetko zoškrábať až na panel alebo môžem na starú omietku naniesť novú? Ďakujem Igor Čo sa týka nanášania omietok, je to na zváženie, hlavne v situácii, kedy je už staršia omietka na stene. Jestvuje totiž

mnoho druhov omietok, napríklad podľa postupu zhotovenia, podľa povrchovej úpravy, spôsobu nanášania, spôsobu omietania. Kvalita omietky vždy závisí od kvality vytvárania jednotlivých vrstiev, z ktorých sa omietka skladá. Je teda otázne, či máte informácie o použitej omietke, ktorú máte na stene, pretože tie by mali byť rozhodujúcim faktorom pre kúpu omietky, ktorú sa na stenu chystáte použiť. V praxi sa totiž stáva, že niektoré druhy omietok si spolu “nerozumejú” a výsledkom môže byť omietka, ktorá nebude dobre chytať alebo bude po nanesení odpadávať. Ideálne by preto bolo, aby vašu omietku zhodnotil odborník, ktorý by odporučil ďalší postup - a to buď pôvodnú omietku zoškrabať alebo na ňu naniesť novú omietku. p. Erich Malán. konateľ spoločnosti Comdet, s.r.o. ____________________________ (redakcia Trnava dnes)

Nové domčeky v Malženiciach sú dokončené. Sprístupnili aj vzorovo zariadený dom Malženice patria do spádovej oblasti obcí v okolí Trnavy, ktoré Trnavčanom, plánujúcim sťahovanie z mesta do vlastného rodinného domu, zvyčajne nechýbajú v hľadáčiku ich favorizovaných lokalít. Len devät kilometrov od Trnavy, s bezproblémou dopravnou dostupnosťou do mesta zo severovýchodu, rovnako aj hladké napojenie sa na obchvat a následnej na diaľnicu do Bratislavy bez potreby vchádzať do rannej špičky, patria medzi jasné pozitíva obce Malženice.

V pokojnej obci, položenej mimo hlavných dopravných ťahov, ponúka realitná kancelária NEOREAL novovybudované rodinné domy ako stvorené na pohodlný život na vidieku bez nutnosti starať sa o priveľký pozemok. “Stavebné práce sú ukončené, v krákom čase dôjde k terénnym úpravám okolia. Prvé domy sa začnú odovzdávať novým majiteľom už v najbližších dňoch,” informoval Michal Žitník z Neoreal.

Domčeky sa nachádzajú v centrálnej časti obce a ich úžitková plocha je 110 metrov štvorcových. Ďalších 20 m2 zaberá terasa. K rodinnému domu patrí pozemok s rozlohou 300 m2 pt. Domy sú k dispozícii v štádiu holodomu – so všetkými rozvodmi sietí, vnútornými omietkami a maľovkami, podlahovým vykurovaním v prízemí a radiátormi na poschodí. Majitelia nových domov majú možnosť parkovať pred svojou nehnuteľnosťou. Ku každému domu patrí aj jedno ďalšie parkovacie miesto. “V súčasnosti je predaných 7 z 12 domov, k dispozícii je posledných päť domov,” konkretizoval. Cena za novučičkú nehnuteľnosť so všetkým, čo sme spomenuli vyššie, je len 88 900 eur vrátane DPH. “Investor sprístupnil aj jeden zariadený vzorový dom, ktorý si môžu záujemcovia kedykoľvek prehliadnuť.”

“Kúpu domu je možné financovať aj prostredníctvom hypotekárneho úveru. Sprostredkovanie úveru je pre našich klientov samozrejmosťou,” konštatuje Michal Žitník z Neoreal. Znalecký posudok na dom získajú klienti v prípade financovania cez hypotekárny úver na náklady sprostredkovateľa.

“Investícia do rodinného domčeka v Malženiciach ponúka jedinečnú príležitosť vymeniť starší byt v Trnave za nový rodinný domček s menším doplatkom,” pripomína. Viac informácií získate na telefónnom čísle 0911 123 474 alebo na e-mailovej adrese neoreal@neoreal.sk. (reklamný článok)


Moja nová Toyota Testovací týždeĊ od 7. do 12. apríla Úĭastníci Testovacích dní Toyota budú zaradení do žrebovania o: 1. cenu – Toyota RAV4 s plnou nádržou na celý víkend zadarmo 2. cenu – Toyota Auris s plnou nádržou na celý víkend zadarmo 3. cenu – hodnotný balíĭek Toyota

Financovanie

na pätinky bez navýšenia!

Otestujte u nás nové modely na rok 2014

Motor-Car Trnava, s. r. o. Nitrianska cesta 28, 917 01 Trnava, e-mail: d.krsakova@motor-car.sk Autorizovaný predaj a servis tel.: 033/59 87 930, fax: 033/59 87 951, www.toyota-trnava.sk Zobrazenie vozidiel je len ilustratívne. Všetky dáta, údaje a zobrazenia sú urÌené len na informaÌné úÌely a táto prezentácia nie je ponukou, resp. návrhom na uzatvorenie zmluvy. Kombinovaná spotreba a emisie CO2: Toyota Yaris: 3,9 – 5,5 l/100 km, 104 – 127 g/km. Toyota Verso: 4,5 – 6,8 l/100 km, 119 – 169 g/km. Toyota Auris: 3,8 ƞ 6,1 l/100 km, 87 ƞ 140 g/km. Toyota RAV4: 4,9 – 7,3 l/100 km, 127 – 176 g/km. Údaje o spotrebe pohonných látok a o emisiách CO2 zodpovedajú záverom meraní podýa príslušných smerníc a nariadení EÚ alebo predpisov EHK. Uvedená ponuka financovania na pätinky bez navýšenia platí na skladové vozidlá a pri využití financovania cez Toyota Financial Services Slovakia. Viac informácií u autorizovaných partnerov.

Test_vikend_2014_215x135_MCT_SK.indd 1

27.3.2014 15:00:43


Zlodeji ukradli pri Bielom Kostole včelstvá. Majiteľ žiada o pomoc pri pátraní V noci z pondelka na utorok 25. marca došlo na Modranskej ceste medzi Trnavou a Bielym Kostolom ku krádeži včelstiev. Lokalita, kde sa nachádzali včelie úle, je situovaná na parcele pred potokom Parná na pravej strane v smere od Trnavy.

Na ľavej strane je záhradkárska osada a za potokom obytná zóna Parnas. “V nočných hodinách z pondelka na utorok musel z poľa vychádzať na cestu dodávkový, prípadne iný väčší automobil. Pravdepodobne mal zapojený príves. Pri hľadaní odcudzených včelstiev nám môže pomôcť akákoľvek informácia od vodičov, ktorí si v tomto čase všimli podozrivý automobil – typ, farbu, evidenčné číslo alebo čokoľvek iné,” žiada o pomoc pán Slámka. Prípadné informácie môžete poskytnúť na telefónne číslo 0908 121 314.

Nové komunikačné technológie vo Fakultnej nemocnici Trnava Na Urgentnom príjme Fakultnej nemocnice Trnava sú do praxe zavádzané nové komunikačné a informačné technológie. Vďaka projektu Bezpečný región - Zdravotníctvo, v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika - Česká republika, začne personál nemocnice využívať komunikačný systém, ktorý významne zjednoduší a zefektívni prípravu na prijatie pacienta a zlepší koordináciu procesov a ľudských zdrojov. Takýto systém začne Fakultná nemocnica Trnava používať ako prvé zdravotnícke zariadenie na Slovensku. Fakultná nemocnica Trnava je zdravotnícke zariadenie s veľkou spádovou oblasťou s rozsiahlou cestnou infraštruktúrou. Vzhľadom k týmto skutočnostiam je v nemocnici ošetrené aj množstvo účastníkov dopravných nehôd a pacientov s akútnym zdravotným stavom. Spolupráca s partnermi projektu (Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice u sv. Anny Brno, Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje) priniesla žiadaný výsledok - zavedenie digitálnej komunikácie s jasne definovaným tokom informácií a distribúciou pacientov. „Spustenie tejto technológie náš Urgentný príjem posúva o ďalší stupeň dopredu. Časť nemocnice, kde ide často o reálny boj o život, dostane systém, ktorý bude skracovať časy zostavenia zdravotníckych tímov a

Vážení čitatelia, nakoľko sa často na nás obraciate so svojimi problémami, či komentármi diania okolo nás, rozhodli sme sa vaše zaujímavé postrehy publikovať v našich novinách. Preto budeme radi keď sa s vašimi nápadmi, či postrehmi budete na nás aj naďalej obracať. Svoje príbehy píšte na mail: redakcia@trnavadnes.com

Nebezpečné prechádzky V poslednom čase prinášajú naše denníky hororové správy o nevysvetliteľných stretnutiach človeka so psom: štyri psy - vlčiaky napadli mladú ženu, ktorá ich sprevádzala na prechádzke, o Aničke, ktorú pripravil jej milovaný psík o štyri pršteky, o tigrovi, ktorý usmrtil svojho cvičiteľa a o 17 ročnej dievčine, ktorú napadli dva psy na Kalvárii v Trnave. Podobných príbehov v poslednej dobe akosi pribúda. Niektoré sa končia smrťou alebo s ťažkou ujmou na zdraví. Za pozadím často stojí človek a ten takto bagatelizuje: mne sa to stať nemôže, poznám svojho psa, ja mu plne dôverujem, nebojte sa ho, ešte nikomu neublížil, aj keď chodí po meste bez vôdzky a bez náhubku. Tieto jeho dôvody však neobstoja, čo dosvedčujú o nich hore uvedené príbehy, a ja k nim pridám ďalšie, ktoré som zažila v našom meste za posledné dva roky. Sú naozaj

skutočné, a pri spomienke na ne sprevádza ma pocit strachu a nedôvera ku všetkým štvornohým miláčikom, pre mňa sú ony nevyspytateľné. Môj prvý príbeh sa odohral v Ružovom parku: očami som hľadala pri chodníku v tráve dva lístky skorocelu na doplnenie herbáru. Nahla som sa k byline, už už som po nej siahla, keď od chrbta vyskočil na mňa pes. Po spamätaní sa hľadám očami majiteľa. Bola to akási tínedžerka, kráčajúca s nebeským pokojom, pohrúžená do nejakého “lili románu”. Zmohla som sa iba na otázku: “Kde má vás miláčik náhubok a vôdzku?” Jej agresívna odpoveď ma prebrala: “Tá vôdzka s náhubkom patrí vám”. Zabudla som jej v strese pripomenúť, že pri vstupe do parku je tabuľka s nápisom Vstup so psom zakázaný! Dejiskom druhého príbehu bol Park Janka

zabezpečí kvalitnejšiu prípravu na ošetrenie pacienta,“ povedal o inovácii Ing. Martin Tabaček, riaditeľ Fakultnej nemocnice Trnava. Cieľom je zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti s maximalizáciou naplnenia liečebných a personálnych kapacít. Systém odstráni komunikačné šumy a zabezpečí prítomnosť každého potrebného člena zdravotníckeho tímu. Využitie technológie spočíva tiež v lepšej koordinácii tímov v prípade mimoriadnych a krízových udalostí. Systém bude spustený v priebehu tohto roka. „V praxi nám posádka záchrannej služby ohlási zdravotný stav pacienta, ktorý smeruje na Urgentný príjem Fakultnej nemocnice Trnava. Následne lekár Kráľa. Na jeho konci ma raz premkla hrôza. Predo mnou bol velikánsky vlčiak s vyplazeným jazykom. Stojím ako socha, očami hľadám majiteľa, nikde ani živej duše. Nedýcham. Niekde som sa dočítala, že v takejto situácii platí nehýbať sa a vzpažiť, čakať a čakať. Vyslobodil ma až hlas jeho majiteľa “ku mne!”. Na ospravedlnenie zabudol. Tretí príbeh bol pre mňa desivejší. Na začiatku Bernolákovho parku vyrútili sa na mňa naraz až tri psiská - hybridy strednej veľkosti, a to bez náhubku. Obstali ma dookola s divovým štekotom. Vyslobodenie mi priniesli dvaja mladíci, psiská ma nechali na pokoji a zaútočili na nich. Mladíci vyskočili na lavičku a kopancami ich od seba odháňali. Na ich skučanie pribehla odkiaľsi ich majiteľka a použijúc surové invektívy sa rýchlo s nimi vzdialila. Predposledný príbeh je naozajstnou kuriozitou. Na Námestí SNP som chcela prejsť k budove polície, a tak si skrátiť cestu na rínok. Pri budove stojí muž s velikánskym psiskom, náhubok a vôdzka mu chýbajú. So širokým úsmevom na mňa kričí: “Ak ste spravodlivá, prejdite, môj pes spravodlivým neublíži, ak nie ste spravodlivá, dajte si radšej spiatočku”. A tom som aj urobila. Podľa mňa duševne nemocným

definuje jeho stav do nového systému. Ten automaticky zvolá všetkých členov personálu, ktorí sú dôležití pre zabezpečenie kvalitného ošetrenia pacienta,“ popísal činnosť technológie MUDr. Viliam Vadrna, MBA, primár Urgentného príjmu Fakultnej nemocnice Trnava. Hlavným cieľom projektu Bezpečný región - Zdravotníctvo je vytvorenie užšej spolupráce fakultných nemocníc Jihomoravského kraja Českej republiky a Trnavského kraja Slovenskej republiky. Zvyšovanie intenzity a kvality spolupráce môže v budúcnosti pomôcť napríklad aj pri riešení mimoriadnych udalostí väčšieho rozsahu, ktoré budú vyžadovať zapojenie oboch regiónov. (reklamný článok) alebo opitým nemožno psa zveriť. Končím svojím piatym príbehom, ktorý sa stal v Parku Janka Kráľa. Horúce poludnie ako sa na leto patrí, 28 st. C. Za zhrbeným starčekom, ktorý sa opieral o dve barly, s vyplazeným jazykom kráča nemecký vlčiak. Na moje upozornenie - vášmu psovi chýba náhubok a vôdzka, odvrkne: “ Nepotrebujem žiadne rady, kúpte si ich vy!” I napriek týmto prežitým traumatickým príbehom som na psíkov úplne nezanevrela, neprotestujem proti nim, ale proti ich spomínaným majiteľom, ktorí o nich neprejavujú dostatočnú pozornosť, žiadnu starostlivosť, chovajú ich častokrát v stiesnených podmienkach, v bytoch, často nerozumejú ich potrebám a nemajú o nich elementárne vedomosti. Končím slovami jedného múdreho človeka - napodiv zverolekára: “Žiaden pes, či malý či veľký, do bytu do bytovky nepatrí, pes túži po slobode, okrem toho je permanentným zdrojom alergénov, bez ohľadu na to, či je, alebo nie je kúpaný, a svojím štekotom vyrušuje všetkých bývajúcich, zdravých alebo chorých.” čitateľka Antónia Korcová Redakcia Trnavadnes nenesie zodpovednosť, ani neručí za pravdivosť prezentovaných informácií a názorov autora.


014 13kt trnavadnes  
Advertisement