Page 1


KÚSOK ÍRSKA NA KOLESÁCH: NAVŠTÍVTE JAMESON BUS! Milovníci írskej whiskey majú dôvod na radosť. Na Slovensko totiž už po druhý raz mieri unikátny JAMESON BUS, ktorý šťastlivcom v siedmich mestách prinesie neopakovateľný írsky zážitok. Buďte medzi nimi! Začínajúcu jeseň na Slovensku spestrí výnimočná návšteva priamo z Dublinu. Štýlový JAMESON BUS na svojej ceste po svete už po druhý raz neobíde ani krajinu pod Tatrami a prinesie k nám malú zážitkovú tour pre všetkých, ktorý v srdci nosia kúsok írskeho temperamentu. V špeciálne upravenom zeleno-striebornom autobuse, ktorý bude v týždni 23. – 29. septembra vždy na jeden deň odstavený v srdci siedmich slovenských miest sa pod vedením prezentátora Jameson pozvaní šťastlivci dozvedia viac o svojom obľúbenom pití, oddýchnu si v štýlovej loungovej atmosfére Jameson baru s otváracou strechou a

v neposlednom rade absolvujú profesionálne riadenú degustáciu jemnučkej írskej whiskey! „Pozvanie do JAMESON BUSu môžu priaznivci whiskey získať v každom regióne v niekoľkých vybraných podnikoch, ale aj súťažiť oň v regionálnych médiách. Ak teda budete mať kus príslovečného írskeho šťastia, k porcii Jamesonu sa vám možno ujde aj pozvánka na nezabudnuteľný írsky zážitok!“ pozýva Lenka Dzureková Petránková, manažérka značky Jameson na Slovensku. Tak neváhajte skúsiť svoje šťastie a zoznámte sa s írskym tajomstvom trojitej destilácie whiskey Jameson! Mimochodom, vedeli ste, že Jameson len nedávno otvoril brány svojho zväčšeného a modernizovaného domova? Čerstvo rozšírená destiléria v írskom mestečku Midleton ročne priláka viac ako 100 000 návštevníkov a teraz disponuje takmer dvojnásobnou kapacitou na výrobu najobľúbenejšej írskej whisky. Ak vás teda letmý dotyk Írska v JAMESON BUSe zaujme, viete, kam vás kroky zavedú na výlet najbližšie! (reklamný článok)

SÚŤAŽ: Vyhraj írsku degustáciu na kolesách! V snahe vyrobiť dokonalú whiskey bol John Jameson v roku 1780 odhodlaný vyskúšať naozaj čokoľvek. Ako prvý sa tak rozhodol destilovať ju nie dva, ale až trikrát. A práve vďaka tretej destilácii sa stala jeho whiskey dvakrát tak jemnou a absolútne dokonalou. Pýtate sa prečo nepokračoval? Nemyslite si, že štvrtú či piatu destiláciu nevyskúšal – no zistil, že práve trojitá destilácia prináša chuť, ktorá už nemôže byť lepšia. Odhaľte tajomstvo Johna Jamesona aj vy a zažite jedinečnú tour v JAMESON BUSe, ktorý túto jeseň navštívi aj Slovensko. Traja šťastlivci, ktorí správne zodpovedajú súťažnú otázku, získajú po dva lístky na nezabudnuteľnú prehliadku a 27. septembra 2013 na Trojičnom námestí v Trnave sa tak v unikátnom zelenom autobuse dozvedia viac o svojom obľúbenom pití, oddýchnu si v štýlovej atmosfére Jameson baru s otváracou strechou a v neposlednom rade absolvujú profesionálne riadenú degustáciu jemnučkej whiskey Jameson! Ďalší dvaja vyžrebovaní sa môžu tešiť na fľašu whiskey Jameson. Skúste svoje šťastie! Súťažná otázka: Z ktorej krajiny pochádza whiskey Jameson? a) Škótsko b) Írsko Odpovede posielajte na lenka.cepkova@mcc.sk do 25. Septembra 2013. Nezabudnite pridať svoje meno, adresu a tel. číslo.


Moja nová Toyota Testovací víkend 21. a 22. septembra

Využite výhodné financovanie na TRETINKY bez navýšenia!

Otestujte Toyotu u ná s! Najno vší modelový rad na tr

hu!

Motor-Car Trnava, s. r. o. Nitrianska cesta 28, 917 01 Trnava, e-mail: m.machac@motor-car.sk Autorizovaný predaj a servis tel.: 033/59 87 930, fax: 033/59 87 951, www.toyota-trnava.sk Ponuka platí na nové zákaznícke objednávky vybraných vozidiel na sklade do 7. 10. 2013 alebo do vypredania zásob. Ponuka Tretinky bez navýšenia platí pri financovaní prostredníctvom Toyota Financial Services Slovakia. Vstupný poplatok 3,5 % z financovanej sumy. SúÌasĤou ponuky je atraktívny balík poistenia za výhodných podmienok obsahujúci okrem povinného zmluvného poistenia aj poistenie finanÌnej straty GAP pri totálnej škode a odcudzení vozidla s náhradou spoluúÌasti a tiež havarijné poistenie s 0 % spoluúÌasĤou pri poškodení Ìelného skla. Viac informácií u predajcov Toyota. Kombinovaná spotreba a emisie CO2: Corolla: 4,1 – 6,0 l/100 km, 106 – 139 g/km. Auris: 3,8 – 6,2 l/100 km, 87 – 143 g/km. Verso: 4,9 – 6,8 l/100 km, 129 – 169 g/km. RAV4: 4,9 – 7,3 l/100 km, 127 – 176 g/km. Yaris: 3,5 l – 5,5 l/100 km, 79 – 127 g/km. Zobrazené vozidlá môžu maĤ prvky príplatkovej výbavy.

Testovaci_dny_Moje_MCT_215x135_SK.indd 1

5.9.2013 10:45:04


Zaujímavosti z domova i zo sveta Pocta Andrejovi Hlinkovi. Stretnutie Trnavčanov pri Pamätnej tabuli A. Hlinku na budove Spolku svätého Vojtecha, nazvané Pocta Andrejovi Hlinkovi, organizačne pripravuje Kresťanskodemokratické hnutie v Trnave pri príležitosti jeho narodenín. Hlinka bol na Valnom zhromaždení členov SSV v roku 1920 zvolený zajeho predsedu a túto funkciu zodpovedne vykonával až do úmrtia v r. 1938. Hlinka bol jednou z najvýznamnejších postáv našej novodobej histórie. V tomto roku sme si pripomenuli 150 výročie narodenia Otca národa. Stretnutie sa uskutoční vo štvrtok 26. sept. o 17 hod. na nádvorí SSV. Úvodné duchovné slovo povie ThLic. Daniel Dian, tajomník Výboru SSV. Vzťah Andreja Hlinku a Spolku sv. Vojtecha z historického pohľadu zhodnotí prof. PhDr. Milan Katuninec z Trnavskej univerzity, autor štúdie Dejiny Spolku svätého Vojtecha. Program pripravil a uvádza Bohumil Chmelík. Bardin sa pýta: “Načo sú Omsku takí hráči ako Blaťák, Baranka, Lassila?” Omsk (TASR) - Bývalý generálny manažér hokejistov Avangardu Omsk Anatolij Bardin si myslí, že s takým výberom hráčov, akých má, nemôže v KHL úspešne hrať o Gagarinov pohár. “Pozrite sa na terajšiu zostavu,” citoval aallhockey.ru Bardina. “Doplňovalo sa z toho, čo zostalo. Do Omska prišli hráči, ktorých nechcela prvá osmička klubov KHL. Ako teda môžu dôjsť do finále? Sú tu len štyria hráči vysokej triedy. No veľké hviezdy zostávajú v NHL.” Bardin si zároveň nemyslí, že príchod Teemu Lassilu je vina trénera Matikainena. “Načo je tu?,” pýta sa Bardin a ďalej pokračuje: “Je generálny manažér, ten má za všetko zodpovedať. Tu sú vinní tréneri, tam vedenie. A generálny manažér zostane čistý. Komu sú potrební takí legionári ako Blaťák, Baranka? Pre koho je dôležitý Lassila? S takouto zostavou sa môže Omsk dostať maximálne do druhého kola play off. Aby ste ma rozumeli, nechcem nikoho obviniť.” Anatolij Bardin sa taktiež vyjadril k angažovaniu Miloša Říhu. “Prečo si myslíte, že Říha jetoptrénerom? V čom je jeho pripravenosť? Áno, Říha zdvihol Spartak, Atlant. On ale pripravoval mužstvo dlhodobo. Ak teraz neuvoľníme cestu mládeži, tak sa už tretí rok nedostane do základnej zostavy. Tieto deti sa tak rýchlo stanú nepotrebnými. Rozutekajú sa, stratia formu a skončia s hokejom. Je mi ľúto Picvarkina, aj Kalinina. Nikitin s nimi pracoval dva roky. A čo oni teraz hrajú? Čím sa zaoberajú? Toto neviem pochopiť.” Zdroj: TASR

Petshop – pravidelné odblšenie a odčervenie ako súčasť života psa Po tretí krát v tomto roku vám prinášame rubriku Petshop – poradňa. Do rubriky sa môžu zapojiť s otázkami všetci čitatelia, ktorý svoje otázky ohľadne chovu psíkov buď prinesú osobne do Petshopu na Jeruzalemskej 44 v Trnave, alebo pošlú e-mailom na info@petshop.eu.sk ( www.petshop.eu.sk ). Radiť vám bude Mikuláš Santner, majiteľ Petshopu a dlhodobý chovateľ a milovník psíkov. Ako tretiu tému sme vybrali tému odblšenie a odčervenie: Petshop nie sú len kynologické potreby, predaj krmív a doplnkov, ale je to aj salón psej krásy a hotel pre psov. V salóne psej krásy sa postaráme o vášho psíka. Dnes je už trendom, že ľudia psíkov doma nekúpu, ale prídu si ho pravidelne okúpať do salónu. Tiež okrem strihania a trimovania srsti striháme nehty, vytrhávame chĺpky z uší a čistíme uši. Starostlivosť o vášho psíka zahŕňa kvalitnú zahraničnú špecializovanú psiu kozmetiku a nástroje na úpravu srsti. Istú časť a radu tejto kozmetiky si samozrejme zákazníci môžu aj priamo u nás zakúpiť a psíka si okúpať a vyčesať aj doma. Ani si neviete predstaviť aký je rozdiel česať psíka so špeciálnou kefou a s obyčajnou. Tiež je obrovský rozdiel ak je psík ostrihaný špeciálnou profesionálnou mašinkou a rôznymi nádstavcami. Strihací strojček ktorý používame je Rolls Royce medzi strojčekmi.

Snažíme sa vyjsť zákazníkov v ústrety a držať vysokú kvalitu poskytovaných služieb za skutočne najnižšie ceny na Slovensku medzi renomovanými strihacími salónmi. (Samozrejme neporovnávame sa s garážovými a podomovými Mikuláš Santner strihačmi). Skoro som odpadol, keď som si pozrel stránky salónov z iných miest. Je bežná cena 15 eur za strihanie a 25 za kompletnú úpravu. U nás je bežná cena o 30-40 % nižšia ako v iných mestách. Troška sme asi zaspali keď sa ceny zvyšovali. Ale vráťme sa k úprave. U nás v salóne poskytujeme aj služby odblšenia a mechanického aj antiparazitného odstránenia kliešťov. Je milná predstava, že blchy v zime nie sú. Práve toto je obdobie keď sa potrebujú schovať do teplého kožucha. Preto je lepšie psíka strihať aj v zime a radšej ho teplo obliekať. Je dobré aj na jeseň a v zime používať pipety proti blchám a kliešťom, ktoré sa dajú u nás zakúpiť. Tiež si veľa z nás neuvedomuje, že ak má psík blchy (a to nemusí byť zanedbaný psík), tak automaticky je ďaleko väčšia pravdepodobnosť, že bude mať aj iné

parazity /napr. hlísty, škrkavky, či pásomnice/. Blchy väčšinou tieto parazity prenášajú do krvi zvierat. Preto je veľmi potrebné psíka pravidelne odčervovať a odblšovať. Samozrejme ak je psík napadnutý blchami, musíme si uvedomiť, že tie kladú vajíčka a preto musíme dezinfikovať aj jeho pelech a prostredie v ktorom sa pohybuje. Nato máme tiež špeciálne prostriedky, ktoré sa dajú u nás zakúpiť. Čiže ak je psík zablšený a je väčšie riziko aj iných parazitov, treba si uvedomiť, že psík s nami žije v domácnosti a môže tieto parazity na nás prenášať. Preto je veľmi dôležité pravidelne odčervovať aj ľudských členov domácnosti a to hlavne deti. Tešíme sa na vašu návštevu v našom strihacom salóne, kde vám radi poradíme. (reklamný článok)

V Borovej bude Slovenský pohár v cyklokrose V nedeľu 29. septembra odštartuje pretekmi v obci Borová cyklokrosová sezóna. Prvé kolo Slovenského pohára organizuje CK Olympik Trnava. Podujatie začne o 12.15 hodine náborom mladých nádejí, hlavné preteky majú naplánovaný štart o 13. hodine. Organizátori pozývajú sledovať súboje najlepších slovenských

cyklokrosárov aj širokú verejnosť. Vybraná trasa pretekov sa nachádza na asfaltových aj trávnatých povrchoch priamo v Borovej. Trnavský CK Olympik bude organizátorom aj 11. kola Slovenského pohára, ktoré sa uskutoční 24. novembra na tratiach v areáli Slávie Trnava. (pok)

Región Tirnavia láka turistov do vínnych pivníc Trnava (TASR) - Tirnavia – región svetových vín je slogan, ktorým turistická organizácia Trnava Tourism propaguje od tohtoročnej jesene regionálne vinárstvo a vína. Jej partneri, ktorými sú vinárske obce ako Suchá nad Parnou, Ružindol či Smolenice a vinárstva z okolia Trnavy, vyskladali do ponuky zaujímavé vinárske produkty. Od septembra do konca novembra ponúka víkendové balíky, v sobotu dopoludnia spojené s prehliadkou historického centra Trnavy, vrátane návštevy pôvodných stredovekých vínnych pivníc s degustáciou a popoludní s návštevou dvoch z vinárstiev. TASR o tom informovala výkonná riaditeľka Oblastného združenia cestovného ruchuTrnava Tourism Petra Blažejová. “Tirnaviu možno spoznávať na jeseň aj počas nedele. Špeciálna kombinácia atrakcií zo Smoleníc je obsiahnutá v Nedeľnom smolenickom balíku. V ňom na turistov čaká návšteva miestneho múzea a Smolenického zámku so sprievodcom, ale aj prehliadka výrobne medoviny,” uviedla Blažejová. Dodala,

že vinárstvo a vinohradníctvo má v tejto oblasti hlboké korene. Trnava sa stala v 13. storočí slobodným kráľovským mestom aj vďaka už vtedy vysoko rozvinutému obchodu a remeslu s vínom. “V stredoveku Trnavčania vlastnili vinice v Modre alebo Pezinku, víno sa vyvážalo do Poľska, Sliezka, na Moravu, oblasť patrila k najväčším vinársko-vinohradníckym centrám v Uhorsku. Z tohto obdobia je Zdroj: TASR Trnava celá podpivničená. Z blízkej Suchej nad Parnou zase pochádza autor románu že slovenské víno je svetové. Rozhodli sme sa Červené víno – František Hečko,” uviedla. K tieto skvelé výsledky slovenských vinárstiev bohatej a zaujímavej histórii v spojení s vínom dostať viac do popredia. Slovensko ako malá sa pridávajú aj súčasné výsledky vinárstiev. krajina má byť v tomto smere naozaj na čo Práve niekoľko vinárstiev z Trnavy a okolia patrí hrdé. Bola by škoda to neukázať obyvateľom aj po májovej svetovej vinárskej súťaži - Concours z ostatných nevinárskych kútov Slovenska, čo mondial de Bruxelles, ktorá sa konala v všetko sa za slovenskými vínami a vinárstvami tomto roku v Bratislave, k nositeľom zlatých ukrýva,” povedal Jozef Stanko z vinárstva Víno a strieborných medailí medzi svetovou špičkou Mrva&Stanko, ktoré je jedným z hlavných a konkurenciou z Talianska, Francúzska či partnerov projektu. Španielska. “Región Trnava sa hlási k poznaniu, Zdroj: TASR


Zaujímavosti z domova i zo sveta Košickí bezdomovci si zahrali futbal s bývalými provoligistami Košice (TASR) - K prekonávaniu predsudkov prostredníctvom športu prispel futbalový turnaj v Košiciach za účasti bezdomovcov, mestských policajtov, rómskeho komunitného centra a stredoškolských študentov. V úvode 6. ročníka charitatívneho podujatia v Športovo-zábavnom areáli na Alejovej ulici nastúpili proti sebe bezdomovci a bývalí prvoligoví košickí futbalisti. Myšlienkou akcie Odkopnime predsudky, futbal spája je podporiť športový talent ľudí bez domova, ako aj priblížiť komunity, ktoré majú k sebe v bežnom živote dosť ďaleko. “Chceme zapájať do tohto športového podujatia širokú verejnosť pre pochopenie, že aj ľudia s neľahkým osudom, ako sú ľudia bez domova, majú talent a sú schopní ho zužitkovať,” uviedla pre TASR vedúca Charitného domu sv. Alžbety Soňa Hlaváčová. V otváracom zápase vyhrali futbaloví internacionáli nad bezdomovcami v pomere 5-3. V turnaji nastúpilo proti sebe ďalších šesť družstiev. Okrem klientov útulku na Bosákovej ulici boli medzi nimi rómske komunitné centrum z Lipian (okr. Sabinov), košickí mestskí policajti či stredné školy. Akciu pred rokmi inicioval bývalý klient charity a predtým aktívny futbalista Karol Sabadoš. Zdroj: TASR Bojnický zámok bude opäť patriť rytierom Bojnice (TASR) - Tradičné výchovnovzdelávacie podujatie Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Bojnice Rytierske dni opäť ponúkne zaujímavý príbeh odohrávajúci sa v komnatách v zámku v Bojniciach a súťaže pre malých návštevníkov. Rytierske dni budú na zámku prebiehať v dňoch 26. až 29. septembra. O podujatí TASR informovala Dáša Michalcová zo SNM-Múzea Bojnice. Návštevníci, či už malí alebo veľkí sa môžu dozvedieť veľa zaujímavostí zo života rytierov, ale tiež kto sa mohol stať rytierom. “Lektori múzea sa budú usilovať oživiť postavy rytierov z dávnej minulosti prostredníctvom rozprávkových príbehov. V zámockých komnatách čaká tento rok rytier Lancelot, ale aj zámocký šašo, ktorý chce byť tiež pasovaný za rytiera,” priblížila podujatie Michalcová. Počas prehliadky si malí návštevníci budú môcť vyskúšať aj rôzne súťaže a toho najšikovnejšieho na záver prehliadky pasuje kráľ s kráľovnou za rytiera, pričom mu zároveň odovzdajú aj pasovaciu listinu. Zdroj: TASR

Aj vy môžete pomôcť nevidiacim Ceruzka s bielou tuhou – pre niekoho nepraktická vec, pre iného dôležitý symbol, ktorý ukazuje cestu v tme. Zoznámte sa s Bielou pastelkou. Zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska od roku 2002. Jej hlavným cieľom je pomôcť ľuďom s ťažkým zrakovým postihnutím viesť plnohodnotný život, v ktorom môžu študovať, pracovať, športovať, mať rodinu a priateľov. Biela pastelka pomáha nevidiacim vrátiť sa do života, a to doslova: vďaka jej výnosu môžu odborníci bezplatne poskytovať poradenstvo pri vyrovnávaní sa s postihnutím, pomáhajú nevidiacim a slabozrakým pri výbere pomôcok, učia ich chodiť s bielou palicou či pracovať na počítači, ktorý hovorí. Pomáhajú tiež blízkym ľudí so zrakovým postihnutím, ktorí chcú byť čo najústretovejší,

no nevedia, ako na to. V stredu 25. septembra sa k pomoci ľuďom, ktorí prichádzajú o zrak postupne, nevidia od narodenia alebo sa vo večnom šere ocitli po autonehode, môžete pridať aj vy. Stačí, ak si od dobrovoľníkov v uliciach, ktorí budú oblečení v tričkách s nápisom Biela pastelka a v rukách ponesú zapečatenú pokladničku, kúpite spinku s vyobrazením ceruzky za symbolické 1 €. Pomôcť však môžete už teraz poslaním SMS správy v hodnote 2 € na číslo 820 alebo ľubovoľným vkladom na účet číslo 4030016212/3100 až do konca roka. Vďaka vašim príspevkom môžeme nevidiacim a slabozrakým na celom Slovensku pomáhať priamo u nich doma. Naučíme ich čítať a písať Braillovo písmo či navariť pre seba a svojich blízkych bez pomoci zraku. Biela pastelka chce upozorniť na ťažkosti, s ktorými sa

slabozrakí a nevidiaci denne stretávajú, a na predsudky, s ktorými musia bojovať. Dajte v stredu 25. septembra najavo svoju podporu ľuďom so zrakovým postihnutím pripnutím spinky. Ďakujeme! Zbierka sa koná pod záštitou Mariána Geišberga. www.bielapastelka.sk (reklamný článok)

Starostovia volajú po zlepšení a vyššom záujme v regiónoch Topoľčany - Mestá a obce v regióne západného Slovenska by najviac potrebovali opravu ciest a chodníkov. Vyplýva to z odpovedí starostov a primátorov, ktorí poskytli svoje odpovede spoločnosti Pivovary Topvar. Tá pod názvom Prilož Topvar k dielu iniciuje projekt na zlepšenie kvality života v regiónoch, ktorým dáva občanom západného Slovenska možnosť získať prostriedky na dobré nápady. V rámci projektu Prilož Topvar k dielu sa značka Topvar obrátila na zástupcov miestnej samosprávy takmer šesťsto obcí s otázkami týkajúcimi sa potreby zlepšenia života v obciach a mestách, ako aj ochoty zapojenia sa občanov do revitalizačných prác. Celkovo z odpovedí vyplýva, že starostovia a primátori sú presvedčení, že v ich obci žijú ľudia, ktorí sa zaujímajú o dianie vo svojom okolí. Obce trápia najmä nekvalitné chodníky, stav športovísk a nedostatok upravenej zelene Až 60% starostov a primátorov sa zhodlo na tom, že pomoc je potrebná najviac pri zlepšení stavu chodníkov a ciest. Druhou

najčastejšie spomínanou oblasťou je nedostatok zelene a stav lavičiek na verejných priestranstvách. O tom, že k životu slovenských obcí patrí šport, najmä futbal, ale aj iné aktívne využívanie voľného času, svedčí skutočnosť, že stav športovísk a technické vybavenie existujúcich hráčskych či diváckych zón patrili medzi tretie najčastejšie oblasti, kde vidia starostovia najväčší priestor na zlepšenie. Práve na ne môžu získať obyvatelia západného Slovenska potrebné financie, ak do 30. septembra pošlú svoje nápady na zlepšenie prostredníctvom predpísaného formuláru elektronicky na adresu tnn@trencianskanadacia .sk. Prihlasovací formulár nájdu na www.topvar.sk. „Na prihlásené projekty venujeme 1 cent z každej predanej fľaše a plechovky piva značky Topvar vo vybraných predajniach v septembri a októbri,“ uviedla Naďa Kasalová, brand manager značky Topvar. Regióny sú na prácu dobrovoľníkov pripravené Podmienkou na získanie financií je, aby sa prihlasovateľ projektu zapojil do jeho realizácie osobne a spolu s ním ešte

minimálne ďalšie dve osoby. Hoci viac ako tretina oslovených starostov a primátorov nemá zatiaľ veľmi dobrú skúsenosť s aktívnym zapájaním sa obyvateľov do aktivít na zlepšenie života v obciach, až takmer 90% z nich verí, že v ich obci žijú obyvatelia, ktorí sú ochotní venovať svoj voľný čas dobrovoľníckej práci. Obdobnú skúsenosť má Trenčianska nadácia, ktorá je partnerom projektu Prilož Topvar k dielu. Ak uviedla jej správkyňa RNDr. Alena Karasová: „Dlhodobo podporujeme verejnoprospešné aktivity jednotlivcov i mimovládnych organizácií. V obciach, v ktorých sme mali možnosť realizovať naše programy, máme veľmi dobré skúsenosti, je veľa aktívnych ľudí, často neorganizovaných do formálnych spoločenstiev, ktorí chcú pre svoje okolie niečo konkrétne a užitočné urobiť.“ Nápady, ktoré obyvatelia západoslovenského regiónu vidia ako najprínosnejšie pre svoju obec, stačí prihlásiť do 30. septembra. Všetky informácie o projekte nájdu na www.topvar.sk. (reklamný článok)


Zaujímavosti z domova i zo sveta Kopeckého potešil príchod brankára Thomasa: “Perfektne k nám zapadne” Sunrise (TASR) - Slovenského útočníka v službách Floridy Tomáša Kopeckého potešil príchod brankára Tima Thomasa do mužstva Panthers. Skúsený americký veterán, ktorý si dal od hokeja rok oddych, prijal pozvánku do kempu “panterov”, kde sa bude snažiť vybojovať zmluvu na novú sezónu a oživiť svoju kariéru v NHL. “Viackrát som už proti nemu nastúpil. Pamätám si ho zo zápasov s Bostonom ako veľmi súťaživého chlapíka, ktorý sa koncentruje na každú jednu strelu. Myslíte si, že ste ho už prekonali, no on sa dokáže zakaždým rýchlo vrátiť späť do pozície a spraviť neuveriteľný zákrok. Ťažko sa mu dávajú góly,” vyjadril sa Kopecký na adresu 39-ročného brankára. Thomas v minulosti dvakrát získal Vezinovu trofej pre najlepšieho brankára NHL a v drese Bruins dobyl spoločne so Zdenom Chárom aj slávny Stanleyho pohár. “Je to určite víťazný typ. Keď som sa o ňom rozprával so Zdenom, tak mi potvrdil, že je veľmi súťaživý i na tréningoch a spoluhráčov robí lepšími. Keď má formu, patrí medzi top svetových brankárov. Uvidíme, ako sa mu bude dariť v príprave. Som si istý, že dychtivo túži po hokeji a chce opäť chytať. Myslím si, že je to veterán, ktorý perfektne zapadne do nášho mužstva,” dodal slovenský hokejista pre portál Panther Parkway. Zdroj: TASR Nový Zéland: Do kohútikov v dome zaviedol bratovi miesto vody pivo Wellington (TASR) - Pre niekoho by mohol byť žart, ktorý vyviedol novozélandský stavbár svojmu bratovi, uskutočnením snu. Keď bol Russell Brown z Aucklandu na celý deň preč, jeho brat Sean s pomocou priateľov sa mu vkradol do domu a urobil tam zopár úprav na vodoinštalácii. Zo všetkých kohútikov v dome, vrátane sprchy, po ich odchode tieklo namiesto vody studené pivo zo sudov pod budovou. V celom dome rozmiestnil skryté kamery, aby zachytil prekvapenie brata, keď uvidí obľúbený mok tiecť z kuchynského vodovodného kohútika. Videoklip z tohto žartu videlo na YouTube od pondelka 16. septembra už vyše milióna záujemcov. Na akcii sa podieľal novozélandský pivovar Tui, informovala agentúra DPA. Zdroj: TASR

Najzadlženejšími krajmi sú Trnavský a Trenčiansky Bratislava (TASR) - Dlh Trnavského a Trenčianskeho samosprávneho kraja nie je ďaleko od úrovne 60 percent bežných príjmov predchádzajúceho roka, čo znamená, že sú blízko hranice, pri ktorej by podľa zákona už nemali mať možnosť prijať ďalšie úvery. Upozornil na to inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO. “Navyše, od roku 2015 bude platiť úprava, podľa ktorej budú v prípade prekročenia limitu platiť aj pokutu vo výške 5 percent z dlhu presahujúceho povolenú 60-percentnú hranicu. Zadlženie týchto žúp je varovným signálom, že budú musieť v najbližšom období zlepšiť svoje hospodárenie,” zdôraznil analytik Matej Tunega, ktorý spolupracuje s inštitútom INEKO. V rebríčku vyšších územných celkov (VÚC) podľa zadlženosti nasledujú za trnavským (53,9 percenta) a trenčianskym VÚC (49,2 percenta) postupne bratislavský (38,9 percenta), košický (30,5 percenta), žilinský (29,4 percenta), nitriansky (27,7 percenta), prešovský (26,9 percenta) a banskobystrický VÚC (25,1 percenta). Podľa analytika nie je možné vylúčiť, že niektoré samosprávy svoje dlhy skrývajú napríklad ich prenesením na svoje organizácie, dcérske spoločnosti či iné súkromné spoločnosti (napr. cez PPP projekty) alebo tiež cez tzv. dodávateľské úvery. V záujme zistiť čo najobjektívnejší obraz o hospodárení VÚC sleduje INEKO popri zákonnom dlhovom kritériu aj iné ukazovatele, ktoré vstupujú do hodnotenia celkového finančného zdravia. Spomedzi všetkých samosprávnych krajov mali v tomto ukazovateli najlepšie ohodnotenie prešovský (+1,84), nitriansky (+1,65), bratislavský (+1,23) a žilinský VÚC (+1,10). “Keďže dosiahli skóre vyššie ako

+1, možno ich označiť ako VÚC s dobrým finančným zdravím,” povedal Tunega. Ďalšie štyri kraje (Košický, Trnavský, Trenčiansky a Banskobystrický) dosiahli síce kladné skóre, avšak nižšie ako +1, čo ich zaraďuje do kategórie dostatočného finančného zdravia, kde hrozí nižšia finančná stabilita a potenciálne problémy do budúcnosti. “V roku 2012 VÚC nemali problémy s plnením zákonného kritéria, podľa ktorého by dlhová služba (splátky istiny a úrokov) nemala presiahnuť 25 percent skutočných bežných príjmov predchádzajúceho rozpočtového roka. Všetky kraje dosiahli hodnoty nižšie ako 5 percent,” upozornil analytik. Naopak, vzhľadom na relatívnu prísnosť nulovej tolerancie zákonného kritéria na záväzky aspoň 60 dní po lehote splatnosti, mali k 31.12.2012 problémy s jeho splnením až štyri z ôsmich krajov. Až tri z týchto štyroch VÚC však zaznamenali hodnoty na úrovni medzi 0 a 0,1 percenta, čo možno podľa INEKO označiť za relatívne nízky podiel, ktorý môže nastať napríklad v dôsledku toho, že VÚC je síce dostatočne solventný, avšak odmieta uznať oprávnenosť niektorého záväzku. Vyššiu hodnotu zaznamenal iba Banskobystrický kraj (1,98 percenta). Ideálne plnia kritérium bratislavský, trnavský, nitriansky a prešovský VÚC (0,00 percenta). Trenčiansky VÚC nedosiahol síce úplne nulovú hodnotu, avšak menšiu ako 0,001 percenta. Ku koncu minulého roka dosiahli vysoké úrovne okamžitej likvidity bratislavský, trnavský, nitriansky, žilinský a prešovský VÚC. “Kým u posledných štyroch sa hodnoty pohybovali v rozmedzí 165 až 175 percent, v bratislavskom VÚC to bolo dokonca až 315 percent,” podotkol analytik. Uspokojivé hodnoty mali aj

trenčiansky (88 percent) a košický VÚC (80 percent). V prípade banskobystrického VÚC to však bolo iba 18 percent. Dosiahnutú hodnotu banskobystrického VÚC možno podľa INEKO interpretovať tak, že by ku koncu roka 2012 dokázali okamžite uhradiť z prostriedkov na svojich finančných účtoch iba menej ako pätinu svojich krátkodobých záväzkov. V roku 2012 dosiahli takmer všetky VÚC kladnú bilanciu bežného účtu. Najlepšie hodnoty zaznamenali bratislavský (+6,8 percenta), žilinský (+6,5 percenta) a trenčiansky VÚC (+5,0 percenta). Jediným krajom so zápornou bilanciou bežného účtu bol košický VÚC (-0,6 percenta) – uvedený schodok však mal v prípade košického VÚC ojedinelý charakter, a teda sa zdá, že nesignalizuje problém v hospodárení. Bilancia bežného účtu sleduje ako VÚC dokáže vykrývať svoje bežné výdavky z bežných príjmov (t.j. prevažne z daňových a nedaňových príjmov). Základná bilancia zahŕňa okrem bežného aj kapitálový účet VÚC a ponúka tak širší pohľad na ich hospodárenie. “Samosprávy v nej dosahujú typicky horšie výsledky ako v samotnej bilancii bežných účtov. Dôvodom je, že kapitálové výdavky samospráv poväčšine výrazne prevyšujú kapitálové príjmy, a tak kapitálové účty samospráv zvyknú ťahať ich základné bilancie smerom nadol,” objasnil analytik. V roku 2012 dosiahli kladnú základnú bilanciu tri z ôsmich VÚC, zápornú päť. Kladnú základnú bilanciu mali žilinský (+2,4 percenta), nitriansky (+2,3 percenta) a trnavský VÚC (+0,9 percenta). Naopak, najväčší spoločný deficit bežného a kapitálového účtu mali v košickom VÚC (-5,1 percenta). Zdroj: TASR

Na konci septembra a októbra zastaví PSA Peugeot Citroën výrobu Trnava (TASR) – Trnavský závod PSA Peugeot Citroën Slovakia plánuje v závere septembra a v závere októbra zastaviť na jeden týždeň výrobu. Dôvodom je znížený dopyt po automobiloch. Hovorca Peter Švec pre TASR uviedol, že opatrenie nie je neočakávané. “Záver roka je vždy náročnejší ako jeho prvá polovica,” povedal Švec. Automobilka v Trnave však podľa jeho vyjadrenia celkovo vyprodukuje, tak ako naplánovala, viac vozidiel ako v roku 2012. “Vlani to bolo celkovo 215.000 kusov, konkrétne čísla na rok 2013 však vopred nezverejníme,” dodal Švec. Pôjde podľa neho zhruba o 6-% medziročný rast produkcie, čo bude znamenať rekordný objem výroby od začiatku produkcie výrobného centra. Podľa

hovorcu odmeňovanie pracovníkov pri zastavení výroby, na ktorú upozornili Hospodárske noviny, je vecou kolektívnej zmluvy, ktorú uzatvorilo vedenie s odbormi. “K detailom Zdroj: TASR sa nebudeme vyjadrovať,” povedal Švec. Automobilka PSA Peugeot Citroën Slovakia sa podľa jeho slov pri rokovaniach o kolektívnej zmluve v rámci témy organizácie pracovného času aj napriek nepriaznivým ekonomickým podmienkam zaviazala udržať tri pracovné zmeny v priebehu najbližších dvoch rokov,

ako aj naďalej aplikovať pre zamestnancov pracovné zmluvy na dobu neurčitú a využívať nové Konto pracovného času, ktoré chráni príjem zamestnancov a zároveň flexibilne reaguje na potreby vyvolané automobilovým trhom. Zdroj: TASR


2,99

4,99

4,99

14,99

10,90

10,90

10,90

29,90

7,97

2,99

12,90

2,99

12,90

2,99

9,90

10,90

4,99

2,99

9,90

10,90

2,99

4,99

29,84

9,99

9,99

2,99

2,99

4,99

12,90

4,99

11,90

4,99

3,49

0,99

3,99

3,49

2,50

0,99

4,99

11,90

11,90

19,90

3,99

2,50

22,71

5,99

7,99

1,99

3,99

2,50

4,99

2,50

11,99

1,99

13,90

3,99

12,90 6,90

2,99

14,00

11,90

2,99

1 kus =

44,00

2,99

14,99

4,99

14,90

4,99

10,99

3,99

12,90

3,99

14,90

3,99

9,90

15,90

3,99

5,99

12,90

12,90

3,50

10,90

3,50

5,99

46,90 55,00

14,99

19,99

NOVÁ PREDAJŇA

33,00

9,99

013 38kt trnavadnes  
013 38kt trnavadnes  
Advertisement