Page 1

BUGGYRA jde do boje VRŠECKÉHO světová maxima JOCHEN HAHN: Malý, velký trucker (1)


obsah

Jedeme dál… To, co jsme předpokládali, se stalo realitou. Truck Racing Magazine, jediný evropský magazín specializovaný na závody tahačů, přichází po deseti letech tištěné verze s verzí internetovou. Vysvětlení tohoto redakčního počinu je velmi snadné, tímto krokem jsme reagovali na sílící přání většiny čtenářské obce. Navíc pro elektronickou verzi hovoří pádné argumenty. Od dnešního dne již není Truck Racing Magazine závislý na distribuční síti a stane se tak velmi snadno dostupným pro prakticky všechny fanoušky truck racingu. Na rozdíl od předchozích deseti let bude TRM vycházet dvakrát do měsíce, což garantuje schopnost včasné reakce na veškeré aktuální dění, zejména na jednotlivé závody evropského šampionátu. A nelze polemizovat nad tím, že budoucnost patří internetu. Takže jedeme dál. Petr Bošnakov (šéfredaktor)

3 Buggyra jde do boje Po světových rekordech na letmý a pevný kilometr se roudnická stáj odhodlala k útoku na tři rychlostně-vytrvalostní maxima. Druhou sobotu měsíce dubna se David Vršecký pokusí na okruhu Dekra překonat světové rekordy na 100 km, 100 mil a v hodinovce. 5 David neví, co je nuda! Dvojnásobný mistr starého kontinentu, držitel stejného počtu světových rekordů a konstruktér v jedné osobě David Vršecký patří do kategorie našich úspěšných, byť hyperaktivních spoluobčanů. Proto obdivuje ty, co se umí nudit. 7 Vršeckého světová maxima I v truckracingu platí, že je opakování matkou moudrosti. U příležitosti blížících se Vršeckého pokusů o překonání tří světových rekordů, nebude od věci připomenout předchozí úspěšné počiny roudnického truckera. 9 TRM Střípky Vše, co byste mohli vědět o závodech tahačů 10 Crash, bum, bang Přestože se jedná o nadmíru kontaktní motoristickou disciplínu, nebyla v závodech tahačů doposud zaznamenaná jediná smrtelná kolize. Truckerům se rovněž vyhýbají těžké úrazy. To však neznamená, že by v závodech nedocházelo k akcím, při kterých tuhne krev v žilách.

5

13 Zlaté volanty v rukách truckerů Třetí muž loňského šampionátu Adam Lacko se letos těšil ze zisku Zlatého volantu. Ani další čeští truckeři se v minulosti v nejprestižnější domácí motoristické anketě neztratili. 14 Jochen Hahn: Malý, velký trucker (1) Ještě před pár lety to vypadalo na konec kariéry. Dnes má Jochen Hahn na svém kontě dva tituly mistra starého kontinentu a podle všeho zdaleka neřekl poslední slovo. 17 Škatule, škatule První velký přestup nové sezóny je od konce února realitou. Šampión Östreich vymění Renault za MAN. I v závodech tahačů pak platí, že existují přestupy mimořádně povedené, i takové, které se zdařily méně 19 TRM Střípky Vše, co byste mohli vědět o závodech tahačů 20 Ukázaná platí Pobyt na stupních potěší. Poháry ještě více. Truck racing je ovšem v první řadě o sběratelích bodů. Čím více, tím lépe.

10 14


BUGGYRA jde do boje PŘESTOŽE ROUDNICKÁ STÁJ BUGGYRA V POSLEDNÍCH TŘECH SEZÓNÁCH NENAVÁZALA NA VÍTĚZNÉ ŽNĚ Z LET PŘEDCHOZÍCH, NEDOSTATEK AKTIVITY NELZE DAVIDOVI VRŠECKÉMU A JEHO LIDEM ROZHODNĚ UPŘÍT. PO VYDAŘENÉM PŘEDSTAVENÍ MOTORŮ MADE IN BUGGYRA NA LETOŠNÍM DAKARU BUDE TOTIŽ DUBEN VE ZNAMENÍ POKUSŮ O PŘEKONÁNÍ TŘÍ SVĚTOVÝCH RYCHLOSTNĚ-VYTRVALOSTNÍCH REKORDŮ. Boj o punc světovosti Útoky na světová rychlostní maxima - 100 kilometrů, 100 mil a v hodinovce - jsou naplánovány na 13. dubna 2013. Dějištěm akce bude stejně, jako přesně před třemi lety okruh Dekra nacházející se poblíž Lausitzringu. Není bez zajímavosti, že nejrychlejší světové časy na zmiňované distance překonal David Vršecký v pátek 13. dubna 2010 (za hodinu urazil David 178.975 km). Tyto však vzhledem k administrativním zádrhelům postrádají punc světovosti. „Provozovatelé okruhu se nám ozvali na poslední chvíli, jednoduše nebyl čas na vyřešení veškerých formalit. Letos organizujeme vše s patřičným předstihem, razítko světovosti tak nebude chybět,“ potvrdil Honza Kalivoda. Mimochodem, vzhledem k tomu, že oficinální světový rekord, G.E.T Eystona (USA) na hodinovku činí 169.947 km, může dojít k paradoxní situaci. David Vršecký se stane světovým rekordmanem, hodnota českého rekordu, jehož je držitelem, však bude vyšší. Podle dvojnásobného mistra starého kontinentu ovšem jízda na údržbu ne-


aktuálně Závodní speciál Big Boy 01 má ve svých útrobách motor o síle 1350 koní. David s Robinem se selhání techniky rozhodně nebojí. Kromě počasí spatřují největší problém ve výdrži pneumatik.

„V první řadě jsou pro nás důležitá telemetrická data. I když okruh Dekra připomíná ovál, data z akcelerací bezpochyby využijeme při stavbě klasického závodního speciálu pro letošní sezónu. Spolehlivost motoru při maximálních rychlostech pro nás bude naopak velmi důležitá při dalším vývoji motorů pro Dakar,“ říká technický ředitel Robin Dolejš. Podle jeho názoru pak mohou telemetrická data poskytnout rovněž platformu pro debatu ohledně dalšího vývoje truckracingu. „I když nejsem stoupencem zvýšení maximální povolené rychlosti, která je při závodech omezena na 160 km/h, akceptuji názory těch, kteří poukazují na to, že tato maximálka platí dvacet let, zatímco dnešní technika hrozí. „V roce 2003 stačilo Gerdovi Körberovi na je někde jinde. Proto, byť se v případě okruhu obhajobu titulu dojet v Le Mans tuším čtvrtý. Přesto Dekra nejedná o klasickou trať, zkusíme na základě za to vzal a suverénně vyhrál. Když jsem se ho ptal, získaných dat vyhodnotit, kam až by se mohla rychproč riskoval, odpověděl mi, že jinak by ho to neba- lost posunout.“ vilo,“ vzpomíná David. Zároveň dodává, že pokusy o světová rychlostní maxima nejsou rozhodně saPočasí a pneumatiky moúčelné. „Přestože chápeme marketingovou přit- David Vršecký se po třech letech ocitne v nepříliš ažlivost, k celé akci přistupujeme jako k ostrému obvyklé situaci. V kabině závodního tahače stráví testování.“ v ideálním případě nejméně hodinu v kuse. NaTechnický ředitel Robin Dolejš očekává z titulu své funkce především přísun dat.

David Vršecký má na svém kontě dva ryze rychlostní světové rekordy. V dubnu se bude chtít prosadit i mezi vytrvalci.

pravdu v tom, že si nebudu muset hlídat zpětná zrcátka a reagovat na konkurenci, přesto boj s časem není jednoduchý. Sebemenší ztráta se těžko dohání. Při rekordním pokusu v roce 2010 nenastaly žádné větší obtíže, přesto jsem toho měl plné zuby.“ Vyloučena není rovněž varianta, že David usedne do kabiny svého vozu hned několikrát. K překonání světového rychlostního maxima na 100 km je zapotřebí cca 35 minut, vzdálenost sto mil zabere zhruba 55 minut. „Před třemi lety jsem zajel všechny tři rekordy během hodiny v balíku. Podařilo se to ale až na druhý pokus. Při tom prvním jsme skončili předčasně kvůli pneumatikám,“ vzpomíná David. Vedle počasí sehrají v dubnu rozhodující roli právě pneumatiky. „Selhání techniky se určitě nebojíme. Samozřejmě, že počítáme i s variantou několika pokusů. Pokud bude muset David odstoupit po sto kilometrech, nespokojíme se s jedním světovým rekordem, naopak bude se snažit co nejrychleji vyřešit otázku nastavení auto s ohledem na „trvanlivost“ pneumatik a pojedeme znovu,“ doštěstí, byť naši meteorologové odmítají dlouhodobé plňuje Davida technický ředitel týmu Robin Dolejš. předpovědi počasí, lze předpokládat, že rekordní pokusy nebudou provázet tropy, kdy teplota v kaVelký kluk 01 bině dosahuje 70 stupňů Celsia. Tak, jako je tomu Dvojice konstruktérů Vršecký – Dolejš nehrála při například v Nogaru, Smolensku či Jaramě. „Ideální stavbě závodního speciálu, rozhodně při zdi. Vůz by byla teplota kolem deset stupňů, vedra nepřejí pojmenovaný Big Boy 01 se bude kromě umění pijezdcům ani autům. A pochopitelně základním lota spoléhat především na motor Gyrtech MK13předpokladem úspěchu je sucho,“ tvrdí David. SEC Dakar. Agregát disponuje úctyhodnými „Pokud je mi známo, měl bych vyjet na okruh nějak parametry – 12 500 ccm, 1350 koní, kroutící mopo obědě, možná se ale budeme bavit o dřívějším ment 6000 Nm. Dále nesmíme opomenut šestnáczačátku, protože dubnové počasí je hodně nevyzpy- tistupňovou manuální převodovku ZF/Gyrtech tatelné. První dešťová kapka se rovná zároveň konci 2013, turbodmychadlo Schmitzer/GT 2011 pokusu a v lepším případě čekání na osychání a brzdy Knorr. Spotřeba je odhadována na 100 trati.“ l/100 km. Vzhledem k tomu, že je David znám vynikající kon- Jak prozradil Robin Dolejš, při stavbě závodního dicí, speciální fyzická příprava nebude na pořadu super speciálu se vycházelo ze zkušeností z roku dne. Dvojnásobného světového rekordmana čeká 2010, nechybí ovšem řada technických vylepšení. tradiční posilovna, aerobní aktivity s výjimkou běhu, Navíc v polovině března čeká tým testování. A jak který vzhledem ke známému úrazu kolene skutvrdí v následujícím rozhovoru David Vršecký, žádné tečně nemusí. Chybět pochopitelně nebude ani ob- auto není tak dobré, aby nemohlo být ještě lepší. líbený squash. „Toho, že bych na rekord neměl Text: Petr Bošnakov fyzicky, se opravdu nebojím. Jako větší problém Foto: TRM vidím nebezpečnou jednotvárnost. Robin má sice 4


rozhovor

DAVID VRŠECKÝ: Nevím, co je nuda! Přestože mistrovství Evropy v závodech tahačů vypukne v polovině května, má dvojnásobný mistr Evropy David Vršecký napilno. V dubnu se totiž na německém okruhu DEKRA pokusí překonat hned tři světové rychlostně vytrvalostní rekordy v jízdě závodním tahačem.

Podle Davida nemůže být žádné auto natolik dobré, aby nemohlo být ještě lepší.

Doneslo se mi, že se pokus o překonání tří světových rekordů koná hlavně kvůli tobě. Prý se nudíš? Obdivuji lidi, kteří mají čas a peníze na luxus v podobě nudy. Nevím, co je to nuda, vždycky jsem měl dost práce.

Když namítnu, že sezóna končí na začátku října a začíná v květnu? Tak ti vysvětlím, že v případě Buggyry začala sezóna 2013 bezprostředně po konci posledního závodu v Le Mans. V té chvíli jsme měli s technickým šéfem Robinem Dolejšem jasno, jakým směrem se bude ubírat 5


rozhovor Dvojnásobný šampión se neustále posouvá ke světlým zítřkům a nikdy neodmítal výzvy.

ózní týmy. Tříštění sil? Možná to tak může vypadat. Na druhou stranu si nedovedu představit odmítnutí nabídky vývoje motorů pro Dakar. Ne vždy se nám dařilo podle našich představ, ale nikdy jsme neodmítali výzvy. Nepředstavuje větší výzvu dokončení vývoje patřičně rychlého závodního speciálu, což se stále nedaří? Stěží mohu odpovědět. Netuším totiž, co se skrývá pod termínem „dokončení vývoje.“ Neznám jezdce nebo konstruktéra, který může říct, že jeho auto je natolik dobré, že už nemůže být lepší. Pokud se tobě a Buggyře podaří zajet v dubnu tři světové rychlostní rekordy na 100 km, 100 mil a v hodinovce, lze to brát jako posun ke světlejším zítřkům? Nikdy jsem nezaregistroval dobu temna, stále se posouváme k lepším zítřkům. S autem, se kterým jsem skončil v sezóně 2010 s přehledem pátý, bych se loni možná neprobojoval do jediného super pole. Pokud překonám zmiňovaná rychlostní maxima, bude to znamenat, že máme nejrychlejší truck na světě.

další vývoj závodního speciálu. V listopadu se testovalo a začalo dělat na novém autě. Souběžně s tím se pracovalo na motorech pro Dakar. Od ledna pak funguje Buggyra Technology Centrum ve standardním pracovním režimu.

Takže jen prací je David Vršecký živ? V prosinci jsem byl s přítelkyní na dovolené. Vzhledem k tomu, že na sebe nemáme v průběhu roku moc času, jsem se v jejím průběhu taky nenudil. Věř mi.

S takovým autem by neměl být problém posunout se letos v truckovém šampionátu výše... Vypadá to, že se mě snažíš dotlačit k odpovědi ve smyslu, jak letos všechny na hlavu porazíme. Ničeho takového se ale ode mě nedočkáš. MAN závodí v tahačích od roku 1994, technologická převaha je tudíž snadno pochopitelná. Adam Lacko se pak u příležitosti vyhlašování ankety Zlatý volant nechal slyšet v tom smyslu, že Renault přijde s autem, jehož kroutící moment bude na úrovni MAN Hahna s Albacetem. Takže se máme na co těšit. Do každého záPřestože Buggyra v posledních třech vodu jdu s touhou vyhrát, ale takových nás bude více. sezónách jen vzpomíná na mistrovské roky, A jak podotkl velmi správně Robin, při rekordních popřipravovali jste motory na Rallye Dakar. kusech si nemusím hlídat zpětná zrcátka. Nejedná se o tříštění sil? Text: Petr Bošnakov Nic proti vzpomínkám na mistrovská léta. Co by za taFoto: archiv kové vzpomínky daly některé velké značky a ambici6


rekordy

VRŠECKÉHO SVĚTOVÁ MAXIMA NEJEN MEZI FANOUŠKY TRUCKRACINGU JE ZNÁMO, ŽE SE DAVID VRŠECKÝ V SOUČASNÉ DOBĚ PŘIPRAVUJE NA PŘEKONÁNÍ TŘÍ SVĚTOVÝCH RYCHLOSTNĚ-VYTRVALOSTNÍCH REKORDŮ V JÍZDĚ ZÁVODNÍM TAHAČEM. V TÉTO SOUVISLOSTI NEBUDE OD VĚCI PŘIPOMENOUT SI PŘEDCHOZÍ ÚSPĚŠNÉ POKUSY DVOJNÁSOBNÉHO SVĚTOVÉHO REKORDMANA. Text: Petr Bošnakov Foto: archiv

7


rekordy

Kilometr s letmým startem (Dubai, 281.723 km/h, 2004) Světový rekord na letmý kilometr katapultoval v té době třetího muže evropského šampionátu tahačů Davida Vršeckého mezi uznávané motoristické celebrity. Stalo se tak v únoru 2004, v 15.36 hod středovýchodního času na dálnici Dubai Bypass ve Sjednocených arabských emirátech. Hodnota nového světového maxima byla 281,723 km/h (počítal se průměr dvou jízd opačnými směry). V posledních stovkách metrů pak naměřili komisaři Davidovi rychlost 285.6 km/h. Do závodního speciálu o síle takřka 2000 koní usedl v té době osmadvacetiletý David Vršecký se smíšenými pocity. Před startem prohlásil, že strach nemá, je ovšem poněkud nervózní z toho, jak se bude vozidlo nebývalých parametrů chovat v extrémních situacích, které s největší pravděpodobností nastanou. Jen pro ilustraci, čtrnáctikilometrový úsek dálnice Dubai Bypass byl uzavřen od 15 hod na šedesát minut, proto padlo rozhodnutí, že zahřívací jízdy budou zároveň rekordními pokusy. Předem byla stanovena taktika. Na úseku dlouhém cca 4.5 kilometrů dojde na první akceleraci po ujetí osmi set metrů, rychlost se měla v tomto okamžiku po-

Další důvod ke spokojenosti. Mistrovskou sezónu 2008 zakončil David světovým rekordem na pevný kilometr.

Dobrá věc se podařila. David Vršecký se právě stal nejrychlejším mužem, který kdy usedl do kabiny závodního tahače.

hybovat kolem 200 km/h. Na dalším kilometrů měl David rychlost udržovat, případně jen mírně zrychlit, nejdůležitější bylo v této fázi rekordního pokusu chlazení motoru. Vzápětí měl přijít na řadu bod, ze kterého David akceleruje na čtvrtý rychlostní stupeň s cílem dosáhnout rychlost 265 km/h. Přeřazení na pětku se mělo rovnat rychlosti nad 280 km/h. Jak ukázalo praktické provedení, byla stanovená strategie dodržena do poledního puntíku. K překonání světového rekordu stačily roudnickému truckerovi pouze dvě jízdy. Jak David konstatoval po dojezdu, s výjimkou neskutečného hluku nevznikl závažnější problém. Prostě dobrá věc se podařila.

Kilometr s pevným startem

Dne 3. prosince 2008 hrálo na letištní ploše v Panenském Týnci vše v Davidův prospěch. Bylo totiž sucho a počasí s teplotami pod bodem mrazu garantovalo patřičné chlazení motoru. K překonání světového rekordu nakonec stačily Davidovi celkem tři jízdy, které dokončil kolem poledne. O zhruba třicet minut později se mohlo začít s oslavami, hodnota nového světového rekordu na kilometr s pevným startem činila 171,878 km/h. Vzápětí se novopečený, v té chvíli již dvojnásobný světový rychlostní rekordman nechal slyšet, že očekával delší trápení. A do rychlosti 200 km/h to byla pohoda, ale poté se otevíraly dveře a truck se celý třásl. 

(Panenský Týnec, 171.878 km/h, 2008) K překonání nejrychlejšího světového času měl na konci roku 2008 David Vršecký hned dva důvody. Dort mistra Evropy v závodech tahačů, který spolu s týmem upekl jako historický teprve třetí a zatím poslední český jezdec, potřeboval třešničku. Kromě toho bylo potřeba reagovat na rok starý světový rekord, který vytvořil průměrnou rychlostí 158,828 km/h švédský mistr Evropy z roku 1994 Boie Ovebrink. Podle pravidel je výsledný čas průměrem dvou nejrychlejších jízd v obou směrech.

8


střípky

Ukázaná platí Dejte mi auto a já vyhraji. Nutno říci, že v případech Markuse Östreicha a Markuse Bösigera nezní předchozí věta rozhodně přehnaně sebevědomě. Oba jezdci totiž triumfovali v posledních deseti letech na vozech všech značek, které jim byly svěřeny k užívání. V případě Östreicha se jednalo o stroje PAM-03MAN (2003), Volkswagen (2004), Mercedes (2006), Renault (2010). Bösiger se pro změnu radoval v barvách Tatry (2002), MAN (2006), Buggyry (2007-2009) a Renaultu (2010-2012) Není však vyloučeno, že se Östreich po letošní sezóně osamostatní, neboť pravděpodobnost toho, že vyhraje na MAN, je velmi vysoká.

Mládí vpřed Historicky nejmladším jezdcem, který kdy stanul na stupních vítězů, je valašský chasník, Adam Lacko. Třetí muž předchozích dvou šampionátů vybojoval první bednu ve třetím závodě premié-

Na vítězné vlně Jedinými jezdci, kterým se v každé z předchozích osmi sezón sjednoceného šampionátu podařilo vyhrát alespoň jeden pohárový závod, jsou Antonio Albacete (MAN) a Jochen Hahn (Mercedes, MAN). Přitom aktuální mistr Evropy zachraňoval vítěznou bilanci vskutku v hodině dvanácté, v roce 2007 totiž slavil na okruhu Jarama pohárové vítězství v poslední jízdě sezóny. Svým triumfem zároveň připravil Albaceteho o třetí titul mistra Evropy v řadě. Muž vítězných premiér Neobyčejnou statistikou se může pochlubit Markus Bösiger. Premiérový start v barvách nového týmu vždy oslavil vítězstvím. Nejdříve se tak stalo v sezóně 2007, kdy po přestupu do týmu Buggyra International Racing System vyhrál sobotní pohárový závod v Barceloně. Totéž zopakoval o tři roky později v barvách MKR Technology. Tehdy vyhrál v Misanu na Renaultu hned obě pohárová klání.

FABOK spol. s r.o. se zabývá výrobou a servisem speciálních komunálních nástaveb určených pro: čištění, údržbu a revize kanalizačních sítí manipulaci s nebezpečnými odpady dle ADR

 sanační práce recyklaci odpadních vod splachování a mytí komunikací distribuci a nouzové zásobování pitnou vodou sběr a svoz komunálních odpadů distribuci PHM

rové sezóny 2003, když na závodním speciálu Tatra dojel druhý na A1 Ringu. V den svého úspěchu pobýval na světě 18 let a 253 dnů.

FABOK spol. s r.o. Husovo nám. 10, 250 87 Mochov Tel.: +420 777 314 614 nebo +420 777 314 611 e-mail: fabok@fabok.cz www.fabok.cz


CRASH, BUM, BANG…

9x

1. Thruxton 1997: Nauč truck létat… Bouračka, jejíž hlavní aktéři Martin Koloc (Praga) a Lutz Bernau (MAN) získali za svůj kousek ocenění „Crash roku.“ Jezdcům, kteří získali dohromady čtyři tituly mistrů Evropy, se podařilo vskutku málo vídané. Po startu se do sebe zaklesli šrouby kol svých speciálů a vzlétli přes svodidla. Při pohledu na zdevastovanou techniku není těžké pochopit, proč anglická mise nepatří v případech obou šampiónů k oblíbeným tématům.

2. Jarama 1998: Z nemocnice k titulu Další crash, který se opravdu povedl. Jeho viníkem se stal v posledním závodě třídy Super Race Truck Jordi Gene (Mercedes). Bratr slavnějšího Marca, který s občasnými úspěchy působil ve Formuli 1, nezvládl tíhu okamžiku, zazmatkoval a způsobil hromadnou kolizi nebývalých rozměrů. Vzápětí putoval do nemocnice průběžný lídr Ludovic Faure (Mercedes). Během odklízení pozůstatků bouračky putovala jeho pravá ruka do sádry a Ludovic stihl opakovaný start. Nakonec si dojel pro titul!

fotoreportáž

AKTUÁLNĚ NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ DOMÁCÍ TRUCKER ADAM LACKO POVAŽUJE TRUCK RACING ZA KONTAKTNÍ SPORT. NÁSLEDUJÍCÍCH DEVĚT CRASHŮ OVŠEM PŘINÁŠÍ PÁDNÝ DŮKAZ TOHO, ŽE VŠEHO MOC ŠKODÍ! Text: Petr Bošnakov Foto: TRM

3. Assen 2004: Rozpůlený Frankie Existují jezdci, jejichž nebezpečnost spočívá ve vlastní neschopnosti. Do této kategorie patřil bezpochyby i švýcarský „jezdec“ Daniel Seiler (MAN). Jeho nejslavnější počin přišel v úvodním podniku šampionátu 2004 na okruhu v nizozemském Assenu. O kolo zpět jdoucímu Seilerovi se podle jeho vysvětlení zasekl plyn, v důsledku čehož takřka rozpůlil Renault v té chvíli vedoucího Vojtíška! Našemu zdrcenému jezdci zbyly doslova jen oči pro pláč. 10


4. Zolder 2004: Udatný Markus Počátek velmi vydařené bouračky ze začátku pohárového závodu nastal již v průběhu kvalifikace. Průběžný lídr Östreich (VW) měl technické problémy, druhý Faure (Buggyra) přetáhl speedlimiter a budoucí šampión Albacete (MAN) pro změnu havaroval. Všichni tři favorité tak putovali

do posledních řad startovního roštu pohárového závodu. Naopak všeobecně oblíbený outsider Maurice Monfrino se zejména ke svému zděšení musel v důsledku výpadků favoritů postavit do druhé řady. A pak už jen létaly vzduchem plasty. Hrdinou závodu se stal nakonec třetí Östreich, který dopravil do cíle silně poškozený vůz. 5. Le Mans 2004: Brzké rozuzlení Kolize, která ovlivnila souboj o titul mistra Evropy třídy Race Truck. V průběhu šampionátu si anglický jezdec Stuart Oliver (MAN) vytvořil velký náskok, obhájce titulu Lutz Bernau (MAN) ovšem mocně finišoval. Rozhodnout se tak mělo až v poslední jízdě celého šampionátu, před kterou ztrácel Lutz tři body. Rozuzlení bitvy o titul přišlo v polovině pohárového závodu, kdy do Bernaua narazil mistr Evropy 2002 Egon Allgauer. Oliver mohl začít slavit.

6. Jarama 2005: Truck salta metající Další bouračka z kategorie hrůzostrašných přinesla další pádný důkaz toho, jak nebezpeční jsou svému okolí a v tomto případě i sami sobě amatéři v kabinách závodních vozů. Jinak bodrý chlapík ze Španělska Manuel Gozalo nezvládl po startu kvalifikace docela banální situaci, jeho vůz vyletěl z okruhu a začal metat salta. Nebohý Manuel skončil pod billboardem a dle vlastních slov se probral poté, co nad ním začal kdosi řezat kabinu. Po vyproštění ze zdemolovaného vozu byl transportován vrtulníkem do nemocnice. Přežil bez vážnějších následků, aby vzápětí ukončil svou kariéru. 7. Most 2009: Létající Rakušan Opravdu hodně brzo skončil závodní víkend v Mostě pro Markuse Altenstrassera (Renault). Mladý Rakušan totiž nezvládl svůj vůz již v pátečních volných trénincích, v důsledku čehož se mu podařilo přeletět svodidla a skončit daleko mimo okruh. Přestože mechanici týmu Frankie Vojtíška dokázali takřka zázrak a původně zdevastovaný vůz držel silou vůle dohromady, nenašel Markus dostatek psychických sil a Most vynechal. Nutno říci, že se mu u všech jezdců dostalo pochopení. 11


fotoreportáž 8. Jarama 2009: Kdo jinému jámu kopá… Další bouračka, která rozhodla o titulu, tentokrát ve prospěch Davida Vršeckého (Buggyra). Jeho jediný soupeř v boji o metu nejvyšší Antonio Albacete (MAN), totiž usoudil, že Vršeckého stájový druh Bösiger (Buggyra), jede po startu záměrně pomalu, zatímco David ujíždí. Antonio se proto rozhodl vzít spravedlnost do svých rukou a Bösigera vystřelil z trati. V tomto případě ovšem platilo, že kdo jinému jámu kopá, sám do kačírku padá.

9. Le Mans 2011: Předčasný konec Mediálně velmi propíraná bouračka, po které skončil poslední den šampionátu předčasně pro obhájce titulu Antonia Albaceteho, zatímco Buggyra přišla v důsledku nuceného odstoupení Vršeckého o třetí místo v Poháru konstruktérů. Názory na viníky opravdu velkého crashe se různí, faktem zůstává, že Antonio Albacete skončil v nemocnici s podezřením na vnitřní zranění, které se naštěstí neprokázalo. 12


truck racing

ZLATÉ VOLANTY v rukách truckerů Martin Koloc je se třemi oceněními nejpilnějším sběratelem Zlatých volantů z řad truckerů.

Frankie Vojtíšek a Adam Lacko mají ve své sbírce dvě ocenění.

Čtyři mušketýři Největším sběratel Zlatých volantů z řad truckerů je Martin Koloc. V roce 1994 obdržel cenu Jiřího Sedláře, která se od roku 1990 uděluje nejNEJPRESTIŽNĚJŠÍ DOMÁCÍ MOTORISTICKÁ ANKETA, JEJÍMŽ lepšímu jezdci do třiadvaceti let. V následujících PROSTŘEDNICTVÍM HLASUJÍ MOTORISTIČTÍ NOVINÁŘI dvou sezónách vybojoval Koloc titul mistra Evropy O NEJÚSPĚŠNĚJŠÍCH AUTOMOBILOVÝCH ZÁVODNÍCÍCH v závodech tahačů, tento výsledek byl oceněn UPLYNULÉ SEZÓNY, LETOS OSLAVILA SEDMATŘICÁTÉ NAi dvěma Zlatými volanty v kategorii okruhů. Po dvou trofejích mají ve svých sbírkách FrantiROZENINY. NUTNO ŘÍCI, ŽE SE ČEŠTÍ TRUCKEŘI V BOJÍCH šek Vojtíšek a Adam Lacko. Prvně jmenovaný O NEJVYŠŠÍ DOMÁCÍ METY ROZHODNĚ NEZTRATILI. získal cenu Jiřího Sedláře v roce 1990, o rok později kraloval okruhovým jezdcům. Prakticky stejně je na tom i Adam Lacko. V roce 2004 si odnesl trofej pro nejlepšího mladého jezdce, letos triumfoval v kategorii okruhů. Není bez zajímavosti, že Vojtíšek s Lackem nepodpořili Zlaté volanty v okruhové kategorii ziskem titulu mistra starého kontinentu. Frankie skončil třikrát druhý, Adam Lacko má na svém kontě stejný počet bronzových umístění a vítězství v Poháru konstruktérů 2012. Naopak pouze jediný Zlatý volant má na svém kontě nejúspěšnější trucker české historie, dvojnásobný mistr Evropy a světový rekordman v jízdě závodním tahačem na letmý a pevný kilometr David Vršecký. Na rozdíl od Koloce, Vojtíška a Lacka nebyl podle motoristických novinářů natolik perspektivní, aby si zasloužil cenu Jiřího Sedláře. V roce 2009 mu k zisku Zlatého volantu nestačila ani obhajoba titulu mistra Evropy. Jedinou trofej tak získal v sezóně 2008, kdy k titulu šampióna starého kontinentu přidal světový rychlostní rekord na pevný kilometr. David Vršecký vyhrál Zlatý volant jednou. K titulu Text: Petr Bošnakov mistra Evropy přidal v sezóně 2008 světový rekord. Foto: TRM 

www.unikont.cz - www.unikont.sk


profil Nejlepším výsledkem průměrné sezóny 2005 bylo vítězství, které slavil Jochen na domácím okruhu Nürburgring.

Z otce na syna Zatímco po prvním titulu Jochena Hahna mohl mezi zasvěcenými panovat názor, že se jedná o kombinaci náhody a unaveného štěstí, od konce loňské sezóny mají nejen znalci truckracingu jasno. Jochen se zařadil mezi největší osobnosti posledních dvaceti let, obhajobu titulu zvládli v tomto období pouze Koloc (SISU), Lenz (Mercedes), Albacete (MAN) a Vršecký (Buggyra). Vedle Albaceteho je pak Hahn jediným jezdcem, který v každé z osmi sezón sjednoceného šampionátu vyhrál alespoň jeden pohárový závod. A jen tak mimochodem, historie nepamatuje pilota, který by se v roli průběžného lídra udržel bez jednoho závodu (Donington 2011) celé dvě sezóny. V případě Jochena Hahna nepadlo jablko daleko od stromu. Otec Konrad závodil v letech 19961999 v tehdejší třídě Race Truck, v roce 2000 skončil celkově pátý. Poté však přišla těžká nehoda na okruhu v Zolderu, Hahn senior tehdy rozbil svůj truck řítící se maximální povolenou rychlostí o betonovou stěnu. Po tomto bezpochyby nezapomenutelném zážitku se rozhodl pro generační výměnu. Otce Konrada nahradil syn Jochen.

Jochen Hahn: Malý, velký trucker Ještě před dvěma lety se těšil pověsti jezdce, který dokáže stejně tak oslnit, jako totálně zklamat. Rychlý, ale nevyzpytatelný, charakterizoval německého truckera dvojnásobný mistr starého kontinentu David Vršecký. Dnes je všechno jinak, již po dva roky vládne Jochen Hahn pevnou rukou evropskému truckracingu. A žezla se podle všeho hned tak pustit nehodlá.

Vzestupy a pády Hned úvodní sezóna ukázala, že Jochen má veškeré předpoklady k tomu, stát se zdatným pokračovatelem rodinné tradice. Zdatný nováček bodoval hned ve své premiéře v Dijonu, na stupně vítězů se podíval poprvé v Misanu. V dalších podnicích sice vyšel naprázdno, na závěr sezóny si ovšem připravil na nováčka nevídaný kousek. V Zolderu, tedy na okruhu, na kterém se loučil jeho otec, získal maximální možný počet 60 bodů. Ve své první sezóně skončil celkově čtvrtý. Tedy úvod z kategorie velmi slibných. Další sezóny ovšem nebyly natolik úspěšné. V roce 2001 se zúčastnil nepříliš povedeného experimentu v podobě nové třídy Super Race Truck B. V konkurenci několika málo závodníků skončil za Matějovským a Crozierem třetí. O rok později se po 14


profil První velký zlom v kariéře Jochena Hahna přišel v Nogaru 2006. Jochen vyhrál všechno, co se vyhrát dalo a poprvé v průběhu své kariéry zaujal pozici průběžného lídra.

návratu do třídy Race Truck přesvědčil o tom, jak těžké bude prosadit se v konkurenci jezdců na MAN, konečné čtvrté místo lze proto považovat za úspěch. Následující sezóna pak patří v portfoliu Jochena Hahna mezi ty nejméně povedené. Nejvydařenějším počinem byla dvě třetí místa v Zolderu, celkově následoval propad o dvě příčky. Návrat k lepšímu nastal v roce 2004. Jochen vyhrál úvodní závod sezóny v Assenu, po sérii rozpačitých výsledků pak zvítězil ve finském Alastaro. To nejlepší si ale schoval na samotný závěr sezóny – v Le Mans získal opět maximální možný počet 60 bodů. Důstojné loučení První tři roky sjednoceného šampionátu 20052006 prožil Jochen v barvách Mercedesu jako na houpačce. V sezóně 2005 patřil díky svým zkušenostem vedle Egona Allgauera mezi největší favority, a to i přes invazi jezdců skomírající třídy Super Race Truck, po které přibyla racetruckerům konkurence v podobě Körbera, Vršeckého, Albaceteho a Bösigera. Zatímco ovšem Egon skončil celkově druhý, musel se Jochen spokojit s konečným pátým místem a ztrátou více, než 200 bodů na mistra Evropy Albaceteho (MAN). Nejsvětlejším bodem sezóny bylo sobotní vítězství v pohárovém závodě na Nürburgringu, na domácím okruhu získal s Körberem největší počet bodů. Následující sezóna přinesla v Jochenově kariéře několik zaznamenání hodných událostí. Na rozdíl od té předchozí zvládl začátek, po úvodních třech podnicích v Barceloně, Misanu a Albacete byl druhý za Körberem. Jeden z vrcholů kariéry Jochena Hahna přišel v Nogaru. Na technicky velmi náročném okruhu nenašel v průběhu celého závodního víkendu přemožitele a po zisku 60 bodů šel poprvé do čela šampionátu. Roli průběžného lídra udržel až do Zolderu. Po nepříliš povedené belgické misi se sice propadl na třetí místo, vzhledem k minimálním ztrátám na Albaceteho a Körbera ovšem naděje na titul žila dále. O dva týdny později v Jaramě se 15


profil Sezónu 2006 zakončil Jochen vítězstvím v Le Mans. Celkově skončil třetí.

Velmi stylové loučení s Mercedesem. Jochen vítězí v Jaramě 2007. V zasvěcených kruzích se přitom hovořilo o konci jeho kariéry.

www.geotech.cz ovšem hrubě nedařilo. Po Le Mans však platil slogan o tom, že když je dobrý konec, je dobré všechno. V neděli vyhrál Jochen Hahn oba závody a celkově skončil třetí. Již před začátkem sezóny 2007 se nesly depem zvěsti o konci účinkování gigantu Mercedes v truc-

kracingu. Podle mnohých se mělo jednat o poslední sezónu Jochena Hahna, který s touto značkou spojil dosavadní kariéru. Po závodech v Barceloně a Zolderu bylo zřejmé, že se souboj o celkové stupně vítězů zúží na trio Bösiger (Buggyra), Vršecký, Albacete. Na Hahna s Körberem

(MAN) pak zbyl boj o čtvrté místo, který nakonec kolepě. V neděli ovládl nejdříve kvalifikaci a poté vyzněl v Jochenův prospěch. Stylovější závěr svého zvítězil systémem start-cíl v pohárovém závodě. působení u Mercedesu si pak mohl přát jen stěží. (pokračování příště) Před posledním dnem závěrečného závodního víText: Petr Bošnakov kendu v Jaramě totiž Hahnovi hrozilo, že po delší Foto: TRM době nevyhraje jediný závod. Závěr ovšem pojal vel16


truck racing RVNÍ VELKÝ PŘESTUP TRUCKOVÉ SEZÓNY 2013 JE NA SVĚTĚ. V POSLEDNÍCH DVOU LETECH „BRAMBOROVÝ“ MARKUS ÖSTREICH KONČÍ V MKR TECHNOLOGY A STĚHUJE SE DO TÝMU LUTZE BERNAUA. ZÁVODNÍ SPECIÁL RENAULT TAK VYMĚNÍ ZA MAN. VE SVĚTLE TÉTO UDÁLOSTI NEBUDE OD VĚCI PODÍVAT SE NA NEJZAJÍMAVĚJŠÍ PŘESTUPY LET MINULÝCH.

P

Škatule, škatule… MIMOŘÁDNĚ POVEDENÉ Gerd Körber (MAN – Buggyra) Přestože si při informaci o přestupu mistra Evropy z MAN ke zbrusu nové značce Buggyra možná kle-

pali někteří experti na čelo, jednalo se o krok z kategorie mimořádně povedených. Gerd našel podle vlastních slov v Buggyře novou motivaci, čemuž odpovídaly i výsledky. Po prvním, víceméně testovacím roce 2001 získal v následujících dvou sezónách tituly mistra Evropy třídy Super Race Truck, což se nepovedlo žádnému jezdci. Již trojnásobný mistr Evropy se neztratil ani ve třídě Race Truck. V sezónách 2005 – 2006 dojel na třetím, respektive druhém místě. Antonio Albacete (Buggyra-MAN) Před začátkem sezóny 2005 neřešil Antonio v rámci hromadného přesunu z třídy SRT k race truckům zdali být, či nebýt, ale jestli zachovat po dvou sezónách věrnost Buggyře, nebo zvolit návrat k MAN? Nakonec se rozhodl pro druhou variantu, navíc vedení jeho týmu angažovalo do role šéf servismana dvojnásobného mistra Evropy Lurze Bernaua. Jak se ukázalo posléze, jednalo se o velmi povedený krok. V následujících osmi sezónách totiž Antonio získal třikrát titul mistra Evropy (20052006, 2010), čtyřikrát byl druhý (2007, 2009,

ÚPRAVA VODY pitné, průmyslové a bazénové pro chaty, rodinné domy, obce, průmysl... Odstranění železa, radonu Změkčení vody

2011, 2012), jeho nejhorším umístěním bylo třetí místo ze sezóny 2008. Bilance, před kterou je nutno smeknout pomyslný klobouk. Jochen Hahn (Mercedes-MAN) V Jochenově případě platilo, že kdo si počká, ten se dočká! Po sezónách 2008-2010, ve kterých skončil do té doby nevyzpytatelný Němec jednou čtvrtý a dvakrát třetí, vybojoval v posledních dvou sezónách s přehledem tituly mistra starého kontinentu. Díky tomu se Jochen dostal mimo jiné do vysoce prestižní party obhájců, kterou tvoří Koloc (SISU), Lenz (Mercedes), Körber (Buggyra), Albacete (MAN), Vršecký (Buggyra).


truck racing HODNĚ POVEDENÉ Markus Bösiger (MAN – Buggyra) Přestože v roce 2005 nahradil Markus Bösiger v týmu Davida Atkinse, mimochodem jednoho z nejúspěšnějších manažerů v historii závodů tahačů, úřadujícího mistra Evropy Stuarta Olivera, byly jeho výsledky hodně rozpačité. Rychlý Švýcar skončil celkově pátý a šestý, během dvou let vybojoval jediné vítězství v Misanu. Po velmi diskutovaném přestupu k Buggyře bylo ovšem všechno jinak. V sezóně 2007 totiž Markus vyhrál sedm pohárových závodů a nakonec se radoval ze zisku jediného titulu. V následujících dvou sezónách skončil druhý a čtvrtý. POVEDENÉ Adam Lacko (MAN – Renault) Z pekla do ráje! I takto lze charakterizovat přestup Adama Lacka. Historicky nejmladší trucker historie totiž strávil sezónu 2010 v týmu Egona Allgauera. Nic proti rakouskému šampionovi třídy Race Truck z roku 2002, komunikace s ním je ovšem údajně o očistci a univerzitě života zároveň. Po přestupu do MKR Technology se tak Adam setkal s doposud nepoznaným, neboť vše najednou fungovalo na vysoce profesionální bázi. Chlapec z Valašska se

v konkurenci mistrů Evropy Bösigera s Östreichem rozhodně neztratil, naopak v posledních dvou sezónách byl vždy nejvýše postaveným jezdcem ambiciózního týmu. Za projevenou důvěru, se pilný sběratel bodů, odvděčil dvěma bronzovými umístěními. Navíc vzhledem k věku neřekl určitě poslední slovo.

vodech paběrkoval. Po sezóně s truckracingem skončil.

Markus Bösiger (Buggyra-Renault) Na začátku roku 2010 vyšlo najevo, že si bývalý NEPOVEDENÉ technický šéf Buggyry Chris Levett (MAN-Buggyra) Mario Kress přibral do Když před začátkem sezóny 2011 oznámila Bugsvého týmu Markuse Bösigyra úlovek v podobě Chrise Levetta, nejen odbor- gera. Začátek spolupráce níci zbystřili pozornost. V předchozím roce totiž se jevil jako nadmíru perbritský Nováček roku 2007 vyhrál pohárové záspektivní, Markus vyhrál vody na Nürburgringu a Le Mans, rázem se tak za- v Misanu oba pohárové zářadil mezi černé koně šampionátu. Realita se vody nové sezóny, do jeovšem od původních představ značně lišila. Jinak jího konce pak sváděl dobrý parťák Chris si s Buggyrou nerozuměl a v zá- s Albacetem nakonec ne-

Oprava výtluků rychle a levně! Vyzkoušejte bezplatně a nezávazně nástavbu na opravu výtluků tryskovou metodou VSV 1000

www.unikont.cz - www.unikont.sk úspěšnou bitvu o titul. Následující dva roky byly ovšem z hlediska předpokládaných ambicí mistra Evropy

2007 hodně diplomaticky řečeno rozpačité. Pravda, švýcarský jezdec několikrát zazářil, celkově se ale propadl do mírného nadprůměru. Text: Petr Bošnakov Foto: TRM 18


střípky

Stoprocentní trio Pouze tři promotéři se mohou pyšnit tím, že jejich okruhy nechyběly v posledních dvaceti letech ani jednou v termínové listině evropského šampionátu tahačů. Jedná se o okruhy v Misanu, Zolderu a Jaramě. Mezi okruhy se stoprocentní účastí chybí legendární Nürburgring, v sezóně 2006 se totiž pořadatelé neshodli s organizátory šampionátu na podmínkách. Závod se tak nakonec konal za účasti největších hvězd jako Mezinárodní mistrovství Německa. Prvním vítězem se stal Gerd Körber (Buggyra).

Když se dva perou… Podle známého přísloví vítězí ten třetí. V tomto případě se ovšem z vítězství radoval první Ralf Druckenmüller (VW), který „vybojoval“ nejsnazší titul historie trucracingu. Po hromadném exodu jezdců třídy Super Race Truck do třídy Race Truck, totiž setrvali v „suprech“ pouze dva jezdci na strojích

Volkswagen Titan, úřadující mistr Evropy Markus Östreich a právě nováček Ralf Drückenmüller. A protože Markuse souboj dvou jezdců evidentně nebavil, stal se logicky mistrem starého kontinentu Ralf.

(MAN), trojnásobný šampión triumfoval v sezónách 2005-2006 na okruhu v Mostě, v závěru sezóny 2008 vyhrál Jaramě. Dvakrát se maximálně dařilo jezdcům na Buggyrách, pokaždé se tak stalo v Zolderu. V sezóně 2005 slavil Gerd Körber, o dva roky později Markus Bösiger.

Páni šedesátníci Pouze kvartetu jezdců se podařilo vybojovat v předchozích osmi sezónách během jediného závodního víkendu maximální možný počet 60 bodů. Nejlépe si v tomto směru vedl Jochen Hahn, který nenašel přemožitele v Nogaru 2005, Misanu 2011 a Istanbulu 2012. Úřadující mistr Evropy pak vybojoval šedesátku na vozech dvou různých značek (Mercedes, MAN), navíc jako jediný dosáhl maximálního možného počtu bodů od dob zavedení jízdy s hendikepem. Třikrát se ze šedesátky těšil Antonio Albacete

Není bojkot, jako bojkot! Historie truckracingu pamatuje na bojkoty okruhů. Ten první z roku 2001, kdy se jezdci vzbouřili proti nedostatečným bezpečnostním opatřením v Nogaru, nedopadl příliš slavně. Většina jezdců sice nejdříve podepsala souhlas s neúčastí, do Gaskoňska ovšem nedorazili pouze jezdci Mercedesu a Buggyry. Naopak úspěšně skončil bojkot závodu v Alastaro v sezóně 2003. O dva roky později zavřeli Finové definitivně krám. K neúčasti v pohárovém závodě se na protest proti neregulérním podmínkám v podobě prudkého deště odhodlal loni v Le Mans i Jochen Hahn (MAN). Nutno ovšem říci, že předchozí den slavil Jochen obhajobu titulu a postrádal tak nezbytnou motivaci. 19


statistika

UKÁZANÁ PLATÍ

Velká trojka ve složení Albacete, Hahn a Vršecký ovládla veškeré statistiky týkající se bodových zisků.

PŘI HODNOCENÍ UPLYNULÝCH OSMI ROČNÍKŮ SJEDNOCENÉHO ŠAMPIONÁTU TAHAČŮ, BY NEMĚLA CHYBĚT BODOVÁ STATISTIKA. ZÁVODĚNÍ JE TOTIŽ V KONEČNÉM DŮSLEDKU PRÁVĚ O BODECH.

Hahn (Mercedes, MAN) a Vršecký (Buggyra). Lacko (MAN, Renault) a Östreich (Mercedes, Renault) ve čtyřech sezónách absentovali. Nejvíce bodů nastřádal Antonio Albacete. Trojnásobný mistr starého kontinentu získal celkem 3235 bodů. Největší počet 468 bodů získal španělský matador paradoxně v sezóně 2012, tento Antonio tvrdí muziku Při hodnocení bodových zisků je ovšem nutno hned úctyhodný výsledek ovšem ani zdaleka nestačil na titul. V této souvislosti ovšem nesmíme opomenout, na úvod upozornit na podstatnou skutečnost. že se v loňské sezóně konal rekordní počet jedePouze čtyři z šesti aktuálně nejvýše postavených nácti závodů. truckerů starého kontinentu se zúčastnilo všech předchozích osmi ročníků. Jedná se o kvarteto Al- Na druhém místě bodové statistiky se umístil bacete (MAN), Bösiger (MAN, Buggyra, Renault), aktuální šampión Jochen Hahn s 2737 body. Jo-

chen loni zároveň jako jediný jezdec překonal o sedmnáct bodů magickou pětistovku. Není bez zajímavosti, že v sezónách 2006-2007 získal shodný počet 291 bodů. V prvním případě to ovšem zvládl během pouhých osmi závodů, o rok později se závodilo desetkrát. Třetí David Vršecký nasbíral v uplynulých osmi sezónách 2560 bodů. Nejlépe si vedl v sezóně 2009, kdy při obhajobě titulu vybojoval v deseti závodech 490 bodů. Průměr na jeden závodní víkend tak činil 49 bodů, tedy o dva body více, než zaznamenal při loňské spanilé jízdě za titulem Jochen Hahn. Přes hranici dvou tisíc bodů (2387) se do-

stal i Markus Bösiger. Na dalších místech se umístili Markus Östreich (1155 bodů) a Adam Lacko (939 bodů). Jak již však bylo napsáno v úvodu, Markus s Adamem absolvovali jen čtyři sezóny. Vzhledem k rozdílnému počtu absolvovaných sezón se redakce rozhodla porovnat průměry jezdců elitní šestky na jednu sezónu. Nejlépe si v tomto ohledu vedl opět Albacete s bodovým průměrem 404 bodů. Druhý nejvyšší průměr zaznamenal Hahn – 342. Za dvojicí, která ovládla v pořadí Hahn-Albacete předchozí dva šampionáty, se umístili Vršecký (320), Bösiger (298), Östreich (288) a Lacko (234). Bez zajímavosti není ani bodový průměr na jeden závod. Kvarteto Albacete, Bösiger, Hahn, Vršecký jich absolvovalo v rámci sjednoceného šampionátu 77, Östreich s Lackem 38. I této statistice vévodí Albacete s úctyhodným průměrem 42 bodů na závod. Na dalších místech před začátkem této sezóny figurují Hahn (36), Vršecký (33), Bösiger (31), Östreich (30), Lacko (25). Vzhledem k tomu, že veškeré doposud uvedené statistiky monitorují dění posledních osmi sezón, nebude na závěr od věci podívat se na aktuální stav. Nejdravěji se dere kupředu Hahn, který loni překonal průměr na sezónu o celých 175 bodů, průměr na závod 47 bodů. Vysoký standard udržel Albacete, jeho loňský průměrný zisk na závod činil 42 bodů. Velmi výrazně si polepšil Lacko (30). Naopak propad zaznamenali Östreich (28), Bösiger (26) a Vršecký (26). Text: Karel Kříž Foto: Truck Racing Magazine 


NA DALŠÍ ČÍSLO jediného evropského magazínu specializovaného na závody trucků SE MŮŽETE TĚŠIT 29. 3. 2013!

VYDÁVÁ Power Sports Enterprises, s.r.o. Klimentská 1246/1, 110 00 Praha 1 Tel.: 266 027 111 Fax.: 284 821 434 VÝKONNÝ ŘEDITEL Petr Bošnakov REDAKCE Šéfredaktor: Petr Bošnakov Zástupce šéfredaktora: Karel Kříž Editor: Zuzana Fonténová Grafická úprava: Zdeněk Kašťák OBRAZOVÁ SPOLUPRÁCE Richard Kienberger Martin Kozák INZERCE A ODBYT Tel.: 266 027 274 REGISTRACE MK ČR E 14244 Nevyžádané rukopisy a fotografie se nevracejí Za obsah inzerce odpovídá inzerent © Power Sports Enterprises, s.r.o. Praha 1, 2013 Žádná část z obsahu tohoto časopisu nesmí být kopírována a rozmnožována za účelem rozšiřování v jakékoli formě či jakýmkoli způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.

www.truck-racing.cz

Truck Racing Magazine - 01/13  

Jedeme dál…To, co jsme předpokládali, se stalorealitou. Truck Racing Magazine, jedinýevropský magazín specializovanýna závody tahačů, při...