Page 1

Číslo 9/2013

RED BULL RING

2013

KRALOVAL ALBACETE • VÍTĚZOVÉ A PORAŽENÍ JAK ŠEL ČAS NA NÜRBURGRINGU 2005-2012


OBSAH ČÍSLA

ÚVODEM

3

Antonio zkrotil Rudého býka

8

5 důvodů, proč si pamatovat Red Bull Ring

Jedeme dál...

V souvislosti se závodem v Nogaru jsem psal o tom, že MAN rozdrtil zbytek Evropy. Na Red Bull Ringu se stalo prakticky totéž. Albacete, Hahn, Kiss a Östreich berou „velké body,“ zbytku startovního pole zůstávají drobky v  podobě vítězství v  jízdách s hendikepem. Zbytek Evropy má několik možností. Tou první je tvrdě pracovat na vývoji. A taky je možno řešit frustraci spojenou s  vlastními neúspěchy permanentním podáváním protestů. Osobně preferuji variantu číslo jedna. Uplakánci totiž, alespoň podle mého skromného názoru, k truck racingu jaksi nepasují.

Android zařízení (google play) ipad (appstore)

Hahn přišel po více než dvou letech, o průběžné vedení. Albacete si vytvořil osobák, zatímco Vršecký se stal cílem další penalizace.

10

Vítězové a poražení

13

Žádná sláva

16

Vše podle předpokladů

18

Jak šel čas na Nürburgringu 2005-2012

Petr Bošnakov (šéfredaktor)

kde magazín najdete

Po deseti letech se vrátily evropské trucky do Rakouska. Očekávaný comeback zvládl nejlépe Antonio Albacete a je v čele šampionátu.

Vítězné pozice z Nogara obhájili Albacete, Kiss a Major, absolutním nováčkem je Blaise. Mezi poraženými tentokrát Hahn s Lackem.

Žádný z tria českých jezdců na Red Bull Ringu vyloženě nepropadl. O velkých úspěších lze však hovořit jen stěží.

Přišli, viděli a zvítězili. Takto stručně a výstižně lze popsat výkon dvojice Albacete – Östreich, která učinila v Rakousku další krok k zisku Poháru konstruktérů.

Přestože je nejslavnější závod roku vzhledem k termínové listině již minulostí, usoudila redakce, že osvěžení paměti může být jen ku prospěchu věci.

online a pdf

www.truck-racing.cz


3

5. - 7

ME tahačů 2013 Velká cena Rakouska

.7.

Antonio zkrotil Rudého býka

Po deseti letech se nejlepší truckeři starého kontinentu vrátili do Rakouska. Na pořadu prvního prázdninového prodlouženého víkendu byl v pořadí již čtvrtý podnik letošního šampionátu tahačů. Jelo se na okruhu, Red Bull Ring, který fanoušci motoristického sportu znají rovněž pod názvy Zeltweg a A1 Ring. Text a foto: TRM


ME tahačů 2013 – Velká cena Rakouska (5.7 - 7.7) - Antonio zkrotil Rudého býka

pátek Motor sem, motor tam… Předchozí podnik v Nogaru řádně zdramatizoval šampionát. Před rakouským comebackem sice vedl stále Hahn (118, MAN), jeho náskok na mocně dotahujícího Albaceteho (116, MAN) se ovšem ztenčil na dva body. Suverenitu MAN potvrzoval průběžně třetí Östreich (101), zatímco Vršecký (91, Buggyra) spadl po francouzském víkendu z druhého na čtvrté místo. Pátý byl po Nogaru Kiss (81, MAN), šestý Lacko (71, Renault). Vzhledem k  tomu, že pořadatelé roztáhli závod do tří dnů, byly v  pátek na řadě volné tréninky. Největší pozornost na sebe poutal, a to nepochybně proti své vůli, David Vršecký. Hodinového volného tréninku, v  jehož průběhu vozili jezdci novináře, se kvůli

4

Sobota výměně motoru nezúčastnil. V prvním volném tréninku zaostal za nejrychlejším Kissem o více, než dvě sekundy. A přestože v  dalším volném tréninku výrazně zrychlil, stále nebyl s fungováním agregátu svého stroje spokojený. Z  Roudnického Buggyra Technology Centra proto vyrazila dodávka s  náhradními díly a mechanici měli jasno v  tom, že mají o noční zábavu postaráno. S  oficiálními volnými tréninky se vypořádali nejlépe Kiss s  Albacetem, kteří se podělili o nejrychlejší časy. V  obou trénincích překvapil Bösiger (Renault), který za sebou nechal Hahna s  Östreichem i zatím úspěšnějšího stájového druha Lacka.

Po Nogaru ovládl Antonio Albacete i dění na Red Bull Ringu a po zásluze vede.

Rychlý Antonio Sobotní dopoledne bylo pro truckery ve znamení volného tréninku a následného super pole. Před jeho začátkem se nechal David Vršecký slyšet v tom smyslu, že vzhledem k  nezvykle krátkému okruhu očekává bitvu o každou tisícinu. Mezi deset nejrychlejších se již tradičně probojovalo sedm statečných na MAN – Albacete, Kiss, Hahn, Östreich, Mäkinen, Major, Reinert. Těm vcelku zdatně sekundovali Bösiger s  Lackem (Renault) a Vršecký (Buggyra). Super pole jen potvrdilo nadvládu MAN, místa v prvních dvou řadách si vyjelo kvarteto Albacete, Kiss, Hahn, Östreich. Zajímavý souboj slibovalo obsazení třetí řady, do které se probojovali bývalí stájoví druzi Vršecký

s Bösigerem. Zcela jistě není bez zajímavosti, že se prvních osm jezdců vešlo de jediné sekundy. Opět Albacete Antonio Albacete potvrdil svou pozici ze super pole a bez větších obtíží vyhrál pohárový závod. Trojnásobný mistr Evropy se radoval počtvrté v  řadě a pomalu se začal přibližovat rekordu Jochena Hahna ze sezóny 2011. Německý jezdec tehdy triumfoval sedmkrát v řadě. Zatímco Antonio dojel do cíle v poklidu s takřka pětisekundovým náskokem, o další místa se tvrdě bojovalo. Úřadující šampión Hahn měl plný volant práce s  rychlým Kissem. Velmi zajímavě probíhal souboj o čtvrté místo, ve

Druhým nejúspěšnějším jezdcem závodního víkendu se stal Norbert Kiss, který se posunul na čtvrté místo.


ME tahačů 2013 – Velká cena Rakouska (5.7 - 7.7) - Antonio zkrotil Rudého býka

kterém v klání loňských týmových spolujezdců nakonec Östreich udolal Lacka. V elitní šestce absentoval Vršecký, který se po startu propadl po souboji s  Östreichem na desáté místo a nakonec se musel spokojit se sedmou příčkou. Po závodě ovšem došlo ke změnám. Lacko a Blaise byli penalizováni, takže se Vršecký posunul na šesté místo. Zároveň ovšem přišel o první řadu následujícího závodu s hendikepem. Rychlý Antonio Závod s  hendikepovým startem přinesl atraktivní podívanou, se šťastným koncem pro Adama Lacka. Český jezdec využil nejvýhodnější pozice na startu a šel do čela. Přituhovat začalo v  okamžiku, kdy se podstatně rychlejší Kiss probil před Mäkinena a začal razantně stahovat Adamův náskok. Po patnáctém, z celkového počtu dvaceti kol ztrácel Norbert půl sekundy, dvě kola před koncem činila jeho ztráta dvě desetiny. V  devatenáctém kole šel Kiss dokonce před Lacka, v  závěru se však Adam dokázal vrátit na vedoucí pozici a ovládl v  této sezóně již druhý hendikepový závod. Na dalších místech dojeli Mäkinen, Albacete a Hahn. Zajímavý závod absolvoval Vršecký. Po startu z  druhé řady se opět dostal do presu mezi Östreicha s  Janiecem a byl rázem osmý. V  důsledku penalizace obou jezdců nakonec skončil na vzhledem k  vývoji závodu na přijatelném šestém místě. V cíli se nechal David slyšet, že body by raději získával přece jen raději na závodním okruhu, než rozhodnutím jury. Ani se mu nedivím.

5 REKLAMA

neděle Nejrychlejší Östreich Sobotní výsledky přinesly konec velké série Jochena Hahna, poprvé od května 2011 ztratil úřadující šampión průběžné vedení. Do čela šel Antonio Albacete (143), před Jochenem Hahnem (139). Dalším favoritům se příliš nedařilo. V hendikepu penalizovaný Östreich (111), získal pouhých deset bodů. Vršecký (102, kterému pro změnu nevycházely starty, jen o bod více. O čtvrté místo se tak dělil se stále se zlepšujícím Kissem. Vítěz závodu s hendikepem Adam Lacko (85), byl po sobotě šestý. Po desáté hodině vyrazili jezdci k měřenému tréninku. Z tradičních účastníků se tentokrát do super pole nedostali Reinert (MAN) a Janiec (Renault), které nahradili Major (MAN) a překvapivě Blaise (Renault). V  souboji nejrychlejší desítky si vedl nejlépe Östreich, který za sebou nechal značkové druhy Kisse, Albaceteho a Hahna. Markus přerušil sérii Vítězem pohárového závodu se stal Markus Östreich, který tak přerušil šňůru čtyř vítězství stájového druha Antonia Albaceteho. Německý jezdec tak zaznamenal v této sezóně druhé vítězství. Östreich odstartoval do závodu z  pole position a udržel bez potíží vedoucí pozici. Naopak z první řady startující Kiss neodolal

Jochen Hahn sice získal na Red Bull Ringu třetí nejvyšší počet bodů, vzhledem k ambicím šampióna se ovšem jednalo o výsledek z kategorie průměrných.


ME tahačů 2013 – Velká cena Rakouska (5.7 - 7.7) - Antonio zkrotil Rudého býka

6

Markus Östreich sice vyhrál druhý pohárový závod, v souboji s Kissem však ztratil dvanáct bodů. tlaku Albaceteho, s  aktuálním stavem věcí se ovšem nehodlal rozhodně smířit a prakticky celou jízdu stíhal španělského soka. Nejrychlejší trojice jela vlastní závod, čtvrtý Hahn ztratil takřka tři sekundy. Diváky musel bavit i urputný souboj o páté místo, který mezi sebou sváděli Bösiger, Vršecký a Lacko. I přes blokovací taktiku Bösigera to dlouho vypadal na to, že se rychlejší Vršecký dostane před bývalého stájového druha, nakonec ale bylo všechno jinak. Na brzdách totiž dostal David od Adama ránu a propadl se na sedmou příčku. K incidentu se po dojezdu odmítal vyjádřit, zájemce o zjištění skutečného stavu věcí odkázal na případný obrazový záznam celé akce.

Konec dobrý, všechno dobré, mohl konstatovat po vítězství v jízdě s hendikepem David Vršecký. REKLAMA


7

ME tahačů 2013 – Velká cena Rakouska (5.7 - 7.7) - Antonio zkrotil Rudého býka

Vršecký se dočkal Vítězem závěrečné jízdy s hendikepem se stal David Vršecký. V  depu Buggyry měli dvojnásobný důvod k radosti. David slavil první letošní vítězství, Buggyra se pro změnu těšila z prvního triumfu na rakouské půdě.

pátek SOBOTA

První volný trénink: 1. Kiss, 2. Albacete (MAN), 3. Bösiger (Renault), 4. Hahn, 5. Östreich (MAN), 6. Lacko (Renault) Druhý volný trénink: 1. Albacete, 2. Kiss (MAN), 3. Bösiger (Renault), 4. Hahn, 5. Östreich (MAN), 6. Vršecký (Buggyra)

Super pole: 1. Albacete, 2. Kiss, 3. Hahn, 4. Östreich (MAN), 5. Bösiger (Renault), 6. Vršecký (Buggyra) Cup Race 1: 1. Albacete, 2. Hahn, 3. Kiss, 4. Östreich 5. Mäkinen (MAN), 6. Vršecký (Buggyra) Cup Race 2: 1. Lacko (Renault), 2. Kiss, 3. Mäkinen, 4. Albacete, 5. Hahn (MAN), 6. Vršecký (Buggyra)

video ze závodu klikněte pro přehrávání

neděle

Roudnický jezdec šel do čela hned po startu a v pohodě ujížděl druhému Bösigerovi. S  vývojem situace mohl být maximálně spokojený. Přestože byl Markus podstatně pomalejší, díky svým jezdeckým kvalitám brzdil převážnou část startovního pole, což umožnilo Davidovi vytvořit si před pronásledovateli dostatečný náskok. A když se v  průběhu čtrnáctého kola dostal před Bösigera rychlý Kiss, dokázal si Vršecký náskok s  přehledem pohlídat. A protože Bösigera v  závěru ještě předjel Albacete, zbyla na jednoho z  hrdinů závěrečného závodu nevděčná čtvrtá pozice. Další nepříliš povedený víkend týmu MKR Technology podtrhl Adam Lacko, který v  důsledku technických problémů závod nedokončil.

Výsledkový servis

Super pole: 1. Östreich, 2. Kiss, 3. Albacete, 4. Hahn (MAN), 5. Bösiger (Renault), 6. Vršecký (Buggyra) Cup Race 3: 1. Östreich, 2. Albacete, 3. Kiss, 4. Hahn (MAN), 5. Bösiger, 6. Lacko (Renault) Cup race 4: 1. Vršecký (Buggyra), 2. Kiss, 3. Albacete (MAN), 4. Bösiger (Renault), 5. Hahn (MAN), 6. Blaise (Renault)

celkový stav me 2013 tahačů

Adam Lacko slavil v sobotu druhý triumf sezóny, celkově však lze hodnotit jeho rakouské vystoupení jako rozpačité.

1. 2. 3. 4. 5. 6.

Antonio Albacete (Španělsko/MAN) Jochen Hahn (Německo/MAN) Markus Östreich (Německo/MAN) Norbert Kiss (Maďarsko/MAN) David Vršecký (Česko/Buggyra) Adam Lacko (Česko/Renault)

166 155 131 123 116 91


ME TAHAčŮ 2013

RED BULL RING 5 důvodů, proč si pamatovat Red Bull Ring

1

Konec velké série

O tom, že všechno krásné jednou skončí, se na Red Bull Ringu přesvědčil úřadující mistr Evropy Jochen Hahn (MAN). Nejen, že pokračovala šampiónova patnáct závodů čítající série bez vítězství, ale vzhledem k nástupu Albaceteho přišel Jochen o průběžné vedení. Na tom by nebylo nic zase až tak neobvyklého, kdyby se nejednalo o ukončení nevídané série, kterou Jochen zahájil 5. června 2011. Tehdy získal v  Misanu maximální možný počet 60 bodů.

2

Albaceteho osobák

Zatímco se Jochen trápí, zaznamenal Antonio Albacete (MAN) vylepšení svého osobního maxima. Trojnásobný mistr Evropy (2005, 2009, 2010) totiž zvítězil na okruzích Navarra (1), Nogaro (2) a Red Bull Ring (1), celkem čtyřikrát v řadě, což se mu nepovedlo ani v  mistrovských sezónách. Vítěznou sérii utnul až v  neděli stájový druh Markus Östreich. Nejúspěšnějším jezdcem této statistiky přesto zůstává suverénně Jochen Hahn. Úřadující mistr Evropy vyhrál v sezóně 2011 sedm pohárových závodů v jednom sledu – Misano (2), Albacete (2), Nogaro (2), Nürburgring (1).

3

Týmové double

Po takřka dvouleté pauze se z pohárového double těšili jezdci stejného týmu. Stalo se tak v neděli, kdy v  pohárovém závodě vyhrál Östreich před Albacetem (MAN). Výškově poněkud nesourodá dvojice opět prokázala, že to myslí se ziskem Poháru konstruktérů opravdu vážně. V  předchozích ročních dosáhla na týmové double několikrát dvojice Vršecký – Bösiger (Buggyra). Markusové Bösiger s  Östreichem (Renault) se ze stejného úspěchu těšili v  roce 2011 v Mostě.


9

5 důvodů, proč si pamatovat Red Bull Ring REKLAMA

4

Nadvláda na pokračování

Suverenita značky MAN dosáhla na Red Bull Ringu vrcholu. Antonio Albacete, Norbert Kiss, Jochen Hahn a Markus Östreich si pro sebe „pronajali“ na základě výsledků super pole první dvě řady pohárového závodu. V hlavním závodě pak jak v sobotu, tak v neděli, nenašli sobě rovné a obsadili první čtyři místa. Prostě, ukázaná platí!

5

Originální protest

V očích některých účastníků šampionátu je jinak takřka vždy dobře naložený David Vršecký rabiátem první kategorie, pro kterého není nic nemožné. Poté, co měl v  Nogaru bez zaznamenání sebemenšího kontaktu „vystrčit“ a poté „trefit“ Adama Lacka, se stal i na Red Bull Ringu terčem originálního protestu. Přestože David inkasoval v  průběhu nedělního pohárového závodu zezadu ránu od Adama Lacka, po které ztratil na úkor Adama jednu příčku, podal na něj Lackův tým MKR Technology protest. Kdosi z  týmu (pochybuji, že Adam) totiž usoudil, že Vršecký si ránu zasloužil, protože svého soka blokoval. Komisaři rozhodli vskutku šalamounsky, neboť finančně postihli oba aktéry.


10

ME Tahačů 2013 - Red Bull Ring

Vítězové a poražení

Netradiční vítězové i poražení. K tomu řada jezdců (Östreich, Vršecký, Bösiger), které nebylo možno přiřadit přes veškerou snahu do žádného z táborů. Text a foto: TRM


ME tahačů 2013 – Red Bull Ring - Vítězové a poražení

vítězové

Norbert Kiss

(Maďarsko/MAN)

Po Nogaru potvrdil dravec z Uher pozici černého koně šampionátu rovněž v Rakousku, když na Red Bull Ringu zaznamenal svůj doposud nejpovedenější závodní víkend. Tradičně velmi dobrá super pole přetavil v zisk dvou třetích míst v pohárových závodech, v obou jízdách s hendikepem si pak dokonce o jedno místo polepšil. Po nepříliš povedeném úvodu poznamenaném řadou nerozvážných rozhodnutí stoupá Norbert vzhůru a je průběžně čtvrtý. A protože třetího Östreicha porazil v Rakousku o dvanáct bodů, může být ještě lépe.

Antonio Albacete (Španělsko/MAN)

Po předchozím podniku v Nogaru se stal Antonio Albacete největším vítězem rovněž na Red Bull Ringu. V pohárových závodech skončil na prvním a druhém místě. A protože takticky bodoval v závodech s hendikepem, dosáhl „mistrovské“ hranice 50 bodů. A co je nejdůležitější, poprvé od října 2010 se vrátil do čela průběžného pořadí.

11


12

ME tahačů 2013 – Red Bull Ring - Vítězové a poražení

poražení

Jean - Pierre Blaise

Benedek Major

Vůbec poprvé v historii této rubriky se mezi vítězi objevil jezdec z Belgie. Troufám si tvrdit, že doposud výkonnostně velmi skromný Jean-Pierre má za sebou, stejně jako Norbert Kiss nejúspěšnější truckové představení své dosavadní kariéry. S výjimkou sobotního pohárového závodu totiž dokázal bodovat ve všech ostatních jízdách, vrcholem jeho rakouského snažení bylo šesté místo v závěrečném závodě s hendikepem. Blaise prostě překonal sám sebe. Snad vytrvá.

V případě maďarského benjamínka na Red Bull Ringu sice platilo, že není každý den posvícení a senzační vítězství z Nogara se neopakovalo. Stejně tak ovšem vybojoval šestnáctiletý hoch další čtyři body a nadále aspiruje na umístění v elitní desítce. A když k tomu připočteme i nedělní účast v super pole, je, řečeno mluvou fotbalových sudí, Benedekova pozice mezi vítězi velmi snadno obhajitelná.

(Belgie/Renault)

(Maďarsko/MAN)

Jochen Hahn

(Německo/MAN)

Přestože Jochen získal na Red Bull Ringu třetí nejvyšší bodový součet, podle všeho neodjížděl z Rakouska v příliš dobrém rozmaru. V první řadě ztratil po více než dvou letech, pozici průběžného lídra šampionátu. Kromě toho pokračovala jeho patnácti dílná série bez vítězství. A zatímco na dílčí prohry s Albacetem si musel Jochen v posledních závodech zvyknout, porážka s Kissem, kterému před začátkem sezóny prodal svůj loňský speciál, se přece jen vymyká zavedeným pořádkům.

Adam Lacko

(Česko/Renault)

Na jedné straně sobotní vítězství v jízdě s hendikepem. Na straně druhé nedělní nula a z pohledu obhájce celkového třetího místa velmi rozpačité výsledky v super pole a pohárových závodech. K tomu další, v pořadí již čtvrtá prohra s krajanem Vršeckým. Při vší úctě, kterou k Adamovi chovám, v jeho případě negativa prostě převažují.


13

ČEŠI NA RED BULL RINGU:

Žádná sláva

V Rakousku se po deseti letech znovu představilo české trio Lacko, Vršecký, Vojtíšek. Jejich výkony nelze hodnotit jako propadák, o velké spokojenosti však může být řeč jen stěží. Text a foto: TRM


14

Češi na Red Bull Ringu: Žádná sláva

František Vojtíšek: Díky za každý bod (závodní speciál MAN, na Red Bull Ringu získal 1 bod, celkem 3 body = 15. místo)

Bod v nedělním závodě s hendikepem. Dokončení všech závodů. Neúčast v super pole.

Adam Lacko: Zlatá sobota

(závodní speciál Renault, na Red Bull Ringu získal 20 bodů, celkem 91 bodů = 6. místo) Vítězství v sobotním závodě s hendikepem. Nevalné výsledky v super pole. Nula na kontě nedělního závodu s hendikepem. Ve srovnání s loňskem podprůměrný bodový zisk. Prohra s Vršeckým o pět bodů.

REKLAMA


Češi na Red Bull Ringu: Žádná sláva

15 REKLAMA

David Vršecký: Povedený závěr (závodní speciál Buggyra, na Red Bull Ringu získal 25 bodů, celkem 116 bodů = 5. místo) Dokončil všechny čtyři závody, v každém z nich bodoval. Vítězství v závěrečném závodě s hendikepem. Bodové vítězství nad Adamem Lackem. Nejúspěšnější jezdec mimo kvarteto MAN. Nejúspěšnější český jezdec na Red Bull Ringu. Průměrné výsledky v super pole. V sobotu nepovedené starty. Propad ze čtvrtého na páté místo celkového pořadí.


16

Nově složený pár týmu Lutze Bernaua Albacete – Östreich chvátá za týmovým triumfem.

Mario Kress může jen vzpomínat na loňské časy bodových žní.

Kiss s Majorem si šampionát evidentně užívají a jsou ve hře o celkové třetí místo.

POHÁR KONSTRUKTÉRŮ

Vše podle předpokladů Boje o pohár konstruktérů potvrdily nadvládu MAN. Zatímco Albacete s Östreichem míří za týmovým titulem, musí se obhájci titulu z MKR Technology koncentrovat na boj o třetí příčku. Text a foto: TRM


17

Pohár konstruktérů: Vše podle předpokladů

REKLAMA

Nic nového pod sluncem

Vzhledem k tomu, že letošní Pohár konstruktérů do značné míry kopíruje výsledky individuálního šampionátu, je vcelku pochopitelné, že po Nogaru slavila i na Red Bull Ringu dvojice Albacete-Östreich. Oba mistři Evropy let minulých získali 83 bodů, a to i přes dvě nuly Markuse Östricha v jízdách s hendikepem. Na druhém místě se umístili, opět dle předpokladů Hahn s Mäkinenem (62), kterým patří i průběžná třetí druhá příčka. Jezdci MKR Technology Bösiger s Lackem si sice ve srovnání s Nogarem o deset bodů polepšili, se ziskem 43 bodů mohou být ovšem obhájci titulu spokojení jen stěží. Zejména, když na vedoucí tým ztrácí po čtyřech závodech propastných 120 bodů. Navíc v Rakousku, svěřenci Mario Kresse znovu nestačili na maďarské duo Kiss – Major (54). Obhajoba tak mizí v nenávratnu.

Stav Poháru konstruktérů po Red Bull Ringu: tým

značka

jezdci

body

Truck Sport Lutz Bernau

MAN

Albacete-Östreich

316

Castrol Team Hahn Racing.

MAN

Hahn-Makinen

267

MKR Technology

Renault

Lacko-Bösiger

196

Oxxo Energy Truck Race

MAN

Kiss-Major

175

Team Blaise-Janiec

Renault

Blaise-Janiec

83

Lion Truck Racing

MAN

Robineau-Halm

34


18

OKRUHY

EP 2013

Jak šel čas na Nürburgringu 2005 - 2012

Přestože je vzhledem k termínové listině letošní závod na Nürburgringu blízkou minulostí, usoudila redakce, že nebude přece jen od věci přiblížit ve stručnosti to nejzajímavější, co se v průběhu závodu roku odehrálo na slavném okruhu v letech minulých. Text a foto: TRM


19

Jak šel čas na Nürburgringu 2005 – 2012

2005 2006

2007 2008

2009

REKLAMA

O vítězství v pohárových závodech se podělila dvojice Jochen Hahn (Mercedes) a Gerd Körber (Buggyra). Oba domácí jezdci získali i shodný počet 47 bodů. Na závod nezapomene především Gerd, který vyhrál jako již trojnásobný mistr Evropy na takřka rodném okruhu vůbec poprvé. Přitom ještě pár zatáček před cílem vedl Egon Allgauer, jeho MAN ovšem vypověděl těsně před cílem poslušnost. Poprvé a zatím naposled vypadl Nürburgring z  termínové listiny šampionátu, neboť FIA se nedohodla s promotérem na podmínkách. Přesto dorazila do Německa plná palebná síla, z  elitních jezdců chyběl pouze Adam Lacko (MAN). Naopak, na okruhu se objevil bývalý jezdec F1 Hans Joachim Stuck (MAN). V  hlavních závodech vyhráli Bösiger (MAN) a Körber (Buggyra). Druhý jmenovaný získal titul Mezinárodního mistra Německa. Převážnou část závodního víkendu zářil na Nürburgringu Bösiger (Buggyra). Markus vyhrál sobotní pohárový závod i obě kvalifikace. V neděli se ale hned po startu střetl s Bellocem (MAN) a závod pro něj záhy skončil. V  souboji na ostří žiletky udolal Vršecký (Buggyra) Albaceteho (MAN). David získal i celkově nejvyšší počet bodů. V  průběhu závodního víkendu se prakticky opakovalo dění z  předchozího roku. Až do nedělního pohárového závodu vyhrál Bösiger na všechno, na co šáhl. I v  závěrečné jízdě vedl, nakonec ho ale o vítězství připravilo do té doby nevídané rozhodnutí jury. Její členové usoudili, že Markus jako nejrychlejší muž měřeného tréninku překročil při zaváděcím kole maximální povolenou rychlost 70 km/h a musel proto absolvovat průjezd boxovou uličkou. Závod poté ovládl Vršecký, který rovněž obhájil celkové prvenství. Na svém oblíbeném okruhu se v  sobotu konečně dočkal vítězství úřadující mistr Evropy Vršecký (Buggyra), následující den zvítězil Hahn (MAN). David získal o osm bodů více, než Albacete (MAN) a zahájil tak nakonec svou úspěšnou stíhací jízdu zakončenou obhajobou titulu.

V předchozích osmi sezónách si vedli na Nürbrugringu nejlépe Hahn, Bösiger a Vršecký se třemi pohárovými triumfy. Vítězství Markuse s Davidem se ovšem datují do minulého desetiletí.


Jak šel čas na Nürburgringu 2005 – 2012

2010 2011 2012

20

Poprvé v historii sjednoceného šampionátu nevyhrál ani jeden z pohárových závodů jezdec na Buggyře. V sobotu dojel jako první Angličan Chris Levett (MAN), v neděli slavil Antonio Albacete. Španělský jezdec se stal zároveň nejúspěšnější jezdcem závodního víkendu.

O pohárové triumfy se rovným dílem rozdělili dva největší soupeři v boji o titul Hahn (MAN) s Albacetem. Jochen se tak stal prvním a doposud jediným jezdcem, který vyhrál pohárový závod na strojích dvou různých značek. Nejvíce bodů si odvezl z Německa Albacete.

Když už se zdálo, že vyhrávat pohárové závody je souzeno pouze Hahnovi s Albacetem, vložil se do hry Adam Lacko (Renault). Mladík z Frenštátu pod Radhoštěm vypálil oběma favoritům v sobotu pomyslný rybník a zároveň přetrhl vítěznou šňůru osmi triumfů MAN. V neděli se vše vrátilo do starých zavedených kolejí, vyhrál Hahn.

Největším sběratelem bodů z Nürburgringu je Antonio Albacete.

Sečteno, podtrženo Hned třem jezdcům – Hahnovi (Mercedes, MAN), Bösigerovi a Vršeckému (Buggyra) - se podařilo vyhrát na Nürburgringu třikrát. Dvakrát se radoval Albacete (MAN), jednou Lacko (Renault). Nejvíc bodů získal v Německu Albacete (302), následují Vršecký (280), Hahn (263), Bösiger (223), Östreich (87) a Lacko. Vzhledem k tomu, že Markus s Adamem startovali pouze ve třech ročnících, nabízíme bodovou tabulku posledních dvou sezón – Hahn (88), Albacete (88), Lacko (64), Vršecký (60), Östreich (56), Bösiger (33). Největší počet 52 bodů vybojovali na Nürburgringu v průběhu jediného závodního víkendu Vršecký s Albacetem. Značkám kraluje se sedmi pohárovými triumfy Buggyra, následují MAN (5), Mercedes (1) a Renault (1).

Vítězstvím v loňském pohárovém závodě způsobil Adam Lacko prvořadou senzaci.


ZÁVĚREM NA DALŠÍ ČÍSLO JEDINÉHO EVROPSKÉHO MAGAZÍNU SPECIALIZOVANÉHO NA ZÁVODY TRUCKŮ SE MŮŽETE TĚŠIT 25.7.2013!

Redakce a vydavatelství Power Sports Enterprises, s.r.o. Klimentská 1246/1, 110 00 Praha 1 Tel.: 266 027 111 Fax.: 284 821 434 Petr Bošnakov - výkonný ředitel

Redakce

Šéfredaktor: Petr Bošnakov Zástupce šéfredaktora: Karel Kříž Editor: Zuzana Fonténová Grafické zpracování: Tomáš Zadák

Registrace

MK ČR E 14244 Nevyžádané rukopisy a fotografie se nevracejí. Za obsah inzerce odpovídá inzerent.

Obrazová spolupráce Richard Kienberger Martin Kozák

www.truck-racing.cz

Žádná část z obsahu tohoto časopisu nesmí být kopírována a rozmnožována za účelem rozšiřování v jakékoli formě či jakýmkoli způsobem bez písemného souhlasu vydavatele. ©Power Sports Enterprises, s.r.o. Praha 1, 2013

Truck Racing Magazine - 09/13  

Antonio zkrotil Rudého býka • 5 důvodů, proč si pamatovat Red Bull Ring • Vítězové a poražení • Žádná sláva • Vše podle předpokladů •...

Advertisement