Page 1

Číslo 7/2013

NAVARRA 2013

Premiéru zvládl nejlépe Östreich


OBSAH ČÍSLA

ÚVODEM

3

Premiéru zvládl nejlépe Östreich

7

5 důvodů, proč si pamatovat Navarra 2013

9

Vítězové a poražení

Jedem dál...

Před měsícem jsem na konci této rubriky doufal, že letošní evropský šampionát tahačů bude ve znamení sloganu: Jen houšť a větší kapky. A o to větší radost mám z toho, co se doposud odehrálo na okruzích Misano a Navarra. Místo tvrdého, leč přece jen poněkud stereotypního souboje Hahna s Albacetem, který rámoval poslední dva šampionáty, jsme letos svědky podstatně zajímavějšího vývoje událostí. V  super pole prohání šampióny dravý Maďar Norbert Kiss, na mistrovská léta se rozpomenul Markus Östreich. A mohu-li si vypomoci jedním textem skupiny Kabát, díky Davidovi Vršeckému český lev nesténá, ale po letech hlasitě řve. Truckeři, jen tak dál! Petr Bošnakov (šéfredaktor)

První body Steffi Halm, nedělní probuzení Antonia Albaceteho, úvodní vítězství Markuse Östreicha na stroji MAN. V Navarra nebyl na nudu čas.

Na straně vítězů poprvé Albacete, Halm a Lacko, mezi poraženými opět Kiss s Bösigerem. Hahn a Vršecký tentokrát nehodnoceni.

12

Slušná práce

15

Vítězství favoritů

17

Jak šel čas v Nogaru (2005-2012)

kde magazín najdete Android zařízení (google play)

Na okruhu Navarra se jelo letos vůbec poprvé. Jeden z nejvyrovnanějších závodů historie pro sebe nakonec rozhodl Markus Östreich.

Adam Lacko slavil první vítězství, zatímco David Vršecký udržel průběžné senzační druhé místo. K tomu premiérové body Frankie Vojtíška. Češi se prostě v Navarra neztratili.

Ve Španělsku se bojovalo rovněž o body v Poháru konstruktérů. Tentokrát se dle očekávání prosadili největší adepti na zisk trofeje.

ipad (appstore)

online a pdf

Již tento víkend se ve francouzském Nogaru uskuteční třetí podnik ME tahačů. Představení okruhu Paula Armagnaca proto není zcela jistě od věci.

www.truck-racing.cz


3

ME TAHAčŮ 2013

Velká cena Španělska (Navarra, 1.6 – 2.6)

Premiéru zvládl nejlépe Östreich

Po úvodním podniku v Misanu, zamířili truckeři na okruh Navarra. Na severu Španělska se konal podnik ME tahačů vůbec poprvé s výjimkou domácích jezdců tak představoval okruh pro zbytek startovního pole velkou neznámou. David Vršecký se po úvodním „pěším“ seznámení s okruhem nechal slyšet, že to bude o adrenalinu. Ve svém odhadu se nemýlil. Text a foto: TRM


ME tahačů 2013 – Velká cena Španělska (Navarra, 1.6 – 2.6) - Premiéru zvládl nejlépe Östreich

Sobota Rychlý Kiss

Zatímco průběžně vedoucí trio Hahn (MAN), Vršecký (Buggyra) a Mäkinen (MAN), by si nepochybně rádo zopakovalo představení z Misana, další skupina naopak toužila po složení reparátu. V její první řadě stáli obhájci cenných kovů z loňska Albacete (MAN), Lacko (Renault), do kategorie zatím nespokojených dále spadali Kiss, Östreich (oba MAN) a Bösiger (Renault). Volné tréninky, byly, ostatně jako celý den, ve znamení na místní poměry velmi chladného počasí. S  oběma „zahřívacími“ jízdami se dle očekávání vypořádal nejlépe největší znalec místního prostředí Antonio Albacete. Výsledky volných tréninků naznačily, že profil trati bude nejspíše nejvíce vyhovovat strojům MAN. To se ostatně potvrdilo i v  měřeném tréninku, po kterém postoupila do super pole následující desítka jezdců: Kiss, Östreich, Albacete, Hahn, Reinert, Halm (MAN), Bösiger, Lacko, Janiec (Renault), Vršecký (Buggyra). Mezi nejrychlejší desítku se ke všeobecnému překvapení neprobojoval průběžně třetí Fin Mäkinen (MAN).

Antonio Albacete v neděli zavzpomínal na staré, dobré časy.

4

Super pole pro sebe nakonec rozhodl s přehledem Norbert Kiss, maďarský jezdec tak zaznamenal v této disciplíně druhé vítězství v řadě. Norbertovi zdatně sekundovali značkoví druzi Östreich, Albacete a Hahn, kterým se jako jediným podařilo pokořit hranici, 2:10.00 min. Místa ve třetí řadě vybojovali Vršecký s Lackem, přičemž rychlejší z české dvojice ztrácel na Kisse 1.641 sekundy.

Östreich umí

Před začátkem pohárového závodu se prohazovala místa na startovním roštu. Původně druhý nejrychlejší muž super pole Markus Östreich byl totiž zpětně penalizován za provinění v posledním závodě v  Misanu. K první změně pořadí došlo již ve třetím kole, kdy se o sebe v souboji o první místo razantně otřeli Kiss s Albacetem. Zatímco Norbert klesl v  důsledku souboje o tři místa, pro Antonia závod na domácí půdě skončil. Do čela šel Hahn následován Östreichem a Lackem. Na čtvrtém místě se zuby nehty držel Vršecký před Kissem, průběžné časy však ukazovaly, že z  dlouhodobého hlediska je situace pro našeho jezdce neudržitelná. V  sedmém kole souboj se ctí prohrál, v  tom následujícím se měnilo i pořadí na čele, když se Östreich dostal před Hahna. Velké věci se děly v  posledním kole. Nejdříve Kiss předjel třetího Lacka a v té chvíli si zajistil třetí místo. Adama vývoj situace podle všeho rozhodil natolik, že se před něj ještě stačil natlačit Vršecký. Po závodě došlo podle očekávání ke změnám v  pořadí. Komisaři FIA rozhodli o vině Kisse, který dostal třicetisekundovou penalizaci. Na třetí místo se posunul Vršecký, Lacko skončil čtvrtý a první letošní dva body bral za deváté místo Vojtíšek.

Markus Östreich byl v sobotu penalizován, v neděli „bral“ nulu po nezaviněné kolizi. Přesto nakonec celkově vyhrál.

Úřadující šampión Jochen Hahn nejel dlouho tak špatně. Paradoxně si ale upevnil vedení, celkově skončil na okruhu Navarra druhý.


ME tahačů 2013 – Velká cena Španělska (Navarra, 1.6 – 2.6) - Premiéru zvládl nejlépe Östreich

REKLAMA

Hendikep pro Lacka

Start závodu s hendikepem byl ve znamení strkanice, ve které se orientovala nejlépe dvojice Lacko, Mäkinen, která dojela po zásluze v  tomto pořadí do cíle. O poslední místo na stupních vítězů svedli jezdci tuhý boj. Polovinu závodu jel na třetím místě evidentně pomalý Janiec (Renault), za kterým se postupem času vytvořil mistrovský vláček ve složení Vršecký, Östreich, Hahn, Albacete. K  zajímavé situaci došlo na začátku poslední třetiny. Albacete se dostal před Vršeckého, na tuto skutečnost reagoval Janiec ukázkovými hodinami. Vršecký se musel vzápětí na poslední chvíli vyhýbat jeho vozu, čehož využil s  mistrovstvím sobě vlastním Östreich. David byl nakonec rád za páté místo, které nakonec udržel v  souboji s Hahnem a rozjetým Kissem, který se zdatně a rychle probíjel z hloubi startovního pole.

neděle Albacete nastupuje

Přestože Jochen Hahn v sobotu rozhodně nezářil, paradoxně si upevnil vedoucí pozici, když jeho náskok na druhého Davida Vršeckého narostl na čtyři body. Na třetí místo se díky prvnímu triumfu v  barvách MAN posunul Östreich. Naopak příliš důvodů k  optimismu neměl šestý Antonio Albacete. Jeden z největších favoritů na zisk mistrovského titulu totiž ztrácel po třech závodních dnech na průběžného lídra Hahna 26 bodů. Měřený trénink ovládli dle předpokladů jezdci na MAN. Do super pole postoupila desítka nejrychlejších ve složení: Kiss, Albacete, Östreich, Hahn, Reinert, Mäkinen, Halm (MAN), „zbytek“ Evropy zastupovali Lacko s  Bösigerem(Renault) a Vršecký (Buggyra). Super pole nakonec

5

Adam Lacko v sobotu vyhrál jízdu s hendikepem a pravidelně bodoval. Prostě klidná síla. rozhodl ve svůj prospěch Albacete, před Kissem, Östreichem a Hahnem. V  česko-moravském souboji o třetí řadu porazil Lacko krajana Vršeckého.

Antonio se dočkal

Boje o místa na stupních vítězů pohárového závodu měla k dramatu skutečně daleko. Na“vině“ tomu byl zejména Norbert Kiss, který poučen děním předchozího dne tentokrát udržel na uzdě svůj temperament a spokojil se s druhým místem. Maďarský express sice naháněl Antonia převážnou část závodu, činil tak však v mezích zdravého rozumu s maximální snahou vyhnout se byť jen minimálnímu konfliktu.

David Vršecký sice nezopakoval bodový přísun z Misana, ze Španělska ovšem odlétal s pocitem slušně odvedené práce.


ME tahačů 2013 – Velká cena Španělska (Navarra, 1.6 – 2.6) - Premiéru zvládl nejlépe Östreich

6

SOBOTA

Výsledkový servis První volný trénink: 1. Albacete (MAN), 2. Östreich (MAN), 3. Lacko (Renault), 4. Hahn (MAN), 5. Vršecký (Buggyra), 6. Kiss (MAN) Druhý volný trénink: 1. Albacete, 2. Östreich, 3. Kiss (MAN), 4. Vršecký (Buggyra), 5. Hahn (MAN), 6. Lacko (Renault) Super pole: 1. Kiss, 2. Östreich, 3. Albacete, 4. Hahn (MAN), 5. Vršecký (Buggyra), 6. Lacko (Renault) Cup Race 1: 1. Östreich, 2. Hahn (MAN), 3. Vršecký (Buggyra), 4. Lacko (Renault), 5. Reinert (MAN), 6. Bösiger (MAN) Cup Race 2: 1. Lacko (Renault), 2. Mäkinen , 3. Albacete, 4. Östreich (MAN), 5. Vršecký (Buggyra), 6. Hahn (MAN)

klikněte pro přehrávání

Proklatě rychlý Norbert Kiss opět v praxi prokázal, jak rozporuplným umí být jezdcem.

A protože na dalších místech dojeli v poklidu Lacko s Hahnem, což překvapilo především u obhájce titulu, zažíval drama se šťastným koncem pouze Vršecký. Od poloviny závodu se totiž začaly na jeho stroji přehřívat brzdy, v posledních třech kolech se vypařila z brzd veškerá chladicí kapalina a auto se stávalo stěží ovladatelným. Přestože David poprvé v této sezóně absentoval na pohárových stupních vítězů, bral konečné šesté místo s povděkem.

Bösiger zatáhl

David Vršecký se nechal svého času slyšet, že když má jeho bývalý stájový druh den a chuť, je neporazitelný. Pravdivost svých slov si David ověřil v praxi a z pozice druhého jezdce mohl Markusovi gratulovat k prvnímu letošnímu vítězství.

neděle

video ze závodu

Super pole: 1. Albacete, 2. Kiss, 3. Östreich, 4. Hahn (MAN), 5. Lacko (Renault), 6. Vršecký (Buggyra) Cup Race 3: 1. Albacete, 2. Kiss, 3. Östreich (MAN), 4. Lacko (Renault), 5. Hahn (MAN), 6. Vršecký (Buggyra) Cup race 4: 1. Bösiger (Renault), 2. Vršecký (Buggyra), 3. Hahn, 4. Kiss, 5.Albacete (MAN), 6. Lacko (Renault) Stav ME tahačů po závodě v Navarra: 1. Jochen Hahn (Německo/MAN) 80, 2. David Vršecký (Česko/Buggyra) 75, 3. – 4. Markus Östreich (Německo/ MAN) 64, 3. – 4. Antonio Albacete (Španělsko/MAN) 64, 5. Adam Lacko (Česko/ Renault) 58, 6. Mika Mäkinen (Finsko/MAN) 51

REKLAMA


ME TAHAčŮ 2013

7

NAVARRA

5 důvodů, proč si pamatovat Navarra 2013

Super Steffi

Poprvé od zavedení super pole se podařilo proniknout mezi deset nejrychlejších zástupkyni něžného pohlaví. Tímto primátem se může od soboty pyšnit Steffi Halm (MAN). Úvodní den závodního víkendu zajela devátý nejrychlejší čas, v neděli byla pro změnu v super pole desátá. Někteří škarohlídi sice mohou poukazovat na skutečnost, že se Steffi prosadila v nevalné konkurenci Elen Lohr (Mercedes) a Jenifer Janiec (Renault). I v tomto případě ovšem platí, že se historie neptá!

Stačilo málo

Snad ještě nikdy v historii sjednoceného šampionátu nestačil k  celkovému triumfu v  závodním víkendu tak malý bodový zisk, jako tomu bylo letos na okruhu Navarra. Vítězný Markus Östreich (MAN) si vystačil s 39 body. Získal tak ještě o tři body méně, než loňský senzační vítěz z Le Mans Anthony Janiec (Renault).

Penalizovaný, nabouraný, vítězný!

Na premiéru v Navarra zřejmě hned tak nezapomene, Markus Östreich. A nejen proto, že vyhrál první oficiální závod v  barvách MAN a po strojích Mercedes, PAM-03-MAN, Volkswagen a Renault tak zvítězil na speciálu další značky, čímž potvrdil pověst největšího univerzála historie truckracingu. Nepamatuji si totiž na závodní víkend, jehož celkový vítěz by se musel vyrovnat s tolika peripetiemi. Nejdříve byl Östreich odeslán v sobotu před startem pohárového závodu díky penalizaci z  Misana z  první řady do třetí řady. Přesto vyhrál. V  neděli se stal pro změnu obětí nepovoleného útoku Reinerta, což se rovnalo nedokončení jízdy s hendikepem. I přes nulu na kontě ovšem dokázal Markus ve Španělsku celkově triumfovat. Laik se diví, odborník žasne.


8

5 důvodů, proč si pamatovat Navarra 2013 REKLAMA

Jochen bez vítězství

Poprvé od loňského Nogara odjížděl Jochen Hahn z podniku ME bez vítězství v  některé z  bodovaných jízd. Zároveň zaznamenal historicky čtvrtý nejnižší bodový zisk za poslední dvě sezóny – 36 bodů. Nejhůře na tom byl se šesti body v Zolderu 2001. Následují Most 2011 a Le Mans 2012, v obou závodech získal shodně po 31 bodech. V této souvislosti je nutno říci, že ve Francii Jochen jako již jistý mistr Evropy bojkotoval na protest proti promočenému okruhu nedělní pohárový závod.

Konec domácího prokletí

Přestože zažil, nikoli ovšem vlastní vinou hororovou sobotu, mohl Antonio Albacete odjíždět z Navarra přece jen s  dobrým pocitem. Poprvé od října 2011 se totiž Antoniovi podařilo vyhrát na domácí půdě plnohodnotně bodovaný pohárový závod. Ani nedělní vítězství ovšem nemění nic na skutečnosti, že trojnásobný mistr Evropy zažívá nejhorší vstup do sezóny od roku 2005.


9

Vítězové a poražení

Druhý podnik evropského šampionátu tahačů je šťastně za námi. I premiéra na okruhu Navarra se pochopitelně neobešla bez vítězů a poražených. Text a foto: TRM


10

ME tahačů 2013 – Navarra - Vítězové a poražení

vítězové

Markus Östreich

Adam Lacko

Na okruhu Navarra Markus potvrdil, že při vhodném souběhu událostí nemá problém vyhrát prakticky s čímkoli. Přestože ještě na testování MAN v Nogaru hovořil o nezbytné době nutné k tomu, aby si zvykl na nový vůz, dokázal již ve druhém podniku šampionátu vyhrát nejen první pohárový závod v barvách MAN, ale zvítězit i celkově. Nezbývá, než smeknout.

Obhájce loňského bronzu předvedl na okruhu Navarra to, co mu jde nejlépe! S výjimkou vítězného sobotního závodu s hendikepem sice v  žádné z  dalších jízd vyloženě nezářil, pravidelně však sbíral body. Nakonec si v  této statistice vedl lépe jen celkový vítěz Markus Östreich. A o body jde přece v první řadě.

MAN

Renault

Antonio Albacete

Steffi Halm

Benedek Major

Po sobotním Kissově pohárovém knokautu, se Antonio v neděli obdivuhodně vzchopil. Nejdříve zajel nejrychlejší super pole, poté konečně zvítězil v  pohárovém závodě a potvrdil pozici jednoho z  největších favoritů na zisk mistrovského titulu. Přestože se 34 bodů nevyjímá v  portfoliu trojnásobného mistra Evropy zrovna oslnivě, patří právem mezi vítěze.

Úřadující mistryně Francie ve Španělsku ukázala, že na rozdíl od krajanky Elen Lohr asi nebude v šampionátu jen do počtu. Bodovala hned ve třech závodech, své konto díky tomu obohatila o sedm bodů. Velmi slušné!

Šestnáctiletý maďarský junior vstoupil do své úvodní sezóny s cílem získat co nejvíce zkušeností. Kromě nich ovšem získává rovněž body, na okruhu Navarra dva za deváté místo v  sobotním pohárovém závodě, ve kterém předčil, stejně jako v  Misanu, týmovou jedničku Kisse. Po úvodních dvou podnicích šampionátu můžeme proto směle říci, že Maďarsko má talent.

MAN

MAN

MAN


ME tahačů 2013 – Navarra - Vítězové a poražení

11 REKLAMA

poražení

Norbert Kiss MAN

Ziskem sedmadvaceti bodů si Norbert vytvořil osobák, přesto se ocitl mezi poraženými. Důvod? V první řadě skončila doba nováčkovského hájení, maďarský rychlík navíc disponuje loňskou mistrovskou technikou Jochena Hahna. Naše nároky na jeho osobu tímto stoupají. Kromě toho zastáváme názor, že ze dvou startů z první řady šlo přece jen vytěžit více, než šestnáct bodů. A nesmíme zapomenout na černou tečku za vinu na kolizi s  Albacetem ze sobotního pohárového závodu.

Markus Bösiger Renault

Stejně, jako Norbert Kiss se Markus Bösiger ocitl opět mezi poraženými. Chápeme, že příznivci švýcarského borce budou poukazovat na nedělní vítězství v jízdě s hendikepem, které jsme patřičně vyzdvihli v  reportáži ze závodu, přesto trváme na svém. Dvacet bodů a průběžné osmé místo považujeme vzhledem k  ještě stále nezpochybnitelným jezdeckým kvalitám mistra Evropy 2007 za výsledek z kategorie velmi průměrných. Markus má nepochybně na víc.


12

ČEŠI V MISANU:

Slušná práce

Při premiéře na okruhu Navarra opět nechybělo české trio Adam Lacko, Frankie Vojtíšek, David Vršecký. Dva prvně jmenovaní si ve srovnání s Misanem polepšili, rovněž Vršecký nakonec odjížděl spokojený. Text a foto: TRM


Češi v Navarra: Slušná práce

13 REKLAMA

Adam Lacko: Návrat klidné síly

(závodní speciál Renault, v Navarra získal 35 bodů, celkem 58 bodů = 5. místo) Novopečený otec, TRM mu k největšímu dosavadnímu životnímu úspěchu tímto z plných sil gratuluje, předvedl přes své mládí výkon hodný starého, dobrého Lacka. Přestože závodní speciály z dílny MKR Technology mají ještě k maximu daleko, dokázal Adam nejen porazit rozjetého krajana Vršeckého, ale stejně tak dva největší adepty na zisk titulu Hahna s Albacetem. V průběhu celého závodního víkendu podával Adam vyrovnané výkony, v sobotu dokonale využil nabídnuté příležitosti a po delší době slavil vítězství. Sice „jen“ v jízdě s hendikepem, ale co je doma, to se počítá. Celkově si Adam Lacko celkově výrazně polepšil, na bednu v této chvíli ztrácí přijatelných šest bodů. Jen tak dál, taťko!


14

Češi v Navarra: Slušná práce

David Vršecký: (Na)konec dobrý

František Vojtíšek: První body

(závodní speciál Buggyra, v Navarra získal 33 bodů, celkem 75 bodů = 2. místo)

(závodní speciál MAN, v Navarra získal 2 body, celkem 2 body = 15. místo)

Co se obhajoby bodů z předchozího závodu týče, měl to David Vršecký z trojice českých jezdců ve Španělsku nejtěžší. Přesto ve srovnání s předchozími sezónami mohl odjíždět ze Španělska s pocitem dobře vykonané práce. Byť mu na novém okruhu, který zařadil rázem do kategorie oblíbených, nevycházela super pole, dokázal v pohárových závodech „urvat“ osmnáct bodů. Zejména úvodní jízda druhého dne závodního víkendu, jejíž větší část David absolvoval bez patřičně fungujících brzd, si zaslouží plný obdiv. V jízdách s hendikepem vsadil roudnický trucker na jistotu, nakonec z toho bylo nedělní druhé místo. Vzhledem k dlouho nevídané dělbě bodů (pět jezdců se dostalo přes hranici 30 bodů) skončil nakonec David na okruhu Navarra celkově čtvrtý, s pětibodovou ztrátou na vítězného Östreicha, přičemž s přehledem uhájil průběžné druhé místo. Takže nakonec dobrý!

Frankie si vzhledem k nulovému zisku v Misanu mohl na okruhu Navarra pouze polepšit, což se nakonec stalo. Na jeho kontě se objevily první dva letošní body, které získal v úvodním pohárovém závodě. Tím ale výčet mírných pozitiv nekončí. Přestože Vojtíškova technika zatím zřejmě nefunguje podle představ zkušeného matadora, lze při bedlivém sledování výsledků objevit „vlaštovky“. Tři ze čtyř bodovaných jízd Frankie dokončil, v neděli mu k zisku bodů v obou závodech chybělo málo. Nejlepší desítka je na dostřel. Možná už v Nogaru.

REKLAMA


15

Španělsko-německá dvojice Albacete-Östreich potvrdila v Navarra pověst favoritů.

Hahn s Mäkinenem nadále ovládají týmovou soutěž, po Navarra se ovšem jejich náskok ztenčil na pouhý bod.

POHÁR KONSTRUKTÉRŮ

Lacko s Bösigerem si v Navarra ve srovnání s Misanem výrazně polepšili.

Vítězství favoritů

Vedle individuálních se na okruhu Navarra bojovalo i o body do Poháru konstruktérů. Na rozdíl od Misana se prosadili největší favorité Albacete s Östreichem. Text a foto: TRM


ME tahačů 2013 – Navarra - Pohár konstruktérů: Vítězství favoritů

Jezdci týmu Truck Sport Lutz Bernau získali ve druhém podniku šampionátu celkem 74 bodů. Na druhém místě skončil obhájce titulu MKR Technology (64 bodů), českošvýcarský pár předčil o dva body průběžně vedoucí Castrol-Team Hahn Racing. Nutno říci, že zatímco svěřenci Lutze Bernau a Mario Kresse si ve srovnání s Misanem polepšili o 4, respektive o 10 bodů, Jochen s Mikou naopak 19 bodů ztratili. Po třech závodech je zřejmé, že se souboj o titul zúží právě na tyto tři týmy, neboť čtvrtý OXXO Energy Truck Race Team ztrácí na bronzovou pozici 54 bodů.

podělili. Druhý tým MKR Technology těžil z vyrovnaných výkonů obou jezdců, kteří vyhráli závody s hendikepem. Je ovšem otázkou, zdali bude vyrovnanost stačit na obhajobu loňského vítězství, kterou si tým stanovil jako jednu z  hlavních priorit pro letošní sezónu? Vzhledem k  průběhu bojů o týmový titul v  uplynulém roce totiž v  tomto případě platí pravidlo o tom, že je snazší titul získat, než posléze obhájit, snad dvacetinásobně. Osobně si troufám již v této fázi šampionátu odhadovat, že jediným týmem, který zvládl obhajobu, je Buggyra, která vládla Evropě v letech 2007-2009.

Vítězný tým ovládl suverénně dění v Navarra především díky úspěchům v pohárových závodech. Markus vyhrál v sobotu, následující den šel v jeho vítězných šlépějích Antonio. K  tomu nutno přičíst třetí místo Östreicha z  neděle. Jezdecky nejsilnější pár k  cestě za celkovým triumfem nezastavily ani dvě nuly, o které se mistři Evropy

Stav poháru konstruktérů po závodě v Misanu: tým

značka

jezdci

body

Castrol Team Hahn Racing.

MAN

Hahn-Makinen

145

Truck Sport Lutz Bernau

MAN

Albacete-Östreich

144

MKR Technology

Renault

Lacko-Bösiger

118

Oxxo Energy Truck Race

MAN

Kiss-Major

64

Team Blaise-Janiec

Renault

Blaise-Janiec

41

Lion Truck Racing

MAN

Robineau-Halm

24

16 REKLAMA


17

OKRUHY EP

2013

Jak šel čas v Nogaru (2005-2012) Po okruzích Misano a Navarra naberou nejrychlejší truckeři starého kontinentu kurz směr gaskoňské Nogaro, kde se v  polovině června uskuteční na okruhu Paula Armagnaca třetí podnik evropského šampionátu tahačů. Text a foto: TRM


Jak šel čas v Nogaru (2005-2012)

2005 2006

V prvním roce sjednoceného šampionátu se popasoval s  nástrahami rychlého, technicky velmi náročného a nebezpečného okruhu vítěz obou pohárových závodů Antonio Albacete (MAN). Na dalších místech skončili Allgauer (MAN) a Körber (Buggyra).

Závodní víkend byl ve znamení tropických lijáků a proměnil se v one man show Jochena Hahna (Mercedes). Jochen vyhrál všechny bodované závody a šel do čela šampionátu. Mezi trio nejlepších se dále probojovali Körber (Buggyra) a Östreich (Mercedes).

Adam Lacko sice v Nogaru ještě nevyhrál, v posledních dvou sezónách se mu ale ve Francii dařilo.

2007

O pohárové triumfy se podělili Albacete (MAN) s Bösigerem (Buggyra), švýcarský jezdec bral v konečném účtování o bod více. Třetí nejlepší výsledek zaznamenal Körber (MAN).

2008

Pohárová vítězství opět slavili Albacete (MAN) s Bösigerem (Buggyra), nejvíce bodů vybojoval Albacete. Antonio stáhnul náskok průběžného lídra Vršeckého (Buggyra) na pouhé dva body.

2009

Na svém oblíbeném okruhu se v sobotu konečně dočkal vítězství úřadující mistr Evropy Vršecký (Buggyra), následující den zvítězil Hahn (MAN). David získal o osm bodů více, než Albacete (MAN) a zahájil tak nakonec svou úspěšnou stíhací jízdu zakončenou obhajobou titulu.

18 REKLAMA


19

Jak šel čas v Nogaru (2005-2012)

2010 2011 2012

Do třetice ovládla pohárové závody dvojice Albacete (MAN) a Bösiger, podstatný rozdíl spočíval ve srovnání s předchozími lety v tom, že Markus vyměnil před začátkem sezóny Buggyru za Renault. Třetí nejvyšší počet bodů získal Hahn.

Závodní víkend byl ve znamení pokračování vítězného nástupu Jochena Hahna (MAN), který triumfoval v obou pohárových závodech. S částečným úspěchem se mu snažili sekundovat Albacete a Nittel (oba MAN).

Loni vyhrál oba pohárové závody Albacete (MAN), za trojnásobným šampiónem skončili Hahn (MAN) a Lacko (Renault).

Bývalí stájoví druzi Bösiger s Vršeckým by se určitě rádi vrátili po letech na stupně vítězů.

Sečteno, podtrženo

Nejčastěji se v posledních osmi sezónách těšil z  vítězství v  pohárových závodech Antonio Albacete (MAN) se sedmi zářezy. Pětkrát vyhrál Hahn (Mercedes, MAN) a třikrát Bösiger (Buggyra, Renault). Jeden triumf má na svém kontě David Vršecký (Buggyra). Nejvíce bodů získal v Nogaru Albacete (351). Následují Hahn (305), Bösiger (264), Vršecký (253), Östreich (107) a Lacko (71). Vzhledem k  neúčasti Östreicha s  Lackem v  několika ročnících šampionátu poskytuje věrnější obraz stavu věcí bodová statistika posledních dvou let – Hahn (90), Albacete (86), Lacko (64), Bösiger (51), Vršecký (46), Östreich 44. Největšího bodového zisku dosáhl v  průběhu jednoho závodního víkendu Jochen Hahn (60, 2006). Mistrovskou padesátku dále zdolali Albacete (57, 2005), Bösiger (54, 2007), Albacete (53,2007), Hahn (53,2011) a Vršecký (52, 2009). Vítězným statistikám v kategorii značek vévodí MAN (10, Albacete, Hahn), před Buggyrou (3, Bösiger, Vršecký), Mercedesem (2, Hahn) a Renaultem (1, Bösiger).


ZÁVĚREM NA DALŠÍ ČÍSLO JEDINÉHO EVROPSKÉHO MAGAZÍNU SPECIALIZOVANÉHO NA ZÁVODY TRUCKŮ SE MŮŽETE TĚŠIT 25.6.2013!

Redakce a vydavatelství Power Sports Enterprises, s.r.o. Klimentská 1246/1, 110 00 Praha 1 Tel.: 266 027 111 Fax.: 284 821 434 Petr Bošnakov - výkonný ředitel

Redakce

Šéfredaktor: Petr Bošnakov Zástupce šéfredaktora: Karel Kříž Editor: Zuzana Fonténová Grafické zpracování: Tomáš Zadák

Registrace

MK ČR E 14244 Nevyžádané rukopisy a fotografie se nevracejí. Za obsah inzerce odpovídá inzerent.

Obrazová spolupráce Richard Kienberger Martin Kozák

www.truck-racing.cz

Žádná část z obsahu tohoto časopisu nesmí být kopírována a rozmnožována za účelem rozšiřování v jakékoli formě či jakýmkoli způsobem bez písemného souhlasu vydavatele. ©Power Sports Enterprises, s.r.o. Praha 1, 2013

Truck Racing Magazine - 07/13  
Truck Racing Magazine - 07/13  

Premiéru zvládl nejlépe Östreich • 5 důvodů, proč si pamatovat Navarra 2013 • Vítězové a poražení • Slušná práce • Vítězství favoritů • Jak...

Advertisement