Page 1

Číslo 6/2013

NAKONEC SE SMÁL HAHN! 8 DŮVODŮ, PROČ SI PAMATOVAT MISANO 2013 KONEC ÉRY „PLANDAJÍCÍCH“ PLASTŮ


OBSAH ČÍSLA

ÚVODEM Jedem dál...

Premiéra úvodního podniku v Misanu je za námi. Z českého úhlu pohledu se jedná o premiéru velmi povedenou, v posledních třech sezónách nefiguroval náš jezdec v celkovém pořadí nikdy tak vysoko, jako nyní David Vršecký. Sám dvojnásobný šampión ale nejlépe ví, jak vrtkavá umí být v motoristickém sportu přízeň osudu. Kromě Vršeckého parádního vstupu do sezóny přineslo Misano řadu dalších zajímavých podnětů k zamyšlení. Skončí v brzké době panování krále Jochena? Přetaví potenciální černý kůň Norbert Kiss rychlé časy ze super pole v body? Jak zareaguje MKR Technology na tvrdý direkt v Poháru konstruktérů? Odpovědí se možná dočkáme již o víkendu, na okruhu Navarro. Petr Bošnakov (šéfredaktor)

kde magazín najdete Android zařízení (google play)

3

Nakonec se smál Hahn!

7

8 důvodů, proč si pamatovat Misano 2013

9

Jak praví titulek, Jochenova nadvláda nad zbytkem Evropy pokračuje. V Misanu to měl ale dvojnásobný šampión hodně těžké!

Spousta penalizací, nevídaný nástup Davida Vršeckého, finské double. K tomu dalších pět důvodů, proč by neměl závod v Misanu upadnout v zapomnění.

Vítězové a poražení

Na jedné straně Makinen a Major, na straně druhé Albacete s Lackem. I Misano mělo své vítěze a poražené.

12

Slunečno, místy oblačno

15

Překvapení na úvod

17

Konec éry „plandajících“ plastů

V Misanu se představilo trio českých jezdců, jejich vystoupení pak připomínalo tamní proměnlivé počasí.

V Itálii odstartovala i bitva o Pohár konstruktérů. Hned v prvním závodě došlo k překvapení na úkor favorita.

ipad (appstore)

online a pdf

V Misanu bylo poprvé v praxi uplatněno nové pravidlo, které lze nazvat pravidlem okamžitého zjednání nápravy.

www.truck-racing.cz


3

ME TAHAčŮ 2013

VELKÁ CENA ITÁLIE (MISANO, 18.5 -19.5)

Nakonec se smál Hahn!

Po více než půlroční pauze se všichni příznivci truck racingu dočkali. Na okruhu v Misanu byl úvodním podnikem zahájen nový ročník evropského šampionátu v závodech tahačů. Hned první závod naznačil, že to letos může být opravdu hodně zajímavé!

Text a foto: TRM


4

ME tahačů 2013, Velká cena Itálie - Nakonec se smál Hahn!

Sobota Rychlý Jochen

Po pátečním dešti vysvitlo nad Misanem slunce, což přidalo kompletní jezdecké špičce, mezi kterou nechybělo šest mistrů Evropy (Hahn, Albacete, Vršecký, Bösiger, Östreich, Körber) na dobré náladě. První závodní víkend byl již tradičně zahájen dopolední sérií dvou volných tréninků. Oba ovládli jezdci na MAN, kterým konkurovali pouze Vršecký s Lackem. David před začátkem druhého tréninku měnil z  preventivních důvodů převodovku, vzápětí se nechal slyšet, že má z chování své Buggyry dobrý pocit. Zatímco volné tréninky jsou především o nastavení vozu a seznámení se s  tratí, v  tréninku měřeném a následnému super pole začíná jít do tuhého. Do super

Pohár pro Hahna pole, tedy mezi desítku nejrychlejších jezdců postoupili Albacete, Kiss, Hahn, Östreich, Makinen, Reinert (MAN), Lacko, Bösiger (Renault), Vršecký (Buggyra) a Körber (Iveco). Mimo hru zůstal, Vojtíšek (MAN), v úvodním souboji nováčků předčil Benedek Major (MAN, 14) polského soka Gregory Ostaszewského (MAN, 19). Souboj elitní desítky pro sebe rozhodl ve druhé polovině super pole Jochen Hahn. Zatímco nejrychlejší čas šampióna z  posledních dvou let nepřekvapil, druhé místo Vršeckého a třetí Kisse zavánělo malou senzací. Medailisté z  poslední sezóny Albacetem a Lacko se museli smířit s pátým a šestým časem.

Jochen Hahn po Misanu vede.

Start do pohárového závodu zvládl nejlépe Jochen Hahn následován Vršeckým a „hladovým“ triem Kiss, Albacete a Östreich. Všeobecně panovala představa, že si v dalším průběhu závodu pronásledovatelé smlsnou na Vršeckém a souboj o bednu se stane výhradní záležitostí jezdců na MAN. Leč, všechno bylo jinak. Ve čtvrtém kole se v  rukou pořadatelů objevila černooranžová vlajka s  číslem Norberta Kisse. V  praxi to znamenalo, že Maďar musel na pit lane opravit uvolněný plast a mohl zapomenout na body. Ve stejném kole skončil závod i pro Frankie Vojtíška. Další průběh jízdy byl ve znamení strojově přesné jízdy Jochena Hahna, kterému zdatně sekundoval Vršecký.

Jak prozradil později David v cíli, vědom si síly obhájce titulu bylo jeho prioritou udržení druhé příčky. V  rámci zachování objektivity je nutno říci, že Antonio Albacete nevyvinul v rozporu s očekáváními patřičný tlak, takže si dvojice Hahn-Vršecký dojela v relativním klidu pro první a druhé místo. Mezi šest nejlepších se dále vešli Östreich, Bösiger a Makinen. Zabojoval i šestnáctiletý Benedek Major, kterého dělila při jeho premiéře jediná příčka od zisku bodu. Jeho stájový druh Kiss skončil po výborném úvodu třináctý. Po skončení závodu zasedla jury a penalizovala Albaceteho třiceti sekundami. Úřadující vicemistr se tak propadl na deváté místo.

David Vršecký přijel, viděl, odjel. A domů si odvezl tři poháry a průběžné druhé místo.


ME tahačů 2013, Velká cena Itálie - Nakonec se smál Hahn!

Nepolapitelný Mika

video ze závodu klikněte pro přehrávání

5 REKLAMA

Start závodu s hendikepem byl ve znamení drobných strkanic, po dvou kolech se v  čele vytvořilo pořadí Makinen, Östreich, Reinert, Lacko, Hahn a Vršecký. Podle většiny prognóz si měl Östreich hravě poradit s  vysoce defenzivním stylem finského soupeře, leč nestalo se a Mika přezdívaný Krokodýl si dojel pro překvapivé, leč nikoli senzační vítězství. Markus Östreich dojel druhý a v cíli vypadal docela spokojeně. Bitvu o poslední místo na stupních vítězů pro sebe nakonec rozhodl z  osmého místa startující Jochen Hahn. Nejzajímavější momenty závodu ovšem přinesl česko-valašský souboj mezi Davidem Vršeckým a Adamem Lackem. Obhájce loňského bronzu po čtyři kola s  přehledem využíval výhod vnitřní strany okruhu, v  sedmém kole ale neodolal. Zatímco Vršecký ještě předjel Reinerta a bral body za čtvrté místo, vypil Adam pomyslný kalich hořkosti až do dna. Po závodě byl totiž diskvalifikován za nerespektování penalizace drive through.

neděle Maďarská stopa

Do nedělního zamračeného a místy deštivého rána se nejlépe vstávalo průběžnému lídrovi Jochenu Hahnovi, který ztratil úvodní den šampionátu pouhé dva body. Sladké sny musel mít po sobotě druhý David Vršecký, pohoda vyzařovala i z průběžně třetího Östreicha. Na opačném pólu stáli favorité, kterým naopak úvodní den šampionátu nevyšel ani zdaleka podle jejich představ, což platilo zejména pro průběžně osmého Lacka a desátého Albaceteho. Po ranním warm upu, který vyšel nejlépe triu Kiss, Albacete, Hahn, odstartovali jezdci v  10.50 hod do měřeného tréninku. Do super pole pak postoupili Hahn, Kiss, Albacete, Östreich, Makinen, Reinert (MAN), Bösiger, Lacko, Blaise (Renault) a Vršecký (Buggyra). Jednoznačně největším překvapením byl postup Belgičana Blaiseho na úkor Körbera. Souboj o nejlepší pozice na startu vyšel nejlépe jezdcům na MAN. Jejich vítěznou ekipu ale tentokrát nevedl

suverén předchozího dne Jochen Hahn, který zajel až pátý nejrychlejší čas, ale Norbert Kiss. Za maďarským jezdcem dojeli značkoví druzi Östreich s Albacetem, mezi MAN se dokázal vklínit pouze Vršecký. Nejrychlejším jezdcem na speciálu Renault se stal šestý Adam Lacko.

Antonio Albacete zazářil v nedělním pohárovém závodě, jinak žádná sláva.


6

ME tahačů 2013, Velká cena Itálie - Nakonec se smál Hahn!

Antonio vrací úder

SOBOTA

Výsledkový servis První volný trénink: 1. Hahn (MAN), 2. Albacete (MAN), 3. Kiss (MAN), 4. Vršecký (Buggyra), 5. Lacko (Renault), 6. Östreich (MAN) Druhý volný trénink: 1. Hahn (MAN), 2. Kiss (MAN), 3. Albacete (MAN), 4. Vršecký (Buggyra), 5. Lacko (Renault), 6. Östreich (MAN). Super pole: 1. Hahn (MAN), 2. Vršecký (Buggyra), 3. Kiss (MAN), 4. Albacete (MAN), 5. Lacko (Renault), 6. Östreich (MAN) Cup Race 1: 1. Hahn (MAN), 2. Vršecký (Buggyra), 3. Östreich (MAN), 4. Bösiger (Renault), 5. Makinen (MAN), 6. Lacko (Renault). Cup Race 2: 1. Makinen (MAN), 2. Östreich (MAN), 3. Hahn (MAN), 4. Vršecký (Buggyra), 5. Reinert (MAN), 6. Körber (Iveco).

Až v hodině dvanácté zachránil Adam Lacko pro MKR Technology stupně vítězů.

Opět Mika

Hned po startu závěrečné jízdy šel do čela sobotní vítěz Makinen následován Lackem, Bösigerem, Hahnem a Vršeckým. O dalším průběhu závodu nelze rozhodně hovořit jako o akčním thrilleru. Na začátku druhé třetiny se ovšem začaly dít věci. Nejdříve musel projet nedobrovolně depem Kiss, poté Bösiger. Vršecký, který se na startu dostal do kolize, čehož využili, Albacete s Hahnem, mezitím předjel Körbera a byl rázem pátý. A i s  touto touto pozicí se však David nehodlal smířit, spolu s Albacetem předvedli divákům úchvatný souboj ve stylu kabina na kabinu, který nakonec vyzněl pro českého jezdce. Posun výsledkovou listinou však v případě Davida neskončil ani po dojezdu do cíle. Těsně po slavnostním vyhlášení výsledků totiž došlo na penalizaci Hahna (overspeed) a Vršecký postoupil na třetí místo.

neděle

Start do pohárového závodu proběhl v relativním klidu. Do čela šel Östreich, za kterým se chytře vyvezl Albacete, zatímco nováček v  první řadě Kiss přece jen nezvládl tíhu okamžiku. Na dalších místech se po startu seřadili Vršecký, Lacko a Bösiger. Ve čtvrtém kole se měnil lídr, před Östreicha se dostal po včerejšku nažhavený Albacete. Dalších šest kol přineslo nepříliš záživný obrázek. Zatímco se Antonio hnal ze všech sil kupředu, táhl za sebou nepříliš rychlý strojvedoucí Östreich vláček ve složení Kiss, Vršecký, Hahn. Dvě kola před cílem, kdy už to vypadalo na double nově složeného týmu, se ovšem pořadatelé vytasili při průjezdu Östreicha oranžovočervenou vlajkou. Německý dlouhán tak musel zamířit na pit lane a začít spravovat technickou závadu. Zbytek závodu proběhl v  relativním klidu, což překvapilo především v  případě čtvrtého Jochena Hahna.

Super pole: 1. Kiss (MAN), 2. Östreich (MAN), 3. Albacete (MAN), 4. Vršecký (Buggyra), 5. Hahn (MAN), 6. Lacko (Renault) Cup Race 3: 1. Albacete (MAN), 2. Kiss (MAN), 3. Vršecký (Buggyra), 4. Hahn (MAN), 5. Lacko (Renault), 6. Bösiger (Renault) Cup race 4: 1. Makinen (MAN), 2. Lacko (Renault), 3. Vršecký (Buggyra), 4. Albacete (MAN), 5. Hahn (MAN), 6. Körber (Iveco). Stav ME tahačů 2013 po závodě v Misanu: 1. Jochen Hahn (Německo/ MAN) 44, 2. David Vršecký (Česko/Buggyra) 42, 3. Mika Makinen (Finsko/MAN) 32, 4. Antonio Albacete (Španělsko/MAN) 30, 5. Markus Östreich (Německo/ MAN) 25, 6. Adam Lacko (Česko/Renault) 23

REKLAMA


ME TAHAčŮ 2013

7

MISANO

8 důvodů, proč si pamatovat Misano 2013 75% Vršecký

Nepovedený vstup Albaceteho

Ani jednomu z jezdců se nepodařilo dojet ve všech závodech na stupních vítězů, což překvapilo především u loni nedostižné dvojice HahnAlbacete (MAN). Antonio vyšel naprázdno v  sobotu, následující den ho napodobil Jochen. Nejblíže byl zisku čtyř pohárů Vršecký, velkolepou sérii narušilo sobotní čtvrté místo v  jízdě s hendikepem.

Nejúspěšnější jezdec historie sjednoceného šampionátu, trojnásobný mistr Evropy Antonio Albacete (MAN) má za sebou hororový začátek, po úvodním dnu měl na svém kontě pouhé tři body, což stačilo na desáté místo. Do 18. května 2013 zažil Antonio nejméně povedený vstup do sezóny v Barceloně 2008, po sobotě měl na svém kontě 9 bodů.

Penalizace

Ačkoli toho redakce TRM zažila na různých okruzích hodně, takový slet vlajek různých barev a následných penalizací, jako letos v Misanu, nepamatuje. S  jezdců elitní šestky unikl trestu pouze Vršecký (Buggyra). Naopak Kiss (MAN) byl penalizován v obou dnech závodního víkendu. Po jedné penalizaci zaznamenali Östreich, Albacete, Hahn (MAN), Bösiger, Lacko (Renault) a Körber (Iveco).

Finské double

Mezi největší překvapení závodního víkendu v Misanu patří nepochybně dvojnásobného vítězství Miki Makinena (MAN) v jízdách s hendikepem. V minulosti se podobný kousek podařil pouze trojici Hahn, Kiss (MAN), Vršecký (Buggyra).


8

ME tahačů 2013 – Misano - 8 důvodů, proč si pamatovat Misano 2013 REKLAMA

Benedek na bodech

Historicky nejmladším truckerem, který dosáhl na body, je šestnáctiletý Maďar Benedek Major se startovní číslem 12(MAN). Stalo se tak v sobotním závodě s hendikepem, ve kterém skončil devátý. Mimochodem, ziskem dvou bodů dokonce předčil týmovou jedničku Oxxo Racing Norberta Kisse.

Maďarská stopa

Přestože možný černý kůň šampionátu Norbert Kiss (MAN) bodově zrovna neoslnil, během několika hodin přepsal hned dvakrát historii. Nejdříve se jako první maďarský jezdec radoval z pole position, aby poté slavil maďarskou premiéru na stupních vítězů pohárového závodu.

Vršecký na průběžné bedně

Poprvé od října 2009 se David Vršecký (Buggyra) probojoval v průběžném pořadí do elitní trojky, po úvodním závodním víkendu mu patří druhé místo. V Misanu získal 42 bodů, tedy o pouhé dva body méně, než vedoucí muž průběžného pořadí Jochen Hahn (MAN).

Ženský element

Bojů v Misanu se zúčastnily i dvě zástupkyně něžného pohlaví Steffi Halm (MAN) a Elen Lohr (Mercedes). Přestože ani jedna z nich nedosáhla na body, přece jen pozitivněji můžeme hodnotit vystoupení Steffi. Úřadující šampiónku Francie, dělily od zisku bodu v nedělním závodě s hendikepem pouhá dvě místa.


9

ME tahačů 2013 – Misano

Vítězové a poražení

Úvodní podnik letošního evropského šampionátu je za námi. I jednou slunečné a jindy zamračené Misano mělo své vítěze a poražené. Text a foto: TRM


10

ME tahačů 2013 – Misano - Vítězové a poražení

vítězové

David Vršecký

Mika Makinen

Tři trofeje za umístění na stupních vítězů, z toho dvě z pohárových závodů. K tomu zdolání hranice 40 bodů a průběžné druhé místo. Navíc možná netaktické, leč férové přiznání, že tak dobrý výsledek sám nečekal. Každopádně ukázaná platí a dvojnásobný mistr Evropy dal o sobě po delší době vědět. A učinil tak s patřičnou razancí.

Finský jezdec-obranář v Misanu potvrdil, že jeho loňského hendikepové úspěchy nebyly dílem náhody. A také to, že i motory MAN kategorie B nepostrádají patřičnou sílu. Senzační průběžné třetí místo je toho pádným důkazem.

Jochen Hahn

Benedek Major

Úřadující šampión vstoupil do sezóny vítězně, leč na své poměry přece jen poněkud rozpačitě. V neděli se ani jednou nevešel na stupně vítězů, páté místo ze super pole a stejná pozice v cíli pohárového závodu nepochybně ani zdaleka nenaplnily Jochenovy mistrovské ambice.

Nejmladší jezdec v historii truck racingu, šestnáctiletý Benedek Major má za sebou vydařenou premiéru. V nabité konkurenci dojel v sobotní jízdě s hendikepem devátý, mimochodem před Antonio Albacetem. Jen tak dál, hochu!

Buggyra

MAN

MAN

MAN


ME tahačů 2013 – Misano - Vítězové a poražení

11 REKLAMA

poražení

Antonio Albacete MAN

Trojnásobný mistr Evropy a velký favorit na zisk titulu zažil v minulosti mnohem, mnohem povedenější vstupy do sezón. Na této skutečnosti nemění nic ani vítězství v  nedělním pohárovém závodě. Tím totiž výčet pozitiv Albaceteho misanského působení končí. Pravda, o výrazně lepší pozici přišel Antonio penalizací v  sobotní pohárové jízdě, ale tak už to v závodech někdy chodí.

Adam Lacko Renault

Před začátkem sezóny ohlásil Adam Lacko útok na titul. Realita byla ovšem odvážným představám hodně vzdálená. Po nepovedené sobotě sice Adam následující den prokázal, že závodit rozhodně nezapomněl, ani výrazně zlepšený výkon ale mistrovské ambice nepotvrdil. Ovšem, co není, může být.

Markus Bösiger Renault

Přestože skončil Markus v předchozích dvou sezónách šestý, stále řadíme švýcarského jezdce mezi užší jezdeckou špičku. Vzhledem k  potenciálu mistra Evropy 2007 se nám proto zdá být dvacet bodů docela málo.

Norber Kiss MAN

Nejúspěšnější muž super pole ukázal, že být hodně rychlý v měřených trénincích někdy nestačí. I přes start z druhé řady a pole position totiž nedokázal vytěžit z pohárových závodů více, než pouhých patnáct bodů. A protože mu na rozdíl od loňského závěru nevyšly ani oblíbené hendikepy, v Misanu přes dílčí úspěchy prohrál.


12

ČEŠI V MISANU

Slunečno, místy oblačno

V úvodním podniku ME tahačů v Misanu se dle očekávání představilo trio českých jezdců ve složení Adam Lacko, David Vršecký, Frankie Vojtíšek. České účinkování v Misanu pak připomínalo místní proměnlivé počasí. Text a foto: TRM


Češi v Misanu: Slunečno, místy oblačno

13 REKLAMA

David Vršecký: Vzpomínka na dobré časy

(závodní speciál Buggyra, v MIsanu získal 42 bodů, celkem 42 bodů = 2. místo) Od roku 2010 dvojice konstruktérů David Vršecký – Robin Dolejš pravidelně opakuje, že se vývoj závodního speciálu ubírá správnou cestou. Po letošním vstupu do sezóny jsem tomu ochoten uvěřit. I v truck racingu je totiž ve hře pravidlo o tom, že ukázaná platí. A David toho, se svou Buggyrou, ukázal docela hodně. Přesněji řečeno od Jaramy 2009, kdy slavil zisk druhého titulu, nejvíce. V super pole skončil druhý a čtvrtý, z čehož rezultoval na Davidovy poměry posledních let nevídaný zisk z pohárových závodů – 27 bodů ze 40 možných. Pravda, velmi dobrá pohárová bilance a s ní spojené starty z  nevýhodných pozic se sice podepsaly na výsledcích jízd s  hendikepem, ve kterých neobhájil dvě loňská vítězství, ve srovnání s předchozí sezónou ovšem ztratil jen pět bodů. Ti, kteří nemají Vršeckého, případně Buggyru v přílišné oblibě mohou poukazovat na několik faktorů hovořících v jeho prospěch. Například na nově zavedené pravidlo o nutnosti okamžité opravy speciálu v  okamžiku byť minimálního poškození některé z  částí vozu. Nebo na penalizace Albaceteho a Hahna za překročení maximální povolené rychlosti. Souhlas. Na druhé straně nikdo soudný nezpochybní vítězné souboje s  Lackem a především Albacetem, který zvedal diváky ze sedadel. Jak již bylo řečeno, ukázaná platí.


14

Češi v Misanu: Slunečno, místy oblačno

Adam Lacko: Bývalo lépe

František Vojtíšek: Nic moc úvod!

Obhájce třetího místa pamatuje i lepší vstupy do sezóny. Třeba loni vybojoval v Istanbulu 36 bodů, zatímco letos se musel smířit se ziskem podstatně nižším. Na druhé straně ovšem předem souhlasíme s  předpokládanou argumentací, že nebýt diskvalifikace ze sobotního závodu s hendikepem, mohlo na Lackovo konto pár bodíků přibýt. Stejně tak nelze opomenout fakt, že počet nedělních bodů převýšil loňský průměr, který nakonec stačil k  celkovému umístění mezi třemi nejlepšími. Proto zatím nemá novopečený otec důvod k  znepokojení. Ostatně, v roce 2011 vstoupil do sezóny v Doningtonu ještě hůře (17 bodů) a nakonec z toho byl konečný bronz. Zatím nevím, proč by se letos nemohla situace opakovat.

Hodnocení misanské účasti našeho služebně nejstaršího truckera bude stručné, leč výstižné. Jak již bylo na stránkách TRM mnohokrát napsáno, pojal Frankie dle vlastních slov loňskou sezónu jako testovací. Letos mělo tudíž dojít k podstatnému zlepšení. Nedošlo. Snad někdy příště. Nejlépe již o víkendu na okruhu Navarra.

(závodní speciál Renault, v Misanu získal 23 bodů, celkem 23 bodů = 6. místo)

(závodní speciál MAN, v Misanu nebodoval)

REKLAMA


15

POHÁR KONSTRUKTÉRŮ ME tahačů 2013 – Misano

Týmovou soutěž ovládla v Misanu dvojice Jochen Hahn – Mika Mäkinen.

Překvapení na úvod

Kromě individuálního titulu se v Misanu bojovalo rovněž o body do týmové soutěže. Nakonec se z prvního vyhrání těšila dvojice Hahn-Mäkinen. Text a foto: TRM


ME tahačů 2013 – Misano - Pohár konstruktérů: Překvapení na úvod

Nutno říci, že i přes nespornou vyzrálost německofinského páru, lze v tomto případě přece jen hovořit o překvapení. Prakticky všichni zúčastnění totiž pasovali do role největších favoritů další reprezentanty MAN Albaceteho s Östreichem. Na rozdíl od velmi rozpačitého loňského průběhu, se letos Pohár konstruktérů vrátil do starých kolejí. Bojů o týmového šampióna se účastní pět týmů a dvě značky (MAN, Renault), z deseti pilotů mají hned čtyři na kontě titul mistra Evropy – Hahn, Albacete, Bösiger, Östreich. A pouze Major s Blaisem doposud nezvítězili v některém ze závodů, což je s  ohledem na premiérovou účast maďarského mladíka pochopitelné.

výrazně Albaceteho, a Mäkinen získal ke všeobecnému šoku více bodů, než Östreich, vede po Misanu Castrol Team Hahn Racing před favorizovaným týmem Truck Sport Bernau. Na třetím místě skončili obhájci titulu z MKR Technology, kde před začátkem sezóny vyměnil čtyřnásobný vítěz Bösiger Östreicha. Vzhledem k  tomu, že tým Mario Kresse, ohlásil obhajobu titulu jako jednu z  priorit letošní sezóny, budou muset Markus s Adamem přitlačit v dalším průběhu mistrovství na pilu.

Vzhledem ke konkurenci se letos do konečného pořadí promítají výrazně výsledky jezdců v individuálním šampionátu. A protože v souboji jedniček předčil Hahn

Stav poháru konstruktérů po závodě v Misanu: tým

značka

jezdci

body

Castrol Team Hahn Racing.

MAN

Hahn-Makinen

83

Truck Sport Lutz Bernau

MAN

Albacete-Östreich

70

MKR Technology

Renault

Lacko-Bösiger

54

Oxxo Energy Truck Race

MAN

Kiss-Major

30

Team Blaise-Janiec

Renault

Blaise-Janiec

24

16 REKLAMA


17 Nové pravidlo do značné míry ovlivnilo konečnou podobu závodního víkendu. Je ovšem otázkou, zdali byli potrestáni skuteční viníci.

Konec éry „plandajících“ plastů?

Jak již bylo napsáno, zapíše se závod v Misanu do povědomí fanoušků nebývalým množstvím penalizací. Nutno říci, že do značné míry se na této skutečnosti podepsalo nové, v praxi poprvé uplatněné pravidlo. Text a foto: TRM


ME tahačů 2013 – Zajímavost - Konec éry „plandajících“ plastů?

18 REKLAMA

Body nikdo nevrátí

Před začátkem závodu seznámil jeden z bossů FIA Anthony Iddon jezdce s novou skutečností. Při závodech trucků v  Anglii došlo k  politováníhodné události. Během jedné z jízd odletěl z blíže nespecifikovaného závodního speciálu plast, který zranil jednoho z  diváků. A protože o životy a zdraví jde v  první řadě, bude v  průběhu závodů uplatněno následující pravidlo. Po poškození některého z vozů, musí pilot v  co nejbližším časovém úseku zamířit do boxové uličky, kde bude zjednána náprava. Jako první se s  platností nového pravidla seznámil v  sobotu Norbert Kiss (MAN), v  neděli pak spatřil černo-oranžovou vlajku i Markus Östreich (MAN). Na první pohled se jedná o správné řešení. Je ovšem otázkou, zdali v  tomto případě platilo pravidlo o zločinu a následném trestu?

Jako ve všech případech se totiž můžeme i v tomto tázat na vinu a trest. Nic proti bezpečnosti jezdců a diváků. Na druhou stranu se naskýtá otázka, jak řešit případ dvojnásobné oběti? Pro ilustraci uvádíme, jak může dopadnout rigidní uplatnění nového pravidla v praxi. Do pilota A na vedoucího pozici narazí při předjíždění o kolo zpět jedoucí jezdec B. Trucker A situaci ustojí, v  důsledku nárazu ovšem dojde k  poškození plastu. Již jednou poškozený jezdec musí do boxové uličku nechat plast upevnit, případně strhnout. Body mizí v  nenávratnu, zatímco na viníka čeká v  horším případě pozvání na věž a penalizace. Každopádně, prakticky ve všech případech je ztráta viníka podstatně menší, než je tomu v případě oběti. Morální satisfakce totiž body nepřináší.


ZÁVĚREM NA DALŠÍ ČÍSLO JEDINÉHO EVROPSKÉHO MAGAZÍNU SPECIALIZOVANÉHO NA ZÁVODY TRUCKŮ SE MŮŽETE TĚŠIT 11. 6. 2013!

Redakce a vydavatelství Power Sports Enterprises, s.r.o. Klimentská 1246/1, 110 00 Praha 1 Tel.: 266 027 111 Fax.: 284 821 434 Petr Bošnakov - výkonný ředitel

Redakce

Šéfredaktor: Petr Bošnakov Zástupce šéfredaktora: Karel Kříž Editor: Zuzana Fonténová Grafické zpracování: Tomáš Zadák

Registrace

MK ČR E 14244 Nevyžádané rukopisy a fotografie se nevracejí. Za obsah inzerce odpovídá inzerent.

Obrazová spolupráce Richard Kienberger Martin Kozák

www.truck-racing.cz

Žádná část z obsahu tohoto časopisu nesmí být kopírována a rozmnožována za účelem rozšiřování v jakékoli formě či jakýmkoli způsobem bez písemného souhlasu vydavatele. ©Power Sports Enterprises, s.r.o. Praha 1, 2013

Truck Racing Magazine - 6/13  

Nakonec se smál Hahn! 8 důvodů, proč si pamatovat Misano 2013 Vítězové a poražení Slunečno, místy oblačno Překvapení na úvod Konec éry „plan...