Page 1

Číslo 4/2013

ROZHOVOR: FABIEN CALVET V NOGARU NEJRYCHLEJŠÍ ALBACETE MKR Technology touží po titulu


OBSAH ČÍSLA

ÚVODEM Jedem dál... Šampionát 2013 se blíží, této skutečnosti odpovídá i stupňující se aktivita. Prakticky všechny stěžejní týmy mají za sebou závěrečné před sezónní testování, něco málo, přes dva týdny, které zbývají do začátku mistrovství Evropy, bude ve znamení ladění a dolaďování. Nevlastním věšteckou kouli, nicméně jedna věc mě velmi potěšila. Ačkoli vyhrát může jen jeden, nejvyšší ambice, při veškerém respektu k síle soupeřů, neskrývá hned několik jezdců. Žádná slova o tom, že kolosálním úspěchem bude postup ze skupiny, případně účast ve čtvrtfinále! Truckeři nemají rádi alibismus. A o tom by to mělo být.

3

Truck Racing News

6

Fabien Calvet: Možná se dočkáme mistrovství světa

9

V Nogaru nejrychlejší Albacete

12

MKR Technology touží po titulu

15

Podařená generálka

18

Vrchy chyby neodpouští

Petr Bošnakov (šéfredaktor)

kde magazín najdete Android zařízení ipad

online a pdf

H+H, tedy Halm a Hahn objektem zájmu řeckých médií. Mario Kress spojil síly s Alešem Lopraisem a ruský projekt Red Ice pokračuje…

Jednání ohledně možného závodu ve Sjednocených Arabských Emirátech pokračují a šéf Truck Race Organization favorizuje před letošním šampionátem Hahna s Albacetem.

Stejně, jako v předchozí sezóně se ve francouzském Nogaru sešla na závěrečném testování početná ekipa jezdců MAN. Jak napovídá titulek, myslí to Albacete se svržením Hahna opravdu vážně.

Tým Mario Kresse, bude letos obhajovat Pohár konstruktérů a po dvou letech bronzových prahne po individuálním titulu.

Na konci měsíce se představila v Mostě roudnická Buggyra. Týmový lídr David Vršecký projevil s výsledky testování spokojenost a věří ve světlé zítřky.

Nejen okruhovými závody je trucker živ. Živými důkazy toho jsou nejen slavný Američan Mike Ryan, ale také například David Vršecký.

www.truck-racing.cz


TRUCK

3

RACING Řecký zájem Přestože Řecko nepatří zrovna mezi země automobilovému sportu zaslíbené, těší se truckeři zájmu tamních médií. Důkazem toho je vydání specializovaného magazínu Vehiclos, ve kterém vyšel rozhovor s aktuální mistryní Francie Steffi Halm (Lion Truck Racing, MAN). Objektem pozornosti řeckého novináře, se pak stal i Jochen Hahn (Team Hahn Racing, MAN). Fotografie Steffi i Jochena pronikly a na obálku, zatímco byl však Jochen zvěčněn pouze jednou, Steffi se dostalo prostoru hned na dvou snímcích. Designové hledisko v tomto případě jednoznačně převážilo nad aktuální sportovní výkonností.

V Brazílii vládne Mercedes Zatímco starý kontinent na zahájení truckového šampionátu čeká, v Brazílii spolu jezdci svádějí tuhé boje. V průběhu šampionátu, který se skládá z deseti závodů, zavítají účastníci mistrovství rovněž do argentinské Cordoby. V dubnu se ovšem závodilo v Brazílii, a to na okruhu Londrina. Z vítězství se radoval Paulo Salustiano na stroji Mercedes – Benz, který je po dvou podnicích v čele šampionátu. Na dalších místech jsou Régis Boessio (Scania – 41) a Wellington Cirino (Volvo – 32).


4

Truck Racing News

Jochen bude připraven Obtíže spojené s nečekanými klimatickými podmínkami musel řešit i Jochen Hahn (MAN). Z důvodů sněhové kalamity proto musel zrušit na začátku měsíce plánované testování na Lausitzringu. Jak se nechal slyšet, jízdu ve dvaceti centimetrech sněhu by sice bylo možno považovat za průkopnickou, horší by to bylo s efektivitou. První letošní testování se tak neuskutečnilo v Německu, ale na okruhu ve francouzském Cheneviéres. S výsledky byl dvojnásobný šampión starého kontinentu podle všeho spokojený. „Samozřejmě, musíme některé věci ještě doladit, ale v této fázi všechno funguje,“ prohlásil Jochen před testováním, které čekalo na jezdce MAN v Nogaru ve dnech 15. – 19. dubna. „Těším se na novou sezónu, jsem zvědavý na konkurenci. Za sebe můžu říct, že budeme patřičně připraveni.“

Red Ice Racing Po loňských vystoupeních na Nürburgringu, Smolensku a v Le Mans se rozhodl první výhradně ruský tým Red Ice Racing pro letos takřka plnohodnotnou účast v šampionátu. Podle ruských zdrojů hodlá tým nadále pokračovat ve spolupráci s Buggyrou, stejně jako v loňské sezóně bude jeho barvy hájit jezdec Juri Jegorov. Red Ice Racing by se měl zúčastnit osmi z celkového počtu deseti závodů. Vítěz dvou jízd s hendikepem v roce 2011 Saša Lvov, který se loni objevoval na závodech jen sporadicky, zůstane letos nejspíše mimo hru.

REKLAMA


5

Truck Racing News

Mario míří na Dakar

Maďarská spokojenost

Po Buggyře, která připravila pro letošní Dakar motor pro v současnosti nejúspěšnějšího českého dálkového truckera Martina Kolomého, vstupuje na bojiště slavné rallye tým MKR Technology. Jeho šéf Mario Kress oznámil spojení s Alešem Lopraisem, závodní Tatře Jamal s názvem Queen 69 zajistí technickou podporu, zejména pak nový 6-ti válcový agregát „MKR Powertrain Rally Edition“ o objemu 12.8 litrů, výkonu 920 koní s točivým momentem 4 200 Nm. Jak se praví v oficiálním prohlášení týmu, vedle obhajoby vítězství v Poháru konstruktérů a útoku na individuální titul, touží MKR Technology dobýt spolu s Alešem Lopraisem i Dakar.

S novými stroji se v první polovině dubna seznámila i dvojice jezdců Oxxo Energy Truck Race Team Norbert Kiss – Benedek Major. Stalo se tak na ploše letiště Kiskunlacházi nacházejícího se 30 kilometrů do Budapešti. Jak jsme již informovali v předchozích číslech, stal se Norbert Kiss šťastným majitelem loňského závodního speciálu Jochena Hahna, zatímco šestnáctiletý Benedek Major bude pro změnu sbírat zkušenosti s loňským speciálem Norberta Kisse. Tedy s vozem, se kterým vyhrál jeho parťák rekordní počet pěti závodů s hendikepem. Oba jezdci si v průběhu testování vyměnili stroje a nešetřili slovy chvály. Před očekávaným testováním v Nogaru získal tým dle slov Norberta Kisse data nezbytná pro další vývoj.


6

FABIEN CALVET: „Možná se dočkáme mistrovství světa...“

Ještě na konci tisíciletí sváděl na okruzích často úspěšné boje s jezdci kalibru Lenze, Koloce, Bernaua či Vojtíška. Dnes je Fabien Calvet ředitelem Truck Race Organization, tedy jedním z nejvlivnějších mužů současného truckracingu. A na nedostatek pracovního vytížení si nemůže rozhodně stěžovat. Text: Vladimir Schramtchenko (www.truck-battle.ru) Foto: TRM Co nového přinese mistrovství Evropy tahačů 2013? Největší novinka je spojena se závodem v Rakousku na novém okruhu Red Bull Ring. Mám z návratu do této motoristickému sportu zaslíbené destinace radost. Pokud se nepletu, naposled závodily tahače v Rakousku v sezóně 2003. Jedná se o zajímavý trh pro MAN. V minulosti se závody trucků těšily u diváků velké oblibě, pevně doufám, že se situace v tomto ohledu nezměnila.


5 7

Fabien Calvet: Možná se dočkáme mistrovství světa…

V roce 2013 končí smlouva s  okruhem „Smolenské kolo.“ Jaká vidíte další perspektivu závodů tahačů v Rusku? Pokud otázka zní, do jaké míry je reálné, aby v Rusku proběhly dva závody na dvou různých okruzích, odpověď zní, že si to v  této chvíli nedovedu dost dobře představit. V současnosti preferujeme celkový počet deseti závodů, každá země by měla mít vlastní Velkou cenu. Management okruhu ve Smolensku je váženým partnerem TRO od okamžiku, kdy padlo rozhodnutí o pořádání šampionátu tahačů v  Rusku. Všichni máme jasno v  tom, že vedení okruhu do projektu hodně investovalo. Přesto nelze jednoznačně odpovědět, jakým směrem se bude spolupráce dále ubírat. Nemá cenu nic předstírat, rozhodovat bude ekonomický faktor. Cesta do Smolenska je pro řadu týmů spojena se značnou finanční zátěží, na druhou stranu představuje Rusko pro truck racing mimořádně zajímavou destinaci. Náš sport se těší zájmu místní televize, což by mělo přinést adekvátní reakci ze strany sponzorů. Pokud ovšem ruské společnosti a firmy neprojeví o závody tahačů patřičný zájem, prosadit Smolensk do termínové listiny bude hodně těžké.

Technický ředitel Rallye Dakar Fabien Calvet s českými účastníky slavné soutěže Markem Spáčilem a Davidem Vršeckým.

V čem spatřujete klady a zápory závodů v Rusku? Na okruhu „Smolenské kolo“ působí skupina profesionálů, se kterými bychom chtěli spolupracovat do budoucna. To je klad. A co se nám nelíbí? Mimořádné administrativní vytížení týmů. Překročit hranice do Ruska je čím dál tím složitější.

V rámci mistrovství Evropy měl působit jediný promotér – společnost Formule T1 Racing? V současné době se nejedná o otázku, která by byla na pořadu dne. V souvislosti s finančními problémy byla v  tomto směru přerušena jednání. V  roce 2013 budeme vycházet z modelu, který se osvědčil v  předchozích letech. TRO bude pomáhat v  rámci svých možností organizátorům všech podniků, každý závod bude mít vlastního, ekonomicky nezávislého promotéra. Do naší sféry vlivu spadá sledování příprav a realizace dohod. Stejně tak budeme s pořadateli spolupracovat na mediálním poli.

Do jaké míry je pravděpodobné, že se v blízké budoucnosti vrátí závody tahačů do Turecka a Anglie? Podle mého názoru se jedná o otázku času. V  Turecku, stejně tak v Anglii mají závody tahačů silnou diváckou základnu. Vidím to tak, že jednoho krásného dne krize skončí a my se vrátíme.

Můžete prozradit jména klíčových partnerů pro příští sezónu?

Blízko titulu Současný boss Truck Race Organization (TRO) a technický šéf a zástupce ředitele Rallye Dakar Fabien Calvet má za sebou velmi úspěšnou dráhu pilota závodního trucku. Svou jezdeckou kariéru spojil se značkou MAN. Nejblíže byl titulu v sezóně 1998. Po první třetině šampionátu byl třetí za Lenzem a Vojtíškem, když si na své konto připsal vítězství v Barceloně. Poté vyhrál oba závody na domácím okruhu Paula Ricarda a stáhl náskok Lenze na pouhé dva body. V dalším průběhu sezóny se radoval z pohárových vítězství v Alastaro, Doningtonu, celkově skončil na druhém místě. O titul bojoval Fabien i v následující sezóně. Do čela šel po vítězství ve druhém podniku sezóny v Barceloně. V Misanu ho sice vystřídal v čele Heinz Werner Lenz (Mercedes), na domácím okruhu Paula Ricarda však slavil Fabien návrat. Na pozici průběžného lídra vydržel po závodech v Zeltwegu, Nürburgringu, Alastaro, o vedení přišel až v Doningtonu. Nakonec skončil třetí za dvojicí Heinz Werner Lenz – Lutz Bernau (MAN). V průběhu sezóny vyhrál pohárové závody na okruzích v Barceloně, Paul Ricard a Zeltweg (2).

Nadále budeme spolupracovat se společnostmi MAN, Renault Trucks, Meritor a Goodyear. Ekonomická situace v Evropě sice není zrovna příznivá, přesto zůstávám optimistou. Evropský šampionát tahačů je postaven na stabilních základech.


5 8

Fabien Calvet: Možná se dočkáme mistrovství světa… REKLAMA

Fabien spolu s dvojnásobným mistrem Evropy Jochenem Hahnem.

Největší před sezónní senzací je přestup Markuse Östreicha z MKR Technology do týmu Lutze Bernaua. Co podle vás tato změna přinese? Nepochybuji o tom, že největší favorité na zisk titulu musí s  Markusem vážně počítat. Östreich přestoupil do velmi silného týmu. Lutz Bernau v  minulosti ukázal, že dokáže připravit vynikající stroje.

Které jezdce řadíte mezi největší favority? Podle mého názoru budou o titul opět bojovat Antonio Albacete a Jochen Hahn. A jak jsem říkal, oba se budou muset mít na pozoru před Markusem Östreichem. Jsem hodně zvědavý na Norberta Kisse, který pojede na loňském voze Jochena Hahna. A samozřejmě nesmíme zapomínat na MKR Technology, tým připravil v průběhu pauzy dva nové vozy, má dobré jezdce i technické zázemí.

Ani v pozici šéfa Truck Race Organization nemá Fabien problém obléci kombinézu, nasadit helmu a ukázat své jezdecké umění v praxi.

Co říkáte na start historicky nejmladšího jezdce, teprve šestnáctiletého Benedeka Majora? Vítám každého nového pilota, je totiž nezpochybnitelným důkazem zájmu o naše závody. Benedek je ale opravdu hodně mladý, než se pustím do hodnocení, potřebuji ho vidět na okruhu. Každopádně jeho angažmá představuje skvělé public relation pro Oxxo Energy Truck Racing Team.

Vašemu synovi je dvanáct, určitě se po vzoru svého otce vidí za volantem závodního tahače? Theo je ještě opravdu hodně mladý, máme proto dost času na to, abychom pracovali na jeho budoucnosti. Je pravda, že se minulý rok zúčastnil několika show v závodech evropského šampionátu a řídil trucky. Jako snad každého kluka ho zajímají auta a závodění, ale v této chvíli neberu jeho zápal až tak moc vážně a rozhodně ho nebudu do ničeho nutit. Letos se asi Theo nezúčastní žádné exhibice, a co bude dál, se uvidí.


9

V GENERÁLCE NEJRYCHLEJŠÍ ALBACETE

Stalo se již tradici, že měsíc před začátkem šampionátu dorazí do Nogara na oficiální testování kompletní ekipa jezdců MAN. Letošek nebyl v tomto ohledu výjimkou. A letošní představení v Gaskoňsku ukázalo, že Hahn a jeho parta v této sezóně rozhodně nemíní přepustit vydobyté výsadní pozice. Text a foto: TRM


V generálce nejrychlejší Albacete

10 REKLAMA

Antonio Albacete touží po dvouleté pauze vrátit titul do Španělska. V Nogaru potvrdil své ambice.

Jochen Hahn sice „podlehl“ Albacetemu, dle vlastních slov je ovšem na blížící se šampionát velmi dobře připraven.

Slunce i déšť Na okruhu Paula Armagnaca se ve dnech 16. – 19. dubna představili se svými zejména v posledních třech sezónách proklatě rychlými stroji Jochen Hahn, Antonio Albacete, Markus Östreich, Norbert Kiss, Mika Makinen, René Reinert, Javier Mariezcurrena, Frankie Vojtíšek, Jeremy Robineau, Thomas Robineau, Noël Crozier a Hervé Crozier. V  Nogaru nechyběli vedle francouzské šampiónky Steffi Halm ani oba nováčci, vůbec nejmladší trucker Benedek Major a první polský účastník mistrovství Evropy v závodech tahačů Grzegorz Ostaszewski. Zatímco loni museli jezdci bojovat s nepřízní počasí, letos přinesly první tři dny oblohu bez mráčků. Pršelo až v pátek, což ovšem většina jezdců paradoxně přivítala, neboť získala tolik potřebná „mokrá“ data. V  absolutním hodnocení nejrychlejších časů si vedl nejlépe trojnásobný mistr starého kontinentu Antonio Albacete, který se ovšem musel v předchozích dvou sezónách sklonit před Jochem Hahnem. Další nejrychlejší časy zajeli podle očekávání Jochen Hahn a Markus Östreich. Ve velmi dobrém světle se představil rovněž Norbert Kiss, který dokonce ovládl jeden z testovacích dnů. „Kiss zvládl testování velmi dobře. Jeho výkony byly ovšem do značné míry podpořeny vynikající prací hocha jménem Csaba, mistra v hodnocení telemetrie. Takže Csaba přečte údaje, stanoví taktiku a Norbert jede,“ potvrdil další z účastníků testování Frankie Vojtíšek.

Markus jede Největší pozornost všech zúčastněných byla ovšem pochopitelně upřena na Markuse Östreicha. Mistr Evropy třídy Super Race Truck z roku 2004 přestoupil před začátkem sezóny do týmu Lutze Bernaua a vyměnil tak závodní speciál Renault za MAN. A po třech „bramborových“ letech v MKR Technology se rázem zařadil mezi velké adepty na umístění v první trojce.


11

V generálce nejrychlejší Albacete

„Letos se musím vyrovnat se změnou prostředí. Budu startovat v novém týmu, s  novým závodním speciálem. Hned na úvod musím říct, že Lutz a jeho lidé odvedli vynikající práci. S  technikou nebyly sebemenší problémy, což nám umožnilo držet se předem časového plánu,“ prohlásil Markus Östreich, Markus Östreich si po výměně který loni snad poprvé ve své Renaultu za MAN zvyká na nový vůz. přebohaté kariéře nezvítězil Podle všeho se mu v tomto směru daří. v  jediném pohárovém závodě. „V první řadě jsem si musel zvyknout na jiné auto, v  předchozích třech letech jsem závodil s Renaultem. Řekl bych, že jsem se svým MAN našel rychle společnou řeč, časy na v závěru testování byly hodně blízké časům Jochen a Antoniem.“ I přes deklarovanou spokojenost s dosaženými výsledky není podle Markuse vyloučeno, že tým bude pracovat na dalším vylepšení činnosti agregátu. „Budeme se muset podívat na data a pak se rozhodneme. Možná se odhodláme ke změnám,

možná ne. V této chvíli bych řekl, že technika je připravena na 100%, jezdec tak z  80%. Ale věřím, že se změnami brzo vyrovnám.“ „S Markusem se pohybujeme v  prostředí truck racingu přes dvacet let. Na základě vlastních zkušeností jsme se shodli na tom, že Renault a MAN sice spadají do kategorie závodních tahačů, jinak se ale jedná o dva dosti odlišné stroje. A změna chce nějaký čas,“ komentoval Frankie výkon německého veterána. „Podle toho, co jsem ale viděl v  Nogaru, si Markus zvyká hodně rychle.“

Polská posila Jak již bylo uvedeno v úvodu článku, vedle šestnáctiletého

Benedeka Majora se v Nogaru představil historicky první polský jezdec Grzegorz Ostraszewski, jinak posila týmu Frankie Vojtíška. Podle původních informací bude Grzegorz startovat v  celém šampionátu. A šéfovi týmu Vojtíškovi dělá zatím radost. „Je to mladý kluk, který si do truck racingu nepřinesl negativní návyky z  jiné motoristické disciplíny. Velmi dobře cítí auto, což bylo patrné již při prvním testování v  Bratislavě. První sezónu se bude především učit, každý bod bude dobrý. Učí se ale rychle, takže čekání by nemělo být dlouhé.“

slov jako testovací, letos jsou jeho ambice vyšší. Služebně nejstarší trucker by rád minimálně navázal na konec loňské sezóny, kdy v posledních třech závodech v  Zolderu, Jaramě a Le Mans výrazně bodoval. „Přes zimu jsme udělali spoustu práce, což se v  Nogaru projevilo. Ve Francii se objevil i technický komisař Ross Garret, máme schválené auto, což považuji v  této chvíli za velmi důležité. Věřím, že se letos prosadíme v  podstatně větší míře, než tomu bylo loni,“ věří Frankie.

Zatímco loňskou sezónu pojal Frankie dle vlastních

Fenomén MAN

Norbert Kiss bojoval na loňském vozu Jochena Hahna s nejlepšími!

Frankie Vojtíšek představil v Nogaru historicky prvního jezdce z Polska. A věří v letošní úspěch.

Značka MAN je nejúspěšnější značkou v historii truck racingu. Na první titul, který v sezóně 2001 vybojoval ve třídě Race Truck vybojoval Noël Crozier, sice MAN čekal až do roku 2000, v tomto případě však platilo, že kdo si počká, mnoha titulů se dočká. V sezóně 2001 pak přišel historicky největší úspěch MAN v závodech tahačů, když Lutz Bernau (RT) a Fritz Kreutzpoitner (SRT)ovládli obě třídy, což se předtím povedlo v sezóně 1998 pouze Mercedesu (Lenz, Faure). V roce 2002 opustil MAN třídu SRT, ve třídě Race Truck ovšem kralovali v sezónách 2002-2004 Egon Allgauer, Lutz Bernau a Stuart Oliver. Na jejich odkaz navázal po sjednocení šampionátu do jediné třídy v letech 2005-2006 Antonio Albacete. Poté sice následovala tříletá odmlka, kdy se z titulu radovala zásluhou Bösigera a dvakrát Vršeckého Buggyra, v roce 2010 ovšem vrátil titul německému gigantu Antonio Albacete. Poslední dvě sezóny pak byly ve znamení triumfů Jochena Hahna. Není bez zajímavosti, že přes zmiňovanou převahu získal MAN doposud jediný Pohár konstruktérů, když v sezóně 2011 triumfovala dvojice Albacete-Nittel.


12

MKR TOUŽÍ PO VRCHOLU!

Jak praví klasik české literatury Jan Neruda, je malý pouze ten, kdo má malý cíl. Toto rozhodně neplatí pro tým MKR Technology, který po loňském vítězství v Poháru konstruktérů touží dojít letos na vrchol i v individuálním šampionátu. Text a foto: TRM


MKR touží po vrcholu!

Těžké časy konkurence Podle oficiálních stránek, začala pro MKR Technology letošní sezóna již před několika měsíci. „Během druhé poloviny loňské sezóny jsme udělali velké množství práce na podvozku, tedy na zavěšení náprav a tlumičů, kdy jsme se snažili aplikovat nejlepší technická řešení, která jsme přímo v sezóně testovali na tahači Markuse Bösigera,“ odhalil šéf stáje Mario Kress.

Týmový boss Mario Kress doufá, že po pěti individuálních titulech s Buggyrou, dovede letos k metám nejvyšším i Renault.

Jak dále tým informuje, do čtvrté sezóny vstupuje s velkými změnami. Po zisku dvou Pohárů konstruktérů hodlá MKR Technology zaútočit na individuální titul, na rozdíl od předchozích let proto pošle do boje jen dva tahače Adama Lacka a Markuse Bösigera, zatímco Markus Östreich skončil v týmu Lutze Bernaua. Podle manažera týmu Karla Neffeho je prioritou úspěch. Příprava tří tahačů v posledních dvou sezónách dala týmu zabrat, mnohdy se tak stalo na úkor vývoje. Jak se dále praví v prohlášení MKR Technology, díky velkým změnám a touze dobýt truckracingový svět se už oba piloti nemohou dočkat prvních závodů. „Pevně věřím, že našim konkurentům začnou opravdu těžké časy a naše snaha bude v závěru korunována velkým úspěchem,“ pravil pilot Adam Lacko.

6x

MKR Technology

1

Šéfem týmu je jedna z nejvýraznějších postav historie závodů tahačů Mario Kress. MKR založil po svém odchodu z týmu Buggyra International Racing System, se kterým slavil v letech 2001-2009 pět individuálních titulů mistra Evropy a tři triumfy v  Poháru konstruktérů (2007-2009).

13 REKLAMA


14

MKR touží po vrcholu!

2

3

4 5

6

Nejlépe si vedl tým MKR Technology hned v sezóně 2010. Markus Bösiger šokoval hned v úvodním podniku v Misanu, kde vyhrál oba pohárové závody. Do konce sezóny pak bojoval s Antonio Albacetem o titul mistra Evropy, nakonec skončil celkově druhý. V roce 2010 vyhrála dvojice Bösiger-Östreich Pohár konstruktérů. V  sezónách 2011-2012 skončil Adam Lacko celkově třetí. Spolu s Östreichem pak Adam loni vybojoval Pohár konstruktérů. Na začátku roku 2013 získal prestižní domácí ocenění Zlatý volant.

Jezdci MKR Technology vyhráli v sezónách 2010-2012 celkem 18 pohárových závodů. Nejvíce se dařilo v  sezóně 2010, kdy Bösiger s  Östreichem ovládli deset pohárových závodů. O rok později, kdy se tým rozrostl o Adama Lacka, se slavilo šestkrát. V loňské sezóně vyhrál Lacko na Nürburgringu a Bösiger v Le Mans.

Markus Bösiger věnoval část loňské sezóny testování.

Co se pohárových vítězství týče, největším sběratelem trofejí je s deseti zářezy na pažbě Markus Bösiger. Östreich má na svém kontě šest vítězství, Lacko vyhrál dvakrát.

Nejvíce se jezdcům MKR Technology dařilo v Mostě, kde zaznamenali čtyři vítězství. Následují Jarama (3), Le Mans (3), Donington (2), Zolder (2), Misano (2), Nogaro (1), Nürburgring (1). Ani jednou se tým MKR Technology neradoval v Albacete, Smolensku a Istanbulu.

Málo vídaná věc se podařila MKR Technology v sezóně 2011 v Mostě. Nedělní pohárový závod totiž Bösiger před Östreichem a Lackem.

V současnosti nejúspěšnější český trucker Adam Lacko věří, že konkurentům začnou opravdu těžké časy.


15

PODAŘENÁ

GENERÁLKA

Závěrečnou fázi přípravy na blížící se evropský šampionát má za sebou rovněž tým Buggyra International Racing System. Roudnická stáj nastoupila v Mostě ve dnech 23.-24. dubna v plné personální síle, kromě podle všeho doživotního lídra Davida Vršeckého se na okruhu představili Michal Matějovský a Juri Jegorov. Text a foto: TRM


16

Podařená generálka

REKLAMA

Život je změna Zrychlení a lepší výsledy v super pole. To je to, oč mělo v  případě Buggyry v  průběhu zimní pauzy především běžet. „Máme spolehlivé auto, na rozdíl od konkurence motor v průběhu závodu nevadne. Problém ale spočívá v super pole. David startoval do většiny závodů ze třetí řady, probít se dopředu je v takovém případě hodně těžké. A body z pohárových závodů pak chybí,“ řekl před začátkem testování sportovní ředitel týmu Jan Kalivoda. „Víme, v čem máme rezervy, ale zrychlení je v dnešním truck racingu o desetinách a setinách,“ doplnil Honzu David Vršecký. Dvojnásobný mistr Evropy přišel před začátkem sezóny se změnou, číslo pět nahradila třiatřicítka. „Když jsme se vraceli v  sezóně 2005 do třídy Race Truck, startoval jsem se svým oblíbeným číslem 33. První závod se jel v  Barceloně a já vyhrál. Nejsem pověrčivý, ale když se naskytla možnost výběru čísla, neváhal jsem. I v závodech tahačů platí, že život je změna.“ Michal Matějovský, který bude v  letošní sezóně plnit roli testovacího jezdce, dorazil do Mostu s  vidinou dalšího vylepšení času z  úvodu měsíce. „Docela mě pobavilo, když jsem si přečetl vyjádření Davida Vršeckého, že jsem rychlý, ale můžu být ještě rychlejší. Slibuji, že pro to zdělám vše.“ Třetím do testovací party byl Juri Jegorov, který loni zažil premiéru na Nürburgringu, poté ještě bojoval ve Smolensku a v  Le Mans. „I když se letos chystám na osm závodů, nechci nic uspěchat.

David Vršecký odjel v Mostě 150 kol, tedy dvanáct pohárových závodů. Před začátkem sezóny je spokojený.

Soustředím se na jezdecký styl a stopu. Není kam spěchat.“

Všeobecná pohoda Na rozdíl od testování ze začátku dubna vysvitlo nad okruhem slunce, které nepolevilo na intenzitě. Teplota dráhy se tak pohybovala kolem 30 stupňů Celsia, což přijali všichni jezdci s povděkem. Na letošní poměry nevídané teploty nevadily ani Davidovi Vršeckému, který v průběhu obou dnů najel přes 150 kol, což se rovná dvanácti pohárovým závodům. Přestože se po testování nechtěl pouštět do technických detailů, s  výsledky byl spokojen. „Neznám časy konkurentů z  MAN, kterých dosáhli na testování v  Nogaru, ale za nás můžu říct, že jsme v průběhu pauzy podstatně zrychlili. Posunuli jsme se rovněž v nastavení vozu,“ konstatoval David po vyhodnocení


Podařená generálka

17

telemetrických údajů. „Výsledky testování bych zhodnotil asi tak, že zkouška součinnosti nových komponentů a životnost dílů dopadla podle našich představ. Zároveň ale máme jasno v tom, že konkurence taky nezahálela.“ Michal Matějovský opět zrychlil, největší rezervy vidí v brzdách.

Juri Jegorov se věnoval především jezdeckému stylu a stopě.

„Auto je v pohodě, zase jsem se někam posunul. Jel jsem i na Davidově speciálu, ve srovnání s tím loňským jsem se cítil přece jen o něco lépe,“ zhodnotil vlastní výsledky Michal Matějovský, který vzápětí po ukončení testování spěchal na Slovakia Ring, kde na něj a jeho BMW čekal víkendový závod evropského šampionátu cestovních vozů FIA ETCC. „Moje slabina je v práci s brzdami, ale telemetrie ukázala, že se i v tomto ohledu zlepšuji.“ Není bez zajímavosti, že podle Michala nesouvisí tento hendikep s hmotností a objemem vozu. „V mém případě je to tak se všemi auty. Do každého stroje se musím pocitově dostat a pak už to jde. Potřebuji hodně testovat, což by mělo letos vyjít.“ Podle dostupných informací pojede letos Michal závod v  Mostě. Sázku s  otcem ohledně dojezdu na bodech a následného pobytu mistra Evropy 2001 ve slušivém, leč, na naše poměry neobvyklém šatu, zatím neuzavřel. „Tátovi to jako náčelníkovi indiánů loni slušelo. Takže pokud přijde s nějakou sázkou, nebudu s tím mít určitě problém,“ dodal Michal Matějovský se smíchem. Spokojený odjížděl z  Mostu i Juri Jegorov. „I když nemám tolik zkušeností jako Michal a zejména David, troufám si říct, že jsem testoval lepší auto, než bylo to loňské. A rád věřím tomu, co mi říkal David. Když jsem přežil premiéru na přehuštěném Nürburgringu a utopený okruh v Le Mans, bude pro mě prý Misano procházka růžovou zahradou.“

REKLAMA


18

VRCHY

CHYBY

NEODPOUŠTÍ!

Jak informovala na svých stránkách Truck Race Organization, zúčastní se letos slavný americký trucker a kaskadér Mike Ryan se svým strojem Freightliner nejslavnějšího závodu v jízdě do vrchu, za který je považován coloradský Pikes Peak. Text a foto: TRM, TRO


Vrchy chyby neodpouští!

Chyby se neodpouští V naší vlasti proslavil druhou nejstarší motoristickou akci v USA, z delší historie se těší pouze legendární podnik 500 mil v Indianapolis, Antonín Charouz. Závodník a podnikatel v jedné osobě zvítězil na Pikes Peak s  vozem Ford Escort TS Cosworth v  roce 1994. O popularitě a marketingové přitažlivosti tradičního závodu mimo jiné vypovídá, že se dvanáctinásobný vítěz Mike Ryan letos nejspíše na Pikes Peak setká s  nováčkem Sebastienem Loebem. Devítinásobný mistr světa v  mistrovství světa v  závodech rallye hodlá 30. června bojovat o mety nejvyšší v  kategorii Unlimited s  vozem Peugeot 208 T16. Pikes Peak měří 19  999 metrů. Vzhledem k  tomu, že na asfaltové trati (ještě před lety se jezdilo na šotolině) neexistují žádné únikové zóny, lze jen souhlasit s tvrzením, že Pikes Peak neodpouští chyby. Jezdci se musí vyrovnat se 156 zatáčkami, průměrné převýšení činí 7%. Startuje se v  nadmořské výšce 2862 metrů, cíl leží ve výšce 4300 metrů. Je proto pochopitelné, že motory mají problémy s „nadechnutím“. Trať je šest metrů široká, v  některých úsecích se ovšem rozšiřuje až na patnáct metrů. Hranice deseti minut padla v roce 2011, kdy se vítězem kategorie bez omezení se stal Nobuhiro Tajima s  vozem Monster Tajima Suzuki SX4. Japonský jezdec zvládl takřka dvacet kilometrů za 9:51.278 min, což se rovná průměrné rychlosti 121.7 km. Mike Ryan dobyl se svým truckem

19 REKLAMA

Pikes Peak v čase 12.34.66 min. Pro srovnání, nabízíme výsledek z dalšího legendárního závodu do vrchu konaného v USA - Climb to the Clouds. Jezdci při něm šplhají na vrchol Mt. Washington o výšce 1917 metrů, přičemž trať závodu měří 11.9 km. V roce 2011 se Mike Ryan představil na této trati s tahačem Freightliner, hmotnost 4 500 kg, výkon 1950 koní, točivý moment 4610 Nm. Mike zajel čas 8: 02.264 minut a skončil celkově na 27. místě.

Truck Freightliner, se kterým bude Mike Ryan na konci června bojovat o třinácté vítězství na Pikes Peak.

Velký Mike Jak již bylo řečeno, těší se Mike Ryan v USA z pověsti mimořádného závodníka a kaskadéra. Naši diváci se mohli seznámit s  jeho kousky ve filmech Training Day, Swordfish či Terminátor 2. Na svém kontě má více, než pět stovek účastí ve filmech a reklamách. S  manželkou Maureen a synem Kristoferem žijí v Kalifornii.


20

Vrchy chyby neodpouští!

Plný respekt Pro letošní ročník Pikes Peak připravuje truck o síle cca 600 koní. Hodně sází na Bank-Super-Turbo se speciálním systémem schopným vyrovnat se s nadmořskou výškou. „Bude se zřejmě jednat 2stage turbo, tedy dvě turbodmychadla zapojená do série,“ odhaduje technický ředitel Buggyry Robin Dolejš, která má v tomto ohledu značné zkušenosti. Jeho tým totiž využíval tento systém v  letech 2007-2009, kdy slavil tři individuální tituly mistra Evropy a stejný počet vítězství v  Poháru konstruktérů. Kromě toho Robin zažil na vlastní kůži Dakar a ví, jak „chutná“ agregátům

vysoká nadmořská výška, se kterou se musí vyrovnat technika účastníků na Pikes Peak. „Všeobecně se dá říct, že je obtížné naladit motor na různé nadmořské výšky. Logicky platí, že čím řidší vzduch, tím musí turbodmychadlo točit větší otáčky. Potíž s velkými výškami spočívá dále v  tom, že se prakticky nedá nasimulovat v laboratorních podmínkách. Sice existují nějaké zákonitosti, ze kterých se dá vycházet, ale není to 100%. My jsme na Dakaru vycházeli z kvalifikovaného odhadu, na základě skutečných dat jsme pak věci turba dolaďovali po dojezdu každé etapy.“

Trucker David Vršecký má s exhibičními závody do vrchu zkušenosti. A to více si cení všech jezdců ochotných pustit se do „vrchařského“ dobrodružství.

Aktuálně zřejmě jediným českým truckerem, který má zkušenosti ze závodů do vrchu, je David Vršecký. Dvojnásobný mistr Evropy by si slavný závod rád vyzkoušel, nicméně i při zvládnutí logistiky, případně zapůjčení vozu na místě, neboť Buggyra vychází koncepčně ze stroje Freightliner, se jako neřešitelná překážka jeví kolize termínů. „Pokud vím, Pikes Peak se koná před Nürburgringem. Letos nás navíc ještě čeká Rakousko. Ale co není, může snad někdy být. Každopádně jezdce, kteří se pustí s tahačem do takové soutěže, obdivuji. Z  vlastní zkušenosti totiž vím, že vzhledem k  rozměrům tahače jezdec pořádně nevidí do žádné zatáčky. Docela nepříjemný pocit.“ V květnu by se měl David opět představit na klasické trati v Náměšti nad Oslavou. Přestože se bude jednat pouze o exhibici, přistupuje k akci s respektem. „Na rozdíl od okruhu tam nejsou žádné únikové zóny. Stačí jedna chyba a letíš ven,“ poznal roudnický trucker, kterého fascinuje schopnost závodníků do vrchu připravit se na závod během pouhých dvou tréninků. „Na okruhu zvládnu během tréninku deset kol, mám dostatek času na to, zapamatovat si komplikovanější úseky.“


ZÁVĚREM NA DALŠÍ ČÍSLO JEDINÉHO EVROPSKÉHO MAGAZÍNU SPECIALIZOVANÉHO NA ZÁVODY TRUCKŮ SE MŮŽETE TĚŠIT 16. 5. 2013!

Redakce a vydavatelství Power Sports Enterprises, s.r.o.

Redakce

Registrace

Klimentská 1246/1, 110 00 Praha 1 Tel.: 266 027 111 Fax.: 284 821 434

Šéfredaktor: Petr Bošnakov Zástupce šéfredaktora: Karel Kříž Editor: Zuzana Fonténová Grafické zpracování: Tomáš Zadák

MK ČR E 14244 Nevyžádané rukopisy a fotografie nevracejí. Za obsah inzerce odpovídá inzerent.

Petr Bošnakov - výkonný ředitel

Obrazová spolupráce Richard Kienberger Martin Kozák

www.truck-racing.cz

Žádná část z obsahu tohoto časopisu nesmí být kopírována a rozmnožována za účelem rozšiřování v jakékoli formě či jakýmkoli způsobem bez písemného souhlasu vydavatele. ©Power Sports Enterprises, s.r.o. Praha 1, 2013

se

Truck Racing Magazine - 4/13  

Truck Racing News • Fabien Calvet: Možná se dočkáme mistrovství světa • V Nogaru nejrychlejší Albacete • MKR Technology touží po titulu • Po...

Advertisement