Page 1

JEDINÝ EVROPSKÝ MAGAZÍN SPECIALIZUJÍCÍ SE NA ZÁVODY TRUCKŮ Číslo: 19/2013

NOVÁČKEM ROKU BENEDEK MAJOR DAVID VRŠECKÝ: JDEME SPRÁVNOU CESTOU MOST

MNOHO POVYKU PRO MÁLO MUZIKY

NÁVŠTĚVNOST 2013: NÜRBURGRING A

NĚMECKÁ TOVÁRNA NA ŠAMPIÓNY


OBSAH ČÍSLA

ÚVODEM

3

Jedeme dál... Pro dobu mezi začátkem listopadu a koncem března lze v souvislosti s  děním v  truckracingu použít novinářsky zažitý výraz prodloužená okurková sezóna. Pro týmy ze středoevropského regionu to platí dvojnásob, neboť klimatické podmínky je nutí přesunout těžiště své činnosti z  okruhů do laboratorních podmínek. To však rozhodně neznamená, že by vydávání TRM ztratilo přes zimu a část jara své opodstatnění. Vždyť je prakticky jisté, že pár dní po vyjití tohoto čísla bude ohlášen vznik českého týmu ve složení Lacko – Vršecký. A poprvé v historii vstoupí dva truck racingové týmy s českou adresou trvalého bydliště na kolbiště nejslavnějšího dálkového závodu planety Rallye Dakar. Takže, jedeme dál! Petr Bošnakov (šéfredaktor)

KDE MAGAZÍN NAJDETE

6

11

16

18 20

ANDROID ZAŘÍZENÍ (GOOGLE PLAY)

Víte, že… Letem, truck racingovým světem, aneb trocha historie, nikoho nezabije.

David Vršecký: Jdeme správnou cestou David Vršecký získal během posledních čtyř let stejný počet pátých míst. Přesto je s letošní sezónou patřičně spokojený.

MKR Technology: Mnoho povyku pro málo muziky Vysoce ambiciózní tým MKR Technology odpískal v listopadu účast v truckovém šampionátu 2014. Krátká rekapitulace působení týmu Mario Kresse na okruzích proto nebude od věci.

Návštěvnost 2013: Nürburgring a Most Cestu na závody evropského šampionátu tahačů si letos našlo 529 510 diváků. Je potěšitelné, že druhou nejvyšší účast zaznamenal závod v Mostě.

Nováčkem roku Benedek Major Když sedmnáctiletý kluk vyhraje ve své premiérové sezóně čtyři závody, není v případě volby Nováčka roku opravdu co řešit!

Německá továrna na šampióny Za posledních dvacet let se v truckracingu bojovalo o třiatřicet titulů. Ty si mezi sebou podělilo osmnáct z pilotů z devíti zemí starého kontinentu. Plnou třetinu dodalo Německo.

IPAD/IPHONE (APPSTORE)

ONLINE A PDF

WWW.TRUCK-RACING.CZ


3

TRM 2013 – ZAJÍMAVOST

VÍTE, ŽE… Truckový šampionát 2013 je již minulostí, nastal čas podrobných analýz. Redakce TRM proto na úvod nabízí sedm příkladů, díky kterým by nemělo letošní mistrovství starého kontinentu upadnout v zapomnění. Text: Petr Bošnakov, Foto: Truck Racing Magazine

1

2

Objektem bojkotů ze strany jezdců se staly dva závody. Nejdříve v roce 2002 stvrdili svými podpisy šéfové drtivé většiny týmů bojkot závodu v  Nogaru, své rozhodnutí vysvětlili nedostatečnými bezpečnostními opatřeními. Nakonec ovšem do Gaskoňska nedorazili pouze jezdci týmů Buggyra a Mercedes. O rok později se všichni shodli na tom, že vzhledem k  nezájmu ze strany diváků a humorné organizaci nemá cenu vážit cestu na finský okruh Alastaro. V tomto případě byla původní dohoda dodržena.

Doposud nejpovedenější debut v historii truckracingu má za sebou Adam Lacko. Hned ve svém úvodním představení na okruhu Estoril (Portugalsko) v  sezóně 2003 sahal v  té době osmnáctiletý mladík na stroji Tatra po stupních vítězů. Nakonec skončil za Körberem (Buggyra), Östreichem a Luostarinenem (PAM-03-MAN) čtvrtý. Adam je zároveň nejmladším vítězem pohárového závodu, v necelých dvaceti vyhrál v květnu 2004 v Barceloně.


4

REKLAMA

TRM 2013 – Zajímavost - Víte, že…

3 Pouhý bod rozhodoval v předchozích dvaceti sezónách ve dvou případech o titulu mistra Evropy. Nejdříve v roce 1994 udolal švédský viking Boie Ovebrink (Volvo) českého jezdce Martina Koloce (SISU). V  sezóně 2007 nakonec porazil Markus Bösiger (Buggyra) o bodík Antonia Albaceteho (Španělsko). Jak Martina Koloce, tak Antonia Albaceteho stál bod možnost zisku třetího titulu v řadě, byť se tak stalo v obráceném pořadí. Zatímco náš jezdec ovládl následující dva šampionáty, Antonio si musel počkat na další titul na konec sezóny 2010.


5

TRM 2013 – Zajímavost - Víte, že…

4

Nejpodivnější šampionát historie přinesl ročník 2005. Po hromadném úprku jezdců třídy SRT (Vršecký, Albacete, Bösiger, Körber) k racetruckům, totiž „bojovala“ o titul ve třídě SRT pouhá dvojice jezdců tvořená Markusem Östreichem a Ralfem Druckenmüllerem (VW). Titul nakonec získal Ralf.

5

Neskutečných osm sezón trvá medailová šňůra Antonia Albaceteho (MAN). V letech 2005-2013 získal Antonio tři tituly (2005-2006, 2010), čtyřikrát skončil druhý (2007, 2011-2013). Ve své doposud nejméně úspěšné sezóně 2008 musel vzít zavděk celkovým třetím místem.


6

TRM 2013 – ROZHOVOR

DAVID VRŠECKÝ:

“JDEME SPRÁVNOU CESTOU“ Konec každé sezóny se v Truck Racing Magazine nese ve znamení rozhovoru s  Davidem Vršeckým. Letošní rok není samozřejmě výjimkou. Text: Petr Bošnakov, Foto: Truck Racing Magazine


7

TRM 2013 – Rozhovor - David Vršecký: Jdeme správnou cestou TRM DAVID

TRM DAVID

TRM

DAVID

TRM

DAVID

Čtyři sezóny, čtyři pátá místa. Co z toho lze vyvodit? V  první řadě to, že jsem letos skončil pátý (smích). Před rokem jsme se bavili o tom, že nelze srovnávat páté místo z roku 2010 s tím, kterého jsem dosáhl loni. Totéž platí i dnes. Máme za sebou sezónu, se kterou můžeme být spokojeni. Nicméně malý je ten, kdo má malý cíl? Naše cíle jsou vždy nejvyšší, na druhu stranu žijeme v  nějaké realitě. Před začátkem sezóny jsme si řekli, že nastal čas porazit tým MKR Technology, hlavně Adama Lacka, což se nakonec s přehledem podařilo. Dále jsme se chtěli přiblížit co nejvíce MAN kategorie A. Taky se nám to povedlo. Proto nemáme žádné důvody k  sebemrskačství. Vždyť jsme za sebou nechali MKR Technology, tedy stáj s  tovární podporou, o které si můžeme nechat pouze zdát. Souhlasím a gratuluji k  naplnění stanovených cílů. Ale to nic nemění na skutečnosti, že se posun ve výsledkové listině nekonal? K  tomu je ale nutno dodat, že před začátkem sezóny vyměnil Markus Östreich Renault za MAN a Norbert Kiss dostal „áčkový“ MAN. Takže přibyli dva velmi kvalitní soupeři s aktuálně nejlepší technikou. Z  konkrétního případu Norberta Kisse lze soudit, že stačí koupit si rok staré auto a úspěch je zaručen? Je to hodně zjednodušeně řečeno. V  první řadě koupil Kiss auto, se kterým vyhrál Jochen Hahn v roce 2012 s přehledem titul. A nevěřím tomu, že jednoho dne přivezli tahač, posadili do něj Norberta a vyrazili na závody. Maďaři vybudovali silný tým, mají velmi dobrého závodního inženýra, Csaba Bakó je považován za mistra ve vyhodnocování telemetrických údajů. A Kiss je hodně rychlý. Přesto jsme se spolu přetahovali o čtvrté místo do posledního závodu. Nikdy v  předchozích letech

David Vršecký, aktuálně nejlepší trucker a konstruktér závodních trucků v Česku.

týmy odvezou z Misana ostrá data, takže v  dalších závodech přiloží hlavně Antonio, Markus a Norbert pod kotel. Přece jen jsou ještě stále ekonomicky, tudíž i vývojově někdy jinde.

jsem nebyl MAN kategorie A tak blízko, jako tomu bylo letos. TRM DAVID

TRM

DAVID

Slyšel jsem, že MAN před začátkem sezóny rezignoval na vývoj? Výborný vtip. Neznáš ještě nějaký podobný? Taky jsem četl, jak před sezónou manažer Equipo Cepsa Ivan Cruz tvrdil, že nepracovali na rychlosti, ale soustředili se jen na spolehlivost. Stačí se podívat na letošní data… Začátek sezóny vyšel nad očekávání dobře. V Misanu jsi poprvé v novém desetiletí překonal hranici 40 bodů, průběžně jsi byl druhý? Po Misanu se ukázalo, že jsme zvládli zimní přípravu asi nejlépe ze všech. Prohrál jsem s  Hahnem jen o dva body, při troše štěstí jsem mohl klidně vést. Na druhou stranu jsme ale věděli, že si všechny

TRM DAVID

TRM

DAVID

Takže jsi z Misana odjížděl s  tím, že to bylo dobré, ale zároveň jsi dosáhl maxima? I tak se to dá říct. MAN nastoupil v nejsilnější možné sestavě se třemi mistry Evropy Hahnem, Albacetem a Östreichem. Věděli jsme, že pokud nedojde k sérii velmi překvapivých výsledků, budu s Kissem bojovat o čtvrté místo. A to se taky v  dalším průběhu šampionátu potvrdilo. Jak se dvojnásobný mistr Evropy smiřuje s pocitem, že v nejlepším případě ho čeká boj o čtvrté místo? Vzhledem k  tomu, že jsem neztratil schopnost


8

REKLAMA

TRM 2013 – Rozhovor - David Vršecký: Jdeme správnou cestou

Co se letošní sezóny týče, David hned tak nezapomene na její vyrovnanost, bouračky, mladého Majora a gesto Jochena Hahna.

a Albaceteho také Östreich a Kiss. Na okruhu Navarra dělilo celkového vítěze od pátého jezdce pouze šest bodů. Něco alespoň podobného jsem ještě nezažil. A nesmíme zapomenout na maďarského kluka Majora. Na to, že je mu sedmnáct, někdy předváděl velké věci. Pokud neustrne ve vývoji, což nepředpokládám, má toho hodně před sebou.

reálného úsudku, tak v pohodě. Problém by nastal v  okamžiku, kdybych začal v  super pole jezdit opakovaně časy kolem šestého, sedmého místa. Pak by bylo zřejmé, že něco děláme špatně. Ve většině případů byla ale Buggyry jako jediná schopná držet rychlostně krok s MAN, na rozdíl od předchozích let začal bodovat slušně v pohárech. TRM

DAVID

V jednom z  předchozích čísel, jsem uvedl, sedm důvodů, proč si pamatovat šampionát 2013. Na co nezapomeneš ty? V  první řadě na neskutečnou vyrovnanost. O vítězství v  pohárových závodech se podělilo pět jezdců, závodní víkendy vyhráli celkově kromě Hahna

TRM DAVID

Co bouračky? Jedna z nich připravila Antonia nejspíše o titul? Málem bych zapomněl na gesto Jochena Hahna, který v  Jaramě souhlasil s  tím, že Antonio může startovat v  neděli s  autem Markuse Östreicha. Bouračky? Co k  tomu říct. Závody s  hendikepem jsou podle všeho divácky atraktivní, díky


9

REKLAMA

TRM 2013 – Rozhovor - David Vršecký: Jdeme správnou cestou

Po čtyřech sezónách v roli konstruktéra David vlastně neví, kdo má v týmu právo veta.

nim ale startují často z prvních řad jezdci, kteří na to prostě nemají. A pak to dopadne jako v Zolderu nebo Jaramě. Jak už jsem někde řekl, je otázkou, jak dlouho při nás bude stát štěstí. Podle mého názoru by se nemělo pokoušet donekonečna.

je v tom, že na startovním roštu jsou jezdci seřazeni na základě výkonnosti. TRM

DAVID TRM DAVID

Jak z toho ven? Jsem v první řadě závodník a pak konstruktér, nikoli odpovědný úředník FIA. Vidím to ale tak, že dejme tomu prvních sedm jezdců je na výkonnostně srovnatelné úrovni a pak už to jde dolů. Řekl bych, že stejně je tomu tak například v  závodech Formule 1. Rozdíl

TRM

Pokud je mi známo, princip hendikepů je uplatňován v některých závodech cestovních vozů? Cestovní vozy ale nemají takovou hmotnost a rozměry. A nejdou do závodu z letmého startu. Když se rozjedeme, je to hukot, ti rychlejší startující ze třetí, čtvrté řady, se snaží dostat rychle dopředu. Pak stačí, když jeden jezdec zpanikaří, následuje řetězová reakce. Ve Smolensku ale Adam málem přizabil Kisse. Jednalo se tedy o střet dvou


10

TRM 2013 – Rozhovor - David Vršecký: Jdeme správnou cestou

DAVID

TRM

DAVID

TRM DAVID

TRM DAVID

TRM DAVID

Ani po čtyřech pátých místech neztratil David Vršecký přesvědčení, že tým jde správnou cestou!

špičkových jezdců? Brzdový kotouč může prasknout stejně tak trojnásobnému šampiónovi Hahnovi, jako nějakému španělskému amatérovi. Prostě únava materiálu. Nelze házet vinu na Adama. Byl v tom nevině. Letos jsi skončil nejen jako nejlepší český jezdec, ale také jako jednička mezi domácími konstruktéry. Nevěřím tomu, že vítězství nad Mario Kressem nepotěšilo? Samozřejmě, že potěšilo! Určitě bych ale letošek nehodnotil pouze jako souboj Davida Vršeckého a Mario Kresse. Alespoň podle, co je mi známo, je vývoj v Buggyře přece jen více postaven na kolektivní práci. Ve dvou, případně ve třech se to lépe táhne. Na řadě příkladů lze ovšem dokázat, že osvícená diktatura nebývá při řízení týmu vůbec od věci? Asi ne. Je to věcí každého majitele, případně manažera, jakým způsobem řídí svůj tým. Od roku 2010 se v případě počáteční neshody s Robinem navzájem přesvědčujeme o správnosti vlastního názoru. Ještě nikdy se nestalo, že by jeden z nás řekl něco vy smyslu: Bude to tak, jak jsem řekl, a přes mé rozhodnutí vlak nejede. Musím přiznat, že ani nevím, kdo z nás dvou má právo veta. Co když Robina přesvědčíš o své pravdě a nakonec se ukáže, že tvé rozhodnutí nebylo správné? To ale přece ještě neznamená, že jeho rozhodnutí by přineslo konečný úspěch. Vždycky můžu argumentovat tím, že kdyby bylo po jeho, dopadlo by to ještě hůře (smích)! Vůbec se nepitváme v  tom, kdo měl či neměl pravdu. Není na to čas a zbytečná energie. Co příští sezóna? Popáté pátý? Sezónu 2014 jsme zahájili tradičně v listopadu testováním v Mostě. Vývoj auta je běh na dlouhou trať, je proto potřeba rozvrhnout si správně síly. Jednoho konkurenta jsme letos s přehledem porazili, s tím největším jsme už byli schopni držet v některých pasážích krok. Hodláme v nastoupeném tempu pokračovat. Jdeme správnou cestou.


11

TRM 2013 – TÉMA

MKR TECHNOLOGY: MNOHO POVYKU PRO MÁLO MUZIKY

Před začátkem sezóny silná prohlášení o útoku na dva tituly, když ke dvěma Pohárům konstruktérů měla přijít i nejcennější individuální trofej. Poté realita v podobě nejméně vydařené sezóny v  krátké historii tolik ambiciózního týmu. Na závěr konec, který nelze při nejlepší vůli nazvat slavným. Text: Petr Bošnakov, Foto: Truck Racing Magazine


TRM 2013 – Téma - MKR Technology: Mnoho povyku pro málo muziky Krach titulové mise Předem nutno říci, že nepatřím mezi oblíbence šéfa týmu, Mario Kresse, který dokonce tuším v dubnu vznesl přání, aby jeho jméno nebylo nikdy zmiňováno na stránkách TRM. Nabyl totiž dojmu, že naše informace o výsledcích jeho týmu nejsou objektivní. Přesto nemám z  avizovaného konce MKR Technology sebemenší radost. I přes letošní krach titulové mise totiž stále považuji, Maria Kresse za jednu z  nejvýraznějších osobností v historii truckracingu. Dokonce tak výraznou, že jsem ochoten mu odpustit jeho veskrze kýčovité

Skvělý úvod v Misanu 2010. Bösiger bere obě pohárová vítězství a jde do čela šampionátu!

12

vystoupení při dojemném loučené s Buggyrou, které někdy v  listopadu 2009 prezentoval před svými do zdoby věrnými spolubojovníky zároveň jako loučení s  truckracingem. Všem zúčastněným tehdy vyprávěl, jak moc, mu budou závody chybět a sliboval, že se na něj v  případě potřeby mohou kdykoli obrátit. Za měsíc vyšlo najevo, že se stal šéfem nového konkurenčního týmu. Vzhledem k  tomu, že jsem zastáncem toho, že život je změna, Mariův odchod za lepšími podmínkami i zázemím, které nabízel výrobce automobilů Renault, docela chápu. Nikoli však formu vyrovnání se s  těmi, kteří se do značné míry podíleli na nejúspěšnější části jeho kariéry. Zdařilý nástup Tým MKR Technology vstoupil na scénu v sezóně 2010. Na jezdecké posty angažoval hvězdy první velikosti v  podobě evropských šampiónů Markuse Östreicha (2004) a jeho jmenovce Bösigera (2007). Úvod vyšel novému týmu nad očekávání! Bösiger vyhrál v  Misanu oba pohárové závody a šel do čela! Po celou sezónu pak bojoval s  tradičním rivalem Albacetem o titul, souboj ztratil předposlední den šampionátu. Nakonec skončil Bösiger druhý, zatímco Östreich bral čtvrté místo. Markusové pak společnými silami vybojovali pro Renault premiérové vítězství v  Poháru konstruktérů,

Konec roku 2010, Mario slaví první, v tomto případě plnohodnotný triumf v Poháru konstruktérů.

REKLAMA


13

REKLAMA

TRM 2013 – Téma - MKR Technology: Mnoho povyku pro málo muziky

První závod sezóny 2011 ovládl v Doningtonu Markus Östreich. Jak vyjde později najevo, v Anglii vévodil jezdec MKR Technology průběžnému pořadí naposled.

když za sebou nechali silnou dvojici MAN AlbaceteLevett. Pravda, v depu se v  souvislosti s pneumatikami občas hovořilo docela nahlas o schopnostech Kresse balancovat na samé hraně pravidel a přicházet s  originálními řešeními, nicméně, i v  tomto případě platilo, že tam, kde chybí soudce, nelze hledat viníka. Mediálnímu obrazu pak nepřispěla ani neúčast v  tzv. pneumatikové loterii, která v  konečném důsledku přispěla ke zvýšení regulérnosti, potažmo prestiže soutěže. Pozvolný pád Před začátkem sezóny 2011 vytáhl Mario Kress další trumfové eso, když do již tak personálně našlapaného týmu angažoval Adama Lacka. Začátek se opět povedl. Östreich napodobil hned v prvním závodě v Doningtonu počínání švýcarského jmenovce z  úvodu předchozí

sezóny a v Anglii nenašel v  pohárových závodech přemožitele. Stejně jako před rokem se tak jezdec MKR Technology dostal do čela šampionátu. V té chvíli zřejmě nikdo netušil, že tým MKR Technology dosáhl svého vrcholu a lepší už to nebude. Zpočátku se jednalo o pád pozvolný. Byť bylo již po úvodní třetině šampionátu víceméně zřejmé, že se souboj o nejcennější trofej zúží na dvojici Hahn-Albacete, jejichž stroje MAN, jasně převyšovaly konkurenci, dokázali muži na Renaultech občas velké věci. Třeba v Mostě, kde nejdříve Lacko vyhrál pohárový závod, aby o den později přišla exploze. Za vítězným Bösigerem totiž dojeli Östreich a Lacko! Přesto nebylo bilancování v  závěru sezóny až tak radostné. V  rámci vnitřního auditu musel tým přiznat výraznou ztrátu vydobytých pozic. V  individuálním šampionátu skončil Adam Lacko

jako nejúspěšnější jezdec MKR Technology třetí, na vítězného Hahna ztratil pětaosmdesát bodů. Tým přišel i Pohár konstruktérů, Markusové se museli sklonit před dvojicí Albacete-Nittel. A třetí místo „juniorského“ týmu Lacko/ Janiec bylo podle všeho slabou náplastí na pozvolna se otevírající rány.


TRM 2013 – Téma - MKR Technology: Mnoho povyku pro málo muziky

14 REKLAMA

V následující sezóně se situace prakticky opakovala. S  tím rozdílem, že převaha Hahna s Albacetem ještě narostla. Přestože Lacko a Bösiger vyhráli na Nürburgringu, respektive v  Le Mans po jednom pohárovém závodě, výsledky dokazovaly, že rozdíl mezi MAN a produkcí MKR Technology výrazně narostl. Vždyť na druhého Albaceteho ztratil třetí Lacko 138 bodů, ztráta na mistra Evropy Hahna narostla na propastných 187 bodů! Pravda, Lacko s  Östreichem získali Pohár konstruktérů, zároveň je ovšem nutno říci, že byť i v  tomto případě se historie nebude ptát, triumf se zrodil v  konkurenci dalších dvou týmů na Renaultech! O „vysoce konkurenčním“ prostředí vypovídá nejlépe skutečnost, že ke třetímu místu dvojice Blaise-Bouzigue stačilo, aby alespoň jeden z nich dojel jednou do cíle a získal bod! Dopad na dno Jak již bylo napsáno v  úvodu, před začátkem sezóny 2013 hýřili v  MKR Technology optimismem. Čerstvý držitel Zlatého volantu Adam Lacko hovořil o tom, kterak tým pracuje na zrychlení závodního speciálu, který by měl zdatně konkurovat MAN

kategorie A. Na druhé straně se lidé truckracingu znalí podivovali „odejití“ Markuse Östreicha, který skončil v týmu Lutze Bernau. Mezi zasvěcenými totiž panoval názor, že pří vší úctě k Lackovi s Bösigerem, je to právě Östreich, který je schopen v  rámci testování vůz někam posunout.

Největší triumf v historii MKR Technology přišel v Mostě 2011. V nedělním pohárovém závodě okupovali jeho jezdci kompletní stupně vítězů.

Pak přišly závody a fanoušek MKR Technology musel konstatovat, že to černým speciálům Renault prostě nejede. S nevalnými výsledky přibývaly mediální zkraty, mnohdy komického rázu. Manažer Karel Neffe hovořil o „milionových škodách“, které jeho týmu způsobil v  Nogaru Vršecký. Ten přitom nesl za střet Lacka s  Bösigerem stejnou vinu, jako za porážku Napoleona u Waterloo. Vrchol mediální

neobratnosti přišel v okamžiku obhajoby vize MKR Technology ohledně nutnosti úprav technických pravidel ve prospěch značky Renault. Manažer týmu Karel Neffe se tenkrát nechal slyšet v tom smyslu, že agregát, který by konkuroval strojům MAN, vyvinou v  MKR Technology „za rok, za dva, nebo nikdy.“ Klasik by v tomto případě napsal cosi a házení pušky do žita. Nebo o stahování kalhot před brodem. Ovšem nejtvrdší dopad na samé dno přišel v  okamžiku, kdy se Mario Kress musel smířit s  faktem, že jeho produkce nejen, že nestačí na nejrychlejší stroje MAN, ale pravidelně prohrává s  Buggyrou. Zatímco neschopnost vyrovnat se produkci německého automobilového gigantu lze


15

TRM 2013 – Téma - MKR Technology: Mnoho povyku pro málo muziky při troše mediální šikovnosti obhájit, ztrátu pozic na úkor soukromého týmu bez prakticky jakékoli tovární podpory, je možno vysvětlit jen stěží. A tak musel velký mág Mario přiznat, že žáci Vršecký s Dolejšem přerostli v oboru konstrukce závodních tahačů svého učitele. Ale tak už to ale v životě občas chodí. Výsledkem letošního snažení Adama Lacka s Markusem Bösigerem bylo páté, respektive šesté místo v  individuálním šampionátu a třetí místo v  Poháru konstruktérů. Nejsem si jist, zdali lze v  této souvislosti hovořit o tom, že titulová bublina splaskla? Od Misana po Le Mans totiž nebylo co nafukovat. Hodně štěstí, zdraví… Již zhruba před měsícem tým MKR Technology na svých stránkách oznámil, že se nezúčastní šampionátu 2014. Ještě předtím Adam Lacko testoval v Mostě Buggyru. A roudnická stáj naplánovala svou tiskovku tento čtvrtek do pražského hotelu Ambassador, se kterým je Adam svým způsobem spřízněn. Člověk nemusí být zrovna génius, aby pochopil, že do nastávající sezóny vstoupí Buggyra s pravděpodobností hraničící s jistotou ve složení Vršecký – Lacko. Jak se dále uvádí na stránkách týmu, neúčast v  nastávajícím ročníku mistrovství Evropy tahačů se automaticky nerovná konci působení značky v  automobilovém sportu. Je všeobecně známo, že již v  lednu změří Mario Kress na dálku své síly s  Robinem Dolejšem v  Rallye Dakar. Zatímco Mario pracuje na vývoji motoru pro „princeznu“ Aleše Lopraise, v kabině Tatry 815 – Buggyra bude sedět Martin Kolomý. Na další, byť omezené pokračování souboje, který mě po čtyři bavil, se docela těším. A Mariovi tímto přeji hodně štěstí v osobním i profesním životě. A myslím to upřímně.

Lacko právě v Nogaru vyřadil z boje sebe i stájového druha Bösigera. Obrázek, který charakterizuje z pohledu nezaujatého pozorovatele poslední sezónu MKR Technology.

REKLAMA


16

ME TAHAČŮ 2013 – ANALÝZA

NÜRBURGRING A MOST

Jak praví aktuální údaje společnosti Truck Race Organization, poslední ročník šampionátu oficiálně navštívilo 529 510 diváků. Stejně jako v  předchozích letech se největšímu diváckému zájmu těšil Nürburgring. Text: Petr Bošnakov, Foto: Truck Racing Magazine


17

ME tahačů 2013 – Analýza - Nürburgring a Most Německo bez konkurence Na slavný německý okruh si našlo cestu v červenci 165  000 diváků, což jen potvrdilo dominanci Nürburgringu mezi ostatními okruhy. Pro české fanoušky je potěšitelné, že jako druhý skončil závod v  Mostě s návštěvností 90  000 diváků. „Do jisté míry si zájem diváků vysvětluji tím, že se médiím podařilo „prodat“ souboj Vršecký – Lacko. K tomu přibyl do páru Frankie Vojtíšek, který si vedl přece jen lépe, než tomu bylo loni. A samozřejmě, že nesmíme zapomenout na německé fanoušky, kteří přijeli podpořit Jochena Hahna,“ odhaduje David Vršecký. „O to větší radost mám ze svého nedělního vítězství. Jsem v truck racingu přes deset sezón, ale nepamatuji si, že by se v  jedné jízdě seřadili za sebou, byť krátkodobě na prvních třech pozicích tři domácí jezdci.“

Novináři nejraději Most Na stránkách TRO jsou rovněž zveřejněny počty novinářů, kteří se akreditovali na jednotlivé závody. Je potěšující, že v této kategorii je na tom nejlépe Most (300), před Nürburgringem (250) a Smolenskem (237). Hranici dvou set akreditovaných novinářů letos překročili v  Le Mans (220) a Jaramě (214). „Řekl bych, že v  tomto ohledu se projevuje koncepční práce managementů českých týmů s  médii. I přes skutečnost, že v Mostě nemají novináři ani zdaleka takové podmínky k  práci jako je tomu na jiných okruzích, je depo nabité novináři,“ konstatoval spokojeně zástupce šéfredaktora, Truck Racing Magazine, Karel Kříž. A jak dopadly z  hlediska zájmu zástupců sedmé velmoci další okruhy? Red Bull Ring (125), Nogaro (86), Zolder (78), Navarra (78), Misano (50).

Stejně, jako tomu byly vždy v minulosti, se největšímu diváckému zájmu těšil i letos Nürburgring.

Za Nürburgringem a Mostem se na dalších místech, co se diváckého zájmu týče, umístily okruhy Jarama (56 000) a Le Mans (51300). Odborníci tuto skutečnost přisuzují především účasti Antonia Albaceteho v  souboji o titul. „Truck Racing má ve Španělsku silné postavení. Antonio se neztratil ani v  konkurenci do nebes vynášeného Fernanda Alonsa nebo mladíků, kteří z  mistrovství světa motorek snad všech kategorií udělali španělský šampionát,“ soudí manažer Buggyry Jan Kalivoda. Na dalších příčkách žebříčku návštěvnosti naleznete Nogaro (35210), Misano a Navarra (35 000). Především v případě španělského okruhu, na kterém letos závodily tahače vůbec poprvé, se jedná o velmi přijatelný výsledek. Rovných 25  000 diváků pak navštívilo závody na Red Bull Ringu a ve Smolensku, nejhůře letos dopadli pořadatelé v  Zolderu (12  000). „Zolder je na tom z  hlediska návštěvnosti tak špatně? Tomu se docela divím. Mám ten okruh rád a nejen proto, že jsem na něm letos vyhrál po skoro dvou letech pohárový závod,“ reagoval David Vršecký.

Přestože mají v Mostě novináři opravdu krušné pracovní podmínky, právě tento závod se těší největší pozornosti za strany médií.


18

ME 2013 – ANALÝZA

NOVÁČKEM ROKU BENEDEK MAJOR!

Jak již bylo před časem napsáno, v okamžiku, kdy jsem se těsně před začátkem sezóny dozvěděl o angažování v té době šestnáctiletého Benedeka Majora do maďarského týmu Oxxo, ve kterém doplnil Norberta Kisse, bral jsem to jako dobrý marketingový tah. Jak se posléze ukázalo, výsledek předčil veškerá očekávání. Text: Petr Bošnakov, Foto: Truck Racing Magazine


ME 2013 – Analýza - Nováčkem roku Benedek Major! Samá chvála Maďarský mladíček totiž skončil ve své úvodní sezóně v nabité konkurenci na konci první desítky, když si na své konto připsal 91 bodů. Vzhledem k  tomu, že z celkového počtu dvaceti závodů s hendikepem dokázal čtyři vyhrát (!!!), naskýtá se otázka, do jaké míry má na to navázat v  dalších letech na výkony předchozích Nováčků roku Vršeckého, Lacka, Levetta či Kisse? „Stejně jako Norbert Kiss patří Benedek do kategorie jezdců, kteří vyrostli na simulátorech. Zatím mu chybí zkušenosti, což se projevilo v  pohárových závodech. Pokud ale dobře odstartuje a jede vpředu, jezdí strojově, bez chyb, takže vyhrává. Pokud zůstane u tahačů a dostane do rukou slušnou techniku, půjde výkonnostně nahoru. Jak vysoko si ovšem v této chvíli netroufám odhadovat,“ tvrdí David Vršecký. Stejný názor zastává i Norbert Kiss, který v uplynulé sezóně plnil roli Benedekova mentora. „Až se vyjezdí, bude hodně dobrý. Je to pokorný kluk, který se rychle učí.“ Jen slova chvály na adresu maďarského hocha měl i trojnásobný šampión Jochen Hahn. „Truck racing je strašně moc o zkušenostech. Letos se toho hodně naučil, v  další sezóně bude určitě ještě rychlejší. Máme se na co těšit.“ Čtyři vítězství Do šampionátu vstoupil Benedek devátým místem v  sobotním závodě s  hendikepem v  Misanu. Další

19

bod přidal na okruhu Navarra. První vítězství přišlo v Nogaru, když v jízdě s hendikepem využil dokonale nejvýhodnější startovní pozici. „Mám velkou radost, tak brzo jsem s výhrou nepočítal,“ neskrýval Benedek po vítězné premiéře nadšení. „Samozřejmě, musím poděkovat v první řadě Norbertovi a celému týmu.“ Jak ukázal další průběh sezóny, nejednalo se v  Nogaru rozhodně o dílo náhody. Ve Smolensku skončil v  nedělní jízdě s  hendikepovým startem druhý. A to nebylo zdaleka všechno. Pohár pro vítěze hendikepového závodu si totiž Benedek Major poté odvezl z  Mostu, Jaramy a Le Mans! Na sedmnáctiletého hocha mimořádný výsledek. „Kterého vítězství si vážím nejvíce? Těžko říct. Asi z Le Mans. Přece jen se jedná o jeden z  nejslavnějších okruhů na světě, výhra na tak prestižní trati má patřičný zvuk,“ prozradil po závěrečné jízdě celého šampionátu. Pochopitelně, že řeč přišla rovněž na další závodní kariéru. „V této chvíli opravdu nevím. Je mi teprve sedmnáct a snad už jsem něco dokázal. Každopádně mám kolem sebe tým zkušených lidí, na jejichž rady se můžu spolehnout. Nicméně pokud padne rozhodnutí, že ještě na nějakou dobu zůstanu u tahačů, budu tomu jen rád.“ První závod vyhrál Benedek Major šest dní před svými sedmnáctými narozeninami, což z něj činí nejmladšího vítěze v historii truck racingu. Následovaly výhry v Mostě, Jaramě a Le Mans. Titul Nováček roku 2013 nemůže být v lepších rukách.

REKLAMA


20 Trio Hahn, Körber, Östreich získalo pro Německo šest, z celkového počtu čtrnácti titulů mistrů Evropy.

TRM 2013 – ZAJÍMAVOST

NĚMECKÁ TOVÁRNA NA ŠAMPIÓNY

V roce 1994, tedy před dvaceti lety, došlo v mistrovství Evropy tahačů k důležitému zlomu. Několik do té doby nepříliš přehledných kategorií nahradily dvě třídy – Super Race Truck a Race Truck. V sezóně 2001 přibyl na rok experiment v podobě třídy SRT B, zatímco v roce 2006 oficiálně skončila třída SRT. Text: Petr Bošnakov, Foto: Truck Racing Magazine


21

Německo proti všem! Největší zastoupení mezi mistry Evropy má Německo. Závodníci našich západních sousedů „dodali“ starému kontinentu šest mistrů Evropy, kteří se podělili o čtrnáct, z celkového počtu třiatřiceti titulů. Nejlépe si v tomto směru vedli trojnásobní šampióni Lenz (199799, Mercedes, RT) a Hahn (2011-13, MAN, RT). Dvakrát vyhráli Fritz Kreutzpointer (1999,2001, MAN, SRT), Lutz Bernau (2001,2003, MAN, RT) a Gerd Körber (2002-03, Buggyra, SRT). Po jednom titulu mají na svém kontě Markus Östreich (2004, VW, SRT) a Ralf Druckenmüller (2005, VW, SRT). Jak vidno, s  výjimkou Körbera vyhráli všichni němečtí šampióni na domácích strojích. Určitě není bez zajímavosti, že zatímco do roku 2000 získali Němci celkem čtyři tituly, v  novém tisíciletí nastala německé exploze.

Pro Českou republiku je potěšitelé, že druhý největší počet titulů mají na svém kontě naši jezdci. Nejdříve se dvakrát po sobě radoval Martin Koloc (1995-96, SISU, RT), v sezóně 2001 vyhrál Stanislav Matějovský (Tatra, SRT-B). Na odkaz svého objevitele a učitele navázal v letech 2008-09 David Vršecký (Buggyra, RT). I v tomto případě platí do značné míry totéž, co v  případě německých soupeřů. Vršecký s  Matějovským získali tři z pěti titulů na speciálech domácí výroby.

REKLAMA

TRM 2013 – Zajímavost - Německá továrna na šampióny

Tři tituly má na svém kontě Španělsko a Anglie. Zatímco ty pyrenejské jsou dílem Antonia Albaceteho (MAN, 2005-06, 2010, RT), barvy hrdého Albionu hájili úspěšně Steve Parrish (Mercedes, 1994,1996, SRT) a Stuart Oliver (MAN, 2004, RT)

Český truckracing se může pochlubit pěti tituly mistrů Evropy. Celkem čtyři mají na svém kontě rodáci z Roudnice nad Labem Martin Koloc a David Vršecký.

Celkem čtyři tituly vybojovali skandinávští truckeři. Nejdříve v roce 1994 vyhrál Švéd Boie Ovebrink (Volvo, RT), na jeho úspěch navázal o rok později


22

REKLAMA

TRM 2013 – Zajímavost - Německá továrna na šampióny

Harri Luostarinen s Antonio Albacetem hájili v sezóně 2002 barvy Catterpillaru. Zatímco Harri získal své dva tituly se strojem CAT, Albacetemu se třikrát vyplatila sázka na MAN.

krajan a bývalý studiový bubeník skupiny ABBA Slim Borgudd (Mercedes, SRT). V sezóně 1997 vypálil největším favoritům rybník Harri Luostarinen (Caterpillar), za tři roky si pak létající Fin mistrovskou jízdu zopakoval. Dva mistři Evropy vzešli také ze země galského kohouta. V  roce 1998 vyhrál Ludovic Faure (Mercedes, SRT), za dva roky pak Noël Crozier (MAN, RT). Markus Bösiger je po hvězdě závodů F1 a Rallye Dakar Clay Regazzonim druhým nejúspěšnějším automobilovým závodníkem v historii Švýcarska.

Ludovic Faure získal pro Francii první a zároveň předposlední titul evropského šampióna.

Výčet šampiónů doplňují Rakušan Egon Allgauer (MAN, 2002, RT) a jezdec země helvetského kříže Markus Bösiger (Buggyra, 2007, RT).


ZÁVĚREM NA DALŠÍ ČÍSLO JEDINÉHO EVROPSKÉHO MAGAZÍNU SPECIALIZOVANÉHO NA ZÁVODY TRUCKŮ SE MŮŽETE TĚŠIT 17.12.2013!

REDAKCE A VYDAVATELSTVÍ Power Sports Enterprises, s.r.o. Klimentská 1246/1, 110 00 Praha 1 Tel.: 266 027 111 Fax.: 284 821 434

Redakce Šéfredaktor: Petr Bošnakov Zástupce šéfredaktora: Karel Kříž Editor: Zuzana Fonténová Grafické zpracování: Tomáš Zadák

Registrace MK ČR E 14244 Nevyžádané rukopisy a fotografie se nevracejí. Za obsah inzerce odpovídá inzerent.

Petr Bošnakov - výkonný ředitel Obrazová spolupráce Richard Kienberger Martin Kozák

WWW.TRUCK-RACING.CZ

Žádná část z obsahu tohoto časopisu nesmí být kopírována a rozmnožována za účelem rozšiřování v jakékoli formě či jakýmkoli způsobem bez písemného souhlasu vydavatele. ©Power Sports Enterprises, s.r.o. Praha 1, 2013

Truck Racing Magazine - 19/13  

Víte, že… • David Vršecký: Jdeme správnou cestou • MKR Technology: Mnoho povyku pro málo muziky • Návštěvnost 2013: Nürburgring a Most • Nov...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you