Page 1

JEDINÝ EVROPSKÝ MAGAZÍN SPECIALIZUJÍCÍ SE NA ZÁVODY TRUCKŮ Číslo: 18/2013

ME TAHAČŮ 2014

PŘEVLÁDAJÍ ROZPAKY

6

PROJEKT TATRA 815 – BUGGYRA

FAT BOY MÍŘÍ NA DAKAR

17


OBSAH ČÍSLA

ÚVODEM

3

Jedeme dál... Mistrovství Evropy v závodech tahačů je nedávnou minulostí, motoristické disciplíny, ve kterých hrají hlavní roli dieselové agregáty, ovšem žijí nadále svým životem. A tak zatímco management MKR Technology dumá nad svou další budoucností, Buggyra v  zajímavé sestavě, ve které nechyběl překvapivě Adam Lacko, pilně testovala. A svět truckerů a kamioňáků začíná žít pomalu, leč jistě se blíží Rallye Dakar. Takže jsme sice trochu přibrzdili, ale jedeme dál!

6

Petr Bošnakov (šéfredaktor)

8

12

KDE MAGAZÍN NAJDETE

15

7 důvodů, proč si pamatovat šampionát 2013 Truckový šampionát 2013 je minulostí. TRM proto nabízí sedm důvodů, díky kterým by neměl upadnout hned tak v zapomnění.

ME tahačů 2014: Převládají rozpaky V průběhu tohoto měsíce spatřila světlo světa předběžná termínová listina dalšího ročníku evropského šampionátu. Obsahuje dvanáct závodů a nebyla tudíž přijata s přehnaným nadšením.

Buggyra testovala v Mostě Listopad byl pro aktuálně nejúspěšnější českou značku ve znamení tradičního testování v Mostě. Na severu Čech se jako obvykle sešla velmi zajímavá sestava.

Super tým? Proč ne! V souvislosti s možným vznikem českého týmu Vršecký – Lacko, se naskýtá otázka, jak je to s fungováním týmu, jehož jezdci mají nejvyšší ambice?

Kolomý hlásí stav plné připravenosti Na testování Buggyry v Mostě nechyběl ani Martin Kolomý. Nejúspěšnější český dálkový jezdec představil svůj kamión Tatra 815 – Buggyra a podělil se o dojmy ze saharské Rallye El Chott.

ANDROID ZAŘÍZENÍ (GOOGLE PLAY)

17 IPAD/IPHONE (APPSTORE)

Fat Boy míří na Dakar Společný projekt Tatra 815 – Buggyra nabral na počátku druhé poloviny listopadu směr francouzský přístav Le Havre. Po nalodění následuje cesta do Argentiny, kde na počátku ledna vypukne další ročník Rallye Dakar.

ONLINE A PDF

WWW.TRUCK-RACING.CZ


3

ME TAHAČŮ 2013 – ANALÝZA

7 DŮVODŮ, PROČ SI PAMATOVAT ŠAMPIONÁT 2013

Truckový šampionát 2013 je již minulostí, nastal čas podrobných analýz. Redakce TRM proto na úvod nabízí sedm příkladů, díky kterým by nemělo letošní mistrovství starého kontinentu upadnout v zapomnění. Text: Petr Bošnakov, Foto: Truck Racing Magazine


4

REKLAMA

ME tahačů 2013 – Analýza - 7 důvodů, proč si pamatovat šampionát 2013

1 Boj o titul do posledního kola Poprvé od roku 2008, kdy Vršecký získal v souboji s  Bösigerem (oba Buggyra) první titul mistra Evropy, se o novém šampiónovi rozhodovalo v  poslední jízdě. Truck racingový thriller s  hodně dramatickou zápletkou pro sebe nakonec rozhodl Jochen Hahn (MAN). Německý jezdec získal třetí titul v řadě!

Gentlemanská gesta

2

Přestože jde v truckracingu o vítězství, prestiž, přízeň sponzorů, tedy o mnohdy velké peníze, nesl se letošní šampionát až na drobné výjimky ve znamení nebývalých gest fair play. Nejdříve všichni jezdci umožnili v  Zolderu Markusi Bösigerovi (Renault) vyměnit zničený speciál ze sobotního závodu s hendikepem za nový stroj, se kterým Markus vyhrál o den později závěrečnou jízdu. Prakticky totéž se stalo o dva týdny později v  Jaramě. Podstatný rozdíl ovšem spočíval v  tom, že ve Španělsku byl ve hře titul mistra Evropy. Přesto v té době průběžně druhý Jochen Hahn (MAN) ani na okamžik nezaváhal a podepsal petici, umožňují Albacetemu využít v neděli stroj stájového druha Östreicha.


5

ME tahačů 2013 – Analýza - 7 důvodů, proč si pamatovat šampionát 2013

3

4

5

Totální nadvláda MAN

Maďarská invaze

Devastující crashe

S výjimkou Davida Vršeckého (Buggyra), vítěze nedělního pohárového závodu v Zolderu, ovládli jezdci MAN Jochen Hahn, Antonio Albacete, Markus Östreich a Norbert Kiss zbylých devatenáct hlavních závodů. Zmiňované kvarteto rovněž kralovalo všem závodním víkendům. Loni připravil jezdce na speciálech MAN o absolutní primát překvapivý vítěz posledního závodu v Le Mans Anthony Janiec (Renault).

Vůbec poprvé v historii truckracingu přišla Česká republika o pozici nejúspěšnější země středoevropského regionu. Dvojice David Vršecký (Buggyra) – Adam Lacko (Renault) totiž letos v  celkovém pořadí podlehla jednomu z  nejrychlejších jezdců šampionátu Norbertu Kissovi (MAN) z  Maďarska. Kromě toho se stal Norbert prvním maďarským jezdcem, který ovládl závodní víkend, když vyhrál v  Zolderu. Stejný kousek se jako poslednímu českému jezdci podařil Vršeckému v  Le Mans 2009. A vezmeme-li v  potaz raketový nástup vítěze několika závodů s  hendikepem, sedmnáctiletého Benedeka Majora (MAN), nebude to mít český truck racing s  návratem na pomyslný regionální trůn vůbec jednoduché.

Přestože je truck racing kontaktním sportem, i v tomto případě platí, že čeho je moc, toho je příliš. Nejdříve trefil Adam Lacko (Renault) v plné rychlosti ve Smolensku Norberta Kisse. Poté sešrotoval po chybě Mäkinena (MAN) na startu v Zolderu speciál Bösiger. V Jaramě pak na chybu krajana Mariezcurreny (MAN) doplatil nejspíše ztrátou titulu Antonio Albacete (MAN), který přišel osm dní před koncem šampionátu o svůj stroj. Jako zázrakem sice zatím žádný z jezdců neutrpěl vážnější újmu na těle, jak však pravil dvojnásobný šampión Vršecký, je otázkou, kdy přestanou mít truckeři štěstí.

6

Pěkně v řadě za sebou!

Propad MKR Technology Přestože před začátkem sezóny nahlásil tým vedle obhajoby Poháru konstruktérů útok na individuální titul, realita byla původním představám až děsivě vzdálená. V týmové soutěži byli obhájci titulu nakonec rádi za konečné třetí místo. V  individuálním šampionátu dopadli ještě hůře! Adam Lacko se propadl z třetího místa na šesté, Markus Bösiger skončil sedmý. Poprvé po dobu své tříleté existence nevyhráli jezdci MKR Technology jediný pohárový závod.

7

V důsledku bouračky na startu sobotního závodu s  hendikepem, přikročili organizátoři závodu v  Zolderu k  doposud nevídanému kroku. V  opakovaném závodě a poté i v  neděli startovali jezdci do závodu na základě výsledků super pole a pohárového závodu v  řadě, za sebou! Tímto odpadl tradiční, divácky velmi atraktivní, leč stejně tak nebezpečný boj o první zatáčku!v


6

Přestože se Davidovi Vršeckému ve Smolensku v minulosti vždy dařilo, nemá problém s výměnou Ruského kola za Hungaroring.

TERMÍNOVÁ LISTINA ME 2014

PŘEVLÁDAJÍ ROZPAKY

Na počátku listopadu publikovala FIA předběžnou termínovou listinu ME tahačů 2014. Tato přinesla několik překvapení a spíše vesměs souhlasné reakce. Text: Petr Bošnakov, Foto: Truck Racing Magazine


7

Termínová listina ME 2014: Převládají rozpaky Konec ruské anabáze? Podle předběžné termínové listiny by se totiž šampionát mohl rozšířit o další dva podniky. Vedle již tradičních deseti okruhů se totiž do hry přihlásil po roční pauze Istanbul a Hungaroring. Tedy okruh, který pamatuje prvopočátky závodů na konci 80. let minulého století. Nutno ovšem říci, že noví zájemci nepodali žádost v řádném termínu, jsou proto vedeni jako tzv. náhradní kandidáti. Není však vyloučeno, že alespoň jeden z nich uspěje. Po třech letech se totiž vznáší Damoklův meč nad závodním víkendem v  ruském Smolensku. „Je pravda, že na posledním zasedání truck racingové komise jsme Smolensk dlouho řešili“ potvrdil manažer Buggyry Jan Kalivoda. „Okruh je sice jezdecky nepochybně zajímavý, nicméně samotná lokalita Smolenska se z hlediska automobilek, klíčových partnerů i týmů netěší, diplomaticky řečeno, příliš velké podpoře.“ Vzhledem k dlouhodobé atraktivitě ruského trhu se proto jednalo o přesunu závodu na autodrom v  Moskvě, v  tomto případě ovšem vyvstal problém s  organizací. Tamní provozovatelé nemají problém s  poskytnutím okruhu pro potřeby truckového šampionátu, odmítají se ovšem na chodu závodního víkendu podílet po organizační stránce, což je pro FIA ETRC, která stále funguje bez promotéra, prakticky nepřijatelné. „Shodli jsme se na tom, že zájem o šampionát ze strany případných nových subjektů je samozřejmě vítán, zároveň je ovšem nezbytné hájit jak zájmy stávajících organizátorů závodů, tak týmů. Proto jsme vedli dlouhé diskuse o nových podmínkách pro organizátory ve smyslu minimální tří až čtyřleté garance pořádání závodu. Pořadatelé, kteří by nebyli schopni takovou garanci poskytnout, by museli podstatně „přitlačit“ při kompenzaci dopravních nákladů,“ říká Jan Kalivoda. Maďarsko? Proč ne! Možné pořádání dvanácti závodů v  jedné sezóně nenadchlo ani jednotlivé týmy. „Je sice hezké, že o truck racing je zájem prakticky po celé Evropě, ale zkušenost, kdy jsem vypravoval auta do Turecka a pět dní po skončení závodu v  Istanbulu musely být na

V Istanbulu se zatím jelo pouze jednou, a to v roce 2012. Maximální možný počet 60 bodů bral Jochen Hahn.

okruhu v Misanu, bych nerad opakoval,“ tvrdí ředitel logistiky týmu Buggyra Petr Marek. Velezkušenému matadorovi, který se v  truck racingu pohybuje od roku 1994, by ovšem nevadilo rozšíření závodů o další středoevropskou destinaci. „Hungaroring je pro mě absolutně v pohodě. Zvláště poté, co se letos tak výrazně prosadili Kiss s Majorem, určitě dorazí spousta lidí. A přestože kolegové ze španělských a francouzských týmů mají pochopitelný zájem na tom, aby se pokud možno všechny závody konaly u nich doma, jsem si jist, že by raději jeli do Německa, případně do Maďarska, než do Ruska nebo Turecka.“ Pro deset závodů je i jezdec a konstruktér Buggyry David Vršecký. „Vzhledem k dlouhým zimám můžeme začít testovat někdy v březnu, ostrá data máme až v  květnu po prvním závodě. V  průběhu sezóny můžeme pořádně testovat po Smolensku, ale to už jsou kluci tak rozbití, že nutně potřebují dva týdny dovolené. A pak je ještě proluka mezi Mostem a Zolderem. Dva závody navíc by nás prakticky připravily o možnost testování,“ tvrdí dvojnásobný mistr Evropy. Stejně, jako Petr Marek, by si ovšem dovedl představit závod

na Hungaroringu. Pokud místo do Ruska nebo Turecka pojedeme do Maďarska, budeme tomu jenom rádi. Jsem přesvědčen o tom, že tímto vyjadřuji názor snad všech jezdců.“

Manažer Buggyry Jan Kalivoda je stoupencem konání deseti podniků. Je ovšem otázka, co na to FIA, v jejímž zájmu je naopak co největší počet závodů.


8

TRM 2013 – AKTUÁLNĚ

BUGGYRA TESTOVALA V MOSTĚ

Stejně jako v předchozích letech, se úvod listopadu nesl pro tým Buggyra International Racing System ve znamení tradičního testování. Na severu Čech se tak po roce opět objevila velmi zajímavá sestava! Text: Petr Bošnakov, Foto: Truck Racing Magazine


9

TRM 2013 – Aktuálně - Buggyra testovala v Mostě Počátek nové sezóny Jak pravil technický ředitel Buggyry Robin Dolejš, zahajuje jeho tým testováním novou sezónu. „Po každém závodě se vyhodnocují nová data, takže po Le Mans máme jasno v  tom, na co se zaměřit při vývoji auta na další sezónu. Jsem docela rád, že se s postupem času problematické okruhy zmenšují,“ uvedl Robin. „Do značné míry jsme vyřešili spolehlivost auta, loni jsme se zaměřili na rychlost. Jak ukázaly výsledky ze super pole, podstatně jsme zrychlili. David dokázal jako jediný porážet v trénincích speciály MAN kategorie A.“

David Vršecký s Robinem Dolejšem byli s výsledky tradičního testování tradičně spokojeni.

„Testování v listopadu určuje pracovní náplň pro zimní měsíce, kdy se pracuje na vývoji v  laboratorních podmínkách,“ doplnil David Vršecký. „Takže dva dny budu kroužit po okruhu a sbírat data. Docela nuda. Se závoděním se to nedá srovnávat, ale nedá se nic dělat. Bez testování se nikam nepohneme. Pak si na to s Robinem sedneme a dohodneme s mechaniky, jakým způsobem budeme postupovat v dalších měsících.“ Velká auta táhnou Zatímco David Vršecký kroužil po okruhu, na druhé Buggyře testovaly dvě dámy. První z nich byla účastnice posledních dvou podniků ME v  Jaramě a Le Mans, zkušená Ellen Lohr. Druhou pak naopak ruská trucková novicka Natalia Golcova. Ruska byla Buggyře doporučena utajeným zdrojem (Michail Konovalov?), každopádně na svém kontě má řadu úspěchů v  domácím šampionátu cestovních vozů. „Díky Dakaru a závodům ve Smolensku v Rusku velké auta táhnou, takže jsem se rozhodla to zkusit,“ prozradila Natalia, která dorazila do Mostu v doprovodu krajana Juri Jegorova. Ten ovšem vzhledem k  přetrvávajícímu zranění ruky netestoval a působil v  roli poradce. Po několik kol byla jízda potenciální ruské truckerky i objektem zájmu Davida Vršeckého. „Z několika odjetých kol nelze pochopitelně dělat nějaké dalekosáhlé závěry, je ale vidět, že o závodění na

Ruskou hvězdu závodů cestovních automobilů Natalii Golcovou lákají velká auta.

REKLAMA


10

REKLAMA

TRM 2013 – Aktuálně - Buggyra testovala v Mostě

V Buggyře se svezl i moderátor hlavní zpravodajské relace TV Nova Rey Koranteng.

okruzích něco ví,“ řekl dvojnásobný šampión na adresu dcery slavného Vladimíra Golcova, účastníka Rallye Dakar, který připravoval mnohonásobné dakarské šampióny Čagina s Kabirovem. Na okruhu se pak v  kabině Buggyry představil i „nezávodník“ moderátor hlavní zpravodajské relace TV Nova Rey Koranteng. Stalo se tak na popud jiné moderátorské stálice nejsledovanější domácí televize Martina Pouvy. „Rey se chtěl svézt v  závodním tahači a své pocity popsat v  televizi. Nova i Nova sport toho dělají proto motoristický sport hodně, takže jsme i přes nabitý program neměli problémy vyhovět,“ vysvětloval manažer týmu Jan Kalivoda. Nehledejme senzace Největším překvapením celého testování byla ovšem

aktivní účast jezdce ještě stále konkurenční stáje MKR Technology Adama Lacka. Jan Kalivoda komentoval Adamovu účast s úsměvem slovy, že ani největšímu domácímu konkurentovi by neměla být upřena možnost svézt se alespoň jednou v  průběhu sezóny v  rychlém autě. Zároveň dodal, že v minulosti se testování účastnili jiní zdatní konkurenti, jako Jochen Hahn nebo Norbert Kiss. „Nevidím na tom nic senzačního. Prostě jsme se dohodli, že se Adam sveze. Pokud je mi známo, je stále jezdcem MKR Technology,“ odmítl Honza jakkoli komentovat situaci konkurenční stáje a případný vznik českého týmu ve složení Vršecký-Lacko. Stejný postoj zaujal i Adam, zároveň ovšem neměl problémy podělit se o své dojmy z Buggyry. „Jednalo se o hodně příjemné svezení. Mile mě překvapil podvozek, naopak trochu více jsem očekával od motoru. A pár kol jsem si musel zvykat na auto s čumákem. Pokud se nepletu, naposled

jsem jel takovým vozem v roce 2005, kdy jsem na Buggyře odjel tuším čtyři závody.“


TRM 2013 – Aktuálně - Buggyra testovala v Mostě Všeobecná pohoda Den po testování měl Robin Dolejš jasno v  tom, že dvoudenní Vršeckého práce na okruhu splnila účel. „Pokaždé, když si sednu k  datům, tak se to ve mně uvnitř docela tluče. Na jedné straně si říkám, že by nebylo od věci, kdyby se objevilo něco převratného, překvapivého. Na straně druhé si ovšem uvědomuji, že takový objev by znamenal, že jsme někde uhnuli ze správné cesty.“ Dvoudenní testování naštěstí ukázalo, že se Buggyra drží optimální stopy. „Dopadlo to podle našich představ. Myslím, že už teď můžu říct, že pokud nedojde ke skokové změně v úpravě technických pravidel, během zimy zase o něco zrychlíme.“

11 REKLAMA

S výsledky testování byl spokojený i David Vršecký. „Děsím se okamžiku, kdy data ukážou, že auto je na maximu a není co zlepšovat. Naštěstí k tomu nedošlo. V zimě to bude o tisícinách, v lepším případě o setinách, ale ty dnes v super pole rozhodují. A bez dobrého postavení na startu, se vzhledem ke konkurenci vyhrávat nedá. Takže pohoda.“

Druhou Buggyru provětrala i zkušená německá závodnice Ellen Lohr.

Adam Lacko nejdříve přijel. Poté se svezl, pochválil podvozek a odjel.


12

TRM 2013 – ANALÝZA

SUPER TÝM? PROČ NE!

V souvislosti s možným vznikem českého týmu ve složení David Vršecký – Adam Lacko, se naskýtá otázka, jak funguje tým, ve kterém se sejdou dva špičkoví jezdci s  nejvyššími ambicemi? Několik konkrétních případů ukazuje, že při troše snahy a dobré vůle, není nic nemožné. Text: Petr Bošnakov, Foto: Truck Racing Magazine


13

TRM 2013 – Analýza - Super tým? Proč ne!

Körber – Vršecký (2003)

Faure – Vršecký (2004)

Před začátkem sezóny deklarovalo vedení Buggyry konec týmové strategie, obhájce titulu Gerd Köber a Nováček roku David Vršecký vstupovali do šampionátu jako rovnocenní partneři. Nakonec Körber obhájil a Vršecký skončil celkově třetí! Snad jediná třecí plocha mezi Körberem a vedením týmu přišla v průběhu závodu na Nürburgringu. Dvojnásobný mistr Evropy a průběžný lídr chtěl na domácím okruhu poprvé vyhrát, Vršecký jel ale skvěle a dotáhl své snažení do vítězného konce, zatímco Körber dojel druhý. Navíc v  průběhu závodu dostal Gerd do vysílačky od manažera týmu důsledné upozornění v tom smyslu, že útok na vedoucího Davida je povolen, ataky na hraně ovšem nikoli.

I do této sezóny vstupovali Faure, který před jejím začátkem nahradil překvapivě Körbera a Vršecký v pozici rovnocenných partnerů. Úvod v  Assenu vyšel lépe vítěznému Davidovi, v  dalším průběhu sezóny se ovšem projevila přece jen větší zkušenost francouzského mistra Evropy 1998. V konečném pořadí posledního důstojného ročníku třídy SRT skončil Faure druhý za vítězným Östreichem (VW), zatímco Vršecký obhájil třetí místo.

Přestože do šampionátu nastupoval v roli potenciální jedničky na základě umístění z  předchozí sezóny Vršecký, nováček v týmu Buggyra Bösiger vyhrál v úvodních podnicích v Barceloně a Zolderu tři ze čtyř pohárových závodů, takže pochopitelně získal pozici lídra. Nakonec Markus slavil titul, David skončil celkově třetí. Na Bösigerově vítězství měl však Vršecký značný podíl, ve třech vítězných pohárových závodech (Nürburgring, Misano, Le Mans) totiž porazil vždy Albaceteho (MAN), celkově druhého Španěla tak obral o patnáct bodů.

Bösiger – Vršecký (2007)


14

REKLAMA

TRM 2013 – Analýza - Super tým? Proč ne!

Jak již bylo mnohokrát napsáno, pouze jednou v dosavadní historii konání truckových šampionátů si to v závěru mezi sebou rozdali jezdci stejného týmu. V  Jaramě se totiž rozhodovalo o titulu mezi průběžným lídrem Vršeckým a obhájcem titulu Bösigerem. Nakonec s přehledem vyhrál David.

Vršecký – Bösiger (2008)

První super tým MAN sestavil před začátkem poslední sezóny Lutz Bernau, když k trojnásobnému šampiónovi starého kontinentu Albacetemu přidal dalšího mistra Evropy Östreicha. Prakticky až do posledního dne šampionátu to vypadalo na první a třetí místo, nakonec ovšem skončil Antonio druhý před Markusem.

Albacete – Östreich (2013)


15

TRM 2013 – ROZHOVOR

MARTIN KOLOMÝ HLÁSÍ STAV PLNÉ PŘIPRAVENOSTI!

Na mosteckém testování Buggyry nechyběl Martin Kolomý. Aktuálně nejúspěšnější český jezdec v závodech rallye ovšem neproháněl okruhový speciál, cílem jeho severočeské mise bylo představení kamiónu Tatra – Buggyra 815. Na okruhu dorazil čtyřicetiletý jezdec kamioňák přímo ze saharské Rallye El Chott, která se uskutečnila tradičně v Tunisu. Text: Petr Bošnakov, Foto: Truck Racing Magazine


TRM 2013 – Rozhovor - Martin Kolomý hlásí stav plné připravenosti! TRM

KOLOMÝ

TRM

KOLOMÝ

Technický ředitel Buggyry Robin Dolejš se nechal slyšet v tom smyslu, že El Chott považuje za nultý, testovací ročník před Rallye Dakar? Přesně tak. Po úspěšném testování v  Senici jsme potřebovali ostrý závod, Rallye El Chott se jeví v  tomto ohledu jako nejlepší možná varianta. Vždyť jsme dali s  Buggyrou dohromady auto doslova nabité novými technologiemi, které bylo potřeba prověřit. Tvůj příjezd do Mostu vzbudil nemalé pozdvižení. Původně jsme měli odjet v  Tunisu 3000 km, v polovině rallye jste to ale zabalili a jeli domů? Motoristický sport je do značné míry o marketingu a Buggyra, jako náš nový vážený partner, projevila zájem představit auto potenciálním partnerům. Proto jsme se před odjezdem dohodli na tom, že pokud budou věci fungovat podle našich představ, v  polovině soutěže končíme a přijedeme do Mostu.

Hlavně jsme chtěli prověřit auto v dunách, které jsou v Tunisu náročnější, než na Dakaru a dá se v nich hodně získat i ztratit. TRM KOLOMÝ

TRM KOLOMÝ

TRM KOLOMÝ

TRM KOLOMÝ

Vzhledem k tomu, že jste v  Mostě, si dovoluji usuzovat, že věci fungovaly podle vašich představ? Správná úvaha. Samozřejmě, že v  Tunisu nebyla taková konkurence, jaká se sejde nepochybně na Dakaru, nicméně skutečnost, že jsme v  soutěži kamiónů nenašli soupeře, vypovídá o tom, že jsme se vydali správným směrem. Ostré testování dopadlo podle našich představ.

16

Robin Dolejš hovořil o teplotních zástavách a brzdách… Vzhledem k tomu, že konkurence nespí a určitě čte, bych se omezil na to, že všechno, včetně podvozku a motoru Gyrtech fungovalo tak, jak by fungovat mělo. Stejně tak jako má, před dvěma roky operovaná záda. Takže kamión je na Dakar zcela připraven? Ve své podstatě ano. Uděláme ještě nějaká drobné úpravy a pak začneme balit. Jedenadvacátého listopadu posíláme auta do Jižní Ameriky. Na balení se vůbec netěšíme. Kdo to nezažil, neuvěří!

Kamión Tatra – Buggyra 815 v akci na Rallye El Chott.

Martin Kolomý s Davidem Vršeckým, který plní v rámci vývoje nového kamiónu roli konzultanta.

Je na místě zeptat se na dakarské ambice? Kdybych neměl jen ty nejvyšší, nezačal bych ani balit. Jedeme sice prakticky s úplně novým autem, ale jakýsi vnitřní hlas mi říká, že to dopadne dobře.

REKLAMA


17

TRM 2013 – AKTUÁLNĚ

FAT BOY MÍŘÍ NA DAKAR!

V pondělí 18. listopadu 2013, proběhlo v  areálu Tatra Trucks a.s. v  Kopřivnici, slavnostní „loučení“ s kamiónem Tatra 815 – Buggyra. Následující den nabral „svalnatý chlapec“ směr francouzský přístav Le Havre! Text: Petr Bošnakov, Foto: Truck Racing Magazine


18

Optimismus v mezích normy Nalodění dakarského stroje musí proběhnout jedenadvacátého listopadu, a to nejpozději do 16.00 hodin. Ten, kdo speciální trajekt, který zamíří k  argentinským břehům, nestihne, má smůlu. Nebo si musí shánět vlastní dopravu. „Mám docela smysl pro humor, ale představa toho, že po veškeré práci, kterou jsme na autě odvedli, bychom přišli o Dakar kvůli pozdnímu příjezdu do Le Havre je děsivá,“ řekl v souvislosti s odjezdem aktuálně nejlepší český dálkový jezdec Martin Kolomý. „V případě Dakaru neexistuje v  dobrém, či špatném slova smyslu slovo nemožné. Letos jsme odjeli část soutěže, na druhém místě, takže mohu v  klidu říci, že můžeme vyhrát. Stejně tak se ovšem nelze vyloučit, že skončíme dejme tomu ve druhé etapě. Jsem si jist, že prakticky totéž by vám řekli všichni ostatní účastníci, včetně největších favoritů.“

Podle technického ředitele Buggyry ing. Robina Dolejše, který loni servisoval mimo jiné motor Kolomého stroje, disponuje kamión pro Dakar 2014 celou řadou technologických inovací, s jejichž pomocí by se Tatra 815 – Buggyra měla o něco přiblížit nejužší světové špičce. Přesto prakticky bezezbytku potvrzuje slova Martina Kolomého. „Pokud pořadatelé neustoupili od zavedené strategie, která spočívá v  likvidaci co největšího počtu vozů v  úvodních etapách, máme se na co těšit. Testování v Senici i saharská Rallye El Chott v Tunisu ukázaly, že máme dobré auto. V motoristickém sportu jsou ale věci, které člověk neovlivní.“ Přes diplomatická slova ovšem Robin, který před letošním Dakarem tvrdil, že jede do Jižní Ameriky na dovolenou, zůstává optimistou. „Podle čísel je všechno v pořádku. Teď už je to na Martinovi a bratrech Kiliánech. Teď jen nastuduji články o šampaňském, abych věděl, co

REKLAMA

TRM 2013 – Aktuálně - Fat Boy míří na Dakar!

budeme v cíli pít na oslavu výsledku. I když vzhledem k  tomu, že bratři jsou s Plzně, se bude možná slavit pivem.“ Oslavenec Fat Boy, neboli Tatra 815 – Dakar, v plné kráse!


19

REKLAMA

TRM 2013 – Aktuálně - Fat Boy míří na Dakar!

Ing. Robin Dolejš dodal vůz. Teď už je to podle jeho slov na Kolomém a bratrech Kiliánech.

Logické spojení Podle ředitele technického vývoje Tatry ing. Radomíra Smolky je výsledkem krátkodobé, leč intenzivní spolupráce velmi povedený vůz. „Spojení v motoristickém sportu etablovaných subjektů Tatra a Buggyra je logické. Loni dokázal Robin na Dakaru zázraky. I přes vynikající celkové umístění Martina jsme se potřebovali posunout dál. Takže Tatra dodala tradici a světovou proslulost

Ředitel technického vývoje Tatry ing. Radomír Smolka považuje prozatímní spolupráci s Buggyrou za úspěšnou.

značky, Buggyra více, než s nejnovějšími technologiemi.“

desetiletou

zkušenost

Mezi těmi, kteří se přišli rozloučit s Fat Boyem nechyběl ani David Vršecký. Dvojnásobný mistr Evropy v závodech tahačů se podílel na vývojových pracích, v Senici testoval. A takřka vyzkoušel nový stroj i na Rallye El Chott. „Martin měl nějaké rodinné problémy, existovala varianta,

David Vršecký kolegovi Kolomému tak trochu závidí. Zároveň ovšem ví, že není o co stát.

že bych vyrazil do Tunisu místo něj. Nakonec se ale vše v dobré obrátilo,“ prozradil nejrychlejší jezdec v historii truckracingu. Přestože se považuje za střízlivého realistu, pevně věří ve schopnosti loučícího se „oslavence.“ „Jsme teprve na začátku dlouhé cesty, ale jsem přesvědčen o tom, že jsme postavili dobré auto. Takže na jedné straně Martinovi závidím, na druhé straně ale vím, že není moc o co stát. Přežijí jen ti nejsilnější, což ale chlapcům nepochybně vyhovuje,“ dodal se smíchem.


ZÁVĚREM NA DALŠÍ ČÍSLO JEDINÉHO EVROPSKÉHO MAGAZÍNU SPECIALIZOVANÉHO NA ZÁVODY TRUCKŮ SE MŮŽETE TĚŠIT 10.12.2013!

REDAKCE A VYDAVATELSTVÍ Power Sports Enterprises, s.r.o. Klimentská 1246/1, 110 00 Praha 1 Tel.: 266 027 111 Fax.: 284 821 434

Redakce Šéfredaktor: Petr Bošnakov Zástupce šéfredaktora: Karel Kříž Editor: Zuzana Fonténová Grafické zpracování: Tomáš Zadák

Registrace MK ČR E 14244 Nevyžádané rukopisy a fotografie se nevracejí. Za obsah inzerce odpovídá inzerent.

Petr Bošnakov - výkonný ředitel Obrazová spolupráce Richard Kienberger Martin Kozák

WWW.TRUCK-RACING.CZ

Žádná část z obsahu tohoto časopisu nesmí být kopírována a rozmnožována za účelem rozšiřování v jakékoli formě či jakýmkoli způsobem bez písemného souhlasu vydavatele. ©Power Sports Enterprises, s.r.o. Praha 1, 2013

Truck Racing Magazine - 18/13  

7 důvodů, proč si pamatovat šampionát 2013 • ME tahačů 2014: Převládají rozpaky • Buggyra testovala v Mostě • Super tým? Proč ne! • Kolomý...

Advertisement