Page 1

jediný evropský magazín specializující se na závody trucků

jarama 2013 téma

Číslo 15/2013

2005 - 2012 Jak šel čas v Le Mans

18

závod v jaramě

V loterii vyhrál Hahn

3


OBSAH ČÍSLA

ÚVODEM

3

Jedeme dál... Řečeno slovy klasika, opakování je matkou moudrosti. A tak jsem si po Jaramě připomněl existenci jezdce Orsiniho. Že ho neznáte? Buďte v klidu. Nemáte důvod. Po více, než desetileté historii fungování, Truck Racing Magazine totiž pan Orsini snad ani jednou výrazněji nebodoval. Přesto se ve Španělsku zviditelnil. Vedle, Mario Kresse totiž odmítl v  první fázi podepsat petici umožňující Albacetemu startovat na vypůjčeném voze. Zatímco ovšem Kress patří mezi nejúspěšnější konstruktéry v historii závodů tahačů, Orsini byl, je a zřejmě zůstane, figurkou. Svůj původní nesouhlas zdůvodnil tím, že ho Lutz Bernau kdysi dle jeho názoru přehlédl a včas nepozdravil. Na první pohled k  smíchu. Nicméně představa, že držitelem závodnické licence, jehož konání může ovlivnit zdraví i životy dalších závodníků, je osoba s takovou mozkovou kapacitou, mi již tak směšná nepřipadá.

8

10

V loterii vyhrál Hahn Přestože byl po sobotním pohárovém závodě v Jaramě Jochen Hahn zralý na hození ručníku do ringu, dokázal se obdivuhodně vzchopit. V Le Mans tak čeká na obhájce titulu těžká, leč nikoli nemožná mise.

5 důvodů, proč si pamatovat Jaramu Protože se závodní víkend nesl ve znamení velké bouračky, gentlemanských gest a zároveň lidské malosti.

Bývalo mnohem lépe Přestože se David Vršecký stal neoficiálním českým šampiónem a Adam Lacko vyhrál španělský pohár, prožili čeští truckeři v minulosti na okruhu Jarama podstatně povedenější závodní víkendy.

Petr Bošnakov (šéfredaktor)

12

kde magazín najdete

16

Vítězové a poražení Tradiční rubriku tentokrát ovládl největší vítěz sezóny Jochen Hahn. Naopak jediným, o to větším poraženým, se stal „nejezdec“ Mario Kress.

Je vymalováno To, co se mělo v Poháru konstruktérů stát, stalo se. Po Jaramě se ze zisku prvního společného titulu radují Albacete s Östreichem.

Android zařízení (google play)

18 ipad/iphone (appstore)

Jak šel čas v Le Mans 2005-2012 Legendární okruh se od všech doposud představených tratí významně odlišuje. Největší úspěchy totiž ve Francii nezaznamenali Albacate a MAN, ale Vršecký na Buggyře.

online a pdf

www.truck-racing.cz


3

5. – 6.10

ME tahačů 2013

Velká cena Španělska

V loterii vyhrál Hahn! Letošní šampionát tahačů spěje pomalu ke svému závěru, první říjnový týden byl ve znamení již předposledního podniku. Závodilo se na okruhu, Jarama, podnik se nesl již tradičně ve znamení řady dramatických událostí. Text a foto: TRM


4

ME tahačů 2013 – Velká cena Španělska - V loteriii vyhrál Hahn! Sobota Super pole kraloval Östreich V  roli průběžného lídra dorazil na domácí okruh Antonio Albacete (MAN), jehož náskok na druhého Hahna (MAN), narostl po Zolderu na 21 bodů. Přesto musel být Antonio v patřičném střehu. Jochen totiž v Jaramě umí, například loni vyhrál všechny čtyři pohárové závody, což mu výrazně dopomohlo k  zisku titulu. Docela v  klidu mohl být průběžně třetí Östreich (MAN), mistr Evropy třídy SRT z roku 2004 měl po Belgii na svém kontě o 34 bodů více, než Vršecký. Ani David se ovšem nemusel příliš stresovat. V  Zolderu totiž vyhrál po takřka dvou letech opět pohárový závod, jako první a doposud jediný tak narušil letošní nadvládu MAN v pohárových závodech. David tak přijel do Jaramy především s cílem porazit Adama Lacka (Renault). Pokud by se mu to podařilo, vyřešil by dva problémy najednou - po dvou letech by se vrátil na pomyslný domácí truckový trůn, navíc Buggyra na jejímž vývoji se více, než hmatatelně podílí, by se stala nejlepší značkou mimo bezkonkurenční vozy MAN kategorie A. Tedy speciály, kterými disponuje kvarteto Albacate, Hahn, Östreich a Kiss. Stejně, jako před Mostem, došlo v  roudnické stáji k  další personální rošádě. Rus Juri Jegorov je totiž až do konce sezóny ve stavu zraněných, jeho místo v kabině Buggyry tak nakonec zaujala zkušená německá závodnice Ellen Lohr. V  sobotu dopoledne byl závodní víkend zahájen dvojicí volných tréninků. V  tom úvodním si vedl nejlépe David Vršecký, druhý ovládl Antonio Albacete. To nejdůležitější se ovšem začalo dít až po poledni, kdy jezdci vyrazili do měřeného tréninku, jehož

výsledky určují desítku postupujících do super pole. Dále postoupili všichni tradiční účastníci – Kiss, Albacete, Hahn, Östreich, Mäkinen, Reinert (MAN), Bösiger, Lacko, Janiec (Renault) a Vršecký (Buggyra). Super pole potvrdilo převahu MAN, jezdci této značky obsadili prvních pět míst. Pole position ovšem nevybojoval žádný z velkých favoritů, ale Markus Östreich. Velké problémy (řazení?) měl šestý Vršecký, který takřka nedojel do depa! Albacete na výtečnou Hned v  úvodu pohárového závodu prokázal Antonio Albacete, že se hodlá zbavit nálepky jezdce, který na domácím okruhu ztrácí titulové bitvy. Naopak, dokonale využil znalosti prostředí, a přestože startoval ze třetího místa, učinil z  Östreicha, ale především z Jochena Hahn statisty. Již v první zatáčce byl v  čele a do konce závodu před sebe nikoho nepustil. Pravda, Jochen Hahn se snažil, seč mohl, leč ztrátě dalších pěti bodů v souboji o titul nezabránil.

Jochen Hahn byl nakonec v Jaramě prorokem a zdramatizoval boj o titul.

Kromě vítězného Albaceteho mohli být s výsledkem spokojeni především Östreich s Lackem. Pro jejich největšího soka v souboji o třetí místo, respektive domácí primát Vršeckého totiž skončil závod po pouhých pěti kolech, kdy na jeho Buggyře praskl kardan. Navíc musel Vršecký odstartovat do závodu z poslední čtrnácté řady. Po restartu Östreich Slušný výsledek v  závodu s  hendikepem mohl Antonia přiblížit čtvrtému titulu. Leč, nepřiblížil! Ze čtvrté řady startující Albacete se totiž vzápětí po startu dostal do kolize, jejímž

Antonio Albacete měl nejdříve velkou smůlu, pak ho však v čele šampionátu udrželo velkorysé gesto největšího soupeře.


5

obhajobu žila dále! Největším hrdinou závodu se ovšem stal David Vršecký. Přestože vyrazil do závodu z posledního, osmadvacátého místa, spatřil šachovnicový praporek jako pátý! Navíc před krajanem Lackem!

video ze závodu - SOBOTA klikněte pro přehrávání

viníkem byl podle všeho občasný španělský účastník šampionátu Javier Mariezcurrena. Vítěz dvou závodů s hendikepem si po startu věřil až příliš, dostal svůj vůz do hodin, zatarasil okruh a schytal několik ran. Albaceteho zničený vůz pak naložila odtahovka. Vítězem restartovaného závodu se stal nakonec Markus Östreich, který dokázal dokonale prodat své zkušenosti. Na druhém místě skončil Kiss, jako podstatnější se však jeví třetí místo Hahna. Úřadující šampión tak nakonec přes prohru v  pohárovém závodě porazil v  součtu obou sobotních závodů Albaceteho o tři body, jeho šance na

Sobotní bouračka a to, co zbylo z Antoniova speciálu.

Fair play zaplakala Jízdou s hendikepem ovšem zajímavé dění v  Jaramě ani zdaleka nekončilo. Mechanici konstatovali, že Albaceteho speciál je na odpis. Jak se ovšem ukázalo v  Zolderu v  případě Markuse Bösigera, pravidla na podobnou situaci pamatují. Pokud všechny zúčastněné strany souhlasí, může tým nasadit jiný vůz, v  tomto případě auto Markuse Östreicha. V  počáteční fázi ovšem nastaly nečekané obtíže. Zatímco jediný Albaceteho soupeř v boji o titul Jochen Hahn, neměl s tímto řešením vzniklé situace sebemenší problém, proti byl překvapivě Mario Kress, jehož jezdcům prakticky o nic nejde. Nemá totiž rád šéf servismana Albaceteho týmu Lutze Bernaua. Důvod? Bernau a spolu s ním drtivá většina účastníků šampionátu totiž nesouhlasí se změnami pravidel, kterými chce Kress vykompenzovat svou letošní neschopnost postavit konkurenceschopný závodní speciál. Nakonec pod tlakem prakticky celého osazenstva depa Mario Kress ustoupil. Fair play však, v jeho případě hořce zaplakala.

Markus Östreich půjčil své auto Albacetemu, přesto může být v klidu.

REKLAMA

ME tahačů 2013 – Velká cena Španělska - V loteriii vyhrál Hahn!


6

ME tahačů 2013 – Velká cena Španělska - V loteriii vyhrál Hahn!

Norbert Kiss má před posledním podnikem stejně bodů, jako Vršecký!

neděle Nejrychlejší Kiss Po úvodním dni závodního víkendu v Jaramě vedl s  náskokem osmnácti bodů Albacete před Hahnem. Vzhledem k technickým obtížím Vršeckého a několika chybám Kisse si polepšil Östreich, který se na třetím místě osamostatnil s  náskokem 47 bodů před Kissem. Český souboj vyzněl v  sobotu 15:6 ve prospěch Adama Lacka. Do super pole se kvalifikovala tradiční desítka, jen Östreicha, který se vzdal svého vozu ve

prospěch Albaceteho, nahradil mladičký Benedek Major. Souboj nejrychlejší desítky ovládl jeho krajan Norbert Kiss následován Hahnem a překvapivě Vršeckým. Přitom nechybělo málo, aby se David tréninku vůbec nezúčastnil, technické problémy se ovšem v jeho případě projevily naštěstí již v  ranním warm upu, na jejich odstranění tak zbyl dostatek časového prostoru. Druhý český jezdec Adam Lacko zajel sedmý nejrychlejší čas. Hahn přitopil pod kotel Vítězem pohárového závodu se stal Jochen Hahn před Norbertem Kissem. Antonio Albacete na vypůjčeném stroji nakonec vyválčil třetí místo, německý soupeř však stáhl jeho náskok na deset bodů. V  souboji o titul tak přituhuje. Závod nepřinesl přehnaně dramatickou podívanou. Na startu „zavřel“ Albacete Vršeckého a zajistil si tak třetí místo, což se vzhledem k okolnostem rovnalo maximálnímu možnému výsledku. Hahn vycítil příležitost k  jednomu z  posledních možných zvratů šampionátu ve svůj prospěch, trpělivě si „připravoval“ vedoucího Kisse, aby v  šestém

David Vršecký může být v klidu. Po Jaramě ví, že je nejlepším českým truckerem i konstruktérem.

REKLAMA


7

ME tahačů 2013 – Velká cena Španělska - V loteriii vyhrál Hahn! kole nedal Norbertovi sebemenší šanci. Vršecký se po startu propadl na páté místo, nakonec dotáhl úspěšný souboj s  Bösigerem do konce v  desátém kole. V té chvíli již mimo hru Adam Lacko, který skončil dvě kola předtím na svodidlech.

sobota

První volný trénink: 1.Vršecký (Buggyra), 2. Hahn, 3.Albacete, 4.Kiss (MAN), 5.Lacko (Renault), 6.Östreich (MAN) Druhý volný trénink: 1. Albacete (MAN), 2. Vršecký (Buggyra), 3. Kiss, 4. Hahn, 5. Östreich (MAN), 6. Lacko (Renault) Super pole: 1. Östreich, 2. Kiss, 3. Albacete, 4. Hahn, 5. Reinert (MAN), 6. Vršecký (Buggyra) Cup Race 1: 1. Albacete, 2. Hahn, 3. Östreich, 4. Kiss (MAN), 5. Lacko, 6. Bösiger (Renault) Cup Race 2: 1. Östreich, 2. Kiss, 3. Hahn (MAN), 4. Janiec (Renault), 5. Vršecký (Buggyra), 6. Lacko (Renault)

video ze závodu - neděle klikněte pro přehrávání

neděle

Benedek potřetí Vítězem závěrečného závodu s hendikepovým startem se stal již potřetí v  této sezóně sedmnáctiletý, Benedek Major. Mladý Maďar šel do čela hned po startu a nikoho před sebe nepustil. Nutno říci, že přes veškerou upřímnou úctu, kterou k Benedekovi chovám, musím říct, že se na vítězství příliš nenadřel. Roli špuntu, který ucpal zbytek startovního pole, totiž plnil René Reinert. Němec ke konci sice zrychlil, Benedek si ovšem vítězství pohlídal. S oběma přeci jen méně zkušenými jezdci si kupodivu neporadil třetí Bösiger, který jen může vzpomínat na doby, kdy v  Jaramě bojoval se střídavým úspěchem o titul mistra Evropy. To podstatné se s  hlediska dalšího vývoje šampionátu dělo za nejrychlejší trojicí. Nejspokojenější byl asi šestý Albacete, který na vypůjčeném voze dokončil v  neděli oba závody, v  tomto posledním dokonce porazil o bod Hahna. Celkově nakonec sice prohrál v Jaramě s obhájcem titulu o deset bodů, do Le Mans však dorazí s  jedenáctibodovým náskokem. Máme se na co těšit.

Výsledkový servis

Super pole: 1. Kiss, 2. Hahn (MAN), 3. Vršecký (Buggyra), 4. Albacete, 5. Mäkinen (MAN), 6. Bösiger (Renault) Cup Race 3: 1. Hahn, 2. Kiss, 3. Albacete (MAN), 4. Vršecký (Buggyra), 5. Bösiger (Renault), 6. Mäkinen (MAN). Cup race 4: 1. Major, 2. Reinert (MAN), 3. Bösiger (Renault), 4. Vršecký (Buggyra), 5. Mäkinen (MAN), 6. Albacete (MAN).

celkový stav me 2013 tahačů 1. 2. 3. 4. - 5. 5. - 5. 6. V případě, Mario Kresse fair play, hořce zaplakala!

Antonio Albacete (Španělsko/MAN) Jochen Hahn (Německo/MAN) Markus Östreich (Německo/MAN) David Vršecký (Česko/Buggyra) Norbert Kiss (Maďarsko/MAN) Adam Lacko (Česko/Renault)

377 366 296 264 264 197


ME TAHAčŮ 2013

JARAMA

5 důvodů, proč si pamatovat Jaramu V Jaramě se většinou rozhoduje o osudu šampionátu, čemuž odpovídá i počet zapamatování hodných událostí. Nejinak tomu bylo i letos.

1

2

3

Gesta hodna šampiónů

Vršecký doma prorokem

Body na vypůjčeném stroji

Závod v Jaramě se zapíše do historie v  první řadě gesty mistrů Evropy Jochena Hahna a Markuse Östreicha (MAN). Přestože po sobotě ztrácel Hahn na Albaceteho osmnáct bodů, podepsal úřadující šampión jako první petici jezdců umožňující Antoniovi startovat v  neděli na jiném voze. Jochen takto učinil, přestože si tímto vstřícným krokem velmi vážně zkomplikoval mistrovskou obhajobu. Třetí jezdec průběžného pořadí Markus Östreich pak poskytl svému stájovému druhovi vlastní závodní speciál, vědom si toho, že tímto krokem vrátil dvojici pronásledovatelů Kiss – Vršecký do hry o celkové třetí místo.

I přes nepovedenou sobotu nakonec David Vršecký (Buggyra) v Jaramě porazil krajana Adama Lacka (Renault), a tak stal po dvou letech znovu českou truckovou českou jedničkou, když z pomyslného trůnu sesadil právě Adama Lacka. Kromě toho poskytl divákům zřejmě nejhodnotnější sportovní zážitek celého závodního víkendu, když se v sobotu dokázal v závodě s hendikepem probít po startu z poslední řady na neskutečné páté místo. Při své spanilé jízdě za sebou nechal třiadvacet jezdců včetně dvojice Bösiger – Lacko.

Stejně, jako v Zolderu Markus Bösiger, bojoval Antonio Albacete v  Jaramě druhý den závodního víkendu na vypůjčeném stroji. Podstatný rozdíl ovšem spočíval v tom, že zatímco Bösigerovi nešlo prakticky o nic více, než o čest a slávu, byl Albacete ve hře o titul. Španěl zvládl situaci takřka na výbornou, když na speciálu Markuse Östreicha vybojoval sedmnáct bodů. Je dosti pravděpodobné, že se jednalo o body s cenou zlata.


9

Krajan krajanovi vlkem

4

Mužem, o kterém se v Jaramě mluvilo možná nejvíce, se stal občasný účastník šampionátu, přesto vítěz dvou jízd s  hendikepem Javier Mariezcurrena. V  sobotu po startu druhého závodu jednoznačně přecenil své schopnosti a zavinil crash, který se může směle srovnávat s tím, co před lety předvedli v Jaramě Jordi Gene (1998) a Manuel Gozalo (2005). Svými nepříliš promyšlenými skutky pomohl Javier největšímu sokovi svého krajana Jochenu Hahnovi.

Albaceteho omluva

5

V nedělním pohárovém závodě si Antonio Albacete v  souboji s  Davidem Vršeckým dopomohl ke třetímu místu startovním manévrem, který byl podle všeho již za hranou pravidel. Této skutečnosti si byl ovšem trojnásobný mistr Evropy vědom, neboť po slavnostním ceremoniálu sebral dostatek psychických sil a Davidovi se v depu oficiálně omluvil. Kajícné gesto bylo bez problémů přijato.

REKLAMA

ME tahačů 2013 – Velká cena Španělska - 5 důvodů, proč si pamatovat Jaramu


10

Češi v Jaramě

Bývalo mnohem lépe Ve španělské Jaramě slavil v minulosti český truck racing zásluhou Martina Koloce a Davida Vršeckého hned čtyři tituly mistra Evropy. Při vědomí této skutečnosti se proto nejeví letošní vystoupení českých truckerů jako příliš vydařené. Text a foto: TRM


11

ME tahačů 2013 – Velká cena Španělska - Češi v Jaramě: Bývalo mnohem lépe

David Vršecký Dobytí ztracených pozic

Adam Lacko Trápení pokračuje

Frankie Vojtíšek Žádná sláva

(závodní speciál Buggyra, v Jaramě získal 23 bodů, celkem 264 bodů = 4. místo)

(závodní speciál Renault, v Jaramě získal 16 bodů celkem 197 bodů = 6. místo)

(závodní speciál MAN, v Jaramě získal 2 body, celkem 32 bodů = 12. místo)

Po dvou letech vybojoval v Jaramě post nejlepšího českého truckera. Neskutečná sobotní stíhací jízda v  závodě s  hendikepem. Nedělní super pole a oba bodované závody. Vítězství nad Adamem Lackem. Sobotní super pole a pohárový závod. Na letošní poměry podprůměrný bodový zisk.

Sobotní pohárový závod. Přes nepříliš funkční techniku neutuchající bojovnost.

Desáté místo v obou nedělních bodovaných závodech.

Málo bodů. Další prohra s Davidem Vršeckým. Definitivní ztráta pozice nejúspěšnějšího českého truckera.

Ani jedna účast v super pole. Ztráta šance na umístění v první desítce

REKLAMA


12

ME tahačů 2013 – Jarama

Vítězové a poražení Předposlední závod šampionátu ve španělské Jaramě přinesl neobvyklý počet vítězů. A také jednoho na hlavu poraženého. Text a foto: TRM


13

ME tahačů 2013 – Velká cena Španělska - Vítězové a poražení

Jochen Hahn (Německo/MAN) Přestože to po sobotním pohárovém závodě vypadalo s mistrovskými ambicemi Jochena Hahna všelijak, dokázal se úřadující šampión obdivuhodně vzchopit. V  konečném účtování nakonec porazil Albaceteho o deset bodů, před závěrem sezóny jich ztrácí jedenáct, za týden v  Le Mans tak bude o co bojovat. Nutno ovšem říci, že letos by Jochen mezi vítězi figuroval i v  případě nulového bodového zisku. V  sobotu totiž svým podpisem umožnil jedinému rivalovi v  souboji o celkové prvenství Albacetemu pokračovat následující den v závodě na novém stroji. Tímto svým rozhodnutím možná přišel o vytoužený třetí titul, fair play ale slavila drtivé vítězství.

Markus Östreich (Německo/MAN) V sobotu získal Markus dvaadvacet bodů, následující den pak mohl prakticky definitivně potvrdit třetí místo, tedy své nejlepší umístění ve třídě Race Truck. Přesto německý trucker ze závodu dobrovolně odstoupil, když svůj vůz zapůjčil o titul bojujícímu stájovému druhovi Albacetemu.

REKLAMA

vítězové


ME tahačů 2013 – Velká cena Španělska - Vítězové a poražení

Antonio Albacete (Španělsko/MAN) V sobotu Antonio nejdříve přežil bouračku, na které nenesl sebemenší vinu. Následující den pak vybojoval se zapůjčeným vozem sedmnáct bodů, které ho velmi výrazně přiblížily zisku čtvrtého titulu mistra starého kontinentu. K  tomu nutno přičíst vítězství v  sobotním pohárovém závodě.

14 Benedek Major (Maďarsko/MAN) Když vyhraje sedmnáctiletý kluk závod, byť se jedná o jízdu s hendikepem oceňovanou pouze poloviční porcí bodů, patří mu místo mezi vítězi jaksi automaticky. Od příští sezóny ovšem bude mít redakce TRM na maďarského mladíka vyšší nároky.

REKLAMA

David Vršecký (Česko/Buggyra) Roudnický trucker nenavázal v Jaramě na spanilou jízdu z Zolderu, čtyřiadvacet bodů rovněž nepředstavuje oslnivý zisk a navíc nezaznamenal jediné umístění na stupních vítězů. Přesto David mezi vítěze patří. V Jaramě se mu totiž podařilo to nejdůležitější, porazit Adam Lacka a po dvou letech získat zpět pozici nejúspěšnějšího českého truckera.


15

Markus Bösiger (Švýcarsko/Renault) Markus opět nepředvedl nic světoborného, v jízdě s  hendikepem dokonce prohrál s  podstatně méně zkušenou dvojicí Major – Reinert. Přesto právě tento závod posunul Bösigera mezi jaramské vítěze. Třetím místem totiž alespoň částečně uhájil čest „zbytku světa“. Až do té doby totiž brali všechna umístění na stupních vítězů jezdci MAN.

poražení

Mario Kress (Německo/MKR Technologogy) Poprvé v historii rubriky se mezi poražené dostala osobnost mimo jezdecké pole. Stal se jí boss týmu MKR Technology Mario Kress. V  sobotu totiž Mario nejdříve zablokoval všemi ostatními týmy přijatý návrh umožňující Antonio Albacetemu závodit v  neděli v zapůjčeném voze. Přitom jezdci týmu německého technika jsou na hony vzdáleni bojům umístění mezi nejlepšími. Kromě toho požadoval Kress paradoxně před dvěma týdny v  Zolderu prakticky totéž po Albacetem, a to ve prospěch Markuse Bösigera. Antonio tehdy podepsal bez sebemenších průtahů. Jak ovšem vyšlo později najevo, Mario nemá v lásce šéf servismana Albaceteho týmu Lutze Bernaua. Dvojnásobný mistr Evropy, totiž, stejně jako drtivá většina startovního pole, odmítá Kressovu touhu po změně pravidel, která by měla učinit jeho vozy konkurence schopnějšími, než tomu bylo v letošní sezóně. Nakonec Mario pod tlakem zbytku depa podepsal, hořká pachuť z jeho jednání však zůstala.

REKLAMA

ME tahačů 2013 – Velká cena Španělska - Vítězové a poražení


16

POHÁR KONSTRUKTÉRŮ

Je vymalováno To, co se mělo stát, stalo se! Po předposledním podniku šampionátu bylo jasné, že se novými držiteli Poháru konstruktérů stala dvojice Antonio Albacete – Markus Östreich.

Text a foto: TRM

Markus Östreich obhájil loňské prvenství. To ovšem startoval v barvách MKR Technology.


17

ME tahačů 2013 – Velká cena Španělska - Pohár konstruktérů: Je vymalováno

Mika Mäkinen se stal od roku 2002 teprve druhým Finem, který získal evropskou trofej. O výsledcích krajana Harri Luostarinena si ovšem může nechat pouze zdát.

Lacko s Bösigerem se budou muset připravit na souboj o bronz. Antonio Albacete si dojel pro druhý Pohár konstruktérů ve vypůjčeném stroji stájového druha Östreicha. To tu ještě nebylo!

Zápis do historie

Nutno říci, že Markus s Antoniem přepsali krátkou historii Poháru konstruktérů. Ještě nikdy v minulosti se totiž nestalo, aby jeden člen závodního týmu v den definitivního zisku trofeje vůbec nestartoval, protože půjčil své auto parťákovi… O suverenitě vítězné dvojice nejlépe vypovídá skutečnost, že byť vzhledem k sešrotovanému speciálu Albaceteho absolvovali Markus

Stav Poháru konstruktérů po Jaramě: tým

značka

s Antoniem o tři bodované závody méně, než konkurence, skončili nakonec v Jaramě druzí se ztrátou devíti bodů na tým Castrol Team

jezdci

body

Hahn Racing. Kalich hořkosti museli vypít do dna obhájci titulu z MKR Technology. Přestože Bösiger s Lackem startovali ve všech závodech,

Truck Sport Lutz Bernau

MAN

Albacete-Östreich

717

Castrol Team Hahn Racing.

MAN

Hahn-Makinen

567

který před začátkem sezóny neskrýval vítězné ambice, nakonec

MKR Technology

Renault

Lacko-Bösiger

438

prohrál i s maďarskými hochy, se kterými si to nakonec rozdá v Le

Oxxo Energy Truck Race

MAN

Kiss-Major

403

Team Blaise-Janiec

Renault

Blaise-Janiec

148

bronzovou pozici nakonec uhájí! Na druhou stranu, jsou závody

Lion Truck Racing

MAN

Robineau-Halm

76

tahačů disciplínou, ve které není nic nemožné!

získali pouhých 49 bodů, tedy o 11 méně, než noví šampióni. Tým,

Mans v souboji o třetí místo. Vzhledem k tomu, že Adam s Markusem mají před posledním závodem náskok 35 bodů, lze přepokládat, že


18

ME Tahačů 2013 - Okruhy

Jak šel čas v Le Mans 2005 - 2012

Při vší úctě k tradici, přes tradiční mlhu a nepružné pořadatele nelze zpochybnit, že Le Mans je nejslavnějším závodním okruhem starého kontinentu. S Jaramou se střídá o pořadatelství posledního závodu sezóny, o dramatické situace tak nebyla často nouze. Text a foto: TRM


19

REKLAMA

ME tahačů 2013 – Představujeme okruhy - Jak šel čas v Le Mans 2005 – 2012

Jochen Hahn získal v předchozích osmi sezónách v Le Mans nejvíce bodů ze všech účastníků šampionátu. Letos by si to určitě rád zopakoval.

Poprvé v historii sjednoceného šampionátu se o titulu rozhodlo před posledním závodem. Ve Francii vyhrál nový šampión Antonio Albacete (MAN), za kterým se seřadili Egon Algauer (MAN) a Gerd Köerber (Buggyra). Vítězové pohárových závodů: Albacete, Körber.

2005

2006

V Le Mans se slavilo vítězství v  prvním Poháru konstruktérů, o zápis do historie se postarali jezdci Buggyry David Vršecký s  Markusem Bösigerem. David vyhrál i celkově před Bösigerem a Albacetem. Vítězové pohárových závodů: Vršecký, Bösiger (Buggyra)

Z úspěšné obhajoby se nakonec těšil Antonio Albacete, kterému podle všeho vůbec nevadilo, že celkově prohrál v Le Mans s Körberem i Hahnem. Vítězové pohárových závodů: Gerd Körber, Jochen Hahn (Mercedes)

2007 pokračování na další straně


20

Zatímco v předchozí sezóně Albacete splakal v  Le Mans hořce nad výsledkem, o rok později porazil na hlavu Bösigera (Renault). Před posledním závodem sezóny si tak prakticky zajistil titul, když navýšil svůj náskok na 57 bodů. Za Antoniem skončili celkově Jochen Hahn a Chris Levett. Vítězové pohárových závodů: Markus Östreich (Renault), Chris Levett (MAN)

Podle všeho nejpovedenější závodní víkend Davida Vršeckého vůbec! Obhájce titulu vyhrál poprvé a naposled oba pohárové závody a udělal rozhodující krok k obhajobě titulu mistra starého kontinentu. Celkově vyhrál David před Albacetem a Hahnem. Vítězové pohárových závodů: David Vršecký (2).

2008

2009

2010

ME tahačů 2013 – Představujeme okruhy - Jak šel čas v Le Mans 2005 – 2012

Předposlední závod sezóny v Le Mans rozhodl o tom, že si to poprvé v historii truck racingu v  souboji o titul rozdají týmoví parťáci – obhájce titulu Markus Bösiger a David Vršecký (oba Buggyra). Celkově si vedl na slavném okruhu lépe Markus, který skončil celkově druhý o bod za Hahnem a stáhnul náskok Vršeckého o třináct bodů. Vítězové pohárových závodů: Bösiger, Hahn (MAN).

sečteno, podtrženo

V posledním závodě sezóny se radoval z prvního titulu Jochen Hahn. Do jisté míry k  tomu přispěla i velké kolize z  úvodu nedělního pohárového závodu, po které skončil šampionát předčasně pro Vršeckého, ale především pro jediného Jochenova soupeře v  boji o titul Albaceteho. Celkově vyhrál Hahn před Östreichem a Lackem (oba Renault). Vítězové pohárových závodů: Vršecký, Östreich (/Renault).

Do dějin truckracingu se Le Mans zapsalo mimo jiné mega crashem v roce 2011.

2012

2011

Vršecký + Buggyra, spojení, které v Le Mans fungovalo v minulosti nadmíru úspěšně.

V sobotu odstoupil v  poháru Albacete, Hahn vyhrál a radoval se z  úspěšné obhajoby titulu. V  neděli si mohl již dvojnásobný mistr Evropy dovolit luxus v  podobě nenastoupení do pohárového závodu, neboť trať považoval za příliš nebezpečnou. Celkově vyhrál překvapivě Janiec (Renault), před Vršeckým a Bösigerem. Vítězové pohárových závodů: Hahn, Bösiger (Renault).

Přišel čas tradiční rekapitulace. Hned na úvod není od věci říci, že Le Mans je jediným okruhem, na kterém ani v jedné z hlavních kategorií – body a pohárová vítězství, netriumfoval Antonio Albacete a ve značkách MAN. Nejvíce bodů nastřádal ve Francii v  posledních osmi sezónách Jochen Hahn (302). Za dvojnásobným šampiónem z  posledních let následují Albacete (258), Vršecký (251), Bösiger (227), Östreich (102), Lacko (98). Posledně dva jmenovaní startovali pouze čtyřikrát. Nejvíce pohárových vítězství vybojoval David Vršecký, který se radoval ve čtyřech případech. O jeden triumf méně zaznamenali Hahn s  Bösigerem, dvakrát vyhráli Körber s  Östreichem. Pouze jednou spatřil jako první šachovnicový praporek Albacete, výčet vítězů doplňuje Chris Levett. Jochen Hahn (Mercedes, MAN) a Markus Bösiger (Buggyra, Renault) vyhráli na závodních speciálech dvou značek. Těm v Le Mans vévodila Buggyra, Körber, Vršecký a Bösiger vyhráli celkem osm závodů. Čtyři triumfy zaznamenal MAN (Albacete, Hahn, Levett), tři Renault (Bösiger, Östreich). Jednou slavil díky Hahnovi Mercedes.


ZÁVĚREM NA DALŠÍ ČÍSLO JEDINÉHO EVROPSKÉHO MAGAZÍNU SPECIALIZOVANÉHO NA ZÁVODY TRUCKŮ SE MŮŽETE TĚŠIT 22.10.2013!

Redakce a vydavatelství Power Sports Enterprises, s.r.o. Klimentská 1246/1, 110 00 Praha 1 Tel.: 266 027 111 Fax.: 284 821 434

Redakce Šéfredaktor: Petr Bošnakov Zástupce šéfredaktora: Karel Kříž Editor: Zuzana Fonténová Grafické zpracování: Tomáš Zadák

Registrace MK ČR E 14244 Nevyžádané rukopisy a fotografie se nevracejí. Za obsah inzerce odpovídá inzerent.

Petr Bošnakov - výkonný ředitel Obrazová spolupráce Richard Kienberger Martin Kozák Dustin Schaber

www.truck-racing.cz

Žádná část z obsahu tohoto časopisu nesmí být kopírována a rozmnožována za účelem rozšiřování v jakékoli formě či jakýmkoli způsobem bez písemného souhlasu vydavatele. ©Power Sports Enterprises, s.r.o. Praha 1, 2013

Truck Racing Magazine - 15/13  
Truck Racing Magazine - 15/13  

Jarama 2013: V loterii vyhrál Hahn • 5 důvodů, proč si pamatovat Jaramu • Češi v Jaramě: Bývalo mnohem lépe • Jarama 2013: Vítězové a poraže...

Advertisement