Page 1

Číslo 11/2013

smolensk 2013

V BITVĚ O RUSKO SLAVIL ALBACETE 5 DŮVODŮ, PROČ SI PAMATOVAT SMOLENSK ČEŠI V ZÁVODĚ: LESK A BÍDA


OBSAH ČÍSLA

ÚVODEM

3

V bitvě o Rusko slavil Albacete

8

5 důvodů, proč si pamatovat Smolensk

Jedeme dál...

Na rozdíl od školáků mají závodnicí truck racingu pouze měsíc prázdnin. V srpnu, někteří více a jiní méně radostně nejdříve bilancují dění od května do konce července. Ve většině týmů proběhnou dovolené a pak se začne pracovat na vylepšení stávajícího stavu věcí. Jak si v tomto ohledu vedli zástupci jednotlivých týmů, budeme moci posoudit na konci všeobecných prázdnin na okruhu v Mostě. Na základě doposud předvedeného, se na to docela těším. A určitě nejsem v tomto ohledu sám. Petr Bošnakov (šéfredaktor)

kde magazín najdete

Po Francii, Rakousku a Německu ovládl Antonio i závod v Rusku. Na do té doby výsostném území Jochena Hahna udělal další krok k zisku čtvrtého titulu.

Například proto, že Kiss přežil bez újmy na těle a zřejmě i na duši bouračku aspirující na titul Crash desetiletí. A k tomu v sobotu vyhrál jako vůbec první Maďar pohárový závod.

10

Lesk a bída

12

Vítězové a poražení

16

Nic nového pod sluncem

Jak napovídá titulek, odjížděli čeští jezdci David Vršecký a Adam Lacko ze Smolenska s dosti odlišnými pocity.

Mezi vítězi premiérově Markus Bösiger a Juri Jegorov. Vedle již tradičního poraženého Adama Lacka prohrál ve Smolensku i Jochen Hahn.

Vítězství ve Smolensku pro sebe získala opět dvojice Antonio Albacete – Markus Östreich. Truckeři Lutze Bernaua míří za titulem.

Android zařízení (google play) ipad (appstore)

online a pdf

www.truck-racing.cz


3

26. 7 – 28.7

ME tahačů 2013 Velká cena Ruska

V bitvě o Rusko slavil Albacete Stejně, jako v  předchozích třech letech, byl i letos konec prvního prázdninového měsíce pro jezdce i fanoušky truck racingu ve znamení závodu v ruském Smolensku. Doposud vyhrávali v zemi, kde ještě před pár desítkami let, znamenalo zítra včera, jen Jochen Hahn a Antonio Albacete. Letos tomu nemělo být jinak. Text a foto: TRM


ME tahačů 2013 – Velká cena Ruska (26.7. – 28.7) - V bitvě o Rusko slavil Albacete

4

pátek R.I.P. Luky… Na rozdíl od let uplynulých se závodníci nemuseli potýkat s tropickým počasím, ve čtvrtek dokonce ve Smolensku zapršelo. Do dějiště konání závodu nedorazila na rozdíl od Nürburgringu dvojice Vojtíšek – Ostaszewski. Tým MKR Technology pak zareagoval na sérii neúspěchů tím, že se Adam Lacko vrátil k loňskému podvozku, na který nasadil letošní kabinu. S velmi tragickou zprávou se pak musel vyrovnat tým Buggyra. V pátek totiž dorazila do Smolenska informace o tragické smrti jezdce Lukáše Hanžla, který v minulosti testoval právě v  barvách roudnického týmu. Jeho vedení rozhodlo o tom, že po dobu konání závodu ve Smolensku, bude na jeho počest umístěn na kapotě nápis R.I.P. LUKY. O nejrychlejší časy se ve volných trénincích podělili Albacete s  Hahnem, vedoucí dvojici sekundoval Vršecký. Pátek naopak nesedl v  minulých závodech tolik rychlému Kissovi, který zajel, šestý, respektive desátý čas. Nad letošní míru se naopak dařilo dvakrát čtvrtému Bösigerovi.

Sobota Nejrychlejší Antonio Po ranním warm upu, který vyšel nejlépe silné čtyřce MAN Albacete, Hahn, Östreich, Kiss, byl na pořadu dne měřený trénink. Stejně, jako v pátek, bylo pod mrakem, ruští meteorologové předpovídali srážky. Do super pole postoupila standardní sestava - Albacete, Hahn, Kiss, Mäkinen, Östreich, Reinert, Major

(MAN), desítku nejrychlejších doplnili další tradiční účastníci – Vršecký (Buggyra), Lacko, Bösiger (Renault). Super pole pak přineslo pouze jedno malé překvapení. Po Nürburgringu nestačil Östreich na Vršeckého ani v Rusku a zajel až pátý nejrychlejší čas. Z dalšího pole position se mohl radovat Albacete, za kterým dojeli Hahn, Kiss a Vršecký. Adam Lacko skončil na staronovém stroji šestý. Šest nejrychlejších jezdců se pak vešlo do jediné sekundy.

Antonio Albacete v Rusku poprvé celkově vyhrál a upevnil si vedení v průběžném pořadí.

video ze závodu - SOBOTA klikněte pro přehrávání

Kiss přepsal historii Až do cca 11.45 středoevropského času vítězili ve Smolensku v pohárových závodech pouze Hahn s  Albacetem. Od zmiňované hodiny je všechno jinak, protože vyhrál Norbert Kiss. A to způsobem málo vídaným. Svůj útok totiž maďarský jezdec naplánoval na samotný úvod závodu, do kterého startoval z  druhé řady. A tak zatímco Antonio s Jochenem zřejmě dumali nad tím, jakým způsobem se bude vyvíjet jejich obvyklý boj o vítězství, ocitl se k všeobecnému šoku Kiss po odvážném manévru v čele závodu.

Jochen Hahn ztratil na okruhu doposud zaslíbeném v souboji s Albacetem pět bodů.


ME tahačů 2013 – Velká cena Ruska (26.7. – 28.7) - V bitvě o Rusko slavil Albacete

REKLAMA

Jako první se probral, Albacete, který po celou dobu závodu vedoucího jezdce zdatně atakoval. Jak se ukázalo v cíli, neúspěšně. I přes dílčí prohru mohl být ovšem Antonio nakonec spokojený. Největší rival Hahn mě totiž plné ruce práce s  dotírajícím Vršeckým, nakonec dokázal uhájit alespoň třetí místo. Za Davidem dojeli se značnou ztrátou Östreich s Lackem. Zaslouženě Bösiger Jízdu s hendikepem ovládl, pro mnohé možné překvapivě, leč vzhledem k vývoji závodu zcela zaslouženě Markus Bösiger. Švýcar šel do čela hned po startu, když mistrně využil zaváhání vedle něj startujícího Mäkinena. Nepříliš hbitý Krokodýl Mika se stačil zařadit na druhé místo a způsobem sobě vlastním začal záhy brzdit celé startovní pole. A tak zatímco se plejáda jezdců snažila dostat před finského jezdce, uháněl Markus směle vpřed vstříc vítězství. Zajímavé věci se začaly dít v posledních třech kolech. Nejdříve se mocně finišující Hahn dostal před Östreicha a poté i před Mäkinena a skončil druhý. Oba čeští zástupci doplatili na nepovedený start Fina, který pomalým startem dokonale ucpal sudou řadu. Lacko skončil sedmý, Vršecký dokonce až devátý.

neděle Dva vítězové Nejúspěšnějším jezdcem úvodního dne závodního víkendu ve Smolensku se stal s 26 body Norbert Kiss (175), který se tak posunul na čtvrté místo před Vršeckého (164). Na třetího Östreicha (181), ztrácel Norbert šest bodů. Jochen Hahn (219) získal v sobotu díky drtivému finiši v  jízdě s  hendikepem nakonec

5

David Vršecký může být se svým ruským vystoupením nakonec spokojený.

o bod více, než vedoucí Albacete (219). Naopak na podstatně lepší časy mohl vzpomínat průběžně šestý Adam Lacko (126), jehož ztráta na třetího Östreicha narostla na 55 bodů. Měřený trénink a následné super pole naznačily, že neděle bude kopírovat výsledky předchozího dne zřejmě stěží. V sobotu tolik úspěšný Kiss zajel až pátý nejrychlejší čas, Hahn byl čtvrtý před Östreichem. Z  vítězství se radovali Albacete s Vršeckým. Oba nejrychlejší jezdci zajeli na setinu shodný čas, o vítězství Antonia rozhodovalo aktuálně lepší průběžné postavení v  šampionátu. I tak spokojený Vršecký žertovně navrhoval řešení situace prostřednictvím losu. Červená vlajka a Albacete Po startu pohárového závodu se za sebe jezdci seřadili ve stejném pořadí, v  jakém dokončili super pole. Po tři úvodní kola to vypadalo, že závod bude probíhat v  poklidu. Jak se ovšem ukázalo, zdání klamalo. Na konci třetího kola totiž poslal Adam Lacko nedobrovolně neovladatelný speciál na Kisse. Výsledek byla strašlivá rána a dva bezvládné trucky mimo okruh. V  rukou


6

ME tahačů 2013 – Velká cena Ruska (26.7. – 28.7) - V bitvě o Rusko slavil Albacete

pořadatelů se objevily červené vlajky znamenající přerušení závodu. Jak se ukázalo vzápětí, pro Adama s Norbertem závod předčasně skončil. Restart závodu zvládli nejlépe Albacete s Vršeckým a dojeli si pro první a druhé místo. Třetí nakonec skončil Jochen Hahn. Poklidný závěr Poslední závod letošního ruského víkendu, do kterého nenastoupili Kiss s Lackem, svým průběhem připomínal některé etapy letošní Tour de France. Do čela se díky nejvýhodnější startovní pozici dostali jezdci, kteří

video ze závodu - neděle Markus Östreich sice uhájil průběžnou třetí příčku, znovu ovšem prohrál s Vršeckým.

klikněte pro přehrávání

REKLAMA


7

ME tahačů 2013 – Velká cena Ruska (26.7. – 28.7) - V bitvě o Rusko slavil Albacete

pátek

První volný trénink: 1. Albacete (MAN), 2. Vršecký (Buggyra), 3. Hahn (MAN), 4. Bösiger (Renault), 5. Östreich (MAN), 6. Kiss (Maďarsko)

SOBOTA

Výsledkový servis

Super pole: 1. Albacete, 2. Hahn, 3. Kiss (MAN), 4. Vršecký (Buggyra), 5. Östreich (MAN), 6. Lacko (Renault).

Druhý volný trénink: 1. Hahn, 2. Albacete (MAN), 3. Vršecký (Buggyra), 4. Bösiger (Renault), 5. Östreich (MAN), 6. Lacko (Renault)

Cup Race 1: 1. KIss, 2. Albacete, 3. Hahn (MAN), 4. Vršecký (Buggyra), 5. Östreich (MAN), 6. Lacko (Renault) Cup Race 2: 1. Bösiger (Renault), 2. Hahn, 3. Mäkinen, 4. Östreich, 5. Kiss, 6. Albacete (MAN)

Šestnáctiletý Major Benedek se pět podíval na hendikepové stupně vítězů.

neděle

nepředstavovali pro největší hvězdy nebezpečí – Mäkinen a Major. Za nimi seřazené kvarteto mistrů Evropy ve složení Hahn, Östreich, Vršecký a Albacete usoudilo, že vzhledem k místu konání závodu se nemá cenu někam hnát. A tak diváky pobavil alespoň zčásti Vršecký, který si v  úvodu vychutnal ve stále prestižním souboji bývalého stájového druha Bösigera a poté i Reinerta. A samozřejmě nesmíme zapomenout na domácího Juri Jegorova, který obhájil deváté místo z  hlavního závodu a stal se jedním z hrdinů závodního víkendu.

Super pole: 1. Albacete (MAN), 2. Vršecký (Buggyra), 3. Östreich 4. Hahn, 5. Kiss (MAN), 6. Lacko (Renault). Cup Race 3: 1. Albacete (MAN), 2. Vršecký (Buggyra), 3. Hahn (MAN), 4. Bösiger (Renault), 5. Östreich (MAN), 6. Reinert (MAN) Cup race 4: 1. Mäkinen, 2. Major, 3. Östreich, 4. Hahn (MAN), 5. Vršecký (Buggyra), 6. Albacete (MAN)

celkový stav me 2013 tahačů

Zlomový moment nedělního závodu. Neovladatelný vůz Adama Lacka likviduje bezmocného Kisse.

1. 2. 3. 4. 5. 6.

Antonio Albacete (Španělsko/MAN) Jochen Hahn (Německo/MAN) Markus Östreich (Německo/MAN) David Vršecký (Česko/Buggyra) Norbert Kiss (Maďarsko/MAN) Adam Lacko (Česko/Renault)

355 238 197 185 175 126


ME TAHAčŮ 2013

smolensk

5 důvodů, proč si pamatovat Smolensk Pátý podnik mistrovství Evropy tahačů je šťastně za námi. Podle očekávání přinesl řadu zajímavých zážitků. Přinášíme vybraný půl tucet.

1

Stupně vítězů bez oslav

Nezvyklý obrázek se naskytl po nedělním pohárovém závodě. Ačkoli jak vítězný Albacete (MAN), tak druhý Vršecký (Buggyra) měli veškeré důvody k oslavám, vše proběhlo velmi decentně, navíc bez tradičního „bouchání“ šampaňského. Důvod? Antonio Albacete vzdal tímto poctu desítkám obětí největší železniční tragédie v historii Španělska, David Vršecký pak tragicky zahynulému Lukáši Hanžlovi, kterému navíc věnoval in memoriam pohár za druhé místo.

2

Konec nadvlády Hahna

V předchozích třech letech kraloval ve Smolensku car Jochen, letos ovšem nadvládu úřadujícího šampióna utnul s razancí sobě vlastní Antonio Albacete. Poprvé po čtyřech letech navíc Jochen nezvítězil na oblíbeném okruhu v jediném závodě.

3

Nový vítěz

Až do konce sobotního pohárového závodu vítězili ve Smolensku v pohárových závodech pouze Albacete s  Hahnem. V  sobotu ovšem totální hegemonii nejlepších jezdců narušil svým vítězstvím Norbert Kiss, který se stal prvním maďarským vítězem v historii truck racingu. Navíc tak učinil po startu z druhé řady s pomocí famózního předjížděcího manévru, před kterým je nutno smeknout pomyslný klobouk.


9

5 důvodů, proč si pamatovat Smolensk REKLAMA

4

Lacko sestřelil Kisse

V Nogaru vystřelil Adam z okruhu, dle komisařů FIA vinou bezkontaktního Vršeckého, stájového druha Bösigera, ve Smolensku pro změnu trefil v  nedělním pohárovém závodě strašlivou ranou nic netušícího Maďara Norberta Kisse. V  rámci zachování objektivity je ovšem nutno říci, že Adam měl na kolizi, která může směle aspirovat na titul crash desetiletí minimální vinu, podle všeho totiž selhala technika. Náš jezdec, který vyvázl snad zázrakem bez zranění, se svému soupeři záhy omluvil. I to se cení.

5

Antonio počtvrté

Po Nogaru, Red Bull Ringu a Nürburgringu zvítězil Antonio Albacete celkově i ve Smolensku, čímž si vytvořil osobní rekord v počtu vítězství v  jednom sledu. Zároveň pak překonal o jeden triumf dosavadní nejlepší výsledek sjednoceného šampionátu, jehož držitelem byl Jochen Hahn. Německý jezdec zvítězil v  sezóně 2011 v  Misanu, Albacete a Nogaru.ý.


10

Češi ve Smolensku:

Lesk a bída

Tentokrát bez Frankie Vojtíška hájila české barvy ve Smolensku dvojice David Vršecký – Adam Lacko. Jak napovídá titulek, v tomto případě platilo, že když dva dělají totéž, nemusí to být vždy totéž. Text a foto: TRM


11

Češi ve Smolensku: Lesk a bída

David Vršecký: Hodně povedená neděle (závodní speciál Buggyra, ve Smolensku získal 33 bodů, celkem 185 bodů = 4. místo)

Udržení průběžného čtvrtého místa. Dokončení všech bodovaných závodů. Velmi povedená super pole, v neděli druhé místo před Hahnem, Kissem a Östreichem.Vyrovnání nejlepšího pohárového umístění z Misana. Další vítězství v česko-moravském souboji nad Adamem Lackem.

Silně nepovedený start sobotního závodu s hendikepem.

Adam Lacko: Raději zapomenout

(závodní speciál Renault, ve Smolensku získal 10 bodů, celkem 126 bodů = 6. místo)

Bez zřetelnější újmy na duši a těle přežil strašlivou ránu v nedělním pohárovém závodě. Omluva Kissovi za crash způsobený selháním techniky. Mizerný bodový zisk. Špatná super pole. Nevýrazné výkony v průběhu všech bodovaných jízd. Prokazatelná vina na nedělní kolizi s Kissem.

REKLAMA


12

ME tahačů 2013 – Smolensk

Vítězové a poražení Ruský jezdec vůbec poprvé mezi vítězi. V sestavě poražených naopak vedle již tradičního Adama Lacka také úřadující šampión Jochen Hahn. Text a foto: TRM


ME tahačů 2013 – Smolensk - Vítězové a poražení

13 REKLAMA

vítězové

Antonio Albacete (Španělsko/MAN)

Po Nogaru a Red Bull Ringu se Antonio těší z postavení největšího vítěze rovněž na Nürburgringu. Přestože poslední závod v  důsledku zlikvidované pneumatiky nedokončil, zaznamenal nejvyšší počet bodů a upevnil si, byť o pouhý bod průběžné vedení.

Norbert Kiss

(Maďarsko/MAN)

Rychlý Maďar přepisoval ve Smolensku dějiny. Pro svou zemi vybojoval vůbec první pohárové vítězství, sobotním triumfem přerušil dosavadní hegemonii dvojice Hahn – Albacete. Přesto největší úspěch zaznamenal paradoxně v nulové neděli, kdy ve zdraví přežil brutální nájezd Adama Lacka.

David Vršecký (Česko/Buggyra)

Jezdec a konstruktér v jedné osobě v  super pole opět potvrdil, že jeho Buggyra je jako jediná schopna rychlostně konkurovat v této době MAN, když v neděli dokázal David zajet stejně rychlý čas, jako vítězný Albacete. V  pohárových závodech bral David vysoce nadprůměrných 25 bodů, na jeho zdařilém ruském vystoupení nemění nic ani nepříliš povedený sobotní závod s hendikepem.


14

ME tahačů 2013 – Smolensk - Vítězové a poražení

Markus Bösiger

(Švýcarsko/Renault)

Ziskem 28 bodů zaznamenal bývalý mistr Evropy na své letošní poměry velmi solidní výsledek. Kromě toho vyhrál v sobotu jízdu s  hendikepem a dokončil všechny závody. V  neděli dojel v  hlavním závodě čtvrtý, což se rovná nejlepšímu pohárovému výsledku sezóny.

REKLAMA

Benedek Major (Maďarsko/MAN)

Dojetí na bodech ve všech závodech, druhé místo v nedělní jízdě s hendikepem, celkový zisk patnácti bodů a posun do první desítky průběžného pořadí. Šestnáctiletý mladík z Maďarska může vzpomínat na svou ruskou premiéru jen v dobrém.


ME tahačů 2013 – Smolensk - Vítězové a poražení

15 REKLAMA

Juri Jegorov

(Rusko/Buggyra)

Ruský jezdec se dostal mezi vítěze poprvé a troufám si říct, že na dlouhou dobu naposled. Na jeho nedělních čtyřech bodech za dvě devátá místa, se podepsala jednak chabá účast a zejména odstoupení Lacka s Kissem. Na druhou stranu platí, že body Jurimu nikdo nesebere a historie se neptá.

poražení

Adam Lacko

(Česko/Renault)

Jediným opravdu na hlavu poraženým byl v Rusku Adam Lacko. A to nejen proto, že v důsledku kolapsu techniky způsobil nikoli vlastní vinou hrůzostrašnou nehodu a zlikvidoval tak ruské ambice Norberta Kisse. Ani v úvodní den závodního víkendu totiž Adam ve Smolensku nezářil, na jezdce jeho ambicí podprůměrných deset bodů je toho důkazem.

Jochen Hahn

(Německo/MAN)

Poprvé po dobu konání závodu ve Smolensku neodjížděl Jochen z Ruska jako vítěz. Kromě toho nevyhrál ani jeden závod a na Albaceteho ztratil v bitvě o titul další body.


16

Albacete s Östreichem vedou po Smolensku o 96 bodů a pomalu mohou začít spřádat oslavné plány.

Jochen Hahn má podle všeho jasno, že letos ke dvěma individuálním titulům zisk Poháru konstruktérů nepřidá.

POHÁR KONSTRUKTÉRŮ

Nic nového pod sluncem Pokud někdo očekával ve Smolensku v rámci soubojů o Pohár konstruktérů výraznou změnu poměrů, byl zklamaný. Výškově nesourodý pár Albacete – Östreich míří k titulu. Text a foto: TRM


17

Pohár konstruktérů: Nic nového pod sluncem

REKLAMA

Tým MKR Technology se podle všeho rozloučil s vidinou obhajoby trofeje, své úsilí bude muset zaměřit spíše na boj o třetí příčku.

Poloviční sestava

K vítězství ve Smolensku tentokrát Antoniovi s Markusem stačilo 81 bodů, tedy o deset více, než si z Ruska odvezla dvojice Hahn-Mäkinen. Třetí místo obsadili, i přes nedělní karambol a nulu na kontě prvně jmenovaného maďarští bojovníci Kiss s Majorem. Nováčci v soutěži porazili o čtyři body obhájce titulu z MKR Technology. Markus Bösiger s Adamem Lackem mají tímto nepochybně jasno v tom, že před začátkem sezóny ohlášená obhajoba vítězství je spíše utopií, na řadě je boj s otevřeným koncem o třetí místo. Zatímco ve prospěch Maďarů hovoří zejména v případě Kisse podstatně výkonnější technika, disponuje MKR Technology přece jen lepší a výrazně zkušenější jezdeckou sestavou. Podle očekávání se do Ruska nechtělo jezdcům zbylých čtyř týmů, nutno ovšem říci, že úroveň soutěže tím nikterak neutrpěla.

Stav Poháru konstruktérů po Smolensku: tým

značka

jezdci

body

Truck Sport Lutz Bernau

MAN

Albacete-Östreich

399

Castrol Team Hahn Racing.

MAN

Hahn-Makinen

313

MKR Technology

Renault

Lacko-Bösiger

248

Oxxo Energy Truck Race

MAN

Kiss-Major

221

Team Blaise-Janiec

Renault

Blaise-Janiec

101

Lion Truck Racing

MAN

Robineau-Halm

50


ZÁVĚREM NA DALŠÍ ČÍSLO JEDINÉHO EVROPSKÉHO MAGAZÍNU SPECIALIZOVANÉHO NA ZÁVODY TRUCKŮ SE MŮŽETE TĚŠIT 27.8.2013!

Redakce a vydavatelství Power Sports Enterprises, s.r.o. Klimentská 1246/1, 110 00 Praha 1 Tel.: 266 027 111 Fax.: 284 821 434 Petr Bošnakov - výkonný ředitel

Redakce

Šéfredaktor: Petr Bošnakov Zástupce šéfredaktora: Karel Kříž Editor: Zuzana Fonténová Grafické zpracování: Tomáš Zadák

Registrace

MK ČR E 14244 Nevyžádané rukopisy a fotografie se nevracejí. Za obsah inzerce odpovídá inzerent.

Obrazová spolupráce Richard Kienberger Martin Kozák

www.truck-racing.cz

Žádná část z obsahu tohoto časopisu nesmí být kopírována a rozmnožována za účelem rozšiřování v jakékoli formě či jakýmkoli způsobem bez písemného souhlasu vydavatele. ©Power Sports Enterprises, s.r.o. Praha 1, 2013

Truck Racing Magazine - 11/13  

V bitvě o Rusko slavil Albacete • 5 důvodů, proč si pamatovat Smolensk • Lesk a bída • Vítězové a poražení • Nic nového pod sluncem

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you