Page 1

tripsta tripsta tripsta

PORADNIK Poradnik Co robić, kiedy biuro bagaż w liniach lotniczych podróży upada


tripsta

Agenda 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.

Wstęp Dokąd podróżują Polacy Jak podróżują Polacy Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem? Co to jest gwarancja ubezpieczeniowa? Korzystaj z pomocy internautów Sprawdzaj spółki akcyjne


tripsta

Wstęp Turyści, którzy z przyczyn od nich niezależnych nie mogą wyjechać na wykupione wakacje, powinni domagać się zwrotu pieniędzy lub wypłaty odszkodowania. Jak to zrobić? Gdzie sprawdzić wiarygodność biura podróży?

tripsta

tripsta


tripsta

Dokąd podróżują Polacy? Cel podróży w %

7%

5%

Europa Polska

6%

Afryka 19%

Azja

63%

Ameryka Pn i Pd

tripsta

tripsta


tripsta

Jak podróżują Polacy? Co czwarty z Polaków, kiedy wybiera się na wycieczkę, wykupuje ją korzystając z usług klasycznego biura podróży. Nic więc dziwnego, że kiedy biuro bankrutuje, problem zaczyna dotyczyć sporej grupy osób.

tripsta

tripsta


tripsta

Jak sprawdzić biuro podróży przed wyjazdem? Na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki można znaleźć Centralną Ewidencję Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Warto zwrócić uwagę, na jaką kwotę firma jest ubezpieczona. Taka bowiem kwota zostanie przeznaczona na pokrycie zobowiązań wobec klientów, jeśli biuro upadnie.

www.turystyka.gov.pl

tripsta


tripsta

Co to jest gwarancja ubezpieczeniowa? Gwarancję ubezpieczeniową lub bankową musi posiadać każdy organizator imprezy turystycznej. Taki obowiązek nakłada na niego Ustawa o usługach turystycznych. W chwili, gdy touroperator ogłasza upadłość, ciąży na nim prawnie nałożony obowiązek zapewnienia transportu wszystkim uczestnikom wycieczki. Jeśli jest on niewypłacalny, poszkodowani powinni zwracać się do Marszałka Województwa, w którym dane biuro miało swoją siedzibę. Wówczas zostaną im wypłacone pieniądze, które pokrywa gwarancja ubezpieczeniowa. Co więcej, organizator musi zwrócić pieniądze również tym, którzy na wycieczkę nie zdążyli jeszcze wyjechać, ale wpłacili część kwoty lub całą sumę na pokrycie kosztów uczestnictwa w imprezie turystycznej.

tripsta


tripsta

Korzystaj z pomocy internautów Sprawdzaj wypowiedzi internautów na wszelkiego rodzaju forach. • Zostawiają tam oni szereg wpisów na temat biur podróży; • Wystawiają im oceny oraz komentują, czy usługi świadczone były zgodnie z umową; • Taka recenzja pozwoli poza tym sprawdzić, jaki jest standard noclegu i czy rzeczywiście wysoka ilość gwiazdek przekłada się na wysoki poziom jakości usług.

tripsta


tripsta

Sprawdzaj spółki akcyjne Z łatwością można sprawdzić np. wyniki finansowe tych instytucji, które działają jako spółki akcyjne. Mają one bowiem obowiązek publikować swoje sprawozdania za miniony rok. Można je znaleźć w Krajowym Rejestrze Sądowym.

0 kg

tripsta


tripsta

Udanej podr贸偶y! www.tripsta.pl

Co zrobić, jeśli biuro podróży upada  

jakie prawa przysługują klientom biur podróży

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you