Page 32

BERAT Berat tarihi dokunun korunduğu ve Osmanlı izlerinin hissedildiği şehirlerden bir tanesi. Özellikle kalenin eteklerinde sıralanmış evler fotoğraf tutkunlarının ilgisini çekecek kadar güzel. Berat’da evlerde kocaman pencereler var, bu sebeple buraya “Bin pencere şehri” de denmekteymiş. Osmanlı döneminden kalma Kurşunlu, Hünkâr gibi çeşitli camiler de hala ayakta. Şehir, ortasından geçen nehirle ikiye ayrılmış durumda. Nehrin bir tarafında Müslüman, diğer tarafında ise Hristiyan kesim yaşamakta. Nehrin üzerinde yer alan Gorica Köprüsü de tarihi bir yapı. Berat Kalesi, manzara seyri ve fotoğraf çekimi için ideal bir nokta. Etnografya Müzesi de şehirde gezilebilecek diğer yerler arasında.

KRUJA Osmanlı döneminde şehre başkentlik yapmış olan Kruja’nın adı o dönemde Akşakoca’ymış. Burası küçük ama önemli bir şehir, tarihi bir dokusu var. Kruja’da gezilecek yerlerin başında kale ve çarşı geliyor. Kale içerisinde İskender Bey Müzesi bulunuyor. Ayrıca kalenin içinde hamam, kilise, kuleler, sarnıçlar da bulunuyor. Kaledeki mekanlarda bir şeyler yiyip içip dinlenmek mümkün. Kale fotoğraf çekmek için de ideal bir konumda.

İŞKODRA İşkodra da Arnavutluk’un önemli şehirlerinden biri. Rozafa Kalesi şehirde görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kalenin içerisinde Fatih Sultan Mehmet Cami, Osmanlı döneminden kalma bir hapishane ve hamam ile Venediklilere ait çeşitli kalıntılar bulunuyor. Kaleden nefis bir Buna nehri manzarasını izlemek mümkün. Ayrıca kale çevresinde Osmanlı evlerinden örnekler görebilirsiniz. Osmanlı döneminden kalma Kurşunlu Cami, İşkodra Tarih Müzesi, Kahramanlar Meydanı, İşkodra Gölü, Mes Köprüsü, Buna ve Drin nehirleri, Katolik Kilisesi görülebilecek diğer yerler arasında. Kole Idromeno Caddesi şehrin en işlek noktalarından biri, burada pek çok cafe ve restoran bulunmakta. İşkodra’nın tarihi sokaklarında, eski evlerin arasında dolaşmak da ayrı bir keyif. Arnavutluk fazla bilinmemekle birlikte çok güzel plajlara sahip. Sarande ve Vlore bunların başında geliyor, yaz mevsimi için buraları not alabilirsiniz. 32

TRAVEL AND GOURMETS

Profile for Travel and Gourmets

Travel and Gourmets / Şubat 2017  

Türkiye'nin ilk online yeme, içme ve gezi dergisi.

Travel and Gourmets / Şubat 2017  

Türkiye'nin ilk online yeme, içme ve gezi dergisi.

Advertisement