Page 31

NE YAPILIR? TIRAN

Arnavutluk’un başkenti Tiran kısa sürede gezilebilecek küçük bir şehir. Şehrin en merkezi noktası İskender Heykeli’nin bulunduğu meydanın etrafında toplanmış. İskender Bey Arnavutların milli kahramanları. Bu meydanın etrafında Ethem Bey Cami, Saat Kulesi bulunuyor. Ethem Bey Cami, Arnavutluk’un simge yapılarından biri. Cami, özellikle duvar resimleri ile ünlü. Bir dönem müze olarak kullanılmış, daha sonra tekrar ibadete açılmış. Tiran’da geçmişten günümüze ulaşabilen nadir camilerden olmasının yanı sıra duvar resimlerinin kattığı sanatsal değer açısından da önemli bir yapı. Şehir, uzun yıllar Osmanlı hakimiyetinde kaldığından o dönemden günümüze gelebilen çeşitli yapılar da var. Lena Nehri’nin yakınlarında Osmanlı Kalesi’nden kalıntılar bunlar arasında. Ülkenin en büyük müzesi olan Milli Tarih Müzesi, Opera, National Park, Rinia Park, Tabak Köprüsü, Parlamento ve Başbakanlık Binası, Tiran Üniversitesi, Tiran Piramidi şehirde görülebilecek diğer yerlerden bazıları. Bir dönem sığınak olarak kullanılan Bunk Art müze gibi gezilebiliyor, turistlerin ilgi gösterdiği bu mekanda pek çok doküman, silah, harita vs. bulunuyor. Gezilecek bir başka yer; Blloku denen bölge. Burası komünist rejim döneminde halka kapalıymış, şimdi ise pek çok cafe ve restoranın olduğu bir yer. Ayrıca farklı bir şey yapmak isterseniz Dajti Dağı’na teleferikle çıkıp şehri tepeden izleyebilirsiniz. Burada ormanlık alanda yürüyüş yapabilir, cafe kısmında manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

ELBASAN Arnavutluk’un üçüncü önemli şehri olan Elbasan, şehirden çok kasabaya benzeyen küçük bir yerleşim birimi. Burada da Osmanlı izlerini görmek mümkün. Elbasan Kalesi ve Kral Cami bu yapıların başında geliyor. Şehirde pek çok caminin yanı sıra pek çok kilise de var. Ayrıca 16. yüzyıldan kalma ve hala sağlam durumda bulunan Saat Kulesi de şehrin simgesel yapıları arasında.

DURRES Arnavutluk’un ikinci önemli şehri olan Durres, sahili olması dolayısıyla yazın tatil için de tercih edilen bir yer. Şehirde cami, kilise, kule gibi tarihi yapılar da bulunmakta. Durres Kalesi, Fatih Cami, Antik Tiyatro, Kral Zog’un sarayı, Arkeoloji Müzesi ve İskender Heykeli görülebilecekler arasında. Vize probleminiz yoksa Durres’ten feribotla Bari’ye geçip İtalya’ya doğru gezinize devam edebilirsiniz. TRAVEL AND GOURMETS

31

Profile for Travel and Gourmets

Travel and Gourmets / Şubat 2017  

Türkiye'nin ilk online yeme, içme ve gezi dergisi.

Travel and Gourmets / Şubat 2017  

Türkiye'nin ilk online yeme, içme ve gezi dergisi.

Advertisement