Toyder 7

Page 1

Sayı 7 Kasım - Aralık 2015

Sektör Gündemi

•Lisans •Üretim

•İhracat •İthalat •Toptan •Perakende


11-13 ARALIK

iSTANBUL KONGRE MERKEZi

HARBiYE ’de

İBS Mobil Uygulamamızı İndirin Hediyeler Kazanın!

iNDiRiMLi

BiLET

BU FUAR 5174 SAYILI KANUN GEREĞİNCE TOBB (TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ) DENETİMİNDE DÜZENLENMEKTEDİR.

Alışveriş Sponsoru

/ibsfuar

Co-Sponsor

Online Medya Sponsoru

Tanıtım Sponsoru

Tanıtım Sponsoru

Tanıtım Sponsoru

Düzenleyen


A WORD FROM CHAIRMAN

2016 yılında en çok odaklanacağımız konu, OYDER’i ciddi bir muhatap haline getirmektir.

BAŞKAN’DAN Yakup Kireçci, OYDER Başkanı | Chairman

Our greatest priority in 2016 will be to strengthen our infrastructure in order to establish OYDER as a serious collocutor.

2016’da Çatımızı Güçlendireceğiz

A Firmer Infrastructure in 2016

OYDER’in resmi yayın organı Toyder bu ay 7.sayısını doldurup her sayıda daha da güçlenerek yoluna devam ederken biz de Oyuncakçılar Derneği olarak yeni sezona başladık ve yeni yıla doğru planlarımızı daha da netleştirmeye devam ediyoruz. 2016 ile ilgili pek çok planımız var, daha önceki yıla girer girmez bu planları yapmaya, “Oyuncak sektöründe yer alan her platformdan insana ve firmaya nasıl daha faydalı oluruz?”u düşünmeye başlamıştık. Bu noktada altını kalın çizgilerle çizmek istediğimiz bir nokta var ki o da OYDER’in sektörde yer alan belirli bir platformdaki firmalara özel değil, oyuncak ile ilgili hangi firma veya birey varsa hepsine açık, hepsini kucaklayan bir oluşum olduğu. OYDER ,Türkiye’de bulunan üretici, perakendeci toptancı, ithalatçı, yan sanayi, lisans, test raporu düzenleyen laboratuvar ayrımı olmaksızın, bu saydıklarımın hepsinin toplandığı tek bir çatı olarak yola çıktı ve bu çatıyı da güçlendirmeye devam ediyor.. Bu nokta bizim için çok önemli. Bu önemin de başlıca iki sebebi var: Dünyanın her yerinde, her alanda ve konuda, dağınıklık değil birliktelik sonuç verir. Biz birlikteliği yaratmaya çalışırken dağınıklığa sebebiyet verecek tüm oluşumlardan uzak durmamız lazım ki sektör olarak kendi içimizdeki tüm sorunları ve tüm planları kolayca konuşabilecek iletişim gücünü sağlayabilelim. Bunu sağlamak birinci amacımızsa buna bağlı olan ikinci amaç da kendimizi kabul ettirebilmektir. Herhangi bir sorunumuzda yetkili kurumlarla görüşmelerimizde olsun, oyuncak güvenliği ve sağlığı gibi konularda tüketicilere karşı olsun, ancak kendi içimizdeki birliği sağlarsak söz sahibi olabilir ve sorunlarımızı çözebiliriz. Kavram karmaşıklığından kurtulmamız lazım. 2015 Ocak ayında çıkan ve ithalatçıları oldukça zor duruma sokan tebliğ nedeniyle bu yılki çalışmalarımız ağırlıklı olarak ithalatçılara yönelmiş olabilir; ancak biz, sadece ithalatçıların değil oyuncak ile ilgili herkesin birleştiği bir derneğiz. Bu kavram karışıklığından kurtulmak için de OYDER’i sadece perakendecilerin ya da sadece ithalatçıların ya da sektörde yer alan herhangi bir veya birkaç platformun değil üreticisinden test edenine kadar herkesin bir araya geldiği bir çatı olarak bilmeli ve anlatabilmeliyiz. Bu yüzden önerilerimizi de, eleştirilerimizi de bu çatı altında dile getirmek, hem kendimizi hem karşımızdakini eleştirebilmek çok önemli. Bu çatı altındaki icraatlarımıza destek vermeden sadece eleştiri yaparak farklı platformlarda çözüm aramak zaman kaybıdır. Biz her türlü fikire açığız. İşte; 2016 yılında en çok odaklanacağımız konu, hem devlet nezdinde, hem de halk ve tüketici nezdinde OYDER’i ciddi bir muhatap haline getirmek için çatımızı güçlendirmek olacak.. Bu planı benimseyen herkesi bu çatıya omuz vermeye davet ediyorum.

WHILE OUR OFFICIAL PUBLICATION Toyder leaves behind the 7th issue this month getting ever stronger, as Toys Association we have commenced the new season and continuing to clarify our plans as we approach the new year. We have many plans for 2016. In the previous year we had immediately started to implement the plans to contemplate on “how we could be of more use to anyone and any company on any platform”. At this point I would like to underline that OYDER is not specific only to companies on a certain platform in the sector, but open to and embracing everyone and every entity however remotely or closely related to toys. OYDER had set off as a roof to gather everyone, from manufacturers, wholesalers, retailers, importers, subsidiaries to license companies, even laboratories providing test reports in Turkey, and has been strengthening this roof ever since. This point is of utmost importance for us for two main reasons: Unity -not separation- prevails in every area and subject in every part of the world. So, as we strive to gather together, we should beware of all instances that could cause separation in order to establish the communicative power which will enable us to share our problems and plans as a sector. If this is the primary aim, our consequencial target would be getting ourselves through. Be it corresponding with the authorities or confronting consumers on health and toy safety, we can solve our problems and be on the deciding end only if we are united. We need to overcome the conceptual chaos. This year’s focus may have been on the importers due to the January 2015 notification which caused a bottleneck for them, but we are an association not only for importers but for everyone related to toys. To get rid of this chaos, we must be able to concieve and introduce OYDER as a roof which joins everyone from manufacturer to tester; not solely retaiers, importers or other specific platforms. Therefore it is crucial to voice our criticism and suggestions, be able to both criticise ourselves and others under this roof. It would be waste of time to only censure and seek resort on other platforms without supporting the activities carried under this roof. We are open to all criticisms. So, our greatest priority in 2016 will be to strengthen our infrastructure in order to establish OYDER as a serious collocutor in the eyes of both the public and consumer and the government. I hereby call everyone who embraces this plan to support this roof.

3 Kasım-Aralık 2015


EDİTÖR’DEN

EDITORIAL

Atıl Aydoğan, Yayın Koordinatörü | Editor in Chief

Nasıl isterseniz isteyin, en azından bir metin ve bir videoyu internette mutlaka paylaşarak başlayın.

Whichever you choose, start by at least sharing a video or a text on the internet.

How would you like Nasıl satmak istersiniz: B2C, B2B? to sell? B2C, B2B? and now C2C? Şimdi de C2C? ELEKTRONIK TICARET üzerinden oyuncak satış rakamlarına dair kesin verilere sahip değiliz. Bu rakamlara sahip olmasak da internet kullanım oranının yüksek olduğu ülkemizde bu rakamların sürekli arttığını biliyoruz. Geleneksel e-ticarette ürünleri tedarikçisinden alan sanal mağaza, tüketiciye ulaştırıyor. Örneğin Hepsiburada. com bu model ile çalışan bir site. Oyuncakların satışını gerçekleştirdikten hemen sonra tedarik ediyor ve müşterisine sevk ediyor. Çok satılan ürünleri stoklu tedarik ediyor ki müşterisine siparişini daha hızlı gönderebilsin. Bu modele e-ticaret jargonunda B2C deniyor. Kendi sanal mağazanız ile satış yapabileceğiniz gibi çok bilinen B2C siteler üzerinden de ürünlerinizi satabilirsiniz. B2C e-ticaret modeli ile çalışan bir site sahibi olmak isterseniz yılda en az 1500 TL+KDV civarında bütçeyi hazır platformları kiralamak için ayırmanız gerekiyor. Veri girmek, sanal POS üyeliği, SSL sertifikası gibi bazı maliyetler bu fiyata dahil değil. İki tedarikçi firma arasında olan sanal ticaret modeline B2B deniyor. Kısaca firmadan firmaya satış diyebiliriz. Eğer başka firmalardan internet üzerinden sipariş alabilecek türde bir ticaret yapıyorsanız B2B modeli ile çalışan bir siteniz olabilir. Yine hazır platformlardan kiralayabilirsiniz. n11.com 3 yıl önce kurulunca C2C modeli ile sanal mağazacılık yapmaya başladı. Yakın zamana kadar sadece B2C modeliyle çalışan Hepsiburada.com sitesi son aylarda C2C modelini de devreye soktu. Tüketici ürünü Hepsiburada.com üzerinden alsa da ürün doğrudan tedarikçiden tüketiciye sevk ediliyor. Hepsiburada.com satışa aracılık ediyor ve ödeme transferini iş bitinceye kadar saklıyor ki anlaşmazlık durumunda hakem görevi görebilsin. Hepsiburada.com her iki modeli de aynı anda kullanıyor. Ürün sayfasında satıcının kendisi mi yoksa ana tedarikçi mi olduğu konusunda bilgi veriyor. Oyuncak sapasağlam geldikten sonra tüketicinin hangi firmadan gönderildiğini çok önemseyeceğini sanmıyorum. Hatta bazı müşterilerin daha hızlı gelmesi için C2C modeli üzerinden, yani doğrudan ana sağlayıcı firmadan sevk edilmesi daha çok hoşuna gidebilir. Satış kanalları sürekli değişiyor, gelişiyor fakat internette bu kanallara yönlendirdiğiniz bir dijital pazarlama çalışmanız yoksa oyuncaklarınızın farkına hiçbir zaman varılmayacaktır. Geleneksel pazarlama olmadan geleneksel satış olamayacağı gibi dijital pazarlama olmadan da elektronik satış asla olmaz. B2C, B2B, C2C.. Nasıl satmak isterseniz isteyin, en azından ürünü çok iyi anlatan bir metin ve bir videoyu internette mutlaka paylaşarak başlayın. Bu paylaşımlardan gelen ölçümler, ne kadar doğru bir yolda olduğunuzu size gösterecektir. Eğer dijital pazarlama adına az da olsa bir girişimde bulunmayacaksanız dijital satış kanallarında yer almak için enerji harcamanızı tavsiye etmem.

4 Kasım-Aralık 2015

WE DON’T HAVE the exact sales figures for toys on electronic trade; nonetheless we do know that these figures are climbing drastically in our country where internet usage is quite high. In traditional e-trade, the virtual shop delivers buys the goods from the supplier and delivers to the consumer. Hepsiburada.com is an example of such model where it orders the good from the supplier right after the purchase of the customer. For faster delivery, it also keeps some stock of the best selling items. In e-trade terminology, this model is called B2C. You can market your product over well-known B2C sites as well as over your own e-tailer site. To have a site that works on the B2C principle, you need at least 1500 TL+VAT of monthly budget for turnkey platform. This figure excludes the costs for data entry, VPOS (virtual point of sale) membership, SSL certificate, etc. The virtual trade model between two supplier companies is called B2B, which stands for “business to business”. If your trade enables you to accept orders from other companies on the internet, you can have a B2B site, where, again, you can rent the ready-made platforms. n11.com set off with the C2C e-trade model. Hepsiburada.com, which formerly ran only on B2C, has added the C2C model; even if the consumer buys from the e-store itself, the goods are delivered directly from the supplier and Hepsiburada.com only acts like the middleman but keeps the payment until the purchase is complete in order to have control over the situation in case things go wrong. Hepsiburada.com exercises both models simultaneously; with information on the product whether the seller is itself or the main supplier. Personally I don’t think consumers would care whatever the sender is, as long as the goods are delivered properly. In fact, if you’re a conscious consumer you’d prefer it to be delivered over C2C (that is, from the main supplier), so that you receive your order faster. Sales channels change and evolve constantly. However as long as you lack a digital marketing study to aim at those channels on the internet, your toys will never be recognized. Just like the fact that traditional sales never succeed without traditional marketing, electronic sales will never succeed without electronic marketing. B2C, B2B, C2C, etc. Whichever method you choose to sell, you must start by sharing at least a definitive video or text on the internet. Metrics calculated from the responses regarding those sharings will show whether you’re on the right path. If you’re not to put the least effort to venture in digital marketing, I wouldn’t recommend wasting your energy on digital sales channels either.İçindekiler 24 62

Yıl: 2 Sayı: 7 Kasım - Aralık 2015 İmtiyaz Sahibi

Oyuncakçılar Derneği (OYDER) İstoç 4. Ada No:140 Bağcılar 34217 İstanbul Tel: 0212 512 63 47 info@oyder.org.tr Yönetim Kurulu Başkanı

Yakup Kireçci

34

Reklam ve Halkla İlişkiler Müdürü

Mehtap Kalkavan toyder@oyder.org.tr İdari İşler Müdürü

81

Burçin Avar info@oyder.org.tr Hazırlayan Risus Bilişim Yayıncılık ve Ticaret Ltd. Şti.

3 Başkan’dan 4 Editör’den 8 Türkiye’den Haberler 18 Çocuk Kitapları

38

22 Dünyadan Haberler POPÜLER ÜRÜNLER 34 Bright Eyes Pets 36 Hexbug VEX IQ Robot Tasarım Kiti 38 Kendinden Dengeli Akıllı Scooter 39 Akrobatik Scooter Deneyimi: YFliker

Fulya Mah. Ortaklar Cad. No:14/4 Şişli 34394 İstanbul Tel : 0212 275 89 15 Yayın Koordinatörü (Sorumlu)

Atıl Aydoğan atil@yenioyuncaklar.com

LISANS

İTHALAT

80 Haberler

86 Söyleşi: Simba Toys

83 Söyleşi: Doraemon

88 Kırtasiye & Aksesuar

PERAKENDE

ÜRETIM

84 Haberler

94 Söyleşi: Intertek

Editör

Koray Sarıdoğan koray@yenioyuncaklar.com Editör

Tan Bodur tan@yenioyuncaklar.com

ÖZEL DOSYA 40 Batman ve Superman Neden Savaşıyor?

REKLAM İNDEKSİ Sunman (Kapak)

21 Neco Toys

51 Karsan

75 Yakamoz

Yayın Hazırlık Asistanı

SEKTÖR GÜNDEMI

2 Boyut Group

23 Mattel

53 UKB

77 Dolu

46 Haberler

5 Pilsan

25 Enfal

55 UL

79 Neco

Burcu Özçelik burcu@yenioyuncaklar.com

7 Pilsan

27 Clementoni

57 Adel

81 Turkuaz

9 Adore

29 Clementoni

59 UKB

82 Doraemon

11 Adore

31 Mega

61 UKB

89 Yakamoz

13 Akçiçek

33 Build A Bear

65 Neco Toys

91 Yakamoz

14 Dede

43 Clementoni

67 Dolu

93 Margem

15 Dede

45 Mega

69 Dolu

95 Intertek

17 Giochi Pre.

47 Mega

71 Neco Toys

97 Lisans Medya

19 Neco Toys

49 Karsan

73 Pilsan

99 KAÇUV Simba (Arka Kapak)

52 Ne Dediler? 54 Kahve Sohbeti 56 Bakış – Steve Reece 60 Bakış – Didem Özgüven ÖZEL DOSYA 62 Kids Turkey 2015

6 Kasım-Aralık 2015

Baskı: Özgün Ofset Aytekin Sok. Yeşilce Mah. N0:21 P.K. 34418 4. Levent/İstanbul Tel: +90 212 280 00 09 © Oyuncakçılar Derneği tarafından T.C. yasalarına uygun olarak yayınlanmaktadır. Dergide yayımlanan yazı ve konuların her hakkı saklıdır. Dergide yayımlanan resimler adı geçen marka ve firmalara aittir. Her türlü görüş ve önerileriniz için: info@oyder.org.tr


www.pilsanstore.com


TÜRKİYE’DEN HABERLER

ŞANSLI MINIKLER İTALYA’DA WINX PERILERI’YLE BULUŞTU Adore Oyuncak tarafından yapılan yarışmayı kazanarak Sihirli Winx Club Buluşması’na katılmaya hak kazanan Tuana Akdağ ve Ekin Naz Yenici, yanlarında ebeveynleri ile hiç unutamayacakları bir hafta sonu yaşadı. İtalya’nın Jesolo şehrinde gerçekleşen Winx Club Buluşması’na katılan

minikler, geçtiğimiz hafta sonu Winx Club’ın sihirli dünyasına adım attı ve eğlence dolu unutamayacakları anlar yaşadı. Adore Oyuncak’ın kazananlarını yarışmayla belirlediği İtalya’nın Jesolo şehrindeki Winx Club Buluşması geçtiğimiz Eylül ayında gerçekleşti. Etkinliğe

Türkiye’den katılma hakkı kazanan iki minik peri kızı Tuana Akdağ ve Ekin Naz Yenici, yanlarında birer ebeveyniyle beraber, eğlence dolu unutulmaz bir hafta sonu geçirdi. Winx Perileri ile bir araya gelen minikler, burada oyunlar oynayıp Winx Perileri’nin sihirli dünyasını yakından görme fırsatı buldu.

KIZLARA ÖZEL OKÇULUK SETI Genellikle erkeklere hitap eden geliştirilmiş fırlatıcı ya da püskürtücü oyuncakların üreticisi Hasbro, şimdi kızlara özel bir tasarım sunuyor. Kızlar Heartbreaker Bow ile ne kadar cesur ve sportmen olduklarını gösterebilecekler. Bu ürün sayesinde ok ve yay kullanma deneyimi yaşayabilecek olan kızlar, turkuaz ve mor çeşitlerle gelen kutularda, özel

tasarımlı 5 adet Nerf Rebelle adı verilen dartlar da yer alıyor. Ürün Toyzz Shop mağazalarında 59,90 TL fiyatla satılıyor.

İTFAIYECI SAM OYUNCAKLARI GELIYOR Son dönemin en çok izlenen animasyon dizilerinden olan İtfaiyeci Sam, şimdi Türkiye’deki çocuklarla gerçek hayatta da buluşaya hazırlanıyor. Minika Çocuk isimli TV kanalında yayınlanan ve Türkiye’deki çocukları da sevgisini kazanan İtfaiyeci

Sam oyuncakları, Simba Toys etiketi ile raflara gelecek. Hazırlanan oyuncaklar arasında İtfaiyeci Sam ve çeşitli ev ile araba dekorlarından oluşan uzaktan kumandalı oyuncaklar, oyuncak araçlar ve figür oyuncakları yer alacak.

CLEMENTONI’DEN EĞLENCELI DILBILGISI VE MATEMATIK Hem okula yardımcı, hem de eğitici oyunlar da üreten Clementoni, yeni Eğlenceli Dilbilgisi ve Eğlenceli Matematik oyunları ile karşımızda. En az 2, en çok 4 kişi ile oynanan her iki oyun da, kendi alanlarında eğitici ve akıl çalıştırıcı sorular içeriyor. 5 ve 10 yaş arası çocuklara hitap eden oyunlar, kısaca şöyle

8 Kasım-Aralık 2015

oynanıyor: Oyuncular öncelikle renk çarkını çevirirler, rakip oyuncu rakibinin yaş aralığına göre yerden bir kart çeker ve rakibine kartın üzerinde bulunan soruyu sorar. Soruya doğru cevap veren oyuncu çevirdiği çarkta gelen rengin üzerine gider. Parkur üzerinde oyuncu için çeşitli joker ve cezalar yer almaktadır.

LALA LOOPSY KARAKTERLERI BUILD-A-BEAR’DA Çocukların kendi pelüş oyuncaklarını kendi istedikleri gibi yapabildikleri, renklerini, isimlerini, kıyafetlerini seçerek ömür boyu onunla arkadaş olmak için söz verdikleri BuildA-Bear mağazaları, şimdi çocukların çok

sevdiği Lala Loopsy karakterlerini de ürün çeşitlerine kattı. Karakterlerden Peanut Big Top ve Sugar Cookie ile arkadaş olmak isteyen çocuklar, Build-A-Bear mağazalarını ziyaret edebilirTÜRKİYE’DEN HABERLER

REVELL - ADORE OYUNCAK MAKET UÇAK YARIŞMASI

FROZEN IŞILTILI TAÇLAR TASARIM SETI Çocukların çok sevdiği Disney yapımı Frozen’ın ilgi çekici ürünleri arasına bir tane de Clementoni’den geliyor. Kraliçe Elsa’nın kıyafet ve aksesuar renklerine göre tasarlanan

renklerdeki Art&Craft seti Frozen Işıltılı Taçlar adıyla geliyor. Çeşitli taçlar ve saç aksesuarı için gerekli tüm malzemeler kutunun içinde. 6 yaş ve üzeri herkes için.

OYUNCAKLAR.TV GELIYOR Tüketiciye yönelik oyuncak videoları yayını yapacak olan Oyuncaklar.TV sitesi yayın hayatına başlıyor. Daha önce tüketiciye yönelik Toys oyuncak dergisini yayınlayan ve OYDER'in dergisi Toyder'i hazırlamakta olan Risus Bilişim Yayıncılık Ltd.'e ait proje son yıllarda çok izlenen, "unboxing" adıyla anılan kutu açma videoları ile oyuncak inceleme videolarını ziyaretçilerine sunacak. Kendisini bir video sitesi olarak konumlandıran site, dünyada oyuncakta 10 Kasım-Aralık 2015

yaşanan tüm gelişmeleri ve haberleri de video ağırlıklı görsellerle tüketicilere ulaştıracak. Amacı, tüketicilerin satın almadan önce oyuncağın kutusunun içinden neler çıktını göstermek ve mümkün olduğunca fazla görsel ile bilgi vermek olan Oyuncaklar.TV şu anda Beta sürümü ile yayın yapıyor. 2016 yılı başında faaliyetlerine resmen başlayacak olan site, aynı zamanda oyuncak hediyeli yarışmaları ile ziyaretçilerini mutlu edecek.

7’den 77’ye meraklılarını dünya oyuncaklarıyla buluşturan Adore Oyuncak, maket dendiğinde ilk akla gelen dünya markası Revell işbirliğiyle, yeni bir maket uçak yarışması düzenliyor. İlki geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören Revell – Adore Oyuncak Maket Uçak Yarışması, bu sene 27 Kasım tarihinde meraklılarını ikinci kez bir araya getirecek. İlki geçtiğimiz sene gerçekleştirilen ve büyük ilgi gören yarışma, bu yıl 4 ana kategoride düzenlenecek. Pervaneli Uçaklar, Jet Motorlu Uçaklar, Gösteri Uçakları ve Star Wars Modelleri kategorileri altında gerçekleşecek olan yarışmada, her bir kategori için

Gençler (18 yaş altı) ve Yetişkinler (18 yaş üstü) olarak iki farklı yaş grubu yarışacak. 27 Kasım 2015 Cuma günü saat 14:30 18:30 arasında modellerin teslim edilmesiyle değerlendirme sürecinin başlayacağı 2. Revell – Adore Oyuncak Maket Uçak Yarışması’nda kazananlar 28 Kasım’da yapılacak olan değerlendirmenin ardından belli olacak. Yarışmacıların

tamamen kendileri tarafından yapılmış modellerle yarışabilecekleri organizasyonda kazananlar, 29 Kasım 2015 Pazar günü İstanbul Havacılık Müzesi’nde gerçekleştirilecek etkinlikle açıklanacak. Yarışmada her kategorinin birincisi, ikincisi ve üçüncüsü, Adore Oyuncak’tan sürpriz hediyeler kazanacak.

PLASTIMAKE ILE PLASTIK TASARIMINIZI YAPIN Tutyakala.com üzerinden satışa çıkan ve kendi evinizde, kendi yaratıcılığınıza göre plastik tasarımlar yapmanızı sağlayan Plastimake karşınızda. Kullanımı son derece kolay şekil verilebilen ve dakikalar içerisinde güçlü plastik eşyalar yapılmasını sağlayan ürün, herhangi toksik

bir madde içermiyor ve doğada çözünebilir özelliğe sahip. Hazırlamak sadece birkaç dakika sürüyor ve hiçbir özel ekipmana da ihtiyacınız yok. Biraz Plastimake boncuklarından sıcak su dolu kaba dökün. Yaklaşık iki dakika içerisinde beyaz sert plastikten yumuşak saydam bir hale

dönüşecek. Dikkatlice Plastimake’i sıcak sudan çıkarın, biraz soğuması için bekleyin, sonra ellerinizle şekil verin. Yaptığınız şekil hazır olduğunda soğuk su dolu bir kaseye atın ve hızlıca beyaz sert plastiğe tekrar dönüşmesini izleyin. Plastimake’in en iyi yanı ise tekrar tekrar kullanılabilmesidir.TÜRKİYE’DEN HABERLER

ADORE’DEN YENİ 3D PUZZLE’LAR Adore Oyuncak, Ravensburger’in dünyada büyük ilgi gören 3D puzzle’larını Türkiye’ye getirmeye devam ediyor. Puzzle severler artık Eiffel Kulesi’ni 3 boyutlu olarak yeniden inşa edebilecek. Katlanabilir plastik parçaları yapıştırıcı gerektirmeden birleştirerek hazırlayabileceğiniz 3D puzzle’lar, yapı şekillerine göre eğimleri farklılık gösteren özgün parçalara sahip. Eiffel Kulesi, Big Ben Saat Kulesi ve Empire State Binası başta olmak üzere, dünyanın daha pek çok ikon yapısını portföyünde bulunduran Ravensburger’in 3D puzzle’ları, tüm dünyada 2.500.000’u aşkın satış rakamına sahip. Ravensburger’in en sevilen

3D puzzle’larından Eiffel Kulesi, Empire State Binası ve Big Ben Saat Kulesi 74,90 TL, Eiffel Kulesi’nin ve Empire State Binası’nın ışıklı modelleri ise 99,90 TL fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

DORAEMON ÜRÜNLERI GELIYOR Disney Channel’da yayınlanan ve tüm dünya çocuklarının büyük ilgisini kazanan Doraemon, şimdi çeşitli ürünleri ile Türkiye’de yer alıyor. AI Türkiye fiması tarafından lisanslı ürünlerinin temsil edildiği Doraemon, her ne kadar Japon kültürü içerisinde yaratılmış olsa da, çizgi film içeriğinde evrensel değerler yoğun olarak işleniyor. Türk

İŞTE EN ÇOK ARANAN SÜPER KAHRAMANLAR Yandex, ocak ayından bu yana gerçekleştirilmiş arama sonuçları üzerinden en popüler süper kahramanların analizini çıkardı. Listede zirveye Spider-Man yerleşirken, en son Avengers: Age of Ultron filminde gördüğümüz Iron Man ikinci oldu. Bu iki Marvel karakterini ise DC’nin süper kahraman ikonu Superman takip etti. Yandex, 2015’in ocak ayından bu yana yapılan aramalar üzerinden Türkiye’de en çok aranan süper kahramanları listeledi. Son günlerin popüler kahramanı AntMan’in listeye son anda onunculuktan girebildiği

12 Kasım-Aralık 2015

analize göre en çok aranan karakter SpiderMan oldu. Örümcek Adam’ı Iron Man’in takip ettiği listede, Superman üçüncü oldu. 2015’in başından bu yana gerçekleştirilen aramalarda en çok aranan 10 kahramanın 8’i Marvel’den çıkarken, 2’si DC’den geldi. Sıralamanın tamamı şöyle: 1. Spider-Man 2. Iron Man 3. Superman 4. Hulk 5. Batman 6. Thor 7. Captain America 8. Jean Grey 9. Daredevil 10. Ant Man

aile yapısında da çok önemli bir yer tutan yardımlaşma, arkadaşlık, büyüklere saygı, dürüstlük ve sadakat gibi ögeler titizlikle işleniyor. Televizyon yayınının yanı sıra 11 Eylül’de “Stand by Me Doraemon” filmi vizyona girdi. Hedeflenen, her yıl yeni bir sinema fimi ile izleyiciyle buluşmak. 2014’ten bu yana yayınlanmasına

rağmen kanalın en çok izlenen 3 yapımı arasında yer almaktadır. 2000’den fazla bölümü olan Doraemon’un portföyüne her hafta yeni bölümler eklenmektedir. Yapılacak çalışmalar ile çok yakında Doraemon’lu boyama ve hikaye kitapları, Doraemon dergisi ve Doraemon’lu oyuncak, kıyafet ve okul ürünleri de piyasada yer alacak.

PEPEE VE ARKADAŞLARINDAN DUVAR SAATLERI Eğlenceli maceraları ve eğitici içeriğiyle çok izlenen Pepee, renkli duvar saatleriyle de çocuk odalarını süslüyor. Degar güvencesiyle üretilen Pepee duvar saatleri, eğlenceli desenleriyle de çocuk odalarına renk katıyor. Çocuk odalarının şıklığını tamamlayan Pepee duvar saatleri, çocukların zaman kavramını öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Çocuklar; Pepee, Şila ve Maymuş’un fotoğraflarıyla süslenmiş duvar saatleriyle zaman kavramını öğreniyor. Kullanışlı ve sağlıklı hammaddelerden üretilmiş Pepee duvar saatleri, pembe ve mavi renk seçenekleriyle erkek ve kız çocuklarıyla buluşmayı bekliyor.

PLAYSKOOL’DAN “OYNA-TOPLA-TAŞI” SERISI Playskool, yeni serisi “OynaTopla-Taşı” ile bebeklerin gelişimini desteklemeye devam ederken annelere de büyük bir kolaylık sunuyor. Özel tasarımları ile pratik bir şekilde katlanıp toplanabilen oyuncaklar, annelerin çantalarında rahatça taşınabiliyor. Playskool’un yeni serisinde yer alan oyuncaklar bebeklerin renkleri ve şekilleri öğrenmesine, el becerilerini ve el-göz koordinasyonlarını

geliştirmesine, sebep-sonuç ilişkisi kurmalarına yardımcı oluyor. 6 oyuncak seçeneği bulunan “Oyna-Topla-Taşı” serisinde Şekilli Kaplarım, İlk Arkadaşlarım Çarklı Arabam, Şekilli Kedicik, Eğlenceli Garajım ve Maviş Fil bulunuyor.

TÜRKİYE’DEN HABERLER

ABARDEEN ÇOCUK GÜVENLIK SAATI Mobil teknolojinin geliştirilmesinin faydaları saymakla bitmiyor. Pek çok alanda mobil izleme sistemlerinin faydalarını görenler arasında hiç kuşkusuz en önemli kesimlerden birisi de aileler. Gün içerisinde sürekli çocuklarını göz mesafesinde takip edemeyen, onları okula, kreşe emanet eden ya da bir şekilde herhangi bir süreyle uzağında olan aileler için mobil teknolojinin nimetini kullanan bir cihaz da, Abardeen KT01S isimli saat. “Çocuk Güvenlik Saati” ismiyle Morpheus Teknoloji isimli firma tarafından üretilen Abardeen KT01S

kol saatleri, çocuğunuzun yanında değilken bile ondan kolayca haberdar olmanızı sağlıyor. İlk bakışta sınırlandırıcı bir takip sistemi gibi gelse de aslında sağladığı emniyet sayesinde aksine daha özgürleştirici bir ürün olarak algılanabilir Abardeen KT01S. Almanya’da özel laboratuvarlarda ve işin uzmanları tarafından geliştirilen, dolayısıyla çocuklara hiçbir sağlıksal zararı olmadığı, CE gibi uluslararası sertifikalar ile kanıtlanan Abardeen KT01S kol saati, GPS ve GSM ağlarını kullanarak konum takip işlemi yapıyor.

İçerisinde yer alan SIM kartı dolayısıyla bu işlemleri bildiğimiz GSM hattı üzerinden gerçekleştiren Abardeen KT01S için, ebeveynler de kendi akıllı telefonlarına bir uygulama yüklemek durumunda. Yine aynı uygulama ile cihaz üzerine yüklenecek üç farklı telefon numarası, çocukların kolayca arama yapabileceği şekilde hızlı arama modu ile kaydediliyor ve sadece bu üç numaranın aranmasına izin veriliyor. Aynı şekilde, çocuğunuzun cihazını arayabilecek en fazla 10 numara tanımlanabildiği için cep telefonundan çok daha güvenli bir ürün özelliği

sergiliyor. Belirlenen güvenli alanın dışına çıkıldığında ya da saat koldan düştüğünde uyarı da veriliyor. Şarjını tam doldurduğunuzda, kullanılan özelliğe göre 2 ya da 3 gün süresince kullanım sağlıyor. Aynı ortamda iken yakın mesafe takibini Bluetooth ile yapan saatte, internet üzerinden sesli mesajlaşma, SOS acil durum özelliği ile tek tuşla konum gönderme ve adımsayar gibi özellikler de mevcut. Android 2.2 ve üstü sürümler veya iOS ile uyumlu çalışan saatler sarı, mavi, pembe ve yeşil renklere sahip.

WINX CLUB PERILERI ÇOCUK ODALARINDA Küçük kızlar onlara ve birbirinden renkli maceralarına bayılıyor. Winx Club’ın güzel perileri Bloom, Stella, Flora, Miusa ve Tecna VİKO’nun Karre Kids serisi ile şimdi çocukların odalarına geliyor. Evrenin derinliklerinde Magix adında sihirli bir

boyutta, periler ve cadılar birbirleriyle savaşıyor. Periler iyilik için, cadılar kötülük için mücadele ediyor. Sevimli periler Bloom, Stella, Flora, Miusa ve Tecna ya da diğer adıyla Winx Club grubu, sihirli güç ve yeteneklerini kötülüğü yenmek için seferber ediyor. Viko’nun Karre Kids serisi

ile şimdi minik kızlar da bu mücadelenin bir parçası oluyor. Viko’ nun lisanslı ürünü Winx Club’ın sevimli perileri, VİKO Karre Kids priz, komütatör ve elektrik anahtarları ile çocukların odalarına misafir oluyor. Üstelik özel koruma kapaklı ve çocuk koruma özellikli olması ile dikkat çekiyor.

EVRENSEL KALITE OYUNCAK, FUNTASTIC ILE ANLAŞTI Yakın zaman önce Lionel Messi’yle önemli bir anlaşmaya imza atan dünya oyuncak sektörünün öncülerinden Funtastic, Türkiye’de kendine iş ortağı olarak Evrensel Kalite Oyuncak’ı seçti Türkiye oyuncak sektöründeki dağıtımcılardan Evrensel Kalite Oyuncak, Funtastic firmasının ürettiği Leo Messi FootBubbles by Funtastic isimli özel bir oyuncağın Türkiye dağıtım haklarını aldı. Dünya futbolunun en önemli isimlerinden olan, 4 kez FIFA Ballon d’Or ödülüne layık görülen Messi, Leo Messi FootBubbles by Funtastic isimli bu yeni ürün serisinin aynı zamanda reklam yüzü olacak. 16 Kasım-Aralık 2015

Funtastic'in bu merakla beklenen ürünü, normal bir su balonunu ayakla zıplatılabilecek bir balona çeviriyor. İşin sırrı FootBubbles’ın solüsyonu ve Messi Çorapları’nda. Sektörde bir benzeri olmayan bu ürünle ilgili açıklama yapan Evrensel Kalite Oyuncak Genel Müdür’ü Nisso Levent , “Aylar süren planlama ve pazarlık sürecinin sonunda imzalanan bir anlaşma ile Leo Messi bu oyuncak serisinin marka yüzü olup, ürüne ismini vermeyi kabul etti. Bu ürün hem Funtastic hem Evrensel Kalite Oyuncak için oldukça heyecan verici… Funtastic bu anlaşma

ile aynı zamanda dünya oyuncak sektöründe de standartları yükseltti. Dünyanın en yetenekli futbol oyuncusunun desteği Funtastic’a ve Evrensel Kalite Oyuncak’a olağanüstü bir güç verecek. Messi markalı ürünleri pazara sunacak olmaktan müthiş heyecan duyuyoruz.” dedi. Leo Messi ve yönetim ekibi de Leo Messi FootBubbles’ı pazara sunacak olmaktan duydukları heyecanı bir basın açıklaması ile dile getirdi. Bu oyuncak serisi ülkemizde Evrensel Oyuncak tarafından 2015 Ekim/Kasım ayından itibaren satışa sunulmaya başlandı.


CICCIOBELLO’NUN ŞİMDİ DOKTOR ÇANTASI DA VAR!

CICCIOBELLO DOKTOR ÇANTASI VE AKSESUAR SETİ

CICCIOBELLO ÇOK HASTAYIM

© Giochi Preziosi

Yepyeni Cicciobello Doktor Çantası ve Aksesuar Seti ile, minik kızlar için Cicciobello bebeklerini iyileştirmek şimdi çok daha eğlenceli!


ÇOCUK KİTAPLARI

KÜÇÜK PRENS’IN YAZARIYLA TANIŞMAYA NE DERSINIZ? Yıllar boyu çocuklar kadar yetişkinlerin de baş ucu kitabı olan Küçük Prens, Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı! Benim Adım Saint-Exupéry adlı kitap da eş zamanlı olarak okurlarıyla buluşuyor! Bu sayede dünyaca ünlü bu eseri okurken, yazarının da hayatını kendi satırlarıyla okuyabileceksiniz.

Arka kapaktan: Ben dünyayı bir kartalın gözleriyle gördüm ve bu gerçekten büyüleyiciydi. Ama acımasız savaşların içinde de yer aldım ve defalarca ölümle burun buruna geldim. En çok tanınan karakterim olan Küçük Prens ile ortak bir yanımız var. Benim hikâyemi sonuna kadar okursanız bunun ne olduğunu da öğreneceksiniz!”

MIKS, MAKS VE MEKS’IN ÖYKÜSÜ Usta yazar Luis Sepulveda'nın çocuk edebiyatına armağan ettiği Martıya Uçmayı Öğreten Kedi, kısa sürede 12 dile çevrilip dünyada bir milyon okura ulaşmış, çocuk klasikleri arasına girmişti. Yazarın yeni kitabı Miks, Maks ve Meks’in Öyküsü şimdi raflarda! Küçük bir çocuk olan Maks ile kedi Miks’in yolları bir kestane ağacının dallarında kesişir, bir daha da birbirlerinden ayrılmazlar. Bir gün, Miks’in gözleri görmez olur ve artık zamanının tümünü evde geçirmeye başlar. Yalnız olduğu bir gün kapısı

çalınır ve her şey değişir. Miks, beklenmedik küçük misafirine bir isim vererek onun hayattaki en büyük dileğini gerçekleştirir.

Küçük misafiri de gözlerini Miks’e ödünç verir ve Miks artık dünyayı küçümen arkadaşının gözleriyle görmeye başlar. Bu sıradışı dostluk ikisini de çok mutlu eder, çünkü çok iyi biliyorlardır ki, “Gerçek arkadaşlar sahip oldukları en güzel şeyleri paylaşırlar.” Bir insan, bir kedi ve bir fare arasındaki inanılmaz sevgi ve dostluğu, alabildiğine sıcak bir dille anlatan, oğlu Maks ile kedisi Miks’ten esinlenerek aynı adlı karakterlerle kaleme aldığı Sepúlveda’nın bu kitabını çocuklar kadar büyükler de keyifle okuyacak.

PI EJDERHASI Sör Çepçevre'nin Matematik Maceraları ismi verilen yedi kitaplık bu serinin ana karakterleri üç kişilik bir ailenin üyeleri: Bilge şövalye Sör Çepçevre, akıllı eşi Leydi Çap ile zeki, enerjik ve cesur oğulları Yarıçap. Bu aile ve yakınlarının birbirinden heyecanlı maceralarını okurken her birinde hedef alınmış matematik kavramlarını da ilginç bağlamlarıyla

keşfediyoruz. Pi Ejderhası'nda Pi sayısının çemberin ölçüleriyle ilişkisini keşfedebilirsiniz. Sör Çepçevre yanlışlıkla aldığı bir ilaç yüzünden alevler saçan bir ejderhaya dönüşür. Yarıçap babasını eski haline geri getirecek bir ilaç bulur. Ancak bu ilacın etkili olması için ne kadar miktarda verilmesi gerektiğini de hesaplamak zorundadır.

SUYUN HIKÂYESI:YERYÜZÜNDEKI SU KAYNAKLARI Yeryüzündeki su miktarının milyonlarca yıldır aynı olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya günümüzde insanların neredeyse beşte birinin yeterli suya ulaşamadığını? Dünya nüfusunun hızla artması, aşırı su tüketimi ve kirlilik, su kaynaklarını günden güne tehlikeye sokuyor. Suyun Hikâyesi, bizlere suyu korumamız ve gelecekte yaşanabilecek sorunlara

18 Kasım-Aralık 2015

karşı farkındalığımızı artırmamız gerektiğini anlatıyor. Çünkü Dünya’daki bütün canlıların suya ihtiyacı var. Bunun bilincinde olup ona göre yaşamak bizim elimizde. “Suyun Hikâyesi, gezegenimizin tehdit altındaki sularının korunmasına yardımcı olmaya susamış bizler için çok değerli bir kaynaktır. Her yaştan çocuğa uygun, bu güzel

TIMAŞ’TAN SEBZELER VE MEYVELER BOYAMA SETI

resimlenmiş kitap, bütün canlıların en temel ihtiyacına farklı bir bakış açısı sunarken suyun korunması için yapıcı öneriler getiriyor.”

Timaş Yayınları, hem sebze ve meyveler ile ilgili bilgileri çocuklara öğretecek, hem de boyama deneyimi ile onları eğlendirecek bir dizi kitap hazırladı. Sebze ve meyve türlerini çocuklara öğretecek, boyama etkinliğiyle motor becerilerini geliştirecek, yaş

grubuna uygun çizimleriyle eğlendirecek bir boyama kitabı dizisi: “Sebze ve meyveler”. Sebzeleri ve meyveleri doğal olarak yetiştiği mevsimlere göre sınıflandıran dizinin bu kitabında çocuklar sonbaharda yetişen sebze ve meyvelerle tanışacak.ÇOCUK KİTAPLARI

MAKINELER VE İNSANLAR

İLK KÜTÜPHANEM SETI Dünyanın bilinen en eski masal ustası Ezop’un, Fabl türünde yazdığı masallarıyla bütün dünya çocuklarının tanıdığı La Fonten’in, masallarında mutlulukla hüznü ustalıkla harmanlayan dünyaca ünlü masal yazarı Andersen’in, Mesnevî’sinde yer alan içinde derin anlamlar gizli temsili hikâyeciklerden

uyarlanmış masalların bulunduğu Mevlana’nın, Anadolu masallarının sevimli kahramanı Keloğlan’ın dilden dile anlatılan masallarından 10’ar tanesinin bulunduğu “İlk Kütüphanem” seti, 1-2. sınıf öğrencilerinin okuma seviyeleri gözetilerek, pedagojik kriterler doğrultusunda hazırlandı.

İnsan arabayı icat ettiğinde, akciğerlerimizi ve şehirlerimizi boğan hava kirliliğine de neden oldu. Nükleer enerjiyi keşfettiğinde, yüz milyonlarca insan için elektrik üretmeyi başardı, ama binlerce canlının zarar gördüğü felaketleri de yarattı. İnsanın teknik gücü çok arttı. Ancak insan, tarihinde olmadığı kadar fazla, gökyüzünden ve yeryüzünden, denizlerden, nehirlerden, havadan, hayvanlardan, ağaçlardan, çiçeklerden de sorumlu artık. Çocukları erken yaşta felsefeyle tanıştıran ve tüm dünyada her yaştan okurun beğenisini

"Doğadayım" serisinin ikinci kitabında Zelal Özgür Durmuş bize tüm dünyanın "Maymun Manzaraları"nı anlatıyor. Sumatra'dan Madagascar'a, oradan Brezilya'nın Yağmur Ormanları'na yapılan şiirli ve resimli gezintide doğadaki en yakın

20 Kasım-Aralık 2014

akrabalarımızın bazen ilginç, bazen komik, bazense muzip hallerini görüyor; hikâyelerini dinliyoruz. İnsanın Afrika'daki köklerini tanıyoruz. "Doğadayım" Serisi altında Ağaçlar, Kedigiller ve Balıklar kitapları ile devam edecek.

düşünmeye davet eden renkli kitap,Jacques Azam’ın karikatür tadındaki desenleriyle boyutlanıyor.Her yaştan okuru, sorular sormayı ve düşünmeyi gündelik yaşamın bir pratiği haline getirmeye özendiren, eğitimcilerin ve ebeveynlerin ilk okuma önerileri arasındaki dizi, yeni kitaplarıyla zenginleşiyor.

ÇOCUKLAR İÇIN YUNAN MITOLOJISI Olympos Dağı’nın tepesinde, bulutların üzerine kurulmuş bir saray, içinde dünyaya hükmeden tanrılar… Aşağıda ise krallar, canavarlar ve sıradan insanlar… Tanrılar tanrısı Zeus, aile ve sadakat tanrıçası Hera, deniz tanrısı Poseidon, bitki ve toprak tanrıçası Demeter, yeraltı dünyasının tanrısı Hades ve diğer güçlü tanrı ve tanrıçalar… Dünyanın en güçlü erkeği olduğunu herkese

MAYMUN MANZARALARI

kazanan “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin yaratıcısı Brigitte Labbé, Türkçeleşen 28. kitabında insan-doğateknoloji arasındaki etkileşimi tartışmaya açıyor. Makinelerin insan yaşamındaki etkisini yargıya varmadan, örnekler ve sorular eşliğinde irdeleyen kitap, çift yönlü bir bakış açısı sunuyor. Bir yandan makinelerin yaşamımızdaki önemini ve insanı özgürleştirdiğini açıklarken, diğer yandan onu nasıl tutsak kılabildiğini, üstelik doğayı da tahrip edebileceğini hatırlatıyor. Minik filozofları çoklu

kanıtlayan Herakles, Troya Savaşı’nın kahramanı İthaka Kralı Odysseus,

aşkı uğruna ölüler ülkesine gitmeyi bile göze alan Psykhe, tanrı Apollon’un cezasıyla kulakları eşek kulaklarına dönüşen Kral Midas… Tek gözlü devler, uçan atlar, dokuz kafalı ejderhalar, yarı insan yarı hayvan yaratıklar, periler, büyücüler, cadılar… Harika illüstrasyonlar ve geniş bir rehber eşliğinde keyifle okuyacağınız bu kitap, sizi Yunan mitolojisinin muhteşem dünyasıyla tanıştıracak.

ÇOCUKLAR İÇIN 101 NINNI… Ülkenin dört bir köşesinden birbirinden ilginç 396 ninni, 101 bölümde bir araya geldi. Çocuk edebiyatının derleme üstadı Süleyman Bulut, bu kez annelerin beşik türküleriyle, ninnilerle buluşturuyor okuru. Ninniler, beşik türküleridir… Ülkenin dört bir köşesinden annelerin

hiç duymadığımız sesleri, hüzünleri, kızgınlıkları, dertleri, sevinçleri dökülür sözcüklere, müziğe ve bebeklerin yüreğine… Süleyman Bulut araştırdı, derledi… Ülkemizin pek çok il ve ilçesinde, söylenmiş ve söylenmeye devam edilen birbirinden ilginç 396 ninniyi, 101 bölümde bir araya getirdi.DÜNYADAN HABERLER

ÇOCUKLARA ÖZEL LEGO UYUMLU PROTEZLER Lego, klasik oyuncak üretimlerinin yanı sıra sosyal sorumluluk niteliğine sahip çalışmaları ile de dikkat çekiyor. Çeşitli sebeplerle herhangi bir uzvunu kaybetmiş olan çocuklar için hazırlanan bir proje ile Lego uyumlu protezler kullanıma sunuldu. Lego’nun çocuklar tarafından ne kadar ilgi çekici bir oyuncak olduğunu bilen İsveçli bir araştırma görevlisi, bu konuyla ilgili ne

yapılabilir diye düşünerek harekete geçti. Carlos Arturo Torres Tovar isimli, İsveç’te bir üniversitede çalışan araştırma görevlisi, çeşitli uzuvları eksik olan çocukların hem Lego’lar ile oynayabilmesi, hem de özgüvenlerine katkı sağlaması için tüm Lego parçaları ile uyumlu olarak çalışabilen bir protez kol tasarımını ortaya çıkardı. Lego’nun Mindstorms setlerinin tamamıyla uyumlu olarak çalışabilen

ve kolayca değiştirilebilen Lego uyumlu protez kol, sadece Lego oynamak için tasarlanmış değil. Normal bir protez kol ile neredeyse aynı işlevleri olan ancak buna ek olarak çocuklara hitap eden, döndür-tak özelliğine sahip bir de parçası var. Kol içerisine monte edilmiş olan özel tasarım bir motorlu dönüştürücü ile elin orijinal halindeki 3 parmağın yerine istenirse Lego parçası yerleştirilebiliyor.

OGOSPORT’TAN STOP-MOTION KITI OgoSport, OgoBild adı verdiği ve çocukların Ogosports Bild+Animate It kitlerini kullanarak kendi stopmotion filmlerini çekmelerini sağlayan online platformun açılışını yaptı. Üstelik bu kit ile hazırladığı bir stopmotion filmi ile. Geçtiğimiz yıl

OgoSport markası, gerçek yapı oyuncakları ile stop-motion animasyonların çekilmesini sağlayan bu kit ile ödül sahibi de olmuştu. Kutu içerisindeki kılavuzda yer alan yönergeler takip edilerek gerçek objeler ve web kamerası ile stop-motion filmler çekmek mümkün.

RADLEYS’TEN BILIMSEL LEGO LABORATUVARI Dünyada STEM (Science Technology Engineering Mathematics) adıyla kendi kategorisine kavuşan bilimsel oyuncaklar alanındaki girişimler devam ediyor. Laboratuvar ekipmanları üreticisi Radleys adlı firma, çocukları bilimsel oyuncaklara ve bilime teşvik etmek amacıyla tematik Lego setleri hazırladı. Setler iki farklı kategoride hazırlanmış. Level 1, 1-16 yaş arasını kapsarken Level 2

KURIO’DAN GELIŞTIRILMIŞ AILE TABLETI Gelişen teknolojik ürünlerin çocuklar tarafından kullanılmasını en verimli ve en zararsız hale getirmek için üretilen aile tabletlerinde, geliştirilmiş modeller hazırlanmaya devam ediliyor. Yeni 2 in 1 versiyonunu üreten Kurio tableti de bu alanda karşımıza çıkan yeni ve ödüllü bir 22 Kasım-Aralık 2015

ürün. Çocukların internet güvenliğini sağlayarak hem oyun oynamalarını, hem de interneti işlevsel kullanarak ev ödevlerini hazırlamalarını sağlayan cihaz, 32 GB belleğe sahip. İçerisinde Microsoft Office programları ile gelerek yalnızca oyun oynamaya değil ödev ve sorumlulukları

da gerçekleştirmeye yarıyor. Kurio Smart adı verilen tablet, içerisinde ayrıca Minion Rush, Sonic Dash gibi daha birçok uygulamaya sahip. HDMI çıkışının yanı sıra Bluetooth bağlantısı, 8.9 inç kapasitif ekran ve Intel Atom işlemci gibi özellikler de dikkat çekenlerden.

de 16 ve üzerine hitap ediyor. Şirketin çocukları teşvik girişimlerinin bir parçası olarak, firma tarafından çocuklara ve yetişkinlere açık bir yarışma da hazırlandı. Bu setler ile kendi çılgın bilim laboratuvarlarını inşa edip, çılgın bilimciler ve deneylerini tamamlayanlara 150 Pound tutarında Lego indirim çekleri hediye edilecek. 30 Eylül’e kadar e-posta ile katılım alan yarışmanın kazananları 9 Ekim’de açıklandı.DÜNYADAN HABERLER

UNDERGROUND TOYS’TAN YENI SHERLOCK FIGÜRLERI Efsanevi polisiye karakteri Sherlock Holmes’ün en son uyarlaması olan ve Benedict Cumberbatch’in oyunculuğu ile beklentilerin üzerinde bir fenomene dönüşen TV dizisi Sherlock’un figür oyuncakları da özellikle yurt dışında kapış kapış gidiyor. BBC Worldwide ile lisans anlaşması yapan Underground Toys isimli oyuncak firması da Sherlock figürlerini üretmeye başladı. Piyasaya çıkan ilk Sherlock figür seti Cumberbatch’in Sherlock figürünün yanı sıra ünlü dedektifin kemanını, evindeki kafatasını ve cep telefonunu içeriyor. Set, Aralık ayında raflara girecek.

JURASSIC WORLD, PLAYSKOOL HEROES’DA Son yılların en büyük lisans çalışmalarından birine imza atan Jurassic World oyuncakları, şimdi Hasbro’nun Playskool Heroes serisine katıldı. İlk olarak Tyrannosaurus Rex figürü ile karşımıza çıkan seri, basçalıştır mekaniğine sahip. T-Rex’in sırtına bastırdığınızda, gözlerindeki ışıklar yanıyor, ağzını açıyor ve oldukça güçlü bir ses çıkartıyor.

Yanında minik bir insan figürü ile gelen T-Rex’in kafasını bu figüre doğru bastırdığınızda tek hamlede onu yuttuğunu görebilirsiniz. 3 ile 6 yaş arasına hitap eden oyuncak 29,99 Dolar fiyatla satışa çıktı.

ANKI YARIŞ ARABALARI VITES BÜYÜTTÜ Dünyaca ünlü mini yarış arabası ve pistleri üreticisi Anki, yeni Overdrive adını verdiği ürünü ile tam anlamıyla “vites büyüterek” karşımıza çıkıyor. Klasik, mini slot arabaların yer aldığı bu yeni seri, gerek arabalar, gerekse pist itibariyle epey güçlendirilmiş. Hızlı ve inanılmaz manevralara izin veren arabaları, kendi pistinizi 24 Kasım-Aralık 2015

istediğiniz şekilde, ister düz, ister bol rampalı hazırlamanıza izin veren pist parçaları ve akıllı cihazlar ile yönetme imkanının yanı sıra aracınızı sanal ortamda dilediğiniz şekilde kişiselleştirip aynı zamanda bir oyun içerisinde de kullanmanıza izin vermesi ile oldukça özgün bir deneyim ile karşı karşıyayız.

PARROT’TAN SUDA GIDEN DRONE Drone üretimlerinde oldukça özgün ve farklı çok sayıda çeşit sunan markalardan Parrot, şimdi de işi suya kadar götürmek için suda giden mini drone’unu üretti. Parrot Minidrone Hydrofoil adı verilen bu mini drone, üzerinde doksan derece açılır bir pervane takımına sahip. “Drone” olan asıl kısmı burası zaten ve bunun gücü sayesinde alttaki gövde de su içerisinde oldukça kolay, hızlı ve rahat manevralar

yaparak yüzebiliyor. Elbette gövdenin su içindeki ince yatay yüzgeçlerinin alt kısım tasarımının katkısını da göz ardı edemeyiz.

EL YAPIMI MINYATÜR AHŞAP HAYVANLAR Teknoloji, oyuncakları ne kadar geliştirip değiştirse de geleneksel ahşap oyuncakların modası asla geçmiyor. DKL isimli marka, geçtiğimiz süreçte yeni oyuncak serisi olan Anamalz’ı tanıtarak bu duruma bir örnek daha eklemiş oldu. Koleksiyon amaçlı da alınabilen Anamalz

serisi, içerisinde pelüş parçalar da olan ve ilginç tasarımlı karakterleri içeren tamamen el yapımı bir dizi ahşap hayvan figüründen oluşuyor. Seri içerisinde Çiftlik Hayvanları, Deniz Canlıları, Kış Memelileri, Dünya Memelileri, Hayvanat Bahçesi ve Dinozorlar gibi alt kategoriler yer alıyor.

6 mph gücüne kadar çıkan mini drone, iOS veya Android tabanlı cihazlarda Bluetooth üzerinden yönetilebiliyor.DÜNYADAN HABERLER

MEMORY MIX UP YENIDEN Türkiye’de pek bilinmese de Amerika başta olmak üzere pek çok yabancı ülkede nostaljik bir hafıza oyunu olan Memory Mix Up, şimdi Mindware tarafından yeniden üretiliyor. İlk bakışta çocukların görsel hafızalarını geliştirmeyi amaçlıyor gibi görünse de aslında yetişkinlerin da oynayabileceği bir oyun.

KENDI 3 BOYUTLU TASARIMLARINIZI YAPIN Pek çok alanda etkilerini görmeye başladığımız 3D yazıcı teknolojisi, oyuncak alanında da yankı bulmaya yeni ürünlerle devam ediyor. Tech 4 Kids markasının hazırladığı 3D Magic Maker isimli bu ürün, tamamen sizin elinizden çıkan 3 boyutlu tasarımları gerçek birer obje haline getiriyor. Kutu içerisinde özel tasarım kalıpları, özel 3D Magic jeli, bu jel için özel kalemi ve UV ısıtıcısıyla gelen ürün ile, kaleminizi kullanarak kalıplar üzerine özel

jelinizi istediğiniz renkleri seçerek sürüyor ve bu tasarımı ısıtıcı içerisine koyarak kısa

süre içerisinde objenizi elde edebiliyorsunuz. Ürünün fiyatı 39,99 Dolar olarak belirlenmiş.

YEMEK SEVERLER İÇIN KART OYUNU Oyunun adı olan “Chef Showdown”, aynı zamanda televizyonda yayınlanan bir yemek yarışma programı. Hemen hemen aynı amaca sahip olan bu kart oyunu, 6 yaş ve üzerine hitap ediyor. Her oyuncunun elinde 3 tane şef karakteri olan piyonlar, bir deste kart ve her kart üzerinde de bir yemek var. Oyun alanının ortasında ise üç farklı malzemeyi gösteren kartlar yer alıyor. Oyunun amacı ise toplayabildiğiniz kadar kart, yani yemek malzemesi toplamak. 26 Kasım-Aralık 2015

Kum saati başladığında herkes olabildiğince hızlı bir şekilde kendi kartlarını açarak, masa üzerindeki eş kartını kapmaya çalışıyor. Kartınızın eşini bulduğunuzda, elinizdeki üç şef piyonundan birini üzerine koyuyorsunuz ve diğer iki kartınızı yakalamaya çalışıyorsunuz. Sizden başka birisi sizin kartınızı yakalarsa puan kaybetmiş oluyorsunuz. Educational Insights markalı oyunun fiyatı 11-12 Dolar civarında.

Elimizde raket şeklinde bir araç ve farklı görselleri olan 50 yuvarlak kart var. Kartları, arkası dönük bir şekilde olmak üzere, raketin sapındaki gözden aşağı itiyoruz. Raket, aslında kartları içine alan şeffaf bir göz. Arkası dönük olarak koyduğumuz 10 adet kartı, 10 saniyeliğine çevirip rakibimize gösteriyoruz

ve aklına kaydetmesini bekliyoruz. Daha sonra raketi sallayıp kartları karıştırıyor ve içlerinden rastgele bir kartı çıkarıp kalanları yeniden 10 saniye göstererek, hangi kartın çıktığını rakibimizin tahmin etmesini bekliyoruz. 4 oyuncuya kadar oynanabilen Memory Mix Up, 30 Dolar civarında bir fiyata sahip.

CRAYOLA’DAN OYMA TAHTASI Eski adıyla “hakkak”lık, şimdiki adıyla oymacılık sanatının oyuncağa uygulanmış hali olarak niteleyebileceğimiz, Crayola markasının üretimi olan Crayon Carver, detaylandırılmış bir atölye tezgahı sunuyor. Yalnızca Crayola boya kalemlerinin üzerine isminizi ya da istediğiniz harfleri yazabilecek şekilde tasarlanan tezgahta, size verilen ya da zaten elinizde olan kaleminizin ambalajını, özel bir aparatla çıkararak işe başlıyorsunuz. Daha sonra kalemi, tezgah üzerindeki göze

yerleştiriyorsunuz. Seçtiğiniz minik harf kalıplarını, kaleminizin üzerine yerleştiriyor ve yine kutu içerindeki oyma aparatıyla, bu kalıp üzerinden istediğiniz kelimeyi ya da ismi kaleminizin üzerine oyuklar halinde kazıyorsunuz. Ürünün fiyatı 29,99 Dolar civarında.DÜNYADAN HABERLER

PELÜŞ TASARIM SETI PlushCraft isimli markanın, adından da anlaşılacağı gibi, pelüş tasarımlar üretmek için hazırladığı farklı tematik setlerden birisi olan bu kit, duvara monte edilen havlu veya kıyafet askılarını süslemek için tasarlanmış. İçerisinde, resimdeki tasarımı veya benzerlerini yapmanız için gereken tüm kumaş parçaları, çalışma zemini ve özel plastik iğnesi olan kit ile, istediğiniz renkteki kumaş parçalarını seçiyor ve plastik iğne ile ittirerek sağlam bir şekilde zemine iliştirebiliyorsunuz.

PAW PATROL’DAN EVEREST VERSIYONU Minik figürler üreten Paw Patrol, yeni kurtarma hayvanları serisi ile karşımızda. Sınırlı bir edisyon olarak üretilen ve kendisiyle birlikte 8 farklı figüre daha sahip olan Paw Patrol Action Pack Pup serisinin bu versiyonu, Everest adlı

minik köpeği içeriyor. Klasik figürlerin aksine sınırlı da olsa fonksiyonel özelliği olan minik köpeğin sırt çantasının kapağı açılabiliyor. Paw Patrol’ün üretimi 3 yaş ve üzeri için, ölçüleri ise yaklaşık 5x7.5x6 cm olarak belirtilmiş.

STYLE ME UP OJE KURUTUCU Her ne kadar Style Me Up gibi oyuncak sektöründe yer alan bir marka tarafından üretilmiş olsa da oje sürmeyi seven tüm kadınlara hitap eden ve oldukça da önemli olduğunu düşündüğümüz bir ihtiyacı kapatan oje kurutucu, ilk anlamından çok daha fazlasını sunuyor. Çünkü sadece ojenizi kurutup çıkmanız için değil, onlarla benekli ya da kabarcıklı tasarımlar yapmak, iki kat boya sürmek, farklı renkli ojeleri kolayca kullanabilmek gibi çok sayıda işlev için kullanılabiliyor. Kutu içerisinde yer almayan 3 adet kalem pil ile çalışıyor. Light My Style adıyla üretilen ve ışık sıcaklığı ile çalışan ürünün fiyatı ise 22,95 Dolar civarında.

3D MASA OYUNU: HOTEL TYCOON

KENDI KOT BASKINIZI YAPABILIRSINIZ Kız çocuklarına hitap eden tasarım setlerine özgün bir fikir getiren Style Me Up! markası, kendi kot ürünlerine kendi baskılarını yapmak isteyen kızlar için bu ürünü hazırlamış. Özellikle saç bandı veya taçlar için kullanılan ve hem yıkanabilir, hem de kolay dağılmayan özel bir baskı 28 Kasım-Aralık 2015

aracı ile gelen ürün, 8 Dolar civarında bir fiyata sahip. Kot bandı yapma kiti olarak tasarlanan set içerisinde hem tasarımlar yapmanız için kumaş parçaları ve saç bantları, hem de bunların üzerine basmanız için özel pul ve bu pulda kullanacağınız beyaz mürekkep yer alıyor.

Aslında oyun mantığı itibariyle alıştığımız emlak ya da para kazanma oyunlarından pek farkı olmayan oyun, daha çok görselliği ile dikkat çekiyor. Her biri kendi tarzında çok estetik olarak hazırlanmış 3 boyutlu parçaların ve oyun tahtasının yer aldığı Hotel Tycoon isimli oyun, rakiplerin iflas ettirmeyi ve olabildiğince para kazanmayı amaçlıyor. İçerisinde

1 oyun tahtası, 28 bina, 8 dinlenme tesisi, 1 kontrol kulesi, 8 farklı tapu belgesi, 1 hangar, 30 otel girişi, banknotlar, 4 uçak

ve 2 zarın olduğu kutu oyununun fiyatı ise 30 Dolar civarında seyrediyor. Asmodee markası tarafından üretildi.DÜNYADAN HABERLER

GOBBLET GOBBLERS STRATEJI OYUNU Genellikle ciddi ve sıkıcı görünüme sahip olan strateji oyunlarına farklı bir tasarım anlayışı getiren Blue Orange firmasının yeni oyunu Gobblet Gobblers, çok eğlenceli bir deneyim vadediyor. Turuncu ve mavi renkli maskotlar ve her birinden de 3 farklı boy var. Her parçanın kendinden küçük olanı yiyebildiğini söylemeye gerek yok diye düşünüyoruz. Matruşka tarzında hazırlanan her renkteki parça, diğer rengin kendinden küçük parçalarının üzerine çöreklenebiliyor. Klasik

3 taş oyununda olduğu gibi aynı dizi üzerindeki 3 sırayı da kendi rengimizle kaplamak ise oyunun temel amacı. Oyuncuların hızlı düşünmesi, hamlelerce sonrasını planlayarak oynaması gereken bu oyunun fiyatı ise 16 Dolar civarında.

EFSANE YIYECEK LISANSLI PUZZLE OLDU Gibsons isimli oyun şirketi, ilginç bir lisans girişimine imza attı. Puzzle olarak kullanmak için haklarını aldığı lisans ürünü ise, İngiltere’de tüketilen ve sevenlerin gerçekten bayılarak yediği, nefret edenlerin ise asla sevemedikleri Marmite adlı yiyecek. Nostaljik bir niteliği de olan bu yiyecek, Gibsons firması tarafından puzzle ürünlerine resmedilmek üzere alındı.

Yapılan çalışmalar sonucunda ekmeğe sürülen Marmite resimleri 250 ve 500 parçalık puzzle’lar üzerine basıldı.

KENDINDEN DENGELI TEK TEKERLI BISIKLET Özellikle scooter tasarımlarının popüler olmasının ardından, yeni nesil teknolojilerin tekerlekli eğlencelere uygulanması ile yeni deneyimler karşımıza çıkmaya başladı. Tekerlekli araçların en merak edileni ancak kullanımı en zor olanı desek yanlış olmayacak olan tek tekerli bisikletler, bu seferki yeniliğin konusu. Murphy’s Law isimli markanın ürettiği bu yeni nesil tek tekerlekli bisikletler, klasik örneklerinin en büyük sorunu olan denge meselesini kökünden çözüyor. Tasarımındaki mühendislik sayesinde üzerine atlayıp gitmekten başka pek bir şey yapmanıza gerek bırakmayan

bisikletler, kendi kendilerini dengeleyebiliyorlar. Sağlam ve güvenilir malzemeden yapılan ve elektrik enerjisiyle çalışan bisikletler 1000 Dolar civarında fiyat etiketine sahip.

AILELERE ÖZEL GÖRSEL HAFIZA OYUNU Hem çocukların, hem de ailelerin bir arada oynayabileceği bu son derece neşeli oyun, Wonder Forge markası tarafından üretilmiş. Farklı edisyonlara aynı oyun prensibini uygulayan ve bu sefer Disney edisyonuyla karşımıza çıkan oyunun içeriği şöyle: Bir kart üzerinde 4 farklı Disney kahramanının görseli yer alıyor ve bunlarla ilgili bir de soru soruluyor. Sorunun cevabını, elinizde Mickey şeklindeki cevap aracı üzerinde yer alan şıklar ile verip cevap aparatınızı herkesle aynı anda ortaya koyuyorsunuz. Oyun için hazırlanan mobil aplikasyon sayesinde bonus içeriğe de sahip oluyorsunuz. Oyunun fiyatı ise 19 Dolar civarında.

SIRADIŞI BILGI VE MASA OYUNU: iKNOW Oyunun temel mantığını aslında adı açıklıyor: “Ben bilirim” anlamına gelen iKnow, son yılların en ilgi çekici oyunlarından olmakla birlikte yakın yılların da en popülerlerinden olacağa benziyor. 2013 yılında Danimarka Oyun Sektörünün “En İyi Yetişkin Oyunu” ödülünü verdiği oyun, temelde bir bilgi 30 Kasım-Aralık 2015

yarışması. İpuçlarının ve soruların yazılı olduğu kartlar ve dört farklı soru kategorisi var. Oyunda belirli sınırlarda ipuçları da alabiliyorsunuz. Her oyuncu, istediği renkteki piyonu alıyor ve her doğru cevabı için beyaz, her yanlış cevabı için siyah renkli oyun düğmelerini piyonlarına geçiriyor. İstediğiniz zorluk seviyesini seçiyor ve oyun süresince o seviyeden

gelen soruları cevaplıyorsunuz. Tabii seviyeyi artırdıkça kazandığınızda aldığınız puanlar da, kaybedince kaybettikleriniz de daha fazla oluyor. 15 yaş ve üzerine hitap eden oyun 2 ila 6 kişi arasında oynanabiliyor. Tactic Game etiketi taşıyan oyunun fiyatı yaklaşık 27 Dolar. Türkçe sürümünün olup olmayacağı ise henüz belli değil.DÜNYADAN HABERLER

ÇÖZÜNME GÖZLEM KITI Bilimsel gözlem kitleri de, her geçen gün yeni bir çeşidi aralarına katarak çoğalıyor. Bilimsel deneyleri seven çocuklara ve eğitim kurumlarına da hitap eden bu set, Educational Insights tarafından üretilmiş. Maddelerin doğadaki çözünme süreçlerini, saydam

camlar arkasından seyretmeyi mümkün kılan “See-Through Compost Container” isimli ürün, gözlemi daha bilimsel hale getirmek için çözünme ile ısı arasındaki ilişkiyi görebilmek amacıyla termometre, mikro aşamaları daha iyi gözlemlemek için ise

büyüteç gibi aparatlarla geliyor. Üç farklı gözlem odası içeren kit, farklı maddelerin aynı koşullarda ya da aynı maddelerin farklı koşullardaki çözünme süreçlerini de görmemizi sağlıyor. Ürünün fiyatı yaklaşık 21 Dolar civarında.

EDI ILE BÜDÜ DUVARINIZI SÜSLESIN Tüm zamanların en sevilen çocuk yapımlarından Susam Sokağı’nın unutulmaz ikilisi Edi ile Büdü, halen oyuncak ve aksesuar dünyasının ilham kaynakları arasında yer alıyor. Oldukça kaliteli vinil malzemeden hazırlanan Edi ile Büdü çıkartmaları, duvar süsü olarak

EMOJILER ŞIMDI PELÜŞLERDE Duygularımızı sanal aleme taşımamızın birincil yardımcısı olan emojiler (yaygın ismiyle smiley ya da ifadeler), şimdi pelüş oyuncaklarda. Kids Preferred isimli markanın ILuvEmoji ile ortaklaşa yürüttüğü çalışma ile, oyuncaklar üzerinden de olsa emoji’ler gerçek hayata

32 Kasım-Aralık 2015

kazandırıldı. Hazırlanan ürün serileri kapsamında ağlayan, gülen, dil çıkaran, göz kırpan, güneş gözlüklü ya da kalp gözlü pelüşler, üç farklı boyutta üretildi. Küçük ve büyük boylar yuvarlak yastık ya da maskot tarzında tasarlanırken, orta boylu olanların ayakları da var.

düşünülmüş. Tüm kısımları ile toplam 12 parçadan oluşan çıkartmalar, kendiliğinden yapışıyor ve kolayca çıkarılabiliyor. Ölçüleri ise yaklaşık 90 cm ile 35 cm olarak tasarlanmış. RoomMates isimli markanın ürettiği çıkartmaların fiyatı yaklaşık 15 Dolar.

YAPI OYUNCAKLARINA FARKLI BIR YAKLAŞIM Yapbozlar ve yapı oyuncakları denildiğinde akla gelen tasarım konseptleri genelde belli başlı birkaç markaya dair olsa da özgün üretimler de her geçen gün artarak devam ediyor. Pinblock isimli markanın “Pinblock Freestyle” adıyla hazırladığı yapı setlerinin parçaları, en basit tabirle elektrik fişlerini andırıyor. Plastik malzemeli olan, ucundaki iki çubuk ve bu çubukların girerek yapıları oluşturacakları sırtındaki iki delik ile tasarlanan parçalar, özellikle yumuşak hatlarla hazırlanmış

ki üzerine basıldığında can yakmasın. Birleştirildiğinde ve hayal gücüne göre yapılar ortaya çıkarıldığında öne ve arkaya esneyebilen yapısı ile ergonomik

bir kullanım da sunan Pinblock Freestyle, 7 yaş ve üzerine hitap ediyor. İçerisinde 1000 parça olan farklı tematik setlerin her birinde 5’er farklı renk yer alıyor.POPÜLER ÜRÜNLER

POPULAR PRODUCTS

Bright Eyes Pets: Gözleri sevgiyle ışıldıyor! Bu pelüş hayvancıklar gerçekten her özelliği bir arada barındıyor: Dokunmaya, harekete ve ilgiye karşılık veriyor. Geceleri gözleriyle odayı aydınlatıyor, gün içinde çocuğunuzu meşgul edecek ve sorumluluk kazandıracak birçok etkileşimleri var. O kadar sevimliler ki tümünü toplayıp koleksiyon yapmak işten değil.

Bright Eyes Pets: Eyes light up with love! These plush pets are really all-in-one. They respond to touch, motion and care. In the night they light up the room, during the daytime they keep your child busy with lots of interaction and teach responsibility. They’re also so cute they can easily become collectibles. BREEZE bir baykuş; Rosy ve Whiskers birer kedicik. Tiny bir fil, Twinkle köpek yavrusu, Tippy penguin, Chip bir maymun, Rory ise sevimli bir Kaplan. Hepsi de çocuğunuza gece, gündüz mükemmel bir arkadaş olmak için buradalar. Sarılmak için mükemmel boyutları ile hem uyku zamanı, hem de seyahatlerde 25 santimetre boyunda harika birer dost. Bright Eyes Pets, ufaklığınızın iletişim kurabileceği birçok özelliğe sahip. 3 işleve sahip denetleyici kutusu ve sessiz moduyla isterseniz tüm gün kıkırdıyor, isterseniz geceleri karanlığı aydınlatıyor ya da uslu uslu oturuyorlar. Her model dokunmaya duyarlı. Çocuğunuz tarafından okşanmaya başladığı anda gözleri açılıyor. Uyandırmak için kafasını sevmek yeterli. Çenesini gıdıkladığınızda kıkır kıkır gülüyor, uyku zamanı geldiğinde sırtına dokunmanız yeterli. Her birinin favori bir cümlesi ve çocuğunuzun keşfedeceği bir şanslı simgesi var. Yatak vakti ışıklar söndüğünde sevimli hayvancığınız gözlerini açıp odayı yumuşak bir ışıkla aydınlatıyor, ama birkaç dakika içinde onun da gözleri yavaş yavaş kapanıyor. Çocuğunuz odanın içini görmek isterse hafifçe sıkıştırması yeterli; gözler bir anda fal taşı gibi açılıyor. Geceleri sessiz olmasını isterseniz, aynı zamanda 3 adet AAA pilini ve diğer oyun modlarını da sakladığı gizli cebinde 34 Kasım-Aralık 2015

Uyku zamanı ışıklar söndüğünde sevimli hayvancığınız gözlerini açıp odayı yumuşak bir ışıkla aydınlatıyor.

When it is bedtime and the lights go out, your pet’s eyes will open and light up the room, turning into a mild nightlight.

BREEZE is an owl, Rosy and Whiskers are kitties, Tiny is an elephant, Twinkle is a puppy, Tippy is a penguin, Chip is a monkey and Rory is a tiger. These guys are here to be the perfect friend for your child night and day. In perfect size to be hugged, they also double as a 10-inch-tall travel companion and bedtime fun. Bright Eyes Pets have several responses to interact with your child. They come with a controller to enable three play modes and a mute switch, so they can either keep giggling all day or light up the room with their eyes, or just behave. All the pets are sensitive to touch; as soon as your child starts to pet, the eyes will light up. A petting on the head will wake it up; tickling its chin will make it giggle. When it’s time to sleep, a nice petting on the back will do. Each of the pets have their own name, favorite phrase and a lucky icon which your child will discover. When it is bedtime and the lights go out, your pet’s eyes will open and light up the room, turning into a mild nightlight. Yet it does go to sleep slowly in a couple of minutes. If your child wants to see the room, a squeeze will open its eyes in an instant. If you want it to keep silent at night, just reach to the mute button in its hidden pouch where it also keeps three AAA batteries and different modes. There’s a “try me” mode


POPÜLER ÜRÜNLER

POPULAR PRODUCTS Sarılmak için mükemmel boyutları ile hem uyku zamanı, hem de seyahatlerde her biri 25 santimetre boyunda harika birer dost. In perfect size to be hugged, they also double as a 10-inchtall travel companion and bedtime fun.

Bright Eyes Pets ile uyku zamanı artık tedirginlik içinde geçmeyecek. Ayrıca her birinin şanslı simgesi var. With Bright Eyes Pets, bedtime is no longer scary. What’s more, they each carry a secret lucky icon for your child to discover.

sessiz modunu bulabilirsiniz. Denetleyici kutusu üzerinde bir “beni dene” modu var. Bu durumda iken ışıkları söndürdüğünüzde, gözlerini kapattığınızda ya da karşısında elinizi salladığınızda tepki veriyor. “Play” modunda ise gözlerini kırpıyor, gülüyor, konuşuyor, mırlıyor, hatta horluyorlar. Bright Eyes Pets ile uyku zamanı artık tedirginlik içinde geçmeyecek. Gün içinde ise bu kez çocuğunuz ona sahip çıkacak, oynayacak ve şevkatle sorumuluk duygusu geliştirebilecek. Bright Eyed Pets, ABD’nin Minnesota eyaletinde, Plymouth menşeli bir firma olan Blip Toys tarafından üretiliyor. Şirket oyuncak bebekler, koleksiyon ürünleri, peluş oyuncaklar, aktivite, aksiyon ve dış mekan oyuncakları üreten Blip Toys popüler çocuk markaları Disney Princess Palace Pets, Yummy Nummies, Hello Kitty, Amazimals® Zoom-O™ gibi isimlerin üretimini yapıyor.

where your pet responds when you turn out the lights, wave your hand in front of it or cover its eyes. In Play mode, they blink, snore, giggle, purr, coo and say their own phrases. With Bright Eyes Pets, bedtime is no longer scary; and in the day it’s now your child’s turn to take care and learn responsibility in compassion. Bright Eyed Pets are a collection from Blip Toys, a Plymouth, Minnesota based company which produces dolls, collectibles, plushes, activity, outdoor and action toys. Their product lines include Disney Princess Palace Pets, Yummy Nummies, Bright Eyes Pets, Hello Kitty, Amazimals® Zoom-O™ and a range of products based on popular children’s entertainment brands. Hepsi o kadar sevimli ki teker teker toplayıp koleksiyon yapabilirsiniz. They’re also so cute they can easily become collectibles. 35 Kasım-Aralık 2015


POPÜLER ÜRÜNLER

POPULAR PRODUCTS

Hexbug VEX IQ Robot Tasarım Kiti Araç gerektirmeyen robot tasarım platformu VEX IQ serisinden programlanabilir, kişiselleştirilmiş robotlar için yeni bir STEM ürünü.

Hexbug WEX IQ Robotics Construction Kit Yet another STEM learning product for custom built, programmable robots from WEX IQ, the tool-free robotics assembly platform. HEXBUG’DAN çıkan Robotics Construction Kit, yeni başlayanların VEX IQ temellerini kolaylıkla kavrayabilmeleri ve bir robotu tüm işlevleriyle en baştan yaratabilmeleri için tasarlanmış. Kutu içinden çıkan robot beyin, kullanılacak sensör ve motorları otomatik olarak tanıyıp yapılandırılmasını sağlayan 12 giriş-çıkışa sahip. Ayrıca 750’den fazla parça, tümleşik dönme sensörüne sahip 4 adet akıllı motor, bir renk sensörü, çarpışmayı algılayan bir tampon sensörü, dokunmaya duyarlı bir LED sensörü, 2.4GHz frekansında (ABD’de 900MHz) iletişim kuran, konsol tipi bir uzaktan kumanda ve şarj edilebilir Li-Ion pil mevcut. Robotu birleştirmek için gereken kılavuzun yanında yazılım olarak iki seçenek mevcut: Modkit for VEX platformu için Modkit veya

THE ROBOTICS Construction Kit from Hexbug allows the early learners to get the gist of the concept of VEX IQ basics and helps to build a fully functional robot from scratch. The kit is packed with a robot brain supporting 12 selfconfiguring in-out ports for sensors and motors, 750 plus pieces, 4 smart motors with built-in rotational sensors, a color sensor, a bumper switch sensor, a touch LED sensor, a remote controller communicating at 2.4GHz (900MHz for US), and a rechargeable Li-Ion battery. On the software side you have two options; Modkit for VEX or ROBOTC To power up your robot you’ll need 6x AA batteries. This kit and all other VEX IQ products comply with CPSIA (Consumer Products Safety Improvement Act) so they’re completely safe for children over 3 years old.

HEXBUG, yapı oyuncaklarına mekanik bir bakış açısı getiriyor.

HEXBUG brings a mechanic perspective to construction toys.

ROBOTC, robot bilimi için “doğal programlama dili” olarak tanımlanıyor. ROBOTC is considered as a “natural programming language” for robotics.

VEX robotları farklı amaçlar için sınırsız şekillerde tasarlanıp modifiye edilebiliyorlar. VEX robots can be designed or transformed for specific purposes in limitless forms.

36 Kasım-Aralık 2015


POPÜLER ÜRÜNLER

POPULAR PRODUCTS Robot beyin, bağlanan cihazları ve işlevlerini otomatik olarak tanıyan 12 giriş-çıkışa sahip. XThe robot brain has 12 input-output ports which automatically detect the functions of parts that are connected to it.

VEX IQ resmi kaynaklarının yanında yazılım ve yapım desteği için 3.parti referanslar da mevcut. Quey, VEX IQ şirketinin STEM eğitiminde robotik uygulamalarını temsil eden maskotu. In addition to the official VEX IQ resources, there are third party references for software and assembly support. Quey is the mascot of VEX IQ. He represents the company’s applications of robotics in STEM learning.

Hexbug ve VEX Robotics, aynı zamanda sunucu ve verimerkezi çözümleri de sunan Innovation First International şirketinin yan kuruluşları. Hexbug and VEX Robotics are subsidiaries of Innovation First International, which also specializes in datacenter and server solutions.

The VEX IQ Curriculum, as the company defines, targets the growing societal need to enhance science, technology, engineering, and mathematics (STEM) instruction in classrooms and beyond, there is a call for integrated learning programs that allow teachers to engage students meaningfully in STEM, especially at the elementary and middle school levels. With that in mind, we have developed the VEX IQ Curriculum as a companion to the VEX IQ platform for elementary and middle school students. The curriculum offers twelve flexible units of instruction that can be used in sequence, in chunks, or as standalone lessons. VEX IQ supports students, casual builders and learners with a vast forum of users ranging from newbies to pros. A communitydesigned CAD software is also available (SnapCAD) so you can build your virtual robot on your computer and bring the file to the classroom the next day. The CAD files are also compatible with common formats and you can print lost or custom pieces on your 3D printer. Otherwise you can purchase the connections, sensors, batteries and other parts in kits or separately at the company website. In parallel to building and

“robotlar için doğal lisan” olarak tanımlanan ROBOTC programlama dili. Robotu çalıştırmak için ayrıca 6 adet AA pil satın almanız gerekiyor. Robotics Construction Kit ve tüm diğer VEX ürünleri, CPSIA (Amerikan Tüketici Ürünleri Güvenliğini Geliştirme Kanunu) ile tam uyumlu; bu nedenle 3 yaşından itibaren çocuklar için güvenli. VEX IQ müfredatı ise, şirketin tanımıyla hem okullarda, hem de genel olarak toplumda STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) eğitiminin gelişme ihtiyacına yöneliyor. Öğretmenlerin öğrencileri özellikle ilk ve orta okullarda STEM alanlarına yöneltebilmeleri için entegre bir eğitim programına olan ihtiyaçla firma, ilk ve orta dereceli okullar için VEX IQ platformuna destek olacak bir müfredat oluşturdu. Bu müfredat, istenirse ayrı ayrı, istenirse birbirini takip ederek öğretilebilecek 12 üniteden oluşuyor. VEX IQ platformu öğrencilere olduğu kadar, robotlarla hobi olarak ilgilenen amatörden profesyonele kadar her seviyede kullanıcıya destek veriyor. Topluluk tarafından geliştirilmiş CAD yazılımı SnapCAD ile robotunuzu sanal olarak tasarlayabiliyor,

VEX IQ platformu, ilk okuldan liseye kadar her seviyede öğrenci grupları için ekiplerin, tasarımcıların ve robotların yeteneklerini sergileyen uluslararası turnuvalar da düzenliyor. The VEX IQ platform has international tournaments for children at different grades from elementary to high school to exhibit the skills of robots, designers and teams.

learning, the VEX IQ platform has international tournaments for children at different levels from elementary to high school, where the robots, with and without their drivers, challenge opponent teams in various arenas and games that exhibit their functionality and their builders’ programming skills. The matches often involve removing&carrying balls or blocks around an arena against time and opponents, even basket scores. VEX IQ line is the latest from VEX Robotics, along with other ranges like VEX EDR and VEX PRO. Like Hexbug, Vex Robotics is also a subsidiary of Innovation First International, a company focusing on robotics and unmanned mobile robots, apart from a division that delivers server and datacenter solutions.

ertesi gün sınıfa bir dosya olarak getirebiliyorsunuz. CAD dosyaları hemen tüm 3D dosya formatları ile uyumlu olduğundan kayıp ya da özel parçaları 3D yazıcınızla da üretebiliyorsunuz; ya da isterseniz firmanın web sitesinden kit halinde veya ayrı ayrı satın alabiliyorsunuz. Eğitim ve robot yapımına paralel olarak VEX IQ platformu, ilk okuldan liseye kadar her seviyede öğrenci grupları için uluslararası turnuvalar da düzenliyor. Bu turnuvalarda robotlar hem sürücüleri ile, hem de tek başlarına, diğer takımlara karşı mücadele ederek işlevlerini ve tasarımcılarının programlama yeteneklerini sergiliyorlar. Maçlarda top veya küpleri bir arena içinde rakibe ve zamana karşı taşımak/hareket ettirmek, hatta basket atmak gerekebiliyor. VEX IQ serisi, VEX Robotics firmasının EDR ve PRO serilerine eklenen en yeni üyesi. Aynı Hexbug gibi Vex Robotics de, insansız mobil robotların yanında sunucu ve verimerkezi çözümleri sunan Innovation First International şirketinin yan kuruluşlarından biri. 37 Kasım-Aralık 2015


POPÜLER ÜRÜNLER

Kendinden Dengeli Akıllı Scooter Kontrol çabasından ve direksiyondan sıkılanlara üst düzey bir deneyim vadeden Mini Akıllı Scooter, elektrikle çalışıyor ve kendi kendini dengede tutabiliyor. POST-MODERN mühendislik tasarımlarına sahip, elektrikli ve akıllı araçlar ilginizi çekiyorsa ya da sadece daha sıra dışı bir scooter deneyimi yaşamak istiyorsanız, bu ürün size de hitap edebilir. Farklı versiyonlar ve tasarımlara sahip yeni nesil scooter’ların arasında oldukça özgün bir yere sahip olan Mini Akıllı Elektrikli Scooter, Out Top isimli markanın etiketini taşıyor. Denge İçin Çabalamayın Klasik scooter tasarımındaki denge çabasını tamamen ortadan kaldıran Akıllı Scooter, bunun için ilk önce direksiyondan tamamen vazgeçmiş bir tasarım. Hız kazanması için ekstra bir güce gerek kalmadan kendi elektrikli motorundan güç alan scooter, denge için de bir çaba gerektirmiyor. Sağlam ve ince işçilik ile hazırlanan ve harekete geçmek için sizin üzerine çıkarak yönetmenizi bekleyen Mini Akıllı Scooter’ın kendinden dengeli olması ile size sadece üzerinde yol almak kalıyor. Aynı şekilde, ağırlığa duyarlı hassas tasarımı sayesinde sağa sola dönüşler ya da yer değiştirmeler için de sizin ayaklarınızla hafifçe yön vermeniz yeterli oluyor.

birlikte gelen 500 W’lık güç ile saatte 15 km hıza kadar çıkabilen araç, sonradan istenirse tercih edilebilecek 1000W’lık ek güç ise 20 km hıza kadar çıkma kapasitesine sahip. -10 ila 40 santigrat derece arasında kullanıma uygun olsa da 10 ila 30 derece arasında kullanımı öneriliyor. Scooter’ın ölçüleri 584x186x178 mm olarak tanımlanmış ve toplamda 110 kilograma kadar ağırlık kapasitesi var. Şarjı yüzde 10’dan aşağı düştüğünde yavaşlamaya başlıyor ve tamamen bittiğinde de duruyor.

Gücünü Elektrikten Alıyor Mini Akıllı Scooter’ı çalıştırmak için şarj etmeniz gerekiyor. Şarj aparatları ve batarya da kutu içerisinde yer alıyor. Yaklaşık yarım saatte yüzde 80’i dolan batarya, 1-2 saat arası bir şarj süresinde tamamen dolabiliyor. 110-240 V ve 50-60 HZ şarj voltajı gerektiren araç, kutu içerisinde lityum bataryası ile geliyor. Kutuda

Havalı Tasarım Piyasaya altın, beyaz, mavi, kırmızı ve siyah renkler ile sürülmüş olan Mini Akıllı Scooter’ı kolayca taşımak için ekstra satın alınan çantalarını da kullanabiliyorsunuz. Tüm renklerde, ön panelin altında yer alan çift taraflı parlak LED ışıklar, tasarıma robotik ve havalı bir görüntü vermiş. Üstelik istediğinizde kapatarak

38 Kasım-Aralık 2015

2015'te belki uçan kaykaya erişiminiz mümkün olmayabilir, ancak Mini Akıllı Scooter da sizi "uçurabilir".

pilden tasarruf edebiliyoruz. Metal alaşımı kullanılan malzemesi hem sağlam, hem de renkleri itibariyle oldukça parlak ve canlı bir görünüm ortaya koyuyor. Aracın yurt dışı piyasasındaki ortalama fiyatı ise 450 Dolar civarında.

Yarım saatlik şarjla yüzde 80’e kadar dolum sağlayan araç, 1-2 saatlik şarjla tam doluma ulaşabiliyor.

Şarjı yüzde 10’dan aşağı düştüğünde yavaşlıyor, tamamen bittiğinde ise duruyor.


POPÜLER ÜRÜNLER

Akrobatik Scooter Deneyimi: YFliker Lift Güçlü bir mühendislik eseri olan çift pedallı, üç tekerlekli scooter tasarımı YFliker Lift, hem güvenli hem de eğlenceli bir sürüş deneyimi sunuyor. TEKERLEKLI eğlenceler, birkaç yıl önce büyük ilgi görmeye başlayan scooter’lar ile taze kan kazandı desek yanlış olmaz. Klasik bisikletler, patenler ya da kaykayların yanına özgün bir tasarım olarak eklenen scooter’lar, şimdi yeni mühendislik fikirleri ile daha da güçlendiriliyor. Bu alanda üretim yapan ve dünyaca tanınan markalardan olan Yvolution tarafından tasarlanan YFliker Lift adlı ürün de benzerlerinin birkaç adım ilerisinde bir deneyim vadediyor. Hem Akrobatik, Hem Güvenli Akrobatik kelimesinin altını çizelim: Özellikle akrobasi için tasarlanmış bir scooter değil YFliker Lift. Aksine; aslında en riskli manevralarda bile dengeli ve güvenli bir sürüş sunuyor. Bunu sağlamak için YFliker Lift, çift pedal ve önde tek, arkada üç tekerlek ile güçlendirilmiş. Daha eğlenceli ve seri manevralar için arkadaki tekerleklerin hemen arkalarına küçük ve 360 derece dönen birer küçük tekerlek de eklenmiş. Dengenin garanti altına alınması, mühendislik itibariyle sadece üç tekerlek konularak bitmiyor. Öndeki tek tekerleğin arkasına V şeklinde yerleştirilen çift tekerleklerin, sürücünün iki ayağının altında olması işin asıl püf noktası. Çünkü istendiğinde ayaklara ağırlık verilerek hız düşürülebiliyor, ya da ön tekerlek kaldırılarak artistik olduğu kadar güvenli bir sürüş de sağlanabiliyor. Scooter’lar, yere yakın oldukları için durdurulması kolay araçlardır. Ancak durmak için alınan tek önlem elbette bu değil; YFliker Lift’in ön

tekerleğine bağlı bir de freni var. İstediğinizde bu freni sıkarak durabilir, isterseniz yine freni sıktıktan sonra arka tekerlekler üzerinde 360 derece dönerek havalı bir gösteri ortaya koyabilirsiniz. Üç Tekerlek Sadece Güvenlik İçin Değil Mutlaka üç tekerlekli bir scooter tasarlamak, özellikle küçük yaştaki sürücülerin güvenliğini artırmak için düşünülmüştür. Ancak çift tekerleğin seçilmesi ve bunların oransal olarak birbirleriyle mesafeleri, aynı zamanda eğlenceli bir sürüş de sunuyor. Bu güvenli duruş sayesinde sağa ve sola zigzaglar çizilebiliyor, tümsekler ve kasislerden kolay ve hızlı geçilebiliyor, yükseldikten sonra yere inişler kolaylaşıyor, direksiyonun bağlı olduğu ön gidon güvenle kaldırılabiliyor. En eğlenceli özellik ise, arka tekerleklerin yanına eklenen ve hem kendileri 360 derece dönen, hem de sizin 360 derecelik manevralar yapmanızı sağlayan minik tekerlekler. Yine de bu tür hareketlerin, belli bir yaş ve deneyim üzerindekiler için önerildiğini hatırlatmakta fayda var. 7 yaş ve üzeri için uygun olan YFliker Lift, farklı seviyelerdeki versiyonlara sahip. Kırmızı ve siyah renk ile hazırlanan bu yazıdaki F3 modelinin fiyatı ise ortalama 200 Dolar olarak belirlenmiş.

Simetrik bir mühendislik ile tasarlanan YFliker Lift'in güvenlik için düşünülmüş tüm parçaları akrobatik bir sürüş de sunuyor.

Akrobatik hareketler yapmaya, açık ve güvenli bir yolda zigzaglar çizerek gitmeye uygun olan YFliker, ön tekerleğindeki freniyle de güvenilirlik sunuyor.

YFliker sadece üç tekerlekle değil, en arkadaki 2 küçük tekerlekle daha hem güvenli, hem de eğlence dozu artırılmış bir ürün.

39 Kasım-Aralık 2015


ÖZEL KONU: BATMAN VE SUPERMAN: ADALETİN ŞAFAĞI

BATMAN VE SUPERMAN NEDEN SAVAŞIYOR? Beyaz perdede daima iyi kahramanlar olarak seyrettiğimiz Superman ve Batman, yeni filmde iki düşman gibi savaşıyorlar. Eski çizgi roman okurlarına tanıdık gelse de sinema izleyicisi için yeni sayılabilecek bu durumun detaylarını inceledik. Yasin İlgün, mmadyb@gmail.com

40 Kasım-Aralık 2015


ÖZEL KONU: BATMAN VE SUPERMAN: ADALETİN ŞAFAĞI

Batman ve Superman beyaz perdede ilk defa karşı karşıya gelecek. Bu filmle birlikte Justice League'in ilk adımları atılacak

41 Kasım-Aralık 2015


ÖZEL KONU: BATMAN VE SUPERMAN DC COMICS, sinema uyarlamalarında piyasadaki en büyük rakibi Marvel'ın bir hayli gerisinde kaldı ya da kalmıştı diyelim. Zira bir süre önce hem "Batman v Superman: Dawn of Justice" hem de “Suicide Squad”ın yeni fragmanları çıktı. Bu fragmanların ardından da çizgi romanseverlerin en büyük eleştirilerinden biri olan Ben Affleck'in Batman'i oynayacak olması, aynı gün içerisinde "Affleck'in Batman'i beyaz perdedeki en iyisi olacak" argümanına dönüştü. O kısacık videoda bile şu ana kadarki en harika Batman uyarlamasını göreceğimize inandı potansiyel seyirci... Bir diğer ağır eleştiri de Batman'in en önemli düşmanı Joker'i oynayacak olan Jared Leto üzerinde yoğunlaşmaktaydı, ancak Suicide Squad'ın fragmanında gördüğümüz Joker, önemli bir kitlenin fikrini değiştirdi. DC'den umudu kesen çizgi romanseverler ise şimdi her zamankinden enerji dolu bir şekilde internet forumlarında, Reddit gibi popüler

sitelerde gelecek filmlerin ne kadar harika olacağını ve DC'nin, Marvel'ın tahtına oturacağını konuşuyor. Tabii ki takım tutar gibi yayıncı destekleyen fanatikler her zaman var ve “DC vs Marvel” muhtemelen kolay kolay bitmeyecek bir kıyaslama olmaya devam edecek. Ancak şimdilik genel kanı bu. Bu eleştirilerden bahsetme sebebim, umutsuzluğun yerini büyük bir heyecana bırakması tabii. Çünkü artık insanlar DC'nin yeni çıkacak filmlerinde asıl odaklanmaları gereken şeyleri görebiliyorlar; Batman ve Superman gibi en bilindik kahramanlar neden birbirlerinin boğazına sarılacaklar? Artık konuşulan konu bu, zaten en başından olması gereken de buydu, fakat şüpheli oyuncu seçimleri ve DC'nin beyaz perdedeki kara geçmişi düşünülünce uzun bir süre filmin konusu hariç her şeyin tartışılmasını mantıklı buluyorum. İlk olarak altını çizmek istediğim ve kafa karışıklıklarını baştan gidermek istediğim

Batman'in ve Superman'in karakteristik özellikleri yönetmen ve senaristlere bağlı olacak. Yani burada kendi kahramanlarını bize empoze edecekler. Herny Cavill'ın Superman'inin fiziken de üstün duruşu oldukça önemli bir detay. Cavill ve Affleck karakterleri için biçilmiş kaftanlar.

42 Kasım-Aralık 2015

Batman v Superman Dawn of Justice filminin resmi logosunda da iki kahramanın dövüşünü temsil eden minik detaylar var. Batman'in logosunun daha büyük olması ve Superman'in logosunu kapsaması da bir mesaj.

birkaç küçük açıklama var. Çizgi romanlarda alternatif evrenler, aynı karakterlerin başka dünyalarda, gezegenlerde, evrenlerde ve hatta başka zamanlarda farklı versiyonları var. DC'nin çizgi roman dünyasında bir dönem 52 evren bulunuyordu, hatta hala bulunuyor ancak burada detaya girersek bir daha çıkamayız. Bu evrenlerin her birinde de farklı bir Batman var, farklı bir Superman var. Bir evrende Superman çok iyi niyetli bir canlıyken bir diğerinde diktatör olabiliyor, başka bir evrende ise yolu hiç dünyamıza bile düşmemiş. İşte DC'nin yarattığı bu sinematik bütünlük de bildiğimiz tüm evrenlerin dışında, tamamen kendi "sinematik evreninde" geçiyor. Bu ismi ilk Marvel kullandıysa da çizgi roman uyarlamalarının arasında kendinizi bulduğunuz an, bu iki

kelimeye kulağınızı alıştırsanız iyi olur. Üstte verdiğim bilgiden yola çıkarak filmlerin geçtiği evrendeki Batman'in ve Superman'in karakteristik özellikleri yönetmen ve senaristlere bağlı olacak. Yani burada kendi kahramanlarını bize empoze edecekler ve uzun bir süre bu karakterleri beyaz perdede bu şekilde göreceğiz. Haliyle birbirlerinin yakın dostu olan Batman ve Superman'i birbirleriyle dövüşürken görmek normal karşılayacağımız bir şey olmalı. Superman ve Batman ise çizgi romanlarda pek çok farklı sebepten, defalarca karşı karşıya geldiler. Yeri geldi Batman'in, yeri geldi Superman'in beyni yıkandı; zaman oldu, fikir ayrılıkları yaşadılar. Veya başka evrenlere gittiler ve kötü versiyonlarıylaÖZEL KONU: BATMAN VE SUPERMAN: ADALETİN ŞAFAĞI

Batman'in her konuda olduğu gibi gözdağı vermede de en iyisi olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

savaşmak zorunda kaldılar. Filmde bu ikiliyi karşı karşıya getirecek sebepler aslında fragmanda detaylı olarak gözüküyor. Öncelikle Superman'in bu dünyadan olmayışı, gökyüzünden inen bir melek, hatta bir tanrı gibi oluşu insanlık adına büyük bir sıkıntı. Bu yarı-tanrı diyebileceğimiz kahramanın en az kendisi kadar güçlü düşmanları ile onlara nazaran kırılgan yapıda olan biz insanların yaşadığı yerlerde dövüşüyor olması büyük sıkıntı. Çünkü “Man of Steel” filminde gözümüze sokuldu bu detay, binlerce masum insan Superman'in kendi gezegeninden gelen askerlerle yaptığı kavgada hayatını kaybetti. Daha da önemlisi Superman'in bu büyük dövüşleri sırasında Wayne Tower (Bruce Wayne'in iş merkezlerinden biri) büyük hasar alarak yıkılmış ve Batman'imizin gözünün önünde pek çok değer verdiği, en azından çoğunu ismen ve cismen tanıdığı

44 Kasım-Aralık 2015

insanlar, Superman yüzünden hayatını kaybetti. Sağ kalanların belki de hayatları mahvoldu... Üstelik anladığımız kadarıyla Superman, gittikçe tiranlaşan ve kendisine tapan fanatikleri olan bir karaktere dönüşüyor. İyi niyetle çıktığı bu yolda güçle birlikte kötüye doğru bir dönüşüm geçiriyor. Kal-El karşısında hiçbir devletin, hiçbir gücün duramayacağının farkında olan Bruce Wayne ise ipi eline alıp Batman olma kararını verecek gibi duruyor. Batman'in hiçbir süper gücü olmaması, bizimle aynı et ve kemikten olması ise insanları bu tanrısal varlığa karşı temsil edecek şampiyon konumuna getiriyor. Burada da sanırım en ideal benzetme Davut ve Golyat (David and Goliath) hikayesi olacaktır. Bazılarınızın "Ama o Batman" diyen seslerini duyar gibiyim. Veyahut Batman'e empati yapmanın imkansızlığından dem vuracak olanlar vardır belki,

Superman'in heykeline kırmızı boya ile yazılan Sahte Tanrı aslında bize fazlasıyla ipucu veriyor

haklısınız da ancak dediğim gibi bu hikayedeki Batman ve Superman bizim tanıdığımız karakterler değiller. Batman, insani duygularını dışa vurmakta o kadar da zorlanmayacaktır. Superman'in kötü adam olarak resmedilmesi de yine izleyici olarak bizi Batman'in tarafına itecek gibi gözüküyor. İki kahramanı karşı karşıya getiren sebepler haliyle pek de masum değil. Pek çok insanın ölümü, büyük yıkımlar, Superman'in insanlarda yarattığı dev hayal kırıklığı ve "Sahte Tanrı" imajı, tiranlaşan ve durdurulması imkansız gözüken "kötü" bir adam... Beyin yıkaması ya da fikir ayrılıkları gibi hafif nedenlerden çok uzak ve karanlık bir hikaye izleyeceğiz, orası bence artık kesin. Üstelik ne Wayne ne de Kent, genç yaşlardan beri tanıdık değil, çoğu evrende bu ikili kahramanlık kariyerine üç aşağı beş yukarı aynı dönemlerde başlar ve bir noktadan sonra dost olurlar, ancak bu sefer yaşını başını almış ve sonradan Batman olma kararı almış bir Bruce Wayne karşımızda olacak. Bu da birbirlerine karşı

varları ve yoklarıyla savaşacakları anlamına gelebilir. En azından Batman'in tüm kozlarını oynayacağından emin olabiliriz. Superman ise muhtemelen alttan alan ve bir yerlerde büyük hatalar yaptığını anlayan taraf olacak. Unutmayın, DC Comics'in pek çok filmi yolda ve bu filmler arasında kahramanların birlikte kuracağı bir kahraman grubu olacak. Bu grubun ana kadrosunda ise Batman ve Superman yer alıyor. Yine bu filmde yer alacak Wonder Woman ve Aquaman karakterleri de kurucu üyeler arasında. Bu karşılaşmanın sonunda kötü ve karanlık bir final beklemiyorum, aksine beklenmedik bir düşman karşısında büyük ihtimalle ittifak kuracakları, ama o sürece kadar birbirleriyle kanlı bıçaklı olacakları bir film izleyeceğimizden eminim. İki tarafın da hem oldukça güçlü yumrukları hem de simgeledikleri güçlü duruşları olacak. Oyuncu tercihleri ve yaratılan atmosfer de şu an için harika. Beklentilerin yüksek olması normal. DC umarım bizleri yanıltmaz.Sektör Gündemi Haberler

Ne Dediler?

OYDER'den

Bakış

Dosya: Fuar

Sanal Oyun mu, Gerçek Oyun mu? Make Time 2 Play (MT2P) isimli şirket tarafından yapılan araştırma, çocukların sanal alemdeki oyunlarda çok fazla zaman geçirdiğini ortaya koydu. Çocuk Sağlık Eğitimi Uzmanı Dr. Aric Sigman tarafından yazılan rapor, çocukların gelişimi için gerçek dünyadaki oyunların önemini anlatıyor.

Ankete katılan 2000 İngiliz ailesinin üçte biri, çocuklarının oyun algısında teknolojik oyunların, geleneksel oyunlara ağır bastığı ortaya çıktı. Ailelerin yüzde 20’si, geleneksel ya da açık havadaki oyunların, çocuklarının davranışlarına olumsuz etki edeceğini düşünüyor. Buna rağmen Dr.Sigman’ın

raporu, geleneksel oyun türlerinin, çocuk davranışlarının yanı sıra konsantrasyonun geliştirilmesi ve okul başarısının artması üzerinde gizli faydaları olduğunu ortaya koyuyor. Rapora göre aileler ve çocukların, iki oyun türü arasında bir denge kurması gerekiyor.

Lego Büyümeye Devam Ediyor

VTech’in “En Akıllı” Akıllı Saati VTech, çocuklar için hazırlanan özel akıllı saatlerinde, bugüne kadarki en gelişmiş ürününü satışa çıkardı. Markanın “en akıllı” akıllı saati olan Kidizoom Smartwatch DX modeli, iki kat dahili hafıza, harekete duyarlı oyunlar,

3D saat arayüzleri, temel matematik yeteneklerini geliştirmek için araçlar, saatleri okumayı öğreten eklentilere ve çok daha fazlasına sahip. Saatler; mavi, pembe, mor, kırmızı ve askeri yeşil renklerle piyasaya sürüldü.

Lego, büyüyen markalar arasında yer almaya devam ediyor. 2015’in ilk yarısı ile ilgili olarak açıklanan resmi raporlara göre Lego, dünya çapındaki satışlarında yüzde 18 oranında artış sağladı. Geçen yılın aynı dönemine göre belirlenen bu oran, 2015 yılının ilk yılındaki bu artış, yıllık faaliyet kârını da yüzde 27 olarak büyütmüş oldu. Bu oranların rakamsal dağılımı ise şöyle: Markanın 2015 yılının ilk yarısındaki neti kârı

Japonya’da Pelüş Hayvanlara Özel Kafe Açıldı Vaktiyle sanal bebeklere özel mezarlıklar yapan Japonya’dan yine ilginç bir haber geldi. Bu haber, pelüş oyuncakları olan ve onlarla zaman geçirmeyi çok seven herkesi ilgilendiriyor. Yalnızca pelüş ve içi doldurulmuş hayvanlara özel

46 Kasım-Aralık 2015

olarak Japonya’da açılan kafenin adı Nuigurumui Cafe oldu. Müşterilerin kendi pelüş oyuncakları ile güzel bir gün geçirmek, birlikte yemek yiyip çeşitli aktiviteler yapmak için hazırlanan Nuigurumi Cafe’de tüm bunların bedeli yaklaşık 40 Dolar.

476,4573 milyon Euro. Bu rakam, geçen yılın ilk yarısında 364,0815 milyon Euro olarak hesaplanmıştı. Operasyonel

faaliyetlerden gelen nakit akışı ise toplamda 583,2009 milyon Euro oldu. Bu rakam da geçen yıl 453,6603 milyon Euro olmuştu.HABERLER

Mattel’in Çocuk Hastanesinde Süper Kahramanlar Geziyor Dünyanın en tanınmış oyuncak markalarından Mattel, kendi adıyla Los Angeles’ta hizmet veren Mattel Children’s Hospital UCLA’da çok sevilen bir uygulamaya imza attı. Çocuklara moral vermek

ve onları mutlu etmek için hastanenin çeşitli köşelerindeki vitrinlere süper kahraman makyajlı ve kostümlü canlı mankenler yerleştirdi. Aralarında Batman, Wonder Woman, Captain America,

Çocuklar Tank Thomas ile Tanışıyor

Akıllı mobil teknolojilerin gelişim aşamalarındaki heyecan verici gelişmelerden birisi de kullanıcı ile diyalog kuran sanal kişilikler. Özellikle de Apple’ın geliştirdiği Siri, bunun en popüler örneği. Şimdi bunun benzeri bir uygulama için oyuncak şirketi Mattel ile San Fransisco merkezli ve Pixar firması tarafından yönetilen ToyTalk firması ortaklığında harekete geçildi. Daha önce Talking Tom gibi ses taklit eden basit uygulamalara benzeyen

Hulk, Örümcek Adam gibi sevilen kahramanların yer aldığı

modeller, çocuklarla diyalog kurdu ve fotoğraf çektirdi.

Avrupa Markası NICI, Adel Kalemcilik İle Türkiye’de

arayüzüne rağmen daha gelişmiş bir sanal kişilik olarak seçilen Mattel karakteri Tank Mühendisi Thomas, güçlü ve detaylı bir işçilik ile çocuklarla diyalog kurmaya hazırlanıyor. Mattel’in 70 yıllık karakteri olan Tank Mühendisi Thomas, yıldönümünde iOS aplikasyonu olarak sunuldu. Thomas’ın arkadaşları Percy, Emily, James, Gordon, Toby ve Sir Topham Hatt ile birlikte “Island of Sodor” adlı bir hikaye içerisinde 8 farklı yolculuk yapıyor. Bu hikayeyle ilgili olarak hazırlanan arayüzde de Thomas ve çocuklar, karşılıklı olarak birbirlerine sorular sorabiliyorlar. Özellikle de sorulara göre hikayenin akışının ve gizeminin çözülmesi, uygulamayı daha da çekici kılıyor.

Avrupa’nın sevilen pelüş ürün ve aksesuar markası NICI, Adel Kalemcilik tarafından Türkiye’de satışa sunuluyor. Ünlü Alman markası NICI’nin yüksek kaliteli, özel dokudaki ürünleri; ilginç hikayeleri bulunan farklı karakterlerden oluşuyor. Türkiye’de satışa girecek olan ürünler içerisinde Wonderland Kızları, moda tutkunu Amy ve Frances, Jolly Sleepy gibi karakterlerin yanı sıra Bean Bags, Keyfriends ve Talisminis anahtarlıklar, Beauties telefon aksesuarları gibi ürünler de yer alıyor.

Adventure Time Emmy Ödülü Aldı Cartoon Network’ün, dünya çapında büyük başarı elde eden ve Türkiye’de de ilgiyle izlenen çizgi filmi Adventure Time, Emmy

48 Kasım-Aralık 2015

ödülüne layık görüldü. En İyi Kısa Animasyon Programı dalında tüm rakiplerini geride bırakarak Emmy’nin sahibi olan

Adventure Time, hafta içi her gün saat 17:00’de Cartoon Network’te Cartoon Network’ün beğeni ile izlenen dizisi Adventure

Time Emmy’nin de yıldızı oldu. Adventure Time En İyi Kısa Animasyon Programı dalında televizyonun Oscar’ı sayılan Emmy ile ödüllendirildi. Kısa zamanda büyük bir hayran kitlesine ulaşan çizgi filmin yapımcısı Nick Jenings 2. kez gelen ödülün ardından, “Bu ödül beni onurlandırdı. Adventure Time ekibinde olmaktan çok mutluyum. Çünkü zeki, yaratıcı ve muhteşem bir ekiple çalışıyorum. Bu ekiple ortaya da böyle muhteşem bir yapım çıkıyor. Bizi soluksuz takip ederek ödüllendiren izleyicilerimize ve bu ödüle layık görenlere çok

teşekkür ediyorum” diyerek duygularını dile getirdi. 2014 ylında da Emmy ile ödüllendirilen Adventure Time, gizemli Ooo Diyarı’nı bir uçtan diğer uca kat eden, yol boyunca bu diyarın renkli insanları ile karşılaşan iki sıkı dost insan Finn ve köpek Jake’in maceralarını anlatıyor. Adventure Time’ı yeni sezonuyla hafta içi her gün saat 17:00’de Cartoon Network’te izleyebilirsiniz. Cartoon Network’ün ilgiyle izlenen bir diğer dizisi Bahçe Duvarının Ötesinde (Over the Garden Wall) En İyi Animasyon Programı dalında Emmy ödülüne layık görüldü.


HABERLER

Hasbro Studios, Ouija 2’yi Hazırladı Oyuncak markası Hasbro’nun görsel yapımlar markası olan Hasbro Studios, Universal Pictures, Blumhouse Productions ve Platinum Dunes ile ortaklaşa hazırladığı yeni filmi Ouija 2 için gün sayıyor. Hasbro’nun Ouija isimli cadı tahtası temalı oyunundan hareketle hazırlanan ilk film, aileler ve çocuklar tarafından oldukça sevilmişti. Oculus’un yönetmeni Mike Flanagan’ın yönetmenlik koltuğunda oturduğu ikinci film ise babası ölen genç bir kızın hikayesi etrafında şekilleniyor. Ouija 2’nin gösterim tarihi 21 Ekim 2016 olarak belirlendi.

Bratz’den #SelfieSnaps Turu MGA Entertainment’ın dünyaca ünlü Bratz markası için girişimleri devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamaya göre, deneysel bir pazarlama şirketi olan Noonah ile oluşan ekip işbirliği ile bir tura çıkacak. Perakendecileri hedef alan ticari bir turne olarak nitelendirilebilecek olan projeye #SelfieSnaps adı verildi. İngiltere ve İrlanda’yı kapsayan turne, temeline Bratz Photobooth isimli ürünün tanıtım ve pazarlamasını alıyor. Bu ürün; içerisinde bir

Bratz bebeği ile fotoğraf kabininin yer aldığı, akıllı telefonlarla entegre çalışan ve Bratz bebeklerinin gerçekçi fotoğraflarını çekip mobil uygulama ile düzenledikten sonra küçük

ölçüde çıktılarının alınmasını sağlayan interaktif bir kit. ürünlerden, bu yıl beş yeni Ambi oyuncağını tasarlayıp piyasaya süreceğimiz için çok heyecanlıyız.” ifadelerini kullandı.

Sentries’ten Yeni Niloya Planları Yerli yapım bir animasyon olan Niloya lisansiyelerine yenilerini ekleyerek ailesini genişletmeye devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda ailesine yeni firmalar ekleyen Sentries Lisans, aksesuar alanındaki firmalardan UKB ( Uğur Kardeşler Bijuteri) ile aksesuar anlaşması imzaladı. Erpa Oyuncak ile anlaşan Sentries Lisans Türkiye’de ilk defa lisanslı bir karakterin et bebek kategorisinde üretilecek ürünleri ile piyasaya çıkacak.Mercanlar

Mutfak ile imzalana cam ürünleri anlaşması ile Niloya hızlı bir şekilde piyasadaki yerini de aldı. Önemli bir gelişme de, Dubai merkezli MBC kanalı ile anlaşan Niloya MBC’nin çocuk kanalı olan MBC3’de; Eylül itibariyle de kablolu yayında dünya ülkelerinde Arapça olarak yayına başlaması. Yapım, 1 Kasım itibariyle de Arapça olarak Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde 30 ülkede karasal yayından yayına başladı. 49 Kasım-Aralık 2015


HABERLER

Doraemon’u AI Türkiye Temsil Edecek

Oyuncak Ajandası

Disney Channel’da yayınlanan Japon kültürü menşeli çizgi karakter Doraemon, bir buçuk yıl gibi kısa bir sürede tüm dünyada izlenme rekorları kırdı ve çocuklar tarafından çok sevildi. Büyük büyük dedesine yardım etmek isteyen bir çocuk tarafından günümüze gelecekten gönderilmiş robot bir mavi kedi olan Doraemon, 4 boyutlu cebinden çıkardığı çeşitli aletler ile her türlü soruna çözüm bulabiliyor. Yapımın Türkiye’deki temsilcisi olan AI Türkiye, 2015 yılının Mart ayında, Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgelerinden sorumlu olarak faaliyetlerine başlayan, %100 Japon

sermayeli ve merkezi Japonya’ya direkt bağlı bir lisans ofisi. 2008 yılında Japonya Dışişleri Bakanı tarafından “ilk anime büyükelçi” ödülü verilen Doraemon, şimdiye kadar

girdiği pazarlarda hep başarı sağladı. Yeni kurulan bir firma olarak öncelikle markalarının daha geniş bir kitleye ulaşmasını ve Asya’daki başarısını yakalamasını hedefleyen AI

Türkiye, Disney Channel’ın çizgi film yayınıyla markaya en büyük desteği verdiğini ifade ediyor. İzlenme oranları açısından kanalın en fazla izlenen ilk 3 içeriğinden

biri olan Doraemon, yakın zamanda ailelerle bir araya gelinecek ve onlara markanın çizgi film ile çocuklara aktardığı temel değerlerin neler olduğunu anlatacak çeşitli etkinlikler de hazırlıyor. Firma, lisanslı ürün geliştirme konusunda da önceliğini içerik üreten kategorilere verdi. Bu kapsamda Altın Kitaplar sene sonu itibariyle aktivite, boyama ve hikâye kitaplarını satışa sunacak. İki ayda bir yayımlanacak olan Doraemon dergisi de yine aynı tarihlerden itibaren Panini tarafından satışa sunulacak. Yayıncılık kategorisini oyuncak, okula dönüş ve hazır giyim ürünleri takip ediyor olacak.

TARİH

YER

ETKİNLİK ADI

İÇERİK

İLETİŞİM

11 - 13 Aralık 2015

İstanbuk Kongre Merkezi

IBS Anne Bebek Çocuk

Anne, bebek, çocuk fuarı

(0216) 414 20 15

10 - 14 Ocak 2016

Hong Kong Convention and Exhibition Center

Hong Kong Toys & Games Fair

Sektörel oyuncak fuarı

(852) 1830668

10 - 14 Ocak 2016

Hong Kong Convention and Exhibition Center

Hong Kong International Stationery Fair

Sektörel kırtasiye fuarı

(852) 1830668

10 - 14 Ocak 2016

Hong Kong Convention and Exhibition Center

Hong Kong Baby Products Fair

Sektörel bebek ürünleri fuarı

(852) 1830668

10 - 14 Ocak 2016

Hong Kong Convention and Exhibition Center

Hong Kong International Licensing Show Uluslararası lisans fuarı

(852) 1830668

13-17 Ocak 2016

İstanbul Fuar Merkezi (CNR Expo) 3.Hall

Anne Bebek Çocuk Ürünleri Fuarı

Anne-Bebek ürünleri fuarı

+90 212 288 6400

24-26 Ocak 2016

Kensington Olympia

British International Toy&Hobby Fair

Oyuncak ve hobi ürünleri

0207 701 7127

27 Ocak - 1 Şubat 2016

Nuremberg

Spielwarenmesse

Sektörel oyuncak fuarı

0049(0)911 99813-54

30 Ocak-2 Şubat 2016

Frankfurt

Creative World

Yaratıcı sanat ürünleri fuarı

+49 69 75 75-0

13 - 16 Şubat 2016

Jacob K. Javits Convention Center / New York City

Toy Fair

Oyuncak fuarı

646-520-4864

13-16 Şubat 2016

New York

North American International Toy Fair

Oyuncak fuarı

(+1) 646-520-4864

30 Ocak- 2 Şubat 2016

Messe Frankfurt, Germany

Paperworld Frankfurt, 2015

Kırtasiye ve ofis malzemeleri fuarı

49 (0)69 75750

1 - 3 Mart 2016

Dubai

Paperworld Middle East

Kırtasiye ve ofis malzemeleri fuarı

00971 4 389 4500

8-10 Nisan 2016

Guangzhou Poly World Trade Expo Center

China Toy Fair

Çocuk,bebek, okul öncesi ve hobi ürünleri

86-20-66842025

9-12 Haziran 2016

Tokyo International Exhibition

Tokyo Toy Show

Oyuncak fuarı

81-3-3829-2513

4-6 Temmuz 2016

Parc Floral de Paris

Playtime Paris

Çocuk ve anne ürünleri fuarı

+33 1 43 72 75 37

6-8 Ekim 2016

Dallas Market Center, ABD

Fall Toy Preview

Oyuncak fuarı

Kimberly Carcone (646.520.4869)

27-30 Ekim 2016

İstanbul Fuar Merkezi

Kids Turkey Oyuncak Fuarı

Oyuncak ve çocuk ürünleri fuarı

90 216 321 06 26

50 Kasım-Aralık 2015


HABERLER

Keşif Dünyası ile Çocuklar Bilimi Keşfediyor Öğrenme alanında okul dışında en kapsamlı kurumsal programlardan biri olarak kabul edilen Keşif Dünyası projesi şimdi Türkiye’de. Henkel bu kapsamda Yaratıcı Çocuklar Derneği’nin iş birliği ve uzmanlarla birlikte her gün Türkiye’de okul ziyaretleri yaparak çocuklara bilimi sevdirecek laboratuvar uygulamaları gerçekleştiriyor. Proje kapsamında 2015 yılında birçok okulda 67 bilim atölyesi ile 1.500 öğrenciye ulaşıldı. Çocuklar, okullardaki bilim atölyelerinde yapıştırma, yıkama, temizleme,

kozmetik ve sürdürülebilirlik dahil olmak üzere çeşitli konularda ilk bilimsel deneylerine katılıyor. Çocuklar, deneylerde araştırmalarını su, limon, yumurta kabuğu gibi malzemeler üzerinde yapıyorlar. “Keşif Dünyası” projesinde, yarınlara yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için çocuklara özellikle doğa sevgisi ve sürdürülebilirlik bilinci kazandırılmaya büyük önem veriliyor. Henkel’in Düsseldorf’taki merkezinde Sürdürülebilirlik ve Keşif Dünyası Girişimi Yöneticisi Dr. Ute Krupp, “Bu proje, çocukların

gerçek bir bilim insanı gibi davranabilmelerinin yanı sıra yapıştırıcı, kozmetik, deterjan ürünlerinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirlik hakkında araştırma yapabilmeleri açısından da büyük bir fırsat. Bugün yalnızca 5 ülkede uygulanan ve global anlamda büyük önem taşıyan projeye Türkiye’nin katılması bizim için mutluluk verici. Çünkü Keşif Dünyası projesi, ülkelerin geleceği için oldukça değerli olan çocukları, bilime yönlendirerek ve onların ilgilerini bu alana çekerek çok özel bir görevi yerine getiriyor.” dedi.

Build-A-Bear Dördüncü Mağazasını Açtı Pelüş hayvancık temalı, çocuklara yakın dostlarıyla tanışma fırsatı sunan, interaktif eğlencenin perakende ismi Build-A-Bear Workshop, İstanbul’daki 3. mağazasını Marmara Park’ta açtı. “Pelüş ayıcığını kendin tasarla” uygulamasıyla çocukların hayal gücünün gelişimine de katkı sunan marka, 2015 sonuna kadar 2 mağaza daha açmayı hedefliyor. İlk mağazasını 1 yıl önce Mall of istanbul’da, 2’incisini 10 ay önce Capitol AVM’de, 3’ncü mağazasını

ise 2 ay önce Ankara Kent Park AVM’de açan Build-A-Bear Workshop, 4’üncü mağazasını 17 Eylül tarihinde Marmara Park’ta eğlenceli aktivitelerle birlikte açtı. Yaş sınırı olmaksızın herkese ve her yaşa hitap eden Build-A-Bear Workshop, 30 farklı hayvancık seçeneği ile kişisel zevklerinize göre seçtiğiniz arkadaşınızı şekillendiriyor, O’nun için özel bir ses kaydediyor ve O’nu tasarlayabilmenizi sağlıyor. Çocukların

kendisinin tasarladığı ve “Arkadaş Sözü” verdiği peluş ayıcıkları hizmete sunan ABD merkezli köklü marka, gelen yoğun talep üzerine Anadolu’daki varlığını 2016’da yoğun bir şekilde arttırmayı hedefliyor. 51 Kasım-Aralık 2015


NE DEDİLER?

NE DEDİLER? OYUNCAK SEKTÖRÜNDE

KIDS TURKEY 2015 NASIL GEÇTİ? Türkiye oyuncak sektörü, en büyük fuarı olan Kids Turkey'i 2015'te de geride bıraktı. Katılımcı firmaların önemli isimlerine fuarın nasıl geçtiğini, beklentilerinin ne ölçüde karşılandığını, seneye katılıp katılmayacaklarını sorduk. TALHA DOLU

Dolu Oyuncak

DİDEM ÖZGÜVEN

Sunman

Sunman Oyuncak olarak yıllardır ana sponsor olarak desteklediğimiz Kids Turkey fuarını bu sene de başarıyla tamamladık.

Bu senenin bize en büyük katkısı değişen satış organizasyonumuzla birlikte hem mevcut müşterilerle ilişkilerimizi geliştirmemiz hem de birçok yeni müşteri kazanmamız oldu. Matt Hatter ve Masha ile Koca Ayı gibi 2 önemli lansmanımızın da

"Kids Turkey, sektörümüz için kemikleşmiş bir organizasyon"

olması bize destek verdi. Gelecek sene için fuardan beklentimiz sektörün ana oyuncuları dışında kurumsal müşterilere yönelik daha fazla tanıtım yapılması ve yabancı oyuncuların da fuarı ziyaret edilmesinin sağlanmasıdır.

Mevcut müşterilerimize yeni ürünlerimizi tanıttık ve bunun yanında bazı yeni müşterilerle de tanıştık. Bu fuarın, sektörümüz için artık kemikleşmiş bir sektörel buluşma

organizasyonu haline geldiğini düşünüyoruz ve bunu çok olumlu buluyoruz. Bu anlamda beklentilerimizi karşılamaktadır. Seneye tekrar katılacağız.

ORHAN İSAYEV

Clementoni

Mudos Bilişim

2015 Kids Turkey’den Clementoni olarak beklediğimiz performansı maalesef göremedik.

Hem katılımcılar hem de satınalmacılar tarafından olumlu geçtiğini söyleyebiliriz.

ONUR YILDIRIM

Bizim fuara katılımımızdaki amacımız müşterilerimize yeni sezonda geliştirdiğimiz ürünlerimizin lansmanlarını yapmak olduğu gibi özellikle Türkiye genelindeki bayilerimiz üzerinden çalıştığımız perakande noktaları ile iletişime geçerek

52 Kasım-Aralık 2015

marka ürün bilinirliliğimizi arttırmak. Ayrıca komşu ülkelerdeki potansiyel müşteriler ile yeni anlaşmalar yapabilmek. Fuar verimini düşündüğümüzde önümüzdeki seneye katılıp katılmamakta biraz kararsız olduğumuzu söyleyebiliriz.

Türkiye’den ve bölge ülkelerden çok sayıda katılım bekliyorduk. Kids Turkey'e ilk katılımımız olduğundan marka bilinirliğimize olumlu katkı sağlamak da başlıca hedeflerimiz arasındaydı. İlk defa katılmamıza rağmen standımıza ilgi çok büyük oldu. Yurt içi ve yurt dışından çok

sayıda saygın müşteriler edindik. İnnovatif yeni ürünlerimizle sektöre bu anlamda yenilik getirdiğimizi düşünüyoruz. Her geçen yıl Kids Turkey’e artan ilgiyi düşünürsek; evet katılmayı planlıyoruz.HABERLER

Ernst Kick Kids Turkey ve "dialog" için Türkiye'deydi

KAHVE SOHBETİ ORHAN İSAYEV

Spielwarenmesse eG CEO'su Ernst Kick, İstanbul'da Kids Turkey ilk günü sonunda Wow Oteli'nde düzenlediği "dialog" isimli toplantısında 27 Ocak - 1 Şubat 2016 tarihleri arasında Nürnberg'de yapılacak Oyuncak Fuarı konusunda bilgiler verdi. 67 ülkeden yaklaşık 2900 firmanın katıldığı fuara, 126 ülkeden 70.000 ziyaretçi geliyor. 2016 yılının trendleri "Train Your Brain", Everyday Hero ve "Design to Play" olarak belirlenmiş. Sadece 6 gün süren fuara tüm yıl boyunca nasıl hazırlandıklarını anlatan Kick, bu çalışmaların arkasında olan ekibi hakkında da bilgiler verdi. Oyuncak Ödülü verilecek oyuncakların hangi aşamalardan geçtiğini, trendlere ve ödüle karar veren komitenin de nasıl çalıştığı hakkında bilgiler verdi. Özellikle başarılarının büyük bir bölümünü ekiplerinde çalışan kadınlara bağlayan Kick her yıl yapılan değişiklik ve yenilikler hakkında da bilgi verdi. Dikkat çeken en önemli yenilik ise "Matchmaking", Eşleşme adı verilen sistem. Matchmakng'in amacı katılımcılarla ziyaretçiler arasında, anlamlı görüşmeler yapabilmeleri için eşleşme sağlamak,

“Oyun hamurunun kinetik kuma evrildiği günümüzde Sands Alive büyük bir boşluğu dolduracak”

randevulaşma konusunda aracı olmaktır. Matchmaking sistemi sayesinde fuarı daha verilmli hale getireceksiniz. Oyuncak ödüllerine layık oyuncakları seçmek için karmaşık bir algoritmaları olduğunu ve bu algoritmayı tiitzlikle uyguladıklarını verilyorlar. Ernst Kick bu toplantı sayesinde fuar bilgilerimizi pekiştirmiş oldu. Katılımcı ve ziyaretçileri de önümüzeki yıllarda artırmak için güzül bir sunum yapmış oldu. Türkiye'den fuarı ziyaret eden kişi sayısı: 2015: 872 kişi 2014: 897 kişi 2013: 838 kişi Türkiye'den katılan firma sayısı: 2015: 24 kişi 2014: 20 kişi 2013: 20 kişi

OYDER Ailesi Büyümeye Devam Ediyor Oyuncak sektörünün bir araya geldiği Oyuncakçılar Derneği (OYDER) ailesi her ay yeni katılan isimlerle büyümeye devam ediyor. İşte aramıza katılan yeni üyeler: YENİ ÜYELER ● Toptoyz Dağıtım Ve Ticaret A.Ş. / Özgür YAŞA ● Intertek Test Hizmetleri A.Ş. / Arzu Şengül SOMUNCU

54 Kasım-Aralık 2015

● UL VS Laboratuar Hizmetleri A.Ş. / Özlem TOPALLI

Kinetik kum ürünleri başta olmak üzere son derece ilgi çekici ürünlerle Kids Turkey’e katılan Mudos Bilişim Müdürü Mahmut Çelik ile ürünleri ve fuar verimliliği üzerine konuştuk. Sergilediğiniz yeni ürünlerin iki tanesinden bahseder misiniz? BeanBoozled – Şans Şekeri’nin bu yılbaşında en çok oynanan oyunlardan birisi olacağını düşünüyoruz. 2016 yılına damgasını vuracak bu ürün, arkadaşlarla bir araya gelmek için yeni bir bahane oluştururken, aile ve arkadaş ortamlarında keyifli vakitler vadediyor. Sands Alive’dan da kısaca bahsedecek olursak, oyun hamurunun oyun kumlarına evrildiği günümüzde Kinetik Kum ile yapılamayacak çok sayıda işlevi mümkün kılarak sektördeki önemli bir boşluğu dolduracağını söyleyebiliriz. Kids Turkey'e ilginç ürünlerle katıldınız. En çok hangi ürünler dikkat çekti? Tüm ürünlerimizin son derece ilgi gördüğünü söyleyebilirim. Manyetik Ahşap Bloklar, BeanBoozled – Şans Şekeri ve Sands Alive öne çıkan ilk üç ürünümüz oldu. Manyetik Bloklar ve Sands Alive 3+ yaş grubu için daha çok ilgi görürken; Şans Şekeri 6 yaş üzeri her yaşa hitap edebildiğinden diğer tüm alıcı gruplarının ilgisini çekti. İlk katılımınızda sergilediğiniz ürünlere sipariş alabildiniz mi? Ürünlerinizle hangi alıcılar ilgilendi? Daha fuardayken tahminimizin çok üzerinde yüklü siparişler aldık. Ürünlerimizle tüm alıcı gruplarının (toptancı, perakende zinciri, okullar, internet mağazası gibi) ilgilendiğini söyleyebiliriz. Sands Alive ürününüzü diğer kum oyuncaklarından ayıran fark nedir? Sands Alive piyasada mevcut bulunan oyun kumlarından ayrılan özelliklerinin başında her oyun kutusunda o oyun için özelleşmiş oyun alanı ve oyuncak setlerinin kutu içeriğinde bulunmasıdır. Çok daha iyi şekil ve kalıp alabildiği için büyük yapılar inşa edebilirsiniz. Ayrıca sektörde yeni bir özellik olan karanlıkta parlayan kum setini aldığınızda süper şarj kalem ve gözlük setini de almış oluyorsunuz. Asla kurumayan ve özelliğini kaybetmeyen Sands Alive elinize veya oynadığınız alana yapışmaz ve kir tortu bırakmaz; sağlık açısından da son derece güvenlidir. Amerika’dan ithaldir.


HABERLER

Toyzz Shop Artık Kuzey Kıbrıs’ta Türkiye oyuncak sektörünün önemli isimlerinden Toyzz Shop artık Kuzey Kıbrıs’ta. Yurt dışı mağaza hamlelerinin ilk durağında Kıbrıs’ı seçerek ilk mağazasının açılışını gerçekleştirdi. Kıbrıs’ın köklü kuruluşlarından 1001 Grup ile güçlerini birleştiren Toyzz Shop, kaliteli ve yenilikçi mağazacılık anlayışı ile mağazacılık deneyimini Kıbrıs’a

taşıdı. % 100 yerli sermayeli bir şirket olan Toyzz Shop, 2001’den bu yana 130’dan fazla mağaza ile verdiği hizmetlerinin ardından ilk yurt dışı mağazasının kapılarını Kıbrıs’ta, 19 Eylül Cumartesi günü Kuzey Kıbrıs’ın ilk alışveriş ve yaşam merkezi 1001 Airport Mall’da büyük bir etkinlik ile açtı. Açılış, Toyzz Shop Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şenol Bilican ve 1001 Grup Direktörü Nazım

Özel tarafından yapıldı. Toyzz Shop Pazarlama Grup Müdürü Didem Özgüven açılışla ilgili olarak; hazırlıklarını titizlikle sürdürdükleri mağazanın hizmete açılışından dolayı ekip olarak çok heyecanlı olduklarını, açıldıkları günden bu yana gördükleri yoğun ilgiden büyük mutluluk duyduklarını ve Toyzz Shop’un şimdiden Kıbrıs’lı çocuklar ve aileleri için oyuncağın yeni adresi

olduğunu belirtti. Toyzz Shop Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Şenol Bilican Kıbrıs yatırımı hakkında; “KKTC’de açtığımız ilk mağazamıza gösterilen ilgiden çok memnunuz. Çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Girne başta olmak üzere Lefkoşa Merkez ve Magnosa’da yeni Toyzz Shop mağaza açılışları gerçekleştireceğiz ve Kıbrıs’ta büyümeye devam edeceğiz.” dedi.

Toyzz Shop, Matt Hatter, Star Wars, Emoji, Minions başta olmak üzere Sunman Oyuncak Dünyası’nın ithal ettiği lisanslı oyuncaklar da dahil, çok sayıda seçkin markanın oyuncaklarını Kıbrıs’lı çocuklarla buluşturuyor.

ÇOCUKLARIMIZIN GÜVENLİĞİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ UL, Oyuncak Güvenliği ve Kalitesinde Öncü

UL EN71-1:2011 + A3:2014 Oyuncak Güvenliği - Bölüm 1: Mekanik ve fiziksel özellikler fıkrası 4.20 uyarınca akustik test yapmaya akredite tek Türk laboratuvarıdır. Çocuk ürünlerinin kullanımı ile ilgili riskler üzerine tecrübesi ile birlikte standartlar ve düzenlemeler hakkında kapsamlı bilgiye sahip UL uzman kadrosu AB Oyuncak Direktifine (2009/48 / EC) uygun olarak test programı geliştirmektedir. • MEKANİK • FİZİKSEL • YANMAZLIK • KİMYASAL GEREKLİLİKLER UL, hem çocukları hem de ebeveynleri memnun edecek ürünleri piyasaya sunmanıza yardımcı olur. ul.com/toys ToyTeam@ul.com UL ve UL logosu, UL LLC © 2014 ticari markalarıdır.

55 Kasım-Aralık 2015


BAKIŞ

Didem Özgüven

Sunman Oyuncak Pazarlama Grup Müdürü dserpil@toyzzshop.com

Dijital pazarlama Teknoloji hızla gelişiyor ve biz giderek daha çok dijitalleşen bir dünyada yaşıyoruz.

Türkiye’de nüfusun yaklaşık %60’ı aktif olarak internet kullanıyor ve son bir senelik analizlere baktığımızda, mobil kullanım oranının %179 artmış olduğunu görüyoruz. Dijital dönüşüm, nesnelerin interneti ve büyük veri gibi olguların etkisiyle; firmalar arası rekabetin artık internet ortamına da taşındığı şu günlerde, dijitalleşme sürecini iyi yöneten firmalar güçlenmeye devam ediyor. Geleneksel reklam yayın mecralarının yanı sıra artık günümüzde dijital dönüşümün getirisi ile yepyeni bir yayın mecrası daha oluşmuş oldu. Sadece tv, radyo veya gazetede gördüğümüz reklamların dışında, kullandığımız mobil cihazlarda, ziyaret ettiğimiz web sayfalarında, izlediğimiz videolarda, okuduğumuz yazıların satır aralarında da aktif rol almaya başladı. Dijital pazarlama yöntemleri ile ölçülebilir dataya

56 Kasım-Aralık 2015

ulaşabiliyor olmamız nedeni ile; yayımladığımız reklamlarımızın sonucu olarak hedef kitlemizin, hangi hobilere ilgi duyduğu, hangi yaş aralığında olduğu, hangi gelir düzeyinde olduğunu vb. demografik bilgileri toplanabilir hale geldi. Kullanıcılar artık kısa ve öz bilgiler ile lansman bilgilerinin verilmesini talep ederken, kişiselleştirilmiş içerikten hoşlanıyorlar. Bu yüzden onları sadece bir reklam mecrası gibi görmek yerine, duygusal olarak da etkileyecek bir söyleme yer vermek, kendilerini yakın hissedecekleri bir marka duruşu sergilemek gerekiyor. İnterneti hayatlarının her alanında kullanmayı seven kullanıcılar, markanın kendilerini müşteri olarak değil, aynı zamanda ürünlerini kullanan birer arkadaş gibi görmesini bekliyorlar. Bu sebeple bilgilendirici içerik çok değerli hale geliyor. Kullanıcıların çoğu, markaların lansmanlarında yaptığı söylemlerde, ilgili konu ile bilgilendirilmiş olmak, güven duymak istiyorlar. Biz de bu bilgiler ışığında, aktif internet kullanıcılarının kullanım alışkanlıklarına göre, doğru anahtar kelimeleri bulmak ve bunu yaptığımız çalışmalarda kullanarak doğru ürünü doğru kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz. Artık internet üzerinden her türlü

bilgiye ve ürüne ulaşmak oldukça kolay. Özellikle 2000 yılından sonra doğanlar, seçeneklerini hemen görmek ve tercihlerinin sonuçlarını hemen almak istiyor. Daha hızlı, daha uygun ve pratik çözümler birinci öncelikleri. Yapmış olduğumuz analizlerimizin sonuçları ile birlikte, Toyzz Shop olarak global ölçekte dijital pazarlama trendlerini yakından takip ediyor ve uyguluyoruz. Yakında yenilenecek e-ticaret sitemizin yeni yüzünü hazırlarken değişen ve sürekli gelişen kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurarak müşterilerimize farklı bir deneyim yaşatmak için çalışıyoruz. Bizler geleceğin büyükleri için çalışıyoruz, bu yüzden yer aldığımız sektörün dinamikleri daha da ince detaylar içeriyor. Yeni gelen nesil tüm hızıyla internetin her alanında yer alabiliyor, bu yüzden Facebook, Twitter gibi sosyal medya mecralarını kullanmak artık onlar için “çocuk oyuncağı”. Öyle ki; dünyadaki gelişmelerden anında haberdar oluyorlar ve aralarında geliştirdikleri organik iletişim ağı çok kuvvetli. Örnek verecek olursak, yayımladığımız bir oyuncağın tüm serilerini ezbere

bilen, bilmese bile otuz saniye gibi kısa bir sürede bu bilgiye ulaşan aktif, canlı ve inanılmaz zeki çocuklardan bahsediyoruz. Sosyal medya bize hızlı, pratik ve uygun bir zemin oluşturuyor. Organik bir iletişim alt yapısı var ve sürekli güncelleniyor. Bu yüzden yeni veya popülerliliği devam eden ürünlerimizin kullanıcılar ile buluşması için söz konusu platformları sıklıkla kullanıyoruz. Kaliteli ve özgün içeriğin öneminin büyük olduğunu bilerek, lansmanlarımıza özel çeşitli duyuru, aktivite ve promosyon çalışmalarına gün geçtikçe daha fazla yer veriyoruz. Yakın zamanda Sunman Oyuncak ayrıcalığı ile Türkiye’ye getirdiğimiz Matt Hatter ve Günlükleri’nin lansmanını, Cartoon Network ile yaptığımız ortak çalışma ile sosyal medyada gerçekleştirdik. Son olarak Aralık ayında dünya’da büyük bir hayran kitlesine sahip, dijital kanal Youtube’da tüm zamanların en çok izlenen videoları arasına girmeyi başarmış, çocukların yeni tutkusu Maşa ile Koca Ayı lansmanımız için hazırladığımız sürprizlerle karşınızda olacağız.


Bu kuzuları çok seveceksiniz!

Dünya’da 60’tan fazla ülkede satılan NICI ürünleri 30 yıllık tecrübe ve üstün Alman kalite anlayışı ile üretilir. NICI’nin her birinin ayrı hikayesi olan temaları içerisinde ürettiği, kalem kutusundan yastığa kadar uzanan çeşitli pelüş ürünlerinin eğlenceli dünyasını siz de çok seveceksiniz.

www.adel.com.tr


BAKIŞ

Steve Reece

steve.reece@vicientertainment.co.uk www.kidsbrandinsight.com

Almanya Oyuncak Pazarına İçeriden Bir Bakış Bu yazı, Avrupa’nın en büyük üç oyuncak pazarı olan Almanya, Fransa ve İngiltere’ye yakından bakmayı amaçlayan üç bölümlük bir yazı dizisinin üçüncü parçasıdır.

Almanya’nın ekonomisi, dünyanın en geniş 4.ekonomisi; öyle ki, İngiltere ve Fransa gibi ülkeleri bile geride bırakıyor. Ayrıca Almanya, oyuncak tarihi açısından uzun bir geçmişe de sahip. Bu iki faktör Almanya’nın dünyadaki Dolar bazlı oyuncak pazarlarının ilk 6’sı arasında yer almasını açıklıyor. Ancak, Alman oyuncak pazarı önemi tamamen anlaşılmamış bazı belirgin ve farklı özelliklere sahip. Ürün çeşitliliği, dağıtım kanalları matrisi olarak, dünyanın diğer büyük pazarları ile karşılaştırıldığında tamamen farklı. Almanya, 1871’de kurulmuş olarak nispeten yeni bir ülke. Bu tarihten önce birtakım daha küçük devletler ve beyliklerden oluşuyordu. Almanya’nın bu tarihi geçmişi, İngiltere ve Fransa örneklerinin merkezi gücü ve ticari tabanına bakılarak karşılaştırıldığında nispeten nasıl daha merkeziyetçi bir ticari pazara sahip olduğunu anlamaya yardımcı oluyor. Perakende/Dağıtım Bu merkeziyetçiliğin kısmi bir sonucu olarak, Almanya’da çok önemli bir pazar payına sahip olan bir ya da iki büyük perakendecinin olmadığını görürüz. Pazar payının yerine daha çok perakende zinciri ve bağımsız oyuncak mağazaları vardır. Bu durumun oyuncak sektörüne çok açık bir şekilde pozitif ve negatif etkileri vardır. Büyük oranda normal olarak pozitif görülen sonucu, tek bir perakendecinin sizin işinizi ve alanınızı engellememesidir. Amerika veya İngiltere örnekleri 58 Kasım-Aralık 2015

buna örnek olarak ileri sürülebilir. Bu gibi ülkelerde karşımıza tek veya belirli perakende zincirleri çıkmasaydı, o zaman negatif satışların darbesi o kadar güçlü olmazdı. Ayrıca, olumsuz imajı yöneterek kaybedilen müşteriyi yerine getirmek ve işleri düzeltmek, çok daha fazla idari ve lojistik işler gerektirirdi. Alman oyuncak perakendeciliğinin en büyüleyici özelliklerinden birisi bağımsız oyuncak mağazalarının oldukça fazla bir sayıda olması. Oysa diğer pazarlarda bağımsız oyuncak sayılarının düşüşü ile ilgili dramatik açıklamaları sık sık görürüz ki bu tür bir durum Almanya’da henüz gerçekleşmedi. Bağımsız mağazaların sayısı herhalde Almanya’da son yıllarda biraz azalmıştır ve bu yavaş düşüşün devam edecek olması muhtemeldir. Ama mutlu ve başarılı ticaretlerine devam eden binlerce mağaza halen varlığını sürdürüyor. Pek çok örnekte, şirketler satın alım gruplarını arz etmeyi (Vedes ve Idee Und Spiel gibi, ilk ikisi de 1000’in üzerinde outlete sahiplerken, Spiel Und Spass’ınki 400’ün üzerindedir) veya lojistik düzenlemeleri ile taahhütlerini kolaylaştırmak için toptancıları seçtiler. Oyuncak uzmanlı zincirler açısından, her yerde var olan Toys R Us’ın Almanya’da da, hemen hemen Avrupa ve Kuzey Amerika pazarındaki diğer mağaza formatlarına sahip olan 60 kadar mağaza ile güçlü bir varlığı vardır, Bağımsız mağazalardan sonra, Kaufhof, Mueller ve

Karstadt gibi büyük mağazaları göz önüne almak zorundayız. Bu çoklu ürün perakendecileri , genel perakendecileri de etkiledi, fakat yaygın oyun ve oyuncak departmanları ile birlikte. Merkezi yerlerdeki ve popüler caddelerdeki büyük yerleşimleri ile birlikte, mağaza başına düşen satış potansiyelleri güçlü olabilir. Hipermarketler ve marketler gibi kanallar oyuncak ürünlerinin yer aldığı yüzlerce outletleri ile Alman pazarında oldukça güçlüler. Bu tür kanallar hiçbir yerde, Almanya’da olduğu kadar güçlü olamazlar. Almanya ayrıca, diğer pazarlarda ve oyuncak perakendeciliğinde, benzer yöntemlerle organize edilen örnekler içerisinde, Amazon.de ile birlikte online alışveriş konusunda da nispeten daha gelişmiş durumdadır. Sonunda dağıtıma sıra gelindiğinde, uluslararası firmalar sıklıkla Almanya'da, Avusturya ve İsviçre'deki operasyonlara da bakan bir ofis kuracaklardır. Bu ülkeler Almanya'dan kültürel anlamda farklı olsalar da, (en azından İsviçre) ortak dil olarak Almanca konuşurlar ve pazarları çok daha küçük olduğundan buradaki operasyonlar daha kolay yönetim sağlamak amacıyla Almanya'daki ofise/ alt firmaya yönlendirilir. Oyuncak şirketleri Avusturya'daki işlerini Almanya'dan fazla zorlanmadan yürütebilirler. Ancak İsviçre konusunda değinilmesi gereken önemli bir nokta; Avrupa Birliği üyesi olmamasıdır. Bu durum, ülkeye ürün ihraç ederken bürokratik engeller ve tariflerle karşılaşılacağı anlamına gelir ve bu sorunu aşmak için İsviçreli distribütör ürünleri ithal eder, mevzubahis engellerle de kendisi uğraşır. Ürün Alman oyuncak pazarı ile ilgili gözden kaçmaması gereken özelliklerden birisi de ürün çeşitliliği. Düşük fiyatlı bazı plastik ürünler Alman Aileleri tarafından “çöp” olarak değerlendirilebiliyor. Bunun bir sonucu olarak, daha

yüksek kalitedeki malzemelerden üretilmiş ürünler Alman pazarında bulabiliyorsunuz, özellikle ahşap gibi. Bir ek olarak, yüksek şiddet veya agresiflik içeren oyunlar da Alman aileler tarafından reddediliyor. Bu iki faktörün bir araya gelmesi, geleneksel hareketli figür oyuncak pazarını, yani bu figür oyuncakların hareket odaklı olmasını açıklıyor; tıpkı erkek çocukları hedefleyen TV ve sinema yapımlarının Almanya’da, diğer pazarlara göre daha zayıf kalması gibi. Söylemek zorundayım ki Almanya’da halen hayvan krallığı ve her gün yeni bir versiyonu çıkan fantastik TV yapımları üzerinde temellenen, güçlü bir kaliteli figür oyuncak kategorisi var. Kutu ve masa oyunları kategorisi de Almanya’da onlarca oyun üreticisinin yer alması ve Alman müşterilerinin bu oyunları oldukça eğitici ve aile hayatının olmazsa olmazı bir eğlencesi olarak görmesi itibariyle güçlü bir kategoridir. Ürünler açısından en son, yapı oyuncakları kategorisinin de, ailelerin diğer oyuncak türlerine göre daha kabul edilebilir ve daha değerli görülmesi sebebiyle, Almanya’da bilhassa güçlü olduğundan bahsetmek gerek.

Steve Reece Kimdir? Steve Reece, 2011 yılından bu yana televizyon, oyuncak, bilgisayar ve mobil uygulamalar ve diğer birçok mecrada hizmet veren çocuk eğlence markaları için pragmatik, ticari, uygulanabilir çözümler ve güçlü tüketici bakış açıları üzerine araştırmalar yapan bir danışmanlık firması olan Kids Brand Insight şirketinin kurucusu ve CEO’su. Reece aynı zamanda Spielwarenmesse Uluslararası Oyuncak Fuarı’nın müdavim konuşmacılarındandır.INSIGHT

An inside view on European toy markets – Germany This is the third of a three article series looking at the biggest toy markets in Europe (Germany, France and the U.K.).

Germany’s economy is the 4th largest in the world, ranking it above both the UK & France. Germany is also a country with a long and distinguished history of play. These two factors explain why Germany is ranked in the top 6 toy markets in the world in terms of $market size. However, the German toy market has some very distinctive and different features which it’s important to fully understand. The product mix is quite different in Germany when compared with other major markets, as is the distribution channel matrix. Germany is a comparatively new country (created in 1871), before which time it was a collection of smaller states and principalities, this history helps to explain why Germany is a comparatively decentralised commercial market versus the UK & France for instance, where the whole nation looks towards one central power and commercial base. Retail/Distribution Partly as a result of this decentralisation, there is no one or two major retailers in Germany who can claim a very substantial market share. Instead the market share is spread between more retail chains and independent toy stores. Clearly this has both positive and negative implications for toy companies – it’s normally viewed as a major positive to not have any one retailer who 60 Kasım-Aralık 2015

can make or break your range/ business, as it could be argued is the case in the USA or UK for instance. If listings aren’t achieved with one particular retail chain then the negative sales impact is not so strong. However, on the flipside, the negative implication is much more administrative and logistical work to manage and fulfil business with many more customers. One of the most charming features of the German toy retail marketplace is the large number of independent toy stores. Whereas other markets have often seen a dramatic decline in independent toy numbers to the point that numbers have dwindled to almost marginal/peripheral levels, the same has not happened in Germany yet. For sure the number of independent stores appears to have reduced in Germany in recent years, and it looks possible that this slow decline may continue, but there are still many thousands of independent stores trading happily and successfully. In many instances, companies choose to supply via buying groups (including Vedes and Idee Und Spiel, both covering over 1000 outlets & Spiel Und Spass with over 400) or wholesalers to simplify logistical arrangements/ commitments. In terms of toy specialist chains, the ubiquitous Toys R Us has a strong presence in Germany with around 60 stores, operating virtually the

same store format as in other European markets and as in North America. After the independent stores, we have to consider the department stores including Kaufhof, Mueller and Karstadt. These multi-product retailers are in effect generalist retailers but with extensive toy and game departments. With their premium placement in ‘high street’/central town locations their footfall and sales potential per store can be strong. The hypermarket/grocery channel is reasonably strong in the German market with many hundreds of outlets carrying toy items. The channel is nowhere near as strong in Germany as it is in France though. Additionally, Germany is a comparatively advanced market in terms of online shopping with Amazon.de operating in a similar way as in other markets and having a strong market share with regards to online toy retail. Finally on distribution, often international companies will set up an office in Germany which also covers Austria & Switzerland. While Austria & Switzerland have cultural differences compared to Germany, they do (at least partly in the case of Switzerland) share use of the German language, and as they are significantly smaller markets, operations there are often rolled into a German division/subsidiary for easy management. Toy companies can usually do business in Austria from Germany without too much difficulty. However an important point to note with regards to Switzerland is that it is not a member of the European Union. This means that there are import tariffs and bureaucracy to deal with in order to ship products into Switzerland, and to get around this often the Swiss distributor will import the products and deal with the ‘red tape’ themselves. Product One very noticeable feature of the German market for toys is the product mix. Some types of low cost plastic products can be

perceived as ‘junk’ by German parents. As a result, you find more high end materials in products in the German toy market, especially wood. In addition, toys which encourage over aggressive/ violent play are often met with disapproval by German parents. The combination of these two factors explains why the traditional action figure market i.e. those figure toys driven by action oriented, archetypally ‘Boy’ targeted TV & movies is weaker in Germany than in other markets. Having said that, there is still a strong high end figure category in Germany, where products are more based on the animal kingdom and depictions of everyday life versus fantastical movie or TV properties. The board games category is strong in Germany with dozens of games publishers, with German games consumers being highly educated and with game playing a more usual, integrated part of family life than in some markets. Finally in terms of product, the construction category is particularly strong in Germany, as parents see it as a more worthy/ more acceptable play pattern than some others.

About Steve Reece: Steve Reece is the founder and CEO of Kids Brand Insight, a consultance company offering pragmatic, commercial and applicable solutions as well as research on strong consumer perspectives for companies in a large spectrum of media such as television, toys, computers and mobile applications, He is also one of the frequent speaker at the Spielwarenmesse, international Nuremberg Toy Fair.FUAR: KIDS TURKEY

Kids Turkey 2015 Spielwarenmesse Middle East tarafından organize edilen Kids Turkey, önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da ulusal ve uluslararası oyuncak ve çocuk ürünleri sektörünün kalbi oldu. Küresel fuar organizasyon firması Almanya merkezi Spielwarenmesse e.G.'nin İstanbul'da yer alan ofisi Spielwarenmesse Middle East tarafından bu yıl 8.kez gerçekleştirilen Kids Turkey, hem Türkiye hem de uluslararası oyuncak sektörünü bir araya getirdi.

Ortadoğu, Türki Cumhuriyetler ve Doğu Avrupa coğrafyasının merkezi konumunda olan İstanbul'da gerçekleştirilen fuar, her yıl olduğu gibi bu yıl da açılış konuşmaları ile başladı. İşte konuşmalardan satır başları ile.

“Kids Turkey’in kendinden söz ettireceği aşikâr” Spielwarenmesse Middle East Genel Müdürü Fatih Ciğerlioğlu

Fuar açılışından önce ilk konuşmayı yapan Spielwarenmesse Middle East Genel Müdürü Fatih Ciğerlioğlu, Türkiye’nin stratejik konumuna dikkat çekerek pek çok konuda olduğu gibi oyuncak pazarı konusunda da bölgesinin merkezi ve lideri durumunda olduğunu, bu yüzden de Türkiye’de ve İstanbul’daki oyuncak firmalarına büyük görev düştüğünü ifade etti. Geçen yıl gerçekleştirilen fuar sonrasında ortaya çıkan % 95 memnuniyet oranının mutlu edici bir tablo olduğunu söyleyen Ciğerlioğlu, her yıl olduğu gibi bu yıl da katılımcı sayısının geçen yıla göre arttığını sözlerine ekledi. Oyuncağa verilen önemin arttığını, ulusal ve uluslararası platformda Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlıkları sürdürülen oyuncak sektöründe yerli üretim programının bu anlamda önemli bir adım olduğunu da belirtti. Bu gelişmelerin karşısında Kids Turkey’in geçmiş yıllarda olduğu gibi bundan sonra da ticari ilişkilerin pekişmesinin yanı sıra sektörün buluşma platformu olarak kendinden söz ettireceğinin de aşikar olduğunun altını çizerek “Bu vesileyle Ekonomi Bakanlığı’na desteği için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

62 Kasım-Aralık 2015

Fuar videosunu izlemek için akıllı cihazınıza QR Code'u okutun.


FUAR: KIDS TURKEY

“OYDER’in yazılı basında yer almasından mutluyuz” OYDER Başkanı Yakup Kireçci

Oyuncakçılar Derneği (OYDER) Başkanı Yakup Kireçci, konuşmasında ağırlıklı olarak Toyder’den bahsetti. Ülkenin içinden geçmekte olduğu süreçte sektörün ayakta kalması için başkanlığını yaptığı OYDER’in Yönetim Kurulu ile sektörde yer alan firma ve firma görevlilerinin birlikte çaba sarf ettiğini, bu çabalar içerisinde en önemli adımlardan birinin uzun yıllardır hayalini kurdukları yazılı basın projesi olduğunu ifade eden Kireçci, geçtiğimiz süreçte OYDER’in resmi yayın organı Toyder’i sektöre kazandırmaktan

mutlu olduğunu söyleyerek bunun, sektörün gelişmesi için önemli bir adım olduğunun altını çizdi. Toyder’e katkılarından ötürü bu zamana kadar destek veren tüm katılımcılara teşekkür de eden Kireçci’nin ikinci konu başlığı Almanya’da gerçekleştirilen Nürnberg Oyuncak Fuarı oldu. Geçen yıl 27 Türk üretici firmanın Spielwarenmesse’nin Nürnberg fuarına katıldığını hatırlatan Kireççi, bu sene bu sayının 30’un üzerine çıkarmayı hedeflediklerini söyleyerek herkesin destek vermeye çağırdı.

“Türkiye, kendi bölgesinin merkezi konumunda”

Spielwarenmesse e.G. Fuar Yönetim Müdürü Katharina Janotta

Açılıştan sonra fuar alanını ziyarete gelen Spielwarenmesse eG CEO'su Ernst Kick fuar standlarını gezerek bilgi aldı.

Açılışın son konuşmacısı Spielwarenmesse e.G. Fuar Yönetim Müdürü Katharina Janotta oldu. Dünyanın en büyük fuar organizatör firmalarından Spielwarenmesse e.G.’nin Türkiye’de böyle bir fuarı gerçekleştirdiğini görmekten mutlu olduğunu ifade etti. İstanbul’da gerçekleşen bu fuarın bölge ülkelerinin merkezi durumunda olduğuna dikkat çeken Janotta, dünyanın diğer önemli merkezlerinde gerçekleştirilen Kids Turkey fuarlarının her geçen yıl arttığını kaydederek, her biri kendi coğrafyasında

Fuarın en ilgi çeken dekorasyonlarından birisi Neco Toys standındaki spor arabaydı.

merkez bir nokta olan fuarlar içerisinde de Türkiye’nin kendi bölgesindeki önemli konumuna vurgu yaptı. Janotta, konuşmasını Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı’na hem fuara, hem de uluslararası oyuncak programına verdiği destekten ötürü teşekkür etti. Fuarın bu yıldan itibaren Kids Turkey adıyla devam etmesinin ve fuarın içeriğinin çocuk ürünlerinin tamamını kapsamasının önemine dikkat çekti.

Düşyeri karakterleri fuar süresinde müzik eşliğinde animasyonlar yaparak ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. 63 Kasım-Aralık 2015


FUAR: KIDS TURKEY

Fuarın gözde ürünleri Fuarda firmalar hem yeni ürünlerini hem de piyasada olan sürekli ürünlerini sergilediler. Bu ürünler arasından dergimizde öne çıkartarak yer almasını istedikleri ürünlerden derleme yaptık.

Turkuaz her fuarda olduğu gibi Bruder marka oyuncaklarını sergiledi. Yaratılan dekoratif senaryolar oyuncakları oldukça ilgi çekici bir şekilde teşhir etti. 360 derece dönen standlar oyuncakların her açısını ziyaretçilere sundu.

Dev maketler Neco Toys'un sergilediği birçok ürün arasında lisanslı pelüş grubu oyuncakları, Cubic Fun markalı maketleri görüntüledik.

64 Kasım-Aralık 2015


FUAR: KIDS TURKEY

Sevimli pelüşler Enfal'in 0-3 yaş grubuna hitap eden Kanz markalı oyuncakları standın büyük bir bölümünü oluşturdu. Ahşap, tekstil ve plastik malzemeleri bir arada kullanan Kanz, dünyada olduğu gibi ülkemizde de bilinçli ebeveynlerin markası olarak konumlanıyor.

Duman Oyuncak'ın büyük kaplan pelüşleri görülmeye değerdi. Yan yana dizilince görsel çekicilikleri de artan pelüş grubu Duman Oyuncak'ın en dikkat çekici ürün grupları arasında yer aldı.

Dino Puzzle Markası, ürünleriyle olduğu kadar fark yaratan standlarıyla da ilgi çekti. Oluklu mukavvalarla kat kat yapıştırılarak yaratılan dinozor oyuncaklarını öne çıkarttılar.

65 Kasım-Aralık 2015


FUAR: KIDS TURKEY

Yepyeni lisanslar Sunman dev standıyla fuarda yerini aldı. Birçok ürün grubu arasından yeni lisansları Matt Hatter, Maşa ve Koca Ayı ile Emoji figürlerini görüntüledik. Matt Hatter ve Maşa ile Koca

Ayı son günlerin popüler çizgi filmleri arasında. Bunlardan sonra ilgiyi en çok çocukların vazgeçilmezi Minions oyuncakları çekti.

Vardem'in ürün çeşitleri arasında renk renk arı pelüşleri dikkatlerden kaçmadı.

Puzzle ürünlerinde Anatolian markası ve çocuklar için eğitici kutu oyununlarında Kırkpabuç markası ile bilinen Perre Group, dünyanın birçok ülkesine ihraç ettiği lisanslı ve lisanssız ürünlerini sergiledi.

Dev pelüşler Selay Oyuncak pelüş koltukları ve dev pelüş hayvanlarıyla ziyaretçilerin bolca fotoğraf çektirdiği standlar arasındaydı.

66 Kasım-Aralık 2015

Lisanslı bardak, tabak, servis kağıdı, kase vb. birçok lisanslı ürün Oyuncak Dükkanı standında tanıtıldı. Fuayede bulunan stand, renkli dekoru ile oldukça dikkat çekiciydi.


FUAR: KIDS TURKEY

Mercan Oyuncak birçok oyuncağı arasında sesle komut alan köpek Lucy ile ziyaretçilere gösteri yaptı. Lucy sesli olarak komut verildiğinde amuda kalkıyor, yemek yiyor, öpücük veriyor ve başka birçok görevi başarıyla yerine getiriyor.

Erdem Oyuncak'ın kendine has olan ürünleri kaykaylar ve gitarları orta standlarında ilgi çekiyordu.

67 Kasım-Aralık 2015


FUAR: KIDS TURKEY İnci Mobilya, Taş Devri temalı mobilyalarını en dikkat çekici teması olarak göze çarptı.

Önde gelen plastik oyuncak üreticisi Dede Oyuncak lisanslı ve lisanssız birçok ürününü sergiledi.

Elit Oyuncak'ın lisanslı kitleri arasında Barbie lisanslı Dondurma Fabrikası yeni ürünlerden biri olarak karşımıza çıktı.

Süper kahramanlar

Yakamoz Oyuncak Tanny marka 3 aylık ve üzerindeki bebekler için mama sandalyesi oyuncaklarını tanıttı.

Schleich, Playmobil, Siku ve birçok markayı Türkiye'de temsil eden Dolu Oyuncak, hem kendi ürettiği hem de ithal ettiği markaların ürünlerini sergiledi. Schleich'ın süper kahraman figürlerinin yer aldığı stand görülmeye değerdi.

Bir-Can'ın sayısız ürün çeşidi arasında biz, favorimiz olan yılan figürlerini görüntüledik.

68 Kasım-Aralık 2015

Animal Planet lisanslı hayvan figürleri de standın dikkat çekenleri arasındaydı.


FUAR: KIDS TURKEY

İş araçları oyuncakları Welly marka die cast arabalarını geniş bir ürün yelpazesiyle sergileyen Karsan oyuncak üreticisi olduğu Woodoy marka ahşap oyuncaklarına da standında büyük bir yer ayırdı. Cat lisanslı iş araçları dikkat çekici ürünler arasındaydı.

KS Games birbirinden farklı yepyeni tasarımlara sahip puzzlelarını sergiledi.

Barış toys'un tasarım ödüllü lazımlık ürünü öne çıkardığı ürünler arasında yer aldı.

Genelde peluş olarak üretilen lisanslı bebekler yerine Erpa oyuncak geleneksel et bebek olarak Niloya'yı yarattı. 69 Kasım-Aralık 2015


FUAR: KIDS TURKEY

Müzikli arabalar Fuarın hemen girişinde yer alan Pilsan standı müzik çalan teknolojik akülü arabalarıyla fuar ziyaretçilerini karşıladı. Her türlü plastik oyuncağın üreticisi konumundaki Pilsan yerli lisansları kullandığı oyuncakları öne çıkardı.

Birlik oyuncağın 0-3 yaş grubuna hitap eden Babycim ürün grubu ışıklı ve sesli modelleriyle ziyaretçilere sunuldu. Mazlum ise sıradışı bir oyuncak olarak ilgi çekti.

Eğlenceli bilim oyuncaklarına standında geniş yer veren Clementoni yeni çıkardığı robot oyuncağı ile minik gösteriler yaptı.

Kostüm dünyası Mega oyuncak rengarenk standıyla oldukça gözalıcıydı. Ty marka peluşlar ve prenses ve süper kahraman kostümleri renkli tasarımlarıyla dikkat çekti.

70 Kasım-Aralık 2015


FUAR: KIDS TURKEY

Akar Oyuncak geniş ürün yelpazesi ile fuarın ilgi odaklarından biriydi. Türkiye'de henüz yaygınlaşmayan elektrikli ve tekerlekli ürün grubunda iddialı olduğunu teşhir ettiği oyuncaklarla gösterdi. En çok ilgiyi kendinden dengeli scooter çekti.

Ahşap mobilya, oyuncak ve üzerine çok renkli geleneksel tasarımlar yapan Ay Dağıtım oldukça sevimli bir standa sahipti.

Niloya'nın lisans dağıtımı ile büyük başarı elde eden Sentries bu fuarda Larva lisansını öne çıkardı.

Masa futbolunun popüler markası Akçiçek Oyuncak standında fuar boyunca kıran kırana maçlar yapıldı. 71 Kasım-Aralık 2015


FUAR: KIDS TURKEY / WORLD OF TOYS

Spielwarenmesse'nin uluslararası programı olan World Of Toys için ayrılan alanda yurtdışından gelen katılımcılar Kids Turkey ziyaretçilerine ürünlerini tanıttılar.

Pixie Crew Fuara katılan Pixie Crew Türkiye'deki satışlarını yetkili distribütörü tarafından yapıyor. Firma, yeni bayi ve satış kanalları arayışında. İletişim bilgileri Yalçın Aksöyek +90 216 527 6347 İmar İskan Cd Palmiye Apt No: 4/1 Ataşehir, İstanbul pixiecrew.com bee.com.tr

Dongri Toys Factory Türkiye distribütör arayışı içinde olan, müzik çalar gitar oyuncağı üretimi yapan Dongri Toys, klasik ve renkli gitar tasarımlarını demo eşliğinde ziyaretçilere tanıttı. İletişim bilgileri Mr. Ali +86 137 908 30222 ali@gttoyshk.com

72 Kasım-Aralık 2015


FUAR: KIDS TURKEY / WORLD OF TOYS

Kaiyu Toys Gemi, tank, helikopter, polis arabası, uzay araçları ve daha birçok aracın yapılandırma blok oyuncakları konusunda uzmanlaşmış olan firma, ürünlerinin Türkiye pazarında satılması için yerli bir distribütör arayışında olduğunu bildirdi. İletişim bilgileri Kevin Wang - Export Manager +86 0754 85715369 export@kaiyutoys.com kaiyutoys.com

Suzhou Shareshine Peluş hayvanlar ve tekstil bazlı oyuncak üretimi yapan firma yerli distribütör arayışında. İletişim bilgileri Lily Li +86 512 62562071 lily@shareshine.net shareshine.cn


FUAR: KIDS TURKEY / WORLD OF TOYS

Dolls Walls Niş bir alan yakalamış olan Danimarkalı üretici, kartondan aktivite kitleri üretiyor. Fuarın oldukça iyi geçtiğini, bekledikleri ilgiyi yakaladıklarını söyleyen yetkililer Türkiye pazarında ürünlerinin satılması için distribütör arayışındalar. İletişim bilgileri Anne Langer Lonstrup +45 99 33 33 33 - all@dollswalls.dk

Desi Doll Company Türkçe konuşan Yusuf ve Amine bebekler İngiliz firma Desi Doll tarafından fuarda tanıtıldı. Her dil için üretim yapan Desi Doll Türkçe versiyonu pazarlamak için Kids Turkey'de bulunuyor. İletişim bilgileri Mrs. Farzana Rahman +44 77 69694655 info@desidollcompany.com​- www.desidollcompany.com

74 Kasım-Aralık 2015


FUAR: KIDS TURKEY / WORLD OF TOYS

Robotime Kukuryku

Kids Turkey'e Bulgaristan'dan katılan firma ahşap maket üzerinde uzmanlaşmış. Hareketli kendin yap ahşap maketleri öne çıkaran üretici firma, Türkiye pazarında yer almak istiyor.

Çocuklar için hafıza kartı, puzzle, eşleştirme içerikli kutu oyunları üretimi yapan firma yerli distribütör arayışında.

İletişim bilgileri Vasil Mitevski - Genel Manager +359 893 413 418 office@robotime-europe.com, robotime-europe.com

İletişim bilgileri Mr. Wojciech Kuberski +48 604 190 490 export@kukuryku.co kukuryku.co

Mama Sandalyesi Oyuncakları 6

v üz h v c ğ u c h ti .

B ğ u u B ğ z u u v g m

V um u m m üz üz

üz

o .

v c

R g ç

m ğ z g g m mc o u .

.

o u m

19, 95 TL

mc o u .

T

Y

moz O u c

P z. v D T c. L . Şti

ti Tc M z A-24 B o No:20 E /İ u T : 0212 438 46 08 / -m : fo@ moz o .com

75 Kasım-Aralık 2015


FUAR: KIDS TURKEY

Katılımcılar

Yeni bir oyuncak sezonunun başlamasındaki en belirgin haberci olan Kids Turkey'e katılan şirketler, 4 günlük tanıtım süresince yeni ürünlerini tanıtmak, bayi ilişkilerini geliştirmek, yeni müşteriler edinmek için kiraladıkları alanları en verimli şekilde kullandılar.

En iyi standlar

Her yıl olduğu gibi bu sene de Kids Turkey'de her iki salon için en iyi standlar seçildi. Ödüllerin bu seneki sahibi Neco Toys ve Cem Kırtasiye oldu. Ödüller Kids Turkey yöneticileri Fatih Ciğerlioğlu, Gülsüm Yüksel ve Elmas Kaman tarafından stand yetkililerine verildi.

Dünyanın en ünlü yapılarının da dahil olduğu Cubic Fun markalı karton maketler arasında dev Eiffel ve dev Khalifa Kulesi standın dikkat çeken ürünleri arasındaydı.

Kutu oyunu ve puzzle üreticisi KS Games, standında ağırlıklı olarak yeni ürünlerine yer verdi.

Animal Planet, Pop It Up, Tanny, Classic World, Biba Toys markaları temsilcisi Yakamoz Oyuncak tarafından sergilendi.

76 Kasım-Aralık 2015

Canem Oyuncak standı birçok ürün çeşidi ile fuarda yerini aldı. Şarkı söyleyen kelebek ve arı bebekler standın öne çıkanları arasındaydı.


FUAR: KIDS TURKEY

Sunman Oyuncak Pazarlama Grup Müdürü Didem Özgüven Serpil ve Satış Müdürü Ural Fırat fuar boyunca standlarında ziyaretçilerini ağırladılar.

Düşyeri'ne ait karakterlerle lisanslanmış her üründen örnekler bulunan stand Pisi karakteriyle öne çıkıyordu.

Dino Puzzle standı alışılmışın dışındaki dekorasyonuyla ilgi çekiciydi. 77 Kasım-Aralık 2015


FUAR: KIDS TURKEY

Kanz ürünleri Enfal Oyuncak standında ziyaretçilere gösterildi

Kemerburgaz Kırtasiye Kids Turkey'e ilk defa katılanlar arasındaydı.

Universal Oyuncak birçok ürün grubu aynı anda standında sergiledi.

Armağan Oyuncak'ın kostümleri ve renkli pelüşleri standı dikkat çekici hale getirenler arasındaydı.

Çocuk bijuterisi alanında üretim yapan UKB birçok lisanslı ürününü sergiledi. 78 Kasım-Aralık 2015

Mudos, kum oyuncakları içinde yeni bir marka olan Seands Alive markalı ürününü tanıttı.


FUAR: KIDS TURKEY

Dede Oyuncak standı pek çok lisanslı plastik ürün grubunun birarada gösterildiği standlar arasındaydı.

Plastik oyuncak üreticisi Zuzu Toys, yoğun ziyaretçileriyle ilgi çekti.

Bir-Can İthalat geniş ürün yelpazesi ile fuara her sene katılanlar arasındaydı. 79 Kasım-Aralık 2015


Lisans

Haberler Söyleşi

Disney’den Yeni “Descendants” Hamlesi Walt Disney şirketinin, Cinderella veya Snow White (Kar Kraliçesi) gibi peri masallarının filmlerinden ve lisans ürünlerinden oldukça yüksek tutarlarda para kazanmasının tarihi epey uzundur. Bu kahramanların dünya çapında epey ilgi görmesinin sebebi, büyük oranda iyi kahramanlar olmalarıdır. Ancak Disney, şimdi yeni bir hamle yapıyor ve sevimli kötü karakterler ile düşmanlar için de harekete geçiyor. Disney’in televizyondaki en yeni televizyon müzikali olan Descendants, 31 Temmuz tarihi itibariyle resmi olarak gösterildi. Birçoklarının 101 Dalmaçyalı’dan tanıyacağı kötü karakter Cruella de Vil de bu film içerisinde seyircinin karşısına çıkıyor. Üstelik bu filmin kahramanları da Cruella’nın çocukları olacak; yani aslında Disney, neredeyse ilk kez kötü bir kahramana ve çocuklarına eğilen bir proje hazırlıyor. Kaliforniya merkezli şirketin pek çok projesi

gibi, oyuncaklar, bebekler, Cadılar Bayramı kostümleri ve film müzikleri albümü de filmin televizyonda gösterimine başlanmasının hemen ardından raflarda yerini alacak. Descendants ile birlikte, dünyanın en büyük yapım şirketlerinden biri olan Disney, zaten tanınan bir kahraman ile ailesinin ve onlarla birlikte bir dizi kahramanın daha yer aldığı yeni bir evren yaratmış olacak. Son derece berbat bir şekilde aileleri ile “Kayıp Adası” adı verilen bir adada sürgünde olan Mal, Evie, Carlos ve Jay isimli kahramanlar, “Güzel ve Çirkin”den tanıdığımız Belle ve Beast’in oğlu olan Prens Ben tarafından, Cinderella, Uyuyan Güzel, Mulan ve İyilik Perisi gibi eski kahramanların onlu yaşlardaki çocukları ile birlikte okula başlamak üzere davet ediliyor ve filmin de böyle başlıyor. Film, iki saate yakın sürüyor. Aslında bu tür bir lisans ve proje çalışması, tek

Yeni Star Wars Oyuncak Kataloğu Yayınlandı Yeni Star Wars filmi “Star Wars: Force Awakens (Yıldız Savaşları: Güç Uyanıyor)” gösterime girmeden önce oyuncakları ile büyük ilgi yarattı. Geçtiğimiz aylarda “Force Friday” etkinliği ile tüm dünyada aynı anda izlenen 12 ülke ve 15 şehirden yapılan canlı yayınlarla tümü tanıtılan yeni oyuncaklar, şimdi resmi bir katalogda bir araya getirildi. Hasbro’nun yayınladığı ve içerisinde figür oyuncaklar, araçlar, oyun setleri gibi çok sayıda farklı ürünlerin yer aldığı katalog, internet üzerinden yayınlandı.

80 Kasım-Aralık 2015

başına yürütülen bir durum değil. Descendants için hazırlanan bu fikir, Disney tarafından müşterilerinin küresel beklentileri düşünülerek hazırlandı ve bu filmden ibaret de sayılmaz. Filmin yayıncılık kolundaki ürünü olan “The Isle of Lost: A Descendants Novel” isimli çocuk romanı, geçtiğimiz Mayıs ayında yayımlanmıştı. Disney Channel’daki “High School

Musical” üçlemesinin yönetmeni Kenny Ortega imzasının yer aldığı filmin dünya televizyonlardaki gösterimi devam ederken DVD’si de yıl sonunda çıkmış olacak. Licensing Letter kaynağına göre peri masalları ve prensesler, Disney’e ve Hasbro gibi lisans ortağı şirketlere 2.89 milyar dolar civarında yıllık kâr getiriyor.

Beanie Boos Kart Oyunu Çıktı Dünya çapında ün kazanmaya başlayan ve lisans hakları Ty Inc.’e ait olan Beanie Boos kahramanları, farklı alanlardaki lisans ürünlerine sahip olmaya başladı. Tactic Games USA ile yapılan lisans anlaşması sonucu, okul öncesi döneme hitap eden bir Beanie Boos kart oyunu üretildi. Pelüş oyuncakları ile ünlenen Beanie Boos kahramanları, 3 ile 8 yaş arasının oynaması için üretilen bu oyunda renkler,

şekiller ve rakamları öğreten klasik karşılaştırma ve hafıza oyunu prensibi kullanılmış.


HABERLER

Mattel’den Ever After High Oyuncakları Çocukların sevdiği animasyon ve çizgi yapımların oyuncaklardaki etkisi devam ediyor. Yeni Netflix çizgi dizilerinden olan ve büyük ilgi gören Ever After High: Way Too Wonderland isimli yapımın ürünleri için Mattel de harekete geçti. Yayınladığı “Do You Wonder” başlıklı video ile duyurduğu dört yeni oyuncak, moda temalı oyuncak bebek olarak düşünülmüş.

Funko’dan Little Pony Figürleri Figür oyuncak alanına eğlenceli ve özgün bir bakış açısı getiren Funko’nun Little Pony serisine yenilikler geldi. Little Pony temalı Funko’ların üçüncü serisi olan bu yeni üretimlerde “Mystery ” parçaları da eklenmiş.

Yeni seride renkli Party Pony tasarımlarının yanı sıra daha güçlü Pony tasarımları olan Princess Celestia veya Queen Chrysalis ya da siyah renli Pny üretimleri de yer alıyor. Eylül ile birlikte bir diğer seri olan My Little

İtfaiyeci Sam Simba Toys ile Türkiye’de Avrupa’da satış rekorları kıran ve Minika Çocuk televizyon kanalında çizgi filmi oynayan, tüm çocukların sevimli kahramanı İtfaiyeci Sam ve arkadaşlarının oyuncakları artık Simba Toys ile Aralık ayının başından itibaren Türkiye pazarında da yer alacak.Simba Toys Türkiye’nin bünyesinde barındırdığı markalardan Simba ve Dickie’nin İtfaiyeci Sam oyuncakları ile tıpkı çizgi filminde olduğu gibi ister uzaktan kumandalı itfaiye aracı, ister itfaiyeci aksesuarları, ister itfaiye merkezi ve daha birçok farklı ürün ile artık evlerinde de çizgi filmindeki sahneleri ve hayal ettikleri maceraları canlandırabilecekler.

Pony: Vinyl Figures, yani adı üzerinde vinil malzemeli bir seri daha piyasaya çıktı. Bu seri içerisinde ise Princess Cadance ve kocası, Prince Shining Armor ve Spike the Dragon gibi figürler yer alıyor.

Toys “R” Us’tan Dinotrux Oyuncakları DreamWorks Stüdyoları’nın Netflix’te yayınlanacak olan yeni çizgi dizisi Dinotrux gelmeden önce oyuncakları geliyor. Toys “R” Us tarafından duyurulan ve görücüye çıkarılan Dinotrux oyuncakları içerisinde oyun setleri, araçları ve çok daha fazlası var. 14 Ağustos’ta ön siparişe açılan oyuncaklar arasında Mattel markasının imzası göze çarpıyor. Çizgi dizinin Ty Rux, Revvit ve diğer karakterlerinden ilhamla hazırlanan oyuncaklar, çek-bırak, sesli, ışıklıi hareketli gibi özelliklere sahip olmakla birlikte vinç tasarımlı dinozor oyuncakları da mevcut. 81 Kasım-Aralık 2015SÖYLEŞİ

Doraemon Türkiye'de Temsil Ediliyor Disney Channel’ın en çok izlenen ilk 3 programı arasında yer alan, Japon menşeli animasyon kahramanı Doraemon, artık hem yayınıyla hem de temsilcisiyle Türkiye'de. Doraemon'u ülkemizde temsil eden AI Türkiye'nin Ülke Müdürü Uğur Gürkan bu sayımızın konukları arasında. Öncelikle firmanızın kuruluş aşaması ve bugünkü faaliyetleri hakkında biraz bilgi alabilir miyiz? AI Türkiye olarak 2015 yılının Mart ayında, Türkiye ve Bağımsız Devletler Topluluğu bölgelerinden sorumlu olarak faaliyetlerimize başladık. AI Türkiye %100 Japon sermayeli ve merkezi Japonya’ya direkt bağlı bir lisans ofisi konumunda. Animation International hemen hemen tüm Asya pazarında uzun yıllardır faaliyet gösteren köklü bir lisans firması ve ana lisansör ShoPro’nun da en büyük acentesi. Firmanın 2015 itibariyle Orta Doğu, Afrika ve Türkiye bölgelerine genişleme kararı almasıyla birlikte, bizim de AI Türkiye olarak ticari hayatımız başlamış oldu. Türkiye’de temsilcisi olduğunuz Doraemon karakterini biraz tanıtır mısınız bize? Doraemon, büyük büyük dedesine yardım etmek isteyen bir çocuk tarafından günümüze gelecekten gönderilmiş robot bir mavi kedi. 4 boyutlu cebinden çıkardığı çeşitli aletler ile her türlü soruna çözüm bulabiliyor. Doraemon, her ne kadar Japon kültürü içerisinde yaratılmış olsa da, çizgi film içeriğinde evrensel değerler yoğun olarak işleniyor. Türk aile yapısında da çok önemli bir yer tutan yardımlaşma, arkadaşlık, büyüklere saygı, dürüstlük

AI Türkiye Müdürü Uğur Gürkan

Uğur Gürkan, yalnızca TV yayınıyla değil lisanslı ürünleriyle de Doraemon'un Türkiye'deki çocuklarla buluşacağı müjdesini verdi. ve sadakat gibi ögeler titizlikle işleniyor. Çocuklar Doraemon izlerken hiç sıkılmadan bu toplumsal değerleri de öğreniyorlar. Özetle Doremon’da içerik her zaman görselliğin önünde yer alıyor. Doraemon’un sadece 1,5 sene içerisinde çocuklar tarafından bu kadar benimsenmesinin sebebi de bu olsa gerek. Doraemon çizgi filmi hangi mecralardan izlenebiliyor? Doraemon, 2014 Ocak ayından itibaren Disney Channel’da yayınlanıyor ve kanalın verdiği bilgiye göre, kendi programları arasında en çok izlenen ilk 3 programdan biri. Bu nedenle Disney Channel da kendi program akışı içerisinde Doraemon yayın sıklığını arttırarak izleyicilerini memnun

ediyor. Ayrıca şu anda çocukların televizyon kanallarında en çok muzdarip oldukları şey tekrar yayınları. Kanalların ellerinde yeterli sayıda arşiv olmadığından aynı bölümleri tekrar tekrar yayınlamak durumunda kalıyorlar. 2 binin üzerinde bölüm sayısına sahip olan Doraemon ile çok zengin bir içerik sunabiliyoruz. Bu da Disney Channel’ın yüksek oranda ‘’yeni bölüm’’ yayınlamasına hizmet ediyor. Tabii Disney Channel’ın artık uydudan ve şifresiz yayına başlamasıyla ulaştığı hane sayısını artırmış olması da markanın tanınırlığında önemli rol oynuyor. Televizyon yayınının yanı sıra, 11 Eylül’de “Stand by Me Doraemon” filmi vizyona girdi. Hedeflenen, her yıl yeni bir sinema filmi ile izleyiciyle buluşmak.

Lisans faaliyetleriniz/ projeleriniz hakkında biraz bilgi verebilir misiniz? 2008 yılında Japonya Dışişleri Bakanı tarafından “ilk anime büyükelçi” ödülü verilen Doraemon, şimdiye kadar girdiği hiçbir pazarda başarısız olmamış bir karakter. Biz de çok yeni kurulan bir firma olarak öncelikle markamızın daha geniş bir kitleye ulaşmasını ve Asya’daki başarısını yakalamasını hedefliyoruz. Bu noktada Disney Channel çizgi film yayınıyla markaya en büyük desteği veriyor. İzlenme oranları açısından kanalın en fazla izlenen ilk 3 içeriğinden biri olduğunu belirtmiştik. Bunun yanı sıra çok yakın zamanda ailelerle bir araya geleceğimiz ve onlara markamızın çizgi film ile çocuklara aktardığı temel değerlerin neler olduğunu anlatacağımız çeşitli etkinlikler düzenliyor olacağız. Son olarak lisanslı ürün geliştirme konusunda da önceliğimizi içerik üreten kategorilere verdik. Bu kapsamda Altın Kitaplar sene sonu itibariyle aktivite, boyama ve hikaye kitaplarını satışa sunacak. İki ayda bir yayınlanacak olan Doraemon dergisi ise yine aynı tarihlerden itibaren Panini tarafından satışa sunulacak. Yayıncılık kategorisini oyuncak, okula dönüş ve hazır giyim ürünleri takip ediyor olacak. Ülkemizde çizgi film karakterlerinin ürüne dönüşmesini ve

perakende pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz? Türkiye’de lisanslı ürün pazarının oluşması 2000’li yılların başına denk geliyor. Geriye dönüp baktığımızda aradan geçen bu 15 yıl içerisinde gerek tüketicilerin gerekse perakendecilerin ve üreticilerin çok büyük yol kat ettiğini görüyoruz. Bilinçli tüketiciler lisanslı ürünlerin sanılanın aksine büyük titizlikle üretildiğinin farkında. Aynı doğrultuda lisansör firmaların ve perakendecilerin de yüksek kalite beklentisi üreticileri bu standartlara uyma konusunda zorluyor. Çocukların, kullanacakları ürünleri severek kullanırken zarar görmemeleri muhakkak ki en büyük önceliğimiz. Geçmiş dönemlerde bir televizyon veya sinema karakteri nadiren başarılı bir lisans programına dönerken, şimdilerde dijital platformların çocuklar arasında da yaygın bir şekilde kullanılmasından kaynaklı olarak bir oyun karakteri de kısa zamanda fenomene dönüşebiliyor. Bu sayede birçok yeni karakter Türkiye pazarına Avrupa ve Amerika ile eş zamanlı olarak tanıtılmaya başlandı. Bunun yanı sıra, artık yerli prodüksiyon şirketleri de animasyon karakterleri yaratmak üzerinde yoğunlaştılar. Türkiye pazarının ve Türk tüketicisin bu yöndeki gelişimi gelecek için çok umut vermekle birlikte, özellikle perakende tarafında büyük fırsatlar olduğunu düşünüyoruz. 83 Kasım-Aralık 2015


Perakende Haberler

Dinozor Temalı Ürünlerde Yüzde 500 Artış Online oyuncak ve hediyelik perakendecisi Born Gifted isimli site, dinozor temalı ürünlerde yüzde 500 oranında artış olduğunu açıkladı. Hampshire merkezli şirket, dinozor temalı ürünlerdeki bu artışı, yankıları ve etkisi halen devam eden Jurassic World filmine bağlıyor. Born Gifted Yöneticisi Jim Wilson, “Bu tür bir fenomenle ilk kez karşılaşmıyoruz. Geçtiğimiz Christmas’ta Paddington filminin ardından, filmi izleyen herkes sevimli Paddington ürünleri almak istemişti” ifadelerini kullandı.

İngiltere’de Lego Kiralama Sitesi Açıldı İngiltere merkezli bir kiralama şirketi, en yeni Lego setleri de dahil olmak üzere birçok Lego çeşidini deneyimlemek isteyenlere Lego kiralama hizmeti vermeye başladı. BuildurBricks isimli şirket, içlerinde yeni Jurassic World, Star Wars, Disney Princess ve daha çok fazla yeni setlerin de yer aldığı Lego’ları, küçük setlerde aylık 9,99 Pound, daha

84 Kasım-Aralık 2015

zor setlerde ise aylık 24,99 Pound gibi fiyat aralıklarıyla kiraya veriyor. Müşteriler, 150’den fazla set arasında, iade etmek şartıyla istedikleri seçenekleri kiralayabiliyorlar.

My Friend Cayla Oyuncakları Amerika’da Genesis isimli oyuncak üreticisinin hazırladığı My Friend Cayla oyuncakları, geçtiğimiz ay ABD’deki oyuncak perakendecilerinde yerini aldı. Bu zamana kadar ABD içerisinde bulunamayan My Friend Cayla konuşan

oyuncakları, Wal-Mart ve Target ortaklığında ülkede satılmaya başlandı. The NPD Group adlı şirkete göre My Friend Cayla, Amazon UK, Tesco, Argos ve Carrefour gibi mağazalarda en çok satan oyuncaklardan.

Descendants Ürünleri İngiltere’de Disney’in yeni TV filmi Descendants, 30 Temmuz’da ilk gösterimini gerçekleştirdi. Dünya kanallarındaki gösterimleri devam etmekte olan filmin lisans ürünleri ise oldukça geniş bir kategoride gelecek. Filmin İngiltere gösterimi için belirlenen tarih olan Eylül gelmeden önce , filmin bir dizi ürünü de Ağustos sonunda raflarda yerini aldı. Bu yeni ürünler içerisinde

Descendants temalı kıyafetler, aksesuarlar, ev ürünleri ve aletleri ile kırtasiye ürünleri yer alıyor.


HABERLER

Gymboree Play&Music’ten Franchising Daveti Ebeveyn-çocuk interaktif eğitim programları alanında yer alan Gymboree Play & Music, Türkiye’deki ağını genişletmek amacıyla franchise vermeye başlıyor. 0-5 yaş çocukların yaşlarına uygun aktiviteler yoluyla fiziksel, duygusal ve sosyal yeteneklerini geliştirmelerinde aileleri desteklemeyi hedefleyen Gymboree Play & Music, çocuklara yaratıcılık ve özgüven aşılıyor. Gymboree Play & Music’in hizmet yelpazesinde, oyun, müzik, resim, fitness gibi 9 ana ders yer alıyor. Bunların

yanı sıra, 2-4 yaş grubu için ebeveyn eşlik etmeden yapılan “Drop off” sınıfları, doğum günü programları, temalı partiler düzenleniyor. Oyun salonunda kaydıraklar, tüneller, tırmanma şeritleri gibi eğitim programına özel tasarlanmış 40 çeşit rengarenk ekipmanlar yer alıyor. Oyun dersleri bu ekipmanlar ve diğer program gereçleri ile beraber uygulanıyor. Merkezin işletmesi 30 senelik başarısı kanıtlanmış operasyon ve destek sistemi ile yapılıyor. Markanın bugün

İstanbul’da Yeşilköy, Bahçesehir, Kemerburgaz, İstinye, Ulus, Erenköy, Atasehir, Kavacık ve Cekmeköy’de, İstanbul dışında ise Ankara, İzmir, Adana ve Kayseri de toplam 13 şubesi bulunuyor. Gymboree Franchise bedeli bölgeye göre farklılıklar gösteriyor.Bölge bedeli $40.000 - $80.000 arasında değişebiliyor. Oyun alanı ekipman ve program gereçleri yatırımı $70.000 civarında. Toplam yatırım bedeli $200.000 - $250.000 olarak, Royalty bedeli ise %8 olarak belirlenmiş.

Playmotion Demosu Disney Stores’da Disney’in, henüz tam bir oyun veya oyuncak kategorisine sığdırılamayan akıllı oyun kiti Playmotion’ın demo kullanımları, Disney Stores’da başladı. İçerisinde süper kahraman figürleri, aktif olarak kullanılan süper

kahraman silahları ve uzaktan erişimi mümkün kılan küçük bir platformun olduğu Playmotion, akıllı cihazlar ile entegre halde çalışan, multiplayer oyununa da izin veren, gerçek figürler ve silahlar ile sanal alemdeki

oyunun yönetilebildiği, geliştirilmiş bir artırılmış gerçeklik ürünü. Örneğin oyun ekranından Iron Man’i seçebiliyor, Iron Man eldivenini kullanarak silahınızı geliştirebiliyor, onunla savaşabiliyorsunuz.

Hasbro Yo-Kai Watch Oyuncaklarını Hazırlıyor Ünlü Nintendo oyunu Yo-Kai Watch, şimdi oyuncak dünyasında yer edinmeye hazırlanıyor. Hasbro tarafından duyurulan ve 6 Kasım’da ABD’de piyasaya sürüldükten sonra Ocak 2016’da Kuzey

Amerika’nın tamamında ve Avustralya’da da satışa çıkacak olan Yo-Kai Watch oyuncakları, her biri eşsiz birer tasarımı olan koleksiyonluk madalyalar olarak tasarlanmış. Yo-Kai

Watch oyunu, sadece Japonya’da 8 milyon’dan fazla satmıştı.

MGAE’den Bilimsel Oyuncak Franchise’ı MGS Entertainment adlı şirket, yeni Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat ve Matematik temalı franchise projesi olan Project Mc2’yi harekete geçirdi. Project Mc2 Ultimate Lab Kit isimli kit, Ağustos’ta Netflix’te başlayan çizgi dizinin temasını taşıyor. Süper akıllı

ve bilimsel yeteneklere sahip dört kızın bir casusluk oluşumuna katılmalarını hikaye edinen dizinin franchise ayağında ise iki farklı oyuncak türü bir araya getirilmiş. MGA’nın ürettiği bu setler, bir yandan moda aksesuarlarına sahip

oyuncak bebekler içerirken, bir yanıyla da bu bebeklerle birlikte kullanılan ve içlerinde lav ışığı, volkanik patlamalar gibi çeşitli bilimsel inceleme aparatları içeriyor. Tüm bu parçalar, çocukların kendi evlerinde kullanabilecekleri şekilde tasarlanıyor. 85 Kasım-Aralık 2015


İthalat

Söyleşi

"Türkiye, gelecek vadeden nadir ülkelerden"

Almanya merkezli olup 1999'dan beri Türkiye'ye oyuncak ithal eden Simba Oyuncak Pazarlama Genel Müdürü Sayıl Afyonlu, Toyder okurlarına firmalarından ve ithalattaki son gelişmelerden bahsetti. Firmanızı ve markalarınızı kısaca tanıtır mısınız? Merkezi Almanya’nın Fürth kentinde bulunan Simba Dickie Group dünyanın önde gelen oyuncak üreticilerindendir. Avrupa, Asya, Orta Doğu, Afrika, Avustralya ve Amerika’daki birçok ülkede kendi ülke ofisleri ve ajansları bulunmaktadır. Türkiye’deki şirketimiz 1999 senesinin sonunda Simba Oyuncak Pazarlama Limited Şirketi adı altında kurulmuştur. Buradaki şirketimiz üzerinden tüm ithalat, ihracat, satış ve pazarlama faaliyetlerini sürdürmekteyiz. Portföyümüzde başta Simba markası olmak üzere, Dickie, Majorette, Smoby, Maerklin, Eichhorn, Heros, Big, Nicotoy, Schuco, Noris, Schipper, Zoch, Carson ve Aquaplay markaları yer almaktadır. Bu sayılan markalarımız içinde uzaktan kumandalı ürünlerden bahçe evlerine kadar, A’dan Z’ye tüm yaş gruplarına hitap eden ve tüm kategorilerden oluşan büyük bir ürün gamımız mevcuttur.

86 Kasım-Aralık 2015

İthal ettiğiniz oyuncaklar hakkında bilgi verir misiniz? Lisanslarınız var mı? Simba Toys Türkiye olarak tüm grup şirketlerimizin oluşturduğu yaklaşık 4.500 farklı ürün arasından belli kriterler dahilinde ülkemiz için en uygun olan ürün portföyünü oluşturuyoruz ve ayrıca talepler doğrultusunda iş ortaklarımızın adına diğer ürünlerimizden de ithal ediyoruz. Tabi bu durumda kaydıraktan ahşap yapboza, uzaktan kumandalı tekneden model bebeğe kadar ithalatımız oluyor. Tüm grup şirketlerimizin ürünleri her daim çocuklarımızın ve velilerimizin sağlık açısından iç rahatlığı ile oynayacağı, kaliteli ve oyun değeri yüksek oyuncaklardır. Tüm oyuncaklarımız

Yaklaşık 4.500 farklı ürün arasından belli kriterler dahilinde ülkemiz için en uygun olan ürün portföyünü oluşturuyoruz."

Türkiye’de de geçerli olan Avrupa Birliği standartlarında üretilmektedir. Ayrıca hâlihazırda tüm markalarımızın arkasında olduğumuzu gösteren ve çocuklarımızı güvence altına alan ürün sorumluluk sigortamız da bulunmaktadır. Lisans tarafında ise hem kendi lisanslarımızı geliştirmeye devam ediyoruz hem de birçok lisans şirketi ile işbirliği içindeyiz.

Kaç yıldır ithalat yapıyorsunuz? Satışlarınızı hangi kanallardan gerçekleştiriyorsunuz. Tamamen bir oyuncak üretici şirketler grubu olduğumuzdan dolayı ve fabrikalarımızın lokasyonları kendi uzmanlık alanlarına göre dünyanın çeşitli ülkelerinde yer aldığından Almanya merkezimiz dahil olmak üzere dünyadaki tüm ülke şirketlerimiz ilk kurulduğu günden itibaren


SÖYLEŞİ ithalat yapmaktadır. Şirket stratejimiz ve politikamız gereği biz tamamen uzman olduğumuz üretim, ithalat ve pazarlama alanlarına odaklanıyoruz. Yani hiçbir zaman kendi perakende faaliyetlerimiz olmayacağından iş ortaklarımız ile birlikte günümüzün tüm satış kanalları üzerinden satışlarımızı gerçekleştiriyoruz. Firmanız yabancı üreticiler ve markalarla anlaşma konusunda nasıl bir stratejiye sahip? Simba Dickie Group olarak tüm ürünlerimiz sadece kendi üretici grup şirketlerimizden gelmektedir. Bunların dışındaki üretim ile ilgili tüm kararlar Almanya merkezimiz tarafından alınır. Hangi yurtiçi yurtdışı fuarlara katılıyorsunuz? Fuarlar yeni müşteriler kazanmanıza dolayısıyla ihracatınıza destek oluyor mu? Şu ana kadar her sene Simba Toys Türkiye olarak genel merkezimizin dahil olduğu ve organizasyonunda önemli rol aldığı Nürnberg Oyuncak Fuarı'na katılıyoruz. Tabii ki bunun dışında ülke ofislerimizin bulunduğu birçok ülkede de yerel veya uluslararası fuarlara oradaki ofislerimiz vasıtasıyla katılmış oluyoruz ve ülkemiz veya ülke ofisimizin bulunmadığı Türkiye’ye komşu ülkeler ile ilgili talepler bizlere iletiliyor. Bugüne kadar fuarların hem yeni müşteriler kazanmamızda hem de ihracatımıza ciddi katkısı olmuştur.

İthalat yaparken ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz? Ürünlerinizin kalitesi hakkında bilgi verir misiniz? Sektördeki tüm şirketler gibi biz de ithalat aşamasında çok ciddi denetimlerden geçmekteyiz. Ancak belirtmiş olduğumuz üzere tüm ürünlerimiz Türkiye’de de geçerliği olan Avrupa Birliği standartlarında üretilmektedir. Bunun denetimini hem şirketler grubumuzun bünyesindeki kendi kalite kontrol uzmanlarımız, hem de Avrupa ve Türkiye’de de akredite olmuş bağımsız test kuruluşları tarafından yapmaktadır. Ayrıca tüm markalarımızın arkasında olduğumuzu gösteren ve çocuklarımızı güvence altına alan ürün sorumluluk sigortamız da bulunmaktadır. Bulunduğumuz yılı hem firmanız açısından hem de Türkiye pazarı açısından değerlendirir misiniz? Bu sene de geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine bizi heyecanlandıran birçok yeni ürün portföyümüze eklendi. Buna paralel olarak Avrupa’da satış rekorları kıran ve Minika Çocuk televizyon kanalında çizgi filmi oynayan, tüm çocukların sevimli kahramanı “İtfaiyeci Sam” ve arkadaşlarının oyuncaklarını Aralık ayının başından itibaren Türkiye’ye getiriyoruz. Sizi ve sektörü gelecek yıl neler bekliyor. Öngörüleriniz varsa bizimle paylaşır mısınız? Sektörümüzdeki her geçen

gün artan zorluklara rağmen, Türkiye’deki oyuncak pazarı bizim için her açıdan büyük önem taşımaktadır. Ülkemizdeki genç nüfus ve doğum sayısı göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye; gelecek vadeden nadir ülkelerden biridir. Son olarak böylesi güzel bir dergi tarafından röportaj yapmaya davet edildiğim için şahsım ve şirketim adına sizlere çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dilerim.

87 Kasım-Aralık 2015


KIRTASİYE & AKSESUAR

Pac-Man Bardak Altlığı Yenilenebilir Defter: Wipebook Hangi çılgın marka yenilenebilir bir defter üretmek ister, diye merak ediyorsanız, marka ve ürün adının aynı olduğunu söyleyerek başlayalım. Sürekli notlar alan, ancak bu notları uzun süre taşımak yerine geçici bir şekilde yazıp çöpe atan biriyseniz Wipebook defterleri yardımınıza koşuyor. Özel kağıt tasarımı ile son derece net yazılar, hesaplar, çizimleri

yazabileceğiniz Wipebook defterleri, sıradan defterlerden hiç de alışık olmadığınız kadar daha kolay olarak silinebiliyor ve tekrar tekrar kullanılabiliyor. Şu an farklı renklerde 4 üretimi olan Wipebook’lar içerisinde not defteri, çalışma defteri, mini not defteri ve günlük formatları yer alıyor. Fiyatları ise 4 ila 40 dolar arasında değişiyor.

Üzerinden en az 3 kuşak geçmiş olmasına rağmen unutulmayan video oyun Pac-Man, bugünün lisans dünyasına ilham vermeye devam ediyor. Bir Pac-Man ve 3

pikel canavarın yer aldığı bardak altlığı setleri evinizi ve ofisinizi renklendiriyor. Ürün fiyatı ise 10 dolar civarında.

En Az Cüzdan Kadar Güvenli Sıra dışı ve cesur bir fikir ile karşı karşıyayız. Her ne kadar cüzdanına sıkı sıkıya sahip çıkan Türk insanı için pek cazip olmasa da kaliteli ve el yapımı malzemesi ile son derece güvenli bir tutuş sağlayan bu kart tutucu, aynı zamanda banknotları da güvende tutabileceğini vadediyor. Disco Easter 1.0 adı verilen ürünün fiyatı ise 12 dolar.

Akıllı Anahtarlık Anahtarlarını karıştıranlara, sık sık kaybedenlere, bir arada nasıl daha kolay ve cebinde yahut çantasında koca bir yer kaplamadan kullanabileceğini merak edenlere geliyor “Key Smart”, yani akıllı anahtarlık. İsveç çakısı şeklinde tasarlanan Key Smart, farklı büyüklükte modellere sahip. Klipsli, USB bellekli ya da şişe açacaklı gibi fonksiyonel modellerinin yanı sıra anahtar sayısına göre de çeşitlenebiliyor bunlar. Fiyatlar ise 2 dolar ile 50 dolar arasında değişiyor. Tasarımlar o kadar çeşitli ki bir araç olmasının yanı sıra bir aksesuar olarak da kullanılabiliyor.

Geçici Bıyık Dövmeleri Son dönemin moda aksesuarlarından ve popüler sembollerinden birisi de nostaljik çizimli bıyıklar oldu. Kıyafetlerde, aksesuarlarda ve takılarda görülebilen bu bıyıklar, özellikle arkadaş eğlenceleri veya düğünlerde de çeşitli şekillerde 88 Kasım-Aralık 2015

kullanılıyor. Bu alanda özgün bir fikirle harekete geçen StacheTats adlı marka da farklı tasarımlara sahip geçici dövme bıyıkları üretmiş. Her biri 5 dolar fiyatla satılan setlerde farklı bıyık tarzları mevcut.


POP IT UP ÇADIRLAR VE SAKLAMA KUTULARI HEM OYNA HEM OYUNCAKLARINI DÜZENLE

BIG FUN!

Yakamoz Oyuncak Pazarlama ve Dıs Tic. Ltd. S ti Tekstilkent Ticaret Merkezi A-24 Blok No:20 Esenler / Istanbul e-posta: info@yakamoztoys.com tel: 0 212 438 46 08

KO LAY D EP O L A N I R

KO L A Y KA L D I RI L I R V E KO L A Y KU RU L U R


KIRTASİYE & AKSESUAR

Susuz Soğutma Küpleri İlk bakışta göze sadece dekoratif bir unsur olarak gözükse de soğutma küpleri aynı zamanda sağlıklı birer ürün olarak da kullanımı artan bir parça. Çünkü buz haline getirilen ve tekrar erimeye başlayan buz parçaları, gittikçe daha fazla bakteri üretiyor ve doğal bir taş olması sebebiyle

sadece üzerindeki soğutucu özelliği içkiye aktaran bu taşlar, alışılmış sudan buz yapımına göre daha hijyenik oluyor. Kangaroo markasının ürettiği ve her pakette 16 adet küpün yer aldığı kutularda bir de kadife kılıf yer alıyor. Ürünün yurt dışı fiyatı ise 15 dolar.

Mobi Cube Işıklı Mini Hoparlörler Mobil teknolojinin elinin değmediği yer kalmadı sayılır. Taşınabilir teknolojiler söz konusu olunca özellikle sevilen müziklerin gidilen her yere götürülmesi, kullanıcıların öne çıkan beklentilerinden oluyor. İşte Mobi Cube adlı bu küçük küp de bu işi yapıyor ve hatta bir adım öne götürerek, çaldığı müziğe uyumlu olarak ışık

gösterileri yapıyor. Bluetooth veya Aux kablo bağlantısı ile kullanılan Mobi Cube, şarjı doluyken 6 saatlik bağımsız kullanım da sunuyor. Sesi yükseltmesi ve dağıtmasının yanı sıra çalınan müzikle senkronize olarak 360 derecelik ışık şovu da yapıyor. Bluetooth destekli tüm cihazlar ile uyumlu.

Animal Planet Piksel Yapbozlar Son yılların dikkat çeken minimalizm trendi oyun ve oyuncaklarda da kendini gösteriyor. Yapbozu minimalizmle birleştiren piksel yapbozlar da bunun bir sonucu olarak sevimli bir 90 Kasım-Aralık 2015

şekilde karşımıza çıkıyor. Yapım aşamasındaki eğlence kadar dekoratif bir ürün ve bir koleksiyon alanı da olan piksel yapbozlar, şimdi Animal Planet teması ile üretildi.

R2D2 Masanızı Temizlesin Star Wars serisinin emektar robotu R2D2, şimdi son derece zekice bir tasarımla karşımıza çıkıyor. 13 cm gibi bir boyutla üretilmiş olmasına rağmen masanızın üzerindeki

tozları ve kırıntıları temizleyen R2D2 mini süpürgesi, USB ile şarj oluyor. Bu sevimli tasarım aynı zamanda iyi bir hediye olarak da düşünülebilir.KIRTASİYE & AKSESUAR

Cüzdanınızdaki Ninja

Masaüstü Akvaryum Deneyimi Klasik akvaryum tasarımlarının oldukça uzağında olan Hammacher etiketli bu masaüstü akvaryum, kenarlarındaki özel kollar sayesinde, altında sert ve akordeon şeklindeki kısmın üzerinde yükseliyor. Bu sayede temizlemek için üzerindeki kapak açıldığında su ve balıklar kendiliğinden dökülmemiş oluyor. 11 litre civarında suyu içine alabilen ve özel filtresi sayesinde,

sıradan akvaryumlara göre 5 kat daha az kirlenen akvaryum, tamamen sessiz bir filtre sistemine sahip. Karbon bazlı filtresi sayesinde saatte üç kez otomatik olarak suyu filtreliyor ve içinde kalan çöpler ile yem kalıntılarını temizliyor. Dolayısıyla dekoratif olduğu kadar balıklar için de mümkün olan en sağlıklı sistemi içinde barındırıyor. Fiyatı ise 130 Dolar civarında.

Evet, ürünün adı tam olarak bu. (Wallet Ninja) Bir kredi kartı ebadında, ama ondan daha ince olması ile kolayca taşınabilir, çok daha sert olması ile de kullanışlı olan Wallet Ninja üzerinde; kutu/ konserve açacağı, mektup açacağı, santimetre ve inç cetveli, şişe

açacağı, 6 farklı ölçüde tornavida ağzı, cep telefonu standı ve meyve soyacağı yer alıyor. Bütün bunlar, sert ve kaliteli bir malzemeden yapılan kartın uçlarının kesimleri sayesinde mümkün oluyor. Vante markalı ürünün fiyatı ise ortalama 10 dolar civarında.

Transformers Megatron Yapı Kiti Bay Demlik ile Çayınızı Demleyin Çayınız ya da kahveniz suda demlenirken eğlenceli bir görünüme sahip olsun ya da bunu yapan bir ürünü yakınlarınıza hediye etmek isterseniz bu ürün size göre. 92 Kasım-Aralık 2015

İçeceklerin tadını ve hijyenini etkilemeyen silikon malzemeye sahip olan aparat, 10 Dolar’lık fiyat etiketine sahip. Bulaşık makinesinde ve mikro dalga fırında kullanılabiliyor.

3 boyutlu puzzle’lar ve yapı kitlerine olan ilgi her geçen gün artıyor. Orijinal Transformers markası ile üretilen bu detaylandırılmış yapı kiti, resimdeki sonucu almak için gereken her şeyi paket içerisinde

sunuyor. Yönergelere göre yapabileceğiniz, ekstra bir malzemeye ihtiyaç duymadan parçaları birbirine geçirerek takabileceğiniz metal kitin fiyatı 12 Dolar civarında. Hem hobicilere, hem koleksiyonculara hitap ediyor.Üretim

Söyleşi

"Test ve güvenlik pazarında oyuncağın payı artacak" Türkiye'de oyuncak ve çocuk ürünlerinin güvenliğinin önemi her gün daha iyi anlaşılıyor. Bu alanda hizmet veren Intertek Türkiye Tekstil&Oyuncak İş Kolu Direktörü Neslihan Sözer ile konuştuk. Firmanızı kısaca tanıtır mısınız, laboratuvarlarınız hangi sektörlere ne tür hizmetler vermektedir? 1885 yılında kurulmuş olan Intertek, 38000’i aşkın çalışanı, 500’den fazla laboratuvarı ve 100 ülkede 1000 ofisi ile çok çeşitli endüstri kollarında kalite ve güvenlik hizmetleri sağlayan lider bir kuruluştur. Intertek dünya çapında, kimyasal, ilaç, petrol, gaz, otomotiv, tekstil, gıda ve elektrik sektörlerini kapsayan endüstrilere test, gözetim, denetim ve danışmanlık desteğine kalite çözümleri sunan firmadır. 1995 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Intertek ISO/IEC 17025 akreditasyonuna sahip ilk laboratuvardır. Türkiye’de tekstil, kimya, kozmetik, deterjan, oyuncak, otomotiv, elektronik, gıda, plastik gibi alanlarda test,

94 Kasım-Aralık 2015

gözetim, belgelendirme ve denetim hizmetleriye müşterine çözüm ortağı olmaktadır. Konusunda uzman çalışanlarımız bağımsız, üçüncü taraf kontrollerle müşterilerimizin emniyetini sağlarken, tüketici açısından ürün güvenirliliğini sağlamaktadır. Oyuncaklarla ilgili yaptığınız testlerde hangi belgeleri verme konusunda akreditesiniz? 2009 yılından beri oyuncak testleri konusunda akredite olarak hizmet veren Intertek Türkiye, oyuncak konusunda ilk akredite laboratuvardır. 14 yaşından küçük çocukların oyunlarında kullanmak amacıyla tasarlanan, imal edilen her türlü oyun araç gereçlerinin oyuncak güvenliği standartlarına göre testlerini gerçekleştiriyoruz. Avrupa Oyuncak Güvenliği Direktifi(2009/48/EC) , Türkiye’de Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanmış 24578 sayılı Oyuncak Yönetmeliği, Amerika Birleşik Devletleri Tüketici Ürünleri Geliştirme Yasası(CPSIA) kapsamında oyuncaklarda oluşabilecek tüm riskleri fiziksel, kimyasal, yanma, elektriksel testleri akredite olarak analiz ediyoruz. Akredite olarak gerçekleştirdiğimiz testlerden bazıları; EN71 Kısım 1&2&3&8&9, Fitalat, Azoboyarmaddeler, CPSIA& ASTM gereklilikleri, Çin(GB)testleri, EN 62115 elektriksel güvenlik testleri.

Oyuncak sektöründe ağırlıklı olarak hangi ürün gruplarını test ediyorsunuz? Oyuncak sektöründe plastik ürünler, peluş oyuncaklar, çocuk bakım gereçleri, bahçe oyuncakları, elektrikli oyuncaklar, okul öncesi eğitim oyuncaklarına kadar çok geniş bir yelpazade hizmet veriyoruz. 2016 yılında Türkiye oyuncak sektöründeki üreticileri ve ithalatçıları hangi yasal değişiklikler ve yeni düzenlemeler bekliyor? Oyuncak testleri için gereksinimler hergün giderek artmaktadır. Birçok ülke kendi güvenlik yönetmeliklerini oluşturmaktadır. Son 3 yıldır da Türkiye’de de Tüketici Ürünleri ile ilgili yayınlanan direktifler ile oyuncak, kırtasiye, çocuk bakım ürünleri konusunda hem güvenlik hem de kimyasal parametreler kontrol altına alınmış, denetimler ve test kontrolleri artmıştır. Revize olan AB Oyuncak Direktifi Kapsamında EN71 Kısım 3 ağırmetal testlerinde sınırlandırılan kimyasalların sayısı 8’den 19’a çıkmıştır. Türkiye’deki yasal düzenlemede de bu uygulamaya geçişi bekliyoruz. Ayrıca 14 Ocak 2015 tebliği kapsamında sınırlandırılan azo boyarmaddeler, fitalat testleri konusundaki denetim ve testlerin artmasını beklemekteyiz.

2016 yılında firmanızın hedeflerinden bahseder misiniz? Intertek 20 yıldır Türkiye pazarında alanında lider olarak hizmet veriyor. 2016 yılında da liderliğimizi korumak, %100 müşteri memnuniyeti sağlamak ve büyümek en önemli hedefimiz. Güvenlik, performans ve sürdürülebilirlik için tüm müşterilerimizin beklentilerini karşılamak, tüm tedarik zincirinde müşterilerimizin ortağı olarak hareket etmek, risklerini azaltmak ve rekabet avantajı kazanmalarını sağlamak istiyoruz. Test ve güvenlik pazarı konusunda önümüzdeki yıllardaki öngörülerinizden bahseder misiniz? Son 5 yıldır tüketici ürünlerinin riskleri konusunda son kullanıcıların bilinci arttıkça , ürünlerin insan ve çevreye verdiği zararlar kanıtlandıkça , sivil toplum örgütleri bu konu ile ilgili çalışmalarını arttırdıkça

testlere ve kalite kontrole olan ilgi ve talep artış göstermektedir. Çoğu ülke tüketici ürünleri için kendi güvenlik yönetmeliklerini ve direktiflerini oluşturmaktadır. Bu kontrollerin ve kapsamın gittikçe artacağını, yalnızca ürünlerin değil tüm tedarik zincirindeki hammadde sağlayıcılarının da standartlara uyma çalışmalarına dahil olacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda güvenlik ve performans testlerine ek olarak oyuncak ve çocuk ürünlerinde potansiyel risklerin tanımlanması, risk analizleri, performans testleri, kullanılan kimyasalların analizleri, belgelendirilmesi ve denetimler alanlarında da taleplerin artacağını öngörüyoruz. Türkiye’de oyuncak sektörü de son yıllarda çok hızlı büyüyen ve gelişen bir pazar test ve güvenlik pazarında oyuncak sektörünün payının da artmasını bekliyoruz.www.oyder.org.tr

Tarih :

/

/

ÜYE BAŞVURU FORMU Firma Ünvanı

:

Adres

:

Posta Kodu

:

Vergi D. / No

:

Kuruluş Tarihi

:

Telefon

:

Faks

:

E-Posta

:

Web Adresi

:

Gsm :

İş :

FİRMA FAALİYET KONULARI FAALİYET ALANI

ÜRÜN ÇEŞİTLERİ

İmalat

Model Araçlar

Deniz ve Havuz Oyuncakları

İhracat

Uzaktan Kumandalı Oyuncaklar

Spor Oyuncakları

İthalat

Elektronik Oyuncaklar

Parti Malzemeleri - Kostümleri

Toptan

Bebek ve Aksesuarları

Yılbaşı Süsleri

Perakende

0-3 Yaş Oyuncakları

Büyük Bahçe Oyuncakları

E-Ticaret

Peluş - Yumuşak Oyuncaklar

Eğitici Plastik Bloklar ve Oyuncakları

Mümessillik

Maket ve Hobi Oyuncakları

Plastik ve Ahşap Oyuncaklar

Diğer (Belirtiniz)

Puzzle

Yaratıcı Sanatsal Oyunlar

El Becerisi Geliştirici Oyuncaklar

Çocuk Kitapları

Müzik Enstrümanları

Okul Eğitim Araç ve Gereçleri

Aşağıdaki bilgilerimizin, OYDER resmi internet sayfasında yayınlanmasını talep ediyoruz. Evet ( ) Hayır ( ) (Oluşabilecek değişikliklerin zamanında bildirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde OYDER sorumluluk kabul etmeyecektir.)

FİRMANIZA AİT TESCİLLİ MARKALARINIZ * İsteğe Bağlı Doldurulabilir

FİRMANIZA AİT DİSTRİBÜTÖRÜ OLDUĞUNUZ MARKALAR * İsteğe Bağlı Doldurulabilir

FİRMANIZA AİT LİSANSLARINIZ * İsteğe Bağlı Doldurulabilir

OYDER Tüzüğü’ne Göre Üye Olma Hakkı ve Üyelik İşlemleri •Fiil ehliyetine sahip bulunan ve derneğin amaç ve ilkelerini benimseyerek bu doğrultuda çalışmayı kabul eden ve mevzuatın öngördüğü koşulları taşıyan Oyuncak, Oyun, Çocuk Eğitim ve Zeka Geliştirici Ürünleri, Çocuk Bakım ve Araç Gereç Ürünleri, Çocuk Eğlence Oyunları ve Alanları, Lisans Sektörü ve Oyuncak Sektörü

gelişimini sağlayan, ayrıca sektöre hizmet işi ile iştigal eden her gerçek ve tüzel kişi bu derneğe üye olma hakkına sahiptir. •Yabancı gerçek kişilerin üye olabilmesi için Türkiye’ de yerleşme hakkına sahip olması da gerekir. Onursal üyelik için bu koşul aranmaz.

•Dernek Başkanlığına yazılı olarak yapılacak üyelik başvurusu, Dernek Yönetim Kurulu’nca en çok otuz gün içinde üyeliğe kabul veya isteğin reddi şeklinde karara bağlanır ve sonuç yazıyla başvuru sahibine bildirilir. Başvurusu kabul edilen üye, bu amaçla tutulacak deftere kaydedilir.


TV ÇİZGİFİLM EĞLENCE MODA SANAT KURUMSAL MÜZİK SPOR OKUL ÜNLÜ KİŞİLER LİSANSİYELERİMİZ

Cumhuriyet Mah. Libadiye Cad. No: 79/6 34699, Üsküdar - İstanbul

facebook.com/lisansmedya

+90 (216) 532 78 11

twitter.com/lisansmedya

info@lisansmedya.com

instagram.com/lisans_medya


www.oyder.org.tr

ÜYE BAŞVURU FORMU FİRMA TEMSİLCİSİNE AİT BİLGİLER Adı Soyadı

:

İkamet Adresi

:

Doğum Yeri/Yıl

:

T.C. No

:

Firmadaki Görevi

:

Telefon

:

E-Posta

:

FOTO

Gsm :

Ev :

Tarih:

/

/

Yukarıda verdiğimiz bilgilerin doğruluğunu, Dernekler Yasası’na göre üye olmamızda sakınca bulunmadığını, dernek tüzüğündeki amaçları ve hükümleri aynen kabul ettiğimizi beyan eder, üyelik müracaatımızın kabulünü arz ederiz. Yetkili Adı Soyadı Firma Kaşesi / İmza

Oyder üyelerinden referanslarımız aşağıda belirttiğimiz firmalardır. Firma Ünvanı

:

Firma Ünvanı

:

Ad Soyad

:

Ad Soyad

:

İmza

:

İmza

:

Üyelik için gerekli ek belgeler; İmza Sirküsü, Faaliyet Belgesi, Nüfus Cüzdanı Fotokopisi, Yıllık Aidat Bedeli Makbuzu, 2 Adet Fotoğraf.

Yukarıda belirtilen firma; Yönetim Kurulumuzun kabul edilmiştir.

/

/ 20

Tarih ve

nolu kararı ile üyeliğe YÖNETİM KURULU

OYDER Tüzüğü’ne Göre Üye Olma Hakkı ve Üyelik İşlemleri •Derneğin asıl üyeleri; derneğin kurucuları ile müracaatları üzerine Yönetim Kurulu’nca üyeliğe kabul edilen kişilerdir. •Derneğe maddi ve manevi bakımdan önemli destek sağlamış bulunanlar Yönetim Kurulu

kararı ile Onursal Üye olarak kabul edilebilir. Onursal ve Fahri Üye: Ülkeye, Sektöre veya Dernek amaç ve çalışma konularına belirli ve önemli büyük hizmetleri veya katkıları olan kişilerle, üyeler topluluğu arasında bulunmasında yarar görülenler Yönetim

Kurulu’nun önerisi ve Genel Kurul’un çoğunluk kararı ve onayı ile Onursal veya Fahri Üye seçilebilirler. Onursal ve Fahri Üyeler, organlara seçilme ve seçme haklarına sahip olmayıp kendilerinden üye giriş ve yıllık ödentileri alınmaz.


Havale-EFT Denizbank Hesap Adı Kanserli Çocuklara Umut Vakfı IBAN TR08 0013 4000 0004 3971 9000 04 T. 0212 291 31 10 www.kacuv.org

www.facebook.com/Kacuv

www.twitter.com/KACUV1

http://instagram.com/kacuv