Page 1


MARMARİS Marmaris, Türkiye’nin güneybatı sahilinde Ege ve Akdeniz’in kesiştiği noktada Muğla iline bağlı bir liman kenti. Turizm açısından Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Marmaris, Ege kıyılarının en büyük tatil yeri konumunda. Doğal güzellikleri, uzun sahil şeridi, çam ormanlarıyla kaplı tepelerinden muhteşem manzarası, bakir koyları, eşsiz plajları, antik kentleri, yat marinaları ve her türlü aktiviteyi sunmasıyla beraber Marmaris her yıl yüz binlerce turist ağırlamakta. Marmaris otelleri, Marmaris Apart Otelleri ve Marmaris pansiyonları özellikle yaz aylarında 400.000’i aşkın yabancı turisti ağırlamakta. Bu özellikleriyle beraber Marmaris, Ege ve Akdeniz’in turizm cenneti olarak da adlandırılabilir.

Marmaris is a coastal town, a port city and a tourist destination on the southwest Mediterranean coast of Turkey, in the Mugla Province. Marmaris is one of the Turkey’s most popular holiday town, largest resorts and beaches on the Aegean coast. With its surroundings, long coastline, outstanding landscape of pine-covered hills, isolated bays and inlets, wonderful beaches, ancient cities, marinas and every kind of attractions; Marmaris welcomes about 420,000 people during the tourism season. So Marmaris and its environment can be considered as the Mediterranean paradise. Marmaris daily tours are ideal for visiting the surroundings to spend a great time in the splendor of nature. During your Marmaris holiday, you can participate several Marmaris tours and activities such as daily Sailing Tours with Tukish Gulets. Marmaris is also a major center for Gulet (Turkish Wooden Yacht) and Motoryacht Tourism and blue voyage. Marmaris has easy and well built connections to the nearby airport in Dalaman, and on the road to Mugla, Datca and Fethiye. Transportation in the town is very well organized. There are many fine sandy beaches and spectacular bays in and around

Marmaris günlük turları, Marmaris ve çevresini gezip görmek, muhteşem doğasını içinize çekmek ve Marmaris’te eğlenceli vakit geçirmek için çok idealdir. Marmaris tatiliniz süresince sayısız Marmaris turuna katılarak Marmaris’te güzel aktiviteler yapabilirsiniz. Marmaris’te günübirlik tekne turları, özellikle deniz tutkunları için Marmaris’te yapılabilecek güzel aktivitelerden birisidir. Marmaris merkezinde sahil boyunca, Uzunyalı ve Içmeler plajlarında yer alan tur tekneleri ile Marmaris ve çevresindeki güzel koylara, adalara ve büklere yapılan günübirlik tekne turlarına katılarak Marmaris tatilinizin tadını doyasıya çıkartabilirsiniz.

Marmaris. Daily boat trips are organized for the isolated bays and for Dalyan. The yacht marina is one of the biggest one in Turkey and there are regular ferry services to the Greek island of Rhodes. Most places for accommodation are located at the seashore. Hundreds of seashore and luxury restaurants, world class discos and bars attracts thousands of travellers. Marmaris has many places to visit, fine sandy beaches and spectacular bays in and around. Icmeler is a beautiful beach resort only 8 kilometres from the large and vibrant resort of Marmaris and mostly considered together.

Marmaris ayrıca yat turizmi ve mavi yolculuğun önemli merkezlerinden biri. Dalaman Havalimanı, Muğla, Datça ve Fethiye’ye ulaşım olarak büyük kolaylık bulunmakta. Marmaris’te ve çevresinde çok sayıda koy ve plaj bulunmakta. Çevre koylara ve Dalyan’a düzenlenen günübirlik tekne turları revaçta. Türkiye’nin en büyük marinalarından Marmaris Yat Marinası yat turizmi için önemli değere sahip. Ayrıca buradan Rodos adasına da düzenli olarak seferler yapılmakta. Marmaris, dünya çapında kalite ve konfora sahip lüks otel ve resortları, restoranları, gece hayatı ve alışveriş imkanlarıyla her bütçeye uygun bir tatil imkanı sunmakta. Konaklama tesisleri genelde sahil boyunca uzanmakta. Sahil kenarında bulunan yüzlerce restoran, disko ve cafeler gelen ziyaretçileri cezbetmekte. Marmaris’in gezilecek yerleri #rallyturkey

Marmaris nightlife is vibrant and there are plenty of bars, discos and nightclubs that you cab find every kind of music for your taste. Marmaris Barlar Street is the preferred location and the night life lasts until the first lights in the morning.

-28-

www.rallyturkey.com


de oldukça fazla. Sekiz kilometre mesafedeki Içmeler bölgesi en popüler olanı. Konaklama imkanları yüksek seviyede ve özellikle yabancı turistlerin en çok tercih ettiği konaklama ve plaj bölgesi. Içmeler ile birlikte Turunç da ikinci planda tercih edilen yerlerden.

Transportation is very well organized in Marmaris. There are

Marmaris gece hayatı da muhteşem. Diğer tatil beldelerine nazaran daha hareketli ve aktivitesi bol yüzlerce bar ve disko bulunmakta. Marmaris Barlar Sokağı genelde tercih edilen lokasyonlardan. Marmaris’te gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar sürmekte. Marmaris’te ulaşım çok iyi organize edilmiş durumda. Marmaris Çevre Beldeler ve Köylerine düzenli olarak dolmuş ve otobüs seferleri yapılmakta. Marmaris’te alışveriş imkanları da çok çeşitli. Birbirinden güzel çok sayıda alışveriş merkezleri tüm Marmaris’e yayılmış durumda. Büyük Çarşı ve Netsel Marina ise hem alışveriş hem de aktiviteler için çok ideal ve gitmeye değer. Marmaris, balıyla meşhur. Bununla beraber büyük bir turizm kenti olmasından dolayı çok sayıda mücevher, deri, kilim, halı, giyim ve hediyelik eşya dükkanı bulmak mümkün.

Marina are ideal for both shopping and activities and worth to go.

Marmaris Kalesi, kente hakim bir konumda muhteşem manzarası ve tarihsel olgusuyla görülmeye değer. Marmaris’in tarihi M.Ö. 3400’lü yıllara dayanmakta ve asırlar boyunca başta Karia olmak üzere pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış durumda. Çok sayıda antik şehir ve kalıntıları görmek mevcut. Marmaris’te tipik Ege ve Akdeniz iklimi hakim. Yazın sıcak, kış yağmurlu geçiyor. En sıcak aylar ise Temmuz ve Ağustos. Sakin veya hareketli bir tatil isteyenler için her türlü aktiviteye sahip Marmaris, tatilciler için ideal bir seçim.

3400 BC and housed Caria and many other important civilisations.

#rallyturkey

regular shuttle buses are available to the near villages and small towns. Shopping areas are well built and offer great brands and opportunities to their guests. The Grand Bazaar and Netsel Marmaris very famous with its Honey. 92% of the world’s pine honey procurement is produced in the Aegean region in Turkey. Mugla contributes to the pine honey production with 75% and Marmaris with 30%. Leather, carpets, handcrafts, jewelry, honey, brand clothing and souvenir shops are the main interests in Marmaris shopping. Marmaris Castle, located in the center is worth seeing. It is possible to visit a lot of historic places and ancient cities. Marmaris has always been an important coastal town and trade center for centuries, due to its location on the intersection point of Aegean and Mediterranean Seas. History of Marmaris starts when the first settlement begun with the arrival of a tribe to the region in from

Marmaris has typical Aegean and Mediterranean climate, summer is hot, winter is rainy. The hottest months are July and August. Marmaris is a perfect place for holidaymakers with its all kinds of facilities, quite or active.

-29-

www.rallyturkey.com


13.09.2018 PERÅžEMBE/ THURSDAY

#rallyturkey

SD SHAKEDOWN

UZUNLUK/LENGHT : 4,70 km

-31-

ROAD CLOSED 06:30 FIRST START 09:30

www.rallyturkey.com


13.09.2018 PERŞEMBE/ THURSDAY

SD SHAKEDOWN

UZUNLUK/LENGHT : 4,70 km

ROAD CLOSED 06:30 FIRST START 09:30

Shakedown Spectator Area 1 Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1.Main Road Junction : N36 49.998 E28 09.291 2 Access Point : N36 51.305 E28 10.203 3. Spectator Area : N36 51.308 E28 10.221 There will be a shuttle service provided starting from the main road junction. There will be drop off at the start of shakedown and a drop off at Spectator Area 1. Spectators can park their cars on both sides of the main road.

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Main Road Junction N36 49.998 E28 09.291

#rallyturkey

-32-

www.rallyturkey.com


13.09.2018 PERŞEMBE/ THURSDAY

ROAD CLOSED 06:30

SD SHAKEDOWN

FIRST START 09:30

UZUNLUK/LENGHT : 4,70 km

Shakedown Spectator Area 2 Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Main Road Junction : N36 49.835 E28 10.778 2. Parking Zone : N36 49.997 E28 10.884 3. Access Point/Spectator Area : N36 50.248 E28 10.987 Spectator Area 2 is located at the finish of the Shakedown. Access to the parking zone will be closed 1 hour 30 minutes before the start of the stage. Those who arrive after 1 hour 30 minutes before the start of the stage can park their cars on the side of the main road. Spectators can view the finish of the stage with a jump and have the possibility of seing Teams working on the fine tuning of the cars after the Shakedown.

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Main Road Junction N36 49.835 E28 10.778

#rallyturkey

-33-

www.rallyturkey.com


13.09.2018 PERŞEMBE/ THURSDAY

ROAD CLOSED 17:08

SS 1 TURKEY FULL SPEED

FIRST START 20:08

UZUNLUK/LENGHT : 2,00 km

SSS Spectator Area Since the ceremonial start of Rally Turkey will take place at Marmaris Marina it will be possible to view this section of the event from yachts and restaurants situated in the promenade. Super Special Stage to be run in Marmaris on the 13th of September evening can be watched from different locations within the city centre. Starting from the Ataturk Statue, the strecht of the Marina to the East and West and the city’s main road towards the 19 Mayıs Square has plenty of spectacular spectator points to offer.

#rallyturkey

- 34 -

Etap Marmaris’in merkezindedir. Deniz, yatlar, dağ ve şehrin kalabalığı aynı kare içinde olacak. Sokaklar araç sesleriyle çınlayacak. Stage is at the hearth of Marmaris. Sea, yachts, mountain and crowd all in a shoot. The streets will ring car sounds under the moonlight.

www.rallyturkey.com


#rallyturkey

- 35 -

www.rallyturkey.com


14.09.2018 CUMA/ FRIDAY

#rallyturkey

SS 2/5 ÇETİBELİ

UZUNLUK/LENGTH : 38,10 km

-37-

ROAD CLOSED SS 2 - 04:58 / SS 5 - 10:37 FIRST START SS 2 - 07:58 / SS 5 - 13:37

www.rallyturkey.com


14.09.2018 CUMA/ FRIDAY

ROAD CLOSED SS 2 - 04:58 / SS 5 - 10:37

SS 2/5 ÇETİBELİ

FIRST START SS 2 - 07:58 / SS 5 - 13:37

UZUNLUK/LENGTH : 38,10 km

III III

Çetibeli Spectator Area 2

NO GO

III III

I II

III

III

Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Main Road Junction : N36 59.598 E28 17.847 2. Parking Zone/Access Point : N36 59.030 E28 19.449 3. Spectator Area : N36 59.029 E28 19.539 Cars may be parked on the side of the road in 1 line. Spectators are requested to pay attention to their parking as this road is also being used for emergencies.

8,12

III

NO GO

III

III

III

IIII

NO GO

IIII NO GO

2

III

E rçekten çok güzel görüntülerinin çekilebilece i bir bölüm. Seyirciyi çok memnun edecek uzun v rmanma bölümü, çok ç rajlar ve ar klar ya r.

RADIO 8,09

IIIIIIIIII

1

N 36º 59.000’ W 28º 19.545’

IIIIIII

I I II I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I

IIIII 8,09 (box:6)

IIIIII

1

II

III

III

NO GO

2

7, 98

III

III

II

II

II

II

ER NO GO

III

III

IIII

III

II

II

II

II

II

I

II

NO GO

I

IIII

NO GO

II

IIII

II

IIIII

IIII IIII

I I II IIIII

II

2

II I

Truly spectacular area, where it will be possible to watch the evolution of competitors for a good part of the stage. In a long and fast uphill, they’ll reach a plateau area where a huge variety of curves and ambiances will delight the spectators.

II

1 NO GO

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Main Road Junction N36 59.598 E28 17.847

1

2

#rallyturkey

-38-

www.rallyturkey.com


14.09.2018 CUMA/ FRIDAY

ROAD CLOSED SS 2 - 04:58 / SS 5 - 10:37

SS 2/5 ÇETİBELİ

FIRST START SS 2 - 07:58 / SS 5 - 13:37

UZUNLUK/LENGTH : 38,10 km

Çetibeli Spectator Area 3 Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Main Road Junction : N37 01.280 E28 20.895 2. Parking Zone : N36 59.502 E28 24.866 3. Access Point : N36 59.401 E28 25.014 4. Spectator Area : N36 59.407 E28 25.040 Cars can be parked in 1 line on the side of the access road up until 300 meters from spectators area 3. 1

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Main Road Junction N37 01.280 E28 20.895

1

#rallyturkey

-39-

www.rallyturkey.com


14.09.2018 CUMA/ FRIDAY

ROAD CLOSED SS 2 - 04:58 / SS 5 - 10:37

SS 2/5 ÇETİBELİ

FIRST START SS 2 - 07:58 / SS 5 - 13:37

UZUNLUK/LENGTH : 38,10 km

Çetibeli Spectator Area 5 Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Main Road : N37 01.585 E28 21.004 2. Parking Zone/Access Point : N37 01.110 E28 22.497 3. Spectator Area : N37 00.919 E28 22.311 Car parking is not allowed starting from 600 meters to the Spectator Area 5. Until that point cars can be parked in 1 line on the side of the access road. Spectators will have to walk for 600 meters to reach the Spectator Area 5.

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Main Road Junction N37 01.585 E28 21.004

#rallyturkey

-40-

www.rallyturkey.com


14.09.2018 CUMA/ FRIDAY

#rallyturkey

ROAD CLOSED SS 3 - 06:21 / SS 6 - 12:00

SS 3/6 ULA

FIRST START SS 3 - 09:21 / SS 6 - 15:00

UZUNLUK/LENGTH : 21,75 km

-41-

www.rallyturkey.com


14.09.2018 CUMA/ FRIDAY

ROAD CLOSED SS 3 - 06:21 / SS 6 - 12:00

SS 3/6 ULA

FIRST START SS 3 - 09:21 / SS 6 - 15:00

UZUNLUK/LENGTH : 21,75 km

Ula Spectator Area 1 (VIP) Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Main Road Junction : N37 10.270 E28 23.790 2. VIP Parking Zone : N37 08.801 E28 25.372 3. Access Point : N37 08.765 E28 25.630 4. Spectator Area : N37 08.797 E28 25.647 Spectator Area 1 is dotated of a catering tent and services for the spectators with the appropriate Pass. İzlemek ve fotoğraflamak için çok iyi bir bölge. 500 metreden daha fazla izleme imkanı sunan bu bölgede, uzun ve hızlı tepelerin ardından ulaşılan kıvrımlı geçişler güzel görüntüler verecektir. Truly spectacular area, where it will be possible to watch the evolution of competitors for more than five hundred meters. After a long and fast downhill, and variety of curves .

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Main Road Junction N37 10.270 E28 23.790

#rallyturkey

-42-

www.rallyturkey.com


14.09.2018 CUMA/ FRIDAY

ROAD CLOSED SS 3 - 06:21 / SS 6 - 12:00

SS 3/6 ULA

FIRST START SS 3 - 09:21 / SS 6 - 15:00

UZUNLUK/LENGTH : 21,75 km

Ula Spectator Area 2-3-4 Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Main Road Junction : N37 10.270 E28 23.790 2. Parking Zone : N37 08.928 E28 25.587 3. Access Point : N37 08.914 E28 25.530 4. Spectator Area 2 : N37 08.917 E28 25.651 5. Spectator Area 3 : N37 08.983 E28 25.696 6. Spectator Area 4 : N37 09.036 E28 25.758 Spectators can reach the area by car and park their car up until 100 meters from the spectator area.

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Main Road Junction N37 10.270 E28 23.790

#rallyturkey

-43-

www.rallyturkey.com


15.09.2018 CUMARTESİ/ SATURDAY

#rallyturkey

SS 8/11 YEŞİLBELDE

UZUNLUK/LENGTH: 34,24 km

-45-

ROAD CLOSED SS 8 - 05:35 / SS 11 - 10:24 FIRST START SS 28 - 08:35 / SS 11 - 13:24

www.rallyturkey.com


15.09.2018 CUMARTESİ/ SATURDAY

ROAD CLOSED SS 8 - 05:35 / SS 11 - 10:24

SS 8/11 YEŞİLBELDE

FIRST START SS 28 - 08:35 / SS 11 - 13:24

UZUNLUK/LENGTH : 34,24 km

Yeşilbelde Spectator Area 1 Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Main Road : N36 49.835 E28 08.447 2. Parking Zone : N36 51.347 E28 04.617 3. Access Point : N36 51.439 E28 04.619 4. Spectator Area : N36 51.501 E28 04.603 Easily accessible by car from the main road, spectators can park their cars in the parking zone about 200 meters from spectator area 1.

1

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Main Road Junction N36 49.835 E28 08.447

#rallyturkey

-46-

www.rallyturkey.com


15.09.2018 CUMARTESİ/ SATURDAY

ROAD CLOSED SS 8 - 05:35 / SS 11 - 10:24

SS 8/11 YEŞİLBELDE

FIRST START SS 8 - 08:35 / SS 11 - 13:24

UZUNLUK/LENGTH : 34,24 km

Yeşilbelde Spectator Area 3 Spectator Area (By Boat) : N36 49.552 E28 3.464 It is possible to view the final 2km of the stage by Bördübed Bay famous for the Amazon river and fantastic small coves for yacht lovers

SADECE TEKNE İLE İZLENEBİLİR ONLY BOAT

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. N36 49.552 E28 3.464

#rallyturkey

-47-

www.rallyturkey.com


15.09.2018 CUMARTESİ/ SATURDAY

#rallyturkey

SS 9/12 DATÇA

UZUNLUK/LENGTH : 10,70 km

-49-

ROAD CLOSED SS 9 - 07:08 / SS 12 - 12:08 FIRST START SS 9- 10:08 / SS 12 - 15:08

www.rallyturkey.com


15.09.2018 CUMARTESİ/ SATURDAY

ROAD CLOSED SS 9 - 07:08 / SS 12 - 12:08

SS 9/12 DATÇA

FIRST START SS 9- 10:08 / SS 12 - 15:08

UZUNLUK/LENGTH : 10,70 km

Datça Spectator Area 2 (&VIP) Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Transfer Departure Coordinates** : N36 50.548 E28 15.070 2. Access Point (Datça Port) : N36 43.384 E27 41.384 3. Spectator Area(By Boat) : N36 45.667 E27 49.266 ** It is only valid for VIP PASS owners & DATCA STAGE voyages.

Gerçekten muhteşem, geniş bir seyire sahip olan bu etabı ve pilotların geçişlerini denizden izleme imkanı bulacaksınız. Truly spectacular, wide area, where you can watch the evolution of competitors with a breath taking landscape from the shore.

SADECE TEKNE İLE İZLENEBİLİR ONLY BOAT

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Transfer Departure Point N36 50.548 E28 15.070

#rallyturkey

-50-

www.rallyturkey.com


15.09.2018 CUMARTESİ/ SATURDAY

ROAD CLOSED SS 9 - 07:08 / SS 12 - 12:08

SS 9/12 DATÇA

FIRST START SS 9- 10:08 / SS 12 - 15:08

UZUNLUK/LENGTH : 10,70 km

Datça Spectator Area 1 Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Access Point : N36 46.286 E27 51.009 2. Spectator Area : N36 46.047 E27 50.722 Very easy to access from the main Marmaris-Datça road in Datça direction. Spectators can park their cars on the side of the road and walk 500 meters on a reasonably flat access road to reach the Spectator Area 1 of Datça Stage.

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Main Road Junction N36 46.286 E27 51.009

#rallyturkey

-51-

www.rallyturkey.com


15.09.2018 CUMARTESİ/ SATURDAY

#rallyturkey

SS 10/13 İÇMELER

UZUNLUK/LENGTH : 20,37 km

-53-

ROAD CLOSED SS 10 - 08:11 / SS 13 - 13:11 FIRST START SS 10 - 11:11 / SS 13 - 16:11

www.rallyturkey.com


15.09.2018 CUMARTESİ/ SATURDAY

SS 10/13 İÇMELER

UZUNLUK/LENGTH : 20,37 km

ROAD CLOSED SS 10 - 08:11 / SS 13 - 13:11 FIRST START SS 10 - 11:11 / SS 13 - 16:11

İçmeler Spectator Area 1 Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Main Road Junction : N36 49.718 E28 10.155 2. Access Point / Parking : N36 49.469 E28 09.920 3. Spectator Area : N36 49.432 E28 09.908 Easily accessible by vehicles the Spectator Area 1 of İçmeler Stage offers a good combination of a fast straight and sharp turn. Spectators can drive all the way to the Spectator Area and park their vehicles there.

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Main Road Junction N36 49.718 E28 10.155

#rallyturkey

-54-

www.rallyturkey.com


15.09.2018 CUMARTESİ/ SATURDAY

SS 10/13 İÇMELER

UZUNLUK/LENGTH : 20,37 km

ROAD CLOSED SS 10 - 08:11 / SS 13 - 13:11 FIRST START SS 10 - 11:11 / SS 13 - 16:11

İçmeler Spectator Area 3 Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Main Road Junction : N36 49.747 E28 11.452 2. Parking Zone : N36 49.338 E28 11.358 3. Access Point : N36 49.173 E28 11.215 4. Spectator Area : N36 49.169 E28 11.180 A fantastic spectator area close to the Service Park. One of the widest spectator areas on the rally where spectators can enjoy fast approaching cars on a right turn.

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Main Road Junction N36 49.747 E28 11.452

#rallyturkey

-55-

www.rallyturkey.com


15.09.2018 CUMARTESİ/ SATURDAY

ROAD CLOSED SS 10 - 08:11 / SS 13 - 13:11

SS 10/13 İÇMELER

FIRST START SS 10 - 11:11 / SS 13 - 16:11

UZUNLUK/LENGTH : 20,37 km

İçmeler Spectator Area 4 Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Parking Zone / Shuttle Departure : N36 48.382 E28 13.758 2. Access Point : N36 47.459 E28 11.459 3. Spectator Area : N36 47.400 E28 10.855 Great spectator point on the hills of İçmeler with different possible stationing positions in the spot. No access is allowed by any type of vehicles. However the Organizers are offering free shuttle services from İçmeler Bus Station to Spectator Area 4. A ring shuttle service will be provided by vehicles of 15 people capacity at a time. Approximate ride time will be 30 minutes. Spectators can park their vehicles in İçmeler Bus Station free of charge.

İÇMELER BUSS STATION Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Shuttle Departure Point N36 48.382 E28 13.758

#rallyturkey

-56-

www.rallyturkey.com


16.09.2018 PAZAR / SUNDAY

#rallyturkey

SS 14/17 MARMARÄ°S

UZUNLUK/LENGTH : 7,14 km

-57-

ROAD CLOSED SS 14 - 07:08 / SS 17 - 10:18 FIRST START SS 14 - 10:08 / SS 17 - 13:18

www.rallyturkey.com


16.09.2018 PAZAR / SUNDAY

SS 14/17 MARMARİS

UZUNLUK/LENGTH : 7,14 km

ROAD CLOSED SS 14 - 07:08 / SS 17 - 10:18 FIRST START SS 14 - 10:08 / SS 17 - 13:18

Marmaris & Powerstage Spectator Area 1

Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Main Road Junction : N36 48.214 E28 13.542 2. Parking Zone : N36 48.382 E28 13.758 3. Access Point : N36 48.062 E28 13.229 4. Spectator Area : N36 48.119 E28 13.233 Located in İçmeler bazaar square where the stage has its start, Spectator Area1 is one of the most spectacular spots of Rally Turkey. Spectators can easily reach the area by car where they can park their cars on the streets of İçmeler and access the Spectator Area 1 in a few meters.

Main Road Junction N36 48.214 E28 13.542 Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. #rallyturkey

-58-

www.rallyturkey.com


16.09.2018 PAZAR / SUNDAY

SS 14/17 MARMARİS

UZUNLUK/LENGTH : 7,14 km

ROAD CLOSED SS 14 - 07:08 / SS 17 - 10:18 FIRST START SS 14 - 10:08 / SS 17 - 13:18

Marmaris & Powerstage Spectator Area 3 (& VIP) Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Main Road Junction : N36 49.747 E28 11.451 2. VIP Parking Zone : N36 49.327 E28.11.358 3. Access Point : N36 49.321 E28 11.427 4. Spectator Area : N36 49.263 E28 11.514 Located right next to the Service Park, it allows the spectators to view the last section of the stage with a turn and a water crossing. Spectators can easily park their cars on the side of the the Access Point with above coordinates. Etabın sonuna bakacak olursak yarışmacılar son virajda zaman kaybetmeden dönmeye çalışacaklardır. Approaching the final of the stage, the competitors have to negotiate the last corner without losing to much time.

Main Road Junction N36 49.747 E28 11.451 Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. #rallyturkey

-59-

www.rallyturkey.com


16.09.2018 PAZAR / SUNDAY

#rallyturkey

SS 16 GÖKÇE

UZUNLUK/LENGTH : 7,82 km

-61-

ROAD CLOSED SS 16 - 08:24 FIRST START SS 16 - 11:24

www.rallyturkey.com


16.09.2018 PAZAR / SUNDAY

ROAD CLOSED SS 16 - 08:24

SS 16 GÖKÇE

FIRST START SS 16 - 11:24

UZUNLUK/LENGTH : 7,82 km

Gökçe Spectator Area 1 Lütfen GPS koordinatlarını sıra ile takip ediniz. Please follow the GPS coordinates as in below order. 1. Main Road Junction : N37 01.405 E28 26.000 2. Parking Zone / Access Point : N36 59.560 E28 25.603 3. Spectator Area : N36 59.408 E28 25.041 Specators can reach the area by car and park their cars up until 50 meters from the spectator area. Spectators are requested to park their cars in 1 line as this road is also being used for emergencies.

Cep telefonunuzdaki navigasyon uygulamanızdaki arama kısmına GPS koordinatlarını yazarsanız Navigasyon sizi Seyirci noktasına yönlendirir. You could reach the spectators point by using mobile navigation applications via GPS coordinates. Main Road Junction N37 01.405 E28 26.000

#rallyturkey

-62-

www.rallyturkey.com


WRC Rally Turkey 2018 Spectator Guide  

WRC Rally Turkey 2018 Spectator Guide WRC Rally Turkey 2018 Seyirci Rehberi By clicking the GPS COORDINATES, you may open in maps app.

WRC Rally Turkey 2018 Spectator Guide  

WRC Rally Turkey 2018 Spectator Guide WRC Rally Turkey 2018 Seyirci Rehberi By clicking the GPS COORDINATES, you may open in maps app.