Issuu on Google+

10 an Dem Ramaz top - Ayçiçek r o T n r a Ramaz Dr. E. Pına

irci


Her yeni kitapçıkta yepyeni konular öğreniyoruz. Öğrenmek ne kadar da güzel. Bak, bu sayfamızda da yepyeni bir konu var. Öğrenmek için önce ilk resimdeki varlıkları inceleyelim. Fark ettin mi, bu varlıklar küpe benziyor. Peki, küpün şekli nasılmış? Şimdi de ikinci resimdeki varlıkları inceleyip küpe benzeyenleri işaretleyelim. Evimizdeki küpe benzeyen varlıkları da söylersek bu sayfadaki çalışmamız bitmiş olacak.


Küpü iyice tanıdın mı? Peki, bu konuda kendini denemek ister misin? Öyleyse işte fırsat! Önce ilk resimdeki modellerden benzer olanları aynı renge boya. Sonra ikinci resimdeki varlıklardan benzer olanları çizgiyle birleştir. Küp konusunu sevdiysen evde çamurdan ya da hamurdan küpler yapabilirsin.


İki elinde kaç parmak var? Peki, parmaklarını sırayla birer birer kapatınca her seferinde kaç parmak kaldığını söyleyebilir misin? Öyleyse bu etkinlik senin için çok kolay. Tek yapman gereken, soruları resme göre cevaplamak. İşte sorular: • Öğrenciler, sırayla ve birer birer servise binerse her seferinde durakta kaç kişi kalır? • Kuşlar sırayla ve birer birer uçarsa her seferinde kaç kuş kalır?


Saymaya devam edelim mi? O zaman resmi dikkatle inceleyelim, sonra soruları cevaplayalım. İşte sorular: • Tavşanın kaç havucu var? Peki, havuçları birer birer yerse her seferinde kaç havucu kalır? • Maymunun kaç muzu var? Muzları birer birer yerse her seferinde kaç muzu kalır? • Resimde kaç fındık var? Sincap, fındıkları sırayla ve birer birer yerse her seferinde kaç fındığı kalır?


99999

Yaşasın! Yeni bir rakamı daha öğrenmek üzereyiz. Ne dersin, hemen başlayalım mı? Öyleyse işte yapacaklarımız: • Resimde nelerden, kaç tane olduğunu söyleyelim. • Kocaman “9” rakamını inceleyelim. • Uğur böceklerini sayıp dokuz tane uğur böceği olan seçeneği işaretleyelim. Etkinliklerimizi tamamlayınca yazma sayfasına gidelim, olur mu?


9 99999999 999999 9

.........

9

7

8

.........

6

4

1

.........

9

Sanırım artık bu sayfada neler yapmamız gerektiğini tahmin ediyorsun. Bakalım tahminin doğru çıkacak mı? • “9” rakamını, en güzel şekilde yazalım. • Mantar gruplarını ayrı ayrı sayalım. Kaçar tane olduklarını altlarına rakamla yazalım, okuyalım. • Semboller tablosundan “9” rakamlarını bulup boyayalım. • Havuçlardan dokuz tanesini boyayalım.


................

................

................

................

................

................

Saymaca oynayalım mı? Tamam o zaman. Önce her bölümdeki küpleri ayrı ayrı sayalım, kaç küp olduğunu söyleyelim. Sonra da her bölümdeki boyalı küp sayısını bulup yazalım. Önce bitiren kazanır. 3, 2, 1 başla!


................

................

................

................

................

................

Az önce sen kazandın. Tebrikler arkadaşım. Bir kez daha oynamaya ne dersin? Bu kez yine boyalı küplerin sayısını yazacağız. Belki ben kazanırım. Hazııır, başla!


3 + 2 =..... 5

3 + 3 = .....

4 + 1 = .....

4 + 4 = .....

2 + 2 = .....

2 + 5 = .....

4 + 2 = .....

3 + 4 = .....

5 + 4 = .....

8 + 1 = .....

2 + 6 = .....

5 + 3 = .....

3 + 6 = .....

1 + 6 = .....

7 + 1 = .....

4 + 5 = .....

Öğrendiklerini evde tekrar ettiğine eminim. Çünkü senin çok çalışkan olduğunu biliyorum. İstersen şimdi seninle biraz daha çalışalım. Örneği incelediysen hemen başlayalım. Önce toplama işlemlerini yapalım. Sonra da işlemlere uygun modeller çizelim.


9 9 9 9

= = = =

8 6 5 3

+ .....1 + ..... + ..... + .....

9 9 9 9

= = = =

1 7 2 4

+ ..... + ..... + ..... + .....

1 .....

3 6

8

4

2 5

7

“Hep 9” oyunu oynayalım mı? Öyleyse önce toplamı 9 olan sayıları bulup işlemleri tamamlayalım. Sonra da bulduğumuz sayıların olduğu yaprakları boyayalım. Bu oyunda kaybeden yok. İstenenleri yapan herkes kazanacak!


9 - 3 = 6

9 - 6= 3

-

=

-

=

-

=

-

=

-

=

-

=

-

=

-

=

-

=

-

=

Şimdi seninle çıkarma işlemleri yapalım. Ama bu işlemlerin sayıları kaybolmuş! Önce işlemlerdeki sayıları bulmamız gerekiyor. Örneği inceledikten sonra modellerdeki gizli sayıları bulalım. İşlemleri yaptıktan sonra yan sayfada görüşürüz.


9 - 2 = 7

8 - 2 =

7 - 2 = 5

- 2 =

5 - 2 = 3

- 2 =

9 - 3 =

7 - 3 =

- 3 =

- 3 =

8 - 3 =

9 - 4 =

- 3 =

- 4 =

Yepyeni ve çok eğlenceli bir çıkarma sayfasındayız. Burada önce örneği inceleyelim. Sonra da işlemleri, örnekteki gibi yapalım. Bu işlemlerin sonuçları, görünmez mürekkeple yazılmış. İşlemleri yapınca sonuçlar görünür olacak. Ama herkesin görmesi için sonuçları yazmayı unutmayalım. Bakalım kutucuklarda saklanan sayılar nelermiş?


Ben tam 7 yaşındayım. Peki, sen kaç yaşındasın? Doğum gününü kutladın mı? Bak, resimde de bir doğum günü kutlaması var. Bu sayfada yapmamız gerekenleri öğrenelim mi? İşte yapacaklarımız: • Resmi dikkatle inceleyelim. • Mumları, çocukları, hediye paketleri ve içecek şişelerini kendi aralarında en kısadan, en uzuna doğru sıralayalım. • Sıralama yaparken kısa olanları 1, uzun olanları 2 ve en uzun olanları 3 yazarak gösterelim.


Sınıfta kiminle aynı boydasın? Bu soruyu cevaplayabildiysen şimdiki etkinlik senin için çok kolay. Tek yapman gereken; baştaki nesneleri, aynı boydaki eşlerine okla ulaştırmak. Haydi çabuk ol, değerlendirme sayfası bizi bekliyor!


Hangi seçenekteki nesne küpe benzemektedir?

2 Yukarıdaki çiçeklerin sayıları hangi seçenekte sırayla verilmiştir?

5, 9, 7

3

9-

9, 8, 5

=7

9, 7, 5

+ 3=9

Yukarıdaki işlemlerde kutuların yerine yazılması gereken sayılar hangi seçenekte sırayla verilmiştir?

2, 6

4

5

6, 2

2, 5

Hangi seçenekte kutulara yazılması gereken sayılar birbirine eşittir?

3+ =8 -2=4 4+3

-1=5 +1=6 2+6

9- =2 +1=8

9-2

Hangi renk yapraklardaki işlem sonuçları aynıdır?

Yaşasın, değerlendirme zamanı! Ama lüffen soruları cevaplarken dikkatli ol, olur mu?

TOP YAYINCILIK PAZARLAMA SANAYİ VE TİCARET LİMİTET ŞİRKETİ Dr. Faik Muhittin Adam Cad. Nu.: 38/Z-1 Konak - İZMİR Telefon ve Belgegeçer: (0 232) 425 79 63 - 445 91 12 - 441 27 42 / www.top.com.tr

Baskı: Özgün Matbaacılık San. Tic. AŞ / Ankara - 2010 / “Bandrol uygulamasına ilişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrası çerçevesinde bandrol taşıması zorunlu değildir.”

1

Değerlendirme


Topses Matematik