Page 1

GUIDE

Gurmet

师ourmet


LUXURY GUIDE

| GOURMET |

85

NE WS

Vanilka a zmrzlina. Čím sa odlišuje vanilková zmrzlina Möevenpick od iných vanilkových? Zázrak má meno – Bourbonská vanilka a je z Madagaskaru. Spolu s jej semienkami sa postupne do tejto lahodnej zmrzliny pridávajú. Vanilla and ice cream. How does Mövenpick vanilla ice cream differ from everyday vanillas? It’s all in a little miracle – genuine Bourbon vanilla from Madagascar. Only gradually are the vanilla pods and seeds added, enriching this ice cream’s delicious taste. www.moevenpick-icecream.com

Miesto, kde vzniklo Mojito.

Double Cross vodka. Double Cross Luxury Vodka je vyrobená z tatranskej vody a zimnej pšenice a hovorí sa o nej ako o jedinej vodke filtrovanej diamantami. Tento nápoj je zatiaľ dostupný len na americkom trhu, avšak výrobca uvažuje o limitovanej sérii 10 tis. fliaš aj pre Slovensko.

Skvelú atmosféru La Bodeguity del Medio si môžete vychutnať už aj v srdci Bratislavy na Sedlárskej ulici. Nechajte sa očariť temperamentnou hudbou, poctivými miešanými nápojmi, pestrou kubánsko-mexickou kuchyňou a určite sa sem budete radi vracať. The birthplace of Mojito. Savour the fantastic atmosphere of Havana’s La Bodeguita del Medio bar in the heart of Bratislava on Sedlárska street. Be enchanted by adventurous music, superb cocktails and a wide selection of Cuban-Mexican cuisine – you'll long to return time and again.

Double Cross vodka. Reputedly filtered with diamonds, Double Cross Luxury Vodka is produced using winter wheat and spring water from the Tatra Mountains in Slovakia. Still only available in the United States, the producer is considering a limited 10,000-bottle release for the Slovak market.

La Bodeguita del Medio: Sedlárska 11, Bratislava, www.labdelm.sk

www.doublecrossvodka.com

Vášnivá chuť.

FOTO: ARCHÍV FIRIEM

V bratislavskom Starom meste opäť pribudol nový podnik. Rio Grande Restaurant, Night bar a Café Vás vtiahne do sveta plného vášne, chutí a vzrušujúcej zábavy.

085_gourmet news_SK.indd 85

Taste of passion. Once again the Old Town of Bratislava has witnessed the birth of an exciting new venue. The Rio Grande Restaurant, Night Bar and Café invites you into a world of passion, flavour and fun. Rio Grande Restaurant, Night bar a Café: Hviezdoslavovo námestie 15, Panská 31, Bratislava, www.riorestaurant.sk

9.10.2009 15:27:31


94

| GOURMET | LUXURY GUIDE

SVÄTÁ ŠTVORICA ʧoly Quaternion

Text Nina Frisby

Jakub Reimitz Od roku 2005 má pod palcom kubánsku kuchyňu v reštaurácii Malecón, pripravuje skvelé španielske pochúťky v Tapas Bare a otváral aj reštauráciu v známom hoteli Albrecht. Jakub Reimitz. Svoje kuchárske umenie najprv predvádzal v Prahe, v reštaurácii Allegra pražského hotela Four Season. Pred niekoľkými rokmi sa Jakub Reimitz (36) zbalil a pricestoval do Bratislavy, aby potešil aj maškrtné jazýčky svojich susedov. Učil sa od kubánskej kuchárky, absolvoval kuchárske štúdiá v zahraničí a dokonale ovláda taliansku a francúzsku kuchyňu. Since 2005 he has held sway over Cuban restaurant Malecón's kitchen. He is also the source of the sublime Spanish delicacies offered at the Tapas Bar and you can, moreover, savour his creations in the recently opened restaurant of the Albrecht Hotel. His name is Jakub Reimitz (36). He first practiced his art at the Allegro Restaurant in Prague’s Four Seasons Hotel. He apprenticed himself to an accomplished Cuban cook and completed his prestigious culinary education abroad, flawlessly mastering both Italian and French cuisines. A few years ago he set off for Bratislava to the delight of his savour-sensitive countrymen. www.malecon.sk

094_095_nej_kuchari.indd 94

FOTO: ARCHÍV REŠTAURÁCIÍ

Ich tváre nie sú take známe ako umenie ich rúk. Čarujú s prozaickými vecami – zeleninou, mäsom a korením a na tanieroch aranžujú jedlé umelecké diela. Nové trendy v gastronómii do najlepších bratislavských reštaurácií prináša štvorica skvelých šéfkuchárov, Jakub Reimitz, Tomáš Zapletal, Patrik Lednár a Jaroslav Žídek. Their faces are less well-known than their artistry. They work magic with things as prosaic as vegetables, meat and herbs creating edible works of art. Meet Jakub Reimitz, Tomáš Zapletal, Patrik Lednár and Jaroslav Žídek, four outstanding chefs who have brought the latest gastronomic trends to Bratislava's finest restaurants.

9.10.2009 15:34:01


Patrik Lednár

Tomáš Zapletal

Jaroslav Žídek

Ľahká mediteránska kuchyňa v Bratislave. Táto charakteristika sa spája s dvoma menami. Alizé a Patrik Lednár. Skúsenosti naberal v Taliansku, v roku 2001 stál pri zrode reštaurácie Paparazzi v centre Bratislavy a privádzal k životu nové trendy v gastronómii Pod rukami sa mu mihajú dokonalé stejky, čerstvé ryby i jemné kuracie mäso, všetko obohatené vôňou stredomoria a zabalené v dizajnovej atmosfére. Alizé sa tak pravidelne umiestňuje v prvej desiatke najlepších slovenských reštaurácií a Patrik Lednár (34) rozmaznáva chuťové bunky náročných gurmánov, ale aj zvedavých laikov.

Začínal v cateringu spoločnosti Sharkam, dnes je z neho Executive Chef reštaurácie Parcafe. Tomáš Zapletal. Jeho čarovanie s jedlom ako prví ocenili veľvyslanci, Tomáš Zapletal (24) pracoval pri príprave cateringu pre fínske, talianske a švajčiarske veľvyslanectvo. To, že má talent, si všimol aj skúsený Jaroslav Žídek. Pred štyrmi rokmi zavolal mladého kuchára do svojho tímu v Erdödyho paláci. Nová hviezda slovenského gastronomického neba sa potom zaúčala v hoteli Crowne Plaza pod vedením šéfkuchára Jozefa Klubníka. Dnes pôsobí v reštaurácii Parcafe, kam si nájdu cestu najmä milovníci španielskej kuchyne.

Najznámejší slovenský šéfkuchár, ktorý je pôvodom z Prahy, má pod palcom všetky reštaurácie sídliace v Erdődyho paláci. Počas svojej kariéry pracoval v Nemecku, Taliansku, Švédsku i Anglicku. Jeho ruka sa mihla v niekoľkých reštauráciách honosiacich sa Michelinovskými hviezdičkami a on sám je držiteľom nespočetného množstva titulov za kvalitu svojej práce. Dlhší čas sídlil v Prahe, bol spolumajiteľom a šéfkuchárom reštaurácie C’est la vie. Dnes je Jaroslav Žídek (36) Executive Chef komplexu reštaurácií Camouflage restaurant, Flowers restaurant & wine bar a Lancia café. V roku 2008 vyšla jeho kuchárska kniha Šéfkuchár v paláci.

Light Mediterranean cuisine in Bratislava is synonymous with two names – the Alizé restaurant and Patrik Lednár. Having gained experience in Italy, in 2001 he was at the birth of the Paparazzi restaurant in the centre of Bratislava calling to life new gastronomic trends. From his hands come delectable steaks, the freshest fish and the tenderest chicken, all enriched with the aromas of the Mediterranean and wrapped in an environment of creative design. The Alizé restaurant consistently features among the ten best restaurants in Slovakia and Patrik Lednár (34) continues to tickle the taste buds of connoisseurs and curious laymen alike.

Tomáš Zapletal (24) began his career with Sharkam catering but is now executive chef at the Parcafe restaurant. His wizardry with food quickly earned him the appreciation of ambassadors as he was involved in catering for the Finnish, Italian and Swiss embassies. The experienced Jaroslav Žídek also recognised his talent and four years ago he called upon the young cook to join his team at Erdödy Palace. Later, this rising star on the Slovak gastronomic scene worked at the Crowne Plaza Hotel under the guidance of chef Jozef Klubník. At present he cooks for the Parcafe restaurant, a magnet for lovers of Spanish cuisine.

Originally from Prague, Jaroslav Žídek has become Slovakia's most famous chef and is now in charge of all the restaurants based in Erdödy Palace. During his career he has worked in Germany, Italy, Sweden and England. His magic hands were employed by a number of restaurants bearing Michelin stars and he has won innumerable prizes. For a long time he was based in Prague as co-owner and chef of C’est la vie restaurant. Currently, Jaroslav Žídek (36) is executive chef of the Camouflage Restaurant, Flowers Restaurant & Wine Bar and Lancia Café. His book “Šéfkuchár v paláci” (Palace Chef) was published in 2008.

www.parcafe.sk

www.camouflage.sk

www.alize.sk

094_095_nej_kuchari.indd 95

9.10.2009 15:34:33


86

| GOURMET |

LUXURY SHOPPING GUIDE

BRUNCH

Skrýva v sebe to najlepšie z raňajok i obeda, bonusom navyše je uvoľnená atmosféra a pocit, že nie je kam sa ponáhľať. Combining the best of breakfast and lunch, it offers an easy-going atmosphere and shakes off the stress.

Nie je nič príjemnejšie, ako si po náročnom týždni cez víkend trochu dlhšie poležať v posteli. Čas ubieha a pomaly začnete váhať, či si dáte raňajky, na ktoré je už trošku neskoro, alebo radšej vyraziť s niekým na obed. Francúzi, brániaci sa akýmkoľvek anglicizmom, by vás v takej chvíli pozvali na le grand petit déjeuner, my vás pozývame na brunch. Slovné spojenie, ktoré vychádza z dvoch anglických slov: breakfast (raňajky) a lunch (obed), je staré cez sto rokov. Britská smotánka si ale užívala neskorých raňajok a predĺžených obedov oveľa skôr, než anglický časopis Punch svojich čitateľov upozornil, že „ak chceme ísť dnes s módou, musíme pestovať brunch“. Podľa historikov vznikol na základoch honosných obedov a opulentných večerí trvajúcich niekoľko rokov, ktoré boli vždy výsadou bohatých. Brunch je totiž nielen o jedle, ale i o čase, ktorý mu môžete bez výčitiek venovať. V reštauráciách a hoteloch sa spravidla usporadúva v nedeľu. Najčastejšie je vo forme „all you can eat“ bufetu, ktorý môže byť doplnený aj ponukou à la carte – môžete si tak nechať pripraviť omeletu či vajcia na váš obľúbený spôsob. Výnimkou nie je ani brunch s vopred daným menu a obsluhou. Okrem slaného a sladkého pečiva, výberu zo salám a syrov, ovocných a zeleninových šalátov, vajec, slaniny, párkov a klobások, často môžete ochutnať najrôznejšie špeciality, či už ide o mäsá, ryby, morské plody, slané koláče či fingerfood (jednohubky). Širokú ponuku čajov, kávy a nealkoholických nápojov doplňujú čerstvo odšťavené šťavy, víno, pivo, šampanské alebo miešané drinky ako je Mimosa (šampanské a pomarančový džús) či Bloody Mary (vodka a paradajkový džús). Brunch u nás získava na popularite nielen medzi mladými ľuďmi, ktorí sa po prehýrenej noci prebúdzajú práve v čase obeda, milujú ho tiež rodiny s deťmi. Obľúbený je aj u manažérov, ktorí vsádzajú aj na pohodovú a uvoľnenú atmosféru, ktorá zaručuje nadviazanie nových či prehĺbenie už existujúcich kontaktov. Tie najznámejšie a najlepšie brunche bývajú vypredané a stôl si môžete rezervovať dlhý čas vopred. Can you think of anything more pleasant than a long lie-in after a difficult working week? Time passes by and you wonder whether you should take your breakfast – it is a little bit late for it now – or have lunch with someone. French people, who refuse to use any English expressions, would invite you to “le grand petit déjeuner” – the big breakfast or literally the big little lunch but we invite you to have a brunch. This expression, blending the words breakfast and lunch, appeared more than one hundred years ago. British high society would enjoy late breakfasts and long lunches well before the British magazine Punch wrote in 1896 “if you want to be in, you have to start having brunches”. According to historians, brunch evolved from splendid lunches and copious dinners lasting several hours which were the prerogative of the rich. Brunch is not only about food, it is also about time spent without remorse. Restaurants and hotels usually offer brunch on Sundays. It consists most of the time of an “eat-all-you-can” buffet sometimes complete with menu-ordered meals – you can have an omelette or eggs prepared the way you most like. A brunch where the menu and services are set in advance is no exception. You can choose from a range of breadstuffs and pastry, a variety of salami and cheese, fruit or vegetable salads, eggs, bacon, sausages and frankfurters. Often specialities are also available – meat, fish, sea-food, pies or finger food. A wide offer of drinks ranging from different sorts of tea, coffee, soft drinks and fresh juices to wine, beer, champagne or long drinks such as Mimosa (champagne with orange juice) or Bloody Mary (vodka with tomato juice) is included. Brunch is becoming popular not only among young people who wake up at lunch time after a busy night, but also with families. Managers who believe that a relaxed and informal setting is the ideal environment for creating or strengthening business ties cherish it too. For the best brunches, make sure to book a table well in advance, there is extreme demand for places.

086_088_Brunch.indd 86

24.3.2009 16:34:19


1. Brunch slovenský

Brunch je totiž nielen o jedle, ale aj o čase, ktorý mu môžete bez výčitiek venovať. Brunch is not only about food but also about time spent without remorse.

Brunch nie je len spôsob, ako labužnícky stráviť nedeľné popoludnie. Je to i možnosť ochutnať nové pokrmy, preskúmať ponuku jednotlivých reštaurácií a objaviť nové miesta na oddychovanie. Vydajte sa na prechádzku svetom neznámym, k pestrofarebným stolom plným najrôznejších pochúťok. A predovšetkým sa vráťte do čias, kedy ste svojim blízkym bez výčitiek svedomia mohli naplno venovať svoj čas. Brunch je totiž nielen o jedle, ale aj o skvelo strávenom spoločnom čase. Na Slovensko tento štýl stravovania prenikol len nedávno, ale už má svojich skalných priaznivcov. V bratislavskom hoteli Apollo pre vás každú nedeľu od jedenástej do pätnástej hodiny pripravia nielen jedlá klasickej kuchyne, ale aj cestoviny, zeleninové šaláty, rizotá, hydinové, bravčové či hovädzie mäso a ryby. Brunch sa podáva v poľovníckej reštaurácii a tak si celkom určite nenechajte ujsť špeciality z diviny, ktoré tu pripravujú naozaj vynikajúco. Cena za osobu je od 15 do 30 eur, pre deti do 12 rokov je to väčšinou zdarma.

Hotel Apollo

Ak sa rozhodnete nedeľu stráviť v krásnom prostredí, neďaleko historickej budovy Národného divadla, vyberte sa do hotela Radisson SAS Carlton, kde si váš maškrtný jazýček pochutná na šalátoch, nárezoch, paštétach, syroch, údenom losose, ale i teplých jedlách - cestovinách, rybách. Pred Vianocami tu dokonca servírovali aj moriaka s gaštanovou plnkou. Už dlhší čas je tento brunch známy ako Krtkov, pretože jeho súčasťou je na záver aj Krtkova torta, ale i ďal-

086_088_Brunch.indd 87

šie ovocné či penové pochúťky. Za Krtkov Sunday brunch utratíte 23 eur. Keďže všetky brunche sú predovšetkým o deťoch a ich zábave, deťom sa venujú animátorky, nachystané sú farbičky, balóny či iné veci, ktoré vám zabezpečia pohodu a pokoj a vaše ratolesti dokonale zamestnajú.

1. Slovak brunch Brunch is not only the way to spend Sunday afternoon. It is also a possibility to try new dishes, to probe the menu of single restaurants and find new places to relax. Let´s go for a walk in a strange world, to colourful tables overloaded with assorted specialities. In particular, go back to the period when you could fully give your time to your family having a clear conscience. Since brunch is not only about the food, it is about time perfectly used up as well. This cuisine has appeared in Slovakia just recently, yet it has its fans. The hotel Apollo in Bratislava prepares the typical Slovak dishes as well as pasta, vegetable

Ho tel

n lto Radisson SAS Car

salads, rissotos, fish, poultry, pork and beef meat every Sunday from 11 a.m. to 3 p.m. Brunch is served in a an open restaurant so don´t miss the excellently prepared game speciality. The price per person is 15 to 30 €, the meals for children under 12 ar free of charge. If you really decide to spent your Sunday afternoon at a beautiful place, very near the Slovak national theatre, choose to go to Radison SAS Carlton hotel, where you . . .

27.3.2009 13:02:51


| GOURMET |

LUXURY SHOPPING GUIDE

. . . can enjoy the salads, aspics, various kinds of patés, cheeses, the smoked salmon as well as warm dishes such as pasta or fish. Even the turkey with chestnut stuffing was served at Christmas. It has been known as „Krtkov“ brunch for a long time so in the end you can taste „Krtkova torta“, a special cake using a name of a cartoon character, a mole, or the other fruit pies and meringues. You spend 23 euros for Krtkov Sunday Brunch. Since all the brunches are about children and their entertainment, animators, colored pencils, balloons, etc. are provided. To put it simply, you will find your balance here and your children an amusement. For those under 6 all meals are free of charge. The glass of sparkling wine for you is included in the price.

2. Pirátsky brunch, alebo brunch pre deti Ak vaše deti žijú rozprávkami a postavičkami z imaginárneho sveta fantázie, zoberte ich do novootvorených priestorov talianskej reštau-

Il G

e) usto (P nub ark Inn Da

rácie Il Gusto v hoteli Park Inn Danube. Keďže ide o taliansku kuchyňu, srdiečko drobcov určite poteší pravá talianska pizza, pasta a naviac aj detské kino. Každý brunch má špeciálnu tému - počnúc pirátmi, pokračujúc žonglérmi až k detskému divadlu. Prechádzkou gastronomickými špecialitami jednotlivých talianskych regiónov, Giro d´Italia, je brunch v Au Cafe. Organizujú ho približne dvakrát do mesiaca a brunch má prostredníctvom jedál podobu aktuálnej

086_088_Brunch.indd 88

etapy. Viete ako chutí v Lombardii? To bola napríklad 2. brunchová etapa, ktorá zahŕňala jedlá a nápoje zo severu Talianska v okolí Milána. O najmenších sa aj tu starajú animátori, niekedy príde aj kúzelník... Ak chcete, aby vaše dieťa komunikovalo v angličtine, či nemčine určite navštívte brunch v hoteli Albrecht. Hosťami brunchu sú veľmi často aj klienti z okolia ambasád s deťmi, takže viacjazyčnosť je zaručená. Menu sa mení každý týždeň a je bufetovou formou. V raňajkovej časti nájdete cornflakes, müesli, jogurty, kávu, čaj, med, džem... Samozrejmosťou je aj vegetariánske jedlo, ryby, grilovaná zelenina, rôzne prílohy a polievka. Na výber máte z troch druhov mäsa, každé v inej úprave, kuracie, bravčové, či hovädzie. Ak milujete cestoviny, pochutnáte si na rôznych druhoch vždy na iný spôsob. Bodkou za brunchom je okrem iných sladkostí aj skvelá čokoládová fontána s ovocím (ananás, jahody...) Cena na osobu je 23 eur, pre deti do 6 rokov zdarma a do 12 rokov za 9,90 eur.

Au Café

2. The Pirate´s Brunch or the brunch for children If your children live and breathe fairy tales and cartoon characters of the fantasy world, take them to an Italian restaurant Il Gusto in the hotel Park Inn Danube. Since this is typical Italian cuisine, the kids will be delighted with true Italian pizza, pasta and theatre for children. Each brunch has a different subject, starting with pirates, jugglers and children´s the-

atre. If you have your brunch in Au Cafe, it is Giro d´Italia, the gastronomic feast of every single Italian region. It is organized twice a month and dishes of a single region are served. Do you know the taste of Lombardi? This, for instance, is the second stage of the feast. You could probe the meals and drinks typical for Milano and northern Italy. Animators take care of your children. From time to time kids can enjoy the performance of a magician. If you want your child to communicate in English or German, choose to have your brunch in the hotel Albrecht. The regular guests of this hotel are people from embassies and their children so multilingual communication is guaranteed. The menu is served as a buffet and is changed every week. You can find cornflakes, cereals, yoghurts, coffee, tea, jam, honey, etc. there. Of course, vegetarian and fish dishes, grilled vegetables, various trimmings and soups are prepared here. You can choose

Hotel Albrecht

from three kinds of meat – chicken, pork and beef. If you love pasta, you can relish different kinds of it and there are various ways of doing it. In the end you can enjoy great chocolate fontain with fruits such as strawberries and pineapple, etc, as well as other desserts. The price per person is 23 euros, with children under 6 free of charge and 9,90 euros asked per children under 12.

FOTO: ARCHÍV FIRIEM, INDIGO

88

24.3.2009 16:34:42


90

| GOURMET |

LUXURY SHOPPING GUIDE

01

OÁZA PRE GURMÁNOV ʠ ʦourmet's ʬasis Stredomorská kuchyňa priamo v srdci Bratislavy vám dá pocit dovolenky. Mediterranean cuisine in the heart of Bratislava – a real holiday feeling. V samotnom centre Bratislavy na Hviezdoslavovom námestí si pripomeniete pocit, ktorý sa spravidla spája s letnou dovolenkou. Aj keď budete sedieť na jednej z presklených terás, ktoré sú v zimnom i jarnom období vyhrievané a okolo vás padá sneh, aj tak budete mať silný pocit letného ničnerobenia. Toho, ktoré sa spája s chuťou morských vĺn a vôňou neopakovateľného dobrodružstva pre chuťové poháriky. Reštaurácii oproti hotelu Carlton patrí totiž jedno z popredných miest medzi bratislavskými reštauráciami. Lahodnej kuchyni dominujú jedlá stredomorskej, predovšetkým talianskej kuchyne. Jedálny lístok je naozaj obšírny. Obsahuje jedlá z čerstvých rýb a plodov mora, jedlá z teľacieho a jahňacieho mäsa, dvadsaťtri druhov domácich cestovín na rôzne spôsoby, šesť druhov talianskeho risotta,

090_091_Gourmet_resturaceKogo.in90 90

veľké šaláty a domáce dezerty. Spolu s každým jedlom si pochutnáte na čerstvom, v reštaurácii upečenom chlebe, extra panenskom olivovom oleji i nastrúhanom parmezáne. Špecialitou je Bistecca alla Fiorentina - steak z Toskánska, veľkosti podľa vašej požiadavky, grilovaný na spôsob rare či medium. Exkluzívna je aj vínna karta, ktorá obsahuje 120 druhov slovenských, svetových, ale predovšetkým talianskych vín. To najlepšie z najlepšieho ponúka špeciálna sekcia veľkých červených talianskych vín, ktoré sú v rebríčku renomovaného magazínu Wine Spectator oceňované viac ako 90 bodmi. Je možné zamilovať sa do reštaurácie? Horieť túžbou po zážitkoch z ďalších chutí jedla? Znalci vedia, že toto je jediná cesta ako kvalitne stolovať. A „dovolenkovať“ celý život.

24.3.2009 16:40:42


03

02

01. Terasy sú v zimnom a jarnom období vyhrievané a v letnom evokujú silný pocit prázdninového ničnerobenia. The terraces are heated throughout the winter and early spring, stimulating a holiday feeling of lazing the day away. 02. Zariadenie interiéru navodzuje pocit prímorskej romantickej reštaurácie. The interior has the feel of a romantic seaside restaurant. 03. V menu dominujú jedlá stredomorskej kuchyne. The menu is predominantly Mediterranean cuisine.

FOTO: ARCHÍV REŠTAURÁCIE (3)

„Milovníci jedla vedia, že tu sa im splní túžba po zážitkoch z ďalších chutí.“ “Connoisseurs of good food know their desire to experience new divine flavours will be fulfilled.” Situated on Hviezdoslavovo square right in the heart of Bratislava is this sunny venue. Even when it is snowing, sitting on its glass-topped terraces, heated throughout the winter and early spring, gives you the feeling that the summer holidays have already arrived. The sensation triggers your taste buds which sense adventure and the salty tang of the Mediterranean. This premier dining experience is to be found just across the street from the Carlton hotel. Although the cuisine is predominantly Italian, there is a wide-ranging menu including fresh fish, fruits de mer, skewed veal and lamb, 32 varieties of home-made pasta, six different Italian risottos, salads and home-made desserts.

Mains are accompanied by fresh home-baked bread, extra virgin olive oil and grated Parmesan cheese. House specials include Bistecca alla Fiorentina, a hearty Tuscany steak cut and grilled to order. An impressive wine list features 120 Slovak, international and of course Italian wines, including an exclusive selection of vintage Italian wines which earned ratings of over 90 in the prestigious Wine Spectator magazine. Is it possible to fall in love with a restaurant, to yearn for more of its delicious flavours? The connoisseur knows, there is no other route to convivial excellence – and life-long holidaying.

KOGO CAFFÉ RISTORANTE: Hviezdoslavovo námestie 21, 811 02 Bratislava, tel .: +421 2 546 45 094, e-mail: rezervacie@kogo.sk, www.kogo.sk

090_091_Gourmet_resturaceKogo.in91 91

27.3.2009 14:22:21


92

| GOURMET |

LUXURY SHOPPING GUIDE

Naj má mnoho podôb... ʰhe ʱery ʰop ʧas ʪany ʦuises....

Najromantickejšia Messina

Najelegantnejšia Camouflage

Najimidžovejšie UFO

Štýlový hotel Marrol´s ukrýva reštauráciu, ktorá je ako stvorená na schôdzku vo dvojici. Ovládne vás atmosféra pokoja a harmónie, ktorú dopĺňa portrét talianskeho renesančného maliara Antonella Da Messina, podľa ktorého je reštaurácia pomenovaná. Čašník vo fraku s bielymi rukavičkami vám prinesie čokoľvek z bohatého výberu jedál pripravovaných podľa osvedčených talianskych receptúr, medzi ktorými vynikajú ručne robené cestoviny.

Jednej jesennej noci sa na chodbách Erdődyho paláca zjavila postava. Gróf Erdődy zatúžil ešte raz počuť hudbu, ktorá zaznievala v dome pred viac ako dvesto rokmi. Nik nevie, či mu v ušiach zneli nádherné tóny, ktoré kedysi spieval jeho operný súbor. V každom prípade ak hľadal umenie – našiel ho. Reštaurácia Camouflage so svojou medzinárodnou kuchyňou vytvára špičku v slovenskej gastronómii.

Nikde nespoznáte všetky odtiene, chute a zákutia Bratislavy tak dokonale, ako z výšky 85 metrov nad mestom. Práve tam sa totiž vznáša reštaurácia, bar, club i výhliadka v jednom a ponúka tak neopakovateľné dobrodružstvo nielen pre oko, dušu ale i chuťové poháriky. V prostredí s moderným dizajnom si môžete vytvoriť svoj vlastný drink a zanechať tak v UFE nad Bratislavou navždy svoje meno.

The most elegant camouflage. One autumn night a figure appeared walking the corridors of Erdödy palace. Count Erdödy wished to once again hear the sweet arias sung here by his operatic company more than two centuries before. Whether he heard their beautiful melodies is not known, but his artistic quest did not last long... For there was artistry right in front of him: the international cuisine of Restaurant Camouflage – a gourmet's paradise.

The universe's most stylish UFO. Nowhere can you absorb all of Bratislava's colours, tastes and sights so effortlessly as in the UFO: a restaurant, bar, club and observation post in one that hovers some 85 metres above the city. What your mind, eyes and taste buds experience here is nothing short of an adventure. In this futuristic environment you can also prepare your own cocktail and leave your name over Bratislava.

The most romantic Messina of all. Hidden inside the stylish Hotel Marrol's is a restaurant specially created for a romantic rendezvous for two. You'll find a quiet, harmonious atmosphere accentuated by a portrait by Italian renaissance painter Antonello Da Messina, after whom the restaurant is named. The waiter, donned in white tie and tails and white gloves, will bring your desired dishes from a menu of renowned Italian recipes which, naturally, include home-made pasta.

UFO, Nový most 1, Bratislava, CAMOUFLAGE Restaurant,

tel.: +421 2 625 20 300, www.u-f-o.sk

Ventúrska 1, Bratislava, tel.: +421 2 209 22 711, MESSINA, Hotel Marrol´s, Tobrucká 4, Bratislava,

www.camouflage.sk

tel.: +421 2 577 84 600, www.hotelmarrols.sk

092_093_gurmet_Blava.indd 92

27.3.2009 13:15:15


FOTO: ARCHÍV REŠTAURACIÍ (6)

Tie naj reštaurácie v Bratislave skrývajú v sebe harmóniu chutí a zážitkov, ktoré vás určite nenechajú chladnými. Túžite po niečom sexi? Alebo vám stačí nežná romantika? The very best restaurants in Bratislava offer an unforgettable medley of tastes and experiences. Are you after sensuousness or sweet romance?

Najživočíšnejšie El Gaucho

Najsexi Malecón

Najslovenskejší Prešburg

Keď sa povie steak, na myseľ vám možno zíde Argentína. Časť z nej nájdete vo vychýrenom steakhouse El Gaucho, ktorý je súčasťou medzinárodnej siete argentínskych steakhousov. Všetky vaše zmysly si získa interiér, štýlové oblečenie personálu a vône... Vône špecialit z biologicky čistého mäsa zo stáda plemenných býkov Angus. Emócie a život. Nečakajte nič menej!

Neopakovateľná atmosféra tohto podniku si vás omotá okolo prsta a rozprúdi vašu krv. Naviac, táto obľúbená reštaurácia v štýle kubánskej salsy, má pre vás výber jedál s afrodiziakálnymi účinkami. Ustrice, avokádo, špargľa, kokosovník, ďumbier, koriander, vanilka... Kvôli zapekaným ustriciam s karí a listovým špenátom, či pečenému morskému rakovi sa sem budete radi vracať. Ak vám po týchto ingredienciách zostane čas aj na jedlo...

Štýlový interiér vás vtiahne do 19. storočia a na množstve dobových fotografií si pripomeniete Bratislavu v jej dávnej podobe. Prešburg v sebe spája tradičné miestne jedlá obohatené o súčasné zvyky a vplyvy. Menu čerpá z rakúskej, maďarskej a českej kuchyne, ale v centre pozornosti je predovšetkým tá slovenská. Nechýba výborné pivo a víno a to všetko si môžete vychutnať priamo v centre Starého mesta.

El Gaucho, the most sensuous. Whenever steak is mentioned, Argentina is the place that springs to mind. And you'll find your piece of Argentina at El Gaucho steakhouse, part of the renowned Argentinian chain. All your senses will be engaged by the attractive decor, colourful costumes and delicious aromas... the aroma of house specialities prepared from organically reared pedigree Angus bulls. Intense passion and genuine life – don't settle for anything less! EL GAUCHO, Hviezdoslavovo nám. 13, Bratislava,

Malecón, the most sensual. This popular Cuban restaurant's inimitable atmosphere will instantly entice you and inflame your senses. The salsa-style venue's dishes are known for aphrodisiacal ingredients such as oysters, avocado, asparagus, coconut, ginger, coriander and vanilla... The lobster or the oysters au gratin on curry with spinach leafs will lure you back time and again. Hopefully, the sensual ingredients won't distract from your meal...

tel.: +421 2 321 21 212, www.elgaucho.sk

092_093_gurmet_Blava.indd 93

Prešburg, the most Slovak. A classic interior and old photographs immerse you in the Bratislava of the 19th century – or Pressburg as it was then known. Prešburg blends traditional local dishes with modern influences and flavours. The menu draws from Austrian, Hungarian and Czech cuisines but the emphasis is firmly on the Slovak culinary tradition. You also won't be short of excellent beers or wines. All of this can be enjoyed in the very heart of the Old Town. PREŠBURG, Michalská 4, Bratislava,

MALECON Cuban Bar & Restaurant, Nám. Ľudovíta

tel.: +421 2 544 38 455, www.presburgrestaurant.sk

Štúra 4, Bratislava, tel.: +421 9 102 74 583, www.malecon.sk

27.3.2009 13:09:46


GOURMET

01

02

estaurant UFO

Na siedmom najväčšom visutom moste sveta nájdete UFO - najluxusnejšiu bratislavskú reštauráciu. Gourmet experts know that they will experience one of the greatest gastronomic adventures in town.

Nikde

nespoznáte všetky chute, odtiene a zákutia Bratislavy tak dokonale, ako na jednej z najexkluzívnejších adries mesta – UFO watch. taste.groove. Nad siedmym najväčším visiacim mostom sveta vo výške 85 m nad zemou vás čaká nielen nádherná vyhliadka, ale i neopakovateľné dobrodružstvo pre chuťové poháriky a všetky zmysly, ktoré ponúka UFO. Reštaurácii na Novom moste nepopierateľne patrí prestížne miesto medzi bratislavskými reštauráciami. Lahodnej kuchyni dirigujú taliansky maestro executive chef Tony Iacovelli a šéfkuchár Peter Kiss, ktorí so svojim tímom profesionálov vždy pripravia neopakovateľnú atmosféru a úžasný gastronomický zážitok.

Vychutnávať si ho budete pri pôsobivom pohľade na život metropoly z výšky či už cez deň, za poetického odrazu slnečných lúčov na hladine Dunaja, alebo večer s plejádou tisícok svetiel pod vami. UFO je exkluzívne nielen pre svoju polohu. Práve tu ochutnáte jedny z najkvalitnejších jedál, ktoré sú pripravované s vášňou a citom. Znalci nedávno reštauráciu ocenili prestížnou cenou Gurmán Award. Menu ponúka to najlepšie z najlepšieho, napríklad božské kráľovské hrebenatky s artičokovým pyré, či morský ďas v pimenton kruste vás nenechajú na pochybách, že ste si vybrali to správne miesto. Elegantné prostredie s moderným dizajnom priam nabáda zakončiť príjemný

deň v oblakoch lahodným drinkom. Stvoriteľom tunajšieho liquid menu je Stan Vadrna, patriaci do špičky európskeho bartendingu. Okrem výberu originálnych nápojov vám jeho L'atelier de nouveau cocktails dáva šancu vytvoriť si tu svoj vlastný drink a zanechať tak v UFE nad Bratislavou navždy svoje meno. Raz za mesiac sa v UFO roztáča skvelá zábava. Na GROOVE Party sa stretávajú všetci, ktorí si život vedia vychutnávať z nadhľadu. Skrátka – la dolce vita na vysokej nohe. Doslova aj prenesene. There is no other place where you could become acquainted with all tastes, tones and beauty spots of Bratislava as completely as in one of

106 LUXURY SHOPPING GUIDE

106_107_UFO.indd 106

25.9.2008 14:32:04


04 01. Majestátna stavba nad riekou Dunaj skrýva reštauráciu UFO Nestled in the majestic structure above the Danube River is the UFO restaurant 02. Do tohto dizajnového skvostu vás vyvezie výťah za 45 sekúnd If you take the lift, you can reach this designer’s masterpiece in 45 seconds 03. Výhľad z reštaurácie UFO je viac ako romantický The view from the restaurant is more than only romantic 04. Luxusné priestory UFA pojmú 140 stolov0níkov The luxurious premise can seat 140 guests 05. V menu nájdete mix stredomorskej a ázijskej kuchyne You will find a mix of Mediterranean and Asian cuisine in the menu 03

05

FOTO: ARCHÍV FIRMY (5)

„Znalci vedia, že sa tu stretnú s jedným z najkvalitnejších gastronomických zážitkov v meste." „Gourmet experts know that they will experience one of the greatest gastronomic adventures in town." the most exclusive locations of the city- in UFO watch.taste.groove. Above the seventh largest suspension bridge in the world, at an elevation of 85 m above the ground, you will find not only a wonderful view, but also unparalleled adventure for your taste buds and all of your senses, all provided by UFO. New Bridge Restaurant, without any doubt, plays a prestigious role among all restaurants in Bratislava. The delicious kitchen masterpieces are under the direction of the Italian maestro, executive chef Tony Iacovelli, and a chef cook Peter Kiss. With their team of professionals, they always create a unique atmosphere, and amazing gastronomic experience. You will enjoy both, together with

an attractive view of our metropolis from above, whether it is a day view- watching a poetic reflection of sunrays on the Danube’s water line, or a night view- watching the galaxy of lights beneath you. UFO is exclusive not only because of its location. It is a place where you will taste some of the best dishes that are prepared with passion and feelings. Recently, the restaurant was awarded a prestigious Gurman Award. You will find the cream of the crop on the menu, for example, heavenly royal scallops with an artichoke puree, or monkfish with a pimento crust that prove the fact that you have chosen the right place. Elegant ambience with a modern design stimulates you to complete a nice day on the clouds with a deli-

cious drink. Stan Vadrna, one of the top European bartenders, is the creator of the local liquid menu. In addition to a choice of original drinks, his “L’atelier de nouveau cocktails” will give you a chance to create your own drink there, and leave your name print in UFO in Bratislava forever. Once a month, an excellent fun party is set in motion there. In the GROOVE Party, all who can enjoy life from a high level get together. In other words: la dolce vita with a high overview - literally, as well as figuratively. UFO Watch.Taste.Groove., Nový most, Bratislava Watch.Výhliadka otvorená denne 10 - 23, Taste.restaurant a bar denne 10 - 23, Groove.club jedenkrát do mesiaca 21 - 04, tel: 02 625 20 300, www.u-f-o.sk

LUXURY SHOPPING GUIDE 107

106_107_UFO.indd 107

25.9.2008 14:34:12


GOURMET

Najnovšie reštaurácie he ewest estaurants

Afrodisiako

Parcafe

Osakasushibar

Central passage

Ak máte radi taliansku kuchyňu, prídu si vaše chuťové poháriky na svoje. Zaborení do vankúšov si nebudete vedieť rady, či si máte najskôr vychutnávať syrové špeciality, alebo naopak originálnu šunku. Našťastie, ako sa hovorí, pravdu nájdete vo víne. Neuveriteľný pôžitok z jedla doplní degustácia vína. A vína podávané v Afrodisiaku sú tie najlepšie, aké svet pozná. Vynikajúcu bodku za talianskym večerom určite vykúzli pohár grappy.

Ako na hranici dvoch rôznych dimenzií si budete vychutnávať špeciality stredomorskej kuchyne, ak si zájdete do novej kulinárskej mekky mediteriánskeho štýlu reštaurácie Parcafe. Jej prednosťou totiž nie je iba výnimočná ponuka na jedálnom lístku, ale aj nezabudnuteľná atmosféra snúbiaca kľud horského parku s bezprostrednou blízkosťou centra mesta.

Osakasushibar si dal do názvu japonské mesto Osaku, o ktorom sa hovorí, že kto nebol v Osake, akoby nebol v Japonsku. Rovnako môžeme povedať, že kto nebol v tejto reštaurácii, akoby nikdy nejedol pravé sushi. Veď Osakasushibar si svoju ponuku cudzokrajných pokrmov pripravených s japonskou precíznosťou vyslúžil titul najlepšieho sushibaru v meste. Perličkou je možnosť vychutnať si sushi priamo zo ženského tela.

Najzdravšia strava, najlepší zážitok z kávy a najkvalitnejšie svetové vína – ak si chcete vychutnať tieto naj, stačí zájsť do Central passage. Tradičnou japonskou špecialitou sushi urobíte dobre nielen svojim chuťovým bunkám, ale aj zdraviu. V Café sa budete ťažko rozhodovať medzi šesticou kávových zmesí a úspešný nákup môžete potom zapiť vo Vinotéke, kde okrem tradičných značiek nájdete aj tie menej známe, avšak o to zaujímavejšie kvalitné vína.

Osakasushibar restaurant is named after the city of Osaka. It is said that if you have never been to Osaka you have never been to Japan. By the same token, we can say that who has never been to this restaurant has never eaten a genuine sushi. Thanks to its exotic menu prepared with Japanese precision, Osakasushibar has earned the reputation of best sushi bar in town. They even offer to serve sushi directly on a woman’s body!

The healthiest food, the best coffee, and top quality wines - if you want to enjoy all this «best of», go for Central Passage. The traditional Japanese sushi on offer is not only delicious, it is also good for your health. You might hesitate quite a while before choosing one of the six coffee blends, though, you will surely be rewarded for the effort in the wine cellar. You’ll find there, in addition to traditional brands, less known nonetheless very interesting wines.

Biela 4, Bratislava, PO-ŠT 15-01 hod.,

Kazanská 56, Bratislava, 11-22 hod.,

www.centralpassage.sk;

PI-SO 15 - 02 hod., tel.: 02 546 30 556,

tel.: 02 452 43 080, www.osakasushibar.sk

Vinotéka - 1. podlažie, PO-SO 11.30 - 23.30

FOTO: ARCHÍV FIRIEM (4)

Are you an amateur of Italian food? You will love this restaurant. Comfortably nestled between cushions, you will have hard time deciding whether to start with cheese specialities or original ham. As the saying goes “in vino veritas” - the delicious food is complemented with wine tasting and the wines served in Afrodisiako count among the best in the world. Finally, try a glass of grappa to enjoy the ultimate pleasure of your Italian evening.

www.afrodisiako.sk

Mediterranean cuisine you would never have dreamt of, that’s what you find in the Parcafe restaurant, a new Mecca of Mediterranean culinary art. It offers not only an extraordinary menu, but also an unforgettable atmosphere - the tranquillity of a mountain park and the nearby city centre. Búdková 39, Bratislava, tel.: 02 207 08 784, 0911 902 992, www.parcafe.sk

Laurinská 17, Bratislava,

hod., tel.: 02 592 05 511; Café - prízemie, PO-NE 9-21 hod., tel.: 02 592 05 515; Sushi bar - prízemie, PO-NE 11.30-23.30, tel.: 02 592 05 516

LUXURY SHOPPING GUIDE 109

109_Gourmetnews.indd 109

26.9.2008 10:27:33

LG SK Gourmet 2009  

LG SK Gourmet 2009

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you