[PL] Tomatis® Bone Conduction Kit

Page 1

INSTRUKCJA STOSOWANIA

Korzystanie z logo i znaków towarowych będących własnością TDSA jest surowo zabronione, chyba że jest to wyraźnie i należycie zatwierdzone w umowie licencyjnej.

Copyright® 2020, TOMATIS DEVELOPMENT S.A.

TOMATIS® BONE CONDUCTION KIT


REFERENCJE Od zawsze pracowałam z osobami bardzo wrażliwymi, z których większość to dzieci z autyzmem, rzadziej dorośli z niepełnosprawnością fizyczną i poznawczą. Te specyficzne profile wymagają powolnej i starannej procedury, aby nabrać poczucia pewności. Stosowanie Bone Conduction Kit Tomatisa® pozwala im poczuć się pewnie, szczególnie podczas pierwszych sesji słuchowych, które mogą wywołać zaskoczenie specyficznymi dźwiękami Metody Tomatisa®. Wrażliwe dzieci nie wymagają intensywnej stymulacji na początku programu. Niezależnie od wieku, Bone Conduction Kit jest idealnym początkowym krokiem przed rozpoczęciem sesji z użyciem zestawu słuchawkowego Tomatis® u osób wrażliwych. Bone Conduction Kit może być używany na wiele sposobów, warto także użyć własnej wyobraźni, aby zwiększyć zaangażowanie dziecka w program. Piera Ferraro Rettenbacher Terapeuta muzyczny i Konsultant Tomatisa® Poziom 4 w Innsbrucku, Austria

Osobiście szczególnie cenię sobie pas, którego używam na różne sposoby, ponieważ ma on delikatne i skuteczne działanie. Z reguły pierwsze wyniki pojawiają się w bardzo szybko. Nie należy jednak zapominać, że duża część zmian zachodzi w domu. Dlatego zalecam, aby każdorazowo rozmawiali Państwo z rodzicami o objawach, które mogą stopniowo pojawiać u ich dziecka: sen, zabawa, zaangażowanie, lepsza uwaga, samodzielne funkcjonowanie, zmniejszony lęk... Metoda Tomatisa® jest terapią interaktywną, a to nowe akcesorium stanowi prawdziwy «plus» w pracy z tak szczególną kategorią klientów.

2

TOMATIS DEVELOPPEMENT SA - Tomatis® Bone Conduction Kit - 2020


TOMATIS® BONE CONDUCTION KIT IDEALNE URZĄDZENIE DLA: DZIECKA PONIŻEJ 2-GO ROKU ŻYCIA

Rozwiązanie dedykowane

DZIECKO WRAŻLIWE

Alternatywne rozwiązanie, przygotowujące do przyjęcia zestawu słuchawkowego Tomatis®

OSOBA Z HIPOTONIĄ LUB OSOBA Z OPÓŹNIENIAMI W ROZWOJU SENSORYCZNO-MOTORYCZNYM

Rozwiązanie umożliwiające bardziej intensywną stymulację

Specjalnie przystosowany do rozpoczęcia programu Tomatis® z hipotoniczną, nadwrażliwą populacją pediatryczną, Tomatis® Bone Conduction Kit pozwala na stymulację przez przewodnictwo kostne, w sposób nieinwazyjny i bezpieczny dla dziecka, którego ciemiączko nie jest jeszcze zrośnięte. Przetestowana przez naszych ekspertów oraz doświadczonych Konsultantów Tomatisa®, technologia ta przyniosła doskonałe rezultaty dzięki protokołom opracowanym specjalnie do tego typu zastosowań i z myślą o tych własnie wrażliwych grupach klientów. TOMATIS DEVELOPPEMENT SA - Tomatis® Bone Conduction Kit - 2020

3


ZAOBSERWOWANE POZYTYWNE EFEKTY U niemowląt i małych dzieci Sensoryczno-motoryczne

Komunikacyjne

• Poprawa napięcia mięśniowego

• Zwiększony kontakt wzrokowy

• Inicjacja ruchu

• Emisja nowych dźwięków

• Eksploracja rąk i nóg

• Wyraz zainteresowania otoczeniem

Emocjonalne • Manifestacja emocji (radość, śmiech, niepokój...) • Autoafirmacja

U dzieci nadwrażliwych oraz u osób z hipotonią lub z opóźnieniami w rozwoju sensoryczno-motorycznym • Poprawa napięcia mięśniowego i postawy • Zwiększona czujność korowa • Zwiększony czas skupienia uwagi • Redukcja stresu

4

TOMATIS DEVELOPPEMENT SA - Tomatis® Bone Conduction Kit - 2020


PROTOKOŁY DZIENNEJ STYMULACJI

OPRACOWANE PRZEZ NASZYCH DOŚWIADCZONYCH EKSPERTÓW Podczas stosowania Tomatis® Bone Conduction Kit ważne jest, aby stale obserwować reakcje klienta w celu zagwarantowania optymalnej stymulacji. Warto pamiętać, że "mniej znaczy więcej!"

Dzieci poniżej 2-go roku życia i małe dzieci

10min

10min

10min

15min

20min

10

Niemowlę poniżej 1 roku życia 2 lub 3 x 10’ dziennie w zależności od stopnia tolerancji dziecka, przez 10 dni.

10

Dziecko roczne 3 lub 4 x 10’ dziennie w zależności od stopnia tolerancji dziecka, przez 10 dni.

dni

dni

10 do14 dni

14

dni

14

dni

Dziecko dwuletnie 4 x 10’ dziennie (40 min) przez 10 do 14 dni. Dziecko trzyletnie 4 x 15’ dziennie (60 min) przez 14 dni. Dziecko czteroletnie 4 x 20’ dziennie (80 min) przez 14 dni.

Dzieci wrażliwe Dedykowany program załączony - Standardowy czas trwania sesji Sesja stymulacyjna, którą warto rozpocząć od delikatnych dotknięć, jest uprzywilejowanym momentem pomiędzy praktykującym i jego klientem, pozwalającym na stworzenie/ wzmocnienie bliskości, rozwijanie pewności siebie. Czas trwania sesji stymulacyjnej może być bardzo zróżnicowany w zależności od dziecka.

Osoby z hipotonią lub z opóźnieniami w rozwoju sensoryczno-motorycznym Standardowy program SR0 ze standardowym czasem trwania sesji. TOMATIS DEVELOPPEMENT SA - Tomatis® Bone Conduction Kit - 2020

5


RODZAJE ZASTOSOWANIA

Urządzenie to przeznaczone jest do wyłącznego użytku w obecności terapeuty, aby zapewnić możliwość odpowiedniego monitorowania reakcji dziecka. Pozwala to na regulację stymulacji i dostosowanie sesji terapeutycznych Tomatisa® w dowolnym momencie.

W POŁĄCZENIU Z TALKSUP®: Tomatis® Bone Conduction Kit oferuje 3 rodzaje zastosowań z dołączonym dedykowanym programem (połączenie Bluetooth lub poprzez kabel).

Przy użyciu rękawicy wyposażonej w moduł przewodnictwa kostnego, w delikatny sposób dotyka się różnych części ciała, szczególnie kończyn (lub dowolnego miejsca, które jest dobrze przyjęte przez dziecko: rąk, ramion, barków, kolan, kostek, pleców).

Za pomocą pasa wyposażonego w moduł przewodnictwa kostnego, najlepiej poprzez umiejscowienie go na kręgosłupie.

Używając jednocześnie pasa i rękawicy, obydwu wyposażonych w moduł przewodnictwa kostnego.

W POŁĄCZENIU Z TALKSUP® I Z ZESTAWEM SŁUCHAWKOWYM TOMATIS® BLUETOOTH: Tomatisa® Bone Conduction Kit pozwala na intensyfikację stymulacji za pomocą standardowego programu SR0. (Szczególnie u osób z hipotonicznym lub sensorycznym opóźnieniem ruchu). 6

TOMATIS DEVELOPPEMENT SA - Tomatis® Bone Conduction Kit - 2020


ZAWARTOŚĆ ZESTAWU a. 1 rękawica b. 1 pas c. 2 Moduły d. 1 przedłużenie do pasa e. 1 Ładowarka USB f. 1 Kabel USB g. 2 Kable z wtyczką typu jack 3,5 mm h. 1 etui

c.

b.

e. a.

h. f.

g.

d.

TOMATIS DEVELOPPEMENT SA - Tomatis® Bone Conduction Kit - 2020

7


Tomatis developpement S.A. 76 avenue de la Liberté | L-1930 Luxembourg info@tomatis.com | 00352 26 27 20 ©2020 - TOMATIS DEVELOPPEMENT S.A.

POZNAJ NASZE PRODUKTY I USŁUGI https://www.tomatis.com/pl/katalog-produktow

DOŁĄCZ DO NAS NA PORTALACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH