Page 1


2


3

Spis treści

Słowo wstępu od przewodniczącego

Słowo wstępu od przewodniczącego

3

Władze FUT w kadencji 2016

4

Sesja robocza FUT na SGSP

20

Pięć ważnych pytań które nigdy nie zadasz o samorządzie

6

Uniwersalność w sportowej postaci KoKoN – Konkurs Kół Naukowych organizowany przez FUT

10

Juwenalia – największe w Polsce święto studentów

26

Inżynier – lider zespołu

14

Plany FUT na semestr zimowy

17

Konferencja „Fly High” na Politechnice Wrocławskiej

22

Szanowni Państwo! z ogromną przyjemnością prezentujemy Państwu gazetę Forum Uczelni Technicznych wydaną przez Prezydium oraz Komisję Rewizyjną Forum Uczelni Technicznych. Wydana gazeta jest wspaniałym sposobem na podsumowanie działań naszej branżówki oraz jest możliwością do prezentacji działań środowiska studenckiego Uczelni Technicznych w kraju. W magazynie prezentujemy Państwu pomysłodawców i twórców niniejszego magazynu, co również z łatwością zapoznaje Państwa z naszą strukturą. Młodzi, pełni zapału ludzie prezentują Wam efekty naszej pracy. Politechniki mają wiele do powiedzenia! Mamy nadzieję, że każdy czytelnik naszego magazynu znajdzie niejedną bardzo ciekawą informację, którą zapamięta, lub która go zainspiruje. Jako Przewodniczący Forum Uczelni Technicznych czuję się zaszczycony, iż mogę inaugurować pierwsze wydanie magazynu wyrażając również nadzieję, że spotka się on z optymistycznym przyjęciem i stanie się praktyką w działalności Forum Uczelni Technicznych.

Planowanie strategiczne, a Samorządność 14 Obóz szkoleniowy Forum Uczelni Technicznych POLIgon

18

Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy w Rzeszowie

24


4

Władze FUT w kadencji 2016 KAROL FILL – PRZEWODNICZĄCY POLITECHNIKA RZESZOWSKA Specjalizuje się w  dziedzinie organizowania imprez masowych, wcześniej był Przewodniczącym Samorządu Studenckiego Politechniki Rzeszowskiej, będącego organizatorem Rzeszowskich Juwenaliów, które są postrzegane jako jedne z najlepszych w Polsce.

ANGELIKA KARBOWA – SEKRETARZ POLITECHNIKA ŁÓDŹKA Największym jej atutem jest wspierająca nas skrupulatność i dokładność, jaką sobie wyrobiła w trakcie wpierw bycia Przewodniczącą Komisji ds. Zakwaterowań Samorządu Studenckiego Politechniki Łódzkiej, a potem jako Ekspert Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

DOMINIK DURALSKI SZKOŁA GŁÓWNA SŁUŻBY POŻARNICZEJ Nasz specjalista ds. dydaktyki i jakości kształcenia, formułujący nasze opinie w zakresie projektów aktów prawnych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co jest obecnie główną linią naszej współpracy z Rządem RP.


5

Komisja Rewizyjna

ŁUKASZ RUSAJCZYK POLITECHNIKA GDAŃSKA Ekspert ds. Wizerunku i Komunikacji, zajmujący się tą dziedziną już od wielu lat, od prawie roku odpowiedzialny za tą dziedzinę w ramach struktur Forum Uczelni Technicznych. Od początku roku wprowadza liczne zamiany w ramach polityki informacyjnej naszej Komisji Branżowej. FILIP OGONOWSKI – PRZEWODNICZĄCY Politechnika Wrocławska DAMIAN MAJEWSKI POLITECHNIKA LUBELSKA Przewodniczący Politechniki Lubelskiej, zajmujący się w szczególności kwestiami kooperacji z firmami w zakresie staży i praktyk dla studentów. Jest to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę kwestie potrzeby rozwoju komunikacji nauki z biznesem.

PAWEŁ DOMINO POLITECHNIKA KRAKOWSKA Główny koordynator obozu szkoleniowego POLIgon, będącego flagowym projektem naszej Komisji Branżowej. W naszej kadencji zajmuje się też współpracą z uczelniami organizującymi Zjazdy Forum Uczelni Technicznych, które są kluczowym działaniem dla Forum Uczelni Technicznych jako platformy wymiany doświadczeń.

TOMASZ STACH Politechnika Opolska

WOJCIECH RUSZKIEWICZ POLITECHNIKA WROCŁAWSKA Korzystając z doświadczenia bycia Rzecznikiem modelu studiowania komitetu sterującego ds. Strategii Rozwoju Politechniki Wrocławskiej, w naszym Prezydium objął zadanie przygotowania długofalowej strategii Forum Uczelni Technicznych. Jednocześnie główny koordynator Konkursu Kół Naukowych, będącego nowym obszarem działań naszej Komisji Branżowej.

ŻANETA KRZEŚNIAK Politechnika Warszawska


6

Pięć ważnych pytań, których nigdy nie zadasz o samorządzie

/Autor: Marcin Styrna – właściciel Firmy S&O Partners, Fundator oraz wiceprezes Fundacji Polska Innowacyjna (kontakt: biuro@sopartners. com.pl, marcin.styrna@ polandinnovative. com)

Z nowym rokiem akademickim idą nowe wyzwania nowy początek, nowe efektywne systemy działania – tak sobie myśli każda osoba sprawująca w organach samorządowych kierownicze stanowisko, ma plany, jest pełna zapału do działania. Ale czy na pewno jest tak kolorowo ? Wszystko jest ok dopóki nie przytłoczy nas praca związana z : wydaniem kalendarza akademickiego, organizacją inauguracji, szkoleń dla 1szego roku, obozu zero, imprezy beana, balu piórnika lub innej imprezy skierowanej dla studentów pierwszego roku. Wówczas zadania związane z rozwojem naszej organizacji odchodzą na dalszy plan. Realizujemy działania przyjęte od lat w samorządzie: juwenalia, rajdy, imprezy tematyczne etc. Pieczołowicie są one dopieszczane lub nie – ale na pewno się odbywają. Wszyscy są zaangażowani – jest dużo studentów zaangażowanych do sztabu – główny koordynator dumny – a tu raptem przychodzi na event paręnaście studentów (w tym 5 którzy się zgubili). Nie twierdzę, że tak jest wszędzie i zawsze, ale na pewno z takimi sytuacjami mogliście się spotkać bądź się spotkacie. Wówczas szukamy przyczyn : to nie ten line’up – był słaby bo nie mieliśmy pieniędzy, za słaba promocja nie trafiła ;/, aż w końcu słaby koordynator. Czy winy należy upatrywać tylko i wyłącznie w powyższych argumentach ? – a może po prostu zmieniły się potrzeby grupy docelowej ? Kolejne pytanie to kiedy ostatnio pytaliśmy czego oczekują studenci poza członkami naszego samorządu? (bo tak zwykle zasięga się opinii o pomyśle na event/lub o udoskonaleniu starego) Czy pytaliśmy grupę większą niż 20,30,40 osób ? – dlaczego nie zapytać wszystkich studentów danej jednostki czego oczekują ? Ktoś powie : bez sensu tą imprezę robimy od lat w takiej formie za-

wsze też były samorząd, studenci byli ! – Zgoda, ale studenckie pokolenie się zmieniło przez pokolenia X przeszliśmy w Y a zaraz będzie Z (każde z nich ma skrajnie inne potrzeby). Dodatkowo nastąpił ogromny postęp technologiczny – nawet dzieci teraz za 1$ dolara w USA nie sprzedają lemoniady na ulicach tylko dają porady dziadkom jak korzystać ze smartfona. Zdaję sobie sprawę że teraz część osób może się nie zgodzić, a część powie coś w tym jest. Moim celem nie jest dawanie recepty na idealny samorząd lub wytycznych co dobre co złe, sam bardzo dobrze wiem z mojego doświadczenia samorządowego że w środowisku samorządowym to nie będzie to działało – każdy jest inny, różny i wyjątkowy na swój sposób (pozdrawiam kolegów z byłego Samorządu na AGH – a w szczególności Darka). Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, ale są narzędzia i teorie które pozwolą na stworzyć optymalne, odpowiadające na naszą specyfikę rozwiązanie które może nam pomóc w lepszym zrozumieniu potrzeb odbiorców działań w samorządzie czyli studentów. Peter Drucker w książce „The Five Most Important Questions You Will Ever Ask About Your Organization” zaproponował 5 pytań, które zrewolucjonizowały działalność wielu organizacji na całym świecie. Oto one:


7

1 2 3 4 5

O co chodzi w naszej działalności ? Co chcemy osiągnąć ? Czego spodziewamy się po wyniku naszych działań ? Co jest naszą podstawową siłą ? Co jest naszą podstawową słabością ? Jaka jest nasza misja i jak odnosi się do dnia dzisiejszego ? Jakie korzyści miałaby przynieść ?

Kto jest naszym beneficjentem ? Najważniejsi odbiorcy ? Kim są nasi przyjaciele (wspierający nasza działalność) ? Czy nasi beneficjenci się zmienili ? Komu służymy dobrze a komu źle ? Jak to wpływa na naszą organizację ? Czy powinniśmy z kogoś zrezygnować a  kogoś innego pozyskać ?

Co nasi beneficjenci uznają za wartościowe ? Jakie są wartości najważniejszych naszych odbiorców? Co nasi sprzymierzeńcy uznają za wartość ? Skąd to wiemy ? Jak dobrze udaje nam się zapewnić tę wartość naszym beneficjentom ? Jak możemy wykorzystać to co uznajemy za wartość dla osiągnięcia wyższej skuteczności ? Jakich informacji potrzebujemy w tym celu ?

Jakie są nasze wyniki ? W jaki sposób określamy nasze wyniki (co jest miarą sukcesu a co klęski) ? Jakie są nasze kryteria ? Do jakiego stopnia osiągnęliśmy sukces ? Co zrobiliśmy aby to osiągnąć (konkretne działania) ? Jak wykorzystujemy nasze możliwości (środki) ? Jak informujemy o naszych osiągnięciach tych , którzy nas wspierają ?

Jakie są nasze plany ? Czego nauczyliśmy się dotąd ? Jakie są nasze kierunki rozwoju wskazywane jako najlepsze ? Na czym mamy się skupić ? Co powinniśmy robić inaczej niż dotąd ? Jaki jest plan – mój – osiągnięcia takich wyników przez grupę ? Jaki jest plan – nasz – osiągnięcia takich wyników przez organizację ?

Samo przeczytanie pytań nie da odpowiedzi. Niestety nie. Trzeba się bardziej wysilić i poruszyć ten temat na forum z zastrzeżeniem że to nie będzie praca łatwa. Kiedy miałem okazję moderować cały proces w Samorządzie Politechniki Krakowskiej (moim rodzimym samorządzie) to zajęło nam to całe dwa dni – a i w tym czasie nie do końca udało nam się wszystko omówić. Przełożenie na efekty zależy również od jakości odpowiedzi na powyższe pytania – wejścia w głąb zagadnienia i rozłożenia go na czynniki pierwsze. Im bardziej szczegółowo tym lepiej. Zachęcam aby powyższe rozważanie było impulsem do zatrzymania się na chwilę i zadania sobie kilku strategicznych pytań dla organizacji: czy ogrom działań mojego samorządu rzeczywiście odpowiada studentom? Czy realizowane działania odpowiadają realnym potrzebom studentów? Czy warto przebudować koncepcję lub zrezygnować z działań, których efekty są często niewspółmierne do nakładów (nie tylko w kwestii finansowej) ? Jakie działania przy ograniczeniach kadrowo-czasowych dadzą nam największe korzyści dla studentów ? Co jest dla nas największą wartością ? Czy umiemy te wartości przekłuć na innych i ich skutecznie motywować do działania ? Co będzie dalej – kiedy nas nie będzie – co po sobie zostawimy ? Czy skutecznie uda nam się przekazać wiedzę i doświadczenie ?. W odpowiedzi na te pytania pozostawiam już Was samym sobie oraz zachęcam do podjęcia tematu z zarządami waszych samorządów. Pamiętajcie wg. zasady PARETO to 20% przyczyn zapewnia nam 80% procent efektów – więc chyba warto określić te 20%. Powodzenia.


8

Uniwersalność w sportowej postaci

N

/Autor: Paula Marta Pająk Studentka Politechniki Krakowskiej

apędem niwelującym wady obu rodzajów napędów staje się silnik hybrydowy, zastosowany w samochodach marki Porsche. Nasuwa się jednak pytanie, od czego tak naprawdę się zaczęło? Niemiecki koncert należy do jednych z niewielu prekursorów napędu hybrydowego. Bowiem już podczas II wojny światowej znalazł swoje zastosowanie w niemieckim czołgu Tiger P. Był to niestety prototyp, który nie wszedł do masowej produkcji ze względu na skomplikowany układ. Jednak od tamtych czasów mnóstwo się zmieniło, jak również sam stosunek, co do idei napędu hybrydowego. Marka założona przez Ferdinanda Porsche jest symbolem sportu w najczystszej postaci jak również od kilku lat ekologii. Bez wątpienia ten fakt zdumiewa i zmusza do dalszej dyskusji. Porsche w swojej ofercie ma kilka modeli z napędem hybrydowym. Jednak na szczególną uwagę zasługuję model Panamera S E-Hybrid, która zdeklasowała swoich rywali w emisji spalania CO2 oraz redukcji spalania. Ochrona środowiska i motoryzacja wśród wielu krytyków uważana jest za zbyt utopijne połączenie. Jednak niemiecki koncern udowadnia Nam, że te dwa odległe światy mogą ze sobą współgrać zachowując przy tym sportowy charakter Porsche. Głównym problemem jest zachowanie dobrych osiągów jezdnych oraz niskiej masy samochodu. Odpowiedzią Porsche na wymagania rynku staje się model Panamera S E-Hybrid. Niemiecka marka, która na bieżąco sprawdza swoje modele pod względem norm ekologiczności, wyznaczyła nową trasę ku innowacyjnym rozwiązaniom hybrydowym. W nowej Panamerze występuje połączenie dwóch silników spalinowego i elektrycznego. Model napę-

dzany jest hybrydą typu plug-in. Główną jej cechą jest uniwersalność. Akumulatory napędzające silnik elektryczny ładowane są prosto ze zwykłego gniazdka elektrycznego bądź stacji szybkiego ładowania. W celu naładowania samochodu stosuje się Porsche (AC). Urządzenie to łączy samochód z gniazdkami. Niemiecka marka potrafi sprostać oczekiwaniom użytkowników, którzy chcą naładować samochód w domu. Wystarczy zamontować przemysłowe gniazdo i stację ładowania. Litowo-jonowy akumulator dysponuje pojemnością 9,4 kWh, a jego średni czas ładowania wynosi około 3,8 godzin. W tym typie samochodu zastosowano baterie trakcyjne, które magazynują dużą dawkę energii. Napęd elektryczny nie tylko wspomaga silnik spalinowy, ale również może w sposób samodzielny zastąpić napęd spalinowy. Silnik elektryczny IMG-300 jest produkowany przez firmę Bosch. Wybór tej jednostki dostarcza 70 kW (95 KM) . Silnik elektryczny w odróżnieniu od spalinowego charakteryzuje się rozległym zakresem użytecznych obrotów tj. dużym momentem obrotowym od najniższych obrotów oraz dużą sprawnością. Elektronika siłowa w Porsche Panamera S-Hybrid pełni funkcję spoiwa dla całego napędu elektrycznego. Z takiego rodzaju napędu otrzymujemy przetworzony prąd przemienny. W tym modelu występuję również silnik 3,0 l V6 o mocy 245 kW (333 KM), posiadającym doładowanie biturbo. Zastosowano tutaj system składający się z dwóch turbosprężarek. Ich praca jest wykonywana w sposób równoległy. Taki rodzaj systemu jest pożądany przy nagłych zmianach obciążeń silnika. Silnik posiada bezpośredni wtrysk paliwa (DFI). Elektromagnetyczne zawory wtryskiwaczy kierują paliwo pod ciśnieniem wynoszącym 120


9

Zastosowanie napędu elektrycznego od zawsze wzbudzało sensację wśród fanów motoryzacji. Musiał on ustąpić pierwszego miejsca silnikowi spalinowemu. Jednak XXI wiek stawia przed Nami nowe wyzwania związane z większą efektywnością jazdy, komfortem oraz ochroną środowiska. Czy istnieje jakieś remedium dostosowujące się do potrzeb rynku i zachowującego sportowy rodowód samochodu? barów bezpośrednio do komory silnika. Mieszanka przygotowywana jest od razu w cylindrze, przez co zostaje zwiększona moc silnika oraz efektywność. Usprawnia to pracę całego napędu hybrydowego i podwyższa jego sprawność. Silnik umiejscowiony jest z przodu a jego pojemność wynosi 2995 cm³. Całość systemu składającego się z dwóch silników generuje moc o wartości 306 kW (416 KM). Porsche zapewnia zrównoważoną współpracę pomiędzy silnikiem elektrycznym a spalinowym. Ten rodzaj hybrydy cechuję wysoka efektywność energetyczna. Podczas ruszania samochód potrafi wykorzystać zmagazynowaną energię z procesu hamowania. W Panamerze S E-Hybrid została zamontowana 8-biegowa skrzynia biegów Tiptronic S. Jest to rodzaj skrzyni biegów, w której kierowca ma do dyspozycji tryb automatyczny lub manualny. W trybie manualnym biegi zmienia się dwoma przełącznikami lub za pomocą dźwigni zmiany biegów. Po przez zastosowanie Tiptronic S obniża się poziom hałasu we wnętrzu pojazdu. Zautomatyzowana skrzynia biegów dostarcza sportowego komfortu jazdy po przez szybkość przełożeń. Ewidentnie można zaobserwować mniejsze spalanie, które jest spowodowane dużo niższymi prędkościami obrotowymi na wyższych biegach. Po przez zastosowanie wałków rozrządu ze zmiennymi fazami wyprzedzenia zapłonu układ zapewnia wysokie osiągi, zrównoważoną pracę silnika oraz niespotykaną moc. Porsche w swoim modelu zastosowało „żeglowanie” tzw. wolne koło. Wyklucza ono hamowanie silnikiem, zastępując cały proces odłączeniem silnika spalinowego od układu napędowego. Następuje toczenie się samochodu. Cały proceder może

występować nawet podczas jazdy na autostradzie, czyli nawet na dłuższych odcinkach drogi. Należy zauważyć, że samochód nadal zachowuje sportowe właściwości jezdne. Jak widać sportowy rodowód może być zachowany w samochodzie z napędem hybrydowym. Porsche Panamera S E-Hybrid jest doskonałym przykładem samochodu uniwersalnego. Bowiem łączy rewelacyjne osiągi z cechami samochodu miejskiego. Taki rodzaj napędu będzie cały czas ewoluował i powoli zastępował tradycyjny napęd spalinowy. W świecie sportów motorowych niemiecka marka zdominowała rynek. Doskonałym przykładem jest ubiegłoroczny sezon Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC, zdominowany przez samochody hybrydowe marki Porsche. Załogi zajęły aż trzy miejsca na podium! Model Porsche Panamera S E-Hybrid znalazł się na „Fascination Sport Cars – the future of Performance” prestiżowej wystawie w Berlinie zorganizowanej przez Dr.Ing.h.c. F.Porsche. Pokazuje to jasno, że marka idzie z duchem czasu i doskonale łączy tradycje z nowoczesnością. Porsche od zawsze dostarcza emocji, a czym zaskoczy Nas już w tym roku? Będę czekać z utęsknieniem na kolejne prowokacyjne rozwiązania.


10

KoKoN – Konkurs Kół Naukowych organizowany przez FUT


11

B

ierność. Termin ze studiami raczej mało kojarzony. A studiować można przecież biernie i to kończąc z zadowalającym wynikiem na dyplomie. Dla laika akademickiej rzeczywistości może się to wydawać nie do końca jasne, więc wyjaśniam. Tak, wiedza sama do głowy nie wejdzie, trzeba wykazać inicjatywę. Znajdziemy mistrzów multi-taskingu, jednocześnie słuchających na wykładzie, siedzących na telefonie i omawiających kto i ile cząstek godności utracił na ostatniej integracji kierunku, licząc na to, że podświadomość zarejestruje wszystkie wzory zapisywane na tablicy. Takie podejście jednak zwykle przynosi efekty podobne do techniki podkładania na noc pod poduszkę książki z materiałem na kolokwium. Uczyć się trzeba, mniej lub więcej, ale jednak. Nie chodzi tu więc o samą naukę, której, bywa przecież i tak, że jest naprawdę sporo. Nie chodzi też o samo zaliczanie przedmiotów. Wraz z dość małą liczbą godzin zajęć, jak twierdzi wielu profesorów, automatycznie zmniejsza się wykładany materiał względem tego wykładanego dwadzieścia czy trzydzieści lat temu. Materiału, którego z każdym rokiem przybywa, szczególnie na kierunkach technicznych. Nie oszukujmy się, nikt specjalistą w danej dziedzinie od uważania na zajęciach nie zostanie. Nikt nawet nikomu nie próbuje wmówić, że tak będzie, choć zdaje się, że niektórzy tak myślą. A może gorzej, w swoim lenistwie mają nadzieję, że tak właśnie będzie. Samo słowo studiowanie wskazuje na to, że powinno być to coś więcej – zgłębianie, badanie. I tutaj przechodzimy do przeciwieństwa terminu z początku artykułu – aktywności. Utarło się, że studentów działających w organizacjach studenckich i kołach naukowych nazywamy Aktywnymi. Na mojej Uczelni od jakiegoś czasu się mówi, że Aktywni to jej głośno bijące serce. I coś w tym jest, bo są to osoby, które budują łaziki marsjańskie, bolidy wyścigowe czy samoloty, o których później słyszy cały kraj, a nawet i świat. Studenci zdobywający wiedzę na własną rękę, korzystający z możliwości, jakie daje im uczelnia, robią rzeczy, o których studenci uniwersytetów czytają jedynie w książkach Sci-Fi. Warto dodać, że uczelnie (a przynajmniej te większe) przeznaczają na taką działalność sporo pieniędzy oraz zapewniają dostęp do profesjonalnego sprzętu, o czym większość studentów nawet nie wie. Odsetek ludzi „chcących” mógłby być większy. Dlatego dużo uwagi powinno być poświęcone idei samokształcenia, rozwijania pasji, poszerzania wiedzy. Chodzi tu w końcu o naszą przyszłość. Jako Forum Uczelni Technicznych w swoim przekonaniu o potrzebie ratowania świata, dostrzegliśmy i ten aspekt tego skomplikowanego procesu, na który możemy wpłynąć. Pierwszym krokiem, jaki chcieliśmy

Zdjęcie zwycięsców KoKon

podjąć była aktywizacja i promocja studenckiego ruchu naukowego w Polsce. I tak powstał KoKoN – Konkurs Kół Naukowych. KoKoN jest ogólnopolskim konkursem stworzonym z myślą o kołach naukowych uczelni technicznych w kraju. Jego głównymi celami są promocja aktywności studenckiej, studenckich projektów naukowych oraz nagrodzenie i docenienie naszych ciężko pracujących kolegów. Koła naukowe mogą zgłaszać swoje projekty w pięciu kategoriach tematycznych. W tym roku były to architektura i budownictwo, elektryka, elektronika i automatyka, IT, mechanika oraz technologie materiałowe, chemia i biotechnologia. Każdy z uczestników miał pochwalić się tym, co ma najlepsze. Zwycięzców każdej z kategorii wyłoniła kapituła konkursowa. Dodatkowo wszystkie zgłoszone projekty brały udział w internetowym głosowaniu, w walce o nagrodę publiczności. Tegoroczna edycja była pierwszą i choć nie pozbawioną błędów, to zdecydowanie udaną. Zarejestrowaliśmy 41 zgłoszeń z 11 uczelni technicznych. Zwycięzcy otrzymali po 2,5 tys., które mogą przeznaczyć na rozwój swoich pasji. Zostali również zaproszeni na uroczystą galę odbywającą się w Zielonej Górze w czasie trwania tam sesji roboczej Forum Uczelni Technicznych. Były występy, były przemówienia, nagrody i oczywiście łzy wzruszenia przeplatane różnorakimi wyrazami radości. Jednym słowem, było fajnie. Nie tylko dobrze się bawiliśmy, ale udało nam się nagrodzić i wyróżnić świetne projekty, pokazać je szerszemu gronu i rozpromować wśród studentów (w głosowaniu internautów wzięło udział ponad 5 tys. osób), oraz, jak mamy nadzieję, zachęcić biernie stu- /Autor: Członek diujących do przejścia na tę bardziej aktywną stronę. Prezydium FUT Wojciech Pozostaje czekać na kolejną edycję! Ruszkiewicz Samorząd Studencki Politechniki Wrocławskiej


12

Zwycięskie projekty:


13

Zwycięzca w kategorii Architektura i Budownictwo: Fabrykacja w projektowaniu architektonicznym z użyciem sześcioosiowych przemysłowych ramion robotycznych, autorstwa Koła Imago  z Politechniki Krakowskiej. Celem projektu jest realizacja pawilonu zbudowanego z elementów wycinanych przy pomocy robota ze spienionego polistyrenu w technice hot-wire. We współpracy z Wydziałem Mechanicznym Politechniki Krakowskiej oraz zewnętrznymi firmami, grupa studentów Architektury poznaje zasady i możliwości pracy, jakie daje użycie maszyn na co dzień wykorzystywanych w przemyśle. Wnioski z tych doświadczeń służą jako wytyczne do przygotowywanego projektu architektonicznego.

Zwycięzca w kategorii Elektryka, automatyka i elektronika: Gra kulka w labiryncie sterowana myślami, autorstwa Studenckiego Koła Automatyków SKALP z Politechniki Gdańskiej. Wykonany projekt stanowi innowacyjną odsłonę klasycznej zabawki, która zakłada sterowanie przemieszczeniem kulki w labiryncie za pomocą myśli. Do jego ukończenia konieczne było zbudowanie mechanizmu zastępującego konwencjonalny sposób operowania grą za pomocą siły mięśni na sterowany elektronicznie manipulator. W tym celu zaadaptowano osprzęt od sterowanej numerycznie tokarki, co pozwoliło na użycie planszy z labiryntem o sporych rozmiarach. Kontrolę na podstawie myśli użytkownika umożliwiło wykorzystanie opaski Emotiv EPOC wraz z dedykowanym oprogramowaniem na komputer.

Zwycięzca w kategorii Mechanika: Regatowa łódź podwodna napędzana mechanicznie NAUTILUS, autorstwa Koła Naukowego CAD/CAE Studentów PG PIKSEL  z Politechniki Gdańskiej. Przedmiotem projektu jest pierwsza w Polsce łódź podwodna napędzana siłą mięśni ludzkich, przeznaczona do startu w regatach International Submarine Races. Priorytetem jest osiągnięcie jak największej prędkości, co sprowadza się do problemu maksymalizacji sprawności napędu oraz minimalizacji oporu przy osiągnięciu pożądanej zwrotności. Projekt jest w fazie budowy wirtualnego prototypu oraz symulacji CFD, w środowisku systemu Siemens NX. W ramach projektu przeanalizowano istniejące rozwiązania i opracowane własne, wyraźnie lepsze od istniejących.

Zwycięzca w kategorii Technologie materiałowe, chemia i biotechnologia: Budowa biodrukarki 3D – druk implantów z materiałów biologicznych, autorstwa SKN BioMed-Spec  z Politechniki Łódzkiej Projekt ma na celu budowę biodrukarki 3D, dzięki której będzie możliwe drukowanie materiałami biologicznymi, takimi jak na przykład hydrożele czy też żywe komórki ssacze. Konstrukcja tego urządzenia będzie oparta na budowie tradycyjnej drukarki 3D. Poza dopracowaniem aspektów konstrukcyjnych biodrukarki, przedmiotem prac w ramach niniejszego projektu będzie również opracowanie mechanizmu druku wyżej wymienionymi materiałami, ponieważ nie może on doprowadzać do niszczenia ich struktury.

Zwycięzca Nagrody Publiczności to: Projekt Budowa bolidu wyścigowego, autorstwa PWr Racing Team  z Politechniki Wrocławskiej PWr Racing Team projektuje i buduje nowy samochód, co roku udoskonalając poszczególne elementy. Do tej pory w ich garażu powstało już sześć modeli. Historia zespołu sięga 2009 r., kiedy to pojawili się na torze Silverstone z wirtualnym projektem RT-09. Rok później zaprezentowali pierwszy zbudowany przez nich bolid RT-01. Kolejne lata zdobywania doświadczenia pozwoliły im na ukończenie po raz pierwszy wyścigu Endurance w sezonie 2013.

Zwycięzca w kategorii IT: Symulacja lotu samolotu wyścigowego,  autorstwa Koła Naukowego Fizyków „Nabla”, z Politechniki Wrocławskiej. Projekt ma na celu wyznaczenie trasy najszybszego przelotu przez zadany tor w wyścigach samolotowych Red Bull Air Race. Na projekt składają się dwa zagadnienia. Po pierwsze: przygotowanie trasy wyścigowej w symulatorze lotniczym, co ma na celu umożliwienie pilotowi trening oraz zebranie danych będących bazą do dalszej pracy. Drugą częścią projektu jest opracowanie programu, który na podstawie zebranych danych będzie proponował trasę optymalną oraz testował ją w symulatorze lotów.


14

Konferencja „Fly High” na Politechnice Wrocławskiej

/Autor: Przewodniczący Komisji Rewizyjnej FUT Filip Ogonowski Przewodniczący Samorządu Studentenckiego Politechniki Wrocławskiej

W dniach 1 – 5 czerwca 2016 roku na Politechnice Wrocławskiej odbyła się I edycja konferencji „Fly High – Students on Higher Education” organizowana przez Samorząd Studencki Politechniki Wrocławskiej wraz z Fundacją Manus. Prawie 50 uczestników z różnych miejsc Polski zapisanych na konferencję uczestniczyło w panelu rozpoczynającym debatę, otwartym przez Prorektora ds. Studenckich Politechniki Wrocławskiej prof. Zbigniewa Srokę, a także w 9 warsztatach i 2 prezentacjach prowadzonych głównie w języku angielskim m.in. z udziałem przedstawicieli Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej i European Students’ Union. Pomimo organizowania konferencji po raz pierwszy, honorowy patronat nad projektem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Projekt jest skierowany do przedstawicieli studentów działających w organizacjach studenckich oraz samorządach studenckich wywodzących się z krajów wchodzących w skład Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego. Konferencja jest wynikiem obserwacji istniejącego zapotrzebowania na aktywizację studentów w debacie dot. szkolnictwa wyższego, a także szerzej – pojęcia edukacji rozumianego w kontekście Life Long Learning. Tematyka konferencji dotyczy ewaluacji Procesu Bolońskiego, ale także nowoczesnych metod prowadzenia zajęć, problemów i patologii występujących w procesie kształcenia, przyszłości systemów kształcenia w Europie i na świecie (obecnie prawie każdy kraj na świecie reformuje swój system kształcenia) i nowych trendów powstających w edukacji takich jak e-learning (obecnie rośnie cała gałąź gospodarki związana

z tą dziedziną, powstają portale takie jak Coursera, edX, KhanAcademy, Udemy, a także szereg aplikacji na urządzenia mobilne). Konferencja składa się z 3 filarów, pierwszym z nich był panel otwierający wydarzenie, w którym w gronie ekspertów poruszono problematykę implementacji procesu bolońskiego w Europejskim Obszarze Szkolnictwa Wyższego. Drugim filarem były prezentacje przygotowane przez gości specjalnych konferencji, w pierwszej edycji projektu gościliśmy Bartłomieja Postka, przedsiębiorcę zajmującego się branżą e-learningową, oraz wieloletniego działacza studenckiego, obecnie doktoranta Politechniki Wrocławskiej Radosława Czahajdę, który prowadził szkolenia w kilkunastu krajach Europy, a uczestnikom opowiadał o nowym podejściu do nauczania i uczenia się oraz o sposobie konstruowania publikacji. Ostatni filar obejmował warsztaty z prowadzącymi z Parlamentu Studentów RP i European Students’ Union, a ich finałem było stworzone przez uczestników podsumowanie wraz z komunikatem w formule dokumentu z rekomendacjami dla Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego w zakresie angażowania studentów w procesy podejmowania decyzji, zapewniania jakości w szkołach wyższych, kształcenia zorientowanym na studenta, zatrudnialności, problemu kształcenia masowego, digitalizacji i tworzenia materiałów e-learningowych, uczenia się przez całe życie oraz mobilności i umiędzynarodowienia. Kolejna edycja projektu planowana jest na kwiecień 2017. Już teraz zapraszamy do śledzenia profilu konferencji na portalu Facebook (fb.com/FlyHighStudents) oraz strony internetowej flyhigh.pwr.edu.pl.


15


16

Planowanie strategiczne, a Samorządność

W

/Autor: Członek Prezydium FUT Wojciech Ruszkiewicz Samorząd Studencki Politechniki Wrocławskiej

kontekście samorządności planowanie strategiczne pojawia się raczej rzadko. Nie jest to termin jednak nam obcy. Wraz z nowelizacją ustawy PSW 1 października 2011 roku wprowadzono następujący zapis (Art. 66 ust. 1a): „Rektor opracowuje i realizuje strategię rozwoju uczelni, uchwalaną przez organ kolegialny uczelni wskazany w statucie”. Uczelnie zaczęły więc tworzyć działy strategii, aby wyjść naprzeciw wymaganiom ustawy i często, choć chyba bardziej z rozpędu niż potrzeby, wplatały tam przedstawicieli studentów. Nasza rola tam zwykle ogranicza się do mniej lub bardziej bacznego obserwowania całego procesu. Daje to ogólny pogląd czym to wszystko jest, ale połączenie tego z naszą codzienną działalnością jest mocno zamglone. Nie można pominąć też faktu wprowadzenia przez obecną kadencję Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej własnej strategii, która już zdecydowanie jest bardziej dla nas przystępna i bliższa poczynaniom na macierzystej uczelni. Dodatkowo zdarzy się, że ktoś z nas bardziej orientujący się w biznesie, ekonomii, zarządzaniu podpadnie pod korpo-modę i uzna za trendy wprowadzenie strategii na wzór wielkich międzynarodowych przedsiębiorstw. Zwykle są to jednak przesłanki dość słabo przemawiające za tym, aby zacząć się strategią interesować na poważnie na własnym podwórku. No właśnie, ale czy w ogóle warto? Wyobraźmy sobie osadę. Uprawa roli, strzelanie z łuków do jeleni, karczowanie lasów, budowa domów w granicach wyznaczonych przez palisadę. Sielankowe codzienne życie przeplatane drobnymi perypetiami. A tu dom się spali, a to susza nadejdzie, a to ktoś usłyszy, że za górami się zbiera armia, która chce wszystko za-

brać, ale w sumie mówią tak co roku, a nikt jeszcze nic nie widział. Na co dzień żyje się całkiem dobrze i siły ukierunkowane są na utrzymanie dotychczasowego standardu życia. Jeśli coś się wydarzy, osadnicy reagują i starają się, aby równowaga nie została zachwiana. To ich główny cel składający się z pomniejszych zadań. Zbierają jedzenie, budują schronienia, organizują armię, która mogłaby ich chronić - to, co zawsze, ich standardowe obowiązki. W pewnym momencie ktoś uświadamia sobie, że może przyjść susza, jaka dotąd jeszcze nie przyszła, pożar, którego nie uda się w porę ugasić, armia, która może odebrać wszystko, co zostało zgromadzone, ziemia wyjałowieje, a drewno się skończy. Inny zwróci uwagę na to, że obecne prace są wykonywane wolno i można by cały proces przyspieszyć i uprzyjemnić, a dzięki temu skierować wysiłki na inne obszary, które ułatwią życie. Ktoś na wieść o możliwych najeźdźcach wyobrazi sobie osadę jako potęgę militarną, która potrafi odeprzeć każdy atak. Pod wpływem impulsów osadnicy postanawiają, że trzeba zacząć się rozwijać. Stanie w miejscu może okazać się niebezpieczne, kiedy świat dookoła się zmienia. Zaczyna się działanie. Osada jest mała, więc zaczynają rozglądać się dookoła siebie. Nie wiedzą co jest na zewnątrz i na co mogą trafić. Działania jednak zostają podjęte, ludzie wyruszają naprzeciw przygodzie. Ktoś trafi na las, wróci z drewnem i zacznie budować wyższą palisadę. Ktoś trafi na złoto, wpadnie więc na pomysł zbudowania kopalni i tworzenia zdobionych pierścieni, inny znajdzie jezioro, zacznie łowić ryby, brać z nich tran i sprzedawać w osadzie. Nikt nie wie, na co trafi, więc ilość możliwych działań jest nieskończona. Niektórzy więc wymyślają co by


17

chcieli zrobić i wyruszają w poszukiwaniu tego, co pomoże im to zrealizować. Ludzie coraz chętniej wychodzą na zewnątrz i podejmują się nowych zadań. Wszyscy są zadowoleni, bo się rozwijają. Nieskończoność możliwości jest jednak tylko pozorna i wynika z ich niewiedzy i braku świadomości o zasobach otaczającego ich środowiska. Przychodzi wielka susza – złote pierścienie ani tran nie pomagają, połowa osadników ginie. Wyciągają z tego lekcję. Tworzą mapę świata i określają występujące surowce, aby nie poruszać się po omacku. Definiują możliwe zagrożenia i zastanawiają się jak im przeciwdziałać. Szybko orientują się, że są jedyną osadą na świecie i dotychczasowe budowanie armii nie miało sensu, mimo że robili to od zawsze. Boją się głodu, więc ryb nie wykorzystują już tylko do produkcji tranu i je gromadzą. Pożary mogą stać się zagrożeniem, szukają więc rozwiązania. Wiedząc, gdzie znaleźć odpowiedni budulec, budują kamienne domy. Określają co jest dla nich ważne i zaczynają podejmować działania w tych obszarach. Im bardziej się rozwijają, tym więcej powstaje możliwych dróg rozwoju – kamieniarstwo, budowa łodzi do łowienia, technologie wydobycia, metody gaszenia pożarów, nowoczesne metody uprawy roli, złotnictwo. Aby się nie zagubić w wyborze tych obszarów, tworzą wizję swojej osady. Określają, jak ona ma wyglądać i do czego dążyć. Dzięki temu mogą podejmować decyzje, w co zainwestować swoje siły i co jest dla nich istotne. Obszary rozwoju dzielą na pojedyncze zadania i rozdzielają pomiędzy siebie. Każdy podejmując działanie może odnieść się do wspólnego wyobrażenia o swojej osadzie i wiedząc, do czego ma doprowadzić jego zadanie i jaki jest jego sens, może podejmować własne inicjatywy, które przybliżą osadników do wspólnego celu. I tak osadnicy stworzyli swój pierwszy plan strategiczny. Osadnicy radzą sobie teraz całkiem nieźle. Aż dziwne, że działali na początku w tak niewytłumaczalny dla siebie sposób. To oczywiste przecież, że musimy robić coś, co wynika z naszej potrzeby, dążąc do założonych w ten sposób celów wykorzystując zasoby, które posiadamy. Strategia to podejście i sposób myślenia o pracy, jaką wykonujemy jako kolektyw. Jest to naturalny, logiczny sposób postępowania, który prowadzi do spełnienia naszych wewnętrznych potrzeb. Nie należy więc widzieć strategii jako dokumentu, prezentacji, narzędzia do planowania i wspomagania zarządzania. Forma nie jest aż tak istotna. Ważne, aby zdawać sobie sprawę, że to sposób myślenia i podejścia. Oczywiście im bardziej skomplikowane przedsięwzięcie, tym ciężej opierać się na intuicji. Powstają dlatego odpowiednie formatki, narzędzia, a nawet całe teorie o  planowaniu strategicznym, aby poradzić sobie ze złożonymi mechanizmami dużych przedsiębiorstw i międzynarodowych rynków. My natomiast, jako samorządowcy, możemy podejść do tego w luźniejszej formie, którą każdy musi określić indywidualnie. W tym wypadku szyjemy na miarę. Podejście to z resztą możemy stosować zarówno do całej naszej działalności, jak i poszczególnych działań i projektów. Ile razy to spotykamy się z sytuacją, kiedy ktoś wpada na pomysł „zróbmy dzień wiosny”, „zorganizujmy regaty na uczelni”. Wychodzimy od tego, co chcemy zrobić, a nie od tego, dlaczego to robimy. Proste

podejście golden circle może wywrócić nasze działanie o co najmniej 90 stopni. Pytania why-> how-> what mogą rzucić nowe światło na to, co robimy, bo zwykle skupiamy się tylko na ostatnim z nich lub odwracamy cały proces. A wracając do naszych osadników, jaka byłaby ich logika? Jestem głodny (why?) ->muszę coś zjeść (how?) -> upoluję jelenia i go zjem (what?) lub patrząc bardziej wizjonersko: rozwiążę problem głodu w mojej osadzie (why?) ->znajdę stałe źródło pożywienia (how?) ->będę łowił ryby (what?). To również jest naturalne podejście, które w naszej działalności zatracamy. A to przecież najważniejsze jest, dlaczego coś robimy, jaki to przyniesie efekt i co dzięki temu zyskamy my, czy inni. Ważnym aspektem strategii jest też określenie obszarów, które chcemy rozwijać. Nigdy nie przewidzimy dokładnie przyszłości i nasz plan strategiczny

jest w pewnym sensie zakładem. Musimy postawić na to, co naszym zdaniem ma większe prawdopodobieństwo przybliżyć nas do sukcesu. Tutaj często nie ma decyzji złych czy dobrych, a są te lepsze i gorsze. Jedno jednak jest pewne, że brak decyzji jest najgorszy, więc coś wybrać trzeba. A żeby pomóc sobie w podejmowaniu tych decyzji, musimy określić dokąd dążymy i jacy chcemy być w przyszłości. Dodatkowo wiedzieć będziemy to nie tylko my, ale wszystkie osoby, które z nami współpracują i tak jak nasi osadnicy, będą mogli podejmować własne autonomiczne decyzje zbliżające nas do tej wizji. Nie obędzie się oczywiście bez wiedzy na temat naszych zasobów, a co za tym idzie możliwości, zagrożeń itp. To wszystko można przeczytać w artykułach o tworzeniu strategii. Dlatego odpowiadając na pytanie, czy warto, odpowiadam, warto. Tylko tak, żeby to było dla nas przystępne w swojej formie. A dodatkowo, jeśli skorzystamy z kanonów sztuki, tym lepiej.


18

Inżynier – lider zespołu

W dzisiejszych czasach inżynier do nie tylko dobry specjalista, ale również i manager. Wskazuje na to coroczny ranking „ Jakie uczelnie ukończyli Prezesi największych polskich przedsiębiorstw?”. Uczelnie techniczne zajmują w  nim pierwsze miejsce przed uniwersytetami oraz uczelniami ekonomicznymi. W pierwszej trójce zestawienia z 2015 roku są tylko uczelnie techniczne: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Warszawska oraz Politechnika Śląska. Dlatego też Forum Uczelni Technicznych postanowiło uruchomić projekt „Inżynier - Lider Zespołu”, które miało na celu podniesienie kompetencji studentów w zakresie zarządzania zespołem. Szczególnie zwracano uwagę na działania, które wpływają na efektywność takie jak: odpowiedni dobór komunikacji, efektywne planowanie, podział ról w zespole, rozwiązywanie konfliktów, style zarządzania oraz ewaluacja projektów. Szkolenie zwierało również elementy autodiagnozy poprzez przeprowadzenie odpowiednich testów. Szkolenia w ramach projektu „Inżynier – Lider Zespołu” zrealizowano 9 szkoleń :

/Autor: Marcin Styrna – właściciel Firmy S&O Partners, Fundator oraz wiceprezes Fundacji Polska Innowacyjna (kontakt: biuro@sopartners. com.pl, marcin. styrna@polandinnovative.com)

2014 – Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Częstochowska 2015 – Politechnika Rzeszowska, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Zielonogórski, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego 2016 – Akademia Morska w Gdyni, Akademia Marynarki Wojennej w  Gdyni oraz Akademia Techniczno- Humanistyczna w Bielsku Białej. Szkolenia były dedykowane dla 270 studentów nie działający w strukturach samorządu studentów na której odbywało się szkolenie. Dla większej efektywności w szkolenia zaangażowanych było jednocześnie dwóch trenerów – każdy z grupą nie przekraczającą

15 osób. Każdy uczestnik po zakończeniu szkolenia otrzymywał imienny certyfikat potwierdzający udział. Cały projekt był na bieżąco poddawany ocenie w postaci ankiet ewaluacyjnych odnoszących się do programy, prowadzących oraz logistyki. Poniżej prezentujemy wyniki ankiet: Część 1 – Program szkolenia Cele szkolenia były, jasne i zrozumiałe – 5,57/6 Treść merytoryczna szkolenia była adekwatna do jego celów – 5,66/6 Wiedza nabyta na szkoleniu jest dla mnie wartościowa i będzie przydatna w praktyce – 5,52/6 Szkolenie pozwoliło mi nabyć i rozwinąć umiejętności – 5,38/6 Szkolenie zawierało odpowiednie proporcje teorii i praktycznego zastosowania – 5,63/6 Część 2 – Prowadzący szkolenie Przedstawił treść szkolenia w sposób jasny używając zrozumiałych dla mnie pojęć – 5,67/6 Posiadał wiedzę z zakresu szkolenia – 5,82/6 Dawał przestrzeń uczestnikom i wpierał mnie w procesie uczenia się – 5,55/6 Prawidłowo omawiał ćwiczenia i tłumaczył ich sens – 5,59/6 Dobrze radził sobie z osiąganiem celów szkolenia – 5,66/6 Część 3 – Logistyka szkolenia Szkolenie prowadzone było zgodnie z przedstawionym planem, przebiegało w wyznaczonych ramach czasowych – 5,48/6 Sala szkoleniowa była odpowiednio wyposażona i pozwalała na efektywne uczenie się – 5,3/6 Część 4 – Ogólna efektywność szkolenia Efektywność szkolenia (%) – 92,66/100 Wyniki ankiet pokazują że studenci świetnie odbierają projekt oraz jest duża potrzeba w realizacji tego typu przedsięwzięć szczególnie, że programy studiów nie obfitują w zajęcie z umiejętności miękkich.


19

Plany FUT na semestr zimowy

Pierwsza część roku działalności Forum Uczelni Technicznych była dla nas bardzo intensywna i było to dla nas niezmierną satysfakcją z uwagi na efekty, jakie osiągnęliśmy. Natomiast na tym nasza działalność się nie kończy. Na kolejne miesiące działalności zaplanowaliśmy kolejne projekty, które chcemy zrealizować lub dokończyć. Jeszcze we wrześniu przed rozpoczęciem roku akademickiego w Warszawie odbyła się Konferencja Robocza Forum Uczelni Technicznych w formule Open Space. Konferencja ta była przeznaczona głównie dla osób z zarządów poszczególnych samorządów, które mają już określone doświadczenie. Taki przekrój uczestników pozwolił na wypracowanie rozwiązań na najbardziej nurtujące pytania wszystkich samorządowców. Największa zaletą tej konferencji było to, że uczestnicy sami zaproponowali tematy, na które chcieli dyskutować. Była to kolejna forma wymiany doświadczeń między uczelniami, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszych samorządów. Po konferencji zostanie stworzone sprawozdanie, z którego będą mogli skorzystać wszyscy członkowie samorządów uczelni technicznych. Być może wypracowane rozwiązania przyczynią się do poprawy szkolnictwa wyższego w całej Polsce. W dniach 21-23 października Samorząd Studencki Politechniki Świętokrzyskiej będzie gościć samorządy studenckie zrzeszone w Forum Uczelni Technicznych na Sesji Roboczej. Na Sesji uczestnicy będą się szkolić m.in. na temat pomocy dla studentów niepełnosprawnych. Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ w niewielu samorządach studenckich funkcjonuje taka forma wsparcia dla studentów, a jest ona konieczna. Dzięki niej możemy studentom z niepełnosprawnościami umożliwić pełny udział w procesie kształcenia. Mamy nadzieję, że zaplanowane szkolenia zaowocują i na każdej uczelni

samorząd będzie prowadził działania wspierające rozwój studentów niepełnosprawnych. Podczas Sesji roboczej w Kielcach nie zabraknie oczywiście Rady Starszych, podczas której będziemy dyskutowali na bieżące tematy, które nurtują naszych samorządowców. Jednym z zamiarów obecnego Prezydium było stworzenie Strategii rozwoju Forum Uczelni Technicznych. Za projekt ten odpowiada Wojciech Ruszkiewicz, który zrealizował już potrzebne działania, tj. panel dyskusyjny z członkami FUT, zasięgnięcie informacji od byłych członków Prezydiów FUT oraz obecnych, oraz została poczyniona Analiza SWOT. Na podstawie zdobytych informacji został stworzony raport, który został przesłany do konsultacji do wszystkich członków FUT. Okazało się, że naszymi największymi atutami są zżycie, chęć pomocy oraz proaktywni ludzie. W najbliższym czasie powstanie projekt Strategii, który będzie konsultowany podczas kolejnych spotkań Forum Uczelni Technicznych. Kolejnym z celów na tę kadencję jest zaktualizowanie statutu Forum Uczelni Technicznych. Na Sesji roboczej w Zielonej Górze Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, Filip Ogonowski, prowadził panel, podczas którego były analizowane wszystkie zapisy obecnego Statutu i Ordynacji Wyborczej. Na podstawie tej dyskusji zostały sformułowane wnioski i propozycje zmian, które w najbliższym czasie zostaną wprowadzoną za aprobatą Zjazdu. Propozycje zmian w Statucie i Ordynacji obejmują m.in. liczbę głosów dla poszczególnych Uczelni oraz sformułowanie pojęcia „delegat”. Cały Statut będzie jeszcze konsultowany ze wszystkimi członkami Forum Uczelni Technicznych.

/Autor: Sekretarz FUT Angelika Karbowa Samorząd Studencki Politechniki Łódzkiej


20

Obóz szkoleniowy Forum Uczelni Technicznych POLIgon

/Autor:Członek Prezydium FUT Paweł Domino Przewodniczący Samorządu Studenckiego Politechniki Krakowskiej

W lipcu w Serocku pod Warszawą odbyła się już 3. edycja obozu szkoleniowego, który jest jednym ze sztandarowych projektów Prezydium FUT. Obóz zgromadził 54 działaczy Samorządów Studenckich z 16. Uczelni Technicznych w Polsce, którzy uczestniczyli w 15. panelach szkoleniowych. Działalność w Samorządach Studenckich wiąże się z duża częstotliwością zmian osobowych ze względu na specyfikę studiów w Polsce. Jest to jednocześnie ogromne wyzwanie dla naszych organizacji dotyczące przekazywania wiedzy młodym działaczom studenckich aby to co wypracowali poprzednicy nie przepadło w okresie zmian. Naszym celem jest budowanie organizacji „uczących się”, aby z pokolenia na pokolenie mogły się ciągle rozwijać i iść do przodu. Poligon jest odpowiedzą na tą problematykę. Była to 3. edycja tygodniowego obozu edukacyjnego, gdzie profesjonalni szkoleniowcy oraz doświadczeni działacze studenccy z całej Polski od rana do wieczora przekazują swoją wiedzę młodym samorządowcom. Ważnym aspektem jest to, że obóz skierowany jest do uczelni technicznych z całej Polski – więc jego uczestnicy mają możliwość porównania swoich doświadczeń oraz skonfrontowania rozwiązań, jakie występują w całej Polsce. W  tym roku organizacja obozu przypadła na Green Park Conference Centre w Serocku – prestiżowy ośrodek konferencyjny, który działa prawie dwadzieścia lat. Ośrodek okazał się idealnym miejsce na szkolenia ze względu na 10 sal szkoleniowych, jak i na wypoczynek, ponieważ znajduje się w spokojnej okolicy nad Zalewem Zegrzyńskim – 40 km od Warszawy.

Tegoroczny obóz wyróżniało zdecydowane nastawienie na szkolenia: w ciągu 5 dni samorządowcy spędzili ponad 30 godzin uczestnicząc w panelach szkoleniowych podzielonych na 4 bloki: 1. Pomoc materialna, podstawy prawne działalności samorządów studenckich, regulamin studiów i podstawowe prawa studenta, jakość kształcenia; 2. Social Media , współpraca z mediami; 3. Mowa ciała – Skuteczne prezentacje, autoprezentacja; 4. Fundraising, Project Management, Teambuilding Zakres szkoleń był tak dobrany aby uczestnicy mogli nabyć umiejętności i wiedzę przydatne w działalności studenckiej, dlatego też pierwszy blok dotyczył najważniejszych kwestii dla samorządów tj. świadczeń pomocy materialnej dla studentów, dydaktyki i jakości kształcenia, a także poznali co mówi ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i inne akty prawne o samorządności studenckiej. Kolejny blok poruszał kwestie promocji działalności studenckiej na łamach social mediach, która to jest w obecnym czasie bardzo istotna, w szczególności, że do dyspozycji jest szereg kanałów, którymi można dotrzeć zarówno do studentów i pracowników uczelnie jak i firm oraz instytucji. III blok szkoleniowy, który był prowadzony równolegle do wymienionych wcześniej bloków nastawiony był na skuteczną prezentację. Biorąc pod uwagę problem ze znalezieniem sponsorów oraz partnerów do realizacji projektów organizowanych przez samorządy studenckie odpowiednia prezentacja projektu, organizacji, a przede wszystkim siebie


21

ma kluczowe znaczenie w rozmowach o wspólnej współpracy. Ostatni blok dotyczył szeroko rozumianych umiejętności miękkich. Praca w komisjach, zespołach oraz grupach roboczych wiąże się z odpowiednim zarządzaniem grupą oraz projektem, współpracą z innymi ludźmi i odpowiednią komunikacją. Jak się okazuje nie wszyscy zdają sobie z tego sprawy, dlatego te szkolenia są nie odłącznym elementem każdego POLIgonu. Obsługę szkoleń zapewniło aż 13 szkoleniowców, którzy są obecnymi lub byłymi działaczami studenckim, dzięki czemu odpowiedni mogli przygotować swoje szkolenia pod samorządowców. POLIgon jednak to nie są same szkolenia – istotnym elementem obozu jest wspólna integracja, która umożliwia szybsze poznanie się samorządowcom z różnych uczelni co wpływa na jedną z najważniejszych dla „FUTowców” kwestią: wymianą doświadczenia, poglądów oraz wzajemną pomocą. W tym roku integracja uczestników odbywała się wielotorowo poprzez zorganizowaną strefę chilloutu z planszówkami, bilardem oraz PlayStation 3, szeregiem zwariowanych wyzwań dla uczestników, wspólnym śpiewaniem przy gitarze lub karaoke oraz dyskotek. Nie zapomnieliśmy w tym roku również o tradycyjnej belgijce Obóz nie mógłby się odbyć, gdyby nie grupa 14. osób zżytych z Forum Uczelni Technicznych. Dzięki swojemu doświadczeniu i zaangażowaniu umożliwi realizację tego projektu na bardzo wysokim poziomie. Cel POLigonu przyświecał jeden: jak najlepiej przygotować młodych samorządowców do działania w naszych strukturach, bo to oni są przyszłością samorządności.


22

Sesja robocza FUT na SGSP

/Autor: Członek Prezydium FUT Dominik Duralski Samorząd Studencki SGSP

W dniach 21-24 kwietnia 2016 r. w Szkole Głównej Służby Pożarniczej odbyła się Sesja Robocza Forum Uczelni Technicznych. Sesję przygotował Samorząd Studencki SGSP. Było to wydarzenie na tyle wyjątkowe, że w jednym terminie i miejscu odbyły się sesje dwóch komisji branżowych Parlamentu Studentów RP tj. Forum Uczelni Technicznych oraz Komisji Uczelni Mundurowych. Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek 21 kwietnia. Na uczestników wersji rozszerzonej czekało zwiedzanie obiektów SGSP, w tym Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej SGSP oraz integracja w jednym z warszawskich klubów. Piątek 22 kwietnia rozpoczął się od wyjazdu do Parku Trampolin Hangar 646. Oficjalne rozpoczęcie zjazdów obu „branżówek” rozpoczęło się o 17:30. W imieniu władz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej uczestników powitał st. bryg. Mariusz ToporowskiDowódca Pododdziałów Szkolnych. Następnie głos zabrali Karol Fill — Przewodniczący Forum Uczelni Technicznych oraz pchor. Natalia Smolarz — Przewodnicząca Komisji Uczelni Mundurowych. Po tej części odbył się wykład motywujący Piotra Cieszewskiego — najmłodszego Dyrektora SKANSKA oraz zdobywcy Mount Everest. Następnym punktem wydarzenia była Rada Starszych FUT. W tym samym czasie

część uczestników udała się do kręgielni. Sobota 23 kwietnia rozpoczęła się szkoleniami z zakresu kreowania liderów oraz promocji PR samorządów studenckich. Po zakończeniu intensywnych szkoleń rozpoczęły się Sesja Robocza FUT oraz równolegle Zjazd Sprawozdawczo- Wyborczy KUM, podczas którego nowym Przewodniczącym została pchor. Kinga Heda. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była wspólna integracja uczestników w Przeciwpożarowej Bazie Leśnej SGSP w Zamczysku Nowym, która została zorganizowana zamiast tradycyjnego bankietu. Do gustu samorządowców przypadł fakt, iż zrezygnowano z formalnego ubioru na rzecz bluz akademickich. Bardzo dobrze korespondowało to z charakterystyką miejsca, w którym wszyscy się znaleźliśmy. Na uczestników czekały niespotykane dotychczas na zjazdach atrakcje, do których możemy zaliczyć m.in. przygotowane przez Sekcję ratownictwa Wysokościowego SGSP. W imieniu Samorządu Studenckiego SGSP składamy serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za wspaniałą atmosferę podczas zjazdu oraz wysoką ocenę przyznaną nam za organizację wyrażoną ankietach.


23

Sesja robocza FUT na Uniwersytecie Zielonogórskim

W dniach 10–12 czerwca 2016 w Zielonej Górze odbyła się Sesja Robocza Forum Uczelni Technicznych. Organizatorem zjazdu był Parlament Studencki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Konferencja odbyła się pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego. Panele szkoleniowe zostały przeprowadzone przez Marcina Chałupkę i dotyczyły dostosowania zapisów regulaminów samorządów studenckich do wymogów stawianych przez nowelizację Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym, a w szczególności: pozycji prawno-ustrojowej samorządów studenckich, modelu relacji samorząd-uczelnia, projektów nowelizacji prawa o szkolnictwie wyższym wraz z prezenta-

cją i opinią do przedstawionych stanów faktycznych. W ramach integracji uczestnicy zjazdu zapoznali się z dumą ziem zielonogórskich odwiedzając Winnicę Julia, sprawdzali swoją celność, zdolność do współpracy i umiejętności taktyczne w czasie gry w Paintballa, a także bawili się w klubie Studenckim Wyspa oraz X–Demon. Podczas Balu Bachusa wieńczącego zjazd odbyła się gala finałowa ogólnopolskiego konkursu KOKON – Konkursu dla Kół Naukowych, podczas której  zostały wyróżnione najlepsze projekty realizowane przez studentów działających w kołach naukowych, uświetniona pokazem tańca oraz koncertem harfiarki Barbary Karlik.


24

Juwenalia – największe w Polsce święto studentów

/Autor: Przewodniczący FUT Karol Fill Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej

Maj w każdym studenckim mieście wygląda podobnie. Jest to miesiąc w którym studenci pomimo nieuchronnie zbliżającej się sesji myślą o czymś zupełnie innym. Mowa tu o juwenaliach! Juwenalia jak dobrze wiadomo są przedsięwzięciem artystyczno - rozrywkowym tworzonym w części, bądź w całości, przez Samorządy Studenckie. Tradycja tego wydarzenia sięga setek lat. Według źródeł, jedne z pierwszych imprez juwenaliowych odbyły się już w 59 roku naszej ery, gdzie ówczesny cesarz rzymski Neron postanowił zorganizować igrzyska na znak zgolenia swojej młodzieńczej bródki. Nie były to jednak igrzyska sportowe, a wydarzenia pełne radości i zabawy. Polegały na artystycznych i rozrywkowych występach organizowanych przez młodych, pochodzących z arystokratycznych rodzin rzymian. Igrzyska Nerona zostały nazwane juwenaliami od łacińskiego słowa „iuvenalis” oznaczającego „młody, młodzieńczy, nierozważny”. W Polsce pierwsze juwenalia zostały zorganizowane przez Akademię Krakowską. Początkowo wiązały się one z barwnym korowodem, występami artystów, a także rywalizacjami sportowymi. Ich organizacja zwykle przypadała na miesiąc maj. Przez lata juwenalia studenckie rozwijały się i przybierały coraz to nową formę. Dzisiejsze święta studenckie nie są już kojarzone wyłącznie z imprezami. Obecnie stanowią one ciąg wydarzeń naukowych, kulturalnych, a także sportowych, które już na stałe uzupełniają kalendarz każdego studenta. Organizacja juwenaliów stała się konikiem uczelni technicznych o czym świadczy dostrzeżenie i wyróżnienie na arenie ogólnopolskiej w plebiscycie ProJuvenes, organizowanym przez Parlament

Studentów RP, jako najlepsze imprezy studenckie. Samorządy Studenckie Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie oraz Politechniki Wrocławskiej zostały docenione za swoją pracę, nie tylko pod względem zbudowania atrakcyjnych juwenaliów, ale również jako przykład organizacji bezpiecznych imprez. Uczelnie techniczne w ostatnim czasie skupiły się na podniesieniu jakości organizacji imprez studenckich. Przykładem tego jest wymiana dobrych praktyk organizacji juwenaliów, która została przeprowadzona na Sesji roboczej FUT na Politechnice Lubelskiej. Prezydium oraz Komisja Rewizyjna zdecydowały się zaprosić służby mundurowe, prawników, pracowników ochrony oraz pracowników administracyjnych w celu podniesienia bezpieczeństwa na uczelnianych imprezach. Wychodząc na przeciw potrzebom polskich samorządów studenckich, uczelnie techniczne były inicjatorem powstania rekomendacji w zakresie bezpiecznego organizowania imprezy masowej artystyczno-rozrywkowej lub niemasowej o charakterze artystycznym lub rozrywkowym, organizowanej przez uczelnię wyższą lub samorząd studencki. Rekomendacja ta jest bardzo pomocna, szczególnie młodym lub mniejszym samorządom studenckim nie mających odpowiedniego doświadczenia lub niewystarczającego przeszkolenia. Jak widać uczelnie techniczne są pionierami w dziedzinie organizacji imprez masowych czego dowodzą ich działania. Wzajemna pomoc i wymiana doświadczeń nieustannie podnoszą jakość imprez studenckich co przekłada się na tysiące studentów uczestniczących w wydarzeniach organizowanych na naszych uczelniach.


25


26

Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy w Rzeszowie

Drodzy Samorządowcy! W imieniu Prezydium i Komisji Rewizyjnej Forum Uczelni Technicznych oraz Samorządu Studenckiego Politechniki Rzeszowskiej mamy zaszczyt zaprosić Was na Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy FUT, który odbędzie się w Rzeszowie w dniach 1–4 grudnia. Tematem przewodnim Zjazdu będzie debata nad przyszłością naszej branżówki, w której udział wezmą nie tylko obecni członkowie forum, ale zaproszeni goście, którzy wesprą nas swoim doświadczeniem. Najważniejszym punktem zjazdu będzie oczywiście sprawozdanie się Prezydium i Komisji Rewizyjnej ze swoich działań oraz wybory do organów FUT na nową kadencję. Serdecznie zapraszamy do Rzeszowa!


27


28

Bądźmy rodziną a razem zbudujemy przyszłość!

Magazyn fut8  
Magazyn fut8  
Advertisement