Page 1

Experimenty mezi “Klíčky”* 1. Naplánujte si týden, kdy budete 100% držet slovo včetně sobě, tj. co (si) slíbíte bude platit. Poreferujte o reakcích okolí a zejména svých konkrétních pocitech. 2. Vyberte 10 fotografií, které vás vystihují a představte se ostatním ve skupině tak, jak jste se ještě nikomu nepředstavili. 3. Zeptejte se alespoň deseti lidí na jejich na smysl života. Poreferujte o jejich odpovědích, reakcích a zejména svých konkrétních pocitech. 4. Položte alespoň deseti lidem (vč. sebe) otázku: “Kdybyste měli udělat jednu věc, která zásadně změní váš život, která by to byla? Poreferujte o jejich odpovědích, reakcích a zejména svých konkrétních pocitech. 5. Vyberte to nejzajímavější z postsecret a připravte si prezentaci na téma nejčastějších lidských “13.komnat”. 6. Naplánujte si v kalendáři den, kdy se pokusíte říkat jenom pravdu, tj. to co si OPRAVDU myslíte. Poreferujte o reakcích okolí a zejména svých konkrétních pocitech. 7. Vyberte si jednu položku z doporučeného čtení a sledování a napište recenzi.

8. Naplánujte si v kalendáři den, kdy budete od probuzení do usnutí odmítat, tj. na všechny požadavky okolí budete říkat “ne”. Poreferujte o reakcích okolí a zejména svých konkrétních pocitech. 9. Pokuste se celý jeden den vycházet vstříc všem požadavkům ostatních a pozorujte vlastní pocity a reakce okolí. Poreferujte o reakcích ostatních a zejména svých konkrétních pocitech. 10.Náplánujte si do kalendáře týden nepomlouvat druhé lidi. Poreferujte o reakcích okolí a zejména svých konkrétních pocitech. 11.Získejte během jednoho dne pět odmítnutí lidí, které neznáte. 12.Zkuste se s někým na rušné ulici koukat 30 minut na nebe. Požádejte někoho, ať natáčí reakce vašeho okolí. Připravte si sestřih nejzajímavějších záběrů. 13.Vyberte jednu z knih, která vás v životě nejvíce ovlivnila a napište její recenzi. 14.Vyberte jeden z filmů, který vás v životě nejvíce ovlivnil a napište na něj recenzi. 15.Vyberte si v diáři vhodný den, kdy zkusíte existovat bez negativismu (bez kritiky, bránění se, ponižování nebo pomluv). Při první negativní reakci pro 1


vás experiment končí. Cílem je vydržet co nejdéle a smyslem otestovat si, zda a jak je to obtížné. Jak dlouho jste vydrželi a jaké to bylo? 16.Najděte tři firmy/organizace, kde lidi jejich práce opravdu baví. Zjistěte, čím to je a poreferujte o hlavních důvodech ostatním. 17.Najděte tři firmy/organizace, kde lidi opravdu nebaví jejich práce – tak, že se snaží přicházet pozdě, odcházet brzy a v práci to “přežít”. Zjistěte, čím to je a poreferujte o hlavních důvodech ostatním. 18.Vyzpovídejte nejstarší členy své rodiny a zjistěte od nich, kdo jste byli jako děti – čím více detailů, tím lépe. 19.Společně se svou rodinou se zamyslete nad tím, jaké máte tradice. Zjistěte, jaké jste zdědili od svých předků z obou stran. Pobavte se o tom, jaké ze zmíněných tradic (nebo jaké nové) chcete předat dalším generacím. 20.Připravte pro každého spolucestovatele experiment, který mu/jí otevře oči. Postarejte se o to, aby nás na příštím setkání informoval o výsledku. 21.Vyberte si jeden z vašich poškozených vztahů. Požádejte toho člověka o rozhovor, kdy se snažte pouze naslouchat a zjistit jeho pohled na důvody vašich problémů.

22.Vyberte jednu z věcí, kterou se od vás mohou ostatní naučit. Naučte to minimálně jednoho spolucestovatele. 23.Nastudujte, co máme (my lidé) společného s mravenci. Zaměřte se zejména na hierarchii, způsoby komunikace a spolupráce. 24.Nastudujte, co máme my lidé společného se psi. Zaměřte se zejména na hierarchii a vůdcovství. 25.Požádejte někoho ze spolucestovatelů – ať prostuduje váš diář a podle toho vám řekne, kdo jste. 26.Navrhněte řešení romského problému v ČR. V čem vidíte příčiny? 27.Vyzpovídejte slepého člověka. Zjistěte, co možná nejvíc o jeho pohledu na život. 28.Stravte tři „všední“ dny v kuse bez mobilu a/nebo bez hodinek. 29.Naplánujte si den bez jídla. Můžete pouze pít vodu nebo džusy. Sledujte jakou máte během dne energii. Zvlášť v době, kdy jste normálně unavení. Pozorujte, kdy má vaše tělo opravdu hlad a kdy máte pouze chutě. 30.Každý máme nějaké místo z dětství, kde jsme zažili strach. Zkuste takový misto najít (půda, sklep, místa v lese...), pokud je to jeste možný, a chvíli tam pobýt. Zavřete oči a vybavte si ten pocit jako dítěte. Pozorujte pocity.

2


31.Najděte si klidný místo v přírodě, bez lidí i jiného rozptylování (čtení, telefon, rádio). Zkuste minimálně hodinu vydržet na jednom místě (třeba si představte kruh o průměru 4m). Pozorujte život kolem sebe a vás. Vydržte minimálně hodinu i v případě okolních změn (déšť ...). Pozorujte pocity.

36.Najděte min. tři lidi, které OPRAVDU baví jejich práce. Vyzpovídejte je. Zjistěte, čím to je.

32.Naše tělo má pamět a i proto nám jsou určitý polohy a polohy příjemný. Může to byt zvláštní posed, polohy ležení, kroucení vlasů, cucání prstů a milion dalších "divností". Zvlášť je zajimavý si všímat reakcí těla ve chvílích stresu, napětí, velké radosti, ůplného klidu a uvolnění. Podejte zprávu o výsledku.

38.Najděte min. tři lidi, které ostatní obdivují za jejich schopnost zvládat vztahy s lidmi. Zjistěte na čem stojí jejich přístup.

33.Najděte alespoň jednoho příslušníka každé ze tří generací x,y,n, vyzpovídejte je a zjistěte jejich hlavní hodnoty a také čím tráví život.

40.Vyberte si min. tři dobrovolnické firmy. Zjistěte, co je hlavní motivací jejich pracovníků (tj. proč tam pracují).

34.Prozkoumejte fungování teroristikcých struktur. Zjistěte podstatu organizace z hlediska hierarchie a moci. Co jejich účastníky motivuje? Jak funguje vedení? 35.Porovnejte hierarchické uspořádání typického dnešního budhistického a katolického kláštera. V čem se liší? Jaký vliv to má na na uspořádání dnešní společnosti na východě a západě?

37.Zkuste se minimálně hodinu dotýkat někoho blízkého (viz vybírejte blechy). Masáž, hlazení, ruce,.. cokoliv. Pak to otočte (klidně druhý den) a nechte druhého dotýkat se vás. Sledujte reakce a pocity.

39.Najděte min. tři demokratické firmy, Připravte deset hlavních principů, na kterých taková instituce staví.

41.Zvolte si jednu z možností na roztažení vaše sebevědomí - viz “comfort challenge”. Otestujte a poreferujte o vlastních pocitech a reakcích okolí. 42.Nastudujte základní rozdíly mezi třemi hlavními větvemi křesťanství s důrazem na to, jak tyto náboženské tradice ovlivnily naše dnešní hodnoty. 43.Najděte den, kdy vaším hlavním cílem bude naplnit kbelíky lidí okolo vás viz. (jak plný je váš kbelík). 44.Najděte ve svém životě (případně životě svých blízkých min. deset situací, které vypadaly špatně a nakonec dopadly dobře - viz Štěstí, neštěstí? 3


45.Jídlo, které nesnášíte? 46.ukázky trestání jinosti 47.v práci otestovat principy - různé svobody 48.seřadit experimenty do logických skupin 49.najdi něco, co tě nebaví - úklid, šití, žehlení a najdi v tom ,, 50.v supermarketu počet druhů mlíka, marmelády, sýrů,...

* smyslem těchto experimentů je 1. získat o sobě nové informace, 2. potrénovat vědomou pozornost a dostat jí více do života, 3. “natáhnout” zónu komfortu, tj. posílit sevědomí. * prosím každého z účastníků, aby si vybral tři experimenty tak, aby nebyly dva, které dělá více než jeden člověk. Tj. čím dříve tím více možností. * Výsledek každého experimentu prosím buď odprezentovat skupině nebo o tom napsat zprávu a tu někde publikovat (noviny, blogy, ...).

4


Individuální experimenty  

seznam experimentů pro Cestu kolem světa 2010

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you