Page 1

Starbucks v síti / Jak plánovat příspěvky? / Profil: Petra Berge / Pinterest plný obrázků

SOMETIMES TÉMA ČÍSLA

VZDĚLÁVÁNÍ Škola je základ života. Nebo není? Jak se učíme? A kdo vzdělávání povýšil na smysl svého bytí?

ROZHOVOR

LADISLAV JANÍČEK S kvestorem Masarykovy univerzity o manažerském vzdělávání v České republice.

SOMEONE, s.r.o www.someone.cz Březen 2014


EDITORIAL

Milí čtenáři, škola je základ života. Minimálně to nás vždycky učili rodiče. Rádi bychom tomu věřili, protože ostatně maminka a tatínek mají vždycky pravdu. Na světě už jsme ale nějaký ten pátek, zkušeností máme v kapse také pár a umíme si udělat vlastní názor. Škola nám toho skutečně dost dala - přátele na celý život, zážitky ze školních výletů, svaly z hromady učebnic, které jsme tahali do školy a zpět. Dala nám tituly i zkušenosti se zvládáním stresu a časového presu. Setkali jsme se s lidmi, kteří jsou více či méně zajímaví. Na druhou stranu, ve školních lavicích či posluchárnách jsme strávili také pěknou řádku roků… znuděně. Předpokládáme, že podobnou zkušenost nemáme jediní. Probíraná látka nás nebavila, učitelé nás nedokázali nadchnout, jen si odříkali své, málokterý seminář byl pojatý kreativně. Seděli jsme a koukali. V lepším případě se na vedlejší židli objevil někdo, s nímž jste mohli probrat polohlasem všechny problémy světa.

Za těch mnoho let ve škole jsme nikdy nepochopili, kam nás touto formou škola vede. Na školní léta možná vzpomínáme rádi, ale určitě bychom se nevrátili. Mezi námi ale (naštěstí) pořád existují ti, kteří věří, že systém školství je možné změnit. A dokonce jsou tu i ti, kteří se na tom aktivně a s nadšením podílejí. Vyučují neotřelými způsoby a své studenty dokážou unést svým entusiasmem. Jejich školy či školení jsou zajímavé, mají myšlenku a vedou vás k přesně stanovenému cíli. Prozatím ale jejich aktivity neprorazily ke školákům, tito lidé vyučují dospělé manažery. O nich (a nejen o nich) vám v našem zbrusu novém čísle povíme víc. Doufáme, že z nich budete minimálně stejně nadšení, jako jsme my.

Lada Hajzlerová Šéfredaktorka

Magazín SOMETIMES vydává SOMEONE, s.r.o. Magazín je neprodejný a zdarma. Veškerá práva vyhrazena. Redaktoři: Lucie Hušková, Lada Hajzlerová, Silvie Půčková. Pro inzerci kontaktujte lada@someone.cz


OBSAH

4 / brand /

STARBUCKS

7 / rozhovor / 14 / jak... /

LADISLAV JANÍČEK

PLÁNOVÁNÍ PŘÍSPĚVKŮ

16 / zaostřeno na... /

FACEBOOK APLIKACE

18 / vzdělávání /

PRESENTATIONS MASTERS

19 / víte-nevíte /

VIMEO VS. YOUTUBE

22 / představujeme / 24 / profil /

PINTEREST

PETRA BERGE


BRAND

Mezinárodní Starbucks si na Facebooku užívá masivní fanouškovské základny a na rozdíl od jiných značek nezahrnuje své odběratele několika příspěvky denně. Často jeho administrátoři nepřidají nic celý týden - s 36 miliony fanoušky si to mohou dovolit. Český Facebook Starbucks s 56 tisíci fanoušky už musí být pro udržení dosahu aktivnější, jeho administrátoři proto přidávají obsah pravidelněji. Podobný pohodový přístup aplikuje mezinárodní Starbucks na svém Twitteru. Jeden tweet denně je optimální, mnohem důležitější je tu komunikace s fanoušky, kterou se snaží ukočírovat. I z českého Facebooku a z počtu reakcí ale cítíme, že „sociální“ stránka sociálních sítí Starbucks příliš nezajímá a komunikace není prioritou. Zatímco na Facebooku a na Twitteru Starbucks příliš obdivuhodností nepředvádí, na Pinterestu boduje. Své nástěnky plní nejen svým obsahem, ale i obsahem třetích stran, což mu, na rozdíl od jiných značek, které se snaží na Pinterestu bojovat o přízeň zákazníků čistě vlastním obsahem, přináší úspěch a stále nové a nové odběratele. Starbucks je sociálně zběhlá firma, kromě Facebooku, Twitteru a Interestu můžeme kávový love-brand zastihnout i na Google+ nebo na Instagramu. www.facebook.com/StarbucksCeskarepublika https://twitter.com/Starbucks/ http://www.pinterest.com/starbucks/

4 | SOMETIMES


AKTUALITY

Instagram rychle roste Instagram nedávno překročil hranici 200 milionů uživatelů a 20 miliard nahraných fotografií. Mnohem důležitější jsou však čísla aktivních uživatelů - v posledních šesti měsících se přihlásilo 50 milionů užiavtelů, což znamená, že za poslední rok vzrostla uživatelská základna Instagramu o 100 %.

YouTube pro děti Ačkoliv YouTube často poráží Facebook v aktivitě uživatelů z demografické kategorie puberťáků, chystá se teď Google zacílit ještě na mladší cílovou skupinu. YouTube připravuje stránku pro děti, která bude poskytovat obsah pro děti pod deset let.

Facebook prochází změnou Osobní profily, newsfeed a velmi brzy i firemní stránky prochází velkou změnou vzhledu. Změn se dočkalo i reklamní administrátorské zázemí Facebooku, kde se proměnila struktura reklamních kampaní. Velké změny nevyvolávají příliš oslavných reakcí - i naši fanoušci se k ním vyjadřují spíše negativně.

Facebookové emaily končí Měl to být konkurent pro běžný email a měl změnit způsob, jakým spolu komunikujeme. Každý uživatel získal emailovou adresu na doméně @facebook.com. Teď tyto emailové adresy končí - očekávání nenaplnily a uživatele spíše namíchly.

Virtuální realita Chystá Facebook velké novinky? Jeho nedávná akvizice firmy zabývající se virtuální realitou Oculus VR rozdmýchala dohady. Vlajková loď Oculusu, virtuální brýle, by tak mohly výhledově změnit nejen oblast herního průmyslu, ale i způsoby, jakými spolu komunikujeme.

Twitter se přebarvil Nejen Facebook prochází redesignem. Nový kabátek testuje i Twitter. Jak je však u Twitteru zvykem, zatím tuto podobu vidí jen několik vybraných uživatelů a není jisté, zda se nakonec celý redesign opravdu spustí. Pokud ano, bude Twitter tak trochu připomínat Facebook.

SOMETIMES | 5


TIPY / FILMY

Vše je ztraceno

INZERCE

Drama, USA, 2013 Režie: J.C. Chandor Hrají: Robert Redford Běžná cena: 299 Kč

Jednoho běžného rána se Robert Redford probudí na své lodi uprostřed oceánu s vodou po kotníky. Noční setkání se ztraceným nákladním kontejnerem čínských padělků vyústilo v nebezpečně vypadající díru na boku plavidla. Začíná napínavý boj o holý život, ve kterém exceluje držitel Oscara i dvou Zlatých glóbů. Metaforické

poselství je zřejmé: všichni se setkáváme s náhodnými událostmi, které z ničeho nic, tak říkajíc z klidného oceánu, zasáhnou celý náš svět, donutí nás podlehnout a myslet si, že už je vše dávno ztraceno. Síla lidské vůle však překonává i ty největší obtíže, stejně jako Robert Redford ve filmu Vše je ztraceno.


ROZHOVOR

Manažerské vzdělávání

by nemělo být honičkou za titulem Nejen o manažerském vzdělávání v České republice, ale i o vzdělávání obecně jsme mluvili s doc. Ing. Ladislavem Janíčekem, Ph.D., MBA, kvestorem MU v Brně a lektorem a modul leaderem odborných předmětů Moravian Business School. Vystudoval jste obor konstrukce a provoz letadel, následně obor stavba letadel. V roce 2005 jste se habilitoval se zaměřením na řízení kvality vzdělávání. Dnes jste mimo jiné kvestorem Masarykovy univerzity. Co vás vedlo k této přeměně, že jste nezůstal u svého oboru? K organizační a manažerské práci jsem měl vztah vždycky. Ta práce je totiž o vytváření řádu, který má vést k dosahování cílů, a to mi vždy imponovalo. Kromě toho mám rád a potřebuji výzvy. Motivují mne k výkonu. V určitou dobu mě však oslovila možnost přejít přímo do aktiv-

ního manažerského stavu a nakonec se věnovat i manažerskému vzdělávání. Stal jsem se ředitelem Brno Business School na VUT v Brně. Tam a tehdy jsem dostal za úkol rozpohybovat studium MBA s Nottingham Trent University. Byla to ta první a pro mne tehdy pravá manažerská výzva. Tou druhou pak bylo tříleté působení v Budapešti jako manažer Koordinační jednotky Phare programu pro střední a východní Evropu v oblasti distančního vzdělávání. Vztah ke své původní profesní specializaci, tedy leteckému inženýrství, jsem však nikdy neztratil.

SOMETIMES | 7


ROZHOVOR Téměř celý váš profesní život vedle manažerské práce se pohybujete v oblasti vzdělávání. Jakým vývojem podle vás prochází české vysokoškolské vzdělávání? V jakém je stavu? Vzdělávání obecně dnes prochází obdobím kritického hodnocení. Skloňují se slova jako výkon, kvalita, diferenciace a konkurenceschopnost. A tyto parametry se stávají určující i pro financování. Myslím, že jsme v České republice nazřizovali příliš mnoho vysokých škol, a to nejen těch veřejných, kterých je dnes 27 včetně dvou státních, ale také soukromých, kterých je 44! Převis nabídky nad poptávkou, daný mimojiné i demografickým vývojem, posiluje potřebu dosahovat konkurenceschopnosti jako základ úspěchu a “přežití”. Nezdravý způsob financování – v podstatě “hlav studentů” ve veřejném vysokém školství - byl nutně dlouhodobě neudržitelný. Politické zadání dohnat podíl vysokoškolsky vzdělané populace v zemích EU vedl k oficiální politice takzvané “masifikace” vysokoškoslkého vzdělávání. Dnes na vysokých školách studuje takřka 2/3 populace ve věku 19-26 let. Už jen to popírá přirozenost Gaussova normálního rozložení ve schopnostech lidí studovat vysokou školu. Pokud má být zachována úroveň kvality, pak na vysokoškolské studium skutečně má tak nejvýše 1/3 populace této věkové kategorie. Ač toto tvrzení a možná i čísla mnozí budou různě zpochybňovat, o opaku mne nepřesvědčí. K tomu všemu demografický pokles počtu populace v příslušném věkovém rozmezí ukazuje, že takové počty studujících spíše nutně devalvují úroveň vysokoškolské vzdělání, vytratil se individuální přístup, tendence snižovat standard. A věřte, je to vidět na kvalitě studentů i kvalitě studií. To, co však podle mne asi skutečně ve vysokoškolském vzdělávání stále více chybí, je důsledné zaměření na rozvoj intelektuálních dovedností, jako jsou analytické či kritické myšlení

8 | SOMETIMES

a myšlení kreativní, které umožní kriticky, ale i tvořivě pracovat s dnes nepřeberným objemem dostupných informací – to by měl být významný doplňující směr odborného vzdělávání. Tohle se ale bohužel neumí ani moc učit. Je to hlavně o jiných metodách výuky a hlavně ne o kvantitě.

Působíte jako kvestor Masarykovy univerzity v Brně, a také jako lektor Brno Business School ve studiích MBA i na Právnické fakultě Masarykovy univerzity ve studiu LLM. Můžete porovnat, v čem se z vašeho pohledu liší státní a soukromé vysoké školství? Z hlediska výstupu by se vlastně lišit určitě neměly, požadavky na kvalitu absolventů, jejich znalostí a dovedností by měly být srovnatelné. Ale to je samozřejmě teorie. Soukromé vysoké školy se z hlediska vesměs zaměřily na “trojkombinaci” vzdělávání ekonomie, managementu a práva v různých specializačních “klonech”. Tu trojkombinaci přirovnávám pro svůj dopad na společnost ke známému “trojhmatu” ctrl-alt-del. Převis nabídky vzdělávání vytváří předpoklady pro studium i těch, kteří na to nemají, kterým jde možná jen o formální status vysokoškolského vzdělání a nebo dokonce jen o titul. Ti, co se nedostanou na veřejné vysoké školy, jdou na soukromé – a velmi se omlouvám výjimkám. Dopady jsou potenciálně devastující. Absolventi zaplaví trh práce, ti neuplatnitelní ve sféře generující přidanou hodnotu obsazují pozice ve veřejném sektoru, a pak řídí úřady všech stupňů a nakonec i stát. Veřejné vysoké školy se snaží a musí kromě té populární trojkombinace kvalifikací udržet i odbornou základnu v oblasti znalostních a technologicky náročnějších oborů, třeba přírodovědného a technického zaměření. Navíc se na nich dělá výzkum, který přináší originální poznatky předávané i ve výuce. Ačkoli je bezesporu v obojím případě, tedy jak veřejného, tak i soukromého škoství, nutné, aby vysokoškolské vzdělávání


Nezdravý způsob financování ve veřejném vysokém školství byl nutně dlouhodobě neudržitelný.

prošlo změnami směrem k posílení jeho kvality a konkurenceschopnosti, domnívám se, že na veřejných vysokých školách je kvalita přece jen pod větší kontrolou – a jen se omlouvám ve vztahu k tomuto tvrzení za omyly i selhání, které se i ve veřejném vysokém školství v této oblasti v posledních letech vyskytly. Uchazeči o studium se přirozeně hlásí v naprosté většině na veřejné vysoké školy a když se nedostanou, uchází se až v druhé řadě o soukromé. Soukromým školám někdy nelze upřít, že o kvalitu neusilují, ale ať chceme či nechceme, úroveň i standard se nutně přizpůsobí “druhé vlně” zájemců. Veřejné vysoké školství zase musí najít optimální proporce mezi exaktními kvalifikacemi a poněkud “ezoterickými” studijními programy. Vždyť kolik filologů, politologů, studovaných manažerů “bez odborné portfeje”, specialistů na mezinárodní vztahy trh práce může reálně absorbovat? Ne-

mám však absolutně nic proti těm kvalifikacím, ale jde jen a jen o optimální proporce a potenciál jejich absolventů na trhu práce.

Kromě současného působení na Moravian Business School jste byl také ředitelem Brno Business School na VUT v Brně. Jak hodnotíte současný stav vysokoškolského vzdělávání manažerů v České republice? Obecně se vzdělávání managementu děje na dvou úrovních – pregraduálního/postgraduálního a vzdělávání profesionálních manažerů. Pregraduální forma studia je ale podle mne spíše vzdělávání “o managementu” než vzdělávání manažerů. Zastávám názor, že učit management jako studijní specializaci pro pregraduální studenty je společenský omyl a ekonomický nesmysl. Nemáme si totiž s těmi studenty o čem a moc co povídat. A nelze jim ani vyčítat,

SOMETIMES | 9


ROZHOVOR že nemají žádnou manažerskou zkušenost. A tak takové studium skončí na prezentaci “věčných pravd”, obecných pouček, abstraktních

s lektorem a trvají i třeba jen několik týdnů. Zastávám názor, že management se distančně skutečně efektivně učit nedá a snad ani nemá,

modelů, které si takoví studenti těžko představí v reálné praxi. Jsem i trochu skeptický k postgraduální formě doktorského studia – zastávám názor, že management fakt není o vědě a výzkumu nehovoříme-li o průzkumu, ale na to vesměs stačí jednoduchá statistika.

neboť se z učení zcela vytrácí podstatná část učebního efektu sdílení zkušeností v přímé interakci jednak s lektorem a jednak se spolustudujícími, např. v brainstormingu, skupinových cvičeních, v řešení případových studií, hraní rolí apod. Ty méně seriozní programy pak o akreditaci ani neusilují. Cena studia se přitom snižovala a dnes se pohybuje i na 1/4-1/3 obvyklé ceny. Zachovat při těchto cenách poplatky za licence akreditujícím zahraničním institucím, které se pohybují mezi 20-30% je takřka ekonomicky neudržitelné.

Vzdělávání profesionálních manažerů je vzdělávání praktických manažerů a to vyžaduje dost jiný přístup k výuce. Vyšší formy tohoto vzdělávání jsou třeba právě studia MBA, MPA aj. Právě toto vzdělávání se dnes ocitlo v ČR ve složité situaci, neboť jeho nabídka výrazně převyšuje poptávku. Důvodem je to, že se zcela vytratila jakákoliv regulace tohoto vzdělávání. Legislativní bariéra neexistující právní úpravy statutu těchto kvalifikací v českém prostředí vedla v jeho počátcích k potřebě akreditace či validace studia ze strany zahraničních institucí – univerzit (zejména z USA či UK) či akreditačních agentur (třeba AACSB). Česká asociace MBA škol (CAMBAS), která měla bariéry vstupu vytvářet jako referenční profesní organizace, která se zabývá evaluací kvality jednotlivých programů a pro zaměstnavatele vysílající účastníky do těchto studií a měla být referencí o kvalitě, se příliš neprosadila. A tak v ČR vzniklo dnes 46 poskytovatelů a 52 programů MBA. Velká množina z nich se stala dokonce členem CAMBAS. Takřka dokonalá konkurence vedla k válce o cenu a o dobu studia. Zatímco v 90. letech bylo studium MBA tříleté, dnes je tendence i u seriozních programů zkracovat na 18měsíců a u těch méně seriozních, dnes i pod jeden rok, pominu-li ty, které snad ani seriozními být nemohou. Takové extrémní programy jsou nabízeny dokonce i v “distanční formě” např. “on-line” bez osobního kontaktu

10 | SOMETIMES

Bohužel se dnes v ČR držitelů titulu MBA nikdo neptá, kde studium absolvovali a kompetenční úroveň držitelů těch 3 písmenek za jménem v podstatě nikdo neověřuje, jakož ani oprávněnost je poskytujících institucí udělovat tuto kvalifikaci. To vytvořilo živnou půdu pro totální devalvaci této kvalifikace v ČR. V podstatě se rozmohly samozvané vzdělávací instituce, kamuflované anglickými a různě sofistikovanými názvy, které bez ostychu vytisknou barevně vyhlížející diplomy a je jim úplně jedno, že jsou bezcennými pro prokázání manažerské kvalifikace a zvláště v zahraničí jejich držitelům k ničemu. Je to prostě proto, že udělovat tuto kvalifikaci bez akreditace oprávněným subjektem je v podstatě klamavé a podvodné.

Jaký potenciál má podle vás manažerské vzdělávání v České republice do budoucna? ČR je přeškolena nepřeberným množstvím kurzů, které zejména v letech 2010-2014 vznikaly v rámci Operačních programů EU. Zaměstnavatelé si odvykli ve svých rozpočtech plánovat na vzdělávací aktivity, neboť obrovské množství kurzů bylo dostupných a hrazených z těchto projektů. Samozřejmě jednotlivé manažerské


ROZHOVOR kurzy jsou jistě prospěšné, pokud je jejich kvalita adekvátní. Pokud jde o ucelené manažerské vzdělávání profesionálních manažerů, to by

kvalifikace MBA devalvována a bude tak, dokud se zaměstnavatelé nezačnou ptát, odkud a s jakou právní legitimitu má získané vzdělání MBA

nemělo být honičkou za titulem, ale má-li mít smysl, tak bychom mu asi měli navrátit jeho původní filozofii. Ta se vtělila v roce 1901 do prvního programu typu MBA, kdy na New Hampshire College v USA a krátce na to na Harward School of Business, kdy vzdělávání v managementu bylo zavedeno jako dvouleté nadstavbové studium pro absolventy odborných vysokých škol.

předkládanou žadateli o zaměstnání v manažerských postech.

Studium MBA bylo a snad ještě stále je zejména v Evropě obecně považováno za studium starších manažerů, jako brána k vyššímu managementu, a ačkoliv jde o “Master” čili magisterskou úroveň, je toto studium považováno za postgraduální a dokonce za tzv. postexperiential learning kvalifikaci – čili kvalifikaci vyžadující před zahájením studia mít nějakou předchozí manažerskou praxi. Dnes je v ČR

Poskytovatelé by měli přemýšlet o formátu takového studia a jeho řádné akreditaci. V tomto směru mají rozhodně lepší pověst spíše veřejné vysoké školy, které si nemohou devalvaci vzdělání dovolit. Do té doby než vzdělávací trh i trh práce zaregulují požadavky na kvalitu formálního a uceleného manažerského vzdělání bude možné spoléhat pouze na soudnost uchazečů o toto studium, kteří snad uváží zdali vynaložit i přes devalvované ceny nemalé peníze za někdy “bezcenný cár papíru”, který obdrží jako diplom. Zájem navrátit např. studiu MBA jeho hodnotu, by měl být zájem všech seriozních vzdělávacích institucí. A ještě dodatek - pokud chce snad někdo namítnout, že třeba na vysokých školách

INZERCE

SOMETIMES | 11


Managementu M anagementu se naučit nedá. n edá. Pokud se někdo domnívá, že použije naučené metody, pravidla a poučky a na konci mu vypadne třeba strategie, tak to je nesmysl.


ROZHOVOR podle vysokoškolského zákona a jeho §60a lze vysokými školami poskytovat kvalifikace udělované jinými vysokými školami, považuji tento výklad zákona za zcestný a vůbec toto ustanovení za zmatečně a právně nepřijatelně vykládané.

Už jsme zmiňovali, že Moravian Business School je jednou ze vzdělávacích institucí, které poskytují manažerské vzdělávání. V čem takové studium manažerům v praxi přispívá? Vytížení manažeři z praxe mají možnost vrátit se do školy a mít v ní chvíli “čas jen sami pro sebe”, zamyslet se nad svou prací a konfrontovat svoje zkušenosti s manažerskými koncepty a modely. Mají možnost sdílet svoje zkušenosti s ostatními, což je nezanetbatelný efekt. Tomu musí být přizpůsoben styl výuky, která je spíše postavena na rozvoji dovedností a participativních technikách – brainstorming, skupinová cvičení, případové studie, hraní rolí aj. K tomu přispívá i to, že výuka není jen “one man show”, ale jsou do role lektorů přizývání přední manažeři z praxe podělit se o svoje zkušenosti. Základní podmínkou je to, že se účastníci chtějí něco naučit, že umí odložit “své ego”, naslouchat a nechat do sebe proudit náměty. Na druhé straně je v tomto typu studií učit někoho, kdo si myslí, že přijde, dostane se mu přednáškou nějakých znalostí a že se tak naučí managementu. Mimojiné zastávám názor, že managementu se naučit nedá. Lze se naučit metody, techniky a jejich použití, ale ne řídit. Pokud se někdo domnívá, že použije naučené metody, pravidla a poučky a na konci mu vypadne třeba strategie, tak to je nesmysl. Zastávám také názor, že v managementu není nic správně a nic špatně, ale pouze v daném čase a místě “optimálně”. Umění managementu je schopnosti analytického kritického myšlení vidět krajní meze, tedy černou i bílou, ale také schopnosti navrhovat a volit optimální řešení (byť obě mohou být nevýhodná) v kritických

situacích a především rozhodovat. Pouze čas může prověřit, zda rozhodnutí bylo správné či špatné. Aby studium manažerům pomohlo v praxi, je klíčové zaměřit se z jejich strany směrem. Pokud se však člověk něco chce naučit, naučí se to. Musí jen mít o to zájem a musí vědět, co chce.

Moravian Business School má připraveny konzultační vzdělávací programy charakteru “in-house training”. Můžete přiblížit, co to znamená? Přemýšleli jsme o formě studia. Klasická představa hromadného marketingu a poskládání různorodé skupiny účastníků ve studiu má svoje výhody, ale také nevýhody. Navíc vzhledem k převisu nabídky nad poptávkou tento způsob marketingu a získávání účastníků již nefunguje tak jako kdysi. Přišli jsme s nabídkou konceptu zaměřeného na potřeby jedné konkrétní organizace, jednoho podniku. Vždyť kolik podniků prochází změnami, reaguje na měnící se prostředí, řeší krizové stavy a kolik z nich hledá cestu? Někteří si vezmou různé “velké = drahé” konzultanty, kteří jim mají “poradit”. Tito přijdou, vedou s lidmi i manažery rozhovory a nějak to pak vyhodnocují. V podstatě zdrojem informací jsou jen a jen ti manažeři a zaměstnanci podniku. Ti s nimi stráví čas, ale ten není moc dobře využit. Výsledkem jsou pak mnohastranné zprávy a doporučení konzultantů různé kvality. Chybí však podstatná část, implementace je ponechána již na vedení podniku a konzultanti vlastně nemají žádnou zodpovědnost za navrhovaná řešení. A my jsme si řekli, že to zkusíme jinak.

Dokončení rozhovoru najdete na adrese http://sometimes.cz/rozhovor-ladislav-janicek/

SOMETIMES | 13


JAK...

Jak plánovat příspěvky? Chcete přidat příspěvek v určitý den? Nemusíte sedět každý den v určitou hodinu u počítače na Facebooku a hlídat si, kdy máte postovat. Známe fígl - můžete si příspěvky naplánovat na celý týden nebo i měsíc dopředu.

o aktivitách, kde naplánovaný příspěvek uvidíte. Pro kontrolu naplánovaných příspěvků můžete jít i přes hlavní lištu – Upravit stránku a Použít záznamy o aktivitách. Zde můžete příspěvky upravovat či měnit termíny a časy naplánování.

Poté zjistěte, ve kterých časových intervalech se uživatelé na Facebooku vyskytují.

Jak na to? Jde to zcela jednoduše. Poté, co si připravíte do příslušné kolonky příspěvek tak, jak jste zvyklí, a kliknete na hodiny v levém dolním rohu. Tady si pak zvolíte datum a čas, kdy chcete, aby byl váš příspěvek zveřejněn. A kliknete na Naplánovat.

Kdy je to nejlepší? Kdy je nejideálnější doba pro umístění příspěvku na vaši zeď? Tvrdí se, že ve chvíli, kdy je na ní nejvyšší aktivita vašich fanoušků, protože životnost postu na Timelines vašich fanoušků je zhruba tři hodiny.

I tak ale platí jakési obecné pravidlo, že na Facebooku stoupá návštěvnost od devíti hodin ráno a nejlepší čas pro váš příspěvek je mezi třináctou až šestnáctou hodinou odpoledne. Nejhorší čas pro zveřejnění příspěvku je naopak mezi 20. hodinou večerní a osmou hodinou ranní. Vrcholný čas je ve středu v 15 hodin.

Příspěvek se naplánuje. Jednoduché jako facka, že? Pro kontrolu můžete ještě kliknout na Zobrazit záznamy

14 | SOMETIMES

Po této době je překryt posty jiných. Proto je dobré si konkrétně ujasnit vaši cílovou skupinu a váš obor.

Intervaly, kdy postovat příspěvky dle oborů podnikání, najdete tady: http://1url.cz/eF9V


INZERCE


ZAOSTŘENO NA...

Facebook aplikace Firemní facebooková stránka je marketingový nástroj, který používáme často velmi živelně, nahodile a stává se, že výsledek vede k mnoha zklamáním. Na vině však není Facebook, spíše naše neznalost, jak s ním správně pracovat.

Jedním z takových příkladů je výběr landing page, tedy cílové stránky, na kterou z Facebooku, PPC či placeného odkazu přichází návštěvník. Jestliže uživatele směřujeme například na naši homepage či podstránku s popisem produktu, konverze – tedy výsledná akce, což má být objednávka či nákup – se často nedostaví a investované prostředky se nevrátí.

Naveďte zákazníka správným směrem Landing page je speciální stránka, která je vytvořena tak, aby měla co nejvyšší konverzní poměr, a nemusí být přímo na webu. Na rozdíl od hlavní stránky nevtahuje zbytečně návštěvníka do struktury webu a neobsahuje tolik detailů. Naopak je velmi konkrétní a vede potenciálního zákazníka naším směrem. Než se tedy pustíte do plánování toho, co na Facebooku dělat a jak se zviditelnit, uvažujte o tom, kam budete své klienty směřovat, co mají vidět a zejména co chcete, aby udělali. Dalším často nesprávně používaným prostředkem jsou soutěže. Facebook již před časem povolil jejich pořádání přímo na stránce a tato metoda je vhodná, pokud chcete okamžitou aktivitu a máte čas a možnosti reagovat. Bude tu živo a často i musíte zvládnout krizovou komunikaci.

16 | SOMETIMES


ZAOSTŘENO NA...

Hezkým příkladem zapojení fanoušků je třeba aplikace Starbucks. V soutěži Cup Art fanoušci kreslili své návrhy designu na kelímky a stránce firmy je hodnotili fanoušci i porota. Aplikace mohou pozvednout i jakoukoliv další vaši záložku na Facebooku – nikoho nezajímá vaše otvírací doba či stále stejné fotky produktů a zboží. Překvapujte, inovujte a bavte své fanoušky. Investujte do profesionálů v grafice, vývoji aplikací a odborníků na sociální sítě. Zajímejte se ale vždy o návratnost své investice a efektivitu své facebookové stránky. Odmění se vám!

INZERCE

Přes soutěž ke kontaktům Graficky zpracovaná aplikace a originální koncepce soutěže, spojená například s jednoduchou hrou, působí však mnohem profesionálněji a přináší řadu dalších výhod. Získáváte například kontaktní údaje uživatelů, které rozšíří vaši databázi pro další marketingová sdělení. Výherce je vyhodnocován automaticky bez složitého ručního zpracovávání a můžete pracovat i se systémem kontroly hráčů, což je bohužel nutné. Na každou soutěž se totiž nabaluje řada soutěžících, kteří jsou i pro nepatrnou cenu schopní podvádět.


VZDĚLÁVÁNÍ

Presentations Masters O tom jak správně prezentovat se toho můžeme dočíst nebo shlédnout požehnaně. Přesto se stále setkávám s mnoha prezentacemi, které mě vůbec nebaví. Snímky zobrazují miniaturní grafy, které nikdo nevidí ani z první řady, nebo příliš mnoho textu, málo obrázků a symbolů. To jsem se rozhodla změnit. Založila jsem skupinu, která se schází pravidelně a kde se v jejích začátcích účastníci učí v češtině prezentovat s webovou aplikací Prezi. To je interaktivní nástroj, který můžete využít z kteréhokoli počítače, který je připojen k internetu. A jako záložní plán si své prezentace můžete stahovat i na flashdisk. Funguje to stejně jako například e-mail: Stačí se přihlásit ke svému účtu, který vám umožní tvořit prezentace. Dnes máte stále k dispozici množství fotografií z chytrých telefonů, můžete jich spoustu využít pro své osobní příběhy. Kolem nás je mnoho lidí, kteří mají skvělé nápady a potřebují je předat dále pro další rozjezd nebo hledání spolupráce. Pro koho je tedy skupina určena? Pro studenty, kteří prezentují své studentské práce či nápady a připravují se na pohovory do zaměstnání, pro obchodníky, kteří chtějí

18 | SOMETIMES

nabízet své služby nebo zboží, pro marketingové pracovníky, kteří hledají inspiraci pro zajímavou formu práce i pro manažery a podnikatele, kteří se chtějí odlišit a zaujmout. K tomuto nápadu se mi podařilo získat významného partnera, sesterskou společnost iStyle, Code Creator s.r.o., která nám poskytla svou školicí a jednací místnost, kde máme k dispozici k zapůjčení iPady a MacBooky připojené na Apple TV. Můžete se přidat k nám, anebo si školení a výuku domluvit pro uzavřenou. Svůj termín si můžete objednat, nebo sledovat naše termíny na stránkách www.facebook.com/teachingandtraining v aplikaci Presentations Masters. Andrea Peloušková www.facebook.com/teachingandtraining


VZDĚLÁVÁNÍ


VÍTE / NEVÍTE

Vimeo vs. YouTube Určitě znáte YouTube, ale kolik z vás ví, že jeho sousedem je i Vimeo? Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Co vám prozradí jejich výhody a nevýhody? Která varianta pro sdílení videí je pro vás vhodnější? Pojďte s námi nakouknout pod pokličku. YouTube je největší internetová síť pro sdílení videosouborů, kde je každý měsíc shlédnuto více než 6 miliard hodin videí (pro představu: každý člověk na světě by musel sledovat téměř hodinu měsíčně). Vimeo je o poznání menší webový projekt určený pro sdílení audiovizuální tvorby. Najdete zde převážně díla autorská a umělecká. Vimeo je primárně určen filmovým nadšencům a experimentátorům, kteří se mohou zaregistrovat a sdílet názory nebo postřehy s ostatními. Je to druhá nejznámější sociální sítí pro ukládání video spotů na internet, která má spoustu možností přizpůsobení obsahu dle vlastních požadavků včetně vložení loga či jiného brandingu přímo do vašeho videa. Denně je na Vimeo uploadováno zhruba 17 000 snímků a více než 700 000 HD videí. Jsme si jistí, že většina z vás YouTube nebo Vimeo už objevila, ale doufáme, že i tak byly tyto informace pro vás přínosné. Takže pokud má být vaše video určeno širokému okruhu diváků a využijete vysokou kvalitu full HD rozlišení, je pro vás Youtube nejlepší volba. Pokud je pro vás prioritou kreativita, jedinečnost a patříte mezi nezávislé filmaře či hudebníky, využijte spíše Vimeo.

+ Největší návštěvnost + Nahrávání neomezeného množství + Více možností rozlišení + Vytváření playlistů a kanálů + Větší propojení různých videí + Možnost vkládat komentáře a popisky + Možnost vícejazyčných titulků + Propojení s Google+ + Možnost vydělávat na obsahu - Reklamy - Příliš moc videí, nekvalitní obsah - Mnohdy urážlivé a nesmyslné diskuze - Horší vzhled přehrávače - Komplikovanější založení účtu - Blokování některého obsahu - Nelze vkládat odkazy do komentářů

+ Elegantní přehrávač i profil + Bez reklam a komerčních materiálů + Neodvádí diváky k jiným (cizím) videím + Neblokuje hudbu, na kterou práva + Profesionální komunita, + Diskuze a komentáře na úrovni + Možnost nahradit video novějším - Určitá omezení pro FREE účty - Pouze dvě varianty rozlišení (SD a HD) - 1080p jen v PLUS a PRO verzích - Méně návštěvníků

20 | SOMETIMES


TIPY / KNIHY

Práce na dálku

Mysli jako Zuckerberg

Big Data

Fried, Hansson Nakladatelství Jan Melvil Pevná vazba, 248 stran Běžná koncová cena 319 Kč

Ekaterina Walter Management Press Pevná vazba, 240 stran Běžná koncová cena 349 Kč

Schönberger, Cukier Computer Press Brožovaná vazba, 256 stran Běžná koncová cena 349 Kč

Zakladatelé firmy 37signals a autoři milovaného i nenáviděného projektového nástroje Basecamp platí ve světě byznysu za uznávané autority. Jejich kniha Restart, ve které předali svůj pohled na budování úspěšného podniku, si již našla místo v knihovničkách dobrých manažerů a podnikatelů. Nakladatelství Jan Melvil teď vydává v českém překladu další knihu Jasona Frieda a Davida Hanssona nazvanou Práce na dálku. V ní se úspěšní podnikatelé zaměřili na fenomén práce bez kanceláře a pokouší se ukázat, jak moderní technologie pomalu odsouvají práci v kanceláři na pozici archaismu. Věříte, že kancelář má své opodstatnění? Na všechny vaše argumenty jsou Fried s Hanssonem připraveni položit netřesitelné protiargumenty.

Internetoví giganti dráždí a pravidelně navštěvují naše sny o úspěchu. Není tedy divu, že na poptávku reaguje nabídka - v manažerské literatuře jste dosud mohli odhalit střežená tajemství úspěchu Googlu nebo Amazonu. Raketový nástup a obdivuhodný globální úspěch Zuckerbergova lokálního nápadu teď přichází na přetřes jako další. Jak šéf největší sociální sítě myslí a díky čemu se mu daří stále růst? Může za to opravdu oněch pět pravidel (hluboké zaujetí, poslání, lidé, produkt, partnerství), avizovaných v podtitulu knihy? Pohled do zákulisí giganta vám pomocí praktických příkladů a příběhů zprostředkuje významná inovátorka v oblasti sociálních sítí Ekaterina Wlaterová z Intelu, podle Forbes jedna z dvaceti žen, které určují dětí ve světě sociálních sítí.

Ještě nedávno ovládalo IT téma cloud computingu. Dnes přichází další buzzword, big data. Velká data jsou, celkem logicky, velká, ale ve skutečnosti neexistuje jednotná definice, jaká data jsou ještě malá, a jaká už ne. Co víme s jistotou je, že jako společnost produkujeme obrovské množství dat. Data samotná však ještě nic neznamenají - abychom se z nich neco dozvěděli, musíme je dokázata efektivně analyzovat. Profesor Schönberger a ekonom Cukier vás provedou světem, kde data přebírají roli ropy a kde se při analýze nepracuje se vzorkem, ale s celou množinou. Big data jsou klíčovým trendem současnosti a autoři ho popisují přístupně, bez obsáhlých technických odboček a na příkladech z praxe velkých firem.

SOMETIMES | 21


PŘEDSTAVUJEME

Pinterest je sociální síť založená na kráse a inspiraci. Je to jakási virtuální nástěnka, která umožňuje organizovat a sdílet všechny esteticky zajímavé věci, které na internetu najdete. Na Pinterestu je proto nejčastěji k dohledání design, grafika, kresba, fotografie či plakáty z oblasti umění, módy, jídla, cestování, architektury nebo automobilů. Pinterest klade důraz na vizuální obsah a maximální jednoduchost. V dnešní době má kolem 70 milionů uživatelů po celém světě. Česká republika ho zatím příliš nezná – aktivních je jen 70 tisíc Čechů, ačkoliv na konci loňského roku se Pinterest dočkal i české lokalizace. Jste-li na Pinterestu noví, registraci provedete jednoduše na stránce pinterest.com pomocí Facebooku nebo Twitteru, případně klasicky pomocí e-mailové adresy. V prostoru Pinterestu se pak pohybujete pod uživatelským jménem. Všechno, co na Pinterest vložíte, můžete sdílet i na jiných sociálních sítích, kde máte založený účet. I proto se populární obrázková nástěnka potýká s problémy v oblasti autorských práv. Mnoho obrázků zde vystavených tu nezanechali jejich opravdoví autoři. Pinterest se odpovědnosti samozřejmě vzdává, ale na žádosti o stažení obsahu reaguje pečlivě a pružně. Občas tak dostanete email s oznámením, že jeden či více vašich pinů bylo staženo z důvodu porušování autorského práva.

22 | SOMETIMES


INZERCE

INZERCE


PROFIL

PETRA BERGE Majitelka společnosti Centrum vzdělávání CMLplus

Vzdělání Říká se, že nejlepší část vzdělání je ta, kterou člověk získal sám a nejlepším učitelem je sám život. Toto přesně platí pro mě. Na své cestě vzděláním jsem se již mnoho naučila, ale vím, že mě stále ještě čeká daleká cesta plná nových výzev, nových projektů, nových lidí. Zkušenosti jsem nabírala od pozice asistentky až po generálního ředitele nadnárodní společnosti. Nebráním se ničemu novému.

Přijímám vše, i to špatné, protože mne posune zase o kus dál. Nikdy při své cestě nezapomínám na pokoru, píli, pomoc druhým, i když je to někdy velká dřina.

Zájmy Ráda se směju – úsměv je moje druhé Já. Proto také pořádám „Školu smíchu“. Miluji cestování. Poslední zážitek je z ledna, a to návštěva Šamana v Mexiku. Jsem velmi aktivní člověk. Lektoruji spinning a fitbox. Často mě můžete potkat v divadle nebo v kině. Miluji čtení knih. Knihy jsou naši němí učitelé. A vždy si najdu chvíli na esoteriku.

Životní úspěchy Každý z nás dělá mnoho věcí tak, aby vyhověl snům jiných lidí – rodičů, partnerů, učitelů… Já si plním své vlastní sny.

Každý, kdo se přestane učit, je starý, ať je mu dvacet nebo osmdesát. Každý, kdo se stále učí, zůstává mladý. Já jsem a stále budu mladá...

SOMETIMES 2/2014  
Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you