Page 1

Toimetaja: Veiko Pesur, tel  , e-post: kultuur@epl.ee

Semi-autonoomne leiliruum Arhitektuuribüroo Pluss (Indrek Allmann, Tarmo Miller)

Kodu&kinnisvara

Tagumine

Eesti arhitektuur pürib maailma

13

Foto: Rebecca Kontus

Carl-Dag Lige

NO Põhuteater Salto arhitektuuribüroo (Maarja Kask, Karli Luik, Ralf Lõoke, Pelle-Sten Viiburg) •• Asukoht: Skoone bastion, Tallinn Põhuteater on rajatud ajutise ehitisena vaid kuueks kuuks. Skoone endise suveteatri varemetele, bastioni kõrgeimal kohal asunud asfaltplatsi kohale ehitatud  kohaga black box on puidust konstruktsioonide ja põhupakkidest seintega tahukas, kompromissitult must nii seest kui ka väljast. Mustale kuubile sekundeerib sakilise katusega astmeline „saba”, mis moodustab kaetud galerii kunagise suveteatri lagunenud treppide kohale.

Sõmeru keskusehoone Salto Arhitektuuribüroo (Maarja Kask, Karli Luik, Ralf Lõoke, Kristiina Arusoo, sisearhitekt Margit Argus)

Foto: Martin Siplane

Tulevikutegija – raekoda

Arhitekt Martin Aunin / EA Reng, sisearhitekt Kaire Kemp-Tišler Must maja on tegelikult must-valge – tänavapoolne avalik külg on valge, laudraketise jälgedega hele valubetoon, hoovi jääb seevastu musta plaadi ja mustade ribikardinatega kaetud pool. Must-valge tonaalsus jätkub siseruumides, kus läbi allkorruse kulgeb ühtlane must puitpõrand. Maakütte baasil kütte- ja jahutussüsteemidega maja on tehnoloogiliselt läbi mõeldud, „tark” organism.

Mitmekesine materjalikasutus (puit, betoon, klaas, tehismaterjalid) tagab Sõmeru keskusehoone vaheldusrikkuse ja tekitab põnevaid ruumilisi valgusmänge nii välisfassaadidel kui ka interjööris. Hoonesse on koondatud valla raamatukogu, vanurite päevakeskus, saal ja vallavalitsuse ruumid. Maja keskel on järjestikku kolm sisehoovi. Hooneosade kombineerimises on tajuda demokraatlikku, mittehierarhilist paigutust ja soovi tekitada kasutajate kohtumisi.

•• Tulevikuprojektide kategoorias, kus võistlevad veel ehitamata hooned, oli üks väljavalitu Bjarke Ingels Groupi (Taani) ja Allianss Arhitektide ühistööna kavandatav Tallinna uus raekojahoone. •• Festival kulmineerub . novembril . aasta maailma parima ehitise valimisega.

© Kõik Eesti Päevalehes avaldatud artiklid, fotod ja illustratsioonid on autoriõigusega kaitstud teosed, mille kasutuse reeglid on sätestatud autoriõiguse seaduses. Rõhutame, et nende reprodutseerimine ja levitamine ilma Eesti Päevalehe AS-i kirjaliku nõusolekuta on keelatud. Toimetusel on õigus kaastöid nende selguse huvides toimetada ja lühendada. / Kaastöid ei tagastata ega retsenseerita. / Kaebuste korral ajalehe sisu kohta võite pöörduda Pressinõukogusse, pn@eall.ee, või tel  

Foto: Paul Aguraiuja

Maailma arhitektuurifestivali WAF žürii valis välja arhitektuuriobjektid, mida esitletakse festivali põhiüritustel .–. novembrini Hispaanias Barcelonas. WAF-i eelvoorus osales tänavu  arhitektuuri- ja inseneribürood  riigist. Eelvoorust edasi pääses  objekti, millest viis on valminud või valmimas eesti arhitektide käe all.

Must maja Nõmmel

Foto: Kaido Haagen

Eesti arhitektuurikeskuse projektijuht

Eesti Päevaleht,  kolmapäev, 31.  august 2011 

Majad

Toimetaja: Kristiina Viiron,  tel 680 4567,  e-post: kristiina.viiron@epl.ee

Eesti Päevaleht, reede, . august 

•• Insener: Andres Läänesaar •• Asukoht: ühel Eesti saarel Eestis tuleb vahel ette, et majad asuvad mere ääres. Tihti on neis majades ka saun. Sauna süda ehk leiliruum võib asuda majast väljas ja sel juhul on sellest võetud viimast: maksimaalne merevaade seest ja minimaalne visuaalne sekkumine väljast. Kandvate klaasist seintega leiliruum on eksperimentaalne. Klaasist seinad võimaldavad päikeseenergial maksimaalselt soojuseks muutuda, kivipõrand ja mitmekihiline klaaspakett aitavad soojust ka hoida. Sisetemperatuur on aasta ringi päikeselise ilmaga u  kraadi kõrgem kui väljas.

Peatoimetaja: Vallo Toomet,   Toimetus: Narva mnt , Tallinn ,  , faks  , e-post mail@epl.ee Eesti uudised  , kohalikud uudised  , välisuudised  , Ärileht  , arvamus  , kultuur  , sport  . Tellimine  , tellimine välismaale KE Ajakirjanduse OÜ  , reklaam  . EPL Online www.epl.ee Väljaandja: Eesti Päevalehe AS, rg-kood 

/EPL-26.08.2011  

http://www.arhitektuurikeskus.ee/wp-content/uploads/2011/08/EPL-26.08.2011.pdf