__MAIN_TEXT__

Page 1


İçindekiler Dergi Adı: Tesisat İnşaat Malzemecileri Federasyonu Dergisi Sayı 10 (2014/1)

İmtiyaz Sahibi ve Adresi: Kemal Çelik (baskan@timfed.com) Saadetdere Mah. E-5 Karayolu Üzeri No:8 Esenyurt - İSTANBUL

Sayı 10 (2014/1)

Sorumlu Yazı İşleri Müdürü ve Adresi: Mehmet Arslan (mehmet.arslan@tepeinsmalz.com.tr) Kayışdağı Mah. Bostancı Dudullu Yolu No:40 Kadıköy - İSTANBUL Hitit Seramik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hızal Söyleşi: Hitit Seramik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hızal

Akademik Objektif: ODTÜ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hakan Gür

Makale: Prof. Dr. Nihat Karakoç: İnsan Kaynağı Rekabette Stratejik Unsur Mudur?

Hukuken: Av. Murat Çelikten: LTD. ŞTİ. ve A.Ş. Karşılaşrıtılması

Makale: Doç. Dr. Umut R. Tuzkaya: İnşaat Sektöründe Proje Yönetimi

İş Hukuku: Seyfullah Beysülen: Doğum İzni Arttırılmalı mı?

Yapım & Görsel Tasarım Yönetmeni: Orhan Hopa (orhan@timfed.com)

Tüccar, milletin emeği ve üretimini kıymetlendirmek için, eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

TİMFED Yönetim Kurulu: Kemal Çelik (TİMDER), Emin Ayar (TİMKODER), Kemal Yıldırım (TİMDER), Bircan Şahin (TİMDER), Serdar Dönmez (TİMDER), Mehmet Ali Yedek (TİMDER), Temel Aktay (TİMKODER), Tekin Yetiş (TİMKODER), Yusuf Aydın Eskibozkurt (BURTİMDER), Süleyman Acar (ANTİMDER), Sedat Doğaç (DİMSİAD). Yayın Yürütme Kurulu: Mehmet Arslan, Serdar Dönmez, Emin Ayar, Aydın Eşer, Nurhan Tanyeli, Orhan Hopa, Arzu Akıncı. Yönetim Yeri Adresi: Atatürk Mh. Namık Kemal Cd. Ekincioğlu Sk. No:44/1 K:1 34758 Ataşehir / İSTANBUL (0216) 629 0 100 Basım Yeri Adresi Telefonu: Özgün Ofset Yeşilce Mh. Aytekin Sk. No:21 Seyrantepe / İSTANBUL (0212) 280 00 09 Basım Tarihi : Şubat 2014

Yayın Türü : Yaygın Süreli

İletişim Bilgileri :

İlan İndeksi :

Adres : Atatürk Mh. Namık Kemal Cd. Ekincioğlu Sk. No:44/1 K:1 34758 Ataşehir / İSTANBUL

Ön Kapak İçi: Arka Kapak: Arka Kapak İçi: 1 5 25 27 37 43 45 49 55

Telefon : (0216) 629 0 100 e-posta : info@timfed.com Web Sitesi : www.timfed.com

Elmor Seramiksan Fırat Kale Eczacıbaşı - VitrA EKPAŞ UNICERA Ege Seramik Wavin Pilsa NG Kütahya Seramik Orka Banyo Hitit Seramik

Dergimizde yayınlanan yazı ve görsellerden imza sahipleri sorumludur. Ticari reklamlar reklam verenlerin sorumluluğundadır. Yayınlanan yazı ve görsellerin her hakkı saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz, kullanılamaz.

2 Sayı 10 (2014/1)


İçindekiler

Söyleşi Hitit Seramik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hızal

TİMFED’den

50

6

Akademik Objektif Orta Doğu Teknik Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Böl. Bşk. Prof. Dr. C. Hakan Gür

Şehrin Nabzı - Antalya

56

63

Murat Namlı - Namlı Tesisat

Şehrin Nabzı - Ankara TİMDER’den

16

63

Birol Öztürk - Öztürk İnş. Yapı Malzemeleri

Şehrin Nabzı - Denizli

66

Ömer Özyalçın - Kalden Yapı Mehmet Yıldız - Akyıldız İnşaat

TİMKODER’den

24

Ahmet Sönmez - Sönmezyüceışık A.Ş. Süleyman Şahan - Şahanlar İnşaat Malz.

İş Hukuku DİMSİAD’tan

28

73

İş Hukuku Uzmanı - Seyfullah Beysülen Doğum İzni Arttırılmalı mı?

Makale Prof. Dr. Nihat Karakoç İnsan Kaynağı Rekabette Stratejik Unsur mudur?

BURTİMDER’den

36

Doç. Dr. Umut R. Tuzkaya İnşaat Sektöründe Proje Yönetimi

Hukuken Av. S. Murat Çelikten Limited ve Anonim Şirketlern Karşılaştırılması

ANTİMDER’den

42

74

İletişim Kişisel Gelişim Uzmanı - Almila Dalkılıç Çatışma Yönetimi

78

78 3 Sayı 10 (2014/1)


Yönetimden

Ülkemizin 81 ilinde de birliğimiz oluşturulmalı! Federasyonumuzun ana ve temel ilkesi sektörümüzde faaliyet gösteren inşaat malzemesi satıcılarını tek bir çatı altında toplayarak büyük bir güç oluşturmaktır. 2014 Mart ayında yedinci yılını dolduracak olan bir örgütün Kurucu Üyeleri olarak şüphesiz ki; hepimize sorumluluk bilinci ile önemli görevler düşmektedir. Ticari hayatımızın her geçen gün dünya konjönktürüne bağlı olarak şüphesiz ki; hepimize daha da zorlaştığı bir ortamda, sivil toplum örgütlerimize çok büyük görevler düşmektedir.

Kemal Çelik TİMFED Yönetim Kurulu Başkanı baskan@timfed.com

başarıyı da beraberinde getireceğine yürekten inanıyorum. Bugün için derneklerimizin üye çalışmaları, tüm yönetim kadrosu, hatta üyelerimizin önemli bir bölümünün dahil olacağı bir anlayış, azim ve kararlılıkla sürdürülmektedir. Bu bağlamda Samsun ve Konya’da dernek kurma sürecinin sonuna gelinmiştir. Beklentim odur ki; yarınlarda her bir üyemizin de bu zincirin halkası olarak emek vereceği noktaya gelebilmemizdir. Değerli Dostlarım;

Beklentimiz; önümüzdeki süreçte her bir üyemizin de bu zincirin bir halkası olarak STK’larımıza emekleriyle destek sağlamasıdır. Unutmamak gerekir ki; TİMFED, inşaat malzemesi satıcıları olarak bizlerin sesini gürleştirerek duyurabilecek tek platform olma özelliğini taşımaktadır.

Derneklerimizin genişleme bölgelerinin belirlenmesi ve yapılacak çalışmalara destek vermek adına Türkiye haritasında 10 bölge oluşturulmuştur. Derneklerimizin bulunduğu bölgelerdeki illerde il temsilcileri, bulunmadığımız bölgelerde ise il ve/veya bölge temsilcilikleri oluşturulmak üzere Türkiye’nin 81 ilinde var olmamız federasyonumuz adına önemli bir değerdir. Bu bağlamda yakın zamanda programını paylaşacağımız 3. ZİRVE organizasyonumuz, bu süreçte sektörümüzü bir araya toplayacak önemli platform olacaktır.

Örgütümüzün ulaşacağı noktaya bugünden yarına gelinmesinin mümkün olamayacağı, ancak bu konuyu dernek yöneticilerimizin azim ve heyecanlarını tüm üyelerimizle paylaşarak yansıtılması,

TİMFED’i her geçen gün daha da güçlendirmek için herkesin elinden geldiğince çalışmalara değer katacağına olan inancımı belirtir, en içten sevgi ve saygılarımı sunarım.

İnşaat malzemesi satıcılarını tek bir çatı altında toplamayı hedef alan federasyonumuz, yeni derneklerin üye olmalarının yanı sıra, temsilcilik yapılanması ile ülkemizin 81 ilinde varlığımızın oluşturulması amaçlamaktadır.

4 Sayı 10 (2014/1)


TİMFED’ten

TİMFED Yönetim Kurulu Toplantısı Bursa’da Gerçekleşti

TİMFED Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı 24 Ağustos Cumartesi günü BURTİMDER’in ev sahipliğinde Bursa Botanik Park’ta bulunan Otanik Otel’de gerçekleşti. Toplantı öncesi İskender Efendi Konağı’nda buluşarak yemek eşliğinde sohbet eden Yönetim Kurulu Üyeleri toplantıyı yapmak üzere Otanik Otel’e geçtiler. TİMFED Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çelik’in açılış konuşması ile başlayan toplantıda öncelikle geçmiş toplantıda alınan kararlar gözden geçirildi. Derneklerin bu süre içinde yapmış olduğu faaliyetleri hakkında bilgi vermelerinin ardından dernekler yılsonuna kadar planlanan faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Temmuz ayında devreye giren TİMFED Üye Dernek Değerlendirme Sistemine göre dernek değerlendirilmelerinin de yapılmasının ardından dernek temsilcileri bölgesel sorunlar ve çözüm önerilerini paylaştı.

6 Sayı 10 (2014/1)


TİMFED’ten

Derneklerin bölgelerinde üyeleri yararına oluşturdukları projeler ve sağladıkları sektörel bilgi akışının da ülke çapında tüm TİMFED Üyelerine paylaşılmasının faydalı olacağının belirtilmesi dolayısıyla benzeri çalışmalarda TİMFED’in bilgilendirilmesi, TİMFED tarafından da bu bilginin tüm Üye Derneklerle paylaşılması kararlaştırıldı. Gündemin tamamlanmasının ardından Yönetim Kurulu Üyelerinin gündeme taşınmasını istedikleri konuları paylaşması ile toplantı sona erdi.

7 Sayı 10 (2014/1)


TİMFED’ten

TİMFED Ekim Ayı Toplantısı Antalya’da Gerçekleşti

TİMFED (Tesisat İnşaat Malzemecileri Federasyonu) Ekim ayı Yönetim Kurulu toplantısı ANTİMDER’in (Antalya Tesisat İnşaat Malzemecileri Derneği) ev sahipliğinde 31 Ekim 2013 tarihinde Ramada Plaza Otel / Antalya’da gerçekleşti. Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çelik’in açılış konuşmasının ardından toplantının gündem maddeleri görüşülmeye başlandı. Bir önceki toplantı kararlarının gözden geçirilmesinin ardından dernekler son dönem yaptıkları faaliyetler ve planladıkları organizasyonlar hakkında bilgi verdi. TİMKODER organizasyonunda gerçekleşecek ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katılacağı Kasım ayı Yönetim Kurulu toplantısı programı ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na aktarılacak konuların görüşülmesinin ardından gündemin diğer konuları görüşülerek karara bağlandı.

8 Sayı 10 (2014/1)


TİMFED’ten

Toplantı sonrasında Aytaş Yapı ve Geçmiş Dönem ANTİMDER Başkanı Yaşar Tabur’un ziyaret edilmesinin ardından organizasyon sona erdi. Sayı 10 (2014/1)

9


TİMFED’ten

TİMFED Kasım Ayı Toplantısı TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun Katılımıyla Gerçekleşti

TİMFED’in olağan Yönetim Kurulu toplantısı 27 Kasım 2013 tarihinde TİMKODER’in organizasyonunda Ankara TOBB Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşti. TİMFED’in kuruluşunda önemli katkılarda bulunan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da konuk olduğu toplantıda TİMFED’in genişleme yol haritası, sektörel gündem konuları paylaşılarak sorunlara karşı çözüm önerileri görüşüldü. Federasyon Üyelerinin sektör ve ekonomiyle ilgili sorunlarını, görüşlerini dinleyen Hisarcıklıoğlu, sektörel değerlendirmenin yanı sıra dünya ekonomisine ilişkin de bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye’nin her ilinde sorunların ve taleplerin odalar aracıyla daha güçlü duyurulabileceğini belirten TOBB Başkanı, yaşanan sıkıntılar ya da beklentilerin oda meclislerinde tartışılabileceğini ifade etti. Hatayı insanlarda değil, sistemde aramak gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, bir soru üzerine yeni anayasanın gerekliliğini ve önemini dile getirdi. Dünya ekonomisinde önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken TOBB Başkanı, “Tarihte ilk defa gelişmekte olan ekonomilerin aldıkları payın, gelişmiş ülkelerin payını geçtiğini gördük” diye konuştu.

10

Yeni ekonomik düzen içerisinde Türkiye’nin de yerini ve pozisyonunu alması gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, dünya ekonomisinin birleştiğini bu treni kaçırmamaları gerektiğini vurguladı. Sayı 10 (2014/1)


TİMFED’ten

11 Sayı 10 (2014/1)


TİMFED’ten

TİMFED, Yılın İlk Toplantısını Denizli’de Gerçekleştirdi

İnşaat Malzemeleri Satıcılarının üst birliği olan Tesisat İnşaat Malzemecileri Federasyonu (TİMFED) 2014 yılının ilk Yönetim Kurulu toplantısını 22 Ocak’ta, Denizli Tripolis Hotel’de gerçekleştirdi. Denizli İnşaat Malzemesi Satıcısı İşadamları Derneği (DİMSİAD)’ın ev sahipliği yaptığı toplantıya TİMFED ve TİMDER Başkanı Kemal Çelik, BURTİMDER Başkanı Y.Aydın Eskibozkurt, TİMDER ve TİMFED Yönetim Kurulu Üyeleri M.Ali Yedek, Bircan Şahin, Serdar Dönmez, ANTİMDER Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Üstem, İlhan Kurtar, Nesrin Ayan Özben, ANTİMDER İdari Genel Sekreteri Arzu Akıncı ile TİMKODER Geçmiş Dönem Başkanlarından Emin Ayar, katıldı.

12 Sayı 10 (2014/1)

Toplantıyı yerel medya kuruluşları da yakından takip etti


TİMFED’ten TİMFED Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çelik’in açılış konuşmasının ardından toplantının gündem maddeleri görüşülmeye başlandı. Bir önceki toplantı kararlarının gözden geçirilmesinin ardından dernekler son dönem yaptıkları faaliyetler ve planladıkları organizasyonlar hakkında bilgi verdi.

BURTİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Y. Aydın Eskibozkurt TİMFED Başkanı Kemal Çelik ve DİMSİAD Başkanı Sedat Doğaç’a Nihat Şengezer - Nurten Tuncer Futbol Turnuvası için karo üzerine hazırlanan hatıra plaketini takdim etti

Sayı 10 (2014/1)

13


TİMFED’ten Yönetim kurulu toplantısının ardından, Denizli İnşaat Malzemesi Satıcısı İşadamları Derneği (DİMSİAD) Başkanı Sedat Doğaç ve DİMSİAD Yönetim Yurulu üyeleri Ferruh Dalkılınç, Mehmet Yıldız, Osman Özçelik, Sinan Soylu, Murat Tuncer, Buket Cibali Demir, Muttalip Karagündüz, Salih Dayıoğlu, Süleyman Çeliker tarafından Pamukkale Tripolis Hotel’de ağırlanan Federasyon heyeti daha sonra Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer’i makamında ziyaret ederek sorunları hakkında görüş alışverişinde bulundular.

14

Doğaç Yapı Marketi de ziyaret eden Federasyon Başkanı ve Federasyona bağlı Dernek temsilcilerine daha sonra Kebapçı Baki’de meşhur Denizli kebabı ile Hacı Şerif Helvacı da tatlı çeşitleri ikram edildi. Sayı 10 (2014/1)


TİMFED’ten

TİMFED Üyeleri Akaryakıtlarını Petrol Ofisi’nden İndirimli Alıyor TİMFED üyelerine sunduğu avantajlarına bir yenisi daha eklendi. Artık TİMFED’e bağlı derneklerin üyeleri giderlerinde önemli bir pay tutan akaryakıtlarını Petrol Ofisi’nin yurt çapındaki tüm istasyonlarından indirim ile alabiliyor. TİMFED (Tesisat İnşaat Malzemecileri Federasyonu) ve Finansnet arasında yapılan anlaşma çerçevesinde TİMFED Üyesi tüm derneklerin üyeleri Petrol Ofisi’nin geniş istasyon ağındaki tüm noktalardan yapacakları akaryakıt alışverişinde bu indirimden faydalanabilecekler.

Yakıtnet Taşıt Hizmet Sisteminin Özellikleri

İnternet üzerinden filoya ait araçların akaryakıt alımlarının anında takibi İnternet üzerinden anında müdahale yetkisi Anında limit atama ve iptali (araç ve filo bazında TL ve LT bazında ) Bölge kısıtlaması (araç ve filo bazında) Gün saat tarih ve vardiya kısıtlamaları Araç çalınması durumunda, akaryakıt alımını anında durdurma yetkisi İnternet üzerinden online olarak raporlama yapılmaktadır. Fatura ve tüketim bilgileri görüntülenmesi Yetkili elektronik posta adreslerine gönderi ile raporlama. Yakıtnet Taşıt Hizmet Sistemi ile Türkiye genelinde 2.400’e yakın istasyonda indirimli akaryakıt alım imkanı… Ayda iki defa, her ayın 15. Günü ve son günü faturalama ve %5,50 indirimli akaryakıt hizmeti… Firmanıza özel farklı ödeme seçenekleri…

15 Sayı 10 (2014/1)


TİMDER’den

TİMDER Yönetim Kurulu Can Can Seramik’i Ziyaret Etti TİMFED Yönetim Kurulu Toplantısı için 24 Ağustos 2013 tarihinde Bursa’ya giden TİMDER Yönetim Kurulu Üyeleri toplantı sonrasında BURTİMDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Can Can Seramik Firma Sahibi Can Can’ı mağazasında ziyaret etti. TİMDER Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra BURTİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Y. Aydın Eskibozkurt ve TİMFED & TİMDER Genel Koordinatörü Nurhan Tanyeli’nin de hazır bulunduğu ziyarette TİMDER Yönetimi mağazayı gezerek Can Can’dan firması hakkında bilgi aldı. Mağaza gezisinin ardından gerçekleştirilen sohbette BURTİMDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı yapmakta olan Can Can ile TİMDER Yönetimi STK’ların önemi, görevleri, sorunları ve çözüm önerileri gibi birçok konuda fikir alışverişinde bulundular.

16 Sayı 10 (2014/1)


TİMDER’den

Ge-Ti Yeni Adresinde Ziyaret Edildi

İTO’nun düzenlemiş olduğu Gümrüklerde Son Gelişmeler, Beklenti ve Talepler Paneli’ne katılan TİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çelik, Yönetim Kurulu Üyeleri Bircan Şahin, M. Ali Yedek ve Genel Koordinatör Nurhan Tanyeli panel sonrasında Yönetim Kurulu Üyelerinden Y. Ali Tung’u Ge-Ti İnş. ve San. Malz. Tic. Ltd. Şti.‘nin yeni taşındığı adresinde ziyaret etti. Hayırlı olsun temennilerini dile getiren TİMDER Yönetimi, TİMDER gündemindeki çalışma ve projeler üzerine mini bir toplantı da gerçekleştirirken sektör üzerine sohbet ettiler. Mağazanın gezilmesi ile son bulan ziyaretin ardınan M. Ali Yedek’in sahibi olduğu Yedekler İnş. Malz. A.Ş. de ziyaret edildi.

17 Sayı 10 (2014/1)


TİMDER’den

TİMDER Yönetimi NTG Plastik’i Ziyaret Etti

TİMDER’in düzenli olarak gerçekleştirdiği sektörel ziyaretlerinin Aralık ayındaki bir durağı da NTG Plastik oldu. 21 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen ziyarette TİMDER Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte geçen dönem Yönetim Kurulu Üyeleri’nden Aydın Eşer, Baki Kartalkaya ve Ertan Sapankaya da hazır bulundu. NTG Plastik Yönetim Kurulu Başkanı Nesip Gönenç, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahir Gönenç ve Satış Müdürü Yüksel Aysu tarafından karşılanan TİMDER Yönetim Kurulu Üyeleri firma yetkililerine TİMDER ve son dönem faaliyetleri hakkında bilgi verdi. NTG Plastik Yöneticilerinden de firma hakkında bilgi alınmasının ardından sektör üzerine sohbet gerçekleştirildi. Bir hayli keyifli geçen sohbetin ardından fabrika turu atılarak üretim teknolojisi ve çalışma prosesleri hakkında bilgi alındı. Fabrika gezisi sonrası fabrikanın arkasında bulunan NTG Ormanı ve NTG Çiftliği gezilerek birlikte yemek yendi.

18 Sayı 10 (2014/1)

TİMDER Yönetiminin NTG Yönetimine misafirperverlikleri, sanayimiz ve sektörümüze kattıkları değer için teşekkürlerini ifade etmesinin ardından ziyaret sona erdi.


TİMDER’den

TİMDER Yönetimi Orka Banyo’yu Ziyaret Etti TİMDER’in Üyelerinin sorunlarını dinlemek, firmaları daha yakından tanımak üzere gerçekleştirdiği üye ziyaretlerinin Aralık ayındaki bir durağı da Orka Banyo oldu. 21 Aralık 2013 tarihinde gerçekleştirilen ziyarette TİMDER Yönetimini firmanın Genel Müdürü Ömer Yılmaz ve Satış Müdürü Hakan Arslanbakan karşıladı. TİMDER Yönetimi firma yetkililerine TİMDER hakkında bilgi aktarırken ve kendilerinden de Orka Banyo hakkında bilgi aldı. Banyo mobilyaları ve inşaat sektörü üzerine gerçekleşen sohbetin ardından heyet fabrikayı gezdi. Gezinin ardından ziyaret programı sona erdi.

19 Sayı 10 (2014/1)


TİMDER’den

Taner Oğuz - TİMDER Geleneksel Halı Saha Futbol Turnuvası Gerçekleşti

TİMDER’in büyük bir rekabet ve yeni dostluklara sahne olan en çekişmeli faaliyeti; Taner Oğuz TİMDER Geleneksel Halı Saha Futbol Turnuvası, 27 Ekim - 8 Aralık 2013 tarihleri arasında Kadıköy - Kalamış Gençlik Merkezi’nde gerçekleşti. EVDEMA ve E7 Yapı Market sponsorluğunda, E7 İnşaat, Kale, Kalekim, Meral Yapı, Mesa Teknik, NG Kütahya Seramik, Özkanlar Seramik, Pimaş, Tanışlar Grup, Teka, Türkmenler, Wavin Pilsa takımlarının katılımıyla gerçekleşen turnuva her yıl olduğu gibi Merhum Taner Oğuz’un eşi Emel Oğuz’un başlama vuruşu ve sektör temsilcilerinin karma oluşturdukları veteran takımlarının açılış maçı ile başladı. 7 hafta boyunca büyük çekişmelere sahne olan turnuvada şampiyonluk kupasına adını yazdıran takım Teka olurken turnuvanın İkincilik kupasına Kale, Üçüncülük kupasına Kalekim sahip oldu. Hakem raporları ve alınan kartlar ile belirlenen Centilmenlik kupasını ise bu yıl Mesa Teknik ve Tanışlar Grup olmak üzere iki takım aldı. Turnuvanın en çok gol atan ismi olan Teka takımından Ömer Kaya’da Gol krallığı kupasını kaldıran kişi oldu. Turnuvada her yıl olduğu gibi yeni dostluklar kuruldu. Katılımcılar aileleri ve taraftarları ile birlikte geldikleri Kalamış Gençlik Merkezi’nde hem maç yaptılar hemde tesislerde güzel bir haftasonu geçirme imkanı buldular.

20

TİMDER, Taner Oğuz - TİMDER Geleneksel Halı Saha Futbol Turnuvasına sponsorluk desteği veren; EVDEMA ve E7 Yapı Market’e, katılımları ile turnuvayı renklendiren; E7 İnşaat, Kale, Kalekim, Meral Yapı, Mesa Teknik, NG Kütahya Seramik, Özkanlar Seramik, Pimaş, Tanışlar Grup, Teka, Türkmenler, Wavin Pilsa’ya teşekkürlerini sunar. Sayı 10 (2014/1)


TİMDER’den

Kale’ye İkincilik Kupası TİMDER Sosyal Faaliyetler Komitesi Başkanı Hasan Duman tarafından takdim edildi

Teka Takım Kaptanı Zekeriya As’a Şampiyonluk Kupası Merhum Taner Oğuz’un eşi Emel Oğuz ve TİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Çelik tarafından takdim edildi

Kalekim’e Üçüncülük Kupası TİMDER Yön. Kur. Üyesi Y. Ali Tung tarafından takdim edildi

Turnuvanın en centilmen takımlarından Mesa Teknik’e kupası TİMDER Y.K. Üyesi Mehmet Ali Yedek tarafından takdim edildi

Turnuvanın en centilmen takımlarından Tanışlar Grup’a kupası TİMDER Y.K. Üyesi Mehmet Arslan tarafından takdim edildi Turnuvanın en golcü oyuncusu Ömer Kaya’ya kupası Organizasyon Komitesi Üyesi Turgay Kılıç tarafından takdim edildi

Sayı 10 (2014/1)

21


TİMDER’den

TİMDER Akademi Eğitim Seminerleri 2013 Dönemi Tamamlandı

TİMDER’in üstlenmiş olduğu eğitim misyonu ile 2004 yılından bugüne aralıksız olarak gerçekleştirmiş olduğu TİMDER Akademi Eğitimleri’nin 2013 dönemi tamamlandı. Her eğitim döneminde ilginin daha da arttığı TİMDER Akademi eğitim seminerleri 2013 dönemi 17 Eylül 2013 tarihinde İETT Genel Müdürü olarak görev yapmakta olan eğitim organizasyonunun oluşum ve gelişiminde önemli katkılar sağlayan TİMDER Akademi Onursal Eğitmeni Dr. Hayri Baraçlı’nın sunumunu gerçekleştirdiği “Kurumsallaşmada Temel Başarı Faktörleri” eğitimi ile başlamıştı. Kişisel Gelişim Okulu ve İşletme Okulu olmak üzere 2 okul konseptinde toplam 18 dersten oluşan seminer dizisi 28 Kasım 2013 tarihinde gerçekleşen İşletme Yönetimi Vaka Çalışması ve Sınavı ile son buldu. Yoğun ilgi ile gerçekleşen 18 eğitimde katılımcılar konularında uzman eğitmenler’den bilgi almakla birlikte ders öncesi ve aralarında oluşturulan sosyal alanda yeni dostluklar kazandı. Renkli uygulamalar, etkileyici sunumlar ve eğitmenlerin konulara hakimiyeti ile büyük beğeni toplayan TİMDER Akademi eğitimleri, katılımcılarının tümüne katılım sertifikaları takdim ediliyor. Eğitimler sonunda gerçekleşen sınav ve katılım durumları dikkate alınarak belirlenen başarı düzeyinde dereceye giren katılımcılara ise TİMDER Akademi Ödül Töreninde Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından akredite edilen Başarı Sertifikaları ve TİMDER Özel Ödülleri takdim edilecek.

22 Sayı 10 (2014/1)


TİMDER’den

23 Sayı 10 (2014/1)


TİMKODER’den

EĞİTİMKODER 2014 BAŞLIYOR

Geçtiğimiz yıl 4.’sü düzenlenen ve konusunda uzman eğitmenler ile hazırlanan “‘TİMKODER Eğitim Programı” yoğun ilgi gördü. Şubat ayında başlayıp Mart ayı sonuna kadar devam eden seminerlerimiz sonunda düzenlenen sınav ile dereceye giren katılımcılara ödülleri dağıtıldı. Ayrıca en az 6programa katılan her katılımcıya Başarı Sertifikası takdim edildi. Bu yıl da her geçen yıl edindiğimiz tecrübelerimizle daha iyisini amaçladığımız TİMKODER Eğitim Programımızın 5.’sini düzenliyoruz. Yine İTEC firması ile titizlikle belirlediğimiz eğitimlerimiz 3’er saatlik derslerle 8 hafta sürecek. Her yıl olduğu gibi bu yıl da eğitimlerimiz ATO Meclis Salonu’nda Salı günleri 18.00 – 21.00 saatleri arasında yapılacak. Eğitimin son dersinde yapılacak sınav sonucuna göre dereceye giren ilk 10 kişiye ödüller verilecek. (Sadece TİMKODER’e üye olan katılımcılar sınava girebileceklerdir.) 1. Samsung Note 3 2. iPad 3. iPad Mini 4 – 10. Sürpriz Hediyeler Bu yılki eğitim programımız kapsamında kitapları, konferansları ve seminerleri ile sayısız insana ulaşan ve sevilen, konusunda uzman eğitmenler yer alıyor.

24

Dernek üyeleri ve üye işyeri çalışanlarının, müşterilerine daha kaliteli ve bilinçli hizmet sunmalarını sağlamak amacı ile eğitici ve öğretici bir program sunmayı hedeflediğimiz TİMKODER Eğitim Programımıza tüm üyelerimiz, eğitmenler, sektör yetkilileri ve sponsor firma yetkilileri davet edilmektedir. Sayı 10 (2014/1)

TİMKODER olarak yaptığımız etkinliklerin en önemlisi olduğuna inandığımız eğitim programımızı sürekli geliştirerek her yıl düzenlemeye çalışıyor; edindiğimiz tecrübelerle daha başarılı olmak için çaba sarf ediyoruz. Dileğimiz, düzenlediğimiz eğitimlerin katılımcılara ve firma sahibi üyelerimize yarar sağlamasıdır. Her yıl aldığımız olumlu geri dönüşlerle de amacımıza ulaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

EĞİTİMKODER 2014 PROGRAMI 11 Şubat 2014 / İletişim Becerileri Geliştirme Almila Dalkılıç 18 Şubat 2014 / İkna Teknikleri Başar Baypınar 25 Şubat 2014 / Protokol ve Görgü Kuralları Almila Dalkılıç 4 Mart 2014 / Stratejik Planlama ve Yönetim Ali İsmet Koçak 11 Mart 2014 / Sosyal Medya Kullanımı Hakan Aydemir 18 Mart 2014 / Türk İnsanına Satış Yapmak Sinan Ergin 25 Mart 2014 / Kendi Everest’inize Tırmanın Nasuh Mahruki 1 Nisan 2014 / At Şu Adımı (Mücadele Ruhu, Girişimcilik, Bilgi, Proje Yönetimi, Liderlik) Erdal Demirkıran


TİMKODER’den

TİMDER ve TİMKODER Ulucanlar Cezaevi Müzesini Gezdi TİMFED Yönetim Kurulu Toplantısı için 27 Kasım 2013 tarihinde Ankara’da TİMKODER Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından karşılanan TİMDER Yönetimi TİMKODER’in süpriz olarak gerçekleştirdiği program ile Ulucanlar Cezaevi Müzesini gezdi. Rehber eşliğinde cezaevinin geçmişi ve yaşanmışlıkları hakkında bilgi alınmasıyla birlikte restore edilerek geleneksel sanatlara ev sahipliği yapan Sanat Sokağı da gezildi. Gezinin ardından dernek yöneticileri TİMFED Yönetim Kurulu Toplantısına katılmak üzere müzeden ayrıldılar.

26 Sayı 10 (2014/1)


DİMSİAD’tan

DİMSİAD ÜYELERİ PİKNİKTE, HEP BİRLİKTE Denizli İnşaat Malzemesi Satıcıları İş Adamları Derneği (DİMSİAD) tarafından Cankurtaran semtinde Çamlı Tepe restaurantta düzenlenen 2013 yılının son pikniği, yoğun katılıma sahne oldu. Hafta sonunu çoluk çocuk bir arada geçirmek isteyen DİMSİAD üyeleri soluğu Çamlı Tepe restaurantta alarak güzel bir hafta sonu geçirdi. Dernek Başkanı Sedat Doğaç pikniğe katılan üyelerine teşekkür ederken mangal başına geçip elleri ile hazırladığı ızgaraları üyelerine ikram etti.

28 Sayı 10 (2014/1)


DİMSİAD’tan

DİMSİAD ÜYELERİ AKYAKA’DA GÜZEL BİR HAFTA SONU GEÇİRDİ DİMSİAD, Üyelerini bir arada buluşturmak üzere düzenlediği etkinliklerine bir yenisini daha ekledi. 9–10 Kasım tarihlerinde düzenlenen ve Ottoman Residence Hotel’de konaklanılan Muğla Akyaka turunda çerçevesinde üyeler hem aileleriyle keyifli bir hafta sonu geçirdi hem de 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri düzenledi. Yeşille mavinin buluşma noktası olan Akyaka’nın kendilerini büyülediğini söyleyen Dernek Başkanı Sedat Doğaç, Akyaka hakkında şu bilgileri verdi. “Mavi ve yeşilin buluşma noktası Akyaka’da günlük gezi tekneleriyle katılacağınız turlarda, Gökova Körfezi’nin birbirinden güzel koylarını yakından tanımanız mümkün. Akyaka Kadın Azmağı, Koruma-Kullanma Esas ve Usullerine göre gelen ziyaretçilere kullandırılmaktadır. Akyaka konumu ve coğrafyasının getirdiği avantajla meraklılarına birçok doğa sporunu sunmaktadır. Mevsimine göre bu aktiviteler içinde yer almak mümkün. Zengin yaban hayata zarar verebilecek motorlu su araçlarının kullanımına izin verilmemektedir. Kitesurf, windsurf, seakayak, bisiklet, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü, yelken, yürüyüş, rafting ve binicilik katılabileceğiniz aktiviteler...

Bizde bu doğa harikası yörenin sinerjisi ile üyelerimizi bir arada görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Birliğimizi güçlendireceğimiz benzeri aktivitelerimize devam edeceğiz.”

Akyaka, ferah ve huzurlu bir tatil geçirmek için tercih edilebilecek, ayrıca keyifli alternatif turizm seçeneklerinin bol olduğu tatil beldelerinden. Kışın ve bahar aylarından sulak alanlarda kuş türlerini gözlemleyebilir, harika meltemine yelken açabilir, doğa ve tarih turu yapabilir, tüm bu keyifleri bir arada yaşayabilirsiniz.

29 Sayı 10 (2014/1)


DİMSİAD’tan

3. DİMSİAD CUMHURİYET KUPASI BOWLING TURNUVASI YAPILDI

Denizli İnşaat Malzemesi satıcıları Derneği (DİMSİAD) Cumhuriyetimizin kuruluşunun 90. yılına yakışır bir kutlama gerçekleştirerek Cumhuriyet coşkusunu “Cumhuriyet Kupası Bowling Turnuvası” ile taçlandırdı. DİMSİAD Üyeleri Cumhuriyet coşkusunu, ailece Forum Çamlık’ta bulunan Play Bowling’de düzenledikleri “Cumhuriyet Kupası Bowling Turnuvası” ile kutlayarak güzel bir hafta sonu geçirdi. Dernek Başkanı Sedat Doğaç, geleneksel hale getirdikleri Cumhuriyet Bowling turnuvasının 3.sünü düzenlemenin gururunu yaşadıklarını belirterek bu turnuva sayesinde Cumhuriyet coşkusunu hem

30 Sayı 10 (2014/1)


DİMSİAD’tan

ailecek kutlamak hem de üyelerimizle birlik ve beraberliğimizi artırmak amacıyla düzenlediklerini belirterek yoğun katılımdan dolayı tüm üyelerine teşekkür etti. DİMSİAD Cumhuriyet Kupası Bowling turnuvası 8 grupla başladı. Eleme usulü yapılan turnuva sonunda Bozbıyık İnşaat Yapı Market Sahibi Mehmet Bozbıyık turnuvada Birinci olurken, İkinciliği Akyıldız Plastik Sahibi Mehmet Yıldız, Üçüncülüğü ise Cevdet Onay elde etti. Turnuvada derece elde edenlere kupalarını DİMSİAD Başkanı Sedat Doğaç takdim etti.

31 Sayı 10 (2014/1)


DİMSİAD’tan

DİMSİAD ÜYESİ EŞLERİNDEN SORUMLULUK PROJESİ Çamlık Gözde pastanesinde düzenlenen kahvaltıda bir araya gelen DİMSİAD eşleri sosyal sorumluluk projesi kapsamında neler yapabileceklerini görüştü. DİMSİAD’a destek olmak için kolları sıvayan DİMSİAD üye eşleri ilk etapta, tadilatı DİMSİAD tarafından üstlenilen Güzelpınar köy okulunun çocukları ile sinema etkinliği yapmaya, bu etkinliğinin dönemsel olarak tekrarlanmasına, evimizde okunmuş kitapların bu okulun kütüphanesine hediye edilmesine, yine bu okulun çocukları ve kendi çocuklarımızla İzmir Kitap Fuarı’na gezi yapılmasına karar verildi.

DİMSİAD ÜYELERİNE YTTK HAKKINDA SEMİNER VERDİ Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer, DİMSİAD üyelerine Türk Ticaret Kanunu’ndaki yeni değişiklikler hakkında seminer verdi. Denizli Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen seminere DİMSİAD Başkanı Sedat Doğaç ile çok sayıda dermek üyeleri katıldı. Toplantıda Yeminli Mali Müşavir İzzet Özer, DİMSİAD üyelerini yeni Türk Ticaret Kanunu’ndaki, düzenlemeler, özellikle katma Değer Vergisi ve Kurumlar Vergisi Kanunu hakkında detaylı bilgiler vererek, firma sahiplerinin bilonçalarını tekrar gözden geçirmelerini önerdi.

32 Sayı 10 (2014/1)


DİMSİAD’tan

DİMSİAD’LI HANIMLARDAN ÇOCUKLARA KARNE HEDİYESİ

DİMSİAD üyelerinin eşleri tarafından sosyal sorumluluk projesi kapsamında, Güzelpınar Köyü Hacı Ömer Yavuz İlköğretim Okulu öğrencileri ile sinema etkinliğini 25 Ocak Cumartesi günü gerçekleştirdi. Bakım ve onarımını üstlenilen bu okulun çocuklarının büyük bir bölümünün hiç sinemaya gitmediğini ve hatta hiç hamburger yemediklerini öğrenen üye eşleri, okulların yarı yıl tatiline girmesinin hemen ardından düzenlenen güzel bir organizasyon ile 50 öğrencinin başlarında öğretmenleri olmak üzere Teraspark Avşar sinemalarına götürülerek güzel bir hafta sonu geçirmeleri sağlandı.

DİMSİAD Başkanı Sedat Doğaç’ın eşi Yeşim Doğaç’ın organizasyonunda gerçekleştirilen sinema etkinliğinin ardından çocuklara Burger King’de birde öğle yemeği ikram edildi. DİMSİAD bu etkinliğin servis taşımacılığını üstlenen Yorulmaz Tur’a teşekkürlerini sunar.

33 Sayı 10 (2014/1)


DİMSİAD’tan

DİMSİAD’TAN İMRENİLECEK BİRLİKTELİK Denizli İnşaat Malzemesi Satıcısı İşadamları Derneği (DİMSİAD) Üyeleri Değirmende Alabalık Restaurant’ta bir araya gelerek gönüllerince eğlendi. Birçok derneğin yanında imrenilecek bir birliktelik örneği sergileyen Denizli İnşaat Malzemesi Satıcısı İşadamları Derneği (DİMSİAD) üyeleri eşleri ile Alabalık Restaurantta bir araya gelerek gönüllerince eğlendi.

En yoğun katılımın gerçekleştiği yemekte konuşan DİMSİAD Başkanı Sedat Doğaç, yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. TİMFED bağlı 6 dernekten biri olduklarını belirten Doğaç, en çok üyeye sahip dernekler arasında da ilk üçte bulunduklarını ifade etti. Doğaç konuşmasına şöyle devam etti; “Dernek olarak sosyal sorumluluk projesi kapsamında, ihtiyaçlı bir köy okulu belirlemiş olup, biz inşaatçılar olarak bu okulun tadilatına başlamak ve DİMSİAD olarak anlamlı bir projeye imza atmak istiyoruz. Bu konuda dernek üyelerimizin katkılarını bekliyoruz. Daha sonrasında yine sosyal sorumluluk projesi kapsamında tadilatı gerçekleşecek olan köy okulu çocukları ile bizim çocuklarımızı bir araya getirerek dönemsel sinema etkinlikleri düzenleyeceğiz, bu kapsamda değerli üyelerimizin eşlerinden destek bekliyoruz. Çocuklar, yaşlarına göre gruplandılarak, başlarında bizim eşlerimiz annelik yapacak, çocuklarımız da arkadaşlık yapacaklar. Yine bu okulda, çocuklarımızın diş taraması DİMSİAD tarafından üstlenilerek yaptırılacaktır. Bunlardan ayrı olarak, en başta İş Kanunu ve Ticaret Kanunu konulu, uzman konuşmacılar tarafından yapılacak olan bilgilendirme seminerleri ve eğitim seminerleri, UNICERA Fuarı gezisi, LaodikyaPamukkale kültür gezisi, çocuklarımızla İzmir kitap fuarı gezisi, turistik amaçlı gezi ve yemek aktiviteleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

34

Konuşmanın ardından canlı müzik eşliğinde hem yemeklerini yiyen hem de güzel bir dayanışma örneği sergileyen DİMSİAD ailesi gönüllerince eğlendiler. Sayı 10 (2014/1)


DİMSİAD’tan

35 Sayı 10 (2014/1)


BURTİMDER’den

BURTİMDER’DEN YENİ BİR ETKİNLİK; NURTEN TUNCER - NİHAT ŞENGEZER FUTBOL TURNUVASI

BURTİMDER tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen ve adını merhum dernek üyelerinden Nurten Tuncer ve Nihat Şengezer’den alan futbol turnuvası dernek üyeleri arasında birlik ve beraberliğin pekişmesi açısından da büyük bir önem taşıyor. Nurten Tuncer - Nihat Şengezer Futbol Turnuvası’na dernek üyelerinden Yapıloji A.Ş., İzomet, Okumuşlar Yapı, Biryılmaz Yapı, Lega Yapı, Majestik Banyo Mobilyaları, Seramika, Tuşpa, İzonur, Meskar, Genç Bayramoğlu ve basın mensuplarından oluşan takımlar katıldılar. 01.12.2013 tarihinde başlayan turnuva birinci ve ikinci grupların karşılamalarından sonra 22 Aralık’ta son eleme maçlarına sahne oldu. Final grubu maçlarında Majestik, İzomet, Tuşpa, Biryılmaz yer aldılar. Kıyasıya bir mücadele ile geçen finalde turnuva şampiyonluğunu Majestik firması alırken ikinciliği İzomet ve turnuva üçüncülüğünü ise Tuşpa kazandı. Heyecan içerisinde geçen turnuvada tüm takımların ilgisi oldukça fazlaydı. BURTİMDER Başkanı Yusuf Aydın Eskibozkurt dernek olarak yapmış oldukları futbol turnuvasına ilgilinin üyeler arasında çok fazla oluğunu ve yakın zamanda bir turnuva daha yapacaklarını belirtti. Nisan ayının

36 Sayı 10 (2014/1)

sonlarına doğru planladıkları ikinci futbol turnuvası organizasyonu ile daha fazla katılımla dernek üyelerini bir araya getirmeye hedeflediklerini belirten Eskibozkurt; BURTİMDER’in bu gibi etkinlik ve organizasyonları sık sık yapılacağını, derneğin her zaman aktif olacağını ve bu gibi çalışmalar sayesinde stresli iş hayatından birazda olsa uzaklaşıldığını ve dernek üyeleri arasında beraberliğin sağlandığını sözlerine ekledi.


BURTİMDER’den

BURTİMDER, ISITMA SEKTÖRÜNÜ MASAYA YATIRDI

Isıtma sektörünün en yoğun olduğu Aralık ayında BURTİMDER üyeleri ve Konut Yapı Gazetesi’nin katılımı ile gerçekleşen söyleşide sektörün sorunlarını, yenilikleri ve beklentiler hakkında görüştü. Söyleyişe başta BURTİMDER Başkanı Yusuf Aydın Eskibozkurt olmak üzere; Biytaş firmasından Suat Gülçimen, Paçin’dan Emine Şerife Orhan, İntek Ltd. Şti‘den Taner Tanoğlu, Yapıloji A.Ş.’den Fethi Resuloğlu ve Konut Yapı Gazetesi yetkilileri katıldılar.

38 Sayı 10 (2014/1)

Görüşme her katılımcının sektör hakkında söz alması ile başladı. Özellikle ısı verimliliği ve buna bağlı olarak mantolama sistemleri ile devletin bu konularda sunduğu teşvikler ve yaptırımlar hakkında tüm katılımcılar görüş bildirdiler. Suat Gülçimen; ilk olarak yaygın olarak kullanılan ısıtma sistemlerinden bahsetti. Özellikle Bursa’da doğalgaz ağırlıklı olmak üzere bireysel ve merkezi ısınma sistemlerinin kullanıldığını belirtti. Bunun yanı sıra


BURTİMDER’den dünyada enerji verimliği açısından tüm ısıtma sektörünün en çok yalıtım konusuna önem verdiğini ve burada da doğru yalıtım ve doğru ısıtma sistemlerinin tercihi ile en ekonomik ve enerji verimliliği en yüksek sistemlerin tercih edilmesi gerektiğini belirtti. Ülkemizde yaygın olarak yapılan bina mantolama sistemlerinin dünyanın gelişmiş ülkelerinde bu şekilde yapılmadığını, bunun bina için çok tehlikeli olduğunu en ufak bir yangında mantoloma işlemlerinde kullanılan malzemenin çok çabuk bir şekilde alev alıp tüm binaya beklenenden daha fazla zarar verebileceğini sözlerine ekledi. Yalıtımlarda müteahhit firmaların A kalite ve yanmazlık sağlayan malzemeleri seçmeleri gerektiğini ancak bu şekildeki yalıtımlar ile eneri tasarrufu sağlanabileceğini belirtti. Diğer önemli bir konunda enerji verimliliği en sağlıklı ve kesin sağlanması için devlet teşviklerini arttırılması olduğunu ve bunun için yasalarda bir takım yaptırımların bulunması gerektiğini; dünyanın birçok ülkesinde enerji verimliliğini arttırmak adına bireysel kullanıcıların bile teşvik alabildiğini sözlerine ekledi. Emine Şerife Orhan; Tesisat sistemleri hakkında bilgi verdi. Özellikle ısıtma sistemleri binaya kurulurken tesisat işlemlerinin bir kısmını başka bir firma, kalan kısmını başka bir firma yaptığında en büyük sorunun ortaya çıktığını ifade etti. Yalıtım, izolasyon ve tesisatın tek bir projede bir firma tarafından yapılmasının çok önemli olduğunu vurguladı. Ev alan bireylerinde satıcı firmalara mutlaka yalıtım

özelliklerini ve varsa hane içerisinde kombi özelliklerini sormasının çok önemli olduğunu, gerekli görüldüğü takdirde denetim yapan firmalarını raporlarının bile incelenmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Fethi Resuloğlu; ticari faydalar göz önünde bulunduğundan dolayı müteahhit firmaların yasanın ön gördüğü şartları sıradan bir şekilde yerine getirip daire sahibine bir fayda sağlamadan bir takım hizmetler sunulduğunu belirtti. Doğal gazda dışa bağımlı bir ülke olduğumuz için ısıtma sektöründe en önemli konunun yalıtım olduğunu ve enerji verimliliği için devletin ciddi yaptırımlarda bulunması gerektiğini dile getirdi. Özellikle yoğuşmalı kombinin enerji verimliliğine olan faydası kullanıcıya anlatılması gerektiğini, İngiltere’de 15 senedir hermatik kombilerin satışının yasak olduğunu ve sadece yoğuşmalı kombilerin satışına izin verildiğini ve bunun ülkemizde de en kısa sürede yaptırımlar ile mecbur hale getirmesi gerektiğini belirtti. Taner Tanoğlu; enerji verimliliği için oda termostatının da önemli olduğunu, oda termostatları ile kullanıcının istediği saatlerde konutun istediği bölgesinde ısıtma yapabildiğini ve böylelikle istenilen sıcaklıkta konutlar ve enerji verimliliğinin sağlandığını belirtti. Özellikle son zamanlarda ön plana çıkan akıllı ev sistemleri ile ciddi bir enerji verimliliği sağlanabildiğini ve zamanla tüm yeni yapılarda bu sistemlere geçiş yapılacağını belirtti.

39 Sayı 10 (2014/1)


BURTİMDER’den

BURTİMDER, NİLÜFER İŞ OKULU’NU ZİYARET ETTİ

Engelliler haftasında Nilüfer’de bulunan, engelli çocuk ve gençlerin mesleki yeterlilik kazanmaları amaçlı hizmet veren Nilüfer Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’ne (Nilüfer İş Okulu) BURTİMDER Yönetim Kurulu ziyarette bulundu. Ziyarete Dernek Başkanı Yusuf Aydın Eskibokzurt, Can Can, Levent Kara, Koray Kınır ve Fethi Resuloğlu katıldı. Okul Müdür Başyardımcısı Güven Uzun derneğimize misafir ederken okuldan ve öğrencilerin durumları hakkında geniş bilgi verdi. Okula kabul ettikleri öğrencilerin; günlük yaşamın gerekleriyle baş etmekte zorlandıklarını, kendilerinden beklenen sosyal

40 Sayı 10 (2014/1)

tepkileri göstermekte zorluk çektiklerini bu nedenle özel bir eğitim ve özel bir ilgi ile mesleki yeterlilik kazandıklarını belirtti. Uzun; Okullarında şuanda 220 öğrencinin bulunduğu ve buradaki öğrencilerin iş yapabilme kapasitelerine göre devlet memurluklarına yada özel sektörün engelli kadrosunda iş hayatına atıldıklarını ifade etti. Okula ilköğretimlerini tamamlayıp 23 yaşanı aşmamış, hafif düzeyde öğrenme yetersizliği olan, genel ve mesleki orta öğretim programlarına uyum göstermeyip devam edemeyen öğrencilerin kabul edildiğini belirtti.


BURTİMDER’den

BURTİMDER yönetimine okulu gezdiren Güven Uzun, öğrencilerin uygulamalı temel iş eğitim aldıkları bölümler olan; matbaa, ağaç işleri, seramik el sanatları ve teknoloji tasarım atölyelerinde öğrencileri çalışırken görmemizi ve buradaki eksikler hakkında bilgi edinilmesini sağladı. BURTİMDER Yönetim Kurulu yaptıkları incelemeler sonucunda; özellikle okulun tuvalet ve yer döşemlerindeki eksiklerin fazla olduğunu ve dernek olarak gerekli çalışmaları yapıp bu alanlarda yenilemeler yapılması adına adımlar atacaklarını okul yönetimine bildirdiler.

Okulun halka da açık olan ve gelir sağladığı bölümler olan Niş Cafe ve halı sahası hakkında da yetkililerden bilgi alan heyet; özellikle halı sahanın saat 17:00 den itibaren kullanılıyor olmasının ve burada yapılacak kiralamanın okula ve buradaki öğrencilere fayda sağlamasından dolayı tüm dernek üyelerini bu konu hakkında bilgilendireceklerini belirttiler. Uzun, okul için her zaman yardımlara açık olduklarını ve BURTİMDER derneğinin bu ince düşüncesinden dolayı minnet duyduklarını ve okullarının her zaman ziyaret edilmesini diledikleri belirtti.

41 Sayı 10 (2014/1)


ANTİMDER’den

ANTİMDER EYLÜL AYI TOPLANTISI BOSTİK TÜRKİYE SPONSORUĞUNDA GERÇEKLEŞTİ

ANTİMDER Eylül Ayı Olağan Toplantısı 03.09.2013 tarihinde, Bostik Türkiye Sponsorluğunda yaklaşık 45 kişilik katılımla Ramada Plaza Antalya’da gerçekleştirildi. Toplantıya Bostik Türkiye Ürün ve Ar-Ge Müdürü Kareb Korkut, Güneydoğu ve Akdeniz Bölge Sorumlusu Salih Lafçı katılım sağladı. Toplantı, ANTİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Acar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Acar konuşmasında; “Değerli meslektaşlarım Eylül ayı olağan toplantımıza hoş geldiniz. Sizlerle tekrardan bir arada olmaktan duyduğum mutluluğu dile getirmek istiyorum. Sezonumuz açılıyor hepimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. Bu akşam bizimle birlikte olan Bostik Türkiye Ürün ve Ar-Ge Müdürü Kereb Korkut ve Antalya Bölge Satış Temsilcisi Salih Lafçı başta olmak üzere bizleri kıramayarak gerçekleştirmiş oldukları sponsorluk ve de katılımları için ANTİMDER Ailesi adına şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum. Yoğun iki ay geçirdik. Her ay organize edilen TİMFED toplantısı, TİMDER İftar yemeği, ANTİMDER İftar yemeği rutin devam eden Yönetim Kurulu Toplantılarımızı gerçekleştirdik. Üst birliğimiz olan TİMFED’te yeni Başkanımız Kemal Çelik ile daha daha aktif bir çalışma dönemi geçiriyoruz. Bizden en önemli beklentileri bir an önce üye sayımızı arttırmamız. Federasyonun

42 Sayı 10 (2014/1)

en güvendiği dernekler arasında yer alıyoruz. Bundan sonraki amacımız öncelikle üye sayımızı arttırıp akabinde de dernek kriterlerini yerine getirerek Federasyonumuzun katkılarından faydalanabilmek olacaktır. ANTİMDER olarak faaliyetlerimiz devam ediyor. Rutin çalışmalarımızın yanı sıra sosyal aktiviteler de organize etme kararı aldık. Örneğin Doğu ve Güneydoğu Anadolu veya Çanakkale ziyareti gündemimizde. Bu konuda siz değerli üyelerimizden, öncelikle böyle 2-3 günlük gezi organize etme konusunda akabinde de bu gezinin güzergâhı konusunda fikirlerinizi bekliyoruz.” sözleriyle konuşmasını tamamladı. Toplantı, ANTİMDER ve TİMFED Faaliyetleri hakkında bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış slâyt sunumu ile devam etti. Slâyt sunumunun tamamlanmasının ardından, Bostik Türkiye Güneydoğu ve Akdeniz Bölge Sorumlusu Salih Lafçı bir teşekkür konuşması yaparak Bostik Türkiye oluluşumu ve ürünleri hakkında bilgi vermek üzere sözü Bostik Türkiye Ürün ve Ar-Ge Müdürü Kareb Korkut’a bıraktı. Korkut’un bilgilendirme sonrası katılımcıların sorularını yanıtladı. Toplantı ANTİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Acar’ın Bostik Türkiye Ürün ve Ar-Ge Müdürü Kareb Korkut’a ANTİMDER teşekkür plaketi takdim etmesiyle son buldu.


ANTİMDER’den

ANTİMDER KASIM AYI TOPLANTISINDA TİCARİ ALACAK SİGORTASI KONUŞULDU ANTİMDER Kasım ayı olağan toplantısı 5 Kasım Salı günü Günlas Otomotiv Sponsorluğunda Ramada Plaza Antalya’da “Ticari Alacak Sigortası” gündem maddesiyle gerçekleştirildi. Toplantıya ANTİMDER Üyeleri ile birlikte Günlas Otomotiv Satış Müdürü Murat Uçaklı, Coface Sigorta Alternatif Satış Kanalları Bölüm Başkanı Hayri Pekergin ve Direk Satış Bölüm Başkan Yardımcısı Metin Bromi de katılım sağladı. Toplantı, ANTİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Acar ’ın açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Acar selamlaması ve katılımcılara ilgilerinden dolayı teşekkürlerini ifade etmesinin ardından yaptığı konuşmasında; “Sizlerinde bildiği üzere Ekim ayı içerisinde olağan toplantı gerçekleştirmedik ancak Ekim ayında TİMFED Antalya Yönetim Kurulu Toplantısını organize ettik. TİMDER, BURTİMDER, TİMKODER, DİMSİAD‘ın katılımıyla gerçekleşen toplantımız çok verimli geçti. Bir önceki TİMFED Yönetim Kurulu Toplantımızdan bugüne kadar gerçekleştirmiş olduğumuz faaliyetler hakkında bilgiler verdik. Yılsonuna kadar da faaliyet planımızı belirledik. TİMFED ile ilgili çalışmalarımız devam etmektedir. Konu ile ilgili az sonra İdari Genel Sekreterimiz Arzu Akıncı sizlere slâyt sunumu gerçekleştirecek. Sarılar Otomotiv Satış Müdürü Murat Uçaklı, Coface Sigorta Alternatif Satış Kanalları Bölüm Başkanı Hayri Pekergin başta olmak üzere yetkilileri bizlerle bir arada onlara da şimdiden bilgilendirmeleri için teşekkür ederim.” Diyerek açılış konuşmasını tamamladı. Toplantı Arzu Akıncı’nın ANTİMDER ve TİMFED Faaliyetleri hakkında bilgilendirmek amacı ile hazırlanmış slâyt sunumu ile devam etti. Sunumunun tamamlanmasının ardından, toplantı Sponsoru Günlas Otomotiv Satış Müdürü Murat Uçaklı‘nın firması hakkında bilgi verdi ve ANTİMDER Üyelerinin Günlas Otomotiv ile çalışabilmesi için her türlü kolaylıkları sağlayacaklarını hatta sadece üyelere özel bir kart çıkartarak Grup şirketlerinden faydalanabileceklerini sözlerine ekledi.

44 Sayı 10 (2014/1)

Günlas Otomotiv‘in sunumunun tamamlanmasının ardından toplantı gündemi olan Ticari Alacak Sigortası ile ilgili sunumunu gerçekleştirmek üzere Hayri Pekergin kürsüye davet edildi. Pekergin konuşmasında günümüzün önemli sıkıntılarından olan alacakların tahsili ile ilgili çok önemli bilgiler aktarıldı. Toplantı ANTİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Acar‘ın toplantıya sponsorluğundan ve katılımlarından dolayı Günlas Otomotiv Satış Müdürü Murat Uçaklı ve toplantıya önemli bilgiler aktararak fayda sağlayanCoface Sigorta Alternatif Satış Kanalları Bölüm Başkanı Hayri Pekergin’e plaket takdimi ile son buldu.


ANTİMDER’den

ANTİMDER ARALIK AYI TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

ANTİMDER Aralık ayı olağan toplantısı 3 Aralık Salı günü ANTİMDER Üyelerinden İslam Kartal’a ait 61 Hamsi Tava Akçaabat Köfte Restoranında gerçekleştirildi. Toplantı, ANTİMDER Yönetim Kurulu Mali Yönetmeni Ayhan Özdoğan‘ın açılış konuşmasıyla başladı. Ayhan Özdoğan konuşmasında; “Bu akşam bizleri davet etme inceliğini gösteren İslam Kartal’a teşekkürlerimi sunuyorum. Dernek Üyelerimizin ikinci bir iş kolu haline gelen Restoran işletmeciliğine biz de ANTİMDER olarak destek olmaya çalışıyor, toplantılarımızı zaman zaman bu mevcut restoranlarda gerçekleştirmeye kendilerine destek olmaya özen gösteriyoruz. Misafirperverliğinden dolayı İsmail Kartal’a ANTİMDER Ailesi adına şimdiden şükranlarımızı sunuyorum” dedi. Ayhan Özdoğan’ın konuşmasını tamamlamasının ardından İslam Kartal kısa bir konuşma

46 Sayı 10 (2014/1)

gerçekleştirdi. “ANTİMDER Üyeleri demek, benim dostlarım demek. Sizleri burada görmekten ve ağırlamaktan her zaman mutluluk duyarım. Hoşgeldiniz.” dedi. Sektörel sohbet havasında geçen toplantıda 61 Hamsi Tava Akçaabat Köfte Restoran’ında Hamsi menüsü ve tatlı ANTİMDER Üyelerine ikram edildi.


ANTİMDER’den

ANTİMDER OCAK TOPLANTISINDA YAKLAŞAN GENEL KURUL KONUŞULDU

ANTİMDER Ocak Ayı Olağan Toplantısı 6 Ocak Pazartesi günü Hotel Su Antalya’da “Genel Kurul Ön Görüşmeleri” gündem maddesiyle sadece Üyelerin katılımıyla gerçekleşti. Toplantı, ANTİMDER Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Acar’ın açılış konuşmasıyla başladı. Acar; “Değerli meslektaşlarım, Ocak ayı olağan toplantımıza hoş geldiniz. 2014 yılının hepinize hayırlı, uğurlu ve bol kazançlı olmasını dilerim. Sizlerinde bildiği üzere Şubat Ayı içerisinde 5. Olağan Genel Kurulumuz var. Yeni Yönetim Kurulumuzu o gün sizlerin oylarıyla belirleyeceğiz. Şimdiden her şeyin hem ANTİMDER adına hem de bizler adına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum. 7 Şubat 2014 tarihinde göreve geldiğimiz günden bu güne kadar önceki Yönetimlerin çalışmaları doğrultusunda faaliyetlerimizi gerçekleştirdik. ANTİMDER‘e katkı sağlayabilmek için hem zamanımızı hem emeğimizi gönülden kullandık. Bizden sonra seçilecek olan Yönetim Kurulunun‘da aynı çalışmayı başarıyla gerçekleştireceğini düşünmekteyim. Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptığım dönem süresince benden desteklerini esirgemeyen siz değerli tüm dostlarıma şimdiden şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum. Birazdan İdari Genel Sekreterimiz Arzu Akıncı ANTİMDER’in kuruluşundan 2012 yılına kadar sunum eşliğinde faaliyet raporumuzu sunacak. Yönetim Kurulu

Genel Sekreterimiz İsmail Volkan ise sizlere bizlerin görevde olduğu 2012-2014 yılları ile ilgili bir faaliyet raporu sunacak. Hepinize iyi bir toplantı diler, sizleri sevgi ve saygıyla selamlarım.” diyerek açılış konuşmasını tamamladı. Toplantı, ANTİMDER İdari Genel Sekreteri Arzu Akıncı’nın hazırlamış olduğu ANTİMDER 2004-2012 Faaliyet raporu ve slâyt sunumu ile devam etti. Slâyt sunumunun tamamlanmasının ardından, ANTİMDER Toplantı Yönetim Kurulu Genel Sekreterimiz İsmail Volkan 2012-2014 yılları ile ilgili slâyt sunumu eşliğinde faaliyet raporunu okuması ile devam etti. Üyeler arasında konuşmalar ve istişareler ardından ANTİMDER 5. Olağan Genel Kurul’unda görüşmek dileğiyle toplantının kapanışı yapıldı. Sayı 10 (2014/1)

47


ANTİMDER’den

ANTİMDER 5. OLAĞAN GENEL KURULU YAPILDI

ANTİMDER 5. Olağan Genel Kurulu 4 Şubat 2014 tarihinde Antalya Ramada Plaza’da gerçekleştirildi. Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Acar açılış konuşmasında geçmiş dönemde görev üstlenen Başkan ve Yönetim Kurullarına ayrı ayrı teşekkür ettikten sonra kendisi ile birlikte 2 yıl boyunca çalışmış olan Yönetim Kurulu Üyelerine de teşekkürlerini sundu. Başkan konuşmasının ardından Divan Kurulu seçimi yapıldı. Divan Başkanlığı’na Mustafa Üstem, Kâtip Üyeliğe de Yasin Tuza ve Musa Can‘ın oy birliği ile seçilmesinin ardından. Divan Başkanı 1 dk saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasını istedi ve akabinde faaliyet raporu okundu. Gerçekleştirilen slâyt sunum ile de görsel olarak 2 yıllık süreç üyelere tekrardan hatırlatıldı. Divan Başkanı Mali Tablo hakkında bilgi vermek üzere sözü Yönetim Kurulu Mali Yönetmeni Ayhan Özdoğan’a sözü bıraktı. Mali Yönetmen Ayhan Özdoğan, 2012-2014 döneminde ANTİMDER’in gelir ve giderleri hakkında üyeleri bilgilendirdi. Denetleme Kurulu Raporunu okumak üzere Denetleme Kurulu Başkanı Şahabettin Öztekin’e söz verildi. Divan Başkanı Denetleme, Faaliyet ve Mali Raporların ibrasını istedi. Raporların ibrası oy birliği ile kabul edildi.

48

Divan Başkanı Mustafa Üstem Yönetim Kurulu Asil ve Yedek, Denetleme Kurulu Asil ve Yedek, TİMFED Delege Asil ve Yedek olmak üzere seçimlere geçti. Liste olup olmadığı soruldu ve tek liste ile seçimi tamamladı. Listeyi Genel Kurulun onayına sundu gerekli onayın alınmasının ardından seçilmiş olan İlhan Kurtar, Ayhan Özdoğan, İsmail Volkan, Sayı 10 (2014/1)

Ahmet Bilgiç, Talat Doğan, Osman Güngör, Musa Can’ı tebrik ederek hayırlı ve uğurlu olmasını diledi ve toplantının kapanışını gerçekleştirdi. Genel Kurul’dan sonra 6 Şubat tarihindeki Yönetim Kurulu toplantısında gerçekleştirilmiş olan görev dağılımında ise İlhan Kurtar Yönetim Kurulu Başkanı, İsmail Volkan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Ahmet Bilgiç Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Ayhan Özdoğan Yönetim Kurulu Mali Yönetmeni, Talat Doğan Yönetim Kurulu Genel Sekreteri, Osman Güngör ve Musa Can da Yönetim Kurulu Asil Üyeleri olarak görev aldılar.


Söyleşi

Hitit Seramik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı - Murahhas Aza 50 Sayı 10 (2014/1)

İbrahim Hızal


Söyleşi 1989 yılında kurulan, 1991 yılında 2 milyon m2 kapasite ile üretime başlayan Hitit Seramik’in kuruluş hikayesi ve 25 yıllık süreçte yaşadığı gelişmeler hakkında bilgi alabilir miyiz? Hitit Seramik olarak 25 yıl önce, yer ve duvar karo üretimine başladık. Yapılan yatırımlar ve üretimde sağlanan kalite ile iç ve dış pazarda alıcılar, ürünlerimizi büyük bir memnuniyet ile satış programlarına aldı. Kısa bir sürede, müşterilerimizden gelen yeni ürün talepleri ile ikinci fayans fabrikası ile ikinci karo fabrikasının da yatırımlarını tamamlayarak müşterileri beklentilerini karşılayabilmemizi sağlamlaştırdık ve hizmet çıtamızı yükselttik. Hitit Seramik’te duvar karosu (fayans) yatırımı hızlı çift pişirim tekniğine göre seçildiğinden, teknik olarak ürünler iç ve dış pazarda emsal ürünlerden daha yüksek talep gördü. Halen de aynı üretim anlayışımız günümüz teknik gelişmelerini de sağlayarak ileri teknoloji ve sıfır hata ile devam ettirilmektedir. Sürekli yeni ürün ve ihtisas yatırımı yapma düşüncesi Hitit Seramik’in gelişiminde büyük rol oynadı. Yurtdışı müşteri talepleri ile 25 yıl önce sektörde üretilmeyen 10x10 mozaik üretimi için yatırımlarımız planladık ve üretime başladık. Yıllar içerisinde ilave ve yeni yatırımlar ile bugün dahil mozaik üretim kapasitemiz sektörde en yüksek üretici konumundadır ve kapasite kullanımımız %100 gerçekleşmektedir. İhracat satışları pazar payımızda birinci olarak mozaik ihtisas üretimiyle, yeniliklerle geliştirilmektedir. Yurtiçi yetkili satıcı talepleri ile yapı kimyasalları, havuz kaymaz ürünleri ve aksesuar üretimlerini de devreye alarak sanayicilik anlayışımızı gelişerek devam ettirdik. Kısa sürede

gerçekleşen yatırım ve üretim seçimleri ışığında Hitit Seramik olarak; ürünlerimiz ile tüketicilerimizin yaşamının her ihtiyacında kullanılabileceği çözüm ve sonuç odaklı entegre bir üretim tesisi haline geldik. 2005 yılına geldiğimizde, dünyadaki ölçek üretimi ve ürün farklılığı, müşteri talepleri ve teknoloji tekrar planlanarak Türkiye’de ilk kez 5 milyon m2 gibi yüksek kapasiteli teknik porselen halk dilinde “granit“ fabrikamızın yatırımlarını yaparak sanayiye kazandırdık eş zamanlı olarak rektifiye / parlatma fabrikalarımızı da devreye aldık. Üretim tesislerimiz yüksek kapasite üretim, konusunda uzman insan kaynakları ile sürekli çalışan, en yüksek verim ve kapasite ile “sıfır hata” üretim sağlayabilen tesisler olarak ihtisas fabrikası haline geldi. Bu sayede gerek yurtiçi gerekse yurtdışı iş ortaklarımız kalite ve ürün temin süreçleri konusunda herhangi bir şüphe duymadan bizimle yollarına devam etmektedirler. 2013 yılında ürettiğiniz ürünlerin %55’ini 4 kıtada 80 ülkeye ihrac ettiniz. Kısa ve orta vadedeki ihracat hedefleriniz nelerdir? Kuruluşumuzdan bugüne üretimimizin %50’lik bölümü yurtdışında pazar bulmaktadır. 25 yıldır devam yurtdışı müşterilerimiz bugün ailemizin bir bireyi haline geldi. Bazı müşterilerimiz ile 3 kuşaktır çalışma sürecine geldik. 25 yıldan bugüne yurtdışı müşterilerimiz değişmeden yolumuza devam etmekteyiz. Bize önemli bir güç katan bu birlikteliğimizi aynı şekilde sürdürerek pazarda yenilikleri ve karşılıklı işlerimizi geliştirmeyi düşünerek yolumuza devam edeceğiz. İhracat ülkemiz için çok büyük önem arz ediyor. Her üreticinin mutlak ihracata ağırlık vermesi, ülke menfaatleri ve şirket gelişimi için olmazsa olmazı haline gelmesi gerekmektedir. Ancak 51 Sayı 10 (2014/1)


Söyleşi Geçmiş dönemlerde sadece ıslak mekan çözümü olarak görülen seramik kaplama ürünleri bugün neredeyse tüm yaşam alanlarına girdi. Bu değişim süreci ve Türk seramik sektörünü değerlendirir misiniz? Sektörün geleceği hakkındaki öngürüleriniz nelerdir? Makine ve yatırım teknolojisi değişti, ölçek üretimi tercih edilmeye başlandı. Proses değişti. Tüm bu değişimler dışarıdan bir göz ile bakıldığında seramik olarak adlandırılan üründe bir çok farklı ürün tekniği ve yatırımı ortaya çıkardı. Eş zamanda bu ürünlerin alıcı kitlesi de kendi arasında ayrılmaya başladı. Farklı ürün talebi ve beğenisi ile üreticilerden istekte bulunulmaya başlandı. Sonuçta yıllardır savunduğumuz ihtisas - uzman ürün üretimi sektörde algılanmaya başladı. Bundan sonra da bu gelişimin artarak devam edeceğine inanıyorum.

unutulmamalıdır ki; artık Türkiye’de ucuz iş gücü yoktur. Enerji maliyetlerimiz Avrupa ile yaklaşık aynı maliyetler ile alınmaktadır, yerli hammadde ile müşterinin istediği ürün üretilememektedir. Maliyet hesaplarında ithal yardımcı hammadde oranı yükselmiştir. Tüm bu doğrular içerisinde, hala seramik sektörü ortalama ihracat fiyatı ihracatçı birlikleri raporuna göre malumdur, bu seviyede ihracat ortalama fiyatı ile sektör katma değer üretemez.

52

Hitit Seramik, yurtdışında geçmişte yaptığı depo ve lojistik yatırımları ile hedeflerine ulaşmak için çalışmalarını sürdürmektedir. Almanya’da 25.000 m2 kendi mülkü depo ve şirket binası ile Fransa’da bulunan depo ve satış şirketleri ile müşterilerine hizmet götürerek pazardan alınabilecek maksimum katma değeri almak üzere ihracatına devam etmektedir. Türkiye’nin zenginleşmesi, üretimin arttırılması ancak ihracat ile mümkündür. Bir aileyi düşünecek olursanız, baba - oğulun kendi arasında alışveriş yapması ile bir gün baba, bir gün oğul zengin olur. Bu süreç, bize yani Türkiye’ye kaynak sağlamaz. Dışarıdan kaynak yaratmak için çare; inovatif, ezber bozan, orta ve üst segment ürün grubu üretimi ile katma değerli pazarlarda müşteri bulmaktır. Bu mantıkla sektörde katma değer yaratılması halinde yapılan ihracat sonuçlarının raporlanması ile devlet desteği mutlak alınacaktır. İşte, o zaman biz seramik sektörüne yıldız sektör diyebiliriz. Sayı 10 (2014/1)

Bu anlayış ve zorunluluk sektörümüze yeni bir sayfa daha açacaktır ve yan sanayii bundan sonra gelişecektir. Bu gelişmeler sağlandığında Türk seramik sektörü mevcut durumundan daha güçlü, daha verimli ve daha karlı olarak yoluna devam edecektir. Bir üreticinin her segmentte ürün üretmesi, herşeyi en verimli ve dünya ile rekabet edebilir


Söyleşi

bir şekilde yapması mümkün değilken, zaten gereği de yoktur. Bu anlayış eskide kaldı diyebiliriz. Bu değişime, sektörün içinde olan profesyonel yönetici ve yetkili iş ortaklarımız de katılım sağlamalıdır. İş planlarını buna göre güncelleyebilenler bence olumlu neticelerle hedeflenen bütçeleri tutturacaklardır.

Konusunda dünyanın en önemli fuarları arasına giren UNICERA hakkındaki görüşleriniz nelerdir? UNICERA Fuarı sektörümüz için büyük önem arz etmektedir. Bu sene 26 sene-i devriyesi olan UNICERA Uluslararası Seramik Banyo Mutfak Fuarı’na katılan profesyonellerin her geçen yıl sayısının artması ve bilhassa yurtdışı ihracat müşterilerinin artan ziyaret ve katılımları, üreticilerin müşteri portföylerine yenilerini ekleyerek ihracat için açılan bir kapı olması çok sevindirici gelişmelerdir. Yakın coğrafyada bulunan komşu ülkeler, değişen siyasi konjüktürün açılımı ile bu sektörde iş yapan ticari firmaları UNICERA Fuarına çekmiştir. UNICERA Fuarının bu günlere gelmesini sağlayan, emek veren tüm SERKAP Kurucu ve Yönetim Kurullarına, TİMDER’e ve Türkiye Seramik Federasyonu’na bağlı diğer tüm dernek ve temsilcilerine gönülden teşekkür ederiz. Bununla birlikte bu sektöre emeği geçen ve aramızdan ayrılan değerli sektör temsilcilerimize de Allah’tan rahmet dilerim, nur içinde yatsınlar.

Her fırsatta güçlü olduğumuzu vurguladığımız Türk seramik sektörünün dünyadaki konumu nedir? Küreselleşmenin sektöre olumlu olumsuz etkileri nelerdir? Türkiye, seramik üretim konusunda önemli bir ülke, geçmişte kullanılan proses ile yerel hammadde kaynakları, ucuz iş gücü, ucuz enerji devri kapandı. Şimdi yeni bir dönem başladı. Türkiye artık sıradan, standart dışı, üretimlerin içerisinde olması ile hiçbir değer yaratamaz. Kullandığımız pahalı enerjinin, artan doğalgaz, işçilik maliyetlerinin ve ithal hammaddenin hakkını; üretim, tasarım ve seçilecek ürün tekniğinde uzmanlaşarak verebilir. Verimliliği esas alarak görsel ve beğeniye dayalı dünya standartlarında üretim yaparak ve bu üretimleri sektör olarak genel “Türkiye Seramik Kalitesi” ile dünyaya kabul ettirmesi için her türlü çalışmayı yaparak hedefe ulaştığımızda, güçlü bir seramik sektörü vurgulaması yapabiliriz. Geçmişte seramik fabrikaları kaç milyon m2 üretim yaptığı ile değerlendirilir idi. Bugün soruyu değiştirmemiz gerekiyor. - Yıllık cironuz nedir? - Yetkili satıcı iş ortaklarınız fabrikanın ürünlerinin satışını yaptığında ne kadar karlılık sağlayabiliyorlar? - Ülkemizin seramik ihracat ortalama birim satış fiyatı dünyadaki rakiplerimiz ile mukayese edildiğinde kaçıncı sıradadır? sorularına cevabı; dünyadaki seramik üreticilerinin ilk üçünün arasında olduğumuzu söyleyebildiğimizde “evet seramik sektörümüz güçlü, ve yıldız sektör” diyebileceğiz.

53 Sayı 10 (2014/1)


Söyleşi

Gerek kişiliğiniz gerekse üretim tesislerinizin almış olduğu çevre ödülü ile tam bir doğa seveni olduğunuzu biliyoruz. Bu bağlamdaki yaklaşımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Hitit Seramik, ilk kurulduğunda bulunduğu alan 500 dönüm arazi içerisinde bomboş hiçbir yeşil alanı olmayan kıraç bir sanayi bölgesiydi. 1989 yılında yaptığımız inşaat projelerinde üretim için yapılacak kapalı alanlardan önce yeşil alanların planlanmasını düşündük. 100 dönüm bir arsayı yeşil alan olarak ayırarak peyzaj çalışmalarını başlattık. 40.000 adet iğne yapraklı fıstık çamı, ladin, göknar, selvi ağacı dikilerek Hitit Seramik ormanını oluşturulduk. Geçen 26 senede bu ormanın bakımı gelişimi ile bu sayede İzmir - Ankara karayolu yeşil bir örtü ile seyredenleri selamlamaya devam ediyor. İlerleyen sürelerde yeraltı sularının işletmeye kazandırılarak geri dönüşüm ile tekrar kullanılması için Hitit Seramik içinde büyük kapasiteli arıtma, su arıtma ve geri dönüşüm projeleri tamamlandı.

54 Sayı 10 (2014/1)

Son yıllarda imzalanan Kyoto anlaşması ile ileride zorunlu hale gelecek baca gazı salınımı ile ilgili üretim tesislerinde bacalarda uygulanacak filtreler ile sektörde kabul edilebilir standartların altında gaz salınımı ile üretim sürdürülür hale getirildi. UNICERA Fuar standımızda işleyeceğimiz tema da bu yıl yeşil üretim ile ilgili bir sunum ve lansman olacaktır. Yeşil üretim, doğayı kirletmeyen üretim yönetimi, doğal kaynakları zayi etmeden geri dönüşüm ile devlet tarafından Hitit Seramik fabrikalarına tevdi ve teveccüh ile verilmiş altın çevre madalyası, yeşil üretim sertifikalarımıza uygun, yeni muhtelif ebat ve teknikte dış cephe porselen ürünler / bahçe ve peyzajda kullanımı önerilen porselen karolar ve birçok yeni ürün UNICERA Fuarında değerli iş ortaklarımıza ve tüketicilere sunum için hazırlanmıştır. Bu yıl yeşil üretim ve doğa dostu bir Hitit Seramik tanıtımı ile yeşile olan toplum duyarlılığını artırmak arzusundayız.


Her yeniliği önce sizinle paylaşmak isteriz.

Preview

Hitit Seramik by Home Works

2014

www.hititseramik.eu


Akademik Objektif

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mühendislik Fakültesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. C. Hakan Gür İnsanlık tarihi boyunca toplumların ilerlemesi ve hayat kalitesinde yükselme, yeni malzemelerin ve malzeme üretim teknolojilerinin gelişmesi ile doğrudan bağlantılı olmuştur. Dünya metalurji tarihi incelendiğinde, eski çağlardan itibaren Anadolu‘da kurulan medeniyetlerin klasik metalurji alanında öncü oldukları görülmektedir. Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, disiplinlerarası bir bilim alanı olup tüm endüstriyel sektörlerin kullandığı metal, seramik, polimer, kompozit vb. malzeme gruplarını; metallerin cevherden elde edilmesinden başlayan üretim metalurjisi alanlarını; her türlü sentezleme, üretim/imalat proseslerini; malzemelerin özelliklerinin ve performanslarının geliştirilmesi işlemlerini; malzeme testleri ve kalite kontrolünü kapsamaktadır. 1966‘da ODTÜ Metalurji Mühendisliği Bölümü adıyla kurulan ve dünyadaki gelişmelere paralel olarak 1995‘te ismi ODTÜ Metalurji ve 56 Sayı 10 (2014/1)

Malzeme Mühendisliği Bölümü olarak değiştirilen Bölümümüz, mezunları ve araştırma çalışmalarıyla ülkemize ve dünyaya önemli katkılar yapmaktadır. 48. hizmet yılına giren Bölümümüzün mezunlarının sayısı 2250‘yi aşmış; yüksek lisans ve doktora mezunlarımızın sayısı 600‘e yaklaşmıştır. ODTÜ‘nün araştırma üniversitesi geleneğine bağlı olarak Bölümümüzde bir taraftan demir-çelik, demir-dışı metaller, döküm, metal şekillendirme, ısıl işlem, yüzey işlemleri, kaynaklı imalat, tahribatsız muayene gibi ülkemiz sanayii açısından güncel alanlarda; diğer taraftan elektronik ve manyetik malzemeler, seramikler, biyomalzemeler, nanoteknoloji gibi geleceğe yönelik alanlarda araştırmalar ve tez çalışmaları sürdürülmektedir. Bölümümüz yüksek akademik yayın performansına sahiptir. 2012 yılı için uluslararası hakemli dergilerde 59 makale (ortalama 3 makale / öğretim üyesi) yayınlanmış ve uluslararası kongrelerde 47 bildiri sunulmuştur.


Akademik Objektif Öğrenciler ve LYS sıralaması ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü, alanında en yüksek puanla öğrenci alan bölümdür. Her yıl 72 öğrenci Bölüme kabul edilmektedir. 2013 LYS sınavı sonucunda Bölümümüze kayıt olan adayların MF-4 puanları 449 (14236. sıra) ile 430 (21669. sıra) arasındadır. Bölümümüzde 349 öğrenci lisans, 73 öğrenci yüksek lisans, 43 öğrenci doktora eğitimine devam etmektedir. Son 10 yıl değerlendirildiğinde ortalama mezun sayılarımız şu şekildedir: Lisans mezunu: 55/yıl, Yüksek Lisans mezunu: 17/yıl, Doktora mezunu 3/yıl. Sanayi sektörlerinin tamamı malzeme ile bağlantılıdır. Mezunlarımız, geniş iş olanaklarına sahip olup; yurt içi ve dışındaki önemli firmalarda, araştırma merkezlerinde, üniversitelerde, firmaların Ar-Ge birimlerinde seçkin elemanlar olarak çalışmakta veya kendi kurdukları firmalarda faaliyet göstermektedir. Yenilikçi ve özgün ürün geliştirme ihtiyacı, mezunlarımıza tasarım, simulasyon, araştırma ve geliştirme alanlarında yeni iş olanakları sunmaktadır. Mezunlarımız, gelişmiş ülkelerde öncelikli olarak yüksek lisans ve doktora programlarına kabul edilmektedir. Malzeme bilimi ve mühendisliği alanına ilgi tüm dünyada artmaktadır. Bölümümüzde yürütülen ileri seviye araştırmalar için LYS sonuçlarında üst sıralarda yer alan yüksek akademik kapasiteye sahip öğrencilere ihtiyacımız vardır. Yeniliklere açık, yaratıcı düşünebilen, analiz yeteneği yüksek, hedefleri olan, üretmeye hevesli genç beyinleri, dünya çapında mühendisler ve araştırmacılar olarak en iyi şekilde yetiştirmek için bölümümüze bekliyoruz. Misyonumuz ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü ‘nün misyonu, malzeme odaklı bilimsel ve mühendislik problem çözüm metotlarıyla donatılmış, nitelikli, ulusal ve uluslararası alanda öncelikli olarak kabul gören mühendisler mezun edecek şekilde eğitim programlarını yürütmektir.

Hibrit plazma ark kaynağı

Isıl plazma cihazı ile enerji malzemeleri üretimi ve medikal implantların kaplanması için oksit, nitrür-karbür-borür ve metalik nano tozların üretimi

Lisans Eğitimi Hedeflerimiz ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü mezunları yeni ve geleneksel malzeme teknolojileri ve/ veya malzeme ürünleri ve süreç geliştirme alanlarında tercih edilen, savunma, enerji, ulaşım ve biyoteknoloji gibi öncelikli alanlarda verimli ve etkin şekilde çalışan, önde gelen ve önemli özel ve devlet kurumlarında mühendis ve araştırmacı olarak tercih edilen, mezun olduktan sonra saygın üniversitelerin ilgili mühendislik ve bilim bölümlerinde eğitimlerine devam eden ve başarılı akademik kariyerleri olan, kariyerlerinde lider ve uzman olarak ayırt edilen, meslek alanında profesyonel kuruluşlara katkıda bulunan ve sürekli eğitim etkinliklerine katılan, profesyonel mühendislerdir. Eğitim-öğretim programımız ve derslerin içerikleri, dünyadaki gelişmeler ve sanayimizin öncelikleri dikkate alınarak güncellenmektedir.

Milyonlarca kez büyütme ile atomik boyutlarda görünteleme yeteneğine sahip geçirimli elektron mikroskobu Sayı 10 (2014/1)

57


Akademik Objektif Tarihçe ve Akademik Kadromuz 1963 yılında Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Parlar’ın talimatı ile Makina Müh. Bl. öğretim üyeleri Dr. Mustafa Doruk ve Prof. Ariel Taub (Technion-İsrail) Metalurji Mühendisliği Bölümünü kurma çalışmalarına başladılar. 1964 yılında çekirdek kadro tamamlandı (Mustafa Doruk, Tarık Oğurtanı, Alpay Ankara, Erdoğan Tekin). Aynı yıl Metalurji Mühendisliği Bölümünün ilk sınıfı, Makine Mühendisliği Bölümünün 2. sınıfından kendi istekleriyle gelen 11 öğrenciden oluşturuldu. ODTÜ Mütevelli Heyeti, 30 Haziran 1966‘da Metalurji Mühendisliği Bölümü‘nün kurulması kararını verdi. Çinko oksit nanotellerle üretilen morötesi fotoalgılayıcıların elektronik testleri

Öğrenci Kazanımları ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü lisans programı, mezunlarımızın aşağıdaki bilgi, beceri ve davranışları edinmelerini amaçlamaktadır: Matematik, temel bilim ve mühendislik bilgisini uygulayabilme yeteneği; Deney tasarlama, yapma ve verileri analiz edip yorumlama yeteneği; Gerekli ihtiyaçları karşılayan bir sistem, parça veya metot tasarlama yeteneği; Disiplinlerarası ekiplerde görev yapma yeteneği; Mühendislik problemlerini tanımlama, formüle etme ve çözme yeteneği; Profesyonel ve etik sorumluluk bilinci; Etkili iletişim kurma yeteneği; Mühendislik çözümlerinin etkisini küresel ve toplumsal bağlamda anlamak için gereken bilgi altyapısı; Gerek duyulanın farkında olma ve yaşam boyu öğrenme yeteneği; Güncel sorunları bilme; Mühendislik uygulamaları için gereken teknikleri, yetenekleri ve modern mühendislik gereçlerini kullanabilme yeteneği; Malzeme sistemleriyle alakalı olan yapı, özellik, işleyiş ve performanstan oluşan dört temel unsurun temelinde yatan bilimsel ve mühendislik prensiplerini bilme; Dört temel unsurdan her bir bilgiyi uygulayabilme ve bütünleyebilme yeteneği; Malzeme ve metot seçimi ve tasarım problemlerini çözme.

58

Kristal yapı ve kimyasal analizlere olanak sağlayan dedektörlere sahip taramalı elektron mikroskobu Sayı 10 (2014/1)

Bölümün teçhizat ve bina yatırımları için milli bütçeden faydalanmaya başladığı 1972 yılına kadar laboratuarların önemli bir kısmı ve araştırma projelerinin acil ihtiyaçları UNESCO, AID ve CENTO programlarından karşılandı. 1965-1968 arasında UNESCO, AID ve CENTO programları ile gelen uzmanlar bölümün kuruluş ve gelişme dönemlerinde önemli katkılar yaptılar “Prof. Dr. Hermann Unckel (İsveç, toz metalurjisi) ve Prof. Dr. Terkel Rosenqvist (Norveç, 1966-1968, üretim metalurjisi)”.

Boya uyarımlı güneş modülü

1968-1973 yılları arasında üretim metalurjisi alanında, İngiliz hükümetinin fonladığı CENTO programı ile gelen Prof.Dr. John Critchley (197072, Brunel Univ. UK) ve Dr. Jeffrey Taylor (1972-73, UK) hizmet verdiler. ABD ‘den Prof. Mario Gomez ve Prof. John Shyne Bölümde bir süre çalıştı. ODTÜ Rektörü Kemal Kurdaş ‘ın desteği ile öğretim üyesi ihtiyaçları ve uzmanlık alanları belirlendi; asistanlar doktora çalışmaları için yönlendirildi. Yurtdışında doktora yapmakta olanlar Bölüme kazandırıldı (Muharrem Timuçin, Ekrem Selçuk). 1970lerde Ahmet Geveci, Necmi Bilir, Ergin Tiryakioğlu, Ertuğrul Atasoy, Salim Çıracı, Eti Uygur, Naci Sevinç, Turgay Ertürk, Haluk Atala, Tuğrul Müftüoğlu, İlhan Aksay, İbrahim Gündiler, Prof.Dr. Otto Hill (Fullbright,1977-78, Univ. of Missouri-ABD, katı hal fiziği); 1980lerde Hürman Eriç, Şakir Bor, Filiz Sarıoğlu, Macit Özenbaş, Yavuz Topkaya, Tayfur Öztürk, Rıza Gürbüz, İshak Karakaya; 1990larda Vedat Akdeniz, Ali Kalkanlı, Abdullah Öztürk, Amdulla Mekhrabov, Bilgehan Ögel, Cevdet Kaynak, C. Hakan Gür, Kadri Aydınol; 2000lerde


Akademik Objektif Eğitim Programı ve Araştırma Alanlarındaki Gelişmeler Başlangıçta Prof.Dr. Ariel Taub ‘un desteği ile hazırlanan Makina ve İmalat Mühendisliği izlerini taşıyan lisans programına 1967 yılından itibaren Üretim Metalurjisi ve Malzeme Bilimi unsurları ilave edilmeye başlandı. Prof.Dr. Terkel Rosenqvist, pilot tesis ölçeğinde laboratuvarların oluşturulmasına öncülük etti, lisansüstü tezler başlattı, üretim metalurjisi derslerini düzenledi.

Santrifüj döküm metodu ile metalik cam üretimi

Caner Durucan, Arcan Dericioğlu, H. Emrah Ünalan ve 2010’lu yıllarda Y. Eren Kalay, Yener Kuru, Bilge İmer, Mert Efe bölüm kadrosuna katıldılar. 2014 yılı itibarı ile Bölümümüzün akademik kadrosunda alanlarındaki üstün akademik özelliklerini uluslararası düzeyde ispatlamış 14 Profesör, 4 Doçent ve 3 Yardımcı Doçent bulunmaktadır. Ayrıca, 22 araştırma görevlisi ve 12 ÖYP (Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı) araştırma görevlisi mevcuttur. Prof.Dr. Yavuz Topkaya Prof.Dr. Şakir Bor Prof.Dr. Macit Özenbaş Prof.Dr. Tayfur Öztürk Prof.Dr. Amdulla Mekhrabov Prof.Dr. İshak Karakaya Prof.Dr. Bilgehan Ögel Prof.Dr. Vedat Akdeniz Prof.Dr. Abdullah Öztürk Prof.Dr. Rıza Gürbüz Prof.Dr. Ali Kalkanlı Prof.Dr. Kadri Aydınol Prof.Dr. Cevdet Kaynak Prof.Dr. C. Hakan Gür Doç.Dr. Caner Durucan Doç.Dr. Arcan F. Dericioğlu Doç.Dr. H.Emrah Ünalan Doç.Dr. Yener Kuru Y.Doç.Dr. Eren Kalay Y.Doç.Dr. Bilge İmer Y.Doç.Dr. Mert Efe

Çift-vidalı ekstrüder ile polimer bazlı nanokompozit üretimi

1970li yılların ikinci yarısından itibaren polimer matrisli kompozitler, seramik şekillendirme ve üretim teknolojileri Bölümün araştırma alanı kapsamına girdi. 1990larda cam ve cam seramikler, kaynaklı imalat, tahribatsız muayene, modelleme alanlarında araştırmalar başlatıldı. 1995 yılında Bölümün adı “Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü” olarak değiştirildi. Aynı yıl lisans eğitimimiz, eğitimde kalite akreditasyon kurumu ABET (Accrediation Board for Engineering and Technology) tarafından akredite edildi. Bu akreditasyonla, mezunlarımızın dünya standardında yetiştirildikleri tarafsız bir kuruluş tarafından da onaylandı. 1995-2000 yılları arasında üç seçenekli eğitim programı (metalurji, malzeme bilimi, seramik) denendi, hedeflenen verim alınamadığı için vazgeçildi. 2000li yılarda biyo-malzemeler, manyetik ve optik malzemeler, intermetalikler, enerji depolama, ince filmler, nano teknoloji ve elektronik malzemeler alanlarında çalışmalar başlatıldı.

Raylara uygulanan mekanik deneyler Sayı 10 (2014/1)

59


Akademik Objektif desteğinde çeşitli tasarım problemlerine çözüm bulunmaktadır. Elde ettikleri sonuçları sunu ve poster olarak sunmaktadırlar.

Kristal yapı, doku analizi, malzeme tanımlama gibi çalışmaların gerçekleştirildigi X-ışını kırınımı cihazi

Eğitim programlarımız web sayfamızda ayrıntılı olarak yer almaktadır. Fark yaratan lisans eğitimi uygulamaları olarak birkaç husus öne çıkmaktadır: 2. sınıfın 1. ve 2. dönemlerinde, 8 kişilik öğrenci grupları ile deneyler yapılarak toplam 16 farklı laboratuvar uygulaması gerçekleştirilmekte ve raporlanmaktadır. Lisans eğitiminin son iki senesinde seçmeli derslerle istenilen alanlarda daha derin bilgiye sahip olmak mümkündür. 3. sınıftan itibaren yüksek akademik başarıya sahip öğrenciler, MetE 388 ve 488 derslerini gönüllü alarak araştırma gruplarındaki çalışmalara katılabilmektedir. Çeşitli zorunlu dersler kapsamında, öğrencilere sonlu eleman yöntemi ile metal şekillendirme ve döküm bilgisayar simulasyonları yapma temel yeteneği kazandırılmaktadır. 4. sınıfın 1. ve 2. dönemlerindeki tasarım derslerinde malzeme ve proses seçimi ile ilgili temel bilgiler verilmekte; beşer kişilik gruplarla öğretim üyelerinin

60

Araştırma Laboratuvarlarımız Hidro-Metalurji Piro-Metalurji Döküm, Metal Prosesleri ve Otomotiv Malzemeleri Kaynak Teknolojisi ve Tahribatsız Muayene Metallerde Yapı ve Dinamik Şekil Bellekli Alaşımlar ve Titanyum-Köpük Termo-Kimyasal ve Elektro-Kimyasal Malzeme Prosesleri Yeni Alaşımlar Tasarım/Geliştirme Elektro-Manyetik Malzemeler Fotokatalitik Malzemeler Yüzey Bilimi Araştırmaları Polimerler ve Nano-Kompozitler Enerji Depolama Cihazları ve Batarya Nano-Malzemeler ve Cihazlar Mekanik Testler Metalografi ve Isıl İşlem Mikroskopi ve X-Işınları Analizi Termal Analiz Hasar Analizi Uluslararası İlişkilerimiz Erasmus ve diğer programlar kapsamında her yıl ortalama dört öğrencimiz çeşitli yurtdışı üniversitelere giderek eğitimlerinin bir bölümünü sürdürmektedirler. Ayrıca, öğrencilerimiz stajlarının bir dönemini de çeşitli programlar aracılığı ile yurtdışındaki sanayi kuruluşlarında yapabilmektedirler. 1980li ve 1990lı yıllarda ASM-NBS faz diyagramı programına katkılarda bulunulmuş; dergiler ve kitaplarda yayınlanan, CD’lerde ve elkitaplarında halen kullanılan 20’den fazla faz diyagramı

Tozsuz ortamda sulu elektrokimyasal çalışmaların yapıldığı laminar akışlı tezgah Sayı 10 (2014/1)


Akademik Objektif Bölümümüzün adresini taşımaktadır. Bir KanadaAlmanya ortak konsorsuyumu olan ve Metalurji ve Malzeme Mühendisliği alanında dünyaca tanınmış bilgisayar programları geliştiren FACT-SAGE grubu ile temaslar yıllardır devam etmektedir. Texas Üniversitesi-Austin ile başlatılan projede, silisyum nanoyapılar ile güneş gözelerinin veriminin arttırılması için iki üniversitenin öğrencileri kısa dönemler halinde karşılıklı ziyaretler yapacaktır. Enerji Depolama alanında bir Avrupa Birliği COST projesi devam etmektedir. Jozef Stefan Enstitüsü (Slovenya) ile yürütülen TÜBİTAK projesi çerçevesinde akademisyenler ve lisansüstü öğrenciler karşılıklı ziyaretler ve kimyasal genleşme üzerine ortak çalışmalar yapmaktadır. Elektron mikroskobu ve metalik alaşımlar konularında Çin Halk Cumhuriyeti Northwestern Polytechninal University (Çin), Wisconsin University ve Ames Laboratory (USA) ile çalışmalar devam etmektedir. 2012 ‘den beri İtalya’daki Elettra Sinkotron Merkezinde parçacık hızlandırıcılı X-ışını kırınımı deneylerinde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz görev almaktadır. Ulusal Projeler ve Sanayiye Katkımız Bölümümüz sanayimize uzun yılardır önemli katkı yapmaktadır. Bazı örnekler aşağıda kısaca açıklanmıştır: Prof.Dr. Yavuz Topkaya, Gördes-Manisa cevher sahalarından nikel ve kobalt ile birlikte yan ürün olarak skandiyumun ülkemizde ilk kez üretilmesi konusunda araştırma faaliyeti yürütmektedir. Prof.Dr. Şakir Bor, biyomalzeme ve havacılık uygulamaları olan titanyum ve alaşımlarından köpük malzemelerin toz metalurjisi ile üretilmesi, karakterizasyonu alanında araştırmalar yapmaktadır. Prof.Dr. Macit Özenbaş tarafından yürütülen SANTEZ projesinde püskürtme piroliz teknolojisi ile iletken cam geliştirilmesi ve düşük maliyetli boya uyarımlı güneş modüllerinde kullanımı araştırılmaktadır. Monolitik mimaride elde edilen boya uyarımlı güneş modülleri ülkemizdeki ilk çalışmadır ve bir firma tarafından seri üretim yapılarak piyasaya sunulacaktır. Diğer bir projede, savunma sanayii için gece görüş sistemlerinde kullanılan merceklerde görüşü maksimum düzeyde sağlayacak bir inorganik kaplama sistemi geliştirilmektedir ve sonuçlar yakın gelecekte uygulamaya konulacaktır. Prof.Dr. Tayfur Öztürk tarafından enerji depolama alanında yürütülen çalışmalar, magnezyum içeren yeni nesil NiMH bataryalar; nanoboyutlu malzemelerin enerji depolama amaçlı kullanımı; ısıl plazma ile 100 nanometreden küçük Ni, Mg2Ni, B4C vb. toz üretimi ve sentezlenmesine odaklanmaktadır.

Dökümhane (metal ergitme potası)

Prof.Dr. İshak Karakaya, termo-kimyasal ve elektro-kimyasal malzeme prosesleri alanında SANTEZ, TÜBİTAK ve SAYP projeleri çerçevesinde araştırmalar yapmaktadır. Türkiye, Rusya ve Kanada’da patentlenen erimiş tuzda elektroliz ile yeni bir tungsten üretim metodunun savunma sanayi uygulaması başlatılmıştır. Soğutmalı kızılötesi dedektör optomekanik taşıyıcısı için elektroform, elektropolisaj, kaplama ve alaşım kaplama ile özel parçaların ve alaşımların üretimi çalışmaları devam etmektedir. Prof.Dr. Rıza Gürbüz, hasar analizi, mekanik testler, metal yorulması ve demiryolu uygulamalarında araştırmalar yapmakta, sanayiden gelen sorunlara çözümler üretmektedir. Prof.Dr. Bilgehan Ögel, çelikler, ısıl işlem, içyapıhasar analizi konularında sanayimize destek vermektedir. Prof.Dr. Ali Kalkanlı‘nın yürüttüğü çeşitli projeler kapsamında: özgün tasarımlı hafif ve çevreci dizel ve elektrikli otomobil prototipleri üretilmiştir; Mg esaslı helikopter dişli kutusu, piyade tüfeklerinin hafifletilmesi, havacılık uygulamalarında yüksek sıcaklıklarda kararlı aluminyum malzeme için alaşım geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca seramik alumina fiberli kumaş takviyeli metal esaslı kompozit geliştirme denemeleri yapılmaktadır. Prof.Dr. M. Vedat Akdeniz ve Prof.Dr. Amdulla Mekhrabov tarafından yürütülen DPT, TUBITAK ve AB-COST projeleri ile iri hacimli metalik cam, nanokristal malzemeler, nano-alaşımlar, yüksek sıcaklık intermetalikleri gibi üstün özelliklere sahip ileri alaşımların tasarımı, geliştirilmesi, üretimi ve karakterizasyonu çalışmaları sürdürülmektedir. Prof.Dr. Abdullah Öztürk, cam ve cam seramiklerin, yüksek etkinlikte fotokatalitik TiO2 tozunun ve potasyum titanat fiberlerle takviye edilmiş reçine kompozitlerin üretimi, karekterizasyonu, ve özelliklerinin belirlenmesi konularında çalışmaktadır. Prof.Dr. Cevdet Kaynak, çeşitli SANTEZ ve TÜBİTAK projeleri ile biyopolimer ve doğal 61 Sayı 10 (2014/1)


Akademik Objektif Doç.Dr. H. Emrah Ünalan, TÜBİTAK projesi ile gümüş nanotellerle şeffaf ve iletken ince filmleri üretmiştir. Bu filmler, ışık yayan diyotlar, dokunmatik ekranlar, güneş gözeleri gibi çok çeşitli elektronik gereçlerde kullanılmakta olan indiyum kalay oksit ince filmlerden daha yüksek performansa ve mekanik esnekliğe sahip olup daha ucuzdur. Diğer projede, karbon nanotüplerle süperkapasitörler daha verimli bir hale getirilip cep telefonu ve dizüstü bilgisayar gibi taşınabilir cihazların pil ömürleri arttırılacaktır.

katkılı kompozitlerinin otomotiv parçalarında kullanılabilirliği; Türkiye’de üretilen üç Bor bileşiğinin plastik ve kompozit ürünlerde alev geciktirici olarak kullanılabilirliğini; alevlenmeye dayanıklı polimer bazlı karbon nanotüp ve kil katkılı nanokompozit malzemelerin geliştirilmesi konularında araştırmalar yapmaktadır. Prof.Dr. M. Kadri Aydınol tarafından elektrikli araçlar için lityum iyon esaslı batarya geliştirme çalışmaları SANTEZ çerçevesinde yürütülmektedir. Geliştirilen yüksek enerji yoğunluğuna sahip Mn esaslı fosfat bileşikler vasıtasıyla endüstriyel ölçekte kullanıma uygun 20Ah kapasiteli hücreler üretilmektedir. Prof.Dr. C. Hakan Gür, kaynak teknolojisi ve tahribatsız muayene alanlarında çalışmaktadır. Hibrit-plazma ark kaynağı, sürtünmeli-karıştırma kaynağı, ultrasonik ve mikro-manyetik tekniklerle içyapı karakterizasyonu ve kalıntı gerilme ölçümü çalışmaları devam etmektedir. Kaynak Teknolojisi ve Tahribatsız Muayene Merkezi faaliyetleri kapsamında 1988‘den beri sürdürülen eğitimlere sanayiden katılımcıların sayısı tahribatsız muayene kurslarında 2400‘ü, uluslararası kaynak mühendisliği kurslarında 1100‘ü aşmıştır. Doç.Dr. Caner Durucan, çimento benzeri davranış gösteren ve kemik dolgu malzemesi olarak kullanılabilecek biyomedikal seramiklerin geliştirilip, zarar görmüş sert dokuların iyileştirilmesinde kullanılması; cam yüzeylere yeni fonksiyonlar (antibakteriyel, optoelektronik, vb.) kazandırmak için metal-oksit ince film kaplamalar geliştirilmesi alanlarında TÜBİTAK destekli projeler yürütmektedir. Doç.Dr. Arcan Dericioğlu, elektromanyetik dalgalarmalzeme etkileşimi üzerine çalışmalar yürütmektedir. Seramik ve metalik malzemelerin mikrodalga ile sinterlenmesi ve elektromanyetik dalga soğurucu kompozit malzemeler geliştirilmesi üzerine çalışmalarda bulunmaktadır. Ayrıca, havacılık, savunma ve otomotiv sektörlerinde hafif yapısal malzeme olarak kullanılmak üzere polimer matrisli biyo-esinlenilmiş kompozit malzemeler ile metalfiber laminatlar üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. 62 Sayı 10 (2014/1)

Doç.Dr. Yener Kuru, TÜBİTAK projesi ile katı oksit yakıt pillerinin katotlarındaki oksijen indirgenme reaksiyonunun hızının metal/seramik nanokompozit katotlarla artırılması üzerine çalışmaktadır. Katı oksit yakıt pillerinin ticarileşmesi ve fosil yakıtlarının geleneksel kullanımının yerine geçmesine katkı hedeflenmektedir. Diğer TÜBİTAK projesinde kompleks oksitlerin oksijen alması/kaybetmesi nedenli kimyasal genleşme incelenmektedir. Bu etkinin kontrol altına alınması katı oksit yakıt pilleri dahil olmak üzere birçok oksit tabanlı elektronik ve iyonik aygıtın çalışma ömürlerini uzatacaktır. Yrd.Doç.Dr. Eren Kalay‘ın yürüttüğü metalik cam çalışmalarında amorf matris içerisinde kristal yapıların çekirdeklenme ve büyüme mekanizmaları incelenerek bir TÜBİTAK projesinde geleneksel alüminyum alaşımlarından daha güçlü amorf/ nanokristal yapılar elde edilmiştir. Bu çalışmalar, 2013 yılında Metalik Fikirler 2. AR-GE pazarında ikincilik ödülü, TMS- “Technical Division Young Professionel Poster Contest” yarışmasında birincilik ödülü almıştır. Yrd.Doç.Dr. Mert Efe, TÜBİTAK ve AB fonlarının desteği ile magnezyum ve alüminyum levhaların otomotiv, havacılık ve elektronik sanayinde uygulamalarını araştırmaktadır. Sonuçların özellikle otomotiv sanayinde Mg ve Al levha kullanımını yaygınlaştırması ve geliştirilen test düzeneğinin metal şekillendirme tesislerinde kullanılması hedeflenmektedir. Sanayi kuruluşlarına mesajımız Sanayi kuruluşları güncel sorunlarına hızlı çözümler beklemekte; akademik yaklaşım ise sorunların teorik ve deneysel olarak ayrıntılı ve sistematik araştırmalarla çözülmesini gerektirmektedir. Sanayi kuruluşları, üniversitelerle olan ilişkilerini rutin testler ve anlık çözüm gerektiren işlerin ilerisine taşımalıdır. Üniversitelerde üretilen bilginin sanayi uygulamalarına başarılı bir şekilde aktarılıp ülkeye katkının azami seviyeye çıkartılabilmesi için sanayi kuruluşlarının Ar-Ge birimleri vasıtasıyla çeşitli proje fonlarını da kullanarak uzun dönemli planlama yapması ve üniversitelerle uzun vadeli işbirliğine girmesi gereklidir. Üniversite öğrencilerinin sanayiye erken adaptasyonu ve istihdam edilecek yeni mühendislerin seçilmesinde, staj aşaması firmalar tarafından daha iyi değerlendirilmelidir. Sanayi kuruluşları, kendi faaliyet alanları ile ilgili olarak 3. ve 4. sınıf öğrencilerinin gerçekleştirebileceği tasarım ve araştırma çalışmalarını teşvik edecek mekanizmalar ve fonlar oluşturmalıdır.


Şehrin Nabzı - Antalya

Murat Namlı Namlı Tesisat 1976 Antalya doğumluyum. İlk ve orta öğretimi Antalya’da tamamladım. 1987 yılında ilk iş tecrübem, E.C.A. yetkili servisinde çıraklık ile başladı. 1994 yılına kadar hizmetimimi sürdürdüm. 1994 yılının Temmuz ayında Namlı Tesisat firmamı kurdum. Bu süreçte Antalya’nın önde gelen yapı malzemeleri firmalarına tesisat, tamirat ve tadilat, yenileme hizmetleri verdim. 2002 yılında yetkili servis hizmeti vermek üzere Türkiye’nin önde gelen markalarından olan Kale Grubu ile Antalya bölge yetkili servisi ve yedek parça satış olarak hizmete başladık. Daha sonra Ege Vitrifiye, GPD, Newarc, GLP, Adell, NKP markalarının da Antalya bölge yetkili servis ve yedek parça satış hizmeti vermeye başladık. Ayrıca otel ve tatil köyleri, kamu kurumları için yedek parça, satış ve teknik servis hizmetini vermekteyiz. 2 adet servis hizmet aracı ve dört tane servis personelimizle, 80 m2 mağaza, 100 m2 depomuz ile hizmet vermeye devam etmekteyiz. Antalya’nın tanınan, güvenilen servisleri arasında yer alıyoruz. Önceliğimiz; koşulsuz müşteri memnuniyetidir. Çalışmalarımızı bu felsefe üzerinden sürdürüyoruz. Antalya ve Akdeniz bölgesinin öncelikli ticari faaliyeti turzim olduğu için diğer meslek grupları ve piyasanın genel durumu turizim ile birebir alakalıdır. Turizim iyi olduğu sürece hem perakende hemde proje işleri tamamen turizimin

gidişatı ile orantılıdır. Son yıllarda yaşanan konut sektöründeki hareketlilik Antalya ve çevresinde yabancıya konut satışının artması, konut piyasasınında yaşanan pozitif gelişme sektörün ilerlemesine katkı sağladı. Türkiye’de yaşanan ekonomik piyasaların haraketliliği sektörümüzü de yakından ilgilendirmektedir. Ekonomide yaşanan olumsuzluklar öncelikli olarak sektörümüzde etkisini göstermektedir. Ekonomi iyi olduğu müddetçe sektörümüz ve piyasamız olumlu tepki vermektedir. Şimdi olduğu gibi gelecekte de artık marka bilincinin öneminin armasından dolayı yetkili servis hizmetlerinin önemi artarak devam edecektir. Hedefimiz mevcut yetkili servis hizmeti verdiğimiz markalara hizmet vermeyi sürdürmekle birlikte yetkili servis ağımıza yeni markaları katarak yolumuza devam etmek ve gelecek nesillere aynı hassasiyet ve ciddiyetle bayrağı teslim etmektir. ANTİMDER ve TİMFED’i Türkiye’nin önemli sivil toplum örgütleri olarak görmekteyim. Sektörümüzün mensuplarının en büyüğünden en küçüğüne kadar hepsini bir arada tutan ve Türkiye ekonomisine yön veren ve büyük katkı sağlayan kobilerini bünyesinde barındıran en büyük dernek ve federasyonudur. Bundan sonra da üyeleri yararına yürüttükleri çalışmaların devamlılıklarını temenni ederim.

63 Sayı 10 (2014/1)


Şehrin Nabzı - Ankara

Birol Öztürk Öztürk İnş. Yapı Malz. Ticari hayatıma 1984 yılında, küçük bir mağazada tezgahtar olarak başladım. İnşaat malzemeleri konusunda bu işin akademisi konumunda olan Rüzgarlı Sokak’ta kendimi geliştirerek satış temsilciliği ve akabinde köklü bir mağazada yöneticilik yaparak edindiğim tecrübe ile kendi adıma ticaret yapmaya karar vererek Öztürk İnşaat Yapı Malzemeleri şirketini kurdum. Sektörümüzün önde gelen isimlerinden TOBB Başkanımız M. Rıfat Hisarcıklıoğlu ve ATO Başkanımız Salih Bezci’nin üzerimize yüklemiş olduğu misyon gereği; sürekli değişime ayak uydurarak, teknolojik alt yapıyı sağlamlaştırarak hedefimiz olan Türkiye’nin Ortadoğu ve tüm dünya ülkeleri ile mevcut olan iyi ticari birlikteliğinin maksimum düzeyde korunması ve geliştirilmesi görev bilinci ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

64

Firmamız inşaat malzemeleri konusunda sektörün önde gelen tedarikçileri ile kurmuş olduğu bayilikleri ile kısa sürede ticari olarak büyük projeleri altında imza atarak gelişim sürecini hızlandırmıştır. Sektörümüzün güncel sorunu olan pazarlama modellerinin değişmesi önceki yıllarda makul seviyelerde olan kar marjlarımızın hergeçen gün azalması mali sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Örneğin; önceki yıllarda malzeme depoda yüksek enflasyondan dolayı beklerken para kazandırdı, ancak genel olarak alışamadığımız düşük enflasyon sistemi ile stok maliyeti diye bir kavram ile tanıştık. Bir diğer açıdan yapı marketlerden yana özellikle çalışma saatleri açısında haksız bir rekabete uğruyoruz. Saat 22:00‘ye kadar ve pazar günleri dahil olmak üzere mesailere devam eden yapı marketler, perakende satış alanında köklü sistem değişikliğide beraberinde getirmişlerdir. Bizim ise çalışma saatlerimiz kısıtlı, pazar günleri de mağazalarımızı açamıyoruz. Bu nedenle de özellikle perakende müşterileri marketlere yöneliyor. Bu da Rüzgarlı ve inşaat malzemesi satıcıları esnafını günden güne ekonomik olarak güç kaybetmesine neden oluyor. Bununla birlikte özellikle Rüzgarlı Sokak’ta trafik akışı ve park sorunu nedeniyle Sayı 10 (2014/1)

önemli sıkıntılar yaşanmaktadır. Müşterilerimiz 10 dakika için aracını park ediyor, döndüğünde aracı çekilmiş oluyor. Bu mağduriyetleri karşılaşan müşteriler de bir daha buraya gelmek istemiyorlar. Tüm olumsuzluklar karşısında inşaat malzemeleri satıcıları olarak ve özellikle Rüzgarlı Sokak esnafı birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor. Sektör önderlerimiz liderliğinde, güç birliği ile azami müşteri memnuniyeti sağlayabilmesi için çalışmalarımızı Yönetim Kurulu Üyesi olduğum TİMKODER aracılığı ile sürdürmemiz gerekiyor. Derneğimiz çatısı altında Rüzgarlı Sokak esnafı ve inşaat malzemesi satıcılarının sorunları sürekli tartışılıp çözüm arıyoruz. Umarım önümüzdeki dönemlerde Ankara Valimiz Alaaddin Yüksel ile sektör öncülerimiz olan M.Rifat Hisarcıklıoğlu ve Salih Bezci’nin de katkıları ile sıkıntılarımız en azından asgari seviyeye indireceğiz.


Şehrin Nabzı - Ankara

Ankara Yapı Malzemesi denildiğinde ilk akla gelen nokta Rüzgarlı Sokak olmasına karşın buradaki showroomların küçük olması nedeniyle müşterilerimizin beklentisi olan teşhir salonu ihtiyaçlarını karşılamakta sıkıntı çekiyoruz. Bu nedenle artık daha geniş mağazalarda hizmet sağlamamız gerekiyor ama Türkiye’nin ve sektör pazarlama konusunda bir nevi akademisi olan Rüzgarlı Sokak’tan da kopamıyoruz. Bu konuda çalışmalarımız devam etmektedir. Daha iyi koşullarda müşterilerimize hizmet sunabileceğimiz bir mağaza yapısı ile rekabette biraz daha avantajlı olacağız. Sektörümüzde yaşanan pazar daralması nedeniyle ilerleyen dönemlerde yine ticarete dayalı farklı konularda da hizmetler verebiliriz.

Sektörümüzün sorunlarını sürekli gündemde tutmak için gerekli tüm çalışmaları yerine getiren, bölgemizde sektörün birliğini salayan TİMKODER’I her zaman yakından takip ediyor, organizasyonlarına da katılmaya özen gösteriyoruz. Bu bağlamda hatta organizasyonlarında ödüllendirildiğimiz başarılarımız da oldu. Örneğin eğitim seminerlerinde şirketimizden Murat Güney birinci oldu. Sektörümüzün birliğini güçlendirmek adına gerçekleştirilen futbol turnuvamızda da en centilmen takım olduk. Bundan sonra da organizasyonalarına katılarak sektörümüz adına fayda sağlamaya bu güzel birlikteliğe güç katmaya devam edeceğiz. Rüzgarlı Sokak ve inşaat malzemeleri satıcılarının sorunlarını çözüme ulaştırmak adına faaliyetler organize eden, sosyal etkinliklerle birlikteliğimizi güçlendiren başarıya odaklanmamıza sağladığı katkılardan dolayı başta TİMKODER Yönetim Kurulu Başkanımız Temel Aktay olmak üzere tüm Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımıza ve bu birlikteliğe güç katan tüm üyelerimize bu vesile ile teşekür eder, saygılarımı sunarım.

65 Sayı 10 (2014/1)


Şehrin Nabzı - Denizli

Ömer Özyalçın Kalden Yapı 2003 yılında ısıtma sektöründe Denizli Merkez’de şahıs firması olarak pazarlama üzerine faaliyet göstermeye başladık. Ürün gamında boru grubu, vana grubu, radyatör, kazan ve fittings malzemeleri toptan ve perakende satışını gerçekleştiren ciddi bir tedarikçi firma profili çizmeye çalıştık. 10 yıldır bu sökterde faaliyet gösteriyoruz. 2005 yılında Kalden İnş. Malz. San. Tic. Ltd. Şti.‘ni kurduk. Toptan ve perakende su, kalorifer ve doğalgaz malzemelerinin satışını Denizli, Uşak, Afyon, Muğla, Burdur, Isparta il ve ilçelerine aktif pazarlama yoluyla müşterilerimizle buluşturuyoruz. Gelişen pazar ve piyasa şartları doğrultusunda bölgedeki müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için depo ve satış mağazaları oluşturduk. 2008 yılında Uşak, Afyon şubemizi; 2010 yılında Kütahya şubemizi faaliyete geçirdik. Denizli, Uşak, Afyon, Kütahya il merkezlerinde yerleşik mağaza ve depo olarak toptan ve perakende hizmet veren işletmemiz aynı zamanda plasiyer olarak da Muğla, Burdur, Isparta il ve ilçelerinde aktif pazarlama ve satış hizmetini geniş bir araç filosuyla sürdürmektedir. Çalıştığımız fabrika ve firmalar nezdinde distribütör ve bölge bayisi olarak çalışmaktayız. Bu bağlamda başlıca hizmet verdiğimiz markar; Kalde, Yurtbay Seramik, Tosçelik, Ariston, Protherm, Mastaş, Termodinamik, Bacasan Paslanmaz Çelik Baca, Trakya Döküm, Kas, Adell, Trend Akrilik, Kalden Banyo Dolabı, Arptan Havlupan’dır.

66

Ege Bölgesi’nin alt ve üst yapı ürün gruplarını çalışan üç büyük firmasından biri olarak satış faaliyetine devam eden firmamıza 2011 yılında havlupan Sayı 10 (2014/1)

ve banyo dolabı fabrikalarını dahil etmiş olup; sektörde imalatçı olarak da hizmet vermekteyiz. Önümüzdeki süreçte de sektörel anlamda su, kalorifer, doğalgaz, seramik, vitrifiye, batarya, akrilik ve banyo dolabı ürün gruplarında satışlarımız büyüyerek devam edecektir. Türkiye’nin büyüme hedefi ile doğru orantılı olarak ilk etapta 2015 yılına kadar şube sayımızı 10’a çıkarmak istiyoruz. Sonraki hedefimiz ise 2020 yılına kadar da şube sayımızı 25’e çıkararak Ege ve Akdeniz Bölgesi’nde inşaat sektöründe kaliteli, güvenilir hizmet garantisiyle, sağlam alt yapısıyla sektöre yön veren bir firma olarak büyümeye ve gelişmeye devam etmektir.


Şehrin Nabzı - Denizli

Mehmet Yıldız Akyıldız İnşaat Akyıldız İnş. Tes. Elek. Paz. San. Tic. Ltd. Şti.’ni 1990 yılında Ahmet Akçay ile birlikte kurduk. Mat hortum imalatı ile başlamış olduğumuz ticari hayatımızı 1994 yılında sıhhi tesisat malzemeleri toptan ve perakende işiyle genişleterek devam ettirmekteyiz. Şirketimiz kurulduğu günden itibaren sürekli gelişim içerisindedir. 1990 yılında 150 m2 bir dükkanda başladığımız faaliyetimize şuan 200 m2 perakende satış mağazası, 600 m2 imalat alanı ve 2.500 m2 kapalı alan depo ile faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Başta imalatını yaptığımız hortum ve kangal boru olmak üzere, bayiliklerini yapmakta olduğumuz Ege Yıldız, Trakya Döküm, Yepsa, Visam, Japar, Baylan, Nsk, Güven Plastik, Ersusan Kaplin, Standart Vana vs. gibi firmaların ürünlerini de satışını yapmaktayız.

23 yıldır sürdürdüğümüz ticari hayatımızı daha uzun yıllar sürdürebilmek için ürün çeşitliliğimizi ve hizmet kalitemizi artırarak müşterilerimizin beklentileri doğrultusunda değişim ve gelişen ticareti iyi algılayarak güven ve kaliteden ödün vermeden doğruluk ve dürüstlük prensiplerinden vazgeçmeden çalışmaya devam edeceğiz. Sektörel bazda yaşadığımız sıkıntıların en başında haksız rekabet gelmektedir. Ayrıca Türkiye’de herkes masabaşı işlerde çalışmak istediğinden dolayı fabrika veya mağazalarda çalışacak nitelikli yada niteliksiz eleman bulmakta zorluklar yaşamaktayız.

Son dönemde sektörümüzde rekabetin fazla olmasından dolayı, özellikle imalatını yaptığımız hortum ve kangal boruda hammaddeyi peşin alıp maliyeti düşürerek müşterilerimize daha uygun fiyatlarla satmaya çalışıyoruz. Ayrıca sektörümüzle ilgili fuarları takip ederek yeni çıkan ürün ve teknolojileri gözlemliyoruz. Ürettiğimiz ve ticaretini yaptığımız ürünleri müşterinin ayağına götürerek hizmet etmeye çalışıyoruz.

67 Sayı 10 (2014/1)


Şehrin Nabzı - Denizli

Ahmet Sönmez Sönmezyüceışık A.Ş. 1985 yılında Denizli’de doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Denizli’de tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için İzmir’e gittim. 5 yıllık ekonomi eğitimi aldıktan sonra merhum dedem Ahmet Sönmez’in kurucusu olduğu ve babam İbrahim Sönmez’in 1975’den beri başında olduğu Sönmezyüceışık A.Ş.’de ticaret hayatına atıldım. Şirketimiz 1966 yılında kurucumuz Ahmet Sönmez tarafından İstasyon Caddesinde 150 m2 bir mağazada ticaret hayatına başladı. 1975 yılında babam İbrahim Sönmez’in de katılmasıyla hızlı bir yükselişe geçen şirketimiz 1993 yılında şuan bulunduğu yer olan Halk Caddesi’ndeki 400 m2’si showroom olmak üzere toplam 1000 m2’lik mağazamıza taşındı. 2010 yılında benim de katılımımla büyük bir değişime giden şirketimiz hem fiziki hem de yapısal olarak tamamen yenilendi. Şuan Çanakkale Seramik, Teka ve Ege Yıldız firmalarının bayisi olan şirketimiz, yenilenen modern mağazası ve 10’a yakın çalışanıyla müşterilerini bekliyor. Rekabet her zaman ticarette var olan bir olgudur. Rekabet ortamının her geçen gün arttığı günümüzde rakiplerimizden her zaman bir adım önde olmak için şirket olarak mağaza düzenimize, hizmetimize, en önemlisi de güler yüz ile müşteri karşılama ve ağırlamaya önem vererek onlara kendilerinin ne kadar özel olduğunu hissettirmeye çalışıyoruz. A+ kategorisinde yenilediğimiz showroomumuzda yenilikleri müşterilerimize tanıtarak farkımızı ortaya koyuyoruz.

68

Ülkemiz gelişmekte olan bir ülke olduğu için her sektörde olduğu gibi inşaat sektörü de hızlı ve ivmeli bir gelişme içerisinde… Bu gelişmedeki en büyük etkenler herkesinde bildiği üzere kentsel dönüşüm çerçevesinde verilen teşvikler öte yandan hızla moda haline gelen toplu konut projeleri… Yaklaşık 20 milyon adet konut stoğu olan ülkemizde kentsel dönüşüm uzun yıllar süreceğe benziyor. Bu da bölge ayrımı yapmaksızın inşaat Sayı 10 (2014/1)

ve yapı sektöründe önemli bir hareketlenme getirecek gibi görünüyor. Gelecek hedeflerimizi aslında son yaptığımız mağaza tadilatında anlayabiliriz. Bugüne kadar yaptığımız işi yine yapacağız, ancak şirket olarak tarzımızı değiştiriyoruz. İçinde bulunduğumuz sektörü bir nevi hizmet sektörü olarak düşünüyor ve bu doğrultuda müşterilerimize mağazamıza geldiklerinde kendilerini özel hissettirmek için çalışmalar yapıyoruz. Rekabetin her geçen gün arttığı bu sektörde farklı olmaktan başka çareniz yok, dolayısıyla her zaman bir adım önde olmak için yaptığımız çalışmalar devam edecek. Yenilenen yüzümüzle gelecekte de Denizli’de


Şehrin Nabzı - Denizli DİMSİAD ve TİMFED çok geniş olan inşaat ve yapı sektörünü aynı çatıda toplamış gerek sosyal aktiviteleriyle gerekse eğitici konferanslarıyla sürekli bizlere hizmet veren sivil toplum kuruluşları… Yaptıkları çalışmalara bakarak bu sektörde nasıl bir misyon üstlendiklerini anlamak hiç de zor değil. Çalışmalarında başarılar diliyorum.

İbrahim Sönmez

inşaat sektöründeki yeniliklerin tarafımızdan duyurulduğu ve kusursuz hizmet veren bir firma olmaya devam edeceğiz.

Sektörün hızla geliştiğinden söz etmiştik. Dolayısıyla hacim olarak bakıldığında herkese yetecek kadar iş var gibi görünüyor. Ancak hızlı bir şekilde globalleşen dünyada artık sermayesi çok olan ve güçlü şirketler pastadaki dilim yüzdelerini hızla arttırmaktalar. Buda demek oluyor ki kurumsallaşamayan veya plansız büyüyen şirketler başarısız olarak kaybolup gidecekler. Bizim ise en çok mücadele ettiğimiz sorun acımasız bir şekilde devam eden rekabet… İşte bu noktada çözüm yolunu farklılaşmakta bulduk ve yavaş yavaş meyvelerini toplamaya başladık. Sonuç olarak ilimizden bahsetmek gerekirse içinde bulunduğumuz sektörde büyük bir potansiyel var, bu potansiyelden nemalanmak için bizlere düşen görev ise doğru zamanda doğru yerde durmak ve doğru hamleleri yapmak olacak. Herkese işlerinde başarılar diliyorum.

69 Sayı 10 (2014/1)


Şehrin Nabzı - Denizli

Süleyman Şahan Şahanlar İnşaat Malz. Doğduğum yer olan Denizli’nin Çivril ilçesinde ilköğretimimi, Ankara Arı Kolejinde ise lise eğitimimi tamamladım. Sonrasında Ankara Hacettepe Üniversitesi İktisat bölümünden ikincilik derecesiyle mezun oldum. Eş zamanlı olarak İtalya’da Roma’da bulunan Tor Vergata Üniversitesi Ekonomi bölümünde bir sene eğitim aldım. Şuan bir aile şirketi olan Şahanlar İnşaat’ta üçüncü nesil yöneticiyim. Aslında sektöre girmekten ziyade sektörün içinde doğdum diyebilirim. Şirketimiz 1977 yılında kurulan köklü bir firma olduğu için ben doğduğumda ailem zaten sektörün içindeydi. Daha ilkokuldayken bile okuldan çıkar çıkmaz soluğu iş yerinde alırdım. Sektörün içinde büyümüş ve ticareti sevmiş olmamın etkisiyle ileriye dönük hedefimi daha küçük yaşlardan itibaren belirledim ve inşaat sektöründe yer almayı düşündüm. Üniversitede ekonomi eğitimi alma sebeplerimden birisi de ticaretle uğraşma isteğimdir ve üniversite eğitim sırasında da kendimi inşaat sektörü için hazırladım. Bir yandan dedem ve babamın sektördeki tecrübelerinden yaptığım analizleri, diğer yandan da üniversitede akademik anlamda edindiğim bilgileri sentezleyerek ticari hayatımdaki yolu aydınlatıyorum.

70

Şirketimiz 1977 yılında Çivril’de hem inşaat hem zirai anlamda dönemin bölgesel ihtiyaçları olan çeşitli nalburiye malzemeleri, küçük tarım aletleri, karo, boya, soba, kuzine, seramik vb. gibi ürünler satarak faaliyetlerine başladı. İleriki yıllarda tamamen yapı ve dekorasyon malzemeleri konusunda uzmanlaştı. Sayı 10 (2014/1)

1994 yılında ikinci şubesi olan 4 katlı mağazasını açtı. Aynı dönemde birçok konut inşaatı yaparak müteahhit firma olarak da hizmet verdi. Çanakkale Seramik, Ege Seramik, E.C.A, Serel gibi dönemin en güçlü markalarının uzun yıllar bayiliğini yaptı. 2005 yılında Denizli Atatürk Caddesi’nde üçüncü mağazasını, 2007 yılında yine aynı caddede dördüncü mağazasını açtı ve bu mağazasında hedefini “tamamen yenilik” olarak belirlemesiyle beraber; Denizli’yi daha önce bölge de bilinmeyen yerli ve ithal olmak üzere birçok dev markayla tanıştırdı ve bu markaların Denizli’de tanıtımlarını üstlendi. Yerli ürün grubundan Seranit ve Serra’yı, ithal markalardan Grohe ve Duravit’i bu markalar arasında sayabiliriz. Bu konuda net olarak başarılı olduğumuzu söyleyebiliriz çünkü artık bu markaların tamamı Denizli’de peşinden koşulan markalar haline geldi. Dekorasyon ürünleri anlamında bu markalarla beraber birçok yerli ve ithal markanın yetkili satıcılığını uzun yıllardır yaptığımız gibi, yapı ve izolasyon anlamında da Basf, Braas, Ytong gibi kendi alanlarında en iyiler arasında olan bir çok markayı da Denizli’ye tanıttık ve halen bölge dağıtıcılıklarını sürdürüyoruz. 2010 yılında ‘tamamen yenilik’ hedefimizin yanına ‘hizmet’ hedefini ekledik ve bu çerçevede daha çok hizmet yoğunluklu satış yapabileceğimiz bir mağaza yaratma isteğiyle Atatürk Caddesi’ndeki iki mağazamızı; Denizli’nin en elit semtlerinden birisi olan Çamlık’ta, otopark sorunu olmayan, karmaşadan uzak bir lokasyonda açtığımız mağazamızın çatısı altında birleştirdik. 2013 yılında ise 1977‘de ilk kuruluş mağazamız olan mağazamızı kapatarak yerine son derece modern dizayn edilmiş üç katlı mağazamızı faaliyete


Şehrin Nabzı - Denizli geçirdik. Aynı yıl içerisinde artan stoklarımız ve sevkiyatlarımıza tam olarak cevap verebilecek olan 1200 m2 kapalı, 1000m2 açık alana sahip depomuzun inşaatını tamamlayarak faaliyete geçirdik. Özet olarak şuan Denizli Çamlık Caddesi’nde bulunan hem ekonomik hem lüks ürünlerin yer aldığı 700m2’lik merkez mağazamız ve bununla beraber Çivril’de bulunan birisi dört katlı diğeri 3 katlı iki mağazamız olmak üzere toplamda 3 mağaza ve 2200 m2lik ana depomuzla; müşterilerimize inşaatlarının temelinden çatısına kadar hem iç dekorasyon hem yapı ve izolasyon malzemeleri konusunda, 25 çalışanımızla beraber hizmet sunuyoruz. 2014 yılı için ise daha önce ‘yenilik’ olan hedefimizi revize ettik ve ‘inovasyon’ olarak genişlettik. Bu hedefin gerektirdiği şekilde daha önce yapılmayanı yapmaya, olmayanı oldurmaya çalışacağız, kendimizi yeniden yenileyeceğiz ve 2014 yılında yeni yılın modasına uygun şekilde, tamamen farklı konseptte dizayn edeceğimiz Çamlık merkez mağazamız; yine dekorasyonu ve konsepti tamamen değişecek olan Çivril 4 katlı mağazamız ile müşterilerimizin karşısında olacağız. Tabi ki her yıl gelişen marka portfoyümüze yeni yılda da farklı, sektöründe dünyaca ünlü markalar ekleniyor, bunların da önümüzdeki günlerde tanıtımlarına başlayacağız. Bunun yanında henüz fizibilite ve proje aşamasında olan ve tamamlandığında lansmanını yapmayı planladığımız, konut anlamında, iki farklı sürprizimiz de olabilir. Öncelikle rakiplerim ne yapıyor diye kafa yormaktan ziyade ben işimi daha iyi yapmak için ne yapmalıyım? Diye bir düşünce çerçevesinde hareket ediyorum. Kendimi mevcut piyasadan soyutlayıp kendi piyasamı oluşturuyorum. Bunu

yapmanın yolu da mevcut piyasayı iyi analiz edip, boşlukları görüp, o boşluğu en iyi şekilde doldurabilecek, güvenilir, öncelikle kendinizin inandığı ve başkalarına da inandırabileceğiniz doğru ürünü bulup, bu ürünü tanıtıp kendinizin yeni bir piyasa oluşturmanızdan geçiyor. Bu yeni piyasayı ilk oluşturduğunuzda oyunun içinde sadece siz varsınız ve karşınızda tüketiciler var. Kuralları koyma hakkı tamamen sizin elinizde. Rakipleriniz sizin oluşturduğunuz yeni piyasayı fark edip oyunda sizin yanınızdaki yerleri dolduruncaya kadar oyunu ne kadar iyi oynarsanız o kadar çok kazanırsınız. Kendi piyasasını oluşmayıp sizin oluşturduğunuz hazır piyasaya göz dikme “hatasını” yapan fazla sayıda rakibiniz mutlaka olacaktır. “Hata” kelimesini tırnak içinde kullandım çünkü; sizin kurduğunuz piyasaya giren rakipleriniz kendileri bir şey kazanmazlar, tek yapılan şey sizin oyununuzun bozulup kural koyma yetkisinin piyasanın eline verilmesidir. Piyasanın da amacı arz-talep dengesinde herkesin az kazandığı optimum fiyatlar oluşturmaktır. Sizin piyasanıza giren rakipler, kendileri başka ürünler için piyasa oluşturup kazanmaya harcayacağı zamanı sizin oluşturduğunuz ve kurallarını koyduğunuz piyasayı bozmak için kullanmış olmaktan öteye gidemezler. Ellerinde rakiplerinin kazancını engellemiş olmaktan başka bir şey kalmaz. Ben buna “negatif kar” yani kendin kar etmesen bile rakibinin kazancını düşürerek elde edilen kar, diyorum. Sonuç olarak ben negatif karlar peşinde koşup sürekli rakiplerimle uğraşmak yerine, kendi piyasalarımı oluşturup, rakiplerim benim piyasamdaki yerlerini alıncaya kadar geçen zamanı değerlendirip, o kısa zamanda oyunu en iyi şekilde oynayıp kazancımı arttırmaya bakıyorum, bir yandan da kurduğum yeni piyasanın bozulacağını bilip sektördeki boşlukları takip etmeye devam ediyorum. Yeni

71 Sayı 10 (2014/1)


Şehrin Nabzı - Denizli piyasalar oluşturmanın yolu yenilikçi olmaktan geçer, devamlı yeni ürünleri takip ediyorum. Kendimi bulunduğum bölgeyle hatta ülkeyle sınırlamaksızın yeni ürünler ve markalar arayışı içine giriyorum. Yeni bir ürünü piyasaya sokmak uğraştırıcıdır, ama ben bunu yapmayı sevdiğim için uğraşmak benim için problem olmuyor. Artık hep beraber şunu da anlamalıyız ki artık sadece ürünü satın almak değil, ürünün yanında hizmet almak ama sadece ürünün parasını ödemek istiyor. Ben ürünle ilgili daha çok hizmet vererek müşterileri kazanma yoluna gidiyorum. Hem ithal hem yerli ürünler konusunda satış ve hizmet veren bir firmanın yönetici olarak şunu söyleyebilirim ki; her ne kadar yerli üreticiler son zamanda çok yol almış olsalar bile alacakları bir o kadar daha hatta fazla yolları var. Önceden başarısız taklitler yapıyorduk, artık taklitlerimiz çok başarılı hale geldi. İthal bir ürünün artık benzerini değil aynısını yapabiliyoruz. Ama olay kopyalamak değil, ilk olarak yapmaktan geçiyor. Bunun için de Ar-Ge bütçelerimizi arttırmamız gerekiyor. Bölgemiz dışarıdan bakıldığında paranın çok olduğu yani zengin bir bölge olarak gözükmesine rağmen para harcama kültürünün tam olarak yerleşmiş olduğu bir bölge değildir. Özellikle inşaat sektöründe bölge insanımız işimiz görülsün, ihtiyacımız giderilsin, ekonomik olsun mantığıyla alışveriş yapıyor. Zevklerime hitap etsin ve kaliteli olsun anlayışı henüz tam olarak yerleşmiş değil. Buna rağmen son zamanlarda etrafımızda yapılan inşaatlara bakarak gelecekten daha umutlu olduğumu söyleyebilirim. Çünkü tüketiciler bilinçlenmeye, satın alacakları konutları alt yapısından üstyapısına kadar, dekorasyonundan izolasyonuna kadar daha detaylı sorgulamaya başladı, marka bilinci oluşmaya başladı. Bunun sonucunda konut arz edenler daha kaliteli yapılar ortaya çıkarmaya başladı. Bölgemizde öncelikle sayıları az olarak başlayan ciddi anlamda kaliteli konut üretenlerin sayısı günden güne artıyor. Çünkü hem bilinçli müşterilerin baskısı artıyor hem de kaliteli konutların üreticiye olan katma değerinin düşük kalitelilere oranla çok daha fazla olduğu görülmeye başlanıyor.

72

Şuan için ülkemiz ‘gelişmekte olan ülkeler’ statüsünde görülüyor. Gelişmiş ülkelerde bizim gibi ülkeleri değerlendirilmesi gereken pazarlar olarak görüyorlar. Ülkemize her geçen gün yeni ürünler ve markalar giriyor. Buna karşılık yerli markalar da kendini geliştiriyor. Ben piyasayı kaçırmadan analiz edip, aldığım ekonomik eğitimini de kullanıp günlük çıkarsamalar yapıyorum. Bu çıkarsamalarla stok sepetimi ve marka portföyümü ayarlıyorum. Kurlarda değişme beklentilerime ve risklere göre stoklarımdaki döviz bazlı ve TL bazlı ürünlerimi dengeliyorum. Yerli ve ithal markalar arasındaki rekabeti firmam lehime kullanmaya çalışıyorum. Gelecekteki hedefim bölgemdeki modayı belirleyen ve daha çok takip edilen bir firma olmaktır. Bunu yapmak için firmamda öncelikle teknoloji kullanımını Sayı 10 (2014/1)

arttırmaya yönelik çalışmalar yapıyorum. Sattığım her ürün çeşidiyle ilgili ayrı ayrı uzmanlaşmış satış ve uygulama ekipleri kuruyorum. Şube sayımı da artırarak her ürün çeşidiyle ilgili ayrı mağaza anlayışını yavaş yavaş benimsiyorum. Yeterince hizmet veremediğime inandığım markalarımı portföyümden çıkarıyorum. Her zaman yeni ürünler bulmanın ve tanıtmanın heyecanı içindeyim. Eğer bir gün müşterim benim henüz haberim olmayan yeni bir ürün talebiyle karşıma çıktığımda benim nasıl daha önceden bu üründen haberim olmadı diye üzülmediğimi anladığım gün benim için meslekteki son gün olacaktır. Yapı malzemecileri her zaman iletişim içinde olmalı, birbirleriyle mesleki konularda tartışmalar ve uzlaşmalar yaşamalıdır. Birbirlerine rakip oldukları kadar da dost olmalı, dayanışma içinde olmalıdır. Ama maalesef bir araya gelebilecekleri platformlar sınırlı sayıdadır. Eğer inşaat malzemecileri bir araya gelip ortak kararlar alma yoluna gidemezlerse onlar değil piyasa kazanır. Birlikteliğin yaratacağı güç kullanılamaz. İnşaat malzemecilerini bir araya getirmeyi amaçlayan ve büyük ölçüde başaran DİMSİAD ve TİMFED’e teşekkür etmekle beraber, bu derneklere daha çok destek vermek gerektiği inancındayım. Sektörümüzde yaşanan sıkıntılardan birisi; ürünlerle ilgili servis sıkıntısıdır. Örneğin; beyaz eşya sektöründe insanlar ürünü yetkili satıcıdan alır, kurulum ve arıza için tekrar satıcıyı aramaz doğrudan servisi arar. Eğer servis verdiği hizmet için para talep ederse itiraz etmeden ödenir. Maalesef bizim sektörde müşteriler ürünle ilgili arıza durumu yaşarsa doğrudan satıcıya geri dönüş yapar ve sorunun çözülmesini ister. Hatta arızanın çözülmesinden ziyade ürünün değişimini talep eder, sorunla ilgili, kullanıcı hatası bile olsa, size ücret ödemeyi genellikle reddeder. Üreticiler pazar analizini genellikle doğru yapmıyorlar, bayilerin bulunduğu bölgedeki pazarın çok daha üzerinde satışlar bekliyorlar ve bu yönde baskı uyguluyorlar. Talep miktarlarını olduğundan fazla analiz ediyorlar, üretim miktarını o yönde artırıyorlar sonrasında fazla üretim yüklerini bayilerin omuzlarına bırakmak istiyorlar. Bir bölgenin konut sayısına, nüfus büyüklüğüne bakıyorlar ve bu rakamları kesin alıcı olarak değerlendiriyorlar, onların kesin değil potansiyel alıcı olduklarını, bu potansiyelinde gelir seviyesi ve harcama kültürü tarafından belirlendiğini unutuyorlar. Ürünlerinin satış noktasını artırarak satışların artacağı yönünde kendini kandıran üretici sayısı da çok fazladır. Bir bölgeyi iyi analiz edip optimum yetkili satıcı belirlenmelidir. Optimumdan fazlası pazarı büyütmek yerine rekabeti büyütür, toplam satışı arttırmaz sadece fiyatları düşürür. Düşen fiyat ikincil olarak satışı tetiklemez çünkü talep zaten ilk durumda bile doyum noktasındadır. Sonuç olarak üreticinin satışı arttırmaktan ziyade elinde sayısı artan ama mutsuzlaşan yetkili satıcıları kalır. Üreticiler satıcı sayısını arttırarak satış artırma politikasından vazgeçip talebi doğrudan arttırma yönünde çalışmalıdır.


İş Hukuku

DOĞUM İZNİ ARTIRILMALI MI? Seyfullah Beysülen İş Hukuku Uzmanı İş Kanunumuz çalışan kadınlar için doğum nedeniyle izin hakkı getirmiştir. Bu izin doğumdan 8 hafta önce başlar. Avrupa Birliği uygulamaları esas alınarak yapılmış olan düzenlemede, hamile çalışan eğer isterse doğuma üç hafta bir süre kalana kadar çalışabilir. Ancak bu konuda doktor tarafından verilecek bir çalışabilir raporunu işverene ibraz etmelidir. Bu rapor işveren açısından, hamile kadının çalışmasına izin verebilmesi bakımından çok önemlidir.

KADIN ÇALIŞMAK İSTERSE DOKTOR RAPORU GEREKİR

Eğer kadın çalışan doğuma üç hafta kalana kadar çalışmak ister ve bunu doktor raporu ile belgelerse, izin kullanmadığı beş haftalık süreyi doğum sonrasına ekleyebilir ve doğum sonrası sekiz haftalık izin arkasından bu beş haftalık izin süresini de kullanabilir. Doğuma üç hafta kala kadın çalışanın işveren tarafından çalıştırılması yasaklanmıştır. Aksi halde önemli sonuçlar doğar.

DOĞUM İZNİ YETERLİ Mİ?

Doğum izni bu şekli ile yeterli midir? Artırılmalı mıdır? Bu konu zaman, zaman kamuoyu gündemine gelmektedir. Kadın istihdamının artırılması konusunda bu doğum izninin artırılması ve kadına çocuğunu büyütmek konusunda daha iyi fırsatlar yaratılması savı ileri sürülmektedir. Öneri ilk bakışta insana hoş geliyor. Doğum yapan bir çalışana hem böyle ağır bir olaydan sonra dinlenebilmek için hem de çocuğu ile rahat bir süre geçirebilmek için izin gerekli.

KADIN İSTİHDAMI ARTAR MI?

Ancak madalyonun bir diğer tarafı var. Şu an için doğum öncesi sekiz hafta, doğum sonrası sekiz hafta, doğum izni söz konusu. Doğum yapan bir kadın çalışan, dört ay işinden uzak kalıyor. İşveren

bu sürede ücret ödemek zorunda değil. Ancak bu kadar süre işinden ayrı kalan bir çalışana da işverenin bakışı işletme açısından bakıldığında sıcak olmuyor. Çalışma yaşamı söz konusu olduğunda, doğum iznini insani değerler bakımından ele almamak gerekiyor. Kadın istihdamının artırılması odaklı olarak bakıldığında, bu süreler artırıldığı oranda kadın çalışan istihdamından kaçınma gündeme gelmiş olacaktır.

İŞ YAŞAMINDA HAMİLELİĞE SICAK BAKILIYOR MU?

Çalışma yaşamında, doğum nedeniyle, kadın çalışanlar bakımından, işten çıkarmaya kadar varan çok sık sorunlar yaşanır. Bütün bunlar için İş Kanununda doğum nedeniyle kadın çalışanları korumaya çalışan hükümler konulmuştur. Ancak yeterli değildir. İşte burada bir denge gözetilmesi söz konusudur. Bu dengeyi sağlamak için de konuya istihdamı dikkate alarak bakmakta yarar vardır. Aksi halde doğum izni kullanacak kadın çalışan da bulunmayabilir.

DOĞUM İZNİNİN ARTIRILMASI YANINDA BAŞKA ÖNLEMLER DE GEREKLİ

Bu soruna çözüm olabilmesi için geçici işçilik düzeni de yasal olarak kurulamamıştır. Örneğin; doğum iznine ayrılan bir kadın çalışanın yerine, izin süresi boyunca çalışabilecek başka bir çalışanın yasal olarak temin edilmesi ve izin süresi kadar çalışarak, doğum yapan kadının iş başı yapması ile işinin sona ermesi gerekmelidir ki işletmede işler aksamasın. Söylemek istediğimiz, ücretsiz doğum iznini tek başına arttırmakla konunun çözülemeyeceği, bunun yanında başka düzenlemelerin de ele alınmasıdır. Sayı 10 (2014/1)

73


Makale

İNSAN KAYNAĞI REKABETTE STRATEJİK UNSUR MUDUR? Prof. Dr. Nihat KARAKOÇ nkarakoc@balikesir.edu.tr İşletmelerdeki insan kaynağının önemi son yıllarda keşfedilmiş bir konu değildir. Sanayi devriminden hemen sonra, 1900’lü yılların başlarında, işletmelerdeki etkinliği ve verimliliği sağlamaya yönelik geliştirilen, ilke, kural, yöntem, süreç ve sistemler, işgörenlerin üretimde önemli bir rolü olduğu düşüncesine dayalıdır (1). Klasik yönetim ve organizasyon kuramının öncülerinden F.W. Taylor, işgörenin, iyi düzenlenmiş ve standartlaştırılmış bir iş ortamında, niteliklerine uygun bir işe atanarak, eğitildiğinde, güdülendiğinde, başarı değerlemesi yapıldığında daha verimli olabileceğini ileri sürmüş ve uygulamıştır (2). 1900’lü yılların ortalarında gelişen Neoklasik yönetim düşüncesinde işgören, sadece fiziksel gücüyle değil, düşünsel ve duygusal güçleriyle de örgüte etki/katkı yapabilen, örgütün en üstün varlığı olarak değerlendirilmiştir (3). 1960-1970 yıllarında ortaya çıkan modern yönetim düşüncesinde ise işletme, aralarında sıkı etkileşim bulunan unsurlardan oluşmuş ve çevreyle etkileşimi olan açık bir sistem; işgören ise, sistemin başarısını etkileyen stratejik bir unsur olarak görülür (4). 20. yy’ın son çeyreğinde ortaya çıkan, iletişim ve bilgi işleme teknolojisindeki gelişmeler, rekabetin uluslararası boyutlara ulaşması, pazarda ortaya çıkan arz fazlası, müşteri beklentilerini ve beklentileri karşılama yarışına gören güçlü işletme sayısını arttırmıştır (5) İşletmeler çok çetin bir müşteri kazanma yarışına girmişlerdir. Bu gelişmelere bağlı doğan modern sonrası çağdaş yönetim düşünce ve uygulamalarında -Toplam Kalite Yönetimi, Yalın yönetim, değişim mühendisliği, öğrenen organizasyonlar, personeli güçlendirme vb.- işgören, işletmede memnun edilmesi gereken “iç müşteri”, yönetimin odağındaki stratejik kaynak, en önemli sürdürülebilir rekabet kaynağı vb. olarak nitelendirilmiştir. Yönetim düşüncesinin gelişim sürecine bakıldığında, işgören üretimin temel girdilerinden birisi konumundan işletmenin yaşamı için kritik önemi bulunan stratejik bir rekabet unsuru konuma gelmiştir.

74

İşgörenler işletmede stratejik bir unsur mudur? Sorusunun yanıtı, “hayır”dır. Çünkü işgörenler stratejik bir unsur olma potansiyeli taşımakla birlikte, bu potansiyeli dönüştüren nitelikler kazandırılmadıkça, kendiliğinden stratejik unsur olamayacaktır. Sayı 10 (2014/1)

İNSAN KAYNAĞI NASIL STRATEJİK REKABET UNSURUNA DÖNÜŞÜR?

İşletmedeki insan kaynağının diğer kaynaklardan farkı, fiziksel gücünün yanı sıra duygusal, zihinsel ve sosyal güçlere sahip olması; kendisini geliştirebilme, çevresini ve yaptıklarını taklit edilmesi güç biçimlere dönüştürebilme yeteneğinin olmasıdır. İnsan kaynağının, rekabette stratejik rol oynaması isteniyorsa, diğer kaynaklardan farklı güç ve yeteneklerini kullanabileceği koşullar oluşturulmalıdır. İşletmede bu koşulları taşıyan sistemi geliştirme görevi, yönetimindir. Geliştirilen sistemdeki kilit faktörler, iş ve işgörenlerle ilgili koşullardır. Şekil-1’de, işgöreni stratejik rekabet unsuruna dönüştüren temel faktörler ve faktörlerle ilgili koşullar görülmektedir. Bu koşulları yaratmada insan kaynakları yönetimi uygulamaları çok önemli bir rol oynamaktadır. İŞ GÖREN Nitelikleri

YÖNETİM

İŞ

Algısı

Sistem

Yetki

Öğrenme

Motivasyon

Motivasyon

Motivasyon

İŞ GÖREN Stratejk Rekabet Unsuru Şekil-1 : İşgöreni Stratejik Rekabet Unsuruna Dönüştüren Temel Faktörler

İnsan Kaynakları Yönetimi, iş analizi, işgücü planlaması, işgücü bulma ve seçme, başarı değerleme, ücretleme, eğitim ve geliştirme, iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili işlevler toplamıdır. İnsan kaynakları yönetimindeki başlıca işlevlerin, insan kaynağını stratejik bir rekabet unsuruna dönüştürmeye yönelik nitelikleri şöyle özetlenebilir:


Makale 1. İş tanımları: İşgörenlerin yaptıkları işle ilgili karar alma ve uygulama yetkileri en yüksek düzeydedir. İşler olabildiğince bütünleştirilmiş ve zenginleştirilmiştir. Bu, işgörenlerin yaratıcılıklarını, yeteneklerini, bilgi ve becerilerini en yüksek düzeyde işe yansıtma olanağı verecek, işgöreni işin sahibi konumuna getirecektir. İşin anlamını ve değerini arttıracaktır. İşin verimli ve etkin biçimde yârine getirilmesini sağlayacaktır. İş motivasyonunu ve doyumunu arttıracaktır. 2. İşgören nitelikleri: İşe uygun bilgi ve beceriler, öğrenme ve kendini geliştirme motivasyonu ve potansiyeli, başkalarıyla işbirliği yapma, planlama, çalışma disiplini, odaklanma, öz-denetim yeteneği ve iş motivasyonu. Bunlar stratejik bir rekabet unsuruna dönüştürülebilecek işgören nitelikleridir. 3. İşgücü planlaması: Güncelliği korunan işgücü nitelikleri envanterine dayalı, işgücü niteliklerindeki değişimler saptanır ve analiz edilir. İşgücü yeteneklerinden etkili biçimde kullanılmasına yönelik düzenlemeler yapılır. İşgücünü, yorgunluk, verimlilik ve odaklanma zayıflığı yaratacak düzeyde, normal çalışma sürelerini aşan sürelerle çalıştırma, yıllık izin hakkını tam kullandırmadan, hatta raporluyken bile çalıştırmak yerine; iş planlamasını normal çalışma sürelerine göre düzenleme, teknolojiyi iyileştirme ya da ek işgören alma yoluna gidilir. Bu uygulama, işgücünün yaratıcılık, motivasyon, odaklanma gibi üst düzeydeki niteliklerinde kayıp olmaksızın işe aktarılmasını sağlamaya yöneliktir. İşletmede işgücü devir oranı ve devamsızlıklar, büyük bir özenle izlenip gerekçeleri ile kaydedilir; nedenleriyle ilgili önlem alındığından düşük düzeylerdir. Bu uygulama sadece işgücü bulma, seçme, eğitim yeteneklere yatırım giderlerinde tasarruf sağlamada değil; aynı zamanda nitelikli örgüt kültürü oluşturmada ve işgücünün işletme bağlılığını arttırmada etkilidir. 4. İşgücü bulma ve seçme: Yöneticilik mevkileri için işgören bulmada iç kaynaklar kullanılır. Dış kaynaklara çok ayrık (istisnai) durumlarda başvurulur. Bu ilke işgörenlerin iş motivasyonlarını ve işletmeye olan bağlılıklarını yüksek tutar. Yükselmeler (terfiler) işgörenlerce iyi anlaşılmış ve güven duyulan başarı değerleme sistemine dayalıdır. Dışarıdan işgücü sağlamada, üniversitelerle işbirliğine özel önem verilir. Başarılı üniversite öğrencilerine eğitim bursları ve yaz stajı olanakları sağlanarak, nitelikli işgören adayları havuzu oluşturulur. Böylece uzun sürede yetenekleri izlenmiş, işletme ile özel bağ kurmuş, nitelikli işgören adayları havuzundan isabetli seçim yapma şansı yaratılır. İşletmeye ilanla, kendiliğinden ya da çağrılarak gelen işgören adaylarının her biri, bugün olmasa da ileride değerlendirilebilecek bir yetenek olarak görülüp, nitelikleri ayrıntılı bir formla kayıt altına alınır. Böylece zengin bir işgücü adayı havuzu oluşturulur. İşgücü seçiminde, iş tanımlarındaki niteliklere uygunluk aranır. Seçim kararlarında belirleyici ölçüt, adayların geliştirilebilir, tamamlanabilir bilgi ve becerileri değil, uzun sürede kazanılabilen alışkanlıkları, tutumları, yetenekleri ve değer yargılarıdır.

5. Başarı Değerleme: Amaç, işgörenin işletmedeki katma değerini ve iş motivasyonunu bireysel ve takım olarak arttırmak; bu konudaki iş ortamındaki engelleri kaldırmak, işgörenin gelişimini ve öz denetimini iyileştirmektir (6, 7,8). İşgörenin başarısı ile ilgili görüş alınabilecek tarafların , -üstler, iş arkadaşları, iç ve dış müşteriler, astlar, kendisiolabildiğince geniş tutulduğu, çoklu değerleme modeli kullanılır (9). Değerlenenler, ölçütleri belirleme sürecine katılırlar. Kendilerinden nelerin ne düzeyde beklendiğini bilirler. Ölçütler, iş tanımlarına, temel işgören niteliklerine, işletme ve bölüm hedeflerine ve müşteri beklentilerine uygundur. (10, 11) 6. Ücret Yönetimi: İşgören ücretinin temelini iş değerlemesi oluşturur. Bireysel ve takım başarısını dikkate alan bir ücret ve ödüllendirme sistemi vardır. 7. Öğrenme: İşgörenler, işletmedeki örgütsel öğrenme sisteminin asil unsurudur. İşgörenlerin birey ya da grup olarak ihtiyaç duydukları bilgiye ulaşmaları; grupta paylaşmalarını, kullanılmalarını, yeni bilgi geliştirip bunu iş süreçlerinde denemelerini teşvik eden ve kolaylaştıran bir sistem bulunur.

SONUÇ

İşletmelerdeki insan kaynağının önemi ve rolü endüstri devriminden hemen sonraki dönemden günümüze kadar geçen süreçte sürekli artan bir çizgidedir. İşgören işletme verimliliğini ve etkinliğini, ağırlıklı olarak, fiziksel gücüyle etkileyen bir üretim faktörü niteliğinden işletmelerin stratejik bir rekabet unsuru konumuna gelmiştir. Ancak insan kaynağının, geleneksel yönetim anlayışı ve uygulamalarının hakim olduğu işletmelerde, kendiliğinden stratejik bir unsura dönüşmesi beklenmemelidir. Bu dönüşümü sağlayabilecek iş, işgören ve yönetimle ilgili başlıca koşullar şöyle özetlenebilir: 1) İş: işgörene, işin sahibi olduğunu hissettirecek ölçüde yetki ve zihinsel ve duygusal güçlerini kullanma olanağı veren; işgörende anlamlı ve değerli algısı yaratan; işgöreni motive eden niteliklerde olmalıdır. 2) İşgören: işe uygun bilgi ve beceriye sahip, öğrenmeye istekli, işini anlamlı ve değerli algılayan motivasyonu yüksek olmalıdır. 3) Yönetim: İşe uygun niteliklerde ve motivasyonu yüksek işgören alan; işgören niteliklerinin özenle korunmasını, geliştirilmesini ve herhangi bir kayıp oluşmadan işe aktarılmasını sağlayan, işgücünün katma değerini ve motivasyonunu yüksek tutan kalite odaklı bir çalışma sistemi oluşturmalıdır. KAYNAKÇA

1. Baransel, Atilla. (1979). Çağdaş Yönetim Düşüncesinin Evrimi. İstanbul Ünv. İşletme Fak. Ya. No. 163. İstanbul. S.12 2. Yüksel, Öznur. (1998). İnsan Kaynakları Yönetimi. Gazi Kitabevi ya. Ankara. S.10 3. Ataman, Göksel. (2001).İşletme Yönetimi.Türkmen Kitabevi Ya. İstanbul. s. 107. 4. Aşkun İ.Cem- Tokat, Bülent. (2003). İşletmelerde Yönetim ve örgüt. Avcı Matbaası. İstanbul. S. 183 5. Koçel, Tamer. (2003). İşletme Yöneticiliği. B.9. Beta Yayınları. İstanbul.s. 375 6. Soltanı, E., Meer, R.VD., Gennard, J. ve Williams, T. (2003/a). Performance Management: TQM Versus HRM-Lessons Learned. Management Research News, 26(8): 38-49 7. Soltanı, E.; Meer RVD., Gennard, J. ve Wıllıams, T. (2003/b). A TQM Approach to HR Performance Evaluation Criteria. European Management Journal, 21(3): 323-336. 8. Uyargil, C. (1994). İşletmelerde Performans Yönetimi Sistemi. İstanbul Üniversitesi. İşletme Fakültesi: İstanbul. S.3. 9. Sabuncuoğlu, Z.(2000). İnsan Kaynakları Yönetimi. Ezgi: Bursa. S.160. 10. Harrıngton, H.J. (1998). Performance Improvement: Was W. Edwards Deming Wrong?. The TQM Magazine, 10(4). S. 230 11. Foote, C.T. (2003). Defining Performance in a Performance Management System. 75 http:// www. Workteams. Unt. Edu., ( Erişim tarihi 25.Şubat 2003). Sayı 10 (2014/1)


Makale

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE PROJE YÖNETİMİ Doç. Dr. Umut R. TUZKAYA Yıldız Teknik Üniversitesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü tuzkaya@yildiz.edu.tr İnşaat sektöründe faaliyetlerin etkin yönetimi için uygulanan en önemli yaklaşımlardan biri proje yönetimidir. Proje yönetimi, gerekli kaynakların planlanması, organize edilmesi, tedarik edilmesi ve yönetilmesi ile projenin hedef ve amaçlarına uygun şekilde tamamlanmasını amaçlayan bir yaklaşımdır. İnşaat sektöründe sıkça rastlanılan, tamamlanması aylar hatta yıllar alan projeler normal üretim sistemlerinden farklı olarak ele alınmalıdır. Bu tip işlerin yürütümünde firma içinde proje ekipleri kurulur ve genelde iş tamamlandıktan sonra da dağılırlar. Bu sebeple proje yönetiminin uygulandığı işletmelerde matris yapıların bulunması bir gereklilik olmakla birlikte, karışıklığa açık oluşu ve beşeri ilişkilerde yumuşaklık gerektirmesi sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ekipteki üyelerin sayısı ve kalifikasyonları projeden projeye değişiklik gösterebilmekte ve işletmedeki asıl pozisyonlarından bağımsız olarak düşünülmektedir. Bu ekipler proje kapsamında proje yöneticisine karşı sorumludurlar. Projeyi yürüten yönetici diğer departmanlarla olan aktivitelerinin koordinasyonunu sağlar ve direkt olarak üst düzey yönetime karşı sorumlu olur. Firmalarda proje yöneticileri ileri görüşe sahiptir ve şu konulardan sorumludur: Tüm gerekli aktivitelerin belirli bir sırada ve zamanında bitirilmesi, Proje bütçesinin yönetimi, Proje kalite hedeflerinin karşılanması, Projeye atanan kişilere gerekli motivasyon, yönlendirme ve bilgilerin verilmesi.

76

Bu durum proje yöneticilerinin iyi bir koç ve iletişimci olması gerektiği anlamına gelmektedir. Bunun yanında proje yöneticileri bazı etik konularda da doğru davranabilmelidir. Proje yöneticilerinin ileri görüşlü ve cesur olmalarının yanında, her gün yüz yüze geldiği etik kararları da alabilmesi gerekir. Sayı 10 (2014/1)

Proje yöneticisinin sıkça karşılaştığı durumların başında; Proje planındaki gecikmeleri ve aksaklıkları gizlemek için durum raporlarında manipülasyon yapma, Zamanı ve masrafları doldurmak için gerçek olmayan raporlama, Takdir kazanmak için kaliteden ödün verme, Çizelgeleme ile ilgili cezaları savuşturmak için yapılan baskılar gelmektedir. Bu etik kararların alınmasında yerleşmiş etik standartlara ve değerlere iyi bir liderlik ve güçlü bir örgüt kültürünün eşlik etmesi gereklidir. Proje yönetiminin başarılı olabilmesi için dikkate alınması gereken en önemli kriterler performans, maliyet ve zamandır. Bu kriterlere odaklanan bir proje yönetimi üç aşamada gerçekleştirilir: 1) Planlama: Hedefin belirlenmesi, projenin tanımlanması ve ekibin organize edilmesini kapsamaktadır. 2) Çizelgeleme: Belirlenmiş faaliyetler için insan, para ve diğer kaynakların ilişkisini kurmanın yanında faaliyetlerin birbiriyle ilişkisini içermektedir. 3) Kontrol: Firma kaynaklarını, maliyetlerini, kalitesini ve bütçesini takip etmektir. Ayrıca, zaman ve maliyet taleplerini karşılamak için kaynaklar düzenlenir, planlar revize edilir yada değiştirilir. İnşaat sektöründe proje yönetiminin geçmişine bakıldığında Çin Seddi veya Mısır Piramitlerinin yapımına kadar gidilebilmektedir. Bu devasa yapıların tamamlanabilmesi proje olarak ele alınması ve bunun hassas bir şekilde yönetilmesi kaçınılmazdır. Modern proje yönetimi tekniklerine bakıldığında küçük projelerin yönetiminde GANTT şemaları, büyük projelerin yönetiminde


Makale ise CPM ve PERT gibi faaliyetler arası ilişkileri ve öncelikleri dikkate alan daha kapsamlı araçlar kullanılmaktadır. Genel olarak bir inşaat projesinde ilk olarak projedeki ana faaliyetler, ardından alt faaliyetler ve son olarak aktivite yada iş paketi olarak adlandırılan parçalar belirlenir. Bu bölümlendirme genellikle inşaat mühendislerinin teknik bilgileri kullanılarak gerçekleştirilir. Ancak zamansal ve ilişkisel sıralama yapılırken finans, hukuk, insan kaynakları, satın alma ve lojistik gibi farklı fonksiyonel alanların yetkilileri bir araya gelerek kararlar alır. Çünkü işler teknik olarak sıralansa da uygulamaya geçildiğinde kesin şekilde planlanamayacak birçok faktör ortaya çıkabilmektedir. Genel planlamanın ardından yapılan daha detaylı ve zaman tahsisli sıralamaya proje çizelgeleme denilir. Özetle proje yöneticisi tarafından kullanılan yaklaşım ne olursa olsun proje çizelgeleme birkaç amaca hizmet eder: Her bir faaliyetin diğer faaliyetlerle ve tüm projeyle olan ilişkisini gösterir. Faaliyetler arasındaki öncelik ilişkisini tanımlar.

Her bir faaliyetin gerçekçi süresinin ayarlanmasını ve maliyetinin tahmin edilmesini sağlar. Projenin kritik darboğazlarını belirleyerek insan, para ve malzeme kaynaklarının daha iyi kullanılmasına yardımcı olur. Son aşama olan proje kontrolü, herhangi bir yönetim sistemi kontrolü gibi kaynakların, maliyetin, kalitenin ve bütçenin yakın takibini içerir. Kontrol, proje planını gözden geçirmek için geri besleme döngüsü kullanma ve kaynakları en çok ihtiyaç duyulan yere aktarma yeteneği anlamına da gelmektedir. PERT/CPM rapor ve şemaları birçok yazılım firması tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlardan birkaçı Primavera, MacProject, MindView, HP Project, Fast Track ve Microsoft Project’dir. İnşaat firmalarının yürüteceği projeler genellikle bu süreçlerden oluşacaktır. Özellikle inşaata başlamadan önce birçok projede yapıldığı gibi, büyük zaman alan yasal düzenleme ve finansman konularını da genel proje zamanlamasına eklemek gereklidir. Kentlerin imar ve park sorunları; çevre birimlerinin drenaj ve atık sorunları ve yasal düzenleyici makamların kendi ihtiyaçları gibi faktörler proje planını ve süresini değiştirecektir.

Faydalanılan Kaynak: J. Heizer ve B. Render, 2013, Operations Management: Project Management Bölümü, Pearson Yayınları, 11. Baskı, U.S.A.

77 Sayı 10 (2014/1)


Hukuken

LİMİTED VE ANONİM ŞİRKETLERİN KARŞILAŞTIRILMASI Av. S. Murat Çelikten TİMDER Hukuk Danışmanı murat@murathukuk.com Türk Ticaret  Kanunu’nun  limited  şirketler  ve  anonim  şirketler  bakımından  aşağıdaki  bilgilerin,  topluca  paylaşılmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Şirketlerinize ait yeni gelen kanuni yükümlülüklerin yerine  getirilmesinin zorunlu olduğunu hatırlatarak tabloları incelemenizi sunuyoruz: 

ANONİM ŞİRKET KURULUŞ SÖZLEŞMESİ

LİMİTED ŞİRKET

Şirket esas  sözleşmesi  yazılı  olarak  yapılır,  ortaklarca  imzalanır.  Bazı  istisnalar  hariç  kuruluş  aşamasında  Şirket esas sözleşmesi yazılı olarak yapılır, ortaklarca  Gümrük  ve  Ticaret  Bakanlığı’nın  iznine  tabi  değildir.  imzalanır.  Kuruluş  aşamasında  Gümrük  ve  Ticaret  Bakanlığı’nın iznine tabi değildir (TTK md. 575). (TTK md. 339)

ORTAK SAYISI En az 1 ortak ile (gerçek veya tüzel kişi) kurulur. Ortak  En az 1 ortak ile (gerçek veya tüzel kişi) kurulur. Ortak  sayısında sınır yoktur ( TTK md. 338/1).  sayısı 50’yi geçemez (TTK md. 573-574).  Pay sahibi (kıymetli evrak niteliği taşıyan) hisse senedi  Ortak  (kıymetli  evrak  niteliği  olmayan)  pay  senedi  sahibidir (TTK md. 484-486). sahibidir (TTK md. 583)

AMAÇ KONU Kanunen yasak  olmayan  her  türlü  iktisadi  amaç  için  Kanunen yasak olmayan her türlü iktisadi amaç için  kurulabilirler (TTK md. 331).  kurulabilirler (TTK md. 573/3).

ESAS SERMAYE VE EN AZ PAY TUTARI Esas sermayesi 50.000 TL’den az olamaz. Sermayenin  arttırılmasında  yönetim  kuruluna  tanınmış  yetki  tavanını gösteren kayıtlı sermaye sistemini kabul etmiş  bulunan  halka  açık  olmayan  anonim  şirketlerde  başlangıç sermayesi 100.000 TL’den aşağı olamaz (TTK  md.  332/1).  Bir  pay  en  az  bir  kuruş  olmak  zorundadır  (TTK md. 476/1).

Esas sermayesi  10.000  TL’den  az  olamaz  (TTK  md.  580).  Bir  pay  25  TL’den  az  olamaz.  Ancak  şirketin  durumunun  iyileştirmesi  amacıyla  25  TL’nin  altında  pay çıkartılabilir (TTK md. 583).

SERMAYE PAYI VE SORUMLULUK Pay sahipleri, sadece taahhüt etmiş oldukları sermaye  payları ile ve şirkete karşı sorumludur (TTK md. 329/2).  Ortak  koymayı  taahhüt  ettiği  esas  sermaye  payı  Ortaklar  şirket  borçlarından  dolayı  3.  Kişilere  karşı  kadar  sorumludur.  Ortaklar  şirket  borçlarından  sorumlu değildir (TTK md. 573/2). sorumlu değildir. 

HİSSE SENEDİ (PAY SENEDİ) BASTIRMA

78

Muayyen ve  paylara  bölünmüş  paylarına  ilişkin  isme  veya hamiline yazılı hisse senedi çıkarabilir. Şirketin ve  sermaye  artırımının  tescilinden  önce  çıkarılan  paylar  geçersizdir;  ancak,  iştirak  taahhüdünden  doğan  Hisse senedi çıkaramaz. yükümlülükler  geçerliliklerini  sürdürür.  Tescilden  önce  pay senedi çıkaran kimse, bundan doğan zararlardan  sorumludur. (TTK md. 486/1,4) Sayı 10 (2014/1)


Hukuken PAY DEVRİ Hamiline yazılı pay senetlerinin devri, şirket ve üçüncü  kişiler  hakkında,  ancak  zilyetliğin  geçirilmesiyle  hüküm  ifade  edecektir  (TTK  md.489).    Nama  yazılı  paylar, kanunda (TTK md.491) ve esas sözleşmede (TTK  md.492)  aksi  öngörülmedikçe  herhangi  bir  sınırlandırmaya  bağlı  olmaksızın  devredilebilecektir  (TTK  md.490).  Ortak  sahip  olduğu  hisseyi  devretmek  istediğinde  ana  sözleşmede  aksine  bir  hüküm  yoksa  hisse  devri  sözleşmesi  ile  devredebilir.  Hisseler  karşılığında hisse senedi basılmış veya geçici ilmuhaber  çıkartılmış ise bunlar ciro edilerek devredilebilir. Noter  huzurunda  devir  şart  değildir.  Devirler  ticaret  siciline  tescil edilemez. 

Esas sermaye  payının  devri  ve  devir  borcunu  doğuran  işlemler  yazılı  şekilde  yapılır  ve  tarafların  imzaları noterce onanır. Devir genel kurulun onayı ile  geçerli  olur  ve  ticaret  siciline  tescil  ile  hüküm  ifade  eder. (TTK md.595, TTK md.598) ETTK’dan farklı olarak  bu maddede pay devri için karar nisabı belirtilmese  de TTK md.620 uyarınca genel kurul kararının alınması  için  toplantıda  temsil  edilen  oyların  salt  çoğunluğu  gerekmektedir. 

HALKA AÇILMA Anonim şirketler halka açılabilir (TTK md.346)

Limited Şirketler halka açılamaz.

TAHVİL ÇIKARMA Ödünç para  bulmak  için  borç  senetleri  (tahvil)  Tahvil  çıkaramadığı  gibi  menkul  değerlerle  ilgili  çıkarabilir(TTK md.504) aracılık faaliyetinde bulunamaz.

YÖNETİM KURULU VEYA MÜDÜRLER KURULU Yönetim Kurulu,  ortaklar  arasından  veya  ortak  olmayanlardan Genel Kurulca seçilen en az bir üyeden  oluşur.  Yönetim  kurulu  üyesi  gerçek  kişi  olabileceği  gibi  tüzel  kişi  de  olabilir(TTK  md.359).  Yönetim  kurulu,  temsil  yetkisini  bir  veya  daha  fazla  murahhas  üyeye  veya müdür olarak üçüncü kişilere devrederse en az  bir yönetim kurulu üyesinin temsil yetkisini haiz olması  şarttır (TTK md. 370/2).

Müdürler, genel kurul tarafından ortaklar arasından  veya  dışarıdan  seçilirler.  Ancak,  yönetim  ve  temsil  yetkisinin  müdür  olarak  üçüncü  kişilere  devredildiği  durumda, en azından bir ortağın, şirketi yönetim ve  temsil yetkisinin bulunması gerekir (TTK md.623/1). 

Birden fazla  müdür  olması  halinde  müdürler  kurulu  Yönetim  Kurulu  üye  tam  sayısının  çoğunluğu  ile  oluşur ve bu kurul çoğunlukla karar alır(TTK md.624/1). toplanıp,  kararlarını  da  toplantı  da  hazır  bulunan  Müdür  sayısı  birden  fazlaysa  içlerinden  biri  genel  üyelerin çoğunluğu ile alırlar.(TTK md. 390/1) kurul  tarafından  Müdürler  Kurulu  başkanı  olarak  ESKİ  TTK’ya  göre,  yönetim  kurulunun  bir  karar  atanır. verebilmesi için, üyelerin en az yarısından bir fazlasının  toplantıda  hazır  olması  ve  kararların  da  toplantıya  Ana sözleşmede aksine hüküm yoksa müdürler kurulu  toplantılarında  oyların  eşit  olması  halinde  başkanın  katılan üyelerin çoğunluğu ile alınması gerekiyordu. oyu üstün olur(TTK md.624/3).

Yeni TTK’ya  göre,  esas  sözleşmede  aksini  ağırlaştırıcı  bir  hüküm  bulunmadığı  takdirde,  yönetim  kurulu  Şirket  sözleşmesinde  düzenlenmiş  olması  şartıyla  üye  tam  sayısının  çoğunluğu  ile  toplanıp,  kararlarını  müdürler kurulu toplantıları, tüm müdürlerin veya bazı  da  toplantıda  hazır  bulunan  üyelerin  çoğunluğu  ile  müdürlerin elektronik ortamda katılımıyla yapılabilir. alabilecektir.

KANUNİ TEMSİLCİ Şirket işlerini idare ve temsile Yönetim Kurulu yetkilidir  Şirket  işleri  genel  kurulca  seçilen  müdür  veya  (TTK md. 365). müdürler  tarafından  yürütülür.  Seçilmiş  müdürler  bu  sıfatlarıyla şirket işlerini idare ve temsile yetkilidir (TTK  Kanuni  temsilci  “Yönetim  Kurulu”dur.  TTK  açısından  md. 623). kanun  ve  ana  sözleşmenin  yüklediği  görev  ve  sorumlulukları  yerine  getirmeyen  Yönetim  Kurulu  Kanuni  temsilci  “Şirket  Müdürü”  veya  birden  fazla  üyeleri,  bu  nedenle  oluşan  ve  oluşacak  zararlar  müdür varsa “Müdürler Kurulu”dur (TTK md. 623). dolayısıyla  anonim  şirkete,  şirket  ortaklarına  ve  şirket  alacaklılarına karşı müteselsilin sorumludur.

GENEL KURUL VE BAKANLIK TEMSİLCİSİ Her yıl Genel Kurul yapılma zorunluluğu vardır (TTK md.  409). Her  yıl  Genel  Kurul  yapılma  zorunluluğu  vardır  (TTK  md. 616-617). Gümrük  ve  Ticaret  Bakanlığı’nca  çıkarılacak  yönetmelikle  hangi  şirketlerin  Genel  Kuruluna  Genel Kurullara Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Temsilcisi  Gümrük  ve  Ticaret  Bakanlığı  Temsilcisinin  katılacağı  katılmaz. belirlenecektir  (TTK  md.  407/3).  Buna  göre  bazı  A.Ş.’lerin  genel  kurullarına  Bakanlık  Temsilcisinin  katılma zorunluluğu yoktur. 

DENETİM Sadece Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen A.Ş.’ler  bağımsız  denetime  tabi  olacaktır.  Bu  belirlemelerin  dışında  kalan  şirketler  bağımsız  denetime  tabi  olmayacaktır (TTK md. 397/4).

Sadece Bakanlar Kurulu tarafından belirlenen A.Ş.’ler  bağımsız  denetime  tabi  olacaktır.  Bu  belirlemelerin  dışında  kalan  şirketler  bağımsız  denetime  tabi  olmayacaktır (TTK md.397/4 ve 635) Sayı 10 (2014/1)

79


İletişim

ÇATIŞMA YÖNETİMİ Almila DALKILIÇ Kişisel Gelişim Uzmanı almilad@gmail.com

Bu sebeple şu semptomlara lütfen dikkat edin: İletişimde isteksizlik göstermek. Görünürde hiçbir neden olmadığı halde kızmak. Verimliliğin sürekli olarak düşmesi. Moral bozukluğu. Hastalık gerekçesiyle işe gelmeme, rapor alma olaylarında artış. İş kazalarının ve hataların artması. Görüş ayrılıkları olduğunda bağırıp çağırmaya başlamak, kapıyı çarpmak vb… Bu durumda; Etkili bir biçimde bilgi sağlayabilirsiniz. Astlarınızdan bilgi almaya zaman ayırabilirsiniz. Sizin veya astlarınızın hangi eylemlerinin çatışmaya neden olduğunu sorgulayabilirsiniz. Üstleriniz ve astlarınızla düzenli olarak görüşerek beklentileri, öncelikleri ve acil olanları belirleyebilirsiniz. Performansı sürekli olarak değerlendirebilirsiniz.

80

AMAÇ GERÇEKLEŞMEZ

Çatışma; Geliyorum der..

UYMA Senin İstediğin

İŞ BİRLİĞİ Bizim İstediğimiz

UZLAŞMA Bizim Zorunda Kaldığımız KAÇINMA Hiöbir Şekilde

HÜKMETME Benim İstediğim

AMAÇ GERÇEKLEŞİR

İLİŞKİ KURULUR YA DA GELİŞTİRİLİR

Çatışmayı Önceden hissedebilmeniz mümkün, çünkü;

İLİŞKİ ZAYIFLAR Olaylara karşımızdaki kişinin bakış açısıyla bakabilmeli Onun duygu ve düşüncelerini doğru anlayabilmeli Onu anladığımızı hissettirmeliyiz Ancak bu şekilde çatışma yönetimini sağlamış oluruz…

Çatışmanın suçlularını bulmak için şu sorular mutlaka sorulmalıdır: Problem kimin kontrolünde? Karşı tarafın payı nedir? Benim payım/ yapabileceklerim nelerdir?

Çatışmaları negatif bir güçten pozitif bir güce çevirmek için ekip üyeleri birbirini dinlemeli, farklı bakış açılarını anlamaya istekli olmalı. Varsayımlar; objektif bir şekilde sorgulanmalı Ekip liderleri; çatışmaların kişiselleşmesine engel olunmalıdır.

Oluşan kızgınlığın yönetimi ise ancak aşağıdaki şekillere sağlanır: Kızgınlığın farkına varılması. Kızgınlık uyarımının anında kontrol edilmesi. Alternatif varsayımların belirlenmesi. Kızgınlığın nedeninin tanılanması. Bireyin kendini güçlendirmesi. Kızgınlığın yapıcı bir biçimde ifade edilmesi

Çatışmaları avantaja çevirmek için; İnsanları zor konuları tartışmaya teşvik eden bir ortam yaratın Kimin değil, neyin ilerlemeyi aksattığını bulun Sorunu fark eden kişiyi yüreklendirin ki daha da detaylandırsın Ne yapılabileceği hakkında görüş alışverişi yaparak tartışmayı sonlandırın.

İletişim sürecinde empatik iletişim kurabilmek için;

Çatışması az günler dileğiyle.

Sayı 10 (2014/1)*** 22 Mart Cumartesi Günü İstanbul’da düzenlenecek olan “ Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yöntemleri Ve Zor Durumlarda İkna Teknikleri “adlı seminerime katılmak isterseniz; Ayrıntılı bilgi ve detaylar için www.almiladalkilic.com


TİMFED Dergisi 10.Sayı  

Hitit Seramik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hızal, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Başkanı Pr...

TİMFED Dergisi 10.Sayı  

Hitit Seramik Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Hızal, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü Başkanı Pr...

Profile for timder
Advertisement