KAM v Brně / září 2018

Page 64

FOOD TIPY JANY KOPŘIVOVÉ Prázdniny skončily, ale léto si vzít nenechám. Naštěstí i v září v Brně najdu spoustu míst a akcí, kde můžu jíst na čerstvém vzduchu. Stále mě baví venkovní bar Na Brno dobrý! na náměstí Svobody. Příběh Zázračné limonády, ze které tady míchají drinky, mě fascinuje od počátku, a tak jsem se vydala rovnou ke zdroji… Barman Martin Hůla mi prozradil, kde se berou nápady na limonády s koprem nebo mákem i proč se stát průkopníkem tam, kde si jiní zatím netroufli. Začerstva jsem to svěřila stránkám www.pribehyjidla.cz, tak tam mrkněte, pokud vás zajímá víc. Poradím vám také, jak cestovat za jídlem a nevytáhnout přitom paty z Brna. Ani v září si nenechám ujít workshopy v My Kitchen na Husově. Díky nezdolné energii majitelky vznikl úžasný komunitní prostor, který sdílí lásku ke skvělému jídlu i nápady a dovednosti inspirativních hostů. A když zatoužím po nebi nad hlavou, chňapnu jejich vymazlený sendvič a vyběhnu na Špilberk. V ruce křupavou dobrotu, před sebou Brno jako na dlani, víc nepotřebuji.

62

A když zatoužím po nebi nad hlavou, chňapnu jejich vymazlený sendvič a vyběhnu na Špilberk. V ruce křupavou dobrotu, před sebou Brno jako na dlani, víc nepotřebuji. Zatímco já se o prázdninách jen tak toulala, v bistru 4pokoje pilně makali na novém menu, které odtajňují právě teď. Poctivě ho v minulých měsících testovali na nic netušících hostech a já jsem zvědavá, čím nahradím svoji závislost na jejich fantastickém Pork Bunu s bůčkem. Jako sběratelka příběhů si víc a víc uvědomuji, že má setkání s jídlem nejsou o jídle samotném, ale především o příbězích v něm skrytých. Ať už jsou to odvážní lidé, překvapivé suroviny nebo prostě jen obyčejná emoce zabalená v nakažlivém

4pokoje. Foto: Pocket media/Monika Hlaváčová

nadšení – když někoho něco baví, poznáte to na talíři i kdekoliv jinde. Proto od počátku s nadšením sleduji Debut. Z původní bytové restaurace se stalo neposedné pop-up bistro, které ochutnáte jednou tam a podruhé zas jinde. Rozhodně si proto nenechám ujít Gastro festival a Slavnosti vína, které se konají přesně v půlce září na náměstí SNP. Kromě Debutu se představí spousta dalších minivýrobců jako argentinská La Paisanita nebo zmrzka Ještě jednu. A když jsem u té zmrzliny, Vegan Sweet Bar na Orlí s ní nekončí ani v září a nově nabízí příchutě chai latte a vanilka. V jedné ruce kornout, ve druhé donut s malinovou polevou – doufám, že si na babím létě pochutnáte stejně jako já.

Jana Kopřivová food novinářka