Page 1

atraktivity

Českomoravského pomezí


Českomoravské pomezí hraje všemi barvami! Turistická oblast Českomoravské pomezí leží v jihovýchodním cípu východních Čech. Území vymezené starobylými městy Litomyšl, Moravská Třebová, Polička, Svitavy a Vysoké Mýto zve k návštěvě nejen milovníky historie a památek, ale i vyznavače hodnotných kulturních zážitků, přírodních krás či technických unikátů. Malebný kraj podél historické hranice mezi Čechami a Moravou nabízí také pestrou paletu možností pro aktivní trávení volného času. Síť značených turistických a cyklistických tras vedoucích zvlněnou krajinou v nadmořské výšce od 300 do 700 m n. m. a moderní sportovní areály vytvářejí ideální podmínky pro aktivní dovolenou, ale i relaxaci všech věkových skupin.

Památky [P

]

Městské hradby v Poličce P5 Městské opevnění s devatenácti půlkruhovými věžemi patří k nejzachovalejším hradebním systémům ve střední Evropě.

Zámek Litomyšl P1 Renesanční zámek zapsaný na seznam UNESCO vyniká zejména jedinečnou sgrafitovou výzdobou. V sousední budově bývalého pivovaru se nachází rodný byt Bedřicha Smetany.

Svitavy P6 Historické centrum se pyšní jedním z nejdelších oboustranně loubených náměstí v České republice s mnoha renesančními a barokními domy.

Zámek Moravská Třebová P2 Zámek, který je řazen k nejkrásnějším stavbám pozdní renesance v České republice, tvoří společně s historickým jádrem a Křížovým vrchem městskou památkovou rezervaci.

Dřevěný kostel v Dobříkově P10 Netradiční dřevěná stavba ze 17. století pochází z Podkarpatské Rusi. Mladějovská průmyslová dráha P11 Nejznámější technická památka Českomoravského pomezí nabízí možnost projížďky parní lokomotivou po šestikilometrové úzkokolejné trati.

Vysoké Mýto P7 Historické centrum s největším čtvercovým náměstím v Čechách a zachovalými městskými branami.

Hrad Svojanov P3 Jeden z nejstarších královských hradů, v němž se spojuje středověk a empír 19. století. Salonky, černá kuchyň, gotická zahrada a pohádkové postavy osloví i ty nejmenší.

Vraclav P8 Barokní areál s kostelem sv. Mikuláše a budovou bývalých lázní, v jehož blízkosti se nachází pozůstatky hradiště, kde došlo k vyvraždění rodu Vršovců.

P7

Zřícenina hradu Cimburk P9 Romantická zřícenina hradu nedaleko Městečka Trnávky.

Zámek Nové Hrady P4 Citlivě rekonstruovaný rokokový zámek se zahradami a anglickým parkem je právem přezdíván „české Versailles“.

P8

P6

P2 P3 P5

P1

PAMÁTKY P11 P9

P4

P10

M2


Muzea a galerie [M

]

Rozhledny a vyhlídkové věže [R

i osudy poličského rodáka Bohuslava Martinů.

První české muzeum cyklistiky Nové Hrady M1 Nejrozsáhlejší expozice jízdních kol v České republice seznamující s historií cyklistiky od klasických velocipédů až po moderní závodní speciály se nachází v areálu novohradského zámku.

Regionální muzeum Vysoké Mýto M5 V expozici představující významnou předválečnou karosářskou firmu Carrosserie Sodomka zaujme vzácný exemplář automobilu Aero 50 Dynamik.

Portmoneum – muzeum Josefa Váchala Litomyšl M2 Interiér domu tiskaře Josefa Portmana je vyzdoben malbami autora Krvavého románu, grafika a svérázného umělce Josefa Váchala.

Městské muzeum a galerie Svitavy M6 Unikátní expozice praček a stálá výstava Hledání hvězdy Davidovy seznamující s osudy místního rodáka Oskara Schindlera a historií židovského osídlení v regionu.

Regionální muzeum Litomyšl M3 Dějiny Litomyšle od první zmínky v Kosmově kronice až do počátku 20. století.

Městské muzeum Moravská Třebová M7 Expozice Holzmeisterovy mimoevropské sbírky, jejíž součástí je i mumie egyptské princezny Hereret.

]

Toulovcova rozhledna R1 Dřevěná rozhledna na vrcholu Jarošovského kopce na okraji přírodní rezervace Toulovcovy maštale. Rozhledna Terezka R2 Z rozhledny Terezka na Pasekách nad Prosečí se nabízí krásný výhled na okolní krajinu, ale také na Žďárské vrchy nebo Jeseníky. Rozhledna Borůvka R3 Tato rozhledna stojící nedaleko obce Hluboká patří se svou netradiční konstrukcí k nejzajímavějším stavbám svého druhu v širokém okolí. Rozhledna Pastýřka R4 Rozhledna na vrcholu Pastvisko u Moravské Třebové láká na výhledy na Hřebečský masiv, Orlické hory či Králický Sněžník.

Centrum Bohuslava Martinů Polička M4 Moderní expozice s interaktivními prvky přibližují historii města

M6

Dobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana R5 Dřevěná rozhledna s netradičním názvem se tyčí na návrší u Březové nad Svitavou. Rozhledna Kozlov R6 Rozhledna s překrásným výhledem na Orlické hory, Krkonoše či Králický Sněžník stojí na Kozlovském kopci nedaleko Litomyšle. Věž kostela sv. Jakuba v Poličce R7 Kromě krásného výhledu nabízí věž kostela sv. Jakuba také prohlídku rodné světničky Bohuslava Martinů. Věž kostela Navštívení Panny Marie ve Svitavách R8 Nádherná vyhlídka na město a okolí z jedné z nejstarších svitavských duchovních staveb. Pražská věž ve Vysokém Mýtě R9 Z Pražské věže je krásný výhled na město a do celé Vysokomýtské kotliny.

R4

M1

R2

M7

R1 R5

M5

R7

MUZEA A GALERIE

M3

M4 R3 R6


Přírodní krásy [P

]

Pivnická rokle P4 Přírodní památka tvořená zalesněným kaňonem s pískovcovými a opukovými skálami, které vytvářejí mnoho zajímavých útvarů.

Ždárské vrchy P1 Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy patří mezi nejzachovalejší přírodní území v České republice.

Sport [S

Sportovní hala Na Střelnici Svitavy S1 Moderní sportovní hala s horolezeckou stěnou, fitness centrem a saunou se pravidelně stává dějištěm reprezentačních utkání v míčových sportech.

Králova zahrada P5 Lužní les s bohatým výskytem bledule jarní má statut přírodní rezervace.

Toulovcovy maštale P2 Přírodní rezervace s ojedinělým systémem pískovcových skalních útvarů, roklí a hlubokých údolí protkaným hustou sítí turistických a cyklistických tras.

Centrum volného času Svitavy S2 Nově vybudovaný areál s atletickým stadionem, fotbalovými hřišti, tenisovými kurty či okruhem pro in-line bruslení láká k aktivnímu odpočinku i výkonnostnímu sportování.

Údolí Křetínky P6 Lidskou činností takřka nedotčené území v okolí nejčlenitější části toku Křetínky.

Údolí Krounky a Novohradky P3 Přírodní park rozkládající se v malebném údolí podél uvedených dvou toků.

]

Sportovní areál Černá hora Litomyšl S3 Sportoviště pro atletiku, tenis a lední hokej, koupaliště i krytý plavecký bazén, to vše v nevelké vzdálenosti v jednom sportovním areálu.

P1

Aquapark Moravská Třebová S4 Moderní plavecký areál s mnoha atrakcemi pro děti i dospělé nabízí řadu možností pro dokonalou relaxaci. Autodrom Vysoké Mýto S5 Příznivci adrenalinové zábavy ocení možnost projet se na motokárách a čtyřkolkách nebo sledovat některý ze závodů na okruhu. Cykloturistika S6 Mírně zvlněná krajina Českomoravského pomezí spolu s hustou sítí značených tras vytvářejí ideální podmínky pro všechny příznivce cykloturistiky. Sportovní rybolov Polička S7 Kvalitně zarybněné přehrady a rybníky na Poličsku jsou vyhlášené tradičními soutěžemi.

S4 S1

P2

PŘÍRODNÍ KRÁSY

P5

P3

SPORT

R8

S7 S2 S5

R9 P4

ROZHLEDNY A VYHLÍDKOVÉ VĚŽE

P6

S3

S6


Další atraktivity [A

]

Klášterní zahrady A1 Rozlehlé zahrady mezi dvěma největšími litomyšlskými kostely lákají k procházkám, posezení a relaxaci. Evropské školicí centrum A2 Zrekonstruované prostory bývalého pivovaru v těsném sousedství litomyšlského zámku jsou častým dějištěm konferencí, školení a kongresů. Fabrika Svitavy A3 Multifunkční kulturní a vzdělávací centrum vzniklé rekonstrukcí bývalé textilní továrny nabízí ideální prostory pro pořádání kongresů i kulturních akcí.

Hřebečské důlní stezky A5 Unikátní naučná stezka s několika vyhlídkovými plošinami, rozhlednami a technickými památkami přibližuje historii těžební činnosti na Hřebči. Borovská stezka A6 Naučná stezka s církevními památkami, vyhlídkami a odpočinkovými místy v okolí Borové u Poličky. Na pomezí Čech a Moravy A7 Naučná stezka pro pěší i cyklisty seznamuje s historií Českomoravského pomezí. Naučná stezka U Poličky A8 Stezka s patnácti zastávkami věnovanými historii, fauně, flóře a krajině v okolí Poličky.

Středověká mučírna a alchymistická laboratoř A4 Interaktivní expozice v areálu moravskotřebovského zámku originálním způsobem přibližují některé kapitoly našich dějin.

A2

A3

DALŠÍ ATRAKTIVITY A1

A4

A7

A8 A5 A6


Informační centra IC Litomyšl Smetanovo náměstí 72 tel.: 461 612 161 e-mail: ic@litomysl.cz www.litomysl.cz IC zámek Litomyšl Jiráskova 133 tel.: 461 611 066 e-mail: ic@litomysl.cz www.litomysl.cz IC Moravská Třebová náměstí T. G. Masaryka 33 tel.: 461 313 502 e-mail: icentrum@mtrebova.cz www.mtrebova.cz IC Svitavy náměstí Míru 48 tel.: 461 534 300 e-mail: info@svitavy.cz www.svitavy.cz IC Oskara Schindlera Svitavy Dvořákova 3 www.svitavy.cz

IC Proseč Proseč 61 tel.: 469 319 413, 468 000 265 e-mail: mastale@mastale.cz www.mastale.cz

www.ceskomoravskepomezi.cz

© Českomoravské pomezí 2009 * design Tomáš Pakosta * tisk H. R. G. Litomyšl *

IC Vysoké Mýto B. Smetany 92 tel.: 465 466 113 e-mail: infocentrum@vysoke-myto.cz www.vysoke-myto.cz

NEPRODEJNÉ

IC Polička Palackého náměstí 160 tel.: 461 723 800 e-mail: info@ic.policka.org www.policka.org

Atraktivity Českomoravského pomezí  

Turistická oblast Českomoravské pomezí leží v jihovýchodním cípu východních Čech. Území vymezené starobylými městy Litomyšl, Moravská Třebov...