Page 1

a sja zn er ic w ron t ek el

28

Miód w kuchni, str. 8 * Zagubiony chłopiec str. 14 * Jazda na rolkach a odszkodowania 18

st

ro n www.MegaMediaLtd.com

MAJ 2012 - 5 (19

WWW.SWIATFINANSOW.CO.UK ODWIEDŹ NASZ PORTAL FINANSOWY

FINANSE

ŻADNA PRACA NIE HAŃBI STR. 16

ZNA TWÓJ PORTFEL LEPIEJ NIZ TWÓJ PARTNER

ŚWIAT WOKÓŁ NAS

Broda nic nie warta?

O CO CHODZI W ASTROLOGII? STR. 21

Dziecioodporne

DLACZEGO KOBIETY NIE CHCĄ MIEĆ DZIECI?

prawo pracy a praktyki

Temat miesiąca

MODA NA BLOGA

buy-to-let polski biznes

MANDAT Z TESCO STR. 23


Nie inwestujesz w akcje pojedynczej spółki, a nawet w grupę spółek (fundusz). Inwestujesz w grupę funduszy, czyli platformę inwestycyjną. Sam nie byłbyś w stanie inwestować małymi kwotami w tak dużą ilość podmiotów jednocześnie. Program inwestycyjny daje Ci takie możliwości!


Building 3, Chiswick Park 566 Chiswick High Road W4 5YA

0208 899 6219 07577 272 093

www.MegaPlus.co.uk

Jesteśmy jedyną firmą skierowaną do Polaków w UK zajmującą się kompleksowo portfelem finansowym klienta. Tylko u nas jesteś w stanie ubezpieczyć swoje życie, zdrowie, dom i samochód. Tylko u nas otrzymasz pełną informację nt. dofinansowań i świadczeń społecznych. Przedstawimy Ci rozwiązania finansowe, jak efektywnie oszczędzać i inwestować każdy grosz! Zbudujemy wspólny plan finansowy jak kupić wymarzony dom w Polsce lub w UK. Tylko z nami jesteś w stanie w przeciągu kilku minut dostać kredyt gotówkowy. Jeśli prowadzisz biznes, jako jedyna firma przeprowadzimy pełna analizę Twoich przychodów i kosztów zarówno prywatnych jak i biznesowych, dobierając Ci najbardziej efektywną formę działalności gospodarczej oraz zrobimy kompleksowe rzetelne rozliczenie podatkowe. Jako jedyne biuro księgowe zatrudniamy prawników od prawa pracy oraz z dziedziny odszkodowań dbających o Twój interes biznesowy oraz prywatny.

Jesteśmy jedyni z tak szerokim wachlarzem produktów finansowych Jesteśmy jedyną firmą skupiającą ekspertów w poszczególnych dziedzinach Jesteśmy największą firmą księgową Jeśli jesteś klientem, który myśli o uporządkowaniu oraz znacznej poprawie swoich finansów, to z nami należy to zrobić. Jeśli uważasz, ze Twój portfel jest nie do końca dobrze zarządzany przez obecnych doradców (tzw. księgowych lub innych specjalistów) skontaktuj się z nami. Pamiętaj, że ekskluzywny serwis zwróci Ci się kilkukrotnie poprzez odpowiednie decyzje finansowe.

Nie jesteśmy NAJTAŃSI! Jesteśmy NAJLEPSI!


SPIS TREŚCI Zawsze po kwietniu przychodzi maj, moim zdaniem najpiękniejszy miesiąc w roku. Wiosna w pełni, jednak humorki pogody tu i rusz mogą przypominać kto tak naprawdę rządzi… Temat numeru to „Moda na bloga”. Coraz więcej bloguje się nad Wisłą i coraz więcej Polaków w UK również siada do komputera i dzieli się swoimi przemyśleniami. Po tym opisie wygląda to jak będące na czasie fejsbukowanie, jednak absolutnie nim nie jest! „Moda na bloga” to opis trendu blogów modowych i przybliżenie sylwetek dwóch młodych polskich pasjonatek, które na blogu stają się rekinami internetowego świata mody i codziennych kreacji. Czemu kobiety nie chcą mieć dzieci? Rozluźnienie obyczajów, postępująca emancypacja i moda na bezdzietność – to na pierwszy rzut oka powody, dla których kobiety coraz później lub w ogóle nie decydują się na potomstwo. Są jeszcze inne powody, dużo bardziej przyziemne. Zapraszam do lektury tekstu „Dziecioodporne” na stronie 10. „Żadna praca nie hańbi” to historia młodego chłopaka, który wyjechał nad Szprewę do pracy. Za namową i do wujka kolegi z podwórka kupił bilet i udał się pod wskazany adres. Dalej doczytacie sami. Jak dacie radę. Silnie obsadzony w maju jest dział portalu Świat Finansów www.SwiatFinansow.co.uk. Tu m.in. „Zna Twój portfel lepiej niż twój partner” oraz „Praktyki a prawo pracy”. W numerze majowym każdy znajdzie coś dla siebie również na polu kulinarnym, psychologii czy astrologii. Co tu dużo mówić? Zapraszam do lektury! Jakub Morawski

16

06

10 Zna Twój portfel lepiej niż Twój partner

18

07

s. 22

22

12

08 Broda nic nie

14

warta?

s. 18

24

20 Słodkie tajemnice miodu

s. 08

The Polish Britain 49 New Broadway, Ealing, London, W5 5AH Tel: 07933 380 616 E-mail: contact@megamedialtd.com ska, Magdalena Jordan, Paulina Krzyżaniak

Wydawca: Mega Media Ltd Redaktor naczelny: Jakub Morawski jakub.morawski@megamedialtd.com Stali wspólpracownicy: Aleksandra Bocheńska, Beata Truszkow-

04

www.MegaMediaLtd.com

Reklama: contact@megamedialtd.com

Redakcja nie odpowieda za treść reklam i ogłoszeń. Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych i zastrzega sobie prawo do skracania i redagowania tekstów.


Karta Lojalnego Klienta Karta Lojalnego Klienta Wydaj £30 + i otrzymaj 5% rabatu z Mega Business Services Ltd Polski sklep Sezam przy 49 New Broadway na Ealingu postanowił w nowatorski sposób zadbać o swoich klientów. Po testach okazało się, że wszystko działa, a do akcji dołączył młodszy brat - Sezam z Hayes.

Kto nie lubi zakupów za darmo?

„Polski sklep nie musi kojarzyć się z drożyzną i promocjami produktów tylko wtedy, gdy termin ważności okrutnie narzucony przez producenta, zbliża się jeszcze okrutniej. Za typowo polskim wystrojem, zapachami i smakiem, które znamy z kraju musi iść nowoczesność” – decyzję o wprowadzeniu Karty Lojalnego Klienta tłumaczy generalny menadżer sieci Sezam. Biorąc pod uwagę wszystkie „za” i „przeciw”, właściciele postanowili wprowadzić przy wydatniej pomocy biura księgowego Mega Business Services Kartę Lojalnego Klienta. Kawałek białego plastiku przypominający wyglądem Oyster card lub kartę do bankomatu ma być dla klientów czymś więcej niż kolejnym tego typu rekwizytem w portfelu.

Karta Lojalnego Klienta gromadzi pieniądze i jest jednocześnie środkiem płatniczym. Im częściej i więcej kupujemy w Sezamie, tym więcej trafia na Kartę w formie doładowania, i więcej możemy kupić. Przy każdym zakupie powyżej 30 funtów, 5% wydanej przez klienta sumy wraca do niego w postaci doładowania na Kartę Stałego Klienta. Zgromadzone na niej środki można następnie przeznaczyć na bezgotówkową płatność w Sezamie. Tym samym lojalne zakupy pozwalają na częściowy zwrot poniesionych wydatków wpływając zbawiennie na napięte domowe budżety i pozwalając na nawiązanie partnerskich relacji pomiędzy sklepem i jego klientami. „Wielu z naszych klientów robi często zakupy powyżej 30 funtów. Rabat w postaci doładowania Karty Lojalnego Klienta to nagroda dla Nich i zachęta dla nowych, by to właśnie Sezam stał się „Ich polskim sklepem” – tłumaczy Basia ze sklepu przy New Broadway, Ealing.

4 9 N e w B r oa d w a y, E a l i n g

4 2 A St a t i o n Roa d , H a ye s

05


SHAKER

Legalne ziółko Hiszpańskie prawo zabrania uprawy konopii indyjskich z celach handlowych, sprzedaży ususzonych kwiatów i reklamowania ich. Na tej podstawie władze niewielkiej katalońskiej gminy Rasquera doszły do wniosku, że otwarcie plantacji w celach niekomercyjnych jest zgodne z prawem. Urzędnicy wpadli na pomysł, że wynajmą grunty a ususzone kwiaty będą spożywane tylko i wyłącznie przez członków Barcelońskiego Stowarzyszenia Konsumentów Marihuany. Uznano, ze najdogodniejsze będzie oddanie decyzji w ręce mieszkańców Rasquery, którzy w lokalnym referendum w niewielkiej większości, ale jednak powiedzieli „tak”.

Trzeba golić. Do takiego wniosku doszli zubożeni Grecy i postanowili poprawić sobie humor ustanowieniem jakiegoś światowego rekordu. Padło na wspomniane golenie. 2150 mężczyzn zebrało się w otwieranym magazynie supermarketu Masoutis w Tessalonikach i wzięło do ręki maszynki. Akcję promowała firma Gilette, a wszyscy golili się nową Fusion Proglide. Warunkiem przystąpienia do bicia rekordu był minimum 24-godzinny zarost, a próbę zaliczało już wykonanie 5 ruchów ostrzami nowego Fusion. Wielkie golenie nadzorowała grupa 50 pracowników Gilette, 2 niezależnych obserwatorów-wolontariuszy oraz przedstawiciel Guiness World Records. Wszystko przebiegło bez przeszkód i stary rekord ustanowiony w Bombaju w 2009 roku został dość wyraźnie pobity.

Gole nie

Łódź i rowery

M a m u c i r u s ki k l ops

To, co staje się miłym standardem w takich miastach europejskich jak Lyon, czy Londyn, ma problemy nad Wisłą. Pod Wawelem system rowerów miejskich się nie sprawdza i obecna firma obsługująca go poważnie planuje zrezygnować z projektu. Nad Odrą we Wrocławiu miejskie rowery mają się bardzo dobrze ku uciesze władz miejskich, wrocławian, turystów i firmy obsługującej. W Łodzi miejskim o systemie bicykletów myśli się już od roku 2008, jednak pierwszy przetarg warty 4 miliony złotych został unieważniony. Co do przyczyn, będziemy milczeć. Wszyscy wiemy o co chodzi... Obecnie nad Łódką i Bałutką temat rowerów miejskich powrócił do ratusza. Na skromniejszą inwestycję przewiduje się wydać pół miliona złotych. Ma ona objąć zaledwie 100 rowerów i 10 stacji rozmieszczonych na trasie Manufaktura O rosyjskiej bylejakości i bałaganie ostatnio bardzo głośno, szczególnie wśród Polaków. Temat smoleńskiej – Plac Wolności – róg Piotrkowskiej i katastrofy/zamachu zostawimy jednak fanatykom. Rosyjscy paleontologowie, znani nomen omen z swojej Mickiewicza. Wszyscy, którzy znają Łódź wytrwałości i osiągnięć, dokonali niedawno wielkiego odkrycia. Z syberyjskiej zmarzliny odkopali szczątki wiedzą, że jest to malowniczy odcinek miasta, choć bardzo krótki! Tak krótki, młodego mamuta. Można tu jednak mówić bardziej o zwłokach, gdyż zachowały się w doskonałym stanie. Młody mamut prawdopodobnie utopił się w błocie 42 tysiące lat temu, co pozwoliło na wstępną konserwacje do czasu że nawet na początek projektu wydaje zlodowacenia. Resztę zrobiła syberyjski ziąb. W ten sposób najlepiej zachowanego w historii mamuta mogła się śmiesznie mały. Ogranicza on potenujrzeć opinia publiczna. cjalnych rowerzystów tylko do ścisłego Więc gdzie ten ruski klops? Teren wykopalisk nie był odpowiednio zabezpieczony i w momencie, gdy mamuci centrum miasta. Po dłuższej wycieczce bobas był już na powierzchni, zainteresował wałęsające się miejscowe psy. To, czego nie dokonała matka ziemia na Polesie, Górną czy do Parku 3-go przez kilkadziesiąt tysięcy lat, zostało zrobione przez wygłodniałe kundle. Mamucik stracił całe lewe ucho. maja i tak muszą wrócić nad popularną Znalezisko jak nigdy, rosyjska bylejakość jak zawsze! „pietrynę” by oddać rower.

Powiedzieli, co wiedzieli

Angielski żart tynfa wart

Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość. — Woody Allen

Nawet w jego milczeniu były błędy językowe. — Stanisław Jerzy Lec

Pozostajesz na zawsze odpowiedzialny za to, co oswoiłeś. — Antoine de Saint-Exupéry

06

www.MegaMediaLtd.com

Fred is 32 years old and he is still single. One day a friend asked, “Why aren’t you married? Can’t you find a woman who will be a good wife?” Fred replied, “Actually, I’ve found many women I wanted to marry, but when I bring them home to meet my parents, my mother doesn’t like them.” His friend thinks for a moment and says, “I’ve got the perfect solution, just find a girl who’s just like your mother.” A few months later they meet again and his friend says, “Did you find the perfect girl? Did your mother like her?” With a frown on his face, Fred answers, “Yes, I found the perfect girl. She was just like my mother. You were right, my mother liked her very much.” The friend said, “Then what’s the problem?” Fred replied, “My father doesn’t like her.”


OKIEM BEDNARSKIEGO Sławek Bednarski rysownik Urodziłem się w Pacanowie i to chyba przesądziło, że rysunek, humor i satyra stały się moją pasją. Od początku lat 90. jestem czynnym rysownikiem i członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Do Londynu przyjechałem w roku 2006 i tu spełniam się zawodowo. Mieszkam na Hammersmith wraz z żoną Magdą i córeczką Sarą, i powoli wszyscy czekamy, aż wydorośleję. Tymczasem zapraszam do mojej galerii w The Polish Britain. Enjoy!

Rysunki: Sławomir Bednarski www.bednarski.mirt.net

07


KUCHNIA Słodkie tajemnice miodu

Słodkie tajemnice miodu Miód od najdawniejszych już czasów uchodzi za naturalny produkt odżywczy, leczniczy, oczyszczający oraz ochronny i wykorzystywany jest w medycynie, kuchni oraz kosmetyce. Wszyscy wiedzą, że ten słodki produkt spożywczy produkowany jest przez pszczoły, które przetwarzają nektar kwiatowy z roślin miododajnych, ale nie wszyscy wiedzą, jak bardzo jest on cennym produktem odżywczym. Zawiera w sobie cukry naturalne: glukozę oraz fruktozę. Wchłania się bezpośrednio do krwi i wzmacnia organizm, dlatego zalecany jest w szczególności osobom wyczerpanym pracą fizyczną lub umysłową, rosnącym dzieciom, młodzieży, osobom starszym oraz sportowcom. Kategorycznie nie należy jednak podawać go dzieciom poniżej 1 roku życia ze względu na bakterie clostridium botulinum, które mogą spowodować zachorowanie na botulizm dziecięcy, a diabetycy spożywanie miodu muszą zawsze konsultować z lekarzem.

Miód. Nie dla idiotów

Już starożytni Egipcjanie, choć nie rozumieli dobrze bakteriobójczego działania miodu, to kładli go na rany, aby pomagał im się szybciej zagoić. Słodzili nim potrawy i stosowali go w trakcie swoich obrzędów kulturowych. Był to produkt luksusowy, na który mogły sobie pozwolić tylko nieliczne warstwy społeczne. Mimo to zapotrzebowanie na miód było większe niż jego produkcja, dlatego sprowadzano go z innych stron, często z dzisiejszych terenów Izraela i Palestyny, tzw. kraju Kanaan, czyli Ziemi Obiecanej, wg Starego Testamentu – „ziemi miodem i mlekiem płynącej”. Jako najstarszy słodzik ceniony był ze względu na swój smak. Stał się nawet środkiem płatniczym i był traktowany jak waluta, bo wymiennie płacono nim za rozmaite towary. Dużą rolę odgrywał w czasie świąt i uroczystości rodzinnych, takich jak narodziny i pogrzeby. Odprawiając swych bliskich na drugą stronę, do kraju wieczności, wkładano go nawet do trumien, czego dowodzą grobowce faraonów, w których znaleziono miód nadający się do spożycia. Legendarnie piękna Kleopatra stosowała go do zabiegów pielęgnacyjnych ciała, dla podtrzymania urody swej skóry i młodości, zażywając kąpieli w mleku i miodzie. Po dzisiejsze czasy miód jest częstym składnikiem stosowanym w kosmetyce, a liczne produkcje powracają do starych przepisów.

Sposób na piątkę z matmy

Również starożytni Grecy zdawali sobie sprawę z farmaceutycznych wartości miodu i jego medycznych wartości. Hipokrates, znany jako ojciec współczesnej medycyny i jego uczniowie pracowali nad zastosowaniem miodu w lecznictwie i opracowali ponad 300 recept z jego dodatkiem. Miód posiada właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i odnawiające. Uchodząc więc od tysięcy lat za środek leczniczy, sam w sobie jest także składnikiem w wielu lekach, hamując rozwój bakterii, grzybów i wirusów. Miód pitny jako nektar dla bogów był w Grecji symbolem błogosławieństwa i szczęścia. Hipokrates i Arystoteles twierdzili, że do-

08

www.MegaMediaLtd.com

brze wpływa on na układ trawienia i prowadzi do dłuższego oraz zdrowszego życia. Pitagoras, gdy przekroczył 90 rok życia oświadczył, że wierzy w moc miodu, który jego zdaniem przedłużył mu życie.

Powiew wiejskiego szaleństwa

Studiując głębiej właściwości lecznicze miodu dowiemy się, że charakteryzuje się on wysoką aktywnością antybiotyczną i zwalcza drobnoustroje. Zalecany jest w leczeniu chorób wzroku, skóry, przyspiesza gojenie ran, oparzeń oraz odmrożeń. Reguluje też pracę serca, bo rozszerza naczynia wieńcowe, obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie. Stosowany jest często w leczeniu stanów zapalnych przeziębieniowych, chrypki, kaszlu, zapaleniu gardła, zatok, kataru i dreszczy. I oczywiście wykorzystywany jest na wiele sposobów w kuchniach całego świata, w przepisach kulinarnych. I choć w czasach nowożytnych cukier z buraków cukrowych wyparł miód, to przygotowane potrawy na bazie cukru straciły swe pierwotne walory smakowe oraz odżywcze. Nic też dziwnego, że już niegdyś, to co najlepsze, czyli ten wspaniały, naturalny, słodki produkt, podawano w postaci miodu pitnego parze młodej do wzniesienia toastu na własnym weselu. Jego słodycz z zawartością alkoholu miały wywołać radosny nastrój w nowożeńcach tuż przed nocą poślubną i wyjazdem, w trakcie którego para młoda miała świętować swoje zaślubiny. Określenie „miodowy miesiąc” wspaniale oddaje symbolikę słodkiego czasu pięknych, poślubnych chwil bez zmartwień. Jeśli chcielibyście skosztować słodkiej radości płynącej z miodu i jego wartości odżywczych, to nie ma na co czekać, tylko go kupić i jeść, choćby łyżeczkę dziennie. Natomiast miód pitny na bazie alkoholu wspaniale nadaje się na poczęstunek przy okazji miłych spotkań z przyjaciółmi. Na pewno warto spróbować tradycyjny angielski „mead”, który podobno w najlepszym wydaniu pochodzi z królewskiej farmy i rozprowadzany jest do bardziej ekskluzywnych sklepów w kraju lub można go nabyć w sklepie przy farmie.

Chwile z miodem w kuchni

są przyjemne, bo można wykorzystać go do wielu potraw. Z jego dodatkiem przygotujesz przystawki, dania główne a nawet desery. My skupimy się dziś na tych ostatnich przysmakach. Zbliżające się lato zachęca do jedzenia większej ilości świeżych owoców, które są zdrowe oraz pożywne, a co za tym idzie – kryją w sobie wiele witamin. Zamiast więc piec wielkie, pełne kalorii ciasta, możemy w prosty sposób przygotować pełne wartości odżywczych, lekkie i szybkie w przygotowaniu desery. Oto nasze propozycje, oczywiście z dodatkiem miodu!

Polski Sklep SEZAM

Sałatka owocowa 3 łyżki miodu 3 łyżki soku z cytryny ½ łyżeczki cynamonu 20 dag umytych i przekrojonych na 4 części truskawek 3 owoce kiwi – obrane i pokrojone na drobno 1 obrana pomarańcza pokrojona na drobno Wszystkie składniki delikatnie wymieszać w miseczce, przykryć i odstawić na 15 minut. Schłodzić przed podaniem. Owoce można jeszcze ozdobić bitą śmietaną.

Czarne jagody z brandy i miodem 400 g czarnych jagód 100 g truskawek Umyte jagody wsypać do 3 miseczek. W ich środku umieścić kilka umytych i przepołowionych truskawek. Następnie przygotować polewę. 2 łyżki brandy 1 łyżka miodu 2 łyżki soku z cytryny 4 łyżki soku z pomarańczy Mieszankę owocową polać przygotowaną polewą!

Te przepisy na smaczne, zdrowe desery przygotowuje się szybko i dziecinnie łatwo! Z pewnością będą one mieszanką i zapachem zbliżającego się lata. Beata Truszkowska

42A Station Road, Hayes UB3 4DD (deptak w Hayes Town) 49 New Broadway, Ealing W5 5AH (naprzeciwko Ealing Council, obok Pizza Hut)


DZIECKO Dziecioodporne

Dziecioodporne W ludzkiej świadomości bardzo głęboko zakorzenione

jest, że każda kobieta ma w sobie wewnętrzny tajemny system, który bezlitośnie i uporczywie wbija jej do głowy, że musi chcieć dziecka. Bo niby taka już jest kobieca natura i nie ma nawet co się głowić i starać, żeby to zmienić, a już tym bardziej nie wolno się przeciwstawiać, bo natura się wścieknie i skarze nas trądzikiem czy cellulitisem. I tak wcześniej czy później każda białogłowa zaczyna marzyć o różowiutkim, rozwrzeszczanym maleństwie. Tylko, że w obecnych czasach coraz częściej i odważniej kobiety mówią temu stanowcze „nie”. słodkiego miodu. Czytają w kolorowych pismach o tych strasznych alergiach, wysypkach, kaszlach, ciemiączkach, ząbkowaniu, rzadkiej kupie, grzybicach i odrach, i na samą myśl wzdrygają się z obrzydzeniem i przerażeniem. Niektóre mają swoje błyskotliwe kariery. Dlaczego nie chcą mieć dzieci? Projektują, sprzedają, negocjują, ulepszają, piszą, Niektóre boją się rozstępów. Tak! I obwisłych śpiewają, malują i wcale nie chcą zamieniać tego piersi też. Nie wierzą w cudowne maści, balsamy i na śmierdzący pampers. Nie chcą urlopów, specjalolejki, a na operacje plastyczne i lasery może je nie nego traktowania, stać. Nie chcą skończyć z nieestetyczną ani przerw na A niektóre boją się, że fałdą na brzuchu, skórą, która popękała karmienie. Mają niczym skorupa jaja za długo gotowane- mężczyzna, który miałby swoje wysokie go w gorącej wodzie. A może odraża tytuły, je zapłodnić nie jest tym pensje, je wizja pozszywanego krocza albo szacunek i persblizny na podbrzuszu? Nie chcą wiel- „panem idealnym”, że jego pektywy. Boją się kich, ciężkich piersi wyrzucających z poświęcić zabawy plemniki nie są niesamowisiebie mleko. Boją się depresji popodo białego rana, rodowej, tych wszystkich płaczliwych cie, niewiarygodnie, bajecdziesiątek lampek momentów, złowrogiego widma poczuwina, wyjazdów na znie najlepsze. cia bezużyteczności, beznadziei i braku narty, paintballa i zrozumienia wśród innych – szczególnie wypadów osobników płci męskiej. Niektóre boją się grubych worów pod oczami z niewyspania, płakania i szlochania. Niektóre martwią się na zapas – a co jeśli urodzą się bliźniaki albo trojaczki, albo jedno, ale za to z dwoma głowami? Boją się tych wszystkich złowrogo i naukowo brzmiących „zespołów”, które przyklejają się do płodów i noworodków niczym pszczółki do To, co dla jednych kobiet jest powodem do dumy na plaży, dla innych jest najczarniejszym koszmarem.

Odrżywki zapewniające prawidłowy rozwój Twojego dziecka możesz kupić w sklepach Sezam

Ealing (naprzeciwko Ealing Council) 49 New Broadway, W5 5AH Tel: 0208 8409285 Mob: 07939824746

Hayes (deptak w Hayes Town) 42A Station Road, UB3 4DD Tel: 0208 5615186 Mob: 07533148228

10

www.MegaMediaLtd.com

Zrezygnować z imprez? Dla wielu młodych kobiet tu nie ma dylematu. Temat stabilizacji i dziecka po prostu nie istnieje.

do spa dla użerania się z głośnym bobasem, potem jeszcze głośniejszym siedmiolatkiem, a potem z nieokiełznanym nastolatkiem. A niektóre boją się, że mężczyzna, który miałby je zapłodnić nie jest tym „panem idealnym”, że jego plemniki nie są niesamowicie, niewiarygodnie, bajecznie najlepsze. A przecież tylko taki – na sto jeden procent męski i doskonały, mógłby być ewentualnym ojcem. Bo jeśli będzie średnio przystojny to się urodzi potem brzydkie dziecko, palący – astmatyczne dziecko, pijący – dziecko skłonne do nałogów i od razu z uszkodzeniem mózgu, średnio inteligentny – dziecko dyslektyczne, dysortograficzne i w ogóle „dys”.

O czym myślą?

Niektórzy nazywają to egoizmem – myśleniem o czubku własnego nosa, dbaniem tylko o swoją, prywatną bańkę mydlaną i zaspokajaniem indywidualnych ambicji. Wszystkie wymienione wcześniej wymówki mają tylko potwierdzić to, jak wiele potrzebujemy jako jednostka, jak wielkie mamy wymagania, jak bardzo potrzebujemy rozwijać swoje „ja”, jak bardzo


DZIECKO Dziecioodporne

Businesswoman nie pasuje brzuch, obwisłe piersi, dziecko i paczka pampersów. Tak uważa coraz więcej kobiet. Nowoczesna kobieta spełniona to już nie matka?

nie możemy naruszać idealnych granic naszego egocentrycznego świata. Niektóre kobiety cenią swój czas i to, co osiągnęły tak wysoko, że nie jest dla nich do pomyślenia, by mogły to oddać czy zrezygnować z odrobiny na rzecz dziecka. I połkną za życia setki pigułek, upewnią się, że partner zużył setki prezerwatyw, a co odważniejsze i bardziej zdesperowane – zapłacą lekarzowi, by wydłubał to, co się w nich przypadkowo zagnieździło, byle tylko utrzymać ten swój swobodny i pełen fajerwerków „lajfstajl”. Dla niektórych jest to kwestia udowodnienia światu, że jest się wyzwoloną, nowoczesną i jedynym, co jest jej potrzebne do szczęścia to nowy iPad. Bo nowoczesne kobiety czytają modne książki, noszą dizajnerskie szpilki, wspierają organizacje charytatywne, mają zimne, wypełnione chromem i białą skórą mieszkania. Wózek i bebiko po prostu tam nie pasują. Niektóre kochają związek ze swoim mężczyzną w takiej formie w jakiej jest, bez dodatków w postaci krzyczącego dzieciaka, bez gwałtownych, szalonych zmian. Chcą, by facet kochał tylko je. Patrzył na nie jak na ósmy cud świata. Chcą razem ze swoim wybrankiem zasypiać i budzić się, oglądać filmy, chodzić do restauracji, wyjeżdżać na wakacje,

upijać się winem w ogrodzie w letnią noc, bić się na śnieżki, rozmawiać i śmiać się. Nie potrzebują nic więcej… Można je surowo oceniać, podziwiać za konsekwencję i determinację, można ich też nienawidzić za wyrachowanie i egoizm. Prawda jest jednak taka, że wśród nas coraz więcej jest takich dziecioodpornych kobiet – pracoholiczek przerażonych rozstępami i pasjonatek kochających życie i wolność. I chyba tak, jak ze wszystkim trzeba spróbować zaakceptować ich wybór – może i nie najlepszy, ale czy też najgorszy?

Anna Pazurek Źródło: www.kobietawuk.info

Przyszłość dziecka za 50 funtów miesięcznie Zaciskanie pasa jest bardzo trudne, jednak, gdy mamy cel, do którego dążymy, jesteśmy w stanie zapomnieć o zbędnych przyjemnościach i z zapałem realizujemy wyższe wartości. Oszczędzanie jest bardzo trudnym nawykiem, jednak niezbędnym dla osób myślących o swojej przyszłości. Przejedzonych pieniędzy już nigdy nie odzyskamy, a te, które odłożyliśmy wrócą do nas i sprawia miłą niespodziankę. Gdy myślimy o przyszłości swojego dziecka możemy skorzystać z długoterminowego programu inwestycyjnego. Jest to produkt finansowy, w którym zamrażamy pieniądze na okres 10 lat i pozwalamy im pracować o wiele efektywniej niż na popularnych w Wielkiej Brytanii ISAs (induvidual savings accounts). Odkładane pieniądze, nie są oszczędzane a inwestowane, co sprawia, że przez lata kula śniegowa jest coraz większa. Po latach sprawdzamy swój rachunek i mamy dla swojego dziecka pieniądze na start w dorosłe życie – studia, samochód, mieszkanie. Inwestowanie można zacząć już od 50 funtów miesięcznie. Zadzwoń do konsultanta inwestycyjnego i zapytaj o szczegóły.

02088996219 Monika

www.MegaMediaLtd.com

11


TEMAT MIESIĄCA Moda na bloga

Moda w cyberprzestrzeni

Wiele kobiet (i nie tylko) często ma problem z wszechobecnym dziś pojęciem „mody” i pokrewnymi, jak „trend” czy „styl”. Skąd niby mamy wiedzieć, co jest modne w tym sezonie, a co już dawno odeszło do lamusa? Jak prawidłowo ocenić, co do siebie pasuje, a co niekoniecznie? Skąd czerpać inspiracje dotyczące wyglądu, zarówno codziennego, jak i na specjalne okazje? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w Internecie, a w szczególności – na blogach modowych.

O co chodzi?

http://lunaslookbook.blogspot.co.uk

Nazwa „blog” pochodzi od angielskich słów: web (sieć) oraz log (zapis). Blog jest często aktualizowaną stroną internetową, na której autor umieszcza datowane wpisy dotyczące różnych dziedzin życia. Mogą to być prywatne zapiski, opinie, przemyślenia. Strona tego typu posiada ponadto możliwość pozostawienia komentarza do danego wpisu i ewentualne linki, które według autora mogą być godne polecenia. Dziś te „wirtualne pamiętniki” istnieją we wszystkich możliwych umaszczeniach i kształtach. Warto dodać, że wraz z większą popularnością blogowania coraz więcej publicystów staje się właśnie „blogerami”. Z drugiej strony, coraz więcej blogerów zasłużyło sobie obecnie na status publicysty. Być może różnica między tym nowym środkiem przekazu, a tzw. „starymi” mediami za kilka lat ulegnie całkowitemu zanikowi.

12

www.MegaMediaLtd.com

Blogujący w liczbach

Najpopularniejsze platformy blogowe, skierowane do wszystkich użytkowników, to między innymi blog.pl, blog.onet.pl, blogspot.com czy wordpress.com. Sumując liczby podawane przez portale, otrzymujemy naprawdę niesamowity wynik: na Onecie działa ponad milion siedemset tysięcy blogów, na Mylog – 400 tysięcy, Blox – ponad sto tysięcy. Po zsumowaniu wszystkich, także tych niepoliczalnych, mniejszych serwisów oraz polskich blogów pisanych na międzynarodowych serwisach otrzymujemy co najmniej trzy miliony blogerówPolaków.

Modowe wariacje w sieci

Obecnie tematyka prowadzonych blogów jest bardzo szeroka i nie ma żadnych ograniczeń. Również sposób prezentowania informacji nie jest ograniczony tylko do tekstu. Blogi modowe, które z pewnością zasługują na większą uwagę, różnią się od tradycyjnych tym, że więcej na nich zdjęć niż tekstu. Posiadanie bloga o modzie w ostatnim czasie jest bardzo popularnym trendem wśród dziewczyn na całym świecie (choć nierzadko modowymi blogerami zostają też mężczyźni). Blogerzy dzielą się z innymi użytkownikami swoimi modowymi fascynacjami, inspiracjami oraz pomysłami.

Od czego zacząć?

Blog modowy niezwykle łatwo założyć. W pierwszej kolejności należy wybrać interesującą nas platformę (blog.pl, blox itp.) i zarejestrować się. Voila! Wybieramy nazwę bloga, uzupełniamy wymagane informacje. Następnie dobieramy odpowiednią szatę graficzną i piszemy kilka słów o sobie. Gotowe? W takim razie czas na pierwszy post. Czy to już świadczy o sukcesie? Oczywiście – nie.

Jak robią to inni?

Przede wszystkim trzeba mieć pomysł na siebie. Nie bez znaczenia są również prowadzone w sieci działania „marketingowe” ale najważniejsze, to wyróżnić się z tłumu miliona blogerów. Niektórzy to potrafią. Jak? Trudno powiedzieć, nie ma gotowego przepisu na to, jak zyskać przychylność internautów. Jednak jeśli nam się uda możemy zyskać nie tylko wiernych czytelników, ale i liczne profity.

Nagradzają i płacą

Blogi, które cieszą się największym zainteresowaniem internautów mogą liczyć także na zain-

teresowanie ze strony reklamodawców. Należą do nich przede wszystkim firmy odzieżowe, sklepy z biżuterią, obuwiem, kosmetykami – wszystko, co chociaż pośrednio wiąże się ze słowami „moda” i „trend”. W zamian za zamieszczanie reklam blogerkom oferuje się próbki, darmowe produkty, różnego rodzaju gadżety, a nawet wynagrodzenie pieniężne. Widać więc, że chodzi nie tylko o miłe spędzanie wolnego czasu. Blogerki, które zostaną dostrzeżone, często są wyłapywane przez programy TV czy magazyny skupiające się na tematyce modowej. Łatwo mogą się w ten sposób promować, a to otwiera kolejne drzwi w modowym biznesie.

Czas na prezentację

W The Polish Britain zgodziły się pokazać dwie polskie blogerki, których stylizacje z pewnością są godne uwagi. Blogi dziewczyn różnią się od siebie, różne są także ich historie, ale nie nam je oceniać, pozostawiamy to w gestii Czytelników. Oto Karolina i Sylwia. Pierwsza z nich prowadzi blog pod adresem: http://karolinabe.blogspot.co.uk/. „Nazywam się Karolina Bujak. Jestem 19-letnią uczennicą. Od pewnego czasu prowadzę bloga o tematyce modowej (dokładnie od 1 stycznia tego roku). Modą interesuję się odkąd sięgam pamięcią. Na bieżąco śledziłam inne blogi modowe, aż pewnego dnia postanowiłam z a ł o ż y ć swojego. Obecnie nie czerpię ż a d n y c h korzyści finansowych z prowadzenia bloga. Największą nagrodą są dla mnie miłe słowa w komentarzach pod moimi postami i nowe osoby, które obserwują i chętnie odwiedzają moją stronę, ale w przyszłości... kto wie. Trudno w kilku słowach opisać mój styl. Cały czas go szukam. Bardzo lubię eleganckie stylizacje, trochę vintage. Ale od reguły są jak zawsze wyjątki... zdarza się, że wkładam trampki, a to wszystko zależy od mojego nastroju. Odbiór mojego bloga

http://karolinabe.blogspot.co.uk

http://karolinabe.blogspot.co.uk

Moda na bloga

Na przestrzeni ostatnich dekad komputer osobisty (PC, personal computer) stał się narzędziem stosowanym na ogromną skalę. Dziś rewolucja informacyjna jest czymś powszechnym, niemal naturalnym, zwłaszcza dla tych, którzy w przeobrażonym świecie dorastali i dorastają. W cyberprzestrzeni znajdujemy dziś wszystko, poczynając od wiadomości z kraju i świata, poprzez muzykę, filmy, serwisy społecznościowe, przepisy kulinarne, po blogi internetowe o różnej tematyce.


TEMAT MIESIĄCA

http://karolinabe.blogspot.co.uk

Drugi blog, należący do nieco bardziej doświadczonej Polki znajdziemy pod adresem: http://lunaslookbook.blogspot.co.uk/. Oto jak autorka opisuje swoją stronę: „Sylwia, 23 lata. Pracuję i studiuję w Krakowie. Jak większość kobiet jestem wielbicielką mody. Od lat gromadzę magazyny, zdjęcia, z których później czerpię inspiracje. Dzielę się nimi na blogu. Prowadzę go od września 2011 roku; na początku było to kilka wpisów. Od dwóch miesięcy staram się wrzucać więcej postów. Sama często wchodzę na blogi i strony poświęcone modzie. Oglądam zdjęcia i relacje z pokazów. Robi to wiele kobiet poszukujących inspiracji, ale

ta liczba stale rośnie, z czego bardzo się cieszę. Z komentarzami jest podobnie – zaczynałam od kilku komentarzy pod postem, teraz zainteresowanie wzrasta, co motywuje mnie do dodawania kolejnych notek. Cenię sobie każdego nowego ‘obserwatora’ i komentujacego, bo to dla nich jest ten blog. W tym momencie moim celem jest ciągłe uatrakcyjnianie strony. Chciałabym systematycznie dodawać posty, robić zdjęcia w naturalnym świelte, gdzieś w plenerze. Na razie niestety nie mam takiej możliwosci, a co bedzie dalej – czas pokaże”.

stylizacje z magazynów czy wybiegów nie zawsze nadają się na co dzień. Blog to miała być taka ‘moda dla każdego’. Podpowiedź, jak przy niewielkim nakładzie finansów wyglądać trendy. Moje korzyści z prowadzenia bloga są raczej symboliczne. Z aktualnych trendów wybieram elementy, które mogę swobodnie nosić na co dzień. Cenię prostotę i minimalizm. Co do popularności mojej strony, narazie jest to ok 600 odwiedzających dziennie, ale

http://lunaslookbook.blogspot.co.uk

jest raczej pozytywny, jeszcze nie spotkałam się z jakimś niemiłym czy obraźliwym komentarzem. Z dnia na dzień coraz więcej osób go odwiedza, co sprawia mi wiele radości. Moda to wyłącznie moje hobby i raczej nie wiążę z nią przyszłości. Niektórzy grają w siatkówkę, interesują się motoryzacją, a ja... prowadzę bloga”.

http://lunaslookbook.blogspot.co.uk

Moda na bloga

Jak korzystać z blogów?

Szukać inspiracji, często odważnych i nietuzinkowych stylizacji. W końcu nie każdy musi umieć pochwalić się idealnym wyczuciem smaku i stylu, warto więc rozglądać się za możliwościami alternatywnymi do propozycji magazynów o modzie. Strony przedstawionych blogerek z pewnością dostarczą niejednej Pani wielu pomysłów. Warto wspomnieć, że w ostatnim czasie blogi modowe były ostro krytykowane: za brak kretywności, powtarzalne stylizacje, nieoryginalność. Oczywiście – są blogi, które powtarzają utarte schematy, jednak każdy musi znaleźć w sieci coś dla siebie. Więc? Poszukiwania – czas zacząć. Aleksandra Bocheńska www.MegaMediaLtd.com

13


PSYCHOLOGIA Zagubiony chłopiec

Mgr Elżbieta Daniluk, MBPsS Elżbieta Daniluk jest psychologiem, mentorem, doradcą. Studiowała Psychologię w Warszawie. Od paru lat jest związana z organizacją Mind. Obecnie pracuje jako niezależny doradca, psycholog. Doświadczenie: Elżbieta w Wielkiej Brytanii zaczynała swoją karierę psychologiczną od pracy w organizacji Mind in Mid Herts w charakterze Mentora w projekcie Way 2 Work. Prowadziła tam indywidualne spotkania, mające na celu pomoc i wsparcie osób dotkniętych chorobą psychiczną lub inna forma niepełnosprawności w powrocie do aktywności zawodowej. Brała też czynny udział w kursie Budowania Poczucia Własnej Wartości organizowanej przez Mind. Od 4 lat jest członkiem w Polish Psychologists’ Association, gdzie włączyła się do pomocy polskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Bierze udział w programie Biura Karier PPA, gdzie oferuje pomoc i konsultacje telefoniczne na drodze zawodowej. Szkolenia i Kwalifikacje: Magister Psychologii (Uniwersytet im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie) Treningi: Mentor programme from Mind, Connexion Mentor Programme, Emotional Wellbeing, Issues of Self Esteem, Anger Management, Decision Making. Członkostwo w organizacjach: British Psychological Society Member, Partner Member Polish Psychologists’ Association Oferta doradztwa obejmuje: -Stres, Depresja -Niska samoocena-wzmacnianie poczucia własnej wartości -Motywacja i wyznaczaniu celów życiowych/zawodowych -Efektywne komunikowanie się i asertywność -Poradnictwo w relacjach osobistych -Zaburzenia odżywiania. Bulimia/Anoreksja -Obsesyjne zachowania -Testy Psychologiczne dzieci i dorosłych -Opinie psychologiczne do Urzędów sadowych i innych instytucji Spotkania indywidualne odbywają się w Centrum Londynu, a takze w St. Albans/okolice Londynu. Możliwość konsultacji poprzez Kontakt:

edaniluk@o2.pl

07776030768

N

iektórzy z dorastających mężczyzn są w stabilnym, zaangażowanym związku partnerskim, natomiast inni preferują coś zupełnie innego i nie jest to tylko prowadzenie tzw. „gierek” miedzy nimi, a płcią przeciwną. Wielu z pośród tych młodych mężczyzn uprawia przygodny sex z łańcuszkiem dziewczyn traktowanych bez szacunku, masturbuje się na granicy obsesji lub ogląda ostrą pornografię w internecie, a także w zaskakującej ilości przypadków, szczególnie 14

www.MegaMediaLtd.com

Dorastanie to dla większości nastolatków ciężka przeprawa. Typowy seksualny trend wśród młodych mężczyzn zmusza do smutnych refleksji. Poszukujący zabawy na tle seksualnym młodzi mężczyźni nie są w sumie niczym nowym. Dzisiejsza generacja młodzieży to poszukująca ekstremalnie szybkiej przyjemności grupa.

Zagubiony chłopiec wśród tych z pokaźną gotówką, regularnie korzysta z usług agencji towarzyskich. Wspomniane powyżej zachowania dotyczą mężczyzn z wielu różnych krajów i kultur. Dzieje się tak z powodu wszechogarniającej dostępności Internetu, a także zjawisku globalizacji, które w szybkim tępię ogarnia cały świat. Możliwe, że z czasem to nieustanne poszukiwanie przyjemności osłabnie, ale zastanawia mnie jakim mężem czy ojcem ma szansę być ten młody mężczyzna uwikłany w nieustanne poszukiwania szybkiej gratyfikacji. Jaka prawda kryje się za ich bezustannym poszukiwaniem szybkiej i łatwej przyjemności?

Przyjrzyjmy się bliżej mu przykładowi tych mężczyzn.

typowemłodych

Na potrzeby naszego artykułu nazwijmy go John’em, przystojnym 22-latkiem, który bez pardonu przyznaje się, że uprawiał sex z około 30stoma prostytutkami w czasie ostatnich wakacji, a kiedy o tym opowiada z dużym trudem jest w stanie ukryć swoje zadowolenie. John nigdy, jak to się potocznie mówi, nie chodził z dziewczyną. Zawsze szukał dziewczyn, które nie wymagały zbyt dużego wysiłku w ich zdobyciu. Starając się znaleźć przyczyny tego stanu rzeczy, na powierzchni jego dzieciństwo było dość uprzywilejowane. Rodzice nigdy się nie rozwiedli jak w przypadkach większości jego znajomych. Zaglądając głębiej w małżeństwo rodziców John’a, nie było w nim zbyt wiele miłości

za to częste kłótnie i zupełny brak czasu dla syna. John spędzał go na marzeniach, paleniu marihuany, masturbacji i grach komputerowych. Rodzice nigdy mu nie pokazali na swoim przykładzie jak nawiązywać związki z innymi ludźmi. John żył z absolutnym nastawieniem na siebie, z tendencją do regularnego poszukiwania krótkotrwałej sensacji, której osiągnięcie nie wymagało zbyt wiele wysiłku. U osoby z tak sztucznie stworzonym, psychotycznym świecie nie ma miejsca na drugą osobę, jest tylko miejsce na okazjonalne ciało. Terapia takich młodych ludzi to trudna i długa droga. Często ci młodzi mężczyźni spalają się w budowaniu perfekcyjnego wizerunku w siłowni, a błyskawiczna kariera w pracy, często odkupiona sporym wysiłkiem, tylko dopełnia wewnętrznego oderwania od świata. To, czego Ci młodzi chłopcy potrzebują to odrobina uwagi i ciepła, ale nim jakaś miła, niewinna dziewczyna pojawi się, aby im to zaoferować, jest już zbyt późno, są zbyt emocjonalnie wycofani i wypaleni, aby się na to otworzyć. Istnieje zagrożenie, iż stworzy się generacja mężczyzn, którzy łatwo osiągną zadowolenie poprzez strony internetowe, a ich bezduszny świat będzie wypełniał mechaniczny sex, który zastąpi miłość i intymność z drugą osobą. Elżbieta Daniluk Psycholog


ŚWIAT WOKÓŁ NAS Quo vadis?

Była sobie mała dziewczynka Już nawet obecnym 25-latkom, choć tym najbardziej konserwatywnym, mogą jeżyć się włosy na głowie widząc bajki, jakie oglądają dzisiaj dzieci. U starszych poziom akceptacji obecnych kreskówek zmniejsza się drastycznie z wiekiem. Masa prababci, gdyby to widziały, dostałoby palpitacji serca. Tyle w nich erotyki, że coraz bardziej przypominają animowany film dla dorosłych, dość głupkowaty i wręcz dziecinny. Hmm, erotyczny i dziecinny? Tak! Już od czasów Pocahontas, disneyowskie bohaterki, nawet nastoletnie, coraz bardziej przypominają z wyglądu dojrzałe kobiety. Z roku na rok trend na kreowanie super-kobiety się umacnia i wysyła dziewczynkom przekaz: bądź taka sama. Odzwierciedlenie, a dokładnie naśladowanie ideałów z kreskówek jest bardzo trudne, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe. Jak 11-letnia dziewczynka ma sprawić by jej biodra stały się nagle pełniejsze, bardziej zaokrąglone? Ciężka sprawa. A co z ustami, biustem i nienaturalnie wąska talią? Niemożność szybkiego osiągnięcia pożądanego wyglądu doprowadza do frustracji, w najlepszym wypadku. Coraz częściej jednak dziewczynki nie ulegają frustracji, lecz popadają w niezdrową fascynację ciałem. Ciałem idealnym, pochodzącym z kreskówki, reklamy lub filmu dla dorosłych. Dbanie o wygląd, a raczej walka o jak najlepszą aparycję przesłania im wszystkie inne zajęcia i obowiązki. Szkoła oraz samodoskonalenie przez hobby stają się mało ważne. Edukacja i to, co w głowie schodzą na drugi plan. Ważniejsze stają się ubrania, kosmetyki i fryzury. Lepsza to ładniejsza, a nie mądrzejsza. Lepiej ubrana, lepsza niż dobrze wychowana. Uprzedmiotowione dziewczynki traktują siebie i innych jak lalki, jak ciała bez duszy. Obecne bajki, w odróżnieniu od baśni np. Adnersena, braci Grimm i innych, które pamiętają i na których wyrośli rodzice, nie rozwiązują problemów dziecka, nie uczą, a jedynie kreują sztuczne wzorce. Wzorce, którym coraz częściej trudno odpowiedzieć prawdziwemu rodzicowi, żywemu człowiekowi, który nie jest idealnie proporcjonalną i piękną bohaterką kreskówki. Oprócz matek obrywa się również ojcom. Nie wszyscy są sprawi, silni i zdolni do rozwiązania każdego zaistniałego problemu. Rozczarowanie rzeczywistością bywa bolesne. Mała dziewczynka robi sobie sama krzywdę, a raczej jest do tego zmuszana przez ciągłe zalewanie jej sztucznie wykreowanymi wizerunkami. Dzieci są najpodatniejsze na manipulację i zrobią wszystko, by zostać zaakceptowanymi w grupie. W grupie, która śledzi wzorce erotyzmu i kultu ciała. Zaaferowane swoim wyglądem nie skupiają się na nauce i rozwoju emocjonalnym. Rodzice często nie reagują i są w nielogiczny sposób dumni z małych, kolorowych księżniczek. Czas leci a dziecko

Child Benefit a inwestowanie Pamiętaj, że Child Benefit to pieniądze dla Twojego dziecka. Staraj się rozdysponować je w domowym budżecie jak najlepiej z korzyścią dla niego. Najpopularniejszą drogą wykorzystania Child Benefit jest wydanie go na bieżące potrzeby. Proponujemy coś innego. Coś przyszłościowego… Child Benefit wynosi obecnie £81.20 za pierwsze dziecko i £53.60 za drugie i każde kolejne. Wiedząc, że towarzystwa inwestycyjne proponują nowoczesne programy inwestycyjne z miesięczną składką już od 50 funtów, powoli zaczęliśmy łączyć fakty w spójną układankę. 10-letni okres wpłaty obowiązkowej i niemożność wyciagnięcia pieniędzy przed upływem tego terminu przypieczętowały naszą opinię – to rozwiązanie doskonałe dla dzieci. Pieniądze w banku można łatwo wyciągnąć i przeznaczyć na często wątpliwe potrzeby dnia codziennego, lokaty ISA są krótkoterminowe i mniej opłacalne, tylko długoterminowe programy inwestycyjne odpowiadają potrzebom dzisiejszych dzieci. Rodzice zdecydowani na odkładanie, a dokładniej inwestowanie, samo-dyscyplinują się i po latach oferują dorastającemu niezwykły prezent – pokaźne konto inwestycyjne.

Homo erectus T

„ y męska świnio myśląca tylko o seksie” – jak często mężczyźni słyszą to od kobiet? Bardzo często. Myślą o kobietach i świntuszeniu non stop a może są do tego zmuszani? Chorobą panów nie jest nagła zmiana natury ludzkiej, a dokładnie męskiej, lecz to, jak zmieniło się społeczeństwo. Erotyka, seks i perwersja dobijają się drzwiami i oknami. Panowie nie są źli z natury.

W czasach, gdy człowiek wyprostował się, zaczął używać narzędzi i myśleć szerzej, mężczyzna był już najdoskonalszym transporterem spermy i najsprawniejszym, najbardziej zdeterminowanym łowcą kobiecego łona. Widok kobiety już wtedy uwalniał u nich dziki testosteron odpowiedzialny za reakcje ciała (erekcja) i umysłu (żądza). Homo sapiens spacerujący po afrykańskiej sawannie rzucał wszystko i biegł za kobietą lub nawet rzucał w nią kamieniami. Wszystko, by zdobyć „to” i zrobić „to”.

Jaki obraz człowieka pierwotnego rysuje się nam przed oczyma? Osiłek ciągnący kobietę za włosy w kierunku groty. W wiadomym celu. To bardzo powszechny stereotyp zaczerpnięty z mediów m.in. francuskiej serii „Był sobie człowiek”. Nasi pra, pra, pradziadowie i wujowie byli o wiele bardziej niż my zaaferowani walką o przetrwanie, jednak seks, gdy tylko mógł mieć miejsce, odciągał ich od polowań i walki. Obecnie mężczyźni nie mają podobnych problemów i dlatego mogą sobie pozwolić na zaspokajanie instynktów przyjemności. M.in. jedzą więcej i więcej myślą o seksie. To, że gwałt jest dość poważnym i surowo karanym przestępstwem, odstrasza większość z nich. Ci bojaźliwi skłaniają się ku internetowi. To miejsce, gdzie obecnie łatwość dostępu to treści pornograficznych jest diabelsko kusząca. Ciekawość, która początkowo pcha młodego mężczyznę ku internetowym stronom XXX, bardzo często zmienia się w obsesyjne, codzienne odwiedziny. W wielu przypadkach prawdziwa kobieta przestaje być potrzebna, lub, co najśmieszniejsze, jest tylko dodatkiem do samozadowolenia oferowanego przez internetowe witryny. Nikt z natury nie jest zły. Nawet mężczyzna. www.MegaMediaLtd.com

15


OPOWIEŚCI RÓŻNEJ TREŚCI Żadna praca nie hańbi

S P O N S O R C Y K LU

Z buldoga na pieska kanapowca

Berlin. Tego dnia, to miasto stało się dla Damiana stolicą świata. Siedząc w taksówce jak urzeczony przyglądał się przechodniom na ulicach, sklepom i setkom restauracji. Wkrótce to wszystko będzie na wyciągnięcie jego ręki! Egzotyczne kobiety, firmowe ubrania, restauracje pieszczące podniebienia. Jego głowy nie zaprzątały nudne myśli o pracy od poniedziałku do piątku, problemy z filologią germańską czy też osoba przyszłego szefa. Co tu dużo myśleć? Karol, kolega Damiana był przecież godny zaufania. Znali się od dziecka. Mówił co prawda, że „wujas to stary piernik”, ale da się z nim dogadać. Damian z kolei był święcie przekonany, iż posiada nieodparty urok osobisty i każdego potrafi zauroczyć swoją osobowością. Stojąc przy drzwiach wejściowych swojego przyszłego pracodawcy prawie zacierał ręce. Jego entuzjazm był tak wielki jak gdyby otwierały się przed nim wrota baśniowego Sezamu. W drzwiach stanęła kobieta. Idealnie pasowała do szablonu cioci po pięćdziesiątce o imieniu Krystyna. Jej brwi były tak mocno wyregulowane, iż sprawiała wrażenie ciągle zdziwionej a włosy z widocznym czarno-srebrnym odrostem miała spięte w niedbały kok. Zmierzyła go od stóp do głów podekscytowanym wzrokiem i posłała jeden z najbardziej słodkich uśmiechów, na jaki mogła się zdobyć. Z uwagą wysłuchała jego historii i zapewniła, że skoro słodziutki Karolek polecił Damiana jako fachowca, na pewno jej mąż będzie z niego zadowolony. -Z pewnością jesteś zmęczony podróżą! stwierdziła przybierając zatroskany ton - Rozgość się proszę, sama wróciłam przed chwilą z pracy. Włożę na siebie tylko coś wygodnego i zajmę się tobą. A może masz ochotę na prysznic? Łazienka jest na samym końcu korytarza. “Cóż za ulga!” - pomyślał Damian. Ciotka na

Damian był podekscytowany wyjazdem do Berlina w celach zarobkowych. Tak naprawdę, poza ciągłymi problemami finansowymi, miał wszystko co dwudziestopięciolatek mieć powinien. Według niego. W garażu Golf 3 , w portfelu miesięczny karnet na siłownie i “twarz człowieka ulicy”. Pakując torbę podróżną już liczył ile euro zarobi na tydzień jako mechanik samochodowy u wujka swojego kolegi. Damian nie był typem, który zastanawia się dwa razy. Wiedział bowiem, że taka okazja więcej może się nie powtórzyć. pierwszy rzut oka wydaje się wporządku, byle by mu zanadto nie matkowała. Wizja domowych obiadów nie była co prawda odpychająca, ale nie chciałby by ta widziała w nim synka, którego można zagłaskać na śmierć.

Berlińskie pragnienie

Więc od dziś to jest jego nowy dom. Jak uzbiera wystarczającą ilość pieniędzy, rozejrzy się za jakimś małym mieszkaniem do wynajęcia w pobliżu. Bądź, co bądź, tutaj nie będzie mógł prowadzić rozrywkowego życia nocnego. No może gdyby wujek Karola był kawalerem, ale to już inna historia. Damian szukał w pamięci jakiś wzmianek o cio-

Żadna praca nie hańbi tce, ale z lekkim zdziwieniem stwierdził, że Karol dziwnym trafem nic o niej nie wspominał. Pachnący i świeży wrócił do dużego pokoju rozsiadając się wygodnie na kanapie. -Zaraz do ciebie przyjdę kochaniutki - usłyszał słodki głos dobiegający z drugiego pokoju. Miał nadzieje, że ciotka zaproponuje mu coś do jedzenia, bowiem od rana nie miał nic w ustach. Po kilku minutach powróciła do pokoju z wymownym spojrzeniem na twarzy. Zdezorientowany Damian zauważył, że jej ciało zakrywał jedynie atłasowy, purpurowy szlafrok. Wśród obłoków świeżo odpalonego papierosa błądziła leniwie po pokoju trajkocząc bez sensu i nie spuszczając z niego oczu podkreślonych w pośpiechu czarną kredką. Nie była wiotka, ani smukła. Przypominała raczej jakąś kanciastą postać z obrazów Picassa. Damian czuł

się obserwowany nie tylko przez jej natarczywe spojrzenie, ale również przez odstające brodawki na obfitym i obwisłym biuście. Okryte jedynie cienką warstwą zimnego materiału zdawały się przewiercać go wzrokiem tak jakby chciały wiedzieć z kim mają do czynienia i jak ten ktoś będzie się z nimi obchodził. -Cóż ze mnie za gospodyni! - pisnęła pochylając się nad gościem -Nawet nie zaproponowałam Ci nic do picia. Damian zapomniał już co prawda o głodzie, ale postać i zachowanie frywolnej ciotki wysuszyły do cna jego gardło. Miał ochotę na butelkę piwa, marzył o porządnym łyku browara i wycofaniu się z tej idiotycznej sytuacji. Cioteczka szybko do niego powróciła stawiając przed nim szklankę bursztynowej whisky. -Spróbuj - szepnęła siadając obok niego - Jest naprawdę dobra. W Polsce chłopców w twoim wieku nie stać na takie rarytasy.

Odgłos buszu

Speszony Damian przyssał się do szklanki wodząc wzrokiem po ścianach. Wolał udawać, iż nie dostrzega kobiety gładzącej się po udzie. -Chłopcze, marnujesz dobry alkohol! - stwierdziła chichocząc - Tym trunkiem trzeba się delektować. Damian odstawiając szklankę zerknął na jej nagie kolano. Było białe, a jego bok oplatały fioletowe niteczki popękanych naczynek. Zdenerwowany szukał w głowie jakiegoś błyskotliwego i neutralnego tematu do rozmowy. Jednak jego towarzyszka z kanapy w każdej uwadze dopatrywała się dwuznaczności i seksualnego podtekstu. “Więc tak ma wyglądać moja praca w Niemczech” pomyślał rozgoryczony. Zbierało mu się na mdłości na samą myśl o całodniowej harówce w warsztacie samochodowym na parterze i godzince uciech każdego dnia w godzinach lunchu z lubieżną wyliniałą kocicą , jaką była ciotka Karola. Podobnie muszą czuć się biedne polskie dziewczyny szukające łatwego zarobku na Zachodzie” - pomyślał smętnie.

14

www.MegaMediaLtd.com


OPOWIEŚCI RÓŻNEJ TREŚCI Żadna praca nie hańbi

W tamtej chwili prostytutki wzbudziły w nim najckliwsze uczucia. -Skoro jesteś taki nieśmiały - szepneła mu do ucha ciotka - Może masz ochotę obejrzeć film? Podyskutujemy razem na temat fabuły. Co ty na to? Film! Cóż za wspaniały pomysł! Dzięki wam bracia Lumière, za tak cudowny wynalazek, jakim jest kinematografia! Kocica ostrzegła, że ścieżka dźwiękowa filmu jest niemiecka, ale fabuła niesłychanie łatwa w odbiorze. Dolała swemu nowemu lokatorowi whisky i wygodnie rozsiadła się obok niego. Przez cieniutki atłas Damian czuł jej gorące ciało, czuł każdy wałek tłuszczu i ten nieznośny zapach słodkich perfum. Czas na film. Wszystko jedno, jaki, byleby był długi, do tego czasu wujek powinien już wrócić do domu Na samą myśl o wyłączeniu się z rozmowy i ignorowaniu ciotki Damian nieco się rozluźnił. -Mam nadzieję, że film ci się spodoba. To mój ulubiony - wyjaśniła dysząc mu w skroń. I rzeczywiście, szybko okazało się, że fabuła nie jest zbyt skomplikowana, bowiem na ekranie Afrykańczyk z pasją pieścił egzotyczną Tajkę, której głos pojękiwań podkładała bardzo wymownie jakaś niemiecka aktorka.

Zadanie nr1: Przegląd podwozia w roburze

-Podobają ci się takie sylikonowe azjatki? spytała kocica kładąc mu rękę na udzie - A co powiesz o aktorze? Ma niezłą armatę, prawda? A może przeciętną? Widzisz, ja na tych sprawach się zbytnio nie znam... Więc jak widziałeś kiedyś większą…? Niech was szlag bracia Lumière! Damian w jednej chwili znienawidził ich piekielny wynalazek. Gdyby nie oni, dvd zapewne by nie powstało. Znienawidził też niemiecką wytwórnię filmów porno, których miał pokaźną kolekcję w domu. Znienawidził w tym momencie nawet apetyczne Tajki i tych czarnych skurczybyków z wielkim sprzętem. “Co robić? Uciekać?” - zastanawiał się ukrywając w kieszeniach drżące ręce. -Przepraszam! - powiedział zrywając się z miejsca -

muszę do toalety. Nie zważając na ciotkę pobiegł w głąb korytarza. Zatrzasnął za sobą drzwi i stanął przed lustrem. Jego twarz z purpurowej zmieniła w jednej chwili odcień na blado zieloną. “Nie mogę uciec, mam tu pracować! Gdyby stara była jeszcze atrakcyjna, to z pewnością bym skorzystał. A może to taka próba? Test na lojalność wobec wujka? Nie, nie wierzę by taki stary piernik wystawiał na cel swoją żonę. Więc to ona mnie testuje. Jeżeli zrobię jej dobrze, moja posada będzie zagwarantowana. Gdy odmówię powie jeszcze mężusiowi, że się do niej dobierałem i wtedy będę mieć przechlapane!” - przemywając twarz zimną wodą z obrzydzeniem myślał o całej sytuacji z ciocią i o jej “ulubionym filmie”. Więc musiałby zrobić jej to samo, co Tajce zrobił Murzyn. “A niech to! Puknę ją” – sam zakończył swój dylemat. Z pośpiechem zdjął koszulkę i spodnie. Stara będzie mieć uciechę, gdy ten powita ją w salonie w samych bokserkach.

Klepanie maski. U blacharza Nie tak wyglądała berlińska niespodzianka dla Damiana. Skusić się czy się nie skusić? Oto jest pytanie!

Jednak, gdy stanął w drzwiach, cioteczka nie zwracała na niego kompletnie uwagi. Krzątała się po pokoju z nadąsaną miną wynosząc cenny trunek, na który Damian prawdopodobnie nie zasługiwał . -Wróciłem - wymamrotał nieśmiało. Dopiero po tych słowach rzuciła mu spojrzenie. Jej wzrok z nadąsanego ewoluował w radosny triumf. Lubieżne oczy wędrowały po młodym jędrnym ciele. Niczym hipnotyzerka zaczęła świdrującym spojrzeniem przewiercać jego przyrodzenie ukryte w bokserkach. “To nie potrwa długo” pocieszał się w myślach siląc się jednocześnie na uśmiech , który zatuszować miał wstręt do niej i do samego siebie Oboje podskoczyli, gdy do ich uszu dobiegł dźwięk otwierających się drzwi wejściowych. -Już jestem - usłyszeli markotny głos wujka piernika. Po chwili wszyscy troje przez moment stali w kamiennej pozie w dużym pokoju wymieniając zaskoczone spojrzenia. Damian w kusych bokserkach, wyliniała kocica w niedbale zawiązanym purpurowym szlafroku i brodaty, przepocony wujek Karola. -A ty kim do cholery jesteś? - zagrzmiał. -Kochanie - pisnęła ciotka podchodząc w jego stronę - To jest przyjaciel naszego Karolka. Podobno dostał u ciebie pracę jako mechanik... -Ale dlaczego do cholery paraduje po chacie w samych gaciach?- zagrzmiał jeszcze donośniej. -Dopiero co przyjechał, zaproponowałam by wziął prysznic.

- I zapewne w ramach praktyki sprawdził stan twojego podwozia, co? - wrzasnął - W takim stroju witasz gości? Masz czelność szmacić się z jakimś gówniarzem pod moim dachem?

Ktoś się śmieje

Nad Berlinem unosiły się czarne chmury zwiastujące rychłą burzę. Damian zaczął silić się na mało przekonywujące wyjaśnienia. - Zamilcz szczeniaku, bo cię własna matka nie pozna! Zabieraj klamoty i jazda z mojego domu. Już ja nagadam Karolowi kogo mi tu przysyła do pracy! Damian jeszcze nigdy tak szybko nie kompletował swojej garderoby. Po niecałych dwóch minutach stał z całym bagażem za wrotami Sezamu, które zamknęły się z hukiem. Z mieszkania dobiegały go krzyki skłóconego małżeństwa. Tak skończyła się jego przygoda z Berlinem. Po zaledwie czterech godzinach w tym mieście wracał taksówką w stronę stacji kolejowej tymi samymi ulicami myśląc o kobietach, których nie posmakował, sklepach, w których się nie ubrał i o restauracjach, w których nie dane było mu nawet skosztować przystawki. Na dworcu w rodzinnym mieście przywitał go Karol z nieskrywanym rozbawieniem malującym się na twarzy. -Nie wiem co tam narobiłeś , ale ciotka z rozżaleniem stwierdziła, że chyba w momencie przekroczenia granicy wszedł w ciebie demon emigranta, przez którego cały entuzjazm opada...

Paulina Krzyżaniak

NAJLEPSZE FRYZURY NA EALINGU salon OMEGA Beauty (w POLSKIM SKLEPIE) 49 New Broadway, W5 5AH Beata zaprasza Panie, Panów i całe rodziny! 0208 840 92 85 07939 82 47 46

www.MegaMediaLtd.com

17


ŚWIAT WOKÓŁ NAS Broda nic nie warta?

Broda nic nie warta? Mimo, iż nie odgrywa dominującej roli w reprodukcji, broda jest powszechnie uważana za cechę płciową. Od wieków, a nawet tysiącleci broda była uważana przez grupy kobiet za niezwykle atrakcyjną i sprawiała, że łatwiej poddają się jej posiadaczom. który opierając całe swoje życie na wojsku i sztuce prowadzenia wojny, stwierdził, że długi zarost jest niepraktyczny, a wręcz przeszkadza w wojaczce. Nie obowiązywało to jednak uczonych, wśród których broda była podstawą wizerunku. Greccy bogowie z Zeusem i Posejdonem na czele byli zawsze brodaci. Odróżniał się od nich piękny Apollo, dokładnie ostrzyżony mieczem lub sztyletem.

Po wojnie bez brody

Chrześcijańskie postaci biblijne są zazwyczaj przestawiane z brodami. Tak zawsze wg. malarzy i rzeźbiarzy wyglądał Chrystus, Abraham czy Mojżesz. Na obrazie „Ostatnia wieczerza” mistrza Leonardo da Vinci aż ośmiu mężczyzn ma brody. Apostoł Jan jest zazwyczaj zawsze przedstawiany bez zarostu, by podkreślić jego młody wiek.

U przodka

Psychologia ewolucyjna wyjaśnia to, jako fenomen zarostu na twarzy mającego mówić o dojrzałości, o przejściu z wieku dziecka do mężczyzny, któremu z wiekiem i doświadczeniem rośnie broda. Oczywiście do pewnego momentu wiek nie mógł być tu przeszkodą, choć nasi bardzo dawni wujowie nie żyli nigdy długo, więc i tak drepczący po lasach, sawannach i grotach staruszkowie oglądający się za kobietami byli zjawiskiem dość abstrakcyjnym. Kluczem do neolitycznego sukcesu brody może być powiększony wygląd szczeki brodacza mający świadczyć o jego sile i dobrej kondycji fizycznej. Ważną, a może najważniejszą cechą brody mogła być też podświadoma zdolność do dominowania nad nie-brodatymi, gorszymi i słabszymi. Broda wędrowała razem z człowiekiem i była symbolem wyjątkowych cech przynależnych wybranym grupom. W starożytnym Egipcie, choć sztuczna i wykonywana z metalu, była zarezerwowana i noszona przez władców kraju nad Nilem, stanowiła o ich suwerenności. Brody uwielbiali starożytni Persowie. Za symbol godności i mądrości uznawano je w Indiach. Grekom oczyszczały duszę. Spartanie golili brody tchórzom, choć sami często golili zarost nad górna wargą. Rewolucje wprowadził Aleksander macedoński,

18

www.MegaMediaLtd.com

Na północy Europy standardy w większości nie odbiegały od reguł na południu. Szkoccy Celtowie uznawali brodę za punkt honoru. Ich krewni z germańskiego plemienia Chattów akt golenia twarzy wiązali z zabiciem pierwszego przeciwnika w życiu. Dalej, broda mogła być swobodnie hodowana. Średniowieczne brody były oznaką dojrzałości i władztwa królów. W życiu codziennym złapanie kogoś za brodę oznaczało ogromna zniewagę i wypowiedzenie pojedynku niczym rzucenie rękawicy. Późniejsze wieki przyniosły różne podejście do brody, od symbolu dominacji konkwistadorów i kolonizatorów do oznak prymitywnej zaściankowości piętnowanej przez cara Piotra Wielkiego. Podróżujący za młodu po krajach Europy Zachodniej, mody władca skostniałego i zacofanego państwa rosyjskiego nakazał swoim poddanym golenie bród, a po kilku latach opodatkował najbardziej zagorzałych amatorów zarostu na twarzy. Od XVIII wieku cała kultura europejska odrzucała lub najłagodniej odsuwała na margines brodę. Popularnością cieszyła się gładka, ogolona twarz, oczywiście rozumiana w granicach ówczesnej higieny. W połowie XIX wieku broda niespodziewanie powstała z popiołów i wróciła na europejskie salony dzięki takim postaciom jak władcy Rosji Aleksander III, Francji Napoleon III i pruski Fryderyk, również III. Wtórowali im tacy wielcy ludzie XIX-wieku jak Charles Dickens, Guiseppe Garibaldi, Giuseppe Verdi czy Karl Marx. Europejska pro-brodowa gorączka nie ominęła Stanów zjednoczonych, gdzie do czasów szesnastego prezydenta kraju Abrahama Lincolna, żaden z jego poprzedników nie miał brody. Od jego kadencji broda towarzyszyła prawie każdemu prezydentowi USA (oprócz Andrew Johnsona i Williama McKinleya) aż do pierwszej wojny światowej. W Europie lata dwudzieste XX. wieku były początkiem spadku popularności męskiej brody. Wiktoriański model brodacza odchodził do lamusa i wśród najbardziej znanych osobowości okresu zarost na twarzy ograniczał się zazwyczaj do wąsów i koziej bródki. Za Oceanem firma Gilette zawzięcie promowała ogolonych mężczyzn, jako jeden słuszny model wyglądu. Chwilowy renesans broda zaczęła przeżywać dzięki ruchom hipisowskim, jednak nie powróciła na stałe do mainstreamu społecznego.

Amisze muszą się golić do momentu, gdy wyjdą za mąż. Później broda jest ich stałą towarzyszką.

Koran nakazuje muzułmanom zapuszczanie brody i przycinanie wąsów, by odróżniać się od niewiernych.

Broda jest zakazana w wykonywaniu niektórych zawodów, takich jak np. pilot czy strażak. Zabraniają jej również wewnętrzne regulaminy federacji sportowych, np. boksu jak International Boxing Association. Brytyjska federacja boksu amatorskiego Amateur Boxing Association of England robi wyjątek dla hinduskich Sikhów, którzy mogą walczyć bez golenia tradycyjnego zarostu jednak muszą zabezpieczyć go specjalną siateczką.


XD xd


GWIAZDY I KARTY O co chodzi w astrologii?

J

estem astrologiem i tarocistą,

samoukiem i entuzjastą. Od 14 lat zajmuję się symboliką tarota, analizą astrologiczną i doradztwem duchowym. Mimo, że posiadam formalne kwalifikacje tarocisty oraz mistrza Reiki, wiedzę zdobywałam głównie podróżując, poprzez bezpośrednie kontakty z astrologami i tarocistami różnych nacji (Polska, Francja, Wielka Brytania, Ukraina), czytając i dużo praktykując. Silnie wyznaję pogląd, że do bycia dobrym tarocistą i astrologiem nie wystarczy posiąść wszelką wiedzę, poznawać latami znaczenie, historię i interpretację kart oraz energii planet... To jest, owszem, dobry pierwszy krok, jednak dopiero bazując na tej wiedzy należy podłączyć swoją intuicję i wtedy mamy kompletny obraz narzędzi, którymi możemy w pełni pomagać ludziom zgłębiając tajniki symboliki. Obecnie pracuję nad swoją pierwszą książką “Planets on Earth”. Prowadząc przez wiele lat podwójne życie (pasja vs. życie zawodowe, zdecydowałam ostatnio całkowicie poświęcić się niesieniu pomocy i rady ludziom przy pomocy symboliki tarota, zgłębianiu wiedzy astrologicznej oraz pisaniu książek. Będę publikować tutaj, mam nadzieję ciekawe dla Państwa artykuły z dziedzin wspomnianych wyżej. Udzielam konsultacji zarówno osobiście w Bristolu, jak i online przez skype lub telefonicznie. Kontakt: tarot.astrology@yahoo.co.uk lub 07762 867174.

A

strologia ma wielu zwolenników i znacznie więcej przeciwników, do których w większości zaliczają się ludzie wrzucający ją do jednego worka z tarotem, wróżbami, reiki czy innymi pokrewnymi dziedzinami. Tak naprawdę jednak jest to nauka, która opiera się na przekonaniu, że ciała niebieskie wpływają energetycznie na to, co dzieje się na Ziemi: „Jak na górze, tak na dole”. Na poziomie bardziej fizycznym, przyziemnym, każdy z nas obserwuje takie zjawiska na co dzień. Pory roku, ich wpływ na zwierzęta i rośliny, na aurę są dyktowane ruchami planetarnymi; Słońce i Księżyc powodują dzień i noc, jasność i ciemność; cykl Księżyca, a co za tym idzie, jego pełnia lub nów raz na 28 dni powodują odpływy i przypływy wód. Zapytajcie w lokalnym szpitalu. Dowiecie się, że w czasie pełni na ostrym dyżurze wrze jak w ulu – ludzie są wtedy bardziej rozdrażnieni i jest znacznie więcej wypadków, często też cierpią wówczas na bezsenność. Idąc dalej, tego typu zjawiska astronomiczne mają wpływ na naszą świadomość, na ludzką psychikę. Proponuję samemu wgłębić się w aspekty i tranzyty planet, żeby zauważyć pewne prawidłowości. To sprawia największą frajdę. Ten artykuł albo wizyta u astrologa mogą być świetnym 20

www.MegaMediaLtd.com

O co chodzi w astrologii? Astrologia to bardzo stara, trudna i głęboka nauka. Nie wystarczy skończyć rocznego kursu bądź też przeczytać książki, żeby wszystko o niej wiedzieć. Aby być dobrym astrologiem, potrzeba lat doświadczenia, wiedzy astronomicznej i matematycznej, lecz także życiowej, a ponadto obserwacji ludzi i wydarzeń oraz dużej dozy intuicji. początkiem, jednak rozwinięcie i poznanie tematu to długa oraz bardzo interesująca przygoda, którą polecam każdemu.

Horoskop (astrogram) urodzeniowy (natalny) to jakby zdjęcie zrobione w momencie, kiedy człowiek się rodzi, gdy bierze swój pierwszy oddech. Ten obrazek towarzyszy nam przez całe życie. Jest to specyficzny, indywidualny „plan nieba” w momencie naszych urodzin, „zdjęcie osobowości”, na podstawie którego wprawny astrolog powie nam nie tylko o cechach naszego charakteru, predyspozycjach, możliwych słabościach i mocnych stronach, ale też – bazując na tranzytach na dowolny moment życia – o naszej przyszłości i przeszłości. W centrum obrazka znajduje się osoba, dla której astrogram jest sporządzony, a więc można powiedzieć, że w centrum koła jest Ziemia. W rzeczywistości wiadomo, że jest inaczej: wszystko się kręci wokół Słońca. Jednak astrologa interesuje ruch planet wokół konkretnego człowieka, który żyje na Ziemi. W momencie naszego przyjścia na świat w określony sposób ustawione są planety Układu Słonecznego: Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton. Są one oznaczone symbolami i porozrzucane po całym kole. Każda z planet ma swoje tempo poruszania się względem Ziemi, np. Księżyc – najszybsze ciało niebieskie z wymienionych – potrzebuje tylko 28 dni, żeby wykonać pełen obrót i wrócić na to samo miejsce (planety poruszają się po astrogramie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara), natomiast Pluton – dla kontrastu – potrzebuje do tego 248 lat (!). Tak właśnie zachowują się planety względem Ziemi – są w wiecznym ruchu. Druga sprawa: całe koło, jak tort, jest podzielone na 12 części. Są to tzw. domy horoskopu. Horyzontalna linia to Ascendent (po lewej) i Descendent (po Układ słoneczny to bardzo popularny motyw. Tu, plac w parku - sprytne połączenie nauki i relaksu.

prawej), oś pionowa to Medium Coeli (na górze) i Immum Coeli (na dole). Pierwszy dom horoskopu zaczyna się od ascendentu i biegnie w dół do pierwszej linii. Dom IV zaczyna się od Immum Coeli (IC) i zmierza w prawo do góry, do następnej linii. Każdy dom horoskopu ma swoją symbolikę i odpowiada za inną sferę naszego życia. Np. dom VII to relacje z ludźmi na poziomie partnerstwa, przede wszystkim małżeństwo, spółki i inne formalne związki. Natomiast dom XI to nasza otwartość umysłu, wizje, marzenia, plany na przyszłość, dalekie podróże, szerszy krąg przyjaciół, przynależność do grup ludzi, organizacji. Mamy już więc dwie płaszczyzny oddziaływania: każda planeta w astrogramie leży w innym domu horoskopu, więc liczba kombinacji i interpretacji znaczeń znacznie wzrasta. Wenus położona w I domu horoskopu urodzeniowego ma zupełnie inny wydźwięk i daje zupełnie inne cechy jego właścicielowi niż Wenus w XII domu.

Żeby całość urozmaicić, dochodzą do tego jeszcze stare znajome znaki zodiaku. Jest ich 12 i każda planeta nie dość, że znajduje się w określonym domu horoskopu, w danym miejscu (stopniu), to jeszcze w jednym z 12 znaków zodiaku. I tu znowu: Mars w Raku nadaje właścicielowi horoskopu totalnie inne cechy niż Mars w Skorpionie (ten to w ogóle daje popalić!). Kolejnym zagadnieniem, a raczej kolejną komplikacją, są aspekty planet względem siebie. Widzicie te kolorowe linie między symbolami planet? Jeśli planety znajdują się po przeciwnej stronie kółka w dość ścisłym aspekcie (im dokładniej naprzeciw siebie, tym wyraźniejszy aspekt), są w opozycji. Mogą również ustawić się w kwadraturze (90° odległości), trygonie, sekstylu, koniunkcji i wielu innych aspektach. Aspekty „ostre” są przeważnie interpretowane jako nieharmonijne, a więc jako opozycja, kwadratura… Jest to jednak dosyć ogólne myślenie, bo czasem owe ostre aspekty odpowiadają np. za niesamowity pociąg seksualny między partnerami w synastrii (porównaniu astrogramów dwóch osób) bądź też gwarantują dokonanie wielkich rzeczy po pokonaniu pewnych wyzwań w tranzytach. O wszystkich tych przypadkach napiszę szczegółowo innym razem. Na razie, chociaż świerzbi mnie klawiatura, poprzestanę na tych wiadomościach, żeby osoby zainteresowane mogły się oswoić z rysunkiem astrogramu i wyżej wymienionymi płaszczyznami interpretacji. W kolejnym artykule z chęcią napiszę o symbolice znaków zodiaku oraz planet i wielu, wielu innych aspektach astrologii.


GWIAZDY I KARTY O co chodzi w astrologii?

Biorac pod uwage powyzsze informacje, nasuwa sie wniosek, nasuwa

nam się pewien wniosek. Nawet jeśli Słońce danej osoby znajduje się np. w Strzelcu (czyli ktoś jest tzw. zodiakalnym Strzelcem), to jej osobowość zabarwia wiele innych czynników, np. informacja o tym, w którym domu horoskopu jest Słońce, w jakich aspektach do innych planet, a także gdzie i jak położone są wszystkie inne planety, w jakim znaku jest ascendent itp. Zatem Strzelec Strzelcowi nierówny! Każdy z nas jest inny. Najbardziej czułym punktem horoskopu jest ascendent, który najszybciej się „porusza”. Osoba urodzona danego dnia o 13:17 może mieć ascendent w znaku Ryb, natomiast urodzonej już pół godziny później ascendent wypadnie w innym znaku, a cała siatka (12-częściowy tort) przesunie się o kilka stopni w prawo (w kierunku przeciwnym

do ruchu wskazówek zegara), co w konsekwencji sprawi, że np. planety z domu II przeskoczą do I domu itp. A więc godzina urodzenia ma kolosalne znaczenie, nie mówiąc już o dniu, miesiącu, roku oraz szerokości geograficznej. Czas zatem pozbyć się złudzeń na temat tego, że jeśli ktoś jest np. spod znaku Koziorożca, to można go zaszufladkować. Nie można podzielić wszystkich ludzi na 12 typów. Owszem, każdy z 12 znaków zodiaku oraz każda z planet mają swoją symbolikę, swoje zabarwienie energetyczne, lecz tę energię należy interpretować w kontekście każdej planety, domu i aspektów, np. Mars w I domu w Baranie, w kwadraturze do Słońca zabarwia czyjąś osobowość niesamowitą siłą przebicia i energią, czasem wręcz agresją, i te cechy mogą być znacznie bardziej widoczne w horoskopie urodzeniowym niż fakt, że Słońce danej osoby jest w delikatnym, udomowionym Raku. Wówczas nijak nie będziemy mogli zgodzić się z tezą, że Raki są spokojne i lubią gotować. Nic dziwnego, że wiele osób twierdzi, iż astrologia to bujda. Żeby rozmawiać o prawdziwej astrologii, należy najpierw… dogłębnie ją poznać! Aleksandra Lech Źródło: www.anglia4u.pl

Ubezpieczenie z cukierni Ubezpieczenie na życie to obecnie dla supermarketów taki sam produkt jak czekoladowa babeczka, bochenek chleba, sushi czy płyn do płukania tkanin. Klienci wiążąc się polisą ubezpieczeniową z wielkimi firmami rynku dystrybucji takimi jak Tesco, Sainsbury’s i Asda wkomponowują się w system tworzony przez nie (te firmy), mający na celu uteskowienie (uasdowienie) klienta. Medal dla ubezpieczyciela czy ubezpieczającego?

Kolorowe broszurki umieszczane najczęściej przy sklepowej kasie kuszą całą gamą ofert finansowych: car insurance, life insurance, home insurance, pet insurance. Techniki sprzedaży opierają się w dużej mierze na wykorzystywaniu zdobytej już pozycji, jako sprzedawcy żywności oferując bonusowe punkty lojalnościowe na sklepowych kartach klubowych, vouchery promocyjne czy nawet cashback. Ubezpieczenia oferowane przez sklepy opierają się na produktach firm ubezpieczeniowych niekoniecznie uznanych i chętnie wypłacających świadczenia. Tesco i John Lewis oferują polisy Friends Life, Sainsbury’s Legal & General, Asda związała się z LifeSearch. Klientów nabiera przekonanie, że oferty supermarketów są najtańsze. Nie zawsze są i często polisy bardziej uznanych marek są równie atrakcyjne lub nawet tańsze. Wielkość składki to tylko jedna z cech ubezpieczenia. Drugą, równie ważną, a może nawet ważniejszą jest wypłata świadczenia w razie zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego. Skomplikowane umowy i szukanie ciągle nowych powodów, dla których wypłatę świadczenia można wstrzymać to druga strona medalu.

Bank jak sklep

Najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług konsultanta ubezpieczeniowego, który ma dostęp do szerokiej palety polis dostępnych na rynku. Samodzielne przeszukanie wszystkich dostępnych ofert jest bardzo męczące i długotrwałe, a agent może dokonać tego przy pomocy specjalistycznego systemu. Co więcej, posiada wiedzę i doświadczenie, i może polecić lepszego ubezpieczeniodawcę oraz odpowiedniejsze ubezpieczenie. Istnieje kilka typów ubezpieczeń nazywanych potocznie „life insurance”. Bez konsultacji klient może wybrać sobie polisę typu level term w sytuacji, gdy do jego potrzeb najodpowiedniejsze byłoby decreasing term. „Niektórzy spieszą się i nie chcą sprawdzić dostępnych ofert wraz z konsultantem ubezpieczeniowym. Wolą produkt z Barclaysa lub Asdy, szybszy, może nawet tańszy, ale na koniec o wiele trudniejszy w wypłacie środków. Taki rodzaj szybkiego ubezpieczenia to niestety tylko spełnienie zachcianki, a nie wartościowy produkt finansowy, który ma służyć osobie ubezpieczonej i jego rodzinie” – podsumowuje Mega Business Services.

075 77 272 093

www.MegaMediaLtd.com

21


ŚWIAT FINANSÓW Zna Twój portfel lepiej niż Twój partner

www.SwiatFinansow.co.uk

System bada nas dogłębnie i ocenia kto jest dobry, a kto zły. Nie można jednak dziwić się instytucjom finansowym, że pragną wiedzieć wszystko o swoich potencjalnych klientach. Zrozumiałe jest również to, że Kowalskiego szokować może skala inwigilacji i łatwości dostępu do informacji o tym za co, jak i kiedy płacimy. Do grona współpracowników Experiana i jego systemu Credit Score dołączyć mają agencje nieruchomości i prywatni landlordowie. Komu to pomoże, komu zaszkodzi? Oblicze społeczeństwa informacyjnego

Credit score, znany już nad Wisłą jako scoring kredytowy to ocena, jaką otrzymujemy od agencji analitycznej oceniającej naszą wiarygodność kredytową, która dodatkowo sporządza wykaz realizacji naszych zobowiązań finansowych.

emocje, od uznania po wściekłość. Są znakomitym źródłem informacji o klientach na rynku finansowym i usługowym z jednej strony, z drugiej dość mechanicznym i bezdusznym elementem blokującym możliwość zaciągnięcia korzystnej pożyczki. Wspomniany Experian to największa tego

Jest to metoda szacowania ryzyka finansowego wykorzystywana głównie przez pożyczkodawców, ale i organizmy niefinansowe takie jak np. operatorów sieci komórkowych. Agencje takie jak popularny w Wielkiej Brytanii Experian budzą wiele kontrowersji i sprzeczne

typu firma na świecie działająca w ponad 40 krajach na wszystkich kontynentach. Zbiera/otrzymuje w celach komercyjnych informacje na temat osób prywatnych oraz firm i na ich podstawie sporządza raporty kredytowe. Towarem jej „handlu” jest informacja.

„Wszyscy, którzy myślą o kredycie gotówkowym i potrzebują sprawdzić swój credit score mogą zgłosić się do nas celem rozpoczęcia procesu szukania najodpowiedniejszej pożyczki. Pomogliśmy wielu osobom w ich osobistych i biznesowych planach, które kiedyś wydawały się niemożliwe do realizacji” – do przełamania strachu przed kredytem zachęca Emilia, specjalista ds. kredytów biznesowych i indywidualnych z Mega Finances, części Mega Business Services.

Zna Twój portfel lepiej niż Twój partner Komu to służy?

Chcąc ulepszyć ofertę raportu kredytowego, rozszerzając ją o kolejnych odbiorców komercyjnych i zwiększając zakres gromadzonych informacji, firma planuje wprowadzić usługę Rental Exchange. Ma być ona skierowana do podmiotów sektora wynajmu nieruchomości, zarówno do prywatnych landlordów jak i do agencji nieruchomości z jednej strony oraz do samych tenantów (osób wynajmujących) z drugiej. Pierwsza grupa ma dostarczać Experianowi informacje na temat regularności płatności tenantów i uzyskać dostęp do danych dotyczących potencjalnych klientów pragnących wynajmować od nich nieruchomość. Pomimo tego, iż w ramach Rental Exchange landlordowie i agencje mają uzyskać informacje dotyczące jedynie regularności płacenia rentu, a nie całości zbieranej przez Experian historii kredytowej, nowe rozwiązania wydają się przynosić jedynie jednostronne korzyści. Tezę tę odpiera sam Experian twierdząc, iż włączenie nowej dziedziny do credit score’u może w wydatni sposób pomóc tenantom.

Okiem eksperta

„Od pomysłu do realizacji daleka droga, ale włączenie rentu może faktycznie podbudować scoring kredytowy wielu Polaków mieszkających na Wyspach. Czynsz to jeden z ważniejszych, o ile nie najważniejszy wydatek w rodzinnym budżecie. Jego regularne płacenie powinno naprawiać credit score zepsuty takimi błahostkami jak np. niezapłacona komórka. Jeśli tak faktycznie będzie i uda się przekonać pożyczkodawcę, że jesteśmy odpowiedzialni i zdolni do spłaty większych zobowiązań takich jak rata kredytu hipotecznego, to ruch Experiana jest prospołeczny” – tak nowa inicjatywa wygląda w oczach Moniki Sharmy z biura hipotecznego Dobry Kredyt w Chiswick. To co jednych może skutecznie przybliżyć do palącej pożyczki konsumpcyjnej (personal loan) lub wymarzonego kredytu hipotecznego (mortgage) innym może jednak zaszkodzić ponieważ spóźnione płatności zaległości są dość częste w segmencie wynajmu nieruchomości. Od dłuższego czasu dotykają średnio aż ponad 10% tenantów.

22


ŚWIAT FINANSÓW www.SwiatFinansow.co.uk

Chcesz nie stracić?

Chcesz nie stracić? Kilkadziesiąt tysięcy funtów to suma, którą w Londynie łatwo stracić szybciej niż nam się wydaje. Wystawne życie nikomu nie wyszło na dobre. Co innego inwestowanie… Taka suma to doskonały wkład własny w nieruchomość kupioną w systemie buy-to-let. W zeszłym roku średni wzrost cen wynajmu nieruchomości w Londynie wyniósł 5.6%

Kredyty hipoteczne buy-to-let to jedna z możliwych inwestycji dla tych, którzy lubią myśleć przyszłościowo, a nie lubią grać na giełdzie. Jeśli masz kapitał i chcesz, by pieniądze spokojnie na siebie pracowały, koło takiej inwestycji w nieruchomości nie możesz przejść obojętnie. Stały popyt na mieszkania i generalna łatwość w znalezieniu chętnych na wynajęcie domu oraz rosnące ceny wynajmu nieruchomości to główne plusy przemawiające na korzyść kredytów buyto-let. Pomimo tego, że ten typ kredytu jest nadal droższy od zwykłego kredytu mieszkaniowego (residential mortgage) przytoczone wcześniej czynniki

wpływają na atrakcyjność takiej inwestycji. Szacuje się, że w roku 2012 typowy inwestor buy-to-let może uzyskać profit wysokości 4.8-5%. To porównywalne zyski z kilkuletnimi obligacjami i więcej niż dają konta oszczędnościowe. Należy oczywiście wziąć pod uwagę ryzyko tego, że przez krótki okres dom może stać pusty, lub może być potrzebny „nagły” remont. „Myśląc o inwestycji typu kredyt buy-to-let lepiej skoncentrować się na jego korzyściach niż wadach. Trzymanie pieniędzy w skarpecie to żadna inwestycja. Nieruchomości, szczególnie londyńskie zazwyczaj nigdy nie zawodzą swoich właścicieli” – ocenia sytuację ekspert z Dobry Kredyt, biura specjalizującego się w kredytach hipotecznych typu buy-to-let oraz residential.

Ile potrzebujesz by kupić dom? Jakie dokumenty? Zadzwoń do eksperta Dobrego Kredytu!

079 800 767 48

Włoska jazda na rolkach a odszkodowania Przyjęło się, że rodzice powinni pilnować swojego dziecka ze względu na jego bezpieczeństwo. Historia rodziny z Mediolanu uzupełnia to o dodatkowy wątek, wątek finansowej płynności rodziców.

10-letnia dziewczynka postanowiła wybrać się na spacer z rodzicami i założyła rolki. Ulubiony sposób poruszania się małej Włoszki okazał się jednak dość niebezpieczny, gdy straciła równowagę. Mając w perspektywie twarde lądowanie na mediolańskim bruku, dziewczynka wyszła z opresji łapiąc/wpadając na przechodnia. Wyszła cało z opresji, jednak nieświadomy mediolańczyk potraktowany jak boja ratunkowy upadł i złamał rękę. Małoletnia uratowała siebie, jednak wpędziła w problemy dorosłych. W rezultacie mężczyzna trafił do szpitala, a rodzice dziewczynki zostali obciążeni odszkodowaniem i kosztami sądowymi w wysokości ponad 80 tysięcy euro. Odwołali się od decyzji sądu i czekają na pozytywny rozwój sprawy. Na wyrok anulujący całą sumę ciężko jednak liczyć.

Zgłoś wypadek:

07774 257 716 www.MegaMediaLtd.com

23


ŚWIAT FINANSÓW Praktyki a prawo pracy

www.SwiatFinansow.co.uk

Brytyjskie przedsiębiorstwa szukają nowych sposobów by stawić czoła trudnym realiom ekonomicznym. Słabszy niż kiedyś popyt wewnętrzny na Wyspach Brytyjskich na praktycznie wszystkie dobra i usługi oraz presja konkurencyjna z innych krajów sprawiają, że przedsiębiorcy wyspecjalizowali się w cięciu kosztów. W niektórych sektorach bardzo popularne stały się niepłatne praktyki (internship) oferowane młodym ludziom.

Praktyki a prawo pracy Dwie drogi niedoli

Jedną z branży, które w ostatnich latach w ogromnym stopniu bazują na pracy praktykantów są domy mody przygotowujące kreacje z wyższej półki. Absolwenci szkół projektanckich są zdesperowani, by zdobyć niezbędne doświadczenie. Każdy z nich wie, że bez odpowiedniej praktyki nie można myśleć o karierze projektanta. Domy mody postanowiły bezlitośnie wykorzystać zaistniałe okoliczności. Gdy młodzi dostają się na bezpłatne praktyki są zachwyceni, że poznają świat mody od środka i mogą zobaczyć na czym w praktyce polega praca w zawodzie. Wierzą, że dzięki ciężkiej pracy w czasie praktyk spodobają się przełożonym i dostaną pierwszy, wymarzony etat. Najczęściej sprawdza się tylko połowa ze snu młodego praktykanta, czyli ciężka praca. Zdarza się, że przełożeni wymagają obecności w firmie od rana do późnych godzin nocnych, dając młodym ludziom niewiele czasu na odpoczynek. Praca, tzn. nauka zawodu często odbywa się siedem dni w tygodniu. Niektóre departamenty w domach mody są zapełnione praktykantami, którzy swoją liczbą przewyższają pracowników zatrudnionych na etacie. Muszą wykonywać trudne i stresujące zadania oraz są poddawani słownej i psychologicznej presji. Niektórzy popadają w nerwicę. Praktyki mogą trwać długie miesiące. W ich trakcie młodzi ludzi zaczynają rozumieć, ze żadnych szans na przyszłe zatrudnienie nie ma. Widzą swoich kolegów mających dosyć harowania za darmo i odchodzących lub tych, którym przełożeni dziękują na koniec za doskonale odbyte praktyki, jednak nigdy później nie zatrudniają. Zadania powierzane praktykantom mają różny charakter. Jedni mają szczęście w nieszczęściu i w czasie przedłużających się morderczych pra-

Polscy obsolwenci podbijają londyńskie City ktyk robią coś rozwojowego ucząc się zawodu, od przyszywania cekinów do przygotowywania kreacji na pokazy i obsługi tychże imprez. Ci bardziej pechowi marnują swój czas na robieniu kawy, przyklejaniu znaczków na listy i paczki, sprzątaniu szafek.

Pracuj, choć nie bądź pracownikiem. Zgadzasz się?

Niepłacenie praktykantom, którzy wykonują przez dłuższy okres takie same prace jak osoby zatrudnione może być niezgodne z prawem nawet, gdy młodzi ludzie zgadzają się na takie praktyki. W jednym z bardziej znanych brytyjskich domów mody praktykantom dawano do podpisania dokument w formie umowy, w którym mieli zgodzić się na nie obejmowanie ich regulacjami dotyczącymi maksymalnego 48-godzinnego tygodnia pracy. Oprócz tego w omawianym „porozumieniu” godzili się wypełniać wszystkie instrukcje i polecenia przełożonych oraz przestrzegać ustalanego przez nich grafiku pracy. Według wielu prawników obciążanie praktykantów takimi samymi obowiązkami jak pracowników i bazowanie w tak ogromnym stopniu na

ich pracy, jak ma to do czynienia w branży mody, czyni z nich faktycznych pracowników, którzy powinni spełniać wymogi płacy minimalnej. Po drugie, dość paradoksalny jest zapis o wykluczeniu z regulacji czasu pracy stosowany przez domy mody. Jeśli ktoś nie jest pracownikiem, takie regulacje i tak go nie obejmują. Na tej podstawie można dość logicznie dojść do wniosku, że praktykanci byli faktycznie traktowani jak pracownicy – mieli wykonywać pod nadzorem określone czynności i wymagano od nich lojalek, że zgadzają się na pracę dłuższą niż przewiduje kodeks pracy. Nie było jednak mowy o wynagrodzeniu, co jest w sytuacji pracownika niezgodne z prawem. Takie rozwiązania były, są i będą codziennością wielu firm i twardą, niesprawiedliwą rzeczywistością dla młodych ludzi. Mordercze praktyki to nic innego jak wykorzystywanie młodych ludzi pod szyldem dawania im szansy na zdobycie doświadczenia. Oprócz tego, że firmy hurtowo angażujące praktykantów (czytaj: zatrudniające) każą im spędzać w firmie więcej niż 48 godzin tygodniowo, łamią także inne regulacje. Brytyjski kodeks pracy wymaga, by na każde 24 godziny przypadał 11-godzinny odpoczynek, a w ciągu tygodnia pracownik powinien mieć dzień wolny od pracy, nie krótszy niż 24 godziny.

Mecenas Daniel Stypułkowski radzi:

Jeśli masz problem w pracy lub w życiu prywatnym i uważasz, że potrzebujesz pomocy prawnika, zgłoś się do Mega Business & Legal Advices. Do każdej osoby podchodzimy indywidualnie, analizujemy sytuację i staramy się z niej wybrnąć tak, by uzyskać dla naszego klienta jak najkorzystniejszy wyrok sądu.

www.MegaMediaLtd.com


ŚWIAT FINANSÓW Mega miejsce pracy dla mega firmy

Dobrze zaczęty dzień to klucz do osiągnięcia satysfakcji w pracy. Wiedzą o tym wszyscy pracownicy narażeni na stres i obciążenia. Paradoksalnie pomóc może samo miejsce pracy.

MEGA miejsce pracy dla MEGA firmy „The Polish Britain” postanowiła zwiedzić biurowce Chiswick Park i zobaczyć, jak w ekskluzywnej lokalizacji odnajdują się nasi rodacy.

Nowi sąsiedzi, nowa energia

„Enjoy work”, czyli czerp przyjemność z pracy – tak brzmi hasło przewodnie Chiswick Park, ekskluzywnego kompleksu biurowców położonego w zachodnim Londynie. 12 nowoczesnych, trzypiętrowych budynków otaczających dwupoziomowy staw łączy się tu w harmonijną całość, z lotu ptaka przypominającą swojską gruszkę. Doskonała lokalizacja dopełnia atrakcyjności kompleksu, w którym swoje siedziby mają takie znane firmy, jak Discovery Communications, Foxtons, France Telecom R&D UK/Orange Labs, OpenBet, Singapore Airlines, Starbucks, Svarovski, United International Pictures, Tullow Oil, Walt Disney, Vue Entertainment i masa innych z dziedziny energetyki, mediów, finansów czy consultingu. W tym prestiżowym gronie pojawiły się też firmy polonijne: Mega Business Services i Mega Business & Legal Advices. Nowe otoczenie, przepełnione duchem biznesu i dające energię do działania, stało się od połowy marca codziennym towarzyszem grupy ambitnych Polaków, którzy z dynamizmem i bez kompleksów postanowili wypłynąć na szerokie wody. Chiswick Park to miejsce odwiedzane nie tylko przez grube ryby biznesu, ale i przez urzędników państwowych. 30 marca International SOS, specjalistów w dziedzinie zdrowia i bezpieczeństwa sanitarnego, w Chiswick Park przywitał zarządca Londynu Boris Johnson. To ważne wydarzenie, gdyż nad Tamizę przeniesiono z Singapuru siedzibę główną firmy oraz całe centrum alarmowe.

nowymi klientami pragnącymi, by księgowością ich firm limited (ltd, odpowiednik polskiej spółki z o.o.) zajmowali się specjaliści z Mega Business Services. Do Chiswick Park przyjeżdżają również osoby zainteresowane kredytami i inwestycjami oferowanymi przez Dobry Kredyt i Mega Finances, finansowe ramiona Mega Business Services. To nie wszystko. Dochodzi jeszcze obsługa spraw związanych z odszkodowaniami oferowana przez Mega Claim oraz usługi prawnicze w ramach Mega Business & Legal Advices. „Znajdujemy się w pobliżu Chiswick Roundabout. Dla gości przyjeżdzających samochodem przewidziany jest darmowy dwugodzinny parking. Najlepiej uprzedzić nas podczas umawiania spotkania, żebyśmy mogli zamówić miejsce parkingowe na określoną godzinę. Metrem podróżować najłatwiej na stacje Chiswick Park lub Gunnersbury” – radzi Jakub.

International SOS to firma działająca na międzynarodowym rynku usług transgranicznych. Zajmuje się dostarczaniem i koordynacją usług medycznych, zwalczaniem ryzyka dla firm działających na rynku globalnym oraz rządów, których pracownicy wyjeżdżają za granicę. Została założona w latach 80. przez dwóch Francuzów i zaczęła się specjalizować we wschodzących rynkach azjatyckich. Przeniesienie siedziby głównej z Singapuru do Londynu stanowi duży zwrot dla firmy i świadczy o prestiżu Londynu, a szczególnie Chiswick Park.

Do Chiswick Park na spotkania z:

Wpadli się rozliczyć „Wychodząc z budynku na lunch, praktycznie wpadliśmy na Borisa Johnsona i jego świtę” – polityka Partii Konserwatywnej uwiecznił mecenas Daniel Stypułkowski

Miejsce, które zapewnia wszystko

Chiswick Park z pewnością nie jest bezpłciowym kompleksem przestrzeni biurowej w stylu metalu i szkła, choć z tych materiałów powstał. Krótko przystrzyżone zielone trawniki i szum wody tworzą niezwykły klimat oraz doskonałe warunki do wypoczynku w czasie przerwy. Sklepy, kawiarnie i restauracje na zewnętrz oraz funkcjonalność wewnątrz sprawiają, że Chiswick Park dostarcza wszystko, co potrzebne do pracy i w pracy. „Otwarcie biura w Chiswick Park to milowy krok w rozwoju mojego biznesu. Przed laty trafiłam przypadkiem do kompleksu przy 566 Chiswick High Road i tak po cichu pomyślałam, że świetnie byłoby jeszcze tu wrócić. Nie przypuszczałam, że stanie się to tak szybko” – o swoich emocjach i strategicznej decyzji opowiada Monika Sharma. Budynek numer 3 jest miejscem spotkań z

Boris Johnson jak zawsze uwodził jako sprawny mówca. Z łatwością przechodzi od żartów do meritum swoich wypowiedzi. Tak było również w czwartek, 30 marca, gdy przyjechał uroczyście otworzyć nową kwaterę główną International SOS. Przemawiał na placu naprzeciwko budynku numer 4, wywołując wyraźne zainteresowanie części osób jedzących lunch. Niektórzy zażywający kąpieli słonecznych nie przejęli się jednak za bardzo i kontynuowali relaks w sercu Chiswick Park. Wiosenne słońce i szum wodospadu przy stawie rybnym zauroczyły ich bardziej niż gość na placu.

www.MegaMediaLtd.com

25


OGŁOSZENIA DROBNE Polskie ogłoszenia w Anglii - Polish Community in London on-line

Praca

Mieszkania

Towarzyskie

NIANIA, OPIEKUNKA POSZUKUJEMY NIANI

JEDYNKA DLA DZIEWCZYNY. EALING. £90 JEDYNKĘ DLA SPOKOJNEJ DZIEWCZYNY

CZARNOWŁOSA LASECZKA

DO NASZEJ CORECZKI W ZACHODNIM LONDYNIE (HA2 HARROW). GODZINY PRACY OD 7:15 -16:00 - 5 DNI W TYGODNIU. WYNAGRODZENIE £400 MIESIECZNIE. O WIECEJ INFORMACJI PROSZE O

KELNERKA FULL TIME PRACA DLA KELNERKI W

COFFEE SHOP/WINE BAR ,WYMAGANE DOSWIADCZENIE I PODSTAWOWY ANGIELSKI.MOZLIWOSC PRACY NAWET 60 GODZ W TYGODNIU.SYSTEM ZMIANOWY. PLATNE 10£ /GODZ (PENSJA +NAPIWKI).WIECEJ INFO 07500869073 07516114101

ZATRUDNIE

KOSMETYCZKE!

ZATRUDNIE KOSMETYCZKEZ DOSWIADCZENIEM, ZNAJOMOSCIA JEZYKA ANGIELSKIEGO ORAZ UMIEJETNOSCIA PRACY W ZESPOLE.WYMAGANE:FA CIAL,WAXING,MANICURE,PEDICURE,TINTING,LA SH EXTENSION,GELE,AKRYLE.PRACA NA STALE. 07882412954

ZATRUDNIĘ FRYZJERKĘ DAMSKO / MĘSKĄ! POSZUKUJE FRYZJERKI Z

DOŚWIADCZENIEM NA PEŁNY ETAT (48 GODZIN TYG), DOBRE WARUNKI PRACY. WYMAGANA ZNAJOMOŚĆ JĘZYKA ANGIELSKIEGO ORAZ DOSWIADCZENIE W ANGLII. 07830921988 TWICKENHAM WHITTON

BEZ NAŁOGÓW .POKÓJ UMEBLOWANY ( ŁÓZKO , SZAFA ,KOMODA). 90 FUNTÓW NA TYDZIEŃ, RACHUNKI WLICZONE. 2 TYGODNIE DEPOZYTU. MIESZKANIE 3 POKOJOWE, KUCHNIA, DUŻY LIVING POLSKA TELEWIZJA, INTERNET. 07821402813

JEDYNKA! £85

WYNAJME POKOJ 1-OSOBOWY,2MIN DO STACJI METRA.£85TYG. 07894076058 QUEENSBURY

DUZA JEDYNKA NA NORTHOLT. £85

DO WYNAJĘCIA DUZA , LADAN JEDYNKA NA NORTHOLT, DARMOWY PARKING, OGRÓD, DOSTEPNE OD ZARAZ, 352 CHURCH ROAD, UB55AR. 85 TYGODNIOWO + DWA TYGODNIE DEPOZYTU. 07895266204

POKOJ DLA SPOKOJNEJ CZYSTEJ PARY £130 DO WYNAJĘCIA POKÓJ DWUOSOBOWY

DLA SPOKOJNEJ NAJLEPIEJ NIE PALĄCEJ PARY. DOM JEST NOWY WOLNOSTOJĄCY. KUCHNIA , DWIE TOALETY ORAZ MAŁY PRZYTULNY OGRÓD. DOM USYTUOWANY JEST BLISKO DWÓCH STACJI METRA CENTRAL LINE ORAZ PICCADILLY W POBLIŻU KORTY TENISOWE POLSKI SKLEP ORAZ PARK. 07540595547

POSZUKUJĘ WPÓLNIKA SZUKAM OSOBY DO PODJĘCIA WSPÓŁPRACY W ZAKRESIE IT A DOKŁADNIE OTWORZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ W OBSZARZE: ADMINISTRACJA I KONFIGURACJA SIECII (WINDOWS SERWER 2000-2008, LINUX), HELPDESK, DORADZTWO, NAPRAWA I KONFIGURACJA KOMPUTERÓW/ LAPTOPÓW, GRAFIKA/REKLAMA, STRONY WWW. +48664582691

DWÓJKA DLA PARY NA NEASDEN!£120

DWIE OSOBY DO PAKOWALNIA OWOCÓW

DO WYNAJECIA DUZY DWUOSOBOWY POKOJ DLA PARY LOB DLIA DWOCH DZIEWCZYN W DOMU Z OGRODEM I INTERNETEM BLISKO METRA I AUTOBUSOW, W SPOKOJNEJ OKOLICY. WSZYSTKIE RACHUNKI WLICZONE.120 F + TYGODNIOWY DEPOZYT 07887835688

SZUKAM DWIE OSOBY DO PAKOWANIA OWOCÓW. SZUKAM OSÓB Z WŁASNYM TRANSPORTEM. JEST TO PRACA PRZEZ AGENCJE PD 3 DO 6 DNI W TYGODNIU WIECEJ INFORMACJI UDZIELE PRZEZ TELEFON KRZYSZTOF 07895216016

WYNAJMĘ POKÓJ SPOKOJNEJ PARZE W ZADBANYM DOMU Z OGRODEM. DARMOWE MIEJSCEPA RKINGOWE, INTERNET.120GBP/ TYDZIEŃ(RACHUNKIWLICZONE)SERDECZNIE ZAPRASZAMY,07943069539

POKOJ DLIA PARY ! £110

Motyryzacyjne VAUXHALL VECTRA ******£1575

VAUXHALL VECTRA 2.0 TURBO DIESEL 2003, 6 MIESIECY TAX, MOT 6 MIESIECY, PELNA HISTORIA SERWISOWA, NOWE OPONY, STAN BARDZO DOBRY, 077 48 175 034

NAPRAWDĘ PIĘKNA MŁODA BRUNETKA ZAPROSI NA SPOTKANIA NA NAPRAWDĘ WYSOKIMPOZIOMIE... KLASA, WDZIĘK I SEXSAPIL - TE SŁOWA OKREŚLAJĄ MNIE NAJLEPIEJ... 07530975434

GORACA 30-STKA...;) MAM NA IMIE KAROLINA MAM 30 LAT JESTEM BRUNETKA O KOBIECYCH KSZTALTACH ROZMIAR. NIESTETY ALE MOGE DOJECHAC DO CIEBIE, GODZINKA Z TOBA TO KOSZT £100.LUB POL ZA £80 07780278902

ZWARIUJESZ

NA…JEŻELI JESTEŚ BARDZO WYMAGĄCY I CIĘZKO CI ZNALEŹĆ NA SPOTKANIA SPONSOROWANE DZIEWCZYNĘ KTÓRA BĘDZIE CIĘ W 100% POCIĄGAŁA - TO OGŁOSZENIE JEST WŁAŚNIE DLA CIEBIE. 07983107793 MŁODA, ZGRABNA

INTELIGENTNA, MŁODA, SZCZUPŁA I ZADBANA CZEKA NA KONKRETNE SPOTKANIA Z KULTURALNYMI MĘŻCZYZNAMI. PEŁNA DYSKRECJA, 200% ZADOWOLENIA I TO, ŻE BĘDZIESZ NAPEWNO DO MNIE WRACAŁ. 07873421209

***BLOND VIKI 21 LAT***MAM

NA IMIĘ VIKI (21 LAT, ZDJĘCIA, KTÓRE OGLĄDASZ SĄ MOJE AUTENTYCZNE), ZAPRASZAM PANÓW SPRAGNIONYCH Z TAKĄ KOBIETĄ JAK JA, (POTRAFIĘ ZASPOKOIĆ KAŻDEGO MĘŻCZYZNĘ. 07778801431

GORACA MALOLATKA

PROWOKUJĄCA BRUNETKA ZAPRASZA KULTURALNYCH PANÓW Z GESTEM NA NIEZAPOMNIANE, PRZEPEŁNIONE EROTYZMEM CHWILE ROZKOSZY W MOIM PRYWATNYM I DYSKRETNYM MIESZKANIU. 07551413100

SLODKA PATI

MAM DO ZAOFEROWANIA AKSAMITNE CIAŁO, WYJĄTKOWY BIUST ORAZ S W WIELU POSTACIACH, PRZEPEŁNIONY ZMYSŁOWOŚCIĄ I NAMIĘTNOŚCIĄ 07778389010

ATRAKCYJNA BLONDYNKA RENAULT GRAND ESPACE 2001 2.2 TURBO DIESEL £1900 RENAULT

GRAND ESPACE, 2001 2.2 TURBO DIESEL, 115 000 MIL, TAX 6 MIESIECY, 6 MIESIECY MOT, PELNA HISTORIA SERWISOWA, 077 48 175 034, STAN IDEALNY, 1900F

SPRZEDAM WV SHARAN £3900

MAM DO SPRZEDANIA SAMOCHÓD VOLKSWAGEN SHARAN ROCZNIK 2006 1.9 TDI 116KM,7 OSOBOWY, SAMOCHÓD POSIADA: EL. LUSTERKA, KLIMATRONIC, KONTROLA TRAKCJI, PODUSZKI POWIETRZNE, WSPOMAGANIE KIEROWNICY, ABS, ESP, AUTOALARM, CENTRALNY ZAMEK, EL. SZYBY X4, IMMOBILISER, KOMPUTER POKŁADOWY, LAKIER METALIC, PARKTRONIC, AUTO POSIADA RELINGI, RADIO CD, TEMPO MAT. TEL: 07842744062

2001 JAGUAR S-TYPE 3.0 £1695 JAGUAR S-TYPE 3.0 V6 SPORT AUTOMAT

, PELNA HISTORIA SERVISU JAGUARA, TYLKO DWOCH WLASCICIELI, AUTO JEST BARDZO BOGATO WYPOSAZONE:, ELEKTRYCZNE SZYBY I SZYBERDACH, PODGRZEWANA PRZEDNIA SZYBA, ELEKTYCZNE PODGRZEWANE LUSTERKA Z PAMIECIA, ELEKTRYCZNE PODGRZEWANE FOTELE Z PAMIECIA, PELNA SKORA 07715955115

VOLVO S80 BI FUEL BENZYNA /GAZ 2003 £999 DO SPRZEDANIA VOL-

VO S80 BI FUEL 2.4 BENZYNA GAZ, SKORA FULL ELEKTRYKA, IDEALNY NA CZESCI 128 TYS NA LICZNIKU, SKRZYNIA BIEGOW NIE DZIALA, DOBRY STAN TECHNICZNY. 07701086581

JESTEM BARDZO ATRAKCYJNĄ BLONDYNKĄ, SŁODKĄ KOBIECĄ... JEŚLI MASZ OCHOTĘ NA DOBRY SEX I CHWILĘ RELAXU W MIŁYM TOWARZYSTWIE ZADZWOŃ I SPOTKAJMY SIĘ U MNIE NA EALING BROADWAY 07964359583

DLA KONESERÓW! JESTEM OSOBA

REPREZENTACYJNA- IDEALNA PARTNERKA NA IMPREZĘ FIRMOWA, PREZENT NA WIECZÓR KAWALERSKI 075 65 105 790 NINA

4 DZIEWCZYNY DO WYBORU

ZAPRASZAMY DO NASZEGO GNIAZDKA MIŁOŚCI NA CHWILE ROSKOSZY JAKIE MOZESZ PRZEŻYĆ I NIE ZAPOMNISZ TEGO NA DŁUGO 07586768375

SPELNIJ SWOJE MARZENIA

JESTEŚ WYMAGAJĄCYM MĘŻCZYZNĄ I SZUKASZ SPOTKAŃ NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE?JEŚLI TAK - TO OGLOSZENIE JEST WLASNIE DLA CIEBIE... 07983107821

www.MegaMediaLtd.com

27


The Polish Britain 2012  

may 2012 issue