Page 1

r fo

f re

Marcin Malik - Od stepu do szklanych wieżowców

e

CZERWIEC 2011 - 6 (9)

Part of ThePolishWorld.com

Temat miesiąca

Kuchnia

Sałatka grecka Sałatka z cykorii i jabłek Sałatka z selera

PIĘKNO UTRWALONE

Makijaż permanentny

DACH NAD GŁOWĄ

Czytaj str. 18

Przystanek Londyn

JUREK OWSIAK, WSPANIALI ARTYŚCI I SZCZYTNY CEL


Dzwoń

do

Doładowanie

Polski

Tel.Stacjonarne

Lycamobile PLUS do Lycamobile PLUS Darmowe minuty Darmowe Smsy

£30

2000

2000

£20 £10

500 250

500 250

£5

100

100

Połączenia w UK Tel. Stacjonarne

3

/min

Darmowa Lycamobile Plus SIM Odwiedź www.lycamobile.co.uk lub zadzwoń 020 7132 0322

Doładowania dostępne są w ponad 115,000 sklepów i supermarketów w całej Wielkiej Brytanii:

2000 free minutes and 2000 free texts Lycamobile PLUS to Lycamobile PLUS when you top-up for £30. 500 free minutes and 500 free texts from Lycamobile PLUS to Lycamobile PLUS when you top-up for £20. 250 free minutes and 250 free texts from Lycamobile PLUS to Lycamobile PLUS when you top-up for £10. 100 free minutes and 100 free texts from Lycamobile PLUS to Lycamobile PLUS when you top-up for £5. The free minutes and texts are only valid during the promotional period and only for the first 2 top-ups in any calendar month. The free minutes are valid for 30 days from top-up. Once the free minutes and free texts have been used or if all the free minutes and free texts have expired, Lycamobile PLUS to Lycamobile PLUS calls will be charged at 7 pence per min and Lycamobile PLUS to Lycamobile PLUS texts will be charged at 9 pence per text. The offer may be withdrawn at any time in full or in part at the absolute discretion of Lycamobile UK Ltd. unless the offer is withdrawn, it is valid from 16/05/2011 until 30/06/2011.


SPIS TREŚCI Witajcie w czerwcowym wydaniu naszego miesięcznika. Międzynarodowy Dzień Dziecka pewnie już za wami i z pewnością nie zapomnieliście sprawić choćby drobnej frajdy swoim pociechom. Teraz macie szanse pomyśleć o innych dzieciach, które potrzebują pomocy. Pod koniec miesiąca do Londynu zawita Jurek Owsiak i jego wspaniała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. To szansa dla nas wszystkich, aby otworzyć swoje serca i przyczynić się do tego, aby na buziach wielu dzieci pojawił się znowu ten bezcenny, niedający się niczym zastąpić, uśmiech. Przeczytajcie koniecznie temat miesiąca i sprawdźcie, gdzie i kiedy możecie przyłączyć się do tej szlachetnej idei Jurka Owsiaka. Pamiętajcie, że to nieważne jaką sumą wspomożecie tę akcję. Ważny jest sam fakt, że weźmiecie w niej udział. Nawet gdyby każdy znas przekazał na ten cel tylko jednego funta, to - biorąc pod uwagę ilu nas tu jest - zebrana kwota pozwoliłaby na pomoc wielu potrzebującym dzieciom. Jestem pewna, że przyłączycie się do nas i pomożecie na tyle, na ile będziecie mogli. Z góry wam serdecznie dziękuję.

14

06

10

16

07

Domowy bar sałatkowy s. 22

22

12

08

13

Przystanek Londyn s. 12

24

18 Piękno utrwalone s. 08

The Polish Britain 49 New Broadway, Ealing, London, W5 5AH Tel: 0 333 456 60 60 E-mail: info@polishbritain.net Stali wspólpracownicy: Jakub Morawski Wydawca: Mega Media Ltd Redaktor naczelna: Monika Sharma Dyrektor artystyczny: Łukasz Stanek

04

Reklama: Błażej Szczypka reklama@polishbritain.net Redakcja nie odpowieda za treść reklam i ogłoszeń. Redakcja nie zwraca materiałów niezamówionych i zastrzega sobie prawo do skracania i redagowania tekstów.


SHAKER

HOROSKOP

Grają i jedzą

Kocha, nie kocha? Mężczyźni wcześniej i częściej niż kobiety mówią „kocham Cię”. Ciekawy artykuł na ten temat opracowany na podstawie badań naukowych opublikował branżowy magazyn “Journal of Personality and Social Psychology”. Nie stawia on mężczyzn w pozytywnym świetle. Robią to z chęci seksu, nie z uczucia i prawdziwego impulsu płynącego z serca. Dla dużej liczby facetów „kocham Cię” to jeden z kluczy otwierających furtkę do łóżka kobiety. Gdy są już „po”, mężczyźni są sceptycznie nastawieni do swoich wyznań, w czasie, gdy dla kobiety „kocham Cię” jest wtedy najpiękniejsze. I jak tu pogodzić i zrozumieć męski oraz żeński świat?

Dzięki grom wideo Nasze dzieci mają większy apetyt. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Kanady badający jak duży lunch jedzą młodzi Kanadyjczycy po godzinie grania i porównując to z lunch’em niepoprzedzonym graniem. Godzinny odpoczynek w ciszy spowoduje, iż zjedzony podwieczorek będzie o ok. 163 kalorii mniejszy niż po relaksującej godzinnej partyjce w Fifę czy ProEvolutionSoccer z padem w ręku. Wysiłek mózgu spowodowany graniem zmusza do wynagrodzenia mu tego dostarczając więcej, bardziej słodko i tłusto. Więcej grania oznacza więcej kalorii i mniej ruchu, czyli w znakomity sposób prowadzi do otyłości. Pamiętajmy jednak, iż samo granie to nic złego. Zły jest brak ruchu, który uniemożliwia Nam spalanie. Lato nadchodzi…

Tak daleko seksu nie było! „Kochanie, to był kosmiczny seks!”, wielu z Nas komplementowało tak swojego partnera lub partnerkę. Ale czy prawdziwy seks w przestrzeni kosmicznej miał kiedykolwiek miejsce? Ostatnio pojawiło się coraz więcej plotek, iż dla celów naukowych rosyjscy i amerykańscy kosmonauci uprawiali seks w przestrzeni kosmicznej na pokładzie statku lub stacji badawczej. Mieliby zbadać wpływ nieważkości i warunków pozaziemskich na ludzkie zdolności seksualne. Pogłoski te ucięli jednak Rosjanie, komentując, iż ich kosmonauci (ani nawet radzieccy poprzednicy) nie współżyli nigdy na służbie. Oficjalnie nie ma o tym nigdzie wzmianki. Dokumenty milczą na temat seksu w kosmosie. Nie wiadomo jak sprawa wygląda u Amerykanów. Znając jednak amerykańskie uwielbienie szpiegowania i podglądactwa, nic nie umknęło ich uwagi. A może jednak…

O seksie: Sprawy seksu to bzdury - rzekł szpetnemu ponury. Lech Konopiński Bawi mnie zakochany mężczyzna, jak traci głowę i głupstwa opowiada. Nie ma nić zabawniejszego na świecie! Nina Andrycz 06

BYK (20 kwietnia - 20 maja) Wielka siła obudzi się w Tobie i nareszcie uwierzysz, że możesz pokonać wszystko, jeśli tylko chcesz. W końcu pozostawisz w tyle, lęk przed tym, co mają do powiedzenia o Tobie inni i zaczniesz żyć własnym życiem.

BLIZNIĘTA (21 maja - 21 czerwca)

Czas cieszenia się sielanką rodzinną, na której łonie zapanuje teraz miłość i radość z bycia ze sobą. Pamiętaj, że aby taki stan mógł trwać, to musisz dbać o niego cały czas, nie osiądź na laurach, bo nic nie dzieje się samo!!! Sprawy „gniazda” wysuną się na plan pierwszy, tym razem musisz zainwestować w dom i rodzinę. Pamiętaj tylko, że nawet najwyższej jakości przedmioty nigdy nie dorównają wartości drugiego człowieka i miłości, która wraz z nim może zaistnieć.

LEW (23 lipca - 22 sierpnia)

Mówisz, że porażka? A co to jest? Zdejmij w końcu maskę i koronę i naucz się, że żyje się tylko dziś, a każda porażka to lekcja radości. Jedynie umiejętność cieszenia się w życiu z niewinnością dziecka może pomóc Ci odmienić Twoją rzeczywistość.

PANNA (23 sierpnia - 22 września)

Ewolucja czy Koran?

W Kanadzie zrobiono największy lód

Jak pogodzić teorię ewolucji człowieka i prawdy wiary? To problem nie tylko chrześcijan, którym kłócą się lekcje religii i biologii. Problem mają muzułmanie. Naprawdę duży problem ma jeden z nich, imam i wykładowca na Middlesex University Usama Hasan. A właściwie były imam, gdyż zrezygnował z kazań w meczecie, gdy po ogłoszeniu, iż teoria ewolucji nie kłuci się z islamem, grożono mu śmiercią i poddano ostrej krytyce. Wiara i nauka najwyraźniej nie mogą iść w parze.

Na placu Yonge-Dundas Square w Toronto pobito niezwykle smakowity rekord Guinnessa. W centrum miasta wystawiono największy na świecie tort lodowy. Przysmak ważył ponad 10 ton i pobił chiński rekord z 2006 roku. Kanadyjczycy pokazali, iż uwielbiają desery. I umieją je zaprezentować światu, operacja logistyczna nie była łatwa. Lodowy tort przywieziono w kawałkach specjalnymi chłodniami, ułożono podnośnikami na ogromnej wadze dla samolotów i przyozdobiono kruszonką. Po oficjalnym zważeniu zgromadzeni gapowicze mogli przystąpić do szybkiej konsumpcji. W ten sposób tort przeszedł do historii.

O co Ty chcesz znowu walczyć, po co, i z kim? Zobacz to, co jest w Tobie wyjątkowe, pozbądź się tych wielkich kompleksów i pomyśl, że czasami życie coś nam odbiera, zmienia nasze losy, bo nie jesteśmy na właściwej drodze do własnego przeznaczenia i szczęścia.

WAGA (23 września - 22 października)

Szukasz spokoju i równowagi w sobie aby podjąć właściwe decyzje odnośnie miłości. Chcesz, aby było po Twojemu, … ale druga strona ma również pragnienia tak samo ważne jak i Twoje. Nie zapominaj o tym. Ta relacja ma podstawy na bardzo piękny, silny i trwały związek.

SKORPION (23 października - 21 listopada)

A Ty znowu się nad sobą użalasz i tkwisz głową w chmurach strachu, że już nic dobrego Cię nie czeka!??? Rozejrzyj się dokoła i potrząśnij sobą, wyjdź do ludzi i pamiętaj, że pielęgnacja więzi z innymi i empatia podsycają esencję istnienia. Wtedy nie ma lęku i depresji.

STRZELEC (22 listopada - 21 grudnia)

Znowu boisz się, że Ci nie wyjdzie? To sprawdź szybko swoją instrukcję na sukces i zastanów się, do czego naprawdę dążysz. Od Ciebie zależy, kogo widzisz w sobie i sam dyktujesz, na co Cię stać.

KOZIOROŻEC (22 grudnia - 19 stycznia)

Angielski żart tynfa wart Two elderly gentlemen from a retirement centre were sitting on a bench under a tree when one turns to the other and says: “Slim, I’m 83 years old now and I’m just full of aches and pains. I know you’re about my age. How do you feel?” Slim says, “I feel just like a new-born baby.” “Really !? Like a new-born baby !?” “Yep. No hair, no teeth, and I think I just wet my pants”.

Zdjęcia: iStockPhoto, materiały prasowe

Bóg stworzył kobiety bez poczucia humoru - w rezultacie potrafią one tylko kochać mężczyzn, zamiast śmiać się z nich. Ingmar Bergman

Poczujesz zadowolenie w tym, jak działasz i będziesz dumny z siebie, bo dużo uda Ci się osiągnąć w tym miesiącu. Czas wzrastania i zmiany. Od Ciebie zależy teraz wszystko:, kim jesteś i kim chcesz być!

RAK (22 czerwca - 22 lipca)

Araba nie ma już w Polsce Powiedzieli, co wiedzieli

BARAN (21 marca - 19 kwietnia)

Ukraść można wszystko. Drogi samochód, obraz mistrza lub… konia. I to jakiego konia! Najsłynniejszy i najbardziej utytułowany polski koń rasy arabskiej został skradziony ze stadniny w Wielkopolsce. Walor, bo tak nazywał się mistrz Polski i Europy z roku 2010, stał się prawdopodobnie łupem zapalonego kolekcjonera. Siwy ogier w rude plamy nie będzie mógł nigdzie oficjalnie się pokazać, jest tak znany i charakterystyczny. To dodaje tajemnicy i niezwykłości tej nietypowej kradzieży. W dniu zniknięcia polskiego czempiona na stacji paliw w okolicy był widziany koniowóz z kierowcą mówiącym po niemiecku. Ślad najwyraźniej prowadzi za Odrę. Miejmy nadzieję, że nasz eksportowy arab wróci do kraju. Jeśli widziałeś Walora gdzieś na angielskiej wsi, nie wahaj się i napisz do Nas! Sprowadzimy go do kraju.

Czas gromadzenia i umacniania większego kapitału na przyszłość. Jeśli tylko nie zatracisz się w myśleniu o pieniądzach, nad cieszeniem się ze wspólnoty, którą teraz tworzysz z najbliższymi, to czeka Cię bardzo radosny czas.

WODNIK (20 stycznia - 18 luty)

Zmierzysz się ze wszelkimi stereotypami i poglądami, jakie nosisz w sobie odnośnie domu i rodziny. Posypią się iluzje. Pamiętaj, że Ty wybierasz, co jest Twoim celem i nadajesz ostateczny kształt marzeniom. Czas rewidowania.

RYBY (19 lutego - 20 marca)

Chcesz bezpieczeństwa, stałości, stabilizacji i stałego gruntu pod nogami … i może też trochę porządzić losami innych … a tutaj masz nicość, pustkę i czas oczekiwania, niepewności … wykorzystaj tę chwilę na twórcze myślenie, a nie zamartwianie się na przyszłość. To jest cisza przed burzą.

Horoskop sporządziła Wróżka Paulina, z którą można się umówić na osobiste spotkanie pod numerem telefonu

07865 25 41 15

Więcej szczegółów znajdziesz na www.wrozkapaulina.co.uk 07


URODA Piękno utrwalone

Makijażu permanentnego nie trzeba już nikomu dzisiaj przedstawiać, natomiast ja - będąc mniej znanym niż samo zjawisko - muszę to uczynić. Nazywam się Cezary i pochodzę z Łodzi. Od 12 lat jestem Linergistą, czyli osobą wykonującą makijaż permanentny

Piękno utrwalone

Kobiety są nieprzewidywalne

XX wiek - jak w wielu dziedzinach - przyniósł przełom technologiczny i naukowy. Stworzono cały przemysł kosmetyczny pełen nowatorskich metod pielęgnacji i poprawiania urody, który zainteresował się również tym medium. Warto wspomnieć, że już w latach 30-tych pewien dżentelmen z nadmorskiego miasta Brighton, będąc specjalistą od pozostawiania trwałych rysunków na ludzkim ciele, oferował paniom tzw. trwałe leczenie kolorytu twarzy. Jednak, jak pokazuje historia, trzeba było czekać jeszcze 50 lat aby MP rozkwitł w pełni. Pierwsze publiczne w dzisiejszym tego słowa znaczeniu zaprezentowanie jego wielkich możliwości odbyło się na pewnych nowojorskich targach kosmetycznych dopiero w połowie lat 80-tych. Była to prezentacja wspomnianej metody ręcznej - ale tym razem odbiło się to szerokim echem na świecie. Wszystko potoczyło się już błyskawicznie. Powstał potężny lobbying zarówno w USA jaki i Europie, gdzie prym w ty względzie jak zwykle z resztą wiedli doskonali logistycznie Niemcy. Do Polski MP dotarł w połowie lat 90-tych 08

i o dziwo w większości w technologii stworzonej za oceanem. Jednak nasi zachodni sąsiedzi szybko nadrobili straty w zdobywaniu naszego rynku. Obecnie MP stał się zjawiskiem tak powszechnym w kosmetycznym świecie, że chyba nie ma miejsca na ziemi gdzie by go nie wykonywano. No chyba tylko na Grenlandii, w Laponii, tudzież na Antarktydzie nie odbywają się targi z tym związane - ale nie wiadomo czy długo tak pozostanie. Eskimoski to też kobiety, a jak wiadomo kobiety są nieprzewidywalne.

klientek i klientów. Oczywiście z zachowaniem kanonu wizażu i poczucia harmonii. Piszę „przeróżnych” bo zdarzyło mi się że -mówiąc brzydko pigmentować kilka Beduinek, kilka Iranek a one miały naprawdę specyficzne potrzeby. Chciały mocne, czarne i grube brwi, podobne kreski, żeby nie powiedzieć krech na powiekach, czerwono-karminowe usta itd. Oczywiście z szacunkiem dla klientek dostały wszystk o to, co chciały.

Spełnienie marzeń

Również delikatne blondynki które niejednokrotnie bardziej sceptycznie podchodzą do MP można harmonijnie i delikatnie wymodelować. Kolorystyka barwników jest prawie nieograniczona. Począwszy od jasnych beżów, przez ciepłe brązy do ciemniejszych tonacji grafitu. Dla każdej z Pań i sic.( jak się czasem się zdarza ) Panów można dobrać odpowiednie natężenie, kształt elementów makijażu i kamuflażu. Wiem że niejednokrotnie media donosiły o szpecących zielono niebieskich brwiach czy czarnym konturze wokół ust przypominającym wykres EKG-ale takie zdarzenia mają miejsce co raz rzadziej. Z resztą w innych usługach typu Beauty prasa donosi o tragicznych wręcz następstwach operacji plastycznych , ostrzyknięć botoxem , powiększania ust et cetera. Najważniejsze jest aby samemu wyczuć w rozmowie czy mamy do czynienia z fachowcem tak jak w innych dziedzinach życia. Trzeba też sprawdzić jego portfolio sic.(które jest ważniejsze niż 45 certyfikatów) a najlepiej zobaczyć na żywo efekty pracy na innych klientkach Salonu w którym mamy zamiar poddać się pigmentacji. Jeżeli mamy wątpliwości - poczekajmy. Pośpiech w tej dziedzinie jest absolutnie nie wskazany. Możemy co rano patrząc w lustro mieć poczucie zadowolenia z zainwestowanych w siebie pieniędzy lub delikatnie mówiąc mieć popsuty humor na najbliższych ładnych parę lat.

Jako ciekawostkę wspomnę tylko, że właśnie niedawno we Francji natknąłem się na ofertę, która sformułowana jest identycznie jak wspomniana wyżej propozycja angielskiego prekursora i polega na nadawaniu metodą MP różowego kolorytu na policzkach. Ciekawe jest również to, że światowym potentatem w dziedzinie trwałego upiększania kobiecych twarzy jest dzisiaj nie USA, nie Francja czy Wielka Brytania, a Wenezuela. wiem to z pierwszej ręki gdyż całkiem niedawno współpracowałem w zakresie MP z pewną kosmetyczką z tego kraju. Rzecz miała miejsce w moim zdaniem najpiękniejszym mieście Europy-Barcelonie gdzie jest duża emigracja z Ameryki Południowej. Współpraca była bardzo owocna i teraz po mieście Gaudiego chodzą panie upiększone moją ręką. Obecnie jestem w Londynie i tutaj chcę pokazać swe umiejętności. Rezyduję w Salonie „Beauty” na Ealingu gdzie można umówić się ze mną na bezpłatną konsultację. Przepraszam jeśli to nieskromnie zabrzmi, ale doświadczenie mam dość spore. Opisując je w samej ilości lat pracy czy Salonów z którymi współpracowałem, a było ich naprawdę dużo na terenie całej Polski i Europy nie oddaję całej siły i wielości takowego. Dlatego wolę mówić konkretniej - w ciągu 12 lat pracy w tym trudnym, ale dającym szaloną satysfakcje zawodzie wykonałem ponad 2,5 tys. trwałych makijaży i związanych z nim usług. Wszelakich, przeróżnych, dostosowanych zawsze do indywidualnych cech i potrzeb

Zepsuty humor

Cezary www.facebook.com/media/set/?set=pa.100001073385391

Zdjęcia: iStockPhoto

Kobiety na całym Świecie, a w szczególnych przypadkach też mężczyźni korzystają w pełni z dobrodziejstw i korekcyjnych możliwości jakie on oferuje. Jednak mimo, iż MP od ponad dwóch dekad stał się zjawiskiem powszechnym, wciąż budzi wiele kontrowersji. Chciałbym Państwu przybliżyć arkana tego zawodu, jaki i samego zagadnienia. Zacznę od tego, że nie sposób sprecyzować kiedy powstał MP, gdyż wiedza na ten temat zwyczajnie ginie w mrokach starożytności. Tak, tak, - co najmniej od dwóch tysięcy lat w Azji południowo-wschodniej kobiece oblicza były modelowane w sposób trwały. Wykorzystywano do tego delikatne igły owinięte jedwabną nicią, nasączona uprzednio farbą i osadzone na bambusowych patyczkach. Współcześnie technika ta przeżywa swój renesans uzupełniając oczywiście w formie glamour nowoczesną, precyzyjną metodę elektroniczną.

09


DZIECKO

ODSZKODOWANIA

Buntownik w pieluszce

Rozwój dziecka można podzielić na różne etapy, jednym z nich jest okres buntu dwulatka, w którym wszystko jest na „nie”. Oczywiście maluch nie robi tego świadomie, ale w ten sposób poznaje różne zachowania

Wypadek drogowy lub nawet mała stłuczka to nie tylko nerwy czy stracony czas. Niejednokrotnie to także rehabilitacja oraz koszty powrotu do pełnej formy fizycznej i psychicznej. O tym, jak się zabezpieczyć aby nie stracić szansy na odszkodowanie finansowe s tytułu poniesionych strat rozmawialiśmy z Krzysztofem Jaworskim z firmy Quick Solution

Buntownik w pieluszce Ten etap wiąże się głównie ze sprzeciwem dziecka na wiele czynności i my rodzice, aby normalnie funkcjonować, nie możemy się temu poddać, lecz w umiejętny sposób radzić sobie z problemem. Dobry przykład ze strony rodziców w wielu czynnościach i nie nadużywanie słowa „nie”, to dobry kierunek postępowania z małym buntownikiem.

Trafić w gust

Dzieci w tym okresie np., nie chcą jeździć w foteliku samochodowym – dla dwulatka unieruchomienie na dłuższy czas to coś strasznego. Jeżeli my będziemy zapinać pasy, tłumacząc przy tym, dlaczego to robimy oraz opowiemy, np., co możemy zobaczyć jadąc autem, maluch na pewno przekona się do jazdy w foteliku. Podobne postępowanie będzie skuteczne, gdy maluch nie chce wyjść z domu, bo akurat świetnie się bawi. Około 20 min. przed wyjściem zasygnalizuj dziecku, że musimy wyjść i w tym czasie przygotuj wszystko do wyjścia jeszcze raz o tym przypominając. Opowiedzmy dziecku gdzie idziemy, gdzie będziemy przechodzić i że możemy spotkać kogoś znajomego. Kolejna przeprawa to ubieranie. Dzieci nie mają ochoty na ubieranie i często nie mogą zrozumieć, dlaczego, gdy jest zimno nie może założyć np., krótkich spodenek. Należy spokojnie wytłumaczyć, z jakiego powodu tak jest. Starajmy się, kupując nowe rzeczy dla malca, brać pod uwagę upodobania dziecka - na pewno chętniej założy bluzkę lub spodnie w ulubionym kolorze.

Bogaty Polak po szkodzie 1. Kiedy można starać się o odszkodowanie? W każdym przypadku gdzie braliśmy udział w wypadku i zostaliśmy poszkodowani. Niezależnie od tego czy jako pasażerowie siedzieliśmy w samochodzie sprawcy czy też poszkodowanego. Oprócz fizycznego uszczerbku, również psychiczny uszczerbek ma duży wpływ na nasze samopoczucie.

Nic na siłę

Gdy dziecko buntuje się w trakcie posiłków nie zmuszajmy go do jedzenia, jeżeli będzie głodne na pewno nam o tym powie. Unormowanie pory posiłków i niepodjadanie słodyczy, w zbyt dużych ilościach, między nimi powinny zmniejszyć problem. Częstym problemem jest także to, że dzieci nie chcą jeść tego, co im dajemy. Jedząc drugie danie narzekają, że już nie są głodne, ale jednocześnie dopytują o deser. Starajmy się nie zmuszać nadmiernie dziecka do jedzenia. Raczej zadbajmy o to, aby oczekiwany deser był zdrowy. Możemy podać jakiś słodki owoc z bitą śmietaną. Pamiętajmy, że nasze organizmy same potrafią się upomnieć o to, co jest im potrzebne i wtedy właśnie dziecko poczuje „smak” na kotlet czy pomidora.

2. Jakie warunki należy spełnić? Podstawowym warunkiem, aby ubiegać się o odszkodowanie jest pójście na pogotowie lub do swojego lekarza pierwszego kontaktu - GP. Oczywistą rzeczą jest fakt, że jeśli nic nam się nie stało, czujemy się dobrze i nic nam nie dolega, nie byliśmy u lekarza, to nie możemy się ubiegać o odszkodowanie, natomiast objawy whiplash, czyli naciągnięcia kręgów i ścięgien szyjnych mogą dać się we znaki po kilku tygodniach także w takiej sytuacji niezwłocznie trzeba się udać do lekarza. 3. O czym powinien pamiętać poszkodowany i na co powinien zwrócić uwagę, zaraz po kolizji. Poszkodowany powinien zadbać przede wszystkim o siebie jak i też o inne poszkodowane osoby w wypadku. Jeśli czuje się źle, ma zawroty głowy, odczuwa ból szyi, niezwłocznie powinien zadzwonić po karetkę pogotowia, zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zapisać dane sprawcy - imię, nazwisko, adres, nr rejestracyjny pojazdu, rodzaj model, kolor oraz nazwę firmy, w której auto jest ubezpieczone. Przy pomocy aparatu fotograficznego umieszczonego choćby w telefonie komórkowym zrobić zdjęcia z miejsca zdarzenia. Jeśli sprawca się nie przyznaje do winy – najlepiej jest zadzwonić na policję. 4. Jaka jest przypuszczalna wysokość odszkodowania? Nie da się tego określić w wymiarze ogólnym. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Wypłata odszkodowania jest uzależniona od procesu leczenia i rekonwalescencji, czyli okresu powrotu do zdrowia. Na to wpływa wiele czynników, takie jak sytuacja mieszkalna, czy poszkodowany zrezygnował np., z uprawiania sportu, w jaki sposób wypadek wpłynął na aktywność fizyczną poszkodowanego.

Bez stresu

Trzymając się pewnych zasad łatwiej przetrwamy ten okres. Starajmy się nie używać zbyt często słowa „nie”. Pytania, na które możemy usłyszeć „nie”, zamieńmy w taki sposób, aby brzmiały, np., jak propozycja i pozwólmy czasami decydować maluchowi pytając czy woli sok czy wodę lub taką bluzeczkę czy inną. A przede wszystkim starajmy się nie złościć, bo ten etap minie, jak każdy, który musimy przejść razem z naszym dzieckiem.

5. Kto zapłaci honorarium prawnika? W przypadku wygranej sprawy zawsze koszty ponosi strona uznana przez sąd za winną. Sprawy, które są obciążone dużym ryzykiem są niechętnie brane przez kancelarie adwokackie na zasadach “no win – no fee”. Gdyby jednak okazało się, że wina została ustalona po naszej stronie, koszty prawników są pokrywane przez firmę ubezpieczeniowa kancelarii prawnej. 6. Ile takie sprawy trwają? Najszybciej są rozpatrywane sprawy o odszkodowania z tytułu wypadków samochodowych. Trwają one zazwyczaj między 2 a 3 miesiące. Pamiętajmy jednak, że każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i czas ten - z różnych przyczyn może się wydłużyć.

Marek Janiak www.polorama.com

7. Czy muszę być jako poszkodowany w sądzie, czy firma sama to załatwia za mnie? Klient podpisując dokument zwany “Conditional fee agreement” jest reprezentowany przez kancelarię prawną, która występuje w jego imieniu zarówno w negocjacjach z firmą ubezpieczeniową jak i w sądzie. 8. Czy zawsze sprawa trafia do sądu, czy może jakieś inne rozwiązania wchodzą w grę? Większość spraw jest rozwiązywana polubownie pomiędzy kancelarią prawną a firmą ubezpieczeniową. W sytuacjach spornych zazwyczaj jest proponowana ugoda i podział odpowiedzialności za zdarzenie np. 50% - 50%. Koszty sądowe są bardzo wysokie więc zarówno kancelaria prawna jak i ubezpieczyciel starają się ich uniknąć.

Odrżywki, zapewniające prawidłowy rozwój twojego dziecka, możesz kupić w nowootwartym polskim sklepie w Hays.

9. Czy odszkodowanie zostaje przekazane na konto poszkodowanego czy jego kancelarii? Zarówno jedna jak i druga opcja jest powszechnie stosowana. Zależy to od ustaleń pomiędzy kancelarią a firmą ubezpieczeniową, ale nigdy nie wpływa na wysokość otrzymanej rekompensaty.

10. Co w sytuacji kiedy jest trwały uszczerbek na zdrowiu, czy należy się np. dożywotnia renta? Zazwyczaj ustalana jest jednorazowa kwota odszkodowania, która (nawet w przypadku stałego uszczerbku na zdrowiu) ma pokryć straty do końca życia poszkodowanego. W niektórych przypadkach oprócz jednorazowej kwoty wypłacana jest raz do roku dodatkowa kwota uzależniona od stanu zdrowia i wielu innych czynników.

10

Zdjęcia: iStockPhoto

REKLAMA

Hayes

42A Station Road, UB3 4DD Tel: 0208 5615186 Mob: 07533148228

11. Co w sytuacji kiedy z powodu wypadku ponieśliśmy straty finansowe (niezdolność do pracy wynagradzanej w systemie prowizyjnym, odwołane wakacje/loty do polski, niewywiązanie się na czas z podpisanego kontraktu)? Możliwe jest otrzymanie odszkodowania z tytułu utraconych kontraktów, wakacji itp. Wymagane jest tu jednak, niebudzące zastrzeżeń, potwierdzenie utraconych pieniędzy. W przypadku wakacji i innych wyjazdów warto też sprawdzić czy nie należy nam się odszkodowanie z tytułu “travel insurance”

11


TEMAT MIESIĄCA Przystanek Londyn

Jurek Owsiak, wspaniali artyści i szczytny cel – tak najkrócej można opisać, to co się będzie działo w trakcie Polsko-Brytyjskiego przystanku Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

PRZYSTANEK LONDYN

Przewodnim założeniem tego wydarzenia jest zasianie w ludziach ziarenka aktywności, budowania pozytywnych relacji oraz pobudzenia do rozmowy o potrzebie niesienia pomocy innym i sobie oraz kreowania powszechnego szczęścia i dobra. Przedsięwzięcie to promować będzie kolejne spotkania umożliwiające działalność na rzecz WOŚP i XX Finału, które organizowane będzie na terenie Anglii. Główną misją tej inicjatywy jest integracja polskiego społeczeństwa w Londynie i Anglii. Połączenie osób w różnym wieku i profesji. Idea Wiel-kiej Orkiestry Świątecznej Pomocy może odegrać ogromną rolę w procesie zmiany opinii o Polakach za granicą, nie tylko w Polsce, ale również w Anglii. W Londynie jest teraz niezwykły okres przebudzenia, którego dowodem jest to, iż ludzie pragną działać, rozwijać się i zmieniać swoje typowo zarobkowe życie na coś lepszego i bardziej kreatywnego. Polacy za granicą są często bardzo dobrze wykształceni, bogaci w zainteresowania i doświadczenie w wielu dziedzinach. Chętnie uczestniczą w różnego typu wydarzeniach artystycznych i społecznych. Polsko-Brytyjski Przystanek WOŚP w czerwcu skupi wielu fantastycznych ludzi, którzy w przyszłości również mogą działać na rzecz WOŚP. W wydarzenie zaangażowane są sztaby z całej Anglii oraz organizacja Polish Success Centre, ruch Poezja Londyn i Fundacja Młodej Polonii. Organizatorzy zdają sobie również sprawę, że idee WOŚP warto również promować w środowiskach angielskich. Nie jest to jednak możliwe bez wytworzenia entuzjazmu w samych Polakach. Dlatego wydarzenia takie jak Polsko-Brytyjski Przystanek WOŚP, pomogą nam zbudować pozytywne stosunki miedzy samymi Polakami oraz Polakami a Brytyjczykami.

Program: 21 czerwca: 19:00 - Otwarcie Wystawy WOŚP - zbiór pamiątek Fundacji przywiezionych z Polski i występ londyńskich muzyków Emilia Czerska, Emiliyah - Galeria POSK. 22 czerwca: 19: 00 Koncert Zespołu Enej. Support: Sabio Janiak, Kalakuta, Agata Rozumek, Gary Moveout 23 czerwca: 19:00 - “Poza barierami” spotkanie z Jurkiem Owsiakiem - POSK Sala Malinowa, 238-246

12

Znana większości Polaków charytatywna fundacja, która założona została przez Jerzego Owsiaka w 1992 roku. W ciągu dwudziestu lat zdobyła status największej, najefektywniejszej oraz najbardziej zaufanej. Działalność organizacji polega na niesieniu pomocy przede wszystkim dzieciom w zakresie ochrony, ratowania oraz promocji zdrowia. Raz do roku w całej Polsce WOŚP organizuje Finał, podczas którego dokonywana jest zbiórka pieniędzy przeznaczonych na konkretny cel medyczny. Wydarzenie to bogate jest w wiele atrakcji artystycznych i społecznych. Uczestniczą w nim miliony Polaków oraz tysiące wolontariuszy. Do tej pory zebrane fundusze przeznaczone zostały głównie dla: Kardiochirurgii dziecięcej Ratowania życia dzieci poszkodowanych

w wypadkach Ratowania życia niemowląt i dzieci młodszych Ratowania życia dzieci z chorobami nerek Ratowania życia dzieci z wadami wrodzonymi Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uratowała życie ok.3 milionom dzieci. Posiada pięć niezwykłych programów medycznych w Polsce: Narodowy program wczesnej diagnostyki onkologicznej dzieci. Program powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków, Program leczenia i zapobiegania retinopatii wcześniaków, Program nieinwazyjnego wspomagania oddychania u noworodków Infant Flow, Program leczenia dzieci osobistymi pompami insulinowymi.

ENEJ Polski zespół muzyczny, grający głównie rock alternatywny, założony w 2002 roku w Olsztynie, przez braci Piotra i Pawła Sołoducha oraz ich przyjaciela Łukasza Kojrysa pełniącego funkcję menadżera zespołu. Enej ze względu na korzenie części składu zespołu czerpie inspiracje z kultury ukraińskiej. Nazwa zespołu pochodzi od imienia głównego bohatera Eneidy Iwana Kotlarewskiego –ukraińskiej trawestacji utworu Wergiliusza. Muzyka zespołu Enej ma swoje korzenie w folku ukraińskim. Oprócz rocka i folku muzyka zespołu zawiera elementy ska, reggae, a nawet jazzu.

JERZY OWSIAK Założyciel i prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, główny pomysłodawca i realizator corocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, twórca jednej z największych cyklicznych imprez muzycznych Przystanku Woodstock. Jest prezesem spółki „Złoty melon”[1]. Jest także witrażystą i posiada uprawnienia psychoterapeuty.

EMILIYAH Wychowywana w duchu muzycznym. Ukończyła Szkolę Muzyczną im K. Szymanowskiego, brała udział w programie telewizyjnym Elżbiety Skrętkowskiej Szansa na Sukces z zespołem T Love. Występowała w wielu koncertach min:- Teatr Polonii- na 50 - lecie Stodoły, uczestniczyła w Kabaretowej nocy w Malborku (występ solo i z Hanną Śleszyńską, Agnieszką Matysiak) oraz koncert poświęcony Kurylewiczowi, w studio S1. Otrzymała nagrodę publiczności podczas konkursu im. A. Osieckiej. Śpiewała w chórku u Patrycji Kosiarkiewicz. 13


TEMAT MIESIĄCA Przystanek Londyn

BARTŁOMIEJ SABIO JANIAK

GARY MOVEOUT Gary Moveout to wybuchowa mieszanka i szalenie ciekawe zjawisko na polonijnym rockowym rynku muzycznym, bo gdzie indziej w jednej kapeli spotkasz metalucha, rockmana, muzyka operowego i byłego pop-owca, a nawet disco-polowca. Grupa zawiązała się specjalnie, aby zagrać na Londyńskim koncercie WOŚP 2011, jednak po bardzo dobrym odbiorze przez publiczność chłopaki postanowili pozostać razem i pobawić się nieco dłużej. Choć Gary Moveout razem gra od niedawna, jej członkowie to doświadczeni muzycy z niezłym stażem. Wokalista Gary, to tak naprawdę Paweł z dobrze znanego Polonii zespołu Why Not Here (w poprzednich wcieleniach występował także jako sobowtór Michała Wiśniewskiego, śpiewał w operze, a nawet discopolo), gitarzysta Mietek to pierwszy skład ogromnie popularnego w latach 90-tych w Polsce zespołu metalowego Ghost – obecnie grający w zespole Grin, perkusista Marcin to trzon zdobywającego coraz większą popularność w UK zespołu Soulride, a basista Młody to … młody, ale jak to mówi Mietek „zrób taki szpagat jak ja na scenie, a potem pogadamy”. Muzyka jaką wykonują to wypadkowa rocka i heavy metalu z domieszką trącących nostalgią nutek rodem z cudownych lat 80-tych.

Producent, kompozytor, wokalista i multi - instrumentalista. W roku 2005 ukończył Akademię Muzyczną w Poznaniu na wydziale perkusji oraz produkcję muzyczną w Londyńskim Centrum Muzyki Współczesnej (London Centre of Contemporary Music, UK). Podczas swojej kariery jako perkusista sesyjny, Sabio miał możliwość pracowania z wieloma znakomitymi artystami i zespołami na całym świecie, między innymi z: Peyoti for President, Laxula, Michale Feinstein, Esma Redzepova, Marcin Pospieszalski, Alejandro Toledo and the Magic Tombolinos , Adam Sztaba, Step 13, Maryla Rodowicz, Ulisses Bezerra da Silva, Gabryjel Fleszar, Krzysztof Antkowiak, Clint Holmes i wielu innych. Aktualnie Sabio prowadzi swoją dzialałność Sabiomusic Production, która założona została w celu promocji jego pracy artystycznej. Po doświadczeniach zgromadzonych podczas lat współpracy z różnymi zespołami, Sabio zdecydował się na zmianę i od 2009 roku rozpoczął swoją solową karierę jako Vital Kovatch. Jest to jednoosobowy akt, w którym Sabio używa w pełni swoich możliwości twórczych. Używając urządzeń elektronicznych nagrywa swoje pomysły muzyczne w czasie rzeczywistym jednocześnie je zapętlając. Głos i instrumenty muzyczne stanowią jego środek ekspresji, które w pełni pozwalają mu realizować się jako muzyk, twórca i artysta.

MARTA CARILLON Łączy w swoich utworach elementy muzyki pop, jazz, minimal oraz chillout. Stworzyła autorski project „Crystal Cube”, z którym koncertowała w Londynie i Luxemburgu. Obecnie pracuje nad debiutanckim albumem o tym samym tytule. W 2010 roku przy współpracy z De Giraffe wydała autorski singiel Pray of Doll, w 2011 niemiecka wytwórnia zainteresowała się piosenką Body Prisoner, premiera utworu już wkrótce. Jest współtwórcą Teatru Muzycznego Palladium Stage w Warszawie, gdzie obecnie śpiewa w spektaklu „Broadway Street”. Jako musical director współpracuje z uczelniami Arts Educational Schools, Central School of Speech and Drama. Była solistką w spektaklu „Four – the Spirit of the Elements” w Lizbonie, spektaklu „Stench” w Londynie oraz odbyła europejskie tournee ze spektaklem „Musical Starlight”. Jest laureatką Special Award Festiwalu Cooltura 2010.

KALAKUTA Jeszcze jako the Socalites powstał w 2004r. i zdobył I nagrodę na konkursie zespołów polskich w Klubie Orła Białego, czego efektem było wydanie demo ‘It’s up to you’ i zagranie z Kultem w klubie Astoria. Zespól zagrał też w klubie Cargo z VooVoo. Potem zawiesił działalność, ale główni muzycy postanowili kontynuować tradycję i tak powstała KALAKUTA ORIGINAL, której trzon stanowią Emeka Elendu (voc, git), Rotemi (git) z Nigerii grający onegdaj w zespole Fela Anikulapo Kut & Egipt 80, a także inni międzynarodowi muzycy. Zespól gra cyklicznie w klubach m.in [2]. Hootananny Brixton.

TO MY JESTEŚMY NIEPOKONANI!

Pełna sala uczestników następnego seminarium Polish Success Centre (PSC) przywitała dwóch wybitnych trenerów motywacyjnych - Agnieszkę Jędraszczyk i Piotra Jabłońskiego, którzy 20 maja przylecieli do Londynu na zaproszenie Krzysztofa Jaworskiego- inicjatora PSC. Organizacja PSC powstała z ideii integracji polskich przedsiębiorców oraz insprowaniai ludzi, którzy pragną rozwoju, poszerzania swoich horyzontów i nawiązywania nowych znajomości oraz tych, którzy myśla o zalożeniu własnego biznesu. Tematem przewodnim seminarium było hasło „Niepokonani”. Niepokonani czyli My! To my na swojej drodze do celu potykamy się, upadamy, stajemy przed wyborem, który niejednokrotnie decyduje o nas i o naszym życiu. I co dalej? Nie wahajmy się dążyć do celu, nie porzucajmy swoich marzeń! Badźmy pewni, że jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko, jak wielokrotnie wspomina Piotr Jabłoński. Wiara, nadzieja, wsparcie, wewnętrzna siła i potęga ludz14

kiej woli pozwalają nam pokonać wszelkie niepowodzenia, bariery, dokonać zmian i stać się NIEPOKONANYM! Od zawsze mamy przecież wielkie marzenia. Marzenia, które nosimy w sobie od dziecka. Niejednokrotnie zatracamy je, dostosowujemy do realiów dorosłego życia. Dzieje się z nami coś dziwnego, coś zupełnie niezrozumiałego. Dostrzegamy wręcz naszą częstą niemoc. Nie wierzymy, że można zupełnie inaczej, bo ciągle słyszymy nie... nie możesz, nie dasz rady, nie stać cię... Padamy ofiarą cudzych przekonań, które jak nigdy przedtem stają się naszymi. Szybko obniżamy poprzeczkę doznając niepowodzeń. Czy tak właśnie ma wyglądać nasze życie, ciągle minimalistycznie, w ciągłym strachu? Niepowodzeń nie należy się bać. Niepowodzenie nic nie odbiera, wręcz przeciwnie – uczy i umacnia, wzbogaca nas o kolejne doświadczenie. Bariery są po to, aby je łamać. Powróćmy do lat naszej młodości, do tej nieogra-

niczonej wyobraźni, gdzie nikt i nic nie stało nam na przeszkodzie. Wystarczy nam wiara w siebie i przypomnienie sobie, że jesteśmy Niepokonani! Myślisz może, że ktoś ma wiedzę tajemną, ma sposób na inne lepsze życie? Pamiętaj, że najważniejszą osobą na świecie jesteś tylko i wyłącznie TY! Do dzieła NIEPOKONANI! Kolejne seminarium pt, „Poza barierami” PSC juz 23 czerwca. Gościem specjalnym będzie Jurek Owsiak. Szczegółowe informacje www.polishsuccesscentre.com

Zdjęcia: Materiały prasowe, Marcin Roszko

Czasem wystarczy by jeszcze mocniej poczuć czy zrozumieć coś, o czym dobrze wiemy od dawna. Upadek, wiara, wsparcie no i zmiany. A zmian jest wiele, tych już dokonanych, tych w trakcie i tych, które są dopiero przed Nami. Ale dobrze wiedzieć, że są na świecie ludzie tak niezwykle nam bliscy! Bo pewni ludzie są Niepokonani, Ty jesteś jednym z nich!


PORADNIK Finanse

Myśląc o rozpoczęciu prowadzenia własnego biznesu zastanawiamy się jaką formę działalności gospodarczej wybrać. Wiąże się to nie tylko z kosztami jej prowadzenia, ale także z tym jak firma będzie odebrana przez potencjalnych klientów

Mawiają jaskółki, że lepsze są spółki… z ograniczoną odpowiedzialnością

Słabe strony prowadzenia firmy „limited”.

Opłaty księgowe za prowadzenie firmy z ograniczoną odpowiedzialnością są wyższe w porównaniu z tradycyjnym „selfemployed”. Średnio należy dodać minimum £500 rocznie dodatkowych płatności dla biura księgowego. Prowadzenie firmy „limited” wiąże się także z koniecznością spełniania określonych regulacji i dostosowania się do ustaw. Wasza firma widnieć będzie spisie wszystkich spółek w UK zwanym „Companies House”, gdzie będziecie zobowiązani wysyłać informacje o zyskach i stratach firmy oraz o dyrektorach, sekretarzach i akcjonariuszach. Zazwyczaj sporządzane są tzw.: „abbrevia-ted accounts”, czyli finansowy raport o spółce, pozwalający podawać minimalne informacje na temat firmy do wiadomości 16

publicznej. Nie przesłanie wymaganych informacji na czas, wiąże się z wysokimi karami. Zazwyczaj obowiązki sporządzenia raportów finansowych jak i dostarczanie wszelkich innych informacji do urzędów spoczywa na wybranym przez Państwa księgowym. Ważne jest, aby ten wybór dokonany został w przemyślany sposób, gdyż na koniec to dyrektor firmy będzie pociągnięty do odpowiedzialności za przekazanie nieodpowiednich informacji o swojej firmie. Aby założyć firmę limited wymagana jest minimalnie jedna osoba – dyrektor firmy/właściciel akcji. Rejestracji można dokonać w przeciągu 24 godzin. Wymagana jest obecność dyrektora w biurze księgowym. Musi on okazać się dowodem potwierdzającym tożsamość oraz potwierdzeniem adresu. Trzeba także pamiętać, że nazwa firmy nie może się powtarzać. Czy wybrana przez nas nazwa firmy już istnieje sprawdzimy na stronie internetowej pod adresem www.companieshouse.gov.uk.

Koszty

Koszty założenia i prowadzenia firmy limited przez biuro księgowe „Mega Business Services Ltd.” Rejestracja £90.00 – oplata jednorazowa Accounts £480.00 – raz w roku Anual Return £15.00 – raz w roku Payslips/CIS Subcontractors Statements: £3.00 each – w zależności od ilości pracowników i długości pracy Contarctor Monthly Return: £15.00 – co miesiąc P60/P35: £50.00 – raz w roku VAT Return: £120.00 – co kwartał * do podanych cen należy doliczyć podatek VAT

Zdjęcia: iStockPhoto

Słowo “limited ” czyli „ograniczona/y” oznacza w tym przypadku ograniczoną odpowiedzialność w stosunku do wierzycieli, czyli osób czy podmiotów gospodarczych, którym jesteście dłużni pieniądze. Odpowiedzialność ograniczona jest aktywami (tj.: gotówka, samochody, sprzęt, etc.), które są w przedsiębiorstwie. Oznacza to, że w przypadku trudności finansowych firmy, wasze personalne dobra, takie jak dom czy samochód, są bezpieczne. Jedynym wyjątkiem są sytuacje, kiedy daliście swoje personalne gwarancje dla firm, wobec których macie zobowiązania finansowe lub gdy wypłaciliście z firmy więcej pieniędzy niż powinniście. Oznacza to, że zawsze musicie zabezpieczyć środki finansowe na opłatę podatków i VAT. Firmy „limited” są także postrzegane przez społeczeństwo, jako bardziej istotne jednostki gospodarcze w porównaniu z jednoosobową działalnością gospodarczą typu sole trader.

17


PORADNIK Nieruchomości

Dach nad głową Decyzja o przyznaniu kredytu na kupno pierwszego mieszkania czy domu zależy w dużej mierze od na naszej zdolności kredytowej Posiadanie wysokiego wkładu własnego nie gwarantuje nam kupna mieszkania. Ważne są tu także nasze zarobki. Dlatego też warto spotkać się ze specjalistą zajmującym się „mortgages”, aby stwierdził czy nasze dochody są wystarczające, na jakim powinny być poziomie, abyśmy o kredyt mieszkaniowy mogli się starać. Dla tych, którzy są już posiadaczami własnego mieszkania lub domu, interesująca może wydać się opcja „Buy to let mortgages”, czyli kredyt na zakup mieszkania pod wynajem. Nasze wynagrodzenie nie ma większego znaczenia w przypadku zakupu mieszkania pod wynajem. W przypadku “buy to let” wymagany jest minimalny wkład własny w wysokości 15%. Bank sprawdza też jaki czynsz

będziemy w stanie pobierać od potencjalnych najemców. Dla osób, które nie posiadają oszczędności na poziomie kilku tysięcy funtów, a są zainteresowanie infestowaniem w nieruchomości w Polsce, idealnym rozwiązaniem będą 100% kredyty mieszkaniowe w naszym rodzinnym kraju. Wymagane zarobki są niewielkie w porównaniu z wymaganiami na Wyspach, a także pozostałe wymogi są łatwiejsze do spełnienia. W tym przypadku również polecamy skorzystanie z pomocy brokera, który ma dostęp do całej gamy produktów finansowych i jest w stanie znaleźć nam kredyt, na warunkach, których sami moglibyśmy nie otrzymać.

Zdjęcia: iStockPhoto

Przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu, banki sprawdzają nasze zarobki, oraz posiadane środki pieniężne. Na tej podstawie decydują, czy dana osoba kwalifikuje się do kredytu. W chwili obecnej minimalnym wymaganym wkładem mieszkaniowym (depozytem) jest 10% wartości nieruchomości. Dysponując jednak wyższym wkładem można skorzystać z szerszej gamy produktów finansowych oferowanych przez banki czy instytucje finansowe i skorzystać z lepszej oferty. Kilka lat temu możliwy był zakup nieruchomości pod kredyt hipoteczny nawet do 130% ich wartości. Nie angażując żadnej gotówki mogliśmy więc stać się posiadaczem domu, a nadwyżkę przeznaczyć na remont domu czy zakup mebli.

18


PORADNIK Prawo

Kat w domu

Zastraszone, bezradne, niewiedzące gdzie szukać pomocy – ofiary przemocy domowej – często boją się zrobić cokolwiek, aby odmienić swój los. Tylko szybka i zdecydowana reakcja pomoże zakończyć domowe piekło

Co nazywamy przemocą domową?

Przemoc domowa to różne formy znęcania się fizycznego oraz emocjonalnego nad członkami rodziny. Dotyczy zarówno dzieci jak i dorosłych oraz obejmuje tak znane nam z życia przypadki jak nadużywanie zaufania, gry psychologiczne, nękanie, czy kontrolę finansową.

Gdzie szukać pomocy?

Jedną z największych i najsprawniej działających organizacji zajmujących się przemocą w rodzinie w UK jest Women’s Aid. We wszelkich jednak nagłych przypadkach, nie czekajcie na godziny pracy tej organizacji tylko dzwońcie pod numer 999 (numer telefonu służb ratunkowych). Tutejsza policja czy pogotowie ratunkowe działają wyjątkowo sprawnie i efektywnie. Nie należy nie wierzyć w ich siłę i nie powinniśmy mieć tu złych skojarzeń z opieszale działającym polskim 997 czy 999. Jeśli potrzebujesz rady, pomocy możesz zawsze skontaktować się z lokalnym posterunkiem policji, który zadba o twoje bezpieczeństwo czy organizacjami pomagającymi ofiarom przemocy w rodzinie.

Jakie mają prawa ofiary przemocy domowej?

Krajowy Telefon Zaufania dla Ofiar Przemocy Domowej (National Domestic Violence Helpline): 0808 2000 247 Infolinia Doradztwa dla Mężczyzn (Men’s Advice Line): 0808 801 0327 Całodobowy Telefon Zaufania dla Ofiar Przemocy Domowej organizacji Northern Ireland Women’s Aid 24-hour Domestic Violance Helpline: 0800 917 1414 Telefon zaufania dla ofiar przemocy domowej w Szkocji (Scottish Domestic Abuse Helpline): 0800 027 1234 Telefon zaufania dla ofiar przemocy domowej w Walii (Wales Domestic Abuse Helpline): 0808 80 10 800 Telefon zaufania dla mężczyzn - ofiar przemocy domowej (Dyn Wales/Dyn Cymru): 0808 801 0321 Wydział ds. Małżeństw z Przymusu (Forced Marraige Unit): 020 7088 0151 Telefoniczna Linii Pomocy dla Ofiar Przemocy organizacji Broken Rainbow: 0300 999 5428 Telefon zaufania dla mężczyzn - sprawców przemocy domowej organizacji Respect: 0845 122 8609

REKLAMA

Często uciskany partner boi się, że gdy zawiadomi kogoś o tym, co dzieje się w domu, straci dziecko. Pamiętaj, że w takiej sytuacji żadne służby dziecka ci nie zabiorą. Jeśli natomiast obawiasz się uprowadzenia dzieci przez partnera, niezwłocznie udaj się po pomoc do jednej z organizacji: lokalna grupa pomocy dla kobiet (Women’s Aid group) lokalny ośrodek pomocy kobietom i dzieciom - ofiarom przemocy domowej (Refuge)

lokalna biuro porad obywatelskich (Citizens Advice Bureau)

20

Zdjęcia: iStockPhoto

lokalne centrum prawne (Law Centre);


KUCHNIA Domowy bar sałatkowy

Sałatka grecka Składniki: 1 zielony ogórek, 2-3 pomidory, 1 cebula, 1 zielona papryka, 6 łyżek oliwy z oliwek, 2 łyżki octu winnego, ½ łyżeczki soli, pieprz, oliwki z puszki lub słoika, ser feta. Ogórek umyć, nie obierać, pokroić w kostkę. Umyte, osuszone i również nieobrane pomidory pokroić w ósemki. Cebulę obrać, pokroić w krążki. Paprykę oczyścić z pestek, pociąć na paski. Ser pokroić w kostkę. Ocet utrzeć z solą i pieprzem. Dodać oliwę, wymieszać. Warzywa ułożyć w salaterce, posypać oliwkami i ser-

DOMOWY

BAR

Sałatka z cykorii i jabłek

SAŁATKOWY

Składniki: 3 średniej wielkości cykorie, 2 małe słodkie jabłka, sok z połowy cytryny, 50 g orzechów włoskich. Sos: 1 łyżeczka musztardy sarepskiej, 2 łyżki octu jabłkowego, 200 ml płynnej śmietany kremówki, sól, pieprz. Cykorie opłukać i osuszyć papierowym ręcznikiem. Odkroić głąby i brzydkie liście u nasady, pokroić w kawałki. Obrać jabłka i usunąć z nich gniazda nasienne, pokroić w kostkę i polać sokiem z cytryny, aby nie ściemniały. Orzechy pokroić na drobne kawałki. W miseczce, przy pomocy miksera, lekko ubić śmietanę z musztardą, octem, solą i pieprzem. Cykorię, jabłka i orzechy wrzucić do miski, polać sosem i delikatnie wymieszać.

Sałatka z selera

22

Seler obrać, umyć , zetrzeć na tarce o grubych oczkach lub pokroić w słupki. Natychmiast skropić sokiem z cytryny. Jabłko umyć, obrać, wykroić gniazdo nasienne. Pokroić w niewielką kostkę. Orzechy włoskie drobno posiekać. Do jogurtu dodać łyżeczkę soku z cytryny, przyprawić solą i pieprzem. Seler, jabłko i orzechy wymieszać z sosem. Posypać posiekaną natką pietruszki.

REKLAMA

Wiosna i lato to doskonały czas na zrzucenie paru kilogramów. W ciepłe, pogodne dni więcej się ruszamy i mniej odczuwamy głód. To także czas, kiedy możemy bez problemu kupić świeże warzywa i owoce. Warto wykorzystać ten okres, aby dostarczyć naszemu organizmowi sporej ilości witamin i minerałów, zmniejszając jednocześnie ilość spożywanych węglowodanów, które nie sprzyjają naszej diecie. Owoce najlepiej po prostu umyć, obrać ze skórki i zjeść. Warzywa zasmakują nam lepiej, jeśli zrobimy z nich sałatkę

Zdjęcia: iStockPhoto

Składniki: 50 dag selera, 1 jabłko, 10 dag orzechów włoskich, 150 ml jogurtu naturalnego, sok z cytryny, natka pietruszki, sól, pieprz.


PODRÓŻE Od stepu do szklanych wieżowców

z koni na Hipodromie. Kazachowie uczą dzieci już od dzieciństwa jazdy na koniu, aby w przyszłości mogły niczym wolne ptaki galopować po stepie. Bardzo dobrym pomysłem jest również wyjazd z miasta kolejką linową Kök-Töbe na wzgórze Koktube. Stąd przy muzyce na żywo, możemy podziwiać widok na panoramę miasta. Ałmaty otoczona jest górami, które oferują, poza możliwością wspaniałych trekkingów, także uprawianie sportów zimowych. Gdy zjemy już kolacje, możemy wrócić z powrotem do miasta na nocleg.

Bogactwa Naturalne

Kazachstan posiada ogromne zasoby ropy naftowej oraz gazu i węgla. Poza tym posiada piękne turkusowe jeziora. Jednym z nich jest Jezioro Ałmaty, które możemy odwiedzić jadąc miejskim autobusem numer 63 z miasta Ałmaty. Należy wysiąść na ostatnim przystanku. Następnie musimy wspinać się na górę, gdyż jezioro jest położone na wysokości 2500 n.p.m. Do wyboru są dwie drogi: łagodna i trudna ale krótsza. Marcin Malik wybrał krótszą drogę, przez co pokonanie 7 km zabrało mu 5 godzin i jak mówi, był to nie lada wyczyn. Po dotarciu na miejsce możemy podziwiać jezioro, które ma niesamowity turkusowy kolor i dużą przejrzystość. Woda jest jednak niesamowicie zimna, więc o przyjemności z kąpieli można zapomnieć. Innym malowniczym terenem są jeziora Kolsay, oddalone o 330km od Ałmaty. Wszystkie trzy jeziora leżą na wysokości powyżej 1800m n.p.m. Można tam zobaczyć stada dzikich koni na górskim tle, jurty, czarne bociany, stada owiec i wiele innych zwierząt i ptaków. Pierwsze jezioro jest łatwo dostępne, dlatego jest tam więcej turystów. Przy drugim jeziorze jest błoga cisza oraz góry wznoszące się nad jeziorem, które odbijają się w lustrze wody. Również koniecznie należy zobaczyć Kanion Czaryń. Przypomina on Amerykański Wielki Kanion, choć nie jest tak duży. Powstał on gdy rzeka Czaryń bardzo szybko spływała z Tian Shan

OD STEPU DO SZKLANYCH WIEŻOWCÓW Marcin Malik to podróżnik, prawdziwy wagabunda z którym spotkałem się pewnego pięknego wiosennego dnia w kawiarni w Londynie. Dzięki Marcinowi który niewątpliwie sporo podróżuje, bo każdego roku wyjeżdża na 5 miesięczne wyjazdy do Azji, otrzymałem wiele pięknych zdjęć i innych materiałów z jego wyjazdów. Bardzo malowniczym rejonem jest Kazachstan, z którego przywiózł wiele cennych informacji. Kazachstan to dziewiąty największy kraj i potrzeba, aż trzech dni na przejechanie tego państwa z jednego krańca na drugi. Na terenach tego kraju znajdziemy między innymi opuszczone bazy wojskowe, pozostawione po rozpadzie Związku Radzieckiego. Od 1949 do 1989 roku sowieci na poligonie na odległych stepach zrzucili 470 bomb atomowych! Oprócz tego Kazachstan to step, konie, dzikie wielbłądy, owce i brak ludzi na rozległych terenach. Po części

24

taki jest właśnie ten kraj, ogromny i wyludniony. Z drugiej strony Kazachstan to kraj bogaty w piękną przyrodę. Jest to również kraj który posiada wysokie góry (najwyższa Tengri 6995 m n.p.m). Na wschodzie posiada też dobrze rozbudowane miasta. Jednym z najlepszych miejsc do którego warto przylecieć to Ałmaty.

Baza wypadowa

Miasto Ałmaty posiada najwięcej międzynarodowych połączeń lotniczych w Kazachstanie. Dostać się do tego miasta z Londynu, możemy za pomocą samolotu jednego z przewoźników. Do tych tańszych należy np. Turkish Airlines Flight. Za bilet z jedną przesiadką i w jedną stronę zapłacimy ok. £350 rezerwując bilet miesiąc wcześniej. Ałmaty to świetne miasto do rozpoczęcia wyprawy w dalsze tereny kraju. Samo miasto jest bardzo stare, a pierwsi ludzie osiedlili się w nim tysiąc lat przed Chrystusem. Do 1998 roku Ałmaty pełniło rolę stolicy, a do dziś jest największym miastem Kazachstanu. Zanim wyruszymy w rozległy Kazachstan należy najpierw dobrze poznać miasto. Na początek proponuje odwiedzenie Muzeum Narodowego. Mieści się ono w wielkim białym budynku z okrągłym, niebieskim dachem. W środku znajdują się ekspozycje od czasów ery brązu, poprzez okres panowania Czyngis Chana, aż do czasów dzisiejszych. Znajduję

się tu oryginalnej wielkości jurta, broń biała, narodowe kostiumy oraz oprzyrządowanie do koni i wielbłądów oraz pomnik Złotego Człowieka. Interesująca jest również ekspozycja dotycząca antycznego i zarazem świętego miasta Turkiestanu (nazywanego drugą „Mekką wschodu”) który leży na południu państwa. Niecodzienna dla europejczyka jest wystawa II Wojny Światowej, która propaguje proradzieckie ideologie. Znajdziemy tam Lenina i Stalina przedstawianych jako postacie pozytywne, a Związek Radziecki jako wybawcę świata i przyjaciela Kazachstanu. Miłym miejscem na odpoczynek po zwiedzaniu muzeum jest Park Panfilova, gdzie można zjeść porcję lodów i pojeździć na rolkach, które są w tym parku bardzo popularne. Największym obszarem rekreacyjnym w mieście jest Park Gorkiego. Znajduje się tu między innymi zoo, akwen wodny z łódkami do wynajęcia, wesołe miasteczko i piękny park. Kolejnym interesującym doświadczeniem jest pobyt w Łaźni Arasan. Możemy się w tym miejscu rozluźnić i odpocząć korzystając z pryszniców, basenów z lodowatą wodą oraz bardzo drogich masaży. Tak więc na początek gorący prysznic pod dużym ciśnieniem, następnie masaż, a później skok do lodowatej wody! Jeżeli mamy trochę gotówki to możemy wydać ją na wyścigach konnych, obstawiając jednego

Wieżowce, szkło, technologia

Astana to nowoczesna stolica Kazachstanu. Miasto najlepiej odwiedzić latem, gdyż zima jest długa, a temperatura spada nie rzadko poniżej 30 stopni. Stolica leży po obu stronach rzeki Iszym. Po stronie południowej rzeki znajduje się nowoczesna część miasta. Wieża Bayterek czyli najpopularniejsza budowla w Kazachstanie, to przeźroczysta budowla na której szczycie znajduję się szklana kopuła. Bayterek ma swoje przesłanie w kazachskiej legendzie. Symbolizuje on mityczną opowieść o ptaku Samruk, który złożył złote jajko zawierające tajemnice ludzkich pożądań i szczęścia na szczycie drzewa, poza ludzkim zasięgiem. Dziś można się dostać na samą górę Bayterka, do miejsca podobnego do złotego jajka. Ze szczytu jest dobry widok na cały Nurzhol Bulvar sławną ulice w Astanie, która jest jednocześnie wizytówką nowoczesnego Kazachstanu. Innym ciekawym miejscem jest Muzeum Prezydenta trudno przeoczyć, to ogromny budynek. W środku znajduje się wszystko co jest związane z prezydentem Nazarbaevem. Jest też dużo zdjęć prezydentów państw europejskich, Ameryki oraz prezydentów Afganistanu i Izraela. Są tu także akcenty polskie, fotografie na których Nazarbaev jest z prezydentem Kwaśniewskim oraz z papieżem Janem Pawłem II. Znajdują się tu także prezenty i odznaczenia od głów innych państw - z Polski jest order orła białego. Są tu także zbroje i złocone siodło. Po wyjściu z muzeum możemy wybrać się na promenadę przez most po jednej stronie mamy szklane

wieżowce o różnych kolorach, a po drugiej nowoczesny park wodny z basenami, zjeżdżalniami i płatną plażą £2.13. Na końcu mostu można zrobić zdjęcia przy dużym, chińskim kalendarzu. Idąc dalej możemy znaleźć Duman, czyli centrum handlowe. Obiekt ten jest przepełniony wieloma sklepami i rzeźbami. Znajdują się tu posągi Wieży Eiffla i piramida lecz ciekawsze jest tutaj oceanarium z wieloma rybami i rekinami. Można tu przejść przez tunel o długości 70m z którego można obserwować rekiny pływające nad nami, przyjemność ta kosztuje £4.25 (1000TG) a za robienie zdjęć dodatkowo 42 pensy (100TG). Następnie idąc około 1,5 km ulicą Kabanbay zobaczyć można najodważniejszą architektonicznie budowlę w całym Kazachstanie. Jest to Khan Shatyr, budowla o wysokości 150m, w kształcie namiotu i ze szpicem na górze. Zbudowana jest z materiału absorbującego ciepło co oznacza, że nawet gdy na zewnątrz jest minus 30 stopni, wewnątrz będzie znacznie cieplej. W środku w centralnym punkcie znajduję się wyrzutnia, która wyrzuca ludzi do góry i opuszcza na dół. Oprócz tego wewnątrz budowli znajdują się ulice z ekskluzywnymi sklepami, ogrodami, restauracjami, kinem, małym polem golfowym i nawet basenem z palmami i plażą, na której można pograć w siatkówkę. Ostatnim miejscem w Kazachstanie jakie opisujemy jest obszar i Park Narodowy w Burabay (250km od Astany). Z Astany można się dostać dzieloną taksówką, a po 2,5h jest się już na miejscu. Cała miejscowość jest zwana „kazachską Szwajcarią”. Są tu piękne jeziora otoczone drzewami i interesującymi formacjami skalnymi. Przy wejściu do wody jest wiele dużych, płaskich głazów na których wypoczywają turyści. Jest to spory ośrodek wczasowy, gdzie jest wiele drogich hoteli i równie drogich restauracji. Błażej Szczypka

Strona Marcina Malika http://kompas.travel.pl

Zdjęcia: Marcin Malik

Kraj, w którym mieszka 47,5 tyś Polaków, potomków zesłańców. Kraj, który tak bardzo chciał odwiedzić Adam Mickiewic. Po 20 latach niepodległości staje się coraz popularniejszy wśród turystów z zagranicy i łatwo dostępny dla Polaków

i wyżłobiła kanion o głębokości 150-300m oraz stworzyła przy tym ciekawe formacje skalne, zwane Doliną Zamków. Można tutaj również wziąć udział w linowym zjeździe ponad dnem kanionu. Sam kanion rozciąga się na obszarze ponad 100 km. Natomiast jego najbardziej widowiskowa część, chroniona poprzez utworzony tam park narodowy jest znacznie mniejsza.

25


UBEZPIECZENIA

Informacje dla Polakow mieszkających w UK • Jesli posiadasz samochód i potrzebujesz taniego ubezpieczenia z uwzglednieniem polskich znizek zadzwon na polska linie 01302554018 lub napisz maila na adres polish@onecalldirect.co.uk. • Jesli wybierasz sie do Polski to nie zapomnij zabrac waznego zaswiadczenia o znizkach z polskiej �i rmy (pamietaj o tym, ze ubezpieczenie w Polsce musi byc rozwiazane, aby znizki uznały �i rmy angielskie).

ONE CALL INSURANCE Ubezpieczenia samochodów osobowych • Ubezpieczenia od ochrony prawnej - Legal Cover • Pomoc drogową na całą Europę - Breakdown Cover po promocyjnej cenie • Ubezpieczenia na Europę - zielona karta • Ubezpieczenia Taxi i innych pojazdów komercyjnych • Ubezpieczenia budynków i mienia • Ubezpieczenia komercyjne - np. Sklepów

T: 0845 344 0486 • T: 01302 554 018

Email: polish@onecalldirect.co.uk 7 DNI TRAVEL INSURANCE GRATIS DO WYKORZYSTANIA W DOWOLNYM MOMENCIE TRWANIA UBEZPIECZENIA SAMOCHODOWEGO

Flirtek

polskie randki w UK!

zAMIeŚć OgŁOSzenIe

ODpOWIeDz przez teleFOn

ODpOWIeDz SMS-eM

ODSŁUCHAJ WIADOMOŚCI

Zadzwoń na 09067580024* i nagraj swoje ogłoszenie! Opublikujemy je w następnym numerze

Zadzwoń na 09067580024* i podążaj za instrukcjami, aby usłyszeć ogłoszenie i odpowiedzieć na nie

Wyślij SMS o treści POLB (spacja) numer skrzynki – mailbox no wybranej osoby, na numer 79000. Np POLB 123456 Czesc, widzialem Twoje ogloszenie, chce Cie poznac

Zadzwoń na 09067580024* i podaj swój pin i numer skrzynki. Możesz także przeglądać ogłoszenia, które jeszcze nie zostały opublikowane! *See full T&CS below

Kobieta szuka

Powiem wProST, Szukam odSkoCzni od dnia Codziennego. Mam rodzinę, ale nie czuje się już kobieta pociągająca i kochana. Chciałbyś odkryć we mnie to, co już we mnie zgasło? Zadzwoń. Czekam z niecierpliwością TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100321 JeSTem oliwia i mam 48 laT. Nie wyglądam na swoje lata, jestem radosna i taka samotna. Chciałabym swoja samotność zmienić na radosne doznania we dwoje. Szukam pana w wieku 48 - 52 lat. Pozdrawiam TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100322 HeJ, mam na imię Sylwia, mam 19 laT i Szukam braTnieJ duSzy. Jeśli jesteś w wieku 19 - 30 lat to zapraszam. Pa TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100323 mam Tylko 29 laT, a w żyCiu Przeżyłam Piekło. Chce przeżyć teraz cos pięknego, z kochanym mężczyzną. Jestem po rozwodzie, nie mam dzieci, nie mam nawet psa. Nie mam nic. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100324 Cześć. Jestem Daria, mam 45 lat, mieszkam w Londynie, szukam mężczyznę w moim wieku lub w podobnym. Wiem jak potrafi tu być samotnie na obczyźnie, wiec może lepiej ja spędzić we dwoje? Bez zobowiązań? TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100325 Szalona 23-laTka. Witam. Jestem szalona 23 latka. Szukam ludzi podobnych do mnie. Lubię szalone imprezy. Mam na imię Kamila, dzwońcie. Czekam TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100326

wiTam. Jestem niepoprawna romantyczka i szukam kogoś podobnego do mnie. Mam 18 lat i szukam kogoś w moim wieku do 25lat TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100334 mam na imię anna, Szukam wySokiego mężCzyzny graJąCego w koSza. Sama uwielbiam ten sport. Jestem brunetka o długich włosach, piwnych oczach i rozkosznych piegach. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100335 JeSTem filigranowa blondyneCzka. Lubię jak mężczyzna się mną opiekuje i zajmuje. Uwielbiam o siebie dbać. Nigdy nie zobaczysz mnie w papilotach i w szlafroku, chyba, ze sądownym. Co o tym myślisz? Zadzwoń TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100336 dzień dobry. Mam na imię Irena, mam 42 lata, szukam mężczyzny w wieku 40 - 55 lat. Proszę o konkretne odpowiedzi. Nie chce młodszych, nie szukam zabawy, jestem poważna kobieta TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100337 JeSTem kobieTa Po 50 Te. Szukam miłego, kulturalnego, zadbanego pana. Do tej pory spotykam tylko zaniedbanych mężczyzn. Czy żaden nie przyjechał do Anglii normalny mężczyzna? Który nie siedzi wiecznie przed telewizorem i nie pije piwska? TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100338 weSoła 19 laTka, lubiąCa wyzwania. Czy ty byłbyś takim wyzwaniem? TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100339 Cześć. Mam na imię Kinga, mam 24 lata, szukam mężczyznę w wieku 20 - 26 lat. Cel matrymonialny, jak to staroświecko brzmi, ale taka jest prawda. Czekam na odpowiedz TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100340 HeJ, JeSTem niSka i okrągluTka, mam 36 laT, na imię diana. Szukam pana do 39 lat. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100341 JeSTem PaTryCJa, mam 43 laTa, mam dwoJe dzieCi, Są Tu ze mną. Szukam kogoś, kto się nie boi sprostać obowiązkom rodzinnym. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100342

Aby odpowiedzieć na ogłoszenie zadzwoń na 09067580024*

i podaj mailbox no wybranej osoby, gdy zostaniesz o to poproszony. Cześć. Jestem Ola. Mam 35 lat. Jestem mama 5 letniej Klaudii, jeśli chciałbyś się nami zaopiekować to zadzwoń lub wyślij smsa. Pozdrawiam TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100327 dzień dobry. Mam na imię Jolanta, nie jestem młodą kobieta. Szukam pana w wieku 49 do 60 lat. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100328 znudzona mężaTka. Agnieszka, 30 lat, bezdzietna, mężatka, mąż jest tutaj ze mną, ale jakoś mi nudnawo w związku. Rutyna mnie zabija. Chciałabym się rozerwać. Proszę tylko o smsy. Nie Bede odbierać telefonów, odsłucham skrzynkę i ewentualnie ci się nagram TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100330 HeJ, JeSTem renaTa, mam 46 laT. Szukam pana w wieku 44 - 49. Jestem spokojna, rozwódka, dzieci dorosłe na studiach. Czy jest pan, który tez jest tak samotny jak ja? Czekam na takiego. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100331

JeSTem SamoTna, Szukam kogoś do wSPólnyCH SPaCerów, zwiedzania okoliC. Uwielbiam piesze wędrówki, wyjazdy nad morze, wyjazdy w góry. Mam 55 lat TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100343 mam 20 laT, doPiero Tu PrzyJeCHałam i Szukam znaJomośCi. Jestem dziewczyna o imieniu Celina. Wysoka, szczupła, atrakcyjna. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100344

Mężczyzna szuka

londyn, 58 laT, PoSzukuJe kobieTy w wieku około 55 laT. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100522

dzień dobry. Mieszkam w Londynie. Mam 31 lat i poszukuje milej dziewczyny w wieku około 25 do 30 lat TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100526

43 laTek z londynu, PoSzukuJe kobieT w wieku 30 - 40 laT. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100378

mam 39 laT i PoSzukuJe dziewCzyny w wieku od 30 do 39 laT. Jestem z Londynu TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100363

mam 28 laT, JeSTem z londynu. Szukam dziewczyny w wieku miedzy 20, a 45 latek TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100379

Hello. I am a professional 39 years old English guy looking for a Polish girl, in the age range 26-45. I like fun girls who dress well and are up for a laugh, clubbing, opera etc. I hope to hear from you! TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100364

mężCzyzna z londynu w wieku 48 laT, PoSzukuJe PrzyJaCiółki w wieku 38 - 48 laT. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100380

!

raz tylko tety

Kobie się rejestrują d armo* a z ie w serwis te”. g „local ra lub płacą w numer zadzwoń na

055, 020 3474ój0profil zostaw sw ość i poznaj mił cia! ży o swojeg

JeSTem 28 laTkiem, Szukam kobieTy w wieku od 20 do 35 laT. Mieszkam w Londynie TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100381 londyńCzyk w wieku 44 laT Szuka Pani w wieku od 28 do 50. Pozdrawiam TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100418 mężCzyzna w wieku 44 laT, PoSzukuJe Pani z londynu w wieku od 32 do 40 laT. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100517 JeSTem normalnym mężCzyzna w wieku 34 laT. Szukam pani w wieku od 24 do 45 lat. Zapraszam TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100518 Szukam kobieTy miedzy 30, a 40 laT. Jestem z Londynu, mam 33 lata TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100386 PoSzukiwana kobieTa w wieku od 22 do 35 laT z londynu. Ja również jestem z Londynu i mam 35 lat. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100387 Szukam kobieTy z londynu w wieku 38 laT, mam 39 laT Tel no: 09067580024 mailboX no: 100388

37-laTek. Miejsce zamieszkania - Londyn, poszukuje kobiety z Londynu w wieku 30 do 40 lat. Mam 37 lat TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100365

mam 24 laTa, JeSTem z londynu, Szukam dziewCzyny w wieku 20 - 28 laT. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100389

Szukam kobieTy z londynu w wieku od 18 do 45. Ja mam 27 lat TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100366

mężCzyzna w wieku 49 laT Szuka ParTnerki w wieku około 45 laT. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100390

mieSzkam w londynie, Szukam Pani w wieku 19 do 40 laT. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100367

JeSTem 45 leTnim mężCzyzna z londynu. Szukam pani z Londynu w wieku 43 lat TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100391

mężCzyzna w wieku 48 laT, z londynu, Szuka kobieTy w wieku od 30 do 40. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100368

mam 62 laTa, Szukam bliSkieJ oSoby w wieku około 55 - 65 laT. Mieszkam w Londynie TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100393

JeSTem z londynu, mam 45 laT i Szukam miłyCH Pan w wieku 40 - 50 laT. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100369

JeSTem 50 leTnim mężCzyzna z londynu PoSzukuJąCy kobieTy w wieku 35 do 50 laT. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100510

PoSzukuJe kobieTy z londynu w wieku 20 do 30 laT. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100371

JeSTem 55 leTnim faCeTem SzukaJąCym kobieTy w wieku 40 - 56 laT. Z Londynu TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100395

SamoTny 32 laTek, PoSzukuJe dziewCzyny w wieku od 20 do 45 laT. Najlepiej z Londynu TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100421

mam 33 laT, JeSTem z londynu. Chce poznać panią w wieku 44 do 50 lat TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100396

mężCzyzna w wieku 34 laT, z londynu, Szuka kobieTy w wieku od 30 do 45. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100374 JeSTem 49 laTkiem, Szukam kobieT w wieku miedzy 35, a 49 rokiem zżyCia. TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100375

JeSTem z londynu i mam 34 laTa. Chciałbym poznać mila panią w wieku około 30 lat TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100523

Cześć. Mam na imię Andrzej, mieszkam na terenie Londynu. Jestem taksówkarzem, lubię spotykać się z ładnymi i miłymi dziewczynami. Jeśli masz ochotę zostaw wiadomość. Na razie. Pa TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100376

Cześć. Mam 29 lat, jestem mężczyzna, szukam fajnych kobietek w wieku od 18 do 50 lat. Pozdrawiam TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100524

mam 28 laT, Szukam dziewCzyny z londynu. Zapraszam TEL NO: 09067580024 MAILBOX NO: 100377

Chcesz skontaktować się z osobą z ogłoszenia? napisz SMS o treści pOlB (spacja) numer skrzynki – mailbox no wybranej osoby i wyślij go na numer 79000.

*Koszt połączenia na numer 0906 to £0.77 za minutę, koszt SMS-a £1 za SMS. Po pomoc dzwoń na 0844 4457707 HELPLINE: For help or advice in English or Polish please call 0844 4457707. *CALL CHARGES: 0906 £0.77/min. *0203 numbers charged at local rates are limited offers. Please note: some providers and networks may add network charges. We reserve the right to refuse of edit any ad for any reason. Approved ads will appear in the next available edition. You need a touch phone and must be over 18 to use this service. *TEXT CHARGES: Cost of replying by text is £1.00 per SMS plus our standard network charges; all subsequent SMS exchanged are £1.00 per SMS plus standard network charges. Text service: To STOP text STOP to 79000. At least 6 messages from each party must be exchanged before passing private contact details – this is for user’s safety. Some users may choose not to disclose their private numbers. SAFETY: Always meet people in a public place – always tell a friend where you are going. Trust your judgement and use common sense. Arrange your own transport. Dial 141 before calling a contact number to your confidentiality. SP: Switchfire Ltd BCM SF WC1N3XX. Help: 0844 445 4457707.


ThePolishBritain June 2011  

june 2011 issue

Advertisement