Page 1


www.thebrandmanual.com © Brand Manual Ltd, 2010 Kõik õigused kaitstud.


RTFM tähendab inglise keeles „read the fucking manual” ehk „loe-seda-kuradi-juhendit". See on laialt levinud väljend tehnilise toe töötajate hulgas ning väljendab tüdimust inimeste suhtes, kes ilma kasutusjuhendit lugemata hakkavad kohe toodet kasutama. Tulemuseks on arusaamatus või halvemal juhul rikutud toode. Inimesed soovivad asju kasutada. Inimesed ei soovi teada, kuidas ja miks asjad töötavad.

Kui sul on äri, siis tahes tahtmata sa juba tegeledki brändinguga. Soovid sa sellest rohkem teada saada? 3


Korda edu korrates edu p천hjuseid


Oled sa kunagi lugenud raamatut “Kuidas saada miljonäriks”? Said sa tänu sellele miljonäriks? Ühte raamatusse mahub ehk isiklik lugu, mis räägib juba möödunud võimalustest. Ja mõnikord on selle miljonäri looks sellesama raamatu kirjutamine. Edu juurde ei vii otseteid. Küll aga on võimalik eduni jõuda, korrates nende rännakuid, keda on soosinud edu. Sul on vaja kogemust ja teadmisi, et märgata seda, millest teised mööda lähevad. Ning meelekindlust valitud tee lõpuni käimisel. Neid oskusi ei saa teistele edasi anda ühes raamatus, kuigi me kõik tahaks sellist raamatut lugeda.

5


Kui sa tead, miks peaksid v천itma, siis sa ka v천idad


Kui asjad töötavad, siis kedagi ei huvita, mis neid töös hoiab. Huvi tekib alles siis, kui asjad lakkavad töötamast. Sama reegel kehtib äris. Vähesed ärid teavad, mis tagab nende edu, ega tegele oma konkurentsieelise arendamisega. Enamus ajavad lihtsalt oma asja, kuni see asi otsa saab.

Kui sa tead, mis sulle edu toob, siis saad sa oma edu tagamiseks ka midagi ette võtta. 7


Br채nd pole logo


Iga firma tegeleb brändinguga. Ent mitte iga firma pole brändina tuntud, sest ei teata täpselt, mis asi see „bränding” üldse on. Pikka aega pidasid isegi brändiloojad brändi esmaseks ülesandeks märgatavust: mida rohkem ma firma logo näen, seda edukam on firma bränd. Asjad on tänaseks keerulisemaks läinud. Sinu erakordsust ei taga enam kohalolek massimeedias. Täna saavad inimesed valida, keda ja mida nad kuulavad ja keda nad jälgivad. Ja siin pole tähtsust sinu suurusel või rikkusel. Sinu brändi väärtuseks on sinu ja kliendi suhe, sinu logo vaid tähistab seda suhet.

9


Ausus m端端b


Bränding ei ole kaunistamine. Bränding aitab sõnastada, miks ja kuidas toodet või teenust ostetakse. Aeg-ajalt juhtub, et toote edu tagab eriline turunišš, omaniku karisma või toote algupärane eripära. Need ärid elavad hästi ka ilma brändiloometa, sest nad on juba loomupäraselt brändid. Enamus ettevõtteid pole aga sugugi nii ainulaadsed, kui juhtkonnale tundub.

Seda on võimalik muuta – ja me saame siin aidata. 11


sinu vajadus m端端a


ei pane inimesi ostma

13


Konkurentsieelise s천nastamine ja v천imendamine ongi br채nding


Sõnasta oma äriidee. Mis on sinu äri eelis? Kas kõik su äri osad, alates logistikast ja lõpetades turundusega, räägivad sama juttu? Kas veedad oma päevi lahendades kliendi probleeme või enda äri probleeme? On need omavahel seotud või teineteist välistavad? Brand Manual ei uuri, mida inimesed tahavad, vaid seda, miks sinu toode on (või peaks olema) neile oluline. Defineerime toote või teenuse potentsiaali turu kontekstis ning teeme selle sihtrühmale ihaldusväärseks.

15


N채htavaks muudetud m천tted


Paljud hea tooteportfelliga firmad ei suuda oma kaupa müüa. Pahatihti on probleemi põhjused peidus ettevõttes endas: osakonnad on teineteisest isoleeritud, info liigub ülevalt alla, töötajatel puudub isiklik motivatsioon ajada ühist asja. Igaühel on ettevõttest eri arusaam ja ta teeb oma tööd omal moel. Kõik räägivad, keegi ei kuula, mitmehäälse koorilaulu asemel kostab lärm. Brand Manual aitab välja selgitada, mis on firma ühine motiveerija (nimetame seda brändi tuumaks), viime selle nii klientideni (brändistrateegia) kui ka firma töötajateni (identiteediprogramm).

17


テ品ge vテ、limus


Toote õige välimus on sama oluline kui selle õige hind. Õige ei tähenda siinkohal ilusat, vaid usutavat. On ju välimuse järgi tooted kallid, odavad, intelligentsed, ajatud, erilised või kummalised. Igaüks peab enda oma ära tundma.

19


Keeruline t채hendab mitmekihilist, mitte v천imatut


Vaadates sinu äri tervikuna – mitte keskendudes üksikutele osadele või osakondadele, vaid hoopis sellele, kuidas tarbijad, töötajad, bränd, logistika, toomine ja müük teineteist mõjutavad – saame algsesse virrvarri selgust tuua. Mida tarbija ootab või loodab? Lähenedes sinu tänasele pakkumisele tarbija vaatepunktist, suudame välja tuua ja võimendada sinu olemasolevaid tugevusi ning juhtida tähelepanu nõrkustele. Läbimõeldud, disainitud juhtimine aitab teha paremaks mitte ainult toodet, vaid ka tööprotsesse, brändi ning kogu ettevõtet.

21


Paneme nad teist r채채kima


Brand Manual pole raamat. See on nelja mehe firma, kel on kogemus ja teadmised, et mõista sinu olukorda ning vastata olulistele küsimustele. Kui sa ei näe end tulevikus brändinguspetsialistina, siis ainus manuaal, millesse peaksid investeerima, oleme meie.

Sina oled brändingu kasutaja. Meie oleme tööriist. 23


thinking.


branding. design.


Ja n체체d midagi k채egakatsutavat


Järgnevatel lehekülgedel on mõned brändingulood, milles oleme aasta jooksul jõudnud kaasa rääkida.

27


Pudel, millel on lugu Eesti õlu, mida Eestist osta ei saa. Viru kaubamärgi omanik Baltic Beer Co Ltd., London, pöördus meie poole sooviga kujundada sellest jõukale tarbijale mõeldud kaubamärk, mis kõlaks kokku ettekujutusega Eestist mujal maailmas. Viru legendi loomisel toetusime nii reaalsetele faktidele kui ka eelarvamustele. Viru on müügil vaid luksushotellides, tipprestoranides ja -baarides Inglismaal ning teistes Lääne-Euroopa riikides. 2009. aasta sügisest ka Ameerika turul. Viru on globaliseeruv õllebränd väga erilises pakendis ja oleme uhked, et saame selle käekäiku mõjutada.

29


Mängime vastutustundlikult! Eesti Lotol on loteriide korraldajana plaan ka 21. sajand vastu pidada. Mängud on internetis, mängud on mobiiltelefonis, mängimine on lihtne ja kiire. Ja mängimine on sõltuvust tekitav. Eesti Loto identiteedimuudatused, millega alustasime 2009. a augustis, toovad ettevõtte paberpiletitelt ekraanidele. Ent suurem väljakutse on ettevõtte ärifookuse muutmine – vasututustundlik mängimine. Jälgides klientide mänguharjumusi on Eesti Lotol võimalus aidata neid, kelle jaoks loterii pole pelk meelelahutus, vaid kinnisidee. Ning meie ülesanne on viia see suhtumine kõigi Eesti inimesteni. 31


Warsaw Business Garden IKEA omanikud loovad Varssavisse vana kirsikasvanduse krundile uudset ärilinnakut. See pakub lennujaama vahetus läheduses hotelli-, ärija kontoripinda firmadele, mis peavad lugu loodussõbralikest arhitektuurilahendustest. Meie tööks oli kaardistada linnaku eelised ja eripärad ning koostada selle alusel visuaalne ja ideoloogiline platvorm, mille abil alustati keskuse rendipindade müüki.

33


Prisma: asi pole logos


Prismale me pole loonud ei uut nime ega identiteeti, pole kujundanud ka uusi lahedaid pakendeid. Oleme töötanud hoopis kommunikatsioonistrateegia ja -kontseptsiooni kallal, mida annab suunata nii sisse- kui väljapoole. Meie loodud lipukirja "Üks mure vähem" põhjal toimub sisekommunikatsioon Prisma töötajatele, järgmine etapp on selle viimine ka Prisma klientideni. Jälgige meediat.

35


TaxiPal Oled võõras linnas ja ei tea täpselt kuhu sõita, ei oska ka kohalikku keelt? Kuidas sa takso tellid? Ära muretse, appi tuleb TaxiPal. See asukohapõhine teenus aitab sul jõuda just sinna, kuhu soovisid minna. Taxipal oli mullu NAVTEQ LBS* Challenge Grand Prix võitja. Teenus on saadaval Euroopas alates 2009. aasta novembrist. Aitasime leida teenusele nime, kujundasime identiteedi, kasutajaliidese graafilise disaini, rääkisime kaasa programmi arhitektuuri loomisel ning töötasime välja ka võidu toonud esitluse.

* Location Based Services

37


Küsimus pole, kus sa reklaami teed, vaid kellele sa seda teed Clear Channeli esitatud väljakutseks oli suureformaadiliste välimeediapindade efektiivsuse tõstmine – suurem eristuvus ja märgatavus sihtrühma seas.


Tulemusena sündis uus ja värviline teenustepakett, millele töötasime välja nime ja identiteedi, teenuse sisu ja vormi ning teemakohased müügimaterjalid tellijatele, meediaja reklaamiagentuuridele. Täpiks i-peal Clear Channeli uued fillerpinnad, mida on võimatu mitte märgata.

39


1 349 341 head soovi Jõulukaart. Aga mitte lihtsalt jõulukaart vaid see jõulukaart. Eesti visiitkaart, mille EV president saadab riigipeadele, valitsusjuhtidele ja prominentidele üle maailma. Presidendi kaarti on juba aastaid kujundatud mõttega, et see on paljudele saajatele ainus kokkupuude Eestiga – seega peab see ütlema enamat kui pelgalt “Häid pühi!”. Mullune kaart kannab kõigi eestlaste tervitusi.


43


See raamat r채채gib br채ndingust. Mis see on, miks see oluline on ning kuidas seda teha.

RTFM! eesti keeles  

See raamat räägib brändingust. Mis see on, miks see oluline on ning kuidas seda teha.

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you