Page 1

mingit imerohtu pole olemas

1


© Brand Manual Ltd, 2011 Kõik õigused kaitstud.


mingit imerohtu pole olemas


kuidas l채heb?

7


Kas Sinu 채ri t채navu kasvab?


Masu jääaeg annab vaikselt järele ning puhuma on hakanud soojemad tuuled. Firmad, mis pidasid eelmise kümnendi lõppu igikestvaks suveks, on ammu surnuks külmunud. Kes jõudis omale piisavalt pekki kere ümber kasvatada, pidas külmale ajale vastu ning tuli välja saleda ja ärksamana. Firmad, mis otsustasid enne külma talve tulekut kõik (või veel hullem – mitte midagi) ära optimeerida, ei suutnud masu tõenäoliselt üle elada ja on tänaseks pildilt kadunud.

9


Kohanemise k천ver

INNOVAATOR

VARAJANE KOH A N EJA

SUUR T EG I JA


Kus on Sinu firma? Sa tead, kust tuleb Sinu raha täna. Aga kuidas on lood uute ideedega, mis toovad sulle raha ka homme? Walkman Postkontorid Kaugekõned Ameerika hiigelautode tööstus AltaVista Maailm on täis firmasid ja terveid tööstusharusid, mille juhtkond teadis täpselt, mis neile raha sisse toob. Kuna keegi neist ei pööranud rõhku innovatsioonile, siis uue tehnoloogia tekkimisega nende ärid kas aegusid või muutus konkurentsiolukord tundmatuseni.

SA BASSÖR K I J A

11


Tehnoloogia


Tehnoloogia puudutab seda, „kuidas“ me asju teeme. Aiareha on hiiglaslik samm edasi käsitsi lehtede korjamisest. E-mail on märksa tõhusam suhtlusvahend kui paberpost. Innovatsiooni eesmärk on parandada seda, „kuidas“ me asju teeme. Paremast teenusest – maksa ette, söö kätega, korista enda järel, ole õnnelik = McDonalds – kuni mugavama elukeskkonnani – jooksev vesi otse kodus = veevärk. Innovatsioon tähendab tehnoloogiat, kuid ei tähenda tingimata keerulist tehnikat. See ei ole vaid nohikute ja arvutite pärusmaa, see võib olla kasee võib olla ka lihtne, kiire, kvaliteetne ja mugav Jazz autopesula.

13


see on 채ri, tohman


15


Disainm천tlemine

avasta

t채psusta


Disainmõtlemine ei ole disainist mõtlemine. See on tulevikustsenaariumite loomine, mis põhineb turu mõistmisel ja analoogiate märkamisel. Pole palju aega möödas sellest, kui ärikoolid disainmõtlemise väärtuse enda jaoks avastasid. Disainerite jaoks, kelle kogu õppekava seisnebki probleemide lahendamises, on disainmõtlemine aga tavapärane viis ümbritsevat maailma näha.

arenda

tee ära

Allikas: Double Diamond by Design Council, 2005

17


Palun joonista mulle 체ks 채ri Mul on kiire

X Ma olen viisakas ja kraps

Mul on aega

Y Ma olen viisakas ja asjatundlik


Disainmõtlemisest on saanud kuum teema nüüd, kus „uue ärimudeli loomine“ muutus vältimatuks. Kuni ärid püsisid muutumatutena, tegelesid disainerid toodete tähenduse ja olemuse viimistlemisega ning disaini põhirõhk langes visuaalse poole lihvimisele. Viimase kümnekonna aasta jooksul on ettevõtted hakanud disainmõtlemise väärtust mõistma. Ostuprotsessi ja -kohta, kogu ostukogemust (kas järjekorras passimine on igav või huvitav) on võimalik muuta paremaks, kui seda vaadelda lahendatava probleemina – tavapärase ignoreerimise asemel.

> www.zappos.com 19


Innovatsiooni vaenlane


Traditsioonid Ebausk Harjumused Inimesed

Ebausk – näiteks GMO teravili.

21


Stardipauk udus


Innovatsioon on raske, sest inimesed ei tunne end tundmatul territooriumil mugavalt. Me ei võta omaks asju, mida pole varem kogenud, sest oleme harjunud toimetama omasoodu. Poodide automaatsed liuguksed polnud alul kuigivõrd populaarsed, sest need polnud ju enam „uksed“. Stardipauk udus tähendabki seda, et kõigepealt tuleb töötada tundmatusega. See on see koht, kus küsitakse veidraid küsimusi ning leitakse üllatavaid vastuseid.

23


administreerimine


v천i juhtimine

25


Kui sa oled tipus


Firmasid, mis müüvad inimestele edukalt meelepäraseid asju, varitseb oht olla optimeerija, mitte uuendaja. On fakt, et kui su ettevõttes puudub innovatsioonialge, paneb sinust varem või hiljem mööda konkurent, kes on leidnud veel parema lahenduse. Või siis odavama lahenduse – kõik erakordne muutub aja jooksul igaühele kättesaadavaks.

27


Administreerimine ehk management KU

LU

D

KASUM


Toimivaid ettevõtteid administreeritakse reeglina ühe eesmärgi nimel – „suurendada finantsilist võimekust“. See tähendab efektiivsust. Paremad masinad, parem logistika, parem (ja väiksemaarvulisem) personal. See viib kulud alla ja tõstab tulusid.

29


Personal


Väiksem arv kõrgelt haritud inimesi teeb keerulist ja nõudlikku tööd. Firma kasumi suurenemine neid reeglina eriti ei motiveeri, sest nad ise teenivad juba niigi päris head palka. Nad tahavad olla oma ala parimad, valida ise suunda ja näha suuremat eesmärki oma töö tegemisel. Administreerimisega ei suuda selliseid inimesi reeglina motiveerida, sest selle tegevuse ainus äriline eesmärk on „suurem kasum“.

31


Juhtimine ehk leadership


Püstitada töötajatele eesmärk, mis ulatuks kaugemale nende igapäevatööst; efektiivsuse suurendamine, leides samal ajal uusi ja põnevaid suundi, millega tööd teha – need on tegevused, mis eristavad tõelisi juhte administraatoritest. Juhid suudavad omakorda seda väärtuslikku tööjõudu motiveerida, et (üllatus-üllatus) teenida firmale suuremat kasumit.

Töötaksid ju parema meelega Apple’i kui Nokia heaks? 33


millised o


n valikud?

35


Innovatsioon


Kui Sinu äriks on vidinate tootmine, siis sa tead, et mingi aja möödudes tuleb sul nende tegemine aina paremini välja. Vidina omahind läheb aina väiksemaks. Alguses tähendab see sinu jaoks aina suuremat tulu. Ent ühel hetkel tulevad konkurendid lagedale veel odavama vidinaga ja Sina seisad kahe valiku ees: a) teha oma vidinad odavamaks b) teha oma vidinad paremaks

37


Plaan A


Kui otsustasid teha oma vidinaid odavamaks, siis tuleb sul elus püsimiseks neid ka üha rohkem maha müüa, kasvatades langeva hinna juures turuosa ja sisenedes uutele turgudele. Hinnasõjas saab olla vaid üks võitja. Niipea, kui vidin muutub igapäevaseks (see on igaühel olemas ning lakkab olemast unistuste objekt), on maailm sarnaseid vidinatootjaid täis. Vidinast saab laiatarbekaup ning kui sa pillid kotti paned, ei pane seda keegi tähele.

> Plaadikompaniid. Lennufirmad. 39


Plaan B


Kui otsustasid teha oma vidinad paremaks, siis see tähendab innovatsiooni. Parem bränd, parem turundus, parema kvaliteediga vidin. Vidin 2.0. Nüüd on sellest saanud unikaalne jublakas, mida ostetakse tema omaduste, mitte hinna pärast. See võib olla ka midagi täiesti uut. Nokia ei panustanud paremate kummikute tegemisse, vaid hakkas hoopis mobiiltelefone tootma.

41


Mingit imerohtu pole olemas


Disainmõtlemine ja innovatsioon on õpitavad. See on protsess, mitte õnnelik juhus. Brand Manual aitab sul paika panna sinu ettevõtte innovatsiooniteekonna ning on partneriks uute äride, teenuste või toodete loomisel. Aga ära pikalt venita. Kohanemiskõveralt mahalibisemine võib juhtuda väga ootamatult.

Kõik, mida on võimalik leiutada, on juba leiutatud..

Charles H. Duell, USA patendivolinik, 1899 43


brand


manual


Brand Manual on br채ndingu ja teenuste disaini ekspert


Meie tööks on luua ettevõtetele uusi brände, disainida tooteid ja teenuseid, keskkondi ja protsesse, mis muudavad ideed lõppkasutaja jaoks käegakatsutavaks ja reaalseks. Me aitame arendada ettevõtete innovatsioonikultuuri ja sisemisi protsesse, mis on vajalikud uute ettevõtmiste ja äride käimalükkamiseks. Kasutades disainmõtlemist strateegilise juhtimise tööriistana, muutuvad meie disainitud tooted ja teenused tugevateks ja kestvateks brändideks. Ulatame käe ettevõtetele, kes otsivad võimalusi kasvada läbi ekspordi, luues ülemaailmselt konkurentsivõimelisi, mitte pelgalt kohaliku tähtsusega lahendusi. Järgnevatel lehekülgedel on ülevaade mõnedest 2010. aasta töödest. 47


Kuidas valitseda teistmoodi? Eesti Mittetulundusühingute ja Sihtasutuste Liidule (EMSL) loodud veebitööriist on toonud kodanike ja ametnike omavahelisse suhtlusse täiesti uue mõõtme. See on avalik foorum, mille kasutajad saavad infot kolme parameetri alusel – aeg, asukoht ja teemad, millega soovitakse kursis olla ning ka ise kaasa rääkida. Samamoodi saab kodanik infot ka jagada. Nii väheneb ametnike vajadus vastata korduvalt samasisulistele päringutele, kuna nende varasemad vastused on kergesti leitavad. Kodanikel avaneb aga võimalus avaldada arvamust ja mõjutada ühiselt teemaderingi ja otsuste kujunemist. See ongi Riik 2.0. 49


Kuidas saab energiatootja luua lisaväärtust oma teenusele? Veelgi enam, kuidas reguleerida klientide tarbimismahtusid ja kulusid? Synerall on energia-, vee- ja gaasiettevõtetele loodud haldusliides, mis võimaldab nii äri- kui eraklientidel planeerida oma tarbimist sobivaima aja ja madalama hinna järgi ning saada reaalajas ülevaadet oma kuludest ja tarbimise kõrvalekalletest. Üks meie loodud uuendustest puudutab ettemaksulahendust üüripinna kasutajatele. Syneralli on arendatud avanevat Euroopa energiaturgu silmas pidades, sihtides eelkõige Saksa, Hollandi, Rootsi ja teiste arenenud suurriikide kliente. 51


Kuidas leiaksid takso, kui sel poleks plafooni? Sihtasutus Innove juhitud regionaalsed keskused tegelevad 7-26 aastastele karjääriteenuste osutamisega, kuid senini on teenusel puudunud selge kaubamärk ja ühtne sisu. Töötasime välja lahenduse, mis koondab Rajaleidja katusbrändi alla kümned erinevad karjääriteenuseid pakkuvad üksused ning ühtlustab nende infoedastust ja kontakti noortega. Ühtne nägemus rakendub sammhaaval järgneva paari aasta jooksul, kehtestades Rajaleidja nii noorte kui tööandjate seas põhilise partnerina tuleviku ja karjääri planeerimisel. 53


PRODUCT DESIGN PACKAGE DESIGN QUALITY MANAGEMENT PATENTS VISUAL COMMUNICATION MARKETING PR

RETAIL CONCEPT EXPERIENCE

Business idea USP LEGAL PROTECTION . BRAND PLATFORM BRAND ARCHITECTURE

brand

PARTNERS SUB-CONTRACTORS LOGISTICS PERSONNEL CULTURE COMPETENCE ATTITUDE

Branding ABC Bränding ei ole logo. Viimase pooleteise aasta jooksul on meil õnnestunud seda teadmist läbi Branding ABC koolituse viia kümnete firmade ja organisatsioonideni, sh ka valitsusasutusteni. Branding ABC koolituse saab võtta kokku ühe mõttega – brändiehitusega peab igapäevaselt tegelema kogu


organisatsioon, mitte üksnes turundusosakond. Brändi ei defineeri mitte välimus, vaid ettevõtte olemus ja tegevus oma klientidele endast mulje loomisel. Mis mõtet on reklaamida head teenindust kui poetöötajad ei tea, kus on kampaaniatoode või miks riiul on tühi? Peamine koolitusest kooruv õppetund on see, et tänaste brändide edulood sõltuvad eelkõige teenuse ja teeninduse tasemest, mitte pelgalt tootest. Seega peab järgmise kümnendi tippjuhtide esimeseks prioriteediks saama sellise teenuse väärtusahela disainimine, mis arvestab nii töötaja motiveerimise kui ostja ükskõiksusega. Asjad on ju oma olemuselt samad – kust ja kuidas sa neid ostad ning kuidas ja kui palju nende eest maksad, on aga väga erinev. 55


Innovation ABC Millest saab järgmine hitt? Kuidas luua toodet või teenust, mis tooks rohkem raha tagasi? Mis on innovatsioon? Mis on tehnoloogia? Kuidas muuta oma firma uute ideede allikaks, ägedate töötajate ja tõusva kasumiga edulooks? Innovatsiooniga on see häda, et kõik räägivad sellest. Vali innovatsioon või surm. Aga kuidas? Vaatasime korraks otsa iseenda tegevustele firmana ning üksikisikutena oma varasemates ametites – alati on seal ühiseks


nimetajaks olnud uute ideede loomine. Ent mitte ainult, me oleme lahendanud probleeme: disaini, turunduse, müügi, teostuse probleeme. Kasutades disainmõtlemist kui metoodikat, oleme suutnud udu laiali ajada ning paika panna sellise tegevuskava, mis tagab kindlad tulemused. Innovation ABC on koolituskursus, mis tutvustab ettevõtete omanikele ja tippjuhtidele disainmõtlemise protsessi ja metoodikat, innovatsiooni asendamatut rolli äriedu saavutamisel, kuidas motiveerida kõrgelt kvalifitseeritud töötajaid (asi pole ainult rahas) ning kuidas saavutada selline firmakultuur, kus uute ideede sünd ei sõltuks enam juhusest.

57


P천hjalikum 체levaade meie tegevusest on siin:

on International Service Design Network'i ja Design Excellence Estonia liige.


www.thebrandmanual.com

59


Innovatsioon tähendab muutust või edasiarendust selles, kuidas me asju teeme. See raamat räägibki innovatsioonist ning mis juhtub siis, kui ettevõtted seda ignoreerivad.

Meie eelmine raamat, mis räägib brändingust, on saadaval digitaalselt: www.issuu.com/thebrandmanual

Innovatsiooni käsiraamat  

Innovatsioon tähendab muutust või edasiarendust selles, kuidas me asju teeme. See raamat räägibki innovatsioonist ning mis juhtub siis, kui...

Read more
Read more
Similar to
Popular now
Just for you