Page 34

Foto Goodyear

► Technika ► GENEVA INTERNATIONAL MOTOR SHOW 2019

Foto Tom Hyan

Foto Volkswagen

Foto Tom Hyan

Foto Volkswagen

Foto Volkswagen

Foto Tom Hyan

Pneumatikářský gigant Goodyear možná žertuje, možná to myslí vážně! Koncept Aero Tire funguje při jízdě jako pneumatika, ale mění se na rotor při pohybu ve vzdušném prostoru! Lopatky v prstenci vyvolávají vztlak, čtyři Goodyear Aero Tire se natáčejí na ramenech jakési kabiny, které vynálezci u Goodyearu říkají létající automobil. Dokonce k tomu natočili video ve stylu šedesátých let, kdy byly podobné představy často publikovány! Připomeňme, že už v roce 2016 předvedl Goodyear kulovou pneumatiku Spherical Tire, která sloužila pohybu všemi směry, ale futuristický automobil mohl také levitovat nad vozovkou.

Okusili je Bernhard Maier i Herbert Diess, ale jinak je budoucnost elektrického jízdního kola Klement by Škoda nejasná! Koncept s dvojicí akumulátorů a trakčním elektromotorem v náboji zadního kola dosahuje největší rychlosti 45 km/h a ujede až 60 km na jedno nabití. Slavil premiéru v Ženevě, kde na něm pan Maier přijel na zahájení tiskové konference Škoda Auto, ale tam byly automobily Kamiq a Vision iV poněkud většími hvězdami.

32

auto 2019/4

TH

VW Streetmate a Cityskater (vpravo)

Individuální elektromobilita je novou módou, a tak tříkolová rikša Cargo e-Bike dostala sourozence! Volkswagen představil městské elektrické skútry Streetmate a Cityskater, z nichž první určitě vyžaduje řidičský průkaz a helmu, ale druhý je variantou dvoudílného motorového skateboardu se třemi koly (zadní poháněno). První má výkon elektromotoru 2,0 kW, druhý 0,37 kW; dosahují rychlosti 45 a 19 km/h, na jedno nabití ujedou 34 a 14 kilometrů, jejich hmotnost činí 65, resp. 15 kilogramů. A dobíjení? U Streetmate za 2:15 hodiny nabíječkou 0,5 kW; u Cityskateru na 50 % kapacity do jedné hodiny z běžné sítě 220 V. Cargo e-Bike už byla schválena do sériové výroby v Hannoveru; skútry se zatím testují.

Profile for TH Auto

TH Auto 04 2019 (duben)  

Měsíčník o automobilech, zaměřený na konstrukci, design, motorsport a historii, který připravil Tom Hyan

TH Auto 04 2019 (duben)  

Měsíčník o automobilech, zaměřený na konstrukci, design, motorsport a historii, který připravil Tom Hyan

Profile for thauto
Advertisement