Page 1

r"=ргт=и !можеш безкоштовснкаох та кафе

$ C%*,-?%Šnbmn! aegjnx

Відтепе газету у кіо у ш а н и т а в отриму – 8 ст. Детальніше

lhqkhŠ| 2%2ем…,L

г%!%“*%C

# 4/4

3 2010 !%* 17 лю2%г% 2 qK mд

! )2 o o… b2 q

Š"iL 2,›де…ь …ь

Сьогодні порцію нашої «зухвалості» отримує телеведуча програм на TV-4, солістка гурту “Аmedia”, студентка, красуня і просто розумниця Наталя Бенч.

Середа, 17 лютого Драмтеатр ім. Т.Г.Шевченка Поліцейська комедія «Супниця» Поч. о 19 год. «Перемога» Анімація «Принцеса і жаба» Поч. 11.10, 15.00.

Четвер, 18 лютого «Перемога» Комедія «Як все заплутано» Поч. 12.50, 16.40, 18.50, 21.00. Драмтеатр ім. Т.Г.Шевченка Сумна комедія «Євангеліє від Івана» Поч. о 19 год.

П’ятниця, 19 лютого Художній музей Виставка «Зимові зустрічі»

Субота, 20 лютого Арт-клуб «Коза» Коза бар та Юрій Завадський «Альбіна Позднякова» Поч. о 16 год. Драмтеатр ім. Т.Г.Шевченка Трагікомедія «Танго» Поч. о 19 год.

Неділя, 21 лютого Театр актора і ляльки Стара казка на новий лад «Кіт у чоботях» Поч. 10.00, 14.00

Понеділок, 22 лютого Арт-клуб «Коза» Виставка живопису Галини Жук

Вівторок, 23 лютого Художній музей Виставка «Мистецтво України 17-20 ст.» та «Мистецтво країн Європи 17-20 ст.»

Коли на екрані з’являється Ната -

bqe arde aem)! “2%!.

В Інтернеті відпер будуть ще й твої оцінки! Чого б це? “2.

3

Ноги на лижі! Їдемо кататися “2. 4

4

ÍÅ ÎÄÍÎÌÓ, à 365-òè äíÿì ëþáîâ³ ó ðîö³ ïðèñâÿ÷óºìî...

“2.

5


2 Літак з Тернополя не полетить Демонтаж пам’ятника – літака МІГ-15, що на Східному масиві, наразі призупинено. Міський голова Тернополя Роман Заставний розпорядився зупинити дію рішення міської ради, мотивуючи це тим, що не було враховано громадську думку тернополян, а також недостатньо проведені консультації з депутатами. На думку мера, доцільним є широке обговорення цього питання в засобах масової інформації з метою вивчення та врахування думок мешканців міста. Нагадаємо, що Тернопільська міська рада своїм рішенням 32-ї сесії передала Державному музею авіації України макет літака МІГ-15. Дискусію спричинив той факт, що цей літак є пам’ятником тоталітаризму, а недалеко він нього зведено курган борцям за волю України.

dе?y%? dе? y%? ВІН повертається! ВІН — це «суботник»

Ера — нова. А проблеми?

Волонтери новоствореної організації «За чисте місто» створили та презентували «сміттєву» карту Тернополя. Для цього представники організації пройшлися містом і сфотографували найбільші купи сміття. Волонтери готові надавати юридичні консультації людям, які хочуть повернути кошти за те, що стільки місяців сміття не вивозили. Також планують проводити так звані «суботники», щоб прибирати сміття на найбільш засмічених ділянках. «За чисте місто» закликає до співпраці як політичних сил та громадських організацій, так і жителів Тернополя.

Внаслідок прийняття судом рішення про відшкодування очільникам обласних міліції і ДАІ Віталію Максимову та Олегу Кав’юку по сто тисяч гривень кожному за образу честі і гідності, газета «Нова ера» заявила про відсутність таких коштів та звернулася в Апеляційний суд. Проте він відмовив у задоволенні апеляційної скарги. Працівники газети опублікували на тернопільських сайтах «Відкрите звернення до гро-

«Дорослі ігри» не для дітей У четвер, 11 лютого, сесія Тернопільської обласної ради прийняла рішення заборонити перебування дітей у закладах дозвілля, громадського харчування, комп’ютерних клубах, залах ігрових автоматів, на вулицях та інших громадських місцях в усіх населених пунктах області у вечірній час. Відповідним рішенням депутати рекомендують обласній міліції, службі у справах дітей Тернопільської облдержадміністрації забезпечити постійний контроль за дотриманням обмеження перебування дітей у закладах дозвілля, громадського харчування, клубах, на вулицях. Ці служби також повинні контролювати дотримання законодавства щодо продажу дітям віком до 18 років слабоалкогольних напоїв та їх розпивання в громадських місцях.

Готуй сани влітку, а човна — взимку Враховуючи ситуацію літа 2008 року, коли внаслідок повеней в Тернопільській області постраждали багато людей і було підтоплено чимало будинків, на обговорення 30-ї сесії Тернопільської обласної ради винесено проект рішення про підготовку до весняної повені 2010 року. Така увага зумовлена тим, що постійні снігопади і заметілі сприяли нагромадженню великих снігових покривів, котрі навесні можуть спричини нову повінь. У планах — забезпечити інформування населення через запровадження нової системи оповіщення за допомогою мобільного зв’язку. Наразі проведено навчальні тренування відповідних підрозділів для ліквідації наслідків повені, проводиться перевірка і підготовка очисних споруд тощо.

tnŠn tiш*=

Тільки милосердя врятує світ та відігріє кожне серце!

Кому «маршрутку»? Фахівці Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя та Національного університету «Львівська політехніка» разом з управлінням транспорту та зв’язку Тернопільської міської ради опрацьовують існуючу мережу маршрутів громадського транспорту нашого міста і готують пропозиції щодо її вдосконалення. Зокрема, є пропозиції щодо зменшення дублювання автобусами тролейбусних маршрутів, визначення оптимальної кількості автобусів і тролейбусів на маршрутах міста, перерозподіл транспорту на найбільш завантажених вулицях і зупинках, передусім у центральній частині міста, а також підготовки мережі автобусних маршрутів до проведення чергового конкурсу з відбору перевізників для їх обслуговування. Розробники проекту хочуть залучити до роботи мешканців Тернополя, які мають свої думки стосовно вирішення назрілої проблеми.

З нагоди Всесвітнього дня хворого Молодіжна комісія ТернопільськоЗборівської Єпархії спільно з молодіжними організаціями Тернополя вирішила відвідати хворих. На фото: волонтер молодіжного «Театру Богослов» у дитячій міській лікарні. Віка Сас # 4/4 17 лю2%г% 2010 !%*3

мадськості», в якому описали всі перипетії довкола рішень обох судів та заявили про своє право звернутися «за захистом до Верховного Суду України та Європейського Суду з позовом проти держави Україна, яка не забезпечує свободи преси».

Погодуємо горобчиків! З 18 січня по 30 березня проходить Всеукраїнська благодійна акція «Нагодуй горобчика»: діти майже усіх великих міст країни будуть власноручно годувати горобців та інших міських пташок. Захід повинен привернути увагу суспільства до питань соціально-екологічного виховання дітей і збереження популяцій птахів. Після завершення акції наприкінці зими відбудеться лотерея, переможець якої отримає заохочувальний подарунок — цифровий фотоапарат. Щоб узяти участь у розіграші, потрібно до завершення акції надіслати фотографії дітей, які роздають корм пташкам, а також їхні малюнки або віршики, присвячені турботі про пташок. Усе це буде розміщене на сайтах організаторів та організацій-партнерів заходу.

будь в курсі!


Не розковзуйте свої черевики! А якщо всетаки підошви вже слизькі, то наклейте на них декілька смужечок лейкопластиру (такого, як Ви клеїте на рану). Тільки запам’ятайте: підошви мають бути чистими і сухими!

Алкоголь насправді НЕ гріє! є! Незважаючи на те, що алкоголь дійсно є джерелом енергії, процес взаємодії останньої з нашим тілом набагато складніший, ніж просте отримання калорій. Якби це було так, то люди, котрі вживають алкоголь, були б значно повнішими, ніж непитущі. Алкогольні калорії не живлять і не зігрівають організм (на відміну від такої ж кількості калорій, отриманих, скажімо, з вуглеводів), а спалюються без користі, часто руййнуючи при цьому організм.

Падайте правильно

зима

Чому – не знаємо. Але так кажуть, отже, так воно і є. Напевно, це найоптимальніша температура, в якій можна зігрітися та «відійти» від холоду, коли приходимо з двору :).

Або просто: фільтруй базар! :)

З тебе не буде «толку», як будеш так говорити Слово ТОЛК і спільнокореневе до нього ТОЛКОВИЙ в українській літературній мові ненормативні. Однак у розмовно-побутовому мовленні деяких українців можемо почути «з нього буде толк», «толком не знаю», «робить (говорить) без толку», «збивати з толку», «він такий безтолковий» тощо. Слова «толк», «толковый» є нормативними в російській мові й утворюють в ній чимало стійких сполучень, насамперед розмовного характеру, до яких в українській мові є свої природні відповідники. Не возьму в толк / Не збагну; не второпаю Сбиваться с толку / Збитися з пантелику; спантеличитися Из него толк выйдет / З нього будуть люди Не будет с него толку / Не буде з нього пуття (нічого доброго) Что с него толку? / Яка з нього користь? Что толку? / Яка рація? Який сенс? Цікаво, що навіть при наборі цього тексту правопис Word не підкреслює слово «толк» червоним, а, отже, вважає правильним. Але не дайте себе обманути. Поважайте себе – говоріть правильно!

Зимову депресію лікуйте світлом, спортом і шоколадом Якщо Вам важко зосередитися, н ніщо не зацікавлює, постійно долають сумніви, втома і сонливість, а ще знису жується працездатність і весь час хож четься їсти – все це свідчить про зич мову депресію. Взимку дні стають коротшими, і нам не вистачає світла. Це діє на психіку. Щоб здоровіше й бадьоріше пережити зиму, в денні години треба частіше бувати на свіжому повітрі – радять лікарі. А ще займатися спортом і їсти банани, шоколад, мед, кашу.

Можете зітхнути з полегшенням. Міністерство освіти відмовилось від планів суттєво скоротити держзамовлення на магістрів та спеціалістів на 2010

М

іністерство освіти і науки (МОН) України відмовилось від планів суттєво зменшити державне замовлення на магістрів і спеціалістів у вищих навчальних закладах в 2010 році. Про це свідчить наказ МОН № 1/9-1 від 12 січня цього року, який був оприлюднений на сайті міністерства. 30 грудня 2009 року МОН прийняло і розіслало листа № 1/9-928 «Щодо формування пропозицій до обсягів державного замовлення на 2010 рік». У цьому документі керівникам підпорядкованих МОН вищих навчальних закладів І–ІV рівнів акредитації наказано надіслати в міністерство пропозиції, згідно з якими, кількість студентів, що навчаються за державним замовлення за освітньо-кваліфікаційними рівнями «магістр» і «спеціаліст», мала бути скорочена щонайменше на 85% від обсягів випуску бакалаврів. Однак 12 січня 2010 року на сайті МОН появився документ № 1/9-1 «Про внесення змін до листа МОН від 30.12.2009 № 1/9-928 «Щодо формування пропози-

обізнаний – значить озброєний

Твої оцінки –

Вчіться падати! Якщо Ви посковзнулися, відразу присядьте, щоб понизити висоту падіння. Не намагайтеся врятувати речі, які несете в руках. У момент падіння варто стулитися (напружити м’язи, а торкнувшись землі, перекотитися вбік, щоб пом’я пом’якшити силу удару). Не поспішайте підніматися, огляньте себе, чи немає травм, поніматися просіть перехожих людей допомогти вам. прос І па пам’ятайте: особливо небезпечні падіння на спину, вгору обличчям, адже так н можна отримати струс мозку.

Взимку температура в квартирах повинна бути +20–22°С

Культура твоєї буденної мови

3

flesh*= flesh *=

Що зробити, щоб менше падати?

# 4/4 17 лю2%г% 2010 !%*3

тепер в інтернеті!

Е

лектронний журнал? Що це? Коли він починає діяти? Ці питання віднедавна цікавлять багатьох студентів. А скоро зацікавить і тебе. Отже, без паніки: це лише програма - модульне динамічне об’єктноорієнтоване середовище для навчання, яке є програмним комплексом для організації дистанційного навчання в мережі Інтернету. Тобто як такого журналу нам вже не буде потрібно, адже всі свої оцінки ми зможемо побачити в «неті». Ця програма спрощує навчання до лекційного рівня, а всі роботи, тести і контроль студенти зможуть знайти та виконати безпосередньо в MOODLE. Там же ви побачите й свої оцінки за всі види виконаної роботи.

5 4 3 2

цій до обсягів державного замовлення на 2010 рік»», підписаний тимчасово виконуючим обов’язки міністра О. Гребельником. У тексті цього наказу, що адресований керівникам вищих навчальних закладів ІІІ–V рівнів акредитації, слова про суттєві скорочення магістрів і спеціалістів у 2010 році замінені на наступне речення: «Сумарна кількість місць державного замовлення за освітньо-кваліфікаційними рівнями спеціаліста і магістра не повинна перевищувати обсягу випуску бакалаврів, які навчаються за державним замовленням». Варто нагадати, що влітку минулого року студентські та молодіжні організації України боролися проти зменшення державного замовлення у вузах. Зокрема, 4 червня 2009 року в понад 15 містах країни відбулися масові акції солідарності студентської молоді. Тоді студенти домоглися відміни ініціативи уряду щодо скорочення держзамовлення на підготовку спеціалістів, магістрів і докторантів, а також щодо зменшення держзамовлення у вищих навчальних закладах і наукових установах Міністерства внутрішніх справ та Міністерства оборони України.

Нині існує співдружність фахівців – практиків і дослідників з різних країн (зокрема, України, Росії, Польщі, Австралії, Нігерії, Куби, Чехії, Канади й ін.), які тестують та оцінюють нові версії. Згідно з соціологічними даними, в Україні майже 30% вищих навчальних закладів заявили, що мають або планують організувати навчання в режимі дистанційної освіти. В нашій країні MOODLE використовується як платформа дистанційного навчання в Національному університеті «КиєвоМогилянська академія», на кафедрі інформатики Національного педагогічного університету ім. М. П. Драгоманова та в Гуманітарно-економічному інституті (м. Запоріжжя), як регіональна сітка навчальних закладів – в Херсоні та деяких інших містах. За інформацією, що надійшла в редакцію нашої газети, досі невідомий Тернополю MOODLE проник у національний педагогічний університет. У січні цього року викладачам різних факультетів провели заняття з метою створення нових електронних навчально-методичних комплексів дисциплін на основі MOODLE. Студентам такого навчання не проводили і поки що дистанційного навчання за програмою MOODLE не затвердили. Але викладати свої доробки та лекції у цю програму викладачі не поспішають і рідні наші зошити-журнали ховати не збираються, бо стосовно якості і захищеності такого проекту мають деякі побоювання. Щоб повністю перейти на нову систему он-лайн-навчання та оцінювання, необхідно ще десь років з десять. Тому що, по-перше: щоб навчити молодих і перевчити старших, потрібен певний час, а по-друге: є хоча б мінімальна впевненість у тому, що якомусь комп’ютерному геніюстуденту-двієшнику не вдається «зламати» всю цю систему і встановити над нею свій контроль. Віка Сас

1


4 tet-a-tet Андрій Яцина, (можна просто Михайлович) психолог Допоможіть! Хочу навчитись, як визначити, коли мій хлопець мені бреше. Це можливо? Оля, 20 р. От стою я, Олечко, перед дилемою (точніше сиджу, бо стояти за комп’ютером якось незручно). Почнемо спочатку: от сиджу я, Олечко, перед дилемою – відправити тебе висмикувати з ромашки пелюстки, примовляючи «Любить – не любить…», чи написати правду і отримати прокляття від твого і всіх інших хлопців. Доктор Хаус сказав: «Всі брешуть!», а Кел Лайтмен з «Теорії брехні» довів це. Такий вже наш світ. Люди брешуть всюди. У одному з штатів (американських, а не бразильських чи індійських) навіть проходить щорічний конкурс брехунів. Правда у ньому забороняється брати участь синоптикам і політикам, бо вони займаються цим професійно, а тому мають значну перевагу. Люди брехали завжди. Якось на прийомі Бернард Шоу розмовляв з одною дамою. У нього був веселий настрій і він сказав: «Ви чарівні». Нелюб’язна дамочка відповіла: «На жаль, я не можу вам віддячити таким же компліментом». На що Шоу засміявся: «А ви зробіть, як я – збрешіть!». Брехня – не завжди зле. Інколи це навіть благо. Наприклад, на ній побудований медичний ефект плацебо. Але якщо вона спрямована на шкоду іншої людини – це зло. І з ним треба боротися. Уяви, наприклад, що тобі додому якийсь вусатий дядько приніс чудодійний порохотяг за 300 у. о. Порохотяг чудовий – всмоктує сміття, воду, всю негативну енергію з дому, його вібрації позбавляють целюліту… Одним словом – казка! А може – лохотрон? Як визначити? Є два варіанти. Варіант І – пильно придивитись до пилососа. Варіант ІІ – пильно придивитись до чоловіка, що його приніс. Немає якоїсь однієї ознаки, за якою можна визначити брехню. До прикладу, якщо твій хлопець чеше ніс – це не означає, що він обов’язково бреше. Може в нього просто ніс чешеться? Для виявлення брехні шукай сукупність наступних (найбільш типових) ознак: - тремтіння в голосі, тілі, які співрозмовник не може зупинити; - часте бажання пити (через сухість у роті); - покахикування (на нервовому ґрунті), можливо періодична заїкуватість, голос набуває іншого тону; - зміна кольору обличчя; - посмикування дрібних м’язів обличчя (повіки, брови тощо). - потирає руки, смикає пальці, безпричинно почухує шию, голову, ніс; - смикає краї одягу, ґудзики, манжети, крутить в руках ручку, ключі, імітує наведення порядку; І найголовніше: не випробовуй це все на своєму хлопцеві. Якби йому подобалось говорити неправду, він зустрічався би не з тобою, а з детектором брехні.

Інфа:

Kеƒлiмi2 Kеƒ лiмi2

grub`khu g`ohŠ`m|

Коли на екрані а т а Н я с ь т є я л в з’я

! ) m e a e d r a bqe

1

Перед камерою ти: Ната Бенч чи актриса? На 100% Ната! На екрані я точно така ж, як у житті. Весела, енергійна, комунікабельна, смішна. Так, зовсім не боюсь бути смішною! Як впливає кар’єра ведучої на бали в заліковці? На «червоний» іду! (посміхається). На ТV-4 працюю з третього курсу. Спочатку деякі викладачі казали, що робота заважає мені вчитись, а потім вже змінили тон: «О! Наталочка прийшла! А чого ж ти нам таку погану погоду заказала?». Допомагати – не дуже допомагає, але серйозності мені в їхніх очах додає точно.

2

дуже відповідальна людина. Може навіть занадто. Це стосується усього до дрібниць: міні-диску, домовленості про концерт, мікрофонів. Я не можу спокійно сидіти, коли знаю, що ще щось не зроблено. Тому незапланованих речей, зривів не буває. Це в роботі. А в житті – я готова до непередбачуваних зустрічей, сттрічей, ст р поїздок. Чи віриш у чорних них их котів, які можуть зіпсупсу вати тобі робочий ий й день? Ні! Ніщо подібне на мене не впливає. Не може бути ути ніяут нія ких причин, щоб я не вий вийшлаа знімати програму. Як би себ ссебе не почувала, який би в мене ме

5

обов’язково молюся. Яким має бути хлопець, що зацікавить Наталю Бенч? Такого хлопця зустріла вже майже п’ять з половиною років тому. Я рада, що знайшла людину, з якою можу зростати і розвиватися далі. Він дозволяє мені це. Він – моя опора. Але виходити заміж ще не думаю. Відчуваю, що не зможу поки що стати на 100% успішною дружиною. А халтури собі дозволи-

7

Ната Бенч народилася 3 травня 1988 року в Тернополі. Навчалася в школі № 3 рідного міста. «В школі я таким хлопчуром була – ух! Як згадаю, то страшно. «Хто зробив шкоду – Бенч і хлопці, хто урок зірвав – Бенч і хлопці», – згадує вона. Тим не менше школу закінчила успішно, ще й випускницею центру дитячої та юнацької творчості була. З 2005 року -– солістка гурту «Аmedia», до якого входять також дві її подруги: Уляна Вітрук і Галя Сампара. Гурт є бажаним гостем на багатьох концертах, корпоративах, різних культурних заходах, що відбуваються в Тернополі. З 2005-го – студентка хіміко-біологічного факультету ТНПУ. Від 2008 року веде три програми на телеканалі TV-4: «ЛедіSP», «Четвертий квартал» «Ч і «Тернопільська погода». «Терно З 2009-го 2009- працює в ЗОШ № 20 н на посаді педагогаорганізатора. організ і вчитися, і «Я встигаю вс співати, співати і на телебаченні працювати, і організатопрацюв ром в школі бути, – говош рить На Ната. – Мій робочий день починається о сьоп мій ранку ран і може закінчуватись о п’ятій наступного дня. І я щиро вдячна Богу, що у мене виходить все, м чого я хочу в житті». х ти не можу! :) Які творчі плани не дають Наті Бенч спати? В голові стільки планів, що я дійсно інколи спати спокійно не можу. У найближчих планах 500-й випуск «Четвертого кварталу». Я планую вперше вийти в прямий ефір в цій передачі, запросити найуспішніші колективи, підготувати коротенькі сюжети про кожен з них. У передачі «Леді-SP» також будуть зміни, хоч її рейтинг і так дуже високий. Думаю про запуск ще однієї авторської передачі. Всі ми в «Аmedia» дуже хочемо відзняти відеокліп, а на весну організувати благодійний концерт. В чому фішка Нати Бенч? Моя фішка – бути собою: в телекомпанії, університеті, школі, вдома, «Аmedia». Мені це дозволяють і люблять мене такою, яка я є. Записала Ілонка Бойчук

8

3

На чию відверту критику Ната Бенч не образиться? Найбільшим критиком в моєму житті є тато. Він зразу бачить. що не так. Але знаю, що завдяки йому я працюю над собою, стаю кращою, досягаю чогось. Він бачить і помічає все: там слово не те сказала, там був суржик, там «в тебе чолка була негарна», «ці штани в кадрі не дивляться», «чого ти смієшся, коли ти ставиш питання» і т. д. Кожного разу після передачі я чекаю на порцію такої інформації. Зате знаю, коли тато хвалить, то кращої похвали для мене нема. Чи курйозна ти дівчина? Страшенно курйозна! Якщо чесно – я ходячий прикол. Куди б я не пішла, зі мною завжди щось станеться. Але я, взагалі-то,

4

настрій не був, які б я не переи… Каживала особисті драми… ого дня! мера, усмішка і «Доброго вартал» Вас вітає «Четвертий квартал» і я, його ведуча…». Як знімаєш стрес? ес? Я не дозволяю яяю собі стресів. Тому що до усього ставлюся філософілософськи. «Все, що не робиться обиться итьс – робиться на краще,, навіть якщо так не здається наа пе п пер-ший погляд», –- кажу собі обі зазаавжди. Але якщо все ж таки таки трапляються моменти, и, коли и треба впорядкувати свої вої думво афі. фі. Кра Краки, я складаю речі в шафі. рес для ля щого способу зняти стрес го я л ямене немає. Після того ляий день ден гаю спати і на другий дилася. ди лас наче нова на світ народилася. Яка з Нати Бенч хазяйзяй ка? Я гарна хазяйка! ка! а! ЧесЧе ес но! Дуже люблю куховарити, варити, ити, особливо пекти. Я виганяю виган всіх з кухні, закриваю двері та

6

6

# 4/4 17 лю2%г% 2010 !%*3

9

10

P.S. «Бенч» (з англ. розмовної) – добре; класно. «Все буде бенч» – все буде добре; все буде дуже класно.

побалакаємо?


Êîõàííÿ æèâå òðè ðîêè С

топ! Секундочку! Тільки не лякайтеся! Це не нове правило і не указ небесної канцелярії. Це лише назва книги Фредеріка Бегбедера. Епатажний сорокап’ятирічний французький митець-провокатор полюбляє тішити своїх читачів гостренькими творами, а також публікаціями і критичними відгуками. Напевно, усі про нього чули – хоча б за твором «99 франків». Розповідь «Кохання живе три роки» фредерік веде від себе, називаючись Марком. Впродовж твору за розгортанням сюжету виділила для себе п’ять формул: Марк+Анна; Аліса+Антуан; Марк-Анна;

Аліса-Антуан; Марк+Аліса=happy end. Твір просякнутий песимістичним настроєм, зате закінчується протилежно. Таке собі припущення, мовляв, любов як

*%!ƒ, …=! но цікаво дізнатися: з чого ж усе починалося :). Так от, мушу застерегти – тільки не в цьому випадку! Книгу (для профілактики) раджу прочитати всім – сімейним і несімейним, закоханим і поки що ні. А коли між вами і вашою половинкою стали якісь негаразди, пам’ятайте: жити душа в душу легко хіба що «матрьошкам»… Кохайтеся!!!:) Пельменька

RE:це…ƒ3!= А ось вам ще цитати з книжки: морква – з’їли і нема… Те, що влаштовують люди, руйнують обставини. Так було завжди і найкорисніше в цій ситуації буде прислухатися до ідеї: якщо життя постійно підносить тобі лимони – роби з них лимонад! М а р к розповідає про невдалий шлюб з Анною, робить з нього похмурі висновки, яких з полегшенням зрікається вкінці твору. Відверто зрікається і тішиться, що помилився… Знаю, серед книгоманів є такі, що люблять читати твір «ззаду наперед» (шале-

- Казки бувають лише в казках. - Кохання починається з троянд, а закінчується колючками. - Шлюб – це ікра на сніданок, обід і вечерю: тим, що обожнюєш, також можна об’їстися до нудоти. - Наступає – неодмінно наступає момент, коли тобі доводиться робити над собою зусилля. Коли в «кохаю» вже не буде колишнього присмаку. - Шлюб – це злочин, тому що він вбиває таємницю. - Кажуть, що погані часи стають хорошими спогадами. - Наше кохання знищили інтонації. - Це і є стан закоханості: біль у животі, єдині ліки від якого – ти. - Знаєш, у чому головна перевага розлучення? Можна мити руки і мило не залишається на пальці. - Через скільки часу ти мене покинеш? – Через десять кілограмів.

ПРО ТЕ Як він став татком Замальовка молодшої сестри

В

ін – то мій брат. А татком цей молодий хлопець, якому «двадцять з копійками», став трохи більше тижня тому. Як трапилася така дивна історія, в якій мій старший брат фігурує вже не зі мною, а з якимось ще меншим дивом? А дуже навіть просто.

І ось настала ця мить. Якраз тоді, коли весь світ почув: «Дівчинка!». «Купи шапочку і памперси!». Купив шапочку, забув памперси. Повернувся за ними, загубив шапочку. Купив ще одну, та забув купити якусь мазь в аптеці. Ти не знав, що чекає на тебе далі. Ти зовсім ще не міг уявити себе в ролі, що так раптово випала. Подумки питав себе, чи щасливий уже чи будеш ним пізніше. Я хотіла тобі щось сказати, але нічого не було в ту мить так доречним. Та знала, повір, що ти обов’язково будеш чудовим татком. Рожеві троянди (вона ж їх так любить!), кольорові кульки і бабуся з дідусем, які ще вчора були тільки нашими батьками. Ти взяв цю крихітку на руки і вона перестала плакати. Твоє «А-у-у, моя квіточка маленька», твої чарівні блискітки в очах – і я знову горджуся тобою. Бо ж ти не просто син, брат і люблячий чоловік, ти тепер – татко… Ілона Бойчук

Все почалося з неї, такої ж кучерявої, як я. І я сказала йому – це вона. І було біле плаття, і чорний костюм, і рожева краватка, яку ми вибирали разом. Такий красивий! І такий розгубленосхвильований! Хотіла чимось підтримати, та прекрасно розуміла, що в такий момент це неможливо. Я гордилася ним. І вже любила її. А потім ми усі були на дев’ятому місяці від щастя. Їхнього щастя. Телефон. «Переживаєш, боїшся?». – “Не я ж народжую», – обманював ти сам себе.

ез потрібнт непо рібного

# 4/4 17 лю2%г% 2010 !%*3

5 lhqkhŠ|

ПІСЛЯвиборчий

синдром

С

талося – президентські вибори в Україні відбулися. Щонайменше півроку вони наелектризовували країну, хвилювали людей, а декого страшенно нервували і розбурхували. Особливо це було помітно на заключній стадії – під час двох турів виборів, де політичні пристрасті досягли піку. Та все має свій початок і кінець. Країна швидко входить у спокійний режим життя. Хтось вельми радіє. Однак ще побачимо, наскільки ця радість виправдана для звичайних прихильників переможця. Особисто маю щодо цього сумніви. Розчарування охопило протилежну сторону, та, думаю, воно радше пройняло політиків і заполітизованих рядових борців за «ідеали Майдану». Усім громадянам, незалежно від кольорів прапорів на виборах, зрозуміло, що процес пройшов і вони хочуть далі нормально жити й працювати. Це найважливіше, що повинні засвоїти наші державники в результаті сьогочасних виборів. Зарубіжні спостерігачі не шкодують слів, характеризуючи наші вибори, як демократичні, такі, що відповідають європейським стандартам і т. д. і т. п. Дійсно, 7 лютого на виборчих дільницях все було загалом гладко. Та приїжджим із західних країн, котрі виросли на стійких демократичних традиціях, напевно, і в голову не прийде думка, що в нас є не вельми законні передвиборчі дії: підкупи голосів, залякування, маніпуляції свідомістю людей, що дає потрібний результат у кабінці для голосування. А ще вибори показали, як українські політики – вчорашні соратники – можуть ненавидіти один одного і ставати вічними ворогами. Декому далеко до джентльменства, за дії окремих очільників сором проймає. Принагідно зауважу, що мені за свій вибір не соромно. Той, хто подібне стверджував публічно, на мою думку, думав не про народ, а про своє політичне майбутнє за будь-яку ціну, в тому числі коштом людської віри в кращу долю в своїй країні. Тепер нам усім найбільше потрібні ініціативність та оптимізм. Про терпіння не мовлю, бо щонайменше за останні два десятиліття його в нас достатньо набралося. Власне, останні вибори підштовхують нас проявляти ініціативу (надіятися треба передусім на себе, а не владу!) і виробляти в своїй душі оптимізм. Інакше самодостатні громадяни не виростають. Петро Гуцал


6

Розвіюємо стереотипи

Лисі і сексуальні Мегасексуальний чоловічий образ малюють сьогодні усі рекламні ролики. Який він, той чоловік, що заставляє крихітне жіноче сердечко битися у шаленому темпі? Шампуневомильні компанії переконані, що головна ознака чоловічої сексуальності – пишна чуприна (без лупи!). Можу посперечатися, лисі чоловіки також дуже сексуальні. Насправді, сильна половинка людства бачить цю «лисину» у найстрашніших кошмарах. Мало того, вона навіть стала найпоширенішим комплексом у чоловіків. Випадання волосся чоловіка сприймають як початок старості. Тоді як для жінок, блискуча лисина ніби підсвідомо дає сигнал: «Цей мужчина вже дозрів для серйозних стосунків!». Бо всім відомо, що лисина – ознака статевої зрілості у чоловіків. І від неї ніхто не застрахований, бо є тільки одна група чоловіків, які ніколи не облисіють – євнухи)) Зважитесь, дорогі чоловіки на такий експеримент? Не думаю  Сучасні медики вже вміють розтлумачити чому чоловіки у розквіті сил залишаються без своєї шевелюри. А справа вся у гормонах! Під активним впливом чоловічих гормонів волосяна цибулина поступово втрачає здатність продукувати здорове волосся і гине, що призводить до необоротного випадіння волосся. Ви одразу запитаєте чому одні лисі, а інші ні? Та справа вся у спадковості. І не думайте, що якщо лисина ніяк не зачепила Вашого батька, то це і вас омине. Така спадковість передається по материній лінії. Не останню роль при втраті волосся відіграють також погане харчування, екологія, радіація і т. д. і т. п. Чи є рецепти зцілення? Кожного дня протягом 2 років намащуйте голову сумішшю вазиліну і зубної пасти, зверху одіньте пакет, а потім ще шапку... Волоссю навряд чи допоможе, але це буде означати, що з почуттям гумору у вас точно все в порядку, а жінкам подобаються веселі мужчини. Дорогі чоловіки, просто зробіть те, що так часто радите жінкам: полюбіть себе такими, якими Ви є. Я радше піду на побачення з лисим, але впевненим у собі чоловіком, аніж із закомплексованим тюхтієм навіть якщо в нього надзвичайно пишне волосся. Вашій сексуальності відсутність волосся не завадить, може і навпаки, але то вже на тему смаків…) Карамеля

ме2Ro ме2 Ro

Ж

ƒ л,›=м,,

иття – прекрасна мить, як не крути. Особливо – коли навколо тебе гори, море снігу, а емоції аж зашкалюють. Поговоримо про гірські лижі, які останнім часом завоювали в нашій країні шалену популярність.

Уявімо, що настав саме той день, коли ви таки відважились поповнити лави гірськолижників. Чудово! Для цього, мабуть, потрібні лише бажання, воля і трішки фінансів (одразу зазначу, що відпочинок у наших Карпатах може собі дозволити майже кожен). Ви збираєте речі (не забудьте про теплий одяг, лижні куртку, штани і рукавички, бо в’язані ну ніяк не підійдуть), об’єднуєте з такою чудовою метою своїх друзів і вирушаєте підкоряти вершини. Якщо про житло наперед не домовлялись – це не проблема, оскільки ще за 50 км від справжніх гір дорогою вас супроводжуватимуть таблички з написами «Є вільні місця». Відтак ціна за ніч для однієї особи – від 30 грн. А далі – як вам дозволяє ваш гаманець. Якщо він у вас не вельми щедрий, то можете розраховувати на те, що у багатьох садибах (так називаються хатинки, які здаються для туристів) є кухня, де можна самому готувати собі «перекусничок». Отож, ви приїхали, поселились, вдихнули гірського повітря, а на ранок вас чекає схил. Тим юним лижникам, які не

або Практичіїні ц рекомендаа для почин ючих мають свого спорядження, доведеться звернутись до прокату. Тут ціни від 25 до 100 грн. за комплект у день. Дуже важливо пам’ятати, що у великий снігопад вам на схилі обов’язково потрібна буде маска, тобто лижні окуляри. Без них ви навіть не рухаючись нічого не побачите. А це вже створює небезпеку. Нарешті вас вітають гори, які окутані підйомниками і лижними трасами. Вартість одного підйому теж дуже різна. Якщо ви потрапили на малопопулярний приватний схил, то, напевно, ціна підйомника буде від 7 грн. за один підйом. На Буковелі ж один підйом вартує 27 грн. Але постійно діють знижки та акції, якими ви, володіючи інформацією, можете скористатися. Милуючись краєвидом, зробіть заодно невеличку зарядку – це допоможе запобігти вам небажаних травм. Хто від-

чуває впевненість у своїх силах, може й сам спробувати кілька кроків піднятися, «взути» лижі і проїхати 3–4 метри. Але одразу зазначу: без падінь не обійтися. Сьогодні практично на кожному гірськолижному курорті існують лижні школи, де можна отримати послуги кваліфікованих інструкторів. І якщо інструктор справді фахівець, а у вас є хоч трішки фізичної підготовки, то, мабуть, уже в перший день маленький схил подолаєте самі. І це принесе вам велике задоволення, а наступного дня ще більшу втому і біль у м’язах. Планування подальшого відпочинку залежить тільки від вас. Однак якщо до цього питання підійти серйозно, виважено і з краплиною бажання та хорошого настрою – любов з лижами вам гарантована на все життя. Приємного відпочинку!:-) Аня Мазепа

&j“е!…ем?[ j“е!…ем? j“е!…ем? j“е!…ем? Щ о є найкращим другом і помічником студента? Я маю на увазі студентство як вид діяльності (тобто навчання), а не як соціальний статус («постійно молодий і п’яний»). «Найперший помічник – Інтернет», – скаже більшість. І величезна армія ґуґлорамблеро-контактоманів з нею погодиться. А маленька дивізія людей з «минулого століття» несміливо скаже: «Ксерокс». І я їх підтримаю.

Отже, якщо ти не заплутаний у «всесвітній павутині», а шукати інфу хочеш-нехочеш треба, то єдина дорога тобі – в читалку, з якої вже давно встелені доріжки до ксерокса. Коли досі ти ніколи не пробував вчитися таким шляхом – пояснюю: ідеш в читалку (це така кімната з сердитими жіночками, які полюбляють обмінюватися: ти їм студентський – вони тобі книжку). Там сідаєш за стіл і хвилин п’ять робиш вигляд, начебто щось читаєш. Далі береш вже обміняну книжку та, обов’язково голосно запитавши: «А можна на ксерокс?», ідеш протоптаною стежиною туди, де ба-

гато народу стоїть у черзі. Ні-ні, пива халявного там не дають. Там є ксерокс. За невеликим віконечком, яке побачиш, метається на трохи більшій площі втомлений дядечко (юнак) або тітонька (дівчина). Поспостерігавши за ними, починаєш розуміти, що давно пора відкрити кафедру технології копіювання на ксероксі. Але такої немає, тому перед тобою «аси-самоучки». Лише вони можуть одночасно «ксерити» п’ять примірників «без черги» й один примірник 50-ти сторінок, водночас роздруковуючи з флешки, а ще, за потреби, продавати ручку, папір або вологі серветки. Я не здивуюсь, якщо яскраві спалахи під руками, котрі притискають занадто товсту книгу, сняться їм у найстрашніших кошмарах. Відійшовши від вражень щодо здібностей цих людей, спокійно довіряєш їм обміняну книгу. Якщо ти типовий студент,

то замовляєш тільки двобічні копії: так набагато дешевше і тобі можливо вистачить того, що завалялось у гаманці і кишенях. На цьому твоя подорож могла б і закінчитись, однак необхідно пройти процедуру зворотного обміну, адже студентський квиток тобі ще знадобитися. Що ти зробиш з листочками, які отримав у результаті описаної процедури, – справа приватна. Але призначені вони переважно для читання. Звичайно, в читалку ходити – це тобі не мишкою клацати. Але якщо дуже хочеш вчитися, то пам’ятай: без світла Інтернет має малу швидкість :), а «перексерені» листочки прочитаєш і при свічці! Юля Свідий

рух - це життя!

# 4/4 17 лю2%г% 2010 !%*3


=…=льгi… =…=льг i…

7 2%2ем…,L

г%!%“*%C Росомаха (10 грудня – 9 січня) Не забувайте про власні інтереси. Ваш відмінний зовнішній вигляд допоможе у вирішенні проблем.

Ворона (10 січня – 9 лютого) Не всі оцінять Вашу мудрість. Будьте спокійними, не поспішайте і зможете залагодити всі негаразди.

Горностай (10 лютого – 9 березня) Самозакоханість – не найкраща Ваша риса. Згадайте про свою щедрість і Ви відчуєте вдячність близьких.

Жаба (10 березня – 9 квітня) Не занепадайте духом – це Вам не властиво. У Вас золота душа, не соромтесь її відкрити.

Коник-стрибунець (10 квітня – 9 травня) Залишайтеся життєрадісними і веселими. Якщо переборете свої внутрішні страхи, то досягнете бажаних результатів.

Хом’як (10 травня – 9 червня)

такі життєві

жарти

Ж

иття видатних людей – вчених, письменників, митців та інших діячів культури – було, як правило, далеко не безтурботним. І долати негаразди, виходити з різних «нештатних» ситуацій їм часто допомагали усмішка, сміх, жарт. Для декого з цих людей гумор, веселий настрій стали однією з визначальних рис їхньої душі. Отож, учімося у видатних осіб бути оптимістами. дним із найбільших жартівників і гумористів був Марк Твен (1835–1910). Справжнє прізвище цього знаного письменника, публіциста і журналіста, а також успішного підприємця у видавничій справі – Самюель Клеменс.

О

Якось міська газета, в якій працював Марк Твен, помістила повідомлення про смерть місцевого шевця. Насправді останній преспокійно насолоджувався життям. Прочитавши свій некролог, швець негайно навідався у редакцію видання і з обуренням почав вимагати пояснень. Виявилося, що повідомлення про смерть написав Марк Твен. Він спокійно все пояснив розгніваному скаржнику: – Тиждень тому ви взялися ремонтувати мої черевики й обіцяли зробити це за чотири дні, якщо лише не помрете. Пройшли сім днів, черевиків мені не принесли, тож я подумав, що ви померли. * * * Коли Марк Твен вже став відомим літератором, якось його запросили на званий банкет. Промову виголошував відставний генерал, причому вона була дуже тривалою, беззмістовною, нудною. Сатирик вдавано уважно слухав промовця, однак врешті-решт не витримав, нахилився до свого сусіда за столом і промовив пошепки: – Переконуємося, що наше міністерство оборони не береже для армії генералів. Ось цей міг би тільки своєю промо-

варто відпочити

вою змусити ворогів до втечі, а його відправили у відставку. * * * На початку своєї журналістської кар’єри Марк Твен працював репортером в одній провінційній газеті. Якось він розіслав кільком місцевим «олігархам» анонімні листи, де були лише два слова: «Все

викрито!». До вечора всі, хто отримав такого листа, виїхали з міста в невідомому напрямку. * * * Одного разу Марку Твену прийшов від його друга великий лист, за котрий довелося заплатити більше, як за звичайний. Однак там була лише коротенька записка: “В мене

# 4/4 17 лю2%г% 2010 !%*3

все добре». Через деякий час цей друг отримав від письменника велику посилку, за яку треба було заплатити значно більшу суму, як за лист. У посилці був важкий камінь і записка: “Дорогий друже! Коли я довідався, що в тебе все добре, цей камінь звалився з моєї душі». * * * На вулиці стояв жебрак, біля нього була табличка з написом «Сліпий», однак мало хто кидав монети у простягнутий бідаком капелюх. Марк Твен, йдучи мимо, дав сліпому монету, а потім нечутно витер напис на табличці і написав свій текст. Невдовзі монети посипалися в капелюх одна за одною від перехожих. Прохач здивувався: «Що сталося? Не розумію!». А на табличці красувався напис: «Завтра буде весна, а я її не побачу!». Відповіді на кросворд з номера 3

Не позбавляйте себе задоволення і насолоджуйтесь відпочинком. Ви, як завжди, встигнете закінчити всі справи в останній момент.

Равлик (10 червня – 9 липня) Здатність розуміти людей стане Вам у нагоді. Ви живете в дуже гарному, але уявному світі. Не забувайте, що він не завжди збігається з реальним.

Мураха (10 липня – 9 серпня) Не жалкуйте сил і Вашу працю оцінять. Роботи Вас чекає багато, але її виконання цілком можливо призведе до підвищення по службі.

Хрущ (10 серпня – 9 вересня) Не забувайте про себе в пошуках правильного способу життя. Відпочиньте і Ви з легкістю зможете знайти відповіді на свої запитання.

Бобер (10 вересня – 9 жовтня) Ваше життя здається іншим занадто складним. Але те, що Ви багато знаєте і вмієте, лише зміцнить довіру близьких. Поряд з Вами вони відчуватимуть себе спокійно і захищено.

Собака (10 жовтня – 9 листопада) Ви живете за законами честі і совісті. Інколи це дуже складно, але натомість отримаєте безмежну довіру близьких.

Ведмідь (10 листопада – 9 грудня) Уміння пристосовуватися до складних умов допоможе Вам легше їх перенести. Але в потрібний момент виявіть свої здібності і їх обов’язково оцінять.


8

wi*…% сім тернопільських кадрів

Ранкова пробіжка зі штативом дозволяє операторам ТВ-4 не втрачати форму

Вітрина на Валовій. No coments

Цнотливий Богдан. Його честь ще не встигли заплямували рекламою!

Остання крапля ФАНТАзії

У кожного своє щастя за плечима

Свідоцтво про реєстрацію – серія ТР № 474-74р видане 25 листопада 2009 року Засновник: Козар І. І.

Ех! нема ще стипендії. Поїду на тролейбусі.

Наш творчий редакційний колектив: Головний редактор: Ілона Бойчук Заступник редактора: Марічка Ігнат Літературний редактор: Петро Гуцал Журналісти: Віра Перун, Аня Мазепа, Надя Максимова (вона ж Пельменька), Юля Слободенюк, Віка Сас, Таня Мокрецька. Психолог: Андрій Яцина (Михайлович). Дизайн та верстка: tyla@list.ru . Контактний телефон: (0 352) 423 023 Не ображайся на правду Е-mail: ternopil_fishka@mail.ru повідай

Редакція залишає за собою право редагувати і скорочувати матеріали. Відповідальність за зміст публікацій несуть автори.

Наклад 4000 прим. Віддруковано видвництві “А-Прінт”, м. Тернопіль. Замовлення № 9.

Краще від тим самим!

Файні тернопільські дівчата

# 4/4 17 лю2%г% 2010 !%*3

Якщо у середу зранку ви раптом побачите біля свого університету цікаву особу з цілою купою газет у руках, то знайте: це ми їх до вас прислали! Ці особи - наші кур’єри, а газета ця «Тернопільська фішка». Якщо ж ви дивом не помітили таке явище, або не вистачило примірника, або ж ненароком проспали пари, а вам ну ду-у-уже хочеться почитати що ж ми там новенького понаписували: НЕ ХВИЛЮЙТЕСЬ! Тепер наше видання ви зможете безкоштовно отримати у трьох кіосках Тернополя, що знаходяться (запам’ятовуйте!): - в центральних корпусах ТНЕУ (білий прилавок із канцтоварами), - ТНПУ (кіоск з газетами), - МЕД (куток продажу медичної літератури) Не ваш університет, не можете знайти кіоск? Запитуйте у охоронців. Язик до Києва доведе: перевірено! Або ж шукайте у центральних кафешках: «Каштан» та «Коза». А тепер увага: ЕКСКЛЮЗИВНА ПРОПОЗИЦІЯ. Всього за чотири гривні передплати в місяць ви зможете отримати усі примірники особисто із рук журналістів «ТФ». Оформити передплату можна за номером 423-023 Щиро ваша, неперевершено творча редакція «Тернопільської фішки»

Fishka №1/4 17 .02.2010  
Fishka №1/4 17 .02.2010  

4 номер газети "Тернопільська фішка"

Advertisement