Page 1

Wilanów, Powsin, Zawady, Konstancin Jeziorna i okolice Lipiec / sierpień 2012 / Gazeta bezpłatna ISSN 2082-3231 / Nakład: 10 000 egz.

Move & Plant

PRZEStRZEń PuBLICZNA:

- ZABAwA NIEZALEżNIE oD wIEku

- eLegancka Sarmacka ii

Lato w mieście 2012

MARZENNA SZuStkowSkA

Dziękuję losowi każdego dnia, że mogę poświęcić się temu, co kocham najbardziej...


Wilanowskie Lato Sztuki Aktualności kochane dzieci, Dzielnica wilanów m.st. warszawy zaprasza was do świata bajek i baśni w ramach wilanowskiego Lata Sztuki. Na Plaży wilanów, w każdą niedzielę lipca i sierpnia, o godzinie 13.00 obejrzycie: 8.07. „Smok Wawelski” Przedstawienie oparte na prostym rymowanym tekście i wpadających w ucho piosenkach. Dekoracja budowana na oczach widza, szybkie zwroty akcji, niekonwencjonalne lalki, gra aktorska oparta na klasycznej klaunadzie i częstej interakcji z widownią. Spektakl trwa około 45 minut. 15.07. „O smoku i królu leniuchu” Historia króla Histeriusza, który jest znudzony i któremu nie chce się nic robić. Gdy na zamku pojawia się tajemniczy gość, jego życie nabiera tempa. Przedstawienie to wspaniała zabawa i lekcja szlachetnych zasad. Bajka w stylu komedii dell’arte. Spektakl trwa około 45 minut. 22.07. „Rzepka” Historia w stylu klaunady z aktywnym udziałem publiczności. Tematem jest próba zainscenizowania spektaklu „O rzepce”. W przedstawieniu wykorzystywane są techniki teatru lalek i żywego planu. Spektakl trwa około 45 minut. 29.07. „Bajkowy stragan” Spektakl zrealizowany w konwencji teatru przedmiotu. Jego akcja rozgrywa się na ryneczku, gdzie dwa stragany kryją w sobie niezwykłe niespodzianki. Ożywione przez sprzedawców-animatorów przeżywają rozmaite przygody. Spektakl trwa około 45 minut. 5.08. „Recepta na odwagę” Historia zajączka Kicka, który z natury jest strachliwy. Spektakl opowiada o tym, jak trzeba sobie radzić w trudnych sytuacjach. Wesołe i zabawne przygody, kolorowe dekoracje, melodyjne i łatwo wpadające w ucho piosenki to atuty tego przedstawienia. Spektakl trwa około 45 minut. 12.05. „Bajka o kapryśnej księżniczce” Historia o Księżniczce Mulince, która pod wpływem przeżyć zmienia się na lepsze. Wspaniała lekcja dobrego wychowania i dobrych manier. Spektakl trwa około 45 minut. 19.08. „Tymoteusz wśród ptaków” Historia misia, który znajduje w lesie jajko i postanawia pomóc małemu pisklaczkowi przyjść na świat. Duże marionety, żywa akcja, piękne dekoracje i piosenki towarzyszą podczas całego przedstawienia. Spektakl trwa około 45 minut. 26.08. „Calineczka” Piękna historia o małej dziewczynce, która doświadcza różnych przygód, by na końcu zaznać szczęścia. Spektakl zrealizowany w technice teatru marionetek. Spektakl trwa około 45 minut. Sponsorem wydarzenia jest SMYK, który w tym roku obchodzi 35. urodziny. Organizatorami są Centrum Kultury Wilanów oraz Stowarzyszenie Scena 96. Życzymy Wszystkim miłej zabawy.

KONCERTY KAMERALNE w ramach XXII Festiwalu Mozartowskiego organizowane przez Warszawską Operę Kameralną Muzeum Pałac w Wilanowie 8–22 lipca 2012 *Bilety do nabycia w kasach wok lub przy wejściu do Pałacu na godzinę przed koncer tem 8 lipca 2012, Sala Biała godz. 19.00 – IV Koncert Kameralny w ramach Festiwalu Mozartowskiego Wykonawcy: Katarzyna Drogosz – pianoforte , Grzegorz Lalek – skrzypce, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela Program: Wolfgang Amadeus Mozart Sonata G-dur na pianoforte i skrzypce KV 301 (293a) Rondo F-dur na pianoforte KV 494 Sonata Es-dur na pianoforte i skrzypce KV 302 (293b) Divertimento (Trio) B-dur na pianoforte, skrzypce i wiolonczelę KV 254 15 lipca 2012, Sala Biała godz. 19.00 – V Koncert Kameralny w ramach Festiwalu Mozartowskiego Wykonawcy: Katarzyna Drogosz – pianoforte , Grzegorz Lalek – skrzypce, Tomasz Frycz – wiolonczela Program: Wolfgang Amadeus Mozart Sonata C-dur na pianoforte i skrzypce KV 303 (293c) Dwanaście wariacji na pianoforte, na temat Ah, vous dirai-je, Maman KV 265 (300e) Sonata e-moll na pianoforte i skrzypce KV 304 (300c) Trio G-dur na pianoforte, skrzypce i wiolonczelę KV 496 22 lipca 2012, Sala Biała godz. 19.00 – VI Koncert Kameralny w ramach Festiwalu Mozartowskiego Wykonawcy: Katarzyna Drogosz – pianoforte , Grzegorz Lalek – skrzypce Program : Wolfgang Amadeus Mozart Sonata A-dur na pianoforte i skrzypce KV 305 (293d) Sonata D -dur na pianoforte KV 576 Sonata D -dur na pianoforte i skrzypce KV 306 (300l) & XIX Międzynarodowa Akademia Muzyki Dawnej w Wilanowie 2012 *Wstęp na koncerty wolny Akademia Muzyki Dawnej promuje inicjatywy muzyczne w zakresie interpretacji muzyki dawnej zgodnie z założeniami epok. Prowadzi zajęcia zespołowe: śpiew polifoniczny, muzyka kameralna i orkiestrowa, taniec historyczny. Częścią Akademii są warsztaty mistrzowskie, cykle wykładów muzykologicznych dot. zagadnień teoretyczno-historycznych – prezentacje historycznych instrumentów dla wszystkich uczestników kursu. Wykłady i seminaria teoretyczne otwarte są dla wszystkich zainteresowanych osób i mają znaczący wpływ na kształtowanie świadomego odbioru muzyki przez publiczność koncertów organizowanych w ramach Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej. Koncerty: 10 lipca, Sala Biała godz. 19.00 – „Innowacja i ekstrawagancja w baroku XVIII wieku” Wystąpią: Pedagodzy MLAMD oraz zespół muzyki dawnej IL Tempo 11 lipca, Sala Biała godz. 20.00 – koncert zespołu muzyki dawnej "Carmen Alacre"

2 Teraz Wilanów Lipiec / Sierpień


Szanowni Państwo, Za nami miesiąc pełen emocji związanych z Euro 2012 r. Polacy mieli okazję zaprezentować się światu z najlepszej strony. Znajomi z Hiszpanii i Francji, których gościliśmy w wilanowie przekonali się, że do Polski można wracać własnym samochodem – przecież mamy piękne drogi – oraz, że wcale nie muszą czekać latami na następne wielkie wydarzenie, bo już w sierpniu najbliższy koncert Madonny na Stadionie Narodowym w warszawie. "Polska to otwar ty kraj, gościnny, pełen atrakcji historycznych, naród na poziomie, z pięknymi mieszkańcami... i z nowoczesnymi osiedlami jak to" – mówił jeden z naszych gości stojąc na roku Sarmackiej i klimczaka i zastanawiając się, w co najlepiej tutaj zainwestować. w bieżącym numerze znajdziecie Państwo, listę wydarzeń zaproponowanych na okres letni przez Dzielnicę wilanów, Centrum kultury wilanów oraz Muzeum Pałac w wilanowie. Prezentujemy także ciąg dalszy relacji z ostatniej akcji Move & Plant – „Elegancka Sarmacka II” , w ramach której dosadzone zostały kolejne krzewy żywopłotu – 1000 sztuk – oraz postawione ławki ufundowane przez indywidualnych darczyńców. Przed-

Redaktor naczelna: Magali Gutierrez Carrasco Redakcja: ul. Sarmacka 18 lok.2, tel. 22 885 30 20 fax: 22 258 13 92 redakcja@teraz-wilanow.pl

stawimy też najbardziej uroczą ławeczkę z nich wszystkich. wewnątrz numeru znajdziecie także wywiad z Marzenną Szustkowską, matka, żona, piękna kobieta, nieustępliwa pani prezes Fundacji oRIMARI, która ma jeszcze piękniejsze serce, i która opowiada o solidarności pomiędzy matkami, oraz o dzieciach, które dostały drugą szansę... Zapraszamy także do przeczytania tekstu Guyem Perry o tym gdzie i jak można się zabawić niezależnie od wieku, nie wyjeżdżając z wilanowa. wszystkim wam życzę udanego letniego wypoczynku. Do zobaczenia na początku roku szkolnego!

Reklama: Adrian Gorkowski gorkowski@teraz-wilanow.pl tel: +48 514 58 25 09 reklama@teraz-wilanow.pl tel. 22 885 30 20

Współpraca: Anna Krokosz Guy C. Perry Magda Mosur Małgorzata Wróblewska Klaudyna Pabudzińska-Kossek Dorota Wójtowicz-Wielgopolan

Na okładce: Pani Marzenna Szustkowska foto: Lidia Popiel

Magali Gutierrez Carrasco

WYDAWCA: LEMMONHOUSE sp. z o.o. 02-972 Warszawa, ul.Sarmacka 18 lok. 2, KRS: 0000340072, Sąd Rejonowy dla m.st.Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy KRS, kapitał zakładowy 50.000zł, REGON: 142035681, NIP: 9512294400

www.terazwilanow.pl


Nasze miasto Jest szansa na dokończenie budowy wilanowskiego ratusza W poniedziałek, 4 czerwca, w Urzędzie Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy została podpisana umowa pomiędzy spółką Ratusz Wilanów a Pracownią Architektoniczną Kuryłowicz & Assciates Sp. z o.o. na wykonanie projektu zamiennego budynku zlokalizowanego u zbiegu al. Wilanowskiej i ul. Przyczółkowej. Umowę podpisali pani prof. Ewa Kuryłowicz, prezes Pracowni Architektonicznej Kuryłowicz & Associates oraz pan Marek Ledzion, prezes spółki Ratusz Wilanów. W ciągu ostatniego roku zarząd spółki Ratusz Wilanów uregulował wszystkie sprawy prawne związane z niedokończoną budową siedziby wilanowskiego samorządu oraz budynków do niej przylegających. Wykonano również ekspertyzy budowlane obiektów. Umowa z pracownią Kuryłowicz & Associates, która dysponuje prawami autorskimi do pierwotnego projektu ratusza, jest pierwszym etapem procedury wystąpienia o pozwolenie na budowę w oparciu o zamienny projekt budowlany. Poprzednie pozwolenie na budowę wygasło. W ciągu 5 tygodni od podpisania umowy będzie gotowa nowa koncepcja architektoniczna, a w listopadzie zamienny projekt budowlany ratusza. Podpisana umowa przybliża nas do rozpoczęcia prac związanych z budową ratusza w 2013 r.

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego – ulic Vogla, Rosy, Prętowej i Ruczaj – do wglądu Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy informuje o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic: Z. Vogla, Rosy, Prętowej i Ruczaj. Od 13 czerwca do 13 lipca 2012 r. projekt planu jest wyłożony w siedzibie Urzędu m. st. Warszawy, PKiN, pl. Defilad 1, piętro XVII, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. Tekst i rysunek projektu oraz tekst i rysunek prognozy oddziaływania na środowisko znajduje się na stronie internetowej www.bip.warszawa.pl: PROJEKT PLANU Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbyła się dnia 22 czerwca 2012 r. w siedzibie Urzędu m.st. Warszawy.

4 Teraz Wilanów Lipiec / Sierpień

Foto: Mosur.Art.pl


Nasze miasto

Ławeczka zakochanych w Wilanowie

W pierwszą sobotę czerwca po raz dziewiąty w Miasteczku Wilanów odbyła się akcja społeczna „Move & Plant” mająca na celu zazielenienie osiedla, a konkretnie upiększenie ul. Sarmackiej w ramach projektu „Elegancka Sarmacka”, przygotowanego przez pracownię IN-VI. Sponsorem generalnym imprezy była firma Mill-Yon, a także wspólnoty mieszkaniowe Sarmacka 20 i 22. Była to druga odsłona działań przewidzianych do wdrożenia dla ulicy Sarmackiej. Pierwsza miała miejsce 19 maja br. Etapowa realizacja projektu ma na celu nadanie niniejszej ulicy tożsamości eleganckiej alei, przy której już w tej chwili mieszka ok. 5 tys. osób. Sobotnie działania skupiły się na dosadzaniu zieleni przed budynkami 20 i 22 (inwestycja Aura Park – B). Nieco wcześniej także Sarmacka 6 (budynek AvanGarden) dokonała obszernych nasadzeń lawendy zgodnie z propozycją IN-VI. W sobotę natomiast posadzone zostały krzewy żywopłotu – 415 sztuk i 670 róży okrywowej właśnie przed adresem 20 i 22. – Wprawdzie pogoda nam zupełnie nie dopisała, a obok w Miasteczku w tym samym czasie odbywały się dwie konkurencyjne imprezy na wielką skalę – Dzień Dziecka na plaży Wilanów oraz uroczystości przed Świątynią Opatrzności Bożej – to i tak udało się zrealizować plan. Głównie za sprawą zdeterminowanego i skutecznego zarządu, który działa w tych budynkach. To zarząd właśnie przyszedł na akcję w imponującym składzie i zakasał rękawy, aby sprostać temu nie lada zadaniu. Wspierali nas wprawdzie ogrodnicy i mieszkańcy oraz administratorki tych budynków, ale z powodu chłodu i wspomnianych wcześniej mega even-

tów mieliśmy tym razem znacznie mniej rąk do pomocy – relacjonuje Anna Mirska-Perry z pracowni IN-VI, mieszkanka osiedla. Kilka dni po akcji dosadzone tu zostały kolejne krzewy żywopłotu – 1000 sztuk – oraz postawione ławki ufundowane przez indywidualnych darczyńców oraz pobliskie sklepy i usługi tj.: The Edgaro Family, The Palms, Organic, Piwnica Smaków. Do tego grona dołączyła także ławka dewelopera Mill-Yon oraz Stowarzyszenia Mieszkańców Miasteczka Wilanów. – Najbardziej uroczą z nich wszystkich jest jednak „Ławeczka zakochanych w Wilanowie” ufundowana przez Panią Beatę i Pana Cezarego Golza, którzy już poprzednio posadzili tutaj drzewo. Nasi fundatorzy mogą teraz z okien własnego mieszkania podziwiać na ulicy swoją ławkę i platana – dodaje Mirska-Perry. Firma Mill-Yon dodatkowo sfinansowała m.in.: realizację powierzchni żwirowych i obrzeży betonowych pod ławki i stylowe stojaki rowerowe (również postawione w ramach akcji), nie wspominając o wcześniej zakupionych kilkunastu platanach. SPONSORZYIPARTNERZYPROJKETU „ELEGANCKASARMACKA”IIODSŁONA SPONSORZY:MILL-YONSpZ.O.O, WSPÓLNOTAMIESZKANIOWASARMACKA20i22,QUALIADEVELOPMENTSP.Z.O.O. PROJKETIKOORDYNACJA:INVESTMENTENVIRONMENTSSP.Z.O.O.(IN-VI)WEWSPÓŁPRACYZ:URZĘDEM DZIELNICYWILANÓWMIASTAST.W-WYPRZYWSPARCIU:STOWARZYSZENIAMIESZKAŃCÓWMIASTECZKAWILANÓW PATRONIMEDIALNI:TERAZWILANÓW,PORTAL:E-WILANOW.PL

Lipiec / Sierpień Teraz Wilanów 5


Przestrzeń publiczna

Zabawa nie

Lato w Polsce jest przepiękne. Przez kilk wym jest przebywanie wówczas w dom są miejsca i możliwości w naszym sąsie podwórek, szukają większych i bardziej zróżnicowanych miejsc do zabawy. Obecnie kilka miejsc w Wilanowie oferuje ten dodatkowy wymiar rozrywki dla siedmiolatków oraz dzieci starszych, ale i one mają swoje ograniczenia: • Orlik: place zabaw i centrum sportowe. Obiekt otwarty w sierpniu ubiegłego roku, w pobliżu skarpy, w zachodniej części Miasteczka. Bardzo dobra inicjatywa sektora publicznego mająca na celu zaspokojenie rozpaczliwego wręcz zapotrzebowania na zaplecze sportowe okolicy. Place zabaw dla mniejszych dzieci są rozbudowane, jednak obiekty sportowe są zwymiarowane dla osiedla cztery razy mniejszego od aktualnego rozmiaru Miasteczka Wilanów. Trudno po prostu tu wejść i porzucać do kosza lub zagrać w piłkę nożną bez wcześniejszej rezerwacji lub przynależności do klubu czy formalnej grupy, która korzysta z boisk.

S

am należę do osób, które bardzo nie lubią pozostawać w domu, nawet wtedy gdy pogoda niespecjalnie dopisuje. Sądząc po ilości biegających w Miasteczku Wilanów – także zimą – nie jestem osamotniony. Ludzie, zarówno w lecie, jak i w zimie, chorują głównie z powodu przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach: w domach, biurach, samochodach i zamkniętych centrach handlowych. Żadna regulacja czy zmiany filtrów nie zastąpią nam przebywania na świeżym powietrzu. Miejscem spędzania wolnego czasu i rekreacji może być plac zabaw dla dzieci, boisko trawiaste, ścieżka biegowa, miejsce do gry w bule, kawiarnia na rogu, scena na świeżym powietrzu czy park rzeźb. Tę listę można rozszerzać, ale te, które wymieniłem, powinny pojawić się w Miasteczku, jeśli jeszcze ich nie ma. Dla najmłodszych i tych nieco starszych W Miasteczku Wilanów mamy prawdopodobnie większe zagęszczenie placów zabaw niż w jakiejkolwiek, podobnej wielkością, dzielnicy w Polsce. Teoretycznie każde podwórko ma tu własny kącik zabaw. Te wewnętrzne placyki miały być bezpiecznymi oazami dla małych dzieci, które byłyby widoczne dla dorosłych z okien ich mieszkań. W Miasteczku zachowana została ludzka skala wewnętrznych dziedzińców w odróżnieniu od wysokich budynków w innych częściach Warszawy. Trudno jest przecież pilnować dziecko z … 10 piętra. Niektóre dziedzińce mają dość bogate wyposażenie, które jest ciągle rozbudowywane (jak u nas przy Klimczaka 22) lub posiadają kilka większych placów zabaw jak w Ostoi Wilanów. Zazwyczaj place zabaw pojawiają się wraz nowymi mieszkańcami i rodzącymi się dziećmi. Nasze osiedle jest jedynym miejscem jakie znam, gdzie liczba dzieci wydaje się przewyższać liczbę dorosłych. Dlatego też wspólnoty mieszkaniowe oraz administratorzy budynków rozszerzają pierwotnie dostarczone przez deweloperów wyposażenie placów zabaw. Jest to wygodne dla wielu maluchów, ale ma też swoje ograniczenia, co jest bardziej odczuwalne gdy dzieci rosną. Te starsze, w naturalny sposób wychodzą poza granice swych

Zalecenie:powiększyćterenododatkowąprzestrzeń trawiastą,którapozwalałabynaspontaniczneuprawianiesportuwkażdejchwilibezwymaganychrezerwacjiczyczłonkostwawgrupie.JeśliniejesttomożliwewzasięguOrlikanależałobyznaleźćinnemiejsce dlategotypuaktywnościnaosiedlu. • „Plaża” przed nieukończonym ratuszem w Wilanowie. Bardzo udana tymczasowa inicjatywa, która przyczyniła się do stworzenia namiastki nadmorskiej, wakacyjnej atmosfery w czasie (krótkiego) lata w Warszawie. Strategicznie zlokalizowana wzdłuż głównej arterii rowerowej, przyciąga wielu starszych i młodszych mieszkańców Mokotowa, a także Wilanowa, którzy uciekają z miasta w czasie weekendów (choć muszę przyznać, że wolałbym nie oglądać reklam produktów, które są niezdrowe zarówno dla

6 Teraz Wilanów Lipiec / Sierpień


Przestrzeń publiczna

eZaLeżnie od wieku

ka miesięcy mamy naprawdę długie dni i dobrą pogodę i wręcz niemożlimu. w takie dni uświadamiamy sobie bardziej niż kiedykolwiek jak ważne edztwie, które pozwalają nam celebrować tę wyjątkową porę roku. dzieci, jak i dorosłych). Wkrótce miasto i dzielnica będą musiały przekształcić ten teren w zorganizowaną przestrzeń, jako część Przedpola Pałacu Wilanowskiego. Oznacza to stworzenie bardziej trwałego założenia parkowego z elementami wodnymi, które będzie respektowało formalny (geometryczny) charakter nadawany otoczeniu pałaców w tamtej epoce. Częścią tej przestrzeni mogą być stałe place zabaw, jak również sezonowe imprezy takie jak „plaża” czy wystawy sztuki, ale ujęte w formę właściwą dla sąsiedztwa pałacu i ratusza. Zalecenie:jaknajszybciejukończyćprojektnasadzeń ielementówwodnychorazwprowadzićdoniego,jako integralnączęść,placzabawpodobnydotegowParkuUjazdowskim,gdziedziecizwszystkichgrupwiekowychmogąsiębawićprzezcałyrok. • Plac miejski. Pierwszy zielony „plac” w Centrum Miasteczka. Bardzo prosty park zrealizowany przez Polnord/GTC ostatniej jesieni. Cieszę się widząc, że małe boisko do piłki nożnej dla dzieci jest tak popularne, a darń ułożona zaledwie kilka miesięcy temu jest dobrze zakorzeniona. W końcu i tu może powstać plac zabaw, ale nasuwa się pytanie: gdzie się wtedy podzieją ci młodzi piłkarze? • Park w Ostoi Wilanów. To prawdopodobnie jedyna inwestycja Miasteczka Wilanów, która posiada park i place zabaw dostosowane wielkością do potrzeb obecnych i przyszłych mieszkańców. Posiada trzy place zabaw, boisko do piłki nożnej i wspaniałe drzewa, po których można się wspinać. By oddać sprawiedliwość zachowanie 1,7 ha terenu ze 100% powierzchni biologicznie czynnej było wy-

maganiem nałożonym przez plan miejscowy, ale Fadesa zawsze traktowała to jako dodatkową wartość dla nabywców swych nieruchomości. Niestety park nie jest dostępny dla osób z zewnątrz. W sytuacji, gdy ciągle brakuje w Miasteczku wysokiej jakości terenów parkowych, otwarcie groziłoby jego „zadeptaniem”. Ścieżki zdrowia na wyciągnięcie ręki W miarę upływu czasu, jesteśmy świadkami stopniowego polepszania się jakości terenów zieleni na osiedlu, takich jak Oś Królewska czy park przy kanale Klimczaka (przyp. red. kanale Wolickim), ale i one nie mogą być jeszcze traktowane jako parki z prawdziwego zdarzenia. Należałoby już ukończyć zaplanowane dla tych miejsc ścieżki rekreacyjne, które w koncepcji Miasteczka Wilanów były definiowane jako „ścieżki konne”. Nie zmienia to faktu, że idea szlaków jeździeckich jest ciągle aktualna i uzasadniona przez jeździeckie dziedzictwo zarówno pałacu w Wilanowie, jak i terenów okolicznych (w najlepszych dzielnicach mieszkaniowych Londynu, Paryża czy nawet Nowego Jorku obecne tereny do jazdy konnej stanowią niepodważalny atut i wartość dodaną tychże miejsc, niejednokrotnie służąc za łącznik przeszłości z teraźniejszością). Te ścieżki od początku były zaprojektowane jako trasy biegowe przecinające osiedle. Nawierzchnia mineralna, którą stosuje się na tego typu ścieżkach – podobna do tej w Łazienkach – jest znacznie bezpieczniejsza dla kolan biegaczy niż chodniki, z których korzystają obecnie. Jest również wygodna dla sporadycznie pojawiających się jeźdźców. Wzdłuż tras zlokalizowane mogą być

Fot.A.Mirska-Perry:Toniezłudzenie,toprawdziweamazonkizpobliskiegoklubujeździeckiegoPolandParkwpasiezieleniKlimczaka. Koniekłusująwmiejscugdziewplaniemiejscowymwrysowanajestniewykonananadalścieżkakonna/zdrowia.

Lipiec / Sierpień Teraz Wilanów 7

zalecane przez nas placyki z urządzeniami do ćwiczeń, podobne do tych na plaży i w Orliku, ale rozmieszczone na kilku kilometrach ścieżek. Byłby to wówczas „plac zabaw” dla dorosłych i młodzieży z urządzeniami do rozbudowy różnych grup mięśniowych, rozciągania, rozgrzewki etc. W Osi (w miejscu gdzie nie ma kanału) zaproponowaliśmy także tani i prosty w wykonaniu oraz odpowiedni dla osób w każdym wieku placyk do gry w bule (pétanque). To pomysł, który wypłynął od jednego z mieszkańców w odpowiedzi na odmowę wykonania tam placu zabaw. Park zamiast wielopasmówki? Alternatywą dla pustkowia w miejscu przyszłej ulicy Branickiego mógłby być również pas zieleni z miejscem na rekreację. Ukończenie budowy drogi planowano najpierw na rok 2004. Osiem lat później ciągle nie wiemy, kiedy połączenie z Ursynowem będzie gotowe. Dlatego być może tymczasowo teren ten powinien być utrzymany jako trawnik, by służyć za przestrzeń rekreacyjną tysiącom grających w piłkę, rzucających frisbee, opalających się i biegających mieszkańców Wilanowa. Takie rozwiązanie mogłoby służyć przez rok, a może przez dziesięć, ale każdy taki rok miałby pozytywny wpływ na codzienne życie dzieci i dorosłych z naszej okolicy. Sztuka ożywiania miast Przestrzenie publiczne wielkich miast niejednokrotnie ożywiane są nie tylko poprzez atrakcje umożliwiające aktywność fizyczną, ale i wyposa-

żane są w „przestrzenie dla umysłu” dzięki dziełom sztuki i muzyce. Jedne i drugie sprawiają, iż czujemy się nie tylko młodsi czy sprawniejsi fizycznie, ale i szczęśliwsi. Nigdy nie zapomnę wystawy Botero na Polach Elizejskich w Paryżu czy instalacji Christo w Central Parku lub jego „opakowanych” wysp na Florydzie. Park rzeźb niedaleko Wilna również na trwałe zapisał się w mojej pamięci. Ludzie w każdym wieku, od 1 do 100 lat, są przyciągani przez takie miejsca i imprezy. Nie tylko Przedpole Pałacu w Wilanowie jest idealną lokalizacją dla organizacji podobnych wystaw – stałych lub czasowych – ale można by je również zrealizować przy Osi Królewskiej czy wzdłuż kanału Klimczaka. Polska może poszczycić się wszakże wieloma wybitnymi artystami, którzy często są bardziej rozpoznawalni za granicą niż u siebie w kraju. Ci artyści zasługują na to, aby ich dzieła prezentować w godnych miejscach i wierzę, że Wilanów to jedno z nich. GuyC.Perry


Nasze miasto Cykl „Kresy i bezkresy…” – program na lipiec i sierpień 2012 19 lipca 2012, czwartek, g. 19.00 XIV spotkanie z cyklu „Kresy i bezkresy…” Z biegiem Niemna. Kajakiem od Stołpców po Kowno Tomasz Kuba Kozłowski, autor cyklu „Opowieści z Kresów” w Domu Spotkań z Historią, zaprasza w lipcu do restauracji „Kresowiak” na spływ „rzeką trzech narodów” śladami wybitnego krajoznawcy Zygmunta Glogera. W programie wieczoru m.in. zuchwały napad na Stołpce i powstanie Korpusu Ochrony Pogranicza, niemeńskie fascynacje Syrokomli, Mickiewicza i Wydrzyckiego, szklane cuda Stollego z Brzozówki, piosenki Czeczota i zakole Orzeszkowej, nimfy w wojskowych mundurach, druskienicki romans marszałka Piłsudskiego, rejsy bocznokołowcem „Dewajtis” i łodzią motorową „Śmigły”, łowy w urokliwych Birsztanach i romantyczne Kowno. Opowieści o nadniemeńskich miastach i miasteczkach oraz anegdoty o sławnych postaciach tradycyjnie ilustrowane będą oryginalną ikonografią z końca XIX i początku XX wieku.

16 sierpnia 2012, czwartek, g. 19.00 XV spotkanie z cyklu „Kresy i bezkresy…” Pożoga. Bolszewicy na Kresach W rocznicę Bitwy Warszawskiej restauracja „Kresowiak” zaprasza na opowieść Tomasza Kuby Kozłowskiego o dramatycznych wydarzeniach jakie w latach 1917–1920 rozgrywały się na Kresach. Bolszewickie rządy na Kijowszczyźnie, Podolu, Wołyniu i Litwie, niszczenie świątyń i zabytków, zagłada wspaniałych kresowych rezydencji, żołnierskie rewolty i samowole, walki z Armią Czerwoną, polskie Termopile pod Zadwórzem i Dytiatynem powrócą we wspomnieniach i relacjach świadków tamtych wydarzeń. Multimedialna prezentacja ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki.

8 Teraz Wilanów Lipiec / sierpień

II edycja kina letniego – Plaża Wilanów

Platforma n zaprasza na drugą edycję kina letniego na Wilanowskiej Plaży, w każdy czwartek lipca i sierpnia zapraszamy na filmy po zmroku. Najbliższy seans już 5 lipca o godzinie 21:30. Organizatorzy zapewniają przyjemną atmosferę i wygodne miejsca siedzące na leżakach, pufach i koszach plażowych. Lipiec o godzinie 21:30 5.07 – Incepcja, reż. Christopher Nolan 12.07 – Kobiety z 6 piętra, reż. Jean Philippe Le Guay 19.07 – Poznasz przystojnego bruneta, reż. Woody Allen 19.07 – Nieściszalni, reż. Ola Simonsson, Johannes Stjarne Nilsson 26.07 – Kochanice Króla, reż. Justin Chadwick Sierpień o godzinie 21:15 2.08 – Tożsamość, reż. Jaume Collet- Serra 9.08 – Listy do Julii, reż. Gary Winick 16.08 – Dla niej wszystko, reż. Paul Haggis 16.08 – Mgły Avalonu, reż. Ulrich Edel 23.08 – Dom latających sztyletów, reż. Zhang Yimou 30.08 – Księżna, reż. Soul Dibb Partnerami Plaży Wilanów są: Dzielnica Wilanów m.st. Warszawy, Centrum Kultury Wilanów, Coca-Cola, 4 Fun TV, Echo Miasta i NaszeMiasto.pl., Teraz Wilanów, ART & Business, platforma n, BRICOMAN, POLNORD, SMYK, Polska Organizacja Turystyczna.


Nasze miasto Wydarzenia w Muzeum Pałac w Wilanowie Koncerty kameralne w ramach XXII Festiwalu Mozartowskiego 17 czerwca–22 lipca, w każdą niedzielę o godz. 19:00 Sala Biała Muzeum Pałacu w Wilanowie Lato w mieście – oferta dla szkół Lipiec i sierpień, Muzeum Pałac w Wilanowie Obowiązuje rezerwacja. Grupa może liczyć nie więcej niż 25 osób. Latem wilanowski pałac i okalający go park przyciągają wszystkich, którzy tak jak sam król pragną chwili wytchnienia od zgiełku Warszawy. Nasi goście mogą latem w szczególny sposób doświadczyć atmosfery Wilanowa. Po przypałacowym parku nie wystarczy się przespacerować, trzeba go osłuchać i powąchać. Małym i dużym mieszkańcom stolicy Wilanów pozwala zachwycić się latem. W lipcu można powąchać heliotrop, podejrzeć, jak wiele kształtów i barw mają róże w wilanowskich ogrodach, usłyszeć mieszkańców wilanowskiego parku czy też zaszyć się w altanie chińskiej i spojrzeć w oczy smoka. Propozycje edukacyjne pozwolą Państwa uczniom poznać przyrodę i historię wilanowskiego parku. Polecamy również: Zostań Muzealnym Łapiduchem – konkurs rodzinny 1 czerwca–13 października Muzeum Pałac w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie i Muzeum J. Piłsudskiego w Sulejówku. Spójrz za okno Niektóre rzeczy są już za nami (wszyscy zapewne wiedzą, o co chodzi), ale przed nami wciąż... wakacje, lato... Może warto oderwać się na chwilę od telewizora i – na przykład przed kolejnymi meczami – spojrzeć za okno, pójść na spacer, ukoić nerwy towarzystwem przyrody... Gdyby takie myśli przyszły komuś do głowy – polecamy wycieczkę do Wilanowa. www.wilanow-palac.pl

Z r ekl rab am at ą -1 0 %

Koncerty Kameralne 7–21 lipca 2012 Oranżeria Muzeum Pałac w Wilanowie „MUZYCZNE DIALOGI” *wstęp po wykupieniu biletu do Parku

„Muzyczne dialogi” – koncerty w Oranżerii Muzeum Pałac w Wilanowie od 7 do 21 lipca 2012 r., w przestrzeni wystawy (Uśpiony Kapitał). Artyści cyklu to utalentowani młodzi muzycy, finaliści I ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem odbywających się na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. Wstęp na koncerty jest wolny po wykupieniu biletu do parku. 7 lipca 2012, Oranżeria godz. 16.00 Występują: Maxima Sitarz – skrzypce, Mischa Kozłowski – fortepian Program: L. van Beethoven, K. Szymanowski, S. Prokofiew, W. Lutosławski 14 lipca 2012, Oranżeria godz. 16.00 Występują: Aleksandra Mańkowska – saksofon, Łukasz Chrzęszczyk –fortepian Program: P. Swerts, F. Schmitt, R. Noda, P. Hindemith, F. Decruck, A. Piazzolla 21 lipca 2012, Oranżeria godz. 16.00 Występują: Anna Gburek – fortepian, Adam Krzeszowiec – wiolonczela Program: J. Brahms, M. de Falla, A. Piazzolla Serdecznie zapraszamy.

Lipiec / Sierpień Teraz Wilanów 9

Szeroki wybor gier i puzzli W ofercie również art. szkolne i sportowe

Serdecznie zapraszamy ul. Hlonda 10/10, 02-972 Warszawa

tel. 22 253 78 39, pn - pt: 1100 - 1900, sob: 1000 - 1600


W świecie historii i sztuki…

Historiamniejznana tocyklspotkańadresowanychdoodbiorcówdorosłych.Odmajado wrześniawkażdąsobotęogodz.13.00zapraszamynawspólnepałacowespacer y.Spotykamysięwszatni,udziałpowykupieniubiletu dopałacu. Tematy spacerów: 14 VII, 25 VIII Panie na Wilanowie Jedna z nich miała romans z synem króla Aleksandrem Sobieskim. O rękę drugiej toczono międzynarodowe pojedynki. Trzecia najpierw kochała, a później nienawidziła króla Stasia. Czwarta, zanim zamieszkała w Wilanowie, mieszkała w Rozkoszy. Ostatnia wiedziona dewocją zamalowała część wilanowskich dekoracji i spaliła niektóre zasoby biblioteki pałacowej. I ta najważniejsza – współtwórczyni wilanowskiej rezydencji. Kobiety niezwykłe. Zapraszamy do poznania właścicielek Wilanowa. 21 VII Dzieje potomstwa króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki Para królewska pokładała wielkie nadzieje w swych dzieciach. Niestety czas pokazał, że nie wszystkie się spełniły. Jakie były losy królewicza Jakuba, jego braci Aleksandra i Konstantego oraz jedynej córki pary królewskiej Teresy Kunegundy oraz czy rodzice byliby z nich dumni, dowiemy się podczas spaceru. 28 VII Mantylka, budka, krynolina – o modzie kobiecej w XIX w. na przykładzie portretów wilanowskich Moda zmienną jest, a wiek XIX w modzie kobiecej był szczególnie obfity w liczne trendy. Liczne też były inspiracje twórców kobiecych sukien tamtych czasów – niegasnący zachwyt antykiem, delikatny flirt z rokokiem, poważna czerń żałoby narodowej, lekkość romantyzmu. A do tego wachlarze, mantylki, kapelusze budki, rękawiczki i zaskakująca niekiedy biżuteria. Zapraszamy do poznania meandrów XIX-wiecznej mody kobiecej. 4 VIII Zabiegi dla ciała w czasach Jana III Sobieskiego i Marii Kazimiery Zwyczaje higieniczne dawnych lat dzisiaj niejednokrotnie nas zaskakują i czasami napawają strachem. Podczas spaceru odpowiemy na pytania, dlaczego uważano, że mycie skraca życie i do czego doprowadziły częste kąpiele królowej Marysieńki. 11 VIII Zamachy na królów Historia Polski nie obfituje w wydarzenia ociekające krwią panujących. W porównaniu z innymi krajami europejskimi u nas rzadko zdarzały się spiski przeciwko życiu królów, choć nie całkiem się ich ustrzegliśmy. Jakie były przyczyny i efekty planowanych królobójstw, kto za nimi stał i czy poniósł za to karę... temat przybliży kolejny wykład z cyklu Historia mniej znana. 18 VIII Dzień z życia królowej Marysieńki Codzienne życie na XVII-wiecznym dworze królewskim było wyznaczone przez obowiązki reprezentacyjne i towarzyskie. Wśród wydarzeń określonych ściśle ceremoniałem istniał też czas na prywatne zajęcia i rozrywki. Spacer po wnętrzach pałacowych przybliży nam, jak mógł wyglądać dzień królowej Marysieńki. Dowiemy się, czym się zajmowała, jakie gry ceniła, o czym mogła rozmawiać z Janem III Sobieskim oraz które z komnat pałacowych najbardziej lubiła. Zmysły sztuki, Królewska Cukiernia Wilanowska, 19 lipca, godz. 19.00, wstęp wolny Zmysły sztuki to cykliczny program prezentujący twórczość współczesnych polskich malarzy. Co miesiąc w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej odbywa się

Nasze miasto Muzeum Pałac w Wilanowie / lipiec–sierpień 2012 Program kulturalno-edukacyjny Wystawy,animacje,koncerty,spotkania,wykłady,aktywności dlamłodszychistarszych,sztuka,historia,kultura,natura,tradycja wernisaż, podczas którego uczestnicy mają szansę porozmawiania z artystami, a także skosztowania specjalnie na tę okazję zaprojektowanego deseru. Oprawy niektórych spotkań dopełniają autorskie filmy dokumentalne o analogiach między sztuką współczesną a wybranymi obiektami z kolekcji wilanowskiej. Kapitał ludzki, wystawa, Oranżeria III wystawa z cyklu Uśpiony Kapitał przygotowana we współpracy z fundacją Profile prezentująca sztukę współczesną lat 80. XX w. z kolekcji Barbary i Andrzeja Bonarskich. • Od A do Z, czyli kaligrafia bez tajemnic, drukarnia królewska, 28 VII, 25 VIII, godz. 14.10–15.30, wstęp po wykupieniu biletu edukacyjnego W każdą ostatnią sobotę miesiąca zapraszamy na warsztaty poświęcone w całości sztuce pięknego pisania. Warsztaty są adresowane nie tylko do miłośników kaligrafii, ale również do osób, które chcą, aby ich pismo odręczne stało się eleganckie, bardziej fantazyjne lub po prostu staranniejsze. Za wzór stawiamy sobie kursywę angielską, która była krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach Jana III Sobieskiego. Warsztaty mają formułę otwartą (nie obowiązuje rezerwacja), a ich uczestnicy sami decydują o intensywności i rodzaju wykonywanych ćwiczeń, których celem jest doskonalenie umiejętności starannego kreślenia liter o fantazyjnych kształtach. • Malować każdy może, dziedziniec pałacowy, 14–15 lipca, godz. 10:00–13:30, wstęp wolny Plenerowe warsztaty malarskie dla młodzieży i dorosłych. Barokowy pałac w Wilanowie inspirował artystów od wieków. Na wszystkich, którzy pragną utrwalić ducha Wilanowa za pomocą malarstwa, czekają sztalugi, materiały plastyczne oraz malarki i malarze, którzy służą radą i pomocą. • Bogowie Olimpu, Gaj Akademosa, soboty i niedziele lipca, godz. 11.00–14.00, wstęp po wykupieniu biletu do parku Zapraszamy do zaczarowanego zakątka wilanowskiego parku – Gaju Akademosa. Sprawimy, że poczujesz się... bosko! Przez chwilę staniesz się władczy jak Zeus lub sprytny jak Hermes czy najpiękniejsza i najbardziej pożądana jak Afrodyta. Przeniesiemy Cię na wilanowski Olimp. Zapraszamy dorosłych i dzieci, rodziny i zakochane pary, singli i grupy przyjaciół. Każdy jest miłym i oczekiwanym gościem.

przyrody,

• Wilanowski Klub Przyrodniczy, ogrody wilanowskie, 21 VII, 18 VIII, w godz. 10.00–13.00, w cenie biletu do parku Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkania Wilanowskiego Klubu Przyrodniczego, którego celem jest rozpoznanie przyrodnicze ogrodów wilanowskich. W ramach prac klubu będą mogli Państwo wziąć udział w inwentaryzacjach prowadzonych

10 Teraz Wilanów Lipiec / Sierpień

przez przyrodników specjalizujących się w różnych dziedzinach, m.in. ornitologów, entomologów, hydrobiologów, botaników. Rozpoczęcie każdego spotkania odbędzie się w edukacyjnym namiocie przyrodniczym znajdującym się na terenie ogrodów. • Wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich W trakcie spotkań będzie można poznać różnorodność krajobrazu ogrodów wilanowskich, dowiedzieć się, jakie żyją w nich zwierzęta i jakie rosną rośliny oraz co ciekawego dzieje się obecnie w przyrodzie. 22 VII 2012 (niedziela) 11.00–12.30 19 VIII 2012 (niedziela) 11.00–12.30 W cenie wejścia do ogrodów Pod parasolkami, lipiec–sierpień: środy, piątki i niedziele, godz. 11.00–14.00, wstęp po wykupieniu biletu do parku Otwarte plenerowe warsztaty dla dzieci o przyrodzie ogrodów wilanowskich.

tradycji i kultury,

• Historia kawą pachnąca, dziedziniec gospodarczy, w soboty i niedziele w godz. 11.00–16.00, wstęp wolny - Skąd pochodzi kawa? Jakimi drogami trafiła do Europy? Co łączy kawę i króla Polski Jana III Sobieskiego? Jeśli chcą Państwo poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszamy do wysłuchania pachnącej kawą historii. • Drukarnia Królewska, codziennie (oprócz wtorków) w godz. 11.00–14.00, w soboty i niedziele w godz. 11.00–16.00, wstęp po wykupieniu biletu do pałacu Serdecznie zapraszamy do wizyty w Drukarni Królewskiej, gdzie drukarz zaprezentuje Państwu druki ulotne, opowie krótką historię propagandy wojennej Jana III Sobieskiego oraz przedstawi zarys historii drukarstwa w Polsce i Europie. W trakcie warsztatów można własnoręcznie odbić reprinty królewskich pism ulotnych, prowadzona jest także sprzedaż druków, książek i monet. • Kuźnia Królewska, dziedziniec gospodarczy, codziennie (oprócz poniedziałków i wtorków) w godz. 11.00–14.00, w soboty i niedziele w godz. 11.00–16.00, wstęp wolny Kuźnia Królewska ukazuje rozwój rękodzieła kowalskiego na tle historii i wojny w Rzeczypospolitej od czasów Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego. W trakcie zajęć można poznać tajniki warsztatu kuźniczego, prowadzona jest także sprzedaż świeżo wykonanych replik utensyliów codziennego użytku. • Królewska Mennica i Drukarnia Ulotna, dziedziniec gospodarczy, codziennie (oprócz poniedziałków i wtorków) w godz. 11.00–14.00, w soboty i niedziele w godz. 11.00–16.00, wstęp wolny.


Nasze miasto Połączone stanowisko drukarni i mennicy. Warsztaty ukazują rozwój mennicy polskiej i systematyki monet na tle historii i gospodarki w Rzeczypospolitej od czasów Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego. W trakcie zajęć można poznać tajniki warsztatu menniczego, prowadzona jest także sprzedaż świeżo wykonanych monet i druków ulotnych. Warsztat drukarski ukazuje historię propagandy politycznej i wojennej króla Jana III Sobieskiego. • Królewska hafciarka, dziedziniec gospodarczy, w soboty i niedziele w godz. 11.00–16.00, wstęp wolny Królewska hafciarka można będzie dowiedzieć się o historii haftu i modzie na dworze królowej Marysieńki. Oprócz obserwacji technik wytwarzania haftu będzie można spróbować własnych sił w trudnej sztuce hafciarskiej. • Polonia Militaria, Sala Biała lub Salon Lubomirskiej, w soboty i niedziele w godz. 11.00–16.00, wstęp po wykupieniu biletu do pałacu Interaktywne warsztaty rekonstruktorskie polegające na ekspozycji kopii zabytków militarnych i gawędach o czynach wojennych Jana III Sobieskiego. Szczególnie uwzględnia się w nich odsiecz wiedeńską A.D. 1683. Zajęcia prowadzą rekonstruktorzy z grupy rekonstrukcji historycznej.

i muzyki…

Muzyczne dialogi, Oranżeria, 7, 14, 21 VII, godz. 16.00, wstęp po wykupieniu biletu do parku Koncerty towarzyszące wystawie Uśpiony Kapitał. Muzycy biorący udział w Muzycznych dialogach to finaliści I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem, odbywających się na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie. 7 VII L. van Beethoven, K. Szymanowski, S. Prokofiew, W. Lutosławski Wykonawcy: Maxima Sitarz (skrzypce), Mischa Kozłowski (fortepian) 14 VII P. Swerts, F. Schmitt, R. Noda P. Hindemith, F. Decruck, A. Piazzolla Wykonawcy: Aleksandra Mańkowska (saksofon), Łukasz Chrzęszczyk (fortepian) 21 VII J. Brahms, M. de Falla, A. Piazzola Wykonawcy: Anna Gburek (fortepian), Adam Krzeszowiec (wiolonczela) Koncerty kameralne to cykl koncertów realizowanych w ramach XXII Festiwalu Mozartowskiego organizowanego przez Warszawską Operę Kameralną, Sala Biała, godz. 19.00, bilety do nabycia w kasach WOK lub przy wejściu do pałacu na godzinę przed koncertem. 1 VII Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata A-dur na pianoforte i skrzypce KV 305 (293d), Sonata D -dur na pianoforte KV 576, Sonata D -dur na pianoforte i skrzypce KV 306 (300l) Wykonawcy: Katarzyna Drogosz – pianoforte, Grzegorz Lalek – skrzypce 8 VII Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata G-dur na pianoforte i skrzypce KV 301 (293a), Rondo F-dur na pianoforte KV 494, Sonata Es-dur na pianoforte i skrzypce KV 302 (293b), Divertimento (Trio) B-dur na pianoforte, skrzypce i wiolonczelę KV 254 Wykonawcy: Katarzyna Drogosz – pianoforte, Grzegorz Lalek – skrzypce, Jakub Kościukiewicz – wiolonczela 15 VII Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata C-dur na pianoforte i skrzypce KV 303 (293c); Dwanaście wariacji na pianoforte, na temat Ah, vous dirai-je, Maman KV 265 (300e); Sonata e-moll na pianoforte i skrzypce KV 304 (300c); Trio G-dur na pianoforte, skrzypce i wiolonczelę KV 496 Wykonawcy: Katarzyna Drogosz – pianoforte, Grzegorz Lalek – skrzypce, Tomasz Frycz – wiolonczela 22 VII Wolfgang Amadeus Mozart: Sonata A-dur na pianoforte i skrzypce KV 305 (293d), Sonata D -dur na pianoforte KV 576, Sonata D -dur na pianoforte i skrzypce KV 306 (300l) Wykonawcy: Katarzyna Drogosz – pianoforte, Grzegorz Lalek – skrzypce. Informacje:DziałEdukacji,tel.:228428112 e-mail:edukacja@muzeum-wilanow.pl Rezerwacja:tel.:228420795,e-mail:rezerwacja@wilanow-palac.pl e-mail:muzeum@muzeum-wilanow.pl www.wilanow-palac.pl

Lipiec / Sierpień Teraz Wilanów 11


Trenujemy kreatywność

w wakacje więcej czasu... Wwakacjewięcejczasupoświęcamyna odpoczynekniżpracę,więcwtymnumerzeprzedstawięćwiczeniadomniej intensywnegotreningu.Wlipcuisierpniuproponuję15-minutowećwiczenie co2–3dni. Poniżej znajdziecie 5 rodzajów ćwiczeń gimnastykujących umysł, każde w 4 wersjach. Proponuję wykonywać pierwsze wersje kolejnych ćwiczeń od 1 do 5, a potem rozpocząć następną rundę – kolejne przykłady z ćwiczeń 1–5 itd. Dzięki temu unikniecie rutyny. Zaczynamy! 1. Czuję się... Narysuj jak się dziś czujesz. kolejne przykłady: w przypadku tego ćwiczenia nie trzeba wprowadzać kolejnyh wersji, gdyż nasz nastrój, samopoczucie, emocje zmieniają się i za każdym razem rysunek będzie inny. wersja dla dzieci: zachęć dziecko, aby nie rysowało smutnej/uśmiechniętej buźki, ale abstrakcję, krajobraz lub scenkę. Wcześniej porozmawiajcie o nastroju, o kolorach i kształtach, które kojarzą się dziecku z jego obecnym nastrojem.

?

2. Pytania Przez 5 minut kończ na wiele sposobów pytanie: Jak to możliwe, że…? Za pierwszym niech pytania będą związane z wakacjami. kolejne czwartki: jw. ale pytania niech dotyczą kolejno: czasu wolnego, podróży, dowolnego tematu. Przykład dla dzieci: za pierwszym razem bez narzucania tematu, a potem z zawężeniem do wybranego tematu (np. jednego z zaproponowanych wyżej).

!

3. Odpowiedzi Wybierz najdziwniejsze, najbardziej niedorzeczne pytanie z poprzedniego dnia i przez 5 minut szukaj przeróżnych odpowiedzi na nie, niekoniecznie logicznych i „prawidłowych”. Kolejne wtorki: jw. Przykłady dla dzieci: jw. 4. Leworęczni… oburęczni Wykonaj lewą ręką rysunki, które kojarzą Ci się z wakacjami. W ten sposób trenujesz swoją prawą, “kreatywną” półkulę mózgową) lub (dla osób leworęcznych i nie tylko) – rysuj oburącz, tak żeby obie ręce w tym samym momencie wykonywały ten sam ruch, ale w odbiciu lustrzanym. Ten sposób wspiera współpracę obu pół-

kul mózgowych. Na rozgrzewkę zacznij od słońca. kolejne przykłady: lewą ręką lub oburącz (inaczej niż w poprzednim tygodniu) rysuj skojarzenia do lata, podróży, radości, relaksu, przygody... wersja dla dzieci: jw. Młodsze dzieci mogą wykonywać rysunki na większych kartkach (np. A3) lub pokazywać kształty w powietrzu, poruszając rękoma jak dyrygent. 5. Symbol 2 Przez 5 minut wymyślaj, co może oznaczać ten symbol: kolejne przykłady:

wersja dla dzieci: jw. Można dzieciom pomóc, pytając z czym kojarzą im się dane kształty, do czego mogą być podobne itp. Powodzenia Czekam na Wasze komentarze na Facebooku – szukajcie TRAINyourBRAIN :-) Barbara Antonowicz Licencjonowany Trener Centrum Edukacji SENSUS 503 592 125 trejnjorbrejn@gmail.com WAKACYJNASZKÓŁKADLADZIECI 2–5latBrightSparks Zajęciazwykorzystaniemgierizabaw edukacyjnych: -wspomaganierozwojuudzieci, -gimnastykacałegociała, -zabawymanualne, -rozwójwyobraźni,kreatywności, intuicji. Terminy:zajęciabędąodbywałysięwlipcuisierpniu:5razywtygodniupo3godzinydziennie. Miejsce:HolistyczneSPAZielonaPomarańcza(www.holistycznespa.pl,ul.Sarmacka17lok.64) Początekzajęć:02.07.2012r. Kontaktizapisy:magdalena.kowalewska@o2.pl,tel.606-197-612,paulinawalerczak@gmail.com Wprzypadkuzajęćdlastarszychdzieci, proszęokontaktmailowy:trejnjorbrejn@gmail.com

Lato w mieście 2012 Już dzisiaj zapraszamy dzieci i młodzież pozostającą w warszawie do uczestniczenia w zajęciach organizowanych w ramach akcji Lato w mieście. w tym roku wakacyjny dyżur będą pełnić: Szkoła Podstawowa Nr 169 im. orła Białego ul. uprawna 9/17 w terminie od 1 do 31 lipca oraz Zespół Szkół nr 79 im. St. kostki Potockiego ul. wiertnicza 26 w terminie od 1 do 31 sierpnia. Planowane godziny otwarcia punktów dziennego pobytu: 8.00–16.00 (z zastrzeżeniem możliwości ich wydłużenia od 7.30 do 16.30). Z programu mogą korzystać uczniowie warszawskich szkół oraz uczniowie mający stałe miejsce zamieszkania w Warszawie. Deklaracje dzieci uczęszczających do szkół na terenie Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy można było składać w macierzystych placówkach do dnia 30 maja 2012 r. Po tym terminie dokumenty będą przyjmowane wyłącznie w szkołach uczestniczących w programie. Deklaracje dzieci spoza Dzielnicy Wilanów należy składać bezpośrednio w jednym z dwóch punktów dziennego pobytu. Szczegółowe informacje oraz karta uczestnika znajdują się w załącznikach. LATO W MIEŚCIE 2012 na terenie Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy Wykaz placówek biorących udział w programie w terminie 1 lipca – 31 sierpnia 2012: Szkoła Podstawowa Nr 169 im. Orła Białego ul. Uprawna 9/17 w terminie 1.07–31.07.2012 r. nr konta: 52 1030 1508 0000 0005 5035 7054 Zespół Szkół nr 79 im. St. Kostki Potockiego, ul, Wiertnicza 26 w terminie 1.08–31.08.2012 r. nr konta: 97 1030 1508 0000 0005 5035 9057 Dzieci będą przyjmowane do punktów również w trakcie realizacji programu, po złożeniu karty uczestnika i uiszczeniu opłaty za posiłki. Wcześniejszy termin zapisów jest wskazany ze względu na lepsze planowanie i organizację programu. Wszyscy uczestnicy Programu „Lato w Mieście 2012” odpłatnie korzystają z posiłków. Stawka żywieniowa wynosi 7 zł dziennie. Wyjątkiem są dzieci posiadające zaświadczenie od lekarza o przeciwwskazaniach do żywienia zbiorowego. Uczestnik programu bezpłatnie otrzymuje napoje. UWAGA!!! Z opłat za posiłki zwolnione są dzieci korzystające z bezpłatnych posiłków w ciągu roku szkolnego na mocy decyzji dyrektora szkoły lub ośrodka pomocy społecznej, na podstawie zaświadczenia z macierzystej szkoły. Opłat można dokonywać bezpośrednio w placówkach uczestniczących w programie lub przelewem na konto szkoły, do której będzie uczęszczać dziecko jako do punktu dziennego pobytu. W tytule przelewu należy wpisać: „imię i nazwisko dziecka – Lato w Mieście 2012, opłata za żywienie za okres …”. Zwroty za niewykorzystane przez dziecko posiłki dokonywane będą po zakończeniu programu, na wniosek rodzica, ze wskazaniem dni, w których dziecko było nieobecne. Będą one realizowane do 15 września 2012 r.

12 Teraz Wilanów Lipiec / Sierpień


Nasze miasto

Plaża wilanów zaprasza! Plaża wilanów u zbiegu ulic: Przyczółkowej, klimczaka i Alei wilanowskiej to wyjątkowe miejsce na mapie stolicy, już po raz drugi powstała tu największa w warszawie wydma, na którą zapraszamy wszystkich mieszkańców wilanowa i okolic. Drugi sezon, rozpoczęty podczas tegorocznej majówki, obfituje w wiele wydarzeń dla najmłodszych, młodzieży i dorosłych. Program, który przygotowaliśmy, nie pozwoli na nudę mieszkańcom, którzy czas wolny będą spędzać na naszej Miejskiej Plaży. Przygotowując atrakcje, staraliśmy się zapewnić rozrywkę dla wszystkich plażowiczów, i tak – 1 maja zaczęliśmy od kina plenerowego i filmu „Co mi zrobisz jak mnie złapiesz” oraz od imprezy tanecznej w rytmach PRL. w czerwcu nie mogliśmy zapomnieć o wspólnym kibicowaniu w specjalnie do tego przygotowanym namiocie wyposażonym w 6 ogromnych ekranów. Po zakończeniu emocji piłkarskich czekają nas kolejne, związane z Igrzyskami olimpijskimi w Londynie, gdzie będziemy dopingować polskich sportowców. Poza spor tem planujemy również inne atrakcje. w lipcu i sierpniu platforma n zaprasza na kino letnie, bardzo lubianą przez mieszkańców wilanowa formę wspólnego spędzania czasu. Podczas tego lata zaplanowano aż 10 pokazów w każdy czwar tek lipca i sierpnia, a także nocne maratony filmowe. Ponadto proponujemy m.in. karaoke, zawody sportowe i zajęcia fitness. Animacje dla najmłodszych w namiocie sferycznym: zajęcia plastyczne, językowe, muzyczne. w każdą niedzielę w lipcu i sierpniu SMYk zaprasza na przedstawienia teatralne w ramach wilanowskiego Lata Sztuki. Prawdziwe oblężenie przeżywa plac zabawa zwany „fikolandem” gdzie na dmuchanych zabawkach i dziecięcym bungee dzieci szaleją przez cały dzień pod okiem rodziców i opiekunów oraz animatorów plażowych. od lipca rusza też Lato w Mieście, podczas którego, 3 dni w tygodniu będziemy gościć dzieci ze szkół wilanowskich. Zapraszamy na Plażę wszystkich mieszkańców wilanowa! Szczegóły można znaleźć na plażowym facebooku: http://www.facebook.com/plaza.wilanow#!/ oraz na stronie www.wilanow.pl. Na Plażę wilanów zapraszają: Dzielnica wilanów m.st. warszawy, Centrum kultury wilanów, teraz wilanów, marka Coca-Cola, BRICoMAN, PoLNoRD, platforma n, SMYk, Polska organizacja turystyczna, 4FuN tV, NaszaMiasto.pl, Echo Miasta, Art & Business.

ANIMACJE ARTYSTYCZNE NA PLAŻY WILANÓW

CentrumKulturyWilanówzapraszadzieciw każdypiątekwokresielipiec–sierpień2012r. wgodz.10.30–12.00naPlażęWilanów.Na dziecibędączekaćanimatorzy,którzyzabiorą jewświatmuzykiiplastycznychfantazji.Serdeczniezapraszamy.Wstępwolny.

POWSIŃSKIE DOŻYNKI 2012

26sierpnia2012,niedziela pleneryDomuPracyTwórczejwPowsinie,ul. Ptysiowa3,Wstępwolny Centrum Kultury Wilanów serdecznie zaprasza na Powsińskie Dożynki 2012, które odbędą się w plenerach Domu Pracy Twórczej przy ul. Ptysiowej 3 w dniu 26 sierpnia o godz.12.00. To już siódma edycja święta dożynkowego podtrzymującego piękną, ludową tradycję, którego inicjatorem jest pracownia etnograficzna „Powsinianie”. Tradycja obchodów święta dożynkowego w Powsinie sięga okresu przedwojennego i ożyła dzięki pracowni etnograficznej „Powsinianie", która powstała w wyniku zaangażowania mieszkańców warszawskiego Powsina w rozwój Domu Pracy Twórczej – niegdyś plebanię przeznaczoną do rozbiórki. Spontaniczne działania grupy seniorów przetworzyły się w cykliczne spotkania, w czasie których uczestnicy odkryli potrzebę badania regionalnej tożsamości oraz współtworzenia małej ojczyzny, jaką jest Powsin. Pracownia powstała w połowie 2006 roku i obecnie liczy 40 osób. Grupa śpiewacza „Powsinianie" ma w swoim repertuarze pieśni, które powstały na podstawie dawnych przyśpiewek powsińskich. Nowa forma muzyczna daje możliwość odtworzenia tradycyjnych wiejskich pieśni – kiedyś śpiewanych przy pracy w polu, czy też w czasie wiejskich świąt i biesiad – dzisiaj Dożynek, Zapustów, Kupalnocki. Dzięki zaangażowaniu pracowni etnograficznej udało się przywrócić i powołać na nowo do życia dawne święta Powsina. Są to zarówno obrzędy związane z rokiem kalendarzowym rolników – dożynki, jak i prastare słowiańskie zwyczaje obchodzone jeszcze nie tak dawno na wielu wsiach polskich – Noc Świętojańska. Przygotowania do dożynek rozpoczynają się zwykle już pod koniec lipca. W Domu Pracy Twórczej w Powsinie odbywają się warsztaty związane tematycznie z obrzędem dziękczynienia za plony, np. plecenie wieńców dożynkowych, przyrządzanie specjałów jadła chłopskiego. Kulminacją warsztatów są oczywiście Powsińskie Dożynki, które w tym roku przypadają na ostatnią niedzielę sierpnia. Podczas sześciu dotychczasowych edycji przez scenę dożynkową przewinęło się kilka-

Lipiec / Sierpień Teraz Wilanów 13

naście zespołów folklorystycznych z różnych regionów Polski, Ukrainy oraz Rosji. Program Dożynek 26.08.2012 w Powsinie 11.30 – korowód dożynkowy przy akompaniamencie orkiestry dętej od ul. Rosochatej do ul. Przyczółkowej; 12.00–14.00 – Msza Święta w plenerach przy ul. Ptysiowej 3; 14.00–19.00 – otwarcie Powsińskich Dożynek i występy zespołów: - Grupa śpiewacza „Powsinianie”, - Zespół „Kuźnia Artystyczna”, - „Grupa 30 +”, - Zespół Matriacik ze Słowacji; 19.00 – potańcówka na dechach. Tegoroczny program dożynkowy tradycyjnie otwiera ludowy korowód. Po Mszy Świętej rozpoczną się występy sceniczne – m.in. występy grup folklorystycznych prezentujących regionalne tańce oraz przyśpiewki wiejskie. Jednym z głównych gości Powsińskich Dożynek 2012 będzie grupa ento-folklorystyczna ze Słowacji. Nie zabraknie również jarmarcznych stoisk, prezentacji stołów polskich, a także zabaw i animacji dla dzieci. Dożynki zakończą się późnym wieczorem prawdziwą wiejską potańcówką na dechach.

SZKOŁA TAŃCA PASJONAT WILANÓW

www.pasjonat-wilanow.pl Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych • pełny wachlarz zajęć tanecznych i fitnesowo-tanecznych, • wyspecjalizowana kadra instruktorska, • sekcje turniejowe, • przygotowania do ślubów, • lekcje indywidualne, • pokazy, • dla chętnych obóz ACTIV CAMP 2012 (zapisy trwają).

Już od września zapraszamy na zajęcia taneczne w Centrum Kultury Wilanów przy ul. Przyczółkowej 27A. Dzień otwarty w Centrum Kultury Wilanów Już dzisiaj zaplanuj swój wolny czas! Już dzisiaj zastanów się, jakie pasje chcesz rozwijać! Od września ruszają zapisy na zajęcia w Centrum Kultury Wilanów w sezonie 2012/2013. Centrum Kultury Wilanów zaprasza do zapoznania się z bogatą ofertę programową zajęć artystyczno-edukacyjnych dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. CKW oferuje m.in.: zajęcia ruchowe z elementami baletu, rytmikę, angielski dla malucha, strefę sztuki, naukę gry na keyboardzie, gitarze, akordeonie, warsztaty perkusyjne, emisję głosu, zajęcia taneczne, tai-chi, zajęcia komputerowe, zajęcia językowe i wiele innych. Podczas dni otwartych w niedzielę 2 września 2012 r. w filiach Centrum Kultury Wilanów będzie można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych zajęć, zapytać o program, ceny oraz terminy.

DNI OTWARTE

ZOOśka – Centrum Aktywnego Dziecka, ul. Wiertnicza 26 – 2 września 2012 r. Filia w Powsinie, ul. Przyczółkowa 27 A – 2 września 2012 r. Serdecznie zapraszamy! Więcej informacji na stronie: www.kulturawilanow.pl


Wywiad MarzennaSzustkowska,kobieta, któraczerpiesatysfakcjęzmotywowaniainnych dodobroczynności.Matka,żona inieustępliwa paniprezesFundacjiORIMARI. Opowiadaosolidarnościpomiędzymatkami,o dzieciach,które dostałydrugą szansę,naszczęścieiotym,jak możnapachnieć. Zjejperspektywy nawetzwykłe „bywaniewtowarzystwie”może staćsięchlubne. 14 Teraz Wilanów Lipiec / Sierpień


Wywiad Rozmowa z Panią Marzenną Szustkowską

Dziękuję losowi każdego dnia, że mogę poświęcić się temu, co kocham najbardziej... Teraz Wilanów: Pani Marzenno, zacznę od może mało taktownego pytania, ale jestem pewna, że wybrnie Pani z niego zwycięsko: gdy się na Panią patrzy, nasuwa się oczywista myśl „taka piękna kobieta, pewnie nic nie robi, tylko leży i pachnie”, a tu takie zaskoczenie – założycielka Fundacji ORIMARI?

TW: I jest to taki Pani sposób na spełnianie się? A dlaczego nie coś prostszego jak np. własne spa lub agencja modelek, szkoła tańca?

MSZ: Powiem uczciwie: spełniam się w wielu tematach, nie tylko działając charytatywnie, spełniam się, realizując różne swoje pasje, będąc matką, żoną, panią domu... Ale rzeczywiście fundacja jest zwieńczeniem mojego dążenia do spełnienia Marzenna Szustkowska: Kiedy trzeba, to leżę i pachnę, się jako kobieta, matka i człowiek generalnie. Co do wyżej a kiedy trzeba, to jestem matką i prezesem fundacji. Chyba wymienionych pomysłów na biznes … kariera zawodowa już taka się urodziłam, by zawsze coś jednak robić. Mówiąc czy robienie interesów nigdy nie były moją ambicją. Dziękuję wprost (tu śmiech): w mojej naturze nie leży „leżenie”. losowi każdego dnia, że mogę poświęcić się temu, co koUrodziłam się, by działać, a nic-nie-robienie mnie wręcz cham najbardziej – moim dzieciom, zamiłowaniom i fundacji. męczy. Z kolei fundacja powstała, gdy urodziłam moje pierwsze dziecko i przewartościował mi się cały świat. InTW: A nie prościej byłoby ograniczyć się do brylostynkt macierzyński sprawił, że stałam się bardzo czujna i wania na konstancińskich salonach? Jest Pani od wrażliwa na wszystkie dzieci, a szczególnie te biedne lub dawna mieszkanką Konstancina i większość domów porzucone, i na ich faktyczną lub potencjalną krzywdę. Do stoi przed Panią otworem. tego doszły jeszcze jakieś rodzinne przeżycia i to był właściwie już tylko impuls do założenia fundacji. Razem z mę- MSZ: Pewnie i prościej, ale czy przyjemniej? Nie dla mnie. Ja żem jednomyślnie podjęliśmy decyzję o Orimari. A ponie- bywam i „na salonach” i w normalnych domach. Uważam, że waż już dużo wcześniej współpracowałam z różnymi dzia- bywanie tylko w celu pokazywania się nie ma większego senłającymi fundacjami, determinacja do zrealizowania tych su i nie jest dobrym sposobem spędzenia czasu, ale niech kaplanów zrobiła swoje. żdy oczywiście robi, co lubi. Bywam tam, gdzie odczuwam, że to miejsce lub towarzystwo wniesie coś wartościowego w TW: Czyli w pięknym ciele bije jeszcze piękniejsze moje życie. serce? TW: A czy życie w Konstancinie ułatwia Pani realizaMSZ: Każdy ma swój odbiór piękna i to jest kwestia cję założeń fundacji? Czy może Pani liczyć na pomoc względna, a serce bije po to, żeby żyć i robić rzeczy, które sąsiadów? cieszą. Dla mnie ważna jest dusza, która potrafi wygenerować choćby iskierkę chęci do pomagania innym. Ja wierzę MSZ: Tak, muszę przyznać, że tu w Konstancinie mam wielu w to, że większość ludzi z natury jest skłonna do pomocy, hojnych darczyńców, którzy zawsze reagują na moje projekty trzeba tylko im czasami przypomnieć, może nawet uświaentuzjastycznie, jednak fundacja ma przyjaciół nie tylko tu Poldomić ich, że to wielka sprawa pomagać bezinteresownie, sce, ale również za granicą Jestem przekonana o tym, że bez że może to dać większą satysfakcję niż najlepszy biznes. wsparcia tych wszystkich ludzi Orimari nie osiągnęłaby tak duMoja działalność w ten sposób pomaga i jednym i drugim: żego sukcesu. Ci ludzie naprawdę mają wielki gest i nie wadarczyńcom, by poczuli, co to za piękne uczucie dawać, a hają się wspierać potrzebujących. W dzisiejszym szybkim potrzebującym, by poczuli, że świat nie jest obojętny na ich świecie, gdzie tempo życia jest zawrotne, stwarzam możlikrzywdę. To jest dla mnie prawdziwa satysfakcja. wość pomocy tym, którzy z wielką chęcią by pomogli, ale

Lipiec / Sierpień Teraz Wilanów 15


Wywiad brakuje im na to czasu. Przez ostatnie trzy lata fundacja uzbierała ponad 2 miliony złotych dzięki właśnie tym ludziom, więc może powinnam dziękować za możliwość bywania „na salonach” (tu skromny uśmiech).

MSZ: Przeszkód i ograniczeń jest mnóstwo. Nie chcę jednak narzekać, bo to wyzwala negatywną energię, a ja wierzę w to, że jeśli się działa, jest się tak naprawdę otwartym i myśli się pozytywnie, można więcej, niż nam się wydaje.

TW: Jakie są Pani najważniejsze i najtrudniejsze cele do osiągnięcia w tej działalności charytatywnej?

TW: Czy to, że sama jest Pani matką, ułatwia przenoszenie gór czy utrudnia?

MSZ: Trudność celów zależy głownie od osób, które się zaangażują w ich realizacje. Natomiast charytatywność z założenia wyznacza cele, które są nigdy do końca nie zrealizowane, ponieważ nie nadszedł taki dzień, w którym można by powiedzieć, że nie ma już chorych, głodnych, biednych, pokrzywdzony przez los. Potrzeby w Polsce są tak wielkie, że trudno mówić o jakimś zrealizowanym celu. Działalność charytatywna nie polega na zrobieniu jednego planu i wykonaniu go w normie lub ponad. To nie biznes, który możemy oszacować przed i po. Ważne jest, by nie poddawać się i sięgać ciągle dalej, w miarę rosnących potrzeb i zmieniającej się sytuacji, a trudności zawsze są, gdyż życie nie jest bajką.

MSZ: Zdecydowanie – ułatwia. Wydaje mi się, że kobieta posiadająca dzieci ma inny instynkt, inną czujność na zewnętrzne bodźce ze świata dzieci. Siła czy wola walki każdej matki jest jak wiadomo bezgraniczna. Będąc matką, kobieta jest w stanie zrozumieć, co czują inne kobiety, które są bezradne w walce o swoje chore dzieci. Jesteśmy w stanie przenosić góry, ponieważ wiemy, jak wielki ból czują tamte matki i solidaryzujemy się z nimi. Myślę, że posiadanie swoich dzieci jeszcze bardziej uwrażliwia na cierpienie innych. TW: O której akcji fundacji najbardziej lubi Pani opowiadać, aby przekonać ludzi, że charytatywność jest bardzo satysfakcjonująca?

MSZ: Nie chciałabym wyróżniać żadnej z akcji, którą realizuje ORIMARI, ponieważ każda z nich zawsze dedykowana jest dzieciom potrzebującym pomocy i to stanowi istotę fundacji. ORIMARI istnieje od 2006 roku i wszystkie środki, które od tego czasu udało się zebrać, w całości przeznaczyliśmy na dzieMSZ: Tak, możemy skoncentrować się na małych jednora- cięce oddziały szpitalne w całej Polsce. Jednak rzeczywiście, luzowych celach, jak np. zakup zamierzonego sprzętu mebię wspominać kampanię, o której mówiłam wcześniej – spodycznego lub dotarcie z ważną informacją do określonej łeczno-edukacyjną „Kochasz, Chronisz, Zapobiegasz - BADAJ grupy. Takie cele udaje nam się za każdym razem zrealizo- SWOJE DZIECKO”. Ta akcja dała mi poczucie satysfakcji i wiele wać. Przykładem jest kilkuletnia społeczna kampania eduka- radości z jej realizacji. Nie mogę pominąć tutaj programów recyjna „Kochasz, Chronisz, Zapobiegasz – BADAJ SWOJE habilitacyjno-profilaktycznych w placówkach opiekuńczo-wyDZIECKO”, dzięki której dotarliśmy wręcz siłą ogólnopolchowawczych i cyklicznych imprez, które realizujemy wraz z skiego rażenia – przy pomocy zaangażowanych celebrytów siecią hoteli Starwood Hotels & Resorts, Smaki Dobra i Słodki – z informacją, by dzieci badać profilaktycznie, tak na Smak Dobra. Obecnie realizujemy kampanię MUSIC FOR LIwszelki wypadek, zanim jeszcze nie jest za późno. W raFE, która jest moim „oczkiem w głowie” ze względu na to, że mach tej kampanii fundacja przeprowadziła badania profimuzyka jest dla mnie bardzo ważna. laktyczne u dzieci ze wszystkich domów dziecka w Polsce. Dzięki temu udało się zapobiec kilku przypadkom powaTW: Proszę więc pofolgować sobie i opowiedzieć nam, żniejszych chorób. Tak jak w przypadku każdego nowoo co chodzi z kampanią MUSIC FOR LIFE, gdyż przytworu najważniejsze jest jego wczesne wykrycie czyli profi- znam, że hasło brzmi obiecująco? laktyka. Chcielibyśmy, aby w ramach obowiązkowych badań, jakim np. dziś jest USG bioder u niemowląt, wprowa- MSZ: Z RADOŚCIĄ! Zainicjowaliśmy tę właśnie wyjątkową dzone zostały obowiązkowe bezpłatne badania USG brzu- kampanię społeczną pod hasłem „MUSIC FOR LIFE – Słuchaj, cha, które bardzo często daje obraz nieprawidłowości np. Klikaj, Pomagaj”! Każdy kto mnie zna wie, że muzyka jest barw układzie moczowym. dzo bliska memu sercu, więc ta kampania powstała z myślą o wszystkich, którzy kochają muzykę i chcą pomagać innym. SpeTW: Jakie ograniczenia napotyka Pani w walce o cjalnie stworzona platforma internetowa musicforlife.pl, której realizację założeń fundacji? ideą jest promowanie artystów piszących swoją autorską muzykę, pomaga nam zrealizować cel kampanii. Internauci głosują na

TW: Ale czy jest jakiś projekt, który fundacja zrealizowała, osiągając cel choćby określonej komunikacji w 100%?

16 Teraz Wilanów Lipiec / Sierpień


Wywiad swój ulubiony utwór i jednym kliknięciem wspierają dzieci z chorobami układu słuchu, które są pod opieką Centrum Zdrowia Dziecka, partnera medycznego naszej akcji. Artysta, który zbierze największą ilość głosów, otrzyma 20 000 zł. Nie mogę nie wspomnieć w tym miejscu o tym, że naszą kampanię honorowo wspierają wyjątkowi artyści polskiej sceny muzycznej, wśród nich znaleźli się m.in.: Maryla Rodowicz, Halinka Mlynkova, Mietek Szcześniak, Lora Szafran, Michał Urbaniak, Paweł i Łukasz Golec, a ambasadorami MUSIC FOR LIFE są: Natalia Kukulska, Justyna Steczkowska i Piotr Kupicha. Mamy mnóstwo ciekawych planów związanych z tą kampanią, a ponieważ mogłabym o nich opowiadać godzinami, zapraszam do śledzenia strony musicforlife.pl i oczywiście oddawania cennych głosów na swoje ulubione utwory. Możecie znaleźć nas także na facebooku: facebook.com/MusicForLifePL. Finał I edycji konkursu kończy się w październiku br. TW: Teraz będzie pytanie tendencyjne, gdyż czytelnicy Teraz Wilanów chcieliby wiedzieć, dlaczego tak aktywna kobieta jak Pani mieszka bądź co bądź na przedmieściach Warszawy i co dzień dojeżdża choćby do biura fundacji? Czy nie lepiej byłoby zamieszkać gdzieś w Wilanowie lub na Mokotowie? MSZ: Tak, rzeczywiście, biuro fundacji mieści się na Mokotowie, ale ja zdecydowanie nie jestem Homo Urbanus (tu szczery śmiech). Dojazdy, odkąd powstała nowa „wylotówka”, stały się łatwe i przyjemne. Kocham te przedmieścia Warszawy, kocham mieć swoją przestrzeń, las, przyrodę i w Konstancinie czuję się na właściwym miejscu, ale tak naprawdę kocham swój dom i swoją rodzinę. Mam naturę dwojaką – lubię być wśród ludzi, ale tak jak każdy, lubię mieć swoją przestrzeń i chwile tylko dla siebie. TW: A kiedy uzna Pani, że zrobiła już swoje i ze spokojnym sumieniem odda się „leżeniu, by pachnieć”? MSZ: Oby nigdy taki moment nie nadszedł! Moja działalność sprawia, że każdy dzień ma sens i budzę się niecierpliwa, by go przeżyć, „biegając” a nie „leżąc pachnąca”. Chcę pachnieć życiem, a życie to dla mnie akcja-reakcja, nieustająca czynność, a nie bierne leżenie. TW: I niech tak pozostanie jak najdłużej. Dziękuje za wywiad i życzę tej werwy do działania jak najwięcej. Rozmawiała: DorotaWójtowicz-Wielgopolan

Lipiec / Sierpień Teraz Wilanów 17


Małgorzata Wróblewska

świat na językach

Madagaskartodlawielu najbardziejzachęcającedo odwiedzinmiejscenaświecie.Jeślipomyślisz„wakacjenaMadagaskarze”to skojarzeniapojawiająsię samoistnie:białopiaszczyste plażejakzpocztówki,rafy koralowe,tropikalnylas deszczowy,bogactwofauny iflory.Krótkomówiąc– bajecznyurlop,enklawa, którejniechcesięopuścić. Madagaskar oderwał się miliony lat temu od Afryki, stając się w ten sposób czwartą pod względem wielkości wyspą na świecie. To korzystnie wpłynęło na rozwój tutejszej fauny i flory. Skaczące lemury, kameleony, czerwone żaby, ćmy wielkości talerza to tylko niektóre atrakcje przyrodnicze Madagaskaru. Najbardziej znane z tu wymienionych zwierząt to oczywiście lemury. Można je spotkać między innymi w Parku Narodowym Montagne d’Ambre, położonym wśród wulkanicznych wzgórz, w północnej części kraju lub na wyspie Nosy Komba (po malgasku Wyspa Małp). Lemurów nie wolno zabijać, straszyć ani przeganiać, ale wolno je karmić bananami. Bardzo się przyzwyczaiły do codziennej porcji owoców, więc gdy tylko rankiem na wyspę przypływają turyści, zbiegają z drzew i skaczą wprost na głowy zaskoczonych ludzi. Po południu zadowolone z życia lemury wylegują się na gałęziach, wystawiając pełne brzuszki ku słońcu. Widok bezcenny! www.parcs-madagascar.com

tonga soa czyli witaj n Jeśli chodzi o florę, to najbardziej znane na Madagaskrarze są baobaby. Na świecie występuje tylko 7 gatunków tego drzewa, przy czym 6 z nich rośnie tylko na tej wyspie. Te oryginalne, 1000-letnie drzewa wyglądają jak potężne przydrożne słupy zakończone pióropuszami. Malgasze mówią, że rosną korzeniami do nieba. Aleja wiecznych baobabów znajduje się w Morondawie, na zachodnim brzegu Madagaskaru. Nie można tego miejsca pominąć podczas wakacji. www.madacamp.com/baobab_avenue Mekką wszystkich turystów, którzy zachwycają się naturą, jest mała wyspa położona na północny zachód od Madagaskaru czyli Nosy Be (Wielka wyspa). Można tu uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, np. nurkowanie, snorkeling, czy też odbywać przejażdżki łodzią na inne niezamieszkane wyspy archipelagu. Wyspa znana jest również pod nazwą „wyspa kolorowych zapachów”, gdyż właśnie tu znajdują się plantacje drzew kawowych, wanilii oraz drzewek ylang-ylang, których kwiaty są poszukiwanym składnikiem perfum. www.madagascar-nosybe.com Jednak tutejsza natura to nie wszystko. Warto zwiedzić również stolicę Madagaskaru – Antananarivo. Nazwa oznacza "Miasto Tysiąca Wojowników". W języku malgaskim nazwę tę wymawia się „Tananariwu” lub „Tana”. To największe miasto jest położone w środkowej części wyspy. Znajdują się tu między innymi wyższe uczelnie University of Madagascar oraz College Rural d'Ambatobe. www.mairie-antananarivo.mg W okolicach Tany rozłożyło się pierścieniem 12 świętych wzgórz, z których najważniejszym jest Ambohimanga. To miejsce, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest kompleksem obiektów związanych z władcami Madagaskaru i stanowi symbol kulturowej tożsamości mieszkańców wyspy. Do dnia dzisiejszego Ambohimanga zachowała swój duchowy charakter. Znajduje się tu let-

18 Teraz Wilanów Lipiec / Sierpień


świat na językach Foto:SergeRavoahangilalao

na madagaskarze!

nia rezydencja królewska, drewniana „rova” pochodząca z piętnastego wieku oraz dwa pawilony wybudowane w połowie dziewiętnastego wieku dla królowej Ranavalony I, zwanej Okrutną (z jej polecenia wygnano oraz zamordowano kupców oraz misjonarzy europejskich, a także przywrócono do łaski dawne wierzenia związane z kultem przodków). www.whc.unesco.org/en/list/950 Jeśli już o historii mowa, to warto wspomnieć, że niewiele brakowało, by Madagaskar został polską kolonią. W 1773r. Maurycy Beniowski został wysłany przez rząd Francji z misją zdobycia nowych krain na wschodzie. Beniowski dopłynął na Madagaskar, gdzie przyjęto go bardzo ciepło. Został obwołany przez tubylców królem wyspy. Nigdy jednak Francja i Polska nie porozumiały się co do przydzielenia wyspy Polsce. Dlatego dzisiaj musimy korzystać z zachodnich biur podróży, aby odwiedzić Madagaskar… Nie ma bezpośredniego połączenia lotniczego z Warszawy. www.madagascar-tour.com Jak mawiają Malgasze: Mandra-pihaona! (See you!) MałgorzataWróblewska m.wroblewska@thepalms.edu.pl SpecjalnepodziękowaniadlaSergeRavoahangilalao, lektorajęzykafrancuskiegoiniemieckiego zeszkołyjęzykowejThePalms,zapracęprzyredakacjitegoartykułu. JeśliwybieraszsięnaMadagaskar,napisz:serge.r@thepalms.edu.pl

Lipiec / Sierpień Teraz Wilanów 19


Smaki miasta

Lato w restauracji Kresowiak obfituje w liczne atrakcje kulinarne

ARTYKUŁSPONSOROWANY

Wyszukanaelegancja,wykwint,wielkiewyczuciesmaku,radośćwspólnej biesiadyiniezwykłaserdecznośćdlagościwpołączeniuzciepłympoczuciemhumoruimiłościądożyciastworzyłylegendępolskichkresów.PowrótdoniejstałsięwielkimwyzwaniemdlatwórcówKresowiaka– wskrzeszającejniezwykłyklimatipełnejurokurestauracjipołożonejna granicywarszawskiegoMokotowaiWilanowa. Licząca prawie 200 miejsc restauracja posiada liczne odrębne sale i urokliwe zakamarki, co sprawia, że rodzinne obiady, romantyczne kolacje czy biznesowe spotkania znajdują w niej odpowiednią oprawę. Jest także letni taras, na którym przy suto zastawionym stole można miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Przez weekend artyści grający i śpiewający oryginalne kresowe piosenki umilają wizytę w tej restauracji. Amatorzy spacerów i rowerowych wycieczek po okolicy znajdą tu także idealne miejsce na chwilę relaksu. Wszyscy podróżujący rowerem mogą liczyć w

20 Teraz Wilanów Lipiec / Sierpień

Kresowiaku na jeden z dwóch darmowych orzeźwiających napojów własnej produkcji, Zbitel Rosyjski lub Kwas Chlebowy wyśmienicie pomoże zregenerować siły do dalszej wyprawy na kołach. W sobotę i niedzielę od godziny 12. wykwalifikowany animator zaopiekuje się najmłodszymi, zabawa połączona z nauką zdaje się najbardziej sprawdzać, co powoduje, iż niektórzy rodzice wreszcie mają czas na wspólny romantyczny obiad. Oprócz niezwykle bogatej oferty tradycyjnych dań kuchni kresowej i polskiej, przygotowane zostały specjały na gorące letnie po-


Smaki miasta

południa, i tak z całą pewnością gości zachwyci chłodnik litewski z młodej botwiny, czy rzadko spotykany na naszych stołach chłodnik z jagód. Pojawiające się już w sprzedaży młode kurki także zapowiadają dreszczyk smakowych emocji, a dla relaksu polecamy koktajl z arbuza, odrobiny białej czekolady i rumu. „Tygodniowy spis promocji kulinarnych” wpisał się już na stałe w ofertę restauracji Kresowiak, dając możliwość wyboru dnia wizyty przy najciekawszych wydarzeniach kulinarnych i nie tylko. Zapraszamy wszystkich. Al.Wilanowska43c Tel.226424244 www.kresowiak.com.pl

Lipiec / Sierpień Teraz Wilanów 21


Fot:StudioCaramella

Spokojny sen maluszka

Sen jest bardzo ważnym elementem prawidłowego rozwoju każdego dziecka. Pozwala na odpoczynek, regenerację i przygotowanie do kolejnego dnia pełnego nowych życiowych doświadczeń. Dlatego warto zadbać o stworzenie dziecku najlepszych warunków do spania. Rytuały Dzieci lubią uporządkowany, powtarzający się rozkład dnia. W ten sposób lepiej funkcjonują, są pogodne i oczywiście łatwiej zasypiają. Również wieczorem warto wprowadzić ustalony plan. Aby dziecko się wyciszyło wystarczy chociażby ulubiony miś, ciepła kąpiel o stałej porze, czy kołysanka. Ustawienie łóżeczka Łóżeczko nie powinno stać bezpośrednio pod oknem, aby w chłodniejsze dni dziecko nie zaziębiło się od przeciągu, ani tuż przy drzwiach – na szlaku komunikacyjnym pokoju. Przy opiece nad najmłodszym dzieckiem najważniejsze i bardzo czasochłonne jest karmienie. Dużą wygodą dla mamy jest postawienie koło łóżeczka przewijaka i fotela do karmienia. W ten sposób nie będzie ona rozbudzała dziecka w nocy, przenosząc je na drugi koniec pokoju.

Nasze dziecko Odpowiednia kolorystyka We wnętrzu, w którym odpoczywa niemowlę, powinnyśmy przede wszystkim stworzyć klimat spokoju i wyciszenia. Pokoik powinien być utrzymany w jasnych barwach – najlepsze będą delikatne pastele. Kolory wyraźne i jaskrawe zarezerwowane są na czas zabawy. Można wprowadzać je w pokojach starszych dzieci i tych pomieszczeniach, w których najmłodsi bawią się i uczą nowych umiejętności. Właściwe oświetlenie Dziecko powinno zasypiać w ciszy i zaciemnionym pokoju. W ten sposób uczy się odróżniać dzień od nocy. W pomieszczeniu nie musi panować zupełna ciemność – dobrze mieć lampkę nocną, która pozwoli maluchowi spokojnie zasypiać, a mamie zapewni delikatne światło wieczorem i w nocy. Dobór pościeli Również i pościel powinna być pozbawiona jaskrawych barw i intensywnych wzorów, uszyta ze 100% bawełny najwyższej jakości, żeby nie drażnić delikatnej skóry maluszka. Ze względów bezpieczeństwa nie może zawierać żadnych suwaków, guzików i innych niebezpiecznych elementów. Już nawet najmłodszym można włożyć do łóżeczka przytulankę, która przytulana wcześniej przez mamę, pozwoli spokojnie zasypiać dziecku z jej zapachem. StudioCaramella

KONKURSŚPIĄCEMALUCHY CzekamynazdjęciaWaszychdzieci,zrobione oczywiściepodczassnu.Najsłodziejśpiącego maluchanagrodzimyatrakcyjnymprezentem. Zdjęcianadsyłajcienaadres:info@studiocaramella.plztytułemKonkurs„Śpiącemaluchy”.Wynikiogłosimynanaszymfunpage’u www.facebook.com/studiocaramella

22 Teraz Wilanów Lipiec / Sierpień


Moda

Letnie inspiracje Lato, ciepło i słońce przepełniają radością, optymizmem i nastrajają do noszenia ubrań w żywych, nawet jaskrawych kolorach. Jesienią przyjdzie czas na barwy takie jak brąz, beż, khaki, szarość, wszystkie kolory zgaszone w nieco ziemistych odcieniach, dlatego szczególnie podczas tego urlopu cieszmy się kolorami, ich odważnymi połączeniami i wzorami na ubraniach. Jednym z trendów tego lata są kwieciste spodnie i neonowe dodatki. W sklepach obok ubrań w odważnych zestawieniach kolorystycznych znajdziemy kolorowe dodatki, bransoletki, kolczyki, wisiorki, okulary przeciwsłoneczne, torebki czy też buty. Cały czas w modzie są intensywne kolory, niewątpliwie kolorem tego sezonu jest pomarańcz, od ceglastego po bardzo intensywny ognisty, prawie czerwony kolor. W modzie amaranty, szafiry, turkusy, żółcie i wszystkie intensywne barwy. Nie każdy jednak kolor pasuje do każdej z nas (panów też to dotyczy). Dobór zależy od naszych cech fizycznych i tak z reguły amarant bardziej pasuje brunetkom, a już szafir – brunetkom i blondynkom, choć wszystko zależy również od karnacji cery. Na pewno osobom o bardzo jasnym kolorze skóry pomarańcz nie do końca będzie pasował. Nadal króluje połączenie bieli i czerni zarówno w kostiumach tych plażowych, jak i biurowych, czy też wieczorowych. Biel jest kolorem nadającym letniego charakteru każdemu strojowi i pasuje prawie w każdym połączeniu i do każdej sytuacji. Dobra wiadomość dla romantyczek, kolory pastelowe są też w modzie, pudrowy róż, morelowy, szary, beżowy i błękitny. W kolorach tych znajdziemy szczególnie modne w tym sezonie zwiewne, plisowane spódnice, które dla unowocześnienia wyglądu można połączyć np. z t-shirtem z nadrukiem. Długie sukienki wydłużą optycznie naszą figurę, pamiętajmy koniecznie o egzotycznych wzorach. W tym sezonie jak i w poprzednich znajdziemy pantofle na koturnach, podeszwie z korka, jak również japonki na płaskiej podeszwie we wszystkich kolorach i kombinacjach dodatków. Pomysłowość aplikacji wzorów na letnich butach przedstawili w bar-

Profesjonalny makijaż ślubny, wieczorowy i na inne okazje

www.makeup.waw.pl +48 607 640 306 Lipiec / Sierpień Teraz Wilanów 23


Ogłoszenia

UBEZPIECZENIA AL.Wilanowska9A,02-765W-wa

www.ergo-hestia.eu info@ergo-hestia.eu

22 885 67 33; 509312191

vis-à-vis poczty przy Sarmackiej 5

artykuły spożywcze pieczywo prosto z pieca produkty Bio świeże warzywa i owoce garmażeria i dania gotowe żywność dla dzieci karma dla zwierząt środki czystości miasteczko Wilanów: Al. Wilanowska 9 i ul. Sarmacka 20 Codziennie otwarte od 700 do 2230

Zapraszamy!

24 Teraz Wilanów Lipiec / Sierpień


Moda

artiS iuriS

kancelaria Prawna

Pomocprawnaświadczona przezRadcówPrawnychobejmujewszczególności: • zastępstwoprocesowewsprawachcywilnych,rodzinnychigospodarczych, •kompleksowąobsługęprawnąprzedsiębiorców, •prowadzeniepostępowańadministracyjnych, •reprezentowaniewspólnotmieszkaniowychwsprawachdeveloperskich, •windykacjęnależnościipomocwdochodzeniuodszkodowań. ul. Smolna 40 lok. 101, warszawa biuro@ai-kancelariaprawna.pl, tel. 690 876 653 www.ai-kancelariaprawna.pl

Lipiec / Sierpień Teraz Wilanów 25

dzo ładnej kolekcji na lato Dolce & Gabbana. Myślę, że do historii przejdzie kolekcja Prady z butami stylizowanymi wyglądem amerykańskich samochodów z lat 60. ub. wieku. Powoli zaczyna też być widoczny skromny powrót butów z wydłużonymi czubkami przez jednych tak lubianych, a przez innych znienawidzonych. Większość kobiet na wakacjach odetchnie z ulgą, nie musząc się malować, ale jest to też dobry czas do eksperymentów. Dla odważniejszych można spróbować bardzo kontrastowych neonowych kolorów cieni. Utrzymującym się trendem są metaliczne cienie do powiek, jak również naturalny wygląd. Lubiane przez kobiety kocie oczy są jak najbardziej na czasie. Jeśli mamy długie włosy, zaplećmy warkocz i nośmy go na jednym boku – będziemy trendy. Życzę Wszystkim wspaniałych wyjazdów wakacyjnych i szczęśliwych powrotów. KlaudynaPabudzińska-Kossek www.makeup.waw.pl


Kreatywność BRUSH by MacDonald-Wlodarski

– Mieszanie to…!

Dobrze zaprojektowana przestrzeń powinna wyglądać tak, jakby została stworzona w przemyślany sposób.... a nie szablonowo prosto z katalogu dekoracyjnego. Możliwe jest mieszanie różnych stylów i epok, aby stworzyć wspaniały efekt wizualny. W wyniku mieszania różnych stylów i mebli efekt końcowy przyciąga nas i cieszy oraz pomaga stworzyć własny unikalny wygląd zamiast stylu sztampy. Można powiedzieć, iż dla wielu ludzi jest to „łatwiej powiedzieć niż zrobić”.... ale można to zrobić samemu! Łatwą wskazówką jest stosunek 80/20. Oznacza to 80% w jednym stylu i 20% w drugim. Dość łatwe! Kluczem do sukcesu jest odnosić się do 80% jako stylu dominującego i 20% jako stylu dodatkowego. Po prostu jeden styl dominuje, a drugi służy do stworzenia akcentów. Aby osiągnąć ten efekt w stylizacji mebli, sprzęty powinny mieć jakieś części wspólne. Ten sam rodzaj drewna lub kolor, te same gałki, ten sam styl nogi – coś, co łączy te style razem. Dlaczego warto wziąć to pod uwagę? Meble nie powinny być jednorazowego użytku. Łączą nas one z przeszłością i mogą nam ją przypominać. Podobnie jak ze starą szafą naszych babci, pełną sekretów i wspomnień. Dla uzyskania efektu 80/20 możemy zaktualizować nasz ukochany mebel farbami Annie Sloan Chalk Paints i uczynić go punktem centralnym wśród istniejących mebli. Zmiana koloru i stylizacja mebla tymi farbami doda wyrafinowania i szyku. A wszystko to z małym kosztem oraz z pamięcią o dawnych czasach. Jest to warte naszego wysiłku. BRUSHbyMacDonald-Wlodarski,ul.Bielawska16,Konstancin–Jeziorna Email:macdonald_sherri@hotmail.com tel.+48 660 432 642

Sherri MacDonald-wlodarski jest kanadyjską projektantką wnętrz od wielu lat mieszkającą w Polsce. Jej pasja związana ze zrealizowanymi projektami wnętrz dla indywidualnych klientów zaowocowała koncepcją autorskiego i nowatorskiego na polskim rynku sklepu stylizowanych mebli i dodatków dekoracyjnych „BRuSH”. Poza stylizowanymi meblami sklep oferuje również farby Annie Sloan, dodatki dekoracyjne, obrazy, ceramikę, tkaniny lub meble na zamówienie. Sherri prowadzi również szkolenia oraz stylizuje meble swoich klientów na zamówienie.

26 Teraz Wilanów Lipiec / Sierpień


aUDI ROWIńSKI WajDeLIpIeC / SIeRpIeńeR ul. Łukasza Drewny 24 a. bLIKLe Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna ameRICan bOOKSTORe Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna aCCIOna ul. Klimczaka Al. Rzeczypospolitej apTeKa ŚW. łUKaSZa Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin jeziorna apTeKa pHaRmeDIL Al. Wilanowska 9 lok.2 apTeKa j. I L. maRCInKOWSCY ul. Sarmacka 9 beL paeSe ul. Sarmacka 22 beLLISana Al. Wilanowska 7/3 bISTeCCa bISTRO ul. Branickiego 11 bRUSH bY maCDOnaLD-WLODaRSKI ul. Bielawska 16, Konstancin Jeziorna bObO Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna CanDLe ROOm Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna CaRpe DIem Al. KEN 98/U17 CaSTeLLO ul. Wiertnicza 96

CenTRUm KULTURY WILanóW ul. Wiertnicza 26 www.kulturawilanow.pl CeZaR Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna

CenTRUm HanDLOWe STaRa papIeRnIa al. Wojska polskiego 3, Konstancin jeziorna www.starapapiernia.pl CKa mRóWKa ul. Przekorna 33 CRU WIne STORe ul. Sarmacka 5k/2 CUKIeRnIa ST. STRZałKOWSKI ul. Kosiarzy 37 Da gRaSSO ul. Sarmacka 10 lok.B DeCOLOR ul. Przekorna 33 DenTICaL CenTeR ul. Sarmacka 17 lok.120 DeLI paRIS ul. Kazachska 1 DeLIKaTeSY SaRmaTa ul.Sarmacka 6/2u

Teraz Wilanów

Miejsca, w których otrzymasz miesięcznik Teraz Wilanów DeRmIKa SaLOn & Spa ul. Sarmacka 10 DIReCT SCHOOL Al. Wilanowska 5 DWóR KOnSTanCIn ul. Od Lasu 23 Konstancin- Jeziorna egURROLa DanCe STUDIO Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna eRgO HeSTIa S.a. ul. Klimczaka 22 e. WeDeL - pIjaLnIa CZeKOLaDY ul. St. Kostki Potockiego 24E FabRICa De paSjOne ul. Klimczaka 5 FaSHIOn ISLanD Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna gLam LIFe ul. Kazachska 3 lok. 155 gLObaL FITneSS ul. Sarmacka 5 gOLF paRKS pOLanD ul. Z. Vogla 19 gOSpODa ZaLeWajKa ul. Od Lasu 23 Konstancin- Jeziorna gUSTO - DeLIKaTeSY ul. Klimczaka 5 HYDROpOOL ul. Przekorna 33/3 HOme SWeeT HOme ul. Branieckiego 9 IngLOT Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna

KReSOWIaK al. Wilanowska 43 c www.kresowiak.com.pl KUCHnIe ŚWIaTa Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna La paSSIOn DU VIn Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna magIC WORLD Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna maRIOnnaUD Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna manDaRIn - ul. Kremowa 63 mała CZaRna ul. Klimczaka 5 lok.86 mILanOVO - ReSTaURanT ul. St. Kostki Potockiego 24 G mORpHO - ul. Hlonda 10 lok.12U

mUZeUm pałaC W WILanOWIe ul. St. Kostki potockiego 10/16 www.wilanow-palac.pl

mUZeUm pLaKaTU W WILanOWIe ul. St. Kostki potockiego 10/16 www.postermuseum.pl naSZe mIejSCe ul. Sarmacka 10 lok.A ITaKa - bIURO pODRóZY naSZ WILanóW nIeRUCHOmOŚCI ul. Klimczaka 17/207 ul. Wiertnicza 45, www.itaka.pl neCKeRmann pOLSKa jan pIeKaRZ Al. Wilanowska 9 Al. Wojska Polskiego 3, nIeWaDa CLInIC Konstancin Jeziorna Al. Wilanowska 5 lok.2 KLIF – SKLep Z ObUWIem nOWa KUźnIa Al. Wojska Polskiego 3, ul. Kostki Potockiego 24 Konstancin Jeziorna nUVOLaRI KaWIaRnIa maRROn ul. Łukasza Drewny 24 ul. Przyczółkowa 400 nZOZ XO DenTaL CLInIC KIDS TOWn ul. Sarmacka 9 lok. 110 ul. Wandy Rutkiewicz 17 OUTLeT Końcówki kolekcji KLInIKa DźWIęKU ul. Sarmacka 1A lok 1 Al. Wilanowska 7 KOłOmIja - ul. Warszawska 3 OpTICOL - SaLOn OpTYCZnY Al. Wojska Polskiego 3, Konstańcin Jeziorna Konstancin Jeziorna KOSmeTYCZnY InSTYTUT DR ORganIC IRena eRIS - ul. Kosiarzy 37 Al. Wilanowska 9 KOSmeTYCZnY InSTYTUT DR ul. Sarmacka 20 IRena eRIS - Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna ORIgIne ITaLIa pROjeCT Al. Wojska Polskiego 3, KOSZYCZeK - DeLIKaTeSY Konstancin Jeziorna ul. Sarmacka 28b

papIeRnIK ul. Sarmacka 1B lok.22B papIeRóFFKa Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna peRFeCT VISIOn ul. Sarmacka 17 peTIT bebe ul. Sarmacka 10 lok.8u

STUDIO ROCOCO Al. Rzeczypospolitej 18 lok.135 SUSHI ZUme ul. Klimczaka 5 SZOK LOK Al.Wilanowska 9A lok. U4 ŚWIaT WaKaCjI Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna

pIWnICa SmaKóW Sarmacka 20/137 www.piwnicasmakow.pl pLaY - Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna pOLnORD - ul. Klimczaka 3 pOmIDORO Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna pRaLnIa LemOn FReSH Ul. Hlonda 2 / U2 pRaLnIa WILanóW - ul. Sarmacka 1A pRZYCHODnIa eSCULap Al. Wilanowska 9, lok.U1 i 2 pRZYCHODnI WeTeRYnaRYjnej OSTOja SaLVeT, ul.Hlonda 2 lok.U7

ŚWIaT ZabaWeK Hlonda 10/10 YegO ul. Sarmacka 1B TeCHnO-DRY - pRaLnIa Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna TenUTa ŚWIaT WIn I aLKOHOLI ul. Klimczaka 17 lok. 210 TeLepIZZa ul. Hlonda 10 THe paLmS ul. Sarmacka 22 lok. 135 www.thepalms.edu.pl TIK-SOFT Sp. z o.o. Aleja Wilanowska 5 lok.19

miesięcznik bezpłatny

ReDaKCja TeRaZ WILanóW ul. Sarmacka 18 lok.2 www.terazwilanow.pl

Re/maX TOp nIeRUCHOmOŚCI ul. Klimczaka 8 lok.42 www.remaxtop.pl ReSTaURaCja CHIna gaRDen ul. Kazachska 1 RObYg - ul. Klimczaka 12c SaLOn FRYZjeRSKI WOjTKa ZIeLIńSKIegO Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna SaLOn URODY maRYSIeńKa ul. Sarmacka 5k lok.8) SaRmaCKIe SmaKOłYKI ul. Sarmacka 10 SCanDInaVIan HOUSe Al. Rzeczypospolitej 18 lok.70 SKLep mIęSnO - WęDLInIaRSKI "p&p"S.C. - ul. Sarmacka 6 lok.B3 S & b - Al. Wilanowska 7 SHe - ul. Sarmacka 16 SKLep SWeeT LIVIng ul. Kazachska 1 lok 30 SKaRabeUSZ - ul. Sarmacka 10A Spa WILanóW - ul. Marconich 3 STaROpOLSKI pIeC - ul. Sarmacka 28 STeeL FOReST Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna

URZąD DZIeLnICY WILanóW ul. St. Kostki potockiego 11 www.wilanow.pl VanILa HOme & COFFee ul. Zaściankowa 98 VenUS - ul. Kazachska 1 VILanO - ul. Kazachska 1 VILanOVa ReSTaURanT ul. Klimczaka 22 VILLa nOVa DenTaL CLInIC ul. Marconich 3 VILLa nUOVa - ReSTaURaCja ul. St. Kostki Potockiego 23 VIp FaSHIOn ODZIeż maRKOWa Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna

WeZYR HOLIDaYS al. Rzeczypospolitej 18 www.wezyrholidays.pl WInIaRnIa SUpeRIORe al. Wilanowska 9A WInOTOpIa ul. Zaściankowa 96 lok.1B ZIeLenIaK U pIOTRa Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna ZUme - SUSHI baR Al. Wojska Polskiego 3, Konstancin Jeziorna żabKa - ul. Sarmacka 20

Lipiec / Sierpień Teraz Wilanów 27


Odpocznij z Twoimi najbliższymi... My zajmiemy się resztą.

Specjalizujemy się w zarządzaniu nowoczesnymi nieruchomościami wspólnot mieszkaniowych Zapewniamy kompleksową obsługę prawną, rzetelną i przejrzystą księgowość, a także indywidualną stronę internetową dla każdej wspólnoty, wraz z dostępem do kartoteki poszczególnych lokali.

Nasze biuro znajduje się na terenie Miasteczka Wilanów LemmonHouse sp. z o.o., ul. Sarmacka 18 lok. 2, 02-972 Warszawa. (budynek AURA PARK-A) tel: +48 22 885-30-20, tel/fax: +48 22 258-13-92, e-mail: biuro@lemmonhouse.pl

www.lemmonhouse.pl

Teraz Wilanów Lipiec - Sierpien  

Teraz Wilanów Lipiec - Sierpien

Teraz Wilanów Lipiec - Sierpien  

Teraz Wilanów Lipiec - Sierpien

Advertisement